PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωκοπία της χώρας & τραπεζικές καταθέσεις



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

KLG
05-04-10, 16:22
Να υποθέσω πως δεν μπορείς να ανοίξεις τόσο ευκολα λογ/σμό γιατί το ΗΒ δεν ανοίκει στην Νομισματική Ενωση αλλά απλά στην ΕΕ;

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Έτσι και αλλιως το ΗΒ δουλευει πολυ περισσότερο με χώρες εκτός ευρωζώνης (βασικός λόγος που δεν αποδέχονται το ευρώ).

Πάντως και για student account πρέπει να έχεις γράμμα απο το πανεπιστήμιο που να πιστοποιεί οτι είσαι φοιτητής. Επίσης, αφου κάνεις αίτηση σου κλείνουν ραντεβου και παίρουν τηλ. ειδική υπηρεσία πιστοποίησης διαβατηρίων και στο κάνουν φυλλο και φτερό. Τους έβλεπα 45 λεπτά να κοιτάνε σελίδα σελίδα και να πιστοποιουν κάθε υδατογράφημα απο το τηλ.

Σκέψου, αν ήταν τόσο απλό να πάρεις ένα αεροπλάνο και να ανοιξεις λογαριασμό εξω απο το αεροδρόμιο τι θα γινόταν. Καλά για savings account, oυτε συζήτηση..

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εντύπωση μου εκανε οταν έκανα αίτηση για αναβάθμιση απο student σε current (με 0.01% επιτόκιο παρακαλώ) και δεν έγινε αποδεκτή. Φυσικά η τράπεζα σου κάνει ξεκάθαρο οτι δεν είναι υποχρεωμένη να σου αιτιολογήσει την απόφαση της. Έπρεπε σχεδόν να γοητέψω την υπαλληλο (τι ωραια παιδάκια, δικά σας είναι? Μα πως είναι δυνατον... αφου φαινεσται 25 χρονων... κτλ κτλ :p :p) για να μου πει οτι θεωρειται ύποπτο να κάνεις αναβαθμιση student account, λιγο πριν σταματήσεις να είσαι student λόγω ξεπλυματος μαυρου χρηματος... Ο αλγοριθμος δεν κάνει διακρίσεις.

pelasgian
05-04-10, 17:56
Γιατί είναι χρήματα αποταμίευσης και ως τέτοια σκεφτόμαστε τι θα τα κάνουμε. Αν τα θεωρούσαμε κατανάλωσης, το ερώτημα θα ήταν εαν θα προλαβαίναμε να τα τρώγαμε πριν τα χάσουμε.

Τα χρήματα αξιοποιούνται με ένα συγκεκριμένο ρυθμό και αν ο ρυθμός παραγωγής είναι μεγαλύτερος από αυτόν της κατανάλωσης, δημιουργείται απόθεμα για εποχές που θα συμβαίνει το ανάποδο.

Αποταμίευση για την αποταμίευση δεν υπάρχει.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 6 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν είναι τόσο ευκολο αυτό.

Δεν μπορείς κάποιος να ανοιξει λογαριασμό στο ΗΒ, έτσι. Χρειάζεται είτε Social Number (που μπορεί να πάρει προσωρινό ακόμα και αν είναι με επίδομα ανεργείας), είτε status φοιτητή.

Να φανταστείς οταν μετά απο 3 χρονια αποφάσισα να ανοιξω student account σε άλλη τράπεζα, η αιτηση μου απορριφθηκε με αιτιολογια οτι απο το 3ετές μου πρόγραμμα εμενα 6 μήνες μόνο. Οταν ρώτησα αν μπορώ να ανοιξω current account, μου ειπανε οτι απο την στιγμή που απορριφθηκε απο το συστημα η αίτηση για student, δεν υπάρχει περίπτωση να γινει αποδεκτη για current.

Aν ήταν να ανοιγουν λογαριασμοι τόσο ευκολα, θα ήταν (ακόμα μεγαλύτερος) παράδεισος μαυρου χρήματος...

Είσαι γκαντέμης. Σε κόβουν ότι δεν είσαι του βασπεριανού καπιταλισμού, αλλά του κομουνισμού του καλατζουτζούκου και σου κάνουν επαναστατικά γυμνάσια. Το 98 που πήγα, έσκασα με 10,000 λιράκια, πήγα στη Lloyds, του λέω «τα θέλετε;» και μου λένε: «γιατί όχι;» Όταν πήρα το studentship έβαλα το πανεπιστήμιο να τα καταθέτει εκεί και έληξε το θέμα. Στη πορεία πήρα και ... gold card, διότι ήμουν από τους λίγους που δεν χρώσταγε, αλλά είχε και ... αποταμιευτικό!

ΔΕΥΤΕΡΟ λογαριασμό δεν σου ανοίγουν αν τους πεις ότι ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΠΡΩΤΟ, διότι έπεσε πολύ φέσι τραμπάλα από τη κάρτα της μίας τράπεζας στην άλλη, μέχρι που να φτάσει το όριο και των δύο στο θεό (όσο πληρώνεις, σου δίνουν περισσότερο όριο!) οπότε και ο «μάγκας» έφευγε με τα λεφτά και το κορίτσι προς το ηλιοβασίλεμα.

Ρε, εδώ στεγαστικό μου δώσαν, current account δεν θα μου δίναν; Gold Service κιόλας :lol: (και πρόσεξε, ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΙΑ!)

