PDA

Επιστροφή στο Forum : Tobacco time...περί στριφτού ο λόγος.



Σελίδες : [1] 2

takis222
07-03-10, 01:11
Πριν κανα δυμηνο ενας φιλος που με επισκεφτηκε ξεχασε τον καπνο του σπιτι μου και...."δεν δοκιμαζεις" λεω να δουμε τι λεει.

Ε,αυτό ήταν...τσιγάρο κανονικό ουτε να το δω δεν θέλω.

Εκει που έκανα ενα 25άρι+ πακετο την ημέρα τώρα 10 στριφτά με το ζόρι....περνανε και 4+ ώρες χωρις να καπνισω.

Απο καπνους οσους δοκιμασα (καρελια,old hoborn,golden virginia,drum) ο Craven με κερδισε.

Λιγο βαρύς καπνός αλλά καλοκομμένος και δεν ξεράινεται γρηγορα.

Πόσοι καπνίζετε στριφτό και ποιόν καπνό προτιμάτε?

Α..και χαρτάκια ξεκίνησα με rizzla ασημί και τώρα παίρνω τα γαλάζια.

(θερμή παρακληση...οι πολέμιοι του τσιγάρου ας μην αρχισουν τα σχόλια τύπου "οξω οι καπνιστές απ' την Ελλάδα" και "κάψτε τους να σωθούμε" κ.α.) :)

arial
07-03-10, 01:18
Old Holborn Aromatic, rizzla χαρτακια (γαλαζια) και φιλτρακια swan :)

cranky
07-03-10, 01:21
Ωραία, θα μάθουμε και τί καπνό φουμάρετε. :twisted: :p

arial
07-03-10, 01:22
Ωραία, θα μάθουμε και τί καπνό φουμάρετε. :twisted: :p

Ο δικος μου ειναι αρωματικος :p

Viper
07-03-10, 01:44
Καπνιζα (το εχω κοψει πλεον) Drum μπλε με χαρτακια Drum μπλε και φιλτρακια Swan. Και οπως ειπες, κανονικο τσιγαρο ουτε να το βλεπω.

Ακομα και τωρα που το ζηταω καμια φορα (γινεται να εχεις βγει για ουζα με την παρεα και να μην κανεις ενα τσιγαρακι?:p) κανω τρακα απο φιλο που εχει καπνο.

john_who
07-03-10, 01:47
Έτσι γύρισα κιεγώ στο στριφτό, αλλά σε ένα εξάμηνο είχα μάθει να στρίβω με το ένα χέρι και να οδηγάω!
Αποτέλεσμα; Έφτασα στο ένα πακέτο καπνό την ημέρα!

ΥΓ: Τώρα το έχω αρκετό καιρό κομμένο τελείως!

lyktet
07-03-10, 05:56
Black Devil, Rizla(μαύρα), φίλτρα Efka, 25 τη μέρα.

stefp
07-03-10, 11:33
Old Holborn Aromatic, rizzla χαρτακια (γαλαζια) και φιλτρακια swan :)

ακριβώς τα ίδια κι εγώ μέχρι πρόσφατα, αλλά τελευταία μιλώντας με άλλους καπνιστές που μου πετούσαν κάτι "οι αρωματικοί καπνοί έχουν τα περισσότερα χημικά, το είχαμε ψάξει και βάζουν πολύ πράμα μέσα" και τέτοια, το γύρισα σε Samson.. O Golden Virginia δε μ'άρεσε, ο Old Holborn κανονικός πολύ ωραίος καπνός, αλλά βαρύς πολύ, ο κίτρινος πολύ ελαφρύς, ο Drum πολύ ξηρός (κτλ κτλ.. :-)

αλλά κι εγώ τώρα (εδώ και 2 χρονάκια..) το έχω κατεβάσει στα 3 την ημέρα περίπου!

SyMpToM
07-03-10, 11:42
Και εγώ έκανα old holborn aromatic αλλά κάποια στιγμή τον ένιωθα βαρύ και τον άλλαξα με τον κίτρινο. Για χαρτάκια είχα αρχίσει με πράσινα και σταδιακά κατέληξα σε γαλάζια ή εννίοτε ασημί, φιλτράκια swan κίτρινα

takis222
07-03-10, 11:58
Έτσι γύρισα κιεγώ στο στριφτό, αλλά σε ένα εξάμηνο είχα μάθει να στρίβω με το ένα χέρι και να οδηγάω!
Αποτέλεσμα; Έφτασα στο ένα πακέτο καπνό την ημέρα!

