PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάσταση λογαριασμού οτε;



furious99
17-04-06, 22:58
Έχω μια απορία: Δε θα έπρεπε ο ΟΤΕ και οι διάφορες άλλες εταιρίες τηλεφωνίας να εμφανίζουν κατάσταση λογαριασμού μέσω ίντερνετ όπως κάνουν π.χ. η altec, η forthnet, για να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι μας γίνεται; Μήπως θα έπρεπε να θεσπιστεί υποχρεωτική αυτή η υπηρεσία τουλάχιστον στην τηλεφωνία όπου είναι πολύ εύκολο να φουσκώσει ο λογαριασμός; Οι σύνδεσμοι καταναλωτών θα 'πρεπε να κάνουν κάτι και προς την κατεύθυνση αυτή...

hasu
17-04-06, 23:38
Όπως και πολλά άλλα,και αυτό θα έπρεπε να γίνεται απο τον συγκεκριμένο οργανισμό διότι :


Εξυπηρετεί πολλούς πολίτες αν και με τους ενναλακτικούς δεν ισχύει φυσικά τόσο πολύ αυτό πλέον.

Το internet είναι ότι πρέπει για αυτή την δουλεία εννοείται αλλά δυστυχώς έχει μείνει πίσω και σε αυτό.

Όσο πιο πολύ πληροφόρηση και έλεγχος της υπηρεσίας δίνεται στον πελάτη,τόσο πιο εύκολα μπορεί να προγραμματίσει/σχεδιάσει πως θα κινηθεί για να μη βρεθεί προ εκπλήξεως....στην τελική είναι ένα απο τα πράγματα που διαμορφώνει το πόσο ευχαριστημένος θα μείνει...αλλα που ο οτε.


Ο οτε κλασσικά έχει τα μάτια του αλλού και όχι πως θα μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη.

thestria
18-04-06, 19:43
Η ερώτηση που πρέπει να κάνουμε είναι: Θέλει ο οτε να έχουν πληροφόρηση οι πελάτες του;
Για παράδειγμα τον συμφέρει να βγαίνει και να διαφημίζει δωρεάν χρόνο ομιλίας 4 ώρες και να ξεχνά να γράφει ότι αυτό είναι ανάλογα του λογαριασμού του πελάτη (θυμάστε που του τράβηξε το αυτί η επιτροπή). Θυμάμαι που προσπαθούσα να πείσω έναν γνωστό μου να βάλει εναλλακτικό και αυτός μου έλεγε ότι ο οτε του δίνει τέσσερις ώρες χρόνο ομιλίας...
Δεύτερη ερώτηση: Ξέρεις κανείς πώς υπολογίζεται η έκπτωση στο πρόγραμμα οτε επιχειρώ;

amaris
19-04-06, 10:31
Η ερώτηση που πρέπει να κάνουμε είναι: Θέλει ο οτε να έχουν πληροφόρηση οι πελάτες του;
Για παράδειγμα τον συμφέρει να βγαίνει και να διαφημίζει δωρεάν χρόνο ομιλίας 4 ώρες και να ξεχνά να γράφει ότι αυτό είναι ανάλογα του λογαριασμού του πελάτη (θυμάστε που του τράβηξε το αυτί η επιτροπή). Θυμάμαι που προσπαθούσα να πείσω έναν γνωστό μου να βάλει εναλλακτικό και αυτός μου έλεγε ότι ο οτε του δίνει τέσσερις ώρες χρόνο ομιλίας...
Δεύτερη ερώτηση: Ξέρεις κανείς πώς υπολογίζεται η έκπτωση στο πρόγραμμα οτε επιχειρώ;
Η έκπτωση στο ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ περιλαμβάνει μειώσεις στις Αστικές, Υπεραστικές και Διεθνείς με βάση το ύψος του μηνιαίου λογαριασμού. Δηλαδή έστω στις αστικές κλήσεις και ο μηνιαίος λογαριασμός σου είναι (για τις αστικές κλήσεις μονο) 35€ ο ΟΤΕ θα σου κάνει έκπτωση 8% στα 35€. Δηλαδή η τιμή που πληρώνεις για μια αστική κλήση διάρκειας ανός λεπτού είναι 0,0239€. Αντίστοιχα υπάρχουν εκπτώσεις και για τις Υπεραστικές. Ο αναλυτικός τιμοκατάλογος είναι εδω: http://www.otebusiness.gr/packcalls_otepichiro.asp
ΕΦΑΠΑΞ (μια και μοναδική φορά) τέλος εγγράφής 3€ ενά γραμμή
Ελπίζω να σε βοήθησα:oneup:

thestria
19-04-06, 15:02
Η έκπτωση στο ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ περιλαμβάνει μειώσεις στις Αστικές, Υπεραστικές και Διεθνείς με βάση το ύψος του μηνιαίου λογαριασμού. Δηλαδή έστω στις αστικές κλήσεις και ο μηνιαίος λογαριασμός σου είναι (για τις αστικές κλήσεις μονο) 35€ ο ΟΤΕ θα σου κάνει έκπτωση 8% στα 35€. Δηλαδή η τιμή που πληρώνεις για μια αστική κλήση διάρκειας ανός λεπτού είναι 0,0239€. Αντίστοιχα υπάρχουν εκπτώσεις και για τις Υπεραστικές. Ο αναλυτικός τιμοκατάλογος είναι εδω: http://www.otebusiness.gr/packcalls_otepichiro.asp
ΕΦΑΠΑΞ (μια και μοναδική φορά) τέλος εγγράφής 3€ ενά γραμμή
Ελπίζω να σε βοήθησα:oneup: Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά και εσύ όπως και περισσότεροι έκανες ένα λάθος. Ο οτε για τα 35 ευρώ λογαρισμό που ανέφερες στο παράδειγμα η έκπτωση δεν είναι 8% στα 35 ευρώ αλλά 30 ευρώ με 6% και 5 ευρώ με 8%. Δηλαδή αντί των 2,8 ευρώ που περιμένεις έκπτωση ο οτε σε δίνει 2,2 ευρώ. Με άλλα λόγια ο οτε χρησιμοποιεί κλίμακα στις εκπτώσεις. Κλίμακα που πουθενά δεν αναφέρει...
Δεύτερο παράδειγμα: σε λογαριασμό 120 ευρώ σε αστικές κλήσεις υπολογίζουμε, 30*6%+70*8%+20*10%=1,8+5,6+2=9,4 ευρώ αντί του 120*10%=12 ευρώ που νομίζουμε οι περισσότεροι.
Θα ήθελα όσα μέλη έχουν οτεπιχειρώ να προσπαθήσουν να κάνουν επαλήθευση σε αυτό που αναφέρω. Εγώ όσες φορές προσπάθησα δεν κατάφερα να επαληθεύσω τα "λεγόμενα" του οτε.

manoulamou
19-04-06, 19:17
Εμεις εχουμε στο μαγαζι ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ, αλλα δεν εχω δει τους λογαριασμους.
Στο συγκεκριμενο site http://www.otebusiness.gr/packcalls_otepichiro.asp
παντως αναφερονται ολα αυτα τα περι κλιμακωσης αναλυτικοτατα. Διαβαστε τα...
Κακως δεν εχουν αναλυτικες καταστασεις λογαριασμων κατα πελατη ακομα on-line.
Αλλα μονοι σας το λετε: ΟΤΕ ειναι αυτος, ουτε οι εναλλακτικοι εχουν απ ο.τι ξερω.

thestria
19-04-06, 19:30
Εμεις εχουμε στο μαγαζι ΟΤΕΠΙΧΕΙΡΩ, αλλα δεν εχω δει τους λογαριασμους.
Στο συγκεκριμενο site http://www.otebusiness.gr/packcalls_otepichiro.asp
παντως αναφερονται ολα αυτα τα περι κλιμακωσης αναλυτικοτατα. Διαβαστε τα...
Κακως δεν εχουν αναλυτικες καταστασεις λογαριασμων κατα πελατη ακομα on-line.
Αλλα μονοι σας το λετε: ΟΤΕ ειναι αυτος, ουτε οι εναλλακτικοι εχουν απ ο.τι ξερω. Στη σελίδα του οτε δεν γράφει πουθενά ότι η παροχή της έκπτωσης γίνεται με κλίμακα. Σε αφήνει με την εντύπωση πώς αν έχεις πχ 35 ευρώ αστικές κλήσεις η έκπτωση θα είναι 35*8% ενώ είναι 30 ευρώ με 6% και 5 ευρώ με 8%.
Δες σε παρακαλώ έναν λογαριασμό σου πόσο είναι τα αστικά σου για παράδειγμα (ανάλυση στη δεύτερη σελίδα) και τι έκπτωση έχεις τελικά.
Πώς και δεν είσαι σε εναλλακτικό; Θα έλεγα ότι οι περισσότεροι εναλλακτικοί είναι φτηνότεροι από τον οτε.

