PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωκοπία της χώρας & τραπεζικές καταθέσεις



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

pt3
07-03-10, 03:55
Συζήταγα σημερα με ένα φιλο και οι δυο δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε το ουσιαστικό αντικίνητρο να πεις δεν πληρώνω όσα χρωστάω. Τι προβλέπεται στις διακρατικές συμφωνίες?
Αν εγώ πχ χρωστάω σε τράπεζες αυτές μπορούν να μου κατάσχουν όλες τις περιουσίες αλλά φυλακή δεν μπορούν να με στείλουν!

Τι ισχύει με τα κράτη? Υποθέτω στην Ελλάδα την επόμενη μέρα έχουν επιτεθεί οι Τούρκοι και έχουν συμμάχους όλους. Αλλά αν μια χώρα δεν έχει φυσικούς εχθρούς, όπως πχ Ελβετία λέμε τώρα, τι θα γινει αν αποφάσιζε να μην πλήρωσουν και να κρατήσουν τα λεφτά για να μην πεινάσουν. Όπως και να έχει μια χώρα θεωρητικά μπορεί να παραγει την τροφή για να επιζήσει ο πληθυσμός της όσο χάλια και να ειναι οι συνθήκες αυτές για τους πολίτες.

Χάνω κάτι? Ποιο ειναι το τόσο μεγάλο πρόβλημα να απομονωθείς πολιτικά και να τραβήξεις το δρόμο σου. Εγώ το μόνο που βλέπω ειναι οτι θα σου πεχτεί στρατιωτικός τσαμπουκάς που πρέπει να δικαιολογηθεί και κάπως βέβαια. Υπάρχει κάτι άλλο ομως?


Κανείς δεν πρόκειται να μας την πέσει στα πλαίσια αντιποίνων τουλάχιστον. Οι δανειστές μας (δανειστές του Ελληνικού Δημοσίου) δεν είναι άλλα κράτη αλλά κατα κύριο λόγο ασφαλιστικά ταμεία, τράπεζες, αμοιβαια κεφάλαια, Ελληνικά και ξένα.
Σημερα τα κράτη "δανείζονται" μέσω ομολόγων που εκδίδουν και υποτίθεται οτι το επιτόκιο που δείνουν εμπεριέχει και τον κίνδυνο μη αποπληρωμής γι αυτό και τελευταια αναγκαζόμαστε να πληρώσουμε μεγάλο επιτόκιο.

Αυτό που θα μας συμβεί αν χρεωκοπήσει το Ελληνικό δημόσιο θα είναι μια πραγματικα τραγική υποβάθμιση του βιοτικού μας επιπέδου για τους εξής μεταξυ άλλων λόγους :

1. Κανείς δεν θα μας δανείσει τα 25 νομίζω δις που χρειαζόμαστε επιπλέον για μισθούς, συντάξεις, υγεια, παιδεία ασφάλεια κλπ.
2. Οι Ελληνικές τράπεζες θα χάσουν μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας τους και πιθανότατα κάποιες απο αυτές θα πτωχευσουν.
3. Τα ευρουδάκια θα εξαφανισθούν από τη χώρα αφου όλοι θα τρέχουν να τα εξασφαλίσουν στο εξωτερικό. Προφανώς και απο έξω δεν θα έρχεται τίποτα μέσα.
4. Οι εισαγωγές (Πετρέλαιο, φάρμακα κλπ) θα είναι πολύ δύσκολες αφου όλοι θα θέλουν λεφτα μπροστά γα να μας πουλήσουν.
5. Λόγω έλλειψης κεφαλάιων κίνησης η παραγωγή θα μειωθεί σημαντικά, επιχειρησεις θα κλείσουν με προφανείς συνέπειες στην ανεργεία και το εισόδημα.

Προφανώς μεσα σε όλα αυτά και τα εθνικά θέματα δεν θα πάνε πολύ καλά. Οχι τόσο μέσω στρατιωτικών ενέργειων αλλα μέσω πολιτικο-νομικών ενεργειων που θα επιρεάσουν κάποια θέματα.

Ανάλογα θέματα με αυτά προκύπτουν σε κάθε χώρα που θα πτωχεύσει (και δεν θα προσφύγει στο ΔΝΤ). Αν δηλαδή δεν σε πειράζει να αποκτήσεις βιοτικο επίπεδο δεκαετίας 50 ε τότε δεν τρέχει τίποτα :rofl:

MNP-10
07-03-10, 04:19
Δες τη καλη πλευρα της χρεοκωπιας: Οι μεταναστες θα γυρισουν στις πατριδες τους και η εγκληματικοτητα θα μειωθει, οπως και η εκροη πλουτου. Επισης οι δουλειες αναγκαστικα θα γινονται απο εγχωριους, μηδενιζοντας την ανεργια. Απορω πως δε το εχει σκεφτει ο Καρατζαφερης για να πει στον Γιωργακη "δε σε στηριζω" :rofl:

Larry71
07-03-10, 10:14
Ίσως φανεί ακραίο,αλλά καλό θα ήταν όσοι μένουν σε πόλεις αλλά δεν έχουν διασυνδέσεις σε επαρχία,να αγοράσουν κανένα χωραφάκι...
Επειδή έφτασε η κουβέντα πίσω στην κατοχή,οι πόλεις ήταν αυτές που πείνασαν αρκετά,ενώ η επαρχία με τα αγροτικά προιόντα της,λιγότερο...
Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε στο σημείο να μας πάρουν τις καταθέσεις λόγω χρεωκοπίας...Απλά,θα αναγκαστούμε να πούμε ναι σε όλα και θα δούμε τρελλά πράγματα και αυτό που έλεγαν από το '80 κιόλας,αν θυμάμαι καλά,ότι κάποια μέρα θα γίνουμε σερβιτόροι στον τόπο μας,στα ξενοδοχεία των ξένων...(...και μάλλον των Γερμανών...)

PALADIN
07-03-10, 11:22
Ωραιο το παράδειγμα με την Ισλανδία γιατί η ερώτηση μου δεν ηταν για την Ελλάδα.
Η Ισλάνδία για παράδειγμα που δεν έχει πειράξει και κανένα εδώ και αιώνες, συνεπώς θα ειναι και δυσκολο να στηθεί πολεμικό παιχνίδι, μπορεί αν γουστάρει να πει δεν πληρώνω κανένα και σκασίλα μου και οκ στην τελική ζώ μονη μου στο πλανητή ΓΗ?

θεωρητικά μπορεί να το πει αλλά μετά από ποιόν θα αγοράσει πετρέλαιο, φάρμακα, πρώτες ύλες κλπ,
Θα της επιβληθεί Οικονομικό Εμπάργκο και μετά θα πρέπει να ζήσει με ότι παράγει,
βέβαια μπορεί να γίνει κάποιος σεισμός της κλίμακας 10+ ριχτερ και μετά για ανθρωπιστικούς λόγους να αποβιβασθούν ξένα στρατεύματα για να βοηθήσουν στην αποκατάσταση της ομαλότητας οπότε το αρχικό "Δεν πληρώνω" θα το πληρώσει 100 times over.

........Auto merged post: PALADIN πρόσθεσε 7 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........



.Απλά,θα αναγκαστούμε να πούμε ναι σε όλα και θα δούμε τρελλά πράγματα και αυτό που έλεγαν από το '80 κιόλας,αν θυμάμαι καλά,ότι κάποια μέρα θα γίνουμε σερβιτόροι στον τόπο μας,στα ξενοδοχεία των ξένων...(...και μάλλον των Γερμανών...)

