PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωκοπία της χώρας & τραπεζικές καταθέσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27

Φανερός Πράκτωρ
26-11-10, 18:29
ναι αλλά δεν θα ζήσεις το Hong Kong! Ψήσου για κανένα post-doc εκεί :p

giwrgosth
26-11-10, 18:40
Φτάνουν τον κόσμο στα άκρα και να τα αποτελέσματα:

Φύλαγε τα λεφτά στην αποθήκη του! (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=92688)
Απαρηγόρητος είναι ένας ιδιοκτήτης αποθήκης στην Καβάλα, ο οποίος έχασε 70.000 ευρώ από πυρκαγιά που ξέσπασε στο χώρο του.

Ο άτυχος άντρας φύλαγε χαρτονομίσματα αξίας 150.000 ευρώ στην αποθήκη του που βρίσκεται εντός του παλιού κάμπινγκ Estella στο Δημοτικό Διαμέρισμα Νέας Ηρακλίτσας του Δήμου Ελευθερών.

Δυστυχώς μια φωτιά που ξέσπασε ξαφνικά, από άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία, έκαψε ένα πολύ μεγάλο ποσό από αυτά τα χρήματα.

Ο ιδιοκτήτης της αποθήκης ήταν αυτός που ενημέρωσε τους πυροσβέστες, που έσπευσαν να σβήσουν τη φωτιά, για την ύπαρξη ενός μεγάλου χρηματικού ποσού. Μετά την κατάσβεση της πυρκαγιάς οι πυροσβέστες διαπίστωσαν ότι τα χαρτονομίσματα που δεν καταστράφηκαν ήταν αξίας 72.000 ευρώ.

Η φωτιά εξαπλώθηκε γρήγορα σε παρακείμενο πέτρινο φούρνο ενώ κατάστρεψε ολοσχερώς και ένα σταθμευμένο επιβατικό αυτοκίνητο.

MNP-10
26-11-10, 18:55
Χρυσος + ασημι = fireproof... και να λιωσουν διατηρουν την αξια τους :oneup:

trisalon
26-11-10, 19:17
Ή κρατική ιδιοκτησία είναι το ίδιο πράγμα με την κρατική εξουσία. Όσο λιγότερη υπάρχει τόσο το καλύτερο για τον πολίτη που δεν είναι μέλος του εκάστοτε συστήματος.
Την επικαρπία της "δημόσιας" περιουσίας την αναλαμβάνουν πάντα οι ομάδες που είναι στα πράγματα και πάντα για δικό τους όφελος. Ακόμα και στην πρώην Σ. ένωση όταν διαλύθηκε είδαμε που κατέληξε η κρατική περιουσία: στα χέρια των μαφιόζων του κόμματος (που την έλεγχαν και πιο πριν - πάντα για το κοινό συμφέρον εννοείται :p)

btw
Πραγματική δημόσια περιουσία είναι το ανοικτό λογισμικό. Όλοι μπορούν να κερδίσουν, κανείς δεν μπορεί να το κλείσει ή να το ελέγξει.




Η απλή αριθμητική λέει: κέρδη ΔΕΗ περίπου μισό δις, επιχορήγηση κράτους στο ασφαλιστικό ταμείο τους 0,7 δις. Άρα φέτος ο φορολογούμενος θα πληρώσει 200 με 500 εκατομμύρια (200 αν υποθέσουμε οτι το κράτος θα έπαιρνε σε μορφή μερίσματος όλο το κέρδος της ΔΕΗ) Χώρια αυτά που έχουμε πληρώσει τα προηγούμενα χρόνια. Ωραία κερδοφορία :lol:.

Οι μάγκες της δεη με τις πλάτες των πολιτικών είχαν κατορθώσει να εισπράττουν μεγάλους μισθούς χωρίς να παρακρατούνται ασφαλιστικές εισφορές (δήθεν για να επενδυθούν στην εταιρία που παράγει ακόμα με λιγνίτη- ωραίες επενδύσεις κάνανε). Τώρα καλούν το κράτος που δεν έχει φράγκο να πληρώνει 1 δις το χρόνο για πάρτη τους.
Η πρόταση μου είναι να χαρισθεί η ΔΕΗ ή να πληρώσουμε κάποιον ιδιώτη να την αναλάβει. Το κράτος ( πολύ γενναιόδωρα) να καταβάλει το επίδομα αλληλεγγύης 500 ευρω σε κάθε συνταξιούχο της ΔΕΗ και μόνο αν είναι πάνω από 60 χρονών.
Αρκετά εκατομμύρια ευρώ έχει βγάλει ο κάθε "εργαζόμενος"-συνταξιούχος της ΔΕΗ σε βάρος του συνόλου (όλοι είναι σαν να έχουν κερδίσει το τζόκερ από 2-3 φορές). Φτάνει πια.

Ασε ρε μας ρε φιλε , ο κρατικοδιαιτος λαμογιος επιχειρηματιας να φτιαξει δικια του ΔΕΗ αν θελει να βγαλει λεφτα , δεν θα παιρνει ετοιμες κρατικες εταιριες φτιαγμενες με κοπο και ιδρωτα δεκαετιων απο το αιμα του λαου
Ειδαμε σε πολλες χωρες που πουληθηκαν δεκο εναντι πινακιου φακης που πηγαν τα τιμολογια και τι επαθαν οι πολιτες αυτων των χωρων
Το λογιστικο ειναι αερας κοπανιστος ,αστοχος ο παραλληλισμος

Φανερός Πράκτωρ
26-11-10, 20:07
Merkel's Reputation on the Decline in Europe

Everyone is talking about German Chancellor Angela Merkel these days -- and most of what they have to say isn't complimentary. Her plan to create a bankruptcy mechanism for euro-zone countries, they say, has worsened the debt crisis in Ireland and elsewhere. Merkel's name, once widely respected, is now mud.

http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,731350,00.html

amoydar
28-11-10, 13:04
Φτάνουν τον κόσμο στα άκρα και να τα αποτελέσματα:

Οι χαζομάρες πληρώνονται.

giwrgosth
28-11-10, 13:12
Οι χαζομάρες πληρώνονται.
Σαφώς, αλλά όταν τα ΜΜΕ τρομοκρατούν τον κόσμο λέγοντάς του πως θα χάσει τα χρήματα που έχει στις τράπεζες, κάποιος ο οποίος ίσως δεν έχει το μυαλό να σκεφτεί λογικά θα τα πάρει και θα τα βάλει όχι στο στρώμα όπως παλιά, γιατί με τις κλοπές που γίνοντε καθημερινά πλέον τα έχεις χαμένα, αλλά στα πιο απίθανα μέρη που μπορεί να φανταστεί κανείς.
Αυτός διάλεξε τα ξύλα, πάλι καλά που δεν τα έκρυψε μέσα στο τζάκι να λες! :p

nils
29-11-10, 15:11
Και αν είσαι και Κινέζος. Γιατί το πιθανότερο είναι να είσαι...Πακιστανός


Δεν θα χρειαστεί...

Μια χαρά μπορεις να δουλευεις σαν Κινέζος και στη χώρα σου...

:chinese:chinese:chinese

το adslgr.com πρωτοπορει με τα smileys :p

HELL_pegaSOS
10-12-10, 01:25
Πωπω πολύς κόσμος αγχώνεται.


να χα κι εγώ μερικά κατοστάρικα στην άκρη, να χα το άγχος πως να τα σπάσω...:lol:

grande
10-12-10, 10:52
Μπα, δε χρειαζεται να ειναι κατοσταρικα. Και 10-20 χιλιαρικα να εχεις παλι θα ανησυχεις. Ειδικα αν ειναι τα μοναδικα σου λεφτα!

