PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωκοπία της χώρας & τραπεζικές καταθέσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

George978
24-04-10, 14:36
καλα θα κανουν να φορολογησουν με 8% τις καταθεσεις σας στο εξωτερικο , δε καταλαβα θα παραγετε πλουτο απο τη χωρα αυτη και μετα θα δινεται αλλου το πλουτο αυτο? "αλλου τρως και πινεις και αλλου το δινεις?" . Και 8% ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ειναι.

cool11
24-04-10, 15:56
Με ποιο δικαιωμα το κρατος βαζει χερι στις καταθεσεις του καθενος στο εξωτερικο; Μετα ειναι να μας παιρνει κανεις σοβαρα σαν κρατος? Η ελλαδα της αρπαχτης.
Ο καθενας τα λεφτα του εχει δικαιωμα να τα ξοδευει οπως θελει και να τα αποταμιευει οπου θελει εφοσον ειναι νομιμα. Δερβεναγα στις αποταμιευσεις δεν χρειαζεται κανενας.
Ετσι οπως το παει το ελληνικο κρατος, δεν θα μεινει ελληνας στη χωρα στα επομενα χρονια. Οποιος μπορει θα την κανει απο δω. Μονο οι αναξιοπαθουντες θα μεινουν, μαζι με τα πακιστανα και τα αλβανα.

anon
24-04-10, 16:01
Σαν κράτος λογικά πρέπει να έχει δικαίωμα δασμών, όπως επίσης σε προιόντα έτσι και σε καθαρό χρήμα. Θέλεις να βγάλεις χρήμα έξω; Νο προμπλεμ παλ. Δώσε ένα 8% (και λίγο ειναι). ΦΠΑ εαν πλήρωνες, θα ήταν 21%. Και μην σκούζεις, ξέρουμε ότι το κάνεις για δεν θέλεις να ξοδέψεις / επενδύσεις δεκάρα εδώ στον τόπο σου. Αφού λοιπόν φέρεσαι α-πατριωτικά, στον τόπο στον οποίο τα έβγαλες αυτά τα λεφτα, το λιγότερο είναι ένα 8% σε ότι λεφτά θα βγάλεις έξω...

George978
24-04-10, 16:03
εκμεταλλευονται το κρατος αυτο και βγαζουν τα χρηματα αυτα , εχει καθε δικαιωμα το κρατος να φορολγει καταθεσεις χρηματων που αποκτηθηκαν στην χωρα αυτη και εφυγαν στο εξωτερικο. Και αλλες χωρες πολυ "σοβαροτερες" το κανουν

για να μην επεκταθω και οτι πρεπει να γινει εξονυχιστικος ελεγχος ποθεν εσχες στα χρηματα αυτα μεχρι τελικης πτωσεως

MessengerOfGood
24-04-10, 16:03
Για την Ελβετία για ψάχτε το λίγο...
Θα παίρνετε ή θα δίνετε επιτόκιο;;;;
Μάλλον το δεύτερο.... (Μιλάω εκ πείρας ....παλιά)

amoydar
24-04-10, 16:07
8% και λίγο είναι θα έλεγα.

dhmk
24-04-10, 16:38
Διαβάζοντας καλύτερα το άρθρο στο σχέδιο νόμου, αναφέρεται σε κεφάλαια που είναι κατατεθειμένα στο εξωτερικό μέχρι και την έναρξη ισχύος του νόμου και τα οποία μπορούν να επαναπατριστούν σε διάστημα 6 μηνών μετά. Δεν γίνεται αναφορά στο τι θα γίνει με κεφάλαια που θα εξαχθούν μετά την ισχύ του νόμου και τι μπορεί να προβλέπεται γι’αυτά.

Γενικά υπάρχει ασάφεια και το άρθρο είναι στην ουσία βλακώδες με στόχο απλώς να παρακινήσει κάποιους να επαναπατρίσουν κεφάλαια χρησιμοποιώντας... καρότο και μαστίγιο ταυτόχρονα. Θεωρώ ότι είναι παράλογο και στην ουσία ανεφάρμοστο. Ειδικά στον τομέα του "μαστιγίου". Και επειδή δεν κάνει διάκριση μεταξύ νομίμων και παράνομων κεφαλαίων (τα οποία επιδιώκει να "ξεπλύνει" - γιατί περι αυτού πρόκεται).

Φόρος στην εξαγωγή νόμιμων κεφαλαίων δεν νομίζω ότι μπορεί να προβλεφθεί. Εκτός κι αν σου λέει ότι μπορείς μεν να τα εξάγεις αλλά η... κατάθεσή τους σε τράπεζα του εξωτερικού φορολογείται.

Άλλωστε το άρθρο αναφέρεται μόνο σε κεφάλαια στο εξωτερικό πριν από την ισχύ του νόμου. Δεν προβλέπει τίποτα για κεφάλαια που με κάποιο τρόπο θα εξαχθούν ή θα δημιουργηθούν μετά στο εξωτερικό. Μετά την ισχύ του νόμου δεν αφορά κανέναν και τίποτα.

Και αν κάποιος εισήγαγε κάποια κεφάλαια για επένδυση και μετά αποεπενδύει και τα εξάγει στο εξωτερικό για τον όποιο λόγο, αυτός μπορεί να φορολογηθεί με παρόμοια άρθρα στο μέλλον;

Είναι παλαβά αυτά τα πράγματα.

Πάντως πέρα από κάθε λογική, αν κάποιοι τελικά επαναπατρίσουν κεφάλαια είναι φυσικά καλόδεχτο. Ο στόχος αυτός είναι αγαθός ειδικά στην κατάσταση που βρισκόμαστε. Αλλά τέτοιου είδους νόμοι, έτσι βλακωδώς διατυπωμένοι, αισθάνομαι ότι προσβάλουν την νοημοσύνη μου βάναυσα.

