PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωκοπία της χώρας & τραπεζικές καταθέσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

chat1978
07-05-10, 12:55
Με μια σουηδική τράπεζα την seb (http://www.seb.se/pow/default.asp) που μίλησα μου είπαν.
Ότι σίγουρα θα χρειαστεί να πάω από εκεί.
Μου ζήτησαν κάποια χαρτιά πιστοποιήσεις από την Ελλάδα
Και επίσης ζήτησαν 750 SEK= περίπου 75 ευρώ το χρόνο ανεξαρτήτως πλήθος λογαριασμών και ύπαρξης e-banking.

dhmk
07-05-10, 13:32
Καλά, στη Σουηδία πληρώνεις τόκο αντί να εισπράττεις; Καλά πως δουλεύει αυτό;

Εγώ θα προτιμούσα Γερμανία και μάλιστα σε καμιά κρατικά ελεγχόμενη τράπεζα (αν υπάρχει). Η Γερμανία γενικώς μπορεί να στηρίξει τις τράπεζές της, υποθέτω καλύτερα από άλλες χώρες, σε περίπτωση κινδύνου. Επίσης στη περίπτωση που το ευρώ μας αφήσει χρόνους και οι καταθέσεις μετατραπούν σε μάρκα είναι λογικό να αναμένει κανείς ότι θα διατηρηθεί το μέγιστο της προηγούμενης αξίας τους. Η Γερμανία είναι μια πολύ παραγωγική χώρα με σημαντικά μεγάλες δυνατότητες αυτάρκειας, των τροφίμων μη εξαιρουμένων. Ακόμη και χωρίς πολλές εξαγωγές μπορεί να στηριχθεί αρκετά και μόνο με την εσωτερική της αγορά. Τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση έχω και μάλιστα από άμεση εμπειρία στις Γερμανικές αλυσίδες με τα τόσα γερμανικά προϊόντα, όλων των ειδών, που διαθέτουν (Lidl, Aldi). Π.χ. και στο γιαούρτι που αγοράζω (Ελληνικής εταιρίας) το οποίο πρόσφατα είχε και μια μικρή μέιωση στην τιμή, ανακάλυψα για πρώτη φορά μια ένδειξη ότι προέρχεται από 100% γάλα Γερμανίας.

Επίσης και σε Γαλλία μπορεί να σκεφθεί κανείς κάτι ανάλογο.

Η Βρετανία έχει και αυτή τα μαύρα της τα χάλια. Δεν ξέρω πόσο ασφαλής είναι η λίρα. Κάποιοι ματσωμένοι αγοράζουν σαν παλαβοί, σε τιμή όσο-όσο, ακίνητα σε ακριβές περιοχές εκεί. Από την άλλη άκουσα ότι οι κερδοσκόποι ποντάρουν τεράστια ποσά στην πτώχευση και αυτής της χώρας.

Αλλά άμα πάει κάτω και η Βρετανία τι άραγε θα μείνει; Το σύστημα θα έχει φθάσει πλέον στο όριό του και ένα αναγκαστικό reset θα είναι αναπότρεπτο. Το τι μπορεί να σημαίνει αυτό είναι άγνωστο. Ο σώζων εαυτόν σωθήτω.

Ίσως όλα τα κράτη (ειδικά τα μεγάλα) να κάτσουν κάτω και να συνεννοηθούν για μια συνολική απάντηση στο πρόβλημα.

Για το ευρώ ίσως γίνει αυτό που μερικοί θεωρούν ως λογική κατάληξη, αντί της εγκατάλειψης. Να αρχίσει η κεντρική τράπεζα να κόβει ευρώ σαν παλαβή και έτσι με τον πληθωρισμό να απομειώσει σε ένα λογικό ποσοστό τα κρατικά χρέη ώστε να χαλαρώσουν οι πιέσεις των αγορών και οι άνθρωποι, για ένα διάστημα τουλάχιστον, να κάτσουν κάτω να ασχοληθούν με τις δουλειές τους παρά να αγωνιούν και να ξοδεύουν μεγάλο μέρος από την ενεργητικότητά τους στις ανόδους των spreads και όλα αυτά τα ανάλογα καπρίτσια.

Προφανώς η ενασχόληση με τα spreads δεν αυξάνει τον πλούτο των κοινωνιών. Είναι μια μάταια απασχόληση με κάτι που είναι πλέον εκτός ελέγχου και αντί να αποτελεί αυτορυθμιστικό μηχανισμό του συστήματος στρέφεται πλέον ευθέως εναντίον του.

anon
07-05-10, 14:11
Η Αγγλία είναι σε χειρότερη μοίρα απο την Ελλάδα και είναι θέμα χρόνου να πέσουν τα κοράκια πάνω της. Να δώ όλους αυτούς που τρέξανε να επενδύσουν σε ακριβά ακινητα τι ταράκουλο θα πάθουν.

George978
07-05-10, 14:12
Η Αγγλία είναι σε χειρότερη μοίρα απο την Ελλάδα και είναι θέμα χρόνου να πέσουν τα κοράκια πάνω της. Να δώ όλους αυτούς που τρέξανε να επενδύσουν σε ακριβά ακινητα τι ταράκουλο θα πάθουν.

πολυ αμφιβαλλω , το city θα πυροβολησει το ιδιο της το ποδι? δυσκολα

anon
07-05-10, 14:15
γιατί δύσκολα; Ο Soros δεν κερδοσκόπισε πριν 20 χρόνια άνετα επάνω στην λίρα, πριν γίνει άθλημα η κερδοσκοπία επάνω στα κράτη;

George978
07-05-10, 14:59
δεν τολμησε να την φτασει στα ορια της διαλυσης ομως.

pelasgian
07-05-10, 15:02
Το ευρώ είναι το μόνο ασφαλές νόμισμα αυτή τη περιόδο και το καλοκαίρι θα είναι πάλι στο 1,5. Με αφορμή τα επεισόδεια, θα γίνει ρητορική υπέρ της χώρας μας και θα ρεύσει το παραδάκι και θα ηρεμίσουν και οι αγορές.

