PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωκοπία της χώρας & τραπεζικές καταθέσεις



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

cool11
03-03-10, 10:22
Γνωριζω οτι υπο κανονικες συνθηκες, οταν πτωχευσει μια τραπεζα, το κρατος εγγυαται τις καταθεσεις των πολιτων μέχρι κάποιο ποσό.
Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που πτωχεύσει το ίδιο το κράτος, με τις τραπεζικες καταθεσεις σε τραπεζες του εσωτερικου;
Παγωνουν οι αναληψεις; 'Χανονται' τα χρήματα απο τα χερια των πολιτων;

Γνωριζει κανεις αν παω και καταθεσω σε ξενη τραπεζα με ξενο νομισμα, αν οι καταθεσεις ειναι διασφαλισμενες σε περιπτωση χρεωκοπιας του κράτους μας;
Αν κανω καταθεση σε ξενη τραπεζα, τοτε θεωρειται οτι το χρημα που καταθετω 'βρισκεται' πλεον σε ξενη χωρα; Γλυτωνουν οι καταθεσεις απο την χρεωκοπια της χώρας και οτι αυτο σημαινει για τις εγχωριες(τραπεζες εσωτερικου) καταθεσεις;

Και μιλαμε αποκλειστικα για υποκαταστηματα ξενων τραπεζων στην Ελλάδα; Πχ. credit suisse, ubs κλπ; Ή οι καταθεσεις διασφαλιζονται πχ. και στην Τραπεζα Κυπρου;

Περαν αυτων, πρεπει να ζητησω κατι απο την ξενη τραπεζα, πχ οτι δεν θελω τα χρηματα να φαινονται στην ελλαδα, ως καταθεση στην ελλαδα, ή αλλα στο εξωτερικο;
Γενικα αν ξερει κανεις τις διατυπωσεις ας πει σχετικα.

Και κλεινοντας να πω οτι ειμαι κι εγω ενας απο την υπο εξαφανιση μεσαια ταξη της ελλαδας, με λιγοστα χρηματα στην ακρη επειτα απο πολυ κοπο, και δεν θελω να τα δω να εξαφανιζονται κι αυτα σε μια νυχτα, επειδη αλλοι ειναι λαμόγια και εχουν φαει το καταπετασμα της χωρας, ζητωντας απο τον απλο λαο να 'πληρωσει' για την κριση. Γιατι πλεον μιλαμε οτι οδηγουμαστε στα ορια της 'επιβιωσης'.

Περιμενω τις διαφωτιστικες πληροφοριες σας, οσοι γνωριζετε κατι σχετικο.

spodos
03-03-10, 10:40
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω τεκμηριωμένα στο ερώτημά σου.
Μια απλή λογική όμως λέει πως το να καταθέσεις τα χρήματά σου σε μια ξένη τράπεζα που βρίσκεται στην Ελλάδα και αν δεχτούμε ότι τα χρήματά σου θα μπορεί να "φαίνονται" ότι είναι εκτός Ελλάδος ποιός σου εξασφαλίζει ότι δεν θα χτυπήσει πτώχευση το κράτος που ανήκει η ξένη τράπεζα ή ποιός σου εγγυάται ότι δεν θα χτυπήσει πτώχευση η ίδια η ξένη τράπεζα που κατέθεσες τα χρήματά σου χωρίς να πτωχεύσει το κράτος στο οποίο ανήκει η τράπεζα;
Νομίζω πως κανένας δεν στο εγγυάται.
Και κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι τα πιθανά σενάρια που σου έγραψα δεν θα συμβούν ενώ η Ελλάδα δεν θα έχω πτωχεύσει ούτε και καμμία Ελληνική τράπεζα θα έχει βάλει λουκέτο.

Αυτά με βάση την απλή λογική
Κάποιος πιο μέσα στα τραπεζικά βέβαια θα στα πεί καλύτερα

nmakry
03-03-10, 11:18
Οι ξένες τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα, εποπτεύονται από την Τράπεζα της Ελλάδος, και οι καταθέσεις τους έχουν τις ίδιες εγγυήσεις που έχουν και οι ελληνικές.

Εάν η κατάθεση γίνει σε τράπεζα του εξωτερικού στο εξωτερικό, ισχύουν οι κανόνες της χώρας που έγινε η κατάθεση.

Το επιτόκιο σε οποιοδήποτε δάνειο ενσωματώνει και τον κίνδυνο αδυναμίας του δανειζόμενου να το αποπληρώσει. Οι καταθέσεις αποτελούν δάνειο προς την τράπεζα...

PopManiac
03-03-10, 13:37
Να εξαφανιστούν τα χρήματά σου, δεν εξαφανίζονται. Βέβαια αν μαμηθεί το σύμπαν ποτέ κανείς δεν ξέρει.

Αλλά, έτσι όπως υφίσταται το διεθνές και Ευρωπαϊκό πλαίσιο και κανονισμοί, τα χρήματά σου στις Ελληνικές τράπεζες είναι εγγυημένα.

Αν βγαίναμε από ΕΕ και ΟΝΕ - που το λένε κάποιοι ειδικοί της π@π@ρ@ς στην Ελλάδα - τότε ναι άστα να παν.

Αλλά τέτοιο ενδεχόμενο ΔΕΝ υφίσταται, τουλάχιστον όπως είναι οι καταστάσεις τώρα.

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βέβαια το μόνο σενάριο που παίζει είναι σε πιθανή πτώχευση Ελλάδας να σκάσουν κανόνι κάποιες τράπεζες αλλά πάλι οι καταθέσεις είναι εγγυημένες

nmakry
03-03-10, 13:57
Αλλά, έτσι όπως υφίσταται το διεθνές και Ευρωπαϊκό πλαίσιο και κανονισμοί, τα χρήματά σου στις Ελληνικές τράπεζες είναι εγγυημένα.


Εγγυημένα από το ελληνικό δημόσιο που δεν έχει να πληρώσει τα δικά του... Δείξε μου τον εγγυητή σου να σου πω τι θα πάρεις... :rofl:

cool11
03-03-10, 14:40
Βέβαια το μόνο σενάριο που παίζει είναι σε πιθανή πτώχευση Ελλάδας να σκάσουν κανόνι κάποιες τράπεζες αλλά πάλι οι καταθέσεις είναι εγγυημένες

Μα πως ειναι εγγυημενα, σε περιπτωση που το ιδιο το κρατος πτωχευσει?

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι ξένες τράπεζες που λειτουργούν στην Ελλάδα, εποπτεύονται από την Τράπεζα της Ελλάδος, και οι καταθέσεις τους έχουν τις ίδιες εγγυήσεις που έχουν και οι ελληνικές.

Εάν η κατάθεση γίνει σε τράπεζα του εξωτερικού στο εξωτερικό, ισχύουν οι κανόνες της χώρας που έγινε η κατάθεση.

Το επιτόκιο σε οποιοδήποτε δάνειο ενσωματώνει και τον κίνδυνο αδυναμίας του δανειζόμενου να το αποπληρώσει. Οι καταθέσεις αποτελούν δάνειο προς την τράπεζα...