Πάρτα ... κομμούνι :p :whistle::crazy:

PALADIN
05-04-10, 22:16
Αυτές οι δυσκολίες για άνοιγμα λογαρισμού που ισχύουν στο ΗΒ ισχύουν και στις χώρες τις Ευρωζώνης;;
πχ. Ιταλία

George978
05-04-10, 23:43
Αυτές οι δυσκολίες για άνοιγμα λογαρισμού που ισχύουν στο ΗΒ ισχύουν και στις χώρες τις Ευρωζώνης;;
πχ. Ιταλία

θα τα παρεις απο την ελλαδα να τα βαλεις ιταλια? αστειο ειναι ?:p

pelasgian
06-04-10, 02:00
Ισλανδία που κάνει και ψύχρα για να σου μείνουν φρέσκα;

KLG
06-04-10, 03:37
Πελασγέ νομίζω απο το 1998 έχουν άλλαξει πολλά... Και εγώ νομιζα οτι θα έσκαγα με τα ωραια μου χιλιάρικα, και σε περίοδο κρισης, και θα με κερνουσαν και καφε οι τράπεζες, αλλά διαψευστηκα...

uncharted
06-04-10, 05:59
θεωρω μεγαλο λαθος να μεταφερει καποιος τα φραγκα του σε αλλη χωρα της ευρωζωνης (ειτε ενταγμενη, ειτε υποψηφια προς ενταξη οπως η ισλανδια -ασε που το νομισμα της εχει υποτιμηθει αρκετα-) και να νομιζει οτι ειναι πιο ασφαλης απο την ελλαδα

ο νοων νοειτο...

PALADIN
06-04-10, 08:41
θεωρω μεγαλο λαθος να μεταφερει καποιος τα φραγκα του σε αλλη χωρα της ευρωζωνης (ειτε ενταγμενη, ειτε υποψηφια προς ενταξη οπως η ισλανδια -ασε που το νομισμα της εχει υποτιμηθει αρκετα-) και να νομιζει οτι ειναι πιο ασφαλης απο την ελλαδα

ο νοων νοειτο...

δηλαδή είσαι πλέον πεπισμένος ότι η Ευρωζώνη πάει για φούντο;;;;

ρε σείς δεν τα βάζουμε στην Αλβανία να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο;;

Φανερός Πράκτωρ
06-04-10, 10:59
FT: Προς έκδοση ομολόγου στις ΗΠΑ η Ελλάδα (http://www.nooz.gr/economy/ft-pros-ekdosi-omologou-stis-ipa-i-ellada)


...Όπως αναφέρει η βρετανική εφημερίδα, η Αθήνα αναμένεται να στραφεί στους αμερικανούς επενδυτές καθώς συρρικνώνεται η ζήτηση για τα ομόλογά της στην Ευρώπη...

PopManiac
06-04-10, 11:29
Για να ανοίξει κανείς λογαριασμό σε κάποια χώρα της ΕΕ, χρειάζεται τουλάχιστον μόνιμη διεύθυνση ενώ σε αρκετές χώρες (Βέλγιο) χρειάζεται παράλληλα να έχει αριθμό "δημοτολογίου" ή / και συμβόλαιο εργασίας.

Δεν ξέρω τις δυνατότητες διασυνοριακού ανοίγματος λογαριασμών αλλά είμαι αρκετά βέβαιος πως μία τράπεζα πρέπει τουλάχιστον να έχει εγκατασταθεί σε κάποια χώρα προκειμένου να δίνει τέτοια δυνατότητα - αν υπάρχει που προς το παρόν νομίζω πως δεν υπάρχει.

nmakry
06-04-10, 13:24
Για να ανοίξει κανείς λογαριασμό σε κάποια χώρα της ΕΕ, χρειάζεται τουλάχιστον μόνιμη διεύθυνση ενώ σε αρκετές χώρες (Βέλγιο) χρειάζεται παράλληλα να έχει αριθμό "δημοτολογίου" ή / και συμβόλαιο εργασίας.


Διάβασα αρκετά σχετικά μηνύματα και μου κάνει εντύπωση. Σε μία ΕΕ που υπάρχει οικονομική και νομισματική ένωση, με την ελευθερία διακίνησης των κεφαλαίων να είναι ενσωματωμένη στις βασικές συνθήκες που διέπουν τη λειτουργία της, να χρειάζεσαι αριθμό δημοτολογίου ή συμβόλαιο εργασίας για να ανοίξεις λογαριασμό σε άλλη χώρα;

Δεν το έχω επιχειρήσει, αλλά τολμώ να πω ότι ακόμα κι εάν ΙΣΧΥΕ, θα είχε καταπέσει στην παραμικρή προσφυσή στο δικαστήριο των ευρωπαϊκών κοινοτήτων.

Δηλαδή, εάν εγώ γουστάρω να πάω στη Γαλλία για 12 μήνες να ξίνομαι, που έχω δικαίωμα, θα πρέπει να εργαστώ εκεί ή να γίνω Γάλλος υπήκοος για να ανοίξω λογαριασμό σε τράπεζα εκεί; Δεν είναι λίγο κουφό για να ισχύει;

anon
06-04-10, 13:38
και μένα κουφό μου ακούγεται. αν και κάποια μέτρα θα υπάρχουν, κυρίως για τον έλεγχο του μαύρου χρήματος. Λογικά λογαριασμό θα μπορείς να ανοίξεις, ίσως εαν πάς με μερικά τούβλα για να τα καταθέσεις να σου πουν "πόθεν έσχες φιλαράκι", αλλά εαν γίνει με κάποιο wire transfer απο άλλη τράπεζα της ΕΕ, δεν βλέπω γιατί να έχουν πρόβλημα.

nmakry
06-04-10, 13:52
και μένα κουφό μου ακούγεται. αν και κάποια μέτρα θα υπάρχουν, κυρίως για τον έλεγχο του μαύρου χρήματος. Λογικά λογαριασμό θα μπορείς να ανοίξεις, ίσως εαν πάς με μερικά τούβλα για να τα καταθέσεις να σου πουν "πόθεν έσχες φιλαράκι", αλλά εαν γίνει με κάποιο wire transfer απο άλλη τράπεζα της ΕΕ, δεν βλέπω γιατί να έχουν πρόβλημα.