Που να τα βαλουμε τελικα, σε μεγαλη κρατικη τραπεζα ή σε μικρη ιδιωτικη(που εχει και +2 μοναδες επιτοκιο)?:hmm:

pelasgian
13-12-10, 13:03
Κατά προτίμηση ως επένδυση σε μία εξαγωγική εταιρεία που δίνει δουλειά σε νέους ανθρώπους, προωθεί την μεταφορά τεχνολογίας στη χώρα και αντισταθμίζει τις εισαγωγές μας.

Αν η χώρα πάει στο πάτο, όσο μόνωση και να βάλεις στα αραλίκια της καμπίνας σου, κάποια στιγμή θα βρεθείς ... ασφυκτικά μόνος και με μεγάλο πρόβλημα ... υγρασίας.

Όποιος νομίζει ότι θα κάνει κάποιο «μαγικό» που θα λύσει το δικό του πρόβλημα παίρνοντας «χαρτάκια», «μεταλλάκια» ή «κονφετάκια» ας ετοιμαστεί για ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ το 2011.

Το 2011 θέλετε ή να είσαστε σε παραγωγική εξαγωγική εταιρεία ως εργαζόμενοι ή να έχετε στήσει μία. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι θα πεινάσουν.

Οι νέοι που δεν σκοπεύουν να πάνε ως μετανάστες στις επίσης προβληματικές χώρες των Μερκελοσυντριμιών (το έχουν ταλέντο αυτός ο λαός, μία στο τόσο να βγάζουν έναν τέτοιου γαλαξιακού μεγέθους κρετίνο) καλά θα κάνουν να αρχίσουν να μαζεύονται και να σκέφτονται τι παραγωγικό θα φτιάξουν.

Οι «υπηρεσίες» (παπατζίδικες εταιρείες «διασκέδασης», «ένδυσης», «πολιτελών κατοικιών» κλπ) προς τα κομματικά στελέχη του κρατικοπαράσιτου που συντηρείται από τις μίζες αγοράς ακριβών ευρωσκουπιδιών (όπλα, τηλεπικοινωνίες, «προστασία» γενικώς) τελείωσε, έγινε η κηδεία, πάμε και για τα σαράντα τώρα.

Τώρα μόνο real economy products, κατά προτίμηση πρώτες ύλες τροφίμων, εργαλεία, ενέργεια ΒΑΣΗΣ (ξεχάστε τις ευκαιριακές ηλιακά κλπ) και μεταφορές.

my 2¢

kover
13-12-10, 14:13
Κατά προτίμηση ως επένδυση σε μία εξαγωγική εταιρεία που δίνει δουλειά σε νέους ανθρώπους, προωθεί την μεταφορά τεχνολογίας στη χώρα και αντισταθμίζει τις εισαγωγές μας.

Αν η χώρα πάει στο πάτο, όσο μόνωση και να βάλεις στα αραλίκια της καμπίνας σου, κάποια στιγμή θα βρεθείς ... ασφυκτικά μόνος και με μεγάλο πρόβλημα ... υγρασίας.

Όποιος νομίζει ότι θα κάνει κάποιο «μαγικό» που θα λύσει το δικό του πρόβλημα παίρνοντας «χαρτάκια», «μεταλλάκια» ή «κονφετάκια» ας ετοιμαστεί για ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ το 2011.

Το 2011 θέλετε ή να είσαστε σε παραγωγική εξαγωγική εταιρεία ως εργαζόμενοι ή να έχετε στήσει μία. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι θα πεινάσουν.

Οι νέοι που δεν σκοπεύουν να πάνε ως μετανάστες στις επίσης προβληματικές χώρες των Μερκελοσυντριμιών (το έχουν ταλέντο αυτός ο λαός, μία στο τόσο να βγάζουν έναν τέτοιου γαλαξιακού μεγέθους κρετίνο) καλά θα κάνουν να αρχίσουν να μαζεύονται και να σκέφτονται τι παραγωγικό θα φτιάξουν.

Οι «υπηρεσίες» (παπατζίδικες εταιρείες «διασκέδασης», «ένδυσης», «πολιτελών κατοικιών» κλπ) προς τα κομματικά στελέχη του κρατικοπαράσιτου που συντηρείται από τις μίζες αγοράς ακριβών ευρωσκουπιδιών (όπλα, τηλεπικοινωνίες, «προστασία» γενικώς) τελείωσε, έγινε η κηδεία, πάμε και για τα σαράντα τώρα.

Τώρα μόνο real economy products, κατά προτίμηση πρώτες ύλες τροφίμων, εργαλεία, ενέργεια ΒΑΣΗΣ (ξεχάστε τις ευκαιριακές ηλιακά κλπ) και μεταφορές.

my 2¢
Ωραία τα λες. Έτσι είναι και η πραγματικότητα. Το άσχημο είναι πως εξαγωγικές εταιρείες στη χώρα έχουμε ελάχιστες. Πέραν των Βιοχαλκο-Τιταν δε μπορώ να σκεφτώ άλλες (άντε και κάτι creta farm αλλά πολύ μικρές και δε μετράνε). Οπότε πείνα και πάλι πείνα...

Han Solo
13-12-10, 15:11
Ωραία τα λες. Έτσι είναι και η πραγματικότητα. Το άσχημο είναι πως εξαγωγικές εταιρείες στη χώρα έχουμε ελάχιστες. Πέραν των Βιοχαλκο-Τιταν δε μπορώ να σκεφτώ άλλες (άντε και κάτι creta farm αλλά πολύ μικρές και δε μετράνε). Οπότε πείνα και πάλι πείνα...

μονο πεινα ? πεινα και των γονεων

pts
13-12-10, 16:15
Την περασμένη εβδομάδα ήμουν στην Κύπρου για κάποια δουλειά. Όση ώρα περίμενα υπήρχε μια ολοένα αυξανόμενη ουρά ανθρώπων που συνωστίζονταν στα γραφεία προκειμένου να ανοίξουν τραπεζικό λογαριασμό στην Κύπρο. Όσο τους έβλεπα μου ανέβαινε όλο και περισσότερο το αίμα στο κεφάλι γιατί σκεφτόμουν ότι μετά τα κερατιάτικα που πληρώνω γιατί οι τράπεζες δεν έχουν επαρκή αποθεματικά λόγω του ότι έδιναν δάνεια και στην κουτσή Μαρία σε λίγο θα πληρώνω και τα κερατιάτικα της έλλειψης ρευστότητας των τραπεζών επειδή έχουν αρχίσει όλοι να αποσύρουν τις καταθέσεις στα πλαίσια της λογικής "πάμε εμείς να αγοράσουμε γάλα και σκυλοτροφές από το super market γιατί έγινε έκρηξη αντιδραστήρα στο Τσέρνομπιλ".

Lord Basil
13-12-10, 18:28
Την περασμένη εβδομάδα ήμουν στην Κύπρου για κάποια δουλειά. Όση ώρα περίμενα υπήρχε μια ολοένα αυξανόμενη ουρά ανθρώπων που συνωστίζονταν στα γραφεία προκειμένου να ανοίξουν τραπεζικό λογαριασμό στην Κύπρο. Όσο τους έβλεπα μου ανέβαινε όλο και περισσότερο το αίμα στο κεφάλι γιατί σκεφτόμουν ότι μετά τα κερατιάτικα που πληρώνω γιατί οι τράπεζες δεν έχουν επαρκή αποθεματικά λόγω του ότι έδιναν δάνεια και στην κουτσή Μαρία σε λίγο θα πληρώνω και τα κερατιάτικα της έλλειψης ρευστότητας των τραπεζών επειδή έχουν αρχίσει όλοι να αποσύρουν τις καταθέσεις στα πλαίσια της λογικής "πάμε εμείς να αγοράσουμε γάλα και σκυλοτροφές από το super market γιατί έγινε έκρηξη αντιδραστήρα στο Τσέρνομπιλ".

να μην σου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι , γιατι αυτοι που τα βαζουν στην κυπρου κανουν ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ στο νερο.

