PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενημέρωση από Κρήτη



trendy
18-12-02, 16:50
Τελείωσε χτες η 2 Διημερίδα πληροφορικής που διοργάνωσε ο σύλλογος φοιτητών επιστήμης υπολογιστών και ας μοιραστώ μαζί σας τις σημειώσεις μου:
Η Ιντρακόμ έχει έτοιμο στη διάθεση του ΟΤΕ τον εξοπλισμό για ADSL.
Η Forthnet (αφού τα έσερνε κάθε τρεις και λίγο στον ΟΤΕ για αθέμιτο ανταγωνισμό) ανέφερε ότι υπολογίζουν είσοδο του ADSL στο 2ο τρίμηνο του 2003, αρχικά στα 3 αστικά κέντρα Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Ηράκλειο και κατόπιν πανελλαδικώς, με τιμές να είναι "ανταγωνιστικές" (τα συμπεράσματα δικά σας). Δεν πρόκειται να διεκδικήσουν μία ακόμη άδεια κινητής τηλεφωνίας, μιας και η αγορά δε σηκώνει άλλη, ωστόσο καλοσκέφτονται το ενδεχόμενο συγχώνευσης.Δηλώνουν ότι το δίκτυό τους μπορεί να αντέξει το φόρτο του ADSL.
Και κάτι αρκετά θετικό για τους φοιτητές του πανεπιστημίου Κρήτης είναι ότι σχεδιάζεται από το κέντρο δικτύων (αυτοί που μας δίνουν τις dial-up) να διατεθεί wireless (2,4 GHz) και adsl στο προσεχές μέλλον.
Αυτά!

Apogohteumenos
18-12-02, 20:48
Και κάτι αρκετά θετικό για τους φοιτητές του πανεπιστημίου Κρήτης είναι ότι σχεδιάζεται από το κέντρο δικτύων (αυτοί που μας δίνουν τις dial-up) να διατεθεί wireless (2,4 GHz) και adsl στο προσεχές μέλλον.

Να και κάτι καλό.
Εδώ στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, οι ηλίθιοι υπεύθυνοι του δικτύου δίνουν 60 γραμμές ΕΠΑΚ για πάνω από 10.000 συνδρομητές!! Συμφωνα με τα δικά τους στοιχεία, η αναλογία modem-προς-χρήστη είναι 1 γραμμή ανά (τουλάχιστον) 170 άτομα : τύφλα να΄χει η (πάλαι ποτέ) X-treme! Να φανταστείτε πήγα να μπω για δοκιμή ένα Σάββατο στις 5 το βράδυ, και οι γραμμές μιλούσαν συνέχεια.. 8O

Apogohteumenos
18-12-02, 20:56
Διόρθωση : φίλος μου από το ΑΠΘ με ενημέρωσε ότι τους αδίκησα τους ανθρώπους : μόλις τον προηγούμενο μήνα αύξησαν τις γραμμές του κατά 50% για να έχουμε εύκολη και απροβληματιστη συνδεση.

Με αναλογία 111 χρήστες ανά 1 μόντεμ, νιώθω ήδη τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα.. :D :D :D

gk
18-12-02, 21:37
Έστω ότι δίνουν αύριο 1000 γραμμές ΕΠΑΚ στο ΑΠΘ και άλλες τόσες στο ΤΕΙΘ που είμαι εγώ.
Πάλι δεν θα είμαι ευχαριστημένος, διότι 2000x56bkps=112000kbps.
Από τη στιγμή που τα 112000kbps δεν υποστηρίζονται από τον κορμό του δικτύου, αυτό θα σέρνεται...
Προτιμάς να έχει το ΑΠΘ 10χρήστες/1modem αλλά λόγω φόρτου δικτύου να κατεβάζεις με 0.5kb/s;
Αν δεν αναβαθμιστεί ο κορμός του δικτύου και 1/1 να γίνει η αναλογία δεν λύνεται το πρόβλημα! Σκέψου να δώσουν και adsl... Νομίζω ότι τα modem είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου... Το μεγάλο πρόβλημα είναι το κυρίως δίκτυο.
Όπως έχω αναφέρει σε άλλο post πήγε συμφοιτητής μου στην Νορβηγία (ανταλλαγή φοιτητών...) και στο φοιτητικό χωριό που μένει υπάρχει υποδομή... Κάθε φοιτητής έχει μόνιμη σύνδεση με το δίκτυο με μερικά Mbps. Για παράδειγμα, το Java Development Kit έχει μέγεθος 30ΜΒ περίπου. Αν υπάρχει σε σελίδα η στο FTP της σχολής, για να το πάρεις με dial-up θέλεις ώρες;; Στο φοιτητικό χωριό της Νορβηγίας θέλεις ένα λεπτό... No Comments !!!

PhoiNiX
18-12-02, 23:44
Einai Gegonos kai oli edw stin ellada to kseroun, aplos to 8igo gia mia akomi fora.

Ta Kondilia Den PAne PAnta EKi POu PRepei

Aneta mporousame na exoume ola auta edw stin ellada alla me tin logiki pou exoume, OI megali mas odigoun pros ta piso gia diko tous simferon.

@ ADSLgr.com All rights reserved.