PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωκοπία της χώρας & τραπεζικές καταθέσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27

amoydar
30-12-10, 15:18
Σημασία έχει ποιο είναι το όνομα που θα κυβερνάει ή οι πολιτικές που θα εφαρμόσει? Αν θες όνομα σου λέω εγώ , ο Μπάμπης

grande
30-12-10, 15:23
Δεν ειδα ουτε εσενα να προτεινεις κατι καπου αλλου. Ας σταματησει λοιπον το offtopic...
Ημαρτον φιλε. Υπαρχουν και pm...

Καλα, και ολη αυτη η θεολογια του φιλου ηταν ontopic?
Mε ρωτησε κανεις τι προτεινω και δεν απαντησα??



Δεν μπορεις να παρακολουθησεις διοτι δεν καταλαβες τι λεει. Σου λεει οτι το μασουρι μπορει να χασει την χρηματικη αξια του και οτι τις λιρες μπορει να στις κλεψουν.

Και σου προτεινει ως εναλλακτικη να τα ξοδεψεις σε κατι που θα σου χρειαστει (και δεν θα χαθει) ΟΣΟ αυτα εχουν σιγουρα αξια (πχ. γη, σπιτι).

Δεν χρειαζεται να συμφωνεις αλλα υπαρχει λογικη σε αυτο.

Οχι, δεν μπορω να παρακολουθησω γιατι τα λεει μπερδεμενα. Απο τη μια καταδικαζει την αποταμιευση απο την αλλη τη προκρινει.
Το ζητημα της κλοπης απο κοινους κακοποιους δεν εχει να κανει με την ουσια του thread.
Ασε να διευκρινησει ο ιδιος τι ακριβως μου προτεινει:)

freshmeat
30-12-10, 15:34
Καλα, και ολη αυτη η θεολογια του φιλου ηταν ontopic?
Mα ρωτησε κανεις τι προτεινω και δε απαντησα??Έλα, όχι και θεολογία, μια κουβέντα είπα θέλοντας να πω να μην εξαρτάτε τη ζωή σας από το μασουράκι και τις λίρες.


Οχι, δεν μπορω να παρσκολουθησω γιατι τα λεει μπερδεμενα. Απο τη μια καταδικαζει την αποταμιευση απο την αλλη τη προκρινει.
Το ζητημα της κλοπης απο κοινους κακοποιυς δεν εχει να κανει με την ουσια του thread.
Ασε να διευκρινησει ο ιδιος τι ακριβως μου προτεινει:)Λέω ότι η αποταμίευση έχει σκοπό μια ώρα ανάγκης και δεν είναι από μόνη της αυτοσκοπός. Και ότι αν πιστεύεις πως η ώρα ανάγκης ήρθε, κάνε τώρα τις επιλογές σου, αν πιστεύεις πως τα πράγματα θα είναι σχετικά ομαλά, μην μπαίνεις στο άγχος και στον κίνδυνο να κρατάς κομπόδεμα στο σπίτι.
Η ουσία του νήματος είναι (νομίζω) το αν κινδυνεύουν οι τραπεζικές καταθέσεις, και αν ναι τί μπορούμε να κάνουμε με τις αποταμιεύσεις μας. Η δική μου άποψη είναι ότι για το πρώτο δεν ξέρω, και για το δεύτερο ότι αν πιστεύουμε ότι το χρηματοπιστωτικό σύστημα της χώρας θα καταρρεύσει, δεν ωφελεί να κρατάμε χρήματα σπίτι μας, αλλά μάλλον θα ωφελήσει να προχωρήσει ο καθένας μας από τώρα σε επενδύσεις σύμφωνα με τις προσωπικές του ανάγκες. Αν κάποιος δεν έχει αυτοκίνητο, ας πάρει τώρα αν μπορεί, αν δεν έχει σπίτι και μπορεί ναι πάρει, ας το κάνει τώρα κλπ.

aroutis
30-12-10, 16:29
Αν μιλας για ασφαλιση με καποια χωριστη εταιρια ειναι αλλο πραγμα, για τις τραπεζες λεμε τωρα.
Παω σε μια τραπεζα και ανοιγω μια θυριδα... βαζω μεσα οτι θελω και οποτε θελω, σωστα? Και κανεις υπαλληλος της τραπεζας δεν ξερει και δεν δικαιουται να ξερει τι εχω μεσα. Για οσο καιρο τη νοικιαζω ειμαι ο αποκλειστικος κατοχος της.
Ειναι δυνατον να κανονισω ασφαλιση με τη τραπεζα για να παρω πχ. 50 χιλ. ευρω και να εχω μεσα οδοντογλυφιδες?
Παράδειγμα (για να γίνω πιο κατανοητός).

Κάθε μεγάλη τράπεζα, συνεργάζεται (συνήθως) με ασφαλιστική εταιρία για την ασφάλιση τραπεζικών προϊόντων ή / και υπηρεσιών. Θες παράδειγμα , πάρε ALPHABANK και AXA, όλες οι τράπεζες έχουν αντίστοιχα.

Αν θες να εχεις ασφάλιση για τη θυρίδα σου, μπορείς να προχωρήσεις κατά την δέσμευση της σε αίτημα κατά το οποίο δύο συνήθως λύσεις προκρίνονται:
α. απλά ζητάς ασφάλιση εως του ποσού Χ (και φυσικά πληρώνεις κάποιο 'ανάλογο' τίμημα, άσχετα τι βάζεις εκει μέσα, αν ποτέ γίνει διάρρηξη θα αποζημιωθείς αφού στη τελική πληρώνεις για αυτό (ΜΗ ΣΥΝΗΘΗΣ)
β (και ΣΥΝΗΘΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ) κατά το store των αντικειμένων, υπάρχει εκτιμητής από την ασφαλιστική που συνεργάζεται με την Τράπεζα ο οποίος και προχωρά στην εκτίμηση των αντικειμένων και μετά με βάση την αξία αυτών γίνεται ο ορισμός της ετήσιας τιμής δεσμευσης της θυρίδας η οποία περιλαμβάνει και την αποζημίωση σου σε περίπτωση κλοπής.

ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ, οι τιμές αυτές σε καμία περίπτωση δεν είναι ίδιες με τα 70-300 euro που θα πάρεις μια απλή θυρίδα οπου οντως αν σε κλέψουν θα κλάψεις (να κάνουμε και λογοπαίγνιο :p)

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχεις εν μέρει δίκιο. Με τις πράξεις σου επιβεβαιώνεις αυτά που κηρύττεις. Αλλά αυτό είναι κάτι που έχει γενική ισχύ. Αφορά δηλαδή και στους "σοσιαλιστές" πρωθυπουργούς που στηρίζονται στο ΔΝΤ, και στους προλετάριους με τις ενθοουσιώδεις επαναστατικές ιδέες και τα αποθέματα σε χρυσές λίρες...Δεν έχω απλά εν μέρει δίκιο. Ο Χριστός αυτό ακριβώς δίδασκε. Αρα έχω ΔΙΚΙΟ. Από κει και πέρα δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το γυρνάς στους πολιτικούς (ειδικά της Ελλάδας) οπου γνωρίζουμε ήδη ότι ειναι σκυλιά. Για την εκκλησία κάναμε (offtopic) τη συγκεκριμένη κουβέντα.

freshmeat
30-12-10, 17:24
Δεν έχω απλά εν μέρει δίκιο. Ο Χριστός αυτό ακριβώς δίδασκε. Αρα έχω ΔΙΚΙΟ. Από κει και πέρα δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το γυρνάς στους πολιτικούς (ειδικά της Ελλάδας) οπου γνωρίζουμε ήδη ότι ειναι σκυλιά. Για την εκκλησία κάναμε (offtopic) τη συγκεκριμένη κουβέντα.
Μην το παιδεύουμε πολύ, έχεις εν μέρει δίκιο, με την έννοια ότι συμβαίνει πολλοί να διδάσκουν κάτι που θεωρούν σωστό και ωφέλιμο αλλά τα προσωπικά τους ελατώμματα, οι προσωπικές τους αδυναμίες, τα πάθη τους κλπ να τους οδηγούν στο να πράττουν άλλα, πχ. έχω γνωρίσει αρκετούς γιατρούς να συμβουλεύουν εναντίον του καπνίσματος αλλά οι ίδιοι να καπνίζουν.
Και επίσης δεν το γυρνάω στους πολιτικούς ειδικά, απλά αυτό το οφ τόπικ που ξεκίνησες για την εκκλησία σου λέω ότι έχει γενική ισχύ και δεν αφορά μόνον αυτή. Και έφερα τους πολιτικούς για παράδειγμα. Αν θες μπορώ να σου φέρω και τους γιατρούς.

ciaoant1
30-12-10, 17:51
Μπα, νομίζω ότι είσαι ο μέσος (και μέτριος) "αριστερός" που έχει κάτι λεφτά στην άκρη και θέλει να τα διατηρήσει αλλά δεν θα τον χάλαγε να απαλλοτριώσει τα λεφτά κάποιων άλλων.