και γιατί δεν τα αγόραζε τόσα χρόνια, πχ στην δεκαετία του 80;;
το ξενοδοχείο δεν είναι εύκολη υπόθεση και γενικά δεν το πολύ θέλουν οι Γερμανοί;;
Εκείνο που θέλουν είναι να παίρνουν σε φθηνες τιμες τα δωμάτια, δεν θέλουν αυτοί να μπλέκουν με προσωπικό, ΙΚΑ, εφορίες, κλπ

anon
07-03-10, 11:50
Μήπως υπάρχει κάποια τρομολαγνεία στο σενάριο αυτό; Μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα;



1. Κανείς δεν θα μας δανείσει τα 25 νομίζω δις που χρειαζόμαστε επιπλέον για μισθούς, συντάξεις, υγεια, παιδεία ασφάλεια κλπ.


Οι ανάγκες δανειοδότησης υπάρχουν γιατί το μεγαλύτερο μέρος των υποχρεώσεων της χώρας ειναι σε αποπληρωμή δανείων και τοκοχρεωλυσίων. Μια παύση πληρωμών, σημαίνει ότι ξεχνάμε μεμιας ότι χρωστάμε (εξάλλου ειναι ασφαλισμένα, έτσι δεν είναι; ). Αυτά που βγάζει το κράτος ήδη φτάνουν. Ειδικά εαν παταχθεί η φοροδιαφυγή, θα μας έφταναν ακόμα και με τα χρέη μας μέσα. Αρα αυτό δεν στέκει. Για το πρώτο εννιάμηνο είχαμε συνολικά έξοδα κάπου στα 50 δις και έσοδα στα 55 δις. Και αυτά με την φοροδιαφυγή, με το λαθρεμπόριο, και με το γιγάντιο δημόσιο που όλοι ξέρουμε.



2. Οι Ελληνικές τράπεζες θα χάσουν μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας τους και πιθανότατα κάποιες απο αυτές θα πτωχευσουν.

Oσες στηρίζουν την λειτουργία με εκτός ελλάδος δραστηριότητες μπορεί να έχουν πρόβλημα. Οι τράπεζες που δουλεύουν με τον έλληνα δεν θα έχουν πρόβλημα.



3. Τα ευρουδάκια θα εξαφανισθούν από τη χώρα αφου όλοι θα τρέχουν να τα εξασφαλίσουν στο εξωτερικό. Προφανώς και απο έξω δεν θα έρχεται τίποτα μέσα.

Καλά, και τώρα εξαφανίστηκαν ένα κάρο δις στο εξωτερικό απο φόβους φορομπηχτικής πολιτικής ενάντια στις καταθέσεις. Αυτό δεν λέει τίποτε. Λεφτά παγωμένα σε καταθέσεις είναι άχρηστα λεφτά.



4. Οι εισαγωγές (Πετρέλαιο, φάρμακα κλπ) θα είναι πολύ δύσκολες αφου όλοι θα θέλουν λεφτα μπροστά γα να μας πουλήσουν.


Μπα, ίσα-ίσα θαναι καλύτερα. Θα ξέρουν ότι δεν έχουμε να πληρώσουμε της Μιχαλούς. Αλήθεια ποιός ειναι πιό φερέγγυος, αυτός που χρωστά τόσα πολλά που δεν του φτάνουν αυτά που βγάζει και δανείζεται για να πληρώνει τα δανεικά ή αυτός που δεν χρωστά τίποτε; Αυτά που λές γίνονται μόνο εαν μας κάνουν εμπάργκο.
Ασε δε που ειδικά για τα φάρμακα, καλό θα μας κάνουν να μην μας πουλάνε, θαχουμε μετά κάθε λόγο και δικαίωμα να παράγουμε αντίγραφα (generics) μόνοι μας και θαναι σε εξευτελιστικές τιμές. Ασε οι φαρμακευτικές ξέρουν, δεν θέλουν ένα τέτοιο σενάριο.



5. Λόγω έλλειψης κεφαλάιων κίνησης η παραγωγή θα μειωθεί σημαντικά, επιχειρησεις θα κλείσουν με προφανείς συνέπειες στην ανεργεία και το εισόδημα.

Γενικότητες και τρομολαγνεία. Θα έχουμε περισσότερη ανεργία απο τώρα; Αλήθεια; Δηλαδή ειναι καλύτερο να πιάσουμε πρώτα τους ΔΥ, να τους κόψουμε 30% τις αποδοχές, και στην συνέχεια το ίδιο στους ΙΥ. Αυτό θα δώσει ανάπτυξη!



Προφανώς μεσα σε όλα αυτά και τα εθνικά θέματα δεν θα πάνε πολύ καλά. Οχι τόσο μέσω στρατιωτικών ενέργειων αλλα μέσω πολιτικο-νομικών ενεργειων που θα επιρεάσουν κάποια θέματα.


Το μόνο ίσως σημείο που έχει κάποια βάση, μιας και οι τράπεζες που δανείζουν ολόκληρα κράτη δεν είναι απλά τράπεζες αλλά διαμορφωτές πολιτικής σε παγκόσμιο επίπεδο. Εγώ πάντως προσδοκώ ότι μια τέτοια κίνηση θα είναι κίνηση ντόμινο, και όλες αυτές οι τράπεζες, που βασικά πουλάνε αέρα, θα τιναχτούν στον αέρα και θα χάσουν κάθε δύναμη.



Ανάλογα θέματα με αυτά προκύπτουν σε κάθε χώρα που θα πτωχεύσει (και δεν θα προσφύγει στο ΔΝΤ). Αν δηλαδή δεν σε πειράζει να αποκτήσεις βιοτικο επίπεδο δεκαετίας 50 ε τότε δεν τρέχει τίποτα :rofl:

Aντιθέτως έχουμε δει στην πράξη ότι όσες έχουν προσφύγει στο ΔΝΤ είχαν την κατάληξη που λές. Αρα πολύ απλά λαικίζεις , γιατί θα έπρεπε να διαβάσεις πχ το παράδειγμα της Αργεντινής...


Τώρα βλέπω για την Λετονία που πήρε πακέτο στήριξης απο το ΔΝΤ. 25% επίσημη ανεργία. Συσίτια, φόροι, βαθιά ύφεση. Ολα αυτά εαν δεν το έχετε καταλάβει είναι για να συμπιέσει τους μισθούς πιο κοντά σε επίπεδα Βουλγαρίας, Τουρκίας, Κίνας, Ινδίας, προκειμένου το κεφάλαιο να συνεχίζει να κερδίζει υπέρογκα. Ξυπνήστε, όλα γίνονται για να μειωθούν οι μισθοι... Στην Ελλάδα χρησιμοποιούν ως επιχείρημα στόχο το δημοσιονομικό έλλειμα και τον γιγαντισμό του δημοσίου, στην Ισπανία την τεράστια ανεργία, στην Ιρλανδία τις φούσκες και το φευγιό των μεγάλων επιχειρήσεων, στην Ισλανδία τις χρηματηστηριακές φούσκες. Μόνο που στην Ισλανδία τους είπαν θα πάρετε να... Μένει όλοι οι πολίτες όλων των χωρών, όλες οι χώρες, να κάνουν το ίδιο, και να διαλοστείλουν τις τράπεζες και τα hedge funds και άλλους. Και οι άνθρωποι που ηγούνται των HedgeFunds που κερδοσκοπούν και που θα χάσουν στην συνέχεια, να τους οδηγήσουν στην φυλακή.

makis6
07-03-10, 13:07
Γνωριζω οτι υπο κανονικες συνθηκες, οταν πτωχευσει μια τραπεζα, το κρατος εγγυαται τις καταθεσεις των πολιτων μέχρι κάποιο ποσό.
Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που πτωχεύσει το ίδιο το κράτος, με τις τραπεζικες καταθεσεις σε τραπεζες του εσωτερικου;
Παγωνουν οι αναληψεις; 'Χανονται' τα χρήματα απο τα χερια των πολιτων;



Και κλεινοντας να πω οτι ειμαι κι εγω ενας απο την υπο εξαφανιση μεσαια ταξη της ελλαδας, με λιγοστα χρηματα στην ακρη επειτα απο πολυ κοπο, και δεν θελω να τα δω να εξαφανιζονται κι αυτα σε μια νυχτα, επειδη αλλοι ειναι λαμόγια και εχουν φαει το καταπετασμα της χωρας, ζητωντας απο τον απλο λαο να 'πληρωσει' για την κριση. Γιατι πλεον μιλαμε οτι οδηγουμαστε στα ορια της 'επιβιωσης'.

