PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναρκωτικά, η γνώμη σας



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

Reef
21-04-06, 02:21
Δεν μπορω να googλαρω αυτη την στιγμη για να σου δειξω τον νομο αλλα ειναι ξεκαθαρο οτι ισχυει αυτο.με την πρωτη ευκαιρια θα παραθεσω την συγκεκριμενη παραγραφο αλλα ισχυει στανταρ .Ο φιλος δικηγορος θα μπορουσε να το επιβεβαιωσει.

το γνωριζω απο πρωτο χερι οτι ισχυει αυτο που ειπα για πλημελημα

wizardakis
21-04-06, 08:36
επανερχομαι στον νομο 1729/87

Άρθρο 5
Βασικά εγκλήματα
1. Με κάθειρξη τουλάχιστο δέκα (10) ετών και με χρηματική ποινή εκατό χιλιάδες (100,000) μέχρι εκατό εκατομμύρια (100.000,000) δραχμές τιμωρείται όποιος:
α) Εισάγει στην επικράτεια ή εξάγει από αυτή ή διαμετακομίζει ναρκωτικά,
β) Πωλεί, αγοράζει ή διαθέτει σε τρίτους με οποιονδήποτε τρόπο ναρκωτικά ή μεσολαβεί στις πράξεις αυτές αποθηκεύει ή παρακαταθέτει,
γ) Εισάγει ναρκωτικά .ή διευκολύνει την εισαγωγή τους σε στρατόπεδα, αστυνομικά κρατητήρια, σωφρονιστικά καταστήματα, καταστήματα ανηλίκων κάθε κατηγορίας ή τόπους ομαδικής εργασίας ή διαβίωσης ή σε νοσηλευτικά ιδρύματα ή αναρρωτήρια.
δ) Αναμιγνύει με οποιονδήποτε τρόπο ναρκωτικά σε τρόφιμα, ποτά ή άλλα είδη προορισμένα ή πρόσφορα να εισαχθούν στον ανθρώπινο οργανισμό.

to link ειναι

http://www.disabled.gr/at/?p=1072

για αυτο παιδια σκυψτε πανω στο προβλημα γιατι εχουμε και παιδια να φερουμε σε αυτην την κοινωνια και θα πρεπει να υπαρχει πανω απ ολα παιδεια για να ξερουμε πως θα συμπεριφερθουμε .

ibok
21-04-06, 08:56
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ "Ανίχνευση Ουσιών"
1ο Με δείγμα ούρων : ΗΡΩΙΝΗ ανιχνευεται μέσα σε 4-5 μέρες (εξαρτάται από τον οργανισμό)
2ο >> >> : KOKAINH ανιχνευεται σε 2-4 μέρες (εξαρτάται απο τον οργανισμό)
3o >> >> : XΑΣΙΣ ανιχνευεται σε 14-18 μέρες ( >> >> >> )

Για δείγμα αιματος τα ΧΡΟΝΙΚΑ διαστήματα σε προδίδουν σε περισσότερες μέρες Π.Χ. Την ΗΡΩΙΝΗ αντι για 4-5 μέρες που εχουμε στα ούρα ΣΤΟ αιμα ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ.
ΟΣΟ για δείγμα τρίχας ΕΞΕΤΑΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ οικονομικά τότε τα χρονικά διαστήματα ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ αλλά μου ειναι ΑΓΝΩΣΤΑ.

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΑΝΤΩΣ τούτη εδώ η " ΣΥΖΗΤΗΣΗ " ΔΕΝ μπορεί να ειναι επικοδομητική από την στιγμή που οι περισσότεροι που γράφουν ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ " Στερητικό σύνδρομο" και ενα σωρό ακόμα παράμετρους.
Και επι τέλους ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ.

ΕΠΙΣΗΣ : ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μιλάμε για χρήστες οι οποίοι ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να μπαίνουν φυλακή για να γίνουν καλά ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να τους ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ για αποτοξίνωση.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.Μονον "ΔΥΣΤΥΧΙΑ" φέρνει.

Α και κάτι εξ' ίσου σημαντικό.
ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ δεν λένε ΠΑΝΤΑ την αλήθεια αφού υπάρχουν ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ.

Rick_641
24-04-06, 18:55
Λοιπόν, μια που βρήκα το χρόνο να postάρω:



Το θέμα των ναρκωτικών το εντάσσω στην ίδια κατηγορία άλλων προβλημάτων, όπως πχ η τοκογλυφία. Φταίει ο δανειζόμενος που απευθύνεται σε τοκογλύφο ή ο τοκογλύφος που είναι απατεώνας;

Απατεώνας είναι σίγουρα ο τοκογλύφος που δανείζει με όσο τόκο γουστάρει ΝΟΜΙΜΑ ;)
Εξίσου όμως φταίει κ' το κράτος που επιτρέπει στον απατεώνα να συνεχίζει το θεάρεστο έργο του...


Η κοινωνία, η κυβέρνηση, η εκκλησία και γενικά αυτος ο γνωστός αόριστος και θεωρητικός αποδιοπομπαίος τράγος μπορούν εύκολα να κατηγορηθούν για όλα τα στραβα που συμβαίνουν σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο. Από εκεί και πέρα, όσο κυνικό και αν ακούγεται, ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του.

Προσωπικά λοιπάμαι που θα ακουστώ παρα πολύ σκληρός αλλά θεωρώ οτι δεν υπάρχει δικαιολογία για κάποιον που πέφτει στα ναρκωτικά. Ειναι οπως το λέει και ο Kiwi. Αποτελεί ΕΠΙΛΟΓΗ και ειναι αυτοεγκατάλειψη. Από τη στιγμή που κάνεις τη τζούρα ή τραβάς την ένεση, δεν σου φταίει κανένας παρά ο εαυτός σου. Και δυστυχώς παίρνεις ένα μονοπάτι που με ελάχιστες εξαιρέσεις οδηγεί στη καταστροφή.
ΛΑΘΟΣ, ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!
Τα ναρκωτικά είναι ασθένεια, τελεία κ' παυλα!!
Κ' όπως ισχύει για κάθε ασθένεια,
ο πάσχων ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ θεραπεία,
ειδικά οταν πασχει απο ασθένεια που είναι τρομερα δύσκολο να την αντιμετωπίσει ΜΟΝΟΣ,
ειδικά αν το κάνει όπως -νομίζει οτι- μπορεί εκείνος... ;) !!

Και, το "Ο καθένας είναι υπευθυνος για τις πράξεις του", για μένα,
είναι μονο ένα σόφισμα που μάλλον λέει κάθε ναρκωεμπορος το βράδυ στην προσευχή του, ;)
λίγο πριν κοιμηθεί...


Επειδή τα ναρκωτικά είναι μία εύκολη "διέξοδος" από τα "προβλήματα" της καθημερινότητας και επειδή πάνω τους έχουν επικοληθεί δραματοποιημένες ταμπέλες, δε σημαίνει ότι ο ναρκομανής είναι πάντα το θύμα της κοινωνίας. Είναι κυρίως το θύμα του εαυτού του. Ειδικά σε ανεπτυγμένες χώρες όπου οι ευκαιρίες για εκπαίδευση και δουλειά είναι πολλές δε μπορώ να δεχτώ την παραίτηση σε τέτοιο επίπεδο.
...
Όμως η αυτο-εγκατάλειψη είναι προσωπική επιλογή.
Είσαι σίγουρος?
Δεν μπορεί να συμβει αυτό στον γειτονα σου?
Πρέπει αυτος σίγουρα να είναι ο φτωχός?
Τα ναρκωτικά έχουν χτυπήσει την πόρτα ακόμη κ' των πιο πλουσίων οικογενειών, ξέρεις...

Κ', έκτος αυτού, εκνευρίστηκά αφάνταστα τις προάλλες,
όταν μιλούσα με κάποιες γυναίκες (που ασκούν διάφορα ιατρικά επαγγέλματα),
κ' που έχουν μικρά παιδιά,
αυτές μου απάντησαν πάνω-κάτω όπως έσύ.

Τότε ήταν που τις ρωτησα :
"αν -ο μη γένειτω- αυτο συμβεί στο παιδί σου,
το αγαπημένο, το σπουδαγμένο, το καλοαναθρεμένο,
που -νόμιζες πως- γνώριζες όλες τις παρέες του κ' το ποιόν τους,
θα συνέχιζες να είσαι ΤΟΣΟ αφοριστική?
Το κωλο-κράτος δεν θα σου έφταιγε πουθενά?
Γιατι? Επειδή εχει άλλες προτεραιότητές? Ποιές, πες μου? :lol: :lol:
Βελτιώνουν με τα λεφτά αυτα τι? την παιδεία, την υγεία, τι?

Ε, δεν είχαν τι να απαντήσουν τίποτα το σοβαρό πέρα απο "Εεε, ααα, μααα"...


Όσο τραγική είναι η ύπαρξη του παγκόσμιου κυκλώματος διακίνησης ναρκωτικών, άλλο τόσο είναι και η ύπαρξη άλλων κυκλωμάτων (όπως όπλων, εμπορίας ανθρώπων, κλπ). Ανέκαθεν υπήρχαν τέτοια κυκλώματα, και ανέκαθεν υπήρχαν πελάτες.
Κ' κατα τη τη γνώμη μου, όσο υπαρχουν άνθρωποι θα συμβαίνει αυτό.