τα λεφτα μενουν στην ελλαδα ουσιαστικα , απλα πριμοδοτουν την συγκεκρκιμενη τραπεζα με extra κερδη ;)

cool11
13-12-10, 18:58
να μην σου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι , γιατι αυτοι που τα βαζουν στην κυπρου κανουν ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ στο νερο.

τα λεφτα μενουν στην ελλαδα ουσιαστικα , απλα πριμοδοτουν την συγκεκρκιμενη τραπεζα με extra κερδη ;)

Μαλλον δεν εχεις διαβασει ολο το τοπικ απο την αρχη, γιατι εχουμε πει οτι η Κυπρου στην ελλαδα μπορει να σου κανει τη διευκολυνση να σου ανοιξει λογαριασμο στην Κυπρου στην Κυπρο.
Οποτε τα χρηματα θα ειναι ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.
Οποτε και κανονι να βαρεσει στην ελλαδα, τα χρηματα εκει δεν κινδυνευουν.

Lord Basil
13-12-10, 19:12
Μαλλον δεν εχεις διαβασει ολο το τοπικ απο την αρχη, γιατι εχουμε πει οτι η Κυπρου στην ελλαδα μπορει να σου κανει τη διευκολυνση να σου ανοιξει λογαριασμο στην Κυπρου στην Κυπρο.
Οποτε τα χρηματα θα ειναι ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.
Οποτε και κανονι να βαρεσει στην ελλαδα, τα χρηματα εκει δεν κινδυνευουν.

τα χρηματα ειναι στην ελλαδα και λογιστικα θα ειναι σε μια χωρα της ευρωπαικης ενωσης που παραπιπτοντως ειναι η κυπρος , που ολοι ξεορυμε τι εστι κυπρος.

οκ ... δεν πηγαν πουθενα τα λεφτα :p

και δευτερον δεν μπορουν να μας διωξουν απο την ευρωζωνη , μονο να καταρευσει μπορει τωρα το ευρω , τιποτα αλλο δεν μπορει να γινει

aroutis
13-12-10, 21:12
τα χρηματα ειναι στην ελλαδα και λογιστικα θα ειναι σε μια χωρα της ευρωπαικης ενωσης που παραπιπτοντως ειναι η κυπρος , που ολοι ξεορυμε τι εστι κυπρος.

οκ ... δεν πηγαν πουθενα τα λεφτα :p

και δευτερον δεν μπορουν να μας διωξουν απο την ευρωζωνη , μονο να καταρευσει μπορει τωρα το ευρω , τιποτα αλλο δεν μπορει να γινει
Η ελλάδα δεν πρόκειται να αποχωρησει από το euro παρά μόνο αν πλεον δεν έχει νόημα να βρίσκεται σε αυτό.

Να την διώξουν (στη παρούσα) όντως δεν γίνεται.

Οικιοθελής αποχώρηση , ισοδυναμεί στη παρούσα με αυτοκτονία.

Lord Basil
14-12-10, 02:45
Η ελλάδα δεν πρόκειται να αποχωρησει από το euro παρά μόνο αν πλεον δεν έχει νόημα να βρίσκεται σε αυτό.

Να την διώξουν (στη παρούσα) όντως δεν γίνεται.

Οικιοθελής αποχώρηση , ισοδυναμεί στη παρούσα με αυτοκτονία.

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ,.. αλλα αυτοκτονια θα ειναι ΚΑΙ να μην περασουν τα μετρα .

καλα κακα , αυτα ειναι . αν δεν αποδωσουν ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ

MNP-10
14-12-10, 03:13
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ,.. αλλα αυτοκτονια θα ειναι ΚΑΙ να μην περασουν τα μετρα .


Μα τα μετρα ειναι εκ φυσεως αντιφατικα. Λεει 1.6 δις "σωθηκαν" απο τις περικοπες στις συνταξεις, και 1.8 δις χαθηκαν απ'τα μετρα στον ιδιωτικο τομεα. Ραβε-ξηλωνε λογικη.

chat1978
14-12-10, 11:44
αν δεν αποδωσουν ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ
Πως θα αποδώσουν? Πραγματικά?
Για να αποδώσουν πρέπει το κράτος να δουλέψει αποδοτικά και οικονομικά.
Για να το κάνεις αυτό πρέπει να απολύσεις μισο εκατομύριο ΔΥ και να κρατήσεις θεωρητικά αυτούς που θέλουν να δουλέψουν για την χώρα αλλά και να μειώσεις το παράλογο κόστος τους. Τότε ομως όλοι αυτοί οι ανεκπαίδευτοι θα βρεθούν στα ταμία του ΟΑΕΔ και πάλι θα τους πληρώνεις γιατί καμιά εταιρία στα λογικά της δεν θα προσλάβει κάποιον που είναι από πεποίθηση 20 χρόνια πίσω σε εταιρικές διαδικασίες.
Το συζητάμε αυτό και στην δουλειά μου και απλά όπως και να το δεις το πλήθος των ΔΥ έχει περάσει ένα σημείο χωρίς επιστροφή. Και αυτό είναι μόνο μια από τις παραμέτρους του κρατικού μηχανισμού που έχουν περάσει το κρίσιμο σημείο.

pts
14-12-10, 13:16
Εγώ λέω να ακολουθήσουμε την κοινή λογική.

Εξαιτίας του μεγάλου κλίματος αβεβαιότητας που επικρατεί κανένας σήμερα δεν ξέρει με τι τον συμφέρει να κάνει. Αν επικρατήσει το σενάριο των κοινωνικών αναταραχών είναι άσκοπα όλα γιατί πρωταρχικός μας στόχος θα είναι η ασφάλεια μας.Αν επικρατήσουν τα σενάρια πτώχευσης των τραπεζών σίγουρα θα συνδυαστούν με την επιστροφή σε μια πληθωριστική δραχμή οπότε αυτός που έχει αποσύρει τα χρήματα του από τις ελληνικές τράπεζες θα έχει απλώς μερικά άχρηστα χαρτιά στο σπίτι ή μια τραπεζική εγγραφή στο βιβλιάριο του να την κοιτάει. Στο χρηματιστήριο και στο real estate είναι μεγάλο ρίσκο να επενδύσεις μπορεί αν όλα πάνε καλά να βγάλεις τρελά λεφτά μπορεί και να τα χάσεις όλα.

Γιατί λοιπόν δεν κλείνουμε τα αυτιά μας σε αυτές τις βαθυστόχαστες αναλύσεις που αναπτύσσονται από όλους αυτούς του πραγματικούς ή κατά φαντασία οικονομολόγους και να συνεχίσουμε τις ζωές μας όπως ξέραμε; Και την οικονομία μας βοηθάμε έτσι ξεπαγώνοντας έτσι ένα κομμάτι της ανάπτυξης και τον εαυτό μας απαλλάσσοντας τον από ένα ανόητο συνεχές άγχος και από έναν άσκοπο περιορισμό των αγοραστικών μας αναγκών και επενδύσεων.

cool11
14-12-10, 14:16
Γιατι ρε παιδες λετε και ξαναλετε οτι οποιος κρατα καποιο ποσό στο σπιτι, ειναι σωνει και καλα χαμενος;
Επειδη θα 'πεσει' η ελλαδα, νομιζεται οτι θα παψει κι ο υπολοιπος κοσμος να ζει και να κινειται;
Απο τα να τα χω στην τραπεζα και:
- ή να γινει δημευση
- ή να μου τα γυρισουν σε δραχμες με χασουρα
- ή να μου βαλουν πλαφον στο ποσα θα σηκωνω

καλυτερα να τα χω καπου εκτος τραπεζας(σπιτι, αποθηκη κλπ).

Γιατι αν πτωχευσουμε τα ευρω μας θα ειναι 'απλα χαρτια';
Αμα παω στην βουλγαρια, δεν θα εχω χρημα στα χερια μου; Αμα παω ιταλια;
Πως λοιπον, θα ειναι 'απλα χαρτια';
Δεν το καταλαβαινω.
Ας μου το εξηγησει καποιος.

