PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναρκωτικά, η γνώμη σας



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

Xguru
18-04-06, 03:42
Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα. Νοιωθεις οτι για κακο σε περιοριζουνε σε αυτο το ζητημα ?? Νοιωθεις οτι "θελω να το κανω αλλα αυτη η κακια πολειτια δεν με αφηνει" ?? Εαν σου λειπει τοσο πολυ γιατι δεν πας να το κανεις ???

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, δεν κατάλαβες προφανώς αυτό που λέω. Οπότε το λέω πιο σχηματικά με 1-2 παράδειγματα για να το καταλάβεις:

Γουστάρω να πηδάω με αλεξίπτωτο. Υπάρχει 1 στις 1000 πιθανότητα να μην ανοίξει και να πεθάνω ή μπορεί να μην πέσω καλά και πιθανότατα θα έχω τραυματισμούς. Με τη λογική σου θα πρέπει να μου το απαγορεύσουν.
Μου αρέσει το επαγγελματικό box, σχεδόν σίγουρα μετά απο 10 χρόνια θα έχω σοβαρά προβλήματα υγείας από το ξύλο στην κεφάλα μου, μάλιστα μπορεί και να έχω χαζέψει από αυτό. Πρέπει να το απαγορεύσει.
Όπως επίσης να απαγορεύσουν sex χωρίς προφύλαξη εκτός αν κατατεθούν εξετάσεις αίματος.

WandereR
18-04-06, 03:43
Αν είναι δυνατόν, η επίσημη γραμμή ενός κράτους να είναι να εξοντώσει οικονομικά τους εμπορους! Δηλαδή πόσο ξεφτύλες πρέπει να είναι οι διοικούντες για να παραδεχτούν ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν στους εμπόρους είναι να τους ... ζημιώσουν εμπορικά και οικονομικά; Οι αρχές τις αγοράς δεν ισχύουν στα πάντα! (ειδικά στα ναρκωτικά που οι νόμοι τις αγορά ΔΕΝ ισχύουν -> η προσφορά ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ζήτηση, το φαινόμενο είναι εκθετικό και viral.)

Ειι!! δεν κατάλαβω γιατί πρεπει η εξόντωση τους να είναι "θεαματική"... Εμένα με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα.

Εσυ τώρα το καλοκαιράκι αν θες να κοιμηθείς χωρίς κουνουπια στο δωματιο σου θα αφήσεις το φώς αναμένο και θα κυνηγάς να τα πιάσεις το βράδυ ή απλά θα έχεις φροντίσει να κλείσεις απο πριν τη λάμπα??! Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να μπορέσεις να το παίξεις ήρωας χοροπηδώντας στο τέλος πάνω στο κρεββατι σου δίπλα στα διαμελισμένα κορμιά των εχθρών σου στους τοίχους, άλλα μόνο στη δεύτερη θα μπορέσεις να το παίξεις έξυπνος.

Έχεις κάτσει να σκεφτείς πάνω απο 3 δευτορόλεπτα πόσα απο τα προβλήματα των ναρκωτικών οφείλονται στην τιμή τους??

Απο φαρμακείο, και απο κει και πέρα συζητάμε και τους τρόπους περιορισμού τους(βιβλιάριο χρήστη πχ). Η σημερινή κατάσταση είναι για γέλια. Για γέλια είναι και οι δυο τελευταίες επιλογές του poll...

Με το ζόρι απαντάω, βαθυστόχαστες απόψεις πετάτε

pelasgian
18-04-06, 03:45
Πειραματικές πολιτικές και κοσμοσωτήριες αλλαγές είδαμε, ευχαριστώ δεν θα πάρουμε.

Θέλω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να δω τους αστυνόμους να συμπεριφέρονται ως αστυνόμοι που εξυπηρετούν το δημόσιο συμφέρον:

όχι αστυνομία προνόμοιο των «παραγόντων»
όχι αστυνομία «προστάτη» που πουλάει μαγκιά μόνο σε βαποράκια και τροτέζες
όχι αστυνομία που όταν δει τη στραβή τρέχει να κρυφτεί γιατί ΦΟΒΑΤΑΙ τις μαφίες

Δηλαδή, αν οι ένοπλοι που όρισε το κράτος να μας προστατεύσουν φοβούνται τις μαφίες, οι πολίτες τι πρέπει να κάνουν, να κλειδαμπαρωθούν στα σπίτια τους και να κάνουν τη προσευχή τους;

Τα ναρκωτικά είναι εγκληματικότητα και το κράτος δε μπορεί να την αντιμετωπίσει, γιατί δεν έχει την εμπιστοσύνη των πολιτών του, διότι το προσωπικό του είναι ανεκπαίδευτο, διότι οι διαδικασίες και τα πρωτόκολλα ακολουθούνται «χαλαρά», ραχάτικα και τουρκανατολίτικα και κυρίως διότι υπάρχει ο γραψαρχιδισμός προς αυτούς που ΚΑΝΟΥΝ το καθήκον τους.

Έχω βαρεθεί να ακούω ιστορίες για σωστούς αστυνομικούς που έκαναν τη δουλειά τους και δεν τους κάλυψε κανείς όταν κάτι πήγε στραβά. Και έχω βαρεθεί να ακούω να λένε φασίστες, σπιούνους, καρφιά και άλλα ωραία όσους θέλουν μία ισχυρή αστυνομία ή συνεργασία της με ομάδες πολιτικής προστασίας.

Οι εποχές του χωροφύλακα που έστελνε τους κομμουνιστές στη μακρόνησο πέρασαν, έχουμε 30 χρόνια μεταπολίτευση, υπάρχει εθνική συμφιλίωση, αλλά υπάρχει και πολύ έγκλημα στους δρόμους μας και αυτό με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα λυθεί. Προσωπικά προτιμώ την αστυνομία από την αυτοδικία.

Και δε ξέρω για σας, αλλά αν αύριο μάθω ότι ο οποιοσδήποτε και τον οποιοδήποτε λόγο έδωσε ναρκωτικά στο δικό μου παιδί, θα τον θάψω και δε με νοιάζει αν θα πάω φυλακή ή αν θα σκοτωθώ στη πορεία.

The_StarGazer
18-04-06, 03:46
Στο τέλος θα μας πούνε τέρμα η σκέψη για εσάς θα αποφασιζουμε εμείς για εσάς.

Για τα πιο πανω και εγω συμφωνω μαζι σου. Αλλα για αυτο εδω οχι.
Το "τερμα η σκεψη" δεν θα μας το πουν ετσι. Με αλλο τροπο θα γινει. Μη με ρωτησεις με πιο. Δεν ξερω να σου απαντησω. Τα ναρκωτικα ομως μπορει να ειναι ενας απο αυτους.

Ξερεις πολλους χρηστες μεσα στην μαστουρα τους να μπορουν να σκεφτουν....οτιδηποτε ??

edit Xuru τα ιδια που λεω και στον sdikr.

WandereR
18-04-06, 03:51
Οι αρχές τις αγοράς δεν ισχύουν στα πάντα! (ειδικά στα ναρκωτικά που οι νόμοι τις αγορά ΔΕΝ ισχύουν -> η προσφορά ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ζήτηση, το φαινόμενο είναι εκθετικό και viral.)

Σοβαρά???

Γιατι ο χρυσός κάνει όσο 10000 φορές ο σίδηρος, και 50 φορές το ασήμι?? Επειδή λάμπει πιο πόλύ? ;)

jim68
18-04-06, 03:55
Και δε ξέρω για σας, αλλά αν αύριο μάθω ότι ο οποιοσδήποτε και τον οποιοδήποτε λόγο έδωσε ναρκωτικά στο δικό μου παιδί, θα τον θάψω και δε με νοιάζει αν θα πάω φυλακή ή αν θα σκοτωθώ στη πορεία.
Σωστός ο pelasgian εγκρίνω και επαυξάνω

Xguru
18-04-06, 04:01
Τελικά τι είναι πιο επικίνδυνο η νομιμοποίηση των ελαφρών ή η γενίκευση της χρήσης "ναρκωτικών" trendy ψυχοφαρμάκων; Η άποψή μου είναι ότι αρμενίζουμε στραβά και δεν πρόκειται να μπούμε στον ίσιο δρόμο με απαγορεύσεις.

