PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωκοπία της χώρας & τραπεζικές καταθέσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

dhmk
09-05-10, 13:52
Μα ένας λογαριασμός ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ τι νόημα μπορεί να έχει για το Βέλγιο καθώς είναι στα Ελληνικά;

PopManiac
09-05-10, 13:58
Μα ένας λογαριασμός ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ τι νόημα μπορεί να έχει για το Βέλγιο καθώς είναι στα Ελληνικά;

Μεταφράζεται και στην τελική έχει νόημα για την κοινοτική νομοθεσία περί ξεπλύματος κλπ καθώς πιστοποιεί όνομα δικαιούχου και κυρίως την διεύθυνση στην Ελλάδα

IoStefo1
09-05-10, 14:44
Αν έρθεις στο Βέλγιο (π.χ.) να ανοίξεις τον λογαριασμό σίγουρα ναι.

Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που αναφέρεις αν και λογικά η τράπεζα είναι ξένη και επομένως οφείλει να σου εγγυηθεί τα ποσά (αν και δες τι έγινε με την Ισλανδική τράπεζα και τους Βρετανούς / Ολλάνδούς καταθέτες της, δημοψηφίσματα κλπ)



Ναι, κατηγορηματικά ο λογαριασμός ΔΕΗ / ΕΥΔΑΠ πρέπει να είναι στο όνομα του δικαιούχου. Αυτό είναι και το νόημα της άσκησης για να φανεί η σημερινή μόνιμη κατοικία σε σχέση με αυτή που θα δοθεί στην αίτηση για τον λογαριασμό.

Από εκεί και πέρα, ανοίγοντας λογαριασμό στο Βέλγιο μετά οι μεταβιβάσεις μπορούν να γίνουν από τον λογαριασμό Ελληνικής τράπεζας και μέσω e-banking

Καλά δεν μπορείς να παρουσιάσεις άλλα αποδεικτικά στοιχεία; όταν στο σπίτι που μένω τους λογαριασμούς τους πληρώνει συγγενικό σου άτομο είναι φυσικό να μην αναγράφετε το όνομα μου.

Pop μήπως ξέρεις αν αυτό ισχύει και για Luxemburg;

wynm3x
09-05-10, 15:01
Οποιες τραπεζες έχουν αγοράσει χρέος από την Ελλάδα κινδυνεύουν από κανόνι, ανάλογα με το μεγεθος του χρέους.

Από τη στιγμή που δεν γνωρίζουμε το ποσο χρέος έχουν αγοράσει η κάθε τράπεζα -ελληνική ή ξένη- απλά δεν υπάρχει απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα.

αφού δεν γνωρίζουμε τα δεδομένα κάθε τραπεζική κίνηση είναι σε κάποιο βαθμό επισφαλής.

ούτε λίγο ούτε πολύ έχουμε σχεδόν αποδεχτεί την χρεωκοπία της Ελλάδας σχεδόν όλοι μας.
αν κρίνω δηλαδή απ όσα διαβάζω εδώ και σε εφημερίδες ιντερνετ και αν κρίνω και απ τις τραπεζικές κινήσεις όλων όσων γνωρίζω όλοι θεωρούν την χρεωκοπια σίγουρη και με βάση αυτό σαν δεδομένο ενεργούν.

ψυχολογικά έχουμε ήδη χρεωκοπήσει.
μένει να το δούμε και στην πραγματικότητα αυτό (που μάλλον δεν αργεί απ ότι φαίνεται)

homo_digital
09-05-10, 15:21
Παιδιά για τις θυρίδες ποια είναι η γνώμη σας;
Σε περίπτωση πτώχευσης μια τράπεζας ο κόσμος θα μπορεί να έχει πρόσβαση στις θυρίδες του;

nmakry
09-05-10, 15:57
Παιδιά για τις θυρίδες ποια είναι η γνώμη σας;
Σε περίπτωση πτώχευσης μια τράπεζας ο κόσμος θα μπορεί να έχει πρόσβαση στις θυρίδες του;

Δεν είναι θέμα γνώμης. Η απάντηση είναι ΝΑΙ.

........Auto merged post: nmakry πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλά δεν μπορείς να παρουσιάσεις άλλα αποδεικτικά στοιχεία; όταν στο σπίτι που μένω τους λογαριασμούς τους πληρώνει συγγενικό σου άτομο είναι φυσικό να μην αναγράφετε το όνομα μου.

Pop μήπως ξέρεις αν αυτό ισχύει και για Luxemburg;

Το εκκαθαριστικό της εφορίας είναι μια χαρά αποδεικτικό της διεύθυνσης.

MAO TAO
09-05-10, 16:38
Δεν είναι θέμα γνώμης. Η απάντηση είναι ΝΑΙ.



η απαντηση κι ομως ειναι ΟΧΙ.

σε περιπτωση πτωχευσης μπαινει ΛΟΥΚΕΤΟ στην πορτα της καθε τραπεζας . ειτε ειναι ιδιωτικη , ειτε δημοσια.

να δω πως θα μπεις μετα εσυ που εχεις θυριδα στο εσωτερικο της :p

nmakry
09-05-10, 17:29
η απαντηση κι ομως ειναι ΟΧΙ.

σε περιπτωση πτωχευσης μπαινει ΛΟΥΚΕΤΟ στην πορτα της καθε τραπεζας . ειτε ειναι ιδιωτικη , ειτε δημοσια.

να δω πως θα μπεις μετα εσυ που εχεις θυριδα στο εσωτερικο της :p

Η πτώχευση αφορά σε απαγόρευση μεταβολής των περιουσιακών της στοιχείων. Το περιεχόμενο των θυρίδων ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ περιουσία της τράπεζας. Κατά συνέπεια, όσοι μισθώνουν θυρίδες θα κληθούν απλά να τις αδειάσουν, ώστε ο χώρος να είναι στη διάθεση του εκκαθαριστή.

wynm3x
09-05-10, 18:04
νομίζω πως δεν θα είμαι εκτός θέματος αν ρωτήσω

και τι γίνεται με όσους χρωστάνε δάνεια στις τράπεζες;
αν χρωστάει κάποιος 10.000 ευρώ και χρεωκοπήσει η Ελλάδα αυτός κερδισμένος ή χαμένος βγαίνει;
για να ξέρουμε άν είναι να χτυπήσουμε κάνα δανειάκι :)

DSLaManiaC
09-05-10, 18:15
νομίζω πως δεν θα είμαι εκτός θέματος αν ρωτήσω

και τι γίνεται με όσους χρωστάνε δάνεια στις τράπεζες;
αν χρωστάει κάποιος 10.000 ευρώ και χρεωκοπήσει η Ελλάδα αυτός κερδισμένος ή χαμένος βγαίνει;
για να ξέρουμε άν είναι να χτυπήσουμε κάνα δανειάκι :)

:down:

potis21
09-05-10, 18:18
Τα συμβόλαια με τα οποια εχει χορηγήσει το χρήμα η τράπεζα, γινονται περιουσία του δανειστή ο οποιος προσβάλλει τους όρους και καθιστά άμεσα απαιτητό το κεφάλαιο. (ναι, αυτό σημαινει βρές 70000 ευρώ που εκκρεμουν στο στεγαστικό σου ΤΩΡΑ ή παρεδωσε τα κλειδιά του σπιτιου σου.... ) πόσοι και ποσοι κακομοιρηδες δεν βγήκαν στο δρόμο με αυτον τον τρόπο στο Αμέρικα, χρωστόντας ακόμα και 4000 δολλάρια......