KLG
14-12-10, 15:34
Γιατι ρε παιδες λετε και ξαναλετε οτι οποιος κρατα καποιο ποσό στο σπιτι, ειναι σωνει και καλα χαμενος;
Επειδη θα 'πεσει' η ελλαδα, νομιζεται οτι θα παψει κι ο υπολοιπος κοσμος να ζει και να κινειται;
Απο τα να τα χω στην τραπεζα και:
- ή να γινει δημευση
- ή να μου τα γυρισουν σε δραχμες με χασουρα
- ή να μου βαλουν πλαφον στο ποσα θα σηκωνω

καλυτερα να τα χω καπου εκτος τραπεζας(σπιτι, αποθηκη κλπ).

Γιατι αν πτωχευσουμε τα ευρω μας θα ειναι 'απλα χαρτια';
Αμα παω στην βουλγαρια, δεν θα εχω χρημα στα χερια μου; Αμα παω ιταλια;
Πως λοιπον, θα ειναι 'απλα χαρτια';
Δεν το καταλαβαινω.
Ας μου το εξηγησει καποιος.

1. Σε περίπτωση που αλλαξει το νόμισμα, φυσικά και η εξαγωγή συναλλαγματός θα είναι παράνομη... το ίδιο και η εισαγωγή. Υπάρχουν πολλες ιστορίες ομογενών που έκρυβαν τα χιλιοδόλλαρα ώπου μπορείς να φανταστείς ;)

2. Να έχεις ένα κομπόδεμα σπίτι ΔΕΝ είναι καλή επιλογή... Αφενός να σου θυμήσω την ιστορία με τον τύπο που του καηκαν χιλιάδες ευρώ που είχε στην αποθήκη, αφετέρου αν αρχίσεις εσυ να κυκλοφορείς με μαυρα ευρώ την περίοδο που στο εθνικό νομισμα θα καλπάζει ο πληθωρισμός, νομίζεις οτι δεν θα έχεις απρόσκλητους επισκέπτες?

pts
14-12-10, 16:16
Αμα παω στην βουλγαρια, δεν θα εχω χρημα στα χερια μου; Αμα παω ιταλια;
Πως λοιπον, θα ειναι 'απλα χαρτια';
Δεν το καταλαβαινω.
Ας μου το εξηγησει καποιος.

Πρέπει να δεις κάποιες παλαιότερες ταινίες (ας πούμε το Γκαρσονιέρα για δέκα). Μάλλον είσαι κάπως νεαρής ηλικίας και δεν πρέπει να έχεις ζήσει τις εποχές που γινόμασταν βαποράκια και ζούσαμε έναν εφιάλτη για να στείλουμε λίγα λεφτά στην Γερμανία. Πρόσθεσε τώρα και το ότι αυτά γίνονταν σε μια εποχή που ήταν όλα ομαλά και ότι τα μηχανήματα ανίχνευσης στα αεροδρόμια έχουν βελτιωθεί στο να βρίσκουν τέτοια πράγματα και θα καταλάβεις γιατί τα Euro θα γίνουν ζωγραφισμένα χαρτιά επικίνδυνα για την ζωή σου και την ζωή όσων ζουν στο σπίτι σου.

cool11
14-12-10, 19:13
Εξακολουθω να μην καταλαβαινω αυτα που λετε, με εξαιρεση περι κλοπης/φωτιας, που ας πουμε οτι ειναι ενα ρισκο που θα παρω(το θεωρω μικρο, αλλος το θεωρει μεγαλο).

Δεν ειχε η χωρα μου ευρω? Τι ειναι, τα εκλεψα?
Ειναι σαν τα εισητηρια των λεωφορειων. Πες οτι 1-1-11 παει το εισητηριο στο 1,8, απο 1 ευρω που ειναι σημερα.
Εγω σου λεω, οτι και 30 γεναρη να μπω σε λεωφορειο και να χτυπησω εισητηριο του 1 ευρω, δεν υπαρχει προβλημα.
Εχω παρει 5 δεσμιδες γιατι στην περιοχη που ειμαι δεν φερνει κανεις και τα παιρνω απο το κεντρο, και ετσι κινουμαι. Δηλαδη πρεπει 1-1-11 να τα εχω ξεφορτωθει, επειδη του κρατους του @@@σε να ανεβασει την τιμη? Σε μια μερα , απο 1-1-11, θα γινω παρανομος?

Ετσι και με το μετρητο σε ευρω.
Κυριοι, ειχα ευρω, οπως ειχε ολος ο κοσμος στην ελλαδα. Που ειναι το παρανομο, αυτο δεν καταλαβαινω.
Αφηστε τα περι ρισκων, φωτιων, λοιμων, κλοπων, καταποντσμων, και πειτε μου που ειναι η παρανομια μου, στο να εχω ευρω, εφοσον στην χωρα μου επι 10 χρονια επισημο νομισμα ειναι το ευρω.
Υπαρχει νομος που απαγορευει να εχεις μετρητα?
Ακουω.

PopManiac
14-12-10, 19:25
Nα φανταστώ πως η συζήτηση είναι στο καρα-υποθετικό σενάριο που η "σωτήρια μέρα" μερικών έρθει και ξαφνικά (γιατί σχεδιασμένα πιο πιθανό είναι να συνειδητοποιήσω πως προέρχομαι από τον πλανήτη Κρύπτον και να γίνω Ζούπερμαν :p) γυρίσουμε στη δραχμή - ή άλλο νόμισμα - και έρθει ένας πληθωρισμός 1000000% προς τα κάτω πάνω λόγο υποτίμησης (και λέω πως ξέρω και οικονομικά και γράφω κάτι τέτοια τρομάρα μου :p) και ξαφνικά οι καταθέσεις σε τράπεζες έχουν αξία 1,5 δις δραχμών τα 100€, και το πρόβλημα είναι να έχει κανείς μετρητά € στο σπίτι που θα έχει προλάβει να τα μεταφέρει σε ρευστή μορφή;;;;;;

:hmm::hmm:

KLG
14-12-10, 19:27
Υπηρχε νομος -και θα ξαναυπάρξει αν η χωρα αλλαξει νομισμα- που εθετε περιορισμους στην εισαγωγη και εξαγωγη συναλλαγματος.

Οποτε το να αποθηκευεις ευρω για την περιπτωση που η Ελλαδα βγει εκτός ευρω ειναι αχρηστο. Παλια ο κόσμος τα ραβε στο σωβρακο για να βαλει μεσα τα χιλιοδόλλαρα... τωρα αυτό δεν γίνεται. Το χρημα σου ΔΕΝ θα μπορείς να το βγαλεις νομιμα εξω απο τη χώρα, εκτός απο το ποσο που ο νομος κρίνει κατάλληλο ωστε να ανταποκριθείς στα καθημερινά σου εξοδα στο εξωτερικό.

Οποτε κρατα εσυ ενα νόμισμα το οποιο δεν θα μπορείς να ξοδεψεις στο στρωμα σου. Και σου λεω οτι δεν θα μπορεις να το ξοδεψεις, γιατί οταν θα αλλαζουν οι τιμες συνέχεια σε νεα δραχμή μην νομίζεις οτι θα παραμένουν σταθερες σε μαυρο ευρω.

