PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναρκωτικά, η γνώμη σας



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Rick_641
17-04-06, 08:32
Λοιπόν...
Πριν λίγες μέρες εντοπισα αυτη την φωτο στο Internet,
μαζί με τη ακόλουθη λεζάντα:


Η ζωή μπορεί να είναι πραγματικά τραγική για μερικούς ανθρώπους.
Ακόμη και για ένα όμορφο κορίτσι στην πόλη της Νέας Υόρκης.
Στην ουσία, η τραγικότητα της ζωής μπορεί μερικές φορές να αποδωθεί οπτικά
απλά κ' μόνο απο τις φωτογραφιες στο αστυνομικό αρχείο...

Πραγματικά ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ!!!
Σκηνη απο το ανατριχιαστικό έργο "Requiem για ένα Όνειρο",
σε real-life διαστάσεις όμως, βήμα-βήμα!!!
Μια εικόνα = Εκατομύρια λέξεις!!!



Εικάζοντας (με αρκετή βεβαιοτητα), οτι τα ναρκωτικά ειναι η αιτία,
τι να πρωτοθίξώ?
-Οτι η φυλακιση που επιβάλλει η κοινωνία σε ορισμένους, πόσο μάταιη αποδεικύεται?
Απλα εκδικείται, (ξανα)καταστρέφοντας...
Στέλνει στη φυλακή άτομα για μικροποσότητες
ΕΤΣΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ ! ! ! !

-Οτι τα ναρκωτικά φέρνουν ΚΑΙ τέτοιες καταστάσεις?
Δεν τρέχει κάστανο, τα $$$ να'ναι καλά....
Αλλά δεν πειράζει, το παν είναι να φοράς κουστούμι !!
Τότε δε μπορεί να σε αγγίξει κανείς μα κανείς...
(ότι κ' να καταναλώνεις...)

-Οτι το κράτος ΘΕΛΕΙ Κ" ΠΑΡΑΘΕΛΕΙ να υπάρχουν άνθρωποι στην κατάσταση αυτή?
Αν όχι, γιατί τότε οι HΠΑ (απ'ότου κ' η φωτο) -αν δεν απατώμαι- διατηρούν εδω κ' χρόνια το θλιβερό ρεκόρ των πιο πολλών κρατουμένων παγκοσμίως
(ακόμη κ' παραχώρηση φυλακών σε ιδιώτες, για να εισπράτει $$$)
κ' ακόμη, οι δημόσιες υπηρεσίες απεξάρτησης να είναι ΤΟΣΟ ΛΙΓΕΣ
(εντάξει, όχι κ' όπως Ελλάντα, αλλά, το θέτω απλά, πιστευω: "Αν έχουν χρήματα οι δικοί σου υπάρχει μια "κάποια" πιθανότητα να σωθεις"
Στη τελική: Τι να κάνουμε νεαρέ, αυτά τα πράγματα κοστίζουν,
κ' -μη ξεχνάς- μας εκλεξατε για να κάνουμε οικονομία ώστε να σώσουμε την Οικονομία...

-Τα σχολεια?
Όσο υποβαθμίζονται απο το κράτος,
τόσο (μετα απο χρόνια) περισσότεροι χειρότεροι γονεις δημιούργούνται
-ειδικά ανάμεσα στις οικονομικά ασθενστερες τάξεις-
κ' τοσο περισσότεροι άνθρωποι οδηγούνται εκεί με μαθηματική ακρίβεια...

-Η Εκκλησία??? (η όποια Εκκλησία),
Otαν, με τον αρτηριοσκληρωτισμό της, σκοπευει βασικά σε γέροντες,
δεν σώζει στην ουσία κανέναν...
Γιατί, όταν η οικογένεια σου είναι κατεστραμμένη,
κ' γύρω σου υπάρχουν μονο "φιλαράκια", πειτε μου, μπορείς να ελπίζεις πουθενά?
(Δεν λεω οτι αποτελούν μονόδρομο τα ναρκωτικά,
αλλά σίγουρα, οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σου ;) )




Θα θελα να ακούσω μερικές απόψεις....