Χαλαρώστε, ούτε από το ευρώ βγαίνει κανείς, ούτε το ευρώ πάει πουθενά.

Η λίρα αγγλίας θα πάει 1.08-1.1 το καλοκαίρι και ο χρυσός θα κάνει ένα ξαφνικό «μπραφ» προς τα κάτω και θα κάνει 20 χρόνια να ξανανέβει.

tupolev
07-05-10, 19:25
Το ευρώ είναι το μόνο ασφαλές νόμισμα αυτή τη περιόδο και το καλοκαίρι θα είναι πάλι στο 1,5. Με αφορμή τα επεισόδεια, θα γίνει ρητορική υπέρ της χώρας μας και θα ρεύσει το παραδάκι και θα ηρεμίσουν και οι αγορές.

Αυτό που το βασίζεις? Είναι αρκετά πιθανόν και τα προβλήματα της Ελλάδας να ενταθούν και να μπουν και άλλες χώρες στο χορό των προβλημάτων δανεισμού. Και το ευρώ να πεσει κι άλλο. 'Αλλωστε όταν πρωτοξεκίνησε το ευρώ η ισοτιμία με το δολάριο ήταν στο 1:1.


Έχω και εγώ κάποια χρήματα στην τράπεζα και έχω αρχίσει να προβληματίζομαι για την ασφάλεια τους. Περισσότερο μακροπρόθεσμα παρά βραχυπρόθεσμα.

Και εξηγούμαι. Πολλοί αναλυτές υποστηρίζουν ότι η Ελλάδα δεν θα μπορέσει τελικά να αποφύγει την αναδιάρθρωση του χρέους της. Αναδιάρθρωση σημαίνει ότι οι δανειστές του Ελληνικού Δημοσίου θα υποχρεωθούν είτε να διαγράψουν μέρος του χρέους (το λεγόμενο haircut), είτε να αναβάλουν την λήξη των ομολόγων τους για κάποια χρόνια.

Ένας από τους κύριους δανειστές του Ελληνικού Δημοσίου είναι οι Ελληνικές τράπεζες. Νομίζω ότι κάπου το 25% των κεφαλαίων τους είναι Ελληνικά ομόλογα. Αν λοιπόν υπάρξει πρόβλημα με τη χώρα και τα ομολογα της, θα υπάρξει πρόβλημα και με τις τραπεζες. Αν αυτό συνοδευτεί και από ένα σχετικό πανικό αναλήψεων, τότε πιθανόν κάποιες τράπεζες να πτωχεύσουν. Τότε ποιος θα μας πληρώσει τις καταθέσεις μας? Το ήδη χρεοκοπημένο Ελληνικό κρατος? Το ΔΝΤ? Η ευρωπαική κεντρική τράπεζα?

Αν λοιπόν στο -όχι και τόσο μακρινό- μέλλον η Ελλάδα κηρύξει στάση πληρωμών, τότε πολύ πιθανόν κάποιοι να χάσουμε τα λεφτά μας...

Τι λέτε για όλα αυτά?:hmm:

aroutis
07-05-10, 21:20
Αυτό που το βασίζεις? Είναι αρκετά πιθανόν και τα προβλήματα της Ελλάδας να ενταθούν και να μπουν και άλλες χώρες στο χορό των προβλημάτων δανεισμού. Και το ευρώ να πεσει κι άλλο. 'Αλλωστε όταν πρωτοξεκίνησε το ευρώ η ισοτιμία με το δολάριο ήταν στο 1:1.


Έχω και εγώ κάποια χρήματα στην τράπεζα και έχω αρχίσει να προβληματίζομαι για την ασφάλεια τους. Περισσότερο μακροπρόθεσμα παρά βραχυπρόθεσμα.

Και εξηγούμαι. Πολλοί αναλυτές υποστηρίζουν ότι η Ελλάδα δεν θα μπορέσει τελικά να αποφύγει την αναδιάρθρωση του χρέους της. Αναδιάρθρωση σημαίνει ότι οι δανειστές του Ελληνικού Δημοσίου θα υποχρεωθούν είτε να διαγράψουν μέρος του χρέους (το λεγόμενο haircut), είτε να αναβάλουν την λήξη των ομολόγων τους για κάποια χρόνια.

Ένας από τους κύριους δανειστές του Ελληνικού Δημοσίου είναι οι Ελληνικές τράπεζες. Νομίζω ότι κάπου το 25% των κεφαλαίων τους είναι Ελληνικά ομόλογα. Αν λοιπόν υπάρξει πρόβλημα με τη χώρα και τα ομολογα της, θα υπάρξει πρόβλημα και με τις τραπεζες. Αν αυτό συνοδευτεί και από ένα σχετικό πανικό αναλήψεων, τότε πιθανόν κάποιες τράπεζες να πτωχεύσουν. Τότε ποιος θα μας πληρώσει τις καταθέσεις μας? Το ήδη χρεοκοπημένο Ελληνικό κρατος? Το ΔΝΤ? Η ευρωπαική κεντρική τράπεζα?

Αν λοιπόν στο -όχι και τόσο μακρινό- μέλλον η Ελλάδα κηρύξει στάση πληρωμών, τότε πολύ πιθανόν κάποιοι να χάσουμε τα λεφτά μας...

