PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναρκωτικά, η γνώμη σας



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7]

yiapap
05-07-06, 00:56
Kι εσύ ρε 8άνος, sorry αλλά τα ζητάς!
Όλοι έχουμε απόψεις.
Αλλά τις τεκμηριώνουμε με κείμενα δικά μας ή από άλλες πηγες με link και αποσπάσματα.

Εσύ παράθεσες την Απόφαση Νο.347 της Κ.Ε. του Κόμματος με θέμα "Γιατί ο καλός κομμουνιστής δεν παίρνει ναρκωτικά"!

Ε, δέξου τώρα την κριτική!!!

WandereR
05-07-06, 01:11
Καλά πάντως το να εκφράζεσαι μέσω της γνώμης του κομματός σου δεν είναι κακό, εξάλλου υποτιθεται οτι αποβλέπουν στο γνκ καλό και έχουν κάνει και την κατάλληλη ρποεργασία.

Είχα προσπαθήσει να το κάνω και γω παλιότερα το ίδιο, να επισυνάψω θέσεις των κομμάτων για το θέμα αλλα απογοητεύτικα...

8anos
05-07-06, 01:12
Ε, δέξου τώρα την κριτική!!!

Nα εισαι σιγουρος yiapap οτι την κριτικη την δεχομαι και την λογαριαζω ειτε καλοπροαιρετη ειτε κακοπροαιρετη.


Kι εσύ ρε 8άνος, sorry αλλά τα ζητάς!
Όλοι έχουμε απόψεις.
Αλλά τις τεκμηριώνουμε με κείμενα δικά μας ή από άλλες πηγες με link και αποσπάσματα.

Εσύ παράθεσες την Απόφαση Νο.347 της Κ.Ε. του Κόμματος με θέμα "Γιατί ο καλός κομμουνιστής δεν παίρνει ναρκωτικά"!



Τα κειμενα του κομματος ειναι ας πουμε με αδεια GPL. :lol:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρειται οτι αυτα δεν μπορουν να αποτελεσουν αποτελεσμα συλλογικης επεξεργασιας, και ειδικα για το συγκεκριμενο, σε βεβαιωνω οτι εβαλα και εγω το λιθαρακι μου... ;)

yiapap
05-07-06, 01:18
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρειται οτι αυτα δεν μπορουν να αποτελεσουν αποτελεσμα συλλογικης επεξεργασιαςΡώτα τον μακαρίτη τον Βελουχιώτη :p

stp
05-07-06, 02:06
Αν και διαφωνώ κάθετα με τις απόψεις του 8ανος, θα υπερασπιστώ το δικαίωμα του να εκφράζει την άποψή του όπως ακριβώς νομίζει καλύτερα - εξ' άλλου πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς αντανακλάμε απόψεις του περιβάλλοντός μας - παρθενογέννεση στη σκέψη είναι αρκετά δύσκολο Καταλαβαίνω βέβαια ότι πολλές φορές είναι λίγο εκκνευριστική η ταύτιση προσωπικών απόψεων με αυτές των κομμάτων αλλα ο 8ανος προειδοποίησε, δείχνοντας ότι αναγνωρίζει τις αντιδράσεις που προκαλεί αυτή του η ενέργεια

"Προσοχη!!! οσοι παθαινουν αναφυλαξια με τα κομμουνιστικά κειμενα να μην το ανοιξουν :lol:"

Όμως μπορώ να κάνω κριτική πάνω στο κείμενο το ίδιο -
Χωρίς όμως παρεξήγηση (έχοντας διαβάσει προσεκτικά το κείμενο), έχει πολύ καλά στατιστικά στοιχεία και με ορισμένες θέσεις συμφωνώ και με άλλες διαφωνώ αλλά
α) σίγουρα δεν είναι αλάνθαστο (δες προηγούμενό μου ποστ) (και θα ηθελα μία απάντηση επί του θέματος)
β) ερμηνεύει μία κατάσταση βάση μίας συγκεκριμένης θεωρίας (με αρκετές γενικολογίες)
γ) ουσιαστικά δεν προτείνει τίποτα παρά μόνο αναθεματίζει και την ποινικοποίηση ΑΛΛΑ και την αποποινικοποίση

Σα λύση προτείνει την λαϊκή εξουσία ... (πάλι γενικόλογα)

Εν κατακλείδι για το κείμενο - Όλα καλά και ωραία αλλά πραγματικά θέλω να καταλάβω τι θα πεις στο πρεζάκι που κάνει πιάτσα στη Σόλωνος για να αγοράσει τη δόση του "Περίμενε και όταν θα ανατρέψουμε το αστικό κράτος θα πάψεις να είσαι τοξικομανής "??

ή απλώς διαχωρίζετε τη θέση σας σαν κόμμα και οι υπόλοιποι στον καιάδα ?


Και προς αποφυγήν παρεξήγησης - η κριτική μου γίνεται πάνω στο συγκεκριμένο κείμενο - όχι στη γενικότερη θεωρία ή στην πολιτική του συγκεκριμένου κόμματος - και σε αυτά τα πλαίσια επιθυμώ το διάλογο - στο κείμενο , όχι στις γενικότερες πολιτικές πεποιθήσεις

mgv
05-07-06, 02:22
τι θα πεις στο πρεζάκι που κάνει πιάτσα στη Σόλωνος για να αγοράσει τη δόση του

Να πίασεις και να τιμωρήσεις το μεγαλοκαρχαρία που του τα προμηθεύει

veli
05-07-06, 04:31
Οπως εγραψα και πιο πριν θεωρω τουλαχιστον επικινδυνες απλοποιήσεις του στυλ η χρήση τον λεγόμενων μαλακών ναρκωτικών δεν ειναι τοσο επικινδυνη, εγω οι φιλοι μου, ο μπαρμπουτσαλος εκανε χρήση και δεν κολλησε επομένως ας τα αφησουμε ελευθερα.

Η αντιληψη μου σε σχεση με την χρήση τον διαχωρισμό κλπ ειναι παγιωμένη (http://www.kne.gr/action/drugs/thesis/mainColumnParagraphs/01/document/narkotika-text-only.doc) και βρισκεται αποκρυσταλωμενη στο κειμενο (αρχειο doc) που εχω στο link .:rtfm:


Προσοχη!!! οσοι παθαινουν αναφυλαξια με τα κομμουνιστικά κειμενα να μην το ανοιξουν :lol:

Λοιπόν πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις των συντρόφων της ΚΝΕ... Άραγε ξέρουν οι σύντροφοι ότι ανάμεσα στους τοξικομανείς υπάρχουν και πολλοί κουμουνιστές και τολμώ να πω ότι οι αριστεροί ενίοτε την πίνανε συχνότερα από τους δεξιούς κτλ; Καλά θα κάνει το ΚΚΕ να κόψει τις βλακείες που όλα τα προβλήματα στρέφονται γύρω από τον καπιταλισμό... Γιατί κλανει το γατί, γιατί ο καπιταλισμός μπλα μπλα... Και η έλλειψη αξιών του δυτικού κόσμου μπλα μπλα...

Για να δούμε μερικά αποσπάσπασματα του Κουμμουνιστικού Μανιφέστου:
• 1898: Η BAYER παράγει την ηρωίνη για τη φαρμακευτική αντιμετώπιση των μορφινομανών. Τα αποτελέσματα τα βιώνουμε έντονα μέχρι σήμερα.
• 1943: Η HOECHT στη χιτλερική Γερμανία παράγει τη μεθαδόνη για την φαρμακευτική αντιμετώπιση των ηρωινομανών. Αποτέλεσμα η εμφάνιση της εξάρτησης από τη μεθαδόνη.
Άρα όλα ξεκινούν από τους βρωμογερμαναράδες! Αυτοί οι φασίστες τα ξεκίνησαν τα ναρκωτικά! Περίεργο που δεν προμήθευσαν τίποτα και στους συμμάχους τους, τους Ρώσους... Βλέπεις ο Στάλιν είχε συμμαχίσει στις αρχές του Β'Παγκοσμίου με τον Χίτλερ αλλά φυσικά πάντα για τις ανάγκες του Κόμματος! Το πρόσταζαν οι ιστορικές συνθήκες... χαχαχαχα

Είμαστε αισιόδοξοι, γιατί ξέρουμε ότι το μέλλον μας ανήκει, επειδή «έτσι ή αλλιώς η γη θα γίνει κόκκινη». Επειδή ο καπιταλισμός δεν έχει καταφέρει να χειραγωγήσει τη συνείδηση και τη ζωή μας.
Ευτυχώς που δεν τα έχει καταφέρει να χειραγωγήσει τη συνείδηση και τη ζωή μας! Προφανώς εννοείται ότι ο κομμουνισμός τα καταφέρνει καλύτερα σε αυτό...


Αυτό καταγράφεται στο ίδιο το καταστατικό της ΚΝΕ, όπου στο άρθρο 5 χαρακτηριστικά αναφέρεται: «Η ιδιότητα του μέλους της ΚΝΕ είναι ασυμβίβαστη με τη χρήση ναρκωτικών».
Και αν ένα μέλος της ΚΝΕ συλληφθεί να την πίνει στη ζούλα τότε τι του κάνει η ανωτέρα διοίκηση του εσωτερικού κόμματος (βλ. 1984)... Το στέλνει στη Σιβηρία εξορία; Το φακελώνει ως αμερικάνο προβοκάτορα που διείσδυσε στη νεολαία για αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης;

Στα πλαίσια αυτά κυβερνήσεις, θεωρητικοί της αστικής τάξης, κεντροαριστεροί, σοσιαλδημοκράτες, οπορτουνιστές, οικολόγοι, νεοφιλελεύθεροι, ανώτατοι δικαστικοί, αστυνομικοί, ΜΜΕ κ.ά., έχουν επιδοθεί σε έναν ανελέητο αγώνα που έχει στο επίκεντρο του:
• την άρση της απαγόρευσης των ναρκωτικών,
• το διαχωρισμό τους,
• τη χορήγηση υποκατάστατων,
• τη δημιουργία κέντρων ελεγχόμενης κρατικής χορήγησης ναρκωτικών, ακόμα και στα νοσοκομεία,
• τη δημιουργία και επέκταση προγραμμάτων συντήρησης ναρκομανών.
Επίσης ανάμεσα σε όλα αυτά τα "αποβράσματα" που είναι ΥΠΕΡ της αποποινικοποίησης υπάρχουν και πολλοί αναρχοκομμουνιστές και υπερπροοδευτικοί που θεωρούν ότι το ΚΚΕ μόνο κατά παράδοση πλέον θεωρείται προοδευτικό κόμμα και σε πολλές περιπτώσεις καταντά "βασιλικότερο του βασιλέως"... Επίσης να προσθέσω ότι με τις απόψεις του ΚΚΕ είμαι σίγουρος ότι θα είναι απόλυτα σύμφωνες οι Παραχριστιανικές Οργανώσεις,οι Εθνικιστικές Κινήσεις, οι Νεοναζιστικές νεολαίες, και φυσικά ο Τζωρτζ Μπους που σίγουρα είναι εναντίον της αποποινικοποίησης (και κόβω το κεφάλι μου γι αυτό!)...

Ένα πράγμα έχω να πω! ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ! Καλύτερα να μην το είχα διαβάσει το κέιμενο γιατί αρχίζω να υποπτεύομαι ότι το Κουμμουνιστικό Κόμμα της Ελλάδος έχει συνάψει τον τελευταίο καιρό σχέσεις με την "Κουμμουνιστική" κυβέρνηση της Βόρειας Κορέας...