Kiwi
17-04-06, 08:51
Το θέμα των ναρκωτικών το εντάσσω στην ίδια κατηγορία άλλων προβλημάτων, όπως πχ η τοκογλυφία. Φταίει ο δανειζόμενος που απευθύνεται σε τοκογλύφο ή ο τοκογλύφος που είναι απατεώνας;

Η κοινωνία, η κυβέρνηση, η εκκλησία και γενικά αυτος ο γνωστός αόριστος και θεωρητικός αποδιοπομπαίος τράγος μπορούν εύκολα να κατηγορηθούν για όλα τα στραβα που συμβαίνουν σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο. Από εκεί και πέρα, όσο κυνικό και αν ακούγεται, ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του.

Επειδή τα ναρκωτικά είναι μία εύκολη "διέξοδος" από τα "προβλήματα" της καθημερινότητας και επειδή πάνω τους έχουν επικοληθεί δραματοποιημένες ταμπέλες, δε σημαίνει ότι ο ναρκομανής είναι πάντα το θύμα της κοινωνίας. Είναι κυρίως το θύμα του εαυτού του. Ειδικά σε ανεπτυγμένες χώρες όπου οι ευκαιρίες για εκπαίδευση και δουλειά είναι πολλές δε μπορώ να δεχτώ την παραίτηση σε τέτοιο επίπεδο. Δέχομαι ότι για πολλούς ανθρώπους, είτε λόγω οικονομικής κατάστασης, ή κοινωνικού αποκλεισμού, ή άσχημων εμπειριών, η εκμετάλευση αυτών των ευκαιριών είναι αρκετά πιο δύσκολη. Όμως η αυτο-εγκατάλειψη είναι προσωπική επιλογή.

Όσο τραγική είναι η ύπαρξη του παγκόσμιου κυκλώματος διακίνησης ναρκωτικών, άλλο τόσο είναι και η ύπαρξη άλλων κυκλωμάτων (όπως όπλων, εμπορίας ανθρώπων, κλπ). Ανέκαθεν υπήρχαν τέτοια κυκλώματα, και ανέκαθεν υπήρχαν πελάτες.

Από εκεί και πέρα, όταν βλέπουμε παράδοξα όπως πχ το αλκοόλ να είναι νόμιμο αλλά ορισμένα μαλακά ναρκωτικά να είναι παράνομα, σημαίνει πως υπάρχουν μεγαλύτερα πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα τα οποία δεν ξέρω ποιος πραγματικά μπορεί να αναλύσει.

HaRRy
17-04-06, 11:27
sorry αυτή δεν είναι η γνωστή μοντέλα που έπαιξε και σε μια ταινία η Αντζελίνα Τζόλι??

SpartanX
17-04-06, 13:13
Αν διακρίνω καλά η πρώτη φωτογραφία είναι του 83 και η τελευταία του 97

Η ιστορία 14 χρόνων σε φωτογραφίες... Μάλλον θα ήταν πολύ δύσκολα 14 χρόνια :(

manoulamou
17-04-06, 14:09
sorry αυτή δεν είναι η γνωστή μοντέλα που έπαιξε και σε μια ταινία η Αντζελίνα Τζόλι??
Εννοεις την:GIA?
<<Movie based on the life of Gia Carangi, a top fashion model from the late 1970s>>
http://www.imdb.com/title/tt0123865/
http://ia.imdb.com/media/imdb/01/I/52/94/21m.jpg

JimBss
17-04-06, 18:42
Από την πρέζα υποτίθεται ότι αδυνατίζεις όχι ότι παχαίνεις...

aroutis
17-04-06, 22:25
Τα ναρκωτικά εχουν με τον έναν ή άλλο τρόπο προωθηθεί σαν μια διέξοδος από τα προβλήματα της κοινωνίας, ένα easy way out αν θέλετε.

Προσωπικά λοιπάμαι που θα ακουστώ παρα πολύ σκληρός αλλά θεωρώ οτι δεν υπάρχει δικαιολογία για κάποιον που πέφτει στα ναρκωτικά. Ειναι οπως το λέει και ο Kiwi. Αποτελεί ΕΠΙΛΟΓΗ και ειναι αυτοεγκατάλειψη. Από τη στιγμή που κάνεις τη τζούρα ή τραβάς την ένεση, δεν σου φταίει κανένας παρά ο εαυτός σου. Και δυστυχώς παίρνεις ένα μονοπάτι που με ελάχιστες εξαιρέσεις οδηγεί στη καταστροφή.