Τι λέτε για όλα αυτά?:hmm:Κοντολογίς, εξαρτάται από πια τράπεζα μιλάμε..

Τα μεγάλα κεφάλια δεν πέφτουν τόσο ευκολα...τα μικρά ... αλλη κουβέντα.

rozak
07-05-10, 22:55
Περίπτωση χρεωκοπίας δεν βλέπω. Περίπτωση "haircut" 30-50% την θεωρώ σίγουρη. Κάτι τέτοιο θα σήμαινε μεγάλες ζημιές για τις ελληνικές τράπεζες, που έχουν συνολικά γύρω στα 48 δις ομόλογα στα χέρια τους.
Από την άλλη όμως έχουμε περίπου 8,5 δις αδιάθετα από το πακέτο στήριξης του 2009, συν περίπου 20 δις από τον μηχανισμό στήριξης, συν απροσδιόριστο νούμερο από την ΕΚΤ με τη μορφή δανείου (σημερινή είδηση). Αυτό σημαίνει ότι καμμιά ελληνική τράπεζα δεν πρόκειται να κινδυνεύσει!!!
Τώρα αν επικρατήσει ο πανικός και πάνε όλοι να σηκώσουν της καταθέσεις, θα προκαλέσουμε μόνοι μας την καταστροφή μας.

tupolev
07-05-10, 23:10
Περίπτωση χρεωκοπίας δεν βλέπω. Περίπτωση "haircut" 30-50% την θεωρώ σίγουρη. Κάτι τέτοιο θα σήμαινε μεγάλες ζημιές για τις ελληνικές τράπεζες, που έχουν συνολικά γύρω στα 48 δις ομόλογα στα χέρια τους.


Μα και το haircut (επαναδιαπραγμάτευση του χρέους) είναι μια μορφή ελεγχόμενης χρεοκοπίας.

Κάτι ακόμη που με απασχολεί είναι η πιθανότητα πολλοί δανειολήπτες να μην μπορέσουν στο μέλλον να εξυπηρετήσουν τα δάνεια τους. Είτε επιχειρήσεις που ασφυκτιούν οικονομικά, είτε πολίτες που βλέπουν τα εισοδήματά τους να μειώνονται ή να μηδενίζονται (πχ άνεργοι).

Γενικότερα είναι πλέον βέβαιο ότι η χώρα θα κινηθεί σε έντονα αρνητικούς ρυθμούς ανάπτυξης τα επόμενα χρόνια και όλο και περισσότεροι θα δυσκολεύονται με τις υποχρεώσεις τους προς τις τράπεζες. Δεν υπάρχει η πιθανότητα να δούμε αυτό που έγινε με τα επισφαλή στεγαστικά δάνεια στις ΗΠΑ και στην Ελλάδα? Μην ξεχνάτε ότι έτσι κατέρρευσαν οι τράπεζες στις ΗΠΑ και ξεκίνησε η κρίση...

rozak
07-05-10, 23:30
Δεν υπάρχει εύκολη λύση. Η μόνη ελπίδα για τις ελληνικές τράπεζες είναι οι μεγάλες επενδύσεις τους στις ξένες χώρες, και τα κέρδη που αυτές ήδη φέρνουν.
Οι τραπεζίτες ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Λίγο επιμήκυνση χρόνου στο δάνειο του ενός, λίγο μείωση επιτοκίου στον άλλον, έχουν πολλά όπλα στα χέρια τους.
Άλλωστε το παχνίδι αυτοί το έφτιαξαν και αυτοί το ελέγχουν.

Όλο το στοίχημα είναι το πότε θα μπούμε σε τροχιά ανάκαμψης. Αν αυτό είναι όντως το δεύτερο μισό του 2012, τότε όλα είναι ελεγχόμενα.

gogos888
07-05-10, 23:54
ΚΑΝΤΕ ΛΙΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ. ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ, ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΑΛΕΥΡΙ, ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ Ή ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΣΚΟΝΗ. ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...........ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΠΡΟ ΕΚΠΛΗΞΕΩΝ ΞΑΦΝΙΚΩΝ!

Δεν θέλω ούτε να φαντασθώ κάτι τέτοιο :(

........Auto merged post: gogos888 πρόσθεσε 4 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Περίπτωση χρεωκοπίας δεν βλέπω. Περίπτωση "haircut" 30-50% την θεωρώ σίγουρη. Κάτι τέτοιο θα σήμαινε μεγάλες ζημιές για τις ελληνικές τράπεζες, που έχουν συνολικά γύρω στα 48 δις ομόλογα στα χέρια τους.
Από την άλλη όμως έχουμε περίπου 8,5 δις αδιάθετα από το πακέτο στήριξης του 2009, συν περίπου 20 δις από τον μηχανισμό στήριξης, συν απροσδιόριστο νούμερο από την ΕΚΤ με τη μορφή δανείου (σημερινή είδηση). Αυτό σημαίνει ότι καμμιά ελληνική τράπεζα δεν πρόκειται να κινδυνεύσει!!!
Τώρα αν επικρατήσει ο πανικός και πάνε όλοι να σηκώσουν της καταθέσεις, θα προκαλέσουμε μόνοι μας την καταστροφή μας.

Άκουσα ότι όσοι επένδυσαν σε CDS κερδίζουν ακόμη και σε περίπτωση ελεγχόμενης χρεωκοπίας. Μήπως μέσα στους παίχτες είναι και οι τράπεζες μας;

........Auto merged post: gogos888 πρόσθεσε 8 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λοιπον εγώ έχω ανησυχήσει σοβαρά με τις εξελίξεις και θέλω τουλάχιστον να μεταφέρω ένα τμήμα των καταθέσεων μου σε ένα τραπεζικό σύστημα εκτός Ελλάδας.