Και όντως έπαθα αναφυλαξία αλλά για εντελώς διαφορετικού λόγους! :down:

Xguru
05-07-06, 09:53
Αποποινικοποίηση για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα σύμφωνοι. Αποποινικωποίηση για λόγους "ατομικής ελευθερίας" να λείπει-εκτός αν όσοι παίρνουν ναρκωτικά για δοκιμή γιατί έτσι γουστάρουν χωρίς πρόθεση να απεξαρτηθούν δεν ασφαλίζονται απ το κράτος.

Ainastros
05-07-06, 13:50
• 1898: Η BAYER παράγει την ηρωίνη για τη φαρμακευτική αντιμετώπιση των μορφινομανών. Τα αποτελέσματα τα βιώνουμε έντονα μέχρι σήμερα.
• 1943: Η HOECHT στη χιτλερική Γερμανία παράγει τη μεθαδόνη για την φαρμακευτική αντιμετώπιση των ηρωινομανών. Αποτέλεσμα η εμφάνιση της εξάρτησης από τη μεθαδόνη.

Τα στοιχεία αυτά είναι πραγματικά. "Ηρωίνωση του lsd"
Από κει και πέρα νομίζω πως αυτό που πρέπει να διαχωρίσουμε στο μυαλό μας είναι: τους θανάτους από τα ναρκωτικά, από την χρήση των ναρκωτικών. Γιατί η σχέση τους δεν είναι ευθεία και προκαθορισμένη και δεν αφορά όλες τις κατηγορίες των ουσιών.
Το πως αντιμετωπίζεται μια εξάρτηση....είναι πολύ απλό....με μια ή πολλές άλλες εξαρτήσεις. Αυτό είναι άγραφος νόμος. Μια ματιά στον τρόπο λειτουργίας των κέντρων αποτοξίνωσης θα σας πείσει.

Κοινωνίες χωρίς σχέσεις εξάρτησης δεν υπάρχουν (σχέσεις εξουσίας). Το μοντέλο των σχέσεων που αναπαράγεται μεταξύ χρήστη και ηρωίνης, είναι το ίδιο το μοντέλο σχέσεων που αναπαράγεται μεταξύ χρηστών-θεραπευτών, αρρώστων-γιατρών, πολιτών-κράτους, εργαζομένων-εργοδοτών, μαθητών-καθηγητών, καταθετών-αναληπτών-τραπεζών, ποιμνίου-ιερωμένων, καταναλωτών-εταιριών, φυλακισμένων-φυλάκων κ.ο.κ. Αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε ως πολίτες τι είναι αυτό που καθιστά αυτές τις σχέσεις αναγκαίες και νόμιμες ενώ κάποιες άλλες παράνομες και κατακριτέες όπως π.χ οι σχέσεις των χρηστών με τις ουσίες και με τους εμπόρους ναρκωτικών...και μην μου πείτε πως είναι έμποροι του θανάτου....γιατί κάτι άλλοι έμποροι π.χ όπλων, σκοτώνουν χιλιάδες με μια τους βόμβα, και είναι άτομα αξιοσέβαστα που συμμετέχουν σε σημαντικές αποφάσεις και καθορίζουν πολιτικές κρατών! Δεν σας είδα να ζητάτε την θανατική ποινή γι'αυτούς....

Για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε αν ένα πρόβλημα είναι σημαντικό για εμάς πρέπει να γνωρίσουμε πρώτα τα πράγματα που το προβληματοποιούν (π.χ αυτούς που μιλάνε για το πρόβλημα ή τους θεσμούς που παράγουν τους λόγους της προβληματικής) και το παρουσιάζουν ως πρόβλημα που μας αφορά και που αναζητά μια λύση, ενώ στην ουσία είναι μια πρακτική ελέγχου των σχέσων που προκύπτουν από αυτή την προβληματοποίηση. Ανάλογες πρακτικές προβληματοποίησης μπορούμε να διακρίνουμε σε πολλά "προβλήματα των καιρών μας": Μετανάστευση, Σεξουαλικότητα, Τρομοκρατία, Αλκοολισμός, Ανεργία... Υπαρκτά ή μη δεν έχει σημασία....Σημασία έχει πως απ'τη στιγμή ένα πράγμα αποκτά μια προβληματική, ανοίγεται ένα τεράστιο πεδίο ανάλυσης, καταγραφής και πιθανών μέτρων που δεν αφορούν μόνο όσους εμπλέκονται στις παραπάνω σχέσεις αλλά και όλους τους υπόλοιπους.

Και η δική μου προσπάθεια είναι να διατυπώσω μία προβληματική.... -διαφορετικής όμως τάξης από τις παραπάνω, γιατί είναι προσωπική (όπως η αποπροβληματοποίηση των προβλημάτων), ξέρωντας πως συμμετέχω και γω μέσα σ'αυτό το πεδίο των σχέσεων εξάρτησης και εξουσίας, και τα όπλα μου είναι δανεικά-....που η ουσία της πηγάζει από μια ηθική επιλογή...δεν με ενδιαφέρει αν κάτι είναι αληθινό-πραγματικό ή όχι, αλλά με ενδιαφέρουν όλα τα άλλα πράγματα και οι λόγοι που βρίσκονται γύρω γύρω από αυτό, το καθιστούν περισσότερο υπαρκτό από ένα άλλο και του αποδίδουν λόγους και χαρακτηριστικά Αλήθειας...

Reef
05-07-06, 15:57
Λοιπόν πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις των συντρόφων της ΚΝΕ... Άραγε ξέρουν οι σύντροφοι ότι ανάμεσα στους τοξικομανείς υπάρχουν και πολλοί κουμουνιστές και τολμώ να πω ότι οι αριστεροί ενίοτε την πίνανε συχνότερα από τους δεξιούς κτλ; Καλά θα κάνει το ΚΚΕ να κόψει τις βλακείες που όλα τα προβλήματα στρέφονται γύρω από τον καπιταλισμό... Γιατί κλανει το γατί, γιατί ο καπιταλισμός μπλα μπλα... Και η έλλειψη αξιών του δυτικού κόσμου μπλα μπλα...

μα οι κομουνιστες που ζουν? δεν ζουν σε καπιταλιστικη χωρα? με το που γραφτεις στη ΚΝΕ ή στο ΚΚΕ δεν σημαινει οτι μεταφερεσαι σε εναν παραλληλο κοσμο οπου στην ελλαδα υπαρχει κομουνισμος, να προσεχεις τι λες ή μαλλον πως λες αυτο που θελεις να πεις αλλα δεν το λες γιατι λες αλλα αντι αλλων

veli
05-07-06, 17:25
μα οι κομουνιστες που ζουν? δεν ζουν σε καπιταλιστικη χωρα? με το που γραφτεις στη ΚΝΕ ή στο ΚΚΕ δεν σημαινει οτι μεταφερεσαι σε εναν παραλληλο κοσμο οπου στην ελλαδα υπαρχει κομουνισμος, να προσεχεις τι λες ή μαλλον πως λες αυτο που θελεις να πεις αλλα δεν το λες γιατι λες αλλα αντι αλλων
Δηλαδή οι κομμουνιστές επειδή ζουν σε καπιταλιστική χώρα τους παίρνει απο κάτω και το ρίχνουν στα ναρκωτικά; Λίγο τραβηγμένο νομίζω... Άλλωστε ο Μαρξ έλεγε "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού"... Οπότε υπήρχαν ναρκωτικά πολύ πριν την διατύπωση της θεωρείας του Μαρξισμού (διαβάστε για λόρδο Βύρωνα κτλ) και φυσικά είναι εντελώς άστοχο να συσχετίζονται τα ναρκωτικά μόνο με τον καπιταλισμό κτλ. Και για να μην παρεξηγηθώ είμαι ο τελευταίος που θα υποστήριζε τον καπιταλισμό και το υπάρχον σύστημα αλλά εκ των πραγμάτων θα ήθελα να πω ότι ποτέ δεν συμπαθώ την ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ που στην συγκεκριμμένη περίπτωση χρησιμοποιεί το ΚΚΕ για ένα θέμα που δεν έχει άμεση σχέση με την πολιτική όπως τα ναρκωτικά. Τώρα εάν η προπαγάνδα πηγάζει από το ΚΚΕ, τη ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ, τον ΣΥΝ, το ΛΑΟΣ, την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ κτλ δεν με απασχολεί... Από όπου και αν πηγάζει στόχος της είναι να κοροϊδεύει τον κόσμο και να υποτάσσει τις συνειδήσεις των ατόμων καταργώντας ουσιαστικά την ελευθερία της σκέψης. Έτσι ως αποτέλεσμα αντί να έχει κανείς τη δική του προσωπική γνώμη για ένα κοινωνικό θέμα κάθεται και διαβάζει τις διακυρήξεις του ΚΟΜΜΑΤΟΣ... ΕΛΕΟΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ! ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ!

ZackNV
05-07-06, 17:34
Το θέμα δεν είναι να βάζουμε ή να αφαιρούμε ποινές γιατί αν κάποιος είναι υπεύθυνος και ξέρει τι του γίνεται, δεν θα παρασυρθεί στο βούρκο έτσι απλά. Και σίγουρα αν κάποιος είναι ετεροκατευθυνόμενος, τα βαριά μέτρα δεν θα τον αποθαρύνουν. Το ζήτημα είναι να αποκτήσουμε συνείδηση επί του θέματος παρά να τα φορτώνουμε όλα στο κράτος και στις πολιτικές. Προσωπικά δεν θεωρώ τα ναρκωτικά λύση για οτιδήποτε, όμως με το να τα έχουν παράνομα, ουσιαστικά διαφήμιση τους κάνουν.

Elric of Melnibone
05-07-06, 18:10
Αποποινικοποίηση για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα σύμφωνοι. Αποποινικωποίηση για λόγους "ατομικής ελευθερίας" να λείπει-εκτός αν όσοι παίρνουν ναρκωτικά για δοκιμή γιατί έτσι γουστάρουν χωρίς πρόθεση να απεξαρτηθούν δεν ασφαλίζονται απ το κράτος.

Τι άκυρο είναι αυτό; Καλα είμαστε σοβαροί; Αν δουλεύει ο άλλος και είναι παραγωγικός στην κοινωνία φυσικά και θα έχει τα ανάλογα δικαιώματα. Με αποποινικοποίηση αντιμετωπίζεται το πρόβλημα καταστρέφοντας το παράνομο εμπόριο, και αποκλείωντας τις νοθευμένες ουσίες. Βέβαια εγώ είμαι υπέρ της μερικής αποποινικοποίησης, των ουσιών που λανθασμένα εντάσονται στο ίδιο σύνολο με την ηρωίνη και τις υπόλοιπες μ....ίες. Και όσων αφορά την "απεξάρτηση", για να συμβεί αυτή πρέπει το δεδομένο άτομο να ΕΙΝΑΙ εξαρτημένο. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.. κανείς δεν μπορεί να εξαρτηθεί από την κάνναβη ή τα λεγόμενα "μαγικά" μανιτάρια περισσότερο απ'ότι θα μπορούσε να εξαρτηθεί από τον καφέ πού όλοι σας πίνετε καθημερινά.


[ Από το Erowid ]

Καφεΐνη:

Addiction and Withdrawal

Caffeine is addictive according to several definitions of 'addiction'. It causes withdrawal symptoms after cessation of heavy use (most commonly headaches) and regular users develop tolerance and experience cravings when ceasing use. Regular users can also become emotionally and mentally dependent upon their daily caffeine (coffee, soda, etc).

Withdrawal Symptoms
Caffeine has the potential to produce tolerance, which means that increased amounts of the drug are needed to achieve a consistent effect. Withdrawal symptoms can occur when use of caffeine is stopped abruptly. Users may experience fatigue, and most commonly, headaches. Primary withdrawal effects last for only a few days though mild withdrawal effects can last as long as a week or two.