Από εκεί και πέρα, όταν βλέπουμε παράδοξα όπως πχ το αλκοόλ να είναι νόμιμο αλλά ορισμένα μαλακά ναρκωτικά να είναι παράνομα, σημαίνει πως υπάρχουν μεγαλύτερα πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα τα οποία δεν ξέρω ποιος πραγματικά μπορεί να αναλύσει.
Ο διαχωρισμός σε μαλακά κ' σκληρά, για μένα είναι ατόπος,
καθώς, τα μέν είναι αποδεδειγμένα πρόθάλαμος για τα δε.

Επίσης, το πρόβλημα, ειδικά στους νέους, είναι οτι κάθετι το "απαγορευμένο",
παιρνει συχνά στο μυαλό τους διαστάσεις τεράστιες....
(Εδώ ακόμη κ' τώρα, το παλιοτσίγαρο συμβολίζει την χειραφέτιση κ' την ενηλικίωση σε ΤΟΣΑ παιδιά...)
Το πως κ' αν μετά είναι ευκολο να το κόψουν, μόλις έχουν εθιστεί για τα καλά,
είναι άλλουνού παπά Ευαγγέλιο...



Πάντως ΟΚ δε νομίζω να ήταν και το καλύτερο κορίτσι, μάλλον είναι πόρνη τελικά αφού την συλλαμβάνουν συνέχεια... :hmm:
Αυτο δεν νομίζω να την κάνει αυτομάτως ένοχη πάντως, έτσι? ;)

fou gump
24-04-06, 19:35
Επιτρεψτε μου... κατ 'εμε δεν ευθυνεται ο έμπορος...αν δεν υπηρχε ψωμί στο πρεζεμποριο δε θα υπηρχαν πρεζεμποροι κου-λου-που. Εχω δει απο πολύ κοντα αυτην την κατασταση. Κανείς δε σε αναγκαζει να πάρεις ναρκωτικά και σε καμια περίπτωση δεν παραμυθιάζεσαι αν δε ΘΕΣ να παραμυθιαστείς.
Αν το γενικεύσει κανεις το θέμα, θα δει οτι τα ναρκωτικά ειναι μια extreme περιπτωση εξαρτήσεων και σπασμωδικών κινήσεων που κάνουμε όλοι μας σε περιοδους αδυναμίας. Μπορεί να εξαρτώμαστε από ανθρώπους, από καταστάσεις, από απλές συνήθειες, αρκει αυτές να κάνουν τη ζωή μας πιο συναρπαστική (ή να νομιζουμε οτι την κάνουν πιο συναρπαστικη) . Παράδειγμα??? Ο τζόγος ειναι μια μορφή εξάρτησης, μονο που δε χτυπά στην υγεια αλλα...στο πορτοφόλι. Το αν ενας ανθρωπος τείνει να έχει εξερτήσεις, εξαρτάται (:p ) από το χαρακτήρα, το περιβάλλον που μεγάλωσε και το πόσο απεγνωσμένος ειναι. Αρκει να σκεφτούμε οτι οι περισσότεροι άνθρωποι που μπλέκουν ειναι παιδια εφηβικής-μετεφηβικής ηλικίας, ηλικιες όπου η αντίδραση και υπερβολή κυριαρχουν. Επίσης όλοι ξέρουμε πως άνθρωποι αρχίζουν πιο "εκλεπτυσμενα" ναρκωτικα και ποτό καθαρά απο βαρεμάρα και έλλιειψη στόχων (βλ..πλούσιοι). Αν αυτοί οι άνθρωποι είχαν σοβαρά βιοποριστικά προβλήματα, δε νομιζω οτι θα έκαναν το ίδιο.
Είδατε πως πουθενα δεν συμπεριέλαβα τους εμπορους ναρκωτικών... αυτοι απλά εκμεταλευονται τις τάσεις που προειπα...

fou gump
24-04-06, 19:43
κοινώς... συμφωνω με τον kiwi (και στο οτι δεν θεωρω τους ναρκομανεις και όλους τους -μανείς θυματα άλλων), με τη μόνη διαφορά οτι δεν τιθεται θεμα αν δικαιολογώ τους ανθρωπους που παιρνουν ναρκωτικά, γιατι οι τάσεις εξάρτησης υπάρχουν σε όλους μας. Απο κει και περα καθένας κανει το κουμαντο του.

Jim Slip
24-04-06, 21:07
Ελάτε ρε μάγκες. Πολύ απόλυτοι μου γίνατε, χαλαρώστε λίγο, δεν κάνει. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, δεν μπορείτε να ξέρετε τι φρίκες έχει φάει ο άλλος για να καταντήσει έτσι, ή πως τα έφεραν τα πράγματα γενικότερα.

Michelle
28-04-06, 05:29
Σίγουρα είναι τραγικό το θέαμα αλλά αν το σκεφτείτε μιλάμε και για 14 χρόνια. Μην ξεχνάμε οτι εκτός απο τις συνέπειες των όποιων καταχρήσεων υπάρχουν και αυτές του χρόνου που περνά.

AddictedToChaos
28-04-06, 05:34
Σίγουρα είναι τραγικό το θέαμα αλλά αν το σκεφτείτε μιλάμε και για 14 χρόνια. Μην ξεχνάμε οτι εκτός απο τις συνέπειες των όποιων καταχρήσεων υπάρχουν και αυτές του χρόνου που περνά.

Ακριβως. Ειναι οπως το να τρωει ενας ανθυγιεινα για μια ολοκληρη ζωη και ξαφνικα να πει μια ωραια πρωια:"απο σημερα τρωω υγιεινα και θα στρωσω..."

teo_L20
28-04-06, 09:47
Πραγματικά τεράστια διαφορά.
Πως μπορεί να γινει ο άνθρωπος απο τη χρηση των ναρκωτικών.

Kiwi
28-04-06, 09:49
Πραγματικά τεράστια διαφορά.
Πως μπορεί να γινει ο άνθρωπος απο τη χρηση των ναρκωτικών.

Έχεις δει τυπικό δημόσιο υπάλληλο στα 60 του; :lol:

Kiwi
28-04-06, 10:02
Τότε ήταν που τις ρωτησα :
"αν -ο μη γένειτω- αυτο συμβεί στο παιδί σου,
το αγαπημένο, το σπουδαγμένο, το καλοαναθρεμένο,
που -νόμιζες πως- γνώριζες όλες τις παρέες του κ' το ποιόν τους,
θα συνέχιζες να είσαι ΤΟΣΟ αφοριστική?
Το κωλο-κράτος δεν θα σου έφταιγε πουθενά?


Δεν έχω παιδί, αλλά έχω πολύ στενούς φίλους και ορισμένες προσωπικές εμπειρίες. Και στις δύο περιπτώσεις ήταν εμφανής η προσωπική επιλογή. Και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για σπουδαγμένους και αγαπημένους ανθρώπους. Τώρα το "καλοαναθρεμένο" είναι σχετικό. Προφανώς άμα κάποιος πέσει στην πρέζα με τα μούτρα, μάλλον κάπου πήγε στράφι η καλή ανατροφή.



Κ' κατα τη τη γνώμη μου, όσο υπαρχουν άνθρωποι θα συμβαίνει αυτό.


Συμφωνώ απόλυτα!



Ο διαχωρισμός σε μαλακά κ' σκληρά, για μένα είναι ατόπος,
καθώς, τα μέν είναι αποδεδειγμένα πρόθάλαμος για τα δε.


Διαφωνώ εγκάθετα! Ποιος το έχει αποδείξει; Πότε; Η δικιά μου εμπειρία και άλλων ανθρώπων όχι μόνο τείνει προς το αντίθετο, αλλά πλέον είμαι πεπεισμένος 100% πως αυτός ο "προθάλαμος" είναι μέγα ψέμα. Το θεωρώ μάλιστα και επικίνδυνο στα αυτιά ενός πιτσιρικά που δεν ξέρει που πάνε τα 4 αφού είτε του πασάρουν χασίς είτε ηρωίνη αυτός θα το θεωρήσει ένα και το αυτό.



Επίσης, το πρόβλημα, ειδικά στους νέους, είναι οτι κάθετι το "απαγορευμένο",
παιρνει συχνά στο μυαλό τους διαστάσεις τεράστιες....
(Εδώ ακόμη κ' τώρα, το παλιοτσίγαρο συμβολίζει την χειραφέτιση κ' την ενηλικίωση σε ΤΟΣΑ παιδιά...)
Το πως κ' αν μετά είναι ευκολο να το κόψουν, μόλις έχουν εθιστεί για τα καλά,
είναι άλλουνού παπά Ευαγγέλιο...


Ακριβώς. Γι' άυτό θα πρέπει να μπούμε σε λογική νομιμοποιήσης ορισμένων ουσιών μετά από σοβαρή κοινωνική και επιστημονική έρευνα.
Το απλό τσιγάρο είναι πολύ πιο εθιστικό από οτιδήποτε. Υποθέτω και η ηρωίνη το ίδιο αλλά δεν ξέρω πολλά για την ηρωίνη οπότε δεν εκφέρω γνώμη.