Εγώ προς το παρόν βλέπω να κάνεις πιο πολύ λόγο να μαζέψουν χρυσό, πράγμα τελείως αντίθετο, παρά αυτό που λες.

Γενικά, αυτά που λες συνοψίζονται στο εξής: Λαέ ξύπνα, πάρε τα όπλα, σου πίνουν το αίμα, αλλά καλού κακού κράτα και μερικές χρυσές λίρες για μια ώρα ανάγκης, εγώ έτσι κάνω...



Εγώ εδώ και κάποια χρόνια έχω κάτι χρυσές λίρες που είχα πάρει από την Εθνική. Τις φυλάω αν μείνω άνεργος, ή, αν δεν τις χρειαστώ εγώ, θα τις χρησιμοποιήσω για να ενισχύσω συντρόφους και γενικά για να ενισχύσω τις μελλοντικές μάχες που θα πρέπει να δωθούν και θα χρειαστούν προφανώς και οικονομικούς πόρους


"My precious":
http://www.dragoart.com/tuts/pics/5/2410/how-to-draw-gollum-from-lord-of-the-rings.jpg

Ωπ, τι γίνεται εδώ: Και αυτός έχει το "δαχτυλίδι" - είναι άραγε ίδιος με τον προηγούμενο ή μήπως αυτός είναι διαφορετικός;:whistle:
http://dekanerab.files.wordpress.com/2008/10/lord-of-the-rings-frodo-mit-ring-1.jpg

freshmeat
30-12-10, 20:05
"My precious":

Ωπ, τι γίνεται εδώ: Και αυτός έχει το "δαχτυλίδι" - είναι άραγε ίδιος με τον προηγούμενο ή μήπως αυτός είναι διαφορετικός;:whistle:

Σ' αυτόν τον τόπο ο καθένας είναι ό,τι φαντάζεται για τον εαυτό του. Από Τσε μέχρι Ρομπέν των δασών. :)

trisalon
30-12-10, 23:14
http://stoxasmos-politikh.blogspot.com/2010/12/blog-post_8983.html


Αντε να βγουν στη επιαφενεια οι βρωμιες των ανεπαγγελτων καρεκλοκενταρων (ονε , κομισιον)

xmperop1
30-12-10, 23:16
Αν μετα απο 20 χρονια εργασιας εχεις αποταμιευσει πχ. 20 χιλιαδες ευρω, δεν ειναι κριμα να στα φαει μια τραπεζα για να τα παιξει τοξικα ομολογα?

Το κρίμα είναι αν μετα απο 20 χρονια εργασιας έχει κάποιος μόνο 20.000 ευρώ αποταμιεύσεις.;)

aroutis
30-12-10, 23:25
Το κρίμα είναι αν μετα απο 20 χρονια εργασιας έχει κάποιος μόνο 20.000 ευρώ αποταμιεύσεις.;)Eπρεπε να έχει λιγότερα... σύμφωνα με κάποιους... :whistle:

ciaoant1
31-12-10, 00:13
Σ' αυτόν τον τόπο ο καθένας είναι ό,τι φαντάζεται για τον εαυτό του. Από Τσε μέχρι Ρομπέν των δασών. :)
Ουφ!

Εγώ απλά προσπαθώ (με όχι ιδιαίτερη επιτυχία απ' ότι φαίνεται βέβαια) να σου δείξω ότι και η επανάσταση χρειάζεται [και] οικονομικούς πόρους.

Εγώ δε συσσωρεύω πλούτο για να "γίνω πλούσιος". Τα [λίγα] χρυσά νομίσματα που όντως έχω, τα έχω για τους λόγους που ανέφερα και πιο πριν.

Έχει ή δεν έχει διαφορά ο δικός μου λόγος από τον λόγο για τον οποίο μαζεύει χρυσό ο κεφαλαιοκράτης; Και δεν είμαι μόνο εγώ, κακώς το προσωποποιείς, πολλοί θα διαθέσουν χρήματα για τον ίδιο λόγο αν/όταν πειστούν ότι αξίζει.

Αν δε μπορείς να δεις πάντως τη διαφορά αυτή, εγώ σταματώ εδώ τη συζήτηση. Πήγαινε κάνε κανά σταυρό "να σου δώσει φώτιση ο Θεός" καλύτερα, και άσε με εμένα

cool11
31-12-10, 00:51
Εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι αν χρεωκοπησει η χωρα, τα ευρω σε μετρητα που θα εχει φυλαξει καποιος καπου, δεν θα του ειναι χρησιμα.
Και οπως ανεφεραν συμφορουμιτες, οι περισσοτεροι(πιστευω) συζητουμε για μικροκαταθεσεις εδω, κι εγω ως topic starter αυτο ειχα στο μυαλο μου, εχεις ενα μικροποσο , συνηθως για ωρα αναγκης, 10,20,30 χιλ ευρω, και δεν θες να το χασεις απο το λαμογιοκρατος ή λαμογιοτραπεζα.

Οι πλουσιοι εχουν τον τροπο τους, δεν θα το ψαξουν εδω το θεμα!
Εμεις τι κανουμε ομως?

Αν εχεις στην ακρη μετρητα ευρω, δεν θα ειναι μια σχετικα καλη επιλογη?
Τωρα αμα αρχισουμε τα ενδεχομενα του στυλ ΄κι αμα σε κλεψουν', κλπ, ενταξει, και μαρουλια να χεις στον κηπο σου μπορει να στα κλεψουν, no way out...

BigBlack
31-12-10, 01:56
Ναι, σε περίπτωση που βγούμε από το ευρώ (και δεν διαλυθεί συνολικά η ευρωζώνη), τα φυλαγμένα γίνονται συνάλλαγμα, με όποια θετικά και αρνητικά έχει αυτό.

grande
31-12-10, 10:01
Ναι αλλα τα ευρα μας θα εχουν αξια στις υπολοιπες χωρες της ευρωζωνης.


μια κουβέντα είπα θέλοντας να πω να μην εξαρτάτε τη ζωή σας από το μασουράκι και τις λίρες.
H ζωη ειναι πολυ περισσοτερα απο ενα μασουρακι λιρες. Το μασουρακι ομως μπορει να δημιουργηθει απο μονο του, θα πρεπει να το ξοδεψουμε ντε και καλα?



Λέω ότι η αποταμίευση έχει σκοπό μια ώρα ανάγκης και δεν είναι από μόνη της αυτοσκοπός. Και ότι αν πιστεύεις πως η ώρα ανάγκης ήρθε, κάνε τώρα τις επιλογές σου, αν πιστεύεις πως τα πράγματα θα είναι σχετικά ομαλά, μην μπαίνεις στο άγχος και στον κίνδυνο να κρατάς κομπόδεμα στο σπίτι.
Η ουσία του νήματος είναι (νομίζω) το αν κινδυνεύουν οι τραπεζικές καταθέσεις, και αν ναι τί μπορούμε να κάνουμε με τις αποταμιεύσεις μας. Η δική μου άποψη είναι ότι για το πρώτο δεν ξέρω, και για το δεύτερο ότι αν πιστεύουμε ότι το χρηματοπιστωτικό σύστημα της χώρας θα καταρρεύσει, δεν ωφελεί να κρατάμε χρήματα σπίτι μας, αλλά μάλλον θα ωφελήσει να προχωρήσει ο καθένας μας από τώρα σε επενδύσεις σύμφωνα με τις προσωπικές του ανάγκες. Αν κάποιος δεν έχει αυτοκίνητο, ας πάρει τώρα αν μπορεί, αν δεν έχει σπίτι και μπορεί ναι πάρει, ας το κάνει τώρα κλπ.

Ασφαλως και η αποταμιευση μπορει να αξιοποιηθει σε περιπτωση αναγκης και δεν ειναι απο μονη της αυτοσκοπος. Τι γινεται ομως αν δεν εισαι σπαταλος οποτε δημιουργειται αυτοματα αποταμιευση? Οταν λες "να κραταω κομποδεμα στο σπιτι" φανταζομαι οτι θεωρεις ιδιο και το κομποδεμα στη τραπεζα. Κομποδεμα διευκρινιζω, δε μιλαω για τιποτα τρελα λεφτα. Ειναι πολυ ευκολο να ξοδεψεις ενα τετοιο κομποδεμα σε λιγες βδομαδες, πχ. παιζοντας καθε μερα μεγαλα ποσά στο "Παμε Στοιχημα". Εσυ σαν καλος χριστιανος θα επρεπε να παροτρυνεις τους κομποδεματιες να κανουν δωρεες σε φτωχους, οχι να αγορασουν αυτοκινητο, σωστα?:)


Παράδειγμα (για να γίνω πιο κατανοητός).

Κάθε μεγάλη τράπεζα, συνεργάζεται (συνήθως) με ασφαλιστική εταιρία για την ασφάλιση τραπεζικών προϊόντων ή / και υπηρεσιών. Θες παράδειγμα , πάρε ALPHABANK και AXA, όλες οι τράπεζες έχουν αντίστοιχα.

