PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

haniabal
17-12-12, 14:59
Ανάπτυξη θα πρέπει να γίνεται προς το συμφέρον της πλειοψηφίας του λαού και όχι να είναι ευκαιρία για τους μεγαλοεπιχειριματίες να ξαναβγάλουν λεφτά στην πλάτη όλων μας. Ανάπτυξη με βάση τις πραγματικές ανάγκες..

raspoutiv
17-12-12, 15:18
Πολιτική του πεζοδρομίου είναι να στηρίζεις τα προνόμια εφοπλιστών, της ίσως πιο διεφθαρμένης μερίδας της ελληνικής άρχουσας τάξης.

Απολαμβάνουν σχεδόν 60 φοροαπαλλάγες -μεταξύ άλλων απαλλάσονται κι από το χαράτσι που έσύ πληρώνεις κανονικότατα. Είναι βουτηγμένοι μέχρι το λαιμό στο εμπόριο όπλων και ναρκωτικών, ευθύνονται για το μεγαλύτερο μέρος της λαθρεμπορίας καυσίμων -μέσω του ονομαζόμενου "ναυτιλιακού πετρελαίου"- για την δήθεν πάταξη του οποίου εσύ τώρα πληρώνεις το θέρμανσης 1,5 €.

Αποτελούν διαχρονικά έναν από τους κύριους πυλώνες της διαπλοκής στην ελλάδα, στηριξαν όλες τις πολιτικές εκτροπές των περασμένων δεκαετιών, όπως στηρίζουν και την σημέρινή. Εχουν να επιδείξουν βρώμικό ρόλο και διεθνώς, όταν έσπαγαν το εμπάργκο που έχει επιβληθεί στην Νότια Αφρική, βοηθώντας το ρατσιστικό καθεστώς του απαρτχάιντ να επιβιώσει επί μια δεκαετία και πλέον.

στο εξαιρετικό αυτό σουμάρισμα των δραστηριοτήτων τους, να προσθέσω την διαπλοκή τους και με τη Χούντα, και με κάθε χούντα σε όλο τον κόσμο - αρκεί να πληρώνει καλά, συμπεριλαμβανομένης της mediaκης χούντας στην Ελλάδα, στην οποία και πρωτοστατούν

το "μουριλίκι" μας μάρανε

kontinos
17-12-12, 15:40
παιδιά αυτά που λέτε δεν στέκουν είναι πολιτική του πεζοδρομίου και αντιδράσεις τύπου Κυρά Κούλας,
επειδή εδώ φαίνεται ότι υπάρχουν μορφωμένα άτομα καλό θα είναι να μην ρίχνουμε το επίπεδο


βασικά ας φροντίσουμε να μην κλέβουν οι κομματικοί

Καλα μορφωμενε , μην ριχνεις το επιπεδο... Παντως ειναι οντως του πεζοδρομιου, εκει διπλα ειναι το πεζουλακι της αστεγης κυρα κουλας, αλλη μια χορηγια των αγαπημενων σου.
Συμφωνω, ποιος ξερει τι κλεψαν οι κομματικοι βουλευτες της ΧΑ, χερι χερι με την τρικομματικη, για να ψηφιστει ο αθλιος νομος περι εκχωρησης της Αγροτικης.

nfotis
17-12-12, 15:52
Παρόλο που διαφωνώ με την λογική αυτών που κατασπαταλούσαν σε μεζονέτες και bmw cabrio εχω να πω τα εξής:
1) Ηταν πολύ λίγοι που το έκαναν αυτό ώστε να φτάνουμε να γενικεύουμε. Ναι, ήταν κραυγαλέο, αλλά ακόμα και εαν ένας στους 100 το έκανε, και πάλι ειναι λιγότερο απο ότι κάνουνε για τους εφοπλιστές γιατι:
2) Οι πλειονότητα αυτών με τις μεζονετες και τα κάμπριο για ότι κατανάλωσαν τουλάχιστον (μιλάμε αυτοκίνητα και ακίνητα) πλήρωσαν τους φόρους, δεν ήταν εφοπλιστές να μην δίνουν μία.


1. Για το 'πολύ λίγοι' έχω ισχυρές επιφυλάξεις. Δες πόσες μάντρες είναι γεμάτες κατασχεμένα αυτοκίνητα.
Τα οποία αυτοκίνητα αγοράστηκαν με δάνεια φυσικά.
Αυτή τη περίοδο εξάγουμε αυτοκίνητα στη Γερμανία(!), κάθε βδομάδα μου είχε πει φίλος που ασχολείται με μεταφορές ανεβάζουν αριθμό οχημάτων για αποστολή στο Αμβούργο.

2. Εντάξει, πληρώσανε φόρους (αν και έχω δει κάτι AN.Π. με λιμουζίνες ολοκαίνουργιες και φυμέ τζάμια που απορώ, πόσων χρονών είναι ο ιδιοκτήτης και συμμετείχε σε πόλεμο; Ένα από αυτά μάλιστα παρκάρει μπροστά σε αστυνομικό τμήμα στη γειτονιά μου!)
Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι για να έρθουν αυτά τα @#$(*&% αυτοκίνητα έφυγαν τεράστια ποσά από την Ελλάδα (εισαγόμενα γαρ).

Ν.Φ.

zillion
17-12-12, 16:07
1. Για το 'πολύ λίγοι' έχω ισχυρές επιφυλάξεις. Δες πόσες μάντρες είναι γεμάτες κατασχεμένα αυτοκίνητα.
Τα οποία αυτοκίνητα αγοράστηκαν με δάνεια φυσικά.
Αυτή τη περίοδο εξάγουμε αυτοκίνητα στη Γερμανία(!), κάθε βδομάδα μου είχε πει φίλος που ασχολείται με μεταφορές ανεβάζουν αριθμό οχημάτων για αποστολή στο Αμβούργο.

2. Εντάξει, πληρώσανε φόρους (αν και έχω δει κάτι AN.Π. με λιμουζίνες ολοκαίνουργιες και φυμέ τζάμια που απορώ, πόσων χρονών είναι ο ιδιοκτήτης και συμμετείχε σε πόλεμο; Ένα από αυτά μάλιστα παρκάρει μπροστά σε αστυνομικό τμήμα στη γειτονιά μου!)
Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι για να έρθουν αυτά τα @#$(*&% αυτοκίνητα έφυγαν τεράστια ποσά από την Ελλάδα (εισαγόμενα γαρ).

Ν.Φ.

Μια διαφορά : τα καταναλωτικά αυτά δάνεια (μιας και μιλάμε για αγορά αυτοκινήτου) υποτίθεται πως τα αποπληρώνει ο δανειολήπτης από μέρος του πλούτου που παράγει. Ενώ ο εφοπλιστής δεν παράγει κανένα πλούτο αλλά οικειοποιείται τον πλούτο που παράγουν άλλοι. Το πραγματικό σκάνδαλο της υπόθεσης των καταναλωτικών δανείων, αν θέλεις, είναι ότι τα επισφαλή αυτά δάνεια το αστικό κράτος για να διασώσει τους τραπεζίτες τα φορτωνόμαστε όλοι οι υπόλοιποι στο δημόσιο χρέος.

thiseas.GP
17-12-12, 17:04
έχουμε ξεφύγει εντελώς,
τουλάχιστον δεν ακούω πλέον ότι θα κάνουμε επανάσταση και θα τους τα πάρουμε με το τσαμπουκά μας.

pelasgian
17-12-12, 17:24
Σήμερα όλοι, ΜΑ ΟΛΟΙ, έχουν ασιάτες και άλλους με φθηνά μεροκάματα, και μόνο στα πόστα, καπετάνιου, δεύτερου, μηχανικου κλπ έχουν έλληνες, για λόγους ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ. Αυτοί είναι που φαίρνουν το χρήμα της ναυτιλίας μόνο πλέον στην Ελλάδα. Συν τα ναυτιλιακά γραφεία, που σημειωτέον, πλέον παρακλάδι είναι στην Ελλάδα, όλοι οι πλοιοκτήτες διεθνών μεταφορών βασικά έχουν γραφεία στο Λονδίνο, την έδρα της παγκόσμιας ναυτιλίας. Αρα σιγα τα ωά. Ας τους βάλουν περιορισμό τουλάχιστον, αφορολόγητοι αλλα μόνο με αποκλειστικά ελληνικά πληρώματα. Οχι 100 ναύτες φιλλιπινέζοι και μαλεσιανοί, με 4 μόνο έλληνες, αξιωματικούς.

Και εν κατακλείδι, είναι κατάφωρη κοινωνική αδικία, να μεροληπτείς τόσο ξεδιάντροπα υπερ των πλουσίων, ακόμα και εαν πραγματικά υπάρχει έμεσο ώφελος. Να φύγουν, να πάνε αλλού. Και να κάνουμε το ίδιο με διαβημα να ισχύσει σε όλη την ευρωπη αρχικά, και τέλος παγκοσμίως. Να δούμε, που θα πάνε; Στο διάστημα; Ας κάνουν πλωτές πολιτείες σε διεθνή ύδατα, να κάνουν και στρατό για τους πειρατές που θα θέλουν τα πλούτη τους (και κανένα κράτος δεν θα θέλει να τους προστατέψει, αντιθέτως θα τρίβουν τα χέρια τους), να δούμε τι θα κάνουν....

Ασε, ήδη έχουν όλοι γραφεία στο Λονδινο, τα γραφεια στην Ελλάδα τα έχουν για μπροστάντζα μιας και έχουν βαπόρια και με ελληνική σημαία. Και λέω ΚΑΙ με ελληνική σημαία, γιατί είναι γνωστό ότι πολλά αν όχι τα περισσότερα βαπόρια των ελλήνων εφοπλιστών είναι με ξένη σημαία. Πχ είναι αδιανότητα να περάσεις την διώρυγα του Παναμά με σημαία άλλης χώρας, γιατι οι χρεώσεις είναι πολύ διαφορετικές, άρα πάνε στον αγύριστο τα περί πατριωτισμου και άλλα. Απλά με το να έχουν κάποια βαπόρια με ελληνική σημαία το κάνουν για να εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι έχουν περιουσία εντός της χώρας που δεν φορολογείται ή φορολογείται ελάχιστα.

