PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωκοπία της χώρας & τραπεζικές καταθέσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

shadowman
13-04-10, 17:03
Του υδραυλικού ναι. Του μεγάλου όμως φοροδιαφεύγοντα, το αποκρυμμένο εισόδημα γίνεται παράγωγα στην goldman sucks.
Εδώ είναι όλο το ζουμί. Η λογική αρκετών βασίζεται "μα αυτόν θα πιάσεις υπάρχουν τόσοι που κλέβουν και ειδικά οι μεγαλοκαρχαρίες που τρώνε τα πολλά δις"
Έτσι είναι ο ελλην, πρωταθλητής της κλάψας, ο αδικημένος όλο ψευτοδικαιολογίες του στυλ πάντα φταίει κάποιος άλλος πλην αυτού του ιδίου. θα προσπαθήσει να συνεχίσει την καταλήστευση των αδύναμων, γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος μεγαλύτερος (φανταστικός ή πραγματικός) που την γλιτώνει και έτσι το καθεστώς θα παραμένει το ίδιο. Μένει πια να έρθει το ΔΝΤ (αμήν και πότε) να σπάσει αυτή η κοροϊδία.

nnik
13-04-10, 17:17
Εδώ είναι όλο το ζουμί. Η λογική αρκετών βασίζεται "μα αυτόν θα πιάσεις υπάρχουν τόσοι που κλέβουν και ειδικά οι μεγαλοκαρχαρίες που τρώνε τα πολλά δις"
Έτσι είναι ο ελλην, πρωταθλητής της κλάψας, ο αδικημένος όλο ψευτοδικαιολογίες του στυλ πάντα φταίει κάποιος άλλος πλην αυτού του ιδίου. θα προσπαθήσει να συνεχίσει την καταλήστευση των αδύναμων, γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος μεγαλύτερος (φανταστικός ή πραγματικός) που την γλιτώνει και έτσι το καθεστώς θα παραμένει το ίδιο. Μένει πια να έρθει το ΔΝΤ (αμήν και πότε) να σπάσει αυτή η κοροϊδία.

Το πιστεύεις ότι ενδόμυχα ευχόμουν ,να τη φουντάρουμε τη βάρκα ,μπας και αλλάξει το μπ.....λο η χώρα;
Έτσι κι αλλιώς το σύγχρονο ελληνικό κράτος εξ αρχής η ναυμαχία του Ναυαρίνου το διέσωσε,δηλαδή οι ξένοι.
Ακόμα μια φορά αυτους περιμένουμε,γιατί από μόνοι μας,με τίποτα....

Gila1899
13-04-10, 17:28
Το πιστεύεις ότι ενδόμυχα ευχόμουν ,να τη φουντάρουμε τη βάρκα ,μπας και αλλάξει το μπ.....λο η χώρα;

Εχεις την εντύπωση ότι η βάρκα σώθηκε; Πέρα από αυτά που λέει ο ΓΑΠ και τα πράσινα παπαγαλάκια, οι περισσότεροι αναλυτές εξακολουθούν να θεωρούν ότι το πιθανότερο είναι η βάρκα να...καταλήξει στο βυθό (http://www.eurointelligence.com/article.581+M5a71b99cf18.0.html).

nnik
13-04-10, 19:24
Εχεις την εντύπωση ότι η βάρκα σώθηκε; Πέρα από αυτά που λέει ο ΓΑΠ και τα πράσινα παπαγαλάκια, οι περισσότεροι αναλυτές εξακολουθούν να θεωρούν ότι το πιθανότερο είναι η βάρκα να...καταλήξει στο βυθό (http://www.eurointelligence.com/article.581+M5a71b99cf18.0.html).

Κοίταξε ,τα χρήματα που μας δανείζουν είναι αρκετά,αρκεί να βάλουμε και εμείς μυαλό.
Επίσης τα άρθρα των ειδικών, εκ των οποίων πολλοί μας δανείζουν ,εγώ προσωπικά τα βλέπω εκ του πονηρού.
Πιστεύω πως πολλοί έφαγαν τα λυσακά τους μετά την σαφή απόφαση για στήριξη της Ελλάδας γιατί ήλπιζαν σε υψηλότερα επιτόκια και υψηλότερα κέρδη για πολύ καιρό ακόμη.;)

MNP-10
13-04-10, 20:47
Μεταφορά των καταθέσεων των Αλβανών μεταναστών από την Ελλάδα στην Αλβανία
13-04-2010 18:57:02

Τελικά η οικονομική κρίση που δοκιμάζει τη χώρας μας φαίνεται να τρομάζει ακόμα και τους μετανάστες που ζούν σε αυτή. Σύμφωνα με δημοσιεύματα των αλβανικών εφημερίδων Τελεγκράφ και Γκαζέτα Σκιπτάρε, η Ένωση Αλβανικών Βιομηχανιών, Konfindustria καλεί με ανακοίνωση της, τους αλβανούς μετανάστες στην Ελλάδα να μεταφέρουν τις καταθέσεις τους από τις ελληνικές στις αλβανικές τράπεζες.

Όπως αναφέρουν τα δημοσιεύματα των εφημερίδων, η Konfindustria επισημαίνει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι ελληνικές τράπεζες λόγω της οικονομικής κρίσης. Σύμφωνα με πληροφορίες ήδη παρατηρείται τάση μεταφοράς καταθέσεων από τις ελληνικές τράπεζες στο εξωτερικό, με την Εθνική να αντιμετωπίζει μεγαλύτερο πρόβλημα, αφού ήταν και είναι η τράπεζα που εμπιστεύονται τις οικονομίες τους οι αλλοδαποί στην Ελλάδα.

Όπως δηλώνει ο επικεφαλής της Konfindustria, Γκιέργκι Μπουτζούκου, το αλβανικό τραπεζικό σύστημα είναι ασφαλέστερο από το ελληνικό και προστατεύεται από την οικονομική και τραπεζική κρίση που δοκιμάζει την Ελλάδα. Επισημαίνει δε ότι ο κίνδυνος για το αλβανικό τραπεζικό σύστημα είναι μικρός διότι ακόμα και οι ελληνικές θυγατρικές τράπεζες στην Αλβανία λειτουργούν υπό τους περιορισμούς που επιβάλει η αλβανική νομοθεσία.

Έχοντας αντιμετωπίσει μία τεράστια τραπεζική κρίση το 1996-1997 με την κατάρρευση των τραπεζών πυραμίδων, η κυβέρνηση της Αλβανίας έλαβε σειρά μέτρων για την προστασία του τραπεζικού συστήματος. Έτσι η αλβανική νομοθεσία απαγορεύει τη μεταφορά μεγάλων χρηματικών ποσών από τις αλβανικές θυγατρικές τράπεζες των ελληνικών τραπεζών στις ελληνικές μητρικές στην Ελλάδα.

Σύμφωνα με τον επικεφαλή της Konfindustria, οι αλβανοί μετανάστες στην Ελλάδα μπορούν να χρησιμοποιήσουν αποτελεσματικά τα κεφάλαια και τις γνώσεις που έχουν αποκτήσει στο εξωτερικό στη χώρα τους, όπου οι ανάγκες είναι πλέον πια σημαντικές.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11612&Itemid=52


Εντωμεταξυ η Τραπεζα της Ελλαδος, αργει παρα πολυ τα στατιστικα Μαρτιου για τις καταθεσεις...

nnik
13-04-10, 20:50
Εντωμεταξυ η Τραπεζα της Ελλαδος, αργει παρα πολυ τα στατιστικα Μαρτιου για τις καταθεσεις...

Τους τελευταίους μήνες πρέπει να έγινε σφαγή.

trd64
14-04-10, 05:55
Έγινε...

kostas_1966
15-04-10, 01:45
Τα περισσοτερα-αν οχι ολα-τα κρατη χρωστανε.Και αυτο εγινε αντιληπτο ξαφνικα;Και ταυτοχρονα;Τι συμβαινει;Τι "βρωμαει";Γιατι καθημερινα μασαμε αυτη την τσιχλα παντου;
Απορειτε;Εγω οχι.

Προχωράμε ολοταχώς συμφωνα με τους προσταγμους της Νεας Ταξης Πραγματων.
Ο Bob Chapman (που δεν ειναι κανας τυχαιος) μας τα αναλυει εδω (http://www.youtube.com/watch?v=thctHwr5z4U)

Για οσους βιαζονται,σημειωνω οτι τo "ζουμι" βγαινει απο το εβδομο λεπτο και υστερα.
Ο ΓΑΠ τηρει πληρως τις εντολες της λεσχης οπου ανηκει.
Οι κινησεις ειναι μελετημενες απο χρονια.Και υλοποιουνται.
Προχωράμε ολοταχώς...

ΥΓ. Εαν παντως απορω με κατι,αυτο ειναι το γιατι δεν θιχτηκε -ακομα-αυτο.Οτι πισω απο τετοιου ειδους "τεχνικες κρισεις" βρισκεται η ΝΤΠ.Δεν πιστευω οτι τοσες χαρισματικες πενες του adslgr δυναμικου δεν το εντοπισαν στα 200+ αρθρα του παροντος νηματος.
Για οσους δεν καταφερουν να πεισθουν με το παραπανω βιντεακι,ταφοπλακα στις αμφιβολιες τους θα βαλει το ENDGAME- ALEX JONES - Blueprint for Global Enslavement.Δειτε και κρινετε.

Just_Nikos
18-04-10, 07:14
Τα περισσοτερα-αν οχι ολα-τα κρατη χρωστανε.Και αυτο εγινε αντιληπτο ξαφνικα;Και ταυτοχρονα;Τι συμβαινει;Τι "βρωμαει";Γιατι καθημερινα μασαμε αυτη την τσιχλα παντου;
Απορειτε;Εγω οχι.

Προχωράμε ολοταχώς συμφωνα με τους προσταγμους της Νεας Ταξης Πραγματων.
Ο Bob Chapman (που δεν ειναι κανας τυχαιος) μας τα αναλυει εδω (http://www.youtube.com/watch?v=thctHwr5z4U)

Για οσους βιαζονται,σημειωνω οτι τo "ζουμι" βγαινει απο το εβδομο λεπτο και υστερα.
Ο ΓΑΠ τηρει πληρως τις εντολες της λεσχης οπου ανηκει.
Οι κινησεις ειναι μελετημενες απο χρονια.Και υλοποιουνται.
Προχωράμε ολοταχώς...

ΥΓ. Εαν παντως απορω με κατι,αυτο ειναι το γιατι δεν θιχτηκε -ακομα-αυτο.Οτι πισω απο τετοιου ειδους "τεχνικες κρισεις" βρισκεται η ΝΤΠ.Δεν πιστευω οτι τοσες χαρισματικες πενες του adslgr δυναμικου δεν το εντοπισαν στα 200+ αρθρα του παροντος νηματος.
Για οσους δεν καταφερουν να πεισθουν με το παραπανω βιντεακι,ταφοπλακα στις αμφιβολιες τους θα βαλει το ENDGAME- ALEX JONES - Blueprint for Global Enslavement.Δειτε και κρινετε.

Ολόσωστος Κώστα:oneup:
Τα έλεγα εγώ (σε άλλο θρεντ) οτι θα γίνει ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος τελικά αλλα λιγοι μέ πηραν στο σοβαρά...
Απο το 6 λεπτο ξεκινάει το ζουμί όχι απο το 7 ;)

nnik
18-04-10, 09:20
Ολόσωστος Κώστα:oneup:
Τα έλεγα εγώ (σε άλλο θρεντ) οτι θα γίνει ο 3ος παγκόσμιος πόλεμος τελικά αλλα λιγοι μέ πηραν στο σοβαρά...
Απο το 6 λεπτο ξεκινάει το ζουμί όχι απο το 7 ;)

Τό είχαμε πάρει μυρωδιά εμείς και πτωχεύσαμε μόνοι μας.
Όχι, που θα τους αφήναμε να μας καταστρέψουν αυτοί.

dhmk
18-04-10, 10:30
Διάβασα μερικές σελίδες πίσω (στο θέμα αυτό) αλλά μάλλον ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια άρα θεωρώ ότι δεν έχω χάσει κάτι επειδή δεν το διάβασα από την αρχή (εκτός από το πρώτο ποστ).

Και εδώ έχω ένα πολύ πρακτικό πρόβλημα. Κάτι μέρες έχει αποδεσμευτεί ένα σημαντικό ποσό από προθεσμιακή κατάθεση και προσπαθώ να αποφασίσω πώς να το επαναδεσμεύσω σε μια επίσης προθεσμιακή κατάθεση.

Για την ιστορία, το ποσό είναι μέρος των βαρύτατα φορολογημένων οικονομιών μου μετά από 20 χρόνια μισθωτής εργασίας στο ιδιωτικό τομέα, σε εταιρίες που δεν είχαν καμιά σχέση με το δημόσιο παρά μόνο την έμεση, μέσω της κατανάλωσης των δημοσίων υπαλλήλων και πελατών τους που μπορεί να ήταν και προμηθευτές του δημοσίου. Η τελευταία, μάλιστα, δουλειά, αν και είχε την παραγωγή της στην Ελλάδα, όλο της το εισόδημα προερχόταν από την ΕΕ και επομένως θα μπορούσα να πω ότι είχα «εξαγωγικό μισθό», δηλαδή δεν εισέπραττα ούτε δεκάρα, έμμεσα ή άμεσα από τα δανεικά του Ελληνικού κράτους.