WandereR
18-04-06, 00:19
Για να δούμε την γνώμη των μελλών ενός τεχνολογικού φορουμ.

Θα ήθελα να δω πόσοι από σας είσαστε υπερ της απελευθέρωσης της αγοράς ...σκόνης

Η δημοσκόπηση είναι δημόσια

sdikr
18-04-06, 00:21
Ηρεμά με τα ναρκωτικά , δεν φτάνουν για όλους

secjournalist
18-04-06, 00:21
Δεν υπάρχει δημοσκόπηση

Hwoarang
18-04-06, 00:21
δεν βλεπω δημοσκόπιση

και τι εννοείτε η δημοσκόπηση ειναι δημόσια?

WandereR
18-04-06, 00:31
νατη η δημοσκόπηση! :)

@σπυρο, ξέρω υπηρχε ήδη θέμα, αλλά επειδη δεν έπαιρνε μπρός( δεν ξέρουν όλοι να αναβουν φωτιές :p ), και επειδη μερικές αποψεις που διαβασα στο νετ περι του θέματος με με ξάφνιασαν(αρνητικά) είπα να κάνω μια δοκιμή!:p

sdikr
18-04-06, 00:44
Να πω και εγώ τοτε μια άποψη,

Είμαι κατά της ζημιας που κάνουν τα ναρκωτικά στους χρήστες τους, αλλά δεν ειναι μονο αυτές οι ζημιες,

Για να πάρει κάποιος την δόση του θα φτάσει στα όρια, θα κλέψει, θα σκωτώσει κλπ

οπότε αν ήταν ελέυθερα (με μέτρο οπώς πχ τα τσιγάρα και το αλκοολ) τότε δεν θα κόστιζαν μια περιουσία

Φυσικά όμως κάτι τέτοιο δεν προκείτε να γίνει γιατι υπάρχουν συμφέροντα απο πίσω

ESP1982
18-04-06, 00:51
παν μετρον αριστον....καποιοι σοφοι το ελεγαν.


τα παντα με μετρο.αλλωστε ενα τσιγαρακι κανει πολυ λιγοτερη ζημια απο ενα ποτο.αν προσθεσουμε ειδικα πως δεν εχεις ουτε πονοκεφαλους, ουτε ποναει το στομαχι, ουτε τα κανεις ολα χαλια απο το ξερασμα(:p) τοτε ειναι η καλυτερη λυση:)





με μετρο ομως,ε?...:D

WandereR
18-04-06, 00:54
Να πω και εγώ τοτε μια άποψη,

Είμαι κατά της ζημιας που κάνουν τα ναρκωτικά στους χρήστες τους, αλλά δεν ειναι μονο αυτές οι ζημιες,

Για να πάρει κάποιος την δόση του θα φτάσει στα όρια, θα κλέψει, θα σκωτώσει κλπ

οπότε αν ήταν ελέυθερα (με μέτρο οπώς πχ τα τσιγάρα και το αλκοολ) τότε δεν θα κόστιζαν μια περιουσία

Φυσικά όμως κάτι τέτοιο δεν προκείτε να γίνει γιατι υπάρχουν συμφέροντα απο πίσω

Άρα είσαι υπερ της πλήρης αποποινικοποήσης. Τι σε χαλάει στην πρώτη επιλογη?

Κατά της ζημιάς που κάνουν τα ναρκωτικά είναι όλοι, τι σχέση έχει αυτό με αυτούς που επιλέξαν σε αυτήν την δημοσκόπηση την πρώτη επιλογή?

sdikr
18-04-06, 00:56
Άρα είσαι υπερ της πλήρης αποποινικοποήσης. Τι σε χαλάει στην πρώτη επιλογη?