Το καλύτερο σε μια τέτοια περίοδο θα ηταν να έχεις ενα αλλο νομισμα κατω απο το στρωμα, το οποίο και ξεχνας μεχρι να βουμε απο τη κρίση... μην νομίζεις οτι οταν μια χωρα αποβληθει απο το ευρω το ευρω θα διατηρήσει την αξία του απεναντι στο δολλάριο ή τη λίρα... Επίσης τι θα γίνει αν μετά την αποβολη 3 χωρών απο το ευρω πάμε στο νεο ευρω? Πως εσύ θα αλλάξεις το παλιο σε νεο? Νομίζεις οι οι χρεωκοπυμένες τράπεζες θα αλλαζουν σε νεο ευρω? ή οτι τα ΜΑΤ θα προστατευουν τον κόσμο που θα στηνεται με τις ωρες εξω απο την κεντρική τράπεζα να αλλαξει το παλιο του νόμισμα? Και δεν είμαι σίγουρος οτι η ΤτΕ θα αλλαζει ενα νόμισμα που δεν είναι εθνικό.

opener
14-12-10, 19:53
@ cool11,
κατα την γνωμη μου στο σεναριο της αλλαγης, το μονο που εχει νοημα ειναι να εχεις τα ευρω εξω και να τα φερεις μετα μεσα.
Και οχι το αντιστροφο.....

Δες τι εκαναν/κανουν αυτοι που εχουν τα πολλα... ;)

cool11
14-12-10, 21:18
Καταλαβαινω οτι ολοι προσπαθουμε να κανουμε προσωμοιωση μια καταστασης μελλοντικης, οποτε δεν ειναι δυνατον να συμφωνουμε.

Σχολια σε οσα ελεχθησαν πιο πανω:
"Υπηρχε νομος -και θα ξαναυπάρξει αν η χωρα αλλαξει νομισμα- που εθετε περιορισμους στην εισαγωγη και εξαγωγη συναλλαγματος."

wait, μιλω για εξοδο απο ευρω, οχι για εξοδο απο ευρωπαικη ενωση. Αμα βγουμε λοιπον απο την ευρωζωνη, θες να πιστεψω οτι θα μας επιβαλλουν και περιορισμο συναλλαγματος για το νομισμα της ευρωπαικης ενωσης στην οποια θα ανηκουμε? Ελεος, αλλα το βρισκω εκτος πραγματικοτητας αυτο το σεναριο.

"Οποτε το να αποθηκευεις ευρω για την περιπτωση που η Ελλαδα βγει εκτός ευρω ειναι αχρηστο. Παλια ο κόσμος τα ραβε στο σωβρακο για να βαλει μεσα τα χιλιοδόλλαρα... τωρα αυτό δεν γίνεται. Το χρημα σου ΔΕΝ θα μπορείς να το βγαλεις νομιμα εξω απο τη χώρα, εκτός απο το ποσο που ο νομος κρίνει κατάλληλο ωστε να ανταποκριθείς στα καθημερινά σου εξοδα στο εξωτερικό."

Δηλαδη, θες να πεις, αμα μπαρκαρω νομιμως στο λιμανι της Πατρας για Ιταλια, οτι θα με ψαξουν στο λιμανι της Πατρας ή στην Ιταλια, αν εχω και ποσα ευρω κουβαλαω μαζι μου? Ειλικρινα, πιστευει κανεις οτι παιζει αυτο το σεναριο? Πειτε, αν το πιστευει κανεις!

"Οποτε κρατα εσυ ενα νόμισμα το οποιο δεν θα μπορείς να ξοδεψεις στο στρωμα σου. Και σου λεω οτι δεν θα μπορεις να το ξοδεψεις, γιατί οταν θα αλλαζουν οι τιμες συνέχεια σε νεα δραχμή μην νομίζεις οτι θα παραμένουν σταθερες σε μαυρο ευρω."

Μιλω οτι παιρνω τα ευρω και παω εξω, Ιταλια, Γαλλια, whatever.
Οσο και να πεσει η ισοτιμια πχ. με δολλαριο, απο το να τα ειχα αυτοματα μετατραπεντα σε κολο-δραχμες(αν ηταν εντος ελλ.τραπεζης), θες να μου πεις οτι ειναι το ιδιο καταστροφικο να παω με τα ευρω μου εξω? Ιδιο χάλι δηλαδη, να μου τα κανουν δραχμες, ίδιο να τα παρω και να παω εξω?
Ειλικρινα και παλι ρωτω, πιστευει κανεις οτι ειναι το ιδιο χαλι?
Γιατι εδω μιλαμε για το μη χειρον βελτιστον, οχι για να ισοπεδωνουμε την total loss απωλεια(=δρχ) με την πτωση μιας ισοτιμιας!


"Επίσης τι θα γίνει αν μετά την αποβολη 3 χωρών απο το ευρω πάμε στο νεο ευρω? Πως εσύ θα αλλάξεις το παλιο σε νεο? Νομίζεις οι οι χρεωκοπυμένες τράπεζες θα αλλαζουν σε νεο ευρω? ή οτι τα ΜΑΤ θα προστατευουν τον κόσμο που θα στηνεται με τις ωρες εξω απο την κεντρική τράπεζα να αλλαξει το παλιο του νόμισμα? Και δεν είμαι σίγουρος οτι η ΤτΕ θα αλλαζει ενα νόμισμα που δεν είναι εθνικό."

Ε τοτε οπως τα λες, ολοι οι ελληνες θα βρεθουν με απολυτως 0(εννοω μηδεν) λεφτα στην τσεπη και θα πεθανουν ολοι ομαδικα, αφου οι τραπεζες, δεν φτανει που θα τους εχουν πηδηξει μετατρεποντας τις καταθεσεις σε δραχμες, απο πανω κιολας, θα αρνουνται να κανουν exchange νομισματων, τιμωρωντας διπλα και ανεπαναληπτα τους πολιτες!!!!
Ελεος, το πιστευει κανεις αυτο το σεναριο?

chat1978
14-12-10, 22:01
@ cool11,
κατα την γνωμη μου στο σεναριο της αλλαγης, το μονο που εχει νοημα ειναι να εχεις τα ευρω εξω και να τα φερεις μετα μεσα.
Και οχι το αντιστροφο.....

Δες τι εκαναν/κανουν αυτοι που εχουν τα πολλα... ;)

Και εγώ αυτό πιστεύω και μάλιστα όχι σε ευρώ. Μάλλον θα κοιτάξω για το Σουηδικό ΣΕΚ

KLG
14-12-10, 22:12
cool11 αφου εχεις παρει την απόφαση σου τι το κουραζεις το θέμα?

Για να απαντήσω επιγραμματικά στα ερωτηματα σου:

wait, μιλω για εξοδο απο ευρω, οχι για εξοδο απο ευρωπαικη ενωση. Αμα βγουμε λοιπον απο την ευρωζωνη, θες να πιστεψω οτι θα μας επιβαλλουν και περιορισμο συναλλαγματος για το νομισμα της ευρωπαικης ενωσης στην οποια θα ανηκουμε? Ελεος, αλλα το βρισκω εκτος πραγματικοτητας αυτο το σεναριο.

1. Αν πεταχτουν 3 χωρες εξω απο το ευρω, κατα πασα πιθανότητα παμε για νεο ευρω
2. Ακομα και κατι τετοιο δεν γινει, οι περιορισμοι στο συναλλαγμα ισχυουν ανεξαρτητως ΕΕ. Να σου θυμίσω οτι την εποχή της δραχμης, οι συναλλαγματικοι περιορισμοι ισχυαν και για το μαρκο και τη λιρα που ειναι χωρες της ΕΕ.

Δηλαδη, θες να πεις, αμα μπαρκαρω νομιμως στο λιμανι της Πατρας για Ιταλια, οτι θα με ψαξουν στο λιμανι της Πατρας ή στην Ιταλια, αν εχω και ποσα ευρω κουβαλαω μαζι μου? Ειλικρινα, πιστευει κανεις οτι παιζει αυτο το σεναριο? Πειτε, αν το πιστευει κανεις!

Θελω να πω πως ειναι θα ειναι παρανομο να βγαλεις πολυ συναλλαγμα. Το αν θα σε ψαξουν στη Πατρα ή στο Προμαχώνα δεν έχει σημασία...