Θεωρώ, λοιπόν, ότι οι οικονομίες μου ελάχιστα έχουν να κάνουν με το δημοσιονομικό πάρτι που συνέβη σε αυτήν την χώρα τα τελευταία 20 με 30 χρόνια. Επίσης είναι δεδομένο ότι αν τις χάσω ή αν απομειωθούν σημαντικά θα αποκτήσω σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης. Το επίπεδο της ζωής μου στηρίζεται σημαντικά σε αυτές.

Επομένως έχω κάθε λόγο να είμαι προσεκτικός και να παρακολουθώ τα επισυμβαίνονται στην Ελληνική οικονομία με «κομμένη την ανάσα».

Κάποτε θεωρούσα ότι η μετατροπή των δραχμών μου σε ευρώ θα μου προσέφερε μεγάλη ασφάλεια. Τώρα ακόμη και αυτό αμφισβητείται. Οι επίσημοι βεβαιώνουν ότι δεν θα φύγουμε από το ευρώ και είναι σίγουρο ότι αυτό είναι η επιθυμία όλων μας. Αλλά οι διαβεβαιώσεις τους είναι αέρας κοπανιστός. Διαβεβαίωναν ότι δεν θα αυξήσουν τον ΦΠΑ αλλά το έκαναν. Αρνούνται τα πάντα μήπως και γίνει κάποιο θαύμα, μήπως και κάποιος «ξεγελαστεί» και αρχίσει να μας δανείζει φθηνά και ως εκ τούτου κερδίσουμε λίγο ακόμη χρόνο κτλ.

Αλλά τι θα μπορούσε να γίνει; Αν γυρνούσαμε στην δραχμή δύο τινά είναι δυνατόν να συμβούν. Είτε όλες οι καταθέσεις θα μετατραπούν και αυτές σε δραχμές με σκοπό την κατοπινή σημαντική υποτίμησή της (ένα 30% φαίνεται απόλυτα λογικό σε... πρώτη φάση, λένε) είτε θα παραμείνουν σε ευρώ (ως ξένο νόμισμα πλέον) αλλά το κράτος και οι ιδιώτες θα αρχίσουν να πληρώνουν σε δραχμές.

Το τελευταίο δεν θέτει σε κίνδυνο τις καταθέσεις μου, αφού αυτό είναι το ζήτημα, αλλά φυσικά η υποτιμημένη δραχμή (σε κάθε περίπτωση) θα διογκώσει το δημόσιο χρέος στο επίπεδο της υποτίμησής της και θα το κάνει ακόμη πιο δυσθεώρητο αφού αυτό θα παραμείνει σε ευρώ. Επίσης όλα τα εισαγόμενα προϊόντα θα αυξηθούν στο αντίστοιχο της υποτίμησης σε μια χώρα που αυτή την στιγμή, ακόμη και για τρόφιμα, βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε εισαγωγές. Οι δυσκολίες επαναδανεισμού της χώρας θα γίνουν ακόμη πιο δυσχερείς, ειδικά για την εξυπηρέτηση του ήδη υπάρχοντος χρέους. Αλλά τα έξοδα του δημοσίου (μισθοί, συντάξεις κτλ) με έναν απλό μηχανισμό που παράγει νέο χρήμα, θα μπορούν να μειώνονται ανά πάσα στιγμή. Έτσι ο ρυθμός αύξησης του χρέους, που προέρχεται από τις δαπάνες του κράτους, θα περιοριστεί αποφασιστικά. Την ίδια στιγμή τα Ελληνικά προϊόντα θα γίνουν πιο ανταγωνιστικά και ενδεχομένως να αυξηθεί η παραγωγή με την δημιουργία καινούργιων παραγωγικών μονάδων που θα μπορούν να λειτουργούν πολύ φθηνότερα και να πουλάνε πολύ ευκολότερα. Έτσι ενδεχομένως να αυξηθούν οι θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, πολύ πιο χαμηλά αμειβόμενες φυσικά, ακόμη και επιπέδου Αλβανίας.

Όσο για το δημόσιο, το πελατειακό κράτος πάντα θα παραφυλάει αυτήν την χώρα. Αυτό δεν ενδιαφέρεται για το ύψος των αμοιβών αλλά μόνο για τις «πλασματικές θέσεις» σε καθαρά ποσοτική λογική. Το έχουμε ήδη διδαχθεί και με την αθλιότητα των stage.

Η επιστροφή στην δραχμή θα είναι ένα τεράστιο σοκ για την Ελληνική κοινωνία σχεδόν κατοχικών διαστάσεων. Αν δεν συμβεί αυτό τότε θα πρέπει να υποστούμε έναν γερό αποπληθωρισμό ο οποίος είναι μια περίπλοκη διαδικασία που δεν μπορεί να συμβεί εύκολα ή αυτόματα (με απλή μείωση των μισθών) και αν συμβεί θα πάρει χρόνια. Απαιτεί την συνεργασία πολλών παραγόντων. Αλλά ως διαδικασία μοιάζει (και από ψυχολογική άποψη), ως πολύ πιο ήπια και "εθελοντική". Όμως ο κίνδυνος να χρεοκοπήσει το κράτος επίσημα θα είναι πάντα παρών ενώ από άποψη διαχείρισής του, με πολύ μικρότερες δυνατότητες ελέγχου ή αποφασιστικών παρεμβάσεων που να δουλεύουν άμεσα.

Αυτό που περιμένει την χώρα είναι σοβαρή ύφεση και ανεργία. Στην καλύτερη περίπτωση, και όσο αφορά τον αναγκαίο αποπληθωρισμό, όλα τα παραδοσιακά μέσα (π.χ. οικογένεια) θα πρέπει να συστρατευθούν για να απαλύνουν το κοινωνικό πρόβλημα. Συντάξεις, μισθοί (που θα αντέξουν) και οικονομίες (όσοι έχουν) θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν σε αυτήν την κατεύθυνση. Από την άλλη είναι βλακώδες να λέμε ότι το κράτος πρέπει να ρίχνει δανεικό χρήμα στην αγορά για να μην έχουμε ύφεση η οποία με τη σειρά της θα φέρει μικρότερα φορολογικά έσοδα. Είναι βλακεία να λέμε ότι το κράτος πρέπει να διανέμει δανεικό χρήμα για να έχει… «έσοδα». Δηλαδή να δώσει 10 για να του επιστραφούν (μετά και από την φοροδιαφυγή) τα 2 (τα… «έσοδα»). Το καλύτερο είναι, για το ίδιο, να μην τα δώσει καθόλου ή να μην τα δανειστεί καν. Και έτσι να περιοριστεί και η αγορά εισαγομένων προς ώφελος εγχώριων προϊόντως ειδικά στον τομέα των τροφίμων. Και αν χρειάζεται κάποια κοινωνική στήριξη (για λόγους συνοχής) αυτό δεν χρειάζεται να γίνεται μέσω ψευδοαπασχόλησης είτε στο δημόσιο είτε στον τομέα της κατανάλωσης. Μπορεί να γίνει πολύ πιο φθηνά με απευθείας κοινωνικά προγράμματα (απασχόλησης ή ότι άλλο).

Εφόσον υπάρχει κάποιος μηχανισμός ασφαλείας από την ΕΕ και το ΔΝΤ η επίσημη πτώχευση της χώρας δεν θα συμβεί. Τα χρήματα των δανειστών (όπως και τα δικά μου) θεωρώ ότι δεν κινδυνεύουν άμεσα, όσο υπάρχει αυτή η ομπρέλα. Η στάση πληρωμών προς τους δανειστές (ή η επαναδιαπραγμάτευση του χρέους ώστε να «πουληθεί» αυτό φθηνότερα) θα είναι καταστροφική καθώς θα αποτρέψει τον οποιονδήποτε από το να μας δανείσει στο μέλλον. Ας μην ξεχνάμε ότι έχουμε και ένα τεράστιο χρέος να αποπληρώσουμε το οποίο αποπληρώνουμε αποκλειστικά με νέα δανεικά. Επομένως για εσωτερικούς και εξωτερικούς λόγους, για τα επόμενα τουλάχιστον 3 χρόνια θεωρώ ότι δεν θα υπάρξει άμεσος κίνδυνος. Όσο οι αγορές, και ειδικά οι εταίροι μας μέσω αυτών, εξακολουθούν να μας δανείζουν, θα κερδίζουμε χρόνο. Επομένως κάθε προσπάθεια θα γίνεται σε αυτήν την κατεύθυνση. Ότι πιο πολύτιμο έχει αυτή τη στιγμή η χώρα είναι οι δανειστές της. Ότι χειρότερο είναι να τους χάσουμε και επίσης και το υπάρχον χρήμα στη χώρα, που είναι τόσο εύκολο να μεταναστεύσει. Γιαυτό άλλωστε είναι πολύ παρακινδυνευμένο, και στην αντίθετη κατεύθυνση, να επιλέξει κάποιος, ως άμεση λύση απελπισίας ή «εκτάκτου ανάγκης», να βάλει χέρι στις καταθέσεις.

Προσωπικά έχω σκεφθεί λύσεις π.χ. όπως μεταφορά μέρος των οικονομιών μου στην Κύπρο. Ενδεχομένως να απευθυνθώ στην εδώ Τράπεζα Κύπρου για το πώς μπορώ αυτό να το κάνω χωρίς να επισκεφθώ ο ίδιος την Κύπρο για να ανοίξω εκεί λογαριασμό. Ειδικά, όπως ακούω, γιατί επιπλέον δίνουν και πολύ καλά επιτόκια. Και ούτε καν σε παράρτημα Ελληνικής τράπεζας εκεί. Σε καθαρά Κυπριακή τράπεζα ώστε το Ελληνικό κράτος να μην έχει καμιά δυνατότητα παρέμβασης.

Μερικές φορές σκέφτομαι να αγοράσω δολάρια. Όσο βλέπω την Μέρκελ να συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται, λες και το ευρώ είναι το μάρκο με άλλο όνομα, ανησυχώ. Αναρωτιέμαι αν η ισχυρότερη οικονομία της Ευρώπης είναι διατεθειμένη να υπερασπιστεί το ευρώ, ως κοινό νόμισμα, απαρέγκλιτα, ή πλέον αδιαφορεί εγκλωβισμένη σε μια δική της εσωστρέφεια. Το μέλλον του ευρώ είναι, σε μεγάλο βαθμό, στα χέρια της Γερμανίας.

Παρόλα αυτά, αύριο, Δευτέρα, θα βγω να δανείσω ένα ποσό υπό μορφή προθεσμιακής κατάθεσης. Μπορώ να το αφήσω στην τράπεζα που ήδη ήταν με 4% μεικτά. Αλλά όχι, αύριο κάτι άλλο θα προσπαθήσω. Θα προσπαθήσω να το βάλλω σε Έντοκα Γραμμάτια του Δημοσίου (ΕΓΔ). Αυτά δεν είναι όπως στην 10ετία του 90, όπου πήγαινες σε μια τράπεζα και σου τα «έκοβαν» χωρίς πολλά-πολλά με ήδη γνωστό επιτόκιο. Τώρα ξεκινάς με εγγραφή προσφορών χωρίς να είναι ξεκάθαρο το επιτόκιο ή όταν η διαπραγμάτευση λήγει (όταν πια είναι γνωστό), μπορείς να το αγοράσεις από τράπεζες οι οποίες θα σου χρεώσουν μια προμήθεια που καθορίζεται αυθαίρετα από αυτές. Και εσύ κρίνεις αν σε συμφέρει. Πάντως οι τράπεζες έχουν κάθε λόγο να είναι απρόθυμες να το κάνουν. Έτσι ακούω και λογικό το βλέπω.

Την βδομάδα που τελείωσε δημοπρατήθηκαν ΕΓΔ και μάλιστα ετήσια που προτιμώ. Το επιτόκιο που κατέληξε στην διαπραγμάτευση ήταν 4.85% καθαρό. Δεν πρόλαβα να εγγραφώ στην προσφορά (όταν ήταν ακόμη άγνωστο το επιτόκιο) γιατί το έμαθα αργά. Αλλά τώρα σκέπτομαι να το πάρω από την «δευτερογενή αγορά», δηλαδή από τις τράπεζες όπου το γνωστό πλέον επιτόκιο των 4.85% θα απομειωθεί από την προμήθεια τους (που μου είναι άγνωστη και πιθανώς διαφορετική από τράπεζα και τράπεζα). Θα πρέπει να απευθυνθώ σε μια τράπεζα όταν γνωρίζω εκ των προτέρων ότι θα είναι απρόθυμες να με εξυπηρετήσουν. Θα απευθυνθώ και σε ιδιωτικές, όπου ήδη έχω βιβλιάριο, αλλά προσδοκώ προθυμότερη εξυπηρέτηση από κρατικά ελεγχόμενες ή επηρεαζόμενες τράπεζες, όπως π.χ. η Εθνική ή το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

Αναρωτιέμαι πιο θα είναι το αυριανό αποτέλεσμα. Αν θα καταφέρω να μεταφέρω τα χρήματά μου σε ετήσια ΕΓΔ και με ποιο τελικό επιτόκιο.

Την ίδια στιγμή είμαι σε θέση να εγγραφώ στη προσφορά νέου ΕΓΔ, τρίμηνης διάρκειας, που ξεκινάει από αύριο επίσης, αν και φυσικά το επιτόκιο δεν είναι γνωστό αλλά δεν προβλέπεται να είναι κάτω από 4% καθαρά όταν το μάξιμουμ που μπορώ να πάρω αυτή τη στιγμή από τις τράπεζες είναι 4% μεικτά - για έτος.