Κατά της ζημιάς που κάνουν τα ναρκωτικά είναι όλοι, τι σχέση έχει αυτό με αυτούς που επιλέξαν σε αυτήν την δημοσκόπηση την πρώτη επιλογή

Ενοείς γιατί δεν ψηφίσα;
Απλά δεν θέλω να ψηφισώ

No-Name
18-04-06, 00:59
Εφόσον το παρόν δεν θα προσφέρει κάτι καλό στη κοινωνία μας είμαι κατά της απελευθέρωσης.Έχουμε μία τάση σαν Έλληνες να κάνουμε κατάχρηση της όποιας ελευθερίας οπότε μετά φανταστείτε τι έχει να γίνει

WandereR
18-04-06, 01:03
Ναρκωτικά και σήμερα οποιος θέλει βρίσκει, όπου θέλει, όποτε θέλει!

No-Name
18-04-06, 01:04
Ναρκωτικά και σήμερα οποιος θέλει βρίσκει, όπου θέλει, όποτε θέλει!

Σκεψού τώρα που είναι στη ζούλα και βρίκσεις παντού,όταν και αν γίνουν ελέυθερα στην Ελλάδα θα γίνει πανικός!

kourampies
18-04-06, 01:08
Η άποψη μου καθορίζεται από την εξής θεωρία μου:

Οι χαμηλής νοημοσύνης άνθρωποι είναι επικίνδυνοι όταν αδυνατούν να ελέγξουν τον εαυτό τους, μερικοί είναι τόσο χαζοί που δ χρειάζονται καμία ουσία, άλλοι και με λίγο οινόπνευμα είναι επικίνδυνοι.

Εγώ (μια και χαρακτηρίζομαι από μεγάλη ευφυΐα) εντάσσομαι στην κατηγορία των ανθρώπων που υπό την επήρεια οποιασδήποτε ουσίας διατηρούν τον απαραίτητο αυτοέλεγχο. (Όχι, δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο εκτός από οινόπνευμα)

Με δεδομένα αυτά καταλήγω στην έξης άποψη:

Μερική αποποινικοποίηση ελαφρών ναρκωτικών και παραισθησιογόνων, από σεβασμό σε όσους θέλουν να τα χρησιμοποιούν, αν ήμουν σίγουρος για την νοημοσύνη όλων κ την ασφάλεια της κοινωνίας θα ήμουν υπέρ της πλήρους αποποινικοποίησης όλων των ουσιών,

WandereR
18-04-06, 01:10
Σκεψού τώρα που είναι στη ζούλα και βρίκσεις παντού,όταν και αν γίνουν ελέυθερα στην Ελλάδα θα γίνει πανικός!

Όταν γίνουν ελεύθερα θα βρίσκεις μόνο στα φαρμακεία

No-Name
18-04-06, 01:12
Δεν μπορώ καν να το φανταστώ σχετικά με την πώληση στα φαρμακεία.Δεν αποδέχομαι την νομιμοποίηση της καταστροφής

sdikr
18-04-06, 01:14
Δεν μπορώ καν να το φανταστώ σχετικά με την πώληση στα φαρμακεία.Δεν αποδέχομαι την νομιμοποίηση της καταστροφής

Είναι δικαιωμα του κάθε ατόμου να καταστρέφει την ζωή του,

Το θέμα ειναι να μην πειράζει εσένα ή κάποιον άλλον καθώς και το να μην βγάζουν εκατομύρια κάποιοι καταστρεφοντας την ζωή των άλλων (χαλασμένα λιγμένα κλπ)

No-Name
18-04-06, 01:18
όπως όταν πίνουν και πιάνουν ασυνείδητα το τιμόνι κινδυνέυει ο καθένας έτσι όταν παίρνουν την δόση τους , θα αρπάζουν το δίκανο και θα βολτάρουν στην Ερμού!Τι ωραία ε??
Σίγουρα η καταστροφή των περισσοτέρων δεν θα σταματήσει στους 4 τοίχους του σπίτιου του

The_StarGazer
18-04-06, 01:22
Εχοντας χασει ενα ξαδερφο στα 25 του και εχοντας αλλον εναν που ευτυχως ξεφυγε απο αυτα με την οικογενεια του να εχει φαει ολη την περιουσια της για να τον σωσει, δεν νομιζω οτι μπορω να "ψηφισω" ουτε καν για μερικη αποποινικοποιηση.