Α pri ori εγκληματία δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν κάποιον. Έλεγχο για τη διακίνηση κεφαλαίων ας κάνουν. Το να μου απαγορεύσουν να λειτουργήσω όπως ένας Γάλλος στη Γαλλία, είναι κάτι που παραβιάζει κατάφορα τις συνθήκες της ΕΕ. Αν επιμένετε ότι ισχύει, ευχαρίστως το κυνηγάω για προσφυγή... Η αποζημίωση για δυσμενή διάρκιση θα γεμίσει αρκετούς λογαριασμούς σε κάθε χώρα :p

uncharted
06-04-10, 16:13
δηλαδή είσαι πλέον πεπισμένος ότι η Ευρωζώνη πάει για φούντο;;;;
ουσιαστικα ειπα οτι οσο ασφαλης εισαι στην ελλαδα, αλλο τοσο εισαι και σε οποιαδηποτε αλλη χωρα της ευρωζωνης (δηλαδη ή πολυ ή καθολου)


ρε σείς δεν τα βάζουμε στην Αλβανία να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο;;
ειναι σκληρο νομισμα το αλβανικο λεκ, ε?

--

παντως για το φουντο δεν ξερω, αλλα σημερα βλεπω αυτο:

Spreads ελλ. ομολόγων: 399 μ.β. (+53,6 µ.β.):hmm:

Φανερός Πράκτωρ
06-04-10, 16:34
Α pri ori εγκληματία δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν κάποιον. Έλεγχο για τη διακίνηση κεφαλαίων ας κάνουν. Το να μου απαγορεύσουν να λειτουργήσω όπως ένας Γάλλος στη Γαλλία, είναι κάτι που παραβιάζει κατάφορα τις συνθήκες της ΕΕ. Αν επιμένετε ότι ισχύει, ευχαρίστως το κυνηγάω για προσφυγή... Η αποζημίωση για δυσμενή διάρκιση θα γεμίσει αρκετούς λογαριασμούς σε κάθε χώρα :p

Νομίζω ότι μου ζήτησαν αποδεικτικό για το που μένω και ίσως και το συμβόλαιό εργασίας μου (αυτά για Γαλλία σε μη γαλλική τράπεζα).

nmakry
06-04-10, 20:34
Νομίζω ότι μου ζήτησαν αποδεικτικό για το που μένω και ίσως και το συμβόλαιό εργασίας μου (αυτά για Γαλλία σε μη γαλλική τράπεζα).

Φυσικά και πρέπει να ζητάνε αποδεικτικό που μένεις (στη χώρα που ανοίγεις τον λογαριασμό)... Όπως επίσης να ζητάνε και πιστοποιητικό φορολογικής έδρας (αλλά να αποδέχονται το ελληνικό, εάν έχεις φορολογική έδρα την Ελλάδα). Δεν είναι λογικό να ανοίγουν λογαριασμό σε άτομο αγνώστου διαμονής ή αγνώστου φορολογικής έδρας...

megahead13
07-04-10, 01:57
Πελασγέ νομίζω απο το 1998 έχουν άλλαξει πολλά... Και εγώ νομιζα οτι θα έσκαγα με τα ωραια μου χιλιάρικα, και σε περίοδο κρισης, και θα με κερνουσαν και καφε οι τράπεζες, αλλά διαψευστηκα...
Ρε συ ούτε εγώ, ούτε άλλοι αντιμετωπίσαμε πρόβλημα εδώ πέρα. Και δε μιλάμε για student account. Μάλλον εδώ στα Highlands οι Κέλτες λειτουργούν καλύτερα! :twisted: :p

pelasgian
07-04-10, 02:06
παίδες μην τρελαίνεστε, δεν υπάρχει θέμα, άνοιξε λογαριασμό όπου θέλεις. Απλά δεν έχει νόημα. Εξάλλου, αν έχεις 50-100,000 στη τράπεζα και το σπιτι σου εξοχικό σου, συμβόλαιο ασφάλειας ζωής κλπ κλπ αξίζουν 10 φορές, αυτά, οι καταθέσεις σε ένοιαξαν; Άμα πάει άπατο το πλοίο, το βρακοζώνη κοιτάς να περισώσεις; Το ότι θα βγουν μαχαίρια σε κάθε γωνία του δρόμο και θα κυκλοφορείς ζωσμένος με κουμπούρια δεν σε νοιάζει;

uncharted
07-04-10, 06:54
Τι πάει να πει «μην μας πιάνει πανικός, εκτός αν έχουμε εκατομύρια». Δηλαδή αν έχεις 10,000 ή 100,000 χιλιάρικα και χάσεις το ένα ή τα δέκα δεν σε απασχολεί; Αν έχεις εκατομύρια δεν σε απασχολεί, διότι έχεις το μηχανισμό να τα τζιράρεις αυτά και να τα κερδίσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αν ΔΕΝ έχεις, τότε αυτά είναι οι καταθέσεις πολλών ετών εργασίας και ΕΣΕΝΑ σε ενοχλεί.