* craving
* tiredness, lethargy
* confusion and inability to focus
* headaches, which may not respond to painkillers, but may abate with the intake of caffeine

Κάνναβη:

Addiction Potential:
Regular use of cannabis can lead to psychological habituation for some people making it difficult for them to quit. Studies have estimated that between 5 and 10% of those who try smoking cannabis will become daily users sometime during their life, but most of these smokers will have given up the habit by age 30 and few remain daily smokers after age 40. Most people do not experience signs of physical addiction, but with regular daily use use, mild to medium withdrawal symptoms usually occur for less than a week, but can extend for as long as 6 weeks.

WITHDRAWAL SYMPTOMS

* mild to moderate, non life-threatening withdrawal symptoms occur after daily use in some users. These may last for 1-6 weeks after cessation of use and can include anxiety, anhedonia (reduced experience of pleasure), headaches, general unease/discomfort, difficulty sleeping, and a desire to smoke pot. Severity of symptoms is related to frequency of use and individual sensitivity.
* slight loss of appetite
* finding non-stoned life a bit dull, increased boredom

Μανιτάρια:

Addiction Potential
Mushrooms are neither physically addicting nor likely to cause psychological dependance. Many people actually find that their desire to use mushrooms goes down for a period of time after use. As with all substances, some people will use them more frequently than they are comfortable with. There is a short period of tolerance after Mushroom use. Using Mushrooms two days in a row is likely to lead to a diminished experience the second day, though spaced 5-7 or more days apart, this effect is nearly non-existent.

WITHDRAWAL SYMPTOMS

None

Reef
05-07-06, 19:14
Δηλαδή οι κομμουνιστές επειδή ζουν σε καπιταλιστική χώρα τους παίρνει απο κάτω και το ρίχνουν στα ναρκωτικά;

απαντησα καθαρα φιλοσοφικα στο φιλαρακι το οποιο θεωρησε οτι ειναι ατοπο κομουνιστες να καταγγελουν τον καπιταλισμο οτι σπρωχνει τον κοσμο στα ναρκωτικα τη στιγμη που υπαρχουν και κομουνιστες που περνουν ναρκωτικα. Και λεω ατοπο απλα σαν λογικο επιχειρημα γιατι αν δεχθουμε οτι ο καπιταλισμος σπρωχνει τον κοσμο στα ναρκωτικα τοτε και οι κομουνιστες που ζουν στον καπιταλισμο "σπρωχνονται" εξισου. Γιατι παρολο που ειναι κομουνιστες ζουν στον ιδιο καπιταλιστικο κοσμο με τους υπολοιπους.

και παλι λεω οτι το θεμα το εξετασα απο καθαρα λογικη και φιλοσοφικη πλευρα ως προς τη βαση του επιχειρηματος και δεν συμεριζομαι πληρως την αποψη οτι ο καπιταλισμος σπρωχνει τον κοσμο στα ναρκωτικα. προς αποφυγην παρεξηγησεων

ελπιζω να εγινα κατανοητος, παραμενω προθυμος για καθε συμπληρωματικη διευκρινηση

8anos
05-07-06, 20:02
Συγγνώμη εγώ ανέφερα για τον κοινωνικό μου περίγυρο (αόριστα) αλλά δεν ανέφερα τον μπαρμπούτσαλο - Ανέφερα παραδείγματα ανθρώπων γνωστότατων (Φρόιντ, Πόε) οι οποίοι διαπρέψαν στον τομέα τους ΚΑΙ ζήσαν μία κανονική ζωή όντας χρήστες ναρκωτικών ουσιών

Και εγώ θεωρώ επικινδυνότατη την απλοποίηση που ακούω γύρω μου "Τα ναρκωτικά κάνουν κακό ας τα απαγορέψουμε."

Ειλικρινά ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του - Το γεγονός όμως είναι ότι τα ναρκωτικά είναι ποινικοποιημένα τώρα και έχουμε τα εξής λαμπρά στοιχεία και κατορθώματα

Περίπου 400 θάνατοι το χρόνο από τη χρήση τους και το 70% των φυλακισμένων να βρίσκεται εκεί για εγκλήματα που έχουν σχέση με ναρκωτικά (κλοπές, πορνεία κλπ.) (στην Ελλάδα)

Αν εσείς που είστε υπέρ της ποινικοποίησης, θεωρείτε ότι αυτό είναι μία επιτυχημένη τακτική, τότε επιτρέψτε μου να διαφωνήσω και να συνεχίσω να διαφωνώ.

Θα ήθελα όμως να μου μιλήσετε με επιχειρήματα για ποιό λόγο είναι καλή η τακτική αυτή και τι τέλος πάντων έχει αποτρέψει (με στοιχεία, όχι με εικασίες του τύπου αν ήταν ελεύθερα όλοι θα τρυπιόμασταν από το πρωι ως το βράδυ) ???

Σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι η πολιτικη που εφαρμόζεται σήμερα ειναι αποτελεσματικη. Χρειαζεται μια συνολικοτερη αντιμετωπιση στην βάση του τριπτυχου πρόληψη-θεραπεία-καταστολή.

πιο αναλυτικα (ειναι copy paste)

Πρόληψη
Η πρόληψη είναι το κυριότερο στοιχείο για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Βασικό στοιχείο της πρόληψης είναι η ενημέρωση, χωρίς όμως να ταυτίζεται με αυτή. Πρόληψη σημαίνει εξασφάλιση των οικονομικών, κοινωνικών και πολιτιστικών προϋποθέσεων, ώστε κάθε νέος να διαμορφώνει μια ώριμη προσωπικότητα, ανυπότακτη, αισιόδοξη, αγωνιστική. Στοχεύει στο να υπάρχει μείωση της ζήτησης ναρκωτικών ουσιών.
Συνεπώς το συνολικό διεκδικητικό πλαίσιο της ΚΝΕ για τα δικαιώματα και τις ανάγκες της νεολαίας στη μόρφωση, στη δουλειά, στον ελεύθερο χρόνο, την ερασιτεχνική δημιουργία, τον αθλητισμό κ.λπ. αποτελεί στόχους πάλης που συμβάλλουν στην πρόληψη.
Συστατικό στοιχείο της πρόληψης είναι η ύπαρξη οξυμένου ιδεολογικού μετώπου σε όλη την κοινωνία, με βασική φροντίδα της πολιτείας ενάντια στη χρήση των ναρκωτικών, στο διαχωρισμό τους, στη νομιμοποίηση της χρήσης τους.
Είναι απαραίτητο να παρθούν άμεσα μέτρα για:
• Τη δημιουργία δικτύου επιμόρφωσης γονιών, εκπαιδευτικών.
• Τη διαμόρφωση ειδικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης παίρνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες κάθε ηλικίας.
• Την ύπαρξη ειδικού συμβούλου στήριξης σε όλα τα σχολεία.
• Τη στήριξη και ανάπτυξη με πολιτική και οικονομική ευθύνη του κράτους (και όχι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης) σε συνεργασία με την Τοπική Αυτοδιοίκηση και των μαζικών φορέων ολοκληρωμένου δικτύου Συμβουλευτικών Σταθμών.

Θεραπεία-Επανένταξη
Βασική μας αρχή είναι ότι ο τοξικομανής, ως άνθρωπος που υποφέρει, μπορεί να θεραπευτεί, με την προϋπόθεση να το αποφασίσει ο ίδιος. Ευθύνη του κράτους είναι να είναι σε θέση να παρέχει τη δυνατότητα απεξάρτησης σε όσους αποφασίζουν να απεξαρτηθούν. Αυτό σημαίνει ότι:
• Το κράτος είναι υποχρεωμένο να λειτουργεί τόσες θεραπευτικές μονάδες, όσες είναι απαραίτητες για να καλύπτουν τη ζήτηση που υπάρχει για θεραπεία.
• Το κράτος είναι υποχρεωμένο να στηρίζει την κοινωνική επανένταξη των απεξαρτημένων, εξασφαλίζοντας τους εκπαίδευση και εργασία.
Στο κεφάλαιο αυτό, της θεραπείας και της επανένταξης των εξαρτημένων ανθρώπων, η ΚΝΕ είναι αντίθετη στα προγράμματα συντήρησης που λειτουργεί ο ΟΚΑΝΑ. Τα προγράμματα αυτά βρίσκονται σε διαμετρικά αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που εμείς έχουμε. Δε στοχεύουν στη μείωση του προβλήματος, ούτε στην απεξάρτηση των τοξικομανών. Στοχεύουν στη συντήρηση του και στην αντιμετώπιση παράπλευρων με την τοξικομανία προβλημάτων, όπως είναι η εγκληματικότητα.
Υποστηρίζουμε τη δουλειά που γίνεται στα «στεγνά» προγράμματα θεραπείας, χωρίς να αποκλείουμε σε εξαιρετικές περιπτώσεις και αποκλειστικά για θεραπευτικούς σκοπούς τη χορήγηση υποκατάστατων κατά τη διάρκεια της θεραπείας (π.χ. AIDS, ανίατες νόσοι, έγκυες γυναίκες κ.ά.).
Υποστηρίζουμε έμπρακτα τους νέους που προσπαθούν να απεξαρτηθούν και να επανενταχτούν.

Δίωξη
Το νομικό πλαίσιο θα πρέπει να λειτουργεί σε κάθε περίπτωση αποτρεπτικά απέναντι στη χρήση ναρκωτικών ουσιών. Στόχος του πρέπει να είναι ο περιορισμός της προσφοράς ναρκωτικών, ενώ ταυτόχρονα σημαντική είναι η ιδεολογική του διάσταση για την καταδίκη των ναρκωτικών στις συνειδήσεις του λαού και της νεολαίας.
•Οι ποινές των εμπόρων ναρκωτικών πρέπει να είναι βαριές και εξαιρετικά αυστηρή η δικαστική τους αντιμετώπιση.
• Να καταργηθούν οι νόμοι 2791/99 και 2161/93 που δίνουν τη δυνατότητα ακόμα και ελεύθερης διακίνησης μικρών ποσοτήτων ναρκωτικών ουσιών.
• Συγκρότηση ειδικής υπηρεσίας, κατάλληλα εξοπλισμένης με τη συνεργασία όλων των συναρμόδιων υπηρεσιών.
• Εκδημοκρατισμός των Σωμάτων Ασφαλείας. Ελεύθερος συνδικαλισμός σε αυτά. Μόνιμος κοινοβουλευτικός έλεγχος και έλεγχος από το λαϊκό κίνημα. Να σταματήσει η ύπαρξη στεγανών και οι ιδιαίτεροι δεσμοί με τις ξένες μυστικές υπηρεσίες.
• Ιδιαίτερη μέριμνα χρειάζεται για τους εξαρτημένους χρήστες:
- Να μην κλείνονται οι υπόδικοι για ναρκωτικά χρήστες στις κοινές φυλακές μαζί με ποινικούς κρατουμένους ή σε ψυχιατρεία.
- Να διαμορφωθούν ειδικά σωφρονιστικά-θεραπευτικά καταστήματα.
- Να δημιουργηθεί ειδικό σώμα δικαστών, κατάλληλα εκπαιδευμένων, για το χειρισμό υποθέσεων χρηστών που παραβαίνουν τους νόμους για τα ναρκωτικά. Αυτοί οι δικαστές θα πρέπει να έχουν αποκτήσει ειδικές γνώσεις και λαμβάνοντας υπόψη τους όλες τις παραμέτρους (ηλικία, ψυχοσύνθεση, ιδιαίτερα προβλήματα), να μπορούν να διακρίνουν τις περιπτώσεις (απλή χρήση, εξάρτηση, εμπορία) και να επιβάλλουν κατάλληλες ποινές, που στόχο θα έχουν να διευκολύνουν την απεξάρτηση των τοξικομανών.