Δηλαδη αν θελω να κανω καταθεση σε τραπεζα του εξωτερικου, και να ισχυουν οι κανονες της ξενης χωρας, απο ελλαδα δεν μπορω να το κανω? Πρεπει να παρω τα χρηματα σε μια βαλιτσα και να παω σε τραπεζικο καταστημα στο εξωτερικο?

nmakry
03-03-10, 14:44
Όπως και για να αγοράσεις κάτι από το εξωτερικό δεν είναι απαραίτητο να πας, έτσι και για να καταθέσεις στο εξωτερικό δεν είναι απαραίτητο να πας...

uncharted
03-03-10, 15:06
η τραπεζα κυπρου νομιζω θα σε καλυψει...

bomberb17
03-03-10, 19:10
Δείτε και αυτό
http://www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

cool11
03-03-10, 19:40
Όπως και για να αγοράσεις κάτι από το εξωτερικό δεν είναι απαραίτητο να πας, έτσι και για να καταθέσεις στο εξωτερικό δεν είναι απαραίτητο να πας...

Αν μπορεις να μου το διευκρινησεις λιγο αυτο...

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


η τραπεζα κυπρου νομιζω θα σε καλυψει...

Κι εσυ επισης, αν ξερεις κατι παραπανω να μου πεις, θα με βοηθουσες πολυ...

zardoz
03-03-10, 19:42
η τραπεζα κυπρου νομιζω θα σε καλυψει...

Oχι. :rtfm:

Επειδή το έχω ψάξει το θέμα.

α) Κανένα υποκατάστημα ξένης τράπεζας στην ελλάδα ΔΕΝ καλύπτει αυτό που θέλει
ο φίλος (ΟΥΤΕ η κύπρου)

β) Πρέπει να πάτε οι ίδιοι οι εξουσιοδοτημένος εκπρώσωπός σας σε τρίτη χώρα
και να ανοίξετε λογαριασμό. Μάλιστα για κάθε συν-δικαιούχο (προσοχή στους
συνδικαιούχους) θέλετε εξουσιοδότηση ΚΑΙ υπογραφές. Πολλές τράπεζες ΔΕΝ δέχονται
την πρακτική εξουσιοδότησης (μαύρο χρήμα) και πρέπει να πάτε εσείς οι ίδιοι.
Στην ελβετία ΔΕΝ γίνεται, πρέπει να πάτε οι ίδιοι όσο περίεργο και αν φαίνεται, εκτός
αν ήδη έχετε λογαριασμό σε άλλη ελβετική τράπεζα.

γ) Αν δεν βάλετε συνδικαιούχους και πεθάνετε :( πάνε τα λεφτά. Πρέπει να βάλετε.

δ) Για τις καταθέσεις ΑΥΤΕΣ ισχύουν ότι ισχύει στην εκάστοτε χώρα

ε) Για αναλήψεις ΔΕΝ χρειάζεται να ξαναταξιδέψετε, μια εντολή μπορεί να σας
στείλει μετρητά σε τοπικό λογαριασμό (είτε swift είτε άλλης μεθόδου)

Για καταθέσεις στην κύπρο ΠΡΕΠΕΙ να πάτε στην κύπρο. Προσοχή όμως ΜΗΝ πάτε
στην Τ.Πειραιώς στην κύπρο όμως. γιατί έχει ειδικό καθεστώς παραμονής.

cool11
03-03-10, 20:24
Oχι. :rtfm:

Επειδή το έχω ψάξει το θέμα.

α) Κανένα υποκατάστημα ξένης τράπεζας στην ελλάδα ΔΕΝ καλύπτει αυτό που θέλει
ο φίλος (ΟΥΤΕ η κύπρου)

β) Πρέπει να πάτε οι ίδιοι οι εξουσιοδοτημένος εκπρώσωπός σας σε τρίτη χώρα
και να ανοίξετε λογαριασμό. Μάλιστα για κάθε συν-δικαιούχο (προσοχή στους
συνδικαιούχους) θέλετε εξουσιοδότηση ΚΑΙ υπογραφές. Πολλές τράπεζες ΔΕΝ δέχονται
την πρακτική εξουσιοδότησης (μαύρο χρήμα) και πρέπει να πάτε εσείς οι ίδιοι.
Στην ελβετία ΔΕΝ γίνεται, πρέπει να πάτε οι ίδιοι όσο περίεργο και αν φαίνεται, εκτός
αν ήδη έχετε λογαριασμό σε άλλη ελβετική τράπεζα.

γ) Αν δεν βάλετε συνδικαιούχους και πεθάνετε :( πάνε τα λεφτά. Πρέπει να βάλετε.

δ) Για τις καταθέσεις ΑΥΤΕΣ ισχύουν ότι ισχύει στην εκάστοτε χώρα

ε) Για αναλήψεις ΔΕΝ χρειάζεται να ξαναταξιδέψετε, μια εντολή μπορεί να σας
στείλει μετρητά σε τοπικό λογαριασμό (είτε swift είτε άλλης μεθόδου)

Για καταθέσεις στην κύπρο ΠΡΕΠΕΙ να πάτε στην κύπρο. Προσοχή όμως ΜΗΝ πάτε
στην Τ.Πειραιώς στην κύπρο όμως. γιατί έχει ειδικό καθεστώς παραμονής.


zardoz ευχαριστω για την πολυ χρησιμη παρεμβαση σου.
Αντε και παει καποιος εξωτερικο για αυτη τη δουλεια.

Του ανοιγουν λογαριασμο αν δεν μενει στη χώρα;

Και κατι ακομη: αφου ανοιχτει ο λογαριασμος, μετα δεν μπορει να κανει αναληψεις/καταθεσεις απο τα υποκαταστηματα της ξενης τραπεζας στην Ελλαδα?

zardoz
03-03-10, 21:29
Αντε και παει καποιος εξωτερικο για αυτη τη δουλεια.
Του ανοιγουν λογαριασμο αν δεν μενει στη χώρα;


Ναι (διαβατήριο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ)



Και κατι ακομη: αφου ανοιχτει ο λογαριασμος, μετα δεν μπορει να κανει αναληψεις/καταθεσεις απο τα υποκαταστηματα της ξενης τραπεζας στην Ελλαδα?


Αν έχεις ήδη λογαριασμό/ούς σε κάποια τραπεζα εδώ, ζήτα να σου δώσουν τους
IBAN κωδικούς τους. ΔΕΝ είναι οι αριθμοί λογαριασμοί, ο IBAN είναι αριθμοί που
'εσωκλείουν τράπεζα/λογαριασμό/crc' σε όλη την Ε.Ε. Αν σε ρωτήσουν τι τους
θέλεις μη ψαρώσεις, πες ότι τους χρειάζεσαι για εντολες από το εξωτερικό

Θα δώσεις αυτούς τους IBAN στην ξένη τράπεζα όταν ανοίξεις το λογαριασμό,
για να σου πουν πώς θα δίνεις εντολές μεταφοράς (μέχρι 12,500€ η μεταφορά).