sdikr
19-04-06, 19:35
Στη σελίδα του οτε δεν γράφει πουθενά ότι η παροχή της έκπτωσης γίνεται με κλίμακα. Σε αφήνει με την εντύπωση πώς αν έχεις πχ 35 ευρώ αστικές κλήσεις η έκπτωση θα είναι 35*8% ενώ είναι 30 ευρώ με 6% και 5 ευρώ με 8%.
Δες σε παρακαλώ έναν λογαριασμό σου πόσο είναι τα αστικά σου για παράδειγμα (ανάλυση στη δεύτερη σελίδα) και τι έκπτωση έχεις τελικά.
Πώς και δεν είσαι σε εναλλακτικό; Θα έλεγα ότι οι περισσότεροι εναλλακτικοί είναι φτηνότεροι από τον οτε.

Ειδικά για αστικές κλήσεις δεν συμφέρει, πολύ μικρό το κέρδος και έχεις και χειρότερη ποιότητα.
Για υπεραστικά, διεθνή voip, για κινητό το κινητο

maik
19-04-06, 19:48
Έχω μια απορία: Δε θα έπρεπε ο ΟΤΕ και οι διάφορες άλλες εταιρίες τηλεφωνίας να εμφανίζουν κατάσταση λογαριασμού μέσω ίντερνετ όπως κάνουν π.χ. η altec, η forthnet, για να ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι μας γίνεται; Μήπως θα έπρεπε να θεσπιστεί υποχρεωτική αυτή η υπηρεσία τουλάχιστον στην τηλεφωνία όπου είναι πολύ εύκολο να φουσκώσει ο λογαριασμός; Οι σύνδεσμοι καταναλωτών θα 'πρεπε να κάνουν κάτι και προς την κατεύθυνση αυτή...

Τεχνικα ζητας το εξης: Μια βαση δεδομενων μερικων εκατομυριων τηλ. που θα ενημερωνεται δυναμικα 24 ωρες 7 μερες, στην οποια μαλιστα θα εχουν και προσβαση οι παντες αν πασα στιγμη.

thestria
19-04-06, 19:50
Ειδικά για αστικές κλήσεις δεν συμφέρει, πολύ μικρό το κέρδος και έχεις και χειρότερη ποιότητα.
Για υπεραστικά, διεθνή voip, για κινητό το κινητο Άρα θα πρέπει να μείνουμε στον οτε;
Αστικά οτε 0,026. Αστικά πχ βιβόντι 0,023 και δύο ώρες δωρεάν αστικές κάθε μήνα για κάθε γραμμή. Διαφορά 11,5% (+κέρδος δωρεάν χρόνου 6 ευρώ ανά γραμμή ανά δίμηνο. Μαγαζί με 5 γραμμές θα έχει κέρδος 30 ευρώ το δίμηνο, 180 το χρόνο).
Μικρές στο μάτι οι διαφορές, μεγάλες στην τσέπη.

Κάνε έρευνα αγοράς για το πόσοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν voip στα μαγαζιά και τις επιχειρήσεις. Λίγοι, λίγοι. Εδώ δεν έχουν dsl, voip θα έχουν. Και αυτοί που χρησιμοποιούν voip σε κρίσεις ειλικρίνιας ομολογούν ότι δεν έχει πάντα σταθερή ποιότητα.

Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι το κινητό για κινητό. Συγκεκριμένα οι επιχειρήσεις βάζουν πρεμισέλια για κλήσεις σε κινητά. Αλλά υπάρχουν ακόμα πολλές που χρησιμοποιούν το σταθερό για κλήση σε κινητά. Σε αυτούς η διαφορά από τα τιμολόγια του οτε φτάνει ανά περίπτωση το 5+%.

sdikr
19-04-06, 20:19
Άρα θα πρέπει να μείνουμε στον οτε;
Αστικά οτε 0,026. Αστικά πχ βιβόντι 0,023 και δύο ώρες δωρεάν αστικές κάθε μήνα για κάθε γραμμή. Διαφορά 11,5% (+κέρδος δωρεάν χρόνου 6 ευρώ ανά γραμμή ανά δίμηνο. Μαγαζί με 5 γραμμές θα έχει κέρδος 30 ευρώ το δίμηνο, 180 το χρόνο).
Μικρές στο μάτι οι διαφορές, μεγάλες στην τσέπη.