Rick_641
28-04-06, 21:43
Δεν έχω παιδί, αλλά έχω πολύ στενούς φίλους και ορισμένες προσωπικές εμπειρίες. Και στις δύο περιπτώσεις ήταν εμφανής η προσωπική επιλογή. Και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για σπουδαγμένους και αγαπημένους ανθρώπους. Τώρα το "καλοαναθρεμένο" είναι σχετικό. Προφανώς άμα κάποιος πέσει στην πρέζα με τα μούτρα, μάλλον κάπου πήγε στράφι η καλή ανατροφή.
Ενω δηλαδή, αμα εχει πλαγoμετωπική σύγκρουση με δαυτα,
δικαιούται να έχει περισσότερες ελπίδες ?
Έλα τώρα, μην παίζουμε με τις λέξεις!!!



Διαφωνώ εγκάθετα! Ποιος το έχει αποδείξει; Πότε; Η δικιά μου εμπειρία και άλλων ανθρώπων όχι μόνο τείνει προς το αντίθετο, αλλά πλέον είμαι πεπεισμένος 100% πως αυτός ο "προθάλαμος" είναι μέγα ψέμα. Το θεωρώ μάλιστα και επικίνδυνο στα αυτιά ενός πιτσιρικά που δεν ξέρει που πάνε τα 4 αφού είτε του πασάρουν χασίς είτε ηρωίνη αυτός θα το θεωρήσει ένα και το αυτό.
Ενα απλο παράδειγμα:
Φαντάρος έχεις πάει, έτσι?
Αν ναι, θα'χεις σίγουρα δει κάτι ατομάκια να κάνουν ένα κύκλο, λέγοντας,
"έλα μωρε, ένα μπ@φ@κι ειναι μόνο,
κύκλο θα κάνει κιόλα,
έλα κι εσύ να γουστάρουμε!!!"

Κ' εσύ, μετά απο λίγο να τους βλέπεις όλους στο θάλαμο, κουνώντας το κεφάλι:
άλλος να χαζογελάει σαν ηλίθιος,
άλλος να είναι εμφανώς εκνευρισμένος.
άλλος θλιμένος σα να του σκότωσαν τη μάνα...
Κ' να τους βλέπεις, παρά το χάλι τους,
να συνεχίζουν το ίδιο βιολί καθημερινά,
"Έλα μωρε, ένα τσιγαράααακι είναι μόνο".
Κ' ό,τι λεφτά έχουν να τα ακουμπάνε εκεί...

Μου λες μετά, οτι αυτοί θα απολύθούν κ' θα είναι ok, κ' θα το ξεπεράσουν?
Μάλλον απίθανο...

Να συνοψίσω απ'όσα έχω διαβάσει?
-Το χασίς προκαλεί εθισμό, κατα βάσιν ψυχική εξάρτηση,
- Αλλοιώνει τον χαρακτήρα (συχνά παρόμοια με το αλκοόλ, αλλά με ποικίλα συμπτώματα, επθετικότητα, πανικό, αδυναμία συγκέντρωσης, υπνηλία)
- Η χρόνια χρήση αλλοιώνει τον εγκέφαλο
- Η εξικοίωση με μια τόσο επικίνδυνη απαγορευμένη" βλακεία σε κάνει να χάνεις την αίσθηση του μέτρο...
- Μια κ' μόνη χρήση προκαλέι διατήρηση της ουσίας στο αίμα για αρκετές εβδομάδες...



Ακριβώς. Γι' άυτό θα πρέπει να μπούμε σε λογική νομιμοποιήσης ορισμένων ουσιών μετά από σοβαρή κοινωνική και επιστημονική έρευνα.
Το απλό τσιγάρο είναι πολύ πιο εθιστικό από οτιδήποτε. Υποθέτω και η ηρωίνη το ίδιο αλλά δεν ξέρω πολλά για την ηρωίνη οπότε δεν εκφέρω γνώμη.
Χαίρομαι που συμφωνούμε τουλάχιστον σ'αυτό.

EvilHawk
28-04-06, 22:17
Συγχωνεύτηκαν τα 2 threads και αφαιρέθηκαν οι φωτογραφίες απο το αρχικό μήνυμα, το ότι είναι μια άγνωστη κοπέλα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να σεβαστούμε τα προσωπικά της δεδομένα. Καταλαβαίνω ότι δεν έγινε σκόπιμα και θα σας παρακαλέσω να κρατήσουμε μακριά απο το forum πρακτικές reality show...

underachiever
28-04-06, 22:54
μιας και επανηλθε το θεμα αυτο, να πω και εγω τη γνωμη μου. εγω πιστευω στην πληρη αποποινικοποιηση, καθως υποστηριζω την πληρη υπευθυνοτητα του καθενος απεναντι στις πραξεις του και τις συνεπειες των πραξεων του. αρα αν πχ εγω θελω να πινω οτιδηποτε και αν ειναι αυτο, κανεις δεν εχει δικαιωμα να μου το απαγορευσει, απο τη στιγμη που οι συνεπειες στρεφονται σε εμενα. και για το θεμα της διακρισης εμποριας/χρησης εχω να πω οτι αν και ειναι πολυ χρησιμο για τους καημενους τους χρηστες που διωκωνται, ουσιαστικα ολοι ξερουν πως αν δεν υπηρχε ζητηση δε θα ξεφυτρωνε κανενας εμπορος, πουλανε γιατι υπαρχει ζητηση. ολοι οσοι πινουν γουσταρουν που πινουν, και οι περισσοτεροι που λενε θελω να κοψω και δεν μπορω κλπκλπ τα λενε για να δειχνουν στους γυρω τους οτι προσπαθουν να κοψουν και δεν μπορουν, γιατι δεχονται τρομερη πιεση. ειμαι 100 % βεβαιος για αυτο. οποιος θελει να κοψει υπαρχουν τροποι. και οποιος θελει να πιει βρισκει τις ακρες και πινει. επισης ενδιαφερον εχουν οι πραγματικες αιτιες που οδηγησαν τις ηνωμενες πολιτειες στις αρχες του προηγουμενου αιωνα να κανουν παρανομες και να βγαλουν ουσιαστικα εκτος εμποριου, μιας και δεν περνουσε απο τα χερια τους και ειχαν μηδαμινο ελεγχο, καποιων προιοντων ψυχοτροπικων που ειχαν και εχουν τεραστια ζητηση. και εκτος αυτου το γιατι περιθωριοποιηθηκε το οπιο, που γινοταν ευρεια χρηση στις κινεζικες συνοικιες της αμερικης. και κατι τελευταιο, γιατι αν αρχισω να γραφω για αυτο το θεμα δεν μπορω να σταματησω, σημερα ο κοσμος παλι πινει, απλα πινει αυτα που ειναι νομιμα, τα ηρεμιστικα λεξοτανιλ και υπνοσεντον και στεντον και ζαναξ και αντικαταθλιπτικα σεροξατ και λαντοουζ, ολοι τα ξερουν. ισως αυτοι που διαλεγουν να πιουν μπαφο και σταφ να μην ειναι τοσο χαιβανια και να διαλεγουν κατι με καλυτερο feeling για να αισθανθουν λιγο καλυτερα. αυτα τα λιγα :rolleyes:

Xguru
29-04-06, 01:33
και εκτος αυτου το γιατι περιθωριοποιηθηκε το οπιο, που γινοταν ευρεια χρηση στις κινεζικες συνοικιες της αμερικης. και κατι τελευταιο, γιατι αν αρχισω να γραφω για αυτο το θεμα δεν μπορω να σταματησω, σημερα ο κοσμος παλι πινει, απλα πινει αυτα που ειναι νομιμα, τα ηρεμιστικα λεξοτανιλ και υπνοσεντον και στεντον και ζαναξ και αντικαταθλιπτικα σεροξατ και λαντοουζ, ολοι τα ξερουν. ισως αυτοι που διαλεγουν να πιουν μπαφο και σταφ να μην ειναι τοσο χαιβανια και να διαλεγουν κατι με καλυτερο feeling για να αισθανθουν λιγο καλυτερα. αυτα τα λιγα :rolleyes:

Έχει μεγάλη διαφορά να πάσχεις από μια νόσο τεκμηριωμένη από την ψυχιατρική και να παίρνεις φάρμακα γι αυτό για να το θεραπεύσεις/αντιμετωπίσεις(εξαρτάται από τι πάσχεις), και απ το να αρχίζεις ναρκωτικά επειδή δε σου πάνε καλά τα πράγματα ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο να μην αντιμετωπίζεις το πρόβλημα αλλά να φροντίζεις να τα κουκουλώνεις και να μπαίνεις σε άσχημα μονοπάτια.