Εις αύριον, λοιπόν, «τα σπουδαία».

cool11
18-04-10, 16:44
Προσωπικά έχω σκεφθεί λύσεις π.χ. όπως μεταφορά μέρος των οικονομιών μου στην Κύπρο. Ενδεχομένως να απευθυνθώ στην εδώ Τράπεζα Κύπρου για το πώς μπορώ αυτό να το κάνω χωρίς να επισκεφθώ ο ίδιος την Κύπρο για να ανοίξω εκεί λογαριασμό. Ειδικά, όπως ακούω, γιατί επιπλέον δίνουν και πολύ καλά επιτόκια. Και ούτε καν σε παράρτημα Ελληνικής τράπεζας εκεί. Σε καθαρά Κυπριακή τράπεζα ώστε το Ελληνικό κράτος να μην έχει καμιά δυνατότητα παρέμβασης.



Ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις σκεψεις σου μαζι μας. Θεωρω οτι εχουν βαση τα οσα λες, χωρις βεβαια να ειναι κανεις σε θεση να γνωριζει ακριβως τι θα μας συμβει.

Αν βγαλεις ακρη με την Τραπεζα Κυπρου, μπορεις να ενημερωσεις εδω, ωστε να ξερουμε τι ισχυει, και πως γινεται?

dhmk
18-04-10, 18:03
Ναι, ότι προκύψει, θα το καταγράψω εδώ.

George978
18-04-10, 19:29
Τα περισσοτερα-αν οχι ολα-τα κρατη χρωστανε.Και αυτο εγινε αντιληπτο ξαφνικα;Και ταυτοχρονα;Τι συμβαινει;Τι "βρωμαει";Γιατι καθημερινα μασαμε αυτη την τσιχλα παντου;
Απορειτε;Εγω οχι.

Προχωράμε ολοταχώς συμφωνα με τους προσταγμους της Νεας Ταξης Πραγματων.
Ο Bob Chapman (που δεν ειναι κανας τυχαιος) μας τα αναλυει εδω (http://www.youtube.com/watch?v=thctHwr5z4U)

Για οσους βιαζονται,σημειωνω οτι τo "ζουμι" βγαινει απο το εβδομο λεπτο και υστερα.
Ο ΓΑΠ τηρει πληρως τις εντολες της λεσχης οπου ανηκει.
Οι κινησεις ειναι μελετημενες απο χρονια.Και υλοποιουνται.
Προχωράμε ολοταχώς...

ΥΓ. Εαν παντως απορω με κατι,αυτο ειναι το γιατι δεν θιχτηκε -ακομα-αυτο.Οτι πισω απο τετοιου ειδους "τεχνικες κρισεις" βρισκεται η ΝΤΠ.Δεν πιστευω οτι τοσες χαρισματικες πενες του adslgr δυναμικου δεν το εντοπισαν στα 200+ αρθρα του παροντος νηματος.
Για οσους δεν καταφερουν να πεισθουν με το παραπανω βιντεακι,ταφοπλακα στις αμφιβολιες τους θα βαλει το ENDGAME- ALEX JONES - Blueprint for Global Enslavement.Δειτε και κρινετε.

ΟΚ , δηλαδη θα γινει παγκοσμιως και ποιος ακριβως ειναι ο εχθρος? ολοι χρωσταμε , ας μας πει και καποιος μετα το πολεμο οι κερδισμενοι τι κερδος θα εχουν περαν των πολεμικων επιχειρησεων? θα ξεχρεωσουν και απεναντι σε ποιους? και τι μανια αυτη παλι με το 2012 , σεναρια αφανισμου και μλκιες , ο θειος μου γιατρος εχει πει οτι οι κατα φαντασιαν ασθενεις απο την εμμονη τους τελικα αρρωσταινουν απο αυτο που νομιζουν οτι εχουν γιατι εχουν πεισει τον εαυτο τους οτι ΚΑΤΙ εχουν , ετσι και με τις χαζοπροφητειες στο τελος αν και δεν συμβαινει τπτ θα το πιστεψουμε και θα τα ΠΑΘΟΥΜΕ .

Just_Nikos
18-04-10, 20:40
ΟΚ , δηλαδη θα γινει παγκοσμιως και ποιος ακριβως ειναι ο εχθρος? ολοι χρωσταμε , ας μας πει και καποιος μετα το πολεμο οι κερδισμενοι τι κερδος θα εχουν περαν των πολεμικων επιχειρησεων? θα ξεχρεωσουν και απεναντι σε ποιους? και τι μανια αυτη παλι με το 2012 , σεναρια αφανισμου και μλκιες , ο θειος μου γιατρος εχει πει οτι οι κατα φαντασιαν ασθενεις απο την εμμονη τους τελικα αρρωσταινουν απο αυτο που νομιζουν οτι εχουν γιατι εχουν πεισει τον εαυτο τους οτι ΚΑΤΙ εχουν , ετσι και με τις χαζοπροφητειες στο τελος αν και δεν συμβαινει τπτ θα το πιστεψουμε και θα τα ΠΑΘΟΥΜΕ .
Διακρίνω ενα τρόμο στο λόγο σου...:lol:
Καταρχας η ιστορια μας έχει δείξει οτι παντα μετα απο μια οικονομική κρίση διαξάγεται ένας πολεμος παγκοσμιας κλίμακας.
Η αφορμη του 2ου Παγκοσμίου ηταν η εισβολή της Γερμανιας στην Πολωνια...

Τωρα στη θέση της Πολωνιας ειναι το Ιραν και στη θέση της Γερμανιας ειναι η Αμερική.
Δεν ειναι σενάρια αφανισμού ειναι καθαρά σχέδιο που έχει ως σκοπό την ππαγκόσμια κυριαρχία "κάποιων".

Μετα απο το οικονομικο αδιέξοδο που θα βρεθεί η Ευρώπη, θα επιστρέψουνε όλοι στα νομίσματα τους, με αποτελεσμα να βρεθούν όλες οι οικονομίες σε ύφεση λόγω του ότι τα νομίσματα θα υποτιμηθούν και πολλοι ανρωποι θα χασουν ενα μεγαλο μέρος των καταθέσεων τους.

Βάζοντας την Ελλάδα να δανειστει από το ΔΝΤ βάζεις παράλληλα επιτηρητές του ΔΝΤ σε όλα τα υπουργεία επομένως και στο ΥΠΕΘΑ...οι οποίοι κόβουν τις παραγγελίες εξοπλιστικών προγραμμάτων και μειώνουν τις δαπάνες μια εποχή που η Τουρκία υπερεξοπλίζεται....η Ελλάδα τελικά δεν τα καταφέρνει και χρεωκοπεί ...η Τουρκία τότε κινείται μέσω Αμερικής στο Αιγαίο καταλαμβάνοντας 2-3 νησάκια και βραχονησίδες στον 25ο παράλληλο ..η Ελλάδα εξαθλιωμένη,αναξιόπιστη, αδέκαρη,με συγκρούσεις, αναρχία και αναταρχές να συγκλωνίζουν το εσωτερικό της...σύρεται στην Χάγη όπου χάνει τα δίκαιά της και εξαναγκάζεται σε συμβιβασμό για διαίρεση του Αιγαίου...ωστόσο όλοι θέλουν να ξεμπερδεύουν με αυτούς τους ενοχλητικούς γείτονες έτσι ορίζουν γκρίζες ζώνες την εποπτεία των οποίων παίρνει η Αμερική η οποία και με αυτόν τον τρόπο παίρνει τα πετρέλαια του Αιγαίου χωρις να δώσει μια που λένε...

Για να στρέψουν αλλού την προσοχη του κόσμου (σε παγκόσμιο επιπεδο) θα ξεκινήσουν επιθεση κατα του Ιραν , το οποίο θα ενέργοποιήσει την πολεμική μηχανή της Ρωσίας που ειναι σύμμαχος της Κίνας (εχει πανω απο 1 εκατομύριο τακτικό στρατό).

Φυσικα λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο....

Ο ξενοδόχος εμφανίζεται φυσικά στο πρόσωπο της Ρωσίας που γνωρίζει καλά πως έχοντας χάσει κυριολεκτικά τα Βαλκάνια μετα την μηδενοποίηση της Σερβίας και την κηδεμονία της Αμερικής σε όλα τα κράτη του πρωην ανατολικού μπλοκ....τα προβλήματά της με την Ουκρανία....ξέρει πως αν χάσει κυρίως το Αιγαίο αλλά και δεχθεί την δημιουργία κράτους-αμερικανικής βάσης (βλ.Κουρδιστάν) στην Ανατολή, έχασε τα πάντα θα εξορμήσει στο Αίγαίο αλλά και στην Ανατολή με την κρυφή συμπαράσταση βεβαίως της Κίνας που κάτι τέτοιο την βολεύει σφόδρα.....έτσι θα έχουμε ένα 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο..

panoc
18-04-10, 20:48
Διακρίνω ενα τρόμο στο λόγο σου...
Καταρχας η ιστορια μας έχει δείξει οτι παντα μετα απο μια οικονομική κρίση διαξάγεται ένας πολεμος παγκοσμιας κλίμακας.
Η αφορμη του 2ου Παγκοσμίου ηταν η εισβολή της Γερμανιας στην Πολωνια...

Τωρα στη θέση της Πολωνιας ειναι το Ιραν και στη θέση της Γερμανιας ειναι η Αμερική.
Δεν ειναι σενάρια αφανισμού ειναι καθαρά σχέδιο που έχει ως σκοπό την ππαγκόσμια κυριαρχία "κάποιων".

Μετα απο το οικονομικο αδιέξοδο που θα βρεθεί η Ευρώπη, θα επιστρέψουνε όλοι στα νομίσματα τους, με αποτελεσμα να βρεθούν όλες οι οικονομίες σε ύφεση λόγω του ότι τα νομίσματα θα υποτιμηθούν και πολλοι ανρωποι θα χασουν ενα μεγαλο μέρος των καταθέσεων τους.

Βάζοντας την Ελλάδα να δανειστει από το ΔΝΤ βάζεις παράλληλα επιτηρητές του ΔΝΤ σε όλα τα υπουργεία επομένως και στο ΥΠΕΘΑ...οι οποίοι κόβουν τις παραγγελίες εξοπλιστικών προγραμμάτων και μειώνουν τις δαπάνες μια εποχή που η Τουρκία υπερεξοπλίζεται....η Ελλάδα τελικά δεν τα καταφέρνει και χρεωκοπεί ...η Τουρκία τότε κινείται μέσω Αμερικής στο Αιγαίο καταλαμβάνοντας 2-3 νησάκια και βραχονησίδες στον 25ο παράλληλο ..η Ελλάδα εξαθλιωμένη,αναξιόπιστη, αδέκαρη,με συγκρούσεις, αναρχία και αναταρχές να συγκλωνίζουν το εσωτερικό της...σύρεται στην Χάγη όπου χάνει τα δίκαιά της και εξαναγκάζεται σε συμβιβασμό για διαίρεση του Αιγαίου...ωστόσο όλοι θέλουν να ξεμπερδεύουν με αυτούς τους ενοχλητικούς γείτονες έτσι ορίζουν γκρίζες ζώνες την εποπτεία των οποίων παίρνει η Αμερική η οποία και με αυτόν τον τρόπο παίρνει τα πετρέλαια του Αιγαίου χωρις να δώσει μια που λένε...

Για να στρέψουν αλλού την προσοχη του κόσμου (σε παγκόσμιο επιπεδο) θα ξεκινήσουν επιθεση κατα του Ιραν , το οποίο θα ενέργοποιήσει την πολεμική μηχανή της Ρωσίας που ειναι σύμμαχος της Κίνας (εχει πανω απο 1 εκατομύριο τακτικό στρατό).

Φυσικα λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο....

Ο ξενοδόχος εμφανίζεται φυσικά στο πρόσωπο της Ρωσίας που γνωρίζει καλά πως έχοντας χάσει κυριολεκτικά τα Βαλκάνια μετα την μηδενοποίηση της Σερβίας και την κηδεμονία της Αμερικής σε όλα τα κράτη του πρωην ανατολικού μπλοκ....τα προβλήματά της με την Ουκρανία....ξέρει πως αν χάσει κυρίως το Αιγαίο αλλά και δεχθεί την δημιουργία κράτους-αμερικανικής βάσης (βλ.Κουρδιστάν) στην Ανατολή, έχασε τα πάντα θα εξορμήσει στο Αίγαίο αλλά και στην Ανατολή με την κρυφή συμπαράσταση βεβαίως της Κίνας που κάτι τέτοιο την βολεύει σφόδρα.....έτσι θα έχουμε ένα 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο..
OYAOY !

George978
18-04-10, 20:49
Διακρίνω ενα τρόμο στο λόγο σου...:lol:
Καταρχας η ιστορια μας έχει δείξει οτι παντα μετα απο μια οικονομική κρίση διαξάγεται ένας πολεμος παγκοσμιας κλίμακας.
Η αφορμη του 2ου Παγκοσμίου ηταν η εισβολή της Γερμανιας στην Πολωνια...

Τωρα στη θέση της Πολωνιας ειναι το Ιραν και στη θέση της Γερμανιας ειναι η Αμερική.
Δεν ειναι σενάρια αφανισμού ειναι καθαρά σχέδιο που έχει ως σκοπό την ππαγκόσμια κυριαρχία "κάποιων".