Κάνε έρευνα αγοράς για το πόσοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν voip στα μαγαζιά και τις επιχειρήσεις. Λίγοι, λίγοι. Εδώ δεν έχουν dsl, voip θα έχουν. Και αυτοί που χρησιμοποιούν voip σε κρίσεις ειλικρίνιας ομολογούν ότι δεν έχει πάντα σταθερή ποιότητα.

Σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι το κινητό για κινητό. Συγκεκριμένα οι επιχειρήσεις βάζουν πρεμισέλια για κλήσεις σε κινητά. Αλλά υπάρχουν ακόμα πολλές που χρησιμοποιούν το σταθερό για κλήση σε κινητά. Σε αυτούς η διαφορά από τα τιμολόγια του οτε φτάνει ανά περίπτωση το 5+%.

Οτάν θα βάλει η vivodi δικτύο παντού τότε θα την θεωρήσω εναλακτικό για τηλεφωνια ;)

Απο την άλλη υπάρχει το i-call που το θεωρώ πολύ ποιο καλή επιλογή απο την vivodi.

ΥΓ μην ξεχνάς οτι η τηλεφωνιά της vivodi ειναι και αυτή voip και μάλιστα Η323

ΥΓ2 προτιμώ το voip που ειναι τζάμπα (ναι υπάρχουν μερικές εταιριές)

thestria
19-04-06, 20:28
Οτάν θα βάλει η vivodi δικτύο παντού τότε θα την θεωρήσω εναλακτικό για τηλεφωνια ;)

Απο την άλλη υπάρχει το i-call που το θεωρώ πολύ ποιο καλή επιλογή απο την vivodi.

ΥΓ μην ξεχνάς οτι η τηλεφωνιά της vivodi ειναι και αυτή voip και μάλιστα Η323

ΥΓ2 προτιμώ το voip που ειναι τζάμπα (ναι υπάρχουν μερικές εταιριές) 1. Η βιβόντι σαν εναλλακτικός πάροχος έχει δίκτυο παντού, όπως η τελεπάσπορτ, η 4νετ, κτλ. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

2. Ακόμα στην αγορά δεν είδα εταιρία που χρησιμοποιεί i-call. Τώρα αν συμφέρει, αν είναι αξιόπιστο δεν το ξέρω, δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Εγώ σε επιχείρηση δεν το είδα πάντως.

3. Αν δεν κάνω λάθος όλοι οι εναλλακτικοί χρησιμοποιούν Η323.

4. Και εγώ προτιμώ το voip για το σπίτι, αλλά αν μιλάμε για επιχείρηση η οποία βγάζει λεφτά από το τηλέφωνο θέλει κάτι πιο σταθερό και εγγυημένο.

sdikr
19-04-06, 20:35
1. Η βιβόντι σαν εναλλακτικός πάροχος έχει δίκτυο παντού, όπως η τελεπάσπορτ, η 4νετ, κτλ. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

2. Ακόμα στην αγορά δεν είδα εταιρία που χρησιμοποιεί i-call. Τώρα αν συμφέρει, αν είναι αξιόπιστο δεν το ξέρω, δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Εγώ σε επιχείρηση δεν το είδα πάντως.

3. Αν δεν κάνω λάθος όλοι οι εναλλακτικοί χρησιμοποιούν Η323.

4. Και εγώ προτιμώ το voip για το σπίτι, αλλά αν μιλάμε για επιχείρηση η οποία βγάζει λεφτά από το τηλέφωνο θέλει κάτι πιο σταθερό και εγγυημένο.

