PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110

Φανερός Πράκτωρ
08-08-14, 11:00
Πέρασε με κόκκινο η καρ@@@@ και σου 'κανε και πλακίτσα που περίμενες εεε;

Νόμιζε ότι ήμουν Γερμανός... Την πρόλαβα όμως στο επόμενο φανάρι...

vamvakoolas
08-08-14, 17:33
αντιγραφω απο το φορουμ των "ΠΡΟ"

Για οσους ξεμπαρκους ξεμειναν στην Αθηνα και θελουν να κανουν βολτα με χλμ προτεινω

Αθηνα (καλλιμαρμαρο)->κηφισσιας->Σταματα->Φραγμα->Σχινιας->Λεωφ Μαραθωνος->Σταυρος

Ρυθμος 20-30 χλμ/ωρα με τη προοπτικη η μεση να βγει 25

Σταση μια μικρη στο φραγμα (ανασυγκροτηση) και Σχινια

Ωρα εκκινησης Καλλιμαρμαρο 8 το πρωι τη κυριακη (και για λογους κινησης με τα αυτοκινητα αλλα και για νωρις επιστροφη)

ΑΝ καποιος εχει αποριες το ιμεηλ μου ειναι το νικ μου στο τζιμαιλ

megahead13
09-08-14, 22:06
Είδατε το καπάκι της βαλβίδας του πίσω τροχού, που είναι σαν μικρή μπάλα μπάσκετ;
εεεεμ... όχι :p

tzelen
13-08-14, 12:33
Και εκεί που περίμενα να πρασινίσει το φανάρι... Τι βλέπω απέναντι;;;

142718
:p

Τί σχέση έχει η συγκεκριμένη ανάρτηση φωτογραφίας με το παρόν νήμα; Δεν βλέπω κάποιο ποδήλατο

:p

Φανερός Πράκτωρ
13-08-14, 15:17
Δεν βλέπω κάποιο ποδήλατο :p

Καλά, δεν έγινε και τίποτα. Εδώ ο άλλος είδε μπάλα μπάσκετ :p

ipo
13-08-14, 15:18
Αχχχμμμ!

Φανερός Πράκτωρ
29-08-14, 11:42
Alekan, σε βλέπω αργά. Τελικά πήρα αυτή http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&alt=web&id=301251884855 στα 4 ευρώ (με αποστολή μέσα). Το καλό είναι ότι θα χωράει και την extra μπαταρία και μερικά ψιλολοιδια ακόμα


Πολύ καλή! Όταν φτάσει πες αν είσαι ευχαριστημένος, να την τσιμπήσω και εγώ. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι αν μπορείς να χρησιμοποιείς την οθόνη αφής πάνω από το προστατευτικό κάλυμμα.


Το σημαντικό θα είναι να μπορείς να ξεκλειδώνεις το τηλέφωνο για να δεις τον χάρτη εν κινήσει. Αν πρέπει να το βγάζεις έξω, άντε γεια.

Ήρθε πριν μερικές μέρες. Σαν τσάντα είναι μέτρια προς καλή θα έλεγα. Για τα λεφτά της (4 ευρώ με μεταφορικά) είναι εξαιρετική.
Δοκίμασα πρόχειρα να βάλω το κινητό μέσα και το touchscreen δουλεύει μια χαρά με το πλαστικό της θήκης. Δεν ασχολήθηκα πολύ και θα σου πω περισσότερα όταν την χρησιμοποιήσω σε βόλτα. Πάντως με μια πρόχειρη ματιά χωράει το κινητό (+ extra μπαταρία), την canon eos m μου αλλά και λεφτά (λογικά και κλειδιά).

tsigarid
29-08-14, 12:59
Καλά από που ερχόταν και έκανε ένα μήνα; Ευχαριστώ που με θυμήθηκες! Το ότι παίζει πάνω από το πλαστικό είναι πολύ σημαντικό, ίσως να ψηθώ να την τσιμπήσω και εγώ αν είσαι ευχαριστημένος σε πραγματικές συνθήκες χρήσης :)

Φανερός Πράκτωρ
30-08-14, 23:52
105 σχετικά περιπετειώδη χιλιόμετρα σήμερα. Περισσότερα αύριο.

- - - Updated - - -

143461
143462

ipo
30-08-14, 23:56
Φοβερός ουρανός και τοπία!

raspoutiv
31-08-14, 00:14
σιγά τα τοπία. σαν την Χαλκιδική δεν έχει

Φανερός Πράκτωρ
31-08-14, 11:25
ωχ ωχ Θεσσαλονικιός detected!!

Λοιπόν ήταν μια ωραία βόλτα αν και ο προορισμός δεν ήταν εξαιρετικός (φωτό από την προβλήτα παραπάνω). Νομίζω ότι αν είχα λίγο χρόνο θα έβλεπα και άλλα πράγματα πιο ωραία στη λίμνη που πήγα αλλά ήταν 7 η ώρα και είχα να κάνω 50 χιλιόμετρα για να γυρίσω σπίτι. Οπότε...

Κατά τα άλλα η διαδρομή ήταν σε δρόμο αλλά και χωματόδρομους όπως τους παρακάτω:
143473

143474

Τα λάστιχα, αν και το ποδήλατο το έκανα touring, δεν είπαν τίποτα και δεν είχα κανένα σκάσιμο.

Βέβαια είχα άλλα προβλήματα μια που γενικότερα και εγώ αλλά και το ποδήλατο τα είδαμε σχετικά όλα...
1) Έφτασα κομμάτια μια που δεν έχω ξανακάνει 100+ χιλιόμετρα μέσα σε 1 μέρα. Πονούσαν πλάτη, πόδια, παλάμες...

2) Το μπροστά derailleur δυστυχώς παραδίδει πνεύμα. Μου βγήκε η αλυσίδα 4 -5 φορές. Συνέβαινε όταν πήγαινα από το μικρό μπροστά γρανάζι, στο μεσαίο και δεν ήταν σωστό/πλήρες το ανέβασμα. Εκεί τα έβλεπε όλα και ενώ πήγαινε να ανέβει στο μεσαίο έπεφτε κάτω από το μικρό. Ίσως και να συνέβαινε όταν κατέβαζα ταχύτητα από το μοχλό μετά το αποτυχημένο ανέβασμα μια που το χειριστήριο πίστευε ότι ήμουν στο μεσαίο ενώ ήμουν στο μικρό και η αλυσίδα προσπαθούσε να ανέβει. Τι φταίει; Δε μου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Να σημειώσω ότι τα όρια για το μέχρι που φτάνει το derailleur στο μικρό γρανάζι ήταν σωστά ρυθμισμένα. Επιπλέον παρατήρησα ότι η μικρή βίδα μπροστά που ρυθμίζει το πάνω όριο του derailleur δεν είχε καμία επίπτωση στη πάνω θέση του derailleur. Μήπως το καλώδιο θέλει σφίξιμο; Μπορεί και να το πείραξε που πέρασα τα λουριά από ένα από τα τσαντάκια κάτω από ένα από τα συρματόσχοινα αλλά αμφιβάλλω.

3) Άρχισα να ακούω έναν θόρυβο από καουτσούκ στο πεταλάρισμα μετά τα μέσα της διαδρομής. Μάλλον κάποιο από τα cleats ψιλοξεβιδώθηκε από τα παπούτσια. Θα το κοιτάξω...

4) Το κινητό που χρησιμεύει σαν GPS navigation και καταγραφέας θέσης (endomondo) κλπ έμεινε από μπαταρία. Το ίδιο και η εφεδρική μπαταρία που είχα μαζί μου. Με λίγα λόγια στα 10-15 χιλιόμετρα από το σπίτι δεν ήξερα που ήμουν/που πάω ακριβώς. Έπρεπε να βρω ανθρώπους να με στείλουν σε κάποιο γνωστό σημείο και από εκεί να γυρίσω. Είμαι σίγουρος ότι έκανα έτσι τουλάχιστον 5+ χιλιόμετρα παραπάνω και δεν είναι το καλύτερο όταν καταρρέεις. Έχετε να προτείνετε κάποιο φθηνό & μεγάλο battery bank;

5) Σαν σωστός τσολιάς δεν είχα νερό ούτε τροφή μαζί μου. Την έβγαλα με νεράκια από ψιλικατζίδικα και 2 παγωτά. Ευτυχώς το παγούρι έρχεται. Ίσως να θέλω και δεύτερο με τέτοιες αποστάσεις και με την τιμή του νερού στη Γερμανία...

tsigarid
31-08-14, 11:32
Πόσες ώρες σου πήρε και έμεινες από μπαταρία; Εγώ ξεκινώντας με τέρμα φορτισμένο κινητό μετά από 6-7 ώρες αντέχει ακόμα.

Τιπ: ενεργοποίησε το battery saving στα options του endomondo, αν δεν το έχεις κάνει ακόμα. Ίδια ακρίβεια GPS, απλά στέλνει πολύ πιο σπάνια δεδομένα στο ίντερνετ.

frap
31-08-14, 11:46
Battery pack;
Δε μπορεί ρε παιδιά, όλο και κάποιος κινέζος θα έχει βγάλει δυναμό με έξοδο USB...

tsigarid
31-08-14, 11:48
Υπάρχει φορτιστής για iPhone, αλλά οτιδήποτε με τη μορφή δυναμό απαιτεί παραπάνω ενέργεια από τον ποδηλάτη, δεν είναι πάντα καλή ιδέα, ειδικά σε τεράστιες διαδρομές.

frap
31-08-14, 11:56
Ε, δε λέω να το έχεις κομπλαρισμένο συνεχώς :)
Άμα βλέπεις πως μένεις πετάλι 10-20 λεπτά στον αέρα όταν κάνεις στάση να πάρει λίγο φορτίο η μπαταρία. Ή (δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι) το βάζεις κάθε τόσο εν κινήσει σε κατηφόρες - ισιάδες.

Φανερός Πράκτωρ
31-08-14, 12:08
Πόσες ώρες σου πήρε και έμεινες από μπαταρία; Εγώ ξεκινώντας με τέρμα φορτισμένο κινητό μετά από 6-7 ώρες αντέχει ακόμα.

Τιπ: ενεργοποίησε το battery saving στα options του endomondo, αν δεν το έχεις κάνει ακόμα. Ίδια ακρίβεια GPS, απλά στέλνει πολύ πιο σπάνια δεδομένα στο ίντερνετ.

Αρχικά είχα τέρμα το brightness και συνέχεια ανοιχτή την οθόνη μια που ήμουν σίγουρος ότι έχω αρκετή μπαταρία (για να το βλέπω τη μέρα μέσα από τη θήκη που λέγαμε). Έτσι έχασα μπόλικη μπαταρία.

Το γαμ$%&νο endomondo αφού έληξε το premium month που είχα πληρώσει, μου έκλεισε από ότι βλέπω το low power και άλλα fauteres.
Tώρα μου ζητάει 4,5 για να τα ξαναενεργοποιήσει και να σταματήσει να μου ρίχνει διαφημίσεις (μια και έξω) ή να γίνω premium που είναι άχρηστο στην ποδηλασία...!!!
Τι γύφτοι. Λες και δεν έφτασαν τα 3+ ευρώ τσάμπα που πλήρωσα για έναν άχρηστο μήνα premium

Όχι όχι δυναμό :p Όχι αντίσταση. Καλύτερα 100 γραμμάρια παραπάνω. :)

- - - Updated - - -

Πχ για battery bank το παρακάτω δείχνει συμπαθητικό (νομίζω ότι το συζητούσαν τα παιδιά εδώ στο thread για τα κινέζικα) αν και και η διπλάσια χωρητικότητα δε θα με χάλαγε (π.χ. 15000mAh με 20000mAh). Θα ήθελα κάτι δοκιμασμένο σχετικά αν γίνεται.

http://www.mi.com/sg/mipowerbank10400/

υγ: πέρα από το endomondo που έπαιζε σε full power (και με διαφημίσεις παρακαλώ), είχα και το google maps για navigation

alekan
31-08-14, 19:52
Είπανε του Πράκτωρ να ποδηλατίσει κι αυτός...ξεπεταλιάστηκε :p

Το 29άρι τι το έκανες;;

Φανερός Πράκτωρ
31-08-14, 21:35
Με ζηλεύετε και με φθονείτε επειδή είμαι φιτ (γκουχ γκουχ :p) :lol:
Το άλλο είναι σε αποθήκη στο Παρίσι.

raspoutiv
31-08-14, 21:51
Με ζηλεύετε και με φθονείτε επειδή είμαι φιτ (γκουχ γκουχ :p) :lol:
Το άλλο είναι σε αποθήκη στο Παρίσι.

σιγά που ζηλεύουμε τις τραχανοπλαγιές και τα βαλανιδοδάση που σεργιανάς. εδώ χαλαρά κατηφορίζουμε παραλία, μπανάκι, καφεδάκι και νεράκι άφθονο, και στην επιστροφή κάνουμε πετάλι πηγαίνοντας από beachόμπαρο σε beachόμπαρο για να μπανιστίρι μέχρι τελικής πτώσης. έχουμε και τυχερά τώρα με τίποτα ποδηλάτισες με μπικίνι
φώτο δεν ανεβάζουμε για να μη ζηλεύεις ούτε διαδρομές λέμε για να μη μαζευτούνε και τα άλλα τα λιγούρια

στο Παρίσι έχεις κρατημένη αποθήκη; πολύ large μου ακούγεται. real estate στην πόλη του φωτός;

Φανερός Πράκτωρ
31-08-14, 22:20
Ε είναι δίπλα στην πόλη για να μην πληρώνουμε και πάρα πολύ.
Μπάι δε γουέι. Το θυμάστε το single speed; Μόλις έφυγε στα 200 ευρώ...
pas mal, ε;

raspoutiv
31-08-14, 22:49
Ε είναι δίπλα στην πόλη για να μην πληρώνουμε και πάρα πολύ.
Μπάι δε γουέι. Το θυμάστε το single speed; Μόλις έφυγε στα 200 ευρώ...
pas mal, ε;

χαχαχαχα
έλα ρε θηρίο. εσύ έβγαλες κιόλας. διπλά λεφτά το πούλησες! και μετά λένε συμφέρει να αγοράζεις στο ebay
με το κατοστάρικο νοικιάζεις την αποθήκη στο Παρίσι για άλλο 1 μήνα. :p
το ebay πόσο σου κράτησε;

Φανερός Πράκτωρ
31-08-14, 23:20
το ebay πόσο σου κράτησε;

Εννοείς πόσο κράτησε η αγγελία; Αν ναι, 1 βδομάδα.
Δεν είναι ακριβώς 200 μια που 20 τα παίρνει η ebay για την "εξυπηρέτηση" και του έκανα και σκόντο 10 ακόμα για τα πετάλια μια που βλέπω να τα αλλάζει σύντομα (τα λάδωσα και σταμάτησαν το τσικι τσίκι αλλά δεν βλέπω να πάνε και πολύ μακρυά).

Με λίγα λόγια το αγόρασα 100 και πήρα πίσω τώρα 170 ενώ το trek έκανε 250.
Η είναι σαν να πήρα το trek 180. Ρε μήπως να αφήσω την πληροφορική και να αρχίσω τις αγοραπωλησίες :p :lol:

raspoutiv
31-08-14, 23:28
Εννοείς πόσο κράτησε η αγγελία; Αν ναι, 1 βδομάδα.
Δεν είναι ακριβώς 200 μια που 20 τα παίρνει η ebay για την "εξυπηρέτηση" και του έκανα και σκόντο 10 ακόμα για τα πετάλια μια που βλέπω να τα αλλάζει σύντομα (τα λάδωσα και σταμάτησαν το τσικι τσίκι αλλά δεν βλέπω να πάνε και πολύ μακρυά).

Με λίγα λόγια το αγόρασα 100 και πήρα πίσω τώρα 170 ενώ το trek έκανε 250.
Η είναι σαν να πήρα το trek 180. Ρε μήπως να αφήσω την πληροφορική και να αρχίσω τις αγοραπωλησίες :p :lol:

για το ποσοστό του ebay ρώταγα. ok, καλοφάγωτα ;)

κάνε άλλη μια δοκιμή να πουλήσεις τίποτα που λες. καλά σου πάει. ίσως να σαι σε λάθος τομέα

tsigarid
01-09-14, 14:57
σιγά που ζηλεύουμε τις τραχανοπλαγιές και τα βαλανιδοδάση που σεργιανάς. εδώ χαλαρά κατηφορίζουμε παραλία, μπανάκι, καφεδάκι και νεράκι άφθονο, και στην επιστροφή κάνουμε πετάλι πηγαίνοντας από beachόμπαρο σε beachόμπαρο για να μπανιστίρι μέχρι τελικής πτώσης. έχουμε και τυχερά τώρα με τίποτα ποδηλάτισες με μπικίνι
φώτο δεν ανεβάζουμε για να μη ζηλεύεις ούτε διαδρομές λέμε για να μη μαζευτούνε και τα άλλα τα λιγούρια

στο Παρίσι έχεις κρατημένη αποθήκη; πολύ large μου ακούγεται. real estate στην πόλη του φωτός;

Να προσθέσω ότι πάμε για μπανάκια 2 φορές την ημέρα (ναι, διακοπές στην πατρίδα είμαι) και δεν έχουμε ανάψει ακόμα καλοριφέρ :p

Φανερός Πράκτωρ
06-09-14, 17:21
Μόλις τελείωσα από ένα γενναίο γενικό πλύσιμο αλλά και ρύθμισμα μπροστά και πίσω derailleur. Το πίσω ήθελε ψιλοπράγματα, αλλά το μπροστά το έλυσα σχεδόν όλο, ρύθμισα ύψος, γωνία, ένταση καλωδίου και όρια. Παρατήρησα ότι ενώ έπαιζα με το πάνω (?) όριο (η βίδα που ρυθμίζει τα όρια του πάνω γραναζιού) έπρεπε να τραβήξω το derailleur με το χέρι για να μπορέσει να φτάσει στα όρια του (δλδ να πάει να βγει η αλυσίδα). Αφού το έκανα μια φορά μετά καταλάβαινε και αυτό που είναι το maximum. Η αιτία αυτού μάλλον ήταν το καλώδιο που μόλις το είχα βιδώσει (και ακόμα είχε μπόσικα μια που έκανε λίγο γωνία) αλλά ίσως και η παλαιότητα του μηχανισμού.

Τώρα δείχνει να δουλεύει ΟΚ. Λάδωσα και την αλυσίδα και είμαι έτοιμος για αύριο (αν δεν βρέξει).

Για καθαρισμό χρησιμοποίησα τα προϊόντα muc off που προτάθηκαν (τα οποία βγήκαν στο 20άρικο που το θεωρώ κάμποσο). Έκαναν δουλειά άλλα είναι αλήθεια ότι περίμενα κάτι καλύτερο από το chain cleaner (ίσως και λόγω τιμής). Χρησιμοποίησα μπόλικο και από τα δύο καθαριστικά αλλά ή αλήθεια είναι ότι η αλυσίδα και τα γρανάζια είχαν μπόλικη μάκα.

Φαντάζομαι τις επόμενες φορές θα χρησιμοποιώ σαφώς λιγότερο καθαριστικό μια που αυτή τη φορά αλυσίδα και κυρίως γρανάζια έδειχναν να μην έχουν καθαριστεί σε βάθος για χρόνια (ή τουλάχιστον για πολλούς μήνες). Απλά πρέπει να τα λίπαινε κυρίως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

Φανερός Πράκτωρ
08-09-14, 09:36
80 χιλιόμετρα χθες. Να και ορισμένες φωτό από λιβάδια... :p

143928

143929

143930

143931

manicx
08-09-14, 11:33
Ζηλεύω τρελά....

- - - Updated - - -


Μόλις τελείωσα από ένα γενναίο γενικό πλύσιμο αλλά και ρύθμισμα μπροστά και πίσω derailleur. Το πίσω ήθελε ψιλοπράγματα, αλλά το μπροστά το έλυσα σχεδόν όλο, ρύθμισα ύψος, γωνία, ένταση καλωδίου και όρια. Παρατήρησα ότι ενώ έπαιζα με το πάνω (?) όριο (η βίδα που ρυθμίζει τα όρια του πάνω γραναζιού) έπρεπε να τραβήξω το derailleur με το χέρι για να μπορέσει να φτάσει στα όρια του (δλδ να πάει να βγει η αλυσίδα). Αφού το έκανα μια φορά μετά καταλάβαινε και αυτό που είναι το maximum. Η αιτία αυτού μάλλον ήταν το καλώδιο που μόλις το είχα βιδώσει (και ακόμα είχε μπόσικα μια που έκανε λίγο γωνία) αλλά ίσως και η παλαιότητα του μηχανισμού.

Τώρα δείχνει να δουλεύει ΟΚ. Λάδωσα και την αλυσίδα και είμαι έτοιμος για αύριο (αν δεν βρέξει).

Για καθαρισμό χρησιμοποίησα τα προϊόντα muc off που προτάθηκαν (τα οποία βγήκαν στο 20άρικο που το θεωρώ κάμποσο). Έκαναν δουλειά άλλα είναι αλήθεια ότι περίμενα κάτι καλύτερο από το chain cleaner (ίσως και λόγω τιμής). Χρησιμοποίησα μπόλικο και από τα δύο καθαριστικά αλλά ή αλήθεια είναι ότι η αλυσίδα και τα γρανάζια είχαν μπόλικη μάκα.

Φαντάζομαι τις επόμενες φορές θα χρησιμοποιώ σαφώς λιγότερο καθαριστικό μια που αυτή τη φορά αλυσίδα και κυρίως γρανάζια έδειχναν να μην έχουν καθαριστεί σε βάθος για χρόνια (ή τουλάχιστον για πολλούς μήνες). Απλά πρέπει να τα λίπαινε κυρίως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

Στην αλυσίδα αν έχει πολύ βρώμα, πρέπει να επιμείνεις με λίγο καθαριστικό και αρκετό τρίψιμο με βούρτσα. Αν είναι πολύ χάλια, δεν συμφέρει καν να την σκίσεις στο καθάρισμα. Παίρνεις καινούρια και φροντίζεις να μην πιάσει αρκούδια.

raspoutiv
08-09-14, 13:27
όλο νεκρή φύση ανεβάζεις
κανά ζωντανό πλάσμα δεν είδες στο δρόμο; ή είναι πίσω και στον κρατάει; το φακό

Φανερός Πράκτωρ
08-09-14, 14:28
προσπαθώ να αποφεύγω τους Γερμανούς με τις άσπρες κάλτσες και τα σανδάλια. :p

Πέρα από την πλάκα, έχει κάποιο κόσμο αλλά σε γενικές γραμμές μικρές παρέες. Όπως είναι και στην Ελλάδα δλδ σε αντίστοιχους επαρχιακούς δρόμους ή δρόμους μέσα στο δάσος/χωράφια.

Btw χθες το google maps αποφάσισε να με περάσει στην επιστροφή της βόλτας μέσα από δάσος (ΟΚ μέχρι εδώ, και εμένα μου αρέσει). Απλά τελικά ο δρόμος ήταν για mountain και αν. Το μονοπάτι άρχισε με απλό χωματόδρομο καλά στρωμένο, μετά άρχισε να έχει πέτρες που δεν ήταν για τα 25άρια λάστιχα που έχω και στο τέλος άρχισα να πέφτω και σε λάσπες που βούλιαζαν οι ρόδες. Κάπου εκεί αποφάσισα να κάνω μεταβολή και να γυρίσω από τον ασφάλτινο δρόμο που χρησιμοποίησα για να πάω.

Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι ικανοποιημένος με το google maps. Κάνει λαθάκια αλλά έχει ποδηλατικά μονοπάτια και σου δείχνει διαδρομές που δεν θα πίστευες ότι υπάρχουν ή δεν θα τις έβρισκες με την πρώτη (ή και δεύτερη) ματιά.

Το endomondo πήρε πόδι μια που είναι ψιλογύφτοι και τους το είπα. Έχουν την μηνιαία premium συνδρομή στα 3,5 ευρώ το μήνα προσφέροντάς σου μαλακιούλες επιπλέον σε σχέση με την free έκδοσή τους και σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Το πιο σημαντικό που σου προσφέρουν είναι να μην έχει διαφημίσεις και να μην τρώει σαν τρελή η εφαρμογή την μπαταρία. Σαν να μην έφτανε αυτό μόλις τελείωσε ο μήνας premium που είχα αγοράσει ("ως δια μαγείας"!) "ανακάλυψα" ότι μπορούσα να ξεκλειδώσω τα extra features της εφαρμογής (low battery, no adds, κάποια ψιλοχαζά διαγράμματα) με 4,5 ευρώ για πάντα. Φαντάζεστε την τσαντίλα μου για την κοροϊδία. Αφού τους εξήγησα πόσο γελοία και κοντόφθαλμη είναι η πολιτική τους, τους ζήτησα έκπτωση στα 4,5 ευρώ μια που σίγουρα το service που προσφέρουν δεν αξίζει για 8 ευρώ (3,5 + 4,5). Με "έγραψαν" και τους "έγραψα" και εγώ...

Τώρα χρησιμοποιώ το cyclemeter που τα κάνει σχεδόν όλα στην free έκδοσή του (καλή διαχείριση μπαταρίας, πολλά διαγράμματα, διαφημίσεις στο τέλος της διαδρομής κλπ). Δυστυχώς η full version του είναι με συνδρομή και όχι με πληρωμή μια φορά αλλά τουλάχιστον είναι λογική (4,5 ευρώ το χρόνο). Βέβαια με καλύπτει και όπως είναι και ίσως να μην την πάρω.

- - - Updated - - -


Στην αλυσίδα αν έχει πολύ βρώμα, πρέπει να επιμείνεις με λίγο καθαριστικό και αρκετό τρίψιμο με βούρτσα. Αν είναι πολύ χάλια, δεν συμφέρει καν να την σκίσεις στο καθάρισμα. Παίρνεις καινούρια και φροντίζεις να μην πιάσει αρκούδια.

Είχε λάδια που είχαν ξεραθεί. Με τρίψιμο και το chain cleaner έφυγαν. Οπότε όλα ΟΚ.
Καθάρισε και πολύ καλά την βάση του ποδηλάτου (εκεί που είναι η μεσαία τριβή). Πραγματικά εκεί δείχνει σαν καινούργιο (και αποκαλύφθηκε και ένα μικρό βαθούλωμα που έχει εκεί ο σκελετός :p).

Το επόμενο που θα αλλάξω πάντως σύντομα είναι τα καλώδια (μαζί με το κάλυμμά τους) μια που το καλώδιο του μπροστά derailleur έχει ξεφτίσει και φαντάζομαι ότι και τα υπόλοιπα δεν θα αργήσουν πολύ να χαλάσουν.

alekan
08-09-14, 14:32
Μόνος σου θα τα αλλάξεις;;

Φανερός Πράκτωρ
08-09-14, 14:35
Ναι, γιατί; Είδα κάποια βίντεο στο youtube και δε μου φάνηκε δύσκολη διαδικασία. Λες να μείνω χωρίς ποδήλατο; :p

alekan
08-09-14, 14:45
Έχε υπόψιν πως το συρματόσχοινο θέλει ειδικό κοφτάκι για να κοπεί σωστά χωρίς να του ανοίξεις τα συρματάκια. Με κόφτες, πλαγιοκόφτες και πένσες δεν θα κάνεις σωστή δουλειά. Επίσης για τέτοιες δουλειές, πρώτα διάβαζε τον μακαρίτη θείο Sheldon και μετά κοίταζε και βιντεάκια.

http://www.rosebikes.com/article/rose-cc-20-cable-cutter/aid:553642

manicx
08-09-14, 14:47
Δεν είναι τίποτε. Απλά προσπάθησε να βρεις αυτά τα ασημί καψάκια που βάζεις στην άκρη γιατί μετά θα ξεκινήσει να ξεστρίβεται το καλώδιο και θα θέλεις καινούριο.

costa
08-09-14, 15:09
όλο νεκρή φύση ανεβάζεις
κανά ζωντανό πλάσμα δεν είδες στο δρόμο; ή είναι πίσω και στον κρατάει; το φακό

Παρε ενα ζωντανο(4χ4) που πέτυχα στη τελευταία μου βόλτα :p
http://s25.postimg.org/kb00a37oe/image.jpg




προσπαθώ να αποφεύγω τους Γερμανούς με τις άσπρες κάλτσες και τα σανδάλια. :p
Εκει στα λιβαδια που γυρίζεις δεν πέτυχες καμια καλή Γερμανιδουλα?
http://forums.pelicanparts.com/uploads22/Models+Female_wallpapers_2201380646454.jpg

raspoutiv
08-09-14, 15:20
επιτέλους και λίγη πχιότητα!

ε αμάν με τις ραχούλες και τις φυλλωσιές. ούτε 1 ζευγαράκι δε χαμουρεύεται στο Μέλανα δρυμό; δωσ τε λίγο ζωντάνια στο forum :oneup:

Φανερός Πράκτωρ
08-09-14, 15:44
Καλά, εσείς δεν χτυπιόσασταν στις μπάρες στα beachομπαρα με τις τουρίστριες; :p

Υπάρχουν και τέτοιες αλλά οι πιο πολλές είναι αλλιώς... Πιο πολύ στο φαλαινο-κάτι με σπορ εμφάνιση που δεν ξέρει να ντύνεται.
Η παραπάνω είναι η εικόνα που έχουν οι ξένοι για τις Γερμανίδες :p

Επιπλέον η φανερή πρακτόρισα είναι around οπότε θέλουν προσοχή τέτοια φωτογραφικά θέματα :p

euri
08-09-14, 15:51
Για αυτό έβαλες το γαρύφαλλο στ'αυτί;

:p

raspoutiv
08-09-14, 16:27
και φούστα κλαρωτή :p

οι γερμανοί με τη μόδα είναι πράγματι τσακωμένοι δια βίου αλλά αυτό παίρνει πολύ off topic συζήτηση. δε θα κρίναμε τα ρούχα πάντως
τεσπα άντε συνέχισε να λιώνεις το ποδήλατο στα χιλιόμετρα κι όταν το ξεκάνεις απ το χαλίκι το πουλάς με κέρδος 100% και παίρνεις καλύτερο στα μισά λεφτά ;)

Φανερός Πράκτωρ
08-09-14, 17:28
και φούστα κλαρωτή :p

οι γερμανοί με τη μόδα είναι πράγματι τσακωμένοι δια βίου αλλά αυτό παίρνει πολύ off topic συζήτηση. δε θα κρίναμε τα ρούχα πάντως
τεσπα άντε συνέχισε να λιώνεις το ποδήλατο στα χιλιόμετρα κι όταν το ξεκάνεις απ το χαλίκι το πουλάς με κέρδος 100% και παίρνεις καλύτερο στα μισά λεφτά ;)

Εεε όχι και φούστα! Όλα κι'όλα! :p :lol:

Πάντως πρέπει να το περιορίσω λίγο αυτό με τα χαλίκια. Είναι κρίμα για το ποδηλατάκι.
Κατά τα άλλα, με το προηγούμενο ήμουν απλά τυχερός (η τύχη του πρωτάρη που λέμε) + ότι τα single speed είναι στη μόδα και υπερεκτιμημένα (κατά τη γνώμη μου) γι'αυτό που είναι.

Φανερός Πράκτωρ
08-09-14, 19:13
Και επειδή το συζητούσαμε, ορίστε μια Γερμανίδα ποδηλάτισσα. Λεπτομέρεια: οι τροχοί είναι καρμπον. Μπορεί και το πλαίσιο. Το να χάσει 10 κιλά δεν σκέφτηκε ότι μπορεί να είναι πιο οικονομικό και αποδοτικό από το να πάρει αυτό το ποδήλατο. :p

143942

frap
08-09-14, 19:20
Όχι ρε τέτοια... Σαν την άλλη που σε πέρασε στο φανάρι θέλουμε!

raspoutiv
08-09-14, 20:09
τι σόι ανωμαλία κουβαλάει κάποιος για να τραβήξει αυτή τη φώτο; :bless:

alekan
08-09-14, 20:33
Και επειδή το συζητούσαμε, ορίστε μια Γερμανίδα ποδηλάτισσα. Λεπτομέρεια: οι τροχοί είναι καρμπον. Μπορεί και το πλαίσιο. Το να χάσει 10 κιλά δεν σκέφτηκε ότι μπορεί να είναι πιο οικονομικό και αποδοτικό από το να πάρει αυτό το ποδήλατο. :p

143942

Έτσι. Είναι σύνηθες το ψώνιο ορισμένων υπέρβαρων με τα πανάλαφρα/πανάκριβα ποδήλατα. Νομίζουν πως θα γίνουν ανηφορίστες.

Mouse Potato
14-09-14, 16:26
Είδε ο,τι δεν μπορεί να χάσει κιλά με δίαιτα και είπε να τα "εξαγοράσει" με το ποδήλατο. Δεν σας καταλαβαίνω!

Φανερός Πράκτωρ
14-09-14, 19:32
Για να μη λέτε ότι πάω όλο μόνος μου βόλτα :p

144180

Φανερός Πράκτωρ
27-09-14, 20:05
70 χιλιομετράκια και σήμερα... Ακόμα παραλία είστε εσείς; :)

Φανερός Πράκτωρ
27-09-14, 21:05
Και εδώ η διαδρομή

http://cyclemeter.com/8e49f3653e20930a/Cycle-20140927-1650

raspoutiv
27-09-14, 21:21
Και εδώ η διαδρομή

http://cyclemeter.com/8e49f3653e20930a/Cycle-20140927-1650

το καρδιογράφημα δεν ανέβασες κι είσαι και σε κρίσιμη ηλικία :p

alekan
27-09-14, 21:23
εεεεπ, 37 βλέπω, και πολύ τσούλημα...δεν μας τα λες καλά.......

@ ADSLgr.com All rights reserved.