Είναι λογικό να φορολογείς εισοδήματα από τόκους έστω και από τράπεζες του εξωτερικού - αλλά μόνο αν οι αντίστοιχοι φόροι είναι στην Ελλάδα μεγαλύτεροι. Νομίζω υπάρχει μια τέτοια ρύθμιση για τις χώρες της ΕΕ με σκοπό ακριβώς την αποφυγή φορολογίας.

........Auto merged post: dhmk πρόσθεσε 15 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

anon,

Το κράτος μπορεί να φορολογήσει και να δασμολογήσει το οτιδήποτε. Αλλά η λογική της ΕΕ είναι ακριβώς να μην υπάρχουν τέτοιες νομοθεσίες. Ανοιχτά σύνορα για κεφάλαια, εμπορεύματα και ανθρώπους. Φυσικά για χώρες εκτός ΕΕ τα πράγματα αλλάζουν. Ήδη υπάρχουν δασμοί.

Αυτό βέβαια δεν περιλαμβάνει το φοροδιαφεύγον χρήμα, το μαύρο χρήμα και αυτό που προέρχεται από κάθε λογής παράνομες δραστηριότητες - για το οποίο το άρθρο στο σχέδιο νόμου δεν κάνει καμιά διάκριση όπως προείπα.

Νομίζω ότι αυτό το χρήμα δεν πάει εύκολα σε τράπεζες της ΕΕ γιατί μπορούν να ελεγχθούν τα στοιχεία εύκολα από προβλέψεις της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας. Νομίζω πάει σε χώρες εκτός ΕΕ όπως η Ελβετία, στο λιχνεστάιν κτλ. Γνωρίζουμε την περίπτωση του τυπά που πούλησε στην Μέρκελ λίστα με τα ονόματα Γερμανών μεγαλο-καταθετών και φοροφυγάδων στο λιχνεστάιν, αν δεν απατώμαι.

Και μην τρελαθούμε: Δεν νομίζω ότι κανείς από τους σχολιαστές εδώ διαθέτει καταθέσεις για να κάνει κάποιους να θέλουν να τους τα... πάρουν (με το 8% αλλά και... παραπάνω - τζάμπα είναι). Μην λυσάτε λοιπόν. Δεν υπάρχουν πολλά να... φάτε.

Και για να μην παρεξηγούμαστε, δεν έχω ούτε δεκάρα στο εξωτερικό ή... κάτι έχω: 60 ευρώ στο... paypal.

anon
24-04-10, 20:06
Υπάρχουν δυο κίνδυνοι. Ενας είναι το ευρώ ως νόμισμα να πάει κατα διαόλου, και το άλλο είναι να χρεωκοπήσει κάποια τράπεζα. Μεταφέροντας κεφάλαια απο εδώ σε κάποια άλλη ευρωπαική τράπεζα δεν αλλάζει τίποτε. Μην ξεχνάμε ότι αγγλικές τράπεζες ήταν αυτές που κινδύνεψαν να κλείσουν τελείως, αυτές έξω είναι πιο επίφοβες απο τις ελληνικές, μιας και είναι / ήταν πιο "τοξικές". Αρα η όλη προσπάθεια εξασφάλισης σε εντός ΕΕ άλλες τράπεζες προσωπικα πιστεύω είναι μια υστερία.

WAntilles
24-04-10, 20:18
εκμεταλλευονται το κρατος αυτο και βγαζουν τα χρηματα αυτα , εχει καθε δικαιωμα το κρατος να φορολγει καταθεσεις χρηματων που αποκτηθηκαν στην χωρα αυτη και εφυγαν στο εξωτερικο. Και αλλες χωρες πολυ "σοβαροτερες" το κανουν

για να μην επεκταθω και οτι πρεπει να γινει εξονυχιστικος ελεγχος ποθεν εσχες στα χρηματα αυτα μεχρι τελικης πτωσεως

Έτσι ακριβώς.

Να ματώσουν οι έχοντες και οι κατέχοντες.

nmakry
24-04-10, 21:34
Έτσι ακριβώς.

Να ματώσουν οι έχοντες και οι κατέχοντες.

Να ματώσουν οι έχοντες και οι κατέχοντες κλεμμένα και άδηλα χρήματα!

Δεν είναι κακιά μάγισα το χρήμα και ο έχων αυτό. Αυτά έδιωξαν όλους τους παραγωγικούς πόρους από τη χώρα και το μόνο παραγώμενο προϊόν μας είναι δημόσιοι υπάλληλοι...

no_logo
25-04-10, 01:18
Έτσι ακριβώς.

Να ματώσουν οι έχοντες και οι κατέχοντες.

Σωστά
Με την φορολόγηση της εκκλησίας τι έγινε wantilles;:whistle:

nmakry
25-04-10, 09:39
Σωστά
Με την φορολόγηση της εκκλησίας τι έγινε wantilles;:whistle:

To άβατο του οικονομικού ελέγχου στις επιχειρήσεις του Περισσού άρθηκε ή ισχύει ακόμα όπως αυτό του Αγίου Όρους; :whistle:

George978
25-04-10, 10:29
To άβατο του οικονομικού ελέγχου στις επιχειρήσεις του Περισσού άρθηκε ή ισχύει ακόμα όπως αυτό του Αγίου Όρους; :whistle:

:rofl: αν και δε νομιζω οτι τον νοιαζει τον φιλο μας τι γινετε στο κκε

cool11
26-04-10, 13:24
k_koulos εχουμε κανενα νεοτερο για την διαδικασια με την Κυπρου?

PALADIN
26-04-10, 15:45
Έτσι ακριβώς.

Να ματώσουν οι έχοντες και οι κατέχοντες.