1. μιλάω για το dslphone γιατί με αυτό κάνεις συγκρίση εσύ

2. Εγω το έχω δει, όπως και αρκετοί άλλοι εδω μέσα, ειδικά μάλιστα σε σπιτιά είναι μια πολύ καλή επιλογή

3. το dslphone είναι h323, το Icall sip, και φυσικα ο καθένας έχει το δικό του

4. Οπότε Οτε γιατί το dslphone όπως και να το κάνεις δεν είναι σταθερό ;) ή να πω για κάποιους εναλακτικούς που τους πέρνεις τηλέφωνο και λένε εε πάρτε με το προθεμα του οτε μέχρι να φιαξει το πρόβλημα

thestria
19-04-06, 21:13
1. μιλάω για το dslphone γιατί με αυτό κάνεις συγκρίση εσύ

2. Εγω το έχω δει, όπως και αρκετοί άλλοι εδω μέσα, ειδικά μάλιστα σε σπιτιά είναι μια πολύ καλή επιλογή

3. το dslphone είναι h323, το Icall sip, και φυσικα ο καθένας έχει το δικό του

4. Οπότε Οτε γιατί το dslphone όπως και να το κάνεις δεν είναι σταθερό ;) ή να πω για κάποιους εναλακτικούς που τους πέρνεις τηλέφωνο και λένε εε πάρτε με το προθεμα του οτε μέχρι να φιαξει το πρόβλημα Δύο κοκκόρια μάλωναν σε ξένο αχυρώνα...
Προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλο για τα δίκαια και για τα πιστεύω του...
Δεν γίνεται να συμφωνίσουμε.
1. Σύγκριση τιμών δεν έκανα μεταξύ οτε και dslphone. Οι τιμές που έγραψα αφορούν τα επαγγελματικά προγράμματα τηλεφωνίας της βιβόντι (0,023 + 2 ώρες αστικά κάθε μήνα, κάθε γραμμή).
2. Το dslphone δεν το έχω δουλέψει. Έχω όμως διαβάσει κριτικές ανθρώπων που το χρησιμοποιούν και περιμένουν πως και πως θα εφαρμοστεί η φορητοτητα έτσι ώστε να κόψουν τον οτε. Κάτι θα ξέρουν αυτοί.
3. Μπορεί το icall να είναι οκ, αλλά όπως είπα δεν το ξέρω, δεν το έψαξα ποτέ. Αυτό που είπα είναι ότι δεν το έχω δει σε επιχειρήσεις. Επίσης το icall θα πειστούν να το χρησιμοποιήσουν άτομα εξοικιωμένα με την τεχνολογία.
4. Σωστά λες ότι ο οτε παρέχει σταθερότητα. Θα με βρεις σύμφωνο 100%. Το ζήτημα όμως για έναν επιχειρηματία (δεν μιλώ για σπίτια) είναι να βρεθεί η χρυσή τομή μεταξύ μείωσης κόστους και ποιότητας υπηρεσιών.
Αυτά για σήμερα.

furious99
19-04-06, 21:34
Τεχνικα ζητας το εξης: Μια βαση δεδομενων μερικων εκατομμυριων τηλ. που θα ενημερωνεται δυναμικα 24 ωρες 7 μερες, στην οποια μαλιστα θα εχουν και προσβαση οι παντες αν πασα στιγμη.

Όχι, ζητάω μια βάση δεδομένων η πρόσβαση στην οποία θα δίνεται με αίτηση του πελάτη και με κωδικούς και με βάση την επέκταση του internet στη χώρα οι χρήστες δε θα είναι και πάρα πολλοί! Άλλωστε τα στοιχεία υπάρχουν ήδη στο intranet του ΟΤΕ, και το ξέρω (χωρίς να είμαι ειδικός) γιατί όταν διέκοψα πρόσφατα μια τηλεφωνική σύνδεση μου πλήρωσα άμεσα τα οφειλόμενα άρα τα στοιχεία είναι κάθε στιγμή διαθέσιμα...

manoulamou
19-04-06, 22:09
Πιστευω παντως περαν της *** του γνωστου ΟΤΕ, το θεμα δεν ειναι
αν υπαρχουν τα στοιχεια ετοιμα προς διαθεσιν αλλα το κατα ποσον θελουν και μπορουν!
Σκεφτειτε τι γινεται με τις εκλογες και τις πανελληνιες, που παρ ολο το mirroring
καποια στιγμη απο τις χιλιαδες επισκεπτων οι servers καταρρεουν.
Δεν ειναι ακατορθωτο, απλα θελει πολυ καλη οργανωση.