'Οσον αφορά το κείμενο που παρέθεσες - θα σταθώ σε μία φράση

Όσοι κάνουν χρήση ναρκωτικών ουσιών, προσπαθούν με αυτά να καλύψουν τα εσωτερικά τους κενά.

Δύο σχόλια

α) πως μπορεί ο συγγραφέας του κειμένου να ξέρει για ποιό λόγο ο καθένας κάνει χρήση ναρκωτικών ?? (ή οτιδήποτε άλλο κάνει ο καθένας μας στην προσωπική του ζωή)
Είναι πάντως φοβερή ανακάλυψη. Μάθαμε τελικά τι ωθούσε τον Φρόιντ, τον Μικ Τζάγγερ, τον Τίμοθυ Λίρι, τον Τσόμσκι, την Πυθία, τον Πικάσσο, τον Νταλί, τον Πωλ Μακάρτνευ να κάνουν ναρκωτικά

Είναι αυτού του είδους οι απλοποιήσεις που είναι επικίνδυνες . . . . . .

β) βρες μου έναν άνθρωπο που δεν έχει εσωτερικά κενά !!! Η ζωή μας ολόκληρη καθοδηγείται από την ανάγκη μας να συμπληρώσουμε τα εσωτερικά μας κενά -- το θέμα είναι γιατί ο καθένας παίρνει την απόφαση να πάρει ναρκωτικά και να γίνει τοξικομανής, άλλος να μην γίνει, ο τρίτος να τρώει μέχρι να γίνει 320 κιλά, ο τέταρτος να πίνει μέχρι το συκώτι του να γίνει σολα κλπ κλπ.

Εκεί ο συγγραφέας του κειμένου, συγγνώμη, δεν δίνει πειστική απάντηση


Αυτο που αντιπαλευουμε ειναι η λογικη της φυγής, της παραίτησης απο την προσπάθεια για την αλλάγη της πραγματικοτητας, η εξάρτηση απο την ουσια ειναι το αποκορυφωμα :



Η χρήση ναρκωτικών ως μέσο «φυγής», η ίδια η λογική της «φυγής», η χρήση ναρκωτικών ως υποκατάστατου της πραγματικότητας και των διαπροσωπικών σχέσεων, καλλιεργείται και καλλιεργεί με τη σειρά της μια ολόκληρη φιλοσοφία και στάση απέναντι στη ζωή.
Η φιλοσοφία της εξάρτησης, της φυγής, δημιουργεί προσωπικότητες ευάλωτες, παθητικές, που δεν αντιστέκονται, που αποδέχονται μοιραία την πραγματικότητα, δεν παλεύουν να την αλλάξουν. Ακόμα και πριν η ουσία μπει στο επίκεντρο της ζωής ενός ανθρώπου και τον κάνει εξαρτημένο, αλλοιώνει τον τρόπο που ο άνθρωπος βιώνει και αντιμετωπίζει την πραγματικότητα. Τον τρόπο που αντιμετωπίζει τα προβλήματα και τον περίγυρο του, τους φίλους και τους συναδέλφους του.

Οπως και να εχει βεβαια το κειμενο ειναι γραμμενο απο πολιτικη οργάνωση και σε καμια περιπτωση δεν ειναι μια ολοκληρωμένη επιστημονικη πραγματεια που αναδεικνυει όλες τις πλευρες και τους παραγοντες που οδηγουν στην εξάρτηση.
Αυτο που θεωρουμε σαν βασικό απο την μερια μας, σαν βασικο κοινωνικο μηχανισμο που τρεφει το φαινομενο, το επισημαίνουμε. Τα υπόλοιπα (ιδιοσυγκρασιακοι, γενετικοι κλπ παραγοντες που μπορει να υπεισέρχονται) ειναι δουλεια των ειδικών επιστημόνων.




α) σίγουρα δεν είναι αλάνθαστο (δες προηγούμενό μου ποστ) (και θα ηθελα μία απάντηση επί του θέματος)
β) ερμηνεύει μία κατάσταση βάση μίας συγκεκριμένης θεωρίας (με αρκετές γενικολογίες)
γ) ουσιαστικά δεν προτείνει τίποτα παρά μόνο αναθεματίζει και την ποινικοποίηση ΑΛΛΑ και την αποποινικοποίση


μονο ο πάπας ειναι αλάνθαστος :rofl: για τα υπολοιπα δες πιο πανω




Εν κατακλείδι για το κείμενο - Όλα καλά και ωραία αλλά πραγματικά θέλω να καταλάβω τι θα πεις στο πρεζάκι που κάνει πιάτσα στη Σόλωνος για να αγοράσει τη δόση του "Περίμενε και όταν θα ανατρέψουμε το αστικό κράτος θα πάψεις να είσαι τοξικομανής "??

ή απλώς διαχωρίζετε τη θέση σας σαν κόμμα και οι υπόλοιποι στον καιάδα ?



για την προταση μας βλεπε παραπάνω.
για τα παιδια που ειναι εξαρτημενα πρεπει επιτελους η πολιτεια να στηριξει αποτελεσματικα τα προγράμματα απεξάρτησης και πρόληψης. Αν ρωτησετε τους ανθρώπους που δουλευουν σε αυτα θα φρίξετε με την υποχρηματοδοτηση και την υπονομευση που ουσιαστικα υφιστανται.

8anos
05-07-06, 20:32
Λοιπόν πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις των συντρόφων της ΚΝΕ... Άραγε ξέρουν οι σύντροφοι ότι ανάμεσα στους τοξικομανείς υπάρχουν και πολλοί κουμουνιστές και τολμώ να πω ότι οι αριστεροί ενίοτε την πίνανε συχνότερα από τους δεξιούς κτλ; Καλά θα κάνει το ΚΚΕ να κόψει τις βλακείες που όλα τα προβλήματα στρέφονται γύρω από τον καπιταλισμό... Γιατί κλανει το γατί, γιατί ο καπιταλισμός μπλα μπλα... Και η έλλειψη αξιών του δυτικού κόσμου μπλα μπλα...

1ον ειναι αλήθεια οτι και μερικά δικα μας παιδια την πατάνε. όπως ειπε και o Reef δεν ζουμε σε γυαλα οποτε επηρεαζόμαστε
2ον Ειναι ψεμα οτι "πολλοι κομμουνιστες" ειναι και τοξικομανεις, δεν συμβιβαζονται αυτες οι ιδιοτητες οχι γιατι το λεει το καταστατικο αλλα επειδη ειναι τελειως διαφορετικη αντιληψη της πραγματικοτητας. Αναφερε μου ενα επαναστατη ο οποιος να εκανε χρηση ναρκωτικων.
Επ ευκαιριας νομιζω οτι καλυτερα θα σου ταιριαζε σαν avatar ο γιωργακης παρα ο che.:twisted:
3oν για οτι ειπες για το ΚΚΕ ,ειναι προφανες οτι εισα αντικομμουνιστης,δεν θα απαντησω γιατι θα βγουμε καραofftopic



Για να δούμε μερικά αποσπάσπασματα του Κουμμουνιστικού Μανιφέστου:
• 1898: Η BAYER παράγει την ηρωίνη για τη φαρμακευτική αντιμετώπιση των μορφινομανών. Τα αποτελέσματα τα βιώνουμε έντονα μέχρι σήμερα.
• 1943: Η HOECHT στη χιτλερική Γερμανία παράγει τη μεθαδόνη για την φαρμακευτική αντιμετώπιση των ηρωινομανών. Αποτέλεσμα η εμφάνιση της εξάρτησης από τη μεθαδόνη.
Άρα όλα ξεκινούν από τους βρωμογερμαναράδες! Αυτοί οι φασίστες τα ξεκίνησαν τα ναρκωτικά!

Η αναφορα γινεται για τον ρόλο που επαιξαν τα καπιταλιστικα μονοπωλια στην δημιουργια και εξαπλωση νεων ουσιων και για να αναδειξει την αποτυχια της αντιμετωπισης του προβληματος με τα διαφορα υποκατασταστα.





Αυτό καταγράφεται στο ίδιο το καταστατικό της ΚΝΕ, όπου στο άρθρο 5 χαρακτηριστικά αναφέρεται: «Η ιδιότητα του μέλους της ΚΝΕ είναι ασυμβίβαστη με τη χρήση ναρκωτικών».
Και αν ένα μέλος της ΚΝΕ συλληφθεί να την πίνει στη ζούλα τότε τι του κάνει η ανωτέρα διοίκηση του εσωτερικού κόμματος (βλ. 1984)... Το στέλνει στη Σιβηρία εξορία; Το φακελώνει ως αμερικάνο προβοκάτορα που διείσδυσε στη νεολαία για αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης;


το ποιος ειναι προβοκατορας και ποιος προσπαθει να trollarei ειναι προφανες





Στα πλαίσια αυτά κυβερνήσεις, θεωρητικοί της αστικής τάξης, κεντροαριστεροί, σοσιαλδημοκράτες, οπορτουνιστές, οικολόγοι, νεοφιλελεύθεροι, ανώτατοι δικαστικοί, αστυνομικοί, ΜΜΕ κ.ά., έχουν επιδοθεί σε έναν ανελέητο αγώνα που έχει στο επίκεντρο του:
• την άρση της απαγόρευσης των ναρκωτικών,
• το διαχωρισμό τους,
• τη χορήγηση υποκατάστατων,
• τη δημιουργία κέντρων ελεγχόμενης κρατικής χορήγησης ναρκωτικών, ακόμα και στα νοσοκομεία,
• τη δημιουργία και επέκταση προγραμμάτων συντήρησης ναρκομανών.
Επίσης ανάμεσα σε όλα αυτά τα "αποβράσματα" που είναι ΥΠΕΡ της αποποινικοποίησης υπάρχουν και πολλοί αναρχοκομμουνιστές και υπερπροοδευτικοί που θεωρούν ότι το ΚΚΕ μόνο κατά παράδοση πλέον θεωρείται προοδευτικό κόμμα και σε πολλές περιπτώσεις καταντά "βασιλικότερο του βασιλέως"...

ναι ναι ο γιωργάκης, η δαμανακη και ολος ο "αριστερος" παρακρατικος μηχανισμός τους.




Επίσης να προσθέσω ότι με τις απόψεις του ΚΚΕ είμαι σίγουρος ότι θα είναι απόλυτα σύμφωνες οι Παραχριστιανικές Οργανώσεις,οι Εθνικιστικές Κινήσεις, οι Νεοναζιστικές νεολαίες, και φυσικά ο Τζωρτζ Μπους που σίγουρα είναι εναντίον της αποποινικοποίησης (και κόβω το κεφάλι μου γι αυτό!)...

τωρα τι να σου πω "Θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου"





Και όντως έπαθα αναφυλαξία αλλά για εντελώς διαφορετικού λόγους! :down:

Σωζει ζωες

υποδόρια ένεση (0,10 - 0,15 ml) διαλύματος αδρεναλίνης 1 : 1000

stp
05-07-06, 21:16
2ον Ειναι ψεμα οτι "πολλοι κομμουνιστες" ειναι και τοξικομανεις, δεν συμβιβαζονται αυτες οι ιδιοτητες οχι γιατι το λεει το καταστατικο αλλα επειδη ειναι τελειως διαφορετικη αντιληψη της πραγματικοτητας. Αναφερε μου ενα επαναστατη ο οποιος να εκανε χρηση ναρκωτικων.