Περιμενω τις διαφωτιστικες πληροφοριες σας, οσοι γνωριζετε κατι σχετικο.

και εγω την ιδια ανησυχια εχω φιλε και το χειροτερο τα εχω κλεισει τα λιγα χρηματα που εχω εως το καλοκαιρι...το μονο που ελπιζω ειναι να μην συμβει κατι δραματικο μεσα σε 3 μηνες

PALADIN
07-03-10, 13:19
anon, το θέμα δεν είναι τί περιέχει αλλά αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το κάνει.






Ανάλογα θέματα με αυτά προκύπτουν σε κάθε χώρα που θα πτωχεύσει (και δεν θα προσφύγει στο ΔΝΤ). Αν δηλαδή δεν σε πειράζει να αποκτήσεις βιοτικο επίπεδο δεκαετίας 50 ε τότε δεν τρέχει τίποτα :rofl:

εκείνο που δεν έχετε καταλάβει είναι ότι ολες οι χώρες θα περάσουν από το ΔΝΤ και θα τους υποδειχθεί πώς θα ζήσουν στην Νέα Τάξη Πραγμάτων.
Απλά κατά την διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου είχε πέσει πολύ χρήμα και πλούτος για να μην γίνουν οι χώρες Κομμουνιστικές τώρα που δεν υπάρχει κίνδυνος δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει τόσο πλούτος.
Εγώ νομίζω ότι θα γυρίσουμε στην δεκαετία του 70, αρχές.

anon
07-03-10, 14:16
και γιατί δεν τα αγόραζε τόσα χρόνια, πχ στην δεκαετία του 80;;
το ξενοδοχείο δεν είναι εύκολη υπόθεση και γενικά δεν το πολύ θέλουν οι Γερμανοί;;
Εκείνο που θέλουν είναι να παίρνουν σε φθηνες τιμες τα δωμάτια, δεν θέλουν αυτοί να μπλέκουν με προσωπικό, ΙΚΑ, εφορίες, κλπ

Γιατί ίσως δεν μπορούν να μανατζάρουν ελληνες. Δεν είναι εντάσεως κεφαλαίου. Οπότε το αφήνουν σε άλλους που ξέρουν :p

Larry71
07-03-10, 17:03
και γιατί δεν τα αγόραζε τόσα χρόνια, πχ στην δεκαετία του 80;;
το ξενοδοχείο δεν είναι εύκολη υπόθεση και γενικά δεν το πολύ θέλουν οι Γερμανοί;;
Εκείνο που θέλουν είναι να παίρνουν σε φθηνες τιμες τα δωμάτια, δεν θέλουν αυτοί να μπλέκουν με προσωπικό, ΙΚΑ, εφορίες, κλπ

Δίκιο έχεις,που να μπλέκουν με τέτοια...πιο εύκολο είναι να αγοράσουν όλο το νησί...

PALADIN
07-03-10, 17:42
Δίκιο έχεις,που να μπλέκουν με τέτοια...πιο εύκολο είναι να αγοράσουν όλο το νησί...

και όλο το νησί να αγοράσουν πάλι θα υπόκεινται στην Ελληνική Νομοθεσία, ειδικά τώρα που η Σήμενς δεν μπορεί να μοιράζει δωράκια για να έχει τις καβάντζες της θα τους δυσκολέψει λίγο παραπάνω.

Αυτό το θρίλερ με το να πουλήσουμε Νησιά κλπ είναι κλασσική αντίδραση του ηττημένου που ξεσπάει σε ύβρης όταν καταλάβει ότι τα περιθώρια στενεύουν, γιατί αργά ή γρήγορα θα πρέπει να λύσουν το πρόβλημα με την Ελλάδα.
Για να δούμε τώρα που θα πάει ο Γιώργος στην Ουάσινγκτον τι θα συζητηθεί και πώς θα αντιδράσει η ΕΕ.

andrian
07-03-10, 18:45
Έτσι λοιπόν βλέπεις κατά καιρούς πονηρούς ή αφελείς ν' ανακυκλώνουν τα περί της ασφάλειας που προσφέρει ο χρυσός.

Σε σχέση με ποιά παρεχόμενη ασφάλεια συγκρίνεις την ασφάλεια που προσφέρει - αν προσφέρει - η κατοχή χρυσού;
Δηλαδή η κατοχή χρήματος σε χαρτονόμισμα ή οι μετοχές ή τα ομόλογα ή άλλες επενδύσεις προσφέρουν περισσότερη ασφάλεια απ τον χρυσό;

Για να το καταλάβω καλύτερα...
Σήμερα αν ένα κράτος είχε να επιλέξει ανάμεσα στο να κατέχει 100 δίς € σε χαρτονομίσματα € ή $ και σε χρυσό αξίας 100 δις € ή $ υπονοείς ότι θα επέλεγε τα χαρτονομίσματα και όχι τον χρυσό;

Γιατί εγώ πιστεύω πως θα διάλεγε χρυσό αντί για χαρτονόμισμα.

Πάνω απ τον χρυσό ως μέσο εξασφάλισης της όποιας αξίας έχει κάποιος εγώ βάζω μόνο την γη.

amoydar
07-03-10, 19:04
Νομίζω έχει ξεφύγει η κουβέντα. Σε περιόδους ισχυρών κοινωνικών κρίσεων αξία έχει μόνο η αποφασιστικότητα του καθενός για επιβίωση. Δλδ νομίζεις ότι εσύ θα έχεις τον μπαξέ γεμάτο φρέσκα τρόφιμα και εγώ που θα πεθαίνω από την πείνα δεν θα στον ρημάξω επειδή κάποιο χαρτί λέει κάπου ότι σου ανήκει? Και εσενα θα φάω άμα χρειαστεί.

andrian
07-03-10, 19:12
Δλδ νομίζεις ότι εσύ θα έχεις τον μπαξέ γεμάτο φρέσκα τρόφιμα και εγώ που θα πεθαίνω από την πείνα δεν θα στον ρημάξω επειδή κάποιο χαρτί λέει κάπου ότι σου ανήκει? Και εσενα θα φάω άμα χρειαστεί.

Χα χα! εννοείται πως όποιος φάει ποιόν θα είναι αν φτάσει το πράγμα εκεί.
Τα φρούτα του και τον μπαξέ του μπορείς να τον ρημάξεις όχι όμως και το οικόπεδο!
Εκτός και πέσει τέτοια πείνα που θα τούχεις φάει όλο το γκαζόν και μετά θα αρχίσεις να του τρώς και το χώμα.
Αλλά και πάλι η γή θα είναι δική του εσύ μόνο το χώμα μπορείς να του φάς.
Και τον ίδιον βέβαια οπότε τι να την κάνει την γη; αν δε σε φάει αυτός πρώτος.

amoydar
07-03-10, 19:18
Χα χα! εννοείται πως όποιος φάει ποιόν θα είναι αν φτάσει το πράγμα εκεί.
Τα φρούτα του και τον μπαξέ του μπορείς να τον ρημάξεις όχι όμως και το οικόπεδο!
Εκτός και πέσει τέτοια πείνα που θα τούχεις φάει όλο το γκαζόν και μετά θα αρχίσεις να του τρώς και το χώμα.
Αλλά και πάλι η γή θα είναι δική του εσύ μόνο το χώμα μπορείς να του φάς.
Και τον ίδιον βέβαια οπότε τι να την κάνει την γη; αν δε σε φάει αυτός πρώτος.