παίδες μην τρελαίνεστε, δεν υπάρχει θέμα, άνοιξε λογαριασμό όπου θέλεις. Απλά δεν έχει νόημα. Εξάλλου, αν έχεις 50-100,000 στη τράπεζα και το σπιτι σου εξοχικό σου, συμβόλαιο ασφάλειας ζωής κλπ κλπ αξίζουν 10 φορές, αυτά, οι καταθέσεις σε ένοιαξαν; Άμα πάει άπατο το πλοίο, το βρακοζώνη κοιτάς να περισώσεις; Το ότι θα βγουν μαχαίρια σε κάθε γωνία του δρόμο και θα κυκλοφορείς ζωσμένος με κουμπούρια δεν σε νοιάζει;
αλλαζεις πολυ γρηγορα γνωμη βλεπω :rolleyes:

pelasgian
07-04-10, 10:48
Μα και συ τώρα, άσε με να τραβήξω τα δικά μου σε cash χωρίς ουρά και μετά θα σου πω...

PALADIN
07-04-10, 15:19
ΔΙΑΒΆΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΉ


Θυμάστε πρίν περίπου κανά χρόνο, ίσως και περισσότερο, όταν ο Καραμανλής είχε διαθέσει 28 δισ ευρώ για να στηριχθούν οι Ελληνικές Τράπεζες που θα είχαν πρόβλημα ρευστότητας από την Παγκόσμια Οικονομική κρίση;;;
Τότε οι περισσότερες Τράπεζες είπαν ότι εμείς έχουμε πολύ γερή Κεφαλαιακή Βάση και δεν χρειαζόμαστε χρήματα.
Ο κύριος λόγος που το είπαν είναι γιατί με αυτόν τον τρόπο το Κράτος θα εξαγόραζε μέρος της εκάστοτε Τράπεζας, όπως έγινε και στην Αμερική με την Citibank.

Τώρα όμως αλλάξαν κάπως τα πράγματα και οι Τράπεζες ζητάνε από μόνες τους να ενισχυθούν.
Λέτε να δούμε σε κάποιες Τράπεζες το Δημόσιο να αυξάνει τα ποσοστά του;;;
και μετά να τα πουλάει σε ξένους για να καλυφθεί το υπέρογκο Δημόσιο Χρέος

Μάλλον κάτι τέτοιο θα συμβεί.


=========================

Σύμφωνα με τον υπουργό Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου
Χρήση των αδιάθετων κεφαλαίων του πακέτου στήριξης ζητούν οι τράπεζες
Τετάρτη, 7 Απριλίου 2010 14:05
URL: http://www.naftemporiki.gr/news/redirstory.asp?id=1799282



Χρήση των αδιάθετων κεφαλαίων του σχεδίου στήριξης των τραπεζών ζήτησαν να κάνουν τα εγχώρια τραπεζικά ιδρύματα, σύμφωνα με τον υπουργό Οικονομικών Γιώργο Παπακωνσταντίνου.

«Οι τράπεζες ζήτησαν να χρησιμοποιήσουν τα αδιάθετα του σχεδίου στήριξης», δήλωσε ο υπουργός στους δημοσιογράφους μετά τη συνάντηση που είχε με τον διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος Γιώργο Προβόπουλο και τον διευθύνοντα σύμβουλο της Εθνικής Τράπεζας Απόστολο Ταμβακάκη.

Περίπου 17 δισ. ευρώ, κυρίως κρατικές εγγυήσεις, παραμένουν αδιάθετα στο πλαίσιο του προγράμματος στήριξης ύψους 28 δισ. ευρώ που ενεργοποίησε η προηγούμενη κυβέρνηση για την αντιμετώπιση της κρίσης.

Πηγή: Reuters

gogos888
07-04-10, 21:51
Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω ιδέα; Γίνεται να ανοίξει κάποιος λογαριασμό στην τράπεζα Κύπρου (την Κυπριακή) χωρίς την φυσική του παρουσία; Από το internet π.χ;

MAuVE
07-04-10, 22:21
Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω ιδέα; Γίνεται να ανοίξει κάποιος λογαριασμό στην τράπεζα Κύπρου (την Κυπριακή) χωρίς την φυσική του παρουσία; Από το internet π.χ;

Γιατί δεν στέλνεις ένα e-mail στην Κύπρο να ρωτήσεις;

Και αν μάθεις μας λές και εμάς...

pelasgian
07-04-10, 22:50
Αν καταρρεύσει η ελληνική οικονομία, καταρρέει και το εννιαίο αμυντικό δόγμα ;)

Κύριοι, δεν υπάρχει έξοδος, αρχίστε να κλείνετε τις τρύπες του σκάφους, ή μοιραστείτε τη τύχη του.

ΑΡΜΕΝΗ ΕΛΕΝΗ
09-04-10, 16:05
ΕΑΝ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ....ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ..ΠΟΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΥΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΠΤΩΧΕΥΣΕΙ ΠΕΡΡΙΣΣΟΤΕΡΟ???ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?? ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΔΟΥΛΕΨΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΛΕΨΑΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ...

Οβελίξ
09-04-10, 16:06
ΒΑΛΤΑ ΣΤΟ ΣΤΡΩΜΑ!! ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΛΥΣΗ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΑΙΣ ΚΥΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΠΤΩΧΕΥΣΕΙ ΕΞΗΣΟΥ!!

pelasgian
09-04-10, 16:09
Όχι κυρία Αρμένη,
κατά τη γνώμη μου δεν κινδυνεύουν τουλάχιστον μέχρι το 2011, διότι το ελληνικό τραπεζικό σύστημα έχει εγγυήσεις από το ελληνικό κράτο το υπόλοιπο των 28 δις που δόθηκαν από τη κυβέρνηση της ΝΔ και έμειναν άλλα 17 και επίσης τις εγγυήσεις της κεντρικής ευρωπαϊκής τράπεζας ότι θα αγοράζει ελληνικά ομόλογα και θα στηρίζει τα εθνικά τραπεζικά συστήματα. Οι καταθέσεις σας είναι απολύτως ασφαλείς. Αν πανικοβληθείτε και αρχίσετε να μεταφέρετε λεφτά έξω, τότε μπορεί να καταρρεύσσει και θα χάσετε τα λεφτά και εκεί που τα πήγατε, διότι θα επηρεαστεί η τιμή του ευρώ και η αγοραστική του αξία.