Δεν θα σου αναφέρω επαναστάτη που να έκανε χρήση ναρκωτικών , αλλά θα σου αναφέρω ότι τα υψηλότερα ποσοστά αλκοολισμού στον κόσμο τα είχε η πρώην Σοβιετική Ένωση (και συνεχίζει να τα έχει η Ρωσία), που αν δεν κάνω λάθος ήταν κομμουνιστικό κράτος "με διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας". Μάλιστα ο αλκοολισμός ήταν η 3η αιτία θανάτου στη χώρα.

Αλλά ξέχασα το αλκοόλ είναι νόμιμο και δεν αποτελεί κίνδυνο, ούτε διαφυγή...

Το παραπάνω δεν το ανέφερα για να δείξω ότι ο κομμουνισμός είναι κακός και ωθεί στον αλκοολισμό, αλλά για να σου δείξω ότι οι ωραίες μεν, γενικόλογες δε προτάσεις του στυλ "διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας" δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα και καλά θα κάνει το ΚΚΕ να βοηθήσει στην πράξη χρηματοδοτώντας και με εθελοντές - Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας οργανισμός σαν το ΚΚΕ δεν μπορεί να βοηθήσει στην

• Τη δημιουργία δικτύου επιμόρφωσης γονιών, εκπαιδευτικών. (copy-paste)

Γιατί πρέπει να ανατραπεί η αστική τάξη πρώτα ??

Εκτός αν το ΚΚΕ εννοεί ότι η διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας έγκειται στα αποτελέσματα χρήσης του αλκοόλ σε αντιδιαστολή με τα αποτελέσματα της χρήσης των άλλων ουσιών

stp
05-07-06, 21:30
Σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι η πολιτικη που εφαρμόζεται σήμερα ειναι αποτελεσματικη. Χρειαζεται μια συνολικοτερη αντιμετωπιση στην βάση του τριπτυχου πρόληψη-θεραπεία-καταστολή.

πιο αναλυτικα (ειναι copy paste)
Τα ίδια έλεγε και η Μαριέτα Γιαννάκου-Κουτσίκου ..... (μην με παρεξηγήσεις, σε παρακαλώ) - θα προσπαθήσω να σου βρω και το κείμενό της
και ουσιαστικά αυτή είναι η θεωρία της της πολιτικής που εφαρμόζεται σήμερα (στην πράξη το ξέρω ότι γίνονται εντελώς διαφορετικά και ότι η κατάσταση θα ήταν καλύτερη) αλλά η άποψη μου είναι ότι πρέπει να αλλάξει ριζικά ΚΑΙ η θεωρητική αντιμετώπιση του θέματος των ναρκωτικών




Αυτο που αντιπαλευουμε ειναι η λογικη της φυγής, της παραίτησης απο την προσπάθεια για την αλλάγη της πραγματικοτητας, η εξάρτηση απο την ουσια ειναι το αποκορυφωμα :



Οπως και να εχει βεβαια το κειμενο ειναι γραμμενο απο πολιτικη οργάνωση και σε καμια περιπτωση δεν ειναι μια ολοκληρωμένη επιστημονικη πραγματεια που αναδεικνυει όλες τις πλευρες και τους παραγοντες που οδηγουν στην εξάρτηση.
Αυτο που θεωρουμε σαν βασικό απο την μερια μας, σαν βασικο κοινωνικο μηχανισμο που τρεφει το φαινομενο, το επισημαίνουμε. Τα υπόλοιπα (ιδιοσυγκρασιακοι, γενετικοι κλπ παραγοντες που μπορει να υπεισέρχονται) ειναι δουλεια των ειδικών επιστημόνων.
Δες προηγούμενό μου ποστ περί Σοβιετικής Ένωσης και αλκοολισμού. Άσε που μπορώ να σκεφτώ πολύ χειρότερους τρόπους φυγής από την εξάρτηση από ουσίες όπως π.χ. η αυτοκτονία, η ψύχωση, οι εμμονές μεγάλων ανδρών, οι γενοκτονίες (και αυτές μία παραίτηση απο την προσπάθεια για την αλλάγη της πραγματικοτητας σε συλλογικό επίπεδο, δεν είναι ?)




για την προταση μας βλεπε παραπάνω.
για τα παιδια που ειναι εξαρτημενα πρεπει επιτελους η πολιτεια να στηριξει αποτελεσματικα τα προγράμματα απεξάρτησης και πρόληψης. Αν ρωτησετε τους ανθρώπους που δουλευουν σε αυτα θα φρίξετε με την υποχρηματοδοτηση και την υπονομευση που ουσιαστικα υφιστανται.

Δυστυχώς δεν ενδιαφέρονται -- Λένε και αυτοί τους αναθεματισμούς τους και τα γενικόλογά τους και αδιαφορούν παντελώς

Elric of Melnibone
05-07-06, 21:37
Επίσης να προσθέσω ότι με τις απόψεις του ΚΚΕ είμαι σίγουρος ότι θα είναι απόλυτα σύμφωνες οι Παραχριστιανικές Οργανώσεις,οι Εθνικιστικές Κινήσεις, οι Νεοναζιστικές νεολαίες, και φυσικά ο Τζωρτζ Μπους που σίγουρα είναι εναντίον της αποποινικοποίησης (και κόβω το κεφάλι μου γι αυτό!)...


Γενικότερα η απαγόρευση δραστηριοτήτων (στην αρχή πόλεμος σε αυτές) που απελευθερώνουν την συνείδηση είναι ενέργεια πολύ σημαντική για κάθε οργάνωση ελέγχου μαζών. Για όποιον έχει όρεξη για γνώση, δίνω μερικούς αξιόλογους συνδέσμους.

War on drugs (wikipedia) (http://en.wikipedia.org/wiki/War_on_drugs)
Ένα πολύ καλό άρθρο πάνω σε αυτά που λέμε (http://en.wikipedia.org/wiki/Arguments_for_and_against_drug_prohibition)
Κάνναβη: μύθοι και πραγματικότητα (http://www.drugpolicy.org/marijuana/factsmyths/)

8anos
05-07-06, 23:16
Δεν θα σου αναφέρω επαναστάτη που να έκανε χρήση ναρκωτικών , αλλά θα σου αναφέρω ότι τα υψηλότερα ποσοστά αλκοολισμού στον κόσμο τα είχε η πρώην Σοβιετική Ένωση (και συνεχίζει να τα έχει η Ρωσία), που αν δεν κάνω λάθος ήταν κομμουνιστικό κράτος "με διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας". Μάλιστα ο αλκοολισμός ήταν η 3η αιτία θανάτου στη χώρα.

Αλλά ξέχασα το αλκοόλ είναι νόμιμο και δεν αποτελεί κίνδυνο, ούτε διαφυγή...

Το αλκοολ πραγματικα αποτελουσε μαστιγα για την πρωην ΕΣΣΔ, και ιδιαιτερα τα τελευταια χρόνια πριν τις ανατροπες.
τετοια φαινομενα :
* ειναι αποτελεσμα κακης κληρονομιας
* ειναι κυριως ομως φαινόμενα κρίσης,και τις αιτιες που τα γεννησαν δεν μπορει καποιος να τις δει εξω απο τις αιτιες που τελικα οδηγησαν στην ανατροπη του σοσιαλιστικου συστηματος.
Αφισες εναντια στην χρηση αλκοολ απο την πρων ΕΣΣΔ (http://www.tululuka.net/alco/)



Το παραπάνω δεν το ανέφερα για να δείξω ότι ο κομμουνισμός είναι κακός και ωθεί στον αλκοολισμό, αλλά για να σου δείξω ότι οι ωραίες μεν, γενικόλογες δε προτάσεις του στυλ "διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας" δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα και καλά θα κάνει το ΚΚΕ να βοηθήσει στην πράξη χρηματοδοτώντας και με εθελοντές - Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας οργανισμός σαν το ΚΚΕ δεν μπορεί να βοηθήσει στην

• Τη δημιουργία δικτύου επιμόρφωσης γονιών, εκπαιδευτικών. (copy-paste)

Γιατί πρέπει να ανατραπεί η αστική τάξη πρώτα ??

Εκτός αν το ΚΚΕ εννοεί ότι η διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας έγκειται στα αποτελέσματα χρήσης του αλκοόλ σε αντιδιαστολή με τα αποτελέσματα της χρήσης των άλλων ουσιών

Χωρις παρεξηγηση
Πολλες φορες ακουω γιατι το ΚΚΕ δεν φτιαχνει το ενα η το αλλο (απο νοσκομεια και πτωχοκομια μεχρι και εγω δεν ξερω τι).
Επειδη ειναι αλλος ο ρολος του.
Δεν μπορει,δεν εχει τις δυνατότητες και δεν πρεπει να προσπαθησει να υποκαθιστησει λειτουργιες του κρατους και της κοινωνιας.
Διαπαιδαγωγει τα μελη του σε μια συγκεκριμενη αντιληψη, την προπαγανδιζει και κινητοποιει μαζες για να απαιτησουν αυτα που πραγματικα τους ανηκουν.
Για το συγκεγκριμενο που κουβεντιαζουμε εκτος της διαπαιδαγώγησης των μελων του παίρνει και πρωτοβουλιες στο μαζικο κινημα για την ευαισθητοποιηση και κινητοποιηση των εργαζομενων.
π.χ προσφατη εκδηλωση της Γραμματειας Νεων του ΠΑΜΕ
(http://www.rizospastis.gr/story.do?id=3304921&publDate=28/3/2006) συνεργαζεται με το Εθνικο Συμβουλιο κατα των Ναρκωτικων κλπ







Άσε που μπορώ να σκεφτώ πολύ χειρότερους τρόπους φυγής από την εξάρτηση από ουσίες όπως π.χ. η αυτοκτονία, η ψύχωση, οι εμμονές μεγάλων ανδρών, οι γενοκτονίες (και αυτές μία παραίτηση απο την προσπάθεια για την αλλάγη της πραγματικοτητας σε συλλογικό επίπεδο, δεν είναι ?)