Αν θες να εχεις ασφάλιση για τη θυρίδα σου, μπορείς να προχωρήσεις κατά την δέσμευση της σε αίτημα κατά το οποίο δύο συνήθως λύσεις προκρίνονται:
α. απλά ζητάς ασφάλιση εως του ποσού Χ (και φυσικά πληρώνεις κάποιο 'ανάλογο' τίμημα, άσχετα τι βάζεις εκει μέσα, αν ποτέ γίνει διάρρηξη θα αποζημιωθείς αφού στη τελική πληρώνεις για αυτό (ΜΗ ΣΥΝΗΘΗΣ)
β (και ΣΥΝΗΘΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ) κατά το store των αντικειμένων, υπάρχει εκτιμητής από την ασφαλιστική που συνεργάζεται με την Τράπεζα ο οποίος και προχωρά στην εκτίμηση των αντικειμένων και μετά με βάση την αξία αυτών γίνεται ο ορισμός της ετήσιας τιμής δεσμευσης της θυρίδας η οποία περιλαμβάνει και την αποζημίωση σου σε περίπτωση κλοπής.


Οk, εσυ τωρα μιλας για ασφαλιση. Ασφαλιση παντα υπαρχει, οποιος θελει πληρωνει ασφαλεια κατα κλοπης και εχει το κεφαλι του ησυχο.
Η τραπεζα που ταυτοχρονα σε ασφαλιζει εννοειται πως αν χρεωκοπησει δεν θα σου δωσει τιποτα...


Το κρίμα είναι αν μετα απο 20 χρονια εργασιας έχει κάποιος μόνο 20.000 ευρώ αποταμιεύσεις.;)

Mε τους ψωρομισθούς που πληρωνομαστε πόσα παραπανω θα μπορουσε να εχει? Εκτος αν μενει σε μοναστηρι.

freshmeat
31-12-10, 10:40
Ασφαλως και η αποταμιευση μπορει να αξιοποιηθει σε περιπτωση αναγκης και δεν ειναι απο μονη της αυτοσκοπος. Τι γινεται ομως αν δεν εισαι σπαταλος οποτε δημιουργειται αυτοματα αποταμιευση?Τότε κάποια στιγμή πεθαίνεις και τα τρώνε οι κληρονόμοι. Εκτός κι αν σε πιάσουν οι ασωτείες και οι σπατάλες στα γεράματα.
Τέλοσπάντων, μάλλον έχουμε διαφορετική νοοτροπία. Αν ήμουν σε θέση να μου περισσεύουν πάντα, ή θα ζούσα λίγο πιο πολυτελώς, ή θα δούλευα λιγότερο, ή αν ήμουν καλός χριστιανός θα έδινα και σε κάνα φτωχό.


Οταν λες "να κραταω κομποδεμα στο σπιτι" φανταζομαι οτι θεωρεις ιδιο και το κομποδεμα στη τραπεζα. Κομποδεμα διευκρινιζω, δε μιλαω για τιποτα τρελα λεφτα. Ειναι πολυ ευκολο να ξοδεψεις ενα τετοιο κομποδεμα σε λιγες βδομαδες, πχ. παιζοντας καθε μερα μεγαλα ποσά στο "Παμε Στοιχημα". Εσυ σαν καλος χριστιανος θα επρεπε να παροτρυνεις τους κομποδεματιες να κανουν δωρεες σε φτωχους, οχι να αγορασουν αυτοκινητο, σωστα?:)Κοίτα, είναι από κάθε άποψη θεμιτό, ακόμα και από τη φονταμενταλιστικά χριστιανική, να έχεις κάτι στην άκρη για μια ανάγκη, από τις τόσες που μπορούν να παρουσιαστούν, από ένα τρακάρισμα μέχρι ένα πρόβλημα υγείας.
Στο παρόν θέμα απευθύνομαι (όπως κι εσύ) στο μέσο άνθρωπο, που έχει κάνει το κουμάντο του για μια ώρα ανάγκης και φοβάται για την επερχόμενη κατάσταση. Το να του πώ τώρα, ή να λέω πάντα σε τέτοιους ανθρώπους, να μη μαζεύουν στο ελάχιστο αλλά να τα δίνουν όλα στους φτωχούς, ακούγεται κάτι παραπάνω από γραφικό, πιθανόν να αγγίζει τα όρια της οίησης και της υποκρισίας.
Για τους μεγάλους κομποδεματίες που λές δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να τους πω τίποτα, τους θεωρώ ήδη πνευματικά καμένους.

grande
31-12-10, 10:54
Τότε κάποια στιγμή πεθαίνεις και τα τρώνε οι κληρονόμοι. Εκτός κι αν σε πιάσουν οι ασωτείες και οι σπατάλες στα γεράματα.
Τέλοσπάντων, μάλλον έχουμε διαφορετική νοοτροπία. Αν ήμουν σε θέση να μου περισσεύουν πάντα, ή θα ζούσα λίγο πιο πολυτελώς, ή θα δούλευα λιγότερο, ή αν ήμουν καλός χριστιανός θα έδινα και σε κάνα φτωχό.

Tι να φανε μωρε, τις πενταροδεκαρες? σου ειπα οτι δεν μιλαμε για καποιο μεγιστο ποσο. Καλυτερα εξαλλου δεν ειναι να παρουν οι κληρονομοι 20 χιλ. ευρω απ το να τα φας στο Παμε Στοιχημα? Μην ανησυχεις παντως, το πιθανοτερο ειναι οτι μεχρι να πεθανεις θα τα εχεις ξοδεψει(και οχι σε... ασωτειες). Πρωτου συμφωνησω κι εγω για διαφορά νοοτροπιας θα πρεπει πρωτα να σιγουρευτουμε οτι εχουμε καταλαβει ο ενας τα λεγομενα του αλλου:) Με ψωρομισθους δε γινεται να ζεις πολυτελως. Λιγοτερο πως θα δουλευες, θα εφαρμοζες δικο σου περιορισμενο ωραριο? Καλος χριστιανος δεν εισαι τελικα?



Κοίτα, είναι από κάθε άποψη θεμιτό, ακόμα και από τη φονταμενταλιστικά χριστιανική, να έχεις κάτι στην άκρη για μια ανάγκη, από τις τόσες που μπορούν να παρουσιαστούν, από ένα τρακάρισμα μέχρι ένα πρόβλημα υγείας.
Στο παρόν θέμα απευθύνομαι (όπως κι εσύ) στο μέσο άνθρωπο, που έχει κάνει το κουμάντο του για μια ώρα ανάγκης και φοβάται για την επερχόμενη κατάσταση. Το να του πώ τώρα, ή να λέω πάντα σε τέτοιους ανθρώπους, να μη μαζεύουν στο ελάχιστο αλλά να τα δίνουν όλα στους φτωχούς, ακούγεται κάτι παραπάνω από γραφικό, πιθανόν να αγγίζει τα όρια της οίησης και της υποκρισίας.
Για τους μεγάλους κομποδεματίες που λές δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να τους πω τίποτα, τους θεωρώ ήδη πνευματικά καμένους.

Για τα περι αποταμιευσης τα ειπαμε πολλες φορες. Κατι στην ακρη μπορει να παει και απο μονο του αυτοματως, χωρις να κανεις καποιο κουμαντο. Δεν ειναι απαραιτητοοτι βγαζεις να το χαλας απαραιτητα μεχρι δεκαρας. Δεν ειμαστε ολοι σπαταλοι ή εχουμε αυξημενες αναγκες.
Συμφωνω κι εγω οτι οι μεγαλοι κομποδεματιες ειναι καμμενοι. Γιατι δεν κερδιζουν τιποτα σωρρεοντας δισεκατομμυρια. Δεν ξερω αν ακουσες, πολλοι κροισοι στην Αμερικη οπως ο Γκειτς δωρισαν τη μιση περουσια τους σε φιλανθρωπικους σκοπους. Οι δικοι μας κροισοι ποτε θα κανουν κατι αναλογο, ειδικα τωρα που η χωρα μας περναει δυσκολα??:what:

anon
31-12-10, 10:54
Το κρίμα είναι αν μετα απο 20 χρονια εργασιας έχει κάποιος μόνο 20.000 ευρώ αποταμιεύσεις.;)

Στην σημερινή εποχή κάποιος πρέπει ναναι ευχαριστημένος εαν μετά απο 20 χρόνια εργασίας, έχει μόνο 20,000 ευρώ σε δάνεια/πιστωτικές...

freshmeat
31-12-10, 11:02
Tι να φανε μωρε, τις πενταροδεκαρες? σου ειπα οτι δεν μιλαμε για καποιο μεγιστο ποσο. Καλυτερα εξαλλου δεν ειναι να παρουν οι κληρονομοι 20 χιλ. ευρω απ το να τα φας στο Παμε Στοιχημα?Τσάμπα ξύδι γλυκό σα μέλι. Επίσης ποτέ δεν έκανα λόγο για τζόγο, υπάρχουν πιο εποικοδομητικοί τρόποι να φας λεφτά.