Όταν θα του ρημάζουν το μπαξέ με τη βία και θα του δίνουν 2 τομάτες ως αντάλλαγμα για το οικόπεδο τότε δεν θα έχει ουτε το οικόπεδο. Σε τέτιες εποχές ο πιο αποφασισμένος και οπλισμένος επιβιώνει.

andrian
07-03-10, 19:24
Σε τέτιες εποχές ο πιο αποφασισμένος και οπλισμένος επιβιώνει.

Προτείνεις δλδ καλάσνικοφ και χειροβομβίδες αντί για γή και χρυσό.
Καλή ιδέα αν φτάσουμε εκεί.

PALADIN
07-03-10, 19:26
ξεχάσατε να αναφερθείτε στην Mother of all Crises, στην Πανδημία από "περίεργες" αρρώστιες, ιούς κλπ

τότε τί έχει μεγαλύτερη αξία;;;;
ο αποφασισμένος και ο οπλισμένος;;;;;
μάλλον όχι

άρα τι έχει αξία;;;

μήπως το εμβολιάκι!!!!!

........Auto merged post: PALADIN πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προτείνεις δλδ καλάσνικοφ και χειροβομβίδες αντί για γή και χρυσό.
Καλή ιδέα αν φτάσουμε εκεί.

μπά, εγώ προτιμάω stinger αμα είναι να πάς, πήγαινε BIG

andrian
07-03-10, 19:31
ξεχάσατε να αναφερθείτε στην Mother of all Crises, στην Πανδημία από "περίεργες" αρρώστιες, ιούς κλπ[/size]

Μπα. Δεν διατρέχουμε κίνδυνο από τέτοιες επιδημίες.
Ειδικά αν είναι σαν των χοίρων, των πτηνών, των αλόγων κλπ κανένα πρόβλημα.
Μας έχουν εκπαιδεύσει τα μμ"ε" και μάθαμε πως να τις αντιμετωπίζουμε. Αδιάφορα.

PALADIN
07-03-10, 19:37
μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς έγινε,
αλλά και ποίος να σου εξηγήσει,

amoydar
07-03-10, 19:58
ξεχάσατε να αναφερθείτε στην Mother of all Crises, στην Πανδημία από "περίεργες" αρρώστιες, ιούς κλπ

τότε τί έχει μεγαλύτερη αξία;;;;
ο αποφασισμένος και ο οπλισμένος;;;;;
μάλλον όχι

άρα τι έχει αξία;;;

μήπως το εμβολιάκι!!!!!

........Auto merged post: PALADIN πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μπά, εγώ προτιμάω stinger αμα είναι να πάς, πήγαινε BIG


όσο πιο Big τόσο καλύτερα προφανώς.

Επί του θέματος τώρα νομίζω πως αν υπάρξει επίσημη πτώχευση το κράτος δύναται να δεσμεύσει ότι καταθέσεις κρίνει από όποιες τράπεζες βρίσκονται εντός συνόρων για όσο διάστημα επιθυμεί. Κάποιος είπε ότι εγγυάται τις καταθέσεις μέχρι ένα πόσο ( 100Κ ) είχε πει ο Καραμανλής. Η εγγύηση αυτή βεβαια έχει τόση αξία όσο να εγγυηθω εγώ την αποπληρώμη των δανείων όλων των μελών του φόρουμ. Εγγυόμαι δε λέω αλλά νομίζω πως δεν πείθω κανέναν.

PALADIN
07-03-10, 20:06
τα 100Κ ισχύουν μέχρι και το 2011.
η ΕΚΤ εγγυάται μέχρι 20Κ ανα λογαριασμό (Τράπεζα) ανα αταθέτη

το τι θα γίνει εξαρτάται από το σενάριο

pt3
07-03-10, 21:28
Οι ανάγκες δανειοδότησης υπάρχουν γιατί το μεγαλύτερο μέρος των υποχρεώσεων της χώρας ειναι σε αποπληρωμή δανείων και τοκοχρεωλυσίων. Μια παύση πληρωμών, σημαίνει ότι ξεχνάμε μεμιας ότι χρωστάμε (εξάλλου ειναι ασφαλισμένα, έτσι δεν είναι; ). Αυτά που βγάζει το κράτος ήδη φτάνουν. Ειδικά εαν παταχθεί η φοροδιαφυγή, θα μας έφταναν ακόμα και με τα χρέη μας μέσα. Αρα αυτό δεν στέκει. Για το πρώτο εννιάμηνο είχαμε συνολικά έξοδα κάπου στα 50 δις και έσοδα στα 55 δις. Και αυτά με την φοροδιαφυγή, με το λαθρεμπόριο, και με το γιγάντιο δημόσιο που όλοι ξέρουμε.


Λάθος απο τα 55 δις που θα δανειστούμε τα ~30 είναι για τοκοχρεολύσια και τα υπόλοιπα 25 για ανάγκες του προυπολογισμού ακριβή νουμερα δεν θυμάμαι κάπου εκεί είναι όμως. Προϋπολογισμό με πρωτογενές πλεόνασμα νομίζω μόνο ο Σημιτης έχει καταθέσει (1-2) και δεν ξέρω αν εκτελέσθηκε και με πλεόνασμα. Οπως και να έχει αν έχεις πρωτογεννές πλεόνασμα δηλαδή χρόνο με το χρόνο μειώνεις το χρέος μάλλον έιναι ανοησία να κυρήξεις πτωχευση



Oσες στηρίζουν την λειτουργία με εκτός ελλάδος δραστηριότητες μπορεί να έχουν πρόβλημα. Οι τράπεζες που δουλεύουν με τον έλληνα δεν θα έχουν πρόβλημα.


Μόνο που για να επικοινωνούν περισσότερο αντλούν ρευστότητα απο διεθνη διατραπεζική αγορά και απο την Ευρωπαική τράπεζα και αυτα θα είναι κομένα. Και όλα αυτά εκτός της ζημιάς που θα γράψουν απο τα κρατικά ομόλογα που κατέχουν.



Καλά, και τώρα εξαφανίστηκαν ένα κάρο δις στο εξωτερικό απο φόβους φορομπηχτικής πολιτικής ενάντια στις καταθέσεις. Αυτό δεν λέει τίποτε. Λεφτά παγωμένα σε καταθέσεις είναι άχρηστα λεφτά.


Επίσης λάθος η αγορα χρειάζεται κεφάλαια για να κινηθεί και η τράπεζες χρειάζονται καταθέσεις για να δανείσουν. Θα παρατήρησες οτι μετα από αυτή τν εκροή οχι μόνο σταματησε η σκεψη οποιουδήποτε μέτρου που αφορά της καταθέσεις αλλα δοθηκαν και κινητρα για επαναπατρισμό. Είναι πόλυ σημαντικό για την οικονομία να υπάρχει χρήμα στην αγορά και οι τράπεζες είναι αγορά.