Αυξηση των μετρων καταστολης οχι ομως για τους χρηστες. Για τους εμπορους. Να τους σκισουν τα κ3λ@βαρδουλα στα 4.
Και για τα παιδια που ειναι αρρωστα, τα παντα για να ξεφυγουνε και για να ενταχτουν ξανα στην κοινωνια.

makhs
18-04-06, 01:27
θα προτιμούσα το σύστημα της Ολλανδίας δεν είναι τέλειο αλλά είναι καλύτερο από ότι συμβαίνει σήμερα στην Ελλάδα με τα ναρκωτικά

sdikr
18-04-06, 01:34
όπως όταν πίνουν και πιάνουν ασυνείδητα το τιμόνι κινδυνέυει ο καθένας έτσι όταν παίρνουν την δόση τους , θα αρπάζουν το δίκανο και θα βολτάρουν στην Ερμού!Τι ωραία ε??
Σίγουρα η καταστροφή των περισσοτέρων δεν θα σταματήσει στους 4 τοίχους του σπίτιου του

Νομίζω πως είναι ασχετο το ενα με το άλλο, οι κυρώσεις για αυτόν που οδηγά πιωμένος ειναι πολύ σκλήρες, το θέμα ειναι οτι δεν υπάρχει ελεγχος.

Στην τελική και έτσι όπως ειναι τα πράγματα κάποιος θα πάρει ναρκωτικά και θα οδηγήσει

Ακόμα μην ξεχνάς οτι λόγο του οτι κανεις δεν ελέγχεί την σκόνη, η σκόνη μπορεί να μην ειναι σκόνη αλλά κάτι άλλο με αποτέλεσμα τον θάνατο του χρήστη, οι περισότεροι θανάτοι είναι απο υπερβολική (δηλ παραπάνω καθαρή ποσοτητα ναρκωτικού απο ότι θα έπρεπε)

Σκέψου οτι όταν αυτό θα γίνει νόμιμο δεν θα υπάρχει το δικτύο που βγάζει εκατομυρια αυτοι που ψάχνουν νέους χρήστες.

Εκτός φυσικά να προτιμάς το υπάρχον συστήμα!

(μα καλά σήμερα είμαστε συνεχώς σε αντιπαράθεση :p )

No-Name
18-04-06, 01:35
Eκεί η κοινωνία ήταν έτοιμή για αυτό όπως και για πολλά άλλα εδώ ακόμα δεν έχουμε αυτή τη πολυτέλεια της ορημότητας !Αν και όταν γίνει εδώ απελευθέρωση δές την πλευρά της εκκλησίας τι θα έχει να πεί και να κάνει ώστε να ξεσηκώσει και να διχάσει

edit:Το υπάρχον σύστημα είναι ότι πιο χείριστο άστο.Πάντως δεν νομίζω πώς ακόμα η απελευθέρωση μπορεί να "ωφελήσει"
(Συνεχίζω να διαφωνω :redface: )

AddictedToChaos
18-04-06, 01:44
Δεν μπορώ καν να το φανταστώ σχετικά με την πώληση στα φαρμακεία.Δεν αποδέχομαι την νομιμοποίηση της καταστροφής

Η πλακα ειναι πως τα φαρμακα περα απο medicines λεγονται και drugs :lol: και τα φαρμακεια επισης λεγονται και drug stores εκτος απο pharmacies. Οποτε μια χαρα κολλανε στα φαρμακεια... Εξαλλου πολλα φαρμακα (ειδικα αυτα που χρησιμοποιουνται στις αναισθησιες) σε διαφορετικες ποσοτητες ειναι καθαρα ναρκωτικα οπως τα βαλιουμ, η διαζεπαμη, η κορτιζονη και πολλα αλλα. Απλα λογω της αρνητικης χρησης τους απ τους ναρκωμανεις σου φαινεται παραξενο στο να βρισκονται στα φαρμακεια ;)

AddictedToChaos
18-04-06, 01:52
όπως όταν πίνουν και πιάνουν ασυνείδητα το τιμόνι κινδυνέυει ο καθένας έτσι όταν παίρνουν την δόση τους , θα αρπάζουν το δίκανο και θα βολτάρουν στην Ερμού!Τι ωραία ε??
Σίγουρα η καταστροφή των περισσοτέρων δεν θα σταματήσει στους 4 τοίχους του σπίτιου του