Μην ανησυχεις παντως, το πιθανοτερο ειναι οτι μεχρι να πεθανεις θα τα εχεις ξοδεψει(και οχι σε... ασωτειες).Το πιο πιθανό να το ξοδέψεις σε μια ώρα ανάγκης.


Πρωτου συμφωνησω κι εγω για διαφορά νοοτροπιας θα πρεπει πρωτα να σιγουρευτουμε οτι εχουμε καταλαβει ο ενας τα λεγομενα του αλλου:) Με ψωρομισθους δε γινεται να ζεις πολυτελως. Λιγοτερο πως θα δουλευες, θα εφαρμοζες δικο σου περιορισμενο ωραριο? Καλος χριστιανος δεν εισαι τελικα?Πολυτελώς όχι, πιο καλά ναι. Αυτό που σου είπα είναι ότι αν ήμουν στη θέση να μου περίσσευαν πάντα λεφτά, έστω και λίγα, θα οργάνωνα αλλιώς τη ζωή μου και την εργασία μου (δεν έχω ωράριο).
Τώρα για το άλλο, τέτοιες ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν.


Συμφωνω κι εγω οτι οι μεγαλοι κομποδεματιες ειναι καμμενοι. Γιατι δεν κερδιζουν τιποτα σωρρεοντας δισεκατομμυρια. Δεν ξερω αν ακουσες, πολλοι κροισοι στην Αμερικη οπως ο Γκειτς δωρισαν τη μιση περουσια τους σε φιλανθρωπικους σκοπους. Οι δικοι μας κροισοι ποτε θα κανουν κατι αναλογο, ειδικα τωρα που η χωρα μας περναει δυσκολα??:what:Όχι ακριβώς, είπαν ότι θα τη δωρίσουν μετά θάνατον.

pts
31-12-10, 11:19
Εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι αν χρεωκοπησει η χωρα, τα ευρω σε μετρητα που θα εχει φυλαξει καποιος καπου, δεν θα του ειναι χρησιμα.
Αν εχεις στην ακρη μετρητα ευρω, δεν θα ειναι μια σχετικα καλη επιλογη?
Τωρα αμα αρχισουμε τα ενδεχομενα του στυλ ΄κι αμα σε κλεψουν', κλπ, ενταξει, και μαρουλια να χεις στον κηπο σου μπορει να στα κλεψουν, no way out...

Πρέπει όμως να προσπαθήσεις να το καταλάβεις γιατί αφορά το συμφέρον σου. Τα χρήματα σου θα έχουν ελάχιστη αγοραστική αξία στο εσωτερικό γιατί θα είναι πληθωριστικά και δεν θα μπορείς να τα βγάλεις έξω γιατί θα επανέλθουν οι περιορισμοί εξαγωγής συναλλάγματος.

Το μόνο που προσφέρουν τέτοιες κινήσεις είναι η μείωση των αποθεματικών των τραπεζών με όλες τις γνωστές επιπτώσεις που προκαλεί αυτό στην οικονομία. Σε κάποια μάλιστα οικονομική εφημερίδα διάβαζα πρόσφατα ότι αυτοί που έχουν επενδύσει στην χρεωκοπία της χώρας προσπαθούν να καλλιεργήσουν ένα κλίμα απόσυρσης καταθέσεων με στόχο να προκαλέσουν ένα ντόμινο κατάρρευσης αρχικά του τραπεζικού συστήματος και στην συνέχεια της ευρύτερης οικονομίας.

Εγώ το έχω προτείνει και θα εξακολουθώ να το προτείνω. Να ξοδεύουμε όπως ξοδεύαμε και να επενδύουμε όπως επενδύαμε. Ότι είναι να γίνει θα γίνει.

grande
31-12-10, 11:22
Τσάμπα ξύδι γλυκό σα μέλι. Επίσης ποτέ δεν έκανα λόγο για τζόγο, υπάρχουν πιο εποικοδομητικοί τρόποι να φας λεφτά.
Καλα, περιμενε τοτε να γλυκαθεις απο το "τσαμπα μελι" του μακαριτη θειου σου επειδη εκανε το "λαθος" να σου το αφησει αντι να το ξοδεψει. Και θα σε σωσουν λιγα χιλιαρικα?
Δεν εχει σημασια ο τροπος, εξαλλου το ξοδεμα ειναι υποκειμενικο. Αλλος θελει λιγες νυχτες στο καζινο, αλλος μερικες μερες σε ενα πολυτελες ξενοδοχειο, αλλος σε ταξιδι στο Παρισι κλπ.


Το πιο πιθανό να το ξοδέψεις σε μια ώρα ανάγκης.
H επιθυμια που μπορει να σου ερθει για αποκτηση πχ. 3D τηλεορασης ειναι αναγκη?


Πολυτελώς όχι, πιο καλά ναι. Αυτό που σου είπα είναι ότι αν ήμουν στη θέση να μου περίσσευαν πάντα λεφτά, έστω και λίγα, θα οργάνωνα αλλιώς τη ζωή μου και την εργασία μου (δεν έχω ωράριο). Τώρα για το άλλο, τέτοιες ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν.

Aυτοι οι ελευθεροι επαγγελματιες που εχουν τη δυνατοτητα να δουλευουν οσο και οποτε θελουν ειναι ελαχιστοι. Και προφανως δεν καιγονται.
Λιγες χιλιαδες που μπορει να εχεις στο λογ/σμο σου δεν ειναι αρκετες για να οργανωσεις τη ζωη σου διαφορετικα. Εξαλλου οπως ειπες κι εσυ μπορουν να μεινουν στη θεση τους για μια ωρα αναγκης.
Γιατι δεν μπορουν να απαντηθουν?


Όχι ακριβώς, είπαν ότι θα τη δωρίσουν μετά θάνατον.
Σιγα τη διαφορα. Αν καποιος ειναι 70 χρονων ποσο θα ζησει ακομα?
Οι δικοι μας οι κοκαλαιοι και οι λατσαιοι γιατι δεν κανουν κατι αναλογο? Στο χερι τους ειναι να πινει ο κοσμος νερο στο ονομα τους αντι να τους μουτζωνουν μια ζωη, και τωρα και μετα που θα πεθανουν...;)

cool11
31-12-10, 18:00
http://www.banksnews.gr/portal/home-page/124-top-story/1822-moodys-lr----

ciaoant1
31-12-10, 19:52
Θεωρώ ότι -προς το παρόν- δε θα δούμε αυτά τα γεγονότα. Τράπεζες μπορεί να κλείσουν (θα ήταν μάλλον έκπληξη το να μην κλείσει καμία), αλλά όχι σε τέτοια μαζική κλίμακα, διότι προς το παρόν τυπώνουν ευρώ/δολάρια, κτλ. Έως και το ΔΝΤ έφεραν για τα επόμενα χρόνια, οπότε το "δράμα" θα αρχίσει να "κορυφέται" τότε, μετά από καναδυό ακόμα χρόνια. Ποτέ δε ξέρεις βέβαια, αλλά μου φαίνεται ότι προσπαθούν να το "επιμηκύνουν" όσο περισσότερο μπορούν.

Πάντως, η Moody's έχει πολύ δίκιο σε αυτό που λέει ότι στην Ευρώπη οι λαοί δε δέχονται τόσο εύκολα το ρήμαγμα τους (όσο πχ στις ΗΠΑ), και άρα η Ευρώπη είναι ο "αδύναμος κρίκος", ειδικά χώρες όπως η Ελλάδα, η Γαλλία, κτλ (εδώ το άρθρο από τον Independent (http://www.independent.co.uk/news/business/news/austerity-may-not-be-enough-to-save-the-eus-weakest-links-2171096.html)που αναφέρει το συγκεκριμένο σημείο της έκθεσης της Moody' s που δεν το λέει το banksnews)


The amount of austerity needed to correct Europe's imbalances may be as politically unsustainable as it was for Argentina in 2001


Και κάτι ακόμα:

Η κρίση οδηγεί σε "ντόμινο" (http://tsak-giorgis.blogspot.com/2010/12/blog-post_31.html)

aroutis
31-12-10, 20:04
http://www.banksnews.gr/portal/home-page/124-top-story/1822-moodys-lr----
Τα ανυπόγραφα άρθρα του συγκεκριμένου site εχουν αποδεικτει το λιγότερο υποπτα...

MNP-10
01-01-11, 01:28
Τα ανυπόγραφα άρθρα του συγκεκριμένου site εχουν αποδεικτει το λιγότερο υποπτα...

Τη συγκεκριμενη ειδηση παντως, μεχρι και στη TV την επαιξε.

aroutis
02-01-11, 12:35
Τη συγκεκριμενη ειδηση παντως, μεχρι και στη TV την επαιξε.
Και...?

opener
04-01-11, 11:31
Και για τον Νοεμβριο, μια απο τα ιδια.....

Συνεχίζεται η «αιμορραγία» στις ιδιωτικές καταθέσεις
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1916903

http://downloads.naftemporiki.gr.edgesuite.net/static/11/01/04/att_1916903.pdf

cool11
04-01-11, 11:56
http://news247.gr/oikonomia/agora/diafhmish_-_dysfhmish_gia_ta_ellhnika_omologa_sto_metro_toy_londinoy.740305.html

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1916903

Τι λετε, ποτε θα βαρεσουμε το κανονι? Μεχρι το πάσχα?