ΥΓ: Τώρα το έχω αρκετό καιρό κομμένο τελείως!

Τις δύο πρώτες εβδομάδες έστριβα με το στριφτήρι αλλα τα εκανε σφιχτά τα τσιγάρα,τωρα στρίβω ανέτα με το χέρι όμως κάνω όπως είπα γύρω στα δέκα την ημέρα.Μου φαίνεται πιο εύκολο τώρα να το κόψω αν θελήσω.Δεν τα ζητάει ο οργανισμός μου πιο πολλά τσιγάρα.
Ασε που στον υπολόγα οταν καθομαι δεν καίγονται μόνα τους όπως τα κανονίκα τσιγάρα.

Giannis_1986
07-03-10, 11:59
Old Holborn κιτρινο 25γρ + rizla πορτοκαλι, χωρις φιλτρακια

Τα 25γρ μου κρατουν 2-3 μερες (τωρα τελευταια λογω αυξημενου αγχους)
Αγωνιζομαι να το ανεβασω στις 4 μερες /πακετο 25γρ.

hemlock
07-03-10, 12:51
Old holborn λευκο (δεν βρισκω πουθενα στην γειτονια pall mall πρασινο)...Χαρτακια rizzla λευκα (ασορτι με τον καπνο) που ναι μεν ειναι σεντονια,αλλα δεν αλλιωνουν την γευση του holborn...

arial
07-03-10, 16:58
Ασε που στον υπολόγα οταν καθομαι δεν καίγονται μόνα τους όπως τα κανονίκα τσιγάρα.

Αυτο με εκνευριζει πολυ, οτι πρεπει συχνα πυκνα να τα αναβω παλι γιατι σβηνουν γρηγορα.

didaskalo
07-03-10, 18:35
Van Nelle κόκκινο.Αν και είναι λίγο δυσεύρετος.

takis222
07-03-10, 18:46
Αυτο με εκνευριζει πολυ, οτι πρεπει συχνα πυκνα να τα αναβω παλι γιατι σβηνουν γρηγορα.
Αν δεν κάνω λάθος αυτό εξαρτάται απο τα χαρτάκια που χρησιμοποιείς.Τα γαλάζια που παίρνω και εγώ σβήνουν τα κοκκινα νομίζω πως όχι.

yiannismark
07-03-10, 20:28
Και γω τα ίδια με τον πρώτο. Ξεκίνησα στριφτά για πλάκα, μετά από 10+ χρόνια με έτοιμα, και τώρα δεν τα αλλάζω με τίποτα. Κάνουμε που κάνουμε ζημιά στον εαυτό μας, ας την κάνουμε με πιο ποιοτικά υλικά τουλάχιστον (κυρίως για τα χαρτάκια πάει αυτό).
Craven και ασημί χαρτάκια ρίζλα που είναι τα πιο λεπτά, άρα θεωρητικά λιγότερη πίσσα, με λεπτά φιλτράκια Swan κίτρινα. Πρόσφατα κατάφερα και μέτρησα πόσα κάνω και έμεινα έκπληκτος όταν είδα ότι είμαι περίπου στα 17/μέρα, και μάλιστα αυτόν τον καιρό που δουλεύω πολύ και νόμιζα ότι το έχω παρακάνει. Βέβαια, έφυγε ο καιρός που δεν ξεπέρναγα τα 10 στριφτά/μέρα... Μακάρι να κράταγε πιο πολύ καιρό η ελάττωση του καπνίσματος που παρατηρούν όλοι όταν πρωτοξεκινούν τα στριφτά.

Εν κατακλείδι, τα στριφτά είναι κι αυτά τσιγάρα, επομένως εξ ορισμού δεν είναι καλά. Απλώς είναι καλύτερα από τα έτοιμα τσιγάρα. Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος! Δεν μου αρέσει να βουτιέμαι στα σκατά μέχρι τη μέση, αλλά θα το προτιμήσω αν η άλλη εναλλακτική είναι να βουτηχτώ μέχρι το κεφάλι...

gallahant
07-03-10, 22:19
Golden Virginia κίτρινο χαρτάκια rizzla γαλάζια και φιλτρα rizzla slim. Έχω δοκιμάσει πολλούς καπνούς αλλά δεν έμεινα με κανέναν 100% ευχαριστημένος, ούτε μ αυτά που καπνίζω τώρα.

nefthy
08-03-10, 02:05
Είμαι στις 4 μέρες ανά 50γρ. Έχω πάει από μπλε holborn με rizla πράσινα σε μπλε drum με drum χαρτάκια και τέλος σε craven με drum χαρτάκια επίσης. Δεν συμπαθώ τα λεπτά χαρτάκια, ενίοτε χρησιμοποιώ γλυκόριζα. Από φίλτρα swan slim έξω και rizla slim σε κουτί εντός.