Μετα απο το οικονομικο αδιέξοδο που θα βρεθεί η Ευρώπη, θα επιστρέψουνε όλοι στα νομίσματα τους, με αποτελεσμα να βρεθούν όλες οι οικονομίες σε ύφεση λόγω του ότι τα νομίσματα θα υποτιμηθούν και πολλοι ανρωποι θα χασουν ενα μεγαλο μέρος των καταθέσεων τους.

Βάζοντας την Ελλάδα να δανειστει από το ΔΝΤ βάζεις παράλληλα επιτηρητές του ΔΝΤ σε όλα τα υπουργεία επομένως και στο ΥΠΕΘΑ...οι οποίοι κόβουν τις παραγγελίες εξοπλιστικών προγραμμάτων και μειώνουν τις δαπάνες μια εποχή που η Τουρκία υπερεξοπλίζεται....η Ελλάδα τελικά δεν τα καταφέρνει και χρεωκοπεί ...η Τουρκία τότε κινείται μέσω Αμερικής στο Αιγαίο καταλαμβάνοντας 2-3 νησάκια και βραχονησίδες στον 25ο παράλληλο ..η Ελλάδα εξαθλιωμένη,αναξιόπιστη, αδέκαρη,με συγκρούσεις, αναρχία και αναταρχές να συγκλωνίζουν το εσωτερικό της...σύρεται στην Χάγη όπου χάνει τα δίκαιά της και εξαναγκάζεται σε συμβιβασμό για διαίρεση του Αιγαίου...ωστόσο όλοι θέλουν να ξεμπερδεύουν με αυτούς τους ενοχλητικούς γείτονες έτσι ορίζουν γκρίζες ζώνες την εποπτεία των οποίων παίρνει η Αμερική η οποία και με αυτόν τον τρόπο παίρνει τα πετρέλαια του Αιγαίου χωρις να δώσει μια που λένε...

Για να στρέψουν αλλού την προσοχη του κόσμου (σε παγκόσμιο επιπεδο) θα ξεκινήσουν επιθεση κατα του Ιραν , το οποίο θα ενέργοποιήσει την πολεμική μηχανή της Ρωσίας που ειναι σύμμαχος της Κίνας (εχει πανω απο 1 εκατομύριο τακτικό στρατό).

Φυσικα λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο....

Ο ξενοδόχος εμφανίζεται φυσικά στο πρόσωπο της Ρωσίας που γνωρίζει καλά πως έχοντας χάσει κυριολεκτικά τα Βαλκάνια μετα την μηδενοποίηση της Σερβίας και την κηδεμονία της Αμερικής σε όλα τα κράτη του πρωην ανατολικού μπλοκ....τα προβλήματά της με την Ουκρανία....ξέρει πως αν χάσει κυρίως το Αιγαίο αλλά και δεχθεί την δημιουργία κράτους-αμερικανικής βάσης (βλ.Κουρδιστάν) στην Ανατολή, έχασε τα πάντα θα εξορμήσει στο Αίγαίο αλλά και στην Ανατολή με την κρυφή συμπαράσταση βεβαίως της Κίνας που κάτι τέτοιο την βολεύει σφόδρα.....έτσι θα έχουμε ένα 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο..


αυτο ειναι η δηλωση τυπου του Λιακοπουλου?

Τον τρομο που τον ειδες στα γραφομενα μου ειμαι περιεργος να μου πεις πως τον καταλαβες...

nnik
18-04-10, 20:52
Ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις σκεψεις σου μαζι μας. Θεωρω οτι εχουν βαση τα οσα λες, χωρις βεβαια να ειναι κανεις σε θεση να γνωριζει ακριβως τι θα μας συμβει.

Αν βγαλεις ακρη με την Τραπεζα Κυπρου, μπορεις να ενημερωσεις εδω, ωστε να ξερουμε τι ισχυει, και πως γινεται?

Ακούγεται το ίδιο για τη Μαρφίν

Φανερός Πράκτωρ
18-04-10, 21:12
Διακρίνω ενα τρόμο στο λόγο σου...:lol:
Καταρχας η ιστορια μας έχει δείξει οτι παντα μετα απο μια οικονομική κρίση διαξάγεται ένας πολεμος παγκοσμιας κλίμακας.
Η αφορμη του 2ου Παγκοσμίου ηταν η εισβολή της Γερμανιας στην Πολωνια...

Τωρα στη θέση της Πολωνιας ειναι το Ιραν και στη θέση της Γερμανιας ειναι η Αμερική.
Δεν ειναι σενάρια αφανισμού ειναι καθαρά σχέδιο που έχει ως σκοπό την ππαγκόσμια κυριαρχία "κάποιων".

Μετα απο το οικονομικο αδιέξοδο που θα βρεθεί η Ευρώπη, θα επιστρέψουνε όλοι στα νομίσματα τους, με αποτελεσμα να βρεθούν όλες οι οικονομίες σε ύφεση λόγω του ότι τα νομίσματα θα υποτιμηθούν και πολλοι ανρωποι θα χασουν ενα μεγαλο μέρος των καταθέσεων τους.

Βάζοντας την Ελλάδα να δανειστει από το ΔΝΤ βάζεις παράλληλα επιτηρητές του ΔΝΤ σε όλα τα υπουργεία επομένως και στο ΥΠΕΘΑ...οι οποίοι κόβουν τις παραγγελίες εξοπλιστικών προγραμμάτων και μειώνουν τις δαπάνες μια εποχή που η Τουρκία υπερεξοπλίζεται....η Ελλάδα τελικά δεν τα καταφέρνει και χρεωκοπεί ...η Τουρκία τότε κινείται μέσω Αμερικής στο Αιγαίο καταλαμβάνοντας 2-3 νησάκια και βραχονησίδες στον 25ο παράλληλο ..η Ελλάδα εξαθλιωμένη,αναξιόπιστη, αδέκαρη,με συγκρούσεις, αναρχία και αναταρχές να συγκλωνίζουν το εσωτερικό της...σύρεται στην Χάγη όπου χάνει τα δίκαιά της και εξαναγκάζεται σε συμβιβασμό για διαίρεση του Αιγαίου...ωστόσο όλοι θέλουν να ξεμπερδεύουν με αυτούς τους ενοχλητικούς γείτονες έτσι ορίζουν γκρίζες ζώνες την εποπτεία των οποίων παίρνει η Αμερική η οποία και με αυτόν τον τρόπο παίρνει τα πετρέλαια του Αιγαίου χωρις να δώσει μια που λένε...

Για να στρέψουν αλλού την προσοχη του κόσμου (σε παγκόσμιο επιπεδο) θα ξεκινήσουν επιθεση κατα του Ιραν , το οποίο θα ενέργοποιήσει την πολεμική μηχανή της Ρωσίας που ειναι σύμμαχος της Κίνας (εχει πανω απο 1 εκατομύριο τακτικό στρατό).

Φυσικα λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο....

Ο ξενοδόχος εμφανίζεται φυσικά στο πρόσωπο της Ρωσίας που γνωρίζει καλά πως έχοντας χάσει κυριολεκτικά τα Βαλκάνια μετα την μηδενοποίηση της Σερβίας και την κηδεμονία της Αμερικής σε όλα τα κράτη του πρωην ανατολικού μπλοκ....τα προβλήματά της με την Ουκρανία....ξέρει πως αν χάσει κυρίως το Αιγαίο αλλά και δεχθεί την δημιουργία κράτους-αμερικανικής βάσης (βλ.Κουρδιστάν) στην Ανατολή, έχασε τα πάντα θα εξορμήσει στο Αίγαίο αλλά και στην Ανατολή με την κρυφή συμπαράσταση βεβαίως της Κίνας που κάτι τέτοιο την βολεύει σφόδρα.....έτσι θα έχουμε ένα 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο..

τι όμορφα που περνάμε!
:yahoo::dance::yahoo::dance::yahoo::dance:

cool11
18-04-10, 21:17
Κι εγω πιστευω οτι οι τουρκοι, με τις πλατες των αμερικανων, δεν αφησουν την ευκαιρια της εξαθλιωσης της ελλαδας να πάει χαμένη...

---

Για τη μαρφιν τι ακουγεται?
Παντωε με τα email στην τραπεζα κυπρου δεν εβγαλα ακρη. Να δουμε μηπως στον dhmk τα διευκρινησουν καλυτερα κι ετσι βρουμε μια ευκολη ακρη, για να εξασφαλισουμε τις λιγες οικονομιες που εχει ο καθενας, απο την λαιλαπα που ετοιμαζεται για την ελλαδα.

nnik
18-04-10, 21:33
Ότι μπορεί να σου κάνει τραπεζικό λογαριασμό στη Λαική της Κύπρου.

Just_Nikos
18-04-10, 22:32
αυτο ειναι η δηλωση τυπου του Λιακοπουλου?

Τον τρομο που τον ειδες στα γραφομενα μου ειμαι περιεργος να μου πεις πως τον καταλαβες...
Καμια σχέση με το Λιακοπουλο!:lol::lol::lol:

Απο ότι ξέρω ειναι απασχολημένος με τα βιβλία "Ζουν Αναμεσα Μας" και όχι με με πολιτικο-οικονομικές αναλύσεις.

Αυτο ηταν μια πολιτικο-οικονομική αναλυση βασισμένη στη λογική πανω απο όλα.
Δε συνηθίζω να κανω copy-paste αποψεις αλλων , γιατι διαθέτω και εγω μια μικρή ποσότητα φαιάς ουσίας;)
Πρόκειται λοιπόν για ενα παρα πολυ οργανομένο σχέδιο και εκεινοι που ενορχηστρώσαν την όλη φάση ειναι καθε άλλο παρα βλάκες.
Ελέγχουν όλες τις κυβερνήσεις του κόσμου εκτός ομως απο του διάφορους "ξενοδοχους" που ανέφερα ποιο πάνω. Ήλιου φαεινότερο ειναι ότι η ριζική αιτία του πολέμου αυτου φίλε μου Γιώργο δεν θα είναι η στρατιωτική εισβολη της Αμερικής στο Ιράκ, αλλα ο λόγος της εισβολής αυτής. Που θα είναι ο αποπροσανατολισμός των λαικων στρωμάτων με σκοπό τον καταπνιγμό λαικών εξεγέρσεων,απεργιών, με αλλα λογια της γενικότερης αναρχίας που θα επιφέρει η οικονομική κατοχή που μας χτυπάει την πόρτα as we speak.

Παρά ταυτα όμως τον Παγκόμιο Πόλεμο δεν τον επιδιώκουν οι άρχοντες της Δϋσης (Νεοταξίτες , Διεθνιστές, Παγκοσμιοποιητές, οπως θελεις πες τους) απλώς θα τους προκύψει.ίσα - ίσα που το απεύχονται γι αυτό προσπαθούν να "καθυσηχάσουν" την Ρωσία.....βεβαίως έχουν και αυτό το σενάριο υπόψιν τους και έχουν και την λύση του....αλλά σε ένα πόλεμο τέτοιου βεληνεκούς δεν έχεις πολλά περιθώρια πρόβλεψης και χάραξης σχεδίων.

MNP-10
18-04-10, 23:29
Αν η Τουρκια τη πεσει στην Ελλαδα, ειναι το τελος της Τουρκιας.

Η Ελλαδα ειναι μελος ενος club με 100+ παγκοσμιοποιημενα κρατη-πιονια. Η τουρκια ειναι εξω απ'αυτο το κλαμπ και εχει 2 επιλογες (οπως και ολες οι χωρες που επιδιωκουν τα συμφεροντα τους και δεν ειναι ενσωματωμενα στη παγκοσμια δομη διοικησης): Να ενσωματωθει ειρηνικα ή να ενσωματωθει βιαια. Το βιαιο σεναριο ειναι πολεμικη εμπλοκη με την Ελλαδα που παιζει το ρολο της υποχωρητικης και αδυναμης χωρας που δεν την υποστηριζει κανεις επειδη ειναι χρεοκωπημενη.. Εκει που η Τουρκια θα υπολογισει οτι ολα θα της πανε καλα αμα κανει το ντου (οπως πχ ειχε κανει με τη κυπρο) θα τη παθει οπως ο Σανταμ με το Κουβεϊτ.

Κατι ακομα: Αν η τουρκια κανει το μπραφ οσο ειμαστε σε αδυνατισμενη κατασταση (αλλα οχι χρεοκωπημενοι), τοτε δε χρειαζεται να χρεοκωπησουμε.

Αν χρεοκωπησουμε, τοτε για την Τουρκια η εισβολη γινεται μονοδρομος. Θα πειτε γιατι? Γιατι πολυ απλα οι μουσουλμανοι της θρακης θα βλεπουν με πολυ καλυτερο ματι την ενσωματωση με τη τουρκια, παρα τις συνθηκες διαβιωσης σε μια χρεοκωπημενη ελλαδα. Εκει, με λιγα σπιρτα για τα περι αυτονομησης / αποσχισης κτλ, ανετα μπορει να γινει επεισοδιο.. δλδ πχ να εμφανιστουν διασπαστικες τασεις, οι ελληνες και καλα να πανε να τις καταπιεσουν και η Τουρκια να "πρεπει" να εισβαλει για να "προστατευσει τους ομογενεις" της. Εκει, η φακα, ειναι ασυναγωνιστα δελεαστικη για τον Τουρκο που θα πει "στρατο εχω, οι ελληνες ειναι γτπ, συν οτι μου δωσαν αφορμη γιατι μου πειραζουν τη μειονοτητα" και εκει μπουκαρουν.