Παιδια, ειστε λιγο εξω απ' την πραγματικοτητα σε αυτο το θεμα. Γιατι πιστευετε οτι ειναι τοσο επιθετικοι οι ναρκωμανεις; Εχετε δει πως ειναι? Οι περισσοτεροι δεν μπορουν να παρουν τα ποδια τους, πως θα σας κανουν κακο? Οσοι απ' αυτους με 'χουν πλησιασει για να τους δωσω ψιλα για εισητηριο,για τηλεφωνο... ηταν ζωντανοι-νεκροι (οχι η μπαντα). Αυτοι ειναι τα θυματα και οχι οι θυτες. Αυτοι που μπορουν να σου κανουν εν δυναμει κακο ειναι ορισμενοι αλβανοι,ρωσοι, και καποιοι δικοι μας Ελληνες (μαγκες...) που γεννηθηκαν να κανουν τετοιες μ@λ@κιες και τιποτε αλλο.

pelasgian
18-04-06, 02:09
Ελαφρά βαρυά, όλα απαγορευμένα.
Περιμένω πότε θα απαγορευτεί και το κάπνισμα απλού καπνού.
Έμποροι στο τοίχο. Μηδέν ανοχή!
(Η Ελλάδα δεν έχει τη ποινή του θανάτου επειδή δεν είμαστε μία εκδικητική κοινωνία, εγώ θέλω να γίνουμε και μάλιστα προτείνω θάνατο δία του overdoze, γιατί το όπλο είναι πολύ ευγενικό για αυτά τα καθάρματα.)

WAntilles
18-04-06, 02:12
Περιμένω πότε θα απαγορευτεί και το κάπνισμα απλού καπνού.

Συμφωνώ, επαυξάνω και υπερθεματίζω.

sdikr
18-04-06, 02:14
Τελικά δεν χρείαζονται ναρκωτικά, κάποιοι έχουν τις παρενέργειες και χωρίς αυτά

pelasgian
18-04-06, 02:16
και ο sdikr στο μπαλαούρο!

WandereR
18-04-06, 02:31
Εσύ πελασγέ με το momentum που έχεις τελευταία δεν θα μου έκανε εντύπωση αν κάποτε μας πρότεινες να ψηφισουμε ΛΑΟΣ. Shame on you! :rtfm:

Και το αλκόλ? θα το απαγορεύσουμε και αυτό?
Πράγματι κάποτε πριν 100 χρονια απαγορευόταν, να γυρίσουμε 100 χρόνια πισω για να καταφερουμε τι, να δημιουργούμε παραοικονομίες?


Χτυπάς του εμπόρους, αέρα τους κάνεις, το "ξύλο" το "τρώνε" οι χρήστες και ξέρεις απο ποιο σημείο του σώματος....Για να μην σχολιάσω οτι χτυπάς του εμπόρους, με.. εμπόρους!!! Γιατί να μην τους κόψεις τον αέρα(οξυγόνο) για να τους χτυπήσεις?

shadowman
18-04-06, 02:35
Ελαφρά βαρυά, όλα απαγορευμένα.
Περιμένω πότε θα απαγορευτεί και το κάπνισμα απλού καπνού.
Έμποροι στο τοίχο. Μηδέν ανοχή!
(Η Ελλάδα δεν έχει τη ποινή του θανάτου επειδή δεν είμαστε μία εκδικητική κοινωνία, εγώ θέλω να γίνουμε και μάλιστα προτείνω θάνατο δία του overdoze, γιατί το όπλο είναι πολύ ευγενικό για αυτά τα καθάρματα.)

εγώ πιστεύω οτι πρέπει να ρωτήσουμε τον Παρασκευαίδη και ότι πει αυτός να εφαρμόσουμε το αντίθετο :twisted:
Αυτό το "Έμποροι στον τοίχο. Μηδέν ανοχή!" είναι από ελληνική ταινία με Κούρκουλο ή από δελτίο των 8.00;

The_StarGazer
18-04-06, 02:38
Σκέψου οτι όταν αυτό θα γίνει νόμιμο δεν θα υπάρχει το δικτύο που βγάζει εκατομυρια αυτοι που ψάχνουν νέους χρήστες.