καμια διαφωνια

επειδη μου κινησε την περιεργεια αυτο που ειπες για την γιανακου εκανα μια αναζητηση στο google(Μαριέτα Γιαννάκου Κουτσίκου ναρκωτικα (http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%84%CE%B1+%CE%93%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%85+%CE%9A%CE%BF%CF%85%C F%84%CF%83%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%85+%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BA%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=)).
Απο τους συνδεσμους που βγαινουν κοιταξτε αυτον που λεει "τομευς 13",
το γραφει ενας θεομουρλος φασιστας
προσοχη ειναι ακρως φασιστικο ρατσιστικο με χυδαιες εκφρασεις
βγαζει ομως απιστευστο γέλιο :rofl: :rofl: :rofl:

Elric of Melnibone
06-07-06, 01:03
όπως όταν πίνουν και πιάνουν ασυνείδητα το τιμόνι κινδυνέυει ο καθένας έτσι όταν παίρνουν την δόση τους , θα αρπάζουν το δίκανο και θα βολτάρουν στην Ερμού!Τι ωραία ε??
Σίγουρα η καταστροφή των περισσοτέρων δεν θα σταματήσει στους 4 τοίχους του σπίτιου του

Tώρα που ξαναδιάβαζα την όλη συζήτηση το πρόσεξα αυτό. Είναι ένα πάρα πολύ καλό παράδειγμα ατόμου που δεν γνωρίζει τίποτα για τα ναρκωτικά. Δυστηχώς είναι πολύ κοινή νοοτροποία, και έχει ρίζες στα ψέματα του πολέμου κατά των ναρκωτικών, ένα πολιτικό παιχνίδι (υπάρχει αναφορά στο προϊγούμενο post μου). Μπορείς λοιπόν να μου πείς πια ουσία σε κάνει δολοφόνο ή τρομοκράτη;

Το πρόβλημα είναι κυρίως κοινωνικό, διότι λόγο της α) απαγόρευσης β) προπαγάνδας δημιουργούνται μικρά κοινωνικά σύνολα σε μικρές κυρίως ηλικίες οι οποίοι αναζητούν την λεγόμενη "μαστούρα" και υποσυνείδητα επιδιώκουν την καταστροφή την οποία τους έχουν υποσχεθεί. Αυτοι οι κύκλοι δε σταματάνε ποτέ στην κάνναβη, αλλά προχωράνε σε "ανώτερα επίπεδα μαστούρας"... και βλέπετε στους δρόμους το αποτέλεσμα.

stp
06-07-06, 01:42
Το αλκοολ πραγματικα αποτελουσε μαστιγα για την πρωην ΕΣΣΔ, και ιδιαιτερα τα τελευταια χρόνια πριν τις ανατροπες.
τετοια φαινομενα :
* ειναι αποτελεσμα κακης κληρονομιας
* ειναι κυριως ομως φαινόμενα κρίσης,και τις αιτιες που τα γεννησαν δεν μπορει καποιος να τις δει εξω απο τις αιτιες που τελικα οδηγησαν στην ανατροπη του σοσιαλιστικου συστηματος.
Αφισες εναντια στην χρηση αλκοολ απο την πρων ΕΣΣΔ (http://www.tululuka.net/alco/)

επειδη μου κινησε την περιεργεια αυτο που ειπες για την γιανακου εκανα μια αναζητηση στο google(Μαριέτα Γιαννάκου Κουτσίκου ναρκωτικα (http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%84%CE%B1+%CE%93%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%85+%CE%9A%CE%BF%CF%85%C F%84%CF%83%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%85+%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BA%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=)).
Απο τους συνδεσμους που βγαινουν κοιταξτε αυτον που λεει "τομευς 13",
το γραφει ενας θεομουρλος φασιστας
προσοχη ειναι ακρως φασιστικο ρατσιστικο με χυδαιες εκφρασεις
βγαζει ομως απιστευστο γέλιο :rofl: :rofl: :rofl:


Δεν θα απαντήσω γιατί βλέπω ότι σκέφτεσαι τα διάφορα επιχειρήματα που παρατίθενται και σ σκοπός είναι η σκέψη, όχι η επιβολή απόψεων (έχω και αρκετή δουλειά να τελειώσω - βέβαια, ίσως επανέλθω)

δύο πράγματα
α) Μαριέττα (με δύο τ) !!! - για πιό ενδελεχή αναζήτηση και καλύτερα αποτελέσματα - έχει και φωτογραφίες σε μερικά !!!!!

β) Άψογος ο τομεύς 13 - γελάω ακόμη

veli
06-07-06, 01:49
1ον ειναι αλήθεια οτι και μερικά δικα μας παιδια την πατάνε. όπως ειπε και o Reef δεν ζουμε σε γυαλα οποτε επηρεαζόμαστε
Καλά αυτό για τη γυάλα το συζητάμε...



2ον Ειναι ψεμα οτι "πολλοι κομμουνιστες" ειναι και τοξικομανεις, δεν συμβιβαζονται αυτες οι ιδιοτητες οχι γιατι το λεει το καταστατικο αλλα επειδη ειναι τελειως διαφορετικη αντιληψη της πραγματικοτητας. Αναφερε μου ενα επαναστατη ο οποιος να εκανε χρηση ναρκωτικων.

Τα τελευταία χρόνια που έχουν γίνει της μόδας τα ναρκωτικά, οι επαναστάσεις δεν είναι και πολύ συνηθισμένες... Πάντως δεν είναι "κομμουνιστές" μόνο οι επαναστάτες... σε αποφυγή παρεξηγήσεων... Α, και για κοιτάχτε λίγο τη Λιάνα Καννέλη... Αυτή κάτι πρέπει να παίρνει δεν εξηγείτε άλλιως... Πολύ νευρωτική τη βλέπω (παφ πουφ 20 τσιγάρα την ώρα)... Ρε μπας και σνιφάρει καμια κόκα; Για να έχει το νου της η κεντρική επιτροπή!



Επ ευκαιριας νομιζω οτι καλυτερα θα σου ταιριαζε σαν avatar ο γιωργακης παρα ο che.:twisted:
3oν για οτι ειπες για το ΚΚΕ ,ειναι προφανες οτι εισα αντικομμουνιστης,δεν θα απαντησω γιατι θα βγουμε καραofftopic

Αν είναι θα αλλάξω avatar αλλά πρώτα να βάλεις εσύ στο avatar τον Ιωσηφ Στάλιν! Γιατί καλέ και αυτός ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ ήταν μην τον ξεχνάμε! Πρέπει να τον τιμήσετε ανάλογα!
Τώρα στο συμπέρασμά σου ότι είμαι "αντικομμουνιστής" θα ήθελα να σε διορθώσω και να σου πω ότι εγώ είμαι "αντικομματιστής"! Δηλαδή είμαι εναντίον της χειραγώγησης συνειδήσεων και εξάλειψης ατομικής σκέψης από οποιοδήποτε πολιτικό κόμμα ή άλλον φορέα εξουσίας! Είμαι από τους τύπους που σε οποιαδήποτε κομματική συνέλευση να με βάλεις σε 5 λεπτά θα θέλουν όλοι να με πετάξουν έξω! Είμαι ΥΠΕΡ του Πολιτικού σκεπτικισμού απεναντί σε όλες τις θεωρίες και ιδεολογίες! Και κυρίως είμαι ΥΠΕΡ της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ! Και όταν λέω ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ εννοώ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗΣ! Και με την ίδια ευκολία που συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις του ΚΚΕ για τις κάμερες ας πούμε και την παρακολούθηση των πολιτών από το κράτος , έτσι ακριβώς διαφωνώ ριζικά με την κατάργηση της ελευθερίας του ατόμου να τρώει, να πίνει και να καπνίζει ότι γουστάρει! Σήμερα ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ τα ναρκωτικά, αύριο το ΑΠΛΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, μεθαύριο οι ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ, τα ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ κτλ.. Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ πρέπει να γίνεται σεβαστή από όλα τα ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ!
* Παραπιπτόντως ο Che δεν ήταν ένας κοινός κομμουνιστής αλλά ένας πραγματικός επαναστάτης... Μην τον βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι! Ρώτα και την ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ελπίζω να μη διαφωνεί και με αυτό!



Η αναφορα γινεται για τον ρόλο που επαιξαν τα καπιταλιστικα μονοπωλια στην δημιουργια και εξαπλωση νεων ουσιων και για να αναδειξει την αποτυχια της αντιμετωπισης του προβληματος με τα διαφορα υποκατασταστα.
Καπιταλιστικά μονοπώλια πάντως δεν υπήρχαν στη Γερμανία του Β'Παγκόσμιου... Εκείνη την εποχή η οικονομία της Γερμανίας ήταν στα χέρια του στρατιωτικού καθεστώτος του Χίτλερ... Μετά η μισή έγινε καπιταλιστική και υπόδουλη στους αμερικάνους και η άλλη μισή παρέμεινε σε στρατιωτικό καθεστώς αλλά με κόκκινους δικτάτορες...



το ποιος ειναι προβοκατορας και ποιος προσπαθει να trollarei ειναι προφανες

Είπαμε είμαι πράκτορας της CIA... Εγώ ανέτρεψα και τη Σοβιετική Ένωση και έστειλα τον Γκορμπατσώφ να διαφημίζει πίτσες!!!



τωρα τι να σου πω "Θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου"

Τι έγινε η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ανασκεύασε τις απόψεις της περί θρησκείας; Το μόνο που μένει είναι να γίνει και αυτό για να αρχίσω κι εγώ τα ναρκωτικά!

Και επειδή προσπαθείς να μου προσάψεις το προφίλ του ΕΧΘΡΟΥ του ΚΚΕ... Εγώ σε πληροφορώ ότι σε πάρα πολλά σημεία συμφωνώ με το ΚΚ και είμαι υπέρ των αποψεων του. Όμως για την κατάντια και τον ξεπεσμό των κομμουνιστικών καθεστώτων, υπεύθυνη είναι η λογική του ΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ και της απαγόρευσης διαφορετικής σκέψης. Είναι απαραδεκτο ένα κόμμα να βγάζει μια γραμμή και να λέει ότι είμαστε ΥΠΕΡ της ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ και της ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ της χρήσης των ναρκωτικών. Είμαι 100% σίγουρος ότι υπάρχουν χιλιάδες κομμουνιστές που θα φρικάρουν αν διαβάσουν αυτές τις απόψεις και μάθουν ότι το ΚΚ αντιμετωπίζει τόσο ανεύθυνα και προπαγανδίστικα αυτό το σοβαρό κοινωνικό θέμα! Είναι δυνατόν να αντιτίθεται το ΚΟΜΜΑ που θεωρεί τον εαυτό του ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΤΕΡΟ όλων σε μια προοδευτική λύση και να συνενοχεί στην συντήρηση ενός τόσο αναχρονιστικού και αντιδημοκρατικού πλαίσιου νόμου που υπάρχει σήμερα στα ναρκωτικά;

Και να κλείσω με ένα σύνθημα που έκλεψα από το ΚΚΕ και ανασκεύασα ελαφρώς:
ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ!

8anos
06-07-06, 02:31
Τερμα το διαβασμα για σημερα παω για υπνο.
επειδη νυσταζω επιφυλάσσομαι για αυριο...
ενα τελευταιο μονο.... καιρο ηθελα να το κανω

[troll mode on]



ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ!

ρε που το εχω ξανακουσει, που το εχω ξανακουσει; αν ναι εδώ (http://capitalism.org/tour/preamble3.htm)
για να δειτε ολη την παρουσιαση απο την αρχη πατηστε εδω (http://capitalism.org/tour/index.htm)

[troll mod off]

καληνυχτα

veli
06-07-06, 03:13
Τερμα το διαβασμα για σημερα παω για υπνο.
επειδη νυσταζω επιφυλάσσομαι για αυριο...
ενα τελευταιο μονο.... καιρο ηθελα να το κανω

[troll mode on]


ρε που το εχω ξανακουσει, που το εχω ξανακουσει; αν ναι εδώ (http://capitalism.org/tour/preamble3.htm)
για να δειτε ολη την παρουσιαση απο την αρχη πατηστε εδω (http://capitalism.org/tour/index.htm)

[troll mod off]

καληνυχτα

Καληνύχτα επίσης! Στο αρθράκι που μας στέλνεις λέει:
The individual is sovereign
που σημαίνει... Το άτομο κυριαρχεί!
εννοώντας ουσιαστικό τον γνωστό νόμο του καπιταλισμού ότι
η ατομική πρωτοβουλία γίνεται ο νόμος της αγοράς...

Καμία σχέση με αυτό που είπα εγώ... Εγώ είπα ότι
ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ!