Σύμφωνοι και στο θέμα των ψυχοφαρμάκων υπάρχει κατάχρηση αλλά δεν έχει καμία σχέση αυτός που ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή γιατί έχει κάποια νόσο με αυτόν που με την πρώτη ή με αρκετές αναποδιές αντιμετωπίζει με δηλεία και χαζομάρα τη ζωή ξεκινώντας ναρκωτικά.

underachiever
29-04-06, 01:49
αυτο το θεμα φιλε Xguru χωραει αρκετη εως πολλη συζητηση, αφ'ενος μεν διοτι τα σημερινα φαρμακα που χρησιμοποιουνται για αυτου του ειδους τις ψυχικες παθησεις δε θα υπηρχαν εαν συνεχιζονταν η χρηση της μορφινης και των αλλων οπιοειδων παραγωγων που γινοταν μεχρι τη στιγμη της απαγορευσης, καθως προεκυψαν ως αντικαταστατα αυτων, και λεγοντας μια 100% υπευθυνη γνωμη πανω στην επιδραση τοσο τον οπιοειδων οσο και των πιο συγχρονων βενζοδιαζεπινων και σεροτονινεργικων σκευασματων, τα οπιοιειδη υπερτερουν κατα πολυ στα επιθυμητα αποτελεσματα. Αυτο δε χωραει την παραμικρη αμφισβητηση, οποιος εχει προσωπικη εμπειρια μπορει να το τεκμηριωσει. Αφ'ετερου δε εγω γνωριζω ανθρωπους που κανουν χρηση ΚΑΙ κανναβης ΚΑΙ ηρωινης και ειναι ενταξει σε ολες τις πτυχες της ζωης τους, δεν δινουν το παραμικρο δικαιωμα, και οτι κανουν εμπλουτιζει τη ζωη τους και δεν τους την καταστρεφει. Αυτοι οι ανθρωποι που καταφερνουν κατι τετοιο, ειναι πολυ αδικο να μπουνε στη φυλακη, εξαιτιας μιας ατυχης ισως στιγμης, εξαιτιας νομων που επιβαλλουν τη μη-χρηση καποιων ουσιων με το ετσι θελω. Μια νοσος τεκμηριωμενη απο την ιατρικη πολλες φορες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο το να μη σου πανε καλα τα πραγματα και να πρεπει καπως να τα κουκουλωσεις γιατι υπαρχει προβλημα (με εξαιρεση φυσικα ψυχωτικου τυπου διαταραχες, σχιζοφρενεια κλπ, αναφερομαι σε αγχψδεις διαταραχες, νευρωσεις, και καταθλιπτικα επεισοδια). Υπαρχουν μαλιστα και επισημες ερευνες που αποδεικνυουν τη μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα απαγορευμενων ουσιων, οπιοειδων τυπου μορφινης, ηρωινης, κλπ, σε αγχωδεις και καταθλιπτικες καταστασεις απο τα αντιστοιχα σημερινα "νομιμα" σκευασματα.

Xguru
29-04-06, 02:19
Δεν νομίζω να είναι όπως τα λες. Αν και δε μου αρέσει να μπαίνω βαθιά σε χωράφια άλλων επιστημών γιατί δεν έχω τη γνώση, δε νομίζω ότι μπορεί να στηρίξει κανείς επιστημονικά ότι η ηρωίνη είναι καλύτερη σε όρους κόστους/ωφέλειας από τα υπάρχοντα φάρμακα για τις παθήσεις που περιγράφεις. Και εν πάση περιπτώση δεν είναι μόνο τα φάρμακα. Επειδή γίνεται κατάχρηση και σε αυτά δεν θα έπρεπε να το χρησιμοποιούμε ως άλοθι για λήψη ναρκωτικών ούτε φυσικά πιστεύω (με τις λίγες βέβαια γνώσεις που έχω) ότι τα ναρκωτικά που περιγράφεις θα ήταν πιο σοφή επιλογή για την αντιμετώπιση τέτοιων ασθενειών.
Τέλος, η κατάθλιψη και οι νευρώσεις αντιμετωπίζονται αποτελεσματικά με τις υπάρχουσε θεραπείες, μάλλον για τις πιο βαριές περιπτώσεις (μανιακών-σχιζοφρενών κλπ) θα ήταν καταλληλότερα τα ναρκωτικά που περιγράφεις αφού τα φάρματα που τους χορηγούν είναι σίγουρα αν όχι περισσότερο τουλάχιστον το ίδιο επικίνδυνα από τα ναρκωτικά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση.

PS. Αν έχεις link από κάποια/ες δημοσιευμένη επιστημονική έρευνα που να αποδεικνύει τα λεγόμενά σου φυσικά θα με ενδιέφερε πολύ να τη διαβάσω.

underachiever
29-04-06, 02:32
ευχαριστως θα βρω τα link και θα τα ποσταρω, συγκεκριμενα η ηρωινη ειναι ενα ημισυνθετικο παραγωγο του οπιου, ειναι μορφινη με οξικο ανυδριτη, το κανονονικο της ονομα ειναι διακετυλομορφινη, και η ιδια ειναι ανενεργη και οφειλει τη δραση της στο μεταβολισμο της σε μορφινη ΑΦΟΥ εισελθει στον αιμα. εχει πολυ ευνοικοτερη φαρμακοκινητικη σε σχεση με τη μορφινη, καλυτερη βιοδιαθεσιμοτητα, και ταχυτερη ανακατανομη στους ιστους, γιαυτο προτιμαται σε σχεση με τη μορφινη. Με αλλα λογια ειναι η μορφινη με ταχυτερη και ισχυροτερη δραση. Ειναι ενα απο τα λιγοτερο τοξικα για τα οργανα φαρμακα, και το μονο που ειναι επιληψιμο σε σχεση με αυτη ειναι ο εθισμος που προκαλει. Επειδη οι ψυχικες παθησεις ειναι ο τομεας της δουλειας μου, γιαυτο ειμαι υποχρεωμενος να ειμαι ενημερωμενος στο θεμα. Πιστευω μεχρι αυριο να τα εχω βρει τα λινκ που σου υποσχεθηκα, εχω και καποια πολυ ενδιαφεροντα σε σχεση με την τοξικοτητα της αλκοολης, εκει να δεις.

Παντως οι περισσοτεροι που ειναι κατα της αποποινικοποιησης, τολμω να πω το 99%, ειναι ανθρωποι που δεν εχουν προσωπικη εμπειρια επι του θεματος, αναμεταδιδουν και αναμασουν ημιμαθειες και πληροφοριες που δεν τις κατεχουν πραγματικα. Και να μη ξεχναμε τα κερδη της φαρμακοβιομηχανιας οταν εχουμε να κανουμε με φαρμακα ψυχικων παθησεων, πανακριβα, και με τεραστια εξοδα r&d...Δεσμευομαι για τα λινκς.


Για αρχη, παραθετω λινκ πυο δειχνει την επιδραση της βουπρενορφινης σε ασθενεις με καταθλιψη. Η βουπρενορφινη ειναι οπιοειδες, πληρως συνθετικο, με δραση ελαφρυτερη της μορφινης και της ηρωινης, παντα βεβαια στην ιδια οικογενεια ουσιων, απλα διαφερει αυτο που λεμε potency. Για να σας δωσω να καταλαβετε τη σχεση, ειναι σα να λεμε οτι η βουπρενορφινη ειναι λικερακι, η μορφινη τζιν, και η ηρωινη ουισκι 12αρι. :p Ολα ποτα ειναι, αλλα αλλο να πιεις 5 λικερ και αλλο 5 ουισκακια. Για το νομο εχουν την ιδια αντιμετωπιση, και η βουπρενορφινη και η μορφινη και η ηρωινη, ειναι παρανομες, και χορηγουνται μονο σε καρκινοπαθεις στα τελευταια τους, ελπιζω να γινομαι κατανοητος.

http://www.biopsychiatry.com/bupref.html

Xguru
29-04-06, 03:12
Αυτό που διαβάζω στο abstract είναι ότι ίσως ("These findings suggest a possible role for buprenorphine in treating refractory depression.") η χρήση buprenorphine να έχει κάποιο ρόλο στη θεραπεία κατάθλιψης σε άτομα που δεν ανταποκρίνονται σε συμβατικές θεραπείες. Δυστυχώς δεν έχει full text, απ το abstract oύτε σύγκριση αναφέρει να έγινε με δείγματα από συμβατικές θεραπείες, το δείγμα είναι επίσης πολύ μικρό και τέλος δεν ξέρω αν αναφέρει μετά για τις μακροχρόνιες επιδράσεις. Οπότε η έρευνα δεν αποδεικνύει γενικά την μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα όπως λές αυτής της κλάσης φαρμάκων, αλλά επισημαίνει ότι ενδεχομένως να είναι μια αποτελεσματική εναλλακτική λύση σε ασθενείς που δεν ανταποκρίνονται σε συμβατικές θεραπείες. Έχει μια απόσταση το ένα απ το άλλο.