YΓ: Δεν έχω πουθενα έξω χρήματα, γιατι το ποσό των καταθέσεων μου είναι αστειό :lol:

Αν κέρδισες το τζόκερ σε καταλαβαίνω :p

cool11
03-03-10, 21:51
Καταλαβα, μιλαμε για εντολες μεταφορας μαλλον με ebanking.
Οπως τα λες, μαλλον δεν μπορει να γινει καταθεση απο Ελλαδα, ενω για αναληψη, μονο μεσω μεταφορας χρηματων σε ελληνικη τραπεζα.
Τα λεω καλα?

zardoz
03-03-10, 21:55
Τα λεω καλα?

ΛΟΛ. To λογαριασμό ανοίγεις ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Μετά ΟΛΑ είναι ευκολα, και να παρεις και να στείλεις

Το ΟΛΟ ζήτημα είναι να ανοίξεις το λογαριασμό

Είναι σαφές νομίζω τι γράφτηκε

john dubi
03-03-10, 22:07
Στην ελβετία ΔΕΝ γίνεται, πρέπει να πάτε οι ίδιοι όσο περίεργο και αν φαίνεται, εκτός
αν ήδη έχετε λογαριασμό σε άλλη ελβετική τράπεζα.

Στην Ελβετια ζητανε να τους πας αντιγραφο την αδεια παραμονης. Τωρα αμα πας με χοντρα λεφτα ειναι αλλο θεμα! Παλια σου δινανε και υπηκοοτητα! :p

ciaoant1
03-03-10, 22:09
Γιατί να επενδύσεις τις οποιες αποταμιεύσεις σε ευρώ/δολλάρια/γιεν, κτλ, και μάλιστα σε τράπεζα, και να μην τις επενδύσεις σε χρυσό?

http://www.leap2020.eu/photo/1820791-2483113.jpg?v=1263665556
Decade 2000-2009: Gold’s gain against 17 currencies (in %)


Δε γνωρίζω πόσοι διαβάζουν τα ποστ μου στο "υπερχρεωμένος πλανήτης" - κάθε λίγο και λιγάκι το λέω ότι τα νομίσματα της δύσης θα υποτιμηθούν (εδώ και χρόνια). Βέβαια, μεταξύ τους πολλά παιχνίδια παίζονται -πχ τη μία ανεβαίνει το ένα νόμισμα, μετά ανεβαίνει το άλλο, κτλ. Αυτές όμως οι άνοδοι/κάθοδοι είναι σε σχέση με κάποιο άλλο νόμισμα. Η αλήθεια είναι πως όλα όμως τα νομίσματα των κρατών της δύσης πέφτουν (σε σχέση με το χρυσό, που είναι σταθερός), αυτός είναι ο λιγότερο αντιληπτός τρόπος ληστείας του κόσμου (δεν είναι τυχαίο που η πτώση των νομισμάτων παρουσιάζεται ψευδώς ως "άνοδος του χρυσού", είναι σα να λες ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από την γη και όχι το αντίθετο)


Ο χρυσός είχε αποκαλεστεί ως "μεσαιωνικό απολίθωμα" - και σωστά, από που και ως που να θεωρείται μια πλάκα χρυσού τόσο ακριβή όσο πχ ένα μηνιάτικο δικό μου?

Τι γίνεται όμως όταν η άρχουσα τάξη σε ξαναγυρνά στο μεσαίωνα? Τότε τα "απολιθώματα" του μεσαίωνα επιστρέφουν, και μαζί τους και αυτοί που θα τα πολεμήσουν

Θεωρώ ότι ένα μέρος από τις οποιες αποταμιεύσεις του, ο λαός πρέπει να το έχει σε χρυσό

bxenos
04-03-10, 04:56
αυτό ηταν βολικό μέχρι πέρισσυ την άνοιξη. Οι τράπεζες μοιράζαν αέρα δάνεια και ο κόσμος είχε ξεφύγει απο τον χρυσό και είχε πάει σε χαρτιά.

Αυτοί που γνωριζαν αγόρασαν φτηνά τον χρυσό (που φαινόταν ασύμφορος τότε) και μετά άρχισαν οι καμπάνες.

Παει ο κόσμος να ξαναγυρίσει στο χρυσό (καλοκαίρι-φθηνόπορο 2009) αλλά έχει ανέβει αρκετά και είναι ασύμφορος.

Δεν παίζει ρόλο τι κέρδος έχει μια επένδυση, αλλά πότε επένδυσες σ'αυτη (Οταν ήταν υποτιμημένη ή υπερτιμημένη; )

Η διαφορά στις επενδύσεις είναι ότι πρέπει να ξέρεις πότε να τις κάνεις, αλλιώς έχασες.

Σε λίγο καιρό μπορεί να επενδύουμε σε σιτάρι (για να φάμε ;) )

trd64
04-03-10, 06:16
Η καλύτερη επένδυση σήμερα είναι στο νερό.

anon
04-03-10, 06:40
Ο χρυσός είχε αποκαλεστεί ως "μεσαιωνικό απολίθωμα" - και σωστά, από που και ως που να θεωρείται μια πλάκα χρυσού τόσο ακριβή όσο πχ ένα μηνιάτικο δικό μου?



και μου παραπονιέσαι παλιοκαπιτάλα, μια πλάκα χρυσού (http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_bar) τον μήνα;;;;
δηλαδή κάπου 439 ουγγιές;;; Χ 1100 δολλάρια η ουγγιά, δηλαδή 480Κ δολλάρια!!!
Και μου κλαίγεσαι για απλήρωτες υπερωρίες.... Να φύγεις ρε, να πας αλλού, να δώσεις αυτή την δουλειά με μια πλάκα χρυσού το μήνα σε κάποιον που την έχει ανάγκη, σε μένα, που ειμαι και πολύτεκνος.... :p :p :p :p :p

nmakry
04-03-10, 11:28
και μου παραπονιέσαι παλιοκαπιτάλα, μια πλάκα χρυσού (http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_bar) τον μήνα;;;;
δηλαδή κάπου 439 ουγγιές;;; Χ 1100 δολλάρια η ουγγιά, δηλαδή 480Κ δολλάρια!!!
Και μου κλαίγεσαι για απλήρωτες υπερωρίες.... Να φύγεις ρε, να πας αλλού, να δώσεις αυτή την δουλειά με μια πλάκα χρυσού το μήνα σε κάποιον που την έχει ανάγκη, σε μένα, που ειμαι και πολύτεκνος.... :p :p :p :p :p


Μετά όμως θα πρέπει να γίνεις κουμουνιστής... :p

anon
04-03-10, 12:11
Μετά όμως θα πρέπει να γίνεις κουμουνιστής... :p

Για μια πλάκα χρυσού το μήνα, ότι θες γίνομαι :p
Εξάλλου είμαι στις περισσότερες ιδέες εξ αυτών ως προς την θεωρία.
Η πράξη όπως έγινε σε διάφορες χώρες με χαλάει.

MAuVE
04-03-10, 12:54
Επειδή την εποχή εκείνη οι γονείς μερικών από εσάς δεν είχαν καν γνωριστεί.

Άρχές 1980:

Η τιμή της ουγκιάς του χρυσού, από τα 200-250 USD που ήταν ένα χρόνο πρίν, είχε φθάσει τα 861 USD και οι "ειδικοί" (δίαβαζε παπαγαλάκια) προέβλεπαν ότι η άνοδος θα συνεχιζόταν μέχρις η τιμή να ξεπεράσει τα 1000 USD.