Μπα, ίσα-ίσα θαναι καλύτερα. Θα ξέρουν ότι δεν έχουμε να πληρώσουμε της Μιχαλούς. Αλήθεια ποιός ειναι πιό φερέγγυος, αυτός που χρωστά τόσα πολλά που δεν του φτάνουν αυτά που βγάζει και δανείζεται για να πληρώνει τα δανεικά ή αυτός που δεν χρωστά τίποτε; Αυτά που λές γίνονται μόνο εαν μας κάνουν εμπάργκο.
Ασε δε που ειδικά για τα φάρμακα, καλό θα μας κάνουν να μην μας πουλάνε, θαχουμε μετά κάθε λόγο και δικαίωμα να παράγουμε αντίγραφα (generics) μόνοι μας και θαναι σε εξευτελιστικές τιμές. Ασε οι φαρμακευτικές ξέρουν, δεν θέλουν ένα τέτοιο σενάριο.


ΛΟΛ φερέγγυος είναι αυτός που δεν χρωστά τίποτε γιατί έχει ξεπληρώσει ή γιατί δεν έχει δημιουργήσει οφειλές όχι γιατι αποφάσισε να μην πληρώσει τις οφειλές του. Φαντάσου το εξης αγοράζεις ένα φορτίο πετρέλαιο το οποίο το χρωστάς σύμφωνα με τη λογική σου θα σε θεωρήσουν πιο φερέγγυο για να σου εμπιστευθούν 2ο αν πείς στον πρώτο δεν πληρώνω και άρα δεν έχεις χρέη :). Αν είναι έτσι καλά θα κάνουμε να μην πληρωνουμε τίποτα για να αποκτήσουμε φερεγγυότητα :).
Πουθενά δεν μίλησα για εμπάργκο ολοι θα μας πουλάνε αλλα θα θέλουν μετρητά και αυτό όχι για τιμωρία αλλα γιατι απλά δεν θα μας εμπιστευονται.



Γενικότητες και τρομολαγνεία. Θα έχουμε περισσότερη ανεργία απο τώρα; Αλήθεια; Δηλαδή ειναι καλύτερο να πιάσουμε πρώτα τους ΔΥ, να τους κόψουμε 30% τις αποδοχές, και στην συνέχεια το ίδιο στους ΙΥ. Αυτό θα δώσει ανάπτυξη!


Αν εσυ μετά από όλα αυτά δεν βλέπεις υφεση είναι δικαιωμά σου και κάθε άλλου. Εγω πάντως τα βλέπω σκουρα όλα αυτά. Οι ΔΥ σε περιπτωση πτωχευσης βλέπω να χάνουν 30% των αποδοχών τους αφου δεν θα έχουμε να τους πληρώσουμε.

Σε γενικές γραμμές σε περίπτωση πτώχευσης θα αναγκαστούμε να καταναλωνουμε όσα παράγουμε κατι βέβαια που θα πρέπει να γίνεται πάντοτε αν και τώρα θα πονέσει, και βέβαια θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα στην παραγωγή λόγω έλλειψης κεφαλαίων και πρώτων υλων.



Aντιθέτως έχουμε δει στην πράξη ότι όσες έχουν προσφύγει στο ΔΝΤ είχαν την κατάληξη που λές. Αρα πολύ απλά λαικίζεις , γιατί θα έπρεπε να διαβάσεις πχ το παράδειγμα της Αργεντινής...

Τι λαικίζω.... Εγω δεν είπα τίποτα ευχάριστο απλα περιέγραψα την τραγική κατάσταση μιας πτώχευσης. Το να πας στο ΔΝΤ δεν σώζει πάντα την κατάσταση, κάθε χώρα προσφευγει εκει εθελοντικά γιατι θεωρεί οτι θα καταφέρει να διασωθεί. Τωρα αν θές τη γνώμη μου σε γενικές γραμμές προτιμώ το ΔΝΤ από την πτώχευση αλλα κρατάω και μια μικρη επιφυλαξη μέχρι να μάθω τα μετρα που προτείνει.

vagdsl
08-03-10, 20:00
Δεν με απασχόλησε να εξασφαλίσω τις καταθέσεις μου ενόψει χρεoκοπίας της χώρας, οπότε δεν είχα και συμβουλές να δώσω.

Απλώς να δώσω μερικά link, τροφή για σκέψη.

Διαβάστε πρώτα αυτή τη βαθυστόχαστη ανάλυση:
Η οικονομική ανάκαμψη συνεχίζεται... (http://proj160.development.atcom.gr/default.php?pname=Article&art_id=12169&catid=13)

Δείτε μετά το site του Institutional Private Banking Center (http://www.ipbc.gr) του οποίου ο παραπάνω αναλυτής είναι Διευθύνων Σύμβουλος. (Προσοχή στο Julius Bar partner)

Και τέλος θαυμάστε τα κατορθώματα του κου αναλυτή:
Σκάνδαλο τύπου Madoff στην Ελλάδα... (http://www.capital.gr/News.asp?id=920918)

Αν και σιχαίνομαι τα smilies: :worthy:

cool11
08-03-10, 23:42
Δεν με απασχόλησε να εξασφαλίσω τις καταθέσεις μου ενόψει χρεoκοπίας της χώρας, οπότε δεν είχα και συμβουλές να δώσω.

Απλώς να δώσω μερικά link, τροφή για σκέψη.

Διαβάστε πρώτα αυτή τη βαθυστόχαστη ανάλυση:
Η οικονομική ανάκαμψη συνεχίζεται... (http://proj160.development.atcom.gr/default.php?pname=Article&art_id=12169&catid=13)

Δείτε μετά το site του Institutional Private Banking Center (http://www.ipbc.gr) του οποίου ο παραπάνω αναλυτής είναι Διευθύνων Σύμβουλος. (Προσοχή στο Julius Bar partner)

Και τέλος θαυμάστε τα κατορθώματα του κου αναλυτή:
Σκάνδαλο τύπου Madoff στην Ελλάδα... (http://www.capital.gr/News.asp?id=920918)

Αν και σιχαίνομαι τα smilies: :worthy:

Προσοχη χρειαζεται παντα, αλλα εχω την εντυπωση οτι δημοσιευματα σαν αυτο του capital τα τροφοδοτουν ελληνικες τραπεζες προς 'εκφοβισμο'!
Ετσι πιστευω.

Επαναλαμβανω ομως οτι το θεμα εδω δεν ειναι η 'Πτωχευση Τραπεζας', οπου το κρατος εγγυαται καταθεσεις και εισαι σε μεγαλο βαθμο διασφαλισμενος.

Το θεμα εδω είναι 'Πτωχευση Κράτους', και ας υπαρχουν μια χαρα τραπεζες. Μη ξυπνησουμε το πρωι, και ενω οι ελληνικες τραπεζες ειναι ok, το κρατος μας πει οτι 'δεσμευονται' οι καταθεσεις, κανεις δεν μπορει να κανει αναληψη ή να κινήσει τα χρηματα μου.

andrian
08-03-10, 23:53
Μη ξυπνησουμε το πρωι, και ενω οι ελληνικες τραπεζες ειναι ok, το κρατος μας πει οτι 'δεσμευονται' οι καταθεσεις, κανεις δεν μπορει να κανει αναληψη ή να κινήσει τα χρηματα μου.

Καλό το βρίσκω αυτό.
Θα υπάρχει ισότητα μεταξύ των πολιτών έστω και μόνο έναντι των τραπεζών.
Θα είναι ένα βήμα ακόμα προς την δημοκρατία.

cool11
24-03-10, 20:43
Παμε ολοταχως για το Διεθνες Νομισματικο Ταμειο.
Ξερει κανενας να μας πει αν κινδυνευουν οι τραπεζικες καταθεσεις?
Εννοω απο τους ορους που θα θεσει το ΔΝΤ.
Το ΔΝΤ εχει ηδη 'βοηθησει'(=αφαιμαξει?) την Ουγγαρια, Ρουμανια, Λετονια κλπ.
Σειρα μας λοιπον...ετσι που τα καναμε.

