PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

WAntilles
03-08-13, 11:05
Περιστατικό που συνέβη όσο έλειπα από την Αθήνα σε επαρχιακό μεν, τουριστικό μέρος δε:

Σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης, με μία λωρίδα κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση και διπλή γραμμή, περπατώ ανάντη (αυτό είναι κανόνας για ασφαλέστερους πεζούς) της κυκλοφορίας, σε ευθύ κομμάτι της οδού που έχει μεν ένα στενό πεζοδρόμιο, αλλά κάθε λίγο και λιγάκι καταλαμβάνεται κατά το ήμισυ από ένα άσκοπο δέντρο, ή την ταμπέλα της στάσης λεωφορείου κλπ., οπότε η μόνη λύση είναι αναγκαστικά ο πεζός να περπατά στο αριστερό άκρο του οδοστρώματος.

Είναι νύχτα (22:00), οπότε έχω απέναντί μου (μπροστά) και το flare από τα φώτα των αυτοκινήτων.

Φοράω άσπρο t-shirt και ανοιχτό μπεζ παντελονάκι.

Κάποια στιγμή βλέπω κίνηση ενός μεγάλου μαύρου όγκου πολύ κοντά μου (είναι ζήτημα αν είχα 2 δευτ. για να τον αποφύγω) και πετάγομαι αριστερά να κολλήσω στο πλάι του αριστερού παρκαρισμένου αυτοκινήτου.

Αμέσως περνά σύριζα δίπλα μου ένας τρεντομοδάτος μ@λ@λ@ς ποδηλάτης, με κράνος μεν, αλλά τί να το κάνω;

- δεν είχε φως μπροστά
- κράνος σκούρο κόκκινο
- μαύρο παντελονάκι
- πολύ σκούρο γκρι ή πολύ σκούρο μπλε t-shirt, οπότε πρακτικά είναι μαύρα αυτή την ώρα

Γιατί άργησα τόσο πολύ να τον πάρω χαμπάρι;

Μα γιατί όντας ένα με τη νύχτα (μαύρο και πολύ σκούρο μπλε, και χωρίς φως μπροστά), και έχοντας πρακτικά μηδενική συνιστώσα κίνησης αριστερά ή δεξιά (αφού κινούταν ακριβώς προς εμένα), και αφού το ανθρώπινο μάτι αντιλαμβάνεται καταρχήν και πριν απ' όλα την κίνηση...

Κατά τύχη τον είδα 2 δευτ. πριν πέσει πάνω μου, γιατί μερικά μέτρα πίσω μου ο δρόμος είχε (γι' αυτόν) αριστερή στροφή, οπότε άρχισε λίγο να γέρνει το σώμα του και κινείται ελαφρώς προς τα δεξιά μου. Αλλιώς ούτε και τότε θα τον είχα δει.

Το τί στόλισμα έφαγε από μένα φυσικά, φωναχτά, δεν λέγεται.

Κάποιοι από εσάς είναι πολύ επικίνδυνοι και πρέπει να σας μπαγλαρώσουνε και να λιώσουνε σε υδραυλική πρέσσα το ποδήλατο και όλα τα συμπαρομαρτούντα. Και να σας αφαιρέσουνε δια βίου τη δυνατότητα χρήσης ποδηλάτου.



ΥΓ: Αλήθεια, γιατί δεν υπάρχει δίπλωμα ποδηλάτου; Πώς ξέρουμε ότι ένας που καβαλά ποδήλατο και βγαίνει στις οδούς, γνωρίζει να διαβάζει τις κάθε λογής σημάνσεις;

Φανερός Πράκτωρ
03-08-13, 14:32
Του είπες ότι είσαι συγκοινωνιολόγος;

ipo
03-08-13, 14:52
Θα συμφωνήσω με πολλά από τα παραπάνω. Κατ' αρχάς, ποδηλάτης τη νύχτα χωρίς φώτα μπροστά και πίσω, είναι χάρος. Υποβάλλει τον εαυτό του και τους άλλους χρήστες της οδού σε σημαντικό κίνδυνο. Σε ποδηλατοβόλτες που πηγαίνω, το τονίζω συνεχώς σε συμποδηλάτες. Αν κυκλοφορούν τη νύχτα, τα φώτα είναι πιο σημαντικά και από το κράνος. Έτσι κι αλλιώς το κόστος και των δύο φώτων είναι κάτω από 10€. Καλό είναι να υπάρχουν πάντοτε στο ποδήλατο φώτα, διότι μπορεί σε κάποια διαδρομή να υπάρξει καθυστέρηση και να νυχτώσει.


Άρθρo 76
Φώτα πoδηλάτων
1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με ένα λευκό ή κίτρινo φως μπρoστά και ένα ερυθρό φως και αντανακλαστικό στoιχείo πίσω, ως και με έναν τoυλάχιστoν αντανακλαστήρα σε κάθε πλευρά. Oμoίως αντανακλαστικό στoιχείo κίτρινoυ χρώματoς επιβάλλεται να τoπoθετείται σε κάθεπoδoμoχλό.
Eξαιρoύνται της υπoχρέωσης να φέρoυν τα ως άνω φώτα, εφόσoν δεν κυκλoφoρoύν τη νύκτα, τα πoδήλατα των oπoίων η διάμετρoς τρoχoύ δεν υπερβαίνει τα 500 χιλιoστά, τα αγωνιστικά και τα oρειβατικά πoδήλατα.

2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί ποδήλατο, το οποίο δεν είναι εφοδιασμένο με τα πιο πάνω προβλεπόμενα φώτα και αντανακλαστικά στοιχεία, που να λειτουργούν σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ

Επίσης και για τους πεζούς είναι σημαντικά τα ανοικτόχρωμα ρούχα και αν είναι δυνατόν ανακλαστικά στοιχεία. Ειδικά με την κατάσταση με τα ανύπαρκτα πεζοδρόμια ή τα κατειλημμένα από αμάξια. Έχω δει πολλές φορές πεζούς με φωτάκια πάνω τους, τα οποία τους κάνουν ορατούς από εκατοντάδες μέτρα. Όταν βγαίνω για τρέξιμο βράδυ φοράω στα χέρια ή στα πόδια ανακλαστικές λωρίδες. Όποιος έχει οδηγήσει αμάξι νύχτα, καταλαβαίνει πόσο δεν φαίνονται οι πεζοί με σκουρόχρωμα ρούχα και φυσικά οι ποδηλάτες χωρίς φώτα.


Σημαντικό είναι και το ζήτημα της οδικής παιδείας για πεζούς και ποδηλάτες. Δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορεί στο δρόμο κάποιος που δεν κατανοεί την οδική σήμανση, την προτεραιότητα ή ακόμα χειρότερα δεν αντιλαμβάνεται τη σπουδαιότητά της.

protsimer
05-08-13, 11:00
Όλα συνοψίζονται στη λογική "Δύο μέτρα και δύο σταθμά".

Εμείς (κι εγώ μέσα) οι ποδηλάτες συχνά νιώθουμε "ευνοούμενοι" του ΚΟΚ και περνάμε κόκκινα φανάρια ή πάμε αντίθετα σε μονόδρομο ή δεν βάζουμε κανένα φως τη νύχτα. -> no one bats an eye.
Αν ένας αυτοκινητιστής οδηγεί έτσι. -> everyone loses their minds. #serial killer, #gkazofonias, #psycho κλπ.

Αν θέλεις να σε σέβονται στον δρόμο, ξεκίνα πρώτα να σέβεσαι τους άλλους.

manicx
05-08-13, 11:52
Νομικά, πρέπει το ποδήλατο να έχει ανακλαστικά στοιχεία και στο πλάι, όχι μόνο μπρος-πίσω. Ουσιαστικά είτε τα κλασσικά πλαστικά ανακλαστικά στις ακτίνες, είτε ανακλαστική λωρίδα στο λάστιχο. Επίσης σημαντικό είναι το κουδουνάκι αν και οι περισσότεροι το σνομπάρουν (προσωπικά χωρίς κουδουνάκι νιώθω τρομερά ανασφαλής). Συμφωνώ ότι για να κυκλοφορήσει κάποιος με ποδήλατο θα πρέπει να έχει είτε δίπλωμα μηχανής είτε αυτοκινήτου η κάτι που να αποδεικνύει ότι έχει γνώση όλων των σημάτων.

BlindG
05-08-13, 16:58
Εμείς (κι εγώ μέσα) οι ποδηλάτες συχνά νιώθουμε "ευνοούμενοι" του ΚΟΚ και περνάμε κόκκινα φανάρια

Δυστυχώς δεν είστε οι μόνοι.
Κατά περίπτωση τον ποδηλάτη μπορώ να τον "συγχωρέσω" (ave moi) όταν κάνει τέτοια.

Το μεγάλο πρόβλημα όμως, είναι οι σκουτεράδες. Όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος που κάναμε την "πλάκα" πριν μερικές μέρες, με κάθε σκούτερ, προφανώς παίρνεις και μια κάρτα που λέει οτι όλα τα φανάρια είναι πράσινα όταν καβαλάς σκουτερ. Εκεί να δείτε χάλι.

Αλλά ας μην αρχίσω... ΠΑΛΙ....

Tiven
06-08-13, 13:47
Δεν θα δικαιολογήσω τον σκουτερά ή τον παπιά ή τον μηχανόβιο ακριβώς αλλά τουλάχιστον εκείνοι έχουν μία αναθεματισμένη ενεργητική ασφάλεια. Έχουν λίγη ταχύτητα να φύγουν γρήγορα, καλύτερα φρένα επίσης (με εξαίρεση τα σκούτερ και τα μικροσκοπικά τροχίδια τους). Φυσικά φαίνονται και καλύτερα (αν έχουν λάμπες που να λειτουργούν...).

Avatar_GR
07-08-13, 09:14
Υπάρχουν καλοί και κακοί ποδηλάτες. Όπως υπάρχουν καλοί και κακοί οδηγοί αυτοκινήτων. Μην τα ρίχνετε όλα στους ποδηλάτες!

manicx
09-08-13, 12:53
Για να ευθυμήσουμε και λίγο

http://www.youtube.com/watch?v=vPbhsjuysMo

PopManiac
09-08-13, 12:59
Για να ευθυμήσουμε και λίγο

http://www.youtube.com/watch?v=vPbhsjuysMo

Όπως γράφει και στα σχόλια, στο σημείο εκείνο λίγο αφηρημένος, λίγο άσχετος να είναι κανείς και μπαίνει εύκολα σχετικά στο αντίθετο ρεύμα. Να μην λέω ψέμματα, για κλάσματα δευτερολέπτου όταν οδήγησα για πρώτη φορά σε εκείνα τα μέρη μετά από χρόνια, μπερδεύτηκα κι εγώ αλλά για κλάσματα ;)

hedgehog
09-08-13, 13:25
Πριν από αρκετά χρόνια, παραλίγο θα την πατούσα στον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης.
Από Αθήνα πήγαινα για Σέρρες και έφτασα προς τα 'κει ξημερώματα.
μπήκα στον περιφερειακό, ο οποίος ήταν άδειος, κανένα αμάξι... (ήταν και καινούριος, δεν ξέρω καν αν είχε παραδοθεί σε όλο του το μήκος)
λίγο παρακάτω είδα στην άσφαλτο ζωγραφισμένα βέλη να δείχνουν εμένα :scared:
πρώτη μου αντίδραση να πιάσω δεξιά, μέχρι να σκεφτώ πως το δικό μου δεξιά είναι η ταχείας του άλλου, οπότε αρχίζω να πηγαίνω προς τα αριστερά, προσπαθώντας να θυμηθώ πόση ώρα πριν είχα περάσει έξοδο, που και πως θα μπορούσα να έχω κάνει μαλακία, να καταλάβω τι στο καλό έγινε
Ήμουν έτοιμος να κάνω επί τόπου αναστροφή, όταν τελικά φάνηκε δεύτερο αμάξι κινούμενο στην ίδια κατεύθυνση με εμένα. (ο καψερός μου κόρναρε και με πέρασε από τα δεξιά, καθώς είχα μπει πλέον στην αριστερή με alarm και ρυθμούς χελώνας προσπαθώντας να σκεφτώ τι να κάνω!)

Τελικά ήμουν σωστά, απλά είχαν μείνει τα βέλη βαμμένα στην άσφαλτο από κάποια φάση που 'χαν ρίξει λόγω έργων την κίνηση του αντίθετου ρεύματος στο συγκεκριμένο κομμάτι :wall:

Αν δεν είχε τύχει να περάσει ο τύπος, πιθανότατα θα είχα κάνει αναστροφή με ότι μπορεί να ακολουθούσε!

βασικά όσα χρόνια οδηγώ, όσα km έχω κάνει, ότι τρακαρίσματα και αν έχω ζήσει, δεν έχω ξαναφοβηθεί τόσο...

tsigarid
11-08-13, 14:24
Ποδήλατο κατάλληλο για εθνική οδό (http://www.theguardian.com/environment/bike-blog/video/2013/aug/09/bike-blog-experiments-speed-video)

nm96027
18-08-13, 11:28
Με μεγάλη περηφάνια παρουσιάζω στην ομήγυρη την χθεσινή μου ποδηλατοβόλτα μέχρι τα σύνορα της χώρας.

https://docs.google.com/file/d/0BxD9Bn7E8WbQYUZ1TmVkM0xocGs/edit

Η άνοδος ξεκίνησε από το Λουτράκι Αλμωπίας (οι βορειοελλαδίτες είναι μάλλον γνώστες των Λουτρών) σε υψόμετρο 350 μέτρων για να τελειώσει στα σύνορα της χώρας σε υψόμετρο 1750 μέτρων μετά από 4 ώρες (μαζί με στάσεις). Η συνολική διαδρομή ήταν περίπου 20km με τα 16 από αυτά να είναι χωματόδρομος. Τελικός προορισμός ήταν το λεγόμενο Ντόμπρο Πόλε, ένας τυρφώνας (πρώην κρατήρας ηφαιστείου) διαμέτρου 1km. Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία γιατι σχεδόν όλη η διαδρομή γίνεται μέσα από πυκνό δάσος με καστανιές, οξιές και πλατάνια.

Στην καταγραφή υπάρχει η κάθοδο και όχι η άνοδος, γιατί στην άνοδο από τις πολλές στάσεις για νερό χάθηκαν κάποια κομμάτια της διαδρομής (πατούσα pause όταν σταματούσα, και μετά ξεχνούσα να ενεργοποιήσω και πάλι την καταγραφή.

Μερικές φωτογραφίες.
127554

127555

127556
Αυτό που βλέπετε εδώ είναι τα σύνορα μας με τα Σκόπια. Απλά τσιμεντένια πασσαλάκια (πυραμίδες). Αν δεν έχεις το google maps δεν καταλαβαίνεις πως αλλάζεις χώρα.

127557

127558

Zus
18-08-13, 13:01
:clap:

ipo
18-08-13, 13:52
Μπράβο! Μόνος σου πήγες;

1400 μέτρα υψομετρικό μέσα σε 20 χιλιόμετρα σε χώμα, θέλει γερά πόδια.

nm96027
18-08-13, 16:10
Μπράβο! Μόνος σου πήγες;

1400 μέτρα υψομετρικό μέσα σε 20 χιλιόμετρα σε χώμα, θέλει γερά πόδια.

Μόνος, ναι. Δεν ξέρω αν έχω γερά πόδια πάντως η επιστροφή θέλει γερά χέρια και καλές αναρτήσεις. χεχε!

Να σας πω την αλήθεια, αν και δεν το συνηθίζω, υποκλίθηκα χθες στην Vodafone αφού είχα σήμα καθόλη την διάρκεια της διαδρομής. Αυτός ο παράγοντας είναι αρκετά σημαντικός γιατί όταν κάνεις τέτοιες παλαβομάρες μόνος σου, μέσα σε ένα έρημο βουνό δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να σου τύχει.

Zus
18-08-13, 16:47
Δεν θα πήγαινα μόνος σε τέτοια μέρη. 3 άτομα και πάνω.

Εδώ μερικά χλμ έξω από την πόλη και βρίσκομαι σε κάτι περίεργες περιοχές που μερικές φορές δεν γνωρίζω, και μου είναι κάπως... :hmm:

nm96027
18-08-13, 16:54
Δεν θα πήγαινα μόνος σε τέτοια μέρη. 3 άτομα και πάνω.

Εδώ μερικά χλμ έξω από την πόλη και βρίσκομαι σε κάτι περίεργες περιοχές που μερικές φορές δεν γνωρίζω, και μου είναι κάπως... :hmm:

Σαφέστατα δεν κινδυνεύεις από ανθρώπους είτε από ζώο, εκτός από τα τσομπανόσκυλα. Το ζήτημα είναι μην πχ πέσεις στραμπουλήξεις κανά πόδι κανά χέρι και μετά δεν μπορείς να φωνάξεις κανέναν. Αυτό είναι το ζήτημα.

Για τα ζώα, παρότι το Καιμακτσαλάν βρίθει από λύκους ενώ πλέον έχουν καταγραφεί και 4-5 αρκούδες είναι μάλλον απίθανο να επιτεθούν σε άνθρωπο, ειδικά μέρα-μεσημέρι. Λίγο τα τσομπανόσκυλα φοβάμαι όχι τόσο ότι θα με δαγκώσουν, όσο ότι αν πεταχτεί κάποιο ξαφνικά και φάω καμιά τούμπα. Αυτό με προβληματίζει...

euri
18-08-13, 20:49
Εμένα θα με προβλημάτιζε τι θα πάθαινε το τσομπανόσκυλο αν σε δάγκωνε :mrgreen:

Sent from my supah dupah phone using Forum Runner

nm96027
18-08-13, 22:32
Εμένα θα με προβλημάτιζε τι θα πάθαινε το τσομπανόσκυλο αν σε δάγκωνε :mrgreen:

Sent from my supah dupah phone using Forum Runner

Θα έβαζε VDSL μετά...

ipo
19-08-13, 00:00
:rofl:

tsigarid
19-08-13, 11:04
Πως την παλεύετε με τα σκυλιά στην εξοχή... Τις προάλλες πήγα για τρέξιμο σε ένα χωριό και πήγαν να με φάνε...

Φανερός Πράκτωρ
20-08-13, 05:37
Πως την παλεύετε με τα σκυλιά στην εξοχή... Τις προάλλες πήγα για τρέξιμο σε ένα χωριό και πήγαν να με φάνε...

:p :lol:


https://www.youtube.com/watch?v=WlUvBI9VyA0

BlindG
24-08-13, 21:36
Hold your horses και βάλ'τε τα πιστόλια στα θηκάρια.

Διάβασον μεν, πάταξον δε.


Την Τετάρτη (ή την Πέμπτη;... Νομίζω Τετάρτη ήταν), μέρα μεσημέρι (ναι, το τονίζω έχει σημασία) -θα ήταν 15:00 και κάτι- στη Λ. Συγγρού στο ύψος της διασταύρωσης με τη Φρατζή (Αν. Ζίννη) γίνεται το εξής τραγελαφικό:
Mercedes ταξι που κατεβαίνει τη Συγγρού, για άγνωστο λόγο αγνοεί παντελώς το κόκκινο φανάρι και γκαζώνει. Εκείνη την ώρα, ένα μικρό αυτοκίνητο Nissan Note (κάτι σαν golf/yaris κτλ) ερχόταν νόμιμα με πράσινο από τη Φρατζή θέλοντας να περάσει απέναντι στη Ζίννη με πορεία προς Ακρόπολη.

Το αποτέλεσμα ήταν το εξής απλό:
Η Mercedes χτυπάει το Note ακριβώς πάνω στη διασταύρωση, λοξοδρομεί προς τα δεξιά, καβαλάει πεζοδρόμιο σπάζοντας τα κολωνάκια και σταματάει σε τσιμεντοκολώνα δομής του γωνιακού κτιρίου, χωρίς να της κάνει ζημιά, μόλις 1-1.5 μέτρα από την είσοδο του γωνιακού sex-shop.
Το δε Nissan Note, φέρνει ΔΥΟ περιφορές στον άξονά του και σταματάει 20 περίπου μέτρα μακριά, κάθετα στο δρόμο.

Πάρ'τε βαθειά ανάσα:
Αμφότεροι οδηγοί βγήκαν από τα οχήματα χωρίς γρατζουνιά. (Σημειώστε: Ο οδηγός του Note ήταν στην αριστερή πλευρά του οχήματος ενώ η Mercedes τον χτύπησε δεξιά)

Σκάσανε αερόσακοι, η Mercedes αχρηστεύτηκε (όλο το μπροστινό τμήμα άχρηστο) και το Note κατέστη μάλλον άχρηστο και αυτό καθώς το χτύπημα του πήρε και την δεξιά ρόδα και την έσπρωξε μέσα, χαλώντας -κατά πάσα πιθανότητα- όλο το σύστημα.

Αυτά :)

frap
24-08-13, 22:13
Έχεις δίκιο, αν δεν είχαν αερόσακους τα αυτοκίνητα, ή το χτύπημα ήταν αριστερά θα είχαμε θύματα.
Επίσης κι αν οποιοδήποτε από τα δύο εμπλεκόμενα οχήματα ήταν δίτροχο ή φορτηγό.

Η παράβαση ερυθρού σηματοδότη πρέπει να τιμωρείται με ευνουχισμό το λιγότερο...
Κάτι ξέρουν έξω που έχουν την κάμερα ακριβώς από πάνω και κόβουν κ@λους κανονικά.

Φανερός Πράκτωρ
27-08-13, 02:36
Αυτόν τον καιρό είμαι στη Νέα Υόρκη και έχω αρχίσει να τα παίρνω με τους τοπικούς ποδηλάτες.

Για να μην νομίζετε ότι είναι Ελληνική πατέντα η παραβίαση του ΚΟΚ, και εδώ γίνονται τα ίδια (και πολύ πιθανόν και χειρότερα). Να δω ποδηλάτη να έχει κόκκινο και να σταματήσει (όχι να σε αποφύγει στα 20-30 εκατοστά) ώστε να περάσει ο πεζός που έχει πράσινο και τι στο Θεό. Καλά οι Γερμανοί που είναι σπάστες αλλά ακόμα και οι Γάλλοι που είναι γνωστοί σταρχιδιστές σε τέτοια θέματα, δείχνουν περισσότερο σεβασμό στον πεζό από ότι οι Νεοϋορκέζοι.

Ειδική κατηγορία είναι οι ντελιβεράδες. Αυτοί δεν παίζονται. Έχουν βάλει ηλεκτρικό μοτέρ με μπαταρία πάνω στο ποδήλατο και είναι ο αθόρυβος χάρος. Πάνε γρήγορα (λόγω του μοτερ), είναι αθόρυβοι (οπότε δεν τους περιμένεις) και κάνουν τα πάντα! Παραβιάζουν κόκκινα, πάνε πάνω σε πεζοδρόμια, ανάποδα σε μονόδρομους κλπ. Τις τελευταίες μέρες όταν έχω πράσινο ως πεζός πάω επιδεικτικά να περάσω αλλά ακόμα και εκεί με γράφουν στ'αρχίδια τους και θα πάνε να περάσουν πριν από εμένα κάνοντας ελιγμό. Τα έχω πάρει τόσο πολύ με τους συγκεκριμένους που σκέφτομαι σοβαρά στον επόμενο που θα παραβιάσει κόκκινο και θα μου κόψει το δρόμο να του ρίξω κλωτσιά στη ρόδα για να πέσει κάτω. Και ας παίξω μπουνιές μετά. Ούτως ή άλλως και αυτοί σε αυτό ποντάρουν και αποθρασύνονται, ότι κανένας δεν θα προλάβει να αντιδράσει ή δεν θα φέρει την κατάσταση στα άκρα.

vamvakoolas
27-08-13, 15:55
Αυτόν τον καιρό είμαι στη Νέα Υόρκη και έχω αρχίσει να τα παίρνω με τους τοπικούς ποδηλάτες.

Για να μην νομίζετε ότι είναι Ελληνική πατέντα η παραβίαση του ΚΟΚ, και εδώ γίνονται τα ίδια (και πολύ πιθανόν και χειρότερα). Να δω ποδηλάτη να έχει κόκκινο και να σταματήσει (όχι να σε αποφύγει στα 20-30 εκατοστά) ώστε να περάσει ο πεζός που έχει πράσινο και τι στο Θεό. Καλά οι Γερμανοί που είναι σπάστες αλλά ακόμα και οι Γάλλοι που είναι γνωστοί σταρχιδιστές σε τέτοια θέματα, δείχνουν περισσότερο σεβασμό στον πεζό από ότι οι Νεοϋορκέζοι.

Ειδική κατηγορία είναι οι ντελιβεράδες. Αυτοί δεν παίζονται. Έχουν βάλει ηλεκτρικό μοτέρ με μπαταρία πάνω στο ποδήλατο και είναι ο αθόρυβος χάρος. Πάνε γρήγορα (λόγω του μοτερ), είναι αθόρυβοι (οπότε δεν τους περιμένεις) και κάνουν τα πάντα! Παραβιάζουν κόκκινα, πάνε πάνω σε πεζοδρόμια, ανάποδα σε μονόδρομους κλπ. Τις τελευταίες μέρες όταν έχω πράσινο ως πεζός πάω επιδεικτικά να περάσω αλλά ακόμα και εκεί με γράφουν στ'αρχίδια τους και θα πάνε να περάσουν πριν από εμένα κάνοντας ελιγμό. Τα έχω πάρει τόσο πολύ με τους συγκεκριμένους που σκέφτομαι σοβαρά στον επόμενο που θα παραβιάσει κόκκινο και θα μου κόψει το δρόμο να του ρίξω κλωτσιά στη ρόδα για να πέσει κάτω. Και ας παίξω μπουνιές μετά. Ούτως ή άλλως και αυτοί σε αυτό ποντάρουν και αποθρασύνονται, ότι κανένας δεν θα προλάβει να αντιδράσει ή δεν θα φέρει την κατάσταση στα άκρα.
μια απο τα ιδια στο Λονδινο απλως δεν εχουν μοτερακια...Μιλαμε την εχουν δει pro στο κεντρο (lester sq/picaddili κοκ)

Giorgos18
28-08-13, 18:31
Εδω Εδιμβουργο ειναι 50-50.

Αρκετοι φορανε παντα κρανος, μπουφαν φωσφοριζε με διακριτικα κλπ.

Υπαρχει μια σχετικη αδιαφορια για τον πεζο, αλλα οχι σε εκνευριστικο βαθμο.

tsigarid
28-08-13, 19:02
Στη Νέα Υόρκη οι ντελιβεράδες με ποδήλατο (ηλεκτρικό ή μη) είναι πιο επικίνδυνοι και από τους ταξιτζήδες, τι λέμε τώρα...

Η νέα γενιά κινδύνου για τους ποδηλάτες είναι αυτοί που νοικιάζουν τα ποδήλατα με την ώρα μέσω του bike sharing program. Ο χάρος βγήκε παγανιά, λόγω απειρίας, όχι προκλητικής συμπεριφοράς.

Φανερός Πράκτωρ
28-08-13, 20:15
Η νέα γενιά κινδύνου για τους ποδηλάτες είναι αυτοί που νοικιάζουν τα ποδήλατα με την ώρα μέσω του bike sharing program. Ο χάρος βγήκε παγανιά, λόγω απειρίας, όχι προκλητικής συμπεριφοράς.

Ναι αυτοί είναι συνήθως πιο διακριτικοί. Ακόμα και τις παραβάσεις τις κάνουν με κάποια ανασφάλεια και όχι με τσαμπουκά όπως οι ντελιβεράδες. Παραπάνω τα είχα πάρει κυρίως με τους ντελιβεράδες και ίσως υπερέβαλα για τους υπόλοιπους. Πάντως δεν βλέπω πολλούς "κανονικούς ποδηλάτες" (με το δικό τους ποδήλατο). Το ~80% είναι είτε ντελιβεράδες είτε με τα ενοικιαζόμενα ποδήλατα του δήμου.

Zus
28-08-13, 21:20
Οι ποδηλάτες βγάζουν συχνά κόμπλεξ στο δρόμο. Απωθημένα από τα κόμπλεξ που βγάζουν οι οδηγοί σε αυτούς, είτε ως πεζούς είτε πάνω στο ποδήλατο.

alekan
28-08-13, 22:10
I'm an evil alien
I am BlindG in New Yooooork

ipo
29-08-13, 00:02
Οι ποδηλάτες βγάζουν συχνά κόμπλεξ στο δρόμο. Απωθημένα από τα κόμπλεξ που βγάζουν οι οδηγοί σε αυτούς, είτε ως πεζούς είτε πάνω στο ποδήλατο.
Έχω δει μερικούς τέτοιους στο Freeday, που βλέπεις κάθε καρυδιάς καρύδι. Ευτυχώς είναι λίγοι. Το ίδιο φυσικά ισχύει για οδηγούς αυτοκινήτων που βγάζουν κόμπλεξ, οδηγούς μοτοσυκλετών. Αν ο άνθρωπος έχει πρόβλημα, θα το βγάλει παντού.

Φανερός Πράκτωρ
29-08-13, 00:47
I'm an evil alien
I am BlindG in New Yooooork

χαχαχα ούτε καν! :lol: :p

tsigarid
29-08-13, 14:00
Ναι αυτοί είναι συνήθως πιο διακριτικοί. Ακόμα και τις παραβάσεις τις κάνουν με κάποια ανασφάλεια και όχι με τσαμπουκά όπως οι ντελιβεράδες. Παραπάνω τα είχα πάρει κυρίως με τους ντελιβεράδες και ίσως υπερέβαλα για τους υπόλοιπους. Πάντως δεν βλέπω πολλούς "κανονικούς ποδηλάτες" (με το δικό τους ποδήλατο). Το ~80% είναι είτε ντελιβεράδες είτε με τα ενοικιαζόμενα ποδήλατα του δήμου.

Μόνο με ποδήλατο θα τους δεις αυτούς, δεν κυκλοφορούνε στους κεντρικούς δρόμους, πάνε στους ασφαλείς ποδηλατόδρομους που έχει λίγους πεζούς ;)

Mouse Potato
15-09-13, 14:32
Να δω εδώ αντίστοιχες πράξεις και να μη το πιστεύω


http://www.youtube.com/watch?v=mfxk4o1yfX8

senkradvii
15-09-13, 14:52
Να δω εδώ αντίστοιχες πράξεις και να μη το πιστεύω


http://www.youtube.com/watch?v=mfxk4o1yfX8

Σιγά. Πιο πιθανό είναι να το κάνανε για να εντυπωσιάσουν τα γκομενάκια με τις ubermuscular ικανότητές τους, παρά γιατί θέλανε να το φτιάξουν. :p

Mouse Potato
15-09-13, 14:56
Ακόμα κι έτσι... :p

manicx
16-09-13, 12:01
Στο ΠΛΑΙΣΙΟ Αγ. Παρασκευής, έβαλαν βάση για ποδήλατα. Βέβαια κάποιο γαιδούρι με SUV, το είχε πατήσει και στράβωσε την μία βάση. Πήγα μόνος μου να το ισιώσω και καθόταν οι άλλοι να κοιτάνε τον μ@λ@κ@ να προσπαθεί. Ένας δεν ήρθε. Και δυστυχώς, μόνος μου δεν το κατάφερα. Δεν έτυχε να ξαναπάω έκτοτε, ελπίζω κάποιος να αξιώθηκε να το φτιάξει.

tsigarid
18-09-13, 13:39
Στο ΠΛΑΙΣΙΟ Αγ. Παρασκευής, έβαλαν βάση για ποδήλατα. Βέβαια κάποιο γαιδούρι με SUV, το είχε πατήσει και στράβωσε την μία βάση. Πήγα μόνος μου να το ισιώσω και καθόταν οι άλλοι να κοιτάνε τον μ@λ@κ@ να προσπαθεί. Ένας δεν ήρθε. Και δυστυχώς, μόνος μου δεν το κατάφερα. Δεν έτυχε να ξαναπάω έκτοτε, ελπίζω κάποιος να αξιώθηκε να το φτιάξει.

Πάρε και εσύ το αμάξι και χτύπα το από την άλλη :p

tzelen
24-09-13, 11:29
Πάρε και εσύ το αμάξι και χτύπα το από την άλλη :p
:rofl::rofl::rofl:

BlindG
24-09-13, 14:47
Και τώρα μαχαίρια.


Ξημερώματα σήμερα, περίπου στη 1, ανηφορίζω με αυτοκίνητο τη Φιλελλήνων. Στα δεξιά ένα τσούρμο ποδηλάτες με φανάρια, ενδυμασίες κτλ κτλ κτλ.

Φτάνουμε στο κόκκινο φανάρι Φιλελλήνων και Αμαλίας. Όλοι σταματάμε.
Ο προπορευόμενος ποδηλάτης του γκρουπ, ένας ηλίθιος 30φευγάρης, βγαίνει στην Αμαλίας, τσεκάρει οτι δεν υπάρχει διερχόμενη κίνηση και φωνάζει με στόμφο:

(θυμίζω, το φανάρι ήταν ΚΟΚΚΙΝΟ):

ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ

Και όλα τα ΖΩΑ, αγνοήσανε πλήρως το φανάρι και συνεχίσανε την πορεία τους.

Είστε ΑΘ-ΛΙ-ΟΙ.

Μόνο με νεκρούς θα καταλάβετε.

nm96027
25-09-13, 11:18
Και τώρα μαχαίρια.


Ξημερώματα σήμερα, περίπου στη 1, ανηφορίζω με αυτοκίνητο τη Φιλελλήνων. Στα δεξιά ένα τσούρμο ποδηλάτες με φανάρια, ενδυμασίες κτλ κτλ κτλ.

Φτάνουμε στο κόκκινο φανάρι Φιλελλήνων και Αμαλίας. Όλοι σταματάμε.
Ο προπορευόμενος ποδηλάτης του γκρουπ, ένας ηλίθιος 30φευγάρης, βγαίνει στην Αμαλίας, τσεκάρει οτι δεν υπάρχει διερχόμενη κίνηση και φωνάζει με στόμφο:

(θυμίζω, το φανάρι ήταν ΚΟΚΚΙΝΟ):

ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ

Και όλα τα ΖΩΑ, αγνοήσανε πλήρως το φανάρι και συνεχίσανε την πορεία τους.

Είστε ΑΘ-ΛΙ-ΟΙ.

Μόνο με νεκρούς θα καταλάβετε.

Kάνω quote μόνο και μόνο γιατί είδα το κόκκινο χρώμα και απο συνήθεια λέω "πάλι εμένα θα βρίζει..."

Ευτυχώς όχι.

- - - Updated - - -

Πάντως αν θες την γνώμη μου, Συριζαίοι θα ήταν....Απαπαπαπα...

BlindG
25-09-13, 11:51
Aντισυστημικοί να υποθέσω; :rainy:

megahead13
25-09-13, 12:25
Kάνω quote μόνο και μόνο γιατί είδα το κόκκινο χρώμα και απο συνήθεια λέω "πάλι εμένα θα βρίζει..."

Ευτυχώς όχι.

- - - Updated - - -

Πάντως αν θες την γνώμη μου, Συριζαίοι θα ήταν....Απαπαπαπα...
Συριζαίοι;;; Αφού ο άλλος φώναζε ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ!! Άρα ΚΚΕδες :p

BlindG
25-09-13, 13:55
Ομολογουμένως, :worthy: :worthy: :worthy:
:rotfl:

nm96027
25-09-13, 15:08
Aντισυστημικοί να υποθέσω; :rainy:

Έχω βρει κάτι εξαιρετικές ζάντες με τον ήλιο του πασοκ επάνω. Όσοι οδηγούν ποδήλατα με τέτοιες ζάντες είναι νομοταγείς.


Συριζαίοι;;; Αφού ο άλλος φώναζε ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ!! Άρα ΚΚΕδες :p

Αφελές εκ μέρους μου, έχεις δίκιο. Κουκουέδες είναι.

megahead13
25-09-13, 18:59
Έχω βρει κάτι εξαιρετικές ζάντες με τον ήλιο του πασοκ επάνω. Όσοι οδηγούν ποδήλατα με τέτοιες ζάντες είναι νομοταγείς.
http://www.youtube.com/watch?v=TAaNglHopK8

:whistle: :rolleyes:


Αφελές εκ μέρους μου, έχεις δίκιο. Κουκουέδες είναι.
:oneup:

- - - Updated - - -

WTF? Pedal-free bicycle???

http://www.youtube.com/watch?v=1xjxg1Y7q8w

Κάποιος μας τρολλάρει ή μου φαίνεται;; :hmm: :rofl:

Tiven
26-09-13, 03:54
χαχαχαχαχαχα

να δω πως θα πηγαίνεις ανηφόρα με αυτό :p

frap
26-09-13, 09:13
Στην κατηφόρα πάντως πρέπει να είναι οκ: δισκόφρενα μπρος-πίσω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.