όταν οι έχοντες και κατέχοντες ματώσουν εμείς ο λαός θα έχουμε γίνει κιμάς.

zardoz
26-04-10, 18:20
Επανέρχομαι στο θέμα μια και

α) φαίνεται ότι εξασφαλίσαμε τα 8.5δις που ΘΕΛΑΜΕ επειγόντως για τα μέσα Μαΐου.
Δεν πρόκειται για πληρωμές/συντάξεις αλλά για αποπληρωμή προηγούμενου χρέους.
Φαίνεται ότι παρά τις παπαριές της Μέρκελ, θα μας τα δώσουν το ΔΝΤ/Γαλλία/Ισπανία!
κλπ a.s.a.p γιατί αλλιώς 20 Μαΐου κηρύσσουμε στάση πληρωμών

Εγώ προσωπικά βλέπω να το αποπληρώνουμε και να περνάμε... στην επόμενη φάση
όπου το καλοκαίρι θα μας πάρουν τα σώβρακα (αλλαγές στο ασφαλιστικό, δικαιώματα κλπ).

β) τα 70δις που πρέπει να ξεπληρώσουμε του χρόνου ΔΕΝ τα βλέπω να έρχονται,
ούτε όλο το ΑΕΠ μας δε φτάνει. Τότε θα έχουμε μεγαλύτερο από αυτό που τραβάμε σήμερα.

Αν κάτι δεν αλλάξει (πχ να γονατίσει κάποιος άλλος εταίρος), μας βλέπω του χρόνου στη δραχμή. :whistle:

Just_Nikos
26-04-10, 18:26
Αν κάτι δεν αλλάξει (πχ να γονατίσει κάποιος άλλος εταίρος), μας βλέπω του χρόνου στη δραχμή. :whistle:
Όλοι θα γυρίσουμε στα εθνικά μας νομίσματα , όχι μονο η Ελλαδα....(αποψη μου)

Οβελίξ
26-04-10, 19:00
Ο μανάβης με κλέβει στο ζύγι. Αν δεν αλλάξει κάτι μας βλέπω του χρόνου στην οκά. :whistle:

k_koulos
26-04-10, 21:58
k_koulos εχουμε κανενα νεοτερο για την διαδικασια με την Κυπρου?

αν και δεν έχω κάτι νεώτερο, μια παρατήρηση

βλέπω οτι ψάχνεσαι απο τον Μάρτη [όταν και άνοιξε το θέμα]

μάλλον δεν έχεις και πολύ ανάγκη την κατάθεση στο εξωτερικό, μια ντιβανοκασέλα με ενα καλό λουκέτο θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση σου.....;)

όπως και να έχει μια βδομάδα για να φτάσει snail-mail στην Κύπρο δεν είναι πολύ, αν σκεφτείς οτι ίσως να μην πήγε κατευθείαν αλλά να πέρασε και απο τα κεντρικά στην Αθήνα και να υπάρχει και φόρτος εργασίας. Όπως είπα οταν εχω πλήρως λειτουργικό λογαριασμό ή κάποιο σημαντικό νέο θα ενημερώσω.


1.υπάρχει και η φήμη οτι στο προσεχές μέλλον, τα εισερχόμενα εμβάσματα θα μετατρέπονται με αναλογία 1:0,7 πριν αποδοθούν στον αποδέκτη.....
2. να καταργήσουμε το χρήμα αν είναι να μας λένε κλέφτες για το αποτέλεσμα των κόπων μας, και να γυρίσουμε στα ανταλλάξιμα αγαθά.
αλήθεια οι συγκοινωνιολόγοι τι ανταλλάξιμο αγαθό προσφέρουν; αέρα κοπανιστό όπως και οι οικονομολόγοι;

opener
26-04-10, 22:02
Ο μανάβης με κλέβει στο ζύγι. Αν δεν αλλάξει κάτι μας βλέπω του χρόνου στην οκά. :whistle:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3452287&postcount=298


Η σημερινή προσέγγιση –η οποία επικεντρώνεται μόνο στις ανάγκες χρηματοδότησης και δημοσιονομικής προσαρμογής το 2010 αφήνοντας τα δύσκολα για αργότερα– δεν θα φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

psytransas
26-04-10, 22:57
όταν οι έχοντες και κατέχοντες ματώσουν εμείς ο λαός θα έχουμε γίνει κιμάς.

υπαρχουν και καποια μεμονωμενα περιστατικα που συνεβη το αντιθετο. τους εκανε ο λαος κιμα.

George978
26-04-10, 23:01
μεμονωμενα? μαλλον ο κανονας ειναι

dimitris1978
27-04-10, 01:47
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΥΣ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΔΝΤ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΟΤΙ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ Η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ. ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.
ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΝΤ ΚΑΙ Η ΕΕ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΑΣ ΑΣΧΕΤΑ ΤΙ ΛΕΝΕ.
Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΦΟΒΟΥΜΕΝΗ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΞΕΧΝΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΑΝΕ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ.ΕΓΙΝΑΝ ΤΟΣΕΣ ΦΑΣΑΡΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΑΙΤΙΑ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΞΕΣΗΚΩΜΟ.ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΟΓΟΣ.ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ.ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΟΙ.ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΘΑ ΒΓΩ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΟΥ Max Keiser ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΞΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΦΤΩΧΟΙ ΑΛΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ .... ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ.

ΑΣ ΜΠΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ. ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ( ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΔΝΤ ΚΑΙ ΕΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΠΡΟΘΥΜΕΣ ) ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΕΕ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ. 2 ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ. 1 ) ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΑΣ - ΚΑΤΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΙΘΑΝΟ. ΚΑΙ 2 ) 2-3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ-ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΑΟΥΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΤΙΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΙΝΟ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΕ ΔΡΑΧΜΕΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ 30-40 ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΧΑΝΟΥΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ ΧΡΕΩΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΧΑΜΕΝΟΙ.
ΗΔΗ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΕ 3 ΤΡΑΠΕΖΕΣ.ΚΥΠΡΟΥ-ΕΜΠΟΡΙΚΗ-ΕΘΝΙΚΗ.
ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΚΡΟΚΑΤΑΘΕΤΕΣ-ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΡΕΥΣΤΟ.
ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΕ 3-4 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?!
ΛΥΣΕΙΣ:
1)ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΑΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ - ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΛΗΣΤΩΝ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΕΛΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΞΑΡΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.
2) ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΣΩ E-BANKING ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ
3) ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 5-ΨΗΦΙΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ
4)ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ


ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΔΡΙΜΥΤΕΡΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΓΧΩΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΕ ΔΟΛΑΡΙΑ ΚΤΛ

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ

ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ....:)

MAuVE
27-04-10, 01:51
.....Στην ALPHA BANK μου δώσαν πολύ ξεκάθαρη απάντηση για επιτόκιο 4.25% και τελικά ....