Τους τελευταίους μήνες ψάχνομαι (samson με γαλάζια, πράσινο virginia με γλυκόριζα), το στόμα μου έχει γίνει σαν παντόφλα... :(

Μάλλον έφτασε ο καιρός για κόψιμο :hmm:

Υ.Γ: τα "κανονικά" τσιγάρα σαφώς δεν παλεύονται.

Gordito
08-03-10, 02:08
Golden Virginia κίτρινο χαρτάκια rizzla γαλάζια και φιλτρα rizzla slim. Έχω δοκιμάσει πολλούς καπνούς αλλά δεν έμεινα με κανέναν 100% ευχαριστημένος, ούτε μ αυτά που καπνίζω τώρα.

To αυτο αλλα με πρασινο Virginia.

Φιλτρακια προτιμω τα Swan ομως.

wesker
08-03-10, 06:30
Craven με ασημί χαρτάκια Rizzla...

Seitman
08-03-10, 10:12
Van Nelle μπλε, Rizzla σιέλ, Swan λεπτά... Και καμία φορά παίρνω καπνό Marlboro. 2-3 μέρες το 25αρι :whistle:

alexnir
08-03-10, 14:23
old holborn κιτρινο 25γρ., rizla χαρτακια γαλαζια και rizla φιλτρακια slim.
Με διαρκεια πακετου καπνου γυρω στις 5 με 6 μερες. :p

gallahant
08-03-10, 14:57
To αυτο αλλα με πρασινο Virginia.

Φιλτρακια προτιμω τα Swan ομως.

Και γω με πράσινο ξεκίνησα Νίκο αλλά μου πέφτει κάπως βαρύς και μου τη σπάει που δεν έχει το strip για να κλείνει καλά όπως έχει ο κίτρινος. (Εάν είχε και τη ταινία για να κολλάς τα χαρτάκια και το σκριτς-σκρατς του drum θα ήταν κορυφή:p) Όσον αφορά τα φιλτράκια, δεν είναι πολύ γνωστά τα swan στη Κύπρο και προσωπικά δε με πολυενδιαφέρει η μάρκα του φίλτρου.

apok
08-03-10, 15:05
Εδώ και ...χχχχχμμμ.. 6 χρόνια craven blue + rizzla green + swan filters

Αν και τελευταία λογω έλειψης χρόνου το εχω γυρίσει λιγο στην πρώτη μου " αρρώστεια " ( marlboro )

takis222
08-03-10, 18:13
Μιας και είπε Marlboro ο Apok από πάνω......τον Marlboro τον καπνο τον έχει δοκιμάσει κανεις?.....τι λέει?

apok
08-03-10, 18:29
Μιας και είπε Marlboro ο Apok από πάνω......τον Marlboro τον καπνο τον έχει δοκιμάσει κανεις?.....τι λέει?

Μουφα ειναι.. πολυ ξηρος και αγευστος

βασικα εγώ έκανα την εξής " αηδια ".. κάθε φορά που ήθελα να αλλάξω καπνο.. πρώτα τον μασουσα.. να δω τι γεύση θα μου αφήσει :p

Seitman
08-03-10, 18:31
Μουφα ειναι.. πολυ ξηρος και αγευστος

βασικα εγώ έκανα την εξής " αηδια ".. κάθε φορά που ήθελα να αλλάξω καπνο.. πρώτα τον μασουσα.. να δω τι γεύση θα μου αφήσει :p