Μετα ερχονται οι παγκοσμιοποιητες και τους κανουν ντα ωστε να διαλυσουν τη two-tier δομη του τουρκικου κρατους.. οι "εθνικιστες" στρατηγοι θα φανουν υπαιτιοι για τη διαλυση της χωρας (απ'τις βλεψεις τους στη δ. θρακη) και ετσι θα εξαφανιστουν για παντα ως πολιτικη επιρροη (κατι αντιστοιχο με το δικο μας '74), θα ξαναγραφτει νεο συνταγμα, δυτικου τυπου, και η χωρα θα ελεγχεται απο πολιτικους-μαριονετες οπως ολα τα συγχρονα κρατη - με ξεδοντιασμενες τις δομες ελεγχου για την προασπιση των εθνικων συμφεροντων οπως ειναι σημερα "οι στρατηγοι"...

Ο ελεγχος της Τουρκιας και αλλων κρατων σαν την Τουρκια, που προς το παρον τουλαχιστον, δρουν με στοχο τα δικα τους συμφεροντα, ειναι ψηλα στην ατζεντα του παγκοσμιου σχεδιασμου. Η προσωρινη θυσια ενος πιονιου* (Ελλαδα) για να φας εναν πυργο (Τουρκια), ειναι αποδεκτη - στα πλαισια αυτου του σχεδιασμου.

* 1 πυργος = 5 πιονια

Ελλαδα (πιονι) = 11 εκ κατοικοι / 300 δις$ ΑΕΠ
Τουρκια (πυργος) = 73 εκ κατοικοι / 900 δις$ ΑΕΠ

Η παρομοιωση με πιονια και πυργους δεν ειναι τυχαια.. Η ελλαδα ειναι 100% προτεκτορατο-πιονι των δυτικων, ενω η Τουρκια ειναι προπυργιο γεωστρατηγικης σημασιας.

anon
19-04-10, 00:14
προσωπικά είμαι πιο απαισιόδοξος.... οπως και νάχει το αποτέλεσμα θαναι μια αναδιανομή, και όχι προς όφελος της Ελλάδας και των πολιτών της. Ισως μόνο για την άρχουσα τάξη της Ελλάδας, και των ξένων συμφερόντων.

George978
19-04-10, 01:05
α και ξεχασα κατι αλλο , ο τυπος στο βιντεο λεει οτι στοχος ειναι μια παγκοσμια κυβερνηση αλλα μας λεει οτι τελικα θα μαζευτουμε ολοι οσοι χρωσταμε τα κερατα μας και θα αποφασισουμε απο κοινου να χρεωκοπησουμε να γυρισουμε πισω στα νομισματα ετσι ωστε να μπορεσουμε να πορευτουμε προς τη δοξα ξανα , δηλαδη να τραβηξει ο καθενας το δρομο του....δηλαδη πως θα εχουμε μια ενιαια παγκοσμια κυβερνηση οταν ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ οτι θα διασπαστουμε? αναιρει τον εαυτο του

Just_Nikos
19-04-10, 03:53
α και ξεχασα κατι αλλο , ο τυπος στο βιντεο λεει οτι στοχος ειναι μια παγκοσμια κυβερνηση αλλα μας λεει οτι τελικα θα μαζευτουμε ολοι οσοι χρωσταμε τα κερατα μας και θα αποφασισουμε απο κοινου να χρεωκοπησουμε να γυρισουμε πισω στα νομισματα ετσι ωστε να μπορεσουμε να πορευτουμε προς τη δοξα ξανα , δηλαδη να τραβηξει ο καθενας το δρομο του....δηλαδη πως θα εχουμε μια ενιαια παγκοσμια κυβερνηση οταν ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ οτι θα διασπαστουμε? αναιρει τον εαυτο του

Στο 4:22 τον ρώτησε η δημοσιογράφος αν θεωρεί πως η Ελλάδα θα πρέπει να κάνει default, κι εκείνος απάντησε "δε θα χρειαστεί γιατί στο τέλος πιστεύω πως όλοι θα το κάνουν"...

Τι δηλαδή; Όλοι- και η Γερμανία- θα δηλώσουν χρεωκοπία; Λίγο απίθανο να χρεωκοπησει η Γερμανια , και ο Τσάπμαν είναι γνωστός για τις σωστές προβλέψεις του.

Αρα οταν λεει default (default = προεπιλογή) εννοει το προεπιλεγμένο νόμισμα της καθε χωρας. Στην περιπτωση μας την Δραχμή.Γιαυτο και μεταφράστηκε ετσι αλλωστε.

Ο Bob Chapman δε λέει οτι θα πραγματοποιηθεί τελικα αυτη η Παγκόσμια Κυβέρνηση, αλλα οτι επιχειρήται μεσω της οικονομικής κρίσης να τεθουν οι βάσεις για τη δημιουργία της...

Αλλα δε θα τους βγεί το γλυκό ειπαμε...;)

MNP-10
19-04-10, 13:22
Αρα οταν λεει default (default = προεπιλογή) εννοει το προεπιλεγμένο νόμισμα της καθε χωρας. Στην περιπτωση μας την Δραχμή.Γιαυτο και μεταφράστηκε ετσι αλλωστε.


Υπαρχει και αλλη χρηση της λεξης default, περα απ'την εξ'ορισμου κατασταση. Αλλά αφορα τα χρηματο-οικονομικα...

http://en.wikipedia.org/wiki/Default_%28finance%29

In finance, default occurs when a debtor has not met his or her legal obligations according to the debt contract, e.g. has not made a scheduled payment, or has violated a loan covenant (condition) of the debt contract. A default is the failure to pay back a loan.[1] Default may occur if the debtor is either unwilling or unable to pay their debt. This can occur with all debt obligations including bonds, mortgages, loans, and promissory notes.

Just_Nikos
19-04-10, 13:37
Υπαρχει και αλλη χρηση της λεξης default, περα απ'την εξ'ορισμου κατασταση. Αλλά αφορα τα χρηματο-οικονομικα...

http://en.wikipedia.org/wiki/Default_%28finance%29

In finance, default occurs when a debtor has not met his or her legal obligations according to the debt contract, e.g. has not made a scheduled payment, or has violated a loan covenant (condition) of the debt contract. A default is the failure to pay back a loan.[1] Default may occur if the debtor is either unwilling or unable to pay their debt. This can occur with all debt obligations including bonds, mortgages, loans, and promissory notes.

Nαι η οικονομικη της σημασια ειναι "αδυναμία" αποπλήρωσης οικονομικων υποχρεώσεων.

Αλλα απο τη στιγμή που λέει ο τυπος οτι "ολοι θα γυρίσουν σε default" , Γαλλια, Γερμανια κτλ , μαλλον εννοει την αυτου καθεαυτου ερμηνία.(Προεπιλεγμένο νόμισμα)
Γιατι αποκλειεται να χρεωκοπήσουν.

MNP-10
19-04-10, 14:30
Nαι η οικονομικη της σημασια ειναι "αδυναμία" αποπλήρωσης οικονομικων υποχρεώσεων.

Αλλα απο τη στιγμή που λέει ο τυπος οτι "ολοι θα γυρίσουν σε default" , Γαλλια, Γερμανια κτλ , μαλλον εννοει την αυτου καθεαυτου ερμηνία.(Προεπιλεγμένο νόμισμα)
Γιατι αποκλειεται να χρεωκοπήσουν.

Οχι, εννοει οτι ολοι θα χρεωκοπησουν - ακομα και αν φαινεται αδιανοητο. Τα επιπεδα δανεισμου ολων των χωρων ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα με την αποπληρωμη τους να βασιζεται στο οτι δεν θα υπαρξουν σημαντικες μεταβολες γενικοτερα.. πχ αν καταρρευσουν τα PIGS, η γερμανια, η γαλλια κτλ θα χασουν αρκετα λεφτα που εχουν δανεισει στα PIGS. Αυτα τα λεφτα τους δημιουργουν "τρυπες".. Επισης στον εμπορικο τομεα οι εξαγωγες κτλ κατακρυμνιζονται και η υφεση σ'αυτες τις χωρες διογκωνεται.

Σαφως η Γερμανια δεν ειναι η #1 χωρα υποψηφια για χρεοκοπια, αλλα αν αρχισουν να καταρρεουν ολοι οι αλλοι, θα υπαρξει ενα θεμα - ακομα και για τη Γερμανια.

dhmk
19-04-10, 15:22
Για όσους ενδιαφέρονται.

Κατόρθωσα να αγοράσω Έντοκα Γραμμάτια του Δημοσίου με καθαρό επιτόκιο 4.25%.

Ρώτησα ξεκινώντας από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Το υποκατάστημα της περιοχής μου δεν μπορούσε να με εξυπηρετήσει (γιατί λέει δεν είχε το κατάλληλο πρόσωπο). Πήραν όμως τηλέφωνο ένα άλλο το οποίο ήταν πρόθυμο να με εξυπηρετήσει αλλά μου τα έλεγε κάπως μπερδεμένα, ότι τα ΕΓΔ φορολογούνται κτλ. Μου είπε κάτι για 10% το οποίο θεώρησα ότι ήταν η προμήθεια της Τράπεζας. Πολύ φοβούμαι ότι θα βρισκόμουν σε πολύ μπερδεμένη κατάσταση αν τελικά έφθανα στο συγκεκριμένο υποκατάστημα για να αγοράσω τα ΕΓΔ.

Η Τράπεζα Πειραιώς έδινε ΕΓΔ από 50.000 ευρώ και πάνω οπότε δεν μου έκανε.

Η Εθνική, "ήταν πολύ απασχολημένη", "δεν τους είχαν στείλει πληροφόρηση", "έπρεπε να περιμένω απροσδιόριστο χρονικό διάστημα", "ο κύριος που θα με εξυπηρετούσε δεν ήταν στην θέση του". Και τελικά το έφαγε και ο... γάιδαρος, σηκώθηκα και έφυγα.

Στην ALPHA BANK μου δώσαν πολύ ξεκάθαρη απάντηση για επιτόκιο 4.25% και τελικά αποφάσισα να καταλήξω στην συγκεκριμένη τράπεζα καθώς είμαι πολλά χρόνια πελάτης και επίσης είναι και χειριστής της μερίδας μου στο ΣΑΤ, ή όπως αλλιώς λέγεται και είναι κοντά στο σπίτι μου.

Και εδώ αρχίζουν τα... ανέκδοτα. Αφού αγόρασα τα ΕΓΔ επέστρεψα στο σπίτι μου και έλεγξα το αποδειχτικό που μου έδωσαν. Διαπίστωσα λοιπόν ότι το αναγραφόμενο επιτόκιο ήταν... 3.76%. Αισθάνθηκα... ευτυχής και επέστρεψα εσπευσμένα στην τράπεζα να ζητήσω τα... ρέστα.

Μετά από λίγο ψάξιμο μου εξήγησαν ότι είχε παρακρατηθεί φόρος ο οποίος θα μου επιστρεφόταν στην λήξη. Πραγματικά αυτό λέγεται ρητά ότι ότι τα ΕΓΔ είναι αφορολόγητα εφόσον παρακρατηθούν μέχρι την λήξη τους. Απλώς αυτή η πληροφορία δεν υπάρχει στο αποδεικτικό που μου έδωσαν και προφανώς πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου για να το καταλάβω.

cool11
19-04-10, 17:09
Νομιζω οτι τον περισσοτερο κοσμο δεν τον ενδιαφερει αν θα παρει λιγο μεγαλυτερο επιτοκιο καπου, αλλα αν οι καταθεσεις του ειναι ασφαλης απο μια πιθανη χρεωκοπια χωρας.
Γι αυτο λεμε οτι πρεπει να μπορεσουμε να εξασφαλισουμε υπεθυνη ενημερωση απο Τραπεζα Κυπρου, αν μπορουμε απο καποιο υποκαταστημα, να κανουμε εκει καταθεση και να θεωρειται οτι τα χρηματα μας ειναι στην Κυπρο και οχι στην Ελλαδα.
Οποτε και να πτωχευσει το ελληνικο κρατος, να μην υπαρξει καμια απολυτως επιπτωση στις καταθεσεις του καθενος (πλαφον στις αναληψεις, πιθανη μετατροπη σε δραχμες και οτι αλλο τρελο αλλα πιθανο σεναριο ακουγεται).

k_koulos
19-04-10, 19:58
η Τρ. Κύπρου, σου ανοίγει λογαριασμό στην Κύπρο μετα απο μια διαδικασία που διαρκει μερικες μέρες, και εχει 2 στάδια. Πρώτα ζητα εγκριση απο τα κεντρικα στην Αθήνα, και μετα μαζευει τα δικαιολογητικα κ τα στελνει με ταχυδρομειο στην Κύπρο, οπου κ ανοιγει ο λογαρισμος.

Η διαδικασια μαλλον ειναι δωρεαν, αλλα εχει χρεωση 100+ € σε κάθε εμβασμα [σχετικά θα σε ενημερώσουν στο κατάστημα]

Αν το κανεις με e-banking το εμβάσμα, έχει μειωμένη τιμή, αλλα το καθε εμβασμα για τεχνικούς λόγους δεν μπορεί να είναι πάνω απο 10Κ € αν θυμάμαι καλά.

ακόμα έχει το συν, οτι για ποσά μέχρι 2000€ κάθε μέρα, μπορείς να κάνεις ανάληψη απο το βιβλιάρια της κύπρου στα γκισέ στην Ελλάδα χωρίς προμήθεια.

