PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Νikosanagn
20-09-10, 15:29
Και είσαι σίγουρος οτι δεν σε καλύπτουν καλά τακάκια δεν νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση να μην σε καλύψουν σε οποιαδήποτε συνθήκη... τώρα αμα σε τρώει... :p

ardi21
20-09-10, 15:29
Mouse Potato trekking δεν εχεις? Τι να τα κανεις αυτα τα φρενα? Θα πας μηπως σε κανα red bull event τελικα?:p

Νikosanagn
20-09-10, 15:29
A, και το λινκ δεν μου δουλέυει :p

ipo
20-09-10, 15:31
Υπάρχουν στιγμές που χρειάζομαι πιο δυνατά φρένα (off road πάντα).
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πιέσεις πολύ δυνατά το φρένο και να μην κοκκαλώσει ο τροχός;

Mouse Potato
20-09-10, 15:32
Mouse Potato trekking δεν εχεις? Τι να τα κανεις αυτα τα φρενα? Θα πας μηπως σε κανα red bull event τελικα?:p

MTB... Και ναι είμαι σκληροπυρηνικός (για το ποδήλατο) :twisted:

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πιέσεις πολύ δυνατά το φρένο και να μην κοκκαλώσει ο τροχός;

Αυτό είναι το πρόβλημά μου... Σε δύσκολες συνθήκες δεν έχεις την πολυτέλεια να πιέζεις το φρένο...

ardi21
20-09-10, 15:35
MTB... Και ναι είμαι σκληροπυρηνικός (για το ποδήλατο) :twisted:

Αυτό είναι το πρόβλημά μου... Σε δύσκολες συνθήκες δεν έχεις την πολυτέλεια να πιέζεις το φρένο...

Οκ.

Δεν ξερω σε τι συνθηκες πας και ουτε τι φρενα εχεις τωρα αλλα κατα την γμωμη μου ειναι υπερβολη. Εγω εχω τα μηχανικα avid bb7 με 185αρη δισκο μπροστα (105 ευρω μπρος-πισω) και οπου και αν εχω παει (μονοπατια κτλ κτλ) δεν εχω νιωσει ανασφαλεια...

Με τα παλια που ειχε πανω το ποδηλατο εκανες τον σταυρο σου

Τι διαδρομες κανεις αληθεια? Πας σε μονοπατια Βασιλικα-Υμμητο-Παρνηθα κτλ?

Τωρα αν σε τρωει...

Mouse Potato
20-09-10, 15:39
Η αλήθεια είναι ότι μια φορά με πρόδωσαν σε ένα πολύ κατηφορικό κομμάτι με χοντρό χαλίκι και μεγάλες αυλακώσεις όπου απλά δεν με επιβράδυναν όσο ήθελα με τίποτα (ένα κλικ πριν μπλοκάρει εννοώ). Δεν ξέρω για πoιο λόγο. Έτσι έχω αρχίσει και το σκέφτομαι. ~200€ είναι υπερβολή για φρένα όταν όλο το ποδήλατο πριν 1+ χρόνο έκανε ~430€; :-/

ardi21
20-09-10, 15:40
Η αλήθεια είναι ότι μια φορά με πρόδωσαν σε ένα πολύ κατηφορικό κομμάτι με χοντρό χαλίκι και μεγάλες αυλακώσεις όπου απλά δεν με επιβράδυναν όσο ήθελα με τίποτα (ένα κλικ πριν μπλοκάρει εννοώ). Δεν ξέρω για πιο λόγο. Έτσι έχω αρχίσει και σκέφτομαι. ~200€ είναι υπερβολή για φρένα όταν όλο το ποδήλατο πριν 1+ χρόνο έκανε ~430€; :-/

Παρε τα bb7... Tα elixir ειναι μεγαλη υπερβολη γι'αυτα που τα θες

Mouse Potato
20-09-10, 15:42
Γενικώς η avid τι λέει σαν αξιοπιστία και μάρκα; Εσένα ποια είχε πριν τ' αλλάξεις;

ardi21
20-09-10, 15:43
Κατι promax της κακιας ωρας... Δεν την παλευαν καθολου εκει που πηγαινα.

Η avid ειναι απο τις πολυ καλες οπως και τα bb7.