HELL_pegaSOS
04-01-11, 17:21
Οποτε αποφασιστεί.

amoydar
04-01-11, 23:10
Ιδιαίτερη εντύπωση και αντίδραση προκάλεσε έκθεση ομάδας αναλυτών της Moody's, η οποία δόθηκε στην δημοσιότητα την Πέμπτη 31 Δεκεμβρίου του 2010 και προέβλεπε ότι οι ελληνικές τράπεζες το 2011 θα δουν στα γκισέ τους να εξελίσσονται «σκηνές Αργεντινής» του 2001.
Newsroom ΔΟΛ

Φένεται ότι εξωθούν τα πράγματα προς την ολοκληρωτική κατάρευση της οικονομίας.

pt3
04-01-11, 23:48
Γιατι τι πιστευεις οτι θα γίνει αν πτωχευσουμε?

amoydar
04-01-11, 23:51
Γιατι τι πιστευεις οτι θα γίνει αν πτωχευσουμε?

Για 1-2 χρόνια θα ζήσουμε σκηνικό που μόνο σε εμπόλεμες καταστάσεις έχουμε ξαναδεί. Αυτό. Μετά σιγά σιγά θα εκ-καπιταλιστούμε και σε 10 χρόνια θα υπάρχουν οι φτωχοί που θα επιβιώνουν και οι υπερπλούσιοι. Αυτό , τίποτα άλλο.

SALONIKAG
05-01-11, 12:30
http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=4255
Ακούγεται ότι ο Λαυρεντιαδης θα πάει στο Λονδίνο για μόνιμη εγκατάσταση...Σημειωτέον ,κατεχει το 31% της Proton Bank...Είναι σημείο ανησυχίας αυτο?
Τί λετε?

BigBlack
05-01-11, 13:00
Δε χρειάζεται το ράδιο αρβύλα για ν'ανησυχούμε. Και οι κανονικές ανακοινώσεις κυβέρνησης - τρόικας και λοιπών σωτήρων, φτάνουν και περισσεύουν.

George978
05-01-11, 13:52
Ιδιαίτερη εντύπωση και αντίδραση προκάλεσε έκθεση ομάδας αναλυτών της Moody's, η οποία δόθηκε στην δημοσιότητα την Πέμπτη 31 Δεκεμβρίου του 2010 και προέβλεπε ότι οι ελληνικές τράπεζες το 2011 θα δουν στα γκισέ τους να εξελίσσονται «σκηνές Αργεντινής» του 2001.
Newsroom ΔΟΛ

Φένεται ότι εξωθούν τα πράγματα προς την ολοκληρωτική κατάρευση της οικονομίας.

τη πεμπτη ειχαμε 30 του μηνος:p

opener
05-01-11, 18:16
X.A. 1.366,94 & spread 990.......


X.A.: Σε χαμηλό 14 ετών ο Γενικός Δείκτης
Στις 990 μονάδες βάσης εκτινάχθηκε το spread
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1917684

Venceremos! :lol:

amoydar
05-01-11, 18:31
τη πεμπτη ειχαμε 30 του μηνος:p

σωστός και παρατηρητικός :cool:

ciaoant1
07-01-11, 16:48
http://www.laprogressive.com/wp-content/uploads/2009/11/Cannibal-Capitalism.gif

ΠΕΡΙΠΟΥ € 5 ΔΙΣ ΤΟ 51% ΤΩΝ 4 ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ! (http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2002:-5-51-4-&catid=58:oikonomiki-politiki&Itemid=182)
ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ ΟΙ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΞΙΕΣ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ!
H ΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΦΙΚΤΗ!

Οι ιδιωτικές τράπεζες στην Ελλάδα, αποτελούν μακράν το ισχυρότερο καρτέλ της ελληνικής οικονομίας. Ένα καρτέλ, που στα χρόνια της ανάκαμψης της δεκαετίας του 2000, άντλησε υπερκέρδη, κουρσεύοντας δανειολήπτες και καταθέτες. Σήμερα το καρτέλ αυτό, διατηρείται στη ζωή αντλώντας ρευστότητα από την ΕΚΤ, χρησιμοποιώντας εγγυήσεις του ελληνικού δημοσίου, ενώ στραγγαλίζει την οικονομία έχοντας κλείσει τις στρόφιγγες του δανεισμού!

Παρόλα αυτά, ο κερδοσκοπικός αυτός κλάδος θα μπορούσε κάλλιστα να βοηθήσει στην παραγωγική και γενικότερα αναπτυξιακή ανασυγκρότηση της οικονομίας, εάν περνούσε υπό τον πλήρη έλεγχο του Δημοσίου, προκειμένου να εφαρμοστεί μια νέα προοδευτική χρηματοπιστωτική και οικονομική πολιτική. Η άμεση εθνικοποίηση του τραπεζικού συστήματος, είναι σήμερα η απαραίτητη προϋπόθεση, για την έξοδο της οικονομίας από την ύφεση και την στροφή σε μια νέας μορφής ανάπτυξη, η οποία θα έχει κοινωνικά και περιβαλλοντικά κριτήρια.

Παράλληλα όμως, ένα τέτοιο μέτρο εφαρμοζόμενο από μια αριστερή κυβέρνηση θα άνοιγε το δρόμο προς μια συνολικότερη σχεδίαση της οικονομίας στα πλαίσια μιας ευρύτερης σοσιαλιστικής προοπτικής!

Είναι όμως εφικτή η εθνικοποίηση;

Η εθνικοποίηση κατ' αρχήν των τραπεζών δεν είναι καθόλου αναγκαίο να γίνει με εξαγορά, παρά μόνο με αποζημίωση αποκλειστικά των μικρομετόχων, εάν μιλάμε για μια Κυβέρνηση της Αριστεράς!

Παρόλα αυτά εάν κάποιος κοιτάξει τις χρηματιστηριακές αξίες των τραπεζών θα καταλάβει πως ακόμα η εξαγορά τους είναι απόλυτα εφικτή!

Αυτή τη στιγμή η χρηματιστηριακή αξία των τραπεζών είναι ίση με περίπου € 16 δις, καθώς ο τραπεζικός δείκτης του Χρηματιστηρίου έχει φτάσει στα τάρταρα!

Δηλαδή αυτή τη στιγμή το κράτος θα μπορούσε με € 8 δις να αγοράσει το 51% των τραπεζικών μετοχών, αποκτώντας έτσι τον απόλυτο έλεγχο του χρηματοπιστωτικού συστήματος!

Υπάρχουν όμως και ακόμα φθηνότερες λύσεις! Μια από αυτές είναι η απόκτηση του 51% των τραπεζικών μετοχών των 4 μεγαλύτερων τραπεζών, δηλαδή της Εθνικής, της Eurobank, της Πειραιώς και της Alpha Bank, με κόστος μόλις κάτι παραπάνω από € 5 δις. Το ποσό αυτό αντιστοιχεί στο ύψος του προγράμματος αγοράς προνομιούχων μετοχών της ΝΔ, ως μέρος του γνωστού πακέτου των € 28 δις!

Για να μην αναφέρουμε το συνολικό ύψος των ενισχύσεων του ελληνικού δημοσίου προς τις τράπεζες από το 2008 έως σήμερα το οποίο φτάνει τα € 73 δις, ενώ στην τελική ευθεία βρίσκεται και η αποδέσμευση επιπλέον εγγυήσεων τουλάχιστον άλλων € 20 δις!

Φυσικά, η εθνικοποίηση του τραπεζικού συστήματος, δεν μπορεί φυσικά να γίνει ούτε από την Κυβέρνηση Γ. Παπανδρέου ούτε από οποιαδήποτε άλλη κυβέρνηση δεν επιλέξει να συγκρουστεί με τα συμφέροντα του χρηματοπιστωτικού κεφαλαίου. Και αυτή τη στιγμή η μόνη πολιτική δύναμη που θα είχε την πολιτική βούληση, να φέρει σε πέρας μια τέτοια σκληρή σύγκρουση θα ήταν μια κυβέρνηση της συμπαραταγμένης Αριστεράς, στα πλαίσια ενός συνολικότερου προγράμματος αποδέσμευσης από το Μνημόνιο και αμφισβήτησης του ληστρικού δημοσίου χρέους!