Άγευστο δε θα τον έλεγα. Αλλά αυτά είναι περί ορέξεως :) Αλλά στο ξηρός θα συμφωνήσω. Καμία σχέση με το τσιγάρο. Άσε που μπορεί να βρείς και κάνα κορμό στο σακούλι... :hmm:Η βούρτσα με την... πίτσα (από την Βιλγαρία) :whistle:

daffy
08-03-10, 19:00
Πιστός στον craven από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε ελλάδα (πριν έρθει έκανα πράσινο virginia). Αξεσουάρ: Πράσινα rizla και swan κίτρινα extra slim. Πακέτο έχω να αγοράσω πάνω από 8 χρόνια.

hemlock
08-03-10, 19:11
Πιστός στον craven από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε ελλάδα (πριν έρθει έκανα πράσινο virginia). Αξεσουάρ: Πράσινα rizla και swan κίτρινα extra slim. Πακέτο έχω να αγοράσω πάνω από 8 χρόνια.
Δοκιμασε swan smooth (τα μαυρα)....;)

takis222
08-03-10, 19:29
Μια μέρα κατά λάθος πήρα για φιλτράκια τα rizla τα regular....ήταν σα μικρές τορπίλες....:p

harris
08-03-10, 19:31
Εδώ και ...χχχχχμμμ.. 6 χρόνια craven blue + rizzla green + swan filters

To ίδιο από το 1995... αλλά τα φιλτράκια (τα κόκκινα) μόλις τον τελευταίο 1 χρόνο :oneup:

Sovjohn
08-03-10, 21:16
Και εγώ έκανα old holborn aromatic Craven αλλά κάποια στιγμή τον ένιωθα βαρύ τον άφησα να ψιλο-ξεραθεί, έγινε αηδία, και τον άλλαξα με τον ξεκίνησα τον Old Holborn κίτρινο. Για χαρτάκια είχα αρχίσει με πράσινα και σταδιακά κατέληξα σε γαλάζια ή ενίοτε ασημίμπλε, φιλτράκια swan κίτρινα (πολύ πριν κυκλοφορήσουν στην Ελλάδα)

Ορίστε, έφτιαξα το post του symptom για να περιγράφει εμένα =)

Ενίοτε (στην Αγγλία περισσότερο) είχα δοκιμάσει και:

old holborn blue (πολύ βαρύς για τα γούστα μου) + aromatic (κακή απομίμηση του craven σε άρωμα, τον προτιμούσα για μια μικρή περίοδο αλλά το σταμάτησα) + white (άχυρο σε συσκευασία και τιμή καπνού!)
/ golden virginia green (πολύ βαρύς για τα γούστα μου) / yellow (άνοστος άγευστος άοσμος)
/ craven yellow (ο χειρότερος καπνός "γνωστής μάρκας" που έχω καπνίσει ποτέ!)
/ Samson gold (μετά έγινε samson green, o light samson ήταν πάντα μάχιμος, δεν έχω ψάξει ποτέ στην Ελλάδα να δω αν υπάρχει, ξέρω ότι υπάρχει ο βαρύς μπλε).

Έχω υποστεί επίσης από 1 φορά -πεταμένα λεφτά κτλ- (στην Ελλάδα):

drum (έχει scratch που ξανακλείνει...έχει αυτοκολλητάκι για τα χαρτάκια...αλλά σαν καπνός είναι μάπα σε όλες τις ποικιλίες!)
Karelia (απλά μέτριος, και ας εκτιμώ τα Καρέλια Χρυσή Κασετίνα πολύ)
Pall Mall (μπλιάχ)
Marlboro brown (μέτριος + βαρύς = μπα) / yellow (ο δεύτερος χειρότερος καπνός "γνωστής μάρκας" που έχω καπνίσει ποτέ!)

Γενικά είμαι ικανοποιημένος με το combo που προτιμάω, και μου κρατάει ο ένας 25ρης καπνός από 4 έως 7 μέρες ανάλογα με το που θα είμαι, καθώς δουλειά / σπίτι καπνίζω λιγότερο απ' ότι έξω, για κάποιον ανώμαλο (αλλά σωτήριο για την υγεία μου, σχετικά) λόγο. Γαλάζια χαρτάκια από το 2008, πριν μόνο πράσινα - με έκαναν convert στο στρατό όμως :p.