δεν ξέρω καθόλου τι παίζει απο άποψη φορολογίας, και με τι εποτόκια παιζουν οι εκει λογαριασμοί, αλλά στο σιτε τους, τα γράφει αναλυτικα.

cool11
19-04-10, 20:26
k_koulos ξερεις αν τα χρηματα στην Κυπρου, επειτα ισως απο μια σχετικη διαδικασια αν τους το ζητησεις, μπορει να θεωρηθουν οτι 'βρισκονται' στην Κυπρο, ωστε να μην εξαρτωνται καθολου απο το τι θα συμβει στην ελλαδα?
Αν θεωρουνται οτι ειναι χρηματα κατατεθημενα στην ελλαδα, τοτε δεν εχει καμια διαφορα απο τις αλλες ελληνικες τραπεζες, ιδιο κινδυνο διατρεχουν οι καταθεσεις.

k_koulos
19-04-10, 20:30
μιλάμε για λογαριασμό που ανοίγει στην κύπρο, με βιβλιάρια της εκεί τράπεζας, κωδικούς για το εκεί e-baking και όλα τα σχετικά. Απλά τα εδώ υποκαταστήματα σε διευκολύνουν αν θές μέχρι 2Κ € , και ισχύουν και χρεώσεις για συναλλαγές εντός του ομίλου, και όχι στο 100% όπως σε κάθε αλλή τράπεζα.

Ακόμα το ίδιο ισχύει και στην MIG, αλλά δεν ξέρω εκει πόσο χρόνο μπορεί να σου πάρει.

Εγώ που είμαι στην φάση 2 [snail-mail στην Κύπρο τα εντύπα μου], αν δεν το έχει κανει κάποιος αλλος νωρίτερα, οταν εχω 100% λειτουργικό λογαριασμό στα χέρια μου θα ενημερώσω.

cool11
19-04-10, 20:55
Δηλαδη, αν καταλαβα καλα, καταθετεις κανονικα τα χρηματα στην Κυπρο, απλα το κανεις απο Ελλαδα χρησιμοποιωντας τα εδω καταστηματα τους;
Αν ειναι ετσι, το λυσαμε το προβλημά μας!
Τα χρηματα θεωρουνται οτι ειναι στην Κυπρο? Κανενας κινδυνος απο τυχον πτωχευση ελληνικου κρατους; Το εξακριβωσες αυτο? Συγνωμη αν αυτο που ρωτω αν ειναι πλεονασμος, αλλα ειναι η ουσια ολου του τοπικ!

--
Μολις τελειωσεις με τον λογαριασμο στην Κυπρο, πες μας τι εκανες ωστε να υπαρχει ενας μπουσουλας. Μας εχουν κατακλεψει τα ελληνικα λαμογια, δεν χρειαζεται να μπορουν να βαλουν χερις και στις μικροοικονομιες του καθενος!

k_koulos
19-04-10, 21:22
χωρίς να θέλω να ακουστώ κάπως, οι κύπριοι είναι πολύ περισσότερο λαμόγια απο τους Έλληνες, ειδικά στα οικονομικά....

στα υπόλοιπα θα σου απαντήσω εν καιρό, απλά να ξανατονίσω οτι με φυσική παρουσία σε υποκατάστημα της τράπεζας Κυπρου στην Ελλάδα, σου ζητάνε γύρω στα 100 € την φορά για κάθε κατάθεση και αντίστοιχα για τυχόν ανάληψη πάνω απο 2000 € [στον λογαριασμό της τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο], δεν είναι απλή προμήθεια αν το καλοσκεφτείς.... Αρα αν δεν είσαι εξοικειωμένος με το e-banking, δεν νομίζω οτι απλή τραπεζική με φυσική παρουσία σε συμφέρει.

cool11
19-04-10, 21:30
Ειμαι εξοικειωμενος με το ebanking. Εχω σε Εθνικη και Πειραιως.
Με το ebanking της Κυπρου(στην Κυπρο), υπαρχουν προμηθειες σε τι επιπεδο περιπου;
Για καταθεσεις-αναληψεις κατω απο 2000 ευρω, τι χρεωνουν; (τα 100 ευρω ειναι καθαρη ληστεια, αλλα λογικα δεν θα κανω καταθεσεις-αναληψεις του επιπεδου 2χιλ ευρω-αντε μια φορα μονο καταθεση στην αρχη).

k_koulos
19-04-10, 21:38
περισσότερα για το εκεί e-banking όταν καταστεί πλήρως λειτουργικός ο λογαριασμός στην Κύπρο.

εγώ στην κουβέντα που έκανα μιλήσα για ένα ποσό της τάξης των 15Κ για αρχή, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο κατώφλι εισόδου στην ολη διαδιακασία εκ μέρους του ομιλου της τράπεζας Κύπρου.

Γενικά αφού σου είπαμε οτι γίνεται, δεν χάνεις τίποτα να πας απο ένα υποκατάστημα και να ρωτίσεις τυχόν απορίες ;)

cool11
19-04-10, 21:43
ok, περιμενουμε νεοτερα οταν -σε λιγες μερες υποθετω- θα εχεις τελειωσει με τα διαδικαστικα από την Κυπρο.

nisgia
19-04-10, 21:46
Αντί για τραπεζικά προϊόντα και "πολύτιμα" αντικείμενα, εγώ θα πρότεινα να επενδύσουμε όλοι
σε κάτι το οποίο ούτε να δεσμευτεί μπορεί αλλά ούτε και να υποτιμηθεί:
Να επενδύσουμε σε γνώση!

Ως γνωστό, η γνώση είναι αντιστρόφως ανάλογη του φόβου
της βλακείας και συνεπώς και της κακίας του ατόμου.

Η έλλειψή της προκαλεί πανικό, μετατρέπει τα άτομα σε μάζες
και τα οδηγεί σε αδυναμία λογικής κρίσης και λήψης αποφάσεων.
Μειώνει τη συνείδηση και την αντίληψη του ατόμου με αποτέλεσμα
αυτό να κρύβεται μέσα σε άμορφες και άβουλες ομάδες εναποθέτοντας
τις ικανότητες, τις ελπίδες, το παρόν και το μέλλον του στον ηγέτη και εξουσιαστή του.
Μετατρέπει την ιστορία του σε πεπρωμένο και δικαιολογία για την επανάληψη των λαθών του.
Το αναγκάζει να χρησιμοποιεί τα ζωικά του ένστικτα αντί τη λογική και τις ανθρώπινες ιδιότητές του.

Αυτή τη φορά ας μην αφήσουμε και αυτή την κρίση να πάει χαμένη.
Ας προετοιμαστούμε όλοι λοιπόν, πνευματικά και ψυχικά, με γνώση αλλά και φαντασία
έξω από στερεότυπα, θρησκευτικά, ιδεολογικά και κοινωνικά στρατόπεδα και μάντρες
ώστε να τη χρησιμοποιήσουμε προς όφελος όλων μας.

Ας κλέψουμε χρόνο από τη δουλειά μας και τις υποχρεώσεις μας
και ας τον αφιερώσουμε στον εαυτό μας με σκοπό να γίνουμε
καλύτεροι άνθρωποι και όχι φοβισμένα μέλη κάποιας μάζας.

Ας διατηρήσουμε την επικοινωνία, την υποστήριξη, την ανταλλαγή απόψεων
και πληροφοριών αλλά και ιδεών με όσο πιο πολλούς ανθρώπους μπορούμε.
Όσο πιο πολλοί ξυπνήσουμε, τόσο το καλύτερο.

Αυτή τη φορά, ευτυχώς, τα μέσα τα έχουμε.
Η ατομική συνείδηση του καθενός μας λείπει.

Καλή δύναμη!
Γιάννης

Mike86
20-04-10, 14:40
Αναδιαπραγμάτευση του δημοσίου χρέους, του Πέτρου Παπακωνσταντίνου

Η αναδιαπραγμάτευση του δημοσίου χρέους αποτελεί πλέον όρο εθνικής επιβίωσης. Το χρέος αποτελεί όχι ελληνικό, αλλά ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρόβλημα, επομένως σε ευρωπαϊκή και παγκόσμια κλίμακα πρέπει να αναζητηθεί και η λύση . Πατέρας της μακροοικονομικής και κατά γενική αναγνώριση μια από τις μεγαλύτερες διάνοιες του εικοστού αιώνα, ο Τζον Μέιναρντ Κέινς δεν θα μπορούσε να κατηγορηθεί για επαναστατικές αντιλήψεις.

Του Πέτρου Παπακωνσταντίνου, για το περιοδικό ΕΠΙΚΑΙΡΑ, της 8ης Απριλίου του 2010

Η αγωνία του ήταν όχι να γλιτώσει τους εργαζόμενους από τον καπιταλισμό, αλλά να γλιτώσει τον καπιταλισμό από τον εαυτό του. Υπό αυτό το πρίσμα ήταν ιδιαίτερα κριτικός απέναντι στο τοκογλυφικό, χρηματιστικό κεφάλαιο, που απομυζούσε τεράστιους παραγωγικούς πόρους μέσω των τοκοχρεολυσίων, δημιουργώντας παράλληλα συνθήκες κοινωνικής έκρηξης. Ήδη το 1923, ο Κέινς τάχθηκε υπέρ της "ευθανασίας του ραντιέρη" μέσω μιας επεκτατικής πληθωριστικής πολιτικής που θα απαξίωνε τα χρέη. "Είναι προτιμότερο να δυσαρεστήσουμε τον ραντιέρη, που ζει από τους τόκους, παρά να προκαλέσουμε εκτίναξη της ανεργίας σε έναν πληθυσμό που ήδη υποφέρει από την φτώχεια", σημείωνε ο Βρετανός οικονομολόγος.

Η οικονομική ασφυξία που διαπίστωνε ο Κέινς για τη Βρετανία του μεσοπολέμου έχει εξαπλωθεί σήμερα στον κόσμο ολόκληρο, καθώς σχεδόν όλα τα βιομηχανικά αναπτυγμένα έθνη, άλλο λιγότερο, άλλο περισσότερο, έχουν μετατραπεί σε ομήρους του διεθνούς, τοκογλυφικού κεφαλαίου.

Ιδιαίτερα η Ελλάδα έχει εγκλωβιστεί από την αρχή αυτής της χρονιάς σε έναν εφιαλτικό φαύλο κύκλο: Τα διαβόητα spreads εκτινάσσουν στα ουράνια το κόστος δανεισμού- η κυβέρνηση ανακοινώνει οδυνηρά μέτρα για να κατευνάσει τις αγορές- οι τελευταίες δανειοδοτούν την Ελλάδα, αλλά τα επιτόκια παραμένουν αστρονομικά, επαναφέροντας το φάσμα της χρεοκοπίας- η κυβέρνηση παίρνει νέα μέτρα κ.ο.κ. Κάθε φορά που οι κυβερνητικοί αξιωματούχοι και ο "συνασπισμός προθύμων" δημοσιογράφων εξυμνούν υποθετικούς διπλωματικούς θριάμβους του πρωθυπουργού και αναγγέλλουν φως στην άκρη του τούνελ, σύντομα διαπιστώνουμε ότι πρόκειται μόνο για τον επόμενο συρμό αντιλαϊκών μέτρων που έρχεται κατά πάνω μας.

Αυτός ο φαύλος κύκλος πρέπει επί τέλους να σπάσει! Κάτι περισσότερο: Είναι βέβαιο ότι θα σπάσει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, καθώς είναι εντελώς αδύνατο πλέον η Ελλάδα να συνεχίσει να υφίσταται αυτό το παρανοϊκό κόστος δανεισμού. Το χρέος εξελίσσεται σε μηχανισμό πειρατικού σφετερισμού του κοινωνικού μας πλούτου από τους σύγχρονους Σάιλοκ, οι οποίοι απαιτούν πεισματικά να εισπράξουν τη λίβρα κρέας από τον άτυχο οφειλέτη που έπεσε στην ανάγκη τους. Πέραν των άλλων, η πορεία των πραγμάτων αφαιρεί την οποιαδήποτε πιθανότητα αποτελεσματικότητας, έστω στο καθαρά δημοσιονομικό επίπεδο, των επώδυνων μέτρων που παίρνει η κυβέρνηση.

Το μόνο πραγματικό αποτέλεσμά τους είναι να μεταφέρονται κεφάλαια από τις τσέπες των Ελλήνων εργαζομένων και τον τζίρο των μικρών επιχειρήσεων στα θησαυροφυλάκια των διεθνών τραπεζιτών, ενώ το ίδιο το δανειακό πρόβλημα του ελληνικού κράτους όχι μόνο δεν περιορίζεται, αλλά αναπαράγεται κάθε μέρα σε διευρυμένη μορφή.

Τα στοιχεία, όπως αποτυπώνονται στον κρατικό προϋπολογισμό, μιλούν από μόνα τους και δεν επιδέχονται αμφισβήτηση: Μόνο για τόκους, υπολογίζεται ότι θα πληρώσουμε φέτος γύρω στο 5.5% του ΑΕΠ- συγκριτικά, οι δαπάνες για την παιδεία, την υγεία και την κοινωνική ασφάλιση ανέρχονται σε 3.6%, 2.9% και 4.2% αντίστοιχα.