.....Και εδώ αρχίζουν τα... ανέκδοτα. Αφού αγόρασα τα ΕΓΔ επέστρεψα στο σπίτι μου και έλεγξα το αποδειχτικό που μου έδωσαν. Διαπίστωσα λοιπόν ότι το αναγραφόμενο επιτόκιο ήταν... 3.76%.

......Πραγματικά αυτό λέγεται ρητά ότι ότι τα ΕΓΔ είναι αφορολόγητα εφόσον παρακρατηθούν μέχρι την λήξη τους. Απλώς αυτή η πληροφορία δεν υπάρχει στο αποδεικτικό που μου έδωσαν και προφανώς πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου για να το καταλάβω.

4,25%x0,9= 3,825% όχι 3,76%

Πολύ θα ήθελα να ήξερα τι αγόρασες.

Πάντως, αφού λες ότι έχεις ΣΑΤ, καλύτερες γι' αυτή τη δουλειά είναι οι χρηματιστηριακές.

Αν τους ζήταγες π.χ. να σου αγοράσουν σήμερα ομόλογα λήξης 2011 από την δευτερογενή αγορά (ΗΔΑΤ) θα είχες διπλάσια τουλάχιστον απόδοση από τα "εντοκα" που πήρες.

NT1G
27-04-10, 01:52
....

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ

ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ....:)

Κόλλησε το caps lock υποθέτω;:hmm:

dimitris1978
27-04-10, 01:56
οχι απλα βαριεμαι να βαζω τονους.αλλα μαλλον σε κουρασα.εχεις δικιο.
ζηταω συγνωμη

uncharted
27-04-10, 03:19
1.υπάρχει και η φήμη οτι στο προσεχές μέλλον, τα εισερχόμενα εμβάσματα θα μετατρέπονται με αναλογία 1:0,7 πριν αποδοθούν στον αποδέκτη.....
καλη ραδιοαρβυλα

το SEPA ξερει κανεις τι ειναι? :hmm:

Raven84
27-04-10, 04:10
καλη ραδιοαρβυλα

το SEPA ξερει κανεις τι ειναι? :hmm:

Single Euro Payments Area (http://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area)

The Single Euro Payments Area (SEPA) initiative for the European financial infrastructure involves the creation of a zone for the euro in which all electronic payments are considered domestic, and where a difference between national and intra-European cross border payments does not exist

Το τι ραδιοαρβύλα πέφτει για πράγματα που ούτε καν έχουν μια λογική/τεχνική αρτιότητα δεν λέγεται...

Άμα γουστάρετε ραδιοαρβύλα τουλάχιστον κάντε τη αληθοφανή.....

dhmk
27-04-10, 09:20
4,25%x0,9= 3,825% όχι 3,76%

Πολύ θα ήθελα να ήξερα τι αγόρασες.

Πάντως, αφού λες ότι έχεις ΣΑΤ, καλύτερες γι' αυτή τη δουλειά είναι οι χρηματιστηριακές.


Ναι, το πιο πιθανό είναι ότι εξαπατήθηκα από την τράπεζα. Όχι τόσο συνειδητά όσο από κακή οργάνωση της συγκεκριμένης υπηρεσίας – θέλω να ελπίζω. Στο χαρτί όλα συνηγορούν για επιτόκιο 3.7%, το 4.25 από πουθενά δεν βγαίνει. Άλλωστε στο κάτω μέρος τους χαρτιού αναφέρεται ότι αν τα πουλήσω πριν την λήξη τους πιθανώς να υπάρξουν φόροι και άρα αυτοί δεν είναι δυνατόν να συμπεριλαμβάνονται.

Η ονομαστική αξία είναι 20.000 ευρώ και δεν νομίζω ότι υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να κατατεθεί οτιδήποτε παραπάνω στον λογαριασμό μου σε ένα χρόνο στη λήξη. Κάποια στιγμή σκέφθηκα να επισκεφτώ την τράπεζα για επιπλέον διευκρινίσεις αλλά για 100 ευρώ διαφορά αποφάσισα ότι δεν άξιζε τον κόπο - άλλωστε δεν θα έβγαινε άκρη. Ήταν κάτι που μου ειπώθηκε προφορικά. Είναι γελοίο μια μεγάλη τράπεζα, εισηγμένη στο χρηματιστήριο, να συμπεριφέρεται ως κλεφτοκοτάς. Δεν είναι δυνατόν μια τράπεζα άλλα να σου λέει και άλλα να κάνει. Γκρεμίζεται η κάθε εμπιστοσύνη που μπορείς να έχεις.

Είναι η 3η φορά που η συγκεκριμένη τράπεζα με εκπλήσσει δυσάρεστα.

Την μια φορά σε πάγιες εντολές για ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ, όπου ανακάλυψα εκ των υστέρων ότι μου χρέωναν 0.30 ευρώ για κάθε εξόφλιση λογαριασμού ενώ η υπάλληλος στην οποία έδωσα την εντολή «ξέχασε» να με ενημερώσει. Υπόψη παλιότερα δεν υπήρχαν χρεώσεις. Π.χ. για την εξόφληση του ΟΤΕ, για τον οποίο η εντολή δόθηκε το 1999, δεν υπάρχει χρέωση. Και αυτή εξακολουθούσε να είναι η εντύπωσή μου.