Προσωπικά, ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ! ΣΤΑ ΤΡΑΙΝΑ. Εαν είναι να δίνουμε τόσο εξώφθαλμα προνόμια στους λίγους ήδη προνομιούχους εις βάρος του υπόλοιπου λαού, αφού ούτως ή άλλως δεν πληρώνουν, να πάνε στον ΑΓΥΡΙΣΤΟ και να μην γυρίσουν. Αν μη τι άλλο, θα έχουμε κάπως λιγότερους πλούσιους να ανακατεύονται με τα πολιτικά και την διαπλοκή.

Η περίληψη: «όποιος σκαλίξει τους εφοπλιστές, είναι για εγκλεισμό»

Η ανάπτυξη:
1) και τα κινέζικα πλοία που θα μας στείλουν ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ ασιατικά πληρώματα έχουν.
2) πόσους φίλους έχεις που έχουν ναυτικό φυλλάδιο;
3) φτάνουν τα ελληνικά πληρώματα για τα ελληνικά πλοία;
4) πόσες ακαδημίες έχουμε και γιατί κλείνουν;
5) ποια κόμματα και ποιοι χώροι έκλεισαν την ναυπηγοεπισκευαστική στο Πέραμα;
6) ποια κόμματα και ποιοι χώροι έβγαλαν τα ελληνικά πληρώματα από τα ελληνικά πλοία;
7) ενώ ο μισθός είναι πλέον στο 500άρικο, γιατί δεν πάνε οι έλληνες για 3-4Κ το μήνα ως πλήρωμα;


Μήπως ο έλληνας πλέον προτιμά να είναι με το επίδομα ανεργείας στη καφετέρια παρά να βρέχεται ο κώλος του και ας καθαρίζει 3Κ το μήνα ως τρίτος μηχανικός; Μήπως οι έλληνες συνδικαλιστές είναι ζώα όρθια και οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΛΑΚΕΔΕΣ που μόνο ζημιά ξέρουν να κάνουν και αργομισθίες, ενώ οι «παράγοντες» στα κόμματα της «αριστεράς» είναι απλά κομπλεξικοί χαχώλοι ή ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ που όταν υπάρχει κάτι ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ που ΔΟΥΛΕΥΕΙ θέλουν να το σπάσουν αν δεν λιβανίζει τις ηλίθιες κοσμοθεωρίες τους (ή τις ατζέντες των ξένων πρακτόρων που υπηρετούν).

thiseas.GP
17-12-12, 17:44
Μήπως ο έλληνας πλέον προτιμά να είναι με το επίδομα ανεργείας στη καφετέρια παρά να βρέχεται ο κώλος του και ας καθαρίζει 3Κ το μήνα ως τρίτος μηχανικός;


άσε ρε φίλε που θα δουλέψουμε, εγώ πάω (πήγαινα) και κούναγα σημαιάκια και βόλεψα όλο μου το σόι,
εγώ ρε τους έβγαζα αυτούς εκεί πάνω για να' χω κι' εγώ τις καβάτζες μου
τώρα που μου τα κόψανε είναι ανήθικοι, βρομιάρηδες, καπιταλιστές, εκμεταλλευτές, υπαλληλάκια των ξένων, φασίστες κλπ κλπ
ενώ πρώτα που μου τα διναν ήταν σωστοί πολιτικοί, σοβαροί, με υπευθυνότητα για τον τόπο και τον λαό, με διορατικότητα και πάνω απ' όλα δημοκράτες.

29gk
17-12-12, 18:12
άσε ρε φίλε που θα δουλέψουμε, εγώ πάω (πήγαινα) και κούναγα σημαιάκια και βόλεψα όλο μου το σόι,
εγώ ρε τους έβγαζα αυτούς εκεί πάνω για να' χω κι' εγώ τις καβάτζες μου
τώρα που μου τα κόψανε είναι ανήθικοι, βρομιάρηδες, καπιταλιστές, εκμεταλλευτές, υπαλληλάκια των ξένων, φασίστες κλπ κλπ
ενώ πρώτα που μου τα διναν ήταν σωστοί πολιτικοί, σοβαροί, με υπευθυνότητα για τον τόπο και τον λαό, με διορατικότητα και πάνω απ' όλα δημοκράτες.


Εσυ εχεις λοιπον προβληματα.

Εγω που δεν τα εκανα ολα αυτα, γιατι εχω χειροτερα ;

thiseas.GP
17-12-12, 18:30
Εσυ εχεις λοιπον προβληματα.

Εγω που δεν τα εκανα ολα αυτα, γιατι εχω χειροτερα ;

γιατί ανεχόσουν εμένα που τα έκανα, όπως και εκατομμύρια άλλων Ελλήνων που επίσης ήταν τίμιοι

29gk
17-12-12, 18:38
γιατί ανεχόσουν εμένα που τα έκανα, όπως και εκατομμύρια άλλων Ελλήνων που επίσης ήταν τίμιοι

Και πως σε ανεχομουν δηλαδη ; Με το να μη βαρυγκομω στις ροπαλιες των ΜΑΤ, της λυπητερης του εφορου ή του προστιμου του ταδε φερεγγυου μηχανισμου ; Και πως θα ετρωγε ψωμι ο αλλος τιμιος Ελληνας οταν ο μονος τροπος για να διοριστει ηταν μεσω της κλαδικης ή της συνεντευξης ;

Ειναι παντως τρομερα αξιοπεριεργο, το οτι ακομα και σημερα, μετα απο τα απανωτα μνημονια και τις λιτοτητες, το οτι καποιοι επιμενουν στον μαζοχισμο και στο αγιασμα της σφαγης απο τον αγα. Εχω εντυπωσιασθει δε λεω......

thiseas.GP
17-12-12, 18:51
έχεις δίκιο αλλά τι μπορεί να γίνει;

konenas
17-12-12, 20:03
Επανάσταση ίσως;

zillion
17-12-12, 20:07
Εάν δεν είχε εξαγοραστεί ένα κομμάτι της εργατικής τάξης ο λαός θα είχε επαναστατήσει προ πολλού και οι εφοπλιστές μαζί με τους άλλους ντόπιους και ξένους κεφαλαιοκράτες θα είχαν ήδη χάσει την περιουσία τους από καιρό. Ως μεγάλη ειρωνεία της ιστορίας έρχονται, τώρα που τελειώσαν τα δανεικά, οι υποστηρικτές του συστήματος και κατακεραυνώνουν αυτό το κομμάτι της εργατικής τάξης που οι ίδιοι εξαγόρασαν.

konenas
17-12-12, 22:31
και οι τράπεζες όταν ξόφλησαν πήγανε στα κράτη και ζήτησαν λεφτά και εγγυήσεις.
Ζήσαμε το τέλος του κομμουνισμού, το τέλος του σοσιαλισμού και απ' ότι φαίνεται θα ζήσουμε και το τέλος του καπιταλισμού.

Είναι μόνο το 1% και είμαστε το 99% και καθόμαστε. Ξυπνάτε ρεεεε...

thiseas.GP
17-12-12, 22:49
μη τα πετάτε έτσι απότομα αυτά τα πράματα ρεεε

Revolution
17-12-12, 23:02
και απ' ότι φαίνεται θα ζήσουμε και το τέλος του καπιταλισμού.
Χλωμο αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια.

kostarcng
17-12-12, 23:16
Για να υπάρξει ανάπτυξη, ο κόσμος πρέπει να είναι χαρούμενος. Αν δεν υπάρχει υγεία και χαρά δεν νοείται ανάπτυξη.

anon
18-12-12, 10:58
άσε ρε φίλε που θα δουλέψουμε, εγώ πάω (πήγαινα) και κούναγα σημαιάκια και βόλεψα όλο μου το σόι,
εγώ ρε τους έβγαζα αυτούς εκεί πάνω για να' χω κι' εγώ τις καβάτζες μου
τώρα που μου τα κόψανε είναι ανήθικοι, βρομιάρηδες, καπιταλιστές, εκμεταλλευτές, υπαλληλάκια των ξένων, φασίστες κλπ κλπ
ενώ πρώτα που μου τα διναν ήταν σωστοί πολιτικοί, σοβαροί, με υπευθυνότητα για τον τόπο και τον λαό, με διορατικότητα και πάνω απ' όλα δημοκράτες.

ναι καλά. Πάνε βρες μου δουλειά με 3 χιλιάρικα. Λόγια του αέρα, ΑΕΡΑΣ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΣ. Δεν υπάρχουν θέσεις στην ναυτιλία. Μόνο πρώτος και δεύτερος καπετάνιος / μηχανικός ειναι έλληνες στην ποντοπόρα ναυτιλεία, βαριά τρίτος. Τόσο καιρό ακούω ειδήσεις και όποτε ακούω για πρόβλημα με ελληνικό βαπόρι (με ελληνική ή ξένη σημαία) ακούω για 3-4 έλληνες ναυτικούς και >20 ναυτικούς ασιάτες. Τι να μας πείτε τώρα.... Σιγά μην πειράξουμε τους έλληνες εφοπλιστές. ΟΥΣΤ ΡΕ. ΣΤΑ ΤΡΑΙΝΑ.... Ούτως ή άλλως δεν δίνουν και τίποτε σοβαρό στο τόπο, ΑΕΙ ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ, και να τους αφαιρεθεί και η ελληνική ιθαγένεια / υπηκοότητα εαν πάνε αλλού.

- - - Updated - - -


Εσυ εχεις λοιπον προβληματα.

Εγω που δεν τα εκανα ολα αυτα, γιατι εχω χειροτερα ;

Εσύ δεν είσαι τσιράκι νεοφιλελεύθερων και εφοπλιστών. Το παλικάρι το δήλωσε ότι ειναι, και ορθώς για τα συμφέροντά του, μιλάει υπέρ αυτών....