WAntilles
18-04-06, 04:06
Συμφωνώ με τον Πελασγό σε όλα.

Εξάλλου, σε αυτή την θεοκρατική χώρα, το μεγαλύτερο - δυστυχώς νόμιμο - ναρκωτικό είναι η κάθε είδους θρησκεία.

GoG
18-04-06, 04:06
Και δε ξέρω για σας, αλλά αν αύριο μάθω ότι ο οποιοσδήποτε και τον οποιοδήποτε λόγο έδωσε ναρκωτικά στο δικό μου παιδί, θα τον θάψω και δε με νοιάζει αν θα πάω φυλακή ή αν θα σκοτωθώ στη πορεία.
Σωστός ο pelasgian εγκρίνω και επαυξάνω
Και γω μια απ'τα ιδια φιλε..Αν εδινε καποιος ναρκωτικα στο παιδι μου δεν ξερω αν τον σκοτωνα αλλα νοσοκομειο θα πηγαινε να θυμοταν την ωρα και τη στιγμη που εκανε τη λαλακια...

sdikr
18-04-06, 04:45
Και γω μια απ'τα ιδια φιλε..Αν εδινε καποιος ναρκωτικα στο παιδι μου δεν ξερω αν τον σκοτωνα αλλα νοσοκομειο θα πηγαινε να θυμοταν την ωρα και τη στιγμη που εκανε τη λαλακια...

Και δε ξέρω για σας, αλλά αν αύριο μάθω ότι ο οποιοσδήποτε και τον οποιοδήποτε λόγο έδωσε ναρκωτικά στο δικό μου παιδί, θα τον θάψω και δε με νοιάζει αν θα πάω φυλακή ή αν θα σκοτωθώ στη πορεία.
Σωστός ο pelasgian εγκρίνω και επαυξάνω

Τώρα συγνώμη για αυτό που θα πώ, αλλά κάποιος θα δώσει όπως λές ναρκωτικά στο παιδί σου, αν το παιδί σου δεν ξέρει τι να διαλέξει τότε το πρόβλημα είναι αλλού και όχι οτι υπάρχουν τα ναρκωτικά.



Συμφωνώ με τον Πελασγό σε όλα.

Εξάλλου, σε αυτή την υπερχουντική-θεοκρατική χώρα, το μεγαλύτερο - δυστυχώς νόμιμο - ναρκωτικό είναι η κάθε είδους θρησκεία.

Καλά μερικά πράγματα δεν θα αλλάξουν όμως το παρόν δεν έχει καμία σχέση με χουντα ή θρησκεία

wizardakis
18-04-06, 05:58
Παιδια, ειστε λιγο εξω απ' την πραγματικοτητα σε αυτο το θεμα. Γιατι πιστευετε οτι ειναι τοσο επιθετικοι οι ναρκωμανεις; Εχετε δει πως ειναι? Οι περισσοτεροι δεν μπορουν να παρουν τα ποδια τους, πως θα σας κανουν κακο? Οσοι απ' αυτους με 'χουν πλησιασει για να τους δωσω ψιλα για εισητηριο,για τηλεφωνο... ηταν ζωντανοι-νεκροι (οχι η μπαντα). Αυτοι ειναι τα θυματα και οχι οι θυτες. Αυτοι που μπορουν να σου κανουν εν δυναμει κακο ειναι ορισμενοι αλβανοι,ρωσοι, και καποιοι δικοι μας Ελληνες (μαγκες...) που γεννηθηκαν να κανουν τετοιες μ@λ@κιες και τιποτε αλλο.

Να δεις ομως πως ειναι οταν περναει η επηρεια ..
Τοτε κλεβουνε , γινονται επιθετικοι και αδιστακτοι προκειμενου να ξαναγυρισουν στην προηγουμενη κατασταση.

Το θεμα ειναι απλο . Η καταχρηση στα σκληρα οπως και στο αλκοολ οδηγει στον θανατο .
Κανενας δεν σκοτωνει και κλεβει και γινεται βιαιος και εκπορνευεται για να πιει την μπυρα του ομως ενω στην αλλη περιπτωση γινεται.

Γιατι ομως........?;)

kourampies
18-04-06, 06:05
Συμφωνώ με τον Πελασγό σε όλα.

Εξάλλου, σε αυτή την θεοκρατική χώρα, το μεγαλύτερο - δυστυχώς νόμιμο - ναρκωτικό είναι η κάθε είδους θρησκεία.

Απορώ πως γίνεται να συνδιάζεις μια τόσο σωστή άποψη με απόψεις τόσο εξωφρενικά τραβηγμένες όσο η παρακάτω.



- Νόμοι υπέρ των εκτρώσεων

Kiwi
18-04-06, 08:30
Εφόσον το αλκοόλ, ο τζόγος και η θρησκεία είναι νόμιμα, γιατί όχι και τα ναρκωτικά.

Ψήφισα υπέρ της νομιμοποίησης των "μαλακών" ναρκωτικών μόνο, απλά σαν πρώτο βήμα ώστε αργότερα να επέλθει και η πλήρης νομιμοποίηση. Διαφορετικά νομίζω πως (όπως έχει ήδη επισημανθεί) ξαφνικά θα είχαμε χιλιάδες πιτσιρίκια μέσα στην ηρωίνη.

aroutis
18-04-06, 08:50
Πληρης ΠΟΙΝΗΚΟΠΟΙΗΣΗ των ναρκοτικών στο επίπεδο των εμπόρων με ανώτατη ποινη την θανατική. (Ναι, επαναφορά της θανατικής ποινής).


Τώρα συγνώμη για αυτό που θα πώ, αλλά κάποιος θα δώσει όπως λές ναρκωτικά στο παιδί σου, αν το παιδί σου δεν ξέρει τι να διαλέξει τότε το πρόβλημα είναι αλλού και όχι οτι υπάρχουν τα ναρκωτικά.Συγνώμη αλλά το πρόβλημα εχει δύο διαστάσεις :
τον έμπορο και τον άνθρωπο που θα λάβει τη δόση.

Και αν ο χρήστης κάνει τη βλακεία και πάρει το ναρκωτικό αυτό ειναι κάτι που θα πρέπει να αντιμετωπιστεί (ψυχιατρική υποστήριξη κλπ), αλλά τον ΚΕΡΑΤΑ ΦΟΝΙΑ που έδωσε το δηλητηριο, καμία αναστολή.

DEATH BY OVERDOSE:evil:

papdoux
18-04-06, 09:33
Δε μπορω να ψηφισω γιατι δεν ξερω τι ειναι πιο καλο, η αποποινικοποιηση ή η συνεχιση της ποινικοποιησης οπως ειναι τωρα με καποιες αλλαγες.
Αυτο που ξερω ειναι οτι ο ανθρωπος ειναι ενα ον επιρρεπεις σε πειρασμους και ενδιδει ευκολα (και ας ξερει οτι θα του κανει κακο). Επισης, ξερουμε οτι οποιος ενδωσει σε καποιον πειρασμο, δυσκολα ξεφευγει μετα. Η καλυτερη φραση που εχω διαβασει εδω μεσα γυρω απο πειρασμους ειναι η υπογραφη της manoulamou. Απο εκει και περα ας δουμε λιγο την πραγματικη κατασταση της κοινωνιας σε πραγματα που ειναι αποποινικοποιημενα και ποσο ευκολα εξελισονται σε παθος ενω υπαρχει η ενημερωση.
Εδω και οι γιατροι δινουν τα ψυχοφαρμακα με τη σεσουλα σε συνταγες.

supermario
18-04-06, 10:08
Σκεψού τώρα που είναι στη ζούλα και βρίκσεις παντού,όταν και αν γίνουν ελέυθερα στην Ελλάδα θα γίνει πανικός!


Μπαααα. Λες και δεν ξερεις τον Ελληνα. Δωστου παρανομια και παρτου την ψυχη!!! Αν τα νομιμοποιησουν ελαχιστοι θα παιρνουν. Αφου δεν θα ειναι παρανομο.