........Auto merged post: potis21 πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


νομίζω πως δεν θα είμαι εκτός θέματος αν ρωτήσω

και τι γίνεται με όσους χρωστάνε δάνεια στις τράπεζες;
αν χρωστάει κάποιος 10.000 ευρώ και χρεωκοπήσει η Ελλάδα αυτός κερδισμένος ή χαμένος βγαίνει;
για να ξέρουμε άν είναι να χτυπήσουμε κάνα δανειάκι :)

μια ζωή ψωρονεοέλληνες θα μείνουμε, καλά μας κάνουν και μας πηδάνε μου φαινεται...:down:

trisalon
09-05-10, 18:34
http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/vprc-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%87%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82


Αναδιαπραγματευση χρεους , φορολογηση εκκλησιας , μειωση εξοπλισμων , κατα των μετρων η πλειοψηφια

wynm3x
09-05-10, 18:58
:down:

τι ακριβώς είναι το κακό σε ότι έγραψα;
διαβάζω ότι η χρεωκοπία είναι για τους περισσότερους από μας και κατά πολλούς αναλυτές η καλύτερη επιλογή για την Ελλάδα.
αν η χρεωκοπία είναι καλύτερη επιλογή απ τα μέτρα που πήρε η κυβέρνηση κάποιος δεν πρέπει να σκεφτεί πως θα βγεί κερδισμένος αν συμβεί αυτό;

και γιατί δεν αποδοκιμάζετε και όσους παίρνουν τα λεφτά απ τις τράπεζες και τα πάνε στην κύπρο;
δεν είναι το ίδιο κακό αυτό και δεν είναι μια επιλογή που οδηγεί τη χώρα μια ώρα αρχύτερα στη χρεωκοπία και τις τράπεζες στο κανόνι;

δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί βρίσκετε κακό το να θέλω εγώ να επωφεληθώ από μια χρεωκοπία και δεν βρίσκετε το ίδιο ή και μεγαλύτερο κακό το να σηκώνουν όλοι τα λεφτά τους απ την τράπεζα και να τα πηγαίνουν στο εξωτερικό. αν το είναι είναι κακό τότε είναι και το άλλο.

DSLaManiaC
09-05-10, 19:01
Γιατί μ αυτές τις αρπαχτές (απ όλες τις πλευρές, παρ όλα αυτά αρπαχτές) φτάσαμε σ αυτές τις ενδιαφέρουσες για την Ελλάδα εποχές.

Γι αυτό.

potis21
09-05-10, 19:04
Γιατί μ αυτές τις αρπαχτές (απ όλες τις πλευρές, παρ όλα αυτά αρπαχτές) φτάσαμε σ αυτές τις ενδιαφέρουσες για την Ελλάδα εποχές.

Γι αυτό.
:clap:

opener
09-05-10, 19:29
....
δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί βρίσκετε κακό το να θέλω εγώ να επωφεληθώ από μια χρεωκοπία και δεν βρίσκετε το ίδιο ή και μεγαλύτερο κακό το να σηκώνουν όλοι τα λεφτά τους απ την τράπεζα και να τα πηγαίνουν στο εξωτερικό. αν το είναι είναι κακό τότε είναι και το άλλο.
Γιατι μεταφερουν τα δικα τους χρηματα και οχι δανεικα και αγυριστα.


Γιατί μ αυτές τις αρπαχτές (απ όλες τις πλευρές, παρ όλα αυτά αρπαχτές) φτάσαμε σ αυτές τις ενδιαφέρουσες για την Ελλάδα εποχές.

Γι αυτό.
Δεν καταλαβα, ειναι αρπαχτη το να θελεις να προστατεψεις το βιος σου; :hmm:
Επειδη τα λεφτα δεν μυριζουν, αντε να βαλουμε στο ιδιο ζυγι τα κλεμμενα με τα δουλευμενα;

DSLaManiaC
09-05-10, 20:12
Δεν καταλαβα, ειναι αρπαχτη το να θελεις να προστατεψεις το βιος σου;
Επειδη τα λεφτα δεν μυριζουν, αντε να βαλουμε στο ιδιο ζυγι τα κλεμμενα με τα δουλευμενα;

Πως ακριβώς προστατεύεις το βιος σου παίρνοντας δάνειο και ελπίζοντας να γίνει χρεοκοπία για να σου μείνουν τα χρήματα? :hmm:

nmakry
09-05-10, 21:03
νομίζω πως δεν θα είμαι εκτός θέματος αν ρωτήσω

και τι γίνεται με όσους χρωστάνε δάνεια στις τράπεζες;
αν χρωστάει κάποιος 10.000 ευρώ και χρεωκοπήσει η Ελλάδα αυτός κερδισμένος ή χαμένος βγαίνει;
για να ξέρουμε άν είναι να χτυπήσουμε κάνα δανειάκι :)

Αν αυτός που ενδιαφέρεται είναι αξιόχρεος, δηλαδή η τράπεζα που θα τον δανείσει θα βρει επιφάνεια/περιουσιακά στοιχεία για τη διασφάλισή της, ο μόνος που δεν θα χάσει είναι η τράπεζα... Γιατί εάν σε περίπτωση χρεοκοπίας της χώρας ο δανειστής βρεθεί χωρίς δουλειά/λεφτά κλπ κλπ, η τράπεζα θα έχει ήδη δέσει το γάϊδαρό της με τη δέσμευση των στοιχείων του...

MNP-10
09-05-10, 21:20
Αναδιαπραγματευση χρεους , φορολογηση εκκλησιας , μειωση εξοπλισμων , κατα των μετρων η πλειοψηφια

+ ΛΥΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ αντι για IMF και κουραφεξαλα.. Εννοειται οτι ο ελληνας θα προτιμουσε να παρει ομολογα 5% απο καταθεσεις 3%. Ειναι και πιο εγγυημενα απ'τις τραπεζικες καταθεσεις.

George978
09-05-10, 21:22
δεν μπορεις να παρεις τα ιδια ομολογα που πουλανε και εξω? δεν ξερω ειλικρινα ρωταω και αν ναι με ποια δικαιολογια?

trisalon
09-05-10, 21:32
+ ΛΥΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ αντι για IMF και κουραφεξαλα.. Εννοειται οτι ο ελληνας θα προτιμουσε να παρει ομολογα 5% απο καταθεσεις 3%. Ειναι και πιο εγγυημενα απ'τις τραπεζικες καταθεσεις.



Το τραπεζικο συστημα δεν θα εχει ρευστοτητα , μην ξεχναμε οι τραπεζες εχουν καπου 15 με 20% πραγματικο χρημα , τα υπολοιπα ειναι πλασματικα
Δεν ξερω αν θα ειναι εφικτο



Αν θελουν να μας κρατησουν στο ευρω μετα την αποτυχια των μετρων του ΔΝΤ , η δευτερη δοση του πακετου στηριξης θα ειναι ισως απο το καινουργιο ταμειο της εε που σχεδιαζουν να κανουν τωρα , λεγεται καπου για ενα 1 τρις ευρω με χαμηλοτερα επιτοκια

Ολα βεβαια ειναι αρδιο αρβυλα μεχρι στιγμης , μενει να δουμε

nmakry
09-05-10, 21:54
+ ΛΥΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ αντι για IMF και κουραφεξαλα.. Εννοειται οτι ο ελληνας θα προτιμουσε να παρει ομολογα 5% απο καταθεσεις 3%. Ειναι και πιο εγγυημενα απ'τις τραπεζικες καταθεσεις.

Αυτό θα ήταν λύση τον περασμένο Οκτώβριο-Νοέμβριο... Τώρα, θα είναι μία καταστροφή!!! Γιατί εάν μεταφέρουμε το χρέος από τις τράπεζές τους σε εμάς, δεν θα έχουν κανένα λόγο να μας βοηθήσουν!

Υπάρχει ένα σχετικό άρθρο του Θανάση Μαυρίδη στο capital.gr πριν από μερικές ημέρες...

opener
09-05-10, 21:56
Πως ακριβώς προστατεύεις το βιος σου παίρνοντας δάνειο και ελπίζοντας να γίνει χρεοκοπία για να σου μείνουν τα χρήματα? :hmm:
Με το

απ όλες τις πλευρές, παρ όλα αυτά αρπαχτές
νομισα οτι απαντουσες στον wynm3x (για δανεικα και για μεταφορα χρηματων στο εξωτερικο).
Αν καταλαβα λαθος, σου ζητω συγνωμη για την παρανοηση.

