PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
26-09-13, 15:21
οσο και αν σου φανει περιεργο εχουν δικαιωμα συμφωνα με το ΚΟΚ να το κανουν. Οταν σχηματιζουν πομπη και ειναι μεγαλο πληθος εχουν δικαιωμα να διακοπτουν τη κυκλοφορια.

Τωρα αν μιλαμε για 10 - 15 ποδηλατα οχι

ckbond
26-09-13, 18:11
καλό θα ήταν μιας και αναφέρεσαι στο ΚΟΚ να μας έδειχνες που αναφέρει κάτι τέτοιο ο ΚΟΚ...

Επίσης υπάρχει τεράστια διαφορά το κλείνω το δρόμο τηρώντας κάποιους κανόνες με το περνάω το κόκκινο φωνάζοντας "Πάμε πάμε πάμε..." είτε είναι 1-2-3-4-5 ποδηλάτες είτε είναι 105 ποδηλάτες...

Mouse Potato
26-09-13, 18:28
καλό θα ήταν μιας και αναφέρεσαι στο ΚΟΚ να μας έδειχνες που αναφέρει κάτι τέτοιο ο ΚΟΚ...

Επίσης υπάρχει τεράστια διαφορά το κλείνω το δρόμο τηρώντας κάποιους κανόνες με το περνάω το κόκκινο φωνάζοντας "Πάμε πάμε πάμε..." είτε είναι 1-2-3-4-5 ποδηλάτες είτε είναι 105 ποδηλάτες...

http://www.glavopoulos.gr/kok/kok041.php

Από εκεί και πέρα το αν θεωρείται πομπή πχ. το freeday και άλλες συναθροίσεις ποδηλατών που κινούνται επί της οδού είναι άλλο θέμα που ακόμα δεν έχω καταλάβει αν εμπίπτει στο παραπάνω άρθρο του ΚΟΚ. Είναι προφανές όμως ότι ο νομοθέτης δεν ξεκαθαρίζει ποιες μπορούν να θεωρηθούν "και άλλες πομπές".

sdikr
26-09-13, 19:24
http://www.glavopoulos.gr/kok/kok041.php

Από εκεί και πέρα το αν θεωρείται πομπή πχ. το freeday και άλλες συναθροίσεις ποδηλατών που κινούνται επί της οδού είναι άλλο θέμα που ακόμα δεν έχω καταλάβει αν εμπίπτει στο παραπάνω άρθρο του ΚΟΚ. Είναι προφανές όμως ότι ο νομοθέτης δεν ξεκαθαρίζει ποιες μπορούν να θεωρηθούν "και άλλες πομπές".

είναι απλό, για να θεωρηθεί κάτι πομπή, πρέπει να έχουν και την απαραίτητα αδεία, αλλιώς αν είναι πάμε μαζεύουμε απο 10 άτομα και κάνουμε όλοι πομπές :p.

Mouse Potato
26-09-13, 19:28
είναι απλό, για να θεωρηθεί κάτι πομπή, πρέπει να έχουν και την απαραίτητα αδεία, αλλιώς αν είναι πάμε μαζεύουμε απο 10 άτομα και κάνουμε όλοι πομπές :p.

Μα αυτό λέω. Ποιες οι προϋποθέσεις για να χαρακτηριστεί μια μάζωξη στους δρόμους πομπή και να "αδειοδοτηθεί";

hedgehog
26-09-13, 19:38
είναι απλό, για να θεωρηθεί κάτι πομπή, πρέπει να έχουν και την απαραίτητα αδεία, αλλιώς αν είναι πάμε μαζεύουμε απο 10 άτομα και κάνουμε όλοι πομπές :p.

εννοείς πως αν ζητήσω από γαμήλιες ή νεκρικές πομπές, θα μου δώσουν την σχετική άδεια.... :p

vamvakoolas
27-09-13, 12:22
πρεπει να εχει ενημερωθει η τροχαια. πχ στα φρυντευ καθε παρασκευη αν δειτε υπαρχει τακτικα παρουσια τους...

βεβαια αν γινει το τροχαιο (ασχετα ποιος φταιει) μεγαλυτερη υπαιτιοτητα παντα εχει το οχημα...(οτι κινειται με μηχανικη υποβοηθηση)

ολα οσα γραφω δε τα γραφω απο το μυαλο μου και οπως και ενας φιλος βρηκε το αρθρο σχετικα με τις πομπες ετσι και το σχολιο αυτο ειναι απο δικαστικο προηγουμενο...

Και για να αλλαξω κλιμα ανοιξε αυτο (απο φιξαδες) αλλα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οι τιμες...ΣΟΥΠΕΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ


https://apolasos.wordpress.com/2013/09/25/the-handlebar-to-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%AD-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1%CF%82/

ipo
11-11-13, 12:57
Έρχονται 1.000 κοινόχρηστα ποδήλατα στην Αθήνα. (http://www.protothema.gr/greece/article/327172/erhodai-1000-koinohrista-podilata-stin-athina/)

crypter
11-11-13, 18:38
:lol: Θα κλαπούν τρομερά γρήγορα. Ειδικά στον χαμό που γίνεται στην αθήνα.
Ωραία ιδέα γενικά αλλά εχει ενα σωρό άλλα πιο σημαντικά προβλήματα η πόλη. Για τα μάτια του κόσμου είναι αυτά.

manicx
23-01-14, 15:02
Επειδή έχει πιάσει αράχνες το νήμα, ας το ξεσκονίσουμε.... Μια καθημερινή, ήσυχη διαδρομή στη δουλειά.


http://youtu.be/MUEE61BziAk

Zus
23-01-14, 15:20
Πολύ μεγάλη διάρκεια. :p

manicx
23-01-14, 15:21
uncut, uncensored.... Στο επόμενο θα έχω και μοντάζ προετοιμασίας αλά Rambo.. :p

alekan
23-01-14, 15:50
tl;dw


Το μεροκάματο του τρόμου κάνεις, έτσι;

Εναλλακτική ώστε να μην μπαίνεις καθόλου στα έστω τόσο μικρά τούνελ δεν υπάρχει;

manicx
23-01-14, 16:37
Μην σε ξεγελάνε τα μεγέθη. Ο φακός είναι 170° οπότε κάνει την ....τριχιά τρίχα! Στα 1080p ο φακός πάει στις 120°. Καλά είναι.

alekan
23-01-14, 16:39
Tα μεγέθη των τούνελ εννοείς;

manicx
23-01-14, 17:08
Και τις λωρίδες και γενικά τις αποστάσεις δεξιά-αριστερά.

Νikosanagn
23-01-14, 18:36
Επειδή έχει πιάσει αράχνες το νήμα, ας το ξεσκονίσουμε.... Μια καθημερινή, ήσυχη διαδρομή στη δουλειά.

Γιατί βήχεις;

:p

nm96027
05-02-14, 18:09
Λοιπόν:

όπως όλος ο καλός κόσμος του φόρουμ, πριν κάτι μήνες ζήτησα την βοήθεια σας για ένα κουρσάκι.

Με ψήσατε, χοροστατούντος του alekan να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ατσαλένιο κουρσάκι, όπως και έπραξα με την στοργική καθοδήγηση του alekan.

Το πράγμα με ταλαιπώρησε αρχικά, γιατί έπρεπε να κάνω αλλαγές, να μεταφέρω τα χειριστήρια των αλλαγών, να βρω καπάτσο μηχανικό να το κάνει etc.

Στις πρώτες κιόλας βόλτες μου με το κουρσάκι κατάλαβα πως το φρένο είναι περισσότερο ένα προαιρετικό διακοσμητικό αξεσουάρ παρά ένα μέσο για να ακινητοποιείς το ποδήλατο. Δεν πτοήθηκα ωστόσο και οι εκδρομές μου συνεχίστηκαν κανονικά.

Στην 2η η 3η συνήθη κυκλική διαδρομή (Ζωγράφου, Κηφισιά, Δροσιά, Άνοιξη, Λίμνη, Μαραθώνας, Ραφήνα, Σταυρός, Ζωγράφου) και ενώ πλέον έχω συνηθίσει την στάση του σώματος, συνέβη κάτι αναπάντεχο: έπεσα.

Μία λέξη, πέντε γράμματα, πολύς πόνος. Γιατί δεν έπεσα απλώς, αλλά εξάρθρωσα αριστερό μου ώμο, ο οποίος εξαρθρώνεται εδώ και χρόνια. Η πτώση έγινε σε μία κλειστή στροφή καθώς κατέβαινα στο φράγμα, όπου (μόνο σε εκείνο το σημείο) είχε γλίτσα και το οδόστρωμα ήταν κάκιστο. Όσο το σκέφτομαι, δεδομένης της απειρίας μου με τα κουρσάκια θα είχα περάσει το σημείο εκείνο μόνο αν κατέβαινα από το ποδήλατο και το έπαιρνα στα χέρια. Έπεσα λοιπόν και πέφτοντας χτύπησα το αριστερό χέρι και ο ώμος εξαρθρώθηκε. Ευτυχώς ο σοκαρισμένος (άγνωστος) οδηγός ΙΧ που με ακολουθούσε με βοήθησε να σηκωθώ και μετά έβαλα τον ώμο μου μόνος μου όπως συνηθίζω. Ο πόνος σε αυτό το σημείο δεν περιγράφεται γιατί είναι εκτός κανόνων του site.

Όπως και να έχει, σχεδόν ένα μήνα τώρα δεν έχω ανέβει σε ποδήλατο, και πλέον πήρα την απόφαση να χειρουργήσω τον ώμο για να αποκατασταθεί. Οπότε μάλλον στο ποδήλατο θα ξανανέβω την άνοιξη. Ασφαλώς είμαι αφελής: αν κάνεις ποδήλατο, αργά ή γρήγορα θα πέσεις. Και αν πέσεις (και έχεις καθέξιν εξάρθρωση ώμου) θα βγάλεις τον ώμο σου. Το ότι τόσα χρόνια είχα 3-4 πτώσεις και δεν είχε βγάλει τον ώμο μου ήταν μάλλον καλή τύχη.

Αυταααααααααααααααααααααααα.

ipo
05-02-14, 19:02
Περαστικά!

Σε ποια στροφή έπεσες; Στη δεξιά κατηφορική 300 μέτρα πριν το φανάρι του φράγματος;

Νikosanagn
05-02-14, 19:19
Μπράβο Αλέκο, το σακάτεψες το παιδί με τις ιδέες σου :p

Περαστικά νούμερε, ελπίζω όλα να είναι οκ.

alekan
05-02-14, 19:21
Περαστικά.
Μπορεί να τρολάρει ο Νικουλακης, αλλά όντως, ένιωσα πάαρα πολύ άσχημα!

Γνώμες για αγορά κούρσας, θέλει κανείς;;; :p

ipo
05-02-14, 19:28
Όσες φορές έχω καβαλήσει κούρσα ή fitness με φρένα-πέταλα, η πέδηση μου έχει φανεί από ελεεινή έως μέτρια στην καλύτερη περίπτωση (σε καινούριες κούρσες). Μία κούρσα πραγματικά καλά φρένα δεν έχω οδηγήσει.

Αντιθέτως έχω οδηγήσει αρκετά MTB με φρένα άγκυρες, σε σημείο να είναι επικίνδυνα, αν δεν ξέρεις τι σε περιμένει, ακόμα και πατώντας το φρένο με ένα δάχτυλο.

Νikosanagn
05-02-14, 19:29
+1 όσο δεν πάει στο από πάνω...

euri
05-02-14, 19:29
Γνώμες για αγορά κούρσας, θέλει κανείς;;; :p

O Γιωργάκης που είναι ποδηλάτης; :rolleyes:

nm96027
05-02-14, 21:15
Περαστικά!

Σε ποια στροφή έπεσες; Στη δεξιά κατηφορική 300 μέτρα πριν το φανάρι του φράγματος;

Αρκιβώς. Εκείνη που είναι στην πύλη της ΕΥΔΑΠ (η πύλη είναι αριστερά).


Μπράβο Αλέκο, το σακάτεψες το παιδί με τις ιδέες σου :p

Περαστικά νούμερε, ελπίζω όλα να είναι οκ.

Ευχαριστώ! Αλλά μην τον πειράζεις ρε!


Περαστικά.
Μπορεί να τρολάρει ο Νικουλακης, αλλά όντως, ένιωσα πάαρα πολύ άσχημα!

Γνώμες για αγορά κούρσας, θέλει κανείς;;; :p

Σώπα ρε. Φταις εσύ γιατί μου είπες να πάρω κούρσα (ούτε καν μου είπες εσύ. εγώ το ζήτησα) ; Έλεος! Μα το πρόβλημα δεν είναι ότι έπεσα. Το πρόβλημα είναι οτι έκανα ποδήλατο ενώ ήξερα πως ο ώμος μου βγαίνει. Κάποια στιγμή θα συνέβαινε. Δεν ήμουν άτυχος που έπεσα. Ημουν τυχερός που δεν είχα πέσει και δεν είχα βγάλει το χέρι μου τις άλλες φορές. Απλό!

christopheroeo
05-02-14, 21:34
χαιρετω την ποδηλατοπαρεα ! εγω εχω ενα treeking και ο φιλος μου επισης ανω λιοσια μενουμε ψαχνουμε παρεουλα απο γυρω περιοχες για χαλαρες βολτες 10 15 χιλιομετρα και παραπανω αμα υπαρχει καλη παρεεα και διαθεση :) (με το που κουραστουμε και ιδρωσουμε το ριχνουμε στα πιττογυρα :lol: ) ενας ωραιος προορισμος ειναι το παρκο τριτση !

ipo
06-02-14, 01:45
Αρκιβώς. Εκείνη που είναι στην πύλη της ΕΥΔΑΠ (η πύλη είναι αριστερά).
Αυτή η στροφή είναι προβληματική διότι η άσφαλτος έχει χαλάσει και είναι κυματιστή, είναι πολύ κλειστή και έχει απότομη κατηφορική κλίση τόσο στον διαμήκη όσο και στον κάθετο άξονα. Με αμάξι και ποδήλατο παίρνω τη συγκεκριμένη στροφή με 10-15 km/h. Γενικά οι στροφές 1 χιλιόμετρο πριν το φράγμα είναι για 30 km/h το πολύ, αλλά αυτή παραείναι επικίνδυνη.

Zus
06-02-14, 13:19
Περαστικά. Όλοι έχουμε πέσει(φαντάζομαι) κάποια στιγμή, το πόσο και εάν θα χτυπήσεις είναι θέμα τύχης ή ατυχίας.

manicx
06-02-14, 13:28
Λοιπόν:

όπως όλος ο καλός κόσμος του φόρουμ, πριν κάτι μήνες ζήτησα την βοήθεια σας για ένα κουρσάκι.

Με ψήσατε, χοροστατούντος του alekan να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ατσαλένιο κουρσάκι, όπως και έπραξα με την στοργική καθοδήγηση του alekan.

Το πράγμα με ταλαιπώρησε αρχικά, γιατί έπρεπε να κάνω αλλαγές, να μεταφέρω τα χειριστήρια των αλλαγών, να βρω καπάτσο μηχανικό να το κάνει etc.

Στις πρώτες κιόλας βόλτες μου με το κουρσάκι κατάλαβα πως το φρένο είναι περισσότερο ένα προαιρετικό διακοσμητικό αξεσουάρ παρά ένα μέσο για να ακινητοποιείς το ποδήλατο. Δεν πτοήθηκα ωστόσο και οι εκδρομές μου συνεχίστηκαν κανονικά.

Στην 2η η 3η συνήθη κυκλική διαδρομή (Ζωγράφου, Κηφισιά, Δροσιά, Άνοιξη, Λίμνη, Μαραθώνας, Ραφήνα, Σταυρός, Ζωγράφου) και ενώ πλέον έχω συνηθίσει την στάση του σώματος, συνέβη κάτι αναπάντεχο: έπεσα.

Μία λέξη, πέντε γράμματα, πολύς πόνος. Γιατί δεν έπεσα απλώς, αλλά εξάρθρωσα αριστερό μου ώμο, ο οποίος εξαρθρώνεται εδώ και χρόνια. Η πτώση έγινε σε μία κλειστή στροφή καθώς κατέβαινα στο φράγμα, όπου (μόνο σε εκείνο το σημείο) είχε γλίτσα και το οδόστρωμα ήταν κάκιστο. Όσο το σκέφτομαι, δεδομένης της απειρίας μου με τα κουρσάκια θα είχα περάσει το σημείο εκείνο μόνο αν κατέβαινα από το ποδήλατο και το έπαιρνα στα χέρια. Έπεσα λοιπόν και πέφτοντας χτύπησα το αριστερό χέρι και ο ώμος εξαρθρώθηκε. Ευτυχώς ο σοκαρισμένος (άγνωστος) οδηγός ΙΧ που με ακολουθούσε με βοήθησε να σηκωθώ και μετά έβαλα τον ώμο μου μόνος μου όπως συνηθίζω. Ο πόνος σε αυτό το σημείο δεν περιγράφεται γιατί είναι εκτός κανόνων του site.

Όπως και να έχει, σχεδόν ένα μήνα τώρα δεν έχω ανέβει σε ποδήλατο, και πλέον πήρα την απόφαση να χειρουργήσω τον ώμο για να αποκατασταθεί. Οπότε μάλλον στο ποδήλατο θα ξανανέβω την άνοιξη. Ασφαλώς είμαι αφελής: αν κάνεις ποδήλατο, αργά ή γρήγορα θα πέσεις. Και αν πέσεις (και έχεις καθέξιν εξάρθρωση ώμου) θα βγάλεις τον ώμο σου. Το ότι τόσα χρόνια είχα 3-4 πτώσεις και δεν είχε βγάλει τον ώμο μου ήταν μάλλον καλή τύχη.

Αυταααααααααααααααααααααααα.

Με τα φρένα γενικά θέλει πολύ προσοχή. Παλαιότερα έχω πέσει σε βρεγμένο γιατί από συνήθεια πήγα να πατήσω μπροστά φρένο κι έφυγα. Για κακή μου τύχη καρφώθηκα σε ένα ΚΑΦΑΟ που επίσης για κακή μου τύχη είχε ανοιχτή πόρτα και που για κακή μου τύχη μου ήρθε στον ώμο. Αποκόμισα ένα ωραιότατο κόψιμο και μια ουλή. Μάχιμος. Περαστικά. Πάντως τον ξεπέρασες τον Mel Gibson στο Lethal Weapon με τον ώμο.

vamvakoolas
06-02-14, 13:39
φιλε νουμερε στο ιδιο σημειο πριν 200 χρονια αλλα απο την αλλη μερια (κατω απο τη καφετερια εχει ενα απλωμα με το φαναρι) οταν πρωτη φορα πηρα κουμπωτα πεταλια σε κουρσα σα καγκουρας περιμενωντας το φαναρι εκανα μαθηματα ισορροπιας απλως για να μην...πατησω το ποδι κατω (τρατζικ). επεσα με 0 χλμ/ωρα....ακομα το θυμαμαι και..ποναω

καταραμενο ποδηλατομερος

euri
06-02-14, 14:30
Με τα φρένα γενικά θέλει πολύ προσοχή. Παλαιότερα έχω πέσει σε βρεγμένο γιατί από συνήθεια πήγα να πατήσω μπροστά φρένο κι έφυγα. Για κακή μου τύχη καρφώθηκα σε ένα ΚΑΦΑΟ που επίσης για κακή μου τύχη είχε ανοιχτή πόρτα και που για κακή μου τύχη μου ήρθε στον ώμο. Αποκόμισα ένα ωραιότατο κόψιμο και μια ουλή. Μάχιμος. Περαστικά. Πάντως τον ξεπέρασες τον Mel Gibson στο Lethal Weapon με τον ώμο.

Και το attenuation μετά ανέβηκε στα ύψη...

:twisted:

christopheroeo
06-02-14, 14:47
Λοιπόν:

όπως όλος ο καλός κόσμος του φόρουμ, πριν κάτι μήνες ζήτησα την βοήθεια σας για ένα κουρσάκι.

Με ψήσατε, χοροστατούντος του alekan να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ατσαλένιο κουρσάκι, όπως και έπραξα με την στοργική καθοδήγηση του alekan.

Το πράγμα με ταλαιπώρησε αρχικά, γιατί έπρεπε να κάνω αλλαγές, να μεταφέρω τα χειριστήρια των αλλαγών, να βρω καπάτσο μηχανικό να το κάνει etc.

Στις πρώτες κιόλας βόλτες μου με το κουρσάκι κατάλαβα πως το φρένο είναι περισσότερο ένα προαιρετικό διακοσμητικό αξεσουάρ παρά ένα μέσο για να ακινητοποιείς το ποδήλατο. Δεν πτοήθηκα ωστόσο και οι εκδρομές μου συνεχίστηκαν κανονικά.

Στην 2η η 3η συνήθη κυκλική διαδρομή (Ζωγράφου, Κηφισιά, Δροσιά, Άνοιξη, Λίμνη, Μαραθώνας, Ραφήνα, Σταυρός, Ζωγράφου) και ενώ πλέον έχω συνηθίσει την στάση του σώματος, συνέβη κάτι αναπάντεχο: έπεσα.

Μία λέξη, πέντε γράμματα, πολύς πόνος. Γιατί δεν έπεσα απλώς, αλλά εξάρθρωσα αριστερό μου ώμο, ο οποίος εξαρθρώνεται εδώ και χρόνια. Η πτώση έγινε σε μία κλειστή στροφή καθώς κατέβαινα στο φράγμα, όπου (μόνο σε εκείνο το σημείο) είχε γλίτσα και το οδόστρωμα ήταν κάκιστο. Όσο το σκέφτομαι, δεδομένης της απειρίας μου με τα κουρσάκια θα είχα περάσει το σημείο εκείνο μόνο αν κατέβαινα από το ποδήλατο και το έπαιρνα στα χέρια. Έπεσα λοιπόν και πέφτοντας χτύπησα το αριστερό χέρι και ο ώμος εξαρθρώθηκε. Ευτυχώς ο σοκαρισμένος (άγνωστος) οδηγός ΙΧ που με ακολουθούσε με βοήθησε να σηκωθώ και μετά έβαλα τον ώμο μου μόνος μου όπως συνηθίζω. Ο πόνος σε αυτό το σημείο δεν περιγράφεται γιατί είναι εκτός κανόνων του site.

Όπως και να έχει, σχεδόν ένα μήνα τώρα δεν έχω ανέβει σε ποδήλατο, και πλέον πήρα την απόφαση να χειρουργήσω τον ώμο για να αποκατασταθεί. Οπότε μάλλον στο ποδήλατο θα ξανανέβω την άνοιξη. Ασφαλώς είμαι αφελής: αν κάνεις ποδήλατο, αργά ή γρήγορα θα πέσεις. Και αν πέσεις (και έχεις καθέξιν εξάρθρωση ώμου) θα βγάλεις τον ώμο σου. Το ότι τόσα χρόνια είχα 3-4 πτώσεις και δεν είχε βγάλει τον ώμο μου ήταν μάλλον καλή τύχη.

Αυταααααααααααααααααααααααα.

περαστικαα γρηγορη αναρωση ευχομαι. ατιμο πραγμα η γλιτσα και το μπροστινο φρενο. θυμαμαι γυρναω σπιτι μου γκαζωμενος με το trekking 20 25 km περιπου . και απο συνηθεια οπως κανω παντα δηλαδη παταω το μπροστινο φρενο δυνατα για να με σταματησει εκατοστα απο την γκαραζοπορτα του σπιτιου μου , ελα μου ντε που δεν εγιναν ετσι τα πραγματα γιατι ειχε γλιτσα... και σκαωω μπααααμμμμμμ στην γκαραζοπορταα

nm96027
07-02-14, 16:59
Αυτή η στροφή είναι προβληματική διότι η άσφαλτος έχει χαλάσει και είναι κυματιστή, είναι πολύ κλειστή και έχει απότομη κατηφορική κλίση τόσο στον διαμήκη όσο και στον κάθετο άξονα. Με αμάξι και ποδήλατο παίρνω τη συγκεκριμένη στροφή με 10-15 km/h. Γενικά οι στροφές 1 χιλιόμετρο πριν το φράγμα είναι για 30 km/h το πολύ, αλλά αυτή παραείναι επικίνδυνη.

Πρέπει να πήγαινα με 10. Χωρίς πλάκα. Έπεσα λόγω απειρίας χειρισμού της κούρσας. Καθαρά. Για αυτό και από το πέσιμο δεν χτύπησα πουθενά σοβαρά, πλην του ώμου ο οποίος λόγω της πίεσης που δέχθηκε και του ιστορικού του εξαρθρώθηκε.


Περαστικά. Όλοι έχουμε πέσει(φαντάζομαι) κάποια στιγμή, το πόσο και εάν θα χτυπήσεις είναι θέμα τύχης ή ατυχίας.

Ευχαριστώ!!!!


Με τα φρένα γενικά θέλει πολύ προσοχή. Παλαιότερα έχω πέσει σε βρεγμένο γιατί από συνήθεια πήγα να πατήσω μπροστά φρένο κι έφυγα. Για κακή μου τύχη καρφώθηκα σε ένα ΚΑΦΑΟ που επίσης για κακή μου τύχη είχε ανοιχτή πόρτα και που για κακή μου τύχη μου ήρθε στον ώμο. Αποκόμισα ένα ωραιότατο κόψιμο και μια ουλή. Μάχιμος. Περαστικά. Πάντως τον ξεπέρασες τον Mel Gibson στο Lethal Weapon με τον ώμο.

Αυτό, μόνο ένα μέλος του adslgr θα μπορούσε να το πάθει: ποδηλατικό ατύχημα και ανοιχτό ΚΑΦΑΟ. Υποκλίνομαι!!!! Ευχαριστώ για τις ευχές!

Σχετικα με το φρένο: δεν θυμάμαι πιο φρένο πάτησα. Μπορεί να ήταν και το μπροστινό.


φιλε νουμερε στο ιδιο σημειο πριν 200 χρονια αλλα απο την αλλη μερια (κατω απο τη καφετερια εχει ενα απλωμα με το φαναρι) οταν πρωτη φορα πηρα κουμπωτα πεταλια σε κουρσα σα καγκουρας περιμενωντας το φαναρι εκανα μαθηματα ισορροπιας απλως για να μην...πατησω το ποδι κατω (τρατζικ). επεσα με 0 χλμ/ωρα....ακομα το θυμαμαι και..ποναω

καταραμενο ποδηλατομερος

Α, ποτέ βάλω κουμπωτά θα έχω κλείσει και ένα χειρουργείο stand by. thanx!

- - - Updated - - -


περαστικαα γρηγορη αναρωση ευχομαι. ατιμο πραγμα η γλιτσα και το μπροστινο φρενο. θυμαμαι γυρναω σπιτι μου γκαζωμενος με το trekking 20 25 km περιπου . και απο συνηθεια οπως κανω παντα δηλαδη παταω το μπροστινο φρενο δυνατα για να με σταματησει εκατοστα απο την γκαραζοπορτα του σπιτιου μου , ελα μου ντε που δεν εγιναν ετσι τα πραγματα γιατι ειχε γλιτσα... και σκαωω μπααααμμμμμμ στην γκαραζοπορταα

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Νikosanagn
08-02-14, 17:12
Παιδιά εγώ αυριο θα παραγγείλω μια σέλα που μου πρότεινε ο Αλεκαν, λέτε να έχω κανένα "πρόβλημα" :p

christopheroeo
08-02-14, 17:25
http://www.podilates.gr/node/34080 θα παει κανεις αυριο ??? εγω πολυ πιθανον να παω με εναν φιλο μου. εαν ερθει κανεις απο το adsl στειλτε να γνωριστουμε :)

alekan
08-02-14, 19:57
Παιδιά εγώ αυριο θα παραγγείλω μια σέλα που μου πρότεινε ο Αλεκαν, λέτε να έχω κανένα "πρόβλημα" :p

Ανικανότητα.

HELL_pegaSOS
17-02-14, 21:26
Σήμερα είχε πολύ ωραία μέρα.

Αν και το πρωί είχε (ειδικά από Λαδάδικα και προς Καλαμαριά όλο πιο έντονη) ομίχλη να την κόψεις με το μαχαίρι, σταδιακά έβγαλε και παροδικά ήλιο, η θερμοκρασία ήταν κάτι παραπάνω από ανεκτή και στεγνός (παρα την υγρασία) καιρός.

Την καταευχαριστήθηκα την διπλή βόλτα. Καμία 25 χιλιόμετρα τα έκανα στο χαλαρό.
Μου φυγε λίγο και ο αρχικός "φόβος". Ωστόσο υπάρχει ένα εφιάλτης που καραδοκεί:
-Να βρίσκεις φρεάτια βυθισμένα σχεδόν 10 πόντους βαθύτερα από το ασφάλτινο οδόστρωμα στην άκρη ενός στενού δρόμου με αμάξι ακριβώς πίσω σου.

Σήμερα ανακάλυψα εκ νέου μία τραγική από κάθε άποψη περιοχή, στα κινέζικα δίπλα στον σταθμό. Την θυμάμαι υποβαθμισμένη αλλα ένα στενάκι της ειδικά δεν το είχα δει.
Σε όσα χωριά και να έχω πάει τέτοιο χάλια χιλιομπαλωμένο-διαβρωμένο οδόστρωμα δεν το έχω ξαναδεί!!!
Μπαλωμένος χωματόδρομος με ασφάλτινα συντρίμια και μπετόν πρόχειρα χυμένο και μία πανδαισία από τρύπες που θυμνίζουν τα τυριά της μικρής ολλανδέζας...
Μιλάω για μία μικρή παράλληλη της Μοναστηρίου από την κάτω μεριά, στο ύψος του σταθμού.
Θες αμάξι SUV ή FS ποδήλατο για να περάσεις με ταχύτητα πάνω από 15km την ώρα!!:p :lol:

tsigarid
18-02-14, 02:31
Μπορούσες να αναπνέεις με την ομίχλη; Εγώ έκανα 3-4 φορές τη διαδρομή σπίτι-δουλειά (~15km) με ομίχλη και μου είχε κοπεί η ανάσα. Ίσως να είναι και ο συνδυασμός με τη θερμοκρασία, μεταξύ 0-5C, αλλά έχω κάνει πολύ ποδήλατο με πιο πολύ κρύο (χωρίς ομίχλη) και ήμουνα οκ...

euri
18-02-14, 09:29
Ενδεχομένως να οφείλεται στην υγρασία.

frap
18-02-14, 10:23
Ενδεχομένως στους αυξημένους ρύπους (το μονοξείδιο έρχεται στο μυαλό...) που λόγω ομίχλης-άπνοιας είχαν συγκεντρωθεί κι αυτοί χαμηλά και σε' πνιγαν....

tsigarid
18-02-14, 17:57
Ενδεχομένως να οφείλεται στην υγρασία.
Αυτό πιστεύω και εγώ...

Ενδεχομένως στους αυξημένους ρύπους (το μονοξείδιο έρχεται στο μυαλό...) που λόγω ομίχλης-άπνοιας είχαν συγκεντρωθεί κι αυτοί χαμηλά και σε' πνιγαν....
Αντίθετα αυτό δεν το πιστεύω καθόλου, οι μέρες με ομίχλη είναι πολύ καθαρότερες από τις καλοκαιρινές μέρες με άπνοια!

Tiven
18-02-14, 20:22
Τελικά κάνοντας με την παρέα αυτές τις μέρες καθημερινά βλέπω πως ακόμα και για την πόλη είναι καλύτερη φάση το Mountain από ότι το Trek (τουλάχιστον για μένα).

Απλά να έχεις τα σωστά λάστιχα χρειάζεται.

tsigarid
18-02-14, 21:12
Mountain με τα πιο λεπτά λάστιχα που μπορεί να πάρει είναι μια χαρά για πόλη.

Νikosanagn
19-02-14, 04:37
Όταν ήμουν στην Αθήνα πήγαινα κάθε Παρασκευή στο freeday και γύρναγα γύρω στις 4-5 το χάραμα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όταν όμως ήρθα Κέρκυρα και είπα να ακολουθήσω το αντίστοιχο freeday εδώ, άντεξα 2 βόλτες με τόση υγρασία, πραγματικά είναι απάλευτη.

vamvakoolas
19-02-14, 15:10
Όταν ήμουν στην Αθήνα πήγαινα κάθε Παρασκευή στο freeday και γύρναγα γύρω στις 4-5 το χάραμα και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όταν όμως ήρθα Κέρκυρα και είπα να ακολουθήσω το αντίστοιχο freeday εδώ, άντεξα 2 βόλτες με τόση υγρασία, πραγματικά είναι απάλευτη.

μαθε surf

alekan
19-02-14, 16:23
Κάνει ιστιοπλοΐα.

kostaspd
19-02-14, 19:30
Είμαι κι εγώ μέσα ειδικά για ποδηλασία βουνού...έχω full suspension mtb....Κερατσίνι μένω(είναι προάστιο του Πειραιά...)

HELL_pegaSOS
20-02-14, 18:27
Υπέροχες οι ποδηλατοβόλτες (ειδικά χθες έκανα δεκάδες χιλιόμετρα).

Δεν πρέπει όμως σε καμία περίπτωση να επέρχεται χαλάρωση.
Σήμερα 20 μέτρα από το σπίτι μου όπως έφευγα, σκάλιζα στις τσέπες, κινητά κλειδιά και τα λοιπά, αφαιρέθηκα μέσα στο (κατηφορικό) ισιάδι κι όπως οδηγούσα με 1 χέρι, πάτησα ελαφρώς(?) φρένο επειδή με είδα να γέρνω προς την παρκαρισμένη Mercedes και ήθελα να ελλατώσω την ήδη χαμηλή ταχύτητα.

Αποτέλεσμα?
Αντί να χαμηλώσω ταχύτητα, είδα (ή μάλλον δεν είδα) να διπλώνει το τιμόνι σχεδόν επί τόπου και να πέφτω προς τα εμπρός.
Δεν ξέρω πως τα κατάφερα, αλλα το κουδούνι των 9,50 ευρώ σκόρπισε σε όλα τα κομμάτια του κι έμεινε μόνο η πλαστική βάση, ενώ αισθητές γρατζουνιές (δυστυχώς και στην αφή κατα την αλλαγή τους και στο πάνω μέρος των ενδέιξεων) είχαν και οι ταχύτητες.

Εγώ την έβγαλα με 2 εκδορές στις παλάμες και γρατζουνιές σε αριστερό μηρό κι αγκώνα(κάτω από μπουφάν και τζην). Παραδόξως τόσο το πουπουλένιο μπουφάν όσο και το τζην δεν πάθανε τίποτα πέρα από σκόνισμα!! Μάλλον επειδή δεν σύρθηκα, αλλα την εκτόνωση της κινητικής ενέργειας την "φάγανε" οι παλάμες (που τώρα έχουν από ένα μάτι η κάθε μία :p)


Το μόνο θετικό είναι ότι πλέον θα έιναι λιγότερο ελκυστικό στα κλεφτρόνια και δεν θα μου το ...ματιάζουνε.:lol:

kostaspd
20-02-14, 23:21
Περίεργο που δεν σου έχει απαντήσει κανείς ως τώρα...Να είσαι σιδερένιος κι αν θες να
ποδηλατήσουμε κάποια στιγμή ενημέρωσε με....;):oneup:

christopheroeo
20-02-14, 23:44
περαστικα!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.