Κατι παρομοιο δεν ειχε γινει με τις πατατες οταν πρωτοηρθαν στην Ελλαδα;;;

No-Name
18-04-06, 10:17
Μπαααα. Λες και δεν ξερεις τον Ελληνα. Δωστου παρανομια και παρτου την ψυχη!!! Αν τα νομιμοποιησουν ελαχιστοι θα παιρνουν. Αφου δεν θα ειναι παρανομο.

Κατι παρομοιο δεν ειχε γινει με τις πατατες οταν πρωτοηρθαν στην Ελλαδα;;;

Mακάρι να γίνει έτσι και να είμαι εγώ ο παράλογος.:D

vasper
18-04-06, 10:22
Μια μικρή ιστοριούλα:

Είμαι στην Ομόνοια (το σωτήριο έτος 2001, πριν την ανακατασκευή) και δίπλα μου βλέπω να γίνεται αγοραπωλησία ηρωϊνης. Πάω στο κοντινότερο καρτοτηλέφωνο και πέρνω το 100.
Τηλ: 100... άμεση δράση...
Εγώ: Βρίσκομαι στην Ομόνοια, στον Μπακάκο και δίπλα μου γίνεται αγοραπωλησία ναρκωτικών. Αν ειδοποιήσετε το τμήμα θα είμαι εδώ για να τους δείξω που και ποιός.
Τηλ: Κύριε θα πρέπει να καλέσετε το 107, την δίωξη Ναρκωτικών.
Εγώ: !!!! Δεν έχω την δυνατότητα να πάρω άλλο τηλέφωνο. Αν ειδοποιήσετε τώρα το τμήμα θα τους προλάβουν...
Τηλ: Μας έχετε ξαναενοχλήσει;
Εγώ: !!!! Ενόχληση είναι ο πολίτης που ειδοποιεί για εμπόριο ναρκωτικών; Πλάκα μου κάνετε; Σας παρακαλώ στείλτε έναν αστυνομικό... στον Μπακάκο είναι....
Τηλ: Πάρτε το 107 .... κλικ. (Το έκλεισε!!!)

Τώρα... γιατί μου απάντησε άμεση δράση όταν το σήκωσε... δεν κατάλαβα. Αλλά απλά έφυγα και δεν ξαναασχοληθηκα. Αφού τους ενοχλώ....!!!!

Kiwi
18-04-06, 10:29
Λες και η Άμεση Δράση ή η Δίωξη δεν γνωρίζουν τί γίνεται στην Ομόνοια. Λες και άμα ήθελαν δεν είχαν σταθερή ολονύχτια περιπολία. Προτιμάνε όμως να γεμίζουν τα Εξάρχεια με κλούβες standing by και δεκάδες ΜΑΤατζήδες προληπτικά, παρά να έχουν σταθερή παρουσία στην Ομόνοια. Εμένα για φιάσκο μου ακούγεται η δημόσια αγοραπωλησία ηρωινής σε μέρη που γνωρίζει όλος ο κόσμος αλλά η Αστυνομία :whistle:

johnkall69
18-04-06, 10:38
Ελαφρά βαρυά, όλα απαγορευμένα.
Περιμένω πότε θα απαγορευτεί και το κάπνισμα απλού καπνού.


ΠΟΤΕ. Είσαι υπερβολικός. Πολύ υπερβολικός. Το τσιγάρο μπορεί να χρησημέψει τουλάχιστον σε καταστάσεις άγχους, απελπισίας κλπ. Δεν έχει όλος ο κόσμος τον ίδιο χαρακτήρα για να είναι ήρεμος. Ειμαι κάτα της κατάχρησης φυσικά.

Ψήφισα: Όχι, θα ήμουν υπέρ μόνο μιας αποποινικοποίσης των "ελαφρών ναρκωτικών" ενοόντας της κάνναβης υπο όρους (Άνω των 18, ορισμένη ημερίσια δόση κλπ). Η Ολλανδία έχει το μικρότερο ποσοστό θανάτων απο ναρκωτικά και το μικρότερο ποσοστό χρήσης βαρυών ναρκοτικών σε όλη την Ευρώπη.
Γιατί?!
Γιατί εφόσον κάτι είναι νόμιμο δεν υπάρχει ούτε τόσο μεγάλος πειρασμός απο τον κόσμο και στο τέλος δεν του κάνει και αίσθηση. Σε αυτό οφείλετε το ότι κλείσανε πολλά coffee shop στην Ολλανδία και έχουνε μείνει λίγα τα οποία μαζεύουνε μόνο τουρίστες και φοιτητές. Και με αυτό τον τρόπο ούτε κάνει τον "άρρωστο" ο έμπορας ναρκοτικών ότι θέλει δίνοντάς του αργότερα βαρυά ναρκοτικά.
Πιστεύω πως θα άξιζε στην Ελλάδα να εφορμοστεί κάτι τέτοιο τουλάχιστον δοκιμαστικά, ούτε συ άλλος και τώρα όποιος γουστάρει να βρεί ναρκωτικά βρίσκει.
Άν δεν γινότανε κάτι να έβγαινε ο νόμος στους χρήστες ναρκοτικών με θανατική ποινή.

Προσωπικά είμαι κατά των ναρκωτικών. Επίσης με ενοχλεί η παρουσία χρηστών σε Ομόνοια και γύρο. Μου την σπάνε που ζητάνε χρήματα, μου τη σπάει που ληστεύουνε εξαιτίας ξεροκεφαλιάς τους .. ας πεθάνουνε όπως είναι. Αλήθεια τι θα γίνει με αυτούς ? Θα τους μαζέψουνε να τους στείλουνε καμιά φορά στο διαόλο απο εκει χάμου μαζί με τους κράχτες κωλόμπαρων κλπ? :evil:

johnkall69
18-04-06, 10:44
Εγώ: !!!! Ενόχληση είναι ο πολίτης που ειδοποιεί για εμπόριο ναρκωτικών; Πλάκα μου κάνετε; Σας παρακαλώ στείλτε έναν αστυνομικό... στον Μπακάκο είναι....
Τηλ: Πάρτε το 107 .... κλικ. (Το έκλεισε!!!)

Τώρα... γιατί μου απάντησε άμεση δράση όταν το σήκωσε... δεν κατάλαβα. Αλλά απλά έφυγα και δεν ξαναασχοληθηκα. Αφού τους ενοχλώ....!!!!

Γιατί είναι καραγκιόζηδες γιαυτό. Μιά φορά είμουνα στην Αγίου Κωνσταντίνου 40 μέτρα απο Πλατεία Ομονοίας στις 1 την νύχτα και σπάγανε 2 άτομα (πρεζέμποροι σίγουρα) έναν στον ξύλο και του λέγανε κάτι για δόση.
Το πρεζάκι φώναζε απο το ξύλο που έτρωγε και οι φωνές του ακουγόντουσταν μέχρι την Κρήτη...... στην Πλατεία Ομονοίας είχε 2 κλούβες και 30 μπάτσους και ξυνόντουσταν.
ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΓ. ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΝ ΣΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝΕ ΚΡΑΧΤΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΟΥΝΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Κάθοντε πρωί βράδυ έξω απο εκείνο το κωλο-παρακμιακό τσοντοcinema σας κλείνουνε σε ένα κωλόμπαρο και φεύγετε άφραγκοι μετά!!

No comments... Απλώς μην κυκλοφορείτε απο εκεί γιατί δεν πρόκειτε να σας φυλάξει κανείς. :mad:
Θυμήθηκα ένα post του pelasgian που έλεγε γιατί τους λέμε μπάτσους και όχι αστυνομικούς... χειρότερα έπρεπε να τους λέμε όλοι.

HaRRy
18-04-06, 11:41
Από την πρέζα υποτίθεται ότι αδυνατίζεις όχι ότι παχαίνεις...