Οι κοποι μας που ειναι σε τραπεζικες καταθεσεις στις τραπεζες, ΄κινδυνευουν'?
Θα ξυπνησω ενα πρωι και δεν θα μπορω να κανω αναληψη? Αυτος ειναι ο βασικος μου φοβος.

MNP-10
24-03-10, 21:06
Θα ξυπνησω ενα πρωι και δεν θα μπορω να κανω αναληψη? Αυτος ειναι ο βασικος μου φοβος.

Κανεις δε μπορει να σου πει υπευθυνα αν θα χρεοκωπησουμε και το τι θα παθουν οι καταθεσεις. Αλλοι τα βγαζουν, αλλοι τα αφηνουν και αλλοι τα πανε σε τραπεζες του εξωτερικου. Παντως ενα ειναι σιγουρο.. αν ο κοσμος αρχισει μαζικα να βγαζει λεφτα, η κατασταση για τις τραπεζες θα ειναι δυσκολη - ισως και να μην εχουν να δινουν λεφτα. Αυτο μπορει να πυροδοτησει πανικο και οι αναληψεις να επιταχυνθουν με αποτελεσμα καταρευση του τραπεζικου συστηματος και περετερω επιβαρυνση του κρατους το οποιο θα πρεπει να ξελασπωσει τις τραπεζες, που αυτο σημαινει και αυξηση των πιθανοτητων η χωρα να πτωχευσει κανονικα.

Σ'αυτο το σεναριο, αυτοι που θα εχουν παει πρωτοι στις τραπεζες για αναληψη θα τα εχουν σωσει (γιατι οι τραπεζες θα πληρωνουν κανονικα πριν καταρρευσουν), αλλα οσοι πανε αργοτερα θα τα χασουν (ή θα παρουν μεχρι το ποσο της εγγυησης που εγγυαται το κρατος - ΑΝ το κρατος εχει να πληρωσει.. γιατι το αν πληρωνει το κρατος εχει αμεση σχεση με το αν το δανειζουν απ'εξω - το οποιο ειναι περα απ'το δικο του ελεγχο).

aroutis
24-03-10, 21:35
Παμε ολοταχως για το Διεθνες Νομισματικο Ταμειο.
Ξερει κανενας να μας πει αν κινδυνευουν οι τραπεζικες καταθεσεις?
Εννοω απο τους ορους που θα θεσει το ΔΝΤ.
Το ΔΝΤ εχει ηδη 'βοηθησει'(=αφαιμαξει?) την Ουγγαρια, Ρουμανια, Λετονια κλπ.
Σειρα μας λοιπον...ετσι που τα καναμε.Μη πανικοβάλεσαι...

Αυριο (πιθανότατα) θα ξέρουμε :
α. Τι θα γίνει με τον περιβόητο μηχανισμό,
β. τι εμπλοκή θα έχει το ΔΝΤ σε αυτόν

Σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω ότι το ΔΝΤ θα έχει ΑΜΕΣΟ ρολο, και αυτό που μας σώζει ειναι (ειρωνικά) το ότι ειμαστε μέλος της ΕΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ (ακόμα και η Γερμανία) δεν θέλει την Αμερική να εχει γνώμη για τη πολιτική κράτους της ΕΕ.

Φανερός Πράκτωρ
24-03-10, 21:40
ΚΑΝΕΝΑΣ (ακόμα και η Γερμανία) δεν θέλει την Αμερική να εχει γνώμη για τη πολιτική κράτους της ΕΕ.

Μάλλον εννοείς νομισματικής ένωσης. Λογικά έτσι πρέπει να είναι. Θα τα δούμε αύριο αυτά.

υγ: καλού κακού κράτα και τίποτα κάτω από το μαξιλάρι :p

cool11
25-03-10, 23:15
Μη πανικοβάλεσαι...

Αυριο (πιθανότατα) θα ξέρουμε :
α. Τι θα γίνει με τον περιβόητο μηχανισμό,
β. τι εμπλοκή θα έχει το ΔΝΤ σε αυτόν

Σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω ότι το ΔΝΤ θα έχει ΑΜΕΣΟ ρολο, και αυτό που μας σώζει ειναι (ειρωνικά) το ότι ειμαστε μέλος της ΕΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ (ακόμα και η Γερμανία) δεν θέλει την Αμερική να εχει γνώμη για τη πολιτική κράτους της ΕΕ.

Λοιπον, με βαση τις σημερινες εξελιξεις, τι ειναι λογικο να αναμενει κανεις οσον αφορα τις καταθεσεις?

opener
25-03-10, 23:30
Λοιπον, με βαση τις σημερινες εξελιξεις, τι ειναι λογικο να αναμενει κανεις οσον αφορα τις καταθεσεις?
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3396820&postcount=152

zoroab
25-03-10, 23:45
ΚΑΝΕΝΑΣ (ακόμα και η Γερμανία) δεν θέλει την Αμερική να εχει γνώμη για τη πολιτική κράτους της ΕΕ.


Αυτό που λες δεν ισχύει γιατί το ΔΝΤ ήδη παρέμβει στην Ουγγαρία την Λετονία και την Ρουμανία που είναι μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Εκτός αν μπέρδεψες την Ευρωζώνη με την Ευρωπαϊκή Ένωση οπότε στην περίπτωση αυτή αλλάζουν τα δεδομένα.

Επίσης το οτι το ΔΝΤ ελέγχεται απο την Αμερική απο που ακριβώς συνάγεται; Μπορεί να έχει την έδρα του στην Ουάσινγκτον αλλά ο πρόεδρος του είναι Γάλλος και η Αμερική έχει μόνο το 20% των ψήφων ενώ οι Ευρωπαϊκές έχουν το 30%(εδώ). (http://www.imf.org/external/np/sec/memdir/members.htm). Σίγουρα οι Ευρωπαίοι δεν θέλουν το ΔΝΤ να αναμιχθεί στις υποθέσεις χώρας μέλους της ευρωζώνης όχι επειδή είναι "Αμερικανικό" όπως υποστηρίζουν απλοϊκά ορισμένοι αλλα για άλλους λόγους.

cool11
27-03-10, 20:01
Υπαρχει μια προσωρινη ανακουφιση απο το μετωπο της ειδησεογραφιας σχετικα με τις εξελιξεις.
Νομιζω ομως οτι δεν μπορει να κοιμαται κανεις ησυχος.
Προσωπικα, τον τελευταιο καιρο, ολα αυτα που συμβαινουν με εχουν κανει να νιωθω ανασφαλης.

IoStefo1
27-03-10, 20:06
Ως φαίνεται θα είσαι ΜΕΓΑκαταθετης γι`αυτό δεν μπορείς να κοιμηθείς.;)

Φανερός Πράκτωρ
27-03-10, 20:10
Υπαρχει μια προσωρινη ανακουφιση απο το μετωπο της ειδησεογραφιας σχετικα με τις εξελιξεις.
Νομιζω ομως οτι δεν μπορει να κοιμαται κανεις ησυχος.
Προσωπικα, τον τελευταιο καιρο, ολα αυτα που συμβαινουν με εχουν κανει να νιωθω ανασφαλης.