anon
09-04-10, 16:11
@ΑΡΜΕΝΗ ΕΛΕΝΗ
1. Μην γράφεις με κεφαλαία. Ειναι σαν να ουρλιάζεις, και δεν ειναι ευγενικό.
2. Εαν έχεις τόσα πολλά σε καταθέσεις ώστε να φοβάσαι, πάρε κανα ακίνητο που τώρα είναι φθηνά. ακόμα καλύτερα γή.
3. Εναλλακτικά, αφού πέσει κιάλλο το χρηματιστήριο, πάρε μετοχές. Με την απαξίωση της ελληνικής οικονομίας, πόσο πιο κάτω να πάει; Μακροπρόθεσμα θα έχεις καλύτερες αποδώσεις.
4. Εαν τίποτε απο όλα τα παραπάνω σενάρια δεν σε βοηθήσει, δηλαδή όλα είναι για φούντο, τότε τίποτε δεν θα σε έσωζε το πιθανότερο, μιλάμε για ολική καταστροφή. Εαν και η πιθανότητα κάτι τέτοιου ειναι πολύ μικρή, ωστόσο το 2012 ειναι κοντά οποτε έχεις τις εξείς επιλογες
4.α. Τα τρώς όλα και κάνεις γλέντια και χαίρεσε την ζωή για το λίγο που της έχει απομείνει.
4.β. Μεταναστεύεις σε άλλη ήπειρο, καλύτερα ίσως πολύ μακριά, πχ Αυστραλία, και παίρνεις ότι μπορείς μαζί σου, και ξεκινάς εκεί μια καινούργια ζωή.

GetRid
09-04-10, 16:20
Ρε! Μην της την λέτε! Προφανώς έχει μικρή σχέση με τον κόσμο των φόρα και τους Η/Υ γενικότερα.:)

Η συμβουλή μου: Αν φοβάσαι (και ποιος δεν φοβάται?) και έχεις αρκετά χρήματα, τότε μετέτρεψε τα σε χρυσό. Δεν χάνει ποτέ την αξία του, ιδίως σε περιόδους κρίσης.

pelasgian
09-04-10, 16:51
Ναι μόνο που ο χρυσός έπεφτε από το 80 μέχρι το 2000 και ανεβαίνει συνεχως από το 2000 και πέρα, και είναι σε τιμές limit up κατά τη γνώμη μου. Μετά από 30 χρόνια θα μπορείς να ξαναπουλήσεις αυτά που αγόρασες τώρα.

Μην κουνάτε ρούπι τα λεφτά σας. Το μικρό ποσοστό των καταθέσεών σας αναφορικά με το σύνολο της περιουσίας σας (π.χ. 100,000 ευρώ καταθέσεις, 500,000 ακίνητα και 300,000 αξία ασφαλείων) μπορεί μετακινούμενο να φέρει σαν αποτέλεσμα την κατάρρευση της οικονομίας μας.

Η κατάρρευση της οικονομίας θα ξεφτυλίσει την αξία της περιουσίας της τόσο σε επίπεδο χρηματικό αλλά και σε επίπεδο χρηστικό (ποιος θέλει σπίτι σε μία χώρα που σφάζονται με όπλα στο δρομο επειδή κανείς δεν έχει δουλειά και λεφτά; ) και θα αχρηστεύσει τα ασφαλιστικά αποθέματά σας.

Αν υποθέσουμε ότι «τα σώσατε» και πήρατε μετρητά έξω, η κρίση μπορεί να χτυπήσει ΚΑΙ ΕΚΕΙ (όλες οι οικονομίες είναι αλληλένδετες και το χρήμα να γίνει χαρτοπετσέτες).

Οπότε, μην εγκαταλείπετε το μεγάλο βαρύ σκάφος για να μπείτε στη βάρκα στα πρώτα νερά. Αν κάνει νερά το σκάφος, η βάρκα θα γυρίσει τούμπα. Κλείστε τις τρύπες, βοηθήστε τη κατάσταση. Εξάλλου, η Ελλάδα είναι ένα μεγάλο και βαρύ τάνκερ δίπατο, δεμένο γερά σε ένα καλό λιμάνι με άλλα 24 σκάφη και δεν παθαίνει τίποτα. Απλά τα νερά που βάλαμε μας είπαν να βγάλουμε σε πρώτη φάση με δικές μας αντλίες και άμα δούμε τα ζόρια, θα έρθει και συνεργείο από τα άλλα σκάφη που και εκείνα βγάζουν νερά με τους κουβάδες από τα αμπάρια.

Στο πάτο ΔΕΝ ΠΑΜΕ. Μακρυά από τις βάρκες. Όσοι πάτε για τις βάρκες τελειώσατε.

uncharted
09-04-10, 16:54
Αν υποθέσουμε ότι «τα σώσατε» και πήρατε μετρητά έξω, η κρίση μπορεί να χτυπήσει ΚΑΙ ΕΚΕΙ (όλες οι οικονομίες είναι αλληλένδετες και το χρήμα να γίνει χαρτοπετσέτες).
γι' αυτο ειπα οτι δεν εχει νοημα σε αλλη χωρα της ευρωζωνης...

PopManiac
09-04-10, 16:56
Ο χρυσός σήμερα είναι στα ύψη και εκεί και αν δεν παίζει σπέκουλο.

Επενδύσεις σε αγορά χρυσού είναι για εκείνους που έχουν αρκετή γνώση της αγοράς και ασχολούνται με το σπορ καθημερινά, δεν είναι για να αφήσεις λεφτά και απλά να κάτσεις και να περιμένεις.