Τα μάυρα swan που λέτε τι είναι? Αν είναι πιο χοντρά από τα κίτρινα να μην τα πάρω...

takis222
08-03-10, 22:11
Τα μάυρα swan που λέτε τι είναι? Αν είναι πιο χοντρά από τα κίτρινα να μην τα πάρω...

http://www.houseofswan.com/SwanNEWSmooth.aspx :)

pakitis
08-03-10, 22:43
Μ΄ αρέσει το στριφτό αλλά βαριέμαι ρε ***στη μου.. :/
btw, Karelia κάνω που και που με πορτοκαλί rizla (αυτό λένε ριζόχαρτο) καθώς και κάτι χαρτάκια που έχω καβατζώσει Marlboro..

imr
09-03-10, 05:18
Old holborn κιτρινο χαρτακια rizla μαυρα και τωρα τελευταια φιλτρακια old holborn (Βολευει απιστευτα αυτη η συσκευασια)

Το προβλημα ειναι οτι σπανια πετυχαινω τον καπνο φρεσκο και ειναι ψιλοαθλιος

Παλια εκανα craven αλλα μου επεφτε λιγο βαρυς
Ενα διαστημα εκανα καρελια, αθλιος γενικα, αλλα ωραιο αρωμα


Τελευταια και οι old holborn που παιρνω ειναι τελειως ξεροι , δεν μπορω να πετυχω πουθενα φρεσκο ρε γμτ , μηπως αλλαξε κατι στην ποιοτητα?

hemlock
09-03-10, 11:05
Old holborn κιτρινο χαρτακια rizla μαυρα και τωρα τελευταια φιλτρακια old holborn (Βολευει απιστευτα αυτη η συσκευασια)

Το προβλημα ειναι οτι σπανια πετυχαινω τον καπνο φρεσκο και ειναι ψιλοαθλιος

Παλια εκανα craven αλλα μου επεφτε λιγο βαρυς
Ενα διαστημα εκανα καρελια, αθλιος γενικα, αλλα ωραιο αρωμα


Τελευταια και οι old holborn που παιρνω ειναι τελειως ξεροι , δεν μπορω να πετυχω πουθενα φρεσκο ρε γμτ , μηπως αλλαξε κατι στην ποιοτητα?
Θα σου πω τι μου ειπε ο δικος μου "προμηθευτης" καπνου....Περιμενουν την καινουργια "σοδεια" με το ολοκαινουργιο ΦΠΑ....:rofl:
Ουτε μια κουτα δεν μπορεσα να βρω στην γειτονια μου με Old holborn λευκο.:whip:

apok
09-03-10, 11:08
Old holborn κιτρινο χαρτακια rizla μαυρα και τωρα τελευταια φιλτρακια old holborn (Βολευει απιστευτα αυτη η συσκευασια)

Το προβλημα ειναι οτι σπανια πετυχαινω τον καπνο φρεσκο και ειναι ψιλοαθλιος

Παλια εκανα craven αλλα μου επεφτε λιγο βαρυς
Ενα διαστημα εκανα καρελια, αθλιος γενικα, αλλα ωραιο αρωμα


Τελευταια και οι old holborn που παιρνω ειναι τελειως ξεροι , δεν μπορω να πετυχω πουθενα φρεσκο ρε γμτ , μηπως αλλαξε κατι στην ποιοτητα?

Πάρε 2 σακουλάκια.. το ένα άνοιξε το..ριξε μέσα μια φλούδα απο μηλο ( το 1/4..δε θέλει παραπάνω ) και βάλτον στο ψυγείο για 2-3 ώρες. Μετά κάνε τη συγκριση με τον άλλον που έχεις. Θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα:D

Sovjohn
09-03-10, 14:53
Πιάνει επίσης και πολύ μικρό κομμάτι (μικρό, σε μέγεθος νυχιού!) από φλούδα πορτοκάλι, χωρίς ψυγείο απαραίτητα. "Αναζωογονεί" τον καπνό εύκολα!

BOBBY
10-03-10, 00:57
Από το 1995 καπνίζω καπνό,νωρίτερα κάπνιζα τσιγάρα.Από την στιγμή που ανακάλυψα τον καπνό έγινε ο αχώριστος φίλος μου.Έχω καπνίσει πολλές,πολλές μάρκες και ποικιλίες καπνού και αυτή που με έχει κερδίσει εδώ και 10 χρόνια είναι ο Van Nelle μπλέ,σε συνδυασμό με χαρτάκια drum(τα rizla δεν τα πάω καθόλου) και φιλτράκια rizla slim.Αυτός ο συνδυασμός με ακολουθεί χρόνια και δεν τον αλλάζω.Ένας 50αρης με κρατάει γύρω στις 4-5 μέρες,όσο για την ευκολία του στριψίματος,έχω καταφέρει να στρίβω μέσα σε 1 λεπτό με το ένα χέρι στο αυτοκίνητο....:whip:

imr
16-03-10, 16:59
Λογω κλειστω περιπτερων, εβγαλα απο τον πατο του συρταριου εναν καπνο interval (made by Παπαστρατος) που ειχα παρει μετα απο promotion στο περιπτερο πριν κανα 2 βδομαδες (Να που τελικα χρειαστηκε, δεν τον πεταξα μετα το 1 τσιγαρο που δοκιμασα , απλα τον κρατησα για καμια δυσκολη περιοδο :p)


Λοιπον, μην εχοντας αλλη επιλογη τον ειδα με αλλο ματι
Πολυ ελαφρυς (εδεσε καλα με rizzla γαλαζια φιλτρακια) , μου φανηκε λιγο πικρος , αλλα γενικα αγευστος και ουδετερος (ισως επειδη δεν εχω συνηθισει τοσο ελαφρυ καπνο)

Στα + οτι φαινεται να ειναι πολυ καλη ποιοτητα του καπνου (δεν ειχε καθολου κοματια ξυλου μεσα) και ηταν σχετικα φρεσκος οταν τον προτοανοιξα

Επισης στα + η τιμη του, 2.2ε για 20gr
γενικα μετα την δευτερη δοκιμη μου φανηκε αρκετα τιμιος καπνος (βεβαια βρηκα επιτελους ανοιχτο περιπτερο σημερα και τον ξαναεβαλα στο συρταρι για ωρα αναγκης :p)

Gordito
16-03-10, 17:07
Δοκιμασα για φιλτρακια τα Swan τα κοκκινα και ειναι πολυ καλα φιλτρακια. Ειναι στο σωστο μεγεθος, ουτε μεγαλα, ουτε μικρα να σου καινε το χερι (αν και αυτο δεν το γλυτωνεις)

harris
16-03-10, 23:54
Δοκιμασα για φιλτρακια τα Swan τα κοκκινα και ειναι πολυ καλα φιλτρακια. Ειναι στο σωστο μεγεθος, ουτε μεγαλα, ουτε μικρα να σου καινε το χερι (αν και αυτο δεν το γλυτωνεις)

:oneup:

Εγώ πάλι είπα να δοκιμάσω τα καινούρια τα smooth (στο μαύρο πακέτο). Έστριψα ένα τσιγάρο, το άναψα, τράψηξα δύο τζούρες, το έσβησα και απλά πέταξα τα φιλτράκια όμως τα πήρα στην ανακύκλωση. Τέτοιο χάλι δεν το περίμενα. Ειλικρινά δεν καπνίζονται :wall:

Περί ορέξεως φυσικά η κουβέντα, αλλά για μένα είναι για πέταμα :sorry:

Omega9
17-03-10, 01:59
Όταν ξεκίνησα το στριφτό έπαιρνα Old Holborn μπλε με κάθε είδους χαρτάκια. Μιλάμε για πάνω από 10 χρόνια πριν. Μετά έπαιρνα τον κίτρινο old holborn. Εναλάσοντας με κανονικά τσιγάρα έχω πάρει κατά καιρούς διάφορους καπνούς, golden virginia, πράσινο και κίτρινο, craven έναν καιρό, αλλά είναι βαρύς, malboro (απαράδεκτος) και διάφορους άλλους. Craven έπαιρνα για αρκετό καιρό. Μετά το γύρισα στον black devil για αρκετό καιρό. Από χαρτάκια πλέον χρησιμοποιώ μόνο τα ασημένια ρίζλα, όλα τα άλλα μου φαίνονται πολύ χοντρά. Α, και drum καπνό για κάποιο διάστημα, και τον μπλε και τον άσπρο. Καθώς και Van Nelle, αλλά αυτός άρχισε να μου βρωμάει από κάποιο σημείο και μετά. Από κανονικά τσιγάρα, κλασσικά prince μαλακό, ή που και που camel σκληρό, άντε και κάνα malboraki μαλακό που και που. Μετά άρχισα να καπνίζω και πουράκια διάφορα. Βρήκα κάτι villiger με γεύση honey και τα έπαιρνα για ένα διάστημα. Τώρα πλέον έχω καταλήξει σε καπνό Harvest (κίτρινο πακέτο) που είναι αρωματικός από την Ολλανδία ή τη Γερμανία αν θυμάμαι καλά. Τώρα έχω στο συρτάρι μου τέτοιους καπνού, prince μαλακό και τα πουράκια στα οποία έχω καταλήξει, τα οποία είναι κάτι clubmaster με γεύση βανίλια, αρκετά ελαφριά. Καπνίζω από όλα αυτά. Το σημαντικό όμως, είναι ότι εδώ και έξι μήνες καπνίζω όχι πάνω από 5 την ημέρα, όποιου είδους τύχει, άντε το πολύ 6-7. Τα σημειώνω κιόλας, πόσα καπνίζω για να μην υπερβώ τα όρια. Θέλω να φτάσω στα 3 την ημέρα, διότι θέλω να αθλούμαι κιόλας και μου κόβουν την δυναμική. Δεν καπνίζω έξω πλέον, μόνο στον υπολογιστή, με καφέ/τσάι και μετά το φαγητό για χώνεψη. ΑΪ ΣΙΧΤΙΡ βρωμοτσίγαρα!