WandereR
29-04-06, 03:20
Χανόμαστε νομίζω. Αν δεν μπορεί να δει ο άλλος τις συνέπειες της απαγευσης στο χρήστη, τσάμπα συζητάμε.

underachiever
29-04-06, 03:25
http://opioids.com/antidepressant/index.html
http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2006/03/12/nkidrugs12.xml&sSheet=/news/2006/03/12/ixhome.html
http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/full/317/7164/1011
http://alcalc.oxfordjournals.org/cgi/content/abstract/36/6/556
http://www.drugs-forum.co.uk

για να μην κρυβομαστε πισω απο τα δαχτυλα μας, και με το δεδομενο οτι ζουμε σε prohibitionist κοινωνιες, ειναι σχεδον αδυνατο να βγει ο οποιοσδηποτε και να γραψει ενα αρθρο οπου θα τασσεται ανοιχτα υπερ της χρησης αυτων των ουσιων. Και εκτος αυτου, ο προτεινομενος τροπος γραφης ερευνητικων εργασιων, ειναι αυτος του τυπου του προηγουμενου αρθρου, ο οποιος δεν ειναι ποτε απολυτος και κατηγορηματικος, τουλαχιστον ετσι μας λεγανε εμας στο κολλεγιο στην Αγγλια που ημουν. Εγω προσωπικα εχω την απορια, γιατι κατεληξε το αλκοολ να θεωρειται νομιμο και αποδεκτο? Θα ψαξω να βρω μια ερευνα που ειχα διαβασει που ελεγε οτι κανει ζημιες σε ενα τμημα του εγκεφαλου που ειναι υπευθυνο για τη μνημη, και μαλιστα εκτεταμενες, εκτος απο την κιρρωση του υπατος που ειναι πασιγνωστη παρενεργεια. Και αναρωτιεμαι, το αλκοολ, που ολοι δεχονται οτι δεν εχει καμια θεραπευτικη ιδιοτητα, ειναι νομιμο, και ουσιες φυτικες οπως το οπιο και η κανναβη, (γενικα δεν προκειται να αναφερθω σε αλλες πλην αυτων των 2, τις αλλες τις θεωρω αρκετα βλαβερες) ,που εχουν και καποιες θεραπευτικες ιδιοτητες, ειναι απαγορευμενες. Εσεις τι λετε?

YΓ Δειτε και τους αισχρους που μετα τα περιπτωσεις εμφανισης τασεων αυτοκτονιας με τη χορογηση του seroxat, συνεχιζουν να το συνταγογραφουνε. Ειναι πολλα τα λεφτα αρη..

@Wanderer φιλε αυτο το θεμα της απαγορευσης στο χρηστη δε το λογαριαζει κανεις, ο χρηστης ειναι ο τελειωμενος πρεζακιας, τι τους νοιαζιε, ας μπει φυλακη να ησυχασουμε, ετσι τον αντιμετωπιζουν. Εγω βεβαια φασαριες απο πιωμενους με ποτα δεν εχω δει λιγες, η ατυχηματα τροχαια, κλπ. Ο χρηστης γινεται κακος και κινδυνευει η υγεια του περισσοτερο απο τα αποτελεσματα της απαγορευσης επανω του παρα απο την ιδια τη χρηση.

WandereR
29-04-06, 04:16
Πάντως ένα ταμπού(μαλλον δεν κολλάει η λεξη, άλλα τετοια ώρα τέτοια λόγια) που βλέπω εδω μέσα είναι οτι θεωρούν οτι κάποιος πεφτεί στα ναρκωτικά για να φύγει από τα προβλήματά του. Χα!

ibok
29-04-06, 12:33
Η ουσία που λέγεται ΒΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ή ΜΠΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ή αυτή που εχει την εμπορική ονομασία TEMGESIC, ΔΕΝ εχει καμμιά σχέση με οσα αναφέρονται πιό πάνω.
Η Buprenorphine δίνεται σε ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ οπως επίσης σε χρήστες Ηρωίνης (μιά ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική προσέγγιση ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗΣ απο την ΜΕΘΑΔΟΝΗ.
Δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο ΔΙΟΤΙ για να γίνει ΣΩΣΤΗ σηζήτηση θα πρέπει οι γράφοντες ή ΝΑ ΕΧΟΥΝ τις "Απαραίτητες" γνώσεις ή να διαβάζουν οσα links παραθέτει ο καθένας από εμάς .
Οπως καταλαβαίνετε δεν ειναι και οτι πιό ευκολο.
Α και κάτι με την Buprenorphine-Temgesic.
Οταν κάνεις χρήση καθημερινή αυτής της ουσίας ΠΑΝΤΑ υπο ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ εχεις σαν αποτέλεσμα -ΑΝ κάποιος συνεχίσει την ταυτόχρονη χρήση Οπιούχων-Οπιοειδών να μην καταλαβαίνει ο οργανισμός του τίποτα μιά και ειναι ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ήδη στα ναρκωτικά .
Τούτο εχει την πιθανότητα (για αυτό έγραψα υπό Ιατρική παρακολούθηση και ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ)
Ειναι να συνεχίζεις την χρήση -αφού ΔΕΝ καταλαβαίνεις τίποτα απο την Ηρωινη-Μορφίνη που καταναλώνεις ΟΠΟΤΕ πας κατευθείαν για ΘΑΝΑΤΟ δλδή από Πνευμονικό Οίδημα συνήθως.(Μιά και η Ηρωίνη ή Η Μορφίνη ΔΡΟΥΝ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΑ στον ανθρώπινο οργανισμό)
Η εν λόγω ουσία εχει την δυνατότητα να ΚΛΕΙΝΕΙ τους υποδοχείς του εγκεφάλου οι οποίοι ερχονται σε επαφή με το "Ναρκωτικό που καταναλώνεις"
Ελπίζω να έδωσα μιά ιδέα για το τι κάνει η Buprenorphine

underachiever
29-04-06, 13:48
Α και κάτι με την Buprenorphine-Temgesic.
Οταν κάνεις χρήση καθημερινή αυτής της ουσίας ΠΑΝΤΑ υπο ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ εχεις σαν αποτέλεσμα -ΑΝ κάποιος συνεχίσει την ταυτόχρονη χρήση Οπιούχων-Οπιοειδών να μην καταλαβαίνει ο οργανισμός του τίποτα μιά και ειναι ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ήδη στα ναρκωτικά .
Τούτο εχει την πιθανότητα (για αυτό έγραψα υπό Ιατρική παρακολούθηση και ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ)
Ειναι να συνεχίζεις την χρήση -αφού ΔΕΝ καταλαβαίνεις τίποτα απο την Ηρωινη-Μορφίνη που καταναλώνεις ΟΠΟΤΕ πας κατευθείαν για ΘΑΝΑΤΟ δλδή από Πνευμονικό Οίδημα συνήθως.(Μιά και η Ηρωίνη ή Η Μορφίνη ΔΡΟΥΝ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΑ στον ανθρώπινο οργανισμό)
Η εν λόγω ουσία εχει την δυνατότητα να ΚΛΕΙΝΕΙ τους υποδοχείς του εγκεφάλου οι οποίοι ερχονται σε επαφή με το "Ναρκωτικό που καταναλώνεις"
Ελπίζω να έδωσα μιά ιδέα για το τι κάνει η Buprenorphine

Αυτα που λες οσον αφορα τη ταυτοχρονη χορηγηση βουπρενορφινης και αλλων αγωνιστικων οπιοειδων ουσιων ειναι 100% σωστο, αυτο ομως πoυ δεν καταλαβαινω ειναι το γιατι καποιος εφ'οσον παιρνει βουπρενορφινη να παρει και αλλη παρεμφερη ουσια ( οπιοειδες στην προκειμενη περιπτωση) ταυτοχρονα? Ακομα και οι χρηστες ηρωινης υποτιθεται οτι την παιρνουν για αντικατασταση, για να παιρνουν δηλαδη αυτη την ουσια και οχι ηρωινη, αλλα δεν παυει και αυτη να ειναι αγωνιστης ως προς το ειδος των υποδοχεων απο τους οποιους δεσμευεται, αν και οχι το ιδιο ισχυρος αγωνιστης οσο η ηρωινη σε βαση mg προς mg. Αυτο συμφωνει ουσιαστικα με κατι που ανεφερα σε ενα ποστ παραπανω, οτι οι περισσοτεροι που λενε οτι θελουν να κοψουν αλλα δεν μπορουν, ειναι ανθρωποι που το κανουν για τα ματια του κοσμου, και αυτος ειναι ενας τροπος που αποδεικνυεται. Το να παρεις βουπρενορφινη για αντικατασταση και να συνεχιζεις να παιρνεις ηρωινη ειναι μεγαλη βλακεια, γιατι αυτες οι δυο δρουν ανταγωνιστικα η μια απεναντι στην αλλη σχετικα με το ποια θα δεσμευσει τους υποδοχεις (προσοχη να μη γινει παρανοηση, ειναι και οι δυο αγωνιστες των οπιοειδων, αλλα οταν συνυπαρχουν δρουν ανταγωνιστικα η μια ως προς την αλλη, οσον αφορα το ποια θα δεσμευτει και θα διεγειρει τους υποδοχεις). Νομιζω ομως πως γινεται πολυ τεχνικο το θεμα.
Εγω οταν εβαλα το λινκ με τη βουπρενορφινη το εβαλα εχοντας σκοπο να δειξω την ευεργετικη επδραση των οπιοειδων σε καταθλιπτικες διαταραχες, ειναι ουσιες που σε κανουν να αισθανεσαι ομορφα κοινως.