Την δεύτερη όταν πριν λίγο καιρό δοκίμασαν να μου χρεώσουν την έκδοση τραπεζιτικής επιταγής 3 ευρώ όταν ήδη πριν ένα χρόνο δεν υπήρχε χρέωση. Για το συγκεκριμένο στα τιμολόγια της τράπεζας αναφέρεται χρέωση από 0-1‰, που τι σημαίνει αυτό; Ότι την χρέωση την αποφασίζει ο ταμίας κατά το δοκούν; Για χρόνια ποτέ δεν μου είχαν χρεώσει την έκδοση τραπεζιτικής επιταγής.

Και τρίτο και χειρότερο αυτό με τα ΕΓΔ όπου άλλο μου υποσχέθηκαν και άλλο μου έδωσαν. Συγκεκριμένα πήγα στον υπάλληλο και του είπα «αυτό το ΕΓΔ, ετήσιο, με 4.25% που μου είπατε». Και τι πήρα στην πράξη; Μην πω. Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι η προθεσμιακή σε τράπεζα δεν θα είχε καλύτερο επιτόκιο από αυτό. Αλλά μου φαίνεται ότι τελικά θα πάω στην τράπεζα απλώς για να τους βάλω να μου το πουν κατάμουτρα.


Αν τους ζήταγες π.χ. να σου αγοράσουν σήμερα ομόλογα λήξης 2011 από την δευτερογενή αγορά (ΗΔΑΤ) θα είχες διπλάσια τουλάχιστον απόδοση από τα "εντοκα" που πήρες.

Αν μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα αυτό. Π.χ. συγκεκριμένα το έχεις κάνει ο ίδιος αυτό;

karavagos
27-04-10, 09:48
Το τελευταίο με ενδιαφέρει και μένα. Καλοδεχούμενες οι οποιεσδήποτε πληροφορίες.

Larry71
27-04-10, 11:12
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Υποθέτουμε ότι χρεωκοπούμε,μας πετάνε έξω από τον Ένωση και γυρνάμε σε δραχμές.
Ακραίο σενάριο αλλά ίσως όχι σε λίγο καιρό.
Επειδή είμαι ήδη δανειολήπτης(στεγαστικό,και προφανώς όχι μόνο εγώ...),πώς θα προσαρμοστούν οι αναλογίες;
Αν τώρα πληρώνω πχ 300e και μετά γυρίσουμε σε δραχμές,τι θα γίνει;Σε τι νόμισμα θα πληρώνεται το δάνειο;Θα είναι η ίδια αντιστοιχία;

Μπορεί να φαίνεται πολύ αφελής και μικρού παιδιού ερώτηση,αλλά με τα τόσα που βλέπω και ακούω έχω χάσει τη μπάλα...

shadowman
27-04-10, 12:05
Αν τώρα πληρώνω πχ 300e και μετά γυρίσουμε σε δραχμές,τι θα γίνει;Σε τι νόμισμα θα πληρώνεται το δάνειο;Θα είναι η ίδια αντιστοιχία;

Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις. Ας ελπίσουμε οτι δεν θα μάθουμε ποτέ τι θα γινόταν...

antreas9
27-04-10, 12:18
Αν τώρα πληρώνω πχ 300e και μετά γυρίσουμε σε δραχμές,τι θα γίνει;Σε τι νόμισμα θα πληρώνεται το δάνειο;Θα είναι η ίδια αντιστοιχία;
.

δεν ξέρω την απάντηση.
Ευελπιστώ να μην την μάθουμε ΠΟΤΕ την απάντηση!
αλλά, υποθέτοντας ότι, η ισοτιμία αν βγούμε απο το ευρώ, θα γίνει απο 340δρχ=1ευρω, 500δρχ=1ευρω, με τη βεβαιη υποτίμηση του νομίσματος, φαντάζομαι ότι η δόση σου, θα πάει από 100χλδ δρχ, σε 150χλδ δρχ.
(υποθεση κανω)!

dhmk
27-04-10, 12:43
Τελικά επισκέφθηκα και πάλι την τράπεζα (ALPHA BANK) για να ξεκαθαρίσω το ζήτημα με το επιτόκιο του ΕΓΔ. Θυμίζω ότι προφορικά μου είχαν υποσχεθεί επιτόκιο 4.25% και τελικά μου πάσαραν ένα χαρτί που μιλούσε για καθαρό επιτόκιο 3.7% περίπου.

Ο υπάλληλος συνέχισε να επιμένει και να ερμηνεύει το συγκεκριμένο χαρτί σε πλήρη αντίθεση με το περιεχόμενό του και ότι θα μου επιστραφεί το ονομαστικό κεφάλαιο μαζί και το ποσό κάποιου δήθεν φόρου που έχει προεισπραχθεί (μετά από ένα χρόνο θα το μάθω αυτό!) αλλά που σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρεται πουθενά.

Μου είπε ότι χρόνια κάνει αυτήν την δουλειά και έτσι είναι αυτά τα ομόλογα. Αλλά όταν την πρώτη φορά του επεσήμανα την αναντιστοιχία των λεγομένων και του περιεχομένου του αποδεικτικού είχε μείνει αμήχανος και ψαχνόταν από το τηλέφωνο να καταλάβει τι είχε συμβεί.

Κάποια στιγμή (σήμερα) του έδειξα συγκεκριμένες αναφορές στο αποδεικτικό π.χ. ότι μιλούσε για μεικτό και καθαρό ποσό που ήταν ίδια και επομένως δεν είχε υπολογιστεί φόρος και άρα κάθε ισχυρισμός για προείσπραξη φόρου δεν μπορεί παρά να ήταν αίολος. Εκεί εγκατέλειψε και απλώς τώρα περιμένω τηλέφωνό του.