Αν δεις μερικές φωτός έχει γίνει ΚΟΚΚΑΛΙΑΡΑ...
μετά έχουν περάσει ΑΡΚΕΤΑ χρόνια και σίγουρα δεν είσαι το ίδιο στα 20 και το ίδιο στα 35+!!
Ισως τα έκοψε και το έριξε στο αλκοόλ μετα και πάχυνε ποιος ξέρει...
Πάντως ΟΚ δε νομίζω να ήταν και το καλύτερο κορίτσι, μάλλον είναι πόρνη τελικά αφού την συλλαμβάνουν συνέχεια... :hmm:

alexis79
18-04-06, 11:53
Η Ολλανδία έχει το μικρότερο ποσοστό θανάτων απο ναρκωτικά και το μικρότερο ποσοστό χρήσης βαρυών ναρκοτικών σε όλη την Ευρώπη.
Γιατί?!
Γιατί εφόσον κάτι είναι νόμιμο δεν υπάρχει ούτε τόσο μεγάλος πειρασμός απο τον κόσμο και στο τέλος δεν του κάνει και αίσθηση.


H Oλλανδια εχει επισης ποδηλατοδρομους,οι οδηγοι σταματανε στις διαβασεις πεζων και δεν περνανε τα φαναρια με βαθυ πορτοκαλι(κοκκινο),ουτε διανουνται 100 ατομα σε πορεια να κλεισουνε κεντρικες οδικες αρτηριες στην πολη,οσο δικιο και να εχουνε,ταλαιπωροντας ετσι χιλιαδες αλλους πολιτες....με αλλα λογια στην Ολλανδια υπαρχει τεραστια διαφορα παιδειας με την Ελλαδα,οποτε μην εισαι σιγουρος οτι θα εχουμε τα ιδια αποτελεσματα και εδω....


Γιατί είναι καραγκιόζηδες γιαυτό. Μιά φορά είμουνα στην Αγίου Κωνσταντίνου 40 μέτρα απο Πλατεία Ομονοίας στις 1 την νύχτα και σπάγανε 2 άτομα (πρεζέμποροι σίγουρα) έναν στον ξύλο και του λέγανε κάτι για δόση.
Το πρεζάκι φώναζε απο το ξύλο που έτρωγε και οι φωνές του ακουγόντουσταν μέχρι την Κρήτη...... στην Πλατεία Ομονοίας είχε 2 κλούβες και 30 μπάτσους και ξυνόντουσταν.



Εσυ πηγες να το καταγγειλεις μια και ευαισθητοποιηθηκες τοσο πολυ ή εκανες τον "αλεκο" λεγοντας "ε θα το ακουσαν ,δεν γινεται να μην το ακουσαν....εδω ακουστηκε στην...Κρητη"και την εκανες σιχτιριασμενος με ελαφρα πηδηματακια(ποιος μπλεκει τωρα,εχω το φαι στη φωτια διαφορετικα θα πηγαινα κ.τλ) νοιωθοντας την γνωστη αγανακτηση του Νεοελληνα"γιαολαφταινεοιαλλοικαιοχιεγω"?
Ο πολιτης αν ειναι ενεργος δεν νομιζω οτι θα μπορει να εχει κανεις δικαιολογιες για παραλειψεις κ.τ.λ;)

Xguru
18-04-06, 12:09
Εσυ πηγες να το καταγγειλεις μια και ευαισθητοποιηθηκες τοσο πολυ ή εκανες τον "αλεκο" λεγοντας "ε θα το ακουσαν ,δεν γινεται να μην το ακουσαν....εδω ακουστηκε στην...Κρητη"και την εκανες σιχτιριασμενος με ελαφρα πηδηματακια(ποιος μπλεκει τωρα,εχω το φαι στη φωτια διαφορετικα θα πηγαινα κ.τλ) νοιωθοντας την γνωστη αγανακτηση του Νεοελληνα"γιαολαφταινεοιαλλοικαιοχιεγω"?
Ο πολιτης αν ειναι ενεργος δεν νομιζω οτι θα μπορει να εχει κανεις δικαιολογιες για παραλειψεις κ.τ.λ;)

Μου έχει τύχει και εμένα παρόμοιιο περιστατικό, αν σου τύχει θα καταλάβεις ότι πρόκειται για κλίκα και πολύ απλά δε σε παίρνει να το παίξεις ευαισθητοποιημένος πολίτης με κάποιους αληταράδες και απλά εύχεσαι να μην τύχει σε εσένα ποτέ. (συγκεκριμένα είχαν ληστέψει κάποιον στην ομόνοια, χτυπιόντουσαν όλοι να φωνάζουν ο μπάτσος ήταν 25 μέτρα μακριά άκουγε τις φωνές, κοιτούσε αλλού επίτηδες και αρχισε να περπατάει αργά και νωχελικά προς το συμβάν αφού έφυγε ο κλέφτης και μετά πλησιάσαν και άλλοι μπάτσοι που έβοσκαν εκεί γύρω).

alexis79
18-04-06, 12:25
Μου έχει τύχει και εμένα παρόμοιιο περιστατικό, αν σου τύχει θα καταλάβεις ότι πρόκειται για κλίκα και πολύ απλά δε σε παίρνει να το παίξεις ευαισθητοποιημένος πολίτης.


Εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα.ΟΚ δεν ειμαστε Γερμανια απο πλευρας κρατους και των οργανων του(αληθεια θελουμε να γινουμε?)αλλα δεν ειμαστε και Κολομβια...Απο κει και περα αλλου θελω να καταληξω...ο JhonKall εξεφρασε μια μεγαλη αγανακτιση για παραληψη(?) οργανων του κρατους αλλα ξεχασε να κανει την αυτοκριτικη του για τις δικιες του ενεργειες που πρωτος οφειλε να κανει ως ενεργος πολιτης(το αυτονοητο να πεταχτει μεχρι το τμημα να ενημερωσει) -εφοσον το συγκεκριμενο θεαμα του ξυλοδαρμου τον ενοχλησε τοσο-...απο κει και περα αν εκανε αυτα που επρεπε να κανει και εξακολουθουσε η αδιαφορια α)θα ειχε πραξει το χρεος του και θα δικαιολογουτανε να βριζει οποιον θελει και β)θα μπορουσε να κυνηγησει με αλλους τροπους τον οποιοινδηποτε δεν εκανε σωστα τη δουλεια του...