Καλό είναι να υπάρχει σύνεση και ηρεμία και να μην ακούει κανείς τα παπαγαλάκια, τους άσχετους (που έχει γεμίσει ο τόπος με δαύτους) και τους ανεύθυνους που συμβουλεύουν εκ του ασφαλούς.

anon
09-04-10, 16:59
Eμ γιαυτο λέω καλύτερα σε ακίνητα, και βασικά γή (χωράφια).
1. Και να γίνει γης μαδιάμ, γη ειναι, δεν είναι κανα κτίσμα να σαβουριάσει.
2. Στην ανάγκη φυτεύεις καμμιά πατάτα, κανα κρεμμύδι να την βγάλεις βρε αδερφέ.

pelasgian
09-04-10, 17:01
Ο χρυσός έχει μία περιοδικότητα και τα ράλλιες του πάντως. Παίζω λίγα σε χρυσό και βγάζω λίγο πιο πάνω από τις αποδόσεις των προθεσμιακών. Όμως, τώρα είναι σε φάση που αναρωτιέμαι. Θα κάνει την αναμενώμενη εποχιακή του πτώση μέχρι τον Αύγουστο, ή θα τα πάρει όλα και θα φύγει στα 500;

trd64
09-04-10, 17:13
Μην λέτε αστεία πράγματα για σοβαρά πράγματα.

Αν πτωχεύσει μια τράπεζα καλυπτόμαστε έως €100 000. Η κάλυψη είναι από το δημόσιο, αλλά πότε θα τα πάρουμε μόνο ο θεός ξέρει (και αν τα πάρουμε).

Αν πτωχεύσει το κράτος, μπορεί να κάνει δέσμευση καταθέσεων και ας είναι παράνομο. Ποιος τους εμπιστεύεται? (όλους εννοώ).

Προσωπικά δεν έχω κανένα δάνειο και οι άχρηστοι με έχουν χρεώσει (αναλογικά) €35000 περίπου. Αρκετά έφαγαν, δεν θα φάνε άλλα από εμένα τουλάχιστον.

Η μεταφορά καταθέσεων είναι ασφαλής σε ασφαλή χώρα της ΕΕ.

Επενδυτικά, ίσως θα άξιζε να γίνει μετατροπή σε $.

Όλα τα άλλα είναι για τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ. Ο Λιανός (καθηγητής ΟΠΑ) το είπε καθαρά. Στον καπιταλισμό τα οφέλη τα έχουν οι λίγοι και το κόστος οι πολλοί.

IoStefo1
09-04-10, 17:39
Απ`ότι ξέρω δεν σου ανοίγουν τραπεζικό λογαριασμό εάν δεν έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά.αν είναι τόσο εύκολο ο καθένας με ένα ταξιδάκι σε κάποια ΕΕ χώρα θα τον άνοιγε και θα είχε και το IBAN και μετά θα κοιμόταν ήσυχος.;)

trd64
09-04-10, 17:56
Απ`ότι ξέρω δεν σου ανοίγουν τραπεζικό λογαριασμό εάν δεν έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά.αν είναι τόσο εύκολο ο καθένας με ένα ταξιδάκι σε κάποια ΕΕ χώρα θα τον άνοιγε και θα είχε και το IBAN και μετά θα κοιμόταν ήσυχος.;)

Τόσο εύκολο είναι.

serf f2
09-04-10, 18:02
Για ανοιγμα λογαριασμου σε οποιαδηποτε Ευρωπαικη χωρα

http://ec.europa.eu/youreurope/nav/el/citizens/consumer-protection/bank-account/index.html

freshmeat
09-04-10, 18:24
Αν καταρρεύσει η ελληνική οικονομία, καταρρέει και το εννιαίο αμυντικό δόγμα ;)

Κύριοι, δεν υπάρχει έξοδος, αρχίστε να κλείνετε τις τρύπες του σκάφους, ή μοιραστείτε τη τύχη του.

Φίλε, νομίζω ότι η παρομοίωσή σου είναι ατυχής.
Το σκάφος που λες δεν έχει απλώς τρύπες, αλλά είναι σε χειρότερη κατάσταση και από τον Αδρία Ι.
Δε σηκώνει μπαλώματα. Όπως όπως μέχρι να φτάσουμε σε κάποιο λιμάνι. Και εκεί πάλι βλέπουμε. Αυτή είναι η κατάσταση, και αυτή είναι και η πολιτική της κυβέρνησης.
Και στην ακήρυκτη γενική αβαρία θυσιάζει τους μικρούς και τους μικρομεσαίους.

Nozomi
09-04-10, 23:12
Ειληκρινά δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάνε κάποιοι με την πρόθεση των συμπολιτών τους να μεταφέρουν τις οικονομίες τους εκτός.
Αυτοί που τα λένε αυτά, πιθανώς οι ίδιοι δεν έχουν αντίστοιχα τα πόσα (είναι γνωστή η εμμονή πολλών στα ακίνητα), είτε αισθάνονται οι ίδιοι ασφάλεια.
Αν είχα 100,000 φυσικά και θα τα είχα ήδη ξαποστείλει σε μια ξένη τράπεζα και δεν θα περίμενα να το παίξω "οικονομικός πατριώτης" και να στηρίζω τις ελληνικές τράπεζες...
Άλλωστε αυτό κάνουν και οι πολιτικοί μας.

pelasgian
10-04-10, 01:02
Και τι θα γινόταν αν τα έστελνες έξω;
Στη τελική ή πάρτα σπίτι σου, ή βάλτα σε θυρίδα εδώ, σιγά τον τόκο που έχουν δηλαδή.