Η ουσία που λέγεται ΒΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ή ΜΠΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ ή αυτή που εχει την εμπορική ονομασία TEMGESIC, ΔΕΝ εχει καμμιά σχέση με οσα αναφέρονται πιό πάνω.
Η Buprenorphine δίνεται σε ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ οπως επίσης σε χρήστες Ηρωίνης (μιά ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική προσέγγιση ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗΣ απο την ΜΕΘΑΔΟΝΗ.
αυτο ειναι λαθος, οι θεραπειες μεθαδονης και βουπρενορφινης ειναι εντελως ιδιες θεραπειες, διαφερουν μονο στην υποκαταστατη ουσια, μαλιστα στον ΟΚΑΝΑ σε ρωτανε ποια απο τις 2 προτιμας να σου χορηγηθει, και εχεις και τη δυνατοτητα αλλαγης ακομα και οταν εχεις ηδη αρχισει με μια απο τις δυο. Η βουπρενορφινη ειναι κανονικο ναρκωτικο, οπιοειδες, οπως και η μεθαδονη, και η μορφινη, η ηρωινη, η κωδεινη, κλπ. Διαφερουν σε θεματα φαρμακοκινητικης μεταξυ τους, και μονο.

ibok
30-04-06, 12:45
Φίλε ΕΓΡΑΨΕΣ ( Αυτο συμφωνει ουσιαστικα με κατι που ανεφερα σε ενα ποστ παραπανω, οτι οι περισσοτεροι που λενε οτι θελουν να κοψουν αλλα δεν μπορουν, ειναι ανθρωποι που το κανουν για τα ματια του κοσμου, και αυτος ειναι ενας τροπος που αποδεικνυεται. Το να παρεις βουπρενορφινη για αντικατασταση και να συνεχιζεις να παιρνεις ηρωινη ειναι μεγαλη βλακεια, γιατι αυτες οι δυο δρουν ανταγωνιστικα η μια απεναντι στην αλλη σχετικα με το ποια θα δεσμευσει τους υποδοχεις (προσοχη να μη γινει παρανοηση, ειναι και οι δυο αγωνιστες των οπιοειδων, αλλα οταν συνυπαρχουν δρουν ανταγωνιστικα η μια ως προς την αλλη, οσον αφορα το ποια θα δεσμευτει και θα διεγειρει τους υποδοχεις). Νομιζω ομως πως γινεται πολυ τεχνικο το θεμα.
Εγω οταν εβαλα το λινκ με τη βουπρενορφινη το εβαλα εχοντας σκοπο να δειξω την ευεργετικη επδραση των οπιοειδων σε καταθλιπτικες διαταραχες, ειναι ουσιες που σε κανουν να αισθανεσαι ομορφα κοινως.)
ΜΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ χρήση διότι ειναι άρρωστοι και εχουν το "ΑΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΟ".
Θα σου δώσω 1 παράδειγμα.
Η ΜΠΟΥΠΡΕΝΟΡΦΙΝΗ πολύ πριν αρχίσουν να την δίνουν σε πρόγραμμα του ΟΚΑΝΑ μπορούσες να την φέρεις απο το εξωτερικό (στην αρχή με ΝΟΜΙΜΗ άδεια και αργότερα με Υπουργό Υγείας τον Σούρλα ΜΟΝΟΝ παράνομα).
Που θέλω να καταλήξω : Αυτά τα χάπια δίνονται υπογλώσσια αλλά ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ τα μάτια μου να τα χρησιμοποιούν ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ.Οπότε καταλαβαίνεις για το πόσο κάποιος χρήστης μπορεί να κάνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΧΡΗΣΗ.
Ειναι ΠΟΛΑ μα Πάραπολλά τα όσα οι απλοί καθημερινοί άνθρωποι ΔΕΝ γνωρίζουν για την "ΤΟΞΙΚΟΜΑΝΙΑ" η οποία ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ ειναι ΑΣΘΕΝΕΙΑ και Μόνον Ασθένεια.
Το τι σε ρωτάνε στον ΟΚΑΝΑ και τι ΟΧΙ άσε να το γνωρίζω καλλίτερα.
ΕΔΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ να γράφω σε τούτο το νήμα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν τα οσα έγραψα.

evdr
30-04-06, 15:46
Δεν μπορώ καν να το φανταστώ σχετικά με την πώληση στα φαρμακεία.Δεν αποδέχομαι την νομιμοποίηση της καταστροφής


ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΟ,ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ(ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΣΟΥ,ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ Η ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ)ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΞΑΝΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ...:cry:

underachiever
30-04-06, 17:50
.
Που θέλω να καταλήξω : Αυτά τα χάπια δίνονται υπογλώσσια αλλά ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ τα μάτια μου να τα χρησιμοποιούν ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ.Οπότε καταλαβαίνεις για το πόσο κάποιος χρήστης μπορεί να κάνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΧΡΗΣΗ.
Ειναι ΠΟΛΑ μα Πάραπολλά τα όσα οι απλοί καθημερινοί άνθρωποι ΔΕΝ γνωρίζουν για την "ΤΟΞΙΚΟΜΑΝΙΑ" η οποία ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ ειναι ΑΣΘΕΝΕΙΑ και Μόνον Ασθένεια.
Το τι σε ρωτάνε στον ΟΚΑΝΑ και τι ΟΧΙ άσε να το γνωρίζω καλλίτερα.
ΕΔΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ να γράφω σε τούτο το νήμα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν τα οσα έγραψα.

Σιγουρα, τοτε ομως παυει να τιθεται θεμα εμπλουτισμου της ζωης με το καθε ναρκωτικο, και κατ'εμε αυτου του ειδους οι ανεξελεγκτου ανθρωποι εχουν ολη την ευθυνη για αυτα που τους συμβαινουν, και καλα να παθουν στην τελικη. Ασε που μαζι τους καιγονται και οσοι μπορουν κα ικανουν χρηση λογικη, και εγω ξερω αρκετους. Μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα. Εγω απο την αρχη εχω διαχωρισει την υπευθυνη χρηση που σιγουρα προσφερει το κατι παραπανω στη ζωη, απο αυτο το χαλι.

Xguru
30-04-06, 18:10
Σιγουρα, τοτε ομως παυει να τιθεται θεμα εμπλουτισμου της ζωης με το καθε ναρκωτικο, και κατ'εμε αυτου του ειδους οι ανεξελεγκτου ανθρωποι εχουν ολη την ευθυνη για αυτα που τους συμβαινουν, και καλα να παθουν στην τελικη. Ασε που μαζι τους καιγονται και οσοι μπορουν κα ικανουν χρηση λογικη, και εγω ξερω αρκετους. Μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα. Εγω απο την αρχη εχω διαχωρισει την υπευθυνη χρηση που σιγουρα προσφερει το κατι παραπανω στη ζωη, απο αυτο το χαλι.

Κάτσε γιατί με αυτά που διαβάζω ή είμαι πολύ πίσω ή είσαι πολύ προοδευτικό εσύ. Υπάρχει δυνατότητα να παίρνεις ηρωίνη ενδοφλεβίως ή να παίρνεις κόκα και μεσο-μακροχρόνια να είσαι ένας μια χαρά ισορροπημένος άνθρωπος κοινωνικά λειτουργικός; Δε μιλάω για εξαιρέσεις αλλά για το σύνηθες και τον κανόνα γενικά.

Η εικόνα που έχω σε αυτά είναι ότι παίζεις με τη φωτιά και κάποια στιγμή Αν δεν είσαι τρομερά ισχυρός χαρακτήρας ή ακόμα και να είσαι αν σε πιάσει το ναρκωτικό και την ακούσεις κανονικά, θα καείς γιατί θα κάνεις αυτό που δε θα έκανες αν ήσουν νηφάλιος.

Όταν είσαι εξαρτημένος από τέτοιες ουσίες, όσο μάγκας και να είσαι δεν παύεις να είσαι εξαρτημένος. Πέρα από το φιλοσοφικό του θέματος (πόσο μάγκας ή ελεύθερος είναι κάποιος εξαρτημένος), το ουσιαστικό είναι ότι δεν έχεις την πολυτέλεια να κάνει πάντα την επιλογή η λογική σου αλλά πολλές φορές κάνει επιλογές ο οίστρος του βίτσιου και της εξάρτησης σου.

WandereR
30-04-06, 18:16
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΟ,ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΣ(ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΣΟΥ,ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ Η ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ)ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΞΑΝΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ...:cry:

Χμμ......,όσοι είναι υπερ της απελευθέρωσης δεν νομίζω να αλλάξουν γνώμη με τα συναισθηματικά προπετάσματα που αρθρώνετε, γκρεμίζονται λέξη-λέξη καθώς τα διαβάζουνε.

Προσωπικά δεν θα κατέφευγα στα θαύματα, δεν έχουμε πάντα τη δυνατότητα να επιλέγουμε το μέλλον μας, , μάλλον θα θεωρούσα θείο δώρο τη δυνατότητα επιλογής.