manoulamou
18-04-06, 12:26
Ναι, πλήρης αποποινικοποίηση - έλεγχος με άλλα μέσα!
Ψηφισα αυτο ΑΛΛΑ κρινω πως σε ενα τοσο ακανθωδες ζητημα, δεν μπορει να ειναι πληρης μια δημοσκοπηση με μονο 3 επιλογες, τη στιγμη που υπαρχουν ακομα 9 διαθεσιμες, νομιζω ειναι υπερ-απλουστευτικη!
Ειμαι υπερ του πληρους ελεγχου της διαθεσης και της χρησης ολων των εθιστικων ουσιων και κατα της ποινικοποιησης. Σπευδω να πω οτι απο την διεθνη εμπειρια δεν μπορουν να υπαρξουν στατιστικες και αποδειξεις αξιοπιστες, μονο αποχρωσες ενδειξεις του τι ειναι καλυτερο στην πραξη, και εκατερωθεν επιχειρηματα με βαση τη λογικη και την ηθικη.
Απλα τη στιγμη αυτη διεθνως, οι φυλακές γεμιζουν ασφυκτικα απο χρηστες εθιστικων ουσιων.
Οδηγηθηκαν εκει γιατι εκαναν απο μικρες κλοπες εως στυγερες εγκληματικες πραξεις, λογω της χρησης και υπο την επηρεια των τοξικων ουσιων. Θα επρεπε να θεωρηθει μετα την εκδικαση και κατα περιπτωση, ξεχωριστα παντα οτι ηταν ψυχασθενεις. Οχι να απαλλαγουν, ομως να μπουν σε ειδικες κλινικες για παρακολουθηση και απεξαρτηση.
Το περιβοητο κοστος που εχει φτασει να καθοριζει καθε πλευρα της ζωης μας, σιγουρα θα ηταν κατα πολυ μικροτερο σ΄αυτη την περιπτωση απ ο.τι ειναι τωρα! Και ο μεγαλυτερος παραγοντας ειναι η καταστροφη μερους της νεολαιας και η τεραστια διαφθορα και καταπτωση καθ ειδους θεσμου που εμπλεκεται.
Δεν κανω διαχωρισμο στις εθιστικες ουσιες, γιατι η αποσταση απο το απλο δηθεν φυσικο "τσιγαριλικι" και τα χαλαρωτικα πολυχρωμα χαπακια, μεχρι την απολυτα ελευθερη πτωση της ενεσιμης ηρωΐνης καλυπτεται σε χρονο dt. Οσοι εχουν ταση στις ουσιες μπορει ανετα να ξεκινησουν απο αγχολυτικα, αλκοολ και καταληξουν στην περιλαλητη "ασπρη σκονη"... Το γιατι ειναι πολυ βαθια κοινωνιολογικη και ψυχολογικη συζητηση!
Δεν ειναι αδικια απεναντι στα ωριμα και συγκροτημενα παιδια, ειναι ρεαλιστικοτερη αντιμετωπηση των ηδη εξαρτημενων, που μπορουν να παρασυρουν ευκολα πολλους ευαλωτους συναισθηματικα εφηβους. Ουτε θα μπω στην παραπειστικη λογικη τα πρεζονια ειναι μεσα και οι μεγαλεμποροι εξω. Δεν ειναι τιποτε τοσο απλο οσο φαινεται... Ο διαχωρισμος σκληρων/μαλακων ειναι γελοιος, και ειναι επισης γνωστο οτι τα ορια χρησης/εμποριας ειναι δυσδιακριτα.
Θησαυριζουν μεγαλεμποροι, γιατροι, φαρμακοτριφτες, δικηγοροι, δικαστες, αστυνομικοι, φυλακες, στην καμπουρα θυματων ξετρελλαμενων που σερνονται ολη μερα στους δρομους στην αναζητηση της δοσης και οδηγουνται στο εγκλημα, προσπαθωντας να εξασφαλισουν τα χρηματα που χρειαζονται.
Αυτη την υποκρισια, την ξεφτιλα και τη διαφθορα που διαπερνα ολα τα επιπεδα της κοινωνιας και κυριως θυματα εχει το μελλον της κοινωνιας τη νεολαια μας, μου ειναι αδυνατον να την δεχτω και να την ανεχτω!
Ας καθησουν οχι μονο στην Ελλαδα, αλλα και εξω να βρουν μια λυση μεταβατικη, που να ειναι εφαρμοσιμη και οχι να εθελοτυφλουν ολοι νομιζοντας οτι δεν τους αφορα προσωπικα, αμεσα και τοπικα.
ΥΓ
Δεν παριστανω την ειδικη, λεω απλα αυτα που πιστευω σαν σωστα και δικαια,
και με συγχωρειτε για την εκταση του μηνυματος, αποφευγω εκ συστηματος τα σεντονια...

johnkall69
18-04-06, 12:35
Εσυ πηγες να το καταγγειλεις μια και ευαισθητοποιηθηκες τοσο πολυ ή εκανες τον "αλεκο" λεγοντας "ε θα το ακουσαν ,δεν γινεται να μην το ακουσαν....εδω ακουστηκε στην...Κρητη"και την εκανες σιχτιριασμενος με ελαφρα πηδηματακια(ποιος μπλεκει τωρα,εχω το φαι στη φωτια διαφορετικα θα πηγαινα κ.τλ) νοιωθοντας την γνωστη αγανακτηση του Νεοελληνα"γιαολαφταινεοιαλλοικαιοχιεγω"?
Ο πολιτης αν ειναι ενεργος δεν νομιζω οτι θα μπορει να εχει κανεις δικαιολογιες για παραλειψεις κ.τ.λ;)

Σου απάντησε ο Xguru αντί για μένα.

α) Δεν είμαι μπάτσος εγώ ούτε κουβαλάω γκλοπ ή πιστόλι.
β) Αδιαφόρησα γιατί ήταν πρεζάκι αυτός που βαράγανε καλά να πάθει αφού έμπλεξε.
γ) Και να ήθελα/έπρεπε να κάνω κάτι είμουνα μόνος μου θα με πλακώνανε και εμένα στο ξύλο. 2 με 1 θα είμασταν. Άσε που μπορεί να κουβαλάγανε (σίγουρα, τι μπορεί) σουγιάδες, πιστόλια κλπ
δ) Αν το ανέφερα στους μπάτσους όχι μόνο θα έμπλεκα με τους εμπόρους αλλά θα έμπλεκα και με τους ίδιους τους μπάτσους.
ε) Δεν ευαισθητοποιηθηκα όπως είδες απο αυτά που είπα στο β). Το σκηνικό το ανέφερα για να δείξω τι ασφάλεια προσφέρουνε οι μπάτσοι. Κότες είναι και μεγάλες μάλιστα, το δείχνουνε καθημερινά αυτό.
Ελπίζω να σε κάλυψα στην λανθασμένη σου άποψη.

Εσύ που είσαι ενεργός πολίτης τι θα έκανες?


H Oλλανδια εχει επισης ποδηλατοδρομους,οι οδηγοι σταματανε στις διαβασεις πεζων και δεν περνανε τα φαναρια με βαθυ πορτοκαλι(κοκκινο),ουτε διανουνται 100 ατομα σε πορεια να κλεισουνε κεντρικες οδικες αρτηριες στην πολη,οσο δικιο και να εχουνε,ταλαιπωροντας ετσι χιλιαδες αλλους πολιτες....με αλλα λογια στην Ολλανδια υπαρχει τεραστια διαφορα παιδειας με την Ελλαδα,οποτε μην εισαι σιγουρος οτι θα εχουμε τα ιδια αποτελεσματα και εδω....

Σε αυτό συμφωνώ. Γιαυτό είπα να γίνει τουλάχιστον δοκιμαστικά.

chrand
18-04-06, 12:38
Φοβερό!!!

Ακριβώς όπως το λές.
Μια εικόνα = Εκατομύρια λέξεις!!!

alexis79
18-04-06, 12:45
α) Δεν είμαι μπάτσος εγώ ούτε κουβαλάω γκλοπ ή πιστόλι.


Και να ήθελα/έπρεπε να κάνω κάτι είμουνα μόνος μου θα με πλακώνανε και εμένα στο ξύλο. 2 με 1 θα είμασταν.


Δεν σου ειπα να πας ο ιδιος να <<καθαρισεις>>, στο τμημα σου ειπα να πας να το καταγγειλεις



Αδιαφόρησα γιατί ήταν πρεζάκι αυτός που βαράγανε καλά να πάθει αφού έμπλεξε.

Ασχολιαστο...τι ψαχνεις τοτε??




Αν το ανέφερα στους μπάτσους όχι μόνο θα έμπλεκα με τους εμπόρους

Ναι θα σε κυνηγουσανε οι δολοφονοι του Εσκομπαρ για ολη σου τη ζωη



Το σκηνικό το ανέφερα για να δείξω τι ασφάλεια προσφέρουνε οι μπάτσοι.

Να σου προσφερουνε ασφαλεια πως αν δεν το καταγγειλεις?Μεσω χειρομαντειας να το μαθουνε?



Εσύ που είσαι ενεργός πολίτης τι θα έκανες?


ΔΕΝ ειμαι ενεργος πολιτης...ειμαι ο ορισμος του "ωχ αδελφε δε βαριεσαι τωρα" αλλα τουλαχιστον δεν μου φταιει κανεις για οσα συμβαινουνε γυρω μου εφοσον εγω <<κοιμαμαι>>

WandereR
18-04-06, 12:51
Ψηφισα αυτο ΑΛΛΑ κρινω πως σε ενα τοσο ακανθωδες ζητημα, δεν μπορει να ειναι πληρης μια δημοσκοπηση με μονο 3 επιλογες,

Θα ήθελα να ακούσω την σκέψη σου, ποιες 9 επιλογές θα έβαζες. Κανονικά δυο θα έπρεπε να υπήρχαν. (Disc:Δεν επιτεθεσαι και δεν αμύνομαι, απλα για τη συζήτηση και μόνο).

johnkall69
18-04-06, 12:57
Δεν βρίσκω τον λόγο να καταγγείλω τίποτα εφόσον το ακούγανε (απο Αγ. Κωσταντίνου πήγαινα Ομόνοια, ακουγόυτανε σίγουρα και μάλιστα δυνατά όταν είχα φτάσει στην Πλατεία).
Το ότι θα με κυνηγάγανε θα το κάνανε στα σίγουρα μην ανησυχείς καθόλου. Μπλέξιμο είναι απο μπροστά πέρασα λές να μην ξέρουνε ποιός θα το κάρφωσε ? Και πες πως είναι λαδομένοι οι μπάτσοι και όχι πως κάνουν τα στραβά μάτια άν το μάθέναν οι άλλοι ότι το κάρφωσα πάλι θα με κυνηγάγανε.