Να μου πεις ότι τα Χριστούγεννα πήγες και ψώνισες μερικά δολάρια και έβγαλες 20cents στο κάθε ευρώ και τώρα θα πάρεις τα δολάρια και θα τα κάνεις λίρες για να βγάλεις άλλα 10, ώστε στη συνέχεια να ξαναγυρίσεις στο ευρώ όταν θα παέι και πάλι 1,50 το καταλαβαίνω.

Nozomi
10-04-10, 01:19
Έστω σε θυρίδα εδώ. Γνωρίζω αρκετούς που το έχουν κάνει.
Το σπίτι είναι επικίνδυνο. Δεν γνωρίζεις πότε μπορεί να έρθουν στο σπίτι σου κάτι πεινασμένοι τύποι με ρόπαλα...

Ελπίζω να αποφύγουμε φυσικά τα χειρότερα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις και ήδη πριν έναν χρόνο επικράτησε (για άλλους λόγους) κατάσταση αναρχίας στην χώρα.

pelasgian
10-04-10, 01:25
Μα να πάρεις τα ευρώ και να τα πας σε άλλη χώρα, υπάρχει ενδεχόμενο να μην μπορείς να πας να τα πάρεις.

George978
10-04-10, 01:37
Τη κυριακή προτίθεμαι να κερδίσω το τζόκερ , θέλω μια σοβαρή πρόταση σ3 ποια χώρα να τα καταθέσω γιατί φοβάμαι ότι την επόμενη μέρα θα χρεωκοπησουμε...με έχει φάει το άγχος...

trd64
10-04-10, 01:55
Και τι θα γινόταν αν τα έστελνες έξω;
Στη τελική ή πάρτα σπίτι σου, ή βάλτα σε θυρίδα εδώ, σιγά τον τόκο που έχουν δηλαδή.

Να μου πεις ότι τα Χριστούγεννα πήγες και ψώνισες μερικά δολάρια και έβγαλες 20cents στο κάθε ευρώ και τώρα θα πάρεις τα δολάρια και θα τα κάνεις λίρες για να βγάλεις άλλα 10, ώστε στη συνέχεια να ξαναγυρίσεις στο ευρώ όταν θα παέι και πάλι 1,50 το καταλαβαίνω.

Μερικοί δίνουν καλό επιτόκιο. Αν το ποσό είναι μεγάλο κάνει διαφορά.
Πολλοί μιλάνε για μια υποτίμηση 15-25% σε σχέση με το $ οπότε ίσως έκανε κάποια διαφορά (αλλά είναι επένδυση, οπότε έχει κάποιο ρισκο).

Οι τράπεζες στην Ελλάδα αυξάνουν τα επιτόκια χορηγήσεων και κρατάνε χαμηλά τα επιτόκια καταθέσεων. Έτσι εμένα μου λένε : Δεν θέλουμε να καταθέσεις σε εμάς. Και εγώ τους ακούω πάντα :evil:
Μερικές τράπεζες είναι στο κόκκινο και αν κοκκινίσουν και άλλο κινδυνεύουν να τιναχτούν.

........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μα να πάρεις τα ευρώ και να τα πας σε άλλη χώρα, υπάρχει ενδεχόμενο να μην μπορείς να πας να τα πάρεις.

Θα τα μεταφέρεις με e-banking.

........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τη κυριακή προτίθεμαι να κερδίσω το τζόκερ , θέλω μια σοβαρή πρόταση σ3 ποια χώρα να τα καταθέσω γιατί φοβάμαι ότι την επόμενη μέρα θα χρεωκοπησουμε...με έχει φάει το άγχος...

Γερμανία, Κύπρο κλπ.

MNP-10
10-04-10, 02:36
Οι τράπεζες στην Ελλάδα αυξάνουν τα επιτόκια χορηγήσεων και κρατάνε χαμηλά τα επιτόκια καταθέσεων. Έτσι εμένα μου λένε : Δεν θέλουμε να καταθέσεις σε εμάς. Και εγώ τους ακούω πάντα :evil:
Μερικές τράπεζες είναι στο κόκκινο και αν κοκκινίσουν και άλλο κινδυνεύουν να τιναχτούν.

Η λογικη λεει οτι αμα αυξησουν το επιτοκιο για να κρατησουν το κοσμο, θα εχει καλο αποτελεσμα. Η πραγματικοτητα ειναι οτι οσοι ειναι ψιλιασμενοι θα εκλαβουν τη σημαντικη ανοδο στα καταθετικα επιτοκια ως "προβλημα των τραπεζων" που θα επισπευσει μια αλυσιδωτη αντιδραση εκταμιευσεων. Η ψυχολογια παιζει τεραστιο ρολο.

trd64
10-04-10, 04:11
Η λογικη λεει οτι αμα αυξησουν το επιτοκιο για να κρατησουν το κοσμο, θα εχει καλο αποτελεσμα. Η πραγματικοτητα ειναι οτι οσοι ειναι ψιλιασμενοι θα εκλαβουν τη σημαντικη ανοδο στα καταθετικα επιτοκια ως "προβλημα των τραπεζων" που θα επισπευσει μια αλυσιδωτη αντιδραση εκταμιευσεων. Η ψυχολογια παιζει τεραστιο ρολο.

Το ΤΠΔ που δεν είναι φραγκοφονιάδες το αύξησαν .5%.
Η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο αλλά η λογική μεγαλύτερο.
Οι τράπεζες με τα δικά μας χρήματα έχουν την δυνατότητα να δανείζονται πολύ φτηνά από ΕΕ και στην συνέχεια αγοράζουν πολύ ακριβά κρατικά ομόλογα (δλδ μας φεσώνουν).
Αν θέλουν άκρατο καπιταλισμό ας παίξουμε με τους δικούς τους όρους ;)

BeholderX
10-04-10, 06:02
Μα να πάρεις τα ευρώ και να τα πας σε άλλη χώρα, υπάρχει ενδεχόμενο να μην μπορείς να πας να τα πάρεις.