Γιατί κατρακυλούν οι τράπεζες;

Ένα haircut 40% στο ελληνικό χρέος θα προκαλούσε κεφαλαιακή απώλεια 20,17 δις ευρώ στις τράπεζες (http://www.bankingnews.gr/Όλη-η-ενημέρωση/item/9732-ένα-haircut-40-στο-ελληνικό-χρέος-θα-προκαλούσε-κεφαλαιακή-απώλεια-2017-δις-ευρώ-στις-τράπεζες-–-υπάρχουν-τράπεζες-που-μπορεί-να-ανταπεξέλθουν)

Οι ξένοι επενδυτές έχουν τηρήσει μια σχεδόν εχθρική στάση όσον αφορά την Ελλάδα και τα ομόλογα της. Τα spreads στις 970 μονάδες βάσης και τα CDS στις 1020 μονάδες βάσης αυτό καταμαρτυρούν.
Ποια είναι όμως η μεγαλύτερη ανησυχία των ξένων για την Ελλάδα και το τραπεζικό σύστημα;

Να μην υπάρξει haircut στα ομόλογα δηλαδή το κράτος να πει στους πιστωτές ότι δεν έχει να πληρώσει 100 ευρώ αλλά μόνο 60 ευρώ. Το haircut έχει περάσει σε κάποιο βαθμό στις τιμές αλλά είναι γεγονός ότι αν συμβεί ένα haircut το οποίο δεν είναι πιθανό αυτή την στιγμή τι θα σημάνει για τις ελληνικές τράπεζες που κατέχουν ελληνικό χρέος;
Οι ελληνικές και κυπριακές τράπεζες κατέχουν 55,7 δις ευρώ ελληνικού χρέους.
Τα κεφάλαια των τραπεζών διαμορφώνονται στα 35,8 δις ευρώ.
Αν υπάρξει ένα haircut 40% αυτό σημαίνει κεφαλαιακή απώλεια 20,17 δις ευρώ και τα κεφάλαια από 35,8 δις ευρώ θα μειωθούν στα 15,8 δις ευρώ.
Μια σημαντική επισήμανση. Το www.bankingnews.gr δεν υποστηρίζει ότι θα γίνει haircut αλλά μέσα από αυτό το παράδειγμα θέλει να καταδείξει γιατί ανησυχούν οι ξένοι και τι κίνδυνο θεωρητικό για την ώρα διατρέχουν οι ελληνικές τράπεζες.
Από τα στοιχεία που παραθέτουμε προκύπτει ότι οι τράπεζες που μπορεί να αντέξουν με ένα haircut 40% είναι η Εθνική μερικώς, η Alpha, η Κύπρου και η Marfin ενώ ΑΤΕ και ΤΤ θα βρεθούν χωρίς κεφάλαια.
Με βάση τους δείκτες κεφαλαιακής επάρκειας η Marfin δείχνει καλύτερη εικόνα ακολουθούν η Κύπρου και η Alpha bank μετά το haircut.
Mια εξίσου σημαντική επισήμανση. Στα κεφάλαια των τραπεζών περιλαμβάνονται και τα κεφάλαια που θα συγκεντρωθούν προσεχώς μέσω της Finansbank στην Εθνική καθώς και στην Πειραιώς και στην Marfin περιλαμβάνονται και τα ομολογιακά.

Από τη στιγμή που τα δάνεια που επί χρόνια "κινούσαν την αγορά" δε μπορούν να αποπληρωθούν, οι τράπεζες σε όλο τον κόσμο είναι χρεωκοπημένες, και έχουν εξαπολύσει επίθεση μέχρι τέλους, προκειμένου να αρπάξουν ότι μπορούν. Οι μεγαλύτερες γενικά τα καταφέρνουν καλύτερα, καθώς λόγω της μεγάλης οικονομικής δύναμης που εχουν, έχουν αποκτήσει και μεγάλη πολιτική δύναμη, ελέγχοντας κυβερνήσεις, κτλ προκειμένου να πάρουν η κάθεμια για τον εαυτό της τα "πακέτα σωτηρίας" που χρειάζεται. Οι "μικρομεσαίες" τράπεζες κλείνουν (στις ΗΠΑ, τα τελευταία 2-3 χρόνια, από τότε δηλαδή που ξεκίνησε η κρίση, έχουν κλείσει πάνω από 300 τράπεζες), ανοίγοντας έτσι το δρόμο για ένα ακόμα χειρότερο ολιγοπώλιο [και] σε αυτό τον κλάδο.

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, ας δούμε και το τελευταίο κατόρθωμα μιας από τις μεγαλύτερες τράπεζες του κόσμου, της JP Morgan:


http://static.doldigital.net/webstatic/57F11D04BD43AB01BF53CCC9F88169B8.jpg

O Γουίλιαμ Ντάλεϊ, στέλεχος της JPMorgan, νέος προσωπάρχης του Λευκού Οίκου (http://news.in.gr/world/article/?aid=1231073464)

Ο πρόεδρος των ΗΠΑ, Μπαράκ Ομπάμα, επέλεξε τον Ρίτσαρντ Ντάλεϊ για την κομβική θέση του προσωπάρχη του Λευκού Οίκου η οποία έμενε ουσιαστική κενή μετά την αποχώρηση του Ραμ Εμάνουελ, αναφέρουν πληροφορίες των αμερικανικών μέσων.

Η επίσημη ανακοίνωση θα γίνει από τον Μπ.Ομπάμα αργότερα μέσα στην Πέμπτη.

Ο Ντάλεϊ, που κατάγεται από οικογένεια του Σικάγου με παρουσία στην πολιτική, είναι ανώτατο τραπεζικό στέλεχος της JPMorgan Chase ενώ ήταν και υπουργός Εμπορίου κατά την προεδρία του Μπιλ Κλίντον.

Θα αντικαταστήσει τον προσωρινό προσωπάρχη Πιτ Ράουζ, που με τη σειρά του διαδέχτηκε τον Εμάνουελ ο οποίος παραιτήθηκε για να διεκδικήσει την δημαρχία του Σικάγου τον ερχόμενο Φεβρουάριο.

Σημειώνεται ότι δήμαρχος της πόλης από το 1989 μέχρι σήμερα είναι ο Γουίλιαμ Ντάλεϊ, αδελφός του Ρίτσαρντ.

Ο Ράουζ, σύμφωνα με πληροφορίες, ήταν εκείνος που πρότεινε για τη θέση του προσωπάρχη τον Ντάλεϊ· θα παραμείνει στο Λευκό Οίκο ως σύμβουλος του προέδρου.

Εννοείται βέβαια πως αυτό δεν είναι κάτι το πρωτοφανές - πχ σε αυτό το άρθρο (http://www.independent.co.uk/news/business/analysis-and-features/how-goldman-sachs-took-over-the-world-873869.html) της Independent υπάρχει μια αρκετά μεγάλη λίστα (προφανώς όχι πλήρης, αυτό είναι πρακτικά αδύνατο στα πλαίσια ενός μόνο άρθρου) με τις θέσεις εξουσίας που έχουν καταλάβει στελέχη μιας ακόμα τράπεζας-κολοσσού, της Goldman Sachs...


http://www.studenthandouts.com/Vladimir-Ilyich-Ulyanov-Lenin-Propaganda-Poster-Comrade-Lenin-Cleanses-the-Earth-of-Filth.jpg

pelasgian
07-01-11, 18:00
Παίδες, το 1984 το Ισραήλ είχε 480% πληθωρισμό, τρεις στρατοί είχαν προελάσει εναντίον του, ήταν μόνο μου σε μία θάλασσα μισού δις μουσουλμάνων και ενώ προφανώς ο Μωυσής είχε πάρει λάθος στροφή και τους έφερε στο μοναδικό κομμάτι της μέσης ανατολής χωρίς πετρέλαιο και χωρίς νερό, έχει μία καταπληκτική οικονομία, ΓΕΩΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ διότι επένδυση ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.

Η ελλάδα έχει πληθωρισμό 2,5%, ένα από τα ισχυρότερα νομίσματα στο κόσμο, 25 εταίρους και πολύ δυνατούς φίλους, είναι μία χώρα κομβική και σημαντική και θα τα καταφέρει μία χαρά.

Με έχει κουράσει αφάνταστα αυτή μεμψιμοιρία και καταστροφολογία και κακομοιριά. Είναι δύσκολα, δεν είναι τα πιο δύσκολα που περάσαμε και έχουμε πολύ βάσιμα στοιχεία ότι θα τα καταφέρουμε.

amoydar
07-01-11, 18:41
Παίδες, το 1984 το Ισραήλ είχε 480% πληθωρισμό, τρεις στρατοί είχαν προελάσει εναντίον του, ήταν μόνο μου σε μία θάλασσα μισού δις μουσουλμάνων και ενώ προφανώς ο Μωυσής είχε πάρει λάθος στροφή και τους έφερε στο μοναδικό κομμάτι της μέσης ανατολής χωρίς πετρέλαιο και χωρίς νερό, έχει μία καταπληκτική οικονομία, ΓΕΩΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ διότι επένδυση ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.

Η ελλάδα έχει πληθωρισμό 2,5%, ένα από τα ισχυρότερα νομίσματα στο κόσμο, 25 εταίρους και πολύ δυνατούς φίλους, είναι μία χώρα κομβική και σημαντική και θα τα καταφέρει μία χαρά.

Με έχει κουράσει αφάνταστα αυτή μεμψιμοιρία και καταστροφολογία και κακομοιριά. Είναι δύσκολα, δεν είναι τα πιο δύσκολα που περάσαμε και έχουμε πολύ βάσιμα στοιχεία ότι θα τα καταφέρουμε.