maik
20-04-06, 01:14
Όχι, ζητάω μια βάση δεδομένων η πρόσβαση στην οποία θα δίνεται με αίτηση του πελάτη και με κωδικούς και με βάση την επέκταση του internet στη χώρα οι χρήστες δε θα είναι και πάρα πολλοί! Άλλωστε τα στοιχεία υπάρχουν ήδη στο intranet του ΟΤΕ, και το ξέρω (χωρίς να είμαι ειδικός) γιατί όταν διέκοψα πρόσφατα μια τηλεφωνική σύνδεση μου πλήρωσα άμεσα τα οφειλόμενα άρα τα στοιχεία είναι κάθε στιγμή διαθέσιμα...
Αλλο πραγμα να ειναι διαθεσιμα σε 2, 5 , 10 αναζητησεις την μερα στο τοποικο intranet και αλλο δημοσια δηλαδη στο internet σε εκατομμυρια αναζητησεις.
Στο τελος τελος υπαρχει και ο αναλυτικος λογαριασμος που μπορεις να δεις τις χρεωσεις.

dkounal
24-04-06, 10:33
Αλλο πραγμα να ειναι διαθεσιμα σε 2, 5 , 10 αναζητησεις την μερα στο τοποικο intranet και αλλο δημοσια δηλαδη στο internet σε εκατομμυρια αναζητησεις.
Στο τελος τελος υπαρχει και ο αναλυτικος λογαριασμος που μπορεις να δεις τις χρεωσεις.
Θα μπορούσε ο ΟΤΕ να έχει ένα site με αντίγραφο database που χρησιμοποιεί στο intranet του, που θα ενημερώνεται στις 12 το βράδυ και θα μπορούσε όποιος θέλει να βλέπει τι γίνεται. Δεν είναι ανέφικτο και δεν θα επιρεάσει πουθενά την λειτουργία του ΟΤΕ... Να μην πω για βάσεις που αυτόματα ενημερώνουν και ένα επιπλέον μηχάνημα database server σε κάθε αλλαγή όταν το ορίσεις σαν backup. Αλλά υπάρχουν τέτοιες δυνατότητες στον ΟΤΕ; Και το κυριότερο, υπαρχει διάθεση στα διευθυντικά στελέχη για τέτοιες αποφάσεις;
Νομίζω όμως ότι το υπάρχον σύστημα διαχείρησης του ΟΤΕ λειτουργεί γιατί κάποιος ΟΤΕτζής γυρνά συνεχώς μια μανιβέλα.... Όταν δε, δεν την γυρνά αρκετά γρήγορα, συμβαίνουν διάφορα περίεργα. Σε μένα ας πούμε, έχουν συμβεί τα ακόλουθα (που θα βγάζουν αυτά σε site...):
- Σου βάζουν στο λογαριασμό κλήσεις που έγιναν πριν 1 χρόνο και που είχαν ξεχάσει να τις βάλουν
- Σου στέλνουν ξεχωριστό φάκελο με τις αναλυτικές για κάθε MSN.
- Σου λένε ότι το MSN είναι ξεχωριστή γραμμή και σου βάζουν και έξτρα πάγιο...

maik
24-04-06, 12:13
- Σου στέλνουν ξεχωριστό φάκελο με τις αναλυτικές για κάθε MSN.
- Σου λένε ότι το MSN είναι ξεχωριστή γραμμή και σου βάζουν και έξτρα πάγιο...
Απο την μια θελεις αναλυτικο απο την αλλη δεν θελεις !!! Αποφασισε.
Παγιο 1,5€ και σου το λενε απο την αρχη. Αν δεν θελεις δεν το βαζεις , πολυ απλο.

maik
24-04-06, 12:21
Δεν ειναι ακατορθωτο, απλα θελει πολυ καλη οργανωση.
Ακατορθωτο δεν ειναι τιποτε . Αλλα ποια η σκοπιμοτητα και χρησιμοτητα να γινει ολη αυτη η διαδικασια. Αφου υπαρχει ο αναλυτικος λογαριασμος. Ειναι κατι σαν να κατεβαινεις καθε μερα και να ελεγχεις τον μετρητη της ΔΕΗ για να δεις ποσα kW καταναλωσες . Ποσοι το κανουν αραγε;;

dkounal
24-04-06, 12:54
Απο την μια θελεις αναλυτικο απο την αλλη δεν θελεις !!! Αποφασισε.
Παγιο 1,5€ και σου το λενε απο την αρχη. Αν δεν θελεις δεν το βαζεις , πολυ απλο.
Ο αναλυτικός λογαριασμός στην τηλεφωνία για κλήσεις άνω των 3 λεπτών είναι χωρίς επιπλέον χρέωση. Ο σχολιασμός μου ηταν ότι το σύστημα τους είναι τόσο χάλι που για το ένα MSN το στέλνει μαζί με το λογαριασμό και για το κεντρικό MSN το στέλνει σε ξεχωριστό φάκελο (η χαρά του ταχυδρομείου γαρ).