- - - Updated - - -


γιατί ανεχόσουν εμένα που τα έκανα, όπως και εκατομμύρια άλλων Ελλήνων που επίσης ήταν τίμιοι

Σε αυτό του δίνω ένα δίκιο. Η πλειοψηφία των ελλήνων, με την ψήφο τους, όπως και στις τελευταίες εκλογές, ασχέτως εαν έγινε με μηχανική διαχείρησης ψυχολογίας του όχλου και χειραγώγησης με διάφορα μέσα και ψέμματα, έδωσε σε αυτούς την δυνατότητα και την άδεια να το κάνουν και να το επαναλαμβάνουν. Τελικοί υπεύθυνοι είμαστε όλοι μας.

- - - Updated - - -



Ειναι παντως τρομερα αξιοπεριεργο, το οτι ακομα και σημερα, μετα απο τα απανωτα μνημονια και τις λιτοτητες, το οτι καποιοι επιμενουν στον μαζοχισμο και στο αγιασμα της σφαγης απο τον αγα. Εχω εντυπωσιασθει δε λεω......

Γιατί σου φαίνεται περίεργο; Εχουμε ένα 5% που κατέχει το 95% του πλουτου και τους συμφέρει η κατάσταση. Επίσης αυτό το 5% απασχολεί ένα άλλο 5% τουλάχιστον μην πω 10% του κοινωνικού συνόλου σαν υποτακτικοί τους, απο στελέχη μέχρι καθαρίστριες, οπότε το άμεσο συμφέρον τους τους φαίνεται ότι ειναι αυτό των αφεντικών τους, αρα θα υπερασπίζονται μετα μανίας τα συμφέροντα των αφεντικών τους, μην και τυχόν καταλήξουν σαν τους άλλους πληβείους, το υπόλοιπο 85% της κοινωνίας.

konenas
18-12-12, 11:40
Γιατί σου φαίνεται περίεργο; Εχουμε ένα 5% που κατέχει το 95% του πλουτου και τους συμφέρει η κατάσταση. Επίσης αυτό το 5% απασχολεί ένα άλλο 5% τουλάχιστον μην πω 10% του κοινωνικού συνόλου σαν υποτακτικοί τους, απο στελέχη μέχρι καθαρίστριες, οπότε το άμεσο συμφέρον τους τους φαίνεται ότι ειναι αυτό των αφεντικών τους, αρα θα υπερασπίζονται μετα μανίας τα συμφέροντα των αφεντικών τους, μην και τυχόν καταλήξουν σαν τους άλλους πληβείους, το υπόλοιπο 85% της κοινωνίας.

Έχεις δίκιο αλλά με διαφορετικά ποσοστά. το 30% έτρωγε μαζί τους (ΝΔ,ΠΑΣΟΚ+), άλλο ένα 30% (μικρά στελέχη τους) ήθελε να φάει και του έδιναν ψίχουλα (μετακόμισε στον ΣΥΡΙΖΑ&ΑΝΕΞ.ΕΛ).
Το υπόλοιπο δεν μπορούσε να φάει ή δεν ήθελε ή φοβόταν ή δεν έτυχε να το χρειάζονται. Πάντα κάποιος πρέπει να πληρώνει το μάρμαρο.
Δούλοι - υπόδουλοι - υποζύγια των αφεντικών τους το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας μας.

Zer0c00L
23-12-12, 14:03
και οι τράπεζες όταν ξόφλησαν πήγανε στα κράτη και ζήτησαν λεφτά και εγγυήσεις.
Ζήσαμε το τέλος του κομμουνισμού, το τέλος του σοσιαλισμού και απ' ότι φαίνεται θα ζήσουμε και το τέλος του καπιταλισμού.

Είναι μόνο το 1% και είμαστε το 99% και καθόμαστε. Ξυπνάτε ρεεεε...

εγω παντως με αυτη την κριση διαπιστωσα δυο πραγματα

οτι δεν εχουμε "cojones η αλλιως @@"

και οτι δυστυχως "πιο μαλακα λαο απο τους ελληνες δεν εχει αναδειξει ποτε η ιστορια"

για ολα τα υπολοιπα εχεις δικιο

αν και το 1% φαινεται οτι ξερουν καλα το παιχνιδι του "διαιρει και βασιλευε" ετσι εχουν το κεφαλι τους ησυχο οτι το 99% δεν θα εξεγερθει ποτε ενωμενο ωστε να τους παρει και να τους σηκωσει παντα θα ειναι ελαχιστοι αυτοι αρα με την καταστολη θα πνιξουν καθε προσπαθεια...

Bhaal
23-12-12, 14:38
Ο Πολ Κρούγκμαν αναφέρεται στην Αμερική και τους Αμερικάνους, αλλά δύσκολα αποφεύγει κανείς τους παραλληλισμούς με τα ποσοστά ανεργίας στην Ε.Ε., ιδιαίτερα στις χώρες του Νότου οι οποίες ακολουθούν το πρόγραμμα της καταστροφικής λιτότητας που υπαγορεύει το Βερολίνο.

The Forgotten Millions
By PAUL KRUGMAN
Published: December 6, 2012


Let’s get one thing straight: America is not facing a fiscal crisis. It is, however, still very much experiencing a job crisis.

It’s easy to get confused about the fiscal thing, since everyone’s talking about the “fiscal cliff.” Indeed, one recent poll suggests that a large plurality of the public believes that the budget deficit will go up if we go off that cliff.

In fact, of course, it’s just the opposite: The danger is that the deficit will come down too much, too fast. And the reasons that might happen are purely political; we may be about to slash spending and raise taxes not because markets demand it, but because Republicans have been using blackmail as a bargaining strategy, and the president seems ready to call their bluff.

Moreover, despite years of warnings from the usual suspects about the dangers of deficits and debt, our government can borrow at incredibly low interest rates — interest rates on inflation-protected U.S. bonds are actually negative, so investors are paying our government to make use of their money. And don’t tell me that markets may suddenly turn on us. Remember, the U.S. government can’t run out of cash (it prints the stuff), so the worst that could happen would be a fall in the dollar, which wouldn’t be a terrible thing and might actually help the economy.

Yet there is a whole industry built around the promotion of deficit panic. Lavishly funded corporate groups keep hyping the danger of government debt and the urgency of deficit reduction now now now — except that these same groups are suddenly warning against too much deficit reduction. No wonder the public is confused.

Meanwhile, there is almost no organized pressure to deal with the terrible thing that is actually happening right now — namely, mass unemployment. Yes, we’ve made progress over the past year. But long-term unemployment remains at levels not seen since the Great Depression: as of October, 4.9 million Americans had been unemployed for more than six months, and 3.6 million had been out of work for more than a year.

When you see numbers like those, bear in mind that we’re looking at millions of human tragedies: at individuals and families whose lives are falling apart because they can’t find work, at savings consumed, homes lost and dreams destroyed. And the longer this goes on, the bigger the tragedy.

There are also huge dollars-and-cents costs to our unmet jobs crisis. When willing workers endure forced idleness society as a whole suffers from the waste of their efforts and talents. The Congressional Budget Office estimates that what we are actually producing falls short of what we could and should be producing by around 6 percent of G.D.P., or $900 billion a year.

Worse yet, there are good reasons to believe that high unemployment is undermining our future growth as well, as the long-term unemployed come to be considered unemployable, as investment falters in the face of inadequate sales.

So what can be done? The panic over the fiscal cliff has been revelatory. It shows that even the deficit scolds are closet Keynesians. That is, they believe that right now spending cuts and tax hikes would destroy jobs; it’s impossible to make that claim while denying that temporary spending increases and tax cuts would create jobs. Yes, our still-depressed economy needs more fiscal stimulus.

And, to his credit, President Obama did include a modest amount of stimulus in his initial budget offer; the White House, at least, hasn’t completely forgotten about the unemployed. Unfortunately, almost nobody expects those stimulus plans to be included in whatever deal is eventually reached.

So why aren’t we helping the unemployed? It’s not because we can’t afford it. Given those ultralow borrowing costs, plus the damage unemployment is doing to our economy and hence to the tax base, you can make a pretty good case that spending more to create jobs now would actually improve our long-run fiscal position.

Nor, I think, is it really ideology. Even Republicans, when opposing cuts in defense spending, immediately start talking about how such cuts would destroy jobs — and I’m sorry, but weaponized Keynesianism, the assertion that government spending creates jobs, but only if it goes to the military, doesn’t make sense.

No, in the end it’s hard to avoid concluding that it’s about class. Influential people in Washington aren’t worried about losing their jobs; by and large they don’t even know anyone who’s unemployed. The plight of the unemployed simply doesn’t loom large in their minds — and, of course, the unemployed don’t hire lobbyists or make big campaign contributions.

So the unemployment crisis goes on and on, even though we have both the knowledge and the means to solve it. It’s a vast tragedy — and it’s also an outrage.

http://www.nytimes.com/2012/12/07/opinion/krugman-the-forgotten-millions.html?ref=paulkrugman

Δεν ξέρω αν θα ζήσουμε το τέλος του καπιταλισμού, αλλά το τέλος της Δημοκρατίας και της μεσαίας τάξης έχει ήδη αρχίσει. Η διατήρηση της ανεργίας σε κάποια ποσοστά, ικανά να μην πυροδοτήσουν επανάσταση, αλλά και εξίσου ικανά ώστε συμβάλλουν στον έλεγχο των μαζών προς εξυπηρέτηση των σχεδίων του νεο-φιλελευθερισμού βολεύει όσο ποτέ άλλοτε. Το ερώτημα είναι, Τι θα κάνουν οι πολίτες γι αυτό;

chat1978
23-12-12, 15:19
εγω παντως με αυτη την κριση διαπιστωσα δυο πραγματα

οτι δεν εχουμε "cojones η αλλιως @@"

και οτι δυστυχως "πιο μαλακα λαο απο τους ελληνες δεν εχει αναδειξει ποτε η ιστορια"

για ολα τα υπολοιπα εχεις δικιο

αν και το 1% φαινεται οτι ξερουν καλα το παιχνιδι του "διαιρει και βασιλευε" ετσι εχουν το κεφαλι τους ησυχο οτι το 99% δεν θα εξεγερθει ποτε ενωμενο ωστε να τους παρει και να τους σηκωσει παντα θα ειναι ελαχιστοι αυτοι αρα με την καταστολη θα πνιξουν καθε προσπαθεια...