Εννοώντας εν ολίγοις ότι το άτομο είναι ένα ανθρώπινο πλάσμα και έχει το
δικαίωμα της διαφορετικότητας και της ελευθερίας σκέψης! Το άτομο δεν
είναι απλά "παραγωγική μονάδα" όπως θέλουν να το βλέπουν τα διάφορα
οικονομικά συστήματα (καπιταλισμός,κομμουνισμός κτλ). Ο σεβασμός της
ατομικής ελευθερίας του κάθε ατόμου είναι βασικότατο συστατικό μιας
πολιτισμένης και δίκαιης κοινωνίας. Πώς ακριβώς αναιρείται η "ελευθερία του
ατόμου" σε διάφορα πολιτικά συστήματα; Κάπως έτσι:

1. ΦΑΣΙΣΜΟΣ : Η ελευθερία του ατόμου υποτάσσεται στις ανάγκες του Έθνους.
2. ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ : Η ελευθερία του ατόμου είναι προϊόν και εξαγοράζεται με πλούτο. Όσο πλουσιότερος είναι κανείς τόσο περισσότερη ελευθερία βιώνει. Αν πάλι είναι φτωχός δεν έχει ουσιαστικά καθόλου ελευθερία.
3. ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ : Η ελευθερία του ατόμου υποτάσσεται στις ανάγκες της κοινωνικής ισότητας. Όλοι πρέπει να είναι ίσοι και κάθε προσπάθεια των ατόμων να διαφοροποιούνται από το κοινωνικό σύνολο καταλήγει να θεωρείται πράξη προδοτική για το σύστημα....

κτλ... Αλλά όλα αυτά είναι εκτός θέματος φυσικά... Αν τώρα θέλεις να με θεωρείς "καπιταλιστή", "πασοκτζή" ή ότι άλλο θέλεις δικαιωμά σου. Εγώ να θυμίσω ότι δεν δήλωσα ποτέ μου κάτι τέτοιο και είπα ότι είμαι εναντίον όλων των κομμάτων γιατί χειραγωγούν την σκέψη και τις απόψεις των ανθρώπων. Εσύ δηλώνεις την κομματική σου ταυτότητα και πολύ καλά κάνεις για να ξέρουν όλοι ότι οι απόψεις σου είναι διατεταγμένες από την Κεντρική Επιτροπή του Κομμουνιστικού Κόμματος της Ελλάδος!
Και το Κ.Κ.Ε. απεφάνθει με λίγα λόγια ότι:

1.Τα ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ είναι προϊόν του καπιταλισμού
2. Η χρήση των ναρκωτικών πρέπει να αποτελεί ποινικό αδίκημα και να τιμωρείται με στέρηση της ελευθερίας των ατόμων.
3. Οι ποινές πρέπει να γίνουν αυστηρότερες από ότι ήδη είναι για να τιμωρούνται παραδειγματικά οι έμποροι και μαζί και οι χρήστες των ναρκωτικών.
4. Η ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ των ναρκωτικών πρέπει να συνεχιστεί με γοργούς ρυθμούς και το πρόβλημα να λυθεί με χρήση βίας και τρομοκρατίας.
5. Κάθε άλλη λύση (αποποινικοποίηση, μερική ή ολική) έχει ως στόχο την διευκόλυνση του εμπορίου και την επιβράβευση των ναρκωτικών.
6. Οι πουλημένοι προδότες του ΣΥΝ είναι πράκτορες της CIA και έχουν σκοπό να αποπροσανατολίσουν τους αριστερούς και συνεργάζονται με τον Γ.Παπανδρέου!
7. Ναρκωμανείς, ομοφυλόφιλοι, αναρχικοί και λοιπά αποβράσματα ΔΕΝ έχουν θέση στην αρεία φυλή του ΚΚΕ!
8. ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΑΣ! ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΜΕ! ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ!

WandereR
06-07-06, 03:41
Να θυμίσω οτι το θέμα του θρεντ είναι τα ναρκωτικά και όχι το ιτ πιστευει το ΚΚΕ για τα ναρκωτικά, νομίζω (IMHO) ξεφεύγουμε...

Τωρα αν θέλει ο 8ανος να συζητήσουμε για την κατάντια του ΚΚΕ δεν έχω κάνενα πρόβλημα να το κάνουμε, τις θέσεις πάντως του παραπάνω φειχβολάν εύκολα τις διαλύω με νεροπίστολο, γραμμή προς γραμμή!

yiapap
06-07-06, 14:44
Να θυμίσω οτι το θέμα του θρεντ είναι τα ναρκωτικά και όχι το ιτ πιστευει το ΚΚΕ για τα ναρκωτικά, νομίζω (IMHO) ξεφεύγουμε...

Τωρα αν θέλει ο 8ανος να συζητήσουμε για την κατάντια του ΚΚΕ δεν έχω κάνενα πρόβλημα να το κάνουμε, τις θέσεις πάντως του παραπάνω φειχβολάν εύκολα τις διαλύω με νεροπίστολο, γραμμή προς γραμμή!
Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Και τώρα που βρήκαμε και τον 8άνο, μήπως φίλε μου να ανοίξεις εδώ ένα νέο νήμα με θέμα "Γιατί έπεσε η Σοβιετική Ένωση;"

Θα ήθελα (χωρίς πλάκα) μια αντίστοιχα εποοκοδομητική συζήτηση επί του παραπάνω.
Όχι τπτ άλλο αλλά έχουμε αρκετό καιρό να διαβάσουμε (σοβαρό) πολιτικό νήμα ;)

ESP1982
06-07-06, 15:21
Πολλες φορες ακουω γιατι το ΚΚΕ δεν φτιαχνει το ενα η το αλλο (απο νοσκομεια και πτωχοκομια μεχρι και εγω δεν ξερω τι).
Επειδη ειναι αλλος ο ρολος του.
Δεν μπορει,δεν εχει τις δυνατότητες και δεν πρεπει να προσπαθησει να υποκαθιστησει λειτουργιες του κρατους και της κοινωνιας.
Διαπαιδαγωγει τα μελη του σε μια συγκεκριμενη αντιληψη, την προπαγανδιζει και κινητοποιει μαζες για να απαιτησουν αυτα που πραγματικα τους ανηκουν.

Αμέ... Δεν έχει ρόλο να δείξει πως βοηθάει. Είναι σημαντικότερο να πληρώνει Παπακωνσταντίνου-Μαχαιρίτσα-Τσακνή για συναυλίες και 5.000.000 αφίσες κάθε 2 μήνες. Περισσότερο έργο παράγει και δείχνει τι έχει σαν προτεραιότητα. Όχι τον κόσμο, αλλά την προβολή. (όλα τα κόμματα αυτό κάνουν αλλά μην βγάζεις και την ουρά του κκ έξω από αυτό;))

yiapap
06-07-06, 15:44
Μπορείτε να σταματήσετε να ασχολήστε με το ΚΚΕ;
Άλλο είναι το θέμα συζήτησης! :rtfm:

Τελευταία Προειδοποίηση. Μετά από αυτό όλα τα offtopic μηνύματα θα τα τρώει η μαρμάγκα.

8anos
06-07-06, 15:51
3oν για οτι ειπες για το ΚΚΕ ,ειναι προφανες οτι εισα αντικομμουνιστης,δεν θα απαντησω γιατι θα βγουμε καραofftopic


θα σεβαστω το νημα και δεν θα το οδηγησω σε εκτροπή απο το κυριο θέμα κουβέντας, παρα το γεγονος οτι ειπώθηκαν πραγματα αναληθη και προσβλητικα για το κομμα μου.




Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Και τώρα που βρήκαμε και τον 8άνο, μήπως φίλε μου να ανοίξεις εδώ ένα νέο νήμα με θέμα "Γιατί έπεσε η Σοβιετική Ένωση;"

Θα ήθελα (χωρίς πλάκα) μια αντίστοιχα εποοκοδομητική συζήτηση επί του παραπάνω.
Όχι τπτ άλλο αλλά έχουμε αρκετό καιρό να διαβάσουμε (σοβαρό) πολιτικό νήμα


κατι θα ετοιμάσουμε στο υποσχομαι ;)

edit : τωρα ειδα την τελευταια παρεμβαση του yiapap, χε χε βραζω και μαρακονακια μαζι (κουζινα- pc εχασα την συνεχεια...)

Reef
06-07-06, 16:05
yiapap δεν κανεις σαν καλος moderatoras ενα ωραιο νημα πεδιο-μαχης κομουνισμος vs καπιταλισμος να βγουνε τα μαχαιρια? θα το ξεκιναγα εγω αλλα βαριεμαι να γραφω τα εισαγωγικα θα αφησω αλλους να κανουν τη βαρια δουλεια και θα μπω μετα για να δωσω τις χαριστικες βολες σε οσα αντικομουνια σπαρταρανε ακομα! :punch:

ESP1982
06-07-06, 16:14
θα αφησω αλλους να κανουν τη βαρια δουλεια και θα μπω μετα για να δωσω τις χαριστικες βολες σε οσα αντικομουνια σπαρταρανε ακομα! :punch:



Για έλα, για έλα. :jedi::dwarf:ork:tease:



:lol: :lol: :lol: :lol:

veli
07-07-06, 01:17
yiapap δεν κανεις σαν καλος moderatoras ενα ωραιο νημα πεδιο-μαχης κομουνισμος vs καπιταλισμος να βγουνε τα μαχαιρια? θα το ξεκιναγα εγω αλλα βαριεμαι να γραφω τα εισαγωγικα θα αφησω αλλους να κανουν τη βαρια δουλεια και θα μπω μετα για να δωσω τις χαριστικες βολες σε οσα αντικομουνια σπαρταρανε ακομα! :punch:[/URL]

Για να κλείσει αυτή η διαμάχη (γιατί όντως βγήκαμε εκτός θέματος) για το θέμα της αποποινικοποίησης των ναρκωτικών θα δώσω ένα link σε όσους συντρόφους θέλουν να προβληματιστουν λίγο και να ξανασκεφτούν κατά πόσο είναι "αντικομμουνιστική" ιδέα η αποποινικοποίηση.
Είμαι σίγουρος ότι στην παρακάτω σελίδα θα βρουν αρκετές ομοιότητες με τη διακύρηξη της ΚΝΕ... Εγώ δεν λέω τίποτα άλλο! Το λόγο έχει το link:

[url]http://www.e-grammes.gr/ideology/narkotika.htm (http://www.coupdegrace.tv/)

Και ένα σύνθημα για το τέλος:
ΑΠΟΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ! ΛΕΦΤΕΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΑΠΙΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΑΔΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ! ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ!

yiapap
07-07-06, 13:01
Είμαι σίγουρος ότι στην παρακάτω σελίδα θα βρουν αρκετές ομοιότητες με τη διακύρηξη της ΚΝΕ... Εγώ δεν λέω τίποτα άλλο! Το λόγο έχει το link:

http://www.e-grammes.gr/ideology/narkotika.htm
Πάνω που ήμουν έτοιμος να αρχίσω να γράφω σχόλια για το κείμενο στο Link... κατάλαβα το πνεύμα του post σου... Ευτυχώς :scared:

veli
07-07-06, 14:20
Πάνω που ήμουν έτοιμος να αρχίσω να γράφω σχόλια για το κείμενο στο Link... κατάλαβα το πνεύμα του post σου... Ευτυχώς :scared:

Μα γι αυτό γράφω και με κεφαλαία τα συνθήματα από κάτω...! Μη με παρεξηγήσει κανείς και αρχίσει να μου τα χώνει για το link... Εγώ είπαμε είμαι ΥΠΕΡ της αποποινικοποίησης... Το κείμενο ίσως εκφράζει τους ΚΑΤΑ αυτής... ;)

stp
07-07-06, 15:37
Μα γι αυτό γράφω και με κεφαλαία τα συνθήματα από κάτω...! Μη με παρεξηγήσει κανείς και αρχίσει να μου τα χώνει για το link... Εγώ είπαμε είμαι ΥΠΕΡ της αποποινικοποίησης... Το κείμενο ίσως εκφράζει τους ΚΑΤΑ αυτής... ;)

Ειλικρινά παρόμοιες είναι και οι θέσεις της Μαριέττας Γιαννάκου Κουτσίκου .....
Δεν με ενδιαφέρει να με πουν κομμουνιστή, φασίστα, κεντρώο, δεξιό, αριστερό, εθνικόφρονα κλπ. αλλά όχι και οπαδό της Μαριέττας Γιαννάκου Κουτσίκου - το ύστατο ρεζίλι.