Μιλω οτι παιρνω τα ευρω και παω εξω, Ιταλια, Γαλλια, whatever.
Οσο και να πεσει η ισοτιμια πχ. με δολλαριο, απο το να τα ειχα αυτοματα μετατραπεντα σε κολο-δραχμες(αν ηταν εντος ελλ.τραπεζης), θες να μου πεις οτι ειναι το ιδιο καταστροφικο να παω με τα ευρω μου εξω? Ιδιο χάλι δηλαδη, να μου τα κανουν δραχμες, ίδιο να τα παρω και να παω εξω?
Ειλικρινα και παλι ρωτω, πιστευει κανεις οτι ειναι το ιδιο χαλι?
Γιατι εδω μιλαμε για το μη χειρον βελτιστον, οχι για να ισοπεδωνουμε την total loss απωλεια(=δρχ) με την πτωση μιας ισοτιμιας!

Ξαναλεω... ξεχνα την ελευθερη μεταφορά συναλλαγματος. Δεν επιτρεπόταν οταν ειχαμε την παλια δραχμή υπο κανονικές συνθηκες. Σε πιθανούς χαλεπους καιρούς θα είναι ακόμα πιο δυσκολο ακόμα για χωρες της ΕΕ. Αυτό δεν είναι προβλεψη, είναι γεγονός. 18 χρονών είσαι? Δεν θυμάσαι τον ελεγχο συναλλαγματος στα αεροδρόμια? Ιδιο χαλι δεν θα υπάρχει, αλλα σιγουρα μην περιμενεις να πηγαίνεις σε μια γαλλική τραπεζα με 20 500ρικα και να τους λες αλλαξτε τα με το νεο ευρω... ή οτιδηποτε αλλο και να σου λενε Ουι Μεσιέ... εχουν σφηξει λιγο τα πραματα για την καταπολέμηση του μαυρου χρήματος, αν προχωρήσουμε στο σεναριο απο το οποιο θες να προστατευτεις τα πραματα θα ειναι ακόμα δυσκολότερα.

Ε τοτε οπως τα λες, ολοι οι ελληνες θα βρεθουν με απολυτως 0(εννοω μηδεν) λεφτα στην τσεπη και θα πεθανουν ολοι ομαδικα, αφου οι τραπεζες, δεν φτανει που θα τους εχουν πηδηξει μετατρεποντας τις καταθεσεις σε δραχμες, απο πανω κιολας, θα αρνουνται να κανουν exchange νομισματων, τιμωρωντας διπλα και ανεπαναληπτα τους πολιτες!!!!
Ελεος, το πιστευει κανεις αυτο το σεναριο?

Ολοι οι Ελληνες θα βρεθουν με νεες δραχμες στη τσέπη τους, η κατάσταση θα ειναι δυσκολη για 2-3 χρόνια, θα υπάρχει πείνα και δυσκολίες, αλλά θα έχουμε την ευκαιρία να ξεκινήσουμε απο την αρχή και να ανακτήσουμε το χαμένο δρόμο. Οπως πάνε τώρα τα πραματα θα περάσουμε 20 δυσκολα χρόνια.

opener
14-12-10, 23:29
Και εγώ αυτό πιστεύω και μάλιστα όχι σε ευρώ. Μάλλον θα κοιτάξω για το Σουηδικό ΣΕΚ
Η ιστορια με το Χρηματιστηριο δεν ειναι και τοσο παλια.
Μηπως θυμασαι το τι λεγοταν τοτε, απο ολα τα ΜΜΕ και απο τους πολιτικους, ειδικα δε
απο τον Colgate? ;)
"Μην πουλατε τις μετοχες σας, το Χρηματιστηριο γρηγορα θα ανακαμψει και θα χασετε.
Διακρατηση μετοχων - διακρατηση μετοχων και οχι μονο, αγοραστε κι' αλλες μετοχες τωρα που επεσαν λιγο και θα κερδισετε αργοτερα" :rofl:
Και οσο τα κοροιδα διακρατουσαν και αγοραζαν τοσο τα λαμογια ξεφορτωναν τα χαρτια.

Και με αυτη την εννοια εγραψα προηγουμενως:
"Δες τι εκαναν/κανουν αυτοι που εχουν τα πολλα".....

MNP-10
14-12-10, 23:46
Υπαρχουν και πολυτιμα μεταλλα ως διαθεσιμη επιλογη. Αργυρα ως ανταλλαξιμο μεσο (1 oz = 22E) και χρυσα για μεγαλα deposits (1 oz = 1050E). Ουτε πολυ χωρο πιανουν οπως οι πακοι με τα χαρτονομισματα, ουτε καιγονται. Οτι και να γινει με τα παγκοσμια νομισματα, παντα τα μεταλλα θα εχουν μια τιμη σε σχεση με αυτα.

limit
15-12-10, 00:27
Γνώμη μου μετατροπή σε $. Οπότε στο χειρότερο σενάριο επιστροφής στη δρχ θα έχεις καλύτερη ισοτιμία απ'ότι € σε δρχ.

Τέλος, ο χρυσός είναι μια φούσκα. Δεν εννοώ ότι θα χαθεί η αξία του τελείως, εκ των πραγμάτων δε γίνεται, αλλά τώρα αν η ουγγιά είναι στα €1.042 στο μπαμ θα πάει στα μισά. Εξάλλου το χρήμα που κυκλοφορεί στην αγορά δε καλύπτεται απο χρυσό!

trisalon
15-12-10, 00:27
Ευρω = σταθεροτητα :lol:

Δραχμη = χρεωκοπια -> χαος -> πολεμος -> εξαφανιση


Τα ιδια και ιδια αστοχα επιχειρηματα υποστηριζουν οι γνωστοι τιμητες του μνημονιου

Θα καταστραφουμε με την δραχμη ενω τωρα , περναμε καλα που η αγοραστικη δυναμη μας καθε τριμηνο πεφτει
http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/12/blog-post_9221.html
Ας πουλησουμε και τις δεκο και οτι αλλο εχουμε και αφου φτασει η αγοραστικη δυναμη μας στο 0 και θα εχουμε φαει και τις καταθεσεις ,ξαφνικα θα ανακαλυψουμε οτι ηταν λαθος το ευρω :lol:

MNP-10
15-12-10, 00:51
Τέλος, ο χρυσός είναι μια φούσκα.

Υποτιμημενος ειναι λογω χειραγωγησης. Η αξια στα χρηματιστηρια προσφορας/ζητησης διαμορφωνεται απο συμβολαια χρυσου που δεν αντιστοιχουν σε πραγματικες ποσοτητες χρυσου. Δλδ αγοραζεται και πουλιεται μια τεραστια ποσοτητα σε συμβολαια που αμα οι αγοραστες ζηταγαν εστω το εν τριτο απ'αυτες τις ποσοτητες, απλα δε θα υπηρχαν.

Η τιμη διαμορφωνεται δλδ οχι με το supply + demand πραγματικου χρυσου, αλλα με supply + demand πλαστου χρυσου (συμβολαια) που εχουν υπερπολλαπλασιασει το φαινομενικο "supply", ριχνοντας τη τιμη του πραγματικου χρυσου.

Το ιδιο συμβαινει για το ασημι και αλλα πολυτιμα μεταλλα.

pts
15-12-10, 10:21
Βρε παιδιά δεν οδηγούν πουθενά αυτές οι λύσεις του να έχουμε χρυσό/ασήμι/χαρτονομίσματα στο σπίτι μας ή στις τράπεζες του εξωτερικού σε μια περίοδο κρίσης που δεν θα μπορούμε να τα εξαργυρώσουμε. Απλώς βάζετε ένα επιπλέον βαρίδι στην ελληνική οικονομία και τον εαυτό σας. Γιατί θέλετε να ρισκάρετε τις οικονομίες σας ποντάροντας σε τελείως απίθανα σενάρια αντί να προσπαθήσετε να τις αυξήσετε με πιο πιθανά. Υπολογίστε μόνο λίγο τι λεφτά μπορεί να βγάλει κάποιος επενδύοντας σε μετοχές τραπεζών μετά το 2013 αν πάει καλά το πρόγραμμα σταθερότητας ή αν αποφασιστεί τελικά η έκδοση του ευροομολόγου;

cool11
15-12-10, 11:09
Ενταξει, σεναρια λεμε, δεν συμφωνουμε, αλλα δεν ειναι λογικο να θελει ο καθενας μας εδω μεσα, τις οποιες-λιγοτερες ή περισσοτερες-οικονομιες του να τις διαφυλαξει;

Νομιζω οτι μια 'βιωσιμη' λυση που ειπωθηκε στην αρχη του τοπικ ειναι για ανοιγα λογαριασμου στην Κυπρο, σε τραπεζικο λογαριασμο στην Κυπρο, μεσω ελληνικου υποκαταστηματος στην Ελλαδα.