Σε επόμενη φάση, αν δεν μου δοθεί επίσημο χαρτί που να εξηγεί πως θα εισπράξω αυτά που μου υποσχέθηκαν, θα ακούσω τι θα έχει να πει και ο διευθυντής του υποκαταστήματος και μετά βλέπουμε με ότι άλλο στην ίδια την τράπεζα και τελικά τις ανεξάρτητες αρχές.

MAuVE
27-04-10, 16:36
Αν μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα αυτό. Π.χ. συγκεκριμένα το έχεις κάνει ο ίδιος αυτό;

Κατ' αρχάς, αυτό το ~3,8% κάτι μου θυμίζει...

Έχει η συγκεκριμένη τράπεζα ένα προιόν στο οποίο το μεγαλύτερο ποσοστό (~80%) τοκίζεται υπό μορφή κλασσικής προθεσιακής κατάθεσης και το υπόλοιπο (~20%) με αγορά ομολόγου που πρέπει να διακρατηθεί μέχρι την λήξη του, δηλαδή (στην συγκεκριμένη περίπτωση που μου είχαν προτείνει) 3 χρόνια.

Δεύτερον, όλες οι τράπεζες που γνωρίζω δεν εισπράτουν προμήθεια για έκδοση τραπεζικής επιταγής όταν αυτή εκδίδεται στο όνομα του δικαιούχου του λογαριασμού από τον οποίο προέρχονται τα χρήματα.
Αυτό δεν το κάνουν από καλοσύνη, αλλά διότι αν δεν το έκαναν θα τους ζητούσες τα χρήματα σε μετρητά -που υποχρεούνται να σου τα δώσουν χωρίς προμήθεια- πράγμα που τους κοστίζει.
Τελικά, αν ζήτησες χρήματα από τον λογαριασμό σου σε επιταγή στο όνομά σου, τότε η χρέωση της προμήθειας είναι απαράδεκτος.
Αν η επιταγή εκδόθηκε σε όνομα τρίτου, τότε όλες οι τράπεζες θα χρέωναν.

Σχετικά με αυτό που ρωτάς το έχω κάνει.
Αν είσαι γνωστός πελάτης της χρηματηστηριακής γίνεται και από το τηλέφωνο, καθώς οι συνομιλίες (ήτοι, η εντολή αγοράς που θα δώσεις) ηχογραφούνται.

Τους λες πχ: "θέλω ν' αγοράσω χχχχ ευρώ σε ομόλογα ελληνικού δημοσίου λήξης ψψψψ"

Κοιτάνε στα τερματικά τους τις τιμές προσφοράς στην δευτερογενή αγορά, προσθέτουν την προμήθειά τους και σου λένε την τιμή επί τοις εκατό.
Μπορεί δηλαδή να σου πούνε 103,70.
Αυτό σημαίνει ότι έναν τίτλο των 1000 ευρώ θα τον πληρώσεις 1037 ευρώ για να τον αγοράσεις.
Το ομόλογο αυτό διαπραγματεύεται με premium.
Την στιγμή αυτή τα ελληνικά ομόλογα διαπραγματεύονται με discount.
Αγοράζεις δηλαδή τον τίτλο των 1000 ευρώ με 913 ευρώ (91,3).

Δες εδώ (http://www.investinginbondseurope.org/Pages/Console.aspx?thisId=7826&strView=tradeweb-eugv&strCountry=GR&strMaturityDate=&strISIN=)

Τέλος, το ποσό που πρέπει να πληρώσεις επιβαρύνεται με τους δεδουλευμένους τόκους.

Χρειάζεται να καταλαβει κανείς λίγο τον μηχανισμό. Δεν είναι τόσο απλό όσο τα ΕΓΔ

Just_Nikos
27-04-10, 16:43
Xρεωκοπησαμε (http://www.bankingnews.gr/bank-insider/item/2670-%CE%97-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1-CDS-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B7%CF%83%CE%B5-%E2%80%93-%CE%A0%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%BF-31,20) κυριοι :rofl:

Η κατάσταση στην ελληνική αγορά ομολόγων είναι τραγική. Δεν υπάρχει αγορά στην κυριολεξία.
Στα CDS κατάσταση είναι δραματική καθώς διαπραγματεύονται σε επίπεδα καθαρά χρεοκοπίας. Το CDS στην 5ετία διαπραγματεύεται στις 770 μονάδες βάσης.
Είναι ξεκάθαρο ότι η κατάσταση στην ελληνική αγορά ομολόγων είναι δραματική.
Έφθασε κάτοχος ομολόγου λήξης Μαΐου 2010 την παλιά 10ετία να πουλάει με απόδοση 31,20% σε ετησιοποιημένη βάση.
Ενδεικτικό του πανικού που επικρατεί στους ξένους που φοβούνται χρεοκοπία ή επαναδιαπραγμάτευση του χρέους να πουλάνε την 3ετία Μάρτιος 2012 στο 15,3%.
Ο ελληνικός ιός της κρίσης έχει πλέον μεταδοθεί και στην Πορτογαλία και Ισπανία.
Το CDS στην Πορτογαλία έφθασε στις 360 μονάδες βάσης και στην Ισπανία 210 μονάδες βάσης.

dhmk
27-04-10, 16:51
Η επιταγή ήταν στο όνομά μου. Αντίστοιχη χρέωση είχα και από την Millennium. Αυτό που λες με τα μετρητά ισχύει, στην περίπτωση της ALPHA ζήτησα μετρητά τελικά. Ποντάρουν στο γεγονός ότι θα φοβηθείς να πάρεις μετρητά κάτι που είναι γεγονός. Μπορεί ακόμη να κινδυνέψει και η ζωή σου. Αλλά το περίεργο με την ALPHA είναι ότι ο τιμοκατάλογος λέει από 0-1‰ που σημαίνει ότι η χρέωση και το μέγεθός της επαφίεται στις διαθέσεις του ταμία. Θα κάνει, φαίνεται, ...face control. Μπακάλικο σκέτο.