Εκεί όμως σταμάτησε η άνοδος και ξεκίνησε η χειμερία νάρκη.

Ονομαστικά, τα 861 USD τα ξανάπιασε ο χρυσός (το χρυσό, κατά τους ασχολούμενους) 28 χρόνια αργότερα, αφού στο μεταξύ ξαναπέρασε από τα 200-250 USD.

Ουσιαστικά όμως, αν αποπληθωρήσετε το χαρτονόμισμα, ακόμη δεν την έχει πιάσει την τιμή εκείνη και βέβαια χωρίς κανέναν υπολογισμό τόκων.

Υπήρξε η μεγαλύτερη μεταπολεμική διεθνής χρηματιστηριακή φούσκα.

Όσοι πιστοί "επενδυτές" προσέλθετε.

spodos
04-03-10, 21:35
Παρόλαυτα MauVe ο χρυσός παραμένει πάντα χρυσός.
Και σε μια ενδεχόμενη περίπτωση που το χαρτονόμισμα θα φτάσει να έχει αξία "= 0" ή κάπου εκεί ο χρυσός θα συνεχίσει να έχει την αξία του για πάντα.

Ο χρυσός δεν είναι - κατά την γνώμη μου - μέσον επένδυσης όπως οι μετοχές, τα ομόλογα, τα παράγωγα, οι προθεσμιακές κλπ αλλά μέσον εξασφάλισης της περιουσίας κάποιου. Η χρήση του αποσκοπεί στο να εξασφαλίσει κάποιος για τον ίδιον και τους απογόνους του μια σταθερή αξία. Και το χρυσό ή ο χρυσός όπως και ο άργυρος αποτελούν αιώνιες και σταθερές αξίες. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον. Κανένας δεν γνωρίζει πως θα εξελιχθούν τα πράγματα αύριο.

Το παραπάνω βέβαια επιβεβαιώνεται και απ το γεγονός πως οι περισσότερες χώρες σε καταστάσεις πολέμου ή πολύ σοβαρών κρίσεων ξαναμαζεύουν τον χρυσό με αναγκαστικούς νόμους απ όλους τους κατόχους και κάποιες φορές επιβάλλουν και την ποινή του θανάτου (πχ Σοβιετική Ένωση κατά τον Β' Π.Π.) σε όσους κατέχουν παράνομα χρυσό.

Ως επενδυτικό μέσο για απόδοση κέρδους δεν κάνει ο χρυσός (εκτός και αν κάποιος γνωρίζει καλά και έχει καλές πληροφορίες κλπ κλπ)

chat1978
04-03-10, 23:41
Συζήταγα σημερα με ένα φιλο και οι δυο δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε το ουσιαστικό αντικίνητρο να πεις δεν πληρώνω όσα χρωστάω. Τι προβλέπεται στις διακρατικές συμφωνίες?
Αν εγώ πχ χρωστάω σε τράπεζες αυτές μπορούν να μου κατάσχουν όλες τις περιουσίες αλλά φυλακή δεν μπορούν να με στείλουν!

Τι ισχύει με τα κράτη? Υποθέτω στην Ελλάδα την επόμενη μέρα έχουν επιτεθεί οι Τούρκοι και έχουν συμμάχους όλους. Αλλά αν μια χώρα δεν έχει φυσικούς εχθρούς, όπως πχ Ελβετία λέμε τώρα, τι θα γινει αν αποφάσιζε να μην πλήρωσουν και να κρατήσουν τα λεφτά για να μην πεινάσουν. Όπως και να έχει μια χώρα θεωρητικά μπορεί να παραγει την τροφή για να επιζήσει ο πληθυσμός της όσο χάλια και να ειναι οι συνθήκες αυτές για τους πολίτες.

Χάνω κάτι? Ποιο ειναι το τόσο μεγάλο πρόβλημα να απομονωθείς πολιτικά και να τραβήξεις το δρόμο σου. Εγώ το μόνο που βλέπω ειναι οτι θα σου πεχτεί στρατιωτικός τσαμπουκάς που πρέπει να δικαιολογηθεί και κάπως βέβαια. Υπάρχει κάτι άλλο ομως?

uncharted
04-03-10, 23:51
Συζήταγα σημερα με ένα φιλο και οι δυο δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε το ουσιαστικό αντικίνητρο να πεις δεν πληρώνω όσα χρωστάω. Τι προβλέπεται στις διακρατικές συμφωνίες?
Αν εγώ πχ χρωστάω σε τράπεζες αυτές μπορούν να μου κατάσχουν όλες τις περιουσίες αλλά φυλακή δεν μπορούν να με στείλουν!

Τι ισχύει με τα κράτη? Υποθέτω στην Ελλάδα την επόμενη μέρα έχουν επιτεθεί οι Τούρκοι και έχουν συμμάχους όλους. Αλλά αν μια χώρα δεν έχει φυσικούς εχθρούς, όπως πχ Ελβετία λέμε τώρα, τι θα γινει αν αποφάσιζε να μην πλήρωσουν και να κρατήσουν τα λεφτά για να μην πεινάσουν. Όπως και να έχει μια χώρα θεωρητικά μπορεί να παραγει την τροφή για να επιζήσει ο πληθυσμός της όσο χάλια και να ειναι οι συνθήκες αυτές για τους πολίτες.

Χάνω κάτι? Ποιο ειναι το τόσο μεγάλο πρόβλημα να απομονωθείς πολιτικά και να τραβήξεις το δρόμο σου. Εγώ το μόνο που βλέπω ειναι οτι θα σου πεχτεί στρατιωτικός τσαμπουκάς που πρέπει να δικαιολογηθεί και κάπως βέβαια. Υπάρχει κάτι άλλο ομως?
εισαι 50 χρονια πισω, δηλαδη σκεφτεσαι με ψυχροπολεμικους ορους (οπως και ολοι οσοι λενε περι "ξηλωματος του χωματος")

αν αρχισεις να σκεφτεσαι με ορους νεας ταξης πραγματων, θα δεις οτι υπαρχει η εννοια του financial warfare ;)

harisb
05-03-10, 01:39
Ο μόνος εύκολος τρόπος να "βγάλεις" χρήματα έξω για να κάνεις διασπορά του κινδύνου σε περίπτωση "πτώχευσης" της χώρας, είναι να αγοράσεις Αμοιβαία Κεφάλαια εξωτερικού (με θεματοφύλακα στο εξωτερικό), προφανώς χαμηλού ρίσκου.
Τα Αμοιβαία Κεφάλαια αυτά μπορείς να τα αγοράσεις από κάποια ελληνική τράπεζα.

spodos
05-03-10, 02:41
Ο μόνος εύκολος τρόπος να "βγάλεις" χρήματα έξω για να κάνεις διασπορά του κινδύνου σε περίπτωση "πτώχευσης" της χώρας, είναι να αγοράσεις Αμοιβαία Κεφάλαια εξωτερικού (με θεματοφύλακα στο εξωτερικό), προφανώς χαμηλού ρίσκου.
Τα Αμοιβαία Κεφάλαια αυτά μπορείς να τα αγοράσεις από κάποια ελληνική τράπεζα.