Αν συνυπολογίσουμε τα χρεολύσια, που μεταφέρονται από χρονιά σε χρονιά κι από δεκαετία σε δεκαετία, η συνολική δαπάνη για την εξυπηρέτηση του χρέους θα φτάσει γύρω στο απολύτως εξοντωτικό 13% του ΑΕΠ- μεγαλύτερο από το άθροισμα των χρημάτων που πηγαίνει για παιδεία, υγεία και συντάξεις μαζί! Αν προσθέσουμε δε και τις μεγαλύτερες, αναλογικά, από κάθε άλλη χώρα- μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης στρατιωτικές δαπάνες, αντιλαμβάνεται κανείς ότι δεν μένει σχεδόν τίποτα για υποτυπώδη κοινωνική πολιτική και αναγκαία έργα υποδομών, κάτι που καταδικάζει μακροπρόθεσμα την παραγωγικότητα της εργασίας σε καχεξία.

Το πιο εξοργιστικό είναι ότι, ενώ το 75% του χρέους βρίσκεται στα χέρια των ξένων εταίρων μας, κυρίως των μεγάλων ευρωπαϊκών τραπεζών, οι κυβερνήσεις τους όχι μόνο δεν μας διευκολύνουν αναφορικά με την εξυπηρέτηση του χρέους μας, όπως κάνει κάθε συνετός πιστωτής στον οφειλέτη του σε ώρα ανάγκης, αλλά κερδοσκοπούν ασύστολα πάνω στο ελληνικό χρέος: τη μια έχουμε την αρχική δήλωση του Τρισέ ότι θα σταματήσει να δέχεται ελληνικά ομόλογα, που εκτίναξε τα spreads, την άλλη αντίστοιχες δηλώσεις του Όλι Ρεν και άλλων αξιωματούχων σε κρίσιμες στιγμές και την παράλλη υφιστάμεθα κερδοσκοπικά παιχνίδια πάνω στο ενδεχόμενο ελληνικής χρεοκοπίας μέσω των διαβόητων CDS, από τους ραντιέρηδες που δεν διστάζουν να δαγκώσουν το χέρι που τους ταίζει!

Η ίδια η δογματική εφαρμογή του Συμφώνου Σταθερότητας, με την εξωπραγματική απαίτηση να μειωθεί το έλλειμμα κατά οκτώ ολόκληρες μονάδες μέσα σε τρία μόλις χρόνια, και μάλιστα σε συνθήκες κρίσης, με την ανεργία άνω του 10%, ισοδυναμεί με συνταγή βαθειάς οικονομικής ύφεσης και κοινωνικού χάους- μια όψη του οποίου είναι ήδη ορατή, με την ανησυχητική αύξηση της εγκληματικότητας.

Σύγχρονη Σεισάχθεια

Ενόψει της επαπειλούμενης καταστροφής, οποιαδήποτε ρεαλιστική πολιτική αντιμετώπισης της κρίσης, είτε εμφορείται από φιλελεύθερες, είτε από κεϋνσιανές, είτε από ριζοσπαστικά αριστερές ιδέες, δεν μπορεί παρά να ξεκινήσει από μια εκ των ων ουκ άνευ προϋπόθεση, χωρίς την οποία όλα τα άλλα είναι όνειρα θερινής νυκτός: Τη στάση πληρωμών και την αναδιαπραγμάτευση του δημοσίου χρέους! Μια σύγχρονη "Σεισάχθεια", για την οποία ευφυώς μίλησε, παραπέμποντας στον Σόλωνα, η Λιάνα Κανέλη.

Ασφαλώς, δεν πρόκειται για μια απλή και ανέξοδη επιλογή- άλλωστε, εδώ που έχουμε φτάσει δεν υπάρχει βασιλική οδός προς τη σωτηρία. Σε διαμετρική αντίθεση, όμως, με την πεπατημένη που ακολουθούμε τόσο καιρό, αυτή τη φορά το κόστος θα είναι προσωρινό και το κέρδος μόνιμο.

Η Ελλάδα θα τιμωρηθεί για λίγα χρόνια από τις διεθνείς αγορές χρήματος και θα αντιμετωπίσει επενδυτικό λοκ- άουτ, αλλά θα αποφύγει την κοινωνική κατάρρευση και θα θέσει τις βάσεις για την παραγωγική της ανασυγκρότηση. Σε τέσσερα ή πέντε χρόνια, οι διεθνείς τοκογλύφοι θα έχουν ηρεμήσει αρκετά ώστε να κάνουν σειρά μπροστά στο γκισέ για να αγοράσουν, με το αζημίωτο, καινούριους ομολογιακούς τίτλους της χώρας μας. Στο ενδιάμεσο διάστημα, θα υπάρχουν, πέραν των δυτικών τραπεζών, εναλλακτικές λύσεις από άλλους, σημαντικούς παίκτες του παγκοσμίου συστήματος για την κάλυψη επειγουσών αναγκών.

Άλλωστε, το πιθανότερο είναι ότι τα πράγματα δεν θα φτάσουν καν σε ρήξη. Οι πιστωτές μας μάλλον θα προτιμήσουν να αναδιαπραγματευτούν τα επιτόκια και τις προθεσμίες αποπληρωμής του χρέους μας, έστω κι αν χάσουν ένα μέρος από τα προσδοκώμενα, από το να ρισκάρουν να τα χάσουν όλα. Αυτό έγινε στην περίπτωση της Αργεντινής, η οποία κήρυξε στάση πληρωμών το 2002 και ήρθε σε συμφωνία με τα τρία τέταρτα των πιστωτών της το 2005- μια συμφωνία με την οποία της χαρίστηκε περισσότερο από το μισό του χρέους. Επιτέλους, οι πιστωτές μας δικαιολογούν τα τοκογλυφικά επιτόκια δανεισμού επικαλούμενοι τον κίνδυνο χρεοκοπίας της Ελλάδας. Με άλλα λόγια, έχουν προϋπολογίσει αυτόν τον κίνδυνο και μάλιστα έχουν προεισπράξει την ασφάλειά τους μέσω των τόκων που λαμβάνουν όλα αυτά τα χρόνια- χρόνια η κερδοσκοπία μέσω των swaps. Καιρός λοιπόν να πούμε κι εμείς: Ό,τι πήρατε- πήρατε, αγαπητοί μας, το ταμείο κλείνει μέχρι νεωτέρας!

Σημειωτέον ότι η λύση αυτή είναι πολύ λιγότερο ριζοσπαστική από ό,τι πιστεύουν οι περισσότεροι. Από το 1970 μέχρι σήμερα, έχουν προσφύγει στην αναδιαπραγμάτευση του χρέους 40 χώρες. Κατά κανόνα, η επιλογή αυτή στάθηκε αφετηρία όχι εθνικής κατάρρευσης, αλλά οικονομικής ανόρθωσης και κοινωνικής εξομάλυνσης. Άλλωστε, την επιλογή αυτή εισηγούνται ήδη, από διαφορετικούς δρόμους, γνωστοί ακαδημαϊκοί διαφόρων επιστημονικών και πολιτικών τάσεων- αναφέρουμε ενδεικτικά τους Κώστα Βεργόπουλο, Κώστα Λαπαβίτσα, Γιώργο Μπήτρο και Σπύρο Μαρκέτο. Την προέβαλε ως νόμιμη εναλλακτική λύση ο Τίλο Σαράτσιν, μέλος του Δ.Σ. της γερμανικής "Μπούντεσμπανκ", αλλά και η γαλλική εφημερίδα Le Monde, με άρθρο του Αλέν Φοζάς, στις 31 Μαρτίου. "Η Ελλάδα μοιάζει καταδικασμένη να κηρύξει στάση πληρωμών", σημειώνει ο αρθογράφος, εκτιμώντας ότι είναι των αδυνάτων αδύνατον να υλοποιηθεί "το άκρως απαιτητικό πρόγραμμα λιτότητας που επέβαλε το Βερολίνο".

Παγκόσμιο πρόβλημα

Το κυριότερο, η έκρηξη του δημοσίου χρέους δεν αποτελεί ελληνική ιδιαιτερότητα- εντύπωση την οποία καλλιεργούν συστηματικά οι ασπόνδυλες ηγεσίες των κομμάτων εξουσίας και τα μεγάλα συγκροτήματα της ενημέρωσης- αλλά εξελίσσεται σε πανευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρόβλημα πελωρίων διαστάσεων. Αποκαλυπτική είναι επί του προκειμένου η αναλυτική μελέτη της Τράπεζας Διεθνών Διευθετήσεων (BIS), που δημοσιεύθηκε προ ημερών, υπό τον τίτλο "Το μέλλον του δημοσίου χρέους: προοπτικές και επιπτώσεις".

Σημειώνουμε προκαταβολικά ότι η BIS, αν και αποφεύγει τα φώτα της δημοσιότητας, είναι ένας από τους πιο σημαντικούς θεσμούς του παγκόσμιου χρηματοπιστωτικού συστήματος. Πρόκειται για την υπερτράπεζα των κεντρικών τραπεζών 57 κρατών, στα οποία περιλαμβάνονται όλες οι μεγάλες βιομηχανικές δυνάμεις της Δύσης. Ιδρύθηκε το 1930, εδρεύει στη Βασιλεία της Ελβετίας και δε σταμάτησε να λειτουργεί ως μεσάζοντας, διαιτητής, think tank και τροφοδότης των κεντρικών τραπεζών ακόμη και διαρκούντος του Β Παγκοσμίου Πολέμου, όταν τα κράτη- μέλη της αλληλοσφάζονταν. Με δύο λόγια, οι μελέτες της BIS αντιπροσωπεύουν μια από τις πιο έγκυρες φωνές του παγκοσμίου συστήματος, όταν πρόκειται για τα χρηματοοικονομικά.

Τι λέει λοιπόν η εντελώς πρόσφατη έκθεση της BIS; Εν πρώτοις, το ελληνικό πρόβλημα όχι μόνο δεν κυριαρχεί, αλλά εμφανίζεται ως απλή παρωνυχίδα. Προσυπογράφοντας τις εκτιμήσεις του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας και Ανάπτυξης (ΟΟΣΑ), οι συντάκτες της έκθεσης εκτιμούν ότι στο σύνολο των βιομηχανικά αναπτυγμένων κρατών- μελών του οργανισμού, το δημόσιο χρέος θα ξεπεράσει το 100% του ΑΕΠ μέσα στον επόμενο χρόνο, γεγονός που δεν έχει συμβεί ποτέ σε καιρό ειρήνης. Κατά κάποιο τρόπο, η δεκαετία του 2010 επαναλαμβάνει τη δεκαετία του 1980 από την ανάποδη: Και τότε είχαμε μια παγκόσμια έκρηξη του χρέους, μόνο που τότε εκδηλώθηκε στις χώρες της περιφέρειας (Λατινική Αμερική, Ασία, Αφρική), ανατινάζοντας το αναπτυξιακό κράτος του Τρίτου Κόσμου. Αντίθετα, αυτή τη φορά η έκρηξη κλονίζει τον νεοφιλελεύθερο "καπιταλισμό- καζίνο" των μητροπόλεων του Βορρά, ενώ οι λεγόμενες "αναδυόμενες οικονομίες" της περιφέρειας είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση, με το χρέος να κυμαίνεται κατά μέσον όρο στο 40% του ΑΕΠ. Είναι ένα είδος εκδίκησης των παλιών αποικιών απέναντι στους πρώην δυνάστες τους.

Ακόμη και στο πλαίσιο του γενικευμένου προβλήματος του Βορρά, η Ελλάδα δεν αποτελεί την πιο τραγική περίπτωση. Δύο χώρες- μέλη του G-7, η Ιαπωνία και η Ιταλία, μας ξεπερνούν στο δημόσιο χρέος με ποσοστά έναντι του ΑΕΠ 197% και 127% για το 2010, ενώ το ελληνικό δημόσιο χρέος κινείται στο όριο του 123%. Για το 2010, οι προβλέψεις είναι 204% (!) για την Ιαπωνία, 130% για την Ελλάδα και την Ιταλία, ενώ θα ακολουθήσουν οι ΗΠΑ με 100%, η Γαλλία με 99% και η Βρετανία με 94%. Ας σημειωθεί ότι ΗΠΑ και Βρετανία έχουν από τους μεγαλύτερους ρυθμούς αύξησης του δημόσιου χρέους (66% και 100% μέσα σε τέσσερα χρόνια αντίστοιχα), ενώ ο αντίστοιχος ρυθμός της Ελλάδας είναι αντίστοιχος με εκείνον της Γερμανίας.

Όπως αναγνωρίζει η έκθεση της BIS, βασικός παράγοντας έκρηξης του χρέους ήταν η τεραστίων διαστάσεων παρέμβαση των εθνικών κυβερνήσεων για τη διάσωση των τραπεζών κατά τη διάρκεια της τρέχουσας κρίσης. Η σκληρή, μονεταριστική πολιτική που ακολουθείται τώρα για την εξυγίανση των δημοσίων οικονομικών κινδυνεύει να επιδεινώσει το πρόβλημα, καθώς ακόμη και στην περίπτωση ανάκαμψης προβλέπεται η μακροπρόθεσμη διατήρηση της ανεργίας σε πολύ υψηλά επίπεδα. Υπό αυτό το πρίσμα, η βασική πρόβλεψη της BIS για την επόμενη δεκαετία είναι πραγματικά εφιαλτική: Το 2020, το δημόσιο χρέος προβλέπεται να φτάσει το 300% του ΑΕΠ στην Ιαπωνία, το 200% στη Βρετανία και το 150% σε Βέλγιο, Γαλλία, Ιρλανδία, Ελλάδα, Ιταλία και ΗΠΑ.