Ναι αλλα ολοι μας τοτε γυριζουμε γυρω γυρω στην Ομονοια σα τα ζωα μεσα στη μαστουρα μας να μην καταλαβαινουμε τι γινεται γυρω μας, και να ρωταμε ο ενας τον αλλον "Φιλε εχεις 50 λεπτα να παρω μια τυροπιτα??"

sdikr
18-04-06, 02:48
Ναι αλλα ολοι μας τοτε γυριζουμε γυρω γυρω στην Ομονοια σα τα ζωα μεσα στη μαστουρα μας να μην καταλαβαινουμε τι γινεται γυρω μας, και να ρωταμε ο ενας τον αλλον "Φιλε εχεις 50 λεπτα να παρω μια τυροπιτα??"

Γιατί να γινει κάτι τέτοιο;

Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, αν θέλουμε να κάνουμε κάτι νομιμο ή μη νομιμο θα βρούμε τον τρόπο.

Πιστέυεις εσυ οτι θα αλλάξει κάτι και ξαφνικά όλοι θα το ρίξουν στα ναρκωτικά αν γίνουν legal;

shadowman
18-04-06, 02:49
ρε συ WandereR "βαλτός" είσαι και ανοίγεις τέτοιες συζητήσεις.
Γυρνάω στο Linux φορουμ, δεν αντέχονται τέτοια "βαθυστόχαστα" σχόλια εδώ πέρα...

Xguru
18-04-06, 02:49
Πλήρη αποποινικοποίηση σε όλα, φθηνά και ποιοτικά ναρκωτικά για όλους!

The_StarGazer
18-04-06, 02:53
Πιστέυεις εσυ οτι θα αλλάξει κάτι και ξαφνικά όλοι θα το ρίξουν στα ναρκωτικά αν γίνουν legal;

Θες να κανουμε μια δημοσκοπηση ?? Και δεν εννοω να πεσουν με τα μουτρα. Ποσοι θα δοκιμασουν.

sdikr
18-04-06, 03:00
Θες να κανουμε μια δημοσκοπηση ?? Και δεν εννοω να πεσουν με τα μουτρα. Ποσοι θα δοκιμασουν.

οσοι θα δοκιμάζαν και τώρα ;)

The_StarGazer
18-04-06, 03:02
οσοι θα δοκιμάζαν και τώρα ;)

Νομιζω οτι και μονο απο περιεργεια θα ειναι πολυ περισσοτεροι.

Xguru
18-04-06, 03:13
Νομιζω οτι και μονο απο περιεργεια θα ειναι πολυ περισσοτεροι.

Στα ελαφρά stadar θα είναι περισσότεροι...βέβαια δε βλέπω το λόγο να απαγορεύεις κάτι που δίνει απλώχερα η ίδια η φύση ιδιαίτερα στους ενηλίκους. Αν θέλουν να φτιάχονται είναι δικαίωμα τους αρκεί αν φτιάχονται μακρία από κόσμο που δε θέλει ή δε πρέπει να φτιαχτεί.

pelasgian
18-04-06, 03:14
Εσύ πελασγέ με το momentum που έχεις τελευταία δεν θα μου έκανε εντύπωση αν κάποτε μας πρότεινες να ψηφισουμε ΛΑΟΣ. Shame on you! :rtfm:


Χρήστες στο νοσοκομείο, έμποροι στο νεκροταφείο.

Αυτά ότι η «αγορά» θα εξαφανίσει τους εμπόρους, είναι παραδοχή ότι το κράτος δε μπορεί να αστυνομεύσει και να επιβάλει τους νόμους του. Αν δε μπορεί να κάνει αυτά τα πράγματα, να μην απελευθερώσει τα ναρκωτικά, να απελευθερώσει τα όπλα (γιατί θα τα χρειαστούμε -> άμα το να ποτίζεις ουσίες το παιδί μου και να το σκοτώνεις αργά είναι νόμιμο, τότε να σου φυτέψω μία γρήγορη σφαίρα στο κεφάλι, γιατί να είναι παράνομο; )

Αν είναι δυνατόν, η επίσημη γραμμή ενός κράτους να είναι να εξοντώσει οικονομικά τους εμπορους! Δηλαδή πόσο ξεφτύλες πρέπει να είναι οι διοικούντες για να παραδεχτούν ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν στους εμπόρους είναι να τους ... ζημιώσουν εμπορικά και οικονομικά; Οι αρχές τις αγοράς δεν ισχύουν στα πάντα! (ειδικά στα ναρκωτικά που οι νόμοι τις αγορά ΔΕΝ ισχύουν -> η προσφορά ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ζήτηση, το φαινόμενο είναι εκθετικό και viral.)