και .. εξασφαλίστηκες! :lol:
αμοιβαίο κεφάλαιο ακόμη και με θεματοφύλακα στο εξωτερικό την σήμερον σε σχέση με καταθέσεις σε ελληνική τράπεζα για να αισθάνεται κάποιος πιο ασφαλή τα λεφτά του; νομίζω πως πιο ασφαλή θα είναι σε μια εθνική ή αλφα τα λεφτά παρά στο οποιοδήποτε αμοιβαίο οπουδήποτε στον κόσμο σήμερα. (αν και βέβαια δεν γνωρίζω τα αμοιβαία όλου του κόσμου γνωρίζω πως κανένα αμοιβαίο δεν είναι εγγυημένο και το κάθε αμοβαίο αποτελεί μια επένδυση με τα γνωστά της ρίσκα)

pelasgian
05-03-10, 03:40
Τον χρυσό μόνο ως μέσο διαμοιρασμού των επενδύσεών σου σε λόγική «όχι όλα στο ίδιο καλάθι» μπορείς να τον σκεφτείς.

Επίσης, όχι πλάκες χρυσού, αλλά χρυσές ελισάβετ, για πολλούς και διάφορους λόγους.

Πάντως, στα 226 που έχει πάει, μου φαίνεται limit up, όσοι βέβαια αγόρασαν από το 2000, έχουν κονομίσει πολύ άγρια.

Τώρα, μόνο κάτω μπορεί να πάει.

MNP-10
05-03-10, 04:43
Τι ισχύει με τα κράτη? Υποθέτω στην Ελλάδα την επόμενη μέρα έχουν επιτεθεί οι Τούρκοι και έχουν συμμάχους όλους.


Οχι ακριβως. Την τουρκια την εχουνε στη μπουκα. Αλλα μια πραγματικη προεκταση θα ηταν οτι δε θα μπορεις να συντηρησεις οπλικα συστηματα απο χωρες στις οποιες χρωστας. Πχ αν χρωσταγες 10 δις ευρω στις ΗΠΑ, μετα εισαι χλωμος στο να ζητησεις πχ πυρομαχικα για το ταδε οπλο made in usa. Αν χρωστας στους γερμανους, ξεχνα πχ το ταδε εξαρτημα για τα leopard κτλ κτλ.

chat1978
05-03-10, 08:54
εισαι 50 χρονια πισω, δηλαδη σκεφτεσαι με ψυχροπολεμικους ορους (οπως και ολοι οσοι λενε περι "ξηλωματος του χωματος")

αν αρχισεις να σκεφτεσαι με ορους νεας ταξης πραγματων, θα δεις οτι υπαρχει η εννοια του financial warfare ;)


Οχι ακριβως. Την τουρκια την εχουνε στη μπουκα. Αλλα μια πραγματικη προεκταση θα ηταν οτι δε θα μπορεις να συντηρησεις οπλικα συστηματα απο χωρες στις οποιες χρωστας. Πχ αν χρωσταγες 10 δις ευρω στις ΗΠΑ, μετα εισαι χλωμος στο να ζητησεις πχ πυρομαχικα για το ταδε οπλο made in usa. Αν χρωστας στους γερμανους, ξεχνα πχ το ταδε εξαρτημα για τα leopard κτλ κτλ.
Καταλαβαινω την εξάρτηση σου από ξένο υλικοτεχνικό εξοπλισμό. Ξέρω οτι δεν γινεται αυτό που λεω, αλλά προσπαθώ να μάθω αν ξέρει κανείς αν εκτός του άτυπου αυτού φόβου αν υπάρχει κάποια άλλη γραμμένη σε συμβόλαια δικλείδα για να μην πεις, δεν πληρώνω.

MNP-10
05-03-10, 12:47
Καταλαβαινω την εξάρτηση σου από ξένο υλικοτεχνικό εξοπλισμό. Ξέρω οτι δεν γινεται αυτό που λεω, αλλά προσπαθώ να μάθω αν ξέρει κανείς αν εκτός του άτυπου αυτού φόβου αν υπάρχει κάποια άλλη γραμμένη σε συμβόλαια δικλείδα για να μην πεις, δεν πληρώνω.

Τα δανεια δεν ειναι ενυποθηκα (=δεν εχουν εγγυησεις).. απλα μετα δυσκολευει το ολο ζητημα στο διεθνες εμποριο..δε ξερω επισης πως μπορει να λειτουργησουν οι δημοσιες σχεσεις εντος της ευροζωνης οταν τα κρατη μεταξυ τους δεν πληρουν τις υποχρεωσεις τους.. γιατι αμα δεχεσαι την ευρωπη τοτε θα κανει προσφυγη αυτος στον οποιο του χρωστας και θα του τα επιδικασει το ευρ. δικαστηριο.. μετα θα εχουμε κυρωσεις και απ'την ευρωπη αν δεν τα πληρωνουμε.. αλλα πες οτι δε πληρωνουμε και παλι κανεναν, ουτε την ευρωπη, ουτε τα κρατη της ευρωπης στα οποια χρωσταμε.. και ειμαστε στην ΕΕ μονο και μονο στα χαρτια.. εε στη συνεχεια ειναι θεμα χρονου να μας πεταξουν εκτος, λολ.

Αν κρινουμε απ'τη περιπτωση της Ισλανδιας που δε θελει να πληρωσει τα χρωστουμενα, δε μπορουν να της κανουν και πολλα... απλα πολιτικη πιεση της ασκουν για διαφορα ζητηματα προκειμενου να υποκυψει και να τα πληρωσει.

anon
05-03-10, 12:53
@mnp-10 και αυτο παίζει. εδώ με εμπάργκο πχ Ιρακ, όχι απλά οικονομικές διαφορές, και πάλι έπαιρνε πράγματα απο έξω. Εξάλλου, μπορεί να έχεις πρόβλημα με κάποιες χώρες, κάποιες άλλες όχι (πχ Ρωσία). Οπότε μπορεί να πέσει διπλωματικό παιχνίδι, ή μου δίνετε κανονικά ότι χρειάζομαι (και πληρώνω), ή παίρνω απο αλλού. Σύντομα και η Κίνα αν μπεί στο παιχνίδι των πωλήσεων πολεμικού και λοιπού εξοπλισμού, θαναι πολύ δύσκολο πλέον να παίζουν τέτοια παιχνίδια οι δυτικοί.

ciaoant1
05-03-10, 16:27
εισαι 50 χρονια πισω, δηλαδη σκεφτεσαι με ψυχροπολεμικους ορους (οπως και ολοι οσοι λενε περι "ξηλωματος του χωματος")

αν αρχισεις να σκεφτεσαι με ορους νεας ταξης πραγματων, θα δεις οτι υπαρχει η εννοια του financial warfare ;)
Μα η πάλη ανάμεσα σε εκμεταλλευτές και εκμεταλλευόμενους είναι πανάρχαια, και πάντα είχε διάφορα επίπεδα, ανάμεσα τος και το οικονομικό.