Τελικά ο υπάλληλος της ALPHA με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν μπορούν να μου δώσουν χαρτί που να περιγράφει με ακρίβεια αυτό που μου είχαν υποσχεθεί. Αλλά παρόλα τα άλλα αντ'άλλων που λέει το χαρτί που μου έδωσαν τα πράγματα είναι όπως τα υποσχέθηκαν.

Μετά από ένα χρόνο θα το μάθω. Αλλά όπως είπα... μπακάλικο.

Μια εξήγηση είναι οι καραγκιόζηδες και τεμπέληδες του μηχανογραφικού της τράπεζας που βόλεψαν με αυτόν τον απαράδεκτο τρόπο την περίπτωση των ΕΓΔ χρησιμοποιώντας ότι υπήρχε ήδη διαθέσιμο απογεύγοντας να αναπτύξουν κάτι πιο κατάλληλο για την περίπτωση.

Ουσιαστικά το χαρτί είναι άχρηστο, τουλάχιστον όσο αφορά την πιστοποίηση του συνόλου αυτών που υποσχέθηκαν.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τον Ιούνιο, πια, θα είμαι σε θέση να δεσμεύσω χρήματα αλλα αμφιβάλλω αν θα το αποτολμήσω με οτιδήποτε διαθέσιμο σε ΕΓΔ ή ομόλογα. Μέχρι τότε, βέβαια, θα έχουν ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα σχετικά με την βοήθεια ΕΕ και ΔΝΤ και θα έχουμε περάσει, ελπίζω επιτυχώς, το σκόπελο της 19ης του Μαίου (με την λήξη ομολόγων 8 δις).

Αλλά έτσι και τα πράγματα δεν έχουν πάει καλά σιγά μην βρούμε καμιά τράπεζα όρθια να μας δώσει πίσω τα λεφτά μας.

MAuVE
27-04-10, 17:28
Έφθασε κάτοχος ομολόγου λήξης Μαΐου 2010 την παλιά 10ετία να πουλάει με απόδοση 31,20% σε ετησιοποιημένη βάση.

Εγώ πάντως θα το αγόραζα...

Κοίταξε, αυτή η δουλειά θέλει γερό στομάχι γιατί υπάρχουν επαγγελματίες οι οποίοι κερδίζουν απίθανα ποσά πουλώντας "πανικό" στους υπόλοιπους.

Τα χρηματιστήρια και οι αγορές ομολόγων έχουν γίνει πλέον γραφεία χειραγογούμενων στοιχημάτων.

Για να δημιουργηθεί η παραπάνω είδηση κάποιος είχε x κόστος. Σωστά;
Αν ο ίδιος είναι ταυτόχρονα τοποθετημένος στο shortάρισμα των τίτλων, το κέρδος y που θα έχει από το τελευταίο μπορεί να είναι κατά πολλές φορές πολλαπλάσιο του x.

Όσο το y>>x θα υπάρχουν πολλοί που θα κάνουν το ίδιο.

nmakry
27-04-10, 17:28
dhmk, το πιο πιθανό είναι ότι το 4,25 είναι το ονομαστικό επιτόκιο. Από εκεί και πέρα η τράπεζα κράτησε το ποσό των τόκων που αναλογεί στις ημερες που έχει τρέξει μέχρι σήμερα το ΕΓΕΔ και βέβαια την προμήθειά της. Φυσικά, με βάση αυτά που εκτιμώ, η απάντηση του υπαλλήλου της τράπεζας είναι για κλωτσιές...

dhmk
27-04-10, 17:48
MAuVE, Όπως είπα αρχές Ιουνίου θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Θα δω τι θα γίνει τότε. Αλλά η κατάσταση με την χώρα είναι πολύ σοβαρή. Τα λεφτά που χρειάζεται είναι πολλά, οι αγορές δεν δανείζουν και δεν ξέρουμε τι ακριβώς θα γίνει με την βοήθεια της ΕΕ κι αν είναι επαρκής. Ειδικά αν κινδυνέψουν και άλλες χώρες όπως η Πορτογαλλία, η οποία υπόψη θα μας... βοηθήσει και αυτή.

nmakry, όχι, το ΕΓΔ έχει λήξη την ίδια μέρα τον άλλο χρόνο, άλλωστε το πήρα την πρώτη μέρα της διαπραγμάτευσης του στην δευτερογενή αγορά. Και εδώ που τα λέμε μπορεί να βιάστηκα. Τις επόμενες μέρες μπορεί να υπήρχε καλύτερο επιτόκιο. Πάντως χειρότερο το αποκλείω. Άλλωστε ο υπάλληλος μου είπε ότι αυτά που περίμενα είναι και αυτά που ισχύουν άσχετα αν δεν... αναφέρονται στο αποδεικτικό.

MAuVE
27-04-10, 18:41
nmakry, όχι, το ΕΓΔ έχει λήξη την ίδια μέρα τον άλλο χρόνο, άλλωστε το πήρα την πρώτη μέρα της διαπραγμάτευσης του στην δευτερογενή αγορά.

Αν όλα αυτά που λές ισχύουν και δεν σου έχουν "πασσάρει" τίποτε άλλο, πήγαινε στην τράπεζα που έκανες την πράξη και ζήτα τους να σου τυπώσουν την μερίδα σου στο ΣΑΤ.

Η διαδικασία που περιγράφεις παραπάνω καταλήγει σε άυλο τίτλο στην μερίδα σου.

Είναι πολύ απλό.

mv1234
27-04-10, 18:42
H αγορά ομολόγου της Ευρωπαικής Κεντρικής Τράπεζας (EIB) δεν μας καλύπτει πλήρως σε περίπτωση χρεωκοπίας ?
Στα ομόλογα της EIB εκδότριες και εγγυήτριες είναι όλες οι κεντρικές τράπεζες και όλα τα κράτη των χωρών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, άρα θεωρώ ότι είναι ασφαλής τοποθέτηση.