Ακατορθωτο δεν ειναι τιποτε . Αλλα ποια η σκοπιμοτητα και χρησιμοτητα να γινει ολη αυτη η διαδικασια. Αφου υπαρχει ο αναλυτικος λογαριασμος. Ειναι κατι σαν να κατεβαινεις καθε μερα και να ελεγχεις τον μετρητη της ΔΕΗ για να δεις ποσα kW καταναλωσες . Ποσοι το κανουν αραγε;;
Το θέμα δεν είναι πόσοι το κάνουν. Δεν θα σε αναγκάσει κανείς να μπεις με το ζόρι να το δεις στο Internet, όπως κανείς δεν σε αναγκάζει να ελέγχεις το μετρητή της ΔΕΗ εάν δεν το θέλεις. Στην ΔΕΗ όμως έχεις αυτή τη δυνατότητα, στον ΟΤΕ όχι. Να σου θυμίσω ξανά ότι μόλις είχα βάλει ADSL μου ήρθε μια καμπάνα 200 ευρώ από κλήσεις 8962χχχχχ διάρκειας 4 μηνών που ο ΟΤΕ "ξέχασε" να τις βάλει στο λογαριασμό ένα χρόνο πριν; Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σου πω το τι πέρασα για να βρουν ακόμη και οι υπάλληλοι του ΟΤΕ την προέλευση τους ένα χρόνο μετά... τα ζεις νομίζω καθε μέρα...:) :)

mrsaccess
24-04-06, 14:01
Προσωπικά απλά το θεωρώ στενομυαλιά και οκνηρία του ΟΤΕ.

Δεν είναι δύσκολο να γίνει ούτε έχει υπερβολικές απαιτήσεις. Πέρα των πανίσχυρων μηχανημάτων και προγραμμάτων που υπάρχουν σήμερα και μπορούν να διαχειρίζονται πολλαπλάσιο όγκο δεδομένων δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ούτως ή άλλως πόσοι θα χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη υπηρεσία;
Όταν πάνω από το 70% των Ελλήνων σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα δεν έχει μπει ποτέ στο internet λέτε να μπει για να δει τον λογαριασμό; Και από αυτούς που μπαίνουν τακτικά πόσοι θα είναι πάνω από το refresh συνέχεια;;;

Όχι, δεν είναι η δυσκολία του προβλήματος, είναι η ανικανότητα κάποιων στελεχών του ΟΤΕ να κατανοήσουν ότι κάποιοι άνθρωποι δουλεύουμε καλύτερα με τους αριθμούς και να μας στηρίξουν...

maik
24-04-06, 15:53
;
Όταν πάνω από το 70% των Ελλήνων σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα δεν έχει μπει ποτέ στο internet λέτε να μπει για να δει τον λογαριασμό; Και από αυτούς που μπαίνουν τακτικά πόσοι θα είναι πάνω από το refresh συνέχεια;;;
.
Ακριβως αυτο. Ποσοι ειναι τελικα αυτοι που θα κανουν χρηση αυτης της υπηρεσιας ωστε να αξιζει μια τετοια προσπαθεια και δαπανη;;
Ποσοι ειναι αυτοι που θελουν να ξερουν την χρεωση καθε μερα;; Ποσοι ειναι αυτοι που κοιτανε καθε μερα τον μετρητη της ΔΕΗ ή της Υδρευσης;; Αξιζει να γινει ολη αυτη η διαδικασια για μερικες εκατονταδες πελατες;;

dkounal
24-04-06, 15:57
Ακριβως αυτο. Ποσοι ειναι τελικα αυτοι που θα κανουν χρηση αυτης της υπηρεσιας ωστε να αξιζει μια τετοια προσπαθεια και δαπανη;;
Ποσοι ειναι αυτοι που θελουν να ξερουν την χρεωση καθε μερα;; Ποσοι ειναι αυτοι που κοιτανε καθε μερα τον μετρητη της ΔΕΗ ή της Υδρευσης;; Αξιζει να γινει ολη αυτη η διαδικασια για μερικες εκατονταδες πελατες;;