Δεν μπορει να πεσουμε εντελως στη μοιρολατρια, κι οτι θελει ας μας βρει, και το στυλ οτι ειμαστε χαμενοι απο χερι οτι και να γινει κλπ.

Η προσπαθεια μας εδω μεσα πρεπει να ειναι να δοθουν καποιες-εστω μικρες-διεξοδοι, εξασφαλισης.

Το να λεμε 'δεν βοηθαει το ενα', 'δεν βοηθαει το αλλο', οτι και να γινει θα τα χασουμε ολα κλπ, δεν ωφελει.

cool11
15-12-10, 18:03
Λοιπον, πριν λιγο ειχα μια πραγματικα φαεινή ιδέα!!!!!!!!

Αν υποθέσουμε οτι το paypal ειναι κατι σαν παγκοσμιο ηλεκτρονικο χρημα, δεν θα ήταν απολύτως ασφαλές, να ανεβάσει καποιος στον λογαριασμό του ένα μεγάλο ποσο? πχ. μερικες δεκαδες χιλιαδες, οχι παραπανω.
Το χρημα ουσιαστικα θα ειναι 'κατατεθημενο' στους servers της paypal, και μπορει 'οποτεδηποτε'(προ χρεωκοπιας, μετα την χρεοκοπια κλπ) και οπουδήποτε (εντος ελλαδας, εκτος κλπ), και να χρησιμοποιηθεί, και να μην χασει την αξια του, και να μην κινδυνευει απο διαφορους κινδυνους, και να ειναι παντου/παντα διαθεσιμο!

Για σκεφτειτε το, για 'βασανιστε' το λιγο σαν σκεψη αυτο.
Κατι σαν safety box, 'ανεβασμα' και παραμονη των χρηματων, εικονικά πια, εκει!
Και κανεις δεν μπορει να τα 'πειραξει' ή να τα 'επηρεασει΄ με οποιονδηποτε τροπο!

Δεν ειναι μια πολυ καλη ιδεα!

Περιμενω τεκμηριωμενες αποψεις επ' αυτου! (αντε, που θα παει, θα την βρουμε την ακρη)

KLG
15-12-10, 18:10
το paypal δεν κάνει λινκ σε καποια καρτα άρα σε καποιον λογαριασμό? Δεν νομίζω οτι μπορείς να προπληρώσεις paypal credits... και αν μπορουσες σιγουρα θα ήταν δεμένα σε καποιο νομισμα.

Με την ίδια λογική μπορείς να κάνεις επένδυση σε ενα mmorpg και να αποθηκευσεις χρηματα σε in game artifacts... μονο η συγκεκριμενη πρακτική του να αγοραζεις δλδ items απαγορευεται απο τις εταιρίες και τα λεφτα σου δεν εχουν καμια καλύψη.

cool11
15-12-10, 19:27
Την ιδεα ηθελα να θεσω.
Δεν ειμαι ειδικος στο paypal, ας μας πει κοσμος που ξερει.
Απο αλλες υπηρεσιες παντως(χρηματιστηριακες-ηλεκτρονικοι κωδικοι, betting-στοιχηματα) μπορεις να 'ανεβασεις' χρημα, και να μην το χρησιμοποιησεις ποτε!
Εγω μπορω να ανεβασω πχ. 1000 ευρω στο bet συστημα που συμμετεχω, χρεωνοντας φυσικα μια καρτα, τα αφαιρει ομως απο την καρτα/λογαριασμο αμεσα οποτε bye bye λεφτα απο τραπεζα, και να τα εχω μεσα στο συστημα τους ως ποσο/αξια 1000 ευρω, και να 'παιξω'/ χρησιμοποιησω μονο τα 100 ευρω, αφηνοντας τα 900 απειραχτα!
Οποτε, ειναι εκει τα χρηματα και καθονται, κανεις δεν σε υποχρεωνει ουτε να τα πονταρεις, ουτε να τα χρησιμοποιησεις.

Οποτε, που το προβλημα;

homo_digital
15-12-10, 20:14
Kαι αν χρεωκοπήσει το paypal? Δεν θα χαθούν τα χρήματα?
Ερώτηση κάνω, δεν γνωρίζω

trd64
15-12-10, 20:55
το paypal δεν κάνει λινκ σε καποια καρτα άρα σε καποιον λογαριασμό? Δεν νομίζω οτι μπορείς να προπληρώσεις paypal credits... και αν μπορουσες σιγουρα θα ήταν δεμένα σε καποιο νομισμα.


Κάνει και για τους Ευρωπαίους πολίτες είναι δεμένα με το €.
Πρέπει να υπάρχει όμως κάποιο όριο για αποφυγή ξεπλύματος που δεν γνωρίζω.

........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@ cool11,
κατα την γνωμη μου στο σεναριο της αλλαγης, το μονο που εχει νοημα ειναι να εχεις τα ευρω εξω και να τα φερεις μετα μεσα.
Και οχι το αντιστροφο.....

Δες τι εκαναν/κανουν αυτοι που εχουν τα πολλα... ;)

πράγματι, γιατί αν γυρίσεις με € θα αγοράσεις πολύ περισσότερες υποτιμημένες δραχμές από όσες αγοράζεις σήμερα.

Verde
15-12-10, 23:21
Ολα αυτα ειναι βλακιες και τρομοκρατικα...

Το θεμα ειναι οτι αν σήμερα εχει κάποιος χρημα το καλυτερο που εχει να κάνει ειναι να τα επενδυσει σε κατι που πιστευει οτι δεν θα χάσει πολυ την αξία του σε 5 χρόνια απο σήμερα. (Γιατι οτι θα χασει ειναι σιγουρα, το θεμα ειναι να μην ειναι πολυ)

Ειτε αυτα ειναι ακίνητα (κυριως αχτιστα οικοπεδα γιατι στα σπιτια θα πεσουν πολυ ακομα οι τιμές αφου υπαρχει υπερπροσφορα και καθολου ζητηση ενω και οι επαγγελματικοι χωροι ειναι ολοι αδειοι) είτε επενδυση σε καποια επιχειρηση (σοβαρη εταιρεια με προοπτικες, που να κανει εξαγωγές και αν γινεται να παραγει εδω, οχι φουσκες και εταιρειες υπο πτωχευση με 50% πεσμενους τζιρους) ειτε αγορα διαφορων συμαντικων αντικειμένων που του ειναι απαραιτητα!

π.χ. προσφατα ανακαλυψα οτι το να κανεις μια καλη ανακαίνιση στο σπιτι ειναι ακρως επικερδες σημερα αφου ολοι οι μαστοροι (μπογιατζηδες, πατοματζιδες κλπ) λογο απιστευτης ανεργιας στην οικοδομη κανουν τρελες εκπτωσεις ακομα και 30% με το καταλληλο παζαρεμα!