Τα ειλικρινή μου περαστικά στον φίλο σου, ίσως σε μια απελευθερωμένη κοινωνία να μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω από το να ζει για τη δόση του και να περιμένει αγγελους για βοήθεια.

Pink isn't well...., θα ήταν προτιμότερο η κουβέντα να συνεχιστεί σε περιόδους χτισμένες στη λόγική, με μαύρα αχρωμάτιστα ανέκφραστα γράμματα για φόντο.
Καλωσορισες στο φορουμ

underachiever
30-04-06, 19:25
@xguru
κι ομως φιλε, ειναι εφικτο να μπορεσει καποιος να ξεφυγει απο το γενικο κανονα που θελει οσους πινουν ηρωινη να ειναι στο ελεος του εθισμου και της αρρωστιας τους, και να γινεται η χρηση ετσι ωστε να εμπλουτιζεται η ζωη τους. Δε θελω να φανω εξυπνος που τα λεω αυτα, απλα θεωρω οτι σαν αθρωποι εχουμε τη δυνατοτητα να κρινουμε το που οδηγουν οι πραξεις μας εκ των προτερων, και αναλογα να προγραμματιζουμε τις επομενες κινησεις μας. Εδω θα ηταν καλο να προσδιορισουμε το τι σημαινει καποιος να πινει ηρωινη, και γιατι οδηγειται εκει. Εαν δεχτουμε οτι πινει γιατι του αρεσει ο τροπος που αισθανεται οταν ειναι υπο την επηρρεια, το επομενο ειναι ο εθισμος. Σαφως και καποια στιγμη θα βγαλει χαρμανα τρικουβερτη εαν συνεχισει να κανει χρηση σε καθημερινη βαση. Απο κει και περα, για αλλους ειναι προβλημα αυτο, και για αλλους οχι, οπως και αλλος μπορει να πινει μια δυο φορες τη βδομαδα και να μη βγαλει χαρμανα ποτε και αλλος να πινει καθε μερα και να το εχει αναγκη. Πηγαινοντας παρακατω, υπαρχει ο χρηστης που καθε μερα θα ψαχνει να βρει μια δοση και το μονο που θα κανει θα ειναι να προγραμματιζει με ανεντιμους τροπους την ευρεση πορων, για μενα απαραδεκτο, και αμα δεν εχει τα οικονομικα μεσα καλυτερα να σταματησει αμεσα, και υπαρχει ο αλλος που εχει την οικονομικη δυνατοτητα να αγοραζει ποσοτητες και να μη τον απασχολει το θεμα να βρει τη δοση του. Αυτος λοιπον ο ανθρωπος συνεχιζει κανονικα τη ζωη του και απλα πινει και ηρωινη καθημερινα, οπως καποιος που πινει ενα-δυο ποτα καθημερινα. Και φυσικα δεν αναφερομαι σε καποιον που θα πινει και θα γινεται κοματια, ανημπορος να κανει το παραμικρο ολη μερα αλλα θα σερνεται σε ενα κρεβατι, αλλα σε καποιον που θα επιλεξει καποια στιγμη της ημερας για να χαλαρωσει κανοντας καποια αγαπημενη ασχολια και πινοντας, αντι για ενα δυο ποτακια, μια δυο μυτιες. :D

Σε καμια περιπτωση δεν καλυπτω εξ'ολοκληρου το θεμα, απλα προσπαθω να εξηγησω εναν τροπο σκεψης, μια προοπτικη, που βαζει στη θεση τους καοπια πραγματα, που για μερικους θεωρουνται defacto και μονοδρομος.

Ivanthes
30-04-06, 19:47
Μια που το ειδα ας γραψω κατι.

Θεωρω απιστευτη ηλιθιοτητα το να συλλαμβανεται καποιος που εχει ενα δεντρακι καναβης για ιδια χρηση που μονο στον εαυτο του αυτο μπορει να κανει κακο, ενω οποιος καλλιεργει τεραστιες εκτασεις με καπνα οχι μονο να μη συλλαμβανεται αλλα και να επιδοτειται με λεφτα ολων μας για να οδηγηθουν καποιοι απο εμας στον θανατο καθοτι οπως ολοι ξερουμε ο καπνος ειναι ο μεγαλυτερος ισως θανατηφορος παραγοντας.

Ηλιθιοτητα και υποκρισια των πολιτικων ,δημοσιογραφων κ.λ.π. που ενω αυτο το γνωριζουν δε λενε τιποτα για να μη γινουν δυσαρεστοι!

Εν πασει περιπτωσει η χρηση του χασις πρεπει να γινει νομιμη οπως και του τσιγαρου αλλα με περιορισμους και υψηλη φορολογια και για τα 2. Για τα σκληρα τα λεμε αλλη φορα.

zaranero
30-04-06, 20:01
Χρειαζομαστε καλυτερα ναρκωτικα ή φαρμακα οπως θελετε πεστε το.Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να μιζεριαζεις.
Παν μετρον αριστον βεβαια.

nikostheater
30-04-06, 20:15
Θεωρω οτι οποιος παιρνει ναρκωτικα γνωριζοντας τι κακο κανουν ειναι ηλιθιος..δεν λυπαμαι τους ηλιθιους.

underachiever
30-04-06, 20:18
Χρειαζομαστε καλυτερα ναρκωτικα ή φαρμακα οπως θελετε πεστε το.Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να μιζεριαζεις.
Παν μετρον αριστον βεβαια.

δε θα μπορουσες να το θεσεις καλυτερα πιστευω :respekt:

zaranero
30-04-06, 20:18
Θεωρω οτι οποιος παιρνει ναρκωτικα γνωριζοντας τι κακο κανουν ειναι ηλιθιος..δεν λυπαμαι τους ηλιθιους.
Πρεπει να κανουμε μια επεξηγηση του ορου "ναρκωτικο"
Θεωρεις το τσιγαρο ναρκωτικο?
Το αλκοολ? (νομιμα αυτα)
Ποσους ακριβως ανθρωπους βγαζεις ηλιθιους?

Xguru
01-05-06, 01:40
@underachiever

Πιστεύω ότι υπερτιμάς τον παράγοντα άνθρωπο... Εδώ δίαιτα προσπαθούν να κάνουν οι μισοί άνθρωποι και δεν τα καταφέρνουν για τη λίγη ντοπαμίνη που εκρίνει ο εγκέφαλός τους για επιβράβευση. Με τι @@ θα επιβληθείς λοιπόν στον εγκέφαλό σου όταν παραβιάζεις βάναυσα (δε μιλάμε για την ευχάριστηση από ένα γλυκό δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη) τη χημεία του εγκεφάλου σου.

Όπως έχω ξαναπεί θέλουμε δε θέλουμε είμαστε δούλοι του εγκεφαλού μας και όταν παίζουμε με αυτόν δεν ελέγχουμε πάντα εμείς το παιχνίδι. Καταλήγω λοιπόν ότι ό πιο μάγκας είναι αυτό που ξέρει οτι απλά δεν το παίρνει να παίζει με αυτά και όχι ο ψαγμένος που πιθανότατα θα την πατήσει επειδή μπαίνει σε ένα παιχνίδι που οι πιθανότητες να επιβληθεί στον εγκέφαλό του είναι μικρές.

underachiever
01-05-06, 02:08
@xguru
με το να δεχτω οτι ο μονος τροπος να κερδισω κατι απο την υποθεση ναρκωτικα ειναι αυτος που περιγραφω προηγουμενως. ολοι οι αλλοι τροποι ειναι καταδικασμενοι σε αποτυχια. η εναλλακτικα πρεπει να διαλεξω να μην πινω. εγω με αυτο τον τροπο παιρνω τα μεγιστα, εφοσον μου δινεται η δυνατοτητα. δεν ειναι θεμα μαγκιας, οπως ειπε και ο zaranero 2 ποστς παραπανω, η ζωη ειναι πολυ μικρη για να μιζεριαζουμε, να φοβομαστε και να στερουμαστε, συμπληρωνω εγω. και γιατι να στερηθω κατι που ισοδυναμει με την ομορφοτερη αισθηση που εχω ζησει ποτε?

Xguru
01-05-06, 02:56
E ok είναι θέμα φιλοσοφίας για τη ζωή, πάσο.

wizardakis
01-05-06, 04:14
και γιατι να στερηθω κατι που ισοδυναμει με την ομορφοτερη αισθηση που εχω ζησει ποτε?