Ζώντας στο εξωτερικό ένα χρόνο θα σου το εξής.
Δεν ξέρω αν είμαστε οι πιο μ..... σίγουρα όμως έχουμε σοβαρά προβλήματα, και δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτά σε σχέση με τα πολιτικά.

Έχει πάψει πια να με ενδιαφέρει το συγκριτικό μέρος όσο το ότι έχουμε χρόνιες παθήσεις που δεν λένε να ξεπεραστούν.
Και δυστυχώς ποτέ δεν καταλάβαμε ότι πριν συγκριθούμε ας κοιτάξουμε λίγο πρώτα στον καθρέπτη!
Για όλα γιατί δεν πάμε καλά σε απλά και ουσιώδη πράγματα που επιτρέπουν τα πιο σύνθετα πολιτικά να γίνονται!

HELL_pegaSOS
29-12-12, 01:00
Πρέπει να γίνει αναθεώρηση της αναθεώρησης του άρθρου 99, δηλαδή το άρθρο 106.

Σε λίγο θα αφορά τις μισές ελληνικές επιχειρήσεις οι οποίες μπαίνοντας στον πτωχευματικό κώδικα και την προστασία από τους πιστωτές που θα τους παρέχετε θα μπορούν να φεσώσουν τις άλλες μισές επιχειρήσεις ώστε να κλείσουν εκκωφαντικά όλες μαζί στο τέλος!

Πρόσφατα και η ΑΓΝΟ ζήτησε εισαγωγή στο 99.

ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΄99, ΣΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ ΚΑΙ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ
Έτος 2012: Το τέλος του ελληνικού επιχειρείν (http://newpost.gr/post/178445/etos-2012-to-telos-toy-ellinikou-epixeirein/)
117439

Το 2012 η οικονομική κρίση συμπαρέσυρε στο καταστροφικό πέρασμά της χιλιάδες επιχειρήσεις με αποτέλεσμα οι αιτήσεις υπαγωγής στο άρθρο 99 του πτωχευτικού κώδικα, τα λουκέτα και οι συλλήψεις να συνθέτουν το παζλ της εικόνας κατάρρευσης που έχει δημιουργηθεί.

Η έλλειψη ρευστότητας, η συρρίκνωση της οικονομικής δραστηριότητας αλλά και η απροθυμία των τραπεζών να ανανεώσουν τον δανεισμό προς τις επιχειρήσεις, οδήγησαν τις επιχειρήσεις στην αναζήτηση προστασίας από τους πιστωτές.

Βωβός, Καρούζος, Πετζετάκις, Λυμπέρης, Τεγόπουλος, Πέτρος Κωστόπουλος, Λάκης Γαβαλάς είναι μόνο μερικοί από τους επιχειρηματίες που εις το όνομα της κρίσης έκλεισαν τις επιχειρήσεις τους έπειτα από πολυετή καριέρα, αφήνοντας στον δρόμο εκατοντάδες απλήρωτους επί μήνες εργαζόμενους.

Την ίδια ώρα τρανταχτά ονόματα βρέθηκαν στο στόχαστρο των αρχών για υπέρογκες οφειλές προς το δημόσιο, ενώ κάποιοι από αυτούς βρέθηκαν μέχρι και στη φυλακή.

«Ηχηρές» συλλήψεις

Ο Λάκης Γαβαλάς, αλλά και η αδερφή του Παναγιώτα έκαναν «ποδαρικό», αφού και οι δύο συνελήφθησαν για οφειλές προς το δημόσιο δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ. Μάλιστα, η σύλληψη του Γαβαλά το Φεβρουάριο ήταν η τρίτη και η... φαρμακερή αφού δύο φορές στο παρελθόν είχε συλληφθεί ξανά και αφέθηκε ελεύθερος με περιοριστικούς όρους. Πλέον βρίσκεται στον Κορυδαλλό όπου μοιράζεται το κελί του με τον επιχειρηματία Λαυρέντη Λαυρεντιάδη που κατηγορείται για την υπόθεση της Proton Bank.

Άλλη μία ηχηρή σύλληψη ήταν και αυτή του διευθυντή του ομίλου Παζαρόπουλος, του Σπύρου Παζαρόπουλου για οφειλές που ξεπερνούν τα 800.000 ευρώ, ενώ στο στόχαστρο των αρχών βρέθηκε και ο επιχειρηματίας και μέτοχος της Artisti Italiani, Γεώργιος Τσαγκαμίλης για χρέη άνω των 2 εκατ. Ευρώ. Αλλά και ο ιδιοκτήτης του ιστορικού ξενοδοχείου «Πεντελικόν», ο Χαράλαμπος Βαρδής δεν γλίτωσε από τη μέγγενη της κρίσης και συνελήφθη για χρέη ύψους 87.000 ευρώ.

Μάλιστα και οι ξενοδοχειακές επιχειρήσεις «Πεντελικόν» φέρονται να αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες με τους ιδιοκτήτες να βεβαιώνουν ότι τα οικονομικά της εταιρείας είναι διαχειρίσιμα. Στη φάκα των αρχών έπεσε και ο εφοπλιστής Νίκος Αγούδημος, η εταιρία του οποίου χρωστάει στο Ναυτικό Απομαχικό Ταμείο περίπου 20 εκατομμύρια ευρώ. Ο ιδιοκτήτης της GA Ferries καταδικάστηκε σε 4 χρόνια φυλάκιση, από το Μονομελές Πρωτοδικείο Πειραιά.

Για χρέη επίσης συνελήφθη και ο επιχειρηματίας στο χώρο της ένδυσης Αντώνης Γλου, με την εταιρεία να βρίσκεται σε άσχημη οικονομική κατάσταση και να καταθέτει αίτηση για υπαγωγή στο άρθρο 99. Αίσθηση είχε επίσης προκαλέσει η σύλληψη του επιχειρηματία και κατασκευαστή Μπάμπη Βωβού για οφειλές άνω του 1 εκατ. ευρώ, τη στιγμή που η εταιρία του πήρε το δρόμο της υπαγωγής στον πτωχευτικό κώδικα.

«Τσουνάμι» αιτήσεων για το άρθρο 99

Το 2012 θα μπορούσε να χαρακτηριστεί δικαίως ως «μαύρο» έτος για το ελληνικό επιχειρείν, καθώς σημειώθηκε ρεκόρ αιτήσεων υπαγωγής στο άρθρο 99. Αρκετές εταιρείες των οποίων οι αιτήσεις είχαν απορριφθεί ή είχαν δρομολογηθεί πριν την αλλαγή του νόμου περί συνδιαλλαγής, τον Σεπτέμβριο του 2011, επανήλθαν φέτος με νέες αιτήσεις.

Τα διαθέσιμα στοιχεία δείχνουν μια ζοφερή πραγματικότητα: συνολικά το φετινό πρώτο εξάμηνο υποβλήθηκαν στο Πρωτοδικείο Αθηνών 86 αιτήσεις, όταν ολόκληρο το 2011 είχαν υποβληθεί 101, έναν χρόνο νωρίτερα 124 και το 2009, οι αιτήσεις υπαγωγής ήταν 95. Η λίστα είναι μεγάλη και περιλαμβάνει μερικά από τα γνωστότερα ονόματα της αγοράς.

Μεταξύ άλλων περιλαμβάνονται οι: Bωβός από τον κατασκευαστικό κλάδο, η Νeoset και η Sato από τον χώρο του επίπλου, η PC Systems από τον κλάδο της πληροφορικής- να σημειωθεί ότι η εκδίκαση της αίτησης της αναβλήθηκε για τις 06/02/2013, η Imperio από τον χώρο των μεταφορών και του logistics, η Μάρακ Ηλεκτρονική από τις λιανικές πωλήσεις ηλεκτρονικών ειδών, οι εταιρείες Alsinco, Γαβαλάς, Γλου, Fokas και Καρούζος από τον χώρο της ένδυσης και υπόδησης.

Επίσης αίτηση για ένταξη στις ευνοϊκές διατάξεις του πτωχευτικού κώδικα έχουν υποβάλλει τα Ναυπηγεία Ελευσίνας, ο Λυμπέρης, η Ιμάκο και η Τεγόπουλος από τις εκδόσεις, η Τυποεκδοτική από τον κλάδο εκτυπώσεων, η γνωστή γαλακτοβιομηχανία ΑΓΝΟ, ο Πετζετάκις από τον χώρο των ελαστικών- πλαστικών και η εταιρεία επικοινωνίας Civitas.


Παναγιώτης Βελισσάρης - Λυμπερίδης, Αγγελική Κιλιντζόγλου
Δημοσίευση: 25/12/12, 08:30 Ανανέωση: 27/12/12, 14:01


Στο πρωτότυπο κείμενο έχει και λινκ -παραπομπές. ;)

29gk
31-12-12, 15:42
Οντως το 2013 θα φερει νεα πραγματα.


Ποια πασίγνωστη μάρκα τζιν φεύγει από την Ελλάδα

Τα πιο γνωστά ίσως τζιν παγκομίως φεύγουν από την Ελλάδα. Ποια είναι η μάρκα σταθμός που μετρά μέρες στη χώρα μας;

Μετά την είδηση για την αποχώρηση των Guess από την Ελλάδα, τώρα και η Levi’s φαίνεται οτι μετρά αντίστροφα.

Συγκεκριμένα, μετρημένες είναι οι ημέρες της Levi’s στην Ελλάδα. Σύμφωνα με πληροφορίες, στο τέλος του Φεβρουαρίου έχει προσδιοριστεί το οριστικό κλείσιμο της Levi’s Strauss Hellas, της αναστολής λειτουργίας του ελληνικού τμήματος, μετά από απόφαση της κεντρικής διοίκησης της εταιρείας, αφού η «πεθαμένη» ελληνική αγορά, όχι μόνο δεν απέδωσε τα ελάχιστα από τα προσδοκώμενα, αλλά «κοστίζει» αρκετά.

Να θυμίσουμε ότι το καλοκαίρι που μας πέρασε η Levi’s είχε αναστείλει και τη λειτουργία του τμήματος marketing στην ελληνική αγορά, μετά τη σχετική απόφαση της Levi Strauss Europe, Middle East and North Africa, τα γραφεία της οποίας βρίσκονται στις Βρυξέλλες.