Ξέρει κανείς τι και πως?

Αν πάω πχ σε μια ξένη τράπεζα όπως HSBC, Royal Bank Of Scotland ακόμα και Τράπεζα Κύπρου μπορώ να έχω μια τέτοια δυνατότητα? Αν υπάρχει και κάποια άλλη εναλλακτική. Θα μπορώ να έχω διαχείριση σε αυτά μέσω κάποιου e-banking χωρίς να πρέπει να βρίσκομαι διαρκώς στο εξωτερικό?

Το σκεπτικό είναι ότι στην χειρότερη περίπτωση αν θα μπορώ να έχω τα λεφτά κάπου που δεν θα επηρεαστούν άμεσα από οποιαδήποτε εξέλιξη στα οικονομικά της χώρας.

Δεν με ενδιαφέρει ακριβώς το μην πανικοβάλεστε!
Ευχαριστώ

Πας σε κατάστημα της Τράπεζας Κύπρου και τους ζητάς να σου ανοίξουν λογαριασμό στην Τράπεζα Κύπρου (την Κυπριακή). Αφού πάρουν έγκριση από Λευκωσία, κάνεις το έμβασμα σε Κύπρο. Η διαδικασία παίρνει καμιά βδομάδα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις με e-mail http://www.bankofcyprus.com/main/ContactUsForm.aspx όπως και εδώ http://www.bankofcyprus.gr/contactUsContent.asp

trisalon
08-05-10, 00:05
Το ευρώ είναι το μόνο ασφαλές νόμισμα αυτή τη περιόδο και το καλοκαίρι θα είναι πάλι στο 1,5. Με αφορμή τα επεισόδεια, θα γίνει ρητορική υπέρ της χώρας μας και θα ρεύσει το παραδάκι και θα ηρεμίσουν και οι αγορές.

Χαλαρώστε, ούτε από το ευρώ βγαίνει κανείς, ούτε το ευρώ πάει πουθενά.

Η λίρα αγγλίας θα πάει 1.08-1.1 το καλοκαίρι και ο χρυσός θα κάνει ένα ξαφνικό «μπραφ» προς τα κάτω και θα κάνει 20 χρόνια να ξανανέβει.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1134288&lngDtrID=251

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1106840


O πιο μαγκας απο ολους ηταν ο chapman που το ειχε προβλεψει πρωτος απο ολους

http://www.youtube.com/watch?v=thctHwr5z4U&feature=player_embedded

Η ευρωζωνη βαινει προς καταρρευση , πρωτοι θα συρουμε το χωρο και θα ακολουθησουν οι υπολοιποι

chat1978
08-05-10, 01:59
Πας σε κατάστημα της Τράπεζας Κύπρου και τους ζητάς να σου ανοίξουν λογαριασμό στην Τράπεζα Κύπρου (την Κυπριακή). Αφού πάρουν έγκριση από Λευκωσία, κάνεις το έμβασμα σε Κύπρο. Η διαδικασία παίρνει καμιά βδομάδα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις με e-mail http://www.bankofcyprus.com/main/ContactUsForm.aspx όπως και εδώ http://www.bankofcyprus.gr/contactUsContent.asp
Οκ θα το ελέγξω

no_logo
08-05-10, 11:37
Οκ θα το ελέγξω

ισχύει;)
και εμείς την χρησιμοποιήσαμε την Κυπρου

rozak
08-05-10, 12:06
Δεν θέλω ούτε να φαντασθώ κάτι τέτοιο :(

Άκουσα ότι όσοι επένδυσαν σε CDS κερδίζουν ακόμη και σε περίπτωση ελεγχόμενης χρεωκοπίας. Μήπως μέσα στους παίχτες είναι και οι τράπεζες μας;

........Auto merged post: gogos888 πρόσθεσε 8 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Πας σε κατάστημα της Τράπεζας Κύπρου και τους ζητάς να σου ανοίξουν λογαριασμό στην Τράπεζα Κύπρου (την Κυπριακή). Αφού πάρουν έγκριση από Λευκωσία, κάνεις το έμβασμα σε Κύπρο. Η διαδικασία παίρνει καμιά βδομάδα. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις με e-mail http://www.bankofcyprus.com/main/ContactUsForm.aspx όπως και εδώ http://www.bankofcyprus.gr/contactUsContent.asp


Η αγορά των CDS είναι πολύ μικρότερη της αγοράς των ομολόγων (ούτε το 1/10). Το αν θα κερδίσεις ή όχι εξαρτάται από τους όρους του προϊόντος που έχεις πάρει. Οι δε εκδότες των CDS είναι και αυτοί συνήθως κάτοχοι ομολόγων.

Το όλο θέμα είναι τόσο μπλεγμένο, που κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποιός θα κερδίσει και ποιός θα χάσει: Αυτός που έχει πάρει CDS πρέπει να έχει και αντίστοιχα ομόλογα για να εισπράξει. Αυτός που θα τον πληρώσει είναι ασφαλιστική εταιρία ή τράπεζα. Για να τον πληρώσει θα ρευστοποιήσει μετοχές εταιριών που κατέχει. Οι μετοχές θα πέσουν και οι μέτοχοι θα χάσουν.
Από τη στιγμή που όλοι ακολουθούν τις αξιολογήσεις των οίκων, μην αποκλείεται τελικά όλοι να έχουν στα χέρια τους από όλα: ομόλογα, CDS, μετοχές, μέταλλα, συνάλλαγμα. Η χρεωκοπία μιας χώρας (ή και μιας μεγάλης εταιρίας) θα πυροδοτήσει κύμα πωλήσεων σε όλα, με αποτέλεσμα ΟΛΑ να πέσουν και ΟΛΟΙ να χάσουν.