Επισης το να παρεις ποιοτικα πραγματα (πχ επιπλα απο ξυλο κι οχι MDF) που ειναι 100% σωστα (οχι βλακείες τυπου ΙΚΕΑ κλπ) και που καταλαβαινεις οτι θα αντεξουν 5-10 χρόνια χρήσης και παλι απο καποιο μαγαζι που θα μπορεσεις να παζαρεψεις την τιμη με τον ιδιοκτητη κι οχι απο πολυεθνικες που εχεις να κανεις με υπαλληλους ειναι ακρως κερδοφορο αφου κανουν μεγαλα παζαρια και φυσικα βοηθας και την Ελληνικη αγορα.

Εγω αρχισα να σκεφτομαι και την αγορα ενος πολυ μικρου αυτοκινητου για τη πολη! Και μαλλον υβριδικο... γιατι με την βενζινη στα 2€ με 1800 κυβικα δεν παμε πουθενα!:p

Ολοι οι επιχειρηματιες/κατασκευαστες κλπ λογο τεραστιας πτωσης τζιρων πιεζονται και κανουν μεγαλες εκπτωσεις ειναι πιστευω ευκαιρεια για καποιον που εχει ενα Χ ποσο στην ακρη να κανει καποιες επενδυσεις και σωστες αγορές!

Αν φτωχύνουμε τουλαχιστον να μας μεινουν τα νεα πραγματα!
Μην μας τα φανε τα λεφτα και μεινουμε και με παλια αντικειμενα που θα θελουν πεταμα σε 2 χρονια... να την βγαλουμε τη 10ετια μεχρι να ορθοποδησουμε παλι! :oneup:

υγ. επαναλαμβανω μιλαω για πραγματα που αντιλαμβάνεστε οτι θα αντεξουν 5-10 ετη! Δεν αναφέρομαι σε gadget που στο 3μηνo θα τα εχετε βαρεθει και στο 6μηνο θα εχει βγει καλυτερο μοντελο! :p:rofl:
Ουτε να αγοραζεις credits σε online μαγαζια...:lol: (Ελεος!)

anon
15-12-10, 23:28
@verde γιαυτό μιλάμε για αναδιανομή του πλούτου. Πάνω στην ανάγκη ο κόσμος, ο λαουτζίκος πουλά φθηνά, ο λαουτζίκος δεν έχει φράγκα στην άκρη, είναι η ευκαιρία για τους λύκους να αρπάξουν περιουσίες με πολύ καλύτερες τιμές απο ότι πριν. τώρα που οι τιμές είναι στο ναδίρ, ή εκεί πλησιάζουν.

Verde
15-12-10, 23:42
@verde γιαυτό μιλάμε για αναδιανομή του πλούτου. Πάνω στην ανάγκη ο κόσμος, ο λαουτζίκος πουλά φθηνά, ο λαουτζίκος δεν έχει φράγκα στην άκρη, είναι η ευκαιρία για τους λύκους να αρπάξουν περιουσίες με πολύ καλύτερες τιμές απο ότι πριν. τώρα που οι τιμές είναι στο ναδίρ, ή εκεί πλησιάζουν.

Δεν μιλαμε για λαουτζικο για επιχειρησεις κι ελευθερους επαγγλματιες μιλαω.

Εκανα μια επισκευη και πληρωσα ενα ΛΟΓΙΚΟ ποσο κι οχι ενα ΠΑΡΑΛΟΓΟ και ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ ποσο που θα εδινα πχ πριν 2 χρονια!
ΑΝ αυτο εσυ το λες αρπαγη εγω πως να χαρακτηρισω τη διπλη τιμη που θα εδινα πριν???

Το να πληρωνω την φουσκα, την κακοδιαχειρηση και την ανυπαρξια του καθε επιχειρηματια ειναι κοροιδια!
Να μαθουμε ολοι μας να πουλαμε και να αγοραζουμε σε πιο λογικές τιμές.

Καποιοι περιμενουν να πουλησουν 1 πραγμα και να βγαλουν το τζιρο της ημερας/μηνα κλπ αυτα πλεον ξεχνιουνται!

Εξαλου αν δεν κανω λαθος εδω μεσα σε ενα σωρο αλλα θεματα ολοι ζηταμε χαμηλοτερες τιμες και κατακρινουμε διαφορα καρτελ... τωρα ξαφνικα δεν θελουμε μειωσεις τιμων??:hmm::whistle::whistle::rofl:

υγ Εγω μιλαω για αυτους που εχουν ειτε 10.000 ειτε 100.000 ειτε ΧΨΩ.
Το τοπικ εχει να κανει με τις τραπεζικες καταθεσεις οποτε ακυρο το μισο σου σχολιο για τον λαουτζικο που δεν εχει....:cool:

kallinikos
16-12-10, 00:01
κατάθεση σε αξιόπιστη τράπεζα , μετατροπή σε USD, NOK, AUD ή SEK και όλα καλά

KLG
16-12-10, 00:59
κατάθεση σε αξιόπιστη τράπεζα , μετατροπή σε USD, NOK, AUD ή SEK και όλα καλά

Καλά για SΕΚ μην ορκίζεσαι... σε 5 μέρες έπεσε οταν το εβαλε ο Σωρος στο μάτι, και μαζί του παρέσυρε και το όραμα ενός κράτους για ηγεμονία στην περιοχή του. Επισης γνωρίζω οτι η DKK είναι δεμένη στο ευρω, δεν ξερω αν ισχύει για την SEK και τη ΝΟΚ. Aς μας διαφωτίσει κάποιος για τους μηχανισμους αποδεσμευσης ενός νομίσματος. Για την ΝΟΚ το θετικό ειναι οτι η Νορβηγία κάθεται πανω σε εναν τεράσιο κουβα με χρηματα και το πρόβλημα της ειναι πως να ξοδεψει τα χρήματα της χωρίς να δημιουργήσει πληθωρισμό... Ισως να διοχετευε μερικά να υποστηρίξει το νομισμα της σε περιπτωση κερδοσκοπίας να ηταν λογικά :p

Μπορεί ο MNP να φρικάρει, αλλα το USD μου φαίνεται το πιο αξιοπιστο νομισμα. Εχει επιβιώσει 2 πολέμους μεχρι τωρα, και τα λεφτα που εχουν τυπωθει το 1900 εχουν αντικρυσμα σήμερα... βεβαια κανεις δεν ξέρει για αυριο.

cool11
16-12-10, 01:04
Ρε παιδια ομως, η αναγκη για μετρητα, δεν παυει να υπαρχει.
Μετρητα , καταθεσεις κλπ.
Αν 'επενδυσω' οπως λες, σε πραγματα που εστω σημερα ειναι σε λογικες τιμες, ή σε πραγματα που οσο μπορει να προβλεψει κανεις δεν θα χασουν πολυ απο την αξια τους, ε, πανε τα λεφτα!
Δεν εχουμε δα και τιποτε σπουδαια χρηματα! Αυτο το ειπα απο την αρχη.
Ειναι δεδομενο, οτι θα πρεπει να γινει επιλογη τι θα γινει.
Το να 'ξοδεψει' κανεις σημερα, επειδη οι τιμες ειναι πιο νορμαλ απ' οτι στο παρελθον, εχει μεν μια βαση, αλλα αμα στεγνωσεις και απο μετρητο, οταν χρειαστεις σε μια αναγκη τι θα κανεις? Θα ψαχνεις να πουλησεις αυτα στα οποια επενδυσες;
Καταληγω στο γνωστο, οτι τα χρηματα προσφερουν ευελιξια.
Εγω μπορω πχ. να παρω την αποφαση να μεταναστευσω αμα δω τα σκουρω ακομη πιο πολυ.
Αμα πχ. εχω επενδυσει σε πραγματα, μετα τι θα κανω? Θα ψαχνω που να τα πουλησω κοψοχρονια?
Δεν γινεται, απλα δεν γινεται.
Μιλαμε λοιπον κυριως, για διασφαλιση χρηματων.

Και ειλικρινα, δεν μπορω να πειστω οτι δεν ειναι αυτη δυνατη, επειδη η ελλαδιτσα μας παει για φουντο. Δεν ειναι ολος ο κοσμος η ελλαδα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.