Η απόφαση της εταιρείας ήταν το marketing της μάρκας στην Ελλάδα να το χειρίζεται η θυγατρική της στην Πολωνία. Στο πλαίσιο αυτής της απόφασης, επικεφαλής marketing του brand στη χώρα μας είναι η Justyna Goscinska, ως Levi’s Brand Marketing Manager Eastern Europe.

Φυσικά τα προϊόντα της Levi’s θα συνεχίσουν να βρίσκονται στην ελληνική αγορά, καθώς σε εξέλιξη είναι οι συζητήσεις με προμηθευτές και εμπόρους για την «υιοθέτηση» και διατήρηση του σήματος.

HELL_pegaSOS
31-12-12, 17:28
Ε σιγά τα ωά... συγκριτικά με τον πανικό κανονιών εγχώριων εταιρειών με εκατοντάδες προσωπικό αυτό δεν είναι τίποτα.
Η levi's είχε καταντήσει ρετρό παλιομοδίτικη μάρκα που φορούσαν οι παππούδες και η γενιά των καραφλομαλλιάδων που προσκολήθηκε στα 80s, 90s με τζιν που κυκλοφορεί ακόμη και τώρα κουμπώνουν πάνω από τον αφαλό! :rolleyes:
Η παλιά νέα γενιά γέρασε και το target group λιγοστεύει. Η κρίση απλά επιτάχυνε τα πράγματα...


Οσο αναφορα την ανάπτυξη ιδιαίτερη εντύθπωση μου έκανε το άρθρο για τον Καρέλια.
Βασιζόμενος σε εξαγωγές είχε πολλαπλασιασμό κερδών και έδωσε πριμ στους εργαζομένους.
Ωστόσο από του χρόνου με ευρωπαική οδηγία θέλουν να καταργήσουν προιόντα της καπνοβιομηχανίας (Slims, Menthol) στις οποίες ο Καρέλιας βάσισε την επιτυχία του.

Καρέλιας: Τα bonus, οι εξαγωγές-ρεκόρ και η "απειλή" από την Ε.Ε. (http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1697873)

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ
Δευτέρα, 31 Δεκέμβριος 2012 - 09:03
Καρέλιας: Τα bonus, οι εξαγωγές-ρεκόρ και η "απειλή" από την Ε.Ε.

Του Νίκου Χρυσικόπουλου

Όταν το 2000 διεκόπη η συνεργασία της Καρέλιας με την αμερικανική R. J. Reynolds (της σημερινής Japan Tobacco International) για την παραγωγή και διανομή των τσιγάρων Camel στην Ελλάδα, ορισμένοι προέβλεπαν πως η ιστορική καπνοβιομηχανία θα αντιμετώπιζε δυσκολίες. Επρόκειτο, όμως, για μια διορατική, όπως αποδείχθηκε, κίνηση καθώς οι επικεφαλής του ομίλου επέλεξαν να επικεντρωθούν στην ανάπτυξη των ιδιόκτητων σημάτων της ελληνικής καπνοβιομηχανίας.

Πράγματι, η ικανότητά της Καρέλιας να δημιουργεί νέα σήματα, πολλά εκ των οποίων αποτελούν «σταθμό» στην ιστορία του τσιγάρου, έδωσε τη δυνατότητα στην εταιρεία όχι μόνο να ενισχύσει την εξωστρέφειά της, αλλά να πετύχει τα τελευταία επτά συνεχόμενα χρόνια διψήφιο ρυθμό οργανικής ανάπτυξης. Σε επίπεδο πωλήσεων, τετραπλασίασε το κύκλο εργασιών της και από τα 147 εκατ. ευρώ του 2000, έκλεισε το 2011 στα 610 εκατ. ευρώ, ενώ η διεθνή της δραστηριότητα έφθασε σήμερα να αποτελεί πάνω από το 75% του συνολικού όγκου πωλήσεων.

Η στρατηγική εισόδου σε νέες αγορές στο εξωτερικό, η εξωστρέφεια, οι επενδύσεις για την ενίσχυση της παραγωγής της (αποτελεί τη μόνη μη πολυεθνική εταιρεία στον κόσμο που έχει εγκαταστήσει τη ταχύτερη διαθέσιμη τεχνολογία παραγωγής τσιγάρων που φθάνει τα 1.600 τσιγάρα το λεπτό) αλλά και στο ανθρώπινο δυναμικό της, αποτελούν τα στοιχεία που έφεραν τη Καρέλιας στην θέση που κατέχει σήμερα, όσο μόνο στον κλάδο της αλλά στο σύνολο της ελληνικής οικονομίας.

Σε μια περίοδο που οι περισσότερες εταιρείες αγωνίζονται για να αναδιαρθρώσουν τα χρέη τους, οι επενδύσεις της Καρέλιας πραγματοποιούνται από ίδια κεφάλαια. Πέρυσι προχώρησε σε επενδύσεις 7 εκατομμυρίων ευρώ με σκοπό την αύξηση της παραγωγικής δυνατότητος, την βελτίωση της ευελιξίας στην παραγωγή και την περαιτέρω τόνωση των εξαγωγών, οι οποίες πραγματοποιούνται σε 65 χώρες.

Με την εταιρεία να διαθέτει σήμερα μηδενικό τραπεζικό δανεισμό και ταμειακά διαθέσιμα 210 εκατ. ευρώ, σε μια εξαιρετικά δύσκολη χρονιά, η Καρέλιας αύξησε τις πωλήσεις εκτός Ελλάδας, φτάνοντας σχεδόν στα 13,4 δισ. τσιγάρα, το οποίο και αποτελεί νέο ρεκόρ, αλλά και την κερδοφορία της. Για το ίδιο διάστημα, εισέφερε στα δημόσια ταμεία 350 εκατ. ευρώ από έμμεσους και άμεσους φόρους, 6 εκατ. ευρώ στα ασφαλιστικά ταμεία και έφερε πάνω από 150 εκατ. ευρώ σε συνάλλαγμα από διεθνείς πωλήσεις. Συγχρόνως, συνεχίζει να επιστρέφει μέρος των κερδών στους εργαζομένους της: πέρυσι το ποσό αυτό με τη μορφή διαφόρων παροχών έφθασε τα 1,8 εκατ. ευρώ, όταν πέρυσι ήταν 1,45 εκατ. ευρώ και το 2010 έφθασε τα 1,15 εκατ. ευρώ.

Και όλα αυτά όταν κλήθηκε να αντιμετωπίσει μια σαρωτική αλλαγή στη φορολογία των καπνικών προϊόντων, τα αποτελέσματα της οποίας δεν έχουν ακόμη γίνει εμφανή αφού η αγορά έχει ακόμη αποθέματα με τις παλαιές τιμές.

Νέες προκλήσεις

Καίτοι επιχειρηματικά η παλαιότερη σήμερα εν ζωή ελληνική καπνοβιομηχανία να ακμάζει, τη νέα χρονιά θα βρεθεί αντιμέτωπη με σοβαρότατες προκλήσεις. Αιτία, η πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την αναθεώρηση της Οδηγίας περί Προϊόντων Καπνού, η οποία εάν ψηφιστεί από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και τα Εθνικά Κοινοβούλια, θα αποτελεί το νέο ρυθμιστικό πλαίσιο για τα προϊόντα καπνού στα Κράτη- Μέλη της ΕΕ. Μεταξύ των προτάσεων προβλέπονται πολύ μεγάλες προειδοποιήσεις υγείας, συγκεκριμένους τρόπους τυποποίησης του πακέτου, αλλά και απαγόρευση των τσιγάρων slims και menthol.

Μιλώντας προ ημερών στους εργαζομένους, ο διευθύνων σύμβουλος κ. Ανδρέας Καρέλιας ανέφερε πως η πρόταση της Κομισιόν για κατάργηση των slims τσιγάρων (μια από τις βασικότερες κατηγορίες προϊόντων της Καρέλιας), των τσιγάρων μέντας και οι αλλαγές στις προειδοποιήσεις στις επιφάνειες των πακέτων, εξαφανίζει επιτυχημένα διεθνή αλλά ελληνικής ιδιοκτησίας εμπορικά σήματα για την προώθηση και «κτίσιμο» των οποίων έχουν ξοδευτεί δεκάδες εκατομμύρια και έχουν δαπανηθεί άλλα τόσα δεκάδες εκατομμύρια σε μηχανολογικό εξοπλισμό για την παραγωγή τους.

«Σε περίπτωση που υλοποιηθούν όλα αυτά», συμπλήρωσε, «η εταιρεία μας χωρίς να προχωρήσει σε τεράστιες αλλαγές στην όλη της υποδομή, προσωπικό δεν θα μπορεί να σταθεί στα πόδια της, αφού θα έχει χάσει το 40% και πλέον από τις πωλήσεις της και την πλειονότητα των πιο κερδοφόρων σημάτων της». Η Καρέλιας ζητά τώρα από την πολιτεία να γίνει από κοινού µία προσπάθεια να εκλογικευτεί η αναµόρφωση της οδηγίας ώστε να µετριαστούν οι επιπτώσεις, τόσο για την ίδια όσο και για την ελληνική οικονομία.

nikos.chrissikopoulos@capital.gr


Πηγή:www.capital.gr


Και στα σχόλια αρχίζουν τα σχέδια συνομωσίας κατά των ελληνικών καπνοβιομηχανιών κλπ...
Αλήθεια στο εξωτερικό δεν κυκλοφορουν Slims?:hmm:

cool11
31-12-12, 17:57
offtopic ισως, αλλα μιας και αναφερθηκε..
δηλαδη η νεα γενια δεν προτιμα τα τζην? ή δεν προτιμα τα levis επειδη ειναι ακριβοτερη απο αλλες μαρκες;
Τι αλλο θα ακουσω...

HELL_pegaSOS
31-12-12, 18:14
Η νέα γενιά δεν φοράει πλέον τζην που κουμπώνει 2 δάκτυλα πάνω από τον αφαλό...
Ακόμη και τα τα "καλά" επίσημα παντελόνια έχουν χαμηλώσει κατα πολύ.