Ομως με την απαντηση που εδωσα στον wynm3x στο ιδιο μηνυμα που απαντησα και σε εσενα
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3478935&postcount=416
ειναι προφανες οτι δεν εννοουσα/υποστηριξα αυτο που γραφεις παραπανω.

MNP-10
09-05-10, 22:06
Το τραπεζικο συστημα δεν θα εχει ρευστοτητα , μην ξεχναμε οι τραπεζες εχουν καπου 15 με 20% πραγματικο χρημα , τα υπολοιπα ειναι πλασματικα
Δεν ξερω αν θα ειναι εφικτο


Η αληθεια ειναι οτι αφενος αυτο επρεπε να ειχε γινει νωρις (τωρα θα ζοριστουν οντως). Μετα, οταν χαθηκαν >20 δις καταθεσεις, εγινε η ζημια.

Με δεδομενο οτι ολος ο πλανητης (εκτος απ'τα ελληνικα ΜΜΕ) θεωρουν οτι το haircut ειναι θεμα χρονου, οσο πλησιαζουμε προς αυτο τοσο θα εντεινεται και το ρευμα των καταθετων που θα τα στελνουν στην υπολοιπη Ευρωπη ή σε λυσεις οπως ο χρυσος, θυριδες, μπαουλα κτλ. Οποτε και απ'αυτη την αποψη παλι η ρευστοτητα των τραπεζων φαινεται να αντιμετωπιζει προβλημα.

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό θα ήταν λύση τον περασμένο Οκτώβριο-Νοέμβριο... Τώρα, θα είναι μία καταστροφή!!! Γιατί εάν μεταφέρουμε το χρέος από τις τράπεζές τους σε εμάς, δεν θα έχουν κανένα λόγο να μας βοηθήσουν!


Ναι πλεον καπως ετσι ειναι η κατασταση. Αυτο ηθελε να γινει μεχρι αρχες Απριλιου το αργοτερο.

shadowman
10-05-10, 00:52
Αυτοί που βγάζουν τα λεφτά τους έξω δεν το κάνουν για καλύτερες αποδόσεις αλλά γιατί νομίζουν οτι έτσι θα τα ασφαλίσουν.
Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αυτά τα λεφτά δεν θα έβγαιναν έτσι και αλλιώς έξω;

uncharted
10-05-10, 01:08
Αυτοί που βγάζουν τα λεφτά τους έξω δεν το κάνουν για καλύτερες αποδόσεις αλλά γιατί νομίζουν οτι έτσι θα τα ασφαλίσουν.
Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αυτά τα λεφτά δεν θα έβγαιναν έτσι και αλλιώς έξω;
συμφωνω για το "νομιζουν"

το ευρω συνεχως υποτιμαται τελευταια, κατι που επηρεαζει ολες τις χωρες της ευρωζωνης... αν αυριο γινει κανα ξαφνικο μπραφ (και το ευρω αποκτησει αξια γερμανικου μαρκου), δεν σε σωζει ουτε η κυπρος, ουτε καμια αλλη χωρα της ευρωζωνης

παντως εγω αν τα εβγαζα εξω (δεν το κανω, ουτε πολλα ειναι, ουτε θελω να γινω συνενοχος σε αυτοεκπληρουμενη προφητεια), μαλλον νορβηγια θα τα πηγαινα (εκτος ΕΕ/ευρωζωνης + πετρελαια + ισχυρη οικονομια)

shadowman
10-05-10, 01:16
συμφωνω για το "νομιζουν"

το ευρω συνεχως υποτιμαται τελευταια, κατι που επηρεαζει ολες τις χωρες της ευρωζωνης... αν αυριο γινει κανα ξαφνικο μπραφ (και το ευρω αποκτησει αξια γερμανικου μαρκου), δεν σε σωζει ουτε η κυπρος, ουτε καμια αλλη χωρα της ευρωζωνης

παντως εγω αν τα εβγαζα εξω (δεν το κανω, ουτε πολλα ειναι, ουτε θελω να γινω συνενοχος σε αυτοεκπληρουμενη προφητεια), μαλλον νορβηγια θα τα πηγαινα (εκτος ΕΕ/ευρωζωνης + πετρελαια + ισχυρη οικονομια)
Σωστά.
Γενικά σκαδιναβία,ΗΠΑ είναι σχετικά οκ. Οι χώρες του Ευρώ και Αγγλία είναι οι χειρότερες επιλογές.

uncharted
10-05-10, 01:19
Σωστά.
Γενικά σκαδιναβία,ΗΠΑ είναι σχετικά οκ. Οι χώρες του Ευρώ και Αγγλία είναι οι χειρότερες επιλογές.
ΗΠΑ οχι και τοσο... εχουν κι αυτοι μεγαλο χρεος

MAO TAO
10-05-10, 02:22
Καταρχήν , όποιος αγαπά την πατρίδα του δεν πρέπει να σκέπτεται μόνο τον εαυτούλη του.


Η πραγματικότητα της εξόδου των δις στο εξωτερικό ήταν προϊόν των ιδιωτικών τραπεζών ( γνωστοί ανθέλληνες όλοι τους ).

Αν θέλει κάποιος να αντιδράσει στην ζοφερή πραγματικότητα πρέπει να σκεφτεί λίγο reverse .

Τι γίνεται τώρα ? θα μας «βοηθήσουν» δίνοντας μας δάνειο. Που θα το βρουν ?μα θα ρευστοποιήσουν μετοχές – παράγωγα – ομολόγα ότι κέρατο έχουν και δεν έχουν ακουμπισμένο στις 3 γωνίες του πλανήτη οι μεγάλοι επενδυτικοί οίκοι.

Το μονό σίγουρο. Αν κάποιος βγάλει τα λεφτά του και τα βάζει σε θυρίδα η τα θάβει στο χώμα δεν βοηθού κανέναν και φυσικά όχι τον εαυτό του. Αν πτωχύνουμε τα 100 χιλιάδες ευρώ θα έχουν γίνει 300 χιλιάδες δραχμές και με αυτά δεν θα μπορείς να πάρεις ούτε τσίχλες.

Memo
Αν είσαι «μάγκας» κεφαλαιοκράτης τα έχεις βάλει σε χρυσό στην Ελβετία άρα δεν σε ενδιαφέρει τι θα γράψω όποτε σταματά να διαβάζεις τώρα
/Memo

Τι μπορείς να κάνεις με τα λίγα χιλιάδες ευρώ που ήδη έχεις. Φυσικά όχι να τα βγάλεις στην Αμερική. Το δολάριο στηρίζεται στην κινά που αγοράζει εδώ και δεκαετίες τα ομολόγα της ώστε να έχει χαμηλά το γουάν για να είναι ανταγωνιστική.

Αν έχεις λογαριασμό στο ελληνικό χρηματιστήριο κάνε το καλό αρχικά και ζήτησε να αγοράσεις μετοχές της τράπεζας της Ελλάδος . είναι ονομαστικές μετοχές ( και πόλεμος να γίνει μετά τον πόλεμο θα έχει μετοχές της τράπεζας στης Ελλάδος ) και ότι και να γίνει θα είσαι σίγουρος ότι χρέος σου θα το έχεις κάνει απέναντι στην πατρίδα. πέσει δεν πέσει κιάλι η μετοχή της ;)

Τα υπόλοιπα τι μπορείς να τα κάνεις ? μα φυσικά να τα βάλεις στην εθνική τράπεζα και σε υγιείς ελληνικές εταιρείες τροφίμων και τεχνολογίας & ναυτιλιας ( ο τουρισμος εχει χαλασει εδω και χρονια ) ? σίγουρα θα δεις τα λεφτά σου να χάνονται .αλλά …

Αν το κάνεις μονό εσύ & εγω δεν τρέχει τίποτα .αν το κάνουν επι ενα μηνα σχεδόν όλοι οι έλληνες θα γυρίσεις τις αγορές ανάποδα .