ΔΕΝ ειμαι ενεργος πολιτης...ειμαι ο ορισμος του "ωχ αδελφε δε βαριεσαι τωρα" αλλα τουλαχιστον δεν μου φταιει κανεις για οσα συμβαινουνε γυρω μου εφοσον εγω <<κοιμαμαι>>

Σου φταίνε γιατί πληρώνοντε και αυτή είναι η δουλειά τους.
Αν δεν γουστάρουνε ή αν είναι κότες ας αλλάξουνε δουλειά ή να μείνουνε άνεργοι.

Xguru
18-04-06, 13:07
Δεν σου ειπα να πας ο ιδιος να <<καθαρισεις>>, στο τμημα σου ειπα να πας να το καταγγειλεις



Να σου εξηγήσω τι γίνεται σε περίπτωση του ευαισθητοποιημένου πολίτη στις περιπτώσεις αυτές έτσι για να ξέρεις.

Συνήθως δε θα βρεθούν άλλοι ευαισθητοποιημένοι πολίτες σαν κι εσένα και θα είσαι ο μόνος που το κατήγγειλε.

Φυσικά, θα βρεθούν όλοι οι γύρω αστυνόμοι που ήταν στο συμβάν να προσπαθούν να καλύψουν τον συνάδελφό τους. Οπότε είναι η δικιά σου κατάθεση Vs κατάθεση 2-3 αστυνομικών.

Αν οι δύο τρεις αστυνομικοί είναι και αληταράδες, θα σε στιμώξουν σε μια γωνία στο τμήμα που πήγες να τους καταγγείλεις και θα σου πούνε ¨από εδώ και πέρα αγόρι μου να προσέχεις".
Αν τα πάρουν μάλιστα μαζί σου μπορεί να βρουν τρόπο να σου κάνουν τη ζωή ποδήλατο.

Καλό να είσαι ευαισθητοποιημένος πολίτης αλλά αν δε σε παίρνει το καταπίνεις και πας παρακάτω και σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως δε σε παίρνει. Τα σταθμίζεις και αποφασίζεις.

aroutis
18-04-06, 13:21
Ολα αυτά που ακούγονται στο thread περί ευαισθητοποίησης του πολίτη, περί δοκιμής του συστήματος αποποινηκοποίησης των ναρκωτικών κλπ αγγίζουν τα όρια του ρομαντικού (το λεω ευγενικά).

Να το θέσω αλλιώς. Υπάρχουν μηχανισμοί προστασίας του ευαισθητοποιημένου πολίτη; ΠΟΙΟΣ θα προστατεύσει εμένα ή οποιονδήποτε που θα προσπαθήσει να κάνει το καθήκον του απέναντι σε μια ΣΑΠΙΑ κοινωνία (αυτό περιλαμβάνει ΣΑΠΙΟΥΣ ελεγκτικούς μηχανισμούς, μηχανισμούς καταστολής κλπ κλπ κλπ);

Υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί για αυτές τις ιδέες περί δοκιμής του συστήματος μερικής απελευθέρωσης ναρκωτικων; Δεν ειναι τόσο απλό το συστημα. Και συμφωνώ με την manoulamou που λέει οτι υπάρχουν (πιθανότατα) και άλλες λύσεις -ασχετα οτι εγώ προσωπικά θεωρώ οτι πρέπει να χτυπηθεί το πρόβλημα στη ρίζα του που ειναι οι εμποροι ναρκωτικών.

Cafeeine
18-04-06, 13:23
Ε ρε Rodney King και βιντεοκάμερα που μας χρειάζεται...

( Τα σχόλια μου περι του θέματος αργότερα. Απλά δεν άντεξα να ακούω για 'ευαισθητοποιημένους' πολίτες )

The_StarGazer
18-04-06, 13:32
Να δεις ομως πως ειναι οταν περναει η επηρεια ..
Τοτε κλεβουνε , γινονται επιθετικοι και αδιστακτοι προκειμενου να ξαναγυρισουν στην προηγουμενη κατασταση.
Καμμια σχεση αυτο που λες απολυτος. Οταν θελουνε και δεν εχουνε την δοση τους τοτε γινονται ετσι που λες. Οσο δεν την χρειαζονται ειναι μια χαρα παιδια.




Ψήφισα υπέρ της νομιμοποίησης των "μαλακών" ναρκωτικών μόνο, απλά σαν πρώτο βήμα ώστε αργότερα να επέλθει και η πλήρης νομιμοποίηση. Διαφορετικά νομίζω πως (όπως έχει ήδη επισημανθεί) ξαφνικά θα είχαμε χιλιάδες πιτσιρίκια μέσα στην ηρωίνη.


Τι λες μωρε εισαι με τα καλα σου ??? Επικοινωνεις μετον εξω κοσμο ???
ΕΕΕ !!! Τι νομιζεις ρε συ οτι ειναι τα ναρκωτικα. Οποτε θελω παιρνω οποτε θελω τα κοβω ???

Εκτος εαν μας κανεις πλακα δηλαδη.

Kiwi
18-04-06, 13:41
Τι λες μωρε εισαι με τα καλα σου ??? Επικοινωνεις μετον εξω κοσμο ???
ΕΕΕ !!! Τι νομιζεις ρε συ οτι ειναι τα ναρκωτικα. Οποτε θελω παιρνω οποτε θελω τα κοβω ???

Εκτος εαν μας κανεις πλακα δηλαδη.

Υποθέτω πως η εμπειρία σου, η σχέση σου και οι γνώσεις σου για τα διαφόρων ειδών ναρκωτικά είναι πλήρης οπότε γνωρίζεις 100% για τί μιλας. Σωστα;

Μάααααλλον εχώ κάποιες αμφιβολίες. :whistle:

alexis79
18-04-06, 14:17
Επιδη ισως μερικοι δεν καταλαβανε τι εγραψα,δεν ειπα ποτε οτι οφειλουμε να γινουμε ενεργοι και ευαισθητοποιημενοι πολιτες και να χαλασουμε τη βολεψια μας(με οτι αυτο συνεπαγεται) για τιποτα...πρωτος εγω ειμαι πληρως αδιαφορος εξαλλου.Αλλα απο το να εξστομιζουμε κορωνες γκρινιας π.χ για το κρατος κ.τ.λ,χωρις να εχουμε πραξει τιποτα για το αντιθετο το θεωρω μιζιερια.

Εξαλλου οι παλαιοτεροι σε αυτο το σαιτε εχετε πραξει ακριβως το αντιθετο σε αυτο που ονομαζουμε "αδιαφορια"(και εμμεσως αυτο δινετε ως μυνημα,δλδ "ενοχληστε για να δουμε αποτελεσμα" στελνοντας εκεινη την περιβοητη επιστολη(εγω ετσι σας εμαθα:) ) για το θεμα του adsl στην ελλαδα ετσι δεν ειναι?
Σκεψου τωρα εγω απο τον καναπε μου να ερθω και να αρχισω τα μπινελικια π.χ για τον ΟΤΕ και τις χρεωσεις του χωρις να εχω κουνισει το μικρο μου δαχτυλακι(και δεν το εχω κουνισει).Στο τελος θα καταντουσα γραφικος νομιζω....

The_StarGazer
18-04-06, 14:32
Μάααααλλον εχώ κάποιες αμφιβολίες.