Κάθε εταιρεία που φεύγει αφήνει άνεργους πίσω κι αυτό είναι κακό.
Εδώ καταρρέουν παραγωγικές εταιρείες με ιστορία δεκαετιών και εργαζομένους που δούλευεαν 30 χρόνια.
Το αν η εισαγωγική που έφερνε Levi's την αντικαταστήσει με κάποια άλλη καταναλωτική μάρκα, δεν θα τα βάψουμε μαύρα.
Αν πρόκειται να μαυρίσουμε, προηγούνται άλλοι λόγοι...

29gk
03-01-13, 20:56
Eντονες αναπτυξιακες διεργασιες παρατηρουνται και το 2013....


Δύσκολες ώρες για τα σερβίτσια Ιωνία

Ποιες οι δύσκολες ώρες που περνάνε τα γνωστά σερβίτσια Ιωνία; Τι προβλήματα αντιμετωπίζουν και ποιες οι δραστικές κινήσεις;

Την αγόρασε πριν από δύο χρόνια πανάκριβα από τον όμιλο Τιτάν. Σήμερα αναγκάζεται να κλείνει ένα- ένα τα καταστήματα, καθώς η κρίση δεν ευνοεί τα πολυτελή αγαθά. Ο λόγος για την εταιρεία Υalco του Δημήτρη Κωνσταντίνου, που πριν από δύο χρόνια απέκτησε το σήμα ΙΟΝΙΑ, αντί του ποσού των 2,5 εκατ. ευρώ.

Τελευταίες πληροφορίες λένε ότι ο όμιλος ανέστειλε την λειτουργία του καταστήματος ΙΟΝΙΑ στη Κηφισιά, ενώ έκλεισε και το σημείο πώλησης στο The Mall, καθώς το ενοίκιο έφθανε τα 10.000 ευρώ. Εμπόρευμα του τελευταίου πλέον διατίθεται μέσα από το κατάστημα Μy Home -υπάρχει σχετικό shop in shop- που λειτουργεί στο εμπορικό κέντρο και ανήκει στον επιχειρηματία Βερνίκο. Οπως τονίζουν πηγές της αγοράς, η πορεία της Yalco βρίσκεται σε τεντωμένο σχοινί.

Οι κινήσεις αυτές, αν και ήταν επιτυχείς, υπό το φόντο της κρίσης, κρίνονται πλέον αδιέξοδες καθώς την έχουν βάλει πραγματικά “μέσα”. Εκτός από την περίπτωση του σήματος IONIA, χαρακτηριστική είναι και η περίπτωση του εξίσου ακριβοπληρωμένου Ηabitat, που πλέον δεν φιλοξενείται ούτε στη Γλυφάδα, καθώς το σχετικό κατάστημα κατέβασε ρολά. Την ίδια στιγμή, ο όμιλος Υalco, φαίνεται να βρίσκεται στα μαχαίρια και με τους συνεργάτες του-franchisee όσον αφορά το σήμα Οmnishop, που ανήκει στον πρώτο. Πληροφορίες λένε ότι ο όμιλος θέλει αναστολή λειτουργίας των ομώνυμων καταστημάτων, κάτι που δεν επιθυμούν οι franchisee. Σε πρώτη προτεραιότητα της στρατηγικής που έχει χαράξει ο όμιλος για το 2013, όπως φαίνεται είναι η αναχρηματοδότηση του δανεισμού του. Στο πλαίσιο αυτό έχει ξεκινήσει συζητήσεις για την σύναψη ομολογιακού δανείου της τάξεως των 30 εκατ. ευρώ.

- - - Updated - - -

Ελα να προχωρα η ανακεφαλαιοποιηση να αναπτυχθουμε επιτελους


Πόσα εκατομμύρια ευρώ πήρα το MEGA από το δάνειο μαμούθ; Ποια τράπεζα έδωσε το δάνειο μεγατόνων;

Στη σύναψη μεγάλου μακροπρόθεσμου δανείου με το MEGA από κοινοπραξία τραπεζών της οποίας ηγείται η Εθνική Τράπεζα προχώρησε, σύμφωνα με πληροφορίες του axiaplus.

Βαθιά ανάσα πήρε το MEGA που ολοκλήρωσε την διαπραγμάτευση ομολογιακού δανείου μαμούθ το οποίο είχε αποκαλυφθεί τον Οκτώβριο.

Σε ανακοίνωσή της προς το ΧΑ η Τηλέτυπος δημοσιοποιεί «τη σύναψη κοινού ομολογιακού δανείου ύψους 98 εκατ. ευρώ.

Το προϊόν του ομολογιακού δανείου του Mega θα χρησιμοποιηθεί για την αναχρηματοδότηση του συνολικού υφιστάμενου τραπεζικού δανεισμού καθώς και για τη χρηματοδότηση γενικών επιχειρηματικών σκοπών της εταιρείας».

www.fimes.gr/2013/01/daneio-mega-ethniki-trapeza/#ixzz2Gw6zvakL

thiseas.GP
07-01-13, 14:29
κατακόρυφη πτώση του spread στα Ελληνικά ομόλογα, αυτή την στιγμή είναι κάτω από 1000 στο 970 για πρώτη φορά μετά από χρόνια.
Πάμε καλά φαίνεται.

29gk
07-01-13, 14:35
κατακόρυφη πτώση του spread στα Ελληνικά ομόλογα, αυτή την στιγμή είναι κάτω από 1000 στο 970 για πρώτη φορά μετά από χρόνια.
Πάμε καλά φαίνεται.

α) δεν ειναι Γιαννης ειναι Γιαννακης ( ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ)
β) δεν ασχολειται κανεις με το ελληνικο spread
γ) οπου ναναι θα βγουμε στις αγορες. Εξαλλου το 2011 ειναι κοντα πια.
δ) το οφειλουμε στον καταλληλοτερο της ΠΟΛΑΝ

Οβελίξ
07-01-13, 14:43
Ναι, μόλις βγάλαμε μερικές τρίχες του κεφαλιού μας από τον βούρκο που έχουμε βουλιάξει :biggrin:

thiseas.GP
07-01-13, 14:51
δεν πρέπει να είμαστε απαισιόδοξοι, τα spreads δείχνουν ότι οι ξένοι μας εμπιστεύονται πάλι σιγά-σιγά.

no_logo
07-01-13, 15:08
δεν πρέπει να είμαστε απαισιόδοξοι, τα spreads δείχνουν ότι οι ξένοι μας εμπιστεύονται πάλι σιγά-σιγά.

με την βοήθεια του θεού θα τα καταφέρουμε :lol:

Οβελίξ
07-01-13, 15:11
Αναμένω την ανακοίνωση που λέει ότι τα σπρεντς έπεσαν με εντολή Σαμαρά.

thiseas.GP
07-01-13, 17:05
ο Θεό$ είναι μεγάλος,

konenas
07-01-13, 17:35
Ήρθε η ανάπτυξη! Επιτέλους θα βάλω πετρέλαιο! Μα που είναι τα λεφτά;



Α! ναι, δάνεια στο ΜΕΓΚΑ, στο πασοκ χορηγίες και έμαθα πως γυρίζουν τα λεφτά από τους παπακωνσταντίνους & σια οε
Που θα πάει, δεν θα έρθουν και σε μένα, έστω και το καλοκαίρι θα βάλω σόμπα
Ευτυχώς που ανέβηκαν τα σπρεντς και δεν κρυώνω.

Έμαθα και για μια καλή δουλειά. Λέει δεν θα πληρώνομαι αλλά δεν πειράζει, ελεύθερο χρόνο έχω, ζέστη θα έχει εκεί.
Την προσφέρει ο Π. Δούκας ( φαντάσου να ήταν και Π.Βασιλιάς )

Έσπασε και ο διάολος το ποδάρι του και έτσι βρέθηκε μια θέση στην κόλαση. Ποιον λέτε να πάρω μαζί μου;

thiseas.GP
07-01-13, 17:55
Έσπασε και ο διάολος το ποδάρι του και έτσι βρέθηκε μια θέση στην κόλαση. Ποιον λέτε να πάρω μαζί μου;


πωπω μεγάλε θα δεις τον Ανδρέα, τον Γερο-Καραμανλή, τον Μαρξ, τον Λένιν,
χαχα σε ζηλεύω, αφού όλοι εκεί θα πάμε για να είμαστε πάλι παρέα,
η ατυχία είναι να πας στον παράδεισο που θα είσαι μόνος σου, χαχαχα

raspoutiv
07-01-13, 20:13
δεν πρέπει να είμαστε απαισιόδοξοι, τα spreads δείχνουν ότι οι ξένοι μας εμπιστεύονται πάλι σιγά-σιγά.