Τι θέλω να πω με όλα αυτά: Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει που μπορεί να παρκάρει τις οικονιμίες του με ασφάλεια, γιατί κανείς δεν ξέρει κατά πόσον η τράπεζα που τα βάζει θα επηρρεαστεί ή όχι (βλέπε παράδειγμα Ισλανδίας). Θα έλεγα ότι μάλλον πιο ασφαλείς είναι οι ελληνικές τράπεζες (ελάχιστη ως ανύπαρκτη μόχλευση).

Burning Skies
08-05-10, 12:14
ισχύει;)
και εμείς την χρησιμοποιήσαμε την Κυπρου

Ποια ειναι ακριβως η διαδικασια;

Τους λες οτι θες να ανοιξεις λογαριασμο στην Κυπρο και επειτα κανεις καταθεση εκει μεσω αυτων;

Αναληψεις μετα κανεις κανονικα απο ΑΤΜ;

Παιζει web banking;

Ειμαι λιγο ασχετος με αυτα τα θεματα.:oops:

no_logo
08-05-10, 12:24
την Πέμπτη θα ξέρω όλα που μπορώ να πάω για τα διαδικαστικά, λυπάμαι

Burning Skies
08-05-10, 12:28
την Πέμπτη θα ξέρω όλα που μπορώ να πάω για τα διαδικαστικά, λυπάμαι

:oneup:

PopManiac
08-05-10, 12:48
Ρώτησα εδώ στο Βέλγιο και φαντάζομαι οι κανονισμοί είναι πάνω κάτω ίδιοι παντού.

Χρειάζεται απλά ένας λογαριασμός ΔΕΗ / ΕΥΔΑΠ (όχι τηλεφωνίας πάντως, μη με ρωτήσετε γιατί), προφανώς ταυτότητα και φυσική παρουσία του δικαιούχου.

Για το Βέλγιο θα πρέπει να έρθει εδώ ο αιτών αλλά αν η τράπεζα είχε υποκαταστήματα στην Ελλάδα τότε και εκεί γινόταν.

Αν και δεν συμφωνώ με κινήσεις πανικού, γιατί δεν πάτε και κατά HSBC μεριά που είναι Βρετανική;

chat1978
08-05-10, 12:52
ισχύει;)
και εμείς την χρησιμοποιήσαμε την Κυπρου


Ρώτησα εδώ στο Βέλγιο και φαντάζομαι οι κανονισμοί είναι πάνω κάτω ίδιοι παντού.

Χρειάζεται απλά ένας λογαριασμός ΔΕΗ / ΕΥΔΑΠ (όχι τηλεφωνίας πάντως, μη με ρωτήσετε γιατί), προφανώς ταυτότητα και φυσική παρουσία του δικαιούχου.

Για το Βέλγιο θα πρέπει να έρθει εδώ ο αιτών αλλά αν η τράπεζα είχε υποκαταστήματα στην Ελλάδα τότε και εκεί γινόταν.

Αν και δεν συμφωνώ με κινήσεις πανικού, γιατί δεν πάτε και κατά HSBC μεριά που είναι Βρετανική;
Και τα λεφτά ανήκουν εκτός Ελληνικού συστήματος?
Αναφέρομαι στην περίπτωση που αποταμιεύεις στην Ελλάδα σε τράπεζα ξένων συμφερόντων.

opener
08-05-10, 13:03
Και τα λεφτά ανήκουν εκτός Ελληνικού συστήματος?
Αναφέρομαι στην περίπτωση που αποταμιεύεις στην Ελλάδα σε τράπεζα ξένων συμφερόντων.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3465230&postcount=348

http://www.acb.com.cy/cgibin/hweb?-A=206&-V=membership
http://www.acb.com.cy/cgibin/hweb?-A=158&-V=codes

Φανερός Πράκτωρ
08-05-10, 13:04
Αν και δεν συμφωνώ με κινήσεις πανικού, γιατί δεν πάτε και κατά HSBC μεριά που είναι Βρετανική;

Αυτή δεν είναι από τις πιο επίφοβες τράπεζες (θυμάμαι ότι είχε προβλήματα τότε με την κρίση στην Αμερική);

uncharted
08-05-10, 13:08
Αυτή δεν είναι από τις πιο επίφοβες τράπεζες (θυμάμαι ότι είχε προβλήματα τότε με την κρίση στην Αμερική);
βασικα επιφοβη ειναι και η βρετανια εν γενει...

opener
08-05-10, 13:08
@ Burning Skies,
---->
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3439359&postcount=232

Burning Skies
08-05-10, 13:16
@ Burning Skies,
---->
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3439359&postcount=232

Thanks. :oneup:

aroutis
08-05-10, 13:17
Από επικοινωνία με Τράπεζα Κύπρου (ωστε να ξέρουμε ακριβώς τι παίζεται...)


Αγαπητέ Κύριε *****************,

Αναφορικά με το αίτημά σας, παρακαλώ σημειώστε πως μπορείτε να ανοίξετε λογαριασμό στην Κύπρο μέσω οποιουδήποτε καταστήματος της Τράπεζας Κύπρου στην Ελλάδα.

Μεταφορές μετρητών μπορούν να γίνονται από οποιοδήποτε υπόκατάστημα της Τράπεζας Κύπρου(Ελλάδος και Κύπρου) μέχρι και €8000,00 ημερησίως χωρίς επυβάρυνση. Για μεγαλύτερα ποσά διενεργούνται εμβάσματα.