Οι συντάκτες της έκθεσης δεν εισηγούνται συγκεκριμένες πολιτικές στις εθνικές κυβερνήσεις. Είναι ωστόσο αρκετά έντιμοι και αρκετά ρεαλιστές ώστε να αναγνωρίσουν ότι, ακόμη κι αν οι κοινωνίες αντέξουν τα πιο σκληρά μέτρα λιτότητας, ακόμη κι αν υπάρξουν αιματηρές περικοπές στις συντάξεις και στις δαπάνες υγείας για τους ηλικιωμένους, το πρόβλημα του δημοσίου χρέους δεν πρόκειται να αντιμετωπισθεί με αυτές τις πολιτικές. Με άλλα λόγια, οι πολιτικές αντιμετώπισης του χρέους σε εθνική κλίμακα, με καθαρά λογιστική- δημοσιονομική λογική, οδηγούνται σε τραγικά αδιέξοδα. Χαρακτηριστικά, η BIS προβλέπει ότι στις πιο ευαίσθητες χώρες που αναφέρθηκαν παραπάνω (Ιαπωνία, ΗΠΑ, Βρετανία, Ελλάδα, Ιταλία κ.α.) το ποσοστό του ΑΕΠ που καταβροχθίζεται κάθε χρόνο από τους τόκους των δανείων θα ανέβει από τη σημερινή στάθμη του 5% στο 10%, τουλάχιστον, ενώ στη Βρετανία θα φτάσει του εντελώς παρανοϊκό... 27%!

Πρέπει να είναι, επομένως, εντελώς τυφλός κανείς για να μην βλέπει ότι όχι μόνο η Ελλάδα, αλλά ο βιομηχανικά αναπτυγμένος κόσμος στο σύνολό του βαδίζει προς μια Μεγάλη Έκρηξη του δημοσίου χρέους και ότι οι πολιτικές που ακολουθούνται σήμερα απλώς επιταχύνουν την καταστροφή. Από μια άποψη, όμως, η εξέλιξη αυτή μπορεί να αποτελέσει το ισχυρότερο διαπραγματευτικό χαρτί της Ελλάδας, εάν βεβαίως υποτεθεί ότι η Ελλάδα θα αποφασίσει κάποτε πραγματικά να διαπραγματευθεί: Στο ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρόβλημα του χρέους μπορούν να δοθούν μόνο ευρωπαϊκές και παγκόσμιες λύσεις, οι οποίες προϋποθέτουν όχι μόνο δημοσιονομικά μέτρα, αλλά και συνολική αλλαγή ενός οικονομικού υποδείγματος, που έχει φάει πλέον τα ψωμιά του.

Just_Nikos
20-04-10, 15:59
Oτι αναδιαπραγματευση να κανουμε , και λοιπες οικονομικές χημειες , εχουν ήδη προαποφασισει τι θα γίνει..

Φυσικα μιλάω για την διάλυση της Ευρωπαικής Ένωσης...

Δέ το λεω έγω...Ο Σόρος το λεει...:lol:

Οι χώρες της Ευρώπης έχουν κοινή τράπεζα αλλά δεν έχουν κοινή οικονομική πολιτική ούτε κοινό υπουργείο Οικονομικών. Οι αρχιτέκτονες της Ε.Ε. γνώριζαν ότι μία Ευρωπαϊκή Ενωση χτίζεται βήμα-βήμα. Πρώτο βήμα η πολιτική βούληση, και μετά το επόμενο βήμα. Και εκεί βρισκόμαστε τώρα με το ευρώ, πρέπει να κάνετε το επόμενο βήμα. Το ερώτημα είναι υπάρχει πολιτική βούληση για να το κάνετε; Οταν συνειδητοποιήσετε τον άλλο δρόμο, τη διάλυση του ευρώ και της Ε.Ε. τότε πιστεύω ότι η πολιτική βούληση θα βρεθεί».

Πηγη (http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_1119_20/04/2010_398112)

aroutis
20-04-10, 16:46
Oτι αναδιαπραγματευση να κανουμε , και λοιπες οικονομικές χημειες , εχουν ήδη προαποφασισει τι θα γίνει..

Φυσικα μιλάω για την διάλυση της Ευρωπαικής Ένωσης...

Δέ το λεω έγω...Ο Σόρος το λεει...:lol:

Οι χώρες της Ευρώπης έχουν κοινή τράπεζα αλλά δεν έχουν κοινή οικονομική πολιτική ούτε κοινό υπουργείο Οικονομικών. Οι αρχιτέκτονες της Ε.Ε. γνώριζαν ότι μία Ευρωπαϊκή Ενωση χτίζεται βήμα-βήμα. Πρώτο βήμα η πολιτική βούληση, και μετά το επόμενο βήμα. Και εκεί βρισκόμαστε τώρα με το ευρώ, πρέπει να κάνετε το επόμενο βήμα. Το ερώτημα είναι υπάρχει πολιτική βούληση για να το κάνετε; Οταν συνειδητοποιήσετε τον άλλο δρόμο, τη διάλυση του ευρώ και της Ε.Ε. τότε πιστεύω ότι η πολιτική βούληση θα βρεθεί».

Πηγη (http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_1119_20/04/2010_398112)
Δεν νομίζω οτι ο Σορος αναφέρεται στην διάλυση της ΕΕ, αλλά στο να κάνει η ΕΕ το "επόμενο βήμα" υπό την απειλή της διάλυσης της.. και θεωρώ ότι το επόμενο βήμα ειναι η πανευρωπαϊκή κυβέρνηση (εχουμε αναφερθεί και πιο πριν στην άποψη ότι το ευρώ δεν μπορεί να λειτουργεί χωρίς κεντρική διακυβέρνηση....).

Just_Nikos
20-04-10, 18:00
Δεν νομίζω οτι ο Σορος αναφέρεται στην διάλυση της ΕΕ, αλλά στο να κάνει η ΕΕ το "επόμενο βήμα" υπό την απειλή της διάλυσης της.. και θεωρώ ότι το επόμενο βήμα ειναι η πανευρωπαϊκή κυβέρνηση (εχουμε αναφερθεί και πιο πριν στην άποψη ότι το ευρώ δεν μπορεί να λειτουργεί χωρίς κεντρική διακυβέρνηση....).

E ναι ενταξει δε το λεει καθαρα και ξάστερα , αλλα λεει οτι αμα συνεχισετε το βιολι σας...θα διαλυθει η ΕΕ.
Απο τι στιγμη που η οποια προσπαθεια οικονομικής συσπειρωσης, εχει και το ΔΝΤ μέσα...τότε δε μπορουμε να μιλαμε οτι η ΕΕ μπορει μόνη της να χειριστεί καταστάσεις, και να χαρακτηριζεται απο ομογενής πολιτική βούληση.

Θα δούμε πως θα εξελιχθεί το πραμα.

kostas8005
23-04-10, 15:38
Καλησπερα σκεφτομαι να μεταφερω τις καταθεσεις μου εξωτερικο,δεν το εχω σκαλισει ιδιαιτερα.Ωστοσο
βλεπω την κυπρο ως καλη επιλογη,ακουγεται πολυ και η ελβετια.Μπορειτε να μου πειτε τις διαδικασιες που χρειαζονται? Το εχεις επιχειρησει καποιος να με συμβουλευσει?

Οβελίξ
23-04-10, 15:43
...και το πρώτο μέρος που σκέφτηκες να πας να ρωτήσεις είναι ένα φόρουμ για adsl συνδέσεις....

Οταν θα θες triple play πήγαινε στην Τράπεζα Κύπρου. Κάτι θα ξέρουν να σου πουν.

George978
23-04-10, 15:43
...και το πρώτο μέρος που σκέφτηκες να πας να ρωτήσεις είναι ένα φόρουμ για adsl συνδέσεις....

Οταν θα θες triple play πήγαινε στην Τράπεζα Κύπρου. Κάτι θα ξέρουν να σου πουν.


:rofl:

MNP-10
23-04-10, 15:59
Καλησπερα σκεφτομαι να μεταφερω τις καταθεσεις μου εξωτερικο,δεν το εχω σκαλισει ιδιαιτερα.Ωστοσο
βλεπω την κυπρο ως καλη επιλογη,ακουγεται πολυ και η ελβετια.Μπορειτε να μου πειτε τις διαδικασιες που χρειαζονται? Το εχεις επιχειρησει καποιος να με συμβουλευσει?

Δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=370046) (post 11 εχει χρησιμες πληροφοριες, αμα ψαξεις το νημα ισως να εχει και αλλα)

kostas8005
24-04-10, 12:44
ευχαριστω,θελω να μαθω μερικα πραγματα πριν ρωτησω σε τραπεζες.Μου εστειλαν αυτο και προβληματιστηκα,ας βοηθησει καποιος αν γνωριζει τιποτα΄

(Το κύριο πρόβλημα με μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό είναι το νέο νομοσχέδιο:

http://www.express.gr/images/stories/ARXEIA/NOMOSXEDIA/forologiko_nomosxedio_2010_final.pdf

Σύμφωνα με αυτό οι υπάρχουσες καταθέσεις που θα μείνουν στο εξωτερικό θα οφείλουν φόρο 8% επί του κεφαλαίου. Δεν ξέρω αν θα ισχύσει και αν θα ισχύει και για τις μελλοντικές μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι κάποιος πρέπει να πάει ο ίδιος στο εξωτερικό για να ανοίξει τον λογαριασμό για μικρά ποσά (π.χ στην Ελβετία για ποσά κάτω των 250.000 CHF). Ένα ταξιδάκι δεν είναι άσχημη ιδέα σε μια όμορφη χώρα σαν την Ελβετία. Χρειάζεται διαβατήριο και ίσως λογαριασμός ΔΕΗ - ΟΤΕ - ΕΥΔΑΠ για να εξακριβώσουν τόπο διαμονής. Τα επιτόκια είναι χαμηλά και μερικές τράπεζες ζητάνε πάγιο κάθε χρόνο.

Το πιο εύκολο είναι ίσως να ανοίξει κάποιος λογαριασμό σε ξένη χώρα μέσω τράπεζας που λειτουργεί στην Ελλάδα και έχει καταστήματα στο εξωτερικό. Και εδώ θα χρειαστεί κάποια πίεση καθώς οι εδώ τράπεζες δεν θέλουν να χάσουν την πολύτιμη ρευστότητα. Γίνονται κάποιες εξουσιοδοτήσεις και πιθανόν να υπάρχουν κάποια εφάπαξ έξοδα))

dhmk
24-04-10, 13:21
Το διάβασα αυτό για την φορολογία του 8% επί κεφαλαίων που θα μείνουν κατατεθειμένα σε τράπεζες της αλλοδαπής. Είναι στο άρθρο για τα κίνητρα επαναπατρισμού κεφαλαίων.

Δηλαδή τι σημαίνει αυτό; Ότι αν μεταφέρεις χρήματα σε μια τράπεζα του εξωτερικού, για τα οποία μπορείς να αποδείξεις ότι είναι νόμιμα φορολογημένα, θα σου επιβάλλεται φόρος 8% αυτομάτως; Με λίγα λόγια κάθε Έλληνας πολίτης θα πρέπει να πληρώνει φόρο 8% επί οποιονδήποτε ποσού θέλει να καταθέσει σε ξένη τράπεζα; Μήπως και οι μετανάστες;

Εντελώς παράλογο μου ακούγεται. Και ύστερα λέμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση το κράτος να βάλλει χέρι στις καταθέσεις. Όπως γίνεται ένας τέτοιος νόμος που φορολογεί με 8% τις καταθέσεις στο εξωτερικό, αύριο πολύ εύκολα μπορεί να φορολογήσει το αντίστοιχο ή όποιο άλλο ποσοστό και στις καταθέσεις στην Ελλάδα.

Φαντάσου τώρα αυτό: Έναν Έλληνα πολίτη, που εργάζεται σε άλλη χώρα της ΕΕ, και του οποίου, κάθε ποσό που καταθέτει στις εκεί τράπεζες, αυτόματα να υπόκειται σε φόρο 8% προς όφελος του Ελληνικού κράτους!!!

Μην τρελαθούμε εντελώς εδώ πέρα. Αν αυτό ισχύει ως ερμηνεία του συγκεκριμένου άρθρου, δεν νομίζω ότι θα μπορεί να σταθεί στο οποιονδήποτε ευρωπαϊκό δικαστήριο. Σαν να σου λέει το κράτος, «Είσαι Έλληνας πολίτης; Τότε θα έχω πάντα το χέρι μου μέσα στις καταθέσεις σου οπουδήποτε βρίσκεσαι στον κόσμο και θα σου επιβάλλω φόρους επί του κεφαλαίου κατά το δοκούν τους οποίους θα πρέπει να μου τους αποδίδεις, μάλιστα, και με δική σου ευθύνη».

Θα τρελαθούμε εντελώς εδώ πέρα…

Οι εφημερίδες δεν έχω δει να το έχουν επισημάνει αυτό, τουλάχιστον όχι ακόμα. Πως είναι δυνατόν;

Άντε να τα πάμε στα νησιά... Κέημαν όπου είναι λογικό να μην υπάρχουν διεθνείς συμβάσεις για να το μάθουν οι Ελληνικές αρχές. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο, αν και ίσως πιο περιορισμένο, θα μπορεί να ισχύει για τις Ελβετικές που είναι... πιο κοντά.

Λογικά αυτά πρέπει να ισχύουν για τους φοροφυγάδες. Είναι εντελώς παράλογο να επιβάλλονται φόροι στην διακίνηση νόμιμων κεφαλαίων. Δεν θα υπήρχε ΕΕ τότε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.