Είμαι κατά της βίας, στη περίπτωση των εμπόρων γίνομαι και δήμιος.

Δεν υπάρχει ένας νόμος καταστολής της δράσης των νέων και της καταδίκης τους μέλλοντός του που αυτό το κράτος να μην έχει πάρει:
- Ηλικιοκρατία
- Ανασφάλιστη εργασία
- Κάκιστη δημόσια παιδειά
- Καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος
- Κοινωνική αποξένωση μέσω ωραρίου
- Έκθεση σε κινδύνους (δρόμοι, νοσοκομεία, τσιμεντουπόλεις, ραδιενέργεια, θόρυβος, αιωρούμενα σωματίδια, μολυσμένα τρόφιμα, νερά κλπ)
- Εξωφρενικό κόστος ανατροφής των παιδιών (παραπαιδεία, μονοπώλια τροφίμων και φαρμάκων και ειδών ένδυσης κλπ).
- Νόμοι αποσταθεροποίησης της οικογένειας
- Νόμοι υπέρ των εκτρώσεων
- Μετακύληση του ασφαλιστικού κόστους στη νέα γενιά
- Μετακύληση των «πειραματικών δημοσιονομικών» με έλειμμα 112% στη δική μας γενιά.

Προσεχώς και ελεύθερα νόμιμα ναρκωτικά.

Έχω μία καλύτερη ιδέα για τους πολιτικούς μας:
Να πυροβολούν τους νέους στο δρόμο!

The_StarGazer
18-04-06, 03:18
Pelasgian τα ειπες ολα. Τελεια και underscore.

blend
18-04-06, 03:20
Γιατί έχω την εντύπωση οτι τα ναρκωτικά κυκλοφορούν παντελώς ελεύθερα σε αυτή την χώρα?

Πιάνουν μόνο αυτούς που χαλάνε την πιάτσα!

Πιάνουν τον έμπορο που δεν μίζωσε την εξουσία, πιάνουν τον χρήστη που χρωστάει πρέζα και προστασία, και τα βαποράκια αρμενίζουν στα πελάγη...

Xguru
18-04-06, 03:23
Μα δεν είναι θέμα επιβολής νόμου αλλά ατομικής ελευθερίας ενηλίκου ατόμου (τουλάχιστον στα ελαφρά ναρκωτικά). Δε θέλω να μου επιβάλλουν το καλό μου αλλά να μου λένε ποιό είναι μέσα από την παιδεία. Εκεί είναι η μαγκιά της πολιτείας να τα έχει ελεύθερα και να μην παίρνει κανένας.

The_StarGazer
18-04-06, 03:34
Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα. Νοιωθεις οτι για κακο σε περιοριζουνε σε αυτο το ζητημα ?? Νοιωθεις οτι "θελω να το κανω αλλα αυτη η κακια πολειτια δεν με αφηνει" ?? Εαν σου λειπει τοσο πολυ γιατι δεν πας να το κανεις ???

sdikr
18-04-06, 03:37
Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα. Νοιωθεις οτι για κακο σε περιοριζουνε σε αυτο το ζητημα ?? Νοιωθεις οτι "θελω να το κανω αλλα αυτη η κακια πολειτια δεν με αφηνει" ?? Εαν σου λειπει τοσο πολυ γιατι δεν πας να το κανεις ???

Ο οποιος περιορισμός ειναι κακός,
Αυριο βγαίνουν και λένε τέρμα το ποτο αφου μας κάνει κακό, θα πουνέ πχ τέρμα τα junk food Αφου μας κάνουν κακό, τέρμα το .............................

Στο τέλος θα μας πούνε τέρμα η σκέψη για εσάς θα αποφασιζουμε εμείς για εσάς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.