παρατραβηγμενη αποψη πιστευω οτι ειναι.
αισθηση η ψευδαισθηση?:hmm:

παραδειγμα :ξερεις φανταζομαι γιατι την ηρωινη την λενε "παραμυθα"?

giwrgosth
01-05-06, 10:12
Χασίς: Για μένα ακίνδυνο "ναρκωτικό" αν γίνετε χρήση με σύνεση και ο χρήστης γνωρίζει πολύ καλά τις παρενέργειες και το πως, πότε, που και πόσο μπορεί να κάνει χρήση. Μπορεί να γίνει και εδώ ότι ισχύει και στην Ολλανδία. Μπορεί να επιτραπεί ακόμη και η καλλιέργεια σε σπίτια σε γλάστρες για προσωπική χρήση. Με αυτό τον τρόπο παύει το εμπόριο με το οποίο θυσαυρίζουν κάποιοι και είναι λογικό να σπρώχνουν κόσμο στη χρήση.
Αν σε βρουν στο δρόμο με περισσότερα από 3-4 τσιγάρα, ή αν σε συλλάβουν να κάνεις εμπόριο η ποινή να είναι ισόβια! Φυσικά να μην επιτρέπετε η χρήση σε ανήλικους!
Ηρωίνη: Είναι γνωστό ότι προκαλεί εθισμό, οπότε οι χρήστες της μπορούν να χαρακτηριστούν και ασθενείς, οπότε μπορεί να γίνετε σε αυτούς χορήγηση από νοσοκομεία. Κάνεις εξετάσεις, βγάζεις ένα χαρτί ότι είσαι εθισμένος και σου τη χορηγούν σε νοσοκομεία, ή και σε επιλεγμένα φαρμακεία. Είναι γνωστό ότι οι θάνατοι οφοίλοντε κυρίως σε υπερβολική δόση και φυσικά σε νοσήματα που τα προκαλούν μολυσμένες ενέσεις κλπ.
Με αυτόν τον τρόπο έχεις τον έλεγχο και φυσικά αποτρέπεις το εμπόριο και μειώνεις την εγκληματικότητα, αφού το πρεζόνι δεν έχει κανένα λόγο να κλέψει ή να γίνει βαποράκι για τη δόση του. Εννοείτε ότι θα γίνοντε εξετάσεις και θα μειώνετε σταδιακά η δόση και σε συνδιασμό με φαρμακευτική αγωγή και ψυχολογική υποστήριξη κάποια στιγμή θα υπάρξει απεξάρτηση σε άτομα που είναι πραγματικά ασθενείς.
Φυσκά η ποινή για εμπόριο να είναι θάνατος με κρεμάλα σε δημόσιο χώρο!
Κόκα, χάπια κλπ: Πλήρης απογόρευση χρήσης, αφού δεν είναι ναρκωτικά που προκαλούν εθισμό και κανείς χρήστης τους δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ασθενής. Η απαγόρευση πρέπει να υπάρξει γιατί τα ναρκωτικά αυτά είναι το κατώφλι για την ηρωίνη και πέρα από αυτό είναι πολύ επικίνδυνα, ίσως πιο πολύ και από την ηρωίνη, γιατί προκαλούν παραισθήσεις και ο χρήστης τους μπορεί να νομίσει ότι είναι πουλί και να προσπαθήσει να πετάξει από τον έκτο, ή ότι είναι Σουμάχερ και να βγει στο δρόμο.
Φυσικά και σε αυτή την περίπτωση ποινή θανάτου για εμπόριο με τον ίδιο τρόπο όπως και με την ηρωίνη.
Θα με πείτε υπερβολικό για τη θανατική ποινή, ναι όντως μπορεί και να υπερβάλω αν και θα ήταν κάτι που πραγματικά θα τους άξιζε, αλλά τουλάχιστον να εφαρμόζοντε οι νόμοι και όχι να βλέπεις τον έμπορο να είναι έξω μετά από 2-3 μήνες όπως γίνετε σήμερα.

underachiever
01-05-06, 11:28
παρατραβηγμενη αποψη πιστευω οτι ειναι.
αισθηση η ψευδαισθηση?:hmm:

παραδειγμα :ξερεις φανταζομαι γιατι την ηρωινη την λενε "παραμυθα"?

ειναι ωραιο ομως το παραμυθι. αλλωστε και η ζωη ενα παραμυθι ειναι...

Xguru
01-05-06, 13:52
Καλά τι ναρκωτικά και βλακείες κοιτάτε εδώ τι εστί πραγματική ηδονή και τα λέμε:
http://www.youtube.com/watch?v=pFlcqWQVVuU :rofl: :rofl:

:worthy:

underachiever
01-05-06, 18:10
xaxxaaxaxaxaxaxax κορυφαιο

GoG
02-05-06, 16:11
Κάτσε γιατί με αυτά που διαβάζω ή είμαι πολύ πίσω ή είσαι πολύ προοδευτικό εσύ. Υπάρχει δυνατότητα να παίρνεις ηρωίνη ενδοφλεβίως ή να παίρνεις κόκα και μεσο-μακροχρόνια να είσαι ένας μια χαρά ισορροπημένος άνθρωπος κοινωνικά λειτουργικός; Δε μιλάω για εξαιρέσεις αλλά για το σύνηθες και τον κανόνα γενικά.

Φιλε μου ξερω ανθρωπο που επινε 35 χρονια σταφ...Το πιστευεις?Πολλα λεφτα ο τυπος,Γερμανια τα εκανε,αγοραζε συγκεκριμενες ποσοτητες,ακριβη ηρωινη και εζησε τοσο πολυ...Πεθανε πριν 3 βδομαδες...Τα λεω αυτα για να αποδειξω σε καποιους οτι αν αρχισεις ηρωινη εχεις ημερομηνια ληξης...

Xguru
02-05-06, 17:08
Μία άλλη παράμετρο των παρενεργειών που δεν σχολιάσαμε είναι το θέμα του χαζέματος. Έχω δεί πολλές φορές απεξαρτημένους ή και ενεργούς χρήστες (νομίζω από ηρωίνη) που μιλάνε σαν καθυστερημένοι. Δηλαδή σαν να σκαλώνουν, σαν να αργούν να πάρουν στροφές.
Ποιά ναρκωτικά νεκρώνουν τα περισσότερα εγκεφαλικά κύτταρα;
Είναι μόνο η ηρωίνη ;(νομίζω και σε χασίς το έχω παρατηρήσει αλλά σε ενεργούς χρήστες, το μετά δεν το ξέρω).

giwrgosth
02-05-06, 18:36
Ποιά ναρκωτικά νεκρώνουν τα περισσότερα εγκεφαλικά κύτταρα;
Είναι μόνο η ηρωίνη ;(νομίζω και σε χασίς το έχω παρατηρήσει αλλά σε ενεργούς χρήστες, το μετά δεν το ξέρω).
Το χασίς μετά από χρόνια (κατά)χρηση νεκρώνει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα και ακόμη αν το σταματήσει κάποιος δεν επανέρχοντε, νεκρώθηκαν και πάνε και θα είναι μόνιμα "χαζεμένος".
Παν μέτρον άριστον που έλεγαν και οι αρχαίοι...

underachiever
02-05-06, 20:03
Φιλε μου ξερω ανθρωπο που επινε 35 χρονια σταφ...Το πιστευεις?Πολλα λεφτα ο τυπος,Γερμανια τα εκανε,αγοραζε συγκεκριμενες ποσοτητες,ακριβη ηρωινη και εζησε τοσο πολυ...Πεθανε πριν 3 βδομαδες...Τα λεω αυτα για να αποδειξω σε καποιους οτι αν αρχισεις ηρωινη εχεις ημερομηνια ληξης...

Ημερομηνια ληξης εχουμε ουτως η αλλως, ο φιλος με το σταφ σε τι ηλικια πεθανε?
Πιστευεις οτι χωρις το σταφ θα ζουσε περισσοτερο? Θελω να πω δηλαδη οτι ηταν εμφανες οτι το σταφ προκαλεσε το θανατο του? (εκτος εαν πεθανε απο od)


@Xguru
τα παραγωγα των αμφεταμινων ειναι οι ουσιες που προκαλουν τις πιο εκτεταμενες νεκρωσεις εγκεφαλικων κυτταρων, και η κοκαινη.

bmwe30
04-05-06, 20:27
Η υπερβολικη χρηση ναρκωτικων ειναι πιθανον να μας ζαζεψει (ναι με "ζ") oκ?Το θεμα ειναι οτι τουλαχιστον στην ελλαδα επικρατει(μεσω προσωπικης εμπειριας) η αποψη οτι ειναι το χειροτερο πραγμα που μπορει κανεις να κανει στον ευατο του.Αυτο πολλες φορες να μην λειτουργει αποτρεπτικα αλλα σαν κατι που σου κινει την περιεργια.Ειμαι καθετα αντειθετως στην αυξηση της καταστολης των να ρκωτικων ουσιων και στην τελικη δεν καταλαβα γιατι να κυκλοφορουν τσιγαρα ελευθερα?Αυτα δεν ειναι εθιστικα?Επισης πρεπει ολοι να γνωριζουν τι ακριβως κανει το καθε ναρκωτικο στον οργανισμο μας ωστε να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη αποψη!!

Περι ναρκωτικων και το λινκ ->www.erowid.com

GoG
04-05-06, 20:47
Ημερομηνια ληξης εχουμε ουτως η αλλως, ο φιλος με το σταφ σε τι ηλικια πεθανε?
Πιστευεις οτι χωρις το σταφ θα ζουσε περισσοτερο? Θελω να πω δηλαδη οτι ηταν εμφανες οτι το σταφ προκαλεσε το θανατο του? (εκτος εαν πεθανε απο od)
Φυσικα και θα ζουσε περισσοτερο..ναι απο od πεθανε..Φαντασου μετα απο τοσα χρονια και να παρει od ποσο χαζεμενος πρεπει να εγινε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.