όπως τα ομόλογα της Ισλανδίας είχαν αξιολόγηση ΑΑΑ όταν χρεοκόπησε;
όπως τα spreads με το ΓΑΠ "σταθεροποιήθηκαν";
όπως επί Σημίτη το χρηματιστήριο "πετούσε" κι ο Καραμανλής έλεγε πως με τη ΝΔ θα πετάει ακόμα ψηλότερα;
βασικά δε χρειάζεται να μιλάω. με πρόλαβε ο Ερντογάν λέγοντας "πως αναβαθμίζουν μια χώρα που πουλάει τα νησιά της;"

thiseas.GP
07-01-13, 20:18
βασικά δε χρειάζεται να μιλάω. με πρόλαβε ο Ερντογάν λέγοντας "πως αναβαθμίζουν μια χώρα που πουλάει τα νησιά της;"

σκέφτεσαι να γίνεις αντιπρόσωπος του στην Ελλάδα;

raspoutiv
07-01-13, 20:29
σκέφτεσαι να γίνεις αντιπρόσωπος του στην Ελλάδα;

δε νομίζω πως χρειάζεται άλλο εκπρόσωπο κανένας ξένος στην Ελλάδα. τους καλύπτει όλους επάξια η κυβέρνησή μας

τελικά τα νησιά "αξιοποιούνται" που λεγαν Σαμαράς, Χατζηδάκης κτλ. ή δεν πουλιούνται που είπε ο Αβραμόπουλος μετά τις δηλώσεις Ερντογάν;

thiseas.GP
07-01-13, 20:43
αυτές είναι ερωτήσεις που όλοι μας μπορούμε να απαντήσουμε ανάλογα με το μυαλό που διαθέτουμε ή την πολιτική μας εμπάθεια

raspoutiv
07-01-13, 20:57
αυτές είναι ερωτήσεις που όλοι μας μπορούμε να απαντήσουμε ανάλογα με το μυαλό που διαθέτουμε ή την πολιτική μας εμπάθεια

δεν είναι ερώτηση κρίσης. είναι ερώτηση που αφορά γεγονότα.
οι δηλώσεις για την "αξιοποίηση" των νησιών ισχύουν ή όχι;
άλλη μία κωλοτούμπα ή ατυχής προσπάθεια διάσωσης του κύρους της χώρας απέναντι σε περιπετχτικές δηλώσεις γειτόνων;

φαντάσου κάποια μέρα να αξιοποιήσει η Ρωσία τη Σιβηρία. εκεί να δεις λεφτά. αλλά είναι βλάκες αυτοί και πεινάνε

thiseas.GP
07-01-13, 21:16
μπερδεμένο σε βλέπω

raspoutiv
07-01-13, 22:20
μπερδεμένο σε βλέπω

εμένα ή τη Νέα Δημοπρασία;

πάντως εσύ αν είσαι ξεκαθαρισμένος, πες μου για τα νησιά. πουλιούνται ή όχι;

thiseas.GP
07-01-13, 23:02
πάντως εσύ αν είσαι ξεκαθαρισμένος, πες μου για τα νησιά. πουλιούνται ή όχι;

κάπου, κάποιος, κάποτε πέταξε πάνω στα νεύρα του μια πιθηκιά και τώρα εσύ με ρωτάς αν είναι αλήθεια.
σημειωτέον ότι αυτός ήταν γερμανικός πριν κανα δύο χρόνια όταν καταλάβαιναν σιγά-σιγά οι γερμανοί τι τους περιμένει.

εσύ τι θα απαντούσες;

HELL_pegaSOS
10-01-13, 03:05
PepsiCo-ΗΒΗ: Αναστολή λειτουργίας για το εργοστάσιο στο Λουτράκι

9/1/2013
18:34

Την αναστολή λειτουργίας του υπερσύγχρονου εργοστασίου εμφιάλωσης νερού στο Λουτράκι αναμένεται να ανακοινώσει η PepsiCo ΗΒΗ.

Η εταιρεία, που αντιμετωπίζει μείωση των πωλήσεών της στην ελληνική αγορά, έχει ήδη ενημερώσει το προσωπικό του εργοστασίου για τις προθέσεις της, ενώ μόλις δύο μήνες πριν η Pepsico-ΗΒΗ είχε προχωρήσει σε πρόγραμμα εθελουσίας εξόδου, μέσω του οποίου είχαν αποχωρήσει περισσότεροι από 20 εργαζόμενοι από το εργοστάσιο.

Το εργοστάσιο στο Λουτράκι Κορινθίας εμφιαλώνει το φυσικό μεταλλικό νερό ΗΒΗ-Λουτράκι και θεωρείται μια από τις πιο σύγχρονες μονάδες εμφιάλωσης στην Ελλάδα. Διαθέτει τρεις γραμμές παραγωγής φυσικού μεταλλικού νερού.
/>
Β. Γεώργας

Πηγή (http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=3521479&pg=2&OrderDir=)


Άλλος για την βάρκα μας?


Προτείνω να φτιαχθεί ένα θέμα που να αναρτάμε τα κανόνια και τα εργοαστάσια που κλείνουν με όνομα "Τα κανόνια του Δενπληρώνε".

anon
10-01-13, 12:37
Επεσα στο παρακάτω γράφημα απο το οικονομικό site Calculated Risk http://3.bp.blogspot.com/-frc0NNmMPGA/UObdEiRgG6I/AAAAAAAAXRs/rIHTNbKGOdo/s1600/EmployRecDec2012.jpg που δείχνει την πτώση σε θέσεις εργασίας μετά απο τις όποιες υφέσεις έχουν γίνει, μετά τον Β'ΠΠ. Και αυτο στις ΗΠΑ. Ηδη σύμφωνα με την μελέτη, η τρέχουσα ύφεση είναι η μεγαλύτερη που έχει υπάρχει μετά τον Β'ΠΠ, και μάλιστα σε τόσο μεγάλο βαθμό, που κυριολεκτικά σύμφωνα με το άρθρο http://pandodaily.com/2013/01/09/young-people-are-screwed-heres-how-to-survive/ όπως πολύ σωστά το γράφει, οι νέοι είναι totally screwed!

Αυτο σημαίνει ότι για όσους έχουν παιδιά ή προκειται να αποκτήσουν σύντομα, τα παιδιά τους είναι τελείως καταδικασμένα σύμφωνα με τα οικονομικά δεδομένα. Επίσης με δεδομένο ότι το κόστος μιας καλής τριτοβάθμισας εκπαίδευσης (είπαμε, είναι ιδιωτικά βασικά εκεί) είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, σημαίνει ότι όποιος νέος "ποντάρει" σε καλή τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω δανεισμού (που ειναι και το σύνηθες), θα είναι μια ζωή χρεωμένος στο δάνειο για την εκπαίδευση του. Αυτό έχει πυροδοτήσει ήδη μειώσεις εγγραφών στα πανεπιστήμια και κολλέγια, με άμεση συνέπεια στα έσοδά τους, και αυτό έχει σαν άμεση συνέπεια να υπάρχει πρόβλημα και στον εκπαιδευτικό κλάδο. Ηδη τα περισσότερα εκπαιδευτικά ιδρύματα στις ΗΠΑ προσπαθούν να διατηρήσουν τις ίδιες τιμές σε δίδακτρα, ή και να τις μειώσουν εαν είναι δυνατόν. Δείτε σχετικά εδώ http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324442304578231922159602676.html?mod=WSJ_hps_LEFTTopStories

Αρα, εαν στις ΗΠΑ, που οι τριγμοί της οικονομικής κρίσης είναι πολύ πιο μικροί απο ότι στην Ευρώπη, έχουν φτάσει σε τέτοια συμπεράσματα, φανταστείτε τι περιμένει τα δικά μας παιδιά, για εμάς που είμαστε όχι στο κέντρο του τυφώνα (εκεί εχει νηνεμία) αλλά στο χειρότερο σημείο του.

HELL_pegaSOS
10-01-13, 17:33
Επεσα στο παρακάτω γράφημα απο το οικονομικό site Calculated Risk http://3.bp.blogspot.com/-frc0NNmMPGA/UObdEiRgG6I/AAAAAAAAXRs/rIHTNbKGOdo/s1600/EmployRecDec2012.jpg που δείχνει την πτώση σε θέσεις εργασίας μετά απο τις όποιες υφέσεις έχουν γίνει, μετά τον Β'ΠΠ. Και αυτο στις ΗΠΑ. Ηδη σύμφωνα με την μελέτη, η τρέχουσα ύφεση είναι η μεγαλύτερη που έχει υπάρχει μετά τον Β'ΠΠ, και μάλιστα σε τόσο μεγάλο βαθμό, που κυριολεκτικά σύμφωνα με το άρθρο http://pandodaily.com/2013/01/09/young-people-are-screwed-heres-how-to-survive/ όπως πολύ σωστά το γράφει, οι νέοι είναι totally screwed!

Αυτο σημαίνει ότι για όσους έχουν παιδιά ή προκειται να αποκτήσουν σύντομα, τα παιδιά τους είναι τελείως καταδικασμένα σύμφωνα με τα οικονομικά δεδομένα. Επίσης με δεδομένο ότι το κόστος μιας καλής τριτοβάθμισας εκπαίδευσης (είπαμε, είναι ιδιωτικά βασικά εκεί) είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, σημαίνει ότι όποιος νέος "ποντάρει" σε καλή τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω δανεισμού (που ειναι και το σύνηθες), θα είναι μια ζωή χρεωμένος στο δάνειο για την εκπαίδευση του. Αυτό έχει πυροδοτήσει ήδη μειώσεις εγγραφών στα πανεπιστήμια και κολλέγια, με άμεση συνέπεια στα έσοδά τους, και αυτό έχει σαν άμεση συνέπεια να υπάρχει πρόβλημα και στον εκπαιδευτικό κλάδο. Ηδη τα περισσότερα εκπαιδευτικά ιδρύματα στις ΗΠΑ προσπαθούν να διατηρήσουν τις ίδιες τιμές σε δίδακτρα, ή και να τις μειώσουν εαν είναι δυνατόν. Δείτε σχετικά εδώ http://online.wsj.com/article/SB10001424127887324442304578231922159602676.html?mod=WSJ_hps_LEFTTopStories

Αρα, εαν στις ΗΠΑ, που οι τριγμοί της οικονομικής κρίσης είναι πολύ πιο μικροί απο ότι στην Ευρώπη, έχουν φτάσει σε τέτοια συμπεράσματα, φανταστείτε τι περιμένει τα δικά μας παιδιά, για εμάς που είμαστε όχι στο κέντρο του τυφώνα (εκεί εχει νηνεμία) αλλά στο χειρότερο σημείο του.

Από 178.000 γεννήσεις προπολεμικά (1939) φτάσαμε σταδιακά στις 100.000 επί "ανάπτυξης κι ευημερίας" Σιμίτη για να φτάσουμε στο σταδιακό απόλυτο χαμηλό τις χρονιές που έρχονται.

Πριν την κρίση:
118045
118047

Μετά:

Γερνάμε επικίνδυνα - Η κρίση μείωσε τις γεννήσεις 20%


Ισμήνη Λέντζου | lentzou@newsit.gr

Τελευταία ενημέρωση: 28.09.2012 | 10:00
Πρώτη δημοσίευση: 27.09.2012 | 12:31


Γυναίκα που έμεινε έγκυος μετά από εξωσωματική διέκοψε την κύηση γιατί έμεινε άνεργη ενώ απέλυσαν και τον άντρα της. Συγκλονίζει η μαρτυρία του μαιευτήρα - γυναικόλογου Β.Βεργέτη που αφηγείται το περιστατικό στο Νewsit.