Μπορεί να τα καταφέρουμε μπορεί όχι αλλα είναι σφάλμα να συγκρίνεις το Ισραήλ με την Ελλάδιτσα. Τους ίδιους φίλους έχουμε? Τα ίδια συμφέροντα εξυπηρετούμε? Την ίδια επιρροή ισχύ παγκοσμίος? ..

freshmeat
07-01-11, 19:25
Η ελλάδα έχει πληθωρισμό 2,5%, ένα από τα ισχυρότερα νομίσματα στο κόσμο, 25 εταίρους και πολύ δυνατούς φίλους, είναι μία χώρα κομβική και σημαντική και θα τα καταφέρει μία χαρά.

Με έχει κουράσει αφάνταστα αυτή μεμψιμοιρία και καταστροφολογία και κακομοιριά. Είναι δύσκολα, δεν είναι τα πιο δύσκολα που περάσαμε και έχουμε πολύ βάσιμα στοιχεία ότι θα τα καταφέρουμε.
Δεν το πιστεύω, ο Πεταλωτής χάκεψε το λογαριασμό του Πελασγού... :shock:

chat1978
07-01-11, 19:26
Μπορεί να τα καταφέρουμε μπορεί όχι αλλα είναι σφάλμα να συγκρίνεις το Ισραήλ με την Ελλάδιτσα. Τους ίδιους φίλους έχουμε? Τα ίδια συμφέροντα εξυπηρετούμε? Την ίδια επιρροή ισχύ παγκοσμίος? ..

Εμείς χρόνια μονόπλευρη προσήλωση στους Αμερικάνους και είδαμε την στήριξη που μας έχουν παρέχει σε κάθε σημαντικό θέμα.

Lord Basil
07-01-11, 21:20
Παίδες, το 1984 το Ισραήλ είχε 480% πληθωρισμό, τρεις στρατοί είχαν προελάσει εναντίον του, ήταν μόνο μου σε μία θάλασσα μισού δις μουσουλμάνων και ενώ προφανώς ο Μωυσής είχε πάρει λάθος στροφή και τους έφερε στο μοναδικό κομμάτι της μέσης ανατολής χωρίς πετρέλαιο και χωρίς νερό, έχει μία καταπληκτική οικονομία, ΓΕΩΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ διότι επένδυση ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.

Η ελλάδα έχει πληθωρισμό 2,5%, ένα από τα ισχυρότερα νομίσματα στο κόσμο, 25 εταίρους και πολύ δυνατούς φίλους, είναι μία χώρα κομβική και σημαντική και θα τα καταφέρει μία χαρά.

Με έχει κουράσει αφάνταστα αυτή μεμψιμοιρία και καταστροφολογία και κακομοιριά. Είναι δύσκολα, δεν είναι τα πιο δύσκολα που περάσαμε και έχουμε πολύ βάσιμα στοιχεία ότι θα τα καταφέρουμε.

1. δεν συνορευουμε με την ευρωπη αλλα με τα βαλκανια . αν βγουμε απο την ευρωπη ( που με τις λαλακιες μας τοσες δεκαετιες παμε ολοταχως ) αυτοματως γιναμε βαλκανια
2. το ισραηλ το υποστηριζουν οι μεγαλοτραπεζιτες = χρημα του κοσμου ενω εμας οι μεγαλοεστιατορες και οι μεγαλοεφοπλιστες του κοσμου
3. το ισραηλ εχει "οικοδομησει" μια παγκοσμια προπαγανδα καταρεγμενου λαου ,εμεις δυστυχως κατστρεψαμε με την παρολιγον πτωχευση την όποια συμπαθεια ετρεφαν μεχρι προτινος λογω αρχαιων ελληνων

οπως αντιλαμβανεσαι ΔΕΝ εχουμε καμια σχεση με το ισραηλ ....

οσο αναφορα το οτι ειναι δυσκολα και οτι μπορουμε να τα καταφερουμε τα ξαναλεμε απο την τριτη που παλι βγαινουμε για δανεικα στις αγορες ... πελασγε με δανεικα ( η εστω χωρις στρατηγικο σχεδιασμο δανεισμου ) μαγκας δεν εγινε κανεις

anon
08-01-11, 22:09
Παίδες, το 1984 το Ισραήλ είχε 480% πληθωρισμό, τρεις στρατοί είχαν προελάσει εναντίον του, ήταν μόνο μου σε μία θάλασσα μισού δις μουσουλμάνων και ενώ προφανώς ο Μωυσής είχε πάρει λάθος στροφή και τους έφερε στο μοναδικό κομμάτι της μέσης ανατολής χωρίς πετρέλαιο και χωρίς νερό, έχει μία καταπληκτική οικονομία, ΓΕΩΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ διότι επένδυση ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.

Η ελλάδα έχει πληθωρισμό 2,5%, ένα από τα ισχυρότερα νομίσματα στο κόσμο, 25 εταίρους και πολύ δυνατούς φίλους, είναι μία χώρα κομβική και σημαντική και θα τα καταφέρει μία χαρά.

Με έχει κουράσει αφάνταστα αυτή μεμψιμοιρία και καταστροφολογία και κακομοιριά. Είναι δύσκολα, δεν είναι τα πιο δύσκολα που περάσαμε και έχουμε πολύ βάσιμα στοιχεία ότι θα τα καταφέρουμε.

Σε απάντηση τα περι Ισραήλ, θα σου πω για μια συζήτηση που είχα με τον θείο μου, ο οποίος περνά τον μισό χρόνο στην Γερμανία, ως συνταξιούχος εκεί, και τον υπόλοιπο στην Ελλάδα. Ολο το σοι του πατέρα μου, και οι γονείς μου, ήταν οικονομικοί μετανάστες. Το θέμα συζήτησης είχε να κάνει με τα σκάνδαλα, μνημόνιο κλπ, και έλαβε χώρα χώρα πριν το καλοκαιρι. Στις λεκτικές επιθέσεις του θείου μου εναντίον των λαμογιών εδώ, ένοιωσα κάπως άσχημα, και ήθελα να του την βγώ, και έτσι αναφέρθηκα στις διεθνείς διώξεις πολλών εταιριών (μέχρι και η DeutscheBank πριν λίγο στην αμερική ήρθε σε εξωδικαστική συμφωνία) και ότι δεν είναι καλύτεροι οι Γερμανοί, πολιτικοί και επιχειρηματίες, μιας και την μίζα και την κομπίνα την εφαρμόζουν συνεχώς. Και τότε ηταν που μου είπε το κορυφαίο (και που ισχύει και για το Ισραήλ και άλλες χώρες). Μου λέει... "Καλά κάνουν, αυτοί κάνουν κομπίνες και μίζες έξω, για να έχουν δουλειά οι Γερμανοί, για να πηγαίνουν λεφτά στην Γερμανία. Είναι πατριώτες. ΟΙ δικοί μας κοιτάνε μόνο την τσέπη τους, και σχεδόν πάντα εις βάρος του ελληνικού λαού. Οι δικοί μας πολιτικοί και επιχειρηματίες δεν είναι πατριώτες, είναι προδότες."

cool11
08-01-11, 22:27
Σε απάντηση τα περι Ισραήλ, θα σου πω για μια συζήτηση που είχα με τον θείο μου, ο οποίος περνά τον μισό χρόνο στην Γερμανία, ως συνταξιούχος εκεί, και τον υπόλοιπο στην Ελλάδα. Ολο το σοι του πατέρα μου, και οι γονείς μου, ήταν οικονομικοί μετανάστες. Το θέμα συζήτησης είχε να κάνει με τα σκάνδαλα, μνημόνιο κλπ, και έλαβε χώρα χώρα πριν το καλοκαιρι. Στις λεκτικές επιθέσεις του θείου μου εναντίον των λαμογιών εδώ, ένοιωσα κάπως άσχημα, και ήθελα να του την βγώ, και έτσι αναφέρθηκα στις διεθνείς διώξεις πολλών εταιριών (μέχρι και η DeutscheBank πριν λίγο στην αμερική ήρθε σε εξωδικαστική συμφωνία) και ότι δεν είναι καλύτεροι οι Γερμανοί, πολιτικοί και επιχειρηματίες, μιας και την μίζα και την κομπίνα την εφαρμόζουν συνεχώς. Και τότε ηταν που μου είπε το κορυφαίο (και που ισχύει και για το Ισραήλ και άλλες χώρες). Μου λέει... "Καλά κάνουν, αυτοί κάνουν κομπίνες και μίζες έξω, για να έχουν δουλειά οι Γερμανοί, για να πηγαίνουν λεφτά στην Γερμανία. Είναι πατριώτες. ΟΙ δικοί μας κοιτάνε μόνο την τσέπη τους, και σχεδόν πάντα εις βάρος του ελληνικού λαού. Οι δικοί μας πολιτικοί και επιχειρηματίες δεν είναι πατριώτες, είναι προδότες."