Μπορεις να κοιταξεις και τα bb5. Εχουν ακριβως την ιδια δυναμη αλλα ειναι λιιιγο πιο δυσκολα στο ρυθμισμα.

Mouse Potato
20-09-10, 15:51
Κατι promax της κακιας ωρας... Δεν την παλευαν καθολου εκει που πηγαινα.

Η avid ειναι απο τις πολυ καλες οπως και τα bb7.

Μπορεις να κοιταξεις και τα bb5. Εχουν ακριβως την ιδια δυναμη αλλα ειναι λιιιγο πιο δυσκολα στο ρυθμισμα.

Κοίτα caliper μπρος-πίσω έχω shimano deore. Για entry level μηχανικά φρένα διαβάζω πως δεν τα πάνε και άσχημα.

ardi21
20-09-10, 15:59
Ειναι εξαιρετικα φρενα και ειδικα για τα λεφτα που εχουν. Συγκρινονται με μετρια υδραυλικα

Αμα τους βαλεις και κανενα καλυτερο τακακι (εγω δεν εχω βαλει ακομα) αντε γεια...

Aφου εχεις deore δοκιμασε με καλα τακακια πρωτα και μετα βλεπεις. Κοιτα σε coolstop, jagwire

Mouse Potato
20-09-10, 16:04
Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο;

ardi21
20-09-10, 16:06
http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=JW5030SDN

Mouse Potato
20-09-10, 17:13
Στην αλλαγή θα τα δοκιμάσω... Ευχαριστώ.

dantouan
10-10-10, 19:01
Ακουω προτασεις για το παρακατω ποδηλατο

http://www.finikas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=58&lang=el

mzaf
11-10-10, 13:54
Είδα πρόσφατα δύο τέτοια...γενικά,η όρθια στάση στήν οδήγηση,βολεύει μόνο αν κάνεις μικρές αποστάσεις(5-10 χλμ).Από εκεί και μετά,είναι κουραστική και καταπονεί τη μέση ;)

ipo
11-10-10, 14:50
Δεν έχω οδηγήσει τέτοιο ποδήλατο, αλλά υπάρχουν κάποια ποδήλατα πόλης με λιγότερο όρθια στάση που από αυτά, αλλά σαφώς πιο όρθια από τα mountain. Πιστεύω ότι εκείνα είναι τα πιο βολικά, αφού πέφτει λίγο βάρος στα χέρια.

dantouan
11-10-10, 17:52
Εννοεις τα trekking ?

vamvakoolas
12-10-10, 14:23
απλα πραγματα:

Το ποδηλατο που θες ειναι για μουρη...
Γενικα η σταση του σωματος δεν ειναι για πολλα (χλμ) αλλα εχουν ελαφρυ σκελετο και ειναι και ευελικτα σε σχεση με τα θηρια (ΜΤΒ)
Αν το θες για καμια βολτα στη πολη/freeday μια χαρα

Αν ομως θες ποδηλατο για βουνα, για πολλα χλμ, για να πηγαινεις για ψωνια και να φορτωνεσαι, να κινεισαι στη πολη ΞΕΧΝΑ ΤΟ

Ενας γνωστος ειχα ολοιδιο (μαυρο) και μαλιστα το φωναζανε "τσοπερα" οταν καταλαβε τα παραπανω (που του τα ελεγα απο τη πρωτη μερα που το πηρε)"ματωσε" για να το πουλησει και μαλιστα σε τιμη ξεφτυλα!:down:

dantouan
13-10-10, 02:31
απλα πραγματα:

Το ποδηλατο που θες ειναι για μουρη...
Γενικα η σταση του σωματος δεν ειναι για πολλα (χλμ) αλλα εχουν ελαφρυ σκελετο και ειναι και ευελικτα σε σχεση με τα θηρια (ΜΤΒ)
Αν το θες για καμια βολτα στη πολη/freeday μια χαρα

Αν ομως θες ποδηλατο για βουνα, για πολλα χλμ, για να πηγαινεις για ψωνια και να φορτωνεσαι, να κινεισαι στη πολη ΞΕΧΝΑ ΤΟ

Ενας γνωστος ειχα ολοιδιο (μαυρο) και μαλιστα το φωναζανε "τσοπερα" οταν καταλαβε τα παραπανω (που του τα ελεγα απο τη πρωτη μερα που το πηρε)"ματωσε" για να το πουλησει και μαλιστα σε τιμη ξεφτυλα!:down:

Πιστεψε με δεν θελω ενα ποδηλατο για να πουλησω μουρη, απλα με πριζωσαν εκει κατι παιδια οτι ειναι και καλα πολυ ξεκουραστο, με την πιο σωστη θεση σωματος, οταν οι αλλοι κουραζονται εσυ δεν θα εχεις καταλαβει τιποτα και διαφορα τετοια... με αποτελεσμα να μπω σε σκεψεις...