Μηπως θα επρεπε να διαβασεις τοτε ooooooλλοο το thread ???

Kiwi
18-04-06, 14:49
Μηπως θα επρεπε να διαβασεις τοτε ooooooλλοο το thread ???

Δηλαδή οι γνώσεις σου γύρω από τα ναρκωτικά είναι από αυτά που διαβάζεις στο συγκεκριμένο thread??

johnkall69
18-04-06, 15:01
Επιδη ισως μερικοι δεν καταλαβανε τι εγραψα,δεν ειπα ποτε οτι οφειλουμε να γινουμε ενεργοι και ευαισθητοποιημενοι πολιτες και να χαλασουμε τη βολεψια μας(με οτι αυτο συνεπαγεται) για τιποτα...πρωτος εγω ειμαι πληρως αδιαφορος εξαλλου.Αλλα απο το να εξστομιζουμε κορωνες γκρινιας π.χ για το κρατος κ.τ.λ,χωρις να εχουμε πραξει τιποτα για το αντιθετο το θεωρω μιζιερια.

Εξαλλου οι παλαιοτεροι σε αυτο το σαιτε εχετε πραξει ακριβως το αντιθετο σε αυτο που ονομαζουμε "αδιαφορια"(και εμμεσως αυτο δινετε ως μυνημα,δλδ "ενοχληστε για να δουμε αποτελεσμα" στελνοντας εκεινη την περιβοητη επιστολη(εγω ετσι σας εμαθα:) ) για το θεμα του adsl στην ελλαδα ετσι δεν ειναι?
Σκεψου τωρα εγω απο τον καναπε μου να ερθω και να αρχισω τα μπινελικια π.χ για τον ΟΤΕ και τις χρεωσεις του χωρις να εχω κουνισει το μικρο μου δαχτυλακι(και δεν το εχω κουνισει).Στο τελος θα καταντουσα γραφικος νομιζω....

Ε, και τι να κάνουμε δηλαδή? Θα ασχολούμαστε συνέχεια με τις βλακίες του καθενώς επειδή δεν κάνει σωστά την δουλειά του και με τις βλακείες του ΟΤΕ?
Ούτε συ άλλος δεν πρόκειτε να αλλάξει τίποτα.. (όπως και με τη διαμαρτυρία του ΟΤΕ)
Όσον αφορά την διαμαρτυρία εγώ υπόγραψα μόνο και μόνο μπάς και γίνει τίποτα 1 στις 1000. Το ADSLgr.com το έκανε προφανώς για θέμα δωρεάν διαφήμισης του, και καλά έκανε και ώς 2ο σκοπό το καλό όλων μας στις τιμές! Είδες πόσα άτομα μαζευτήκαμε?
Είδες πόσα άτομα φάγαμε χλαπάτσα απο όλη την υπόθεση? ;)

The_StarGazer
18-04-06, 15:06
Δηλαδή οι γνώσεις σου γύρω από τα ναρκωτικά είναι από αυτά που διαβάζεις στο συγκεκριμένο thread??

Εσυ αυτο καταλαβες ??? Εαν ναι τοτε σου ξαναλεω διαβασε το thread.

ESP1982
18-04-06, 15:12
το θεμα του αν θα παθει καποιος κατι κακο απο τα ναρκωτικα ειναι ΘΕΜΑ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ.

ολοι εχουμε μαχαιρια στο σπιτι(κουζινας εννοω..).ποιος θα το παρει και θα το καρφωσει στην κοιλια του?ε?οση νοημοσυνη εχουν αυτοι λοιπον, τοση εχουν και οι "αλλοι" για τους οποιους μιλατε.



1-καποιος ειπε για "εξαρτηση".αυτα ειναι ΑΗΔΙΕΣ.η "εξαρτηση" ειναι στον εγκεφαλο του καθενος.αν καποιος ειναι ηλιθιος, ας παει να πνιγει.οσοι καπνιζουν δηλαδη ειναι εξαρτημενοι?οσοι πινουν στα μπαρακια ειναι εξαρτημενοι?ας δοκιμασουν μερικοι να σταματησουν ΤΕΛΕΙΩΣ να πινουν και να καπνιζουν και μετα ας πουν κατι.


2-καποιος ειπε παλι κατι για το αν παρει ναρκωτικα το παιδι του.αυτο κανονιζεται απο το τι θα του μαθεις ΕΣΥ και απο την νοημοσυνη του ατομου.κατι ειπα με μαχαιρι πριν.τσεκαρε το;)


3-το τι θα κανει ο καθε ανθρωπος με τη ζωη του, (οπως ειπε και καποιος πιο πανω) δεν με αφορα, αρκει να μην επηρρεασει τη δικη μου.




ΔΕΝ ειναι "αρρωστοι" οσοι κανουν κατι τετοιο...προβλημα νοημοσυνης εχουν.;)

Kiwi
18-04-06, 15:31
Εσυ αυτο καταλαβες ??? Εαν ναι τοτε σου ξαναλεω διαβασε το thread.

Ε πες μου ντε τί να καταλάβω. Το έχω διαβάσει το thread.

GoG
18-04-06, 15:37
το θεμα του αν θα παθει καποιος κατι κακο απο τα ναρκωτικα ειναι ΘΕΜΑ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ.

ολοι εχουμε μαχαιρια στο σπιτι(κουζινας εννοω..).ποιος θα το παρει και θα το καρφωσει στην κοιλια του?ε?οση νοημοσυνη εχουν αυτοι λοιπον, τοση εχουν και οι "αλλοι" για τους οποιους μιλατε.



1-καποιος ειπε για "εξαρτηση".αυτα ειναι ΑΗΔΙΕΣ.η "εξαρτηση" ειναι στον εγκεφαλο του καθενος.αν καποιος ειναι ηλιθιος, ας παει να πνιγει.οσοι καπνιζουν δηλαδη ειναι εξαρτημενοι?οσοι πινουν στα μπαρακια ειναι εξαρτημενοι?ας δοκιμασουν μερικοι να σταματησουν ΤΕΛΕΙΩΣ να πινουν και να καπνιζουν και μετα ας πουν κατι.


2-καποιος ειπε παλι κατι για το αν παρει ναρκωτικα το παιδι του.αυτο κανονιζεται απο το τι θα του μαθεις ΕΣΥ και απο την νοημοσυνη του ατομου.κατι ειπα με μαχαιρι πριν.τσεκαρε το;)


3-το τι θα κανει ο καθε ανθρωπος με τη ζωη του, (οπως ειπε και καποιος πιο πανω) δεν με αφορα, αρκει να μην επηρρεασει τη δικη μου.




ΔΕΝ ειναι "αρρωστοι" οσοι κανουν κατι τετοιο...προβλημα νοημοσυνης εχουν.;)
Θα διαφωνησω μονο στο θεμα εξαρτησης...Μαλλον δεν καπνιζεις για να το λες αυτο...Ουτε ισως εχεις δει αλκοολικους...Συμφωνω οτι ολα μεσα στο κεφαλι του ανθρωπου αλλα για να ξεπερασεις αυτες τις εξαρτησεις σιγουρα χρειαζεσαι μια ισχυρη προσωπικοτητα και θεληση...

manoulamou
18-04-06, 16:22
το θεμα του αν θα παθει καποιος κατι κακο απο τα ναρκωτικα ειναι ΘΕΜΑ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ.
ολοι εχουμε μαχαιρια στο σπιτι(κουζινας εννοω..).ποιος θα το παρει και θα το καρφωσει στην κοιλια του?ε?οση νοημοσυνη εχουν αυτοι λοιπον, τοση εχουν και οι "αλλοι" για τους οποιους μιλατε.
1-καποιος ειπε για "εξαρτηση".αυτα ειναι ΑΗΔΙΕΣ.η "εξαρτηση" ειναι στον εγκεφαλο του καθενος.αν καποιος ειναι ηλιθιος, ας παει να πνιγει.οσοι καπνιζουν δηλαδη ειναι εξαρτημενοι?οσοι πινουν στα μπαρακια ειναι εξαρτημενοι?ας δοκιμασουν μερικοι να σταματησουν ΤΕΛΕΙΩΣ να πινουν και να καπνιζουν και μετα ας πουν κατι.
2-καποιος ειπε παλι κατι για το αν παρει ναρκωτικα το παιδι του.αυτο κανονιζεται απο το τι θα του μαθεις ΕΣΥ και απο την νοημοσυνη του ατομου.κατι ειπα με μαχαιρι πριν.τσεκαρε το;)
3-το τι θα κανει ο καθε ανθρωπος με τη ζωη του, (οπως ειπε και καποιος πιο πανω) δεν με αφορα, αρκει να μην επηρρεασει τη δικη μου.
ΔΕΝ ειναι "αρρωστοι" οσοι κανουν κατι τετοιο...προβλημα νοημοσυνης εχουν.;)