Να υποθέσω ότι είχες γράψει και την όμοια ατάκα για το ADSL πριν ένα χρόνο όταν οι ιθύνοτες του ΟΤΕ υπολογίζαν τους υποψήφιους χρήστες του ADSL στην Ελλάδα;

maik
24-04-06, 16:06
Να υποθέσω ότι είχες γράψει και την όμοια ατάκα για το ADSL πριν ένα χρόνο όταν οι ιθύνοτες του ΟΤΕ υπολογίζαν τους υποψήφιους χρήστες του ADSL στην Ελλάδα;

Αλλα λεει η γιαγια μου, αλλα ακουν τα αυτια μου.
Δωδεκα Αποστολοι καθενας με τον πονο του.
Απο την Πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα.

mrsaccess
24-04-06, 19:25
Ακριβως αυτο. Ποσοι ειναι τελικα αυτοι που θα κανουν χρηση αυτης της υπηρεσιας ωστε να αξιζει μια τετοια προσπαθεια και δαπανη;;
Ποσοι ειναι αυτοι που θελουν να ξερουν την χρεωση καθε μερα;; Ποσοι ειναι αυτοι που κοιτανε καθε μερα τον μετρητη της ΔΕΗ ή της Υδρευσης;; Αξιζει να γινει ολη αυτη η διαδικασια για μερικες εκατονταδες πελατες;;
Προσωπικά αρνούμαι να δεχθώ ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο. Ίσα ίσα που το θεωρώ πολύ εύκολο και φθηνό να γίνει.
Ωστόσο χρειάζεται πρωτοβουλία και δυστυχώς στον ΟΤΕ βλέπω μόνο διαφημιστική πρωτοβουλία (πχ θα διαφημιστούμε στο... fame story).

chrisyah
24-04-06, 20:13
Χμμμ για να δούμε...

Αν αύριο ερχόνταν ο ΟΤΕ και μου έλεγε :

Επειδή ο λογαριασμός σε χαρτί κοστίζει σας δίνουμε εναλλακτικά τον τρόπο να "βλέπετε" τον λογαριασμό σας on-line και θα σας κόψουμε πχ 1 € το δίμηνο...

Γιατί να μην το κάνω ???

Και κάτι άλλο σχετικά με το αν θα είχε απήχηση :

Ας έκανε ένα τηλεφωνικό γκάλοπ...

Τόσες και τόσες εταιρίες διενεργούν έρευνες αγοράς, γιατί όχι ο ΟΤΕ ?

Την υπηρεσία χρεώσιμη ή μη την δημιουργείς την προσφέρεις στο κοινό και άν πιάσει έπιασε, σαν επιχείρηση παίρνεις το ρίσκο, έτσι δεν πρέπει να λειτουργεί ο ΟΤΕ ή τι λεω τώρα ??

:hmm:

nrg_polini
27-04-06, 22:18
Εδω το κανουν πολυ μικροτερες εταιριες (αλτεκ, φορθνετ) και πολυ μεγαλυτερες εταιριες (ΒΤ) και δεν μπορει να το κανει ο οτε? Απλα μαλλον δεν υπαρχει ενδιαφερον και απο τους πελατες.

chrisyah
28-04-06, 13:26
Εδω το κανουν πολυ μικροτερες εταιριες (αλτεκ, φορθνετ) και πολυ μεγαλυτερες εταιριες (ΒΤ) και δεν μπορει να το κανει ο οτε? Απλα μαλλον δεν υπαρχει ενδιαφερον και απο τους πελατες.

Γιατί υπήρξε ενδιαφέρον από τους πελάτες (Altec, Forthnet) και υλοποιήθηκε ?

ή μήπως οι άνθρωποι σε αυτές τις εταιρίες "ψαχνωνται" περισσότερο ?

nrg_polini
28-04-06, 19:20
Μαλλον οι πελατες και οι υπαλληλοι αυτων των εταιριων ψαχνονται περισσοτερο, και ζητουν περισσοτερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.