Δηλαδή τώρα μόνο "εμφανίστηκε ξαφνικά" το financial warfare?

Πάντα υπήρχε, η οικονομία είναι η βάση της πολιτικής και καθορίζεται από αυτή.

Απλά σε φάση μιας μεγαλης καπιταλιστικής κρίσης όπως αυτή η οικονομία αποκτά έναν πιο έντονο ρόλο

uncharted
05-03-10, 16:29
Μα η πάλη ανάμεσα σε εκμεταλλευτές και εκμεταλλευόμενους είναι πανάρχαια, και πάντα είχε διάφορα επίπεδα, ανάμεσα τος και το οικονομικό.

Δηλαδή τώρα μόνο "εμφανίστηκε ξαφνικά" το financial warfare?

Πάντα υπήρχε, η οικονομία είναι η βάση της πολιτικής και καθορίζεται από αυτή.

Απλά σε φάση μιας μεγαλης καπιταλιστικής κρίσης όπως αυτή η οικονομία αποκτά έναν πιο έντονο ρόλο
σημερα -περισσοτερο απο ποτε- το χρημα εχει αποκτησει τεραστια σημασια και επηρεαζει καθοριστικα καθε πτυχη της ζωης μας

ciaoant1
05-03-10, 16:41
αυτό ηταν βολικό μέχρι πέρισσυ την άνοιξη. Οι τράπεζες μοιράζαν αέρα δάνεια και ο κόσμος είχε ξεφύγει απο τον χρυσό και είχε πάει σε χαρτιά.

Αυτοί που γνωριζαν αγόρασαν φτηνά τον χρυσό (που φαινόταν ασύμφορος τότε) και μετά άρχισαν οι καμπάνες.

Παει ο κόσμος να ξαναγυρίσει στο χρυσό (καλοκαίρι-φθηνόπορο 2009) αλλά έχει ανέβει αρκετά και είναι ασύμφορος.

Δεν παίζει ρόλο τι κέρδος έχει μια επένδυση, αλλά πότε επένδυσες σ'αυτη (Οταν ήταν υποτιμημένη ή υπερτιμημένη; )

Η διαφορά στις επενδύσεις είναι ότι πρέπει να ξέρεις πότε να τις κάνεις, αλλιώς έχασες.

Σε λίγο καιρό μπορεί να επενδύουμε σε σιτάρι (για να φάμε ;) )
Κοίτα, εγώ προσωπικά κάτι λίγα λεφτά που είχε ως αποταμιεύσεις τα έκανα χρυσό πριν κάποια χρόνια, άλλωστε το έλεγα και στο "υπερχρεωμένος πλανήτης" για real assets (χρυσό, ασήμι κυρίως).

Ο χρυσός από τότε "έχει ανέβει" (=τα νομίσματα έχουν πέσει, και επειδή ο λαός δεν έχει την απαραίτητη μόρφωση νομίζει ότι τα νομίσματα του έχουν μείνει σταθερά ενώ ο χρυσός ανέβηκε, αν και στην πραγματικότητα ο χρυσός είναι αυτός που μένει σταθερός και η αξία των νομισμάτων πέφτει), πήρα μάλιστα και ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και κράτησα και κάτι ψιλά για μια ώρα ανάγκης.

Σε αντίθεση με μερικούς που βλέπουν ότι το φαινόμενο της πτώσης των νομισμάτων των κρατών της δύσης τελείωσε (εξ ου και οι απόψεις τους ότι "ο χρυσός δε θα ανέβει άλλο" όπως το παρουσιάζουν - με το νόμισμα ως σταθερά και το χρυσό ως τη μεταβλητή), εγώ ΔΕΝ το βλέπω αυτό.

Για παράδειγμα, δες αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=370267) το thread, για ένα παράδειγμα που αποδεικνύει ότι οι ΗΠΑ (και όχι μόνο βέβαια) θα αναγκαστούν να τυπώσουν και άλλο χρήμα από το πουθενά, κάτι που θα μειώσει την αξία του σε σχέση με το χρυσό, το ασήμι, κτλ.

Κάποιος μίλησε για το 1980, και ότι ως "παλιός" θυμάται τη φούσκα τότε.

Άραγε να είναι και τόσο παλιός ώστε να θυμάται την κατοχή και τις χρυσές λίρες?

Η "μεταπολεμική περίοδος" που αναφέρει ο φίλος αυτός τελειώνει.

Έχω ξαναπεί ότι, κατά την άποψη μου, φούσκα στο χρυσό θα έχουμε αν και όταν φτάσουμε σε επίπεδα μανίας όπως το 1999 με το χρηματιστήριο στην Ελλάδα, όπου έμπαινες στο ταξί και σου έλεγαν για τις μετοχές, πήγαινες για κούρεμα και σου έλεγαν για μετοχές, κτλ.

Αν και όταν φτάσουμε σε τέτοια επίπεδα στο χρυσό, τότε το ξανασυζητάμε. Έως τότε, ξαναλέω ότι καλό θα ήταν να έχει ο κόσμος ένα μέρος έστω από τις όποιες αποταμιεύσεις τους σε χρυσό

........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παρόλαυτα MauVe ο χρυσός παραμένει πάντα χρυσός.
Και σε μια ενδεχόμενη περίπτωση που το χαρτονόμισμα θα φτάσει να έχει αξία "= 0" ή κάπου εκεί ο χρυσός θα συνεχίσει να έχει την αξία του για πάντα.

Ο χρυσός δεν είναι - κατά την γνώμη μου - μέσον επένδυσης όπως οι μετοχές, τα ομόλογα, τα παράγωγα, οι προθεσμιακές κλπ αλλά μέσον εξασφάλισης της περιουσίας κάποιου. Η χρήση του αποσκοπεί στο να εξασφαλίσει κάποιος για τον ίδιον και τους απογόνους του μια σταθερή αξία. Και το χρυσό ή ο χρυσός όπως και ο άργυρος αποτελούν αιώνιες και σταθερές αξίες. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον. Κανένας δεν γνωρίζει πως θα εξελιχθούν τα πράγματα αύριο.

Το παραπάνω βέβαια επιβεβαιώνεται και απ το γεγονός πως οι περισσότερες χώρες σε καταστάσεις πολέμου ή πολύ σοβαρών κρίσεων ξαναμαζεύουν τον χρυσό με αναγκαστικούς νόμους απ όλους τους κατόχους και κάποιες φορές επιβάλλουν και την ποινή του θανάτου (πχ Σοβιετική Ένωση κατά τον Β' Π.Π.) σε όσους κατέχουν παράνομα χρυσό.

Ως επενδυτικό μέσο για απόδοση κέρδους δεν κάνει ο χρυσός (εκτός και αν κάποιος γνωρίζει καλά και έχει καλές πληροφορίες κλπ κλπ)

Ακριβώς, τα διάφορα "δομημένα ομόλογα", κτλ είναι τα καλύτερα μέσα για πολλαπλασιασμό του κεφαλαίου, τα πιο αποδοτικά.

Τι γίνεται όμως αν κεφάλαια καταστρέφονται, όπως τώρα, λόγω του μεταξύ τους ανταγωνισμού για το πιο θα πρωτοεκμεταλλευτεί τους εργαζόμενους?

