PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
20-02-14, 23:56
Σιδερένιος. Δυστυχώς με το ένα χέρι οι αντιδράσεις μας στο φρένο είναι απρόβλεπτες, ειδικά αν πρόκειται για το μπροστινό. Έχω δει αρκετούς να πέφτουν έτσι, ενώ κι εγώ παραλίγο να την πατήσω μερικές φορές και την τελευταία στιγμή έβαλα το πόδι κάτω.

Είναι παράξενη αντίδραση. Βλέπεις ότι το ποδήλατο δε φρενάρει επαρκώς, ενώ μετατοπίζεται το βάρος προς τα μπροστά, πατάς ακόμα πιο δυνατά το μπροστινό φρένο, αφού το άλλο χέρι είναι μακριά από το τιμόνι και τελικά καταλήγεις τούμπα.

nm96027
24-02-14, 14:30
Χερουργικό/ποδηλατικό update:

Χειρουργήθηκα στον ώμο την περασμένη Τρίτη (αύριο κλείνω 7 μέρες) και είμαι σε καλό δρόμο. Ο καθ. Μαλίζος που με χειρούργησε με παρόρτυνε να ανέβω στο ποδήλατο στις τρεις εβδομάδες (είναι και ο ίδιος ένθερμος ποδηλάτης) αλλά λέω να το πάνω πιο συντηρητικά, γιατί ολίγον φοβάμαι.

Ελπίζω πως στο treking ή στο mountain θα ανέβω τέλη Μαρτίου, αρχές Απριλίου και θα είμαι safe.

Για το κουρσάκι θα πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα (ας πούμε Μάιο) γιατί λόγω της στάσης του σώματος οι ώμοι τρώνε μεγαλύτερα φορτία.

Όλα οκ, λοιπόν!

- - - Updated - - -


Εγώ την έβγαλα με 2 εκδορές στις παλάμες και γρατζουνιές σε αριστερό μηρό κι αγκώνα(κάτω από μπουφάν και τζην). Παραδόξως τόσο το πουπουλένιο μπουφάν όσο και το τζην δεν πάθανε τίποτα πέρα από σκόνισμα!! Μάλλον επειδή δεν σύρθηκα, αλλα την εκτόνωση της κινητικής ενέργειας την "φάγανε" οι παλάμες (που τώρα έχουν από ένα μάτι η κάθε μία :p)


Για αυτό τα γάντια είναι απαραίτητα: όχι μόνο για το κρύο ή τον ιδρώτα, αλλά και για τα πεσίματα.

Mouse Potato
24-02-14, 16:49
Καλή ανάρρωση και στους δύο. Δυστυχώς οι περισσότεροι υποτιμούμε την επικινδυνότητα του ποδηλάτου ειδικά μέσα στην πόλη αλλά όπως αποδεικνύεται τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ άσχημα σε περίπτωση στραβής. Τουλάχιστον ας φοράμε τον απαραίτητο εξοπλισμό.

Tiven
24-02-14, 18:40
Έπεσα και γω το Σάββατο σε μία λακουβάρα και η μπροστινή ζάντα μπήκε μέσα, στράβωσε, έσκασε η σαμπρέλα ότι ναναι έπαθε!!

Εντωμεταξύ το πιστεύω ότι έχω φύλακα άγγελο, πως μετά από αυτό δεν έπεσα είναι τρομερό...30 εκατοστά βάθος είχε εύκολα.
Δεν έπαθα τίποτα αφού δεν έπεσα, βέβαια μετά χτύπησα το καλάμι στο πετάλι (κλασσικά) όπως το πήγα με τα πόδια. :lol:

Περαστικά πιο πάνω στα παιδιά :)

christopheroeo
24-02-14, 19:00
περαστικα σιδερενιος!!


Έπεσα και γω το Σάββατο σε μία λακουβάρα και η μπροστινή ζάντα μπήκε μέσα, στράβωσε, έσκασε η σαμπρέλα ότι ναναι έπαθε!!

Εντωμεταξύ το πιστεύω ότι έχω φύλακα άγγελο, πως μετά από αυτό δεν έπεσα είναι τρομερό...30 εκατοστά βάθος είχε εύκολα.
Δεν έπαθα τίποτα αφού δεν έπεσα, βέβαια μετά χτύπησα το καλάμι στο πετάλι (κλασσικά) όπως το πήγα με τα πόδια. :lol:

Περαστικά πιο πάνω στα παιδιά :)

τι μου θυμησες οπως ειμουνα ανεμελος και ποδηλατουσα χαλαρα σε πεζοδρομο , χαζευοντας στα δεξια μια μελαχρινη!! ξαφνικα χωνεται η ροδα του trekking στο φρεατιο (https://www.google.gr/search?q=%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BF&tbm=isch&imgil=5i72tDavXQN6NM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn2.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcT7GBVp72a5Y1bYRuzCWahnamVKsrWJsDl1cjCNVaUtBnt3jjrUaA%253B660%253B360 %253BcXye_CwXQ-eBcM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fexelixeis.gr%25252Fkoinonia%25252F145-800euro-tha-kataballei-to-dimosio-epeidi-den-katharise-freatio&source=iu&usg=__Yc0biDDJxjMyIhGxE7nBELBy49g%3D&sa=X&ei=rmkLU6nIH4fiywOzs4CYCg&ved=0CEEQ9QEwBQ&biw=1366&bih=624#facrc=_&imgdii=_&imgrc=5i72tDavXQN6NM%253A%3BcXye_CwXQ-eBcM%3Bhttp%253A%252F%252Fimages.exelixeis.gr%252F2013%252F01%252Ffreatio-1.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fexelixeis.gr%252Fkoinonia%252F145-800euro-tha-kataballei-to-dimosio-epeidi-den-katharise-freatio%3B660%3B360) και με σταματησε αποτομα χαχα. ειχε πολυ πλακα το ολο σκηνικο.

Zus
25-02-14, 01:58
Έπεσα και γω το Σάββατο σε μία λακουβάρα και η μπροστινή ζάντα μπήκε μέσα, στράβωσε, έσκασε η σαμπρέλα ότι ναναι έπαθε!!

Εντωμεταξύ το πιστεύω ότι έχω φύλακα άγγελο, πως μετά από αυτό δεν έπεσα είναι τρομερό...30 εκατοστά βάθος είχε εύκολα.
Δεν έπαθα τίποτα αφού δεν έπεσα, βέβαια μετά χτύπησα το καλάμι στο πετάλι (κλασσικά) όπως το πήγα με τα πόδια. :lol:

Περαστικά πιο πάνω στα παιδιά :)

Πριν λίγες μέρες έπεσα και εγώ σε μία λακούβα με λασπόνερα που είχαν συσσωρευτεί από βροχές. Βέβαια αυτή ήταν αρκετά μεγάλη, για την ακρίβεια κάλυπτε όλον τον χωματόδρομο.

Δεν υπήρχε άλλος δρόμος να πάρω, λέω θα περάσω από μέσα, θυμόμουν μάλιστα ότι δεν υπήρχε καν λακούβα στο σημείο αυτό πριν καιρό που είχα περάσει, οπότε φανταζόμουν ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Έλα μου όμως που το σημείο είχε διαβρωθεί από τα νερά και τελικά έφτασαν τα λασπόνερα σχεδόν μέχρι τη μέση του ποδηλάτου. Ευτυχώς είχα πάρει λίγη φόρα γιατί ακόμα εκεί θα ήμουν κολλημένος, με το ζόρι πέρασα. :p

Tiven
25-02-14, 02:05
Φίλε μου εγώ δεν δικαιολογούμαι... Μπροστά αμάξι σχολής οδηγών και η τύπισσα πήγαινε αργά πίσω της ακριβώς εμείς και πίσω μας αμάξια.
Ε δεν πήγαινα όπως πάω όταν είμαι σε μηχανάκι (πίσω από κάποιο τροχό για να καταλαβαίνω τα εμπόδια ευκολότερα) και είχα λιγότερο από δευτερόλεπτο να αντιδράσω!!

HELL_pegaSOS
25-02-14, 04:34
Περίεργο που δεν σου έχει απαντήσει κανείς ως τώρα...Να είσαι σιδερένιος κι αν θες να
ποδηλατήσουμε κάποια στιγμή ενημέρωσε με....;):oneup:


Ευχαριστώ, να είσαι καλά.0

Δεν πονάω.
Ωστόσο έχω τα κόκκινα σημάδια στις παλάμες και δύο μεγάλες μελανιές στον αριστερό μηρό. Μελανιές όμως!
Η σάρκα είχε γίνει μπλε και στο σημείο χτυπήματος είναι κίτρινη.
WTF?

Τελικά το μπλε στο πόδι μου από σήμερα μετατρέπεται σε ξεπλυμμένο κανελλοπορτοκαλοσομόν!


Να επισημάνω ότι οδηγούσα με το δεξί και ψαχνόμουν(κινητά, κλειδιά) με το αριστερό. Ο λόγος που γρατζουνίστηκαν στην επάνω τους όψη οι ταχύτητες και διαλύθηκε το κουδούνι είναι ότι πάτησα την δεξιά μανέτα. Και σε κλάσματα δευτερολέπτου έφυγα με τα μούτρα και προφανώς το ποδήλατο σηκώθηκε από πίσω προς τα μπροστά. Δεν χτύπησα με το κεφάλι κράνος, απλά γιατί είχα χαμηλή ταχύτητα και έβαλα έγκαιρα τα χέρια.


Σημείωση:
Οι πίσω ταχύτητες 1-8 πάνε "λογικά". Η 1 είναι η ελαφριά και όσο ανεβαίνουμε βαρένει το πετάλι.
Στις άλλες όμως (1-3) έγιναν πιο ασαφείς και σταματήσαν να κάνουν "κλακ-κλακ" με την αλλαγή απλά τρίζουν όποτε το θυμηθούν.

nm96027
25-02-14, 12:49
Καλή ανάρρωση και στους δύο. Δυστυχώς οι περισσότεροι υποτιμούμε την επικινδυνότητα του ποδηλάτου ειδικά μέσα στην πόλη αλλά όπως αποδεικνύεται τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ άσχημα σε περίπτωση στραβής. Τουλάχιστον ας φοράμε τον απαραίτητο εξοπλισμό.

Για να είμαστε ακριβείς (και να μην κλαίει και ο alekan από τις τύψεις...), εγώ δεν την έπαθα από το ποδήλατο. Η πτώση μου ήταν συνήθης και σχετικά ήπια. Το ότι έβγαλα των ώμο μου ήταν ασφαλώς αποτέλεσμα της καθεξιν εξάρθρωσης που πάθαινα. Κάποια στιγμή θα τον έβγαζα: στο ποδήλατο, στον δρόμο, στον ύπνο, οπουδήποτε.

megahead13
25-02-14, 13:09
Περαστικά στους τραυματίες :)

alekan
25-02-14, 13:20
Ευχαριστώ, να είσαι καλά.0

Δεν πονάω.
Ωστόσο έχω τα κόκκινα σημάδια στις παλάμες και δύο μεγάλες μελανιές στον αριστερό μηρό. Μελανιές όμως!
Η σάρκα είχε γίνει μπλε και στο σημείο χτυπήματος είναι κίτρινη.
WTF?

Τελικά το μπλε στο πόδι μου από σήμερα μετατρέπεται σε ξεπλυμμένο κανελλοπορτοκαλοσομόν!


Να επισημάνω ότι οδηγούσα με το δεξί και ψαχνόμουν(κινητά, κλειδιά) με το αριστερό. Ο λόγος που γρατζουνίστηκαν στην επάνω τους όψη οι ταχύτητες και διαλύθηκε το κουδούνι είναι ότι πάτησα την δεξιά μανέτα. Και σε κλάσματα δευτερολέπτου έφυγα με τα μούτρα και προφανώς το ποδήλατο σηκώθηκε από πίσω προς τα μπροστά. Δεν χτύπησα με το κεφάλι κράνος, απλά γιατί είχα χαμηλή ταχύτητα και έβαλα έγκαιρα τα χέρια.


Σημείωση:
Οι πίσω ταχύτητες 1-8 πάνε "λογικά". Η 1 είναι η ελαφριά και όσο ανεβαίνουμε βαρένει το πετάλι.
Στις άλλες όμως (1-3) έγιναν πιο ασαφείς και σταματήσαν να κάνουν "κλακ-κλακ" με την αλλαγή απλά τρίζουν όποτε το θυμηθούν.

Περαστικά.
Πήγαινε στον ποδηλατά σου για να σου ρυθμίσει το πίσω ντεραγιέ (αν δεν το έχεις κοπανήσει) και ν'αγοράσεις γαντάκια.

euri
25-02-14, 14:06
Για να είμαστε ακριβείς (και να μην κλαίει και ο alekan από τις τύψεις...), εγώ δεν την έπαθα από το ποδήλατο.

Μπα, άστον να κλαίει, δε θα πάθει τίποτα.

Alekan, ακούς; Εσύ φταις ρε!

Tiven
25-02-14, 14:09
Πόσο πάει μία καινούρια ζάντα ρε παιδιά; Γιατί όλοι μου λένε ότι με ακτινολόγηση φτιάχνουν τα περισσότερα αλλά η ζάντα μου δεν στράβωσε ή απλά έχασε την φόρμα της, μπήκε μέσα (και έξω από την άλλη) στην επιφάνεια που πιάνουν τα τακάκια και δεν νομίζω να διορθώνεται.

Ίσως βέβαια να λέω και βλακείες και να είναι εύκολο :p

alekan
25-02-14, 15:44
Ζάντα; Από...10 έως 1000 € (λέμε τώρα) Πήγαινε στον μάστορά σου και θα σου πεί αυτός αν έρχεται.

HELL_pegaSOS
27-02-14, 17:57
Νουμποερώτηση: Σε όλα τα ποδήλατα, το αριστερό χειριστήριο ταχυτήτων λειτουργέι αντίστροφα από το δεξί?

Εξηγούμαι:
Στο δεξί ανεβάζουμαι με τον πάνω δείκτη και κατεβάζουμαι πιέζοντας τον κάτω μοχλό (γράφει LOW)
Αντίθετα στο αριστερό με τον επάνω δείκτη κατεβάζουμε και με τον κάτω μοχλό ανεβάζουμε(λέει HIGH).

Ποιος ο πρακτικός λόγος να τα έχουν ανάποδα, αν ισχύει για όλα τα ποδήλατα?

ipo
27-02-14, 18:14
Σε όσα ποδήλατα έχω δει έτσι είναι. Γενικά για να πας σε μεγαλύτερο γρανάζι πρέπει να τραβήξεις το συρματόσχοινο, άρα χρειάζεται μοχλός που σπρώχνεις σε μεγάλη διαδρομή κι όχι μοχλός απελευθέρωσης. Όμως πιο μεγάλο γρανάζι πίσω σημαίνει κατέβασμα, ενώ μπροστά ανέβασμα, γι' αυτό υπάρχει η αναντιστοιχία.

Θα με ενδιέφερε κι εμένα ο λόγος για τον οποίο έχει επιλεχθεί ως θέση ισορροπίας του μπροστινού εκτροχιαστή η εσωτερική, ενώ του πίσω εκτροχιαστή η εξωτερική. Από εκεί ξεκινάει η αναντιστοιχία, δηλαδή από τη θέση που το ελατήριο τοποθετεί τον εκτροχιαστή, όταν δεν υπάρχει τάση στο συρματόσχοινο.

alekan
27-02-14, 18:19
Στο δισκοβραχίωνα, όταν "κατεβάζεις" ταχύτητα, μικραίνει το γρανάζι, ένω στην κασέτα/ελεύθερο, όταν κατεβάζεις, μεγαλώνει το γρανάζι. "Ανάποδη" λειτουργία δηλαδή.

ipo
27-02-14, 18:26
Στο δισκοβραχίωνα, όταν "κατεβάζεις" ταχύτητα, μικραίνει το γρανάζι, ένω στην κασέτα/ελεύθερο, όταν κατεβάζεις, μεγαλώνει το γρανάζι. "Ανάποδη" λειτουργία δηλαδή.
Γνωστό αυτό σε εμάς που έχουμε χρόνια ποδήλατο με ταχύτητες. Το θεωρούμε δεδομένο. Το θέμα είναι γιατί συμβαίνει; Γιατί δηλαδή να πρέπει να τεντώσεις το συρματόσχοινο για να πας σε μεγαλύτερο γρανάζι; Θα μπορούσε κάλλιστα να συμβαίνει το αντίθετο. Είναι καθαρά θέμα διάταξης του ελατηρίου που ορίζει τη θέση του εκτροχιαστή. Αν αφήσεις τον εκτροχιαστή χωρίς συρματόσχοινο, τότε αυτός πάει προς το μικρό γρανάζι. Θα μπορούσε να γίνεται το ανάποδο, αν το επέλεγε ο κατασκευαστής.

alekan
27-02-14, 18:39
Προφανέστατα δεν είναι θέμα προτίμησης "γιατί έτσι μου άρεσε" των κατασκευαστών. Δεν γνωρίζω να σου πω ακριβώς τους λόγους, αλλά μάλλον θα έχει να κάνει καθαρά με θέματα πρακτικότητας και απλότητας. Ίσως διαβάζοντας τα άρθρα του Sheldon Brown ή άλλα, με την ιστορία των ντεραγιέ, βρεις κάποια ικανοποιητική απάντηση.
Ένα ωραίο πχ είναι εδώ, με μπόλικα λινκ στο τέλος
http://theinquisition.eu/wordpress/2011/history/the-derailleur/

ipo
27-02-14, 19:05
Εννοείται ότι δεν υποτιμώ τους μηχανικούς που σχεδίασαν το σύστημα. Απλά τονίζω ότι αυτό που εμείς θεωρούμε δεδομένο, θα μπορούσε να είναι ανάποδα, αλλά κάποιος το σχεδίασε με τον τρόπο που ξέρουμε, έχοντας προφανώς τους λόγους του.

Ο Πήγασος εξέφρασε μία εύλογη απορία για κάτι που πολλοί ποδηλάτες δέχονται ως δεδομένο.

tsigarid
28-02-14, 01:11
Αν το ελατήριό σου δεν δουλεύει καλά, το να πας σε μικρότερο γρανάζι είναι κίνηση που δεν θέλει πολύ δύναμη, κίνηση την οποία και ένα χαλαρό ελατήριο μπορεί να καταφέρει. Για να πας σε μεγαλύτερο γρανάζι θέλει σπρώξιμο, άρα πρέπει να βοηθήσεις με το χέρι, ή να ελπίζεις ότι το ελατήριό σου είναι αρκετά δυνατό.

ipo
28-02-14, 01:34
Αν το ελατήριό σου δεν δουλεύει καλά, το να πας σε μικρότερο γρανάζι είναι κίνηση που δεν θέλει πολύ δύναμη, κίνηση την οποία και ένα χαλαρό ελατήριο μπορεί να καταφέρει. Για να πας σε μεγαλύτερο γρανάζι θέλει σπρώξιμο, άρα πρέπει να βοηθήσεις με το χέρι, ή να ελπίζεις ότι το ελατήριό σου είναι αρκετά δυνατό.
Χωρίς να είμαι βέβαιος, νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει. Η παραπάνω άποψη πιθανώς προκύπτει από το γεγονός ότι έχεις συνηθίσει εμπειρικά την ύπαρξη του ελατηρίου που αντιστέκεται στο χέρι σου (ή στο μοχλό) όταν πας να αλλάξεις γρανάζι σε μεγαλύτερο και διευκολύνει την κίνηση όταν αλλάζεις σε μικρότερο. Δηλαδή, αν το ελατήριο ήταν ανάποδο τοποθετημένο, θα είχες αποκτήσει αντίθετη άποψη.

Ο εκτροχιαστής απλώς κινεί την αλυσίδα πιο δίπλα και τα γρανάζια αναλαμβάνουν να τη μαγκώσουν. Πράγματι, σε μεγαλύτερο γρανάζι, κατά το μάγκωμα χρειάζεται περισσότερη δύναμη (όμως στο πετάλι, όχι στο μοχλό), επειδή πρέπει να υπερνικηθεί το δεύτερο ελατήριο που έχει ο οπίσθιος εκτροχιαστής, το οποίο κρατάει την αλυσίδα τεντωμένη. Αλλά αυτό δεν επηρεάζει την ευκολία κίνησης του εκτροχιαστή δεξιά-αριστερά. Το ίδιο εύκολα μετακινείται 1 cm δεξιά ή 1 cm αριστερά.

tsigarid
28-02-14, 02:28
Όταν αλλάζεις ταχύτητα χρειάζεται λιγότερη δύναμη στα πετάλια, όχι περισσότερη, για να μη ζορίζεται η αλυσίδα τις λίγες στιγμές που είναι άσχημα τοποθετημένη στα γρανάζια. Συμφωνώ ότι αν το ελατήριο ήταν ανάποδα θα είχαμε διαφορετική αίσθηση, αλλά τότε το ελατήριο θα βοηθούσε την κίνηση προς το μεγάλο γρανάζι, άρα θα πίεζε προς τη "δύσκολη" κατεύθυνση της αλυσίδας χωρίς ο ποδηλάτης να καταλαβαίνει τη δυσκολία της κίνησης (συγκριτικά με την κίνηση προς μικρότερο γρανάζι). Το να νιώθεις ότι κάνεις κάτι σχετικά δύσκολο, βοηθάει στο να προσέχεις και να το κάνεις σωστά. Μη νομίζεις ότι έχω διαβάσει τίποτα για αυτά, την άποψή μου λέω από εμπειρία.

ipo
28-02-14, 05:54
Ούτε εγώ γνωρίζω, απλά μου αρέσει που το ψάχνουμε. :)

Όταν λέω "χρειάζεται περισσότερη δύναμη" δεν εννοώ σε σχέση με όταν κάνουμε πετάλι με μία ταχύτητα. Εννοώ ότι χρειάζεται λίγη περισσότερη διαμήκη δύναμη η αλυσίδα για την αλλαγή προς το μεγαλύτερο γρανάζι, σε σχέση με όταν αλλάζει προς μικρότερο γρανάζι. Εννοείται ότι στην αλλαγή δεν βάζουμε πίεση.

Το θέμα μας όμως είναι η εγκάρσια δύναμη, που ασκείται από τους μοχλούς αλλαγής, μέσω του συρματόσχοινου. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η εντύπωσή σου επηρεάζεται από το ίδιο το ελατήριο που αντιστέκεται. Αν υποθετικά αφαιρούσες το ελατήριο του εκτροχιαστή, πιστεύω ότι θα ήθελες την ίδια εγκάρσια (ως προς την αλυσίδα) δύναμη στο χέρι για να μετακινήσεις τον εκτροχιαστή προς μεγαλύτερο ή μικρότερο γρανάζι.

nm96027
18-03-14, 16:33
O καθένας το δικό του καημό και εγώ τον δικό μου:

Μετά από δύο μήνες και μία εβδομάδα από την πτώση με το κουρσάκι (υπαίτιος: alekan) και την εγχείριση που μεσολάβησε πριν ακριβώς ένα μήνα, το προσεχές ΣΚ θα ξανανέβω σε ποδήλατο.

Επιλέγω να το κάνω με προσοχή, οπότε η απόπειρα περιλαμβάνει το mountain που έχω στο χωριό (giant terrago) και μικρές προσεκτικές βόλτες. Ακόμα δεν μπορώ να ρισκάρω πιθανή πτώση, συν του ότι έχω μία σχετική φοβία πλέον.

Αυτα! Θα σας ανεβάσω φωτογραφίες από το χωριό (Καιμκατσαλάν) από Δευτέρα.

alekan
18-03-14, 16:54
Πάει, σε κατέστρεψα εντελώς!

nm96027
18-03-14, 17:22
Πάει, σε κατέστρεψα εντελώς!

Το καλοκαίρι λέω να πάω Πύλο με το ποδήλατο. Ετοιμάσου!

Εννοώ ποδηλατώντας.

alekan
18-03-14, 17:23
Αθήνα-Πύλο;;;
Δεν σε συμφέρει από τη μεριά μου :p

daywalker06
09-04-14, 14:15
Καλησπέρα στην παρέα, Θελω να παρω ποδήλατο στην αδερφή μου μεχρι 300-350 ευρώ, ειναι σε νησι οποτε θα θελει και για χώμα, άσφαλτο, έχετε να προτείνεται κάποιο? θα με διευκόλυνε και μαγαζί για online παραγγελία. (επειδη θα το παιρνω και εγώ καποιες φορες :oops: να μην ειναι με καλαθάκια και ροζάκια
Οποια βοήθεια ευπρόσδεκτη :worthy:

costa
10-04-14, 00:14
Καλησπέρα στην παρέα, Θελω να παρω ποδήλατο στην αδερφή μου μεχρι 300-350 ευρώ, ειναι σε νησι οποτε θα θελει και για χώμα, άσφαλτο, έχετε να προτείνεται κάποιο? θα με διευκόλυνε και μαγαζί για online παραγγελία. (επειδη θα το παιρνω και εγώ καποιες φορες :oops: να μην ειναι με καλαθάκια και ροζάκια
Οποια βοήθεια ευπρόσδεκτη :worthy:

Μάλλον ψαχνεις για καποιο τρεκινγκ ποδηλατο ,το πρώτο που μου ερχετε στο μυαλό σε αυτα τα χρήματα πανω κατω ειναι το KTM MANHATTAN http://www.motobyron.gr/shop/motobyron/index.php? a_frdf_323xs_c_azs=%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%82&a_frdf_323_ca=%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%91&aaw_frdf_32cv3_gfr32ca=aaw_frdf_32cv3_gfr32ca&a_frdf_3fdi2df3_ca=1633 (http://www.motobyron.gr/shop/motobyron/index.php?a_frdf_323xs_c_azs=%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%82&a_frdf_323_ca=%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%91&aaw_frdf_32cv3_gfr32ca=aaw_frdf_32cv3_gfr32ca&a_frdf_3fdi2df3_ca=1633) σε καποιο αλλο κατάστημα μπορει να το βρεις και σε αλλο χρώμα ,βγαίνει σε διάφορα.
Παρομοιο με το ktm ειναι και το MERIDA CROSSWAY 20V http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-off-road-bikes/merida-crossway-20v.html http://www.action-bikes.gr/merida-crossway-20v.html τίμιο ποδήλατο για τα λεφτα του ,κατι αρκετα καλύτερο νομίζω οτι δεν μπορείς να βρεις σε αυτα τα λεφτα.

daywalker06
11-04-14, 20:27
Ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις, κοιτούσα ποδήλατα με 26" τροχό

Νikosanagn
16-05-14, 20:22
Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για τρέξιμο-ποδήλατο, κατέβασα το strava και είναι καταπληκτικό, πολύ ευχρηστο λιτό κλπ, αλλά παρατήρησα οτι έχει ενα θέμα με το υψόμετρο και δεν ξέρω τι ευθύνεται μου εβγαλε π.χ. οτι το μέγιστο υψόμετρο ήταν 217 μέτρα ενώ στην πραγματικότητα ήταν πάνω απο 600.

double post it is :p

tsigarid
16-05-14, 20:25
Endomondo, και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Φανερός Πράκτωρ
16-05-14, 22:19
έχετε κάνει μεγάλο ταξίδι με το ποδήλατο; Δηλαδή π.χ. 1000 km; Προφανώς με αρκετές στάσεις και σε πολλές μέρες (π.χ. 15 μέρες).
Σκέφτομαι να γυρίσω από Παρίσι Αθήνα με ποδήλατο (το ξέρω, είναι ανωμαλία). Δηλαδή να κάνω με ποδήλατο το Παρίσι, Βενετία. Μετά να πάρω το πλοίο μέχρι Πάτρα και μετά πάλι με ποδήλατο μέχρι Αθήνα. Είμαι σίγουρος ότι δεν θα την παλέψω αλλά σαν ιδέα μου αρέσει πάρα πολύ.

tsigarid
16-05-14, 22:22
έχετε κάνει μεγάλο ταξίδι με το ποδήλατο; Δηλαδή π.χ. 1000 km; Προφανώς με αρκετές στάσεις και σε πολλές μέρες (π.χ. 15 μέρες).
Σκέφτομαι να γυρίσω από Παρίσι Αθήνα με ποδήλατο. Δηλαδή να κάνω με ποδήλατο το Παρίσι, Βενετία. Μετά να πάρω το πλοίο μέχρι Πάτρα και μετά πάλι με ποδήλατο μέχρι Αθήνα. Είμαι σίγουρος ότι δεν θα την παλέψω αλλά σαν ιδέα μου αρέσει πάρα πολύ.

Είναι φανταστική ιδέα, αλλά δεν έχω βρει παρέα να κάνω κάτι τέτοιο. Ένας φίλος μου έχει κάνει ~300km σε μία βδομάδα, και μου είπε ότι μετά από 3-4 μέρες πονάει ο κώλος σου - και είχε καλή σέλα και ρούχο με ενίσχυση!

Από τι δρόμους θα πας ξέρεις; Εννοείται δεν παίζει εθνική, και συχνά δεν παίζουν και επαρχιακοί δρόμοι. Θέλει πολύ καλή σχεδίαση, και αν δεν ξέρεις τους δρόμους είναι λίγο τζόγος.

Φανερός Πράκτωρ
16-05-14, 22:29
Garmin Edge® Touring (https://buy.garmin.com/en-GB/GB/sports/cycling/edge-touring/prod134596.html)


https://www.youtube.com/watch?v=MA9V1M2ikqs

- - - Updated - - -

εμένα με κρατάει το ότι δεν θα έχω παρέα. Όχι για κινδύνους αλλά για το αν τύχει τίποτα στο ποδήλατο αλλά και για το θέμα συντροφιάς για να περνάει η ώρα.

tsigarid
16-05-14, 22:54
Garmin Edge® Touring (https://buy.garmin.com/en-GB/GB/sports/cycling/edge-touring/prod134596.html)


https://www.youtube.com/watch?v=MA9V1M2ikqs

- - - Updated - - -

εμένα με κρατάει το ότι δεν θα έχω παρέα. Όχι για κινδύνους αλλά για το αν τύχει τίποτα στο ποδήλατο αλλά και για το θέμα συντροφιάς για να περνάει η ώρα.

Ας ζούσαμε στην ίδια ήπειρο, να δεις για πότε θα έβρισκες παρέα!

alekan
17-05-14, 00:06
http://koliri84.blogspot.gr/2013/05/amsterdam-venice_6.html


Με το 29άρι σου πάντως, χλωμότατο σε κόβω.;)

Φανερός Πράκτωρ
17-05-14, 00:23
επειδή δεν είναι κούρσα; Νομίζω ότι ο αναβάτης είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση από το ποδήλατο :p

- - - Updated - - -

υγ: πάντως έχω ασφάλτινα λάστιχα

Νikosanagn
17-05-14, 06:21
Xωρίς παρέα μην το κάνεις απλά...

alekan
17-05-14, 08:10
επειδή δεν είναι κούρσα; Νομίζω ότι ο αναβάτης είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση από το ποδήλατο :p

- - - Updated - - -

υγ: πάντως έχω ασφάλτινα λάστιχα
Βασικά για τέτοιες καταστάσεις, ούτε η κούρσα ειναι ιδανική. Θες ποδήλατο τουρισμού καλύτερα.

Για τον αναβάτη, δεν σχολιάζω :whistle:

ipo
17-05-14, 14:07
Πέρσι είχαν περάσει εβδομάδες που έκανα 300 χιλιόμετρα και συνολικά 1000 χιλιόμετρα το μήνα. Αν προπονηθείς προοδευτικά συνηθίζεις σε πολλά. Ούτε κούραση νιώθεις με 100 χιλιόμετρα, ούτε οι ανηφόρες σε καταβάλουν, ούτε η σέλα. Αν το αφήσεις, φυσικά ξεσυνηθίζεις. Τώρα κάνω 40 χιλιόμετρα και νιώθω όπως όταν έκανα πέρσι 120 χιλιόμετρα. Αν δώσουμε την ευκαιρία στον οργανισμό μας να προσαρμοστεί, μπορούμε να κάνουμε πολλά, διαφορετικά κινδυνεύουμε να τραυματιστούμε.

Η παρέα χρειάζεται για να περνάνε πιο ευχάριστα οι ώρες, αλλά και για ασφάλεια. Ακόμα και εντός Αττικής, σπάνια κάνω διαδρομές μόνος μου άνω των 2 ωρών, γιατί βαριέμαι. Με παρέα περνάνε εύκολα τα 6ωρα.

Νikosanagn
17-05-14, 16:36
Είναι πολύ σημαντικό να έχεις παρέα και για να περνάει η ώρα και για λόγους ασφαλείας, εγώ είχα κάνει μόνος μου το tour d' Atene και είχα καταλήξει κάπου στις 6 - 7 η ώρα στην Βαρυμπόμπη!(μένω Άλιμο) μόνος μου, με ένα γόνατο υπό διάλυση αν πάθαινα κάτι να δω τι θα έκανα.

tsigarid
18-05-14, 01:27
Παρέα = ασφάλεια, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς, ειδικά σε μέρη που μπορεί να μη βλέπεις άνθρωπο για χιλιόμετρα.

- - - Updated - - -

addendum: και που μπορεί να μην έχει σήμα το κινητό!!!

megahead13
18-05-14, 02:09
http://www.youtube.com/watch?v=uVmIQTNxCTA

Πέρσι συνάδελφος ξεκίνησε από το Kent (νοτιο-ανατολική Αγγλία για όσους δε γνωρίζουν) και έφτασε στο βορειότερο άκρο της Σκωτίας. Ήταν με άλλον έναν. Χρειάστηκαν 2 βδομάδες...

Φανερός Πράκτωρ
18-05-14, 11:41
χμμ... εσύ δεν είσαι μακρυά από Παρίσι. 2 ώρες δρόμος με το eurostar... :)
Με το ίδιο σκεπτικό μπορώ να πάρω το TGV από Παρίσι για Ζυρίχη (κανένα 4ωρο είναι) και να ρίξω την απόσταση στο μισό... Χμ...

- - - Updated - - -

υγ: το βίντεο ήταν εξαιρετικό!!! :respekt: :respekt: :respekt:

tsigarid
06-06-14, 21:50
Το παν με το ποδήλατο είναι να έχεις κίνητρο. Κάτι σαν τον γάιδαρο με το καρότο. :whistle:
140519

Νikosanagn
06-06-14, 21:52
Πολύ κάτω δεν είναι αριστερή μανέτα του φρένου;

Φανερός Πράκτωρ
06-06-14, 22:22
Πολύ κάτω δεν είναι αριστερή μανέτα του φρένου;

η ποια; :p

frap
06-06-14, 22:35
Είναι φορές που εύχεται κανείς να είχε γεννηθεί σέλα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.