Αν νιώθεις ανασφαλής γιατί δεν μεταφέρεις τα λεφτά σου (ή μέρος αυτών) σε κάποια Ευρωπαϊκή τράπεζα εκτός Ελλάδας; Δεν νομίζω ότι θα είναι τόσο μεγάλη διαδικασία ή κόστος και θα είσαι και εσύ ήσυχος.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 1 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επιπλέον, αν μιλάμε για σοβαρό ποσό, είναι κρίμα να ζητάς τέτοιες συμβουλές μέσα απο ένα forum.

cool11
28-03-10, 16:08
Ειμαι μικροκαταθετης, oπως πιστευω η μεγαλυτεροι πλειοψηφια του απλου λαου και πολλων εδω μεσα.... Αν ημουν μεγαλοκαταθετης, θα ειχα και ειδικους συμβουλους επι χρηματοοικονομικων θεματων, δεν θα ρωτουσα καν εδω...
Δεν ειδα να υπαρχει η δυνατοτητα ήδη ζωντας εντος ελλαδας να γινει τετοιου ειδους καταθεση ωστε σε υποκαταστημα ξενης τραπεζας και να θεωρειται οτι τα χρηματα ειναι 'εκτος ελλαδας'. Τουλαχιστον απο οσα ειπωθηκαν στο παρον νημα δεν καταλαβα να προεκυψε κατι τετοιο.
Αυτο που εκανα ειναι οτι εκανα αναληψη το μεγαλυτερο ποσο, και θα το βαλω σε ενα σπιτι δικων μου ανθρωπων, εμπιστων.
Πιο απιθανω θεωρω να γινει κλοπη και να χαθουν τα μετρητα, πιο πιθανο θεωρω να μας κλεψουν και να μας χρεωκοπησουν οι φωστηρες που μας κυβερνουν με τους χειρισμους τους...
Τουλαχιστον τωρα, νιωθω καλυτερα.

pelasgian
29-03-10, 01:49
Δεν υπάρχουν δικοί σου άνθρωποι έμπιστοι.
Θα φάνε το ποσό και θα πουν ότι έπεσαν θύμα κλοπής, για την οποία φταις εσύ!

Safe σε τράπεζα τα χαρτονομίσματα αν φοβάσαι τόσο.

Φανερός Πράκτωρ
29-03-10, 02:22
Ειμαι μικροκαταθετης, oπως πιστευω η μεγαλυτεροι πλειοψηφια του απλου λαου και πολλων εδω μεσα.... Αν ημουν μεγαλοκαταθετης, θα ειχα και ειδικους συμβουλους επι χρηματοοικονομικων θεματων, δεν θα ρωτουσα καν εδω...
Δεν ειδα να υπαρχει η δυνατοτητα ήδη ζωντας εντος ελλαδας να γινει τετοιου ειδους καταθεση ωστε σε υποκαταστημα ξενης τραπεζας και να θεωρειται οτι τα χρηματα ειναι 'εκτος ελλαδας'. Τουλαχιστον απο οσα ειπωθηκαν στο παρον νημα δεν καταλαβα να προεκυψε κατι τετοιο.
Αυτο που εκανα ειναι οτι εκανα αναληψη το μεγαλυτερο ποσο, και θα το βαλω σε ενα σπιτι δικων μου ανθρωπων, εμπιστων.
Πιο απιθανω θεωρω να γινει κλοπη και να χαθουν τα μετρητα, πιο πιθανο θεωρω να μας κλεψουν και να μας χρεωκοπησουν οι φωστηρες που μας κυβερνουν με τους χειρισμους τους...
Τουλαχιστον τωρα, νιωθω καλυτερα.

Απ'ότι βλέπω σου έχουν απαντήσει ήδη εμπεριστατωμένα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3354027&postcount=11) (καλό είναι να ελέγξεις και ο ίδιος αυτά που σου είπαν).

Οπότε αν είναι σωστά αυτά που σου είπαν είτε ετοιμάζεις ένα low-cost ταξιδάκι προς Γαλλία-Γερμανία είτε ακολουθείς την πρόταση pelasgian (προσοχή στο ρι-φι-φι :p )

pelasgian
29-03-10, 02:50
Δεν υπάρχει λόγος πανικού, μην βγάζετε τα λεφτά από τη χώρα, διότι πέραν του ότι είναι αντεθνικό, δεν είναι και πρακτικό. Πάρτε κάνα safe ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ, αφήστε μερικά 500άρικα εκεί, πάρτε μερικά στο σπίτι για τρέχοντα έξοδα ενός μηνός ή δύο, επίσης, μην αγοράζετε δολάρια ή λίρες, διότι το ευρώ θα πάει πάλι 1.50 ως προς το δολάριο και η λίρα θα ανακάμψει ελαφρά λόγω Κάμερον ως προς το δολάριο, όχι όμως ως προς το ευρώ και η εκλογή κάμερον πλέον δεν είναι και σιγουράκι. Αναφορικά με χρυσό, νομίζω ότι θα αρχίσει να πέφτει.

Επίσης, είναι σίγουρο ότι η ελληνική οικονομία θα αρχίσει να ανακάμπτει από το καλοκαίρι και μετά. Το 2011 θα είμααστε +2%

uncharted
29-03-10, 07:02
να σπάσω τις καταθέσεις σε δολάρια, λίρες και χρυσές λίρες, διότι έχουμε να κάνουμε με Μ......Σ!

μην αγοράζετε δολάρια ή λίρες
αναποφασιστο σε βρισκω... :hmm:

μην μας πιανει πανικος, εκτος αν εχουμε εκατομμυρια (οποτε μαλλον δεν θα μπαιναμε σε forum, αλλα σε κανενα σαλε :p)

pelasgian
29-03-10, 09:17
θεωρούσα ότι λόγω μπαχαλοποίησης της ελλάδας ότι το ευρώ θα έπεφτε και ότι η λίρα θα ανέβαινε λόγω εκλογής Κάμερον.

Όμως, λόγω του μηχανισμού που έφτιαξαν αυτό δεν θα γίνει, ενώ ο Κάμερον δεν είναι βέβαιο ότι θα βγει με συντρηπτική πλειοψηφία. Οπότε δεν ξέρω πώς θα συμπεριφερθεί η λίρα και η οικονομία τους.

Η εκτίμησή μου είναι ΚΑΙ ανάπτυξη ΚΑΙ ευρώ 1,5. Επίσης, ότι θα βασανίσουν σε ανήλεα υπόγεια τους κερδοσκόπους οι της κεντρικής τράπεζας.

Τι πάει να πει «μην μας πιάνει πανικός, εκτός αν έχουμε εκατομύρια». Δηλαδή αν έχεις 10,000 ή 100,000 χιλιάρικα και χάσεις το ένα ή τα δέκα δεν σε απασχολεί; Αν έχεις εκατομύρια δεν σε απασχολεί, διότι έχεις το μηχανισμό να τα τζιράρεις αυτά και να τα κερδίσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αν ΔΕΝ έχεις, τότε αυτά είναι οι καταθέσεις πολλών ετών εργασίας και ΕΣΕΝΑ σε ενοχλεί.

Τεσπά, εμπιστεύομαι την Ελλάδα και θεωρώ ότι «σοβαρεύτηκαν» οι της κυβέρνησης αφού είδαν τα αποτελέσματα της απραξίας και της χαλαρότητας. Επίσης, να παρατηρήσω ότι ο Σημίτης είχε τα Ίμια στο ξεκίνημα.

nmakry
29-03-10, 14:49
Δεν υπάρχει λόγος πανικού, μην βγάζετε τα λεφτά από τη χώρα, διότι πέραν του ότι είναι αντεθνικό, δεν είναι και πρακτικό. Πάρτε κάνα safe ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ, αφήστε μερικά 500άρικα εκεί, πάρτε μερικά στο σπίτι για τρέχοντα έξοδα ενός μηνός ή δύο

Από τη στιγμή που θα τα αποσύρεις από το τραπεζικό σύστημα ως διαθέσιμα, δημιουργείς πρόβλημα. Είτε τα βάλεις σε θυρίδα, είτε τα πας στη γουαδελούπη, το ίδιο αντεθνική είναι η ενέργεια.

pelasgian
30-03-10, 00:05
Πρόβλημα σίγουρα.
Για το εθνικό, το συζητάμε.
Εξαρτάται πού θα τα καταναλώσω.