(έχω κόλλημα μαζί της από πολύ παλιά) - ανεξαρτήτως κόμματος

Είμαι off-topic το ξέρω

tzanerman
07-07-06, 20:31
Μα γι αυτό γράφω και με κεφαλαία τα συνθήματα από κάτω...! Μη με παρεξηγήσει κανείς και αρχίσει να μου τα χώνει για το link... Εγώ είπαμε είμαι ΥΠΕΡ της αποποινικοποίησης... Το κείμενο ίσως εκφράζει τους ΚΑΤΑ αυτής... ;)
Περα απο τη πηγη του κειμενου, μηπως τα στατιστικα που αναφερει ειναι σωστα; Και αν ναι, μηπως η αποποινικοποιηση δεν ειναι η λυση;
Και για να μη παραξηγηθω, το σημερινο χαλι οπου με κατοχη ενος γραμμαριου απο οτιδηποτε σε στελνει φυλακη ειναι τουλαχιστον αναχρονιστικο.

veli
08-07-06, 16:04
Περα απο τη πηγη του κειμενου, μηπως τα στατιστικα που αναφερει ειναι σωστα; Και αν ναι, μηπως η αποποινικοποιηση δεν ειναι η λυση;
Και για να μη παραξηγηθω, το σημερινο χαλι οπου με κατοχη ενος γραμμαριου απο οτιδηποτε σε στελνει φυλακη ειναι τουλαχιστον αναχρονιστικο.
Κοίτα τα στατιστικά που δίνει δεν αποκλείεται να είναι σωστά. Το παραπλανητικό όμως είναι το σύνηθες παράδειγμα που δίνουν σε όλες τις στατιστικές εναντίον της αποποινικοποίησης:

- Ας πούμε λέει ότι μέσα σε 7 χρόνια εφαρμογής μερικής αποποινικοποίησης στην Ισπανία τα θύματα των ναρκωτικών από 93 αυξήθηκαν σε 690...κτλ

Ο παραπάνω ισχυρισμός μπορεί να είναι απόλυτα σωστός. Αυτό που δεν λέει όμως είναι ότι σε χώρες όπου ο νόμος είναι αυστηρότατος και δεν υπάρχει αποποινικοποίηση πόσο αυξήθηκαν οι θάνατοι από τα ναρκωτικά μέσα σε μια 7ετία; Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει παρόμοια αύξηση και σε αυτές τις χώρες ενώ δεν αποκλείεται σε πολλές μάλιστα να είναι και μεγαλύτερη! Το να δίνεις μόνο ένα δεδομένο το μόνο που αποτελεί είναι μέσω εντυπωσιασμού και σε καμία περίπτωση σοβαρό επιχείρημα...
Ας πούμε στη χώρα μας που ΟΥΔΕΠΟΤΕ εφαρμόστηκε πολιτική αποποινικοποίησης έστω και στα "μαλακά" ναρκωτικά έχει κανείς την εντύπωση ότι οι θάνατοι από ναρκωτικά μειώνονται; Η μήπως ότι η μάστιγα της τοξικομανίας περιορίζεται; Και βέβαια δεν υπολογίζουμε τους θανάτους από εγκλήματα για τα ναρκωτικά και τις άλλες συνέπειες που προκαλεί το λαθρεμπόριο στην κοινωνία...
Αλλά τώρα αυτά θα είναι πολύ ψιλά γράμματα για οργανώσεις του τύπου "Ελληνικό Μέτωπο" που αν ήταν στο χέρι τους θα κάνανε σαπούνια τους μετανάστες, τοξικομανείς, ομοφυλόφιλους για να καθαρίσει η κοινωνία και άλλες τέτοιες αηδίες... Αυτή είναι όμως η ιδεολογία τους και περί ορέξεως... Για την ΚΝΕ δεν ξέρω τώρα πως κολλάει και προβληματίζομαι...

WandereR
08-07-06, 16:45
Επίσης δεν μπορώ να καταλαβωπ ως μετράνει το ποσο ήταν το αρχικό νουμερο των χρηστών εφόσον ήταν παράνομοι και περιθωριοποιημένοι

8anos
08-07-06, 17:34
Για την ΚΝΕ δεν ξέρω τώρα πως κολλάει και προβληματίζομαι...

:offtopic:
συνέχισε ετσι και ο yiapap δεν θα προλαβαινει να σβηνει post, μεχρι να μας πεταξουν :ban: και τους δυο εξω απο το φορουμ

stelpas
03-12-06, 23:19
Πια πολιτικη ακολουθουν οι κυβερνησεις(προοδευτικες-συντηρητικες)για το θεμα;Τι ειναι αυτο που τις κανει να μην βλεπουν καθαρα το προβλημα;Γιατι επιμενουν να τιμωρουν τον χρηστη,οχι μονο ποινικα αλλα και με κοινωνικο διασυρμο;Γιατι συνεχιζουν να εναποθετουν την λυση στον αστυνομικο,τον δικαστη και τον...παππα της ενοριας;

Το μεγαλυτερο κινητρο του εμπορου ειναι το κερδος.Νομιμοποιωντας τουλαχιστον ενα μερος του "προιοντος" αφαιρεις κατα ενα μεγαλο ποσοστο το κινητρο και συγχρονως περνας το μήνυμα στην κοινωνια πως οι χρηστες αν μη τι αλλο δεν ειναι εγκληματιες.

Ισως η κατασταση σημερα να μην ειναι οπως παλιοτερα.Ο αστυνομικος εχει ομως ακομα την δυνατοτητα να στιγματιζει και να ρεζιλευει πιτσιρικια για ενα τσιγαριλικι.

Δεν ασχολουμε με την μειωση η αυξηση της χρησης ουσιων που παρατηρειται γιατι πιστευω πως το συγκεκριμενο δεν αφορα κενα νομων και διαταξεων.Εχει να κανει με... αλλα κενα.

WandereR
03-12-06, 23:49
Το είχαμε συζητήσει πρόσφατα κια εδώ, Ναρκωτικά, η γνώμη σας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37017) ;)

Αν σκεφτεις οτι ειμαστε τεχνολογικό φορουμ, που όσο να ναι προσελκύει προοδευτικούς και νέους ανθρώπους, μάλλον δεν θα προλάβουμε να δουμε κατι να αλλάζει. Βοηθάει και τις κυβερνήσεις να υπάρχουν μαύρες αγόρες επειδή μαζί με τις μαυρες αγορές υπάρχει και μαύρη φορολόγηση. Τα λεφτά πάντα βρίσκουν τον δρόμο τους έτσι και αλλιως.

Warrax
04-12-06, 00:07
Αποποινικοποίηση τώρα, αλλά βαρύτατες κυρώσεις στους παράνομους εμπόρους

manoulamou
04-12-06, 12:57
Μα εκει ειναι και το κλικ της ολης ιστοριας: ο εθισμενος χρηστης (θυμα) γινεται "βαπορακι"
δλδ μικρεμπορας (το λιγοτερο) για να εξασφαλισει την δικη του δοση. Και τα ορια αυτα ειναι δυσδιακριτα...
Οι μεγαλεμποροι ακομη κι αν συλληφθουν, αποδειχτει οτι δεν ειναι περιστασιακοι χρηστες
και μπουν φυλακη, συνεχιζουν τη δραση τους ανενοχλητοι και πισω απο τα καγκελα.
Αντι να θεραπευσουμε τις αιτιες και τους ψυχικα αρρωστους τους καταδικαζουμε σε ισοβια απαξιωση
ουσιαστικα σε θανατο και οντας μονιμα στην παρανομια ανακυκλωνεται και γιγαντωνεται το προβλημα...

PReD
04-12-06, 13:26
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς... (πραγματικά δεν ξέρω, δεν διάβασα το thread...)

πάντως εγώ προσωπικά αν φτάσω τα 70 θα αρχίσω το μαύρο...

και προκαλώ το οποιονδήποτε να μου πει ένα καλό λόγο γιατί να μην το κάνω...

Think about it!

p.s. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τίποτα και ούτε πρόκειται (στο κοντινό μέλλον τουλάχιστον :P) και είμαι κάθετα αντίθετος στην οποιαδήποτε νομιμοποίηση οποιουδήποτε "προϊόντος"

yiapap
04-12-06, 13:50
και προκαλώ το οποιονδήποτε να μου πει ένα καλό λόγο γιατί να μην το κάνω..."
Καλός Λόγος Νο.1: Επειδή θα πρέπει να περιμένεις 48 χρόνια!
:lol:

Ainastros
04-12-06, 13:57
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς... (πραγματικά δεν ξέρω, δεν διάβασα το thread...)

πάντως εγώ προσωπικά αν φτάσω τα 70 θα αρχίσω το μαύρο...

και προκαλώ το οποιονδήποτε να μου πει ένα καλό λόγο γιατί να μην το κάνω...



Καλός Λόγος Νο2: Και αν δεν φτάσεις μέρι τα 70;

stelpas
04-12-06, 16:19
p.s. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τίποτα και ούτε πρόκειται (στο κοντινό μέλλον τουλάχιστον :P) και είμαι κάθετα αντίθετος στην οποιαδήποτε νομιμοποίηση οποιουδήποτε "προϊόντος"

Ισως αν ειχες δοκιμασει να ειχες αλλη αποψη;)

manoulamou
04-12-06, 16:21
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς... (πραγματικά δεν ξέρω, δεν διάβασα το thread...)
πάντως εγώ προσωπικά αν φτάσω τα 70 θα αρχίσω το μαύρο...και προκαλώ το οποιονδήποτε να μου πει ένα καλό λόγο γιατί να μην το κάνω...


Καλος λογος Νο 3, πολυ πιθανον να το εχεις ξεχασει μεχρι τοτε, λογω αλτσχάιμερ
που ειναι ομως ενας επισης καλος λογος (http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=116273) να το αρχισεις στα 70, να μην πω και νωριτερα!
Παντως στο Ηνωμενο Βασιλειο (και οχι μονον) για καθαρα ιατρικους λογους
επιτρεπεται η χρηση σε πολυ συγκεκριμενες ανιατες περιπτωσεις.

HaRRy
05-12-06, 16:35
Επίσης στο Η.Β. επιτρεπόταν αν είσαι δηλωμένος ρασταφάριαν (http://en.wikipedia.org/wiki/Rastafarian)και βέβαια έκανες χρήση ΜΟΝΟ στο σπίτι σου για θρησκευτικούς λόγους...
["For many Rastas, smoking cannabis (known as ganja, herb, kali, or lamb's bread) is a spiritual act, often accompanied by Bible study;"]
Το 2002 τελικά όπως διαβάζω έγινε ΜΠΕΡΔΕΜΑ και δεν ισχύει πλέον η εξαίρεση αυτή...
"Attorney General of the United States Janet Reno, however, though not a judge, ruled that Rastafari do not have the religious right to smoke ganja in violation of drug laws in the United States of America. The position is the same in the United Kingdom, where, in the Court of Appeal case of R. v. Taylor [2002] 1 Cr. App. R. 37, it was held that the UK's prohibition on cannabis use did not contravene the right to freedom of religion conferred under the European Convention of Human Rights and Fundamental Freedoms."
Τελος πάντων στο Η.Β. κάνουν πλέον κανονικά τα στραβά μάτια ακόμα και σε πιο προχωρημένα ναρκωτικά γιατί ξέρουν πως όλοι θα βρούν και όλοι θα πάρουν "on a saturday night out"...

@ ADSLgr.com All rights reserved.