Για κάποιους ειδικούς αποταμιευτικούς λογαριασμούς μπορείτε να δείτε τα επιτόκια που προσφέροντα στην ιστοσελίδα μας: http://www.bankofcyprus.com/main/main.aspx?id=20688

Για περαιτέρω πληροφορίες αναφορικά με τους προθεσμιακούς λογαριασμούς θα πρέπει να αποταθείτε σε υποκατάστημά μας της Ελλάδος .

Μπορείτε επίσης να γίνετε συνδρομητής στην υπηρεσία μας για συναλλαγές μέσω τηλεφώνου ή internet συμπληρώνοντας σχετική αίτηση, μαζί με τα έντυπα ανοίγματος λογαριασμού.

Με εκτίμηση
1bank.com

trisalon
08-05-10, 13:19
Οι μασκες πως πεφτουν


http://press-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_7367.html

uncharted
08-05-10, 13:23
Οι μασκες πως πεφτουν


http://press-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_7367.html


Ευχομαι ολοψυχα να τους εκτελεσει ο λαος στο συνταγμα η να τους καψει ζωντανους
εισαι offtopic...

trisalon
08-05-10, 13:40
εισαι offtopic...

To εχω κανει edit το μηνυμα τι προσπαθεις να κανεις ρε φιλε , να στρεψεις το φορουμ εναντιον μου?
Εντελως καταντια το επιπεδο κομπλεξ ορισμενων πως φαινεται ;)

uncharted
08-05-10, 14:05
τι προσπαθεις να κανεις ρε φιλε
προσπαθω να καταλαβω τι σχεση εχουν αυτα που ποσταρεις, με την συζητηση που γινεται στο παρον νημα (μεταφορα καταθεσεων σε αλλες χωρες)... :hmm:

ps: δεν φταιω εγω που το quote εγινε πριν κανεις edit

George978
08-05-10, 14:07
γρηγοροι συντροφοι , να σωσουμε τα κεφαλαια μας .

dhmk
08-05-10, 14:30
Υπάρχει και άλλο ένα ερώτημα σχετικά με Κύπρο (που από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν χρεώσεις για καταθέσεις μέχρι 8.000 ημερησίως).

Πέρα από το να ανοίξεις κανονικό λογαριασμό ταμιευτηρίου, είναι δυνατόν να κάνεις χρήση προθεσμιακών καταθέσεων με τον ίδιο τρόπο ώστε να επωφεληθείς από καλύτερα επιτόκια;

Υπόψη ότι αν η τράπεζα Κύπρου έχει επενδύσει σε Ελληνικά ομόλογα, δεν είναι βέβαιο ότι και η ίδια μπορεί να αποφύγει αντίστοιχα προβλήματα με τις Ελληνικές τράπεζες.

Η Κύπρος είναι μικρή χώρα, δεν ξέρω ακριβώς την οικονομική της κατάσταση, πάντως δεν ακούγεται τίποτα ανησυχητικό, αλλά οι δυνατότητα διάσωσης τραπεζών δεν πρέπει να είναι μεγάλη.

Κάπου μου φέρνει στο νου την Ισλανδία.

opener
08-05-10, 14:36
γρηγοροι συντροφοι , να σωσουμε τα κεφαλαια μας .
Μεχρι πριν λιγο καιρο, πολλοι (και πρωτος εγω) γελουσαν κι' εψαχναν να βρουν τον ανθρωπο που ειπε στον πρωθυπουργο το περιφημο

"για την πατριδα και το μισθο μου να δωσω!"

Τωρα ομως, ο πρωθυπουργος μας ενημερωσε τους περισσοτερους

"για την πατριδα και 2* μισθους δωσατε!"
*για την ωρα.... αργοτερα βλεπουμε (και τον αριθμο των μισθων/συνταξεων και το ποσο θα 'ναι ο μισθος/συνταξη). ;)

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 5 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υπάρχει και άλλο ένα ερώτημα σχετικά με Κύπρο (που από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν χρεώσεις για καταθέσεις μέχρι 8.000 ημερησίως).

Πέρα από το να ανοίξεις κανονικό λογαριασμό ταμιευτηρίου, είναι δυνατόν να κάνεις χρήση προθεσμιακών καταθέσεων με τον ίδιο τρόπο ώστε να επωφεληθείς από καλύτερα επιτόκια;
....
Στην Ελλαδα, οι προθεσμιακες καταθεσεις ειναι μονο για τους Ελληνες;
Οταν υπαρχει συμφωνια, στην ληξη της προθεσμιας δεν γινεται αυτοματη ανανεωση;

dhmk
08-05-10, 14:39
Στν Ελλαδα, οι προθεσμιακες καταθεσεις ειναι μονο για τους Ελληνες;

Όχι βέβαια!

opener
08-05-10, 14:49
Όχι βέβαια!
Τοτε τι ρωτας =

Πέρα από το να ανοίξεις κανονικό λογαριασμό ταμιευτηρίου, είναι δυνατόν να κάνεις χρήση προθεσμιακών καταθέσεων με τον ίδιο τρόπο ώστε να επωφεληθείς από καλύτερα επιτόκια;
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3476898&postcount=384

IoStefo1
08-05-10, 15:00
Ρώτησα εδώ στο Βέλγιο και φαντάζομαι οι κανονισμοί είναι πάνω κάτω ίδιοι παντού.

Χρειάζεται απλά ένας λογαριασμός ΔΕΗ / ΕΥΔΑΠ (όχι τηλεφωνίας πάντως, μη με ρωτήσετε γιατί), προφανώς ταυτότητα και φυσική παρουσία του δικαιούχου.

Για το Βέλγιο θα πρέπει να έρθει εδώ ο αιτών αλλά αν η τράπεζα είχε υποκαταστήματα στην Ελλάδα τότε και εκεί γινόταν.