Δεν ξερω φιλε esp 1982 ποσο χρονων εισαι, ή/και αν εχεις παιδια/φιλους με παιδια κοντα στην εφηβικη ηλικια.
Επιτρεψε μου ειδικα στο θεμα της νοημοσυνης, επειδη το λες και ξαναλες, να σε διαβεβαιωσω και στο λεω λογω ενασχολησης με συλλογους γονεων και αθλητικους στη γειτονια μου:
Δεν εχει καμμια σημασια το ποσο εξυπνος ειναι καποιος, καμμια φορα το ακριβως αντιθετο συμβαινει
με το αν θα εθιστει στην οποια τοξικη ή μη ουσια, εκει ειναι η παγιδα που πεφτουν πολλοι.
Εχει να κανει με το ποσο ευαισθητος ή ευαλωτος συναισθηματικα ειναι τη συγκεκριμενη περιοδο της ζωης του.
Εδω ενηλικες και δεν μπορουν να κοψουν τον απλό καφε, το ποτο, το τζογο, να μην μιλησουμε
για το καπνισμα.
Εχουμε την ιδια απαιτηση απο κατα κανονα εφηβους χρηστες? Σε καθε περιπτωση, το ζητουμενο ειναι να μην μπλεξεις με περιεργες-οχι απαραιτητως κακες- παρεες και μετα ειναι σχεδον αδυνατο να ξεκοψεις....
Κι εγω καποτε ειχα παρομοιες αποψεις, αλλα στην πορεια καταλαβα ποσο ημουν λαθος!

The_StarGazer
18-04-06, 17:23
Μπραβο manoulamou. Ετσι ακριβως.

Ο ξαδερφος που εχασα ουτε προβλημα νοημοσυνης ειχε το παιδι ουτε και η οικογενεια του ηταν τιποτα "αληταρια".
Ηταν στη Γυμναστικη Ακαδημια (δεν προλαβε να τελειωσει) και ηταν και αθλητης σε επιπεδο πρωταθλητισμου.


Σε καθε περιπτωση, το ζητουμενο ειναι να μην μπλεξεις με περιεργες-οχι απαραιτητως κακες- παρεες και μετα ειναι σχεδον αδυνατο να ξεκοψεις....

Το Α και το Ω στο ολο θεμα. Οι παρεες. Το 80%.
Δυστυχως οσο και καλη ανατροφη να δωσεις στο παιδι σου, δεν μπορεις να ξερεις συνεχεια τι κανει και που παει στην βραδινη του εξοδο. Εκτος και βεβαια εαν γινεις Αστυνομος Μπεκας.

edit Kiwi ελπιζω να καταλαβες.

WAntilles
18-04-06, 17:36
1-καποιος ειπε για "εξαρτηση".αυτα ειναι ΑΗΔΙΕΣ.η "εξαρτηση" ειναι στον εγκεφαλο του καθενος.αν καποιος ειναι ηλιθιος, ας παει να πνιγει.οσοι καπνιζουν δηλαδη ειναι εξαρτημενοι?

Γιατί δεν είναι εξαρτημένοι όσοι καπνίζουν;

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες, είναι θέμα μυαλού.

makhs
18-04-06, 18:05
Οι Ολλανδοί δεν πιστεύουν ότι μπορεί να υπάρξει μια κοινωνία χωρίς ναρκωτικά. Είτε το θέλουμε είτε όχι, αυτό αποτελεί μια πραγματικότητα. Κλείνοντας τα μάτια στο πρόβλημα ή θέτοντας αυστηρούς περιορισμούς, δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να το κάνουμε ακόμη μεγαλύτερο. Με βασικό όπλο λοιπόν την πρόληψη και τον περιορισμό των συνεπειών από τα ναρκωτικά, η ολλανδική κυβέρνηση εφαρμόζει εδώ και περίπου τριάντα χρόνια μια πολιτική για τα ναρκωτικά που έχει δεχθεί πολλές επικρίσεις και που έχει συζητηθεί όσο καμία άλλη. Το βασικό στοιχείο που τη διακρίνει από τις πολιτικές άλλων χωρών είναι - εκτός από ορισμένα πρωτοπόρα κομμάτια της - η ικανότητά της να εξελίσσεται και να προσαρμόζεται στις περιστάσεις. Μια ημέρα γεμάτη επισκέψεις σε ιδρύματα και οργανισμούς σχετικούς με τα ναρκωτικά - που οργάνωσε για μας το ολλανδικό υπουργείο Υγείας - ήταν αρκετή για να αντιληφθούμε πόσο σοβαρά αντιμετωπίζουν το πρόβλημα οι ολλανδοί εταίροι μας.

Αν δεν σας κάνει κόπο διαβάστε και υπόλοιπο
http://www.iliosporoi.gr/gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=107

Kiwi
18-04-06, 18:15
edit Kiwi ελπιζω να καταλαβες.

Ομολογώ ακόμα πως όχι... που θα πάει. :rolleyes:

Κάτι για σαρδάμ μεταξύ χόρτου, ηρωίνης και γενικά διαφόρων ουσιών, αλλά ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω.

Άμα γινόσουν πιο σαφής;

ESP1982
18-04-06, 19:52
Δεν ξερω φιλε esp 1982 ποσο χρονων εισαι, ή/και αν εχεις παιδια/φιλους με παιδια κοντα στην εφηβικη ηλικια.
Εχει να κανει με το ποσο ευαισθητος ή ευαλωτος συναισθηματικα ειναι τη συγκεκριμενη περιοδο της ζωης του.[...]Εδω ενηλικες και δεν μπορουν να κοψουν τον απλό καφε, το ποτο, το τζογο, να μην μιλησουμε
για το καπνισμα.


απο το 1982 φαινεται ξεκαθαρα η ηλικια:)


τωρα...το αν καποιος εχει προβλημα, δηλαδη ειναι συναισθηματικα ευαλωτος οπως λες, νομιζω πως υπαρχουν και αλλες λυσεις απο το "ελα εδω παιδι μου, παρε αυτο και θα τα ξεχασεις ολα".και ΕΚΕΙ ερχεται η νοημοσυνη για την οποια μιλαω.

οσο για το τσιγαρο και τον καφε και το ποτο, ποσοι εχουν προσπαθησει να το κοψουν και απετυχαν?μηπως αυτο βασιζεται στην λογικη του οτι "ελα μωρε, εχουμε δουλειες σημερα, αστο.θα το κοψω αλλη στιγμη.".

καπνιζω.καποια στιγμη το σταματησα για 1.5 χρονο.μετα το συνεχισα οχι λογω αναγκης(γιατι μετα απο 1.5 χρονο αναθεμα και αν εχεις αναγκη να καπνισεις) αλλα γιατι απλα ειχα το ψυχολογικο θεμα του "πως θα περασει ο χρονος μεσα στο σπιτι".

δηλαδη οταν καποιος εχει καποιο προβλημα δεν εχει φιλους ή οικογενεια?αν οχι, πασο...δε θα λειψει σε κανεναν, ας κανει ο,τι θελει.αν ομως υπαρχουν ανθρωποι διπλα του, το θεωρω ασεβεια να συμβει κατι ασχημο και να τραβανε μετα οι αλλοι τα ζορια που αυτος δεν ειχε τα @ρχιδι@ να τραβηξει.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.