Διευθυντής υποκαταστήματος τράπεζας μου είπε το ίδιο πράγμα, πως όταν χρεωκοπεί μία χώρα, κλείνουν τα σύνορά της όσο διαρκεί αυτό το status, ακριβώς για να αποτρέψουν τη μετακίνηση του πληθυσμού. Απλώς θα είναι σχετικά ασφαλή, μέχρι να βγει η χώρα από την κατάσταση χρεωκοπίας (5, 10, 15 χρόνια ?).

Φαντάζομαι στο worst case scenario, δηλ. σε μια περίπτωση χρεωκοπίας, τα χρήματα (ευρώ ή όχι) εντός του εσωτερικού θα χάσουν την αξία τους, μιας και δεν θα υπάρχουν αγαθά (τρόφιμα, βενζίνη, ανταλλακτικά, φάρμακα, κλπ).

Και τωρα στο ιατρικό κομμάτι. Πάντως, από τρόφιμα, το πιο πολύτιμο είναι η πρωτεϊνη. Λίπος, βιταμίνη C και υδατάνθρακες (δηλ. θερμίδες) είναι πιο εύκολο να βρεθούν. Αυτοί που έχουν μερικές κοτούλες, θα γίνουν μαυραγορίτες με τα αυγά! Τα δε ποδήλατα, θα κάνουν μια περιουσία.

Οσον αφορά τα φάρμακα, βράστε τα... (όρυζα, όχι αυγά!). Μην κοιτάτε τις προηγούμενες κατοχικές περιόδους που πέρασε η Ελλάδα, τότε οι άνθρωποι δεν είχαν εξαρτημένους οργανισμούς από τα φάρμακα. Μέσα σε ένα τρίμηνο από την έλλειψη φαρμάκων, θα έχει πεθάνει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού (ασθματικές κρίσεις, καρδιοαγγειακά προβλήματα, κλπ). Θα λυθεί άμεσα και το ασφαλιστικό έτσι! :twisted:
Και θα στραφεί ο κόσμος στις εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας για να επιβιώσει (δηλ. ομοιοπαθητική).

Το μεγάλο πρόβλημα βέβαια και οι τραγωδίες θα είναι για αυτούς που έχουν μικρά παιδιά, καθώς θα τα δουν να μεγαλώνουν (ή να πεθαίνουν) στην εξαθλίωση, ελλείψη τροφίμων και φαρμάκων. Ενώ είχαν τόσα όνειρα για αυτά.

Πάντως, οι αλλαγές δεν έρχονται μέσα από ease and quiet. Ισως είναι μια καλή ευκαιρία να αναγεννηθεί η Ελλάδα και ο κόσμος ολόκληρος, παρόλο που θα γίνει μέσα από κρίση (όπως γίνεται πάντα άλλωστε). Η ιστορία του άκρατου Καπιταλισμού στον κόσμο θα τελειώσει σύντομα, δεν μπορεί οι λίγοι να ευημερούν και οι υπόλοιποι να ζουν στην εξαθλίση. Και μάλλον η Ελλάδα θα είναι από τις πρώτες στον κόσμο που θα προσαρμοστεί, γιατί η κρίση έπεται - αργά ή γρήγορα - και στις υπόλοιπες χώρες. Φανταστείτε τι θα γίνει στις Η.Π.Α. όταν καταρρεύσουν (αφού προς το παρόν ευημερούν εκμεταλλευόμενοι την οπλική υπεροχή τους), τόσο λόγο της εξάπλωσης των όπλων στο μέσο νοικοκυριό, όσο και λόγω του πολιτιστικού επιπέδου τους. Εδώ θα είμαστε πιο ανθρώπινα (συγκριτικά, και όσο επιτρέπουν οι καταστάσεις).

PopManiac
10-04-10, 10:45
ΒeholderX, προσέχουμε τι γράφουμε, από πού και ως πού προκύπτει πως σε χρεοκοπία κλείνουν τα σύνορα της χώρας και απαγορεύονται μετακινήσεις πληθυσμού;;;;;;;;

Το έχω ξαναγράψει, μακριά από πηγές (εσκεμμένης ή λόγω πλήρους άγνοιας) παραπληροφόρησης, και δεν το λέω για εσένα αλλά για εκείνον που σου είπε την major μπαρούφα.

Επίσης, τι γράφεις για εξαθλιώσεις και θανάτους παιδιών, τι λέμε τώρα;;;;;;

Πού τα έμαθες αυτά;

Θα το έκανα delete το ποστ σου αλλά το αφήνω απλά για να βλέπουν οι υπόλοιποι πού μπορεί να φτάσει η χρεοκοπο-λαγνεία...

geovision
10-04-10, 10:54
Καλημέρα σε όλους,

Παιδιά προσέχετε παρακαλώ τι γράφετε. Είναι το ελάχιστο καθήκον του καθενός από εμάς. Μην σπέρνετε πανικό χωρίς να υπάρχει κανείς λόγος. Ούτε χρεοκοπία έρχεται ούτε τίποτα. Ποιος θέλει δηλαδή την Δευτέρα να γίνουμε Αργεντινή? Να φερθούμε όλοι με εθνική συνείδηση και να βοηθήσουμε την κατάσταση. Ας βάλουμε πλάτη για να μην βρεθούμε σε πολύ δύσκολη θέση. Η χτεσινές εξελίξεις νομίζω ότι είναι οπωσδήποτε καλύτερες από τις προχτεσινές. Ας κρατήσουμε αυτό τουλάχιστον!

@ ADSLgr.com All rights reserved.