Αν τα έχω σε γαλλικών συμφερόντων τράπεζα και τα καταναλώσω σε γερμανικό σούπερμάρκετ για να πάρω δανέζικα προϊόντα, είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα, από ότι να τα έχω σε safe και να τα κάνω φέτα, ή μισθούς, ή επένδυση αργότερα.

nmakry
30-03-10, 09:34
Αν μιλάμε για καταθέσεις, προφανώς δεν είναι χρήματα που είναι προς άμεση κατανάλωση...

pelasgian
30-03-10, 09:36
Γιατί;

nmakry
30-03-10, 18:27
Γιατί είναι χρήματα αποταμίευσης και ως τέτοια σκεφτόμαστε τι θα τα κάνουμε. Αν τα θεωρούσαμε κατανάλωσης, το ερώτημα θα ήταν εαν θα προλαβαίναμε να τα τρώγαμε πριν τα χάσουμε.

cool11
01-04-10, 17:24
Τελικα για το τι ισχυει με την τραπεζα Κυπρου εχω αντιφατικες πληροφοριες.
Ο συμφορουμιτης zardoz στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος μας ειπε οτι η Κυπρου δεν μας καλυπτει.
Ενα mail που εστειλα στην Κυπρου στα κεντρικα της στην Κυπρο, μου αφησε να καταλαβω οτι μαλλον μας καλυπτει.
Και ενα mail στην Κυπρου στην Ελλαδα, μου δειχνει οτι μαλλον δεν μας καλυπτει.

Θα ηταν χρησιμο να μαζεψουμε οσο περισσοτερες πληροφοριες για την Κυπρου, καθως, αν τελικα μας διασφαλιζει, ειναι η πιο ευκολη και προσιτη λυση(εξυπηρετηση σε υποκαταστημα κοντα μας) για να αποφυγουμε τις μελλοντικες περιπετειες της χωρας μας...
Αλλιως πρεπει να γινει ψαξιμο με αμιγως ξενες τραπεζες, αλλα μαλλον αυτο το ψαξιμο αξιζει αν καποιος εχει αρκετα χρηματα.
Για μικροκαταθεσεις η αν μας καλυπτε η Κυπρου θα ηταν οτι καλυτερο.
Πρεπει να μαζεψουμε πληροφοριες περισσοτερες.

pelasgian
05-04-10, 13:14
Πάρε μία easyjet με 100 λιράκια μεθεπιστροφής, πήγαινε σε κάποια επαρχιακή πόλη (π.χ. Luton), άνοιξε ένα λογαριασμό current, κατέθεσε 1,000-2,000 λίρες και πάρε chequebook και debit-visa. Ζήτα τους και έναν αποταμιευτικό σε συνάλλαγμα. Πάρε και κωδικούς internet-banking.

Γύρνα Ελλαδάρα, πήγαινε στο υποκατάστημα της τράπεζάς σου, δώσε iban και τα ρέστα και στείλε ό,τι θέλεις από εκεί ή απευθείας στον συναλλάγματος ή στον τρέχοντα.

Αν καταρρεύσουμε οικονομικά, το τελευταίο που θα σε νοιάξει θα είναι οι καταθέσεις. Αν τις πάρεις και φύγεις, και αυτό το κάνουν όλοι, είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

MNP-10
05-04-10, 13:29
Παντως απ'οτι βλεπω*, το συνολο των καταθεσεων εχει πεσει απ'το Δεκεμβρη στο Φεβρουαριο απ'τα 278.8 δις ευρω στα 271.5 δις ευρω, ενω τα νοικοκυρια και επιχειρησεις μειωσαν τις καταθεσεις τους απο 238 δις στα 229.5 δις.

Τα στατιστικα μαρτιου αναμενονται με αγωνια :biggrin:

* http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Statistics/monetary/deposits.aspx

KLG
05-04-10, 14:51
Πάρε μία easyjet με 100 λιράκια μεθεπιστροφής, πήγαινε σε κάποια επαρχιακή πόλη (π.χ. Luton), άνοιξε ένα λογαριασμό current, κατέθεσε 1,000-2,000 λίρες και πάρε chequebook και debit-visa. Ζήτα τους και έναν αποταμιευτικό σε συνάλλαγμα. Πάρε και κωδικούς internet-banking.

Γύρνα Ελλαδάρα, πήγαινε στο υποκατάστημα της τράπεζάς σου, δώσε iban και τα ρέστα και στείλε ό,τι θέλεις από εκεί ή απευθείας στον συναλλάγματος ή στον τρέχοντα.

Αν καταρρεύσουμε οικονομικά, το τελευταίο που θα σε νοιάξει θα είναι οι καταθέσεις. Αν τις πάρεις και φύγεις, και αυτό το κάνουν όλοι, είναι αυτοεκπληρούμενη προφητεία.

Δεν είναι τόσο ευκολο αυτό.

Δεν μπορείς κάποιος να ανοιξει λογαριασμό στο ΗΒ, έτσι. Χρειάζεται είτε Social Number (που μπορεί να πάρει προσωρινό ακόμα και αν είναι με επίδομα ανεργείας), είτε status φοιτητή.

Να φανταστείς οταν μετά απο 3 χρονια αποφάσισα να ανοιξω student account σε άλλη τράπεζα, η αιτηση μου απορριφθηκε με αιτιολογια οτι απο το 3ετές μου πρόγραμμα εμενα 6 μήνες μόνο. Οταν ρώτησα αν μπορώ να ανοιξω current account, μου ειπανε οτι απο την στιγμή που απορριφθηκε απο το συστημα η αίτηση για student, δεν υπάρχει περίπτωση να γινει αποδεκτη για current.

Aν ήταν να ανοιγουν λογαριασμοι τόσο ευκολα, θα ήταν (ακόμα μεγαλύτερος) παράδεισος μαυρου χρήματος...

aroutis
05-04-10, 15:33
Δεν είναι τόσο ευκολο αυτό.

Δεν μπορείς κάποιος να ανοιξει λογαριασμό στο ΗΒ, έτσι. Χρειάζεται είτε Social Number (που μπορεί να πάρει προσωρινό ακόμα και αν είναι με επίδομα ανεργείας), είτε status φοιτητή.

Να φανταστείς οταν μετά απο 3 χρονια αποφάσισα να ανοιξω student account σε άλλη τράπεζα, η αιτηση μου απορριφθηκε με αιτιολογια οτι απο το 3ετές μου πρόγραμμα εμενα 6 μήνες μόνο. Οταν ρώτησα αν μπορώ να ανοιξω current account, μου ειπανε οτι απο την στιγμή που απορριφθηκε απο το συστημα η αίτηση για student, δεν υπάρχει περίπτωση να γινει αποδεκτη για current.

Aν ήταν να ανοιγουν λογαριασμοι τόσο ευκολα, θα ήταν (ακόμα μεγαλύτερος) παράδεισος μαυρου χρήματος...Να υποθέσω πως δεν μπορείς να ανοίξεις τόσο ευκολα λογ/σμό γιατί το ΗΒ δεν ανοίκει στην Νομισματική Ενωση αλλά απλά στην ΕΕ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.