Τότε ο χρυσός που δεν πολλαπλασιάζεται, αλλά ούτε και χάνεται, γίνεται ελκυστικός, διότι "τουλάχιστον δε χάνω"

spodos
05-03-10, 16:42
(=τα νομίσματα έχουν πέσει, και επειδή ο λαός δεν έχει την απαραίτητη μόρφωση νομίζει ότι τα νομίσματα του έχουν μείνει σταθερά ενώ ο χρυσός ανέβηκε, αν και στην πραγματικότητα ο χρυσός είναι αυτός που μένει σταθερός και η αξία των νομισμάτων πέφτει)

Σωστή επισήμανση. :oneup:
Ακριβώς έτσι συμβαίνει.
Ο χρυσός και το ασήμι παραμένουν πάντα σταθερές αξίες και λόγω του σιγά σιγά εξευτελισμού του χαρτονομίσματος μέχρι να φτάσει στο μηδέν (όπου σχεδόν πάντα και σχεδόν όλα τα χαρτονομίσματα κάποτε φτάνουν) φαίνεται να ανέβηκε ο χρυσός και το ασήμι.

ciaoant1
05-03-10, 16:43
και μου παραπονιέσαι παλιοκαπιτάλα, μια πλάκα χρυσού (http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_bar) τον μήνα;;;;
δηλαδή κάπου 439 ουγγιές;;; Χ 1100 δολλάρια η ουγγιά, δηλαδή 480Κ δολλάρια!!!
Και μου κλαίγεσαι για απλήρωτες υπερωρίες.... Να φύγεις ρε, να πας αλλού, να δώσεις αυτή την δουλειά με μια πλάκα χρυσού το μήνα σε κάποιον που την έχει ανάγκη, σε μένα, που ειμαι και πολύτεκνος.... :p :p :p :p :p

Μάλλον θα φύγω πάντως, μην το γελάς. Η κατάσταση πάει "από το κακό στο χειρότερο", και αν μου βγει μια δουλειά που θα ζητήσω αλλού όντως θα φύγω

uncharted
05-03-10, 16:47
Το παραπάνω βέβαια επιβεβαιώνεται και απ το γεγονός πως οι περισσότερες χώρες σε καταστάσεις πολέμου ή πολύ σοβαρών κρίσεων ξαναμαζεύουν τον χρυσό με αναγκαστικούς νόμους απ όλους τους κατόχους και κάποιες φορές επιβάλλουν και την ποινή του θανάτου (πχ Σοβιετική Ένωση κατά τον Β' Π.Π.) σε όσους κατέχουν παράνομα χρυσό.
τοτε τι νοημα εχει ρε παιδια η επενδυση σε χρυσο?

πειτε καλυτερα οτι εκτος απο χρυσο, πρεπει να επενδυσουμε και σε κανενα φρουριο και μερικα AK-47 και χειροβομβιδες για να φυλαμε τις ραβδους, μην τυχον και βγει καμια χουντα και χαρακτηρισει "παρανομη" την κατοχη του

ακομα και αυτο να μην γινει ομως, θα αυξηθουν πολυ οι ληστειες σε σπιτια


Μάλλον θα φύγω πάντως, μην το γελάς. Η κατάσταση πάει "από το κακό στο χειρότερο", και αν μου βγει μια δουλειά που θα ζητήσω αλλού όντως θα φύγω
αλλου = εξωτερικο ?

ciaoant1
05-03-10, 16:49
Όχι, ούτε καν πόλη δε θέλω να αλλάξω

spodos
05-03-10, 17:12
τοτε τι νοημα εχει ρε παιδια η επενδυση σε χρυσο?

δεν είναι επένδυση είναι αποταμίευση των οικονομιών σου. σε σταθερή αξία.
και τον καιρό που οι άλλοι δεν θάχουν να φάνε επειδή το χαρτί τους έγινε ούτε για wc εσύ με καμμιά χρυσή λιρίτσα όλο και κάτι θα βρίσκεις. βλέπεις ακόμα και στην κατοχή όσοι είχαν λίρες τα ψιλοβόλευαν τα πράγματα ενώ όσοι είχαν χαρτί γεμιζαν μπαούλα άχρηστα χαρτονομίσματα.

το θέμα της ασφάλειας βέβαια είναι ένα ζήτημα.
αλλά και σήμερα όποιος έχει χρήματα στο σπίτι του καλό είναι νάχει και κανα καλάσνικοφ ρεζέρβα
και να ξέρει να το χρησιμοποιεί δηλαδή γιατί αν όχι τι να το κάνει;

σε εποχές πείνας ο σώζων εαυτόν σωθήτω. ακόμα και με καλάσνικοφ

psytransas
05-03-10, 17:14
σε εποχές πείνας ο σώζων εαυτόν σωθήτω. ακόμα και με καλάσνικοφ

Kαι ο καπιταλισμος αναδεικνυει την μητρα του.

Destroy to create.

spodos
05-03-10, 17:27
Kαι ο καπιταλισμος αναδεικνυει την μητρα του.

Destroy to create.

συμφωνώ.
το θέμα είναι ότι ο καπισταλισμός τείνει να μας πείσει ότι είναι σαν την Ελλάδα τελικά που "ποτέ δεν πεθαίνει" μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει και ξανά προς την δόξα τραβά τραβά τραβά.
άντε να δούμε που θα φτάσει δλδ.
"ότι έχει μια αρχή έχει και ένα τέλος" λένε οι κινέζοι αλλά βλέπω ότι ο καπιταλισμός τείνει να τους διαψεύσει ακόμα και στην .. κίνα!

chat1978
05-03-10, 17:47
Αν κρινουμε απ'τη περιπτωση της Ισλανδιας που δε θελει να πληρωσει τα χρωστουμενα, δε μπορουν να της κανουν και πολλα... απλα πολιτικη πιεση της ασκουν για διαφορα ζητηματα προκειμενου να υποκυψει και να τα πληρωσει.
Ωραιο το παράδειγμα με την Ισλανδία γιατί η ερώτηση μου δεν ηταν για την Ελλάδα.
Η Ισλάνδία για παράδειγμα που δεν έχει πειράξει και κανένα εδώ και αιώνες, συνεπώς θα ειναι και δυσκολο να στηθεί πολεμικό παιχνίδι, μπορεί αν γουστάρει να πει δεν πληρώνω κανένα και σκασίλα μου και οκ στην τελική ζώ μονη μου στο πλανητή ΓΗ?

uncharted
05-03-10, 17:49
Ωραιο το παράδειγμα με την Ισλανδία γιατί η ερώτηση μου δεν ηταν για την Ελλάδα.
Η Ισλάνδία για παράδειγμα που δεν έχει πειράξει και κανένα εδώ και αιώνες, συνεπώς θα ειναι και δυσκολο να στηθεί πολεμικό παιχνίδι, μπορεί αν γουστάρει να πει δεν πληρώνω κανένα και σκασίλα μου και οκ στην τελική ζώ μονη μου στο πλανητή ΓΗ?
οχι, ειδικα η ισλανδια δεν μπορει (btw, δεν εχει καν στρατο)

