PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ardi21
13-08-10, 14:47
Για καθαρισμο/λιπανση αλυσιδας να παρεις ειδικο degresear και λιπαντικο αντιστοιχα. Το κοστος δεν ειναι μεγαλο και εισαι αρχηγος.

Το wd40 δεν κανει. Ειναι γι'αλλη χρηση. Τωρα το γεγονος οτι πολλοι το βαζουν σε αλυσιδα δεν σημαινει οτι ειναι σωστο:)

vamvakoolas
13-08-10, 16:59
Kατ'αρχην για τα πεταλια ειναι προσωπικο θεμα (τα γραφω επειδη ο αλλος εβαλε το ονομα μου): εχω δει ακομα και σε αγωνες κουρσες με πεταλια πλατφορμες οπως και ΜΤΒ με κλιπαρισμενα, κανενα δεν ειναι λαθος αλλα εχει να κανει με το τι στοχους εχεις (αναψυχη ή προπονηση) και αν σε βολευει

2)Για λιπαντικο εγω (και δυστηχως οχι μονο) βαζουμε καποιο αντισκουριακο π.χ
http://www.podilata.net/eshop.html?page=shop.product_details&flypage=bikeflypage.tpl&product_id=148&category_id=30&manufacturer_id=14

που επειδη αρκετοι δεν το εχετε δει καν ειναι σαν αραιομενο λαδι και βγαινει παντα σε σπρευ (δεν ειναι παχυρευστο)

Μαλιστα ομοια χρησιμοποιουνται και στα superbikes

aleex
14-08-10, 08:24
νομιζω λιπαντικα οπως το wd40 δεν κανουν για αλυσιδα γιατι φθειρουν τους συνδεσμους και μαζευουν πετραδακια και επιταχυνουν τη φθορα της. Το συνιστωμενο ειναι σπρει σιλικονης οπως και στις μηχανες.


όποτε πήρα ακριβά σπρέυ σιλικόνης ή τεφλόν, έγινε η αλυσίδα τσιμέντο. μιλάμε 3 μέρες δεν έκανα ποδήλατο κ αν πήγαινα να γυρίσω τα πετάλια προς τα πίσω δεν γύριζαν.

Αυτά τα σπρέυ δεν καθαρίζουν με τπτ κ τελικά η αλυσιδα αποκτά ένα επίστρωμα χώματος κ βρωμιάς κολλημένο πάνω στη σιλικόνη. είχα κάποτε μηχανή, δεν είναι το ίδιο, άλλο 100 άλογα κ άλλο 1/4 το αλόγου που να του πονάει κ το γόνατο :lol::lol:

μήπως απλά κάποιο άλλο αντισκουριακό όπως αυτό που προτείνει ο vamvakoolas?

για πείτε κ κάποια καλά μαγαζιά να κοιτάξω ήτε online είτε φυσικά μαγαζιά στην αθήνα?

οnline ο skroutz βρίσκει μόνο wd40

ardi21
14-08-10, 16:22
http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bike-accessories/lubricant-degreaser/barbieri-chain-cleaner.html

Και τελειωσες. Εχει λιπαντικο, καθαριστικο και μηχανισμο

Εγω χρησιμοποιω της pedros και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβο το σετακι απο Ελλαδα (απο εξωτερικο δεν εχω ψαξει). Βεβαια εχει μεγαλυτερη ποσοτητα καθαριστικου.

Εχε υποψιν σου οτι οσο και καλα να καθαρισει η αλυσιδα αν πας 2-3 φορες στο χωμα και το σκισεις θα σκληρυνει σιγουρα. Λογικο ειναι

ΥΓ. Μηπως θελει κανεις να παραγγειλει τιποτε απο chainreaction?

aleex
15-08-10, 07:50
έλα ντε όμως που με το wd40 δεν σκληραίνει η αλυσίδα, ούτε μαζεύει χώματα κ είναι κ μια χαρά λαδωμένη ... κ γιατί να δώσω 14 ευρώ παρακαλώ? καλύτερα να παίρνω αλυσίδα πιό συχνά τότε. εντωμεταξύ το wd40 το χρησιμοποιώ κ στις ντίζες κ σε όλες τις βίδες για να μη κολλήσουν κ μου κλωτσήσουν οι βόλτες.

Εγώ ρε παιδιά, θέλω κάτι που να το βάζω παντού, απλά το αραιό λάδι το βάζει κανείς πιο συχνά.

Σχετικά με το wd40 κ τα αρνητικά σχόλια που έχω διαβάσει σε διάφορα ποδηλατικά κ μοτοσυκλετιστικά φόρουμ παρατήρησα τα εξής αξιοσημείωτα:

1. Τα αρνητικά σχόλια είναι όλα αόριστα / ατεκμηρίωτα κ εμφανώς με copy-paste διότι:
- κανείς που κατηγορεί το wd40 δεν λέει ότι από προσωπική εμπειρία κάτι, έστω αλυσίδα του χάλασε/κράτησε λιγότερο κ ότι ίδιου τύπου αλυσίδα του κράτησε περισσότερο με κάποια θαυματουργό τεφλόν / σιλικόνη
- κανείς δεν παραπέμπει σε κάποια μελέτη που να αποδεικνύει τους αόριστους ισχυρισμούς.
δλδ όλοι μιλάνε αρνητικά χωρίς να έχουν προσωπικές αρνητικές εμπειρίες με το προϊόν.
2. απλή κ αόριστη αναφορά σε κάποια συστατικά του wd40 δεν με πείθει γιατί η ακριβής σύνθεση του wd40 αποτελεί trade secret κ δεν είναι γνωστή
3. οι λίγοι που λένε θετικά σχόλια, έχουν όμως προσωπικές εμπειρίες κ λένε ότι ποτέ δεν τους έσπασε αλυσίδα ή χάλασε γρηγορότερα απ ότι χρησιμοποιώντας άλλο προϊόν.
4. Το μοναδικό ποδηλάτη που ξέρω χωρίς δίπλωμα auto/moto ηλικίας 40+ που πάει κ στο χωριό του στην Ήπειρο με το ποδήλατο χρησιμοποιεί wd40 με το οποίο μου είπε ότι πασαλείβει κ όλο το σκελετό. Τόσες δεκαετίες κ εκατοντάδες χιλιάδες χλμ δεν θα του είχε χαλάσει κάτι? γιατί στα φόρουμ διαβάζω ότι πειράζει κ σε όλα τα πλαστικά μέρη.
5. Διαβάζω στα φόρουμ ότι στεγνώνει γρήγορα κ δεν μένει ούτε λάδι ούτε τπτ σε λίγο όπου το βάλεις. Έβαλα σε λουκέτο που διασείρεται σε μεταλλικές τρύπες κ κόλλαγε πέρσυ αρχή χειμώνα σε σημείο που το βλέπει βροχή κ ήλιος κ το λουκέτο μετά από 5 μήνες κ άπειρες βροχές ακόμα γλύστραγε πάνω στις τρύπες της πόρτας
6. με τα σπρέϋ σιλικόνης / τεφλόν πάντα μου κόλλαγε το χώμα πάνω στην αλυσίδα, με το wd40 δεν κολλάει τπτ κ αυτό το καιρό όλες μου οι βόλτες αποτελούνται από 50% χωματόδρομο.
6. αρνητικές γνώμες lbs (local bike store) αποκλείονται όταν θέλουν να σου πουλήσουν τα μπουκαλάκια των 20 ευρώ που έχουν στα ράφια.

Συμπέρασμα???

Τελικά ρε παιδιά κάτι που να κάνει για όλα, όχι μόνο για αλυσίδα κ να μην είναι κ ακριβό. ο vamvakoolas παραπάνω έδωσε ένα λινκ σε προϊόν που νομίζω πρέπει να είναι ακριβώς σαν το wd40, απλά άλλη μάρκα.

Κ το σπουδαιότερο που δεν λέει κανένας. να μη καταντήσουμε να μας κοστίζει το ποδήλατο πιο πολύ από το αυτοκίνητο γιατί κάπου χάνει κ το νόημά του σαν κάτι πιό απλό, οικολογικό κλπ.

vamvakoolas
15-08-10, 09:44
σου εχουμε δωσει 2 διαφορετικες απαντησεις, το καθαριστικο αλυσιδας του ardi και αντισκουριακο, τωρα εσυ αποφασιζεις και στη τελικη αν δε τη παλευεις με τα λιπαντικα αλλαζε αλυσιδα (απο 10 ευρα)


Αλλοι δινουν για στερεοφωνικα αλλοι για αεροτομες αλλοι για τηλεκατευθηνομενα και αλλοι....για ποδηλατο. Εγω προσωπικα εχω δωσει πολλα λεφτα αλλα εχω κερδισει φιλους, καλη φυσικη κατασταση και βεβαια στιγμες χαλαρωσης και διασκεδασης. Κανεις δε θα σε κοροιδεψει αν εχεις ποδηλατο σουπερ μαρκετ απλως αν ασχολεισαι πιο εντατικα θα πρεπει να αγοραζεις πραγματα που να σε κανουν να μενεις πιο πολλες ωρες στο ποδηλατο και πιο ανετα


@ardi21 βρηκες καμια σελλα να πληρει τα στανταρντς που θελουμε?:whistle:

ardi21
15-08-10, 15:01
@ardi21 βρηκες καμια σελλα να πληρει τα στανταρντς που θελουμε?:whistle:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=17465

Γι'αυτην λεω ρε συ... Τωρα δεν ξερω δεν την εχω δοκικασει αλλα η wtb ειναι πολυ καλη για σελες απ'οτι ειδα ,εχει παρει καλη βαθμολογια σε review, ειναι ελαφρια και φτηνη!

Θες και 'συ? Αν ειναι να το κανονισουμε γιατι μαλλον θα παρω κι'αλλα πραγματα:whistle:

@aleex Tοτε μεινε με το wd40 φιλε μου. Και οπως ειπε και ο vamvakoolas το ποδηλατο ειναι χομπυ και τα χομπυ τα πληρωνεις. Μου θυμιζεις γνωστους που λενε "εχεις δωσει τοσα λεφτα για ποδηλατο" (που σε σχεση με αλλους δεν εχω δωσει τπτ ακομα) και αυτοι εχουν δωσει τα 3πλασια π.χ για υπολογιστη (το εκανα και 'γω παλια:p). Αν το θες μονο για εργαλειο τοτε δεν δινεις δεκαρα τσακιστη. Επιλογες:)

ΥΓ. Ελα που δεν θα τον κοροιδεψει με ποδηλατο super market... Ξεχασες στο freeday στην πρωτη "ανηφορα"? "Παει η ομαδα praktiker"!:rofl::p

wi fi thief
15-08-10, 18:17
εκει στη freeday κοροιδευανε καποιον επειδη ειχε ποδηλατο απο το super market? :evil:
αντι να τον ενθαρρυνουνε και να ειναι υποστηρικτικοι που αν και φθηνιαρης, αφησε το αυτοκινητο και ασχοληθηκε με το ποδηλατο; θα μπορουσανε να τον συμβουλευσουνε...
τωρα καταλαβα περι τινος προκειται, τρεντυ και επιδειξη μαλλον την εχουνε δει μερικοι εκει περα...:down:

ααα ρε μεγαλε στελιο βασκο, που κυκλοφορεις καθημερινα και σχεδον αποκλειστικα με τον ματρακα, και που οταν σου ειπα οτι εχω κι εγω φθηνο ποδηλατο μου ειπες "δεν πειραζει, φερτο να το ρυθμισουμε"


το (εστω φθηνο) ποδηλατο ειναι τροπος ζωης για μενα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, ειναι το κυριο μεσο μεταφορας μου, γεννηθηκα το 68 και απο το 72 μεχρι και σημερα εχω καβαλησει σε καθημερινη βαση και για ολους τους σκοπους που υπαρχουν, οοο,τι ποδηλατο δεν μπορειτε να φανταστειτε, αν ερχομουνα στο freeday και μου τη λεγανε ή με κοροιδευανε καποιοι χομπιστες που μια φορα το χρονο καβαλανε, για το ποδηλατο μου, θα πλακωνομουνα στο ξυλο μαγκες

αυτοι οι αθλιοι που κοροιδευανε τους «πρακτικερ» αν πηγαινανε στο αμστερνταμ και βλεπανε κατι τετοιο (ή εστω αν ερθουνε σε μια πολη που ξερει απο ποδηλατα, οπως τα 3καλα) και βλεπανε με τι ποδηλατα κυκλοφορει το 90% των πραγματικων ποδηλατων, μαλλον θα αλλαζανε αποψη

75990

αθληταραδες ολοι εκει στο freeday, ααα ρε μεγαλε βασκο με το orient το hi-ten του κατοσταρικου...

να ερθει ο πατερας μου που κουβαλουσε γαλατα με το ποδηλατο και αναθρεψε οικογενεια, ή οι ολλανδοι που γεννιουνται πανω στο ποδηλατο στο freeday, να τους δωσουνε οδηγιες οι ειδικοι του «μια φορα το διμηνο»...

ελεος :down:

το παραπανω δεν ισχυει για ατομα που γραφουνε στο παρον νημα, (εδω μεσα δεν με «κοροιδεψε» κανεις επειδη εχω «φθηνο» ποδηλατο), παρακαλω μην απαντησει κανεις :)

ardi21
15-08-10, 18:22
εκει στη freeday κοροιδευανε καποιον επειδη ειχε ποδηλατο απο το super market? :evil:
αντι να τον ενθαρυνουνε και να ειναι ευχαριστημενοι που αν και φθηνιαρης, αφησε το αυτοκινητο και ασχοληθηκε με το ποδηλατο; θα μπορουσανε να τον συμβουλευσουνε...

τωρα καταλαβα περι τινος προκειται, τρεντυ και επιδειξη μαλλον την εχουνε δει μερικοι εκει περα...:down:


To freeday βασιζεται πολυ στην πλακα και στο πλαισιο αυτης ακουγουνται τετοια χιουμοριστικα σχολια. Σε καμια περιπτωση δεν χλευαζουν καποιο παιδι και ουτε νιωθει ασχημα κανεις, καθε αλλο! Το απολαμβανουν ολοι.;)

Αλλωστε η τοσο μεγαλη συμμετοχη κατι δειχνει...

Εδω ειχαν ερθει 2-3 τυποι με κατι παλια bmx και τους ελεγαν ολοι μπραβο για την προσπαθεια (τοσα χλμ με bmx ειναι ψιλοαθλος...)

Ισως αν δεν το ζησεις δεν μπορεις να καταλαβεις το κλιμα:)

vamvakoolas
15-08-10, 22:45
1)στο freeday περιμενω λαω απο εδω μεσα asterias και αλλοι να ετοιμασουν ποδηλατα!

2)Εγω απο ποδηλατο σουπερ μαρκετ ξεκινησα γιατι δεν ειχα λεφτα! και παρολο που μπορει να κανω πλακα, εχω "χασει" φριντευ πολλες φορες γιατι βοηθησα παιδια που ειχαν προβληματα με τετοια ποδηλατα! (εχω δωσει αγυριστα τρομπα, σαμπρελες εργαλεια)

3)δυστηχως εχω ποδηλατισει εξωτερικο και με χρεπια και με ποδηλατα αλλα εκει (π.χ Ρουμανια) και πατινι να εχεις μπορεις να κανεις τη βολτα με ασφαλεια και ευχαριστα για πολλα χλμ

4)το φριντευ για οσους δεν εχουν παει δεν ειναι αγωνας, ειναι μια βολτα χαβαλε που καλο ειναι να ειμαστε φιλοι (για να εχει πιο χαβαλε) και να βρισκομαστε, υπαρχουν και φιγουρατζιδες ή μουρηδες με ακριβα ποδηλατα αλλα μαλλον δε μας αγγιζουν

@wi fi thief δε ξερω αν ανεβω αλλα αν ερθεις ποτε Αθηνα καλεσε με(ας) για ποδηλατοβολτα (ποδηλατο θα βρεθει):oneup:
@ardi21 για ποτε λες?:whistle:

ardi21
16-08-10, 06:35
@ardi21 για ποτε λες?:whistle:

Αν και δεν ειμαι και στην καλυτερη οικονομικη κατασταση για ψιλοσυντομα λεω...
Δες και 'συ τι θες και μιλαμε:)

aleex
17-08-10, 16:33
Τελικά εκνευρίζομαι όσον αφορά το wd40 γιατί μου φαίνεται μια χαρά, ενώ πολλοί το κατηγορούν, από την άλλη δεν είμαι κ απόλυτα σίγουρος.

Τα λεφτά που έχω δώσει για ποδήλατα ...... για να σκεφτώ ... τη τρέλλα μου την έχω κ γω μη νομίζετε. κάποτε πήρα ένα mtb hard μπροστά πίσω, σιγά σιγά τάσκασα σε πολλά εξαρτήματα xt/xtr πήρα κ ένα πηρούνι rocksoxx duke xc 400 ευρώ κάποια στιγμή, αλλά από τότε πάνε 5-6 χρόνια κ τώρα που το ξανάπιασα είμαι πια λίγο πιο μαζεμένος με τα λεφτά αναγκαστικά όπως όλοι μας δλδ.

Από κει κ πέρα επειδή με το αθλητισμό ασχολούμαι φανατικά, τρέξιμο, βάρη κ.α. επί 23 χρόνια χωρίς να χάνω προπόνηση, έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα ως προς το τι εξοπλισμό χρειάζεται κανείς στα διάφορα αθλήματα κ πιστέψτε με, τουλάχιστον στα βάρη, τρέξιμο, κολύμπι ισχύει το εξής:

Όσο λιγότερα ξέρεις κανείς, νομίζει ότι τόσο περισσότερο κ πιο περίπλοκο εξοπλισμό χρειάζεται, όταν όμως "μάθει" βλέπει ότι τα περισσότερα είναι άχρηστα σκουπίδια κ ότι χρειάζεται μόνο τα βασικά.

Στο ποδήλατο ομολογώ ότι δεν έχω την εμπειρία που έχω στο τρέξιμο κ στα βάρη / fitness, όμως μου φαίνεται ότι το να δώσει κανείς άπειρα λεφτά για full suspension πχ μπορεί να είναι κ βλακεία τελικά, αν κ δεν είμαι σίγουρος γι αυτό που λέω. Σκέφτομαι, το ποδήλατο πρέπει να το πηγαίνω, όχι να με πηγαίνει, άμα είναι έτσι να πάρουμε κ ένα enduro να μη χρειάζεται να κάνουμε καθόλου πετάλι.

Εννοώ ότι καλύτερα να γυμνάζεται πχ κανείς πιο σκληρά με hardtail κ να κάνει κ οικονομία τα λεφτά του παρά να τα σκάει σε full suspension κ στο τέλος να είναι κ πιο μαλθακός, άσε που διάβασα ότι λόγω περισσότερων αρθρώσεων, τελικά πιό γρήγορα κόβεται ο σκελετός σε full sus παρά σε ht

τώρα αν υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που ασχολούνται με mtb να ρωτήσω κ το εξής: ht με 29" τροχούς που διαβάζω στο mtbr κυκλοφορούν στα μαγαζιά της αθήνας, έχει πάρει κανείς??

ardi21
17-08-10, 16:43
Εννοώ ότι καλύτερα να γυμνάζεται πχ κανείς πιο σκληρά με hardtail κ να κάνει κ οικονομία τα λεφτά του παρά να τα σκάει σε full suspension κ στο τέλος να είναι κ πιο μαλθακός, άσε που διάβασα ότι λόγω περισσότερων αρθρώσεων, τελικά πιό γρήγορα κόβεται ο σκελετός σε full sus παρά σε ht

τώρα αν υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που ασχολούνται με mtb να ρωτήσω κ το εξής: ht με 29" τροχούς που διαβάζω στο mtbr κυκλοφορούν στα μαγαζιά της αθήνας, έχει πάρει κανείς??

Απο wd40 ξεκινησες και εφτασες αλλου τωρα:p

Εξαρταται τι ζηταει κανεις. Το HT και το FS ειναι για διαφορετικες χρησεις και καλως υπαρχουν.

Υπαρχουν FS που κλειδωνουν οι αναρτησεις οποτε το κανεις HT. Γενικα το HT (παντα για MTB λεμε) ειναι για να ξεκινησεις ετσι ωστε να φτασεις σε ενα καλο επιπεδο τεχνικης (το HT στο βουνο δεν συγχωρει και πολλα λαθη οπως το FS) και να μην δωσεις τσαμπα λεφτα σε περιπτωση που δεν σου αρεσει το αθλημα τελικα.

Μετα απο πολυ καιρο και αφου εχεις εξαντλησει τις δυνατοτητες του ποδηλατου και δεν σε καλυπτει πλεον σε αυτα που θες να κανεις λογικα πας σε FS αφου σου δινει επιπλεον δυνατοτητες. Και με την τεχνικη που εχεiς αποκτησει απο το πιο δυστροπο HT θα κανεις πραγματα και θαματα με το FS. Μπορει ομως να μεινεις για παντα και με HT

Επισης το οτι κοβεται περισσοτερο ο σκελετος στα FS δεν νομιζω να υπαρχουν συγκεντρωμενα παγκοσμια επισημα στατιστικα για να το πουμε με 100% βεβαιοτητα. Αν υπαρχουν θα ηταν ενδιαφερον

Αυτο ομως σαν λογικη μπορει να στεκει αφου αυτος που θα παρει FS λογικα θα το σκιζει στο βουνο (τουλαχιστον οι περισσοτεροι, βγαζω εξω αυτους που το παιρνουν για μουρη οπως τα τζιπ και φοβουνται μην λερωθει/γρατζουνιστει...) σε σχεση με αυτον που εχει ενα HT οποτε εχει μεγαλυτερη καταπονηση. Αυτα ομως τελειως γενικα, διοτι ενα καλο FS ποδηλατο πιθανοτατα θα εχει πιο γερο σκελετο.

Kαταλαβαινεις δηλαδη οτι οι γενικευσεις ειναι λιγο επικινδυνες

29αρια Gary fisher (trek τωρα) φερνει το cyclist σιγουρα αν θες να δεις (αν πας απο το μαγαζι τα δινουν και για μια μικρη βολτα). Γι'αλλα μαγαζια δεν ξερω. Παρε σβαρνα τα site των πιο μεγαλων και παρε τηλεφωνο να ρωτησεις :)

aleex
17-08-10, 17:33
thx ardi21. Με τα fs ... δεν ξέρω ... σα να με χαλάει η πολυπλοκότητα που έχουν κ η σκέψη του πόσα περισσότερα πράγματα μπορεί να χαλάσουν απ' ότι σενα ht. Κάπου θέλω να πηγαίνω κ κάποιες φορές το χρόνο κ καμμιά εκδρομή με κανα δυό διανυκτερεύσεις κ που να τα βάλω τα πράγματα στο fs?? Μια φορά έκανα εκδρομή με μεγάλο σακίδιο στη πλάτη κ δεν το ξανακάνω. Τουλάχιστον με το ht βάζω κ τη σχαρούλα μου με τις τσάντες, αλλιώς sleeping bag, σκηνή κλπ πως με fs?

Ναι, έχω κολλήσει κ αυτό το στυλ από γερμανούς φίλους, δύο φορές γύρισα σχεδόν όλες τις κυκλάδες κ τη κρήτη τη μία με trekking κ την άλλη με το ht που έχω ακόμα που τότε δεν είχε ανάρτηση μπροστά κ έβαζα παρακαλώ σχάρα κ στο μπροστινό πηρούνι ..

ardi21
17-08-10, 17:37
thx ardi21. Με τα fs ... δεν ξέρω ... σα να με χαλάει η πολυπλοκότητα που έχουν κ η σκέψη του πόσα περισσότερα πράγματα μπορεί να χαλάσουν απ' ότι σενα ht. Κάπου θέλω να πηγαίνω κ κάποιες φορές το χρόνο κ καμμιά εκδρομή με κανα δυό διανυκτερεύσεις κ που να τα βάλω τα πράγματα στο fs?? Μια φορά έκανα εκδρομή με μεγάλο σακίδιο στη πλάτη κ δεν το ξανακάνω. Τουλάχιστον με το ht βάζω κ τη σχαρούλα μου με τις τσάντες, αλλιώς sleeping bag, σκηνή κλπ πως με fs?

Ναι, έχω κολλήσει κ αυτό το στυλ από γερμανούς φίλους, δύο φορές γύρισα σχεδόν όλες τις κυκλάδες κ τη κρήτη τη μία με trekking κ την άλλη με το ht που έχω ακόμα που τότε δεν είχε ανάρτηση μπροστά κ έβαζα παρακαλώ σχάρα κ στο μπροστινό πηρούνι ..

Ε γι'αυτο σου λεω αναλογα την χρηση. Εσυ θες trekking αφου απ΄οτι καταλαβα θες να γυρνας κυριως σε ασφαλτο αντε και λιγο πατημενο χωμα με προτεραιοτητα την ανεση. Παντως οχι σε σκληρο χωματοδρομο/μονοπατι σε βουνα. Οποτε ουτε καν HT MTB:)

Καλα για FS δεν το συζηταω... Θα μαρτυρησεις με την χρηση που κανεις.

aleex
17-08-10, 23:29
όχι .... δεν κατάλαβες ... κυρίως χώμα θέλω να πηγαίνω, αλλά κ 3-4 φορές το χρόνο με εξοπλισμό κατασκήνωσης λόγω τρέλλας.

... κ με τα πόδια έχω πάει πολλές φορές σε γκρεμούς με 20 κιλά σακίδιο. Το να κουβαλάς βάρος δεν σημαίνει ότι πας κ άσφαλτο ....

γι αυτό λέω χώμα με μπαγκάζια με το ht πάω, με fs πως πάω??

ardi21
17-08-10, 23:46
Στο βουνο τι διαδρομες ακολουθεις? Πατημενους δασικους, μονοπατια νορμαλ η extreme με κοτρονες και μεγαλες κλισεις?

aleex
18-08-10, 00:12
:lol::lol:, σιγά μη κατεβαίνω κ γκρεμό χωρίς φρένα ... βρε ardi21 όπως έγραψα κ παραπάνω είχα 5 χρόνια να το πιάσω το ποδήλατο κ δεν το ζωρίζω πολύ το θέμα γιατί στα 25 χρόνια που δεν χάνω προπόνηση κυρίως βάρη, τρέξιμο κ κατά καιρούς ποδήλατο, ορειβασία κ ότι άλλο τρελό μπορείς να φανταστείς που έκανα με μεγάλη τρέλα συνήθως, ο απολογισμός μέχρι τώρα είναι 3 επεμβάσεις στα γόνατα, 1 σε δίσκο στη σπονδυλική στήλη, 2 στο δεξί καλάμι που το έσπασα με xt600 τελευταίο μοντέλο με μανιβέλα του 90 πρέπει νάταν κ μιά σπασμένη μύτη από καυγά έκανα για επέμβαση στο διάφραγμα γιατί δεν μπορούσα ν αναπνεύσω.

Παρά τα παραπάνω :lol::lol: κ καθώς πρώτα βγαίνει η ψυχή κ μετά το χούι συνεχίζω κ κάνω 3 ωρούλες προπόνηση γύρω στις 28 μέρες το μήνα, πάντως τώρα πιά όταν κάνω κάτι καινούργιο για να φτάσω να πατήσω τέρμα γκάζι πρέπει να περάσει κ κανένα 6μηνο. οι χωματόδρομοι που πηγαίνω πάντως είναι αρκετά δύσκολοι με κατά τόπους φυτευτές κοτρόνες κ πολλές πέτρες μικρές κ μεγάλες. Είμαι στο στάδιο που έχω αρχίσω νανεβαίνω κατά διαστήματα με ορθοπεταλιά δειλά δειλά κ το συνδιάζω με τρέξιμο συνήθως 1 μέρα τρέξιμο, 1 ποδήλατο, 2 τρέξιμο, 1 ποδήλατο κάπως έτσι κ αυξάνω σιγά σιγά τη διαδρομή καμμιά ώρα πηγαίνω προς το παρών

εξάλλου για να είμαστε κ ειλικρινείς με ht με πηρούνι 10 cm διαδρομή δεν νομίζω ότι βγαίνει κανείς εκτός χωματόδρομου εύκολα, οκ παίρνω κ ένα μονοπάτι 200 μέτρα κάπου αλλά είναι πολύ φαρδύ ...

πάντως για την άσφαλτο που λες αν τύχει να πρέπει να κάνω μια μεγάλη διαδρομή έχω κάνει κ μια ζαβολιά, έχω βάλει μεγάλο δίσκο με 46 δόντια κ βέβαια όταν κατεβαίνω χωματόδρομο βάζω πάντα μεγάλο δίσκο να τεντώνει λίγο η αλυσίδα για να μη κτυπάει συνέχεια στο σκελετό κ στη μπροστινή αλλαγή καθώς είναι πιο μακρυά ...

κ για να σε τελειώσω έχω κ λαβές τρίαθλου, ξέρεις που κάνεις ποδήλατο με τα μουτρα πανω στο τιμόνι, θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτό να γελάσεις ...

ardi21
18-08-10, 01:34
Oκ το ζαλισαμε λιγο:p

Παρε ενα ht mtb και εισαι μια χαρα:)

ΥΓ. Μια χαρα βγαινεις εκτος χωματοδρομου* με ht και 100mm αναρτηση:whistle::) Ετσι κι αλλιως και 'συ απ'οτι καταλαβα δεν πας και σε εντελως απλα
*χωματοδρομο εννοουμε δασικο με πατημενο χωμα και μικρη ανωμαλια

aleex
18-08-10, 06:55
ht ήδη έχω, παλιάς τεχνολογίας βέβαια με σκελετό χρωμόλη κ vbrakes. Αναρωτιέμαι μήπως ενα ht 29" αξίζει το κόπο, φαντάζομαι όμως ότι θα έχει κανείς πιο μικρή επιλογή σε λάστιχα κ οτιδήποτε άλλο, από το 26άρι βέβαια, ούτε το πηρούνι δεν θα μπαίνει στο 29άρι ..

αυτό το πατημένο που λες, τα περισσότερα βουνά στην Αττική πχ που είναι κ καμμένα δεν έχουν κ πουθενά χώμα οι χωματόδρομοι για να είναι κ πατημένοι, όλο κροκάλα κ φυτευτή πέτρα είναι ...

vamvakoolas
18-08-10, 15:07
επειδη φιλαρακι το σκεφτοταν σοβαρα (για 29ρι) θετω απλες ερωτησεις:
-Που και κυριως ποσο θα δινεις για τροχους
-Για την αναρτηση ελαστικα ποσες επιλογες εχεις?

Εχει το ατου οτι ειναι κατι νεο και οτι μοσχοπουλιεται και μτχ (δε μιλαω για οδηγικα πραγματα)αλλα σε 26αρι εχεις απειρες επιλογες και αν εχεις και πολυ καλο σκελετο θα ειναι αξιοπρεπες για πολλα χρονια και χωρις μεγαλα κοστη

aleex
18-08-10, 23:37
έχεις δίκιο βρε vamvakoola, τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι κ γω κ μάλιστα πήγα σήμερα να πάρω κάτι ψιλοπράγματα στο gatsouli της αγίας παρασκευής κ δεν έχει καθόλου 29άρια mtb. μάλλον με βλέπω να μένω με το παλιό μου που από εξαρτήματα είναι πολύ καλό, βέβαια έχω vbrakes αλλά δεν βαριέσαι. Ο σκελετός του πάντως χρωμόλη μπορεί κ να είναι προτιμότερος στο χώμα από τους συνήθεις αλουμινίου ...

εντωμεταξύ μέσω ιντερνετ κ λόγω βάρους συφέρει να πάρει κανείς ποδήλατο από άλλη χώρα???

Αυτό που ρώτησα σήμερα στο γκατσούλη (αγ. παρασκευή) είναι το κατά πόσον παίρνουν τα fs σχάρα κ μου είπε για σχάρα στο παλουκόσελο που παίρνει 10-15 κιλά. να πω ότι έχω μια μικρή τσάντα στο παλουκόσελο για εργαλεία, κανένα ψιλό ρουχαλάκι κ κανένα λουκέτο, ακριβώς τη χωρητικότητα σε λίτρα δεν τη ξέρω, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα φορτώσει κανείς σε τέτοια σχάρα πλήρη κατασκηνωτικό εξοπλισμό που θα στηρίζεται μόνο σένα σημείο στο παλοκούσελο. καταρχάς με το που ακομπήσω το ποδήλατο κάπου, αν ακουμπήσει κ η τσάντα φεύγει από την ευθεία πολύ εύκολα. να φανταστεί δλδ κανείς με πολύ βάρος σε κατάβαση να κτυπήσει σε κανένα κλαδί κ νάρθει όλη η σχάρα πλάι, ε μετά καλώ ελικόπτερο να με πάρει ... αν είμαι ακόμα ζωντανός :lol::lol::lol: .... άσε καλύτερα τη ζωούλα μου τη θέλω. άσε κ που απ ότι έχω καταλάβει στην ανηφόρα τα fs ή σε κουράζουν περισσότερο ή αν κλειδώνει η πίσω ανάρτηση κ γίνονται ht, πάλι το επιπλέον βάρος το έχεις.

κ ένα τελευταίο. ρώτησα λοιπόν πάλι στο ίδιο μαγαζί (γκατσούλης αγ. παρασκευή) ο μαγαζάτορας κάπου 55 ετών, για το wd40 κ μου λέει ότι μια χαρά είναι για την αλυσίδα κ δεν παθαίνει τπτ. Ξέρετε τι σκέφτομαι, ότι όλα τα αρνητικά σχόλια στο ιντερνετ είναι βαλτά από ανταγωνιστικές εταιρίες που δεν μπορούν να πουλήσουν τα λάδια τους :lol::down::lol::down:. πάντως τελικά τάσκασα δεν το γλύτωσα :lol::lol: σε ένα καθαριστικό αλυσίδας / γραναζιών 7ευρώ κ θα το δοκιμάσω μεθαύριο το πρωί μάλλον που έχω χρόνο, θα πάρω κ ένα παλιό βουρτσάκι δοντιών, έχω κ ένα άλλο πλαστικό εργαλείο που είχα πάρει κάποτε από το φρειδερίκο στη στουρνάρη στη στοά κ βλέπουμε ...

Για να βγάλω την αλυσίδα που λένε κάποιοι, δεν το αποφασίζω, είναι κ shimano που κανονικά δεν παίρνει power links, άσε που τα power links είναι αδύναμος κρίκος, αν συγκρίνει κανείς με τα πατικομένα πιράκια σαν μανιτάρι που έχει τώρα. αυτό που δεν κατάλαβα καθώς όταν πάρεις αλυσίδα είναι λίγο μακρυά, κ τώρα βλέπω όλους του κρίκους ίδιους, μου φαίνεται ότι υπάρχει κάποιο εργαλείο chain breaker shimano που κάνει άπειρα λεφτά κ όταν θέλεις να κοντύνεις αλυσίδα σου πατάει τα πιράκια πάλι να είναι τύπου μανιτάρι. όταν την είχα βάλει αυτή την αλυσίδα πριν πολλά χρόνια στο φρειδερίκο δεν θυμάμαι τι είχε κάνει. κ για να πω κ την αλήθεια, μόνο μετά την τελευταία επάνοδό μου στο ποδήλατο αποφάσισα ναρχίσω να το μαστορεύω μόνος μου :oops::oops:

vamvakoolas
19-08-10, 12:03
το θεμα αλυσιδα για να το κανεις μονος δε παιζει

ο Εξωλκεας αλυσιδας δεν εχει πολλα λεφτα (εκτος αν παρεις κατι επωνυμο σουπερ ντουπερ)οπως και το κλειδακι για να λυνεις δενεις

Εγω παντως το ειδα απο φιλο που το εχει και μου το εδειξε αναλυτικα αλλα εσπασα 2 αλυσιδες στη προσπαθεια! (το δυσκολο ειναι να δεθει στο σωστο κρικο)..

Προσωπικα δεν εμπιστευομαι και πολυ τη γνωμη απο μαγαζια, προσπαθω ειτε μονος
http://bicycletutor.com/
ειτε απο φιλους (σε φορουμ ή στη βολτα)

aleex
20-08-10, 17:11
ωραίο το λινκ, thx

vamvakoolas
20-08-10, 22:08
παιδια αν ακολουθησει η Ελλαδα την Ιρλανδια απο πλευρας lidl (συνηθως ετσι γινεται) αρχες σεπτεμβρη βλεπω να εχω και αλλα μελη στην ομαδα "lidl"
http://www.lidl.ie/ie/home.nsf/pages/c.o.20100826.index
(τα γαντακια και τα ρουχα must) φυλαξτε λεφτα και ετοιμαστειτε για επιδρομες

Υ.Γ :Καμια ποδηλατισσα δεν υπαρχει? μου κανει εντυπωση...

Mouse Potato
23-08-10, 17:16
Παίδες μόλις γυρίσω (σε 5-6 μέρες) θα παραγγείλω 2 λαστιχάκια που θέλω κι ένα καθαριστικό αλυσίδας. Πιθανότατα από chainreactioncycles. Όποιος ενδιαφέρεται να κάνουμε παραγγελία μου το λέει.


Υ.Γ :Καμια ποδηλατισσα δεν υπαρχει? μου κανει εντυπωση...

Γενικώς (freeday κλπ) ναι. Εδώ όχι. :p

Νikosanagn
26-08-10, 23:59
Ποιοι θα είναι αύριο freeday??? :)

George978
29-08-10, 00:04
http://farm5.static.flickr.com/4076/4735604047_ab10f0ef08.jpg

Mouse Potato
29-08-10, 00:12
:lol::lol:

Από που άραγε να έχει εμπνευστεί το όνομα και το λογότυπο...

Ας χαλαρώσουμε λίγο ;)

vamvakoolas
30-08-10, 23:33
οργανωσαμε μια μινη εξορμιση σημερα στα Αναβρυτα...

ο ardi21 τα εδωσε ολα, εγω περασα καλα και επιασα ποδηλατο μετα απο 1 μηνα μπανιων! η μεση μου δεν ειχε συνηθισει μονοπατια και κοτρονες και τα ειδε ολα


αντε παμε για αλλα

ardi21
30-08-10, 23:35
Mας τα χαλασανε λιγο τα σκασιματα αλλα ολα μεσα στο προγραμμα ειναι, δεν μασαμε!

vamvakoolas
01-09-10, 20:35
παρελαβα και το νεο σκελετο scott scale 60 toy 2009 disk....
Η φωτο για τον ardi21
http://img199.imageshack.us/img199/3341/image00006oe.th.jpg (http://img199.imageshack.us/i/image00006oe.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Mouse Potato
01-09-10, 20:37
Με γεια. Πόσο πήγε το μαλλί;

ardi21
01-09-10, 21:59
παρελαβα και το νεο σκελετο scott scale 60 toy 2009 disk....
Η φωτο για τον ardi21
http://img199.imageshack.us/img199/3341/image00006oe.th.jpg (http://img199.imageshack.us/i/image00006oe.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Πανεμορφος!! Με γειες και να τον σκισεις!

Αντε βαλε τα περιφερειακα και κανονιζουμε για κανα Αλσος!

ΥΓ. Για πες την τιμη να πεσουν κατω...:p

Mouse Potato
01-09-10, 23:11
http://www.kassimatisbikes.gr/showprod.php?aa=853

Ο σκελετός πόσο να έχει; Κανένα 400άρι; :hmm:

ardi21
01-09-10, 23:29
http://www.kassimatisbikes.gr/showprod.php?aa=853

Ο σκελετός πόσο να έχει; Κανένα 400άρι; :hmm:

Mεταχειρισμενο τον πηρε και χτυπησε ΥΠΕΡΤΑΤΗ ευκαιρια. Μαλλον αυτος που το εδινε ηταν 100% απελπισμενος για χρηματα.

Τιμη δεν αποκαλυπτω, θα την πει ο ιδιος...Αλλα να καθεσαι σε καρεκλα για καλο και για κακο:p

Νikosanagn
01-09-10, 23:36
Φοβερός ο σκελετός .... Αν έκανε κάτω απο 70 θα αυτοκτονήσω!

vamvakoolas
02-09-10, 12:28
60 eyr με ποτηρια:wall:

τι να πω παιδια ειναι σχεδον αμεταχειριστο (κατι φυσιολογικες γραντζουνιες) με καινουργιο νυχι!!

Ρε παιδια νομιζετε οτι κοροιδευω? εδω τις προαλλες αγορασα αυτους
http://www.lestosbikes.gr/products_details/fulcrum_racing_7_wheelset/

μτχ απο ενα παλικαρι απο επαρχια. Μου ειπε οτι ειναι αψογοι απλώς δεν εχουν αυτοκολλητα. Τιμη? 70 ευρα και 5 ευρα μεταφορικα. Το ωραιο ειναι οτι χωρις να ζητησω ειχε βαλει πανω και ολοκαινουργια...κασσετα!!!!:yahoo:

Υ.Γ: ΑΠΟ ΤΟΝ Κασσιματη τον ειχε αγορασει το ποδηλατο πιο ακριβα!

Νikosanagn
03-09-10, 04:07
E, αυτοκτόνησα... :bless:

vamvakoolas
03-09-10, 16:42
δευτερα (ισως και τεταρτη) θα ειμαι στο αλσος αναβρυτων για βολτες απογευματινες ωρες (απο 19.00 μεχρι τη δυση)

το βαζω γιατι θα ειμαι off line σ/κ και επειδη εχω κατηγορηθει οτι τα γραφω τελευταια στιγμη:whistle:

ardi21
03-09-10, 16:47
δευτερα (ισως και τεταρτη) θα ειμαι στο αλσος αναβρυτων για βολτες απογευματινες ωρες (απο 19.00 μεχρι τη δυση)

το βαζω γιατι θα ειμαι off line σ/κ και επειδη εχω κατηγορηθει οτι τα γραφω τελευταια στιγμη:whistle:

:oneup: Εκτος απροοπτου θα ρθω και 'γω. Μιλαμε;)

Αντε ας ξεκουνηθει και κανεις αλλος ρεεεεεεεε!

vamvakoolas
03-09-10, 17:44
ναι βρε δε δαγκωνουμε:oneup:

διασκεδαση εξασφαλισμενη:p:p:p

ardi21
07-09-10, 21:12
Σημερα μου 'ρθε και η παραγγελια οποτε μπηκε καινουργια σελα, καινουργια πεταλια (τωρα το ποδι δεν κουνιεται ουτε χιλιοστο!) και το οχημα αναπαυεται σε μια βασουλα πλεον.

Κωστη πηγες Αλσος χτες? Δεν σε ξεχασα αλλα τελικα δεν μπορεσα...

vamvakoolas
08-09-10, 12:44
πηγα...στο φαρμακειο να αγορασω κανενα φαρμακο (γριππη) και ηθελα ιδιως σημερα να παω, δε πειραζει, την αλλη δευτερα...

μεγειες!
δωσε λεπτομεριες


σ/κ θα εχει προπονηση κουρσα οποιος εχει κουρσα και θελει...:whistle:

ardi21
08-09-10, 15:24
Ωπ, περαστικα!

Σελα -> http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=21960 (σε ασπρο)

Πεταλια -> http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=5196

Βαση -> http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=49974

vamvakoolas
08-09-10, 15:42
αριστες επιλογες σελλα και πεταλια!

by the way θα παρεις και δωρακια (σημερα παρελαβα κατι για τη κουρσα και ειχαν μεσα και αλλα τσαμπε!)

vamvakoolas
10-09-10, 17:28
ardi λεμε για κυριακη πρωι τι λες?(βασιλικα->hardcore)

Δευτερα η γνωστη βολτα στο Αλσος Συγγρου Μαρουσι απογευμα, οσοι πιστοι...:oneup:

ardi21
10-09-10, 18:25
ardi λεμε για κυριακη πρωι τι λες?(βασιλικα->hardcore)

Δευτερα η γνωστη βολτα στο Αλσος Συγγρου Μαρουσι απογευμα, οσοι πιστοι...:oneup:

Πιο πιθανο το κοβω για Αλσος, εχω ενα θεματακι με το πρωινο ξυπνημα:p

Ασε που λενε βροχες για Κυριακη... Για τσεκαρε;)

George978
12-09-10, 20:04
παιδες μιας και το νοεμβριο μετακομιζω πειραια να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις, το ποδηλατο μπορω να το παρω μαζι μου στο τρενο σαν αποσκευη κατεβαινοντας? για αρχη θελω να παρω το ποδηλατο και αν γινεται να το φορτωσω θα με γλυτωνε απο ενα κουβαλημα λιγοτερο. Εναλλακτικα το λεωφορειο?

nm96027
12-09-10, 20:13
παιδες μιας και το νοεμβριο μετακομιζω πειραια να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις, το ποδηλατο μπορω να το παρω μαζι μου στο τρενο σαν αποσκευη κατεβαινοντας? για αρχη θελω να παρω το ποδηλατο και αν γινεται να το φορτωσω θα με γλυτωνε απο ενα κουβαλημα λιγοτερο. Εναλλακτικα το λεωφορειο?

Στον ηλεκτρικό μπαίνει χωρίς πρόβλημα. Στο τελευταίο ή πρώτο βαγόνι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.