Η δικη σου προταση ειναι δηλαδη κατι σε trekking?

vamvakoolas
13-10-10, 13:29
εγω σου περιεγραψα την εμπειρια οπως την εζησα. Αλλωστε αν ηταν ετσι οπως τα λενε, θα επρεπε να ειχε γεμισει η αγορα με τετοια κατι που....δε γινεται:rofl::rofl:

trekking, fitness οπως το καθε μαγαζι ή η καθε εταιρια τα ονομαζει...

γενικα κοιτα να εχει αναρτηση μπροστα

Δε ξερω που μενεις και τι διαδρομες θες να κανεις (και κυριως ποσα λεφτα θα δωσεις) για να σου πω κατι συγκεκριμενο. Απλως σιγουρα θα θες (αν δεν εχεις ηδη) καποια αναγκαια πραγματα οπως κρανος/φωτα/αλυσιδα

dantouan
14-10-10, 00:12
Παγκρατι μενω, τιγκα στις ανηφορες και το ποδηλατο θα κανει τα παντα απο βολτα γυρω γυρω, κανα freeday μεχρι και Σπηλαιο Παιανιας...

Ποια η γνωμη σου για το Multigo της Ideal?

ardi21
14-10-10, 00:28
Σπηλαιο Παιανιας? Εχει χωματακι εκει?

Γενικα συμφωνω και 'γω στο trekking με μια αναρτηση μπροστα.

Αυτο (http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/on-off-road-bikes/trekking-bikes/ideal-megisto-01.html) θα σου ειναι μια χαρα π.χ

vamvakoolas
14-10-10, 16:41
Σπηλαιο Παιανιας? Εχει χωματακι εκει?

Γενικα συμφωνω και 'γω στο trekking με μια αναρτηση μπροστα.

Αυτο (http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/on-off-road-bikes/trekking-bikes/ideal-megisto-01.html) θα σου ειναι μια χαρα π.χ
+1

Γενικα αποτι μιλησα και με παραγοντα της αγορας ποδηλατου μεχρι 450 ευρα η ideal ειναι κορυφη γι'αυτα που πληρωνεις. (μετα βεβαια για τους πιο ψαγμενους.. για τα πανηγυρια:rofl:)

dantouan
15-10-10, 00:49
Ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτο το ποδηλατο (λογω τιμης και περιφερειακων) ????????

http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=238&proId=9752498&cat=a&CurrentPage=1&pageSize=10

aleex
15-10-10, 07:20
να πω κ γω κάτι για τιμές τώρα που υπάρχει κ κρίση για όσους θέλουν να ασχοληθούν με mtb κ έστω κ λίγο πραγματικό χώμα

έχω ένα παλιό mtb hardtail χρωμόλη με εξαρτήματα κυρίως xt/xtr κ τα παρακάτω που λέω τα έχω λίγο πολύ πάθει με φτηνά ποδήλατα βουνού ή trekking

με φτηνά ποδήλατα μόλις πάτε πραγματικό χώμα μερικές φορές θα συμβούν τα εξής:

1. καταρχάς θα πάρετε στο χέρι τη μεσαία τριβή (το ρουλεμάν ανάμεσα στα πετάλια),

2. μετά μόλις κάνετε κ μερικές αλλαγές ταχυτήτων με ορθοπεταλιά θα πάρετε κ το σασμάν παραμάσχαλα

3. οι ζάντες θα γίνουν οκτάρι

4. χωρίς clipless πετάλια θα σας φύγουν τα πόδια σε καμιά κατηφόρα από τα πετάλια θα φάτε τα μούτρα σας κ θα πάτε νοσοκομείο