Αν και δεν συμφωνώ με κινήσεις πανικού, γιατί δεν πάτε και κατά HSBC μεριά που είναι Βρετανική;

@PopManiac Μήπως γνωρίζεις εάν ο λογαριασμός ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ πρέπει να είναι στο όνομα σου?

dhmk
08-05-10, 15:15
Τοτε τι ρωτας =

Ρωτάω με την ίδια λογική που ρωτάμε το οτιδήποτε για Κύπρο. Αν μπορούμε να το κάνουμε από Ελλάδα.

k_koulos
08-05-10, 18:50
update σε προηγούμενο μήνυμα μου σχετικά με λογαριασμό στην Κύπρου.

μετά απο μερικές μέρες έχω στα χέρια μου IBAN/swift και τα σχετικά, έχω ενημέρωση για το όριο 8Κ/2Κ σαν όριο κατάθεσης ανάληψης από τα γκισέ των εδώ καταστημάτων, και δεν έχω κωδικούς για e-banking [μάλλον παράληψη του εδώ υποκαταστήματος και δικιά μου να τους ζητήσω ταυτόχρονα με το άνοιγμα του λογαριασμού], και επίσης δεν έχω βιβλιάριο, [θα αποσταλούν ολα τα βιβλιάρια μαζι κάποια στιγμή στο σύντομο μέλλον με ενημέρωσαν]

αρα λειτουργικό λογαριασμό έχω, πλήρως λειτουργικό [να τον έχω τσεκάρει δηλαδή] δεν έχω...

η διαδικασία των 8Κ/2Κ κατάθεση/ανάληψη δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα απο μένα, αφού την Παρασκευή και λόγω των γεγονότων το τραπεζικό ωράριο ήταν περιορισμένο και ο ταμίας ήταν πηγμένος, οπότε και δεν ήθελα να τον ζορίσω [γνωστός μου γαρ], απλά με ενημέρωσε οτι είναι κάτι που θέλει κάνα τεταρτάκι να γίνει, και καλό είναι να πάω μεσημεράκι να το κάνω που έχει πέσει η κίνηση.

δεν ξέρω αν για αντίστοιχα ποσά, το e-banking είναι δωρεάν, σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζι τους δεν μου είχε αναφερθεί κάτι τέτοιο οπότε δεν ελπίζω ....

cool11
08-05-10, 23:55
k_koulos ευχαριστουμε για την ενημερωση.

Λες οτι και το ebanking απο ελλαδα για Κυπρο, θα ειναι με χρεωσεις? Οποτε θα διευκολυνεσαι στις συναλλαγες σου, αλλά το κοστος...κόστος, λες και εκανες εμβασμα απο γκισε, αν καταλαβαινω καλα.
Αν το διευκρινησεις πες μας.

Επισης να ρωτησω, καρτα ΑΤΜ πηρες? Τι παιζει με αναληψεις/καταθεσεις(γινεται?) απο ΑΤΜ?

Επισης πες μας αν ξερεις, αν αληθευει το γεγονος οτι χρειαζεται αναγκαστικα 5ψηφιο νουμερο χρηματων για καταθεση, για να σου κανουν το ανοιγμα λογ/μου απο ελλαδα για Κυπρο, ή μπορεις και με μικροτερα ποσα πχ. 4ψηφια.

john_who
09-05-10, 00:01
παιδιά, ξαδερφάκι μου που δουλεύει σε τράπεζα Κύπρου της Λευκωσίας μου έδωσε επιτόκιο 3,1 έως 3,7 αλλά το δεύτερο με "φυσική παρουσία" είπε...

........Auto merged post: john_who πρόσθεσε 2 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επισης πες μας αν ξερεις, αν αληθευει το γεγονος οτι χρειαζεται αναγκαστικα 5ψηφιο νουμερο χρηματων για καταθεση, για να σου κανουν το ανοιγμα λογ/μου απο ελλαδα για Κυπρο, ή μπορεις και με μικροτερα ποσα πχ. 4ψηφια.

Ο λογαριασμός ανοίγει χωρίς αρχικό ποσό, ότι θέλεις εσύ καταθέτεις μετά, δεν έχει όριο προς τα κάτω...

k_koulos
09-05-10, 00:07
γενικά το e-banikng εχει χρεώσεις, αν και ισχυει ενδο-ομιλικη χρεωση μειωμένη. [υπαρχει ενα σχετικος τιμοκαταλογος στο ελληνικο site της τραπεζας, αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι στο ελευθερο η στο section μετα το login]

απο οτι καταλαβα ισχυει για ποσα μικρα: γκισε διαδοχικες μερες > ε-βανκινγ > εμβασμα με την μια....

[όπου > σημαινει πιο συμφερον]

καρτα δεν πηρα [δεν ειχα ζητησει κιολας], το αλλο με το ποσο δεν το ξερω, αυτο που ξερω ειναι οτι δεν υπαρχει ταβανι στο ποσα μπορεις να βαλεις, αρκει να μπορεις να τα δικαιολογησεις που τα βρηκες....

wynm3x
09-05-10, 12:03
τελικά θα βάλουν λουκέτο μεγάλες ελληνικές τράπεζες όπως η ALPHA ή η ΕΘΝΙΚΗ;
μπορεί κάποιος να απαντήσει υπεύθυνα σε αυτό;
έχει κάποια λεφτά η μάνα μου και σκέφτεται αν πρέπει να τα αφήσει ή να τα πάρει σπίτι ή να τα καταθέσει στην κύπρου