Δεν έχουμε δουλειά και λεφτά και δε γεννάμε παιδιά. Κινδυνεύουμε να γίνουμε ένα έθνος γερόντων καθώς οι γεννήσεις σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουν στα χέρια τους γυναικολόγοι σε ολη την Ελλάδα έχουν μειωθεί τουλάχιστον 15% με 20% τα δύο τελευταία χρόνια. Πρόκειται για μια από τις σοβαροτερες επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης και της σκληρής λιτότητας που έχει επιβληθεί στη χώρα μας.

Οι μαιευτήρες - γυναικολόγοι κρούουν το καμπάνακι του κινδύνου καθώς όπως λένε οι γεννήσεις είναι λιγότερες από τους θανάτους και αυτό οφείλεται στο γεγονός πως πολλά ζευγάρια είτε δεν έχουν δουλειά είτε φοβούνται πως θα απολυθούν απο την εργασία τους και έτσι αποφασίζουν να μην κάνουν παιδιά.

Πίσω όμως από τους ανησυχητικούς αριθμούς και τα ποσοστά της μείωσης των γεννήσεων κρύβονται ανθρώπινα δράματα που συγκλονίζουν.

Οπως δήλωσε στο Νewsit o μαιευτήρας - γυναικολόγος, Βασίλης Βεργέτης "δυστυχώς μια γυναίκα που μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερε να μείνει έγκυος με εξωσωματική γονιμοποίηση αλλά έχασε τη δουλειά της. Οταν στην πορεία απέλυσαν και τον άντρα της ήρθαν και μου ζήτησαν να διακόψουμε την κύηση. Παρά τις προσπάθειες μας να τους μεταπείσουμε οι άνθρωποι δε τα καταφέραμε παρά το γεγονός πως παλεύαν χρονια και λαχταρούσαν να αποκτήσουν παιδί. Αυτό είναι τραγικό και μας συγκλόνισε όλους".

Μεγάλη μείωση που αγγίζει το 25% καταγράφεται και στα κέντρα εξωσωματικής γονιμοποίησης καθώς πολλά ζευγάρια δεν έχουν τα απαραίτητα χρήματα να προχωρήσουν σε εξωσωματική παρόλο που όλα τα κέντρα έχουν μειώσει τις τιμές. "Δυστυχώς τα ζευγάρια δε μπορούν να ανταπεξέλθουν σε αυτό το κόστος. Εμείς έχουμε πέντε με έξι ζευγάρια που θέλουν να κάνουν εξωσωματική και ειναι σε φάση αναμονής για να δουν αν θα μπορέσουν να βρουν τα χρήματα" λέει ο κύριος Βεργέτης.

"Εάν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση θα γίνουμε έθνος γερόντων, είναι βέβαιο. Ηδη είμαστε ένας γερασμένος πληθυσμός και έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Συρρικνωνόμαστε διαρκώς και είναι μεγάλο λαθος που το ελληνικό κράτος αν και βλέπει αυτή την κατάσταση δεν υποστηριζει τις μητέρες και τις εγκυμονούσες" είπε τέλος ο μαιευτήρας - γυναικόλογος.

Ακούστε τις δηλώσεις στο Νewsit τoυ μαιευτήρα - γυναικολόγου, Βασίλη Βεργέτη:

Πηγή (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=164976&catid=3)


Νεα ποσοστά γεννήσεων για το 2011 (http://www.in2life.gr/everyday/modernlife/articles/245844/article.aspx): Πέσαμε στις 75.000.
Δημοσίευση | 26 Σεπτεμβρίου 2012

Μπορεί τα ιδιωτικά μαιευτήρια της χώρας να έχουν μειώσει σημαντικά τις τιμές τους, όμως οι γεννήσεις στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια μειώνονται δραματικά, με το ποσοστό της ύφεσης να φτάνει το 25% σε σύγκριση με τους αριθμούς πριν το 2007.
Το άρθρο συνεχίζεται παρακάτω

Ο λόγος δεν είναι άλλος από την οικονομική κρίση, η οποία δεν αφήνει πολλά περιθώρια στα νέα ζευγάρια όχι μόνο να αποκτήσουν αλλά και να αναθρέψουν παιδιά, με αποτέλεσμα ο ετήσιος αριθμός των γεννήσεων να μειώνεται ραγδαία και το δημογραφικό πρόβλημα της χώρας να γιγαντώνεται.

Πιο συγκεκριμένα, ενώ οι Ελληνίδες από το 2007 έως το 2009 γεννούσαν περί τα 100.000 και 110.000 παιδιά ετησίως, το 2010 γέννησαν περί τα 90.000 παιδιά, ενώ το 2011 οι γεννήσεις μετά βίας άγγιξαν τις 75.000. Ανάλογη μείωση, σύμφωνα με τους μαιευτήρες-γυναικολόγους, έχουν υποστεί και οι ετήσιοι κύκλοι της εξωσωματικής γονιμοποίησης.

Πρόσφατη έρευνα του Ινστιτούτου Δημογραφίας της Βιέννης στην Αυστρία, σε συνεργασία με επιστήμονες του Διεθνούς Ινστιτούτου Εφαρμοσμένων Συστημάτων, μάλιστα διαπίστωσε ότι μεγαλύτερη αναβλητικότητα στην απόκτηση παιδιών εν μέσω ύφεσης παρουσιάζουν οι γυναίκες με υψηλό μορφωτικό επίπεδο, οι νεώτεροι και όσοι δεν έχουν ακόμα παιδιά.

Κάπως έτσι η χώρα μας όχι μόνο μεταλλάσσεται σε έθνος παππούδων, αλλά και, όπως τουλάχιστον δείχνουν τα αποτελέσματα της τελευταίας απογραφής πληθυσμού, μειώνει τον πληθυσμό της σε δημογραφικά επίπεδα ανάλογα με αυτά της δεκαετίας του 1940, τουτέστιν λιγότεροι από δέκα εκατομμύρια κάτοικοι.

Πηγή: Euro2day.gr
Και ακόμη του 2012 δεν βρήκα...

Εντεκαπλάσια μείωση γεννήσεων και περίπου πενταπλάσια γάμων (http://www.pressgr.com/the-news/2012/07/02/%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-22-%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5/) σε σχέση με τους Γερμανούς...
(αν και για εκείνους τα ποσοστά αφορούν σχετικά με το προηγούμενος έτος ενώ εμάς σχετικά με 3-4 χρόνια πριν)


Γερμανία: Μειώθηκε 2,2% ο αριθμός γεννήσεων
Δευτέρα, 2 Ιουλίου 2012

Στη Γερμανία την περυσινή χρονιά καταγράφηκαν 15 χιλιάδες λιγότερες γεννήσεις σε σύγκριση με το αμέσως προηγούμενο έτος, αριθμός ο οποίος ποσοστιαία συνιστά μείωση 2,2%.

Το 2011 γεννήθηκαν στο γερμανικό έδαφος 663 χιλιάδες παιδιά, σύμφωνα με την ομοσπονδιακή στατιστική υπηρεσία Destatis.

"Όπως κάθε χρόνο μετά το 1972 στη Γερμανία, πέρυσι απεβίωσαν περισσότεροι άνθρωποι απ’ όσους γεννήθηκαν. Το 2011, (. . .) η διαφορά έφθασε τους 190.000 ανθρώπους, από 181.000 ανθρώπους το 2010", ανέφερε η υπηρεσία.

Παράλληλα, πέρυσι καταγράφηκε, σε σύγκριση με το αμέσως προηγούμενο έτος, μια μείωση των γάμων στη Γερμανία, που προσέγγισε τις τέσσερις χιλιάδες (-1,1%). Πέρυσι καταγράφηκαν περίπου 378.000 γάμοι σε όλη την Γερμανία.

Από το 2003 και μετά, ο πληθυσμός της Γερμανίας μειώνεται.

Εξαίρεση απετέλεσε το 2011-περί τα τέλη του ζούσαν στη Γερμανία 81,8 εκατομμύρια πολίτες μετά την αλματώδη αύξηση που σημείωσε η μεταναστευτική ροή.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
Για το 2013 τα -30% είναι βέβαιο.
Παράλληλα για πρώτη φορά οι πολιτικοί γάμοι έχουν σχεδόν φτάσει τον αρριθμό των θρησκευτικών.
118046

Μην βλέπεται μόνο τα τωρινά, μέχρι το 2015 που είσαι ακόμη...
Μετά μπορεί μόνη διασκέδαση που θα μας έχει μείνει να είναι το ελεύθερο σεξ και το "τα παιδιά είναι" η μόνη προσιτή "ευτυχία" των προπαππούδων μας. Μετά από μερικά χρόνια και να θέλουν να κάνουν άμβλωση τα ζευγάρια δεν θα έχουν τα φράγκα για την πληρώσουν.


Εμπρός, προς τα πίσω!

:bless::bless::bless:


ΥΓ.
Η τελευταία πηγή που έβαλα (γεννήσεις 2011) έκανε την πολύ σημαντική παρατήρηση ότι η μείωση της γεννητικότητας αυξάνεται στα ανώτερα εισοδηματικά στρώματα και όσο ανεβαίνει το μορφωτικό εππεδο. Οδεύουμε προς το σημείο που είμασταν προπολεμικά: Οσοι είχαν λεφτά κάναν λίγα παιδιά για να τους αφήσουν και μία περιουσάι να ζήσουν άνετα. Οσοι δνε είχαν τίποτα κάναν πολλά παιδιά γιατί έτσι κι αλλιώς διαφορά στο βιωτικό επίπεδο τους δεν βλέπαν...
Ορίστε ο τρόπος με τον οποίο το Υπουργείο σκοπέυει μακροπρόθεσμα να καταπολεμήσει την υπογεννήτικότητα! :rolleyes:

raspoutiv
10-01-13, 21:47
μπορεί στις γεννήσεις να μένουμε πίσω, που λεφτά για οικογένεια άλλωστε, αλλά μειώθηκαν τα τροχαία
που λεφτά για βενζίνες άλλωστε

@ ADSLgr.com All rights reserved.