........Auto merged post: Omega9 πρόσθεσε 4 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α, επίσης τις προάλλες πέτυχα κάτι φιλτράκια swan με γεύση μέντα, και είναι πολύ καλά. Συνήθως χρησιμοποιώ τα κίτρινα.

Siba
17-03-10, 02:09
Old Holborn λευκο, χαρτακια ασημι, φιλτρακια swan.
Oτι πιο ελαφρυ. :cigar

Αμα βρεθει κανενα καλο πουρο απο τα μεγαλα, αραια και που μπροστα στο τζακι με καλη παρεα, δεν θα πω οχι.

jason22
23-02-11, 08:05
σημερα πηρα craven. καλουτσικος.
πριν εκανα golden virginia κιτρινο, σιγουρα θα ξαναπαρω ειναι ωραιος καπνος.

απο χαρτακια rizla πρασινο. εχει τις εγκοπες και με βολευει πολυ.

BOBBY
23-02-11, 17:16
Εγώ από Van Nelle που έπαιρνα έχω αλλάξει σε Golden Virginia κίτρινο 50άρη.Ο λόγος που άλλαξα είναι ότι αποφάσισε η εταιρεία που εισάγει τα Van Nelle να μην ξαναφέρει 50αρη.Εγώ τους 25αρηδες δεν τους μπορώ γιαυτό και άλλαξα.Καλός καπνός είναι,μου αρέσει αρκετά.Χαρτάκια πλέον τα Ρίζλα τα λευκά(τα οποία τα βρήκα σε μισή και βάλε τιμή κάτω,το ίδιο και τα φιλτράκια τα Ρίζλα ούλτρα σλίμ)

hemlock
23-02-11, 23:05
Εγώ από Van Nelle που έπαιρνα έχω αλλάξει σε Golden Virginia κίτρινο 50άρη.Ο λόγος που άλλαξα είναι ότι αποφάσισε η εταιρεία που εισάγει τα Van Nelle να μην ξαναφέρει 50αρη.Εγώ τους 25αρηδες δεν τους μπορώ γιαυτό και άλλαξα.Καλός καπνός είναι,μου αρέσει αρκετά.Χαρτάκια πλέον τα Ρίζλα τα λευκά(τα οποία τα βρήκα σε μισή και βάλε τιμή κάτω,το ίδιο και τα φιλτράκια τα Ρίζλα ούλτρα σλίμ)
Κανε μια κινηση με drum 30gr κιτρινο....:p
Σε συνδιασμο με χαρτακια rolling Λευκα τα χοντρα (σαν τα rizzla τα λευκα).........................:cool:

BOBBY
24-02-11, 00:09
Δεν μπορώ τον drum πλέον,και πόσο μάλλον 30αρη ;)

hemlock
24-02-11, 11:42
Δεν μπορώ τον drum πλέον,και πόσο μάλλον 30αρη ;)
Δεν εχει καμια σχεση με τους αλλους τυπους Drum (λευκο-μπλε),δηλαδη κλαρια-ξερος κλπ...;)

vasilis_val
24-02-11, 11:52
5 χρονια Craven και δεν τον αλλαζω με τιποτα. απο τοτε που αρχισα να κανω καπνο καθαρισε ο λαιμος μου + οτι καπνιζεις λιγοτερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.