και δεν είναι και ένα θέμα το να κάνουμε όλοι μας αναλήψεις απ τις ελληνικές τράπεζες;
ακόμα και αν δεν έχουν πρόβλημα ρευστότητας ή και δεν πρόκειται να είχαν τέτοιο πρόβλημα μελλοντικά αν όλοι μαζί οι καταθέτες ζητάμε τα λεφτά μας δεν είμασστε εμείς οι ίδιοι που δημιουργούμε το πρόβλημα;
μήπως βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας μόνοι μας;
και ποιός μας εγγυάται ότι μια κυπριακη τράπεζα δεν μπορεί να χτυπήσει κανόνι πρίν απ τις ελληνικές;
μπερδεμένα τα πράγματα και ότι και να κάνει κάποιος νομίζω πως είναι ρίσκο
εκτός και αγοράσει κανα διαμερισματάκι ή κονσέρβες τόνου για να πουλάει μαύρη αγορά μετά την πτώχευση :p

dhmk
09-05-10, 12:09
Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά αυτά τα πράγματα. Προσωπικά θα θεωρούσα πιο ασφαλές να καταθέσω χρήματα σε μεγάλη Γερμανική τράπεζα ει δυνατόν ελεγχόμενη σε μεγάλο βαθμό από το Γερμανικό κράτος.

Από την άλλη είναι πολύ πιο εύκολη η Κύπρος και δεν έχεις πρόβλημα γλώσσας επίσης.

wynm3x
09-05-10, 12:14
Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά αυτά τα πράγματα. Προσωπικά θα θεωρούσα πιο ασφαλές να καταθέσω χρήματα σε μεγάλη Γερμανική τράπεζα ει δυνατόν ελεγχόμενη σε μεγάλο βαθμό από το Γερμανικό κράτος.

Από την άλλη είναι πολύ πιο εύκολη η Κύπρος και δεν έχεις πρόβημα γλώσσας επίσης.

σε ευχαρσιτώ για την απάντηση!
αυτό με την γερμανική τράπεζα δεν τόχω σκεφτεί αλλά μου ακούγεται πολύ λογικό

opener
09-05-10, 12:36
.....A financial psychologist, Klontz says that when it comes to money smarts, size matters:
The logical part of your brain is so much smaller than the emotional side that it's like "a circus performer riding an elephant."
To make smart decisions about your finances, you need the logical side to dominate.
But once you get tweaked by greed or fear, that elephantine emotional brain is likely to run amok.

That's why otherwise intelligent people chase get-rich fantasies. Or cling to stocks that are long past their expiration dates. Or find other ways to let fear and superstition keep them from smarter financial moves.....

http://finance.yahoo.com/banking-budgeting/article/109491/dumbest-things-you-do-with-your-money?mod=bb-budgeting
1234567

aroutis
09-05-10, 12:36
Οποιες τραπεζες έχουν αγοράσει χρέος από την Ελλάδα κινδυνεύουν από κανόνι, ανάλογα με το μεγεθος του χρέους.

Από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε το ποσο χρέος έχουν αγοράσει η κάθε τράπεζα -ελληνική ή ξένη- απλά δεν υπάρχει απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα.

dhmk
09-05-10, 12:45
Ναι αλλά ένα κράτος όπως η Γερμανία μπορεί να εγγυηθεί πολύ καλύτερα αυτές τις καταθέσεις. Είναι μια ισχυρή παραγωγική χώρα με μεγάλη εσωτερική αγορά. Επομένως έχει περισσότερες αντιστάσεις στους κινδύνους από οποιονδήποτε άλλη χώρα. Π.χ. η Κύπρος, που στηρίζεται σε χρηματοπιστωτικές υπηρεσίες και τέτοιου είδους διευκολύνσεις με κίνητρο την χαμηλή φορολογία, είναι ένα καρυδότσουφλο σε σύγκριση.

Από την άλλη θα έχεις πολύ περισσότερο χρόνο για να ενεργήσεις. Αν αφήσεις όλα σου τα λεφτά στην Ελλάδα, σε περίπτωση στάσης πληρωμών, που θα ανακοινωθεί ξαφνικά, θα χάσεις τα πάντα σε μια στιγμή.

Η αποσόβηση όλων των κινδύνων δεν είναι δυνατή παρά μόνο η μείωσή τους στο μέγιστο δυνατό.

PopManiac
09-05-10, 13:39
Και τα λεφτά ανήκουν εκτός Ελληνικού συστήματος?
Αναφέρομαι στην περίπτωση που αποταμιεύεις στην Ελλάδα σε τράπεζα ξένων συμφερόντων.

Αν έρθεις στο Βέλγιο (π.χ.) να ανοίξεις τον λογαριασμό σίγουρα ναι.

Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που αναφέρεις αν και λογικά η τράπεζα είναι ξένη και επομένως οφείλει να σου εγγυηθεί τα ποσά (αν και δες τι έγινε με την Ισλανδική τράπεζα και τους Βρετανούς / Ολλάνδούς καταθέτες της, δημοψηφίσματα κλπ)


@PopManiac Μήπως γνωρίζεις εάν ο λογαριασμός ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ πρέπει να είναι στο όνομα σου?

Ναι, κατηγορηματικά ο λογαριασμός ΔΕΗ / ΕΥΔΑΠ πρέπει να είναι στο όνομα του δικαιούχου. Αυτό είναι και το νόημα της άσκησης για να φανεί η σημερινή μόνιμη κατοικία σε σχέση με αυτή που θα δοθεί στην αίτηση για τον λογαριασμό.

Από εκεί και πέρα, ανοίγοντας λογαριασμό στο Βέλγιο μετά οι μεταβιβάσεις μπορούν να γίνουν από τον λογαριασμό Ελληνικής τράπεζας και μέσω e-banking

@ ADSLgr.com All rights reserved.