Just_Nikos
27-04-10, 18:46
Υποβάθμισε την Ελλάδα σε ΒΒ+ η S&P - Τα ομόλογα της χώρας χαρακτηρίζονται junks!


Στην υποβάθμιση της μακροπρόθεσμης πιστοληπτικής ικανότητας της Ελλάδος σε BB+ από ΒΒΒ- και της βραχυπρόθεσμης σε B από Α-2 προχώρησε η Standard and Poor's, αφήνοντας ανοικτό το ενδεχόμενο και νέας υποβάθμισης. Αρνητικό το outlook. Πλέον τα ομόλογα της χώρας χαρακτηρίζονται junks σκουπίδια...
O διεθνής οίκος αξιολόγησης εκτιμά το χρέος της Ελλάδας στο 124% του ΑΕΠ το 2010 και στο 131% το 2011.
"Η υποβάθμιση είναι αποτέλεσμα της αναθεωρημένης επεξεργασίας των πολιτικών, οικονομικών και δημοσιονομικών προκλήσεων που αντιμετωπίζει η ελληνική κυβέρνηση στις προσπάθειες της για μετάβαση των χρεών σε βιώσιμη καθοδική πορεία", αναφέρει ο αναλυτής της Standard & Poor΄s, Marko Mrsnik. :whistle:

Πηγή (http://www.bankingnews.gr/%CE%8C%CE%BB%CE%B7-%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7/item/2678-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%92%CE%92-%CE%B7-S-P-%CE%A4%CE%B1-%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B1%CF%82-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-junks)

MAuVE
27-04-10, 18:47
H αγορά ομολόγου της Ευρωπαικής Κεντρικής Τράπεζας (EIB) δεν μας καλύπτει πλήρως σε περίπτωση χρεωκοπίας ?
Στα ομόλογα της EIB εκδότριες και εγγυήτριες είναι όλες οι κεντρικές τράπεζες και όλα τα κράτη των χωρών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, άρα θεωρώ ότι είναι ασφαλής τοποθέτηση.

Σε καλύπτει αλλά θέλει λίγο προσοχή η θεματοφυλακή (ποιός σου το φυλάει)

mv1234
27-04-10, 18:58
Σε καλύπτει αλλά θέλει λίγο προσοχή η θεματοφυλακή (ποιός σου το φυλάει)

Μία από τις μεγάλες τράπεζες (π.χ. Εθνική) δεν είναι ασφαλής ?

dhmk
27-04-10, 18:58
Αν όλα αυτά που λές ισχύουν και δεν σου έχουν "πασσάρει" τίποτε άλλο, πήγαινε στην τράπεζα που έκανες την πράξη και ζήτα τους να σου τυπώσουν την μερίδα σου στο ΣΑΤ.

Η διαδικασία που περιγράφεις παραπάνω καταλήγει σε άυλο τίτλο στην μερίδα σου.

Είναι πολύ απλό.

Δεν αμφισβητώ ότι αγόρασα ΕΓΔ ενός χρόνου. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι λεφτά θα μου επιστραφούν στην λήξη. 20.000 (ονομαστική αξία) ή 20.100 (μαζί με την περιβόητη επιστροφή φόρου). Μπορεί να φανεί αυτό στην μερίδα του ΣΑΤ, π.χ. ότι έχει παρακρατηθεί κάποιος φόρος;

shadowman
27-04-10, 19:04
Μία από τις μεγάλες τράπεζες (π.χ. Εθνική) δεν είναι ασφαλής ?
Λένε οτι έχει το μεγαλύτερο άνοιγμα από ελληνικές τράπεζες σε ομόλογα ελληνικού δημοσίου. Έχει αγοράσει 18δις ευρώ από αυτά. Σε περίπτωση χρεοκοπίας κινδυνεύει άμεσα.
Ενδεικτικά αναφέρω οτι όλες οι τράπεζες της Γερμανίας έχουν 31δις ελληνικά ομόλογα

politropos
27-04-10, 20:59
το θεμα ειναι απλο , οσοι εχετε χρημα και δεν σας ενδιαφερει ο τοκος (στα 1000 euro ειναι περιπου 2 euro το μηνα ο τοκος ) παρτε τα σπιτι σας ,μην αφηνεται μισθους ,συνταξεις ,υπολοιπα ουτε '' δεκαρα στακιστη'' στην τραπεζα . τωρα αν φοβαστε μην σας κλεψουν απλος κλειστε την τηλεοραση σας.

stavrosLinux
27-04-10, 22:15
το θεμα ειναι απλο , οσοι εχετε χρημα και δεν σας ενδιαφερει ο τοκος (στα 1000 euro ειναι περιπου 2 euro το μηνα ο τοκος ) παρτε τα σπιτι σας ,μην αφηνεται μισθους ,συνταξεις ,υπολοιπα ουτε '' δεκαρα στακιστη'' στην τραπεζα . τωρα αν φοβαστε μην σας κλεψουν απλος κλειστε την τηλεοραση σας.

αυτό αν το κάνουν όλοι θα καταρρεύσουν οι τράπεζες, δεν είναι λύση αυτό. Πρέπει με οποιοδήποτε κόστος να αποφευχθεί η κατάρρευση. Δεν ξέρω κατά πόσο ο σημερινός πανικός είναι δικαιολογημένος ή είναι ένα ακόμα μέσο πίεσης για να παρθούν τα νέα μέτρα :hmm:

politropos
28-04-10, 00:05
ολοι μου η περιουσια ειναι 120 euro γιατι να τα εχω στην τραπεζα και να την ''στηριξω'' οταν αυτη 10 χρονια μου τρωει τη ζωη , μετρα θα παρθουν και ο θεος ο ιδιος να κατεβει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.