Αντε τωρα να του πεις οτι εχει αδικο!
Δικιο εχει ο ανθρωπος, δινουν μιζες για να παιρνουν δουλειες στις γερμανικες εταιριες!
Ενω εδω, παιρνουν μιζες για να τα βαλουν στην τσεπη τους:down:

Rebel Scum
08-01-11, 22:43
Σε απάντηση τα περι Ισραήλ, θα σου πω για μια συζήτηση που είχα με τον θείο μου, ο οποίος περνά τον μισό χρόνο στην Γερμανία, ως συνταξιούχος εκεί, και τον υπόλοιπο στην Ελλάδα. Ολο το σοι του πατέρα μου, και οι γονείς μου, ήταν οικονομικοί μετανάστες. Το θέμα συζήτησης είχε να κάνει με τα σκάνδαλα, μνημόνιο κλπ, και έλαβε χώρα χώρα πριν το καλοκαιρι. Στις λεκτικές επιθέσεις του θείου μου εναντίον των λαμογιών εδώ, ένοιωσα κάπως άσχημα, και ήθελα να του την βγώ, και έτσι αναφέρθηκα στις διεθνείς διώξεις πολλών εταιριών (μέχρι και η DeutscheBank πριν λίγο στην αμερική ήρθε σε εξωδικαστική συμφωνία) και ότι δεν είναι καλύτεροι οι Γερμανοί, πολιτικοί και επιχειρηματίες, μιας και την μίζα και την κομπίνα την εφαρμόζουν συνεχώς. Και τότε ηταν που μου είπε το κορυφαίο (και που ισχύει και για το Ισραήλ και άλλες χώρες). Μου λέει... "Καλά κάνουν, αυτοί κάνουν κομπίνες και μίζες έξω, για να έχουν δουλειά οι Γερμανοί, για να πηγαίνουν λεφτά στην Γερμανία. Είναι πατριώτες. ΟΙ δικοί μας κοιτάνε μόνο την τσέπη τους, και σχεδόν πάντα εις βάρος του ελληνικού λαού. Οι δικοί μας πολιτικοί και επιχειρηματίες δεν είναι πατριώτες, είναι προδότες."


+1 Πολλοί δεν καταλαβαίνουν την διαφορά του δίνω μίζα (εγώ η siemens) για να πουλήσω το προϊόν μου από αυτό που γίνεται εδώ.

Lord Basil
09-01-11, 04:06
Σε απάντηση τα περι Ισραήλ, θα σου πω για μια συζήτηση που είχα με τον θείο μου, ο οποίος περνά τον μισό χρόνο στην Γερμανία, ως συνταξιούχος εκεί, και τον υπόλοιπο στην Ελλάδα. Ολο το σοι του πατέρα μου, και οι γονείς μου, ήταν οικονομικοί μετανάστες. Το θέμα συζήτησης είχε να κάνει με τα σκάνδαλα, μνημόνιο κλπ, και έλαβε χώρα χώρα πριν το καλοκαιρι. Στις λεκτικές επιθέσεις του θείου μου εναντίον των λαμογιών εδώ, ένοιωσα κάπως άσχημα, και ήθελα να του την βγώ, και έτσι αναφέρθηκα στις διεθνείς διώξεις πολλών εταιριών (μέχρι και η DeutscheBank πριν λίγο στην αμερική ήρθε σε εξωδικαστική συμφωνία) και ότι δεν είναι καλύτεροι οι Γερμανοί, πολιτικοί και επιχειρηματίες, μιας και την μίζα και την κομπίνα την εφαρμόζουν συνεχώς. Και τότε ηταν που μου είπε το κορυφαίο (και που ισχύει και για το Ισραήλ και άλλες χώρες). Μου λέει... "Καλά κάνουν, αυτοί κάνουν κομπίνες και μίζες έξω, για να έχουν δουλειά οι Γερμανοί, για να πηγαίνουν λεφτά στην Γερμανία. Είναι πατριώτες. ΟΙ δικοί μας κοιτάνε μόνο την τσέπη τους, και σχεδόν πάντα εις βάρος του ελληνικού λαού. Οι δικοί μας πολιτικοί και επιχειρηματίες δεν είναι πατριώτες, είναι προδότες."


για αυτο εχουμε πτωχευσει δυο φορες μετα το 1821 και καπου τεσσερεις φορες ειχαμε μνημονια σε διαφορες μορφες & φορμες απο τους "συμμαχους" .

η μηχανη του χρονου χθες ( το εδειξε προς τιμη της η νετ και σημερα ) ειχε ολο το ιστορικο του χρηματος απο το 1821 μεχρι και σημερα.

οταν ξαναμιλησεις με τον θειο σου πεστου οτι δυστυχως ειμαστε ο μονος λαος που ανεχτηκαμε για μιση χιλιετια κατακτητη χωρις να εξεγερθουμε και ο μονος λογος ειναι , ηταν και θα ειναι το οικονομικο συμφερον των ολιγων ( αυτο ξεκιναει απο την μοναδα που ειναι ο εκαστοτε πλουσιος και καταληγει στις επαγγελματικες ομαδες-συντεχνιες ) και οχι το γενικο συμφερον ολων.

οι προηγουμενοι ειπαν οτι ειμαστε παρτακηδες και προδοτες , εγω απλα θα πω οτι ειμαστε , ειμασταν και θα ειμαστε ηλιθιοι *.


* και ναι , ανετα ενας λαος μπορει να αποκαλεστει ηλιθιος ακομα και αν ολοι οι πολιτες του ειναι εξυπνοι !!!

chat1978
09-01-11, 17:57
Φίλος πάντως που επέστρεψε από την Γερμανία και έχει κάνει παιδικά χρόνια εκεί, μου είπε ότι ένιωσε φόβο από το γεγονός ότι αισθάνθηκε μια Γερμανία με πολλές ομοιότητες με αυτή όταν το το ναζιστικό κόμμα είχε επαναφέρει την Γερμανία και η οικονομία κουνιόταν αέρα πατέρα.

Αυτά που λέτε με τις εταιρίες είναι πολύ απλά. Κάθε εταιρία αποσκοπεί στο κέρδος είδικά αν είναι μεγάλη. Φυσικά όπου μπορέσει να παρανομήσει για μεγαλύτερο κέρδος, φυσικά και θα το κάνει και κατά την εταιρία και τους μετόχους καλά θα κάνει! Άλλωστε μόνο αν πιαστείς πέφτει το και καλά κράξιμο!

Ένας εχρός οποιασδήποτε μορφής θα εκμεταλευτεί κάθε χώρο που θα του δώσεις για να σε ξεσκίσει.

grande
10-01-11, 11:40
Η ελλάδα έχει πληθωρισμό 2,5%, ένα από τα ισχυρότερα νομίσματα στο κόσμο, 25 εταίρους και πολύ δυνατούς φίλους, είναι μία χώρα κομβική και σημαντική και θα τα καταφέρει μία χαρά.

Με έχει κουράσει αφάνταστα αυτή μεμψιμοιρία και καταστροφολογία και κακομοιριά. Είναι δύσκολα, δεν είναι τα πιο δύσκολα που περάσαμε και έχουμε πολύ βάσιμα στοιχεία ότι θα τα καταφέρουμε.

Oσο διοικουμαστε απο τετοιους πολιτικους δεν θα καταφερουμε ποτε και τιποτα.

chat1978
10-01-11, 20:35
Oσο διοικουμαστε απο τετοιους πολιτικους δεν θα καταφερουμε ποτε και τιποτα.

Θέλουμε να διοικούμαστε θες να πεις.
Όσο θέλουμε να είμαστε μια σαθρή βάση στην πυραμίδα που υποστηρίζει σάπιες κορυφές.

zoroab
10-01-11, 23:36
Αυτό που δεν είναι ευρέως γνωστό είναι οτι μέχρι πολύ πρόσφατα πολλές χώρες δεν θεωρούσαν παράνομη την δωροδοκία υπηκόων τρίτων χωρών απο εταιρίες ή φυσικά πρόσωπα ενω ακόμα και όπου υπήρχε η νομοθεσία οι κυβερνήσεις έδειχναν απροθυμία να εφαρμόσουν τον νόμο για τους προφανείς λόγους. Και φυσικά δεν είναι μόνο οι Γερμανοί, πριν απο λίγο καιρό αποκαλύφθηκε το σκάνδαλο μεγάλης Βρετανικής εταιρίας απο τον χώρο της αμυντικής βιομηχανίας που έδωσε πολλά εκατομμύρια μίζες για να πάρει μια μεγάλη δουλειά στην Σαουδική Αραβία.

Η πρώτη μεγάλη χώρα που εφάρμοσε αυστηρά των νόμο για τις δωροδοκίες ξένων υπηκόων ήταν η Αμερική και φυσικά δεν είναι τυχαίο οτι από εκεί ξεκίνησαν πολλές έρευνες για μαύρο χρήμα πολλών εταιριών. Απλά οι Αμερικανικές εταιρίες δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν πλεόν στην παγκόσμια αγορά χωρίς τις μίζες και ζήτησαν απο την δικαιοσύνη να αναλάβει δράση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.