Για να μη πάθετε τα παραπάνω μη δώσετε λιγότερα από 800 ευρώ για hardtail. Σκεφτήτε μόνο ότι ένα αξιοπρεπές πηρούνι με 10cm διαδρομή κάνει τουλάχιστον 300 με 400 ευρώ από μόνο του, αλλιώς μη πηγαίνετε χώμα, κρίμα είναι ..... :whistle:

vamvakoolas
15-10-10, 12:04
αν και το ΜΤΒ δεν ειναι το στοιχειο μου, λογω αγωνιστικων υποχρεωσεων ...με χωσανε:

1)Αυτα που αναφερεσαι μπορει να ισχυουν για ποδηλατα απο jumbo, alex pack κοκ που κανουν το πολυ 150 ευρα
2)Εγω προσωπικα τρεχω clipless χωρις κανενα θεμα και οχι σε λοφακια. Μαλιστα το θεμα εχει αναλυθει σε εξειδικευμενα φορουμ και δεν υπαρχει σαφης απαντηση (και εγω μπορω ευκολα να πω οτι με clips ειναι ευκολο να σαβουριαστεις σε κατι αποτομο/ξαφνικο μεχρι να ξεκουμπωσεις)

10cm διαδρομη ισως το πηρουνι για 10mm χλωμο (μαλλον απροσεξια) και αν θες να κατεβαινεις Ταυγετο ή Ναουσα ισως, αλλα για το μεσο χρηστη δεν υπαρχει λογος:hmm:
Σε αγωνα (ειχε και "οπεν")ετρεξε παλικαρι αν θυμαμαι με balistic και τερματισε. Αν σε διαβαζε δε θα επρεπε ο ιδιος αλλα και γενικα οσοι γουσταρουν βολτουλες να εμεναν σπιτια:down: Μη φοβιζεις το κοσμο εκτος αν θες να πηγαινεις "χωμα" οπως λες μονος σου ή δε θες να ξαναδεις αλλον. Ολοι οι αθλητες που τωρα ειναι κορυφη ξεκινησαν απο φτηνα ποδηλατακια και οταν οι απαιτησεις ανεβηκαν σπρωξανε τα χρηματα. Εγω προσωπικα εχω αγορασει πλαισια/ποδηλάτα/ανταλακτικα σε ξεφτυλα τιμη κυριως απο ατομα που το πρωτο τους ποδηλατο ηταν πανακριβο και μετα το παρατησαν (δεν ειχαν χρονο/ξενερωσαν/δεν πολυπαταγαν βουνα)

ardi21
15-10-10, 13:19
Το πηγες στο αλλο ακρο. Ειπαμε να μην παιρνει καποιος ποδηλατα των 100 ευρω αλλα οχι οτι τα 800 ειναι το μινιμουμ, προς Θεου...

Τιποτε απο αυτα δεν θα συμβει με ενα επωνυμο ποδηλατο των 350 ευρω π.χ. Εγγυημενα.

ipo
15-10-10, 14:04
10cm διαδρομη ισως το πηρουνι για 10mm χλωμο (μαλλον απροσεξια) και αν θες να κατεβαινεις Ταυγετο ή Ναουσα ισως, αλλα για το μεσο χρηστη δεν υπαρχει λογος:hmm:
Σε αγωνα (ειχε και "οπεν")ετρεξε παλικαρι αν θυμαμαι με balistic και τερματισε. Αν σε διαβαζε δε θα επρεπε ο ιδιος αλλα και γενικα οσοι γουσταρουν βολτουλες να εμεναν σπιτια:down: Μη φοβιζεις το κοσμο εκτος αν θες να πηγαινεις "χωμα" οπως λες μονος σου ή δε θες να ξαναδεις αλλον. Ολοι οι αθλητες που τωρα ειναι κορυφη ξεκινησαν απο φτηνα ποδηλατακια και οταν οι απαιτησεις ανεβηκαν σπρωξανε τα χρηματα. Εγω προσωπικα εχω αγορασει πλαισια/ποδηλάτα/ανταλακτικα σε ξεφτυλα τιμη κυριως απο ατομα που το πρωτο τους ποδηλατο ηταν πανακριβο και μετα το παρατησαν (δεν ειχαν χρονο/ξενερωσαν/δεν πολυπαταγαν βουνα)
:oneup:

Zus
15-10-10, 14:21
Είναι ευκαιρία με την τωρινή οικονομική κατάσταση, να γίνει το ποδήλατο εκτός από χόμπι και γνωστό ως μέσο μετακίνησης.