Άλλωστε μέχρι τις 1200 μονάδες που είχε προβλέψει η financial times ( την επόμενη μέρα της αποκάλυψης των κρυφών δανείων της goldman sacks 2000 & 2005 ) είμαστε κοντά η και λίγο μακριά. ( 1600 μ.β. ) . ανάλογα πως βλέπει κανείς το ποτήρι


Υ.Σ. όσοι βγάζουν απλά τα λεφτά τους έξω , μάλλον δεν έχουν μετρήσει τους φόρους επαναπατρισμού και τους φόρους εμβάσματος . μια για να πάει και μια να έρθει …το μπικικινι :p

shadowman
10-05-10, 02:38
Υ.Σ. όσοι βγάζουν απλά τα λεφτά τους έξω , μάλλον δεν έχουν μετρήσει τους φόρους επαναπατρισμού και τους φόρους εμβάσματος . μια για να πάει και μια να έρθει …το μπικικινι :p
Υπάρχουν φόροι επαναπατρισμού για καθαρά χρήματα που μπορείς ανά πάσα στιγμή να τα δικαιολογήσεις;
Κρά θα κάνουν να τα φέρεις πίσω.
Αν το λες για τα μαύρα οκ. Αλλά εδώ στο φόρουμ δεν έχουμε μέλη με μαύρα. Είναι όλα φορολογημένα:p

opener
10-05-10, 08:28
...
Αν θέλει κάποιος να αντιδράσει στην ζοφερή πραγματικότητα πρέπει να σκεφτεί λίγο reverse.
...
Τι μπορείς να κάνεις με τα λίγα χιλιάδες ευρώ που ήδη έχεις.
...
Τα υπόλοιπα τι μπορείς να τα κάνεις ? μα φυσικά να τα βάλεις στην εθνική τράπεζα και σε υγιείς ελληνικές εταιρείες τροφίμων και τεχνολογίας & ναυτιλιας ( ο τουρισμος εχει χαλασει εδω και χρονια ) ? σίγουρα θα δεις τα λεφτά σου να χάνονται .αλλά …

Αν το κάνεις μονό εσύ & εγω δεν τρέχει τίποτα .αν το κάνουν επι ενα μηνα σχεδόν όλοι οι έλληνες θα γυρίσεις τις αγορές ανάποδα .

Άλλωστε μέχρι τις 1200 μονάδες που είχε προβλέψει η financial times ( την επόμενη μέρα της αποκάλυψης των κρυφών δανείων της goldman sacks 2000 & 2005 ) είμαστε κοντά η και λίγο μακριά. ( 1600 μ.β. ) . ανάλογα πως βλέπει κανείς το ποτήρι
...
Κάποιος άλλος όμως σκέφτεται ότι αυτά που γράφεις, μπάζουν από παντού.....

"Τι μπορείς να κάνεις με τα λίγα χιλιάδες ευρώ που ήδη έχεις."
"αν το κάνουν επι ενα μηνα σχεδόν όλοι οι έλληνες"
:rofl:
Θεωρείς δεδομένο ότι "ήδη έχουν" "σχεδον ολοι οι Ελληνες" χρήματα να τους περισσεύουν για επενδύσεις! :lol:

dhmk
10-05-10, 08:50
Έχουν λυσσάξει μερικοί με την βεβαιότητα ότι θα γίνει haircut και ότι τελικά θα καταλήξουμε σε στάση πληρωμών "γιατί δεν βγαίνουν τα νούμερα".

Αλλά η ευρωζώνη, αν και με καθυστέρηση, αποφάσισε να λειτουργήσει ως οικονομική κοινότητα και όχι μόνο ως νομισματική ανακοινώνοντας την σύσταση μηχανισμού για δανεισμό χωρών με προβλήματα. Οι κερδοσκόποι μπορούν να επιτεθούν σε μια μικρή και προβληματική χώρα αλλά δεν μπορούν να το κάνουν αντιμέτωποι με όλη την ευρωζώνη η οποία έχει τα μέσα να τους κάνει να χάσουν τα λεφτά τους (από τα στοιχήματα).

Από τη άλλη υπάρχει και η Κεντρική τράπεζα η οποία διαθέτει εργαλεία για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα και φυσικά στο τέλος και με το κόψιμο νέου χρήματος.

Όχι σε καμιά περίπτωση δεν θα γίνει haircut του δικού μας χρέους ειδικά τώρα που το πρόβλημα γίνεται γενικότερο πρόβλημα του ευρώ. Μέχρι και οι Αμερικανοί τρομοκρατούνται στη προοπτική της παρόξυνσης του προβλήματος που ξεκίνησε από την Ελλάδα.

Δεν θα γίνουμε Αργεντινή γιατί δεν είμαστε μόνοι. Αντίθετα τα προβλήματά μας είναι στα πλαίσια μιας παγκόσμιας κρίσης που επηρεάζει όλους και θα εξαναγκάσει συλλογικές αντιδράσεις και παγκοσμίως αλλά και πολύ περισσότερο σε επίπεδο euro-group.

cool11
10-05-10, 08:55
Δηλαδη αμα τα παω τα χρηματα στην Κυπρο, και μετα τα ξαναφερω ελλαδα, θα με φορολογησουν????(φοροι επαναπατρισμου). Δεν μιλαμε για δις, για λιγες χιλιαδες ευρω, που ομως κερδήθηκαν με κοπο.

tupolev
10-05-10, 08:59
συμφωνω για το "νομιζουν"

το ευρω συνεχως υποτιμαται τελευταια, κατι που επηρεαζει ολες τις χωρες της ευρωζωνης... αν αυριο γινει κανα ξαφνικο μπραφ (και το ευρω αποκτησει αξια γερμανικου μαρκου), δεν σε σωζει ουτε η κυπρος, ουτε καμια αλλη χωρα της ευρωζωνης


Το ευρώ δεν μπορεί να υποτιμηθεί πάρα πολύ και να χάσει πχ τη μισή του αξία. Πίσω του είναι χώρες μεγαθήρια όπως η Γερμανια και η Γαλλία. Δεν αποκλέιεται βέβαια να πάει στο 1:1 με το δολάριο, άλλωστε με αυτή την ισοτιμία ξεκίνησαν.

chat1978
10-05-10, 09:40
Καταρχήν , όποιος αγαπά την πατρίδα του δεν πρέπει να σκέπτεται μόνο τον εαυτούλη του.
Όταν το ακούω αυτό βγαίνω έξω από τα ρούχα μου πραγματικά!
Εμένα πότε με αγάπησε η πατρίδα μου? Και αν θες το χειρότερο, εμένα πότε με αγάπησαν οι υπόλοιποι Έλληνες που τόσα χρόνια εχουν ουσιαστικά συνεισφέρει σε αυτό το σκηνικό? Εγώ λοιπον που κράτησα μέτρο και έχω καταθέσεις γιατι πρέπει να ξαναπληρώσω τον άνθρωπο που ουσιαστικά με κορόιδευε στην μάπα μου?
Δεν αναφέρομαι σε πολιτικούς, αλλά σε όλους όσους Ελληνάρες βοήθησαν σε αυτή την κατάσταση και μάλιστα κορόιδεψαν τους γονείς μου και μένα!

Ειλικρινά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί πάλι εγώ πρέπει να ξελασπώσω την αυτο-εκπληρούμενη χαζομάρά? Ειναι δυνατόν ένας άνθρωπος, που του λες ότι αυτό που κάνεις ειναι λάθος και θα το πληρώσεις σε βάθος χρόνου, να σε γράφει, με το ωχ αδερφέ και μόνο να κάνει συνειδητά το λάθος που το παραδέχετε και μετά να έρχετε να σου ζητάει μετά κλαμένος και βοήθεια και το καλύτερο όλων να σε κατηγορεί σαν άκαρδο και μόνο επειδή σκέφτεσαι με αυτό τον τρόπο!

Ειλικρινά πότε ο καθένας εδώ στην Ελλάδα που αγαπούσε την πατρίδα του, δεν σκέφτηκε ΜΟΝΟ τον εαυτούλη του? Πως τολμάει κάθε τέτοιος φιλέλληνας, να απευθύνεται στο εθνικό φρόνημα αυτού που με μόχθο και μέτρο αλλά και κατακραυγή μπόρεσε να μαζέψει για να έχει?

Μιλάμε για την απόλυτη συνέχεια της ύβρις προς αυτούς που δεν ασελγήσαν προς την χώρα αυτή, ενώ παράλληλα δεν αγαπούσαν και την χώρα. Δηλαδή και μ@λ@κας τότε και μ@λ@κας ξανά τώρα? Δεν περιμένω βέβαια και τίποτα διαφορετικό, από τους έτσι φαν της χώρας και της μακροζωίας της.

MAO TAO ειλικρινά δεν ξέρω αν σε παίρνει η μπάλα, δεν σε γνωρίζω προσωπικά ούτε τις συνήθειες σου, ούτε αν είσαι κάτοικος Ελλάδας. Ίσως να το είπες σαν μια ακόμη σε μόδα πιπίλα σαν αυτές που μόνο τους πολιτικούς μας κατηγορούμε. Είχα στο στενό μου οικογενειακό κύκλο έτσι πολύ έξυπνο παλικάρι. Ελληνάρα που αγαπούσε και την χώρα του ένα πράγμα.Είμαι τρομερά ευαίσθητός όταν το ελληνικό δεμόνιο πάει να πετάξει μια ακόμη φορά το μπαλάκι από τους φταίχτες σε αυτούς που είχαν όχι την λύση, αλλά την αίσθηση του μη παραλογισμού.

tupolev
10-05-10, 10:08
Έχουν λυσσάξει μερικοί με την βεβαιότητα ότι θα γίνει haircut και ότι τελικά θα καταλήξουμε σε στάση πληρωμών "γιατί δεν βγαίνουν τα νούμερα".


Μα πράγματι δεν φαίνεται να βγαίνουν τα νούμερα.

Το χρέος είναι ήδη στο 115-120% του ΑΕΠ και με το έλλειμμα που είχαμε (13%) και που προβλέπεται να έχουμε στα επόμενα χρόνια το χρέος θα αυξηθεί περαιτέρω. Επιπλέον δεν υπάρχουν προοπτικές ανάπτυξης τουλάχιστον για τα επόμενα 1-2 χρόνια. Αντίθετα θα υπάρξει ύφεση (μείωση του ΑΕΠ) αυξάνοντας έτσι το χρέος σαν ποσοστό του ΑΕΠ.

Όποιος έχει ζήσει στην Ελλάδα γνωρίζει πολύ καλά πως έχει προκύψει η ανάπτυξη των τελευταίων ετών: Όχι σε μια πραγματικά παραγωγική οικονομία αλλά στην κατανάλωση που στηρίζονταν σε δανεικά. Δανεικά είτε του κράτους, τα οποία μοίραζε στους πολίτες του εν είδη ρουσφετολογικών προσλήψεων στο δημόσιο ή σε διαπλεκόμενους κατασκευαστές άχρηστων ολυμπιακών έργων, είτε δανεικά των ίδιων των Ελλήνων από τις τράπεζες για να πάρουν καινούριο αυτοκίνητο ή να πάνε διακοπές. Τώρα που έκλεισε η στρόφιγγα των δανείων, και σε συνδυασμό με τα νέα μέτρα, έρχεται έντονη ύφεση.

Οι Ευρωπαίοι σαφώς και φοβούνται μήπως πέφτοντας εμείς τους παρασύρουμε μαζί αλλά δεν είναι και κορόιδα να μας πληρώνουν μια ζωή. Όταν θα γίνει πλέον το κόστος της στήριξής μας ακριβότερο από το κόστος που θα προκαλέσει η πτώση μας, θα μας αφήσουν να πέσουμε.

........Auto merged post: tupolev πρόσθεσε 9 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@ Demelene

πολύ σωστά τα λες

Αυτός ο δήθεν πατριωτισμός του κώλου των Ελληναράδων της Ολυμπιάδας και των εξοπλισμών είναι που έχει καταστρέψει τη χώρα.

chat1978
10-05-10, 10:19
@ Demelene

πολύ σωστά τα λες

Αυτός ο δήθεν πατριωτισμός του κώλου των Ελληναράδων της Ολυμπιάδας και των εξοπλισμών είναι που έχει καταστρέψει τη χώρα.
Εχω ξαναδηλώσει, ότι κάποιες μικρο παρατυπίες έχω κάνει και εγώ. Σε ορισμένα πράγματα κοιταξα και εγώ το ατόμικό μου συμφέρον, εναντι του κοινού. Όμως, ποτέ στο βαθμό του παρολογισμού που έχω δει, και επίσης ποτέ δεν το έντυσα και πατριωτικά ή ηθικά για να χρυσώσω και το χάπι. Ξέρω τι έκανα, έχω την ευθύνη αυτών. Αυτό το πράγμα στην χώρα να μην δεχόμαστε τις ευθύνες μας ειναι γελοίο. Ελάχιστη στα κανάλια βγαίνουν και λένε ότι δεν μπορείς να κατηγορείς μόνο. Δεν ειναι δυνατόν 1000 άντε 2000 τυπάκια, να έκαναν ότι έκανα σε 30 χρόνια μέσα σε αθροιστικό σύνολο ενήλικου πληθυσμού 10.000.000 και βάλε. Και όσο δεν αντιλαμβάνετε ο κόσμος πόσο έφταιξε αυτός ή ο λατρεμένος γονιός του φροντίζοντας τον ίδιο και αυτόν απλά δεν υπάρχει φως στο τούνελ.
Συνεπώς γιατί θα πρέπει να ξαναθυσιαστούν ορισμένοι για να σώσουν αυτό που δεν θέλει να σωθεί, γιατί απλά ο εγωισμός είναι τόσο μεγάλος που δεν μπορεί να αντιληφθεί την ευθύνη του ίδιου του παραλογισμού.

dhmk
10-05-10, 10:29
Η σωστή συζήτηση δεν είναι ότι νομοτελειακά θα πτωχεύσουμε. Αυτό θα συμβεί αν δεν κάνουμε τίποτα. Αλλά το τι θα κάνουμε για να αποφύγουμε την πτώχευση είναι η πραγματική συζήτηση.

Ο χώρα έχει δυνατότητες. Δεν έχει μέλλον αν εξακολουθεί να το βλέπει με τα μάτια που το έκανε στο παρελθόν, με το διεφθαρμένο πελατειακό κράτος. Μπορούμε να σκεφθούμε το μέλλον βάζοντας κάτι άλλο στη θέση του και μια άλλη νοοτροπία; Γιατί από ότι φαίνεται αυτό το "κράτος" μας τελείωσε. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα μπορεί να εξασφαλίσει την απαραίτητη "κοινωνική συνενοχή" που του επέτρεπε να υπάρχει στο παρελθόν.

aroutis
10-05-10, 10:36
+ ΛΥΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ αντι για IMF και κουραφεξαλα.. Εννοειται οτι ο ελληνας θα προτιμουσε να παρει ομολογα 5% απο καταθεσεις 3%. Ειναι και πιο εγγυημενα απ'τις τραπεζικες καταθεσεις. Αυτό που μας κρατά ζωντανούς είναι το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία του χρέους μας ανοίκει στο εξωτερικό (τράπεζες και κράτη).

Εσυ λες να αγοράσει ο Ελληνας το χρέος του.

Δεν νομίζω ότι ειναι και ότι σοφότερο.

supermario
10-05-10, 10:37
Η σωστή συζήτηση δεν είναι ότι νομοτελειακά θα πτωχεύσουμε. Αυτό θα συμβεί αν δεν κάνουμε τίποτα. Αλλά το τι θα κάνουμε για να αποφύγουμε την πτώχευση είναι η πραγματική συζήτηση.

Ο χώρα έχει δυνατότητες. Δεν έχει μέλλον αν εξακολουθεί να το βλέπει με τα μάτια που το έκανε στο παρελθόν, με το διεφθαρμένο πελατειακό κράτος. Μπορούμε να σκεφθούμε το μέλλον βάζοντας κάτι άλλο στη θέση του και μια άλλη νοοτροπία; Γιατί από ότι φαίνεται αυτό το "κράτος" μας τελείωσε. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα μπορεί να εξασφαλίσει την απαραίτητη "κοινωνική συνενοχή" που του επέτρεπε να υπάρχει στο παρελθόν.

Αν κατοικηθει απο αλλους πολιτες, θα εχει σιγουρα......

aroutis
10-05-10, 10:54
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601109&sid=aqjIaXUwvdMs&pos=10

May 10 (Bloomberg) -- Greece’s biggest bank is relying on Turkey to pull it through an economic crisis at home.

National Bank of Greece SA plans to open 75 branches from Ankara to Izmir this year to benefit from Turkish economic growth that is forecast to reach 5.2 percent. National Bank earned more last year at its Istanbul-based Finansbank AS unit than it did in Greece.

The ascent of Turkey, a nation of 72 million straddling Europe and Asia, stands in counterpoint to the decline of Greece, its centuries-old adversary. The Turkish economy is forecast to expand faster this year than any in the European Union, the 27-nation bloc that has refused to admit Turkey in part because of Greek opposition.

“There is an ironic element to this, because Turkey used to be seen as a very problematic banking system,” said Ioannis N. Grigoriadis, an assistant professor at Bilkent University’s Department of Political Science in Ankara. “With the benefit of hindsight, Finansbank has been a very successful investment. It appears it’s the most solid leg of National Bank right now.”

National Bank has spent more than $5 billion since 2006 to acquire Finansbank. The Athens-based company earned 425 million euros ($540 million) in Turkey last year, more than the 398 million euros it made in Greece. The gap may widen as the Greek economy shrinks under austerity measures aimed at reducing the budget deficit, which reached 13.6 percent of gross domestic product in 2009.

‘Big Cushion’

The government agreed to cuts amounting to 13 percent of GDP as part of an unprecedented 110 billion-euro bailout from the European Union and the International Monetary Fund. The European Commission, the EU’s executive arm, estimates Greek GDP will shrink about 4 percent this year and 2.6 percent in 2011.

“Our international operations will provide a big cushion for us,” said Paul Mylonas, chief economist and chief of strategy at National Bank in Athens. He predicts lending to expand more than 20 percent in Turkey this year and expects National Bank to grow even more.

Turkey emerged from a banking crisis of its own at the beginning of the last decade. Since then, it’s recapitalized the banks, reduced inflation to 10.2 percent from more than 30 percent in 2002, cut state debt and opened the industry to international competitors, including National Bank and Athens- based EFG Eurobank Ergasias SA.

‘Challenge’ to Growth

National Bank’s expectations for Turkish growth may be thwarted by local lenders also bent on expansion.

Intensifying competition may curb revenue growth for the banking industry this year and prove “a big challenge” for all lenders, including Finansbank, said Haluk Akdogan, an analyst at ING Groep NV in London.

“Competition will increase in Turkey, but that is to be expected and is a healthy sign of growth,” said National Bank’s Mylonas. “As in all emerging markets, the large margins will narrow over time.”

Turkiye Garanti Bankasi AS, in which General Electric Co. holds a 21 percent stake, reported revenue growth of 49 percent last year. Profit rose 69 percent and it opened 46 new branches in the fourth quarter, bringing the total to almost 800 outlets.

Turkey’s banking industry is “much better regulated and supervised, and we’re highly capitalized” relative to Greek lenders, said Tolga Egemen, deputy chief executive officer of Garanti in Istanbul. “It’s difficult to make money in Greece from real banking.”

Competitiveness, Corruption

National Bank’s reliance on Turkey shows how the tables are turning for the countries, which fought four major wars since Greece won independence from the Ottoman Empire in the 19th century. Greece’s credit rating was cut below investment grade by Standard & Poor’s on April 27, with a negative outlook. Turkey is rated one step lower, with a positive outlook, meaning the rating is more likely to rise than fall.

Turkey ranks 61st on the World Economic Forum Global Competitiveness Report of 133 nations, ahead of Greece in 71st place and in front of EU members Romania, Latvia and Bulgaria. Berlin-based Transparency International’s 2009 Corruption Perceptions Index places Greece 71st, tied with Bulgaria and Romania. Turkey is ranked 61st, ahead of Italy.

Greece’s four largest banks saw their combined profit drop 41 percent last year after an increase in customer defaults pushed up credit provisions. National Bank and Piraeus Bank SA, the fourth-largest Greek bank, posted a loss in the fourth quarter.

Turkish banks increased profit by almost 50 percent as lending margins widened, outweighing an 82 percent jump in bad loan provisions, Fitch Ratings analyst Levent Topcu said. This will be a “more balanced year” as margins narrow and loan losses decrease, leaving profit lower than last year and higher than in 2008, Topcu said.

‘Straightforward’ Funding

“Our view of Turkish banks is on the positive side,” said Topcu. “They’re funded by straightforward, plain customer deposits. They don’t have fancy funding or leveraged products, are not subject to wholesale funding and don’t issue any bonds, which makes them more immune than the banks facing big funding problems.”

National Bank has a capital adequacy ratio of 11.3 percent, compared with Garanti’s 19.2 percent and Istanbul-based Turkiye Is Bankasi AS’s 18.3 percent.

National Bank is valued at 6.3 billion euros, less than half Akbank TAS, Turkey’s biggest publicly traded bank, which is valued at 27.8 billion liras ($17.8 billion). National Bank is also valued at less than three other Turkish banks whose shares trade on the Istanbul Stock Exchange, including Garanti, after the stock fell 43 percent this year in Athens trading.

What used to be a benefit for Finansbank, ownership by Greece’s largest lender, may be turning into a liability relative to Turkish peers when it comes to funding costs.

“Finansbank could borrow at equal or cheaper costs than other Turkish banks because of National Bank six months ago,” Akdogan said. “Now that’s reversed and Finansbank’s cost of borrowing will be similar if not more.”

Burning Skies
10-05-10, 10:58
Ρε παιδια προσπαθησε η συζυγος να ανοιξει λογαριασμο στην Κυπρου και τις ελεγαν ενα καρο βλακειες.

Καταρχην της ειπαν οτι πρεπει να βαλει τουλαχιστον 50.000 ευρω για να της τον ανοιξουν απο εδω.

Μετα της τα γυρισαν και ελεγαν οτι ναι μεν τον ανοιγει αλλα δεν θα μπορει να κανει συναλλαγες και ενα σωρο αλλα κουλα.

Ανοιξε κανεις λογαριασμο με λιγοτερα χρηματα;
Πώς το ζητησε;

cool11
10-05-10, 12:12
Ρε παιδια προσπαθησε η συζυγος να ανοιξει λογαριασμο στην Κυπρου και τις ελεγαν ενα καρο βλακειες.

Καταρχην της ειπαν οτι πρεπει να βαλει τουλαχιστον 50.000 ευρω για να της τον ανοιξουν απο εδω.

Μετα της τα γυρισαν και ελεγαν οτι ναι μεν τον ανοιγει αλλα δεν θα μπορει να κανει συναλλαγες και ενα σωρο αλλα κουλα.

Ανοιξε κανεις λογαριασμο με λιγοτερα χρηματα;
Πώς το ζητησε;

Ειδατε που ρωταω και ξαναρωταω για την Κυπρου?????
Γι αυτο ρωταω, για να παρουμε τα φωτα απο οσους πρωτοπορησαν και εγκαιρως εκαναν τη διαδικασια, ωστε να παμε διαβασμενοι στην Κυπρου, γιατι τελικα ειναι και σε ποιο @@@κα υπαλληλο θα πεσεις και τι θα σου πει.
Πριν λιγα ποστ ρωτουσα κι εγω αν υπαρχει μινιμουμ/πλαφον στο ποσο καταθεσης.

no_logo
10-05-10, 12:22
είναι αρκετά νεφελώδες το πράγμα στην Κύπρου
Και εγώ όταν πήγα αρνιόντουσαν κάθε πρόταση για άνοιγμα λογαριασμού στην Κύπρο.
Μέχρι την στιγμή που αντιλήφθηκαν πως ήμουν παλιός πελάτης, πως υπήρχε λογαριασμός με τα στοιχεία μου στην τράπεζα έστω και με μηδενικό κεφάλαιο.
Με πέρασαν ακόμα και «ανάκριση» με ερωτήσεις γιατί τον είχα μηδενίσει και άλλες ανοησίες.

dhmk
10-05-10, 12:23
Εντάξει ρε παιδιά. Καλοκαίρι έρχεται. Μπορείται να κάνετε και ένα ταξιδάκι αναψυχής στην Κύπρο και να γίνει και αυτή η δουλειά.

Δεν ακούγεται άσχημο.

cool11
10-05-10, 13:04
Μαλλον οι ελληνες εργαζομενοι της Κυπρου δεν θα εχουν να λαβουν κανενα bonus αν ανοιξουν λογ/μο στην Κυπρο. Γι αυτο το παιζουν ετσι. Υπόθετω...

Οπως γινεται στην Ελλαδα. Να βγαζουμε μονοι μας τα ματια μας. Να υπαρχει η δυνατοτητα μεσω Κυπρου να κανουμε τη δουλεια μας, και οι 'εξυπνοι' να μας παιζουν 'δεν ξερω' κλπ.
Μονο στην ελλαδα γινονται αυτα, ειμαστε για τις καρπαζιες εντελως ομως...

aroutis
10-05-10, 13:39
Πηγαιντε στο website της τράπεζας, στο Κυπριακό εννοείται, στείλτε enquiry για ανοιγμα λογ/σμού στη Κύπρο από Ελληνικό κατάστημα (εγώ ανεφερα και ποσό και καμία σχέση δεν είχε με 50,000 btw) , και αφού πάρετε την απάντηση που σας έδειξα, τραβάτε μια βόλτα από το τοπικό σας κατάστημα ΜΑΖΙ με την απάντηση αυτή.

Οταν σας πουνε ότι μπούρδα σας πουνε (στο στυλ αυτών που διαβάζω), ζητήστε ονόματα και αν ρωτήσουν "μα γιατί", δειξτε την απάντηση και εξηγήστε τους ότι προτιθεστε να ενημερώστε τα κεντρικά με βάση τη συγκεκριμένη αλληλογραφία ότι δεν θέλει το συγκεκριμένο κατάστημα/υπάλληλος να προβεί στην εξυπηρέτηση σας και σε αυτά που σας υποσχέθηκε η Τράπεζα Κύπρου.

Πόσο παμε στοίχημα ότι θα αλλάξουν ριζικά αντιμετώπιση απέναντί σας σε λίγα λεπτά;

MAO TAO
10-05-10, 14:51
Όταν το ακούω αυτό βγαίνω έξω από τα ρούχα μου πραγματικά!
Εμένα πότε με αγάπησε η πατρίδα μου? Και αν θες το χειρότερο, εμένα πότε με αγάπησαν οι υπόλοιποι Έλληνες που τόσα χρόνια εχουν ουσιαστικά συνεισφέρει σε αυτό το σκηνικό? Εγώ λοιπον που κράτησα μέτρο και έχω καταθέσεις γιατι πρέπει να ξαναπληρώσω τον άνθρωπο που ουσιαστικά με κορόιδευε στην μάπα μου?
Δεν αναφέρομαι σε πολιτικούς, αλλά σε όλους όσους Ελληνάρες βοήθησαν σε αυτή την κατάσταση και μάλιστα κορόιδεψαν τους γονείς μου και μένα!

Ειλικρινά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί πάλι εγώ πρέπει να ξελασπώσω την αυτο-εκπληρούμενη χαζομάρά? Ειναι δυνατόν ένας άνθρωπος, που του λες ότι αυτό που κάνεις ειναι λάθος και θα το πληρώσεις σε βάθος χρόνου, να σε γράφει, με το ωχ αδερφέ και μόνο να κάνει συνειδητά το λάθος που το παραδέχετε και μετά να έρχετε να σου ζητάει μετά κλαμένος και βοήθεια και το καλύτερο όλων να σε κατηγορεί σαν άκαρδο και μόνο επειδή σκέφτεσαι με αυτό τον τρόπο!

Ειλικρινά πότε ο καθένας εδώ στην Ελλάδα που αγαπούσε την πατρίδα του, δεν σκέφτηκε ΜΟΝΟ τον εαυτούλη του? Πως τολμάει κάθε τέτοιος φιλέλληνας, να απευθύνεται στο εθνικό φρόνημα αυτού που με μόχθο και μέτρο αλλά και κατακραυγή μπόρεσε να μαζέψει για να έχει?

Μιλάμε για την απόλυτη συνέχεια της ύβρις προς αυτούς που δεν ασελγήσαν προς την χώρα αυτή, ενώ παράλληλα δεν αγαπούσαν και την χώρα. Δηλαδή και μ@λ@κας τότε και μ@λ@κας ξανά τώρα? Δεν περιμένω βέβαια και τίποτα διαφορετικό, από τους έτσι φαν της χώρας και της μακροζωίας της.

MAO TAO ειλικρινά δεν ξέρω αν σε παίρνει η μπάλα, δεν σε γνωρίζω προσωπικά ούτε τις συνήθειες σου, ούτε αν είσαι κάτοικος Ελλάδας. Ίσως να το είπες σαν μια ακόμη σε μόδα πιπίλα σαν αυτές που μόνο τους πολιτικούς μας κατηγορούμε. Είχα στο στενό μου οικογενειακό κύκλο έτσι πολύ έξυπνο παλικάρι. Ελληνάρα που αγαπούσε και την χώρα του ένα πράγμα.Είμαι τρομερά ευαίσθητός όταν το ελληνικό δεμόνιο πάει να πετάξει μια ακόμη φορά το μπαλάκι από τους φταίχτες σε αυτούς που είχαν όχι την λύση, αλλά την αίσθηση του μη παραλογισμού.

η πατριδα δεν ειναι οι πολιτικοι , δεν ειναι οι βουλευτες , δεν ειναι οι εργατες , δεν οι κουκουλοφοροι , δεν οι απατεωνες , δεν ειναι οι δικαστικοι , οι τζουλιες η ο στρατος και η εκκλησια μαζι.

φυσικα δεν ειναι η αστυνομια αλλα ουτε και οι εμποροι ναρκωτικων.

ειμαστε ολοι οι ελληνες μαζι με τον τοπο που μας γεννησε. ενα μιγμα υδρογονανθρακων που μονο κατω απο συγκεκριμενες ατμοσφαιρικες πιεσεις και θερμοκρασιες παραγει κατι ζωντανο που το ανακαλυπτει ο καθε μεταναστης μονο οταν αποχωριστει καποιο απο αυτα τα συστατικα.

ο σκοπος οσων εγραψα ειναι πολυ απλος και νομιζω οτι εφταιξα που δεν εγινα κατανοητος.

το 29 στην αμερικη η φημη εφερε το οικονομικο κραχ . το 2001 στην αργεντινη η φημη εβγαλε το χρημα στο εξωτερικο .στην ελλαδα παλι η φημολογια σας οδηγει να αναρωτηθειτε .μα καλα τι γινεται ? θα μου φανε τα λεφτα που δουλεψα ?

λογικο και κατανοητο.αλλα πηγαινοντας τα στην κυπρο τι κανετε ολοι ? μια τρυπα στο νερο. θα πληρωσετε κανενα εκτατο φορο επαναπατρισμου της ταξης του 25% και θα κατσετε μετα ολοι στο .ι.

δεν θα ανεφερθω τι μπορει να κανει κανεις περα απο οσα ηδη εγραψα.

εγραψα παρτε μετοχες της τραπεζας της ελλαδος (ουτε ομολογα ουτε τιποτε αλλο.παιρνοντας μετοχες .οσο υπαρχει η εταιρεια εισαι μετοχος της . στα καλα και στα ασχημα .αλλα εχεις τιτλους ιδιοκτησιας ) της τραπεζας της ελλαδος. ειναι ονομαστικες και τις παιρνει μονο ελληνας πολιτης ( αν θυμαμαι καλα ή δεν το εχουν αλλαξει και αυτο ).

λες δεν φταις . το δεχομαι . και εγω δεν νομιζω οτι φταιω ! αλλα σκεφτομαι λιγακι αναστροφα. δεν γινεται να πηγαινω παντα με την φορα του ποταμιου . καποια στιγμη πρεπει να παω κοντρα . να δω αν θα κεδισω .ετσι σκφτηκα να επενδυσω εκει που αλλοι φευγουν.με την λογικη

γινε συμμετοχος στο προβλημα η και στην λυση του.

αυτην την στιγμη τα δημοσιονομικα μας ειναι σε αθλια κατασταση αλλα εχουμε ενα συγκριτικο πλεονεκτημα με το 98 . ολες οι μετοχες ειναι στις ιδιες η και χειροτερες τιμες απο το 98 ,αλλα το ΑΕΠ ειναι 5 φορες παραπανω ... εστω και με ελλειμματα , που ομως αυτα με πολιτικη βουληση και σωστη διακυβερνηση και συμπολιτευση διορθωνοντε.

ομως

μπορει να βρεθεις σε 10 χρονια πλουσιος ( τροπος του λεγειν , αλλα ισως και με καποιες καλες αποδωσεις σε σχεση με το να τα παγωσεις στην τραπεζα με 0.5% ) η και μπατιρης αναμεσα σε αλλους 10 εκατομυρια μπατηριδες μεσα σε μια πτωχευμενη χωρα.

δεν ξερω αν εισαι δεξιος , πασοκος , αριστερος η ολυμπιακος αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι τις τυχες των οικονομιων τις καθοριζουν οι πιστωτες και αυτοι ειναι οι τραπεζες / οικοι.

οσο παιζουν αυτοι παιχνιδι εμεις που απλα διαχειριζομαστε ο καθενας τα του οικου του ( τα οικονομικα του σπιτιου του ) δεν εχουμε καμια ελπιδα να αλλαξουμε κατι ...μονο αν κανουμε οτι εκανε η αργεντινη ή η ισλανδια.

συγνωμη αλλα τον ελληνα τον ξερω καμποσες δεκαετιες . με αυτον μεγαλωσα και ξερω τι σκατομαλακας χαρακτηρας ειναι. δεν προκειται να μπει κανεις στην φυλακη οπως στην ισλανδια και δεν προκειται να δωσουν τα κλεισμενα εργοστασια στους εργαζομενους οπως στην αργεντινη.

αρα τι μας μενει ? παιρνουμε για κανα δυο χρονια τα λεφτα-δανεικα ( γκουχ γκουχ το ευρω που υποτιμησανε ηθελα να πω ) και μεσα σε δυο χρονια κοιταζουμε να φτιαξουμε την ζωη μας εδω η αν δεν εχουμε δυναμεις να αντεξουμε το εδω ταξιδευουμε σε αλλες πολιτειες.ομορφα και συγκροτημενα και με καλο προγραμματισμο και υπολογισμο.

το να μενουμε ομως εδω και να στελνουμε ολα τα λεφτα μας στην κυπρο , το μονο σιγουρο ειναι οτι κανουμε μια τρυπα στο νερο. τσαμπα φορο ( εκτακτος θα ονομαστει ) θα πληρωσετε .

δλδ ...και κερατας και γδαρμενος.

το σημαντικο σε μια οικονομια ειναι να κινειται το χρημα. αν μενει στασιμο ...καποια στιγμη θα ερθει και η σταση πληρωμων.βρεστε τις ευκαιριες τις εποχης και επενδυστε.

στο δευτερο ερωτημα σου .αν ρωτησεις καποιον αντμιν αν με βλεπουν στην ελλαδα ...θα σου πουν φυσικα και οχι. μια θα βλεπουν αγγλια , μια γερμανια , μια ανταρκτικη , μια σιγκαπουρη κ.λ.π . δεν ειναι τιποτα παραλογο. αρκει να ξερεις . οπως εγραψα στον omega9 στο linux section η γνωση ειναι δυναμη και σημερα στην αθηνα εχει ζεστη και λιακαδα και στο καναλι 9 εχει κινουμενα σχεδια ( οχι ιντερνετ brodacast - εκανε διαλλειμα και δειχνει ταζμοκαθαριστες τωρα ) :p

Nozomi
10-05-10, 15:08
Το ευρώ δεν μπορεί να υποτιμηθεί πάρα πολύ και να χάσει πχ τη μισή του αξία. Πίσω του είναι χώρες μεγαθήρια όπως η Γερμανια και η Γαλλία.
Το τι είναι μεγαθήριο είναι σχετικό !
Για μας "μεγαθήριο" είναι η Γαλλία...
Αλλά πόσο "μεγαθήριο" είναι η Γαλλία διεθνώς, όταν μια μόνο Πολιτεία των ΗΠΑ (η Καλιφόρνια) έχει μεγαλύτερη οικονομία απ' ότι ολόκληρη η Γαλλία ?
Κατ΄εμέ, την κατάσταση στην Ευρώπη την σώνει η Γερμανία, με την ισχυρή εξαγωγική της βιομηχανία...
Αν δεν είχαμε τους Φρίτς, θα είχαμε (σαν Ευρώπη) πάει άκλαφτοι !

john_who
10-05-10, 15:26
λογικο και κατανοητο.αλλα πηγαινοντας τα στην κυπρο τι κανετε ολοι ? μια τρυπα στο νερο. θα πληρωσετε κανενα εκτατο φορο επαναπατρισμου της ταξης του 25% και θα κατσετε μετα ολοι στο .ι.

το να μενουμε ομως εδω και να στελνουμε ολα τα λεφτα μας στην κυπρο , το μονο σιγουρο ειναι οτι κανουμε μια τρυπα στο νερο. τσαμπα φορο ( εκτακτος θα ονομαστει ) θα πληρωσετε .

δλδ ...και κερατας και γδαρμενος.

Καλά κάνεις και τρομοκρατείς τον κόσμο... διάβασες το "how to" κάποιας τράπεζας για την μεταφορά κεφαλαίων;

Τώρα στην πραγματικότητα η ενωμένη Ευρώπη είναι πολύ αυστηρή στην ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων. ΕΛΕΥΘΕΡΗ! Μην μπερδεύεις τον κόσμο... Αν φορολογήσει θα φορολογήσει τα μαύρα, όχι τα δικά μας που τα δουλέψαμε και μπορούμε να αποδείξουμε από που τα έχουμε δείχνοντας τα βιβλιάρια καταθέσεών μας μέχρι την ημέρα που τα βγάλαμε (αν τα βγάλαμε)...

Να επενδύσω στο χρηματιστήριο; χιούμορ κάνεις... Καλή κονόμα σου εύχομαι αλλά δεν έρχομαι μαζί σου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.