και λεω δεν μπορει, γιατι στο (σχεδον) αρκτικο κλιμα που ζουν, ελαχιστα πραγματα μπορεις να καλλιεργησεις... σχεδον τα παντα ειναι εισαγομενα*

* η mc donalds εκει περα εκλεισε, γιατι με την υποτιμηση της ισλανδικης κορωνας δεν εβγαιναν (ειχαν που ειχαν το πιο ακριβο big mac παγκοσμιως, ε δεν τους επαιρνε να αυξησουν τις τιμες)

MNP-10
05-03-10, 21:48
Ωραιο το παράδειγμα με την Ισλανδία γιατί η ερώτηση μου δεν ηταν για την Ελλάδα.
Η Ισλάνδία για παράδειγμα που δεν έχει πειράξει και κανένα εδώ και αιώνες, συνεπώς θα ειναι και δυσκολο να στηθεί πολεμικό παιχνίδι, μπορεί αν γουστάρει να πει δεν πληρώνω κανένα και σκασίλα μου και οκ στην τελική ζώ μονη μου στο πλανητή ΓΗ?

Ε λιγο πολυ αυτο θα γινει (δε θα πληρωσουν) μολις περασει το δημοψηφισμα των πολιτων που δεν θελουν να πληρωσουν τα χρεη. Τωρα το τι θα γινει στη συνεχεια θα το δουμε.

ciaoant1
05-03-10, 22:32
συμφωνώ.
το θέμα είναι ότι ο καπισταλισμός τείνει να μας πείσει ότι είναι σαν την Ελλάδα τελικά που "ποτέ δεν πεθαίνει" μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει και ξανά προς την δόξα τραβά τραβά τραβά.
άντε να δούμε που θα φτάσει δλδ.
"ότι έχει μια αρχή έχει και ένα τέλος" λένε οι κινέζοι αλλά βλέπω ότι ο καπιταλισμός τείνει να τους διαψεύσει ακόμα και στην .. κίνα!
"Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
-Lenin

Ο καπιταλισμός δεν καταρρέει (από μόνος του), ανατρέπεται (από τα θύματα του).

Μην περιμένετε ο καπιταλισμός να διαλυθεί, απλά θα αρπαξει ότι μπορεί, θα πάει σε επαναφορά της φεουδαρχίας, αλλά δε θα καταρρεύσει.

Μόνος κίνδυνος το να μην επιτρέψουν τη λεηλασία οι εκμεταλλευόμενοι

MAuVE
06-03-10, 13:20
Οποιος προβλέπει κατοχικές συνθήκες, καλύτερα να "επενδύσει" σε τρόφιμα.

Ο ντενεκές το λάδι και το αυγό ήσαν κατά την κατοχή αξίες αναφοράς πολύ πιό σταθερές από την χρυσή λίρα που μπορεί να έβγαινε και λιβανέζικη (κάλπικη).

Αν όμως ξεχάσουμε τα εσχατολογικά σενάρια, έκτοτε τα πράγματα έχουν αλλάξει σημαντικά.

Τα λεγόμενα "πολύτιμα" μέταλλα (ασήμι, χρυσός πλατίνα) δεν ανήκουν πλέον στα πολύτιμα, αλλά στα βιομηχανικά.

Τα δύο από τα τρία (ασήμι και πλατίνα) ήσαν από παλαιά βιομηχανικά.
Θυμίζω τα "καλά" ασημένια μαχαιροπύρουνα που κάθε αστικό σπίτι είχε και τις ποσότητες της πλατίνας που κατανάλωνε η βιομηχανία ξυριστικών λεπίδων.

Ο χρυσός πήγαινε σε κοσμήματα (δεκαπλασιασμός τουλάχιστον της αξίας του μετάλλου) και κέρματα (τριπλασιασμός-πενταπλασιασμός της αξίας του μετάλλου)

Η κατοχή μη επεξεργασμένου μετάλλου από μη επαγγελματίες ως γνωστόν απαγορεύεται.

Γι' αυτό και η αγορά-πώληση μη επεξεργασμένου μετάλλου έχει πολύ μεγάλες "προμήθειες" (πληρώνεις και την παρανομία).

Στα κέρματα η αξία του μετάλλου είναι συνειδιτά μικρότερη για να μην τα "λυώνουν" σε περίπτωση αυξησης της τιμής του μετάλλου.

Δεν χρειάζεται να πάμε πίσω στην πρώτη νομισματοκοπή, στην Αίγινα, του νεοσύστατου τότε Ελληνικού κράτους.

Τέλη δεκαετίας 1970 εξαφανίσθηκαν τα ασημένια 20σάρικα αφού η αξία του περιεχόμενου καθαρού ασημιού (6-7 γραμμάρια) έφθασε ν' αντιστοιχεί στις 27 δραχμές.

Ένα απλό ηλεκτρολυτικό μπάνιο χρειαζόταν η μετατροπή.

Όλα αυτά όμως πρίν από την εξάπλωση της μικροηλεκτρονικής.

Σήμερα, μεγάλες ποσότητες χρυσού καταναλίσκονται από την βιομηχανία αυτή.
Πόσοι από εσάς δεν εκτιμούν τις επίχρυσες επαφές ενός αρθρώματος RAM;

Παράλληλλα με την απαγόρευση νόμιμης κατοχής και για να γίνεται "παιχνίδι" υπάρχουν τα "συμβόλαια" που δεν αντιστοιχούν σε παραγματικό μέταλλο αλλά είναι είδος στοιχήματος.

Έτσι λοιπόν βλέπεις κατά καιρούς πονηρούς ή αφελείς ν' ανακυκλώνουν τα περί της ασφάλειας που προσφέρει ο χρυσός.

Αααα, και μιας και το θυμήθηκα τώρα.

Το 1980 μετά την κατάρρευση του χρυσού ενεφανίσθη άλλη "σταθερή" αξία: Τα γραμματόσημα.

Αφελείς με οικονομίες να υπάρχουν και παπαγαλάκια για να γίνεται παιχνίδι.

uncharted
06-03-10, 18:34
Οποιος προβλέπει κατοχικές συνθήκες, καλύτερα να "επενδύσει" σε τρόφιμα.

Ο ντενεκές το λάδι και το αυγό ήσαν κατά την κατοχή αξίες αναφοράς πολύ πιό σταθερές από την χρυσή λίρα που μπορεί να έβγαινε και λιβανέζικη (κάλπικη).
:oneup:

προ ολιγου καιρου ακουσα οτι στην γερμανια πλουσιοι αγοραζουν μεγαλες εκτασεις με αγροκτηματα και μαζευουν "προμηθειες" (τροφιμα κλπ.)

ισως κατι ξερουν που δεν ξερουμε εμεις? θα δειξει

anon
06-03-10, 19:11
Η κατοχή γής είναι πιο σταθερή αξία διαχρονικά. Ασε δε που εαν έχεις καμμιά μεγάλη φάρμα, και ξέρεις απο αγροτιά, τουλάχιστον δεν θα πεινάσεις. Στις πόλεις επι κατοχής τρώγανε και τις λεμονόκουπες, στα χωριά ζούσαν όμως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.