Με όσους έχω μιλήσει, από την στιγμή που άκουγαν τις τιμές στα ποδηλατάδικα έφευγαν τρέχοντας. :down:

vamvakoolas
15-10-10, 16:19
Είναι ευκαιρία με την τωρινή οικονομική κατάσταση, να γίνει το ποδήλατο εκτός από χόμπι και γνωστό ως μέσο μετακίνησης.

Με όσους έχω μιλήσει, από την στιγμή που άκουγαν τις τιμές στα ποδηλατάδικα έφευγαν τρέχοντας. :down:

αρκετοι (και απο εδω) ξερουν πως ξεκινησα εγω-> με ποδηλατο των 100 ευρα (ειχε 99 για την ακριβεια) απο praktiker!:oneup: AKOMA EXEI αν και παιζει με τις αυξησεις να βρεις στα 120 ευρα. Αν εχουν μπροστα αναρτηση παρε αν δεν εχουν επισης παρε, αν εχουν διπλη....ξεχνα το!:p

Το ποδηλατο το ειχα κανα 6μηνο (ξανα)κολλησα με ποδηλασια και ειχε παει παντου (και Υμμητο) επιπλεον στη πολη εβγαζε ανετα ολες τις μετακινησεις και δεν ειχα αγχος για κλοπη (σα μερικους με ποδηλατα ακριβα) αν και του ειχα λουκετακι. Σαν αναβαθμιση εβαλα μεταλλικα πεταλια και καλυτερα τακακια (μιλαμε για τρελο κοστος......15 ευρα). Μετα ομως που ειδα οτι μου αρεσε και το χρησιμοποιουσα τακτικα (σε βαθμο να ...ξεχασω την οδηγηση ΙΧ) πηρα κατι καλυτερο:whistle:

Το δικο μου παραδειγμα το εβαλα για να τονισω οτι αν δε μου αρεσε μιλαμε για ρισκο το πολυ 150 ευρα (με κρανος/φωτακια/λουκετακι) που στη χειροτερη να τα χανα και στη καλυτερη ειτε να κολλαγα ειτε να τα πουλαγα και να επαιρνα πισω καποιο ποσο....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ 400+100=500 ΕΥΡΑ

aleex
15-10-10, 17:22
σόρρυ ρε παιδιά, αλλά από τις εμπειρίες μου μιλάω.

ότι καβάλησα ας πούμε με shimano της σειράς lx από μεσαίες τριβές, σασμάν κλπ, μετά από 100 χιλιόμετρα πετρώδεις χωματόδρομους στα βουνά στις αττικής ήταν για πέταμα,

μόλις πήρα ποδήλατο με shimano xt, είδα διαφορά μέρα με τη νύχτα. κ μη μου λέτε για χωματόδρομους που δεν έχουν ούτε πετραδάκι όπως ας πούμε Γερμανία, Βέλγιο κλπ, γιατί τα ελληνικά βουνά έχουν σχεδόν τους πιό πετρώδεις χωματόδρομους όλης της Ευρώπης.

κ πάλι σόρρυ, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις

όσον αφορά τα πετάλια μπορεί κάποιοι να μη πέφτουν με πλατφόρμες, αλλά για δείτε κ πόσοι έχουν χτυπήσει άσκημα. Τα καλά clipless ρυθμίζονται να ξεκουμπώνουν πολύ εύκολα έτσι κι αλλιώς.

Από ότι διαβάζω κ στο forum του mtbr (το μεγαλύτερο που υπάρχει για mtb) όλοι οι σοβαροί αθλητές του mtb clipless χρησιμοποιούν

ardi21
15-10-10, 17:38
Εγω ας πουμε που εχω alivio σε ολο το ποδηλατο, το εχω σκισει εδω και 1000 χλμ και δεν εχει βγαλει κιχ τι να πω? Ουτε ρυθμιση δεν του εχω κανει στις ταχυτητες...

Δεν ξερω σε τι ποδηλατο ανεβηκες παντως αν εγινε αυτο που λες ειτε καποιο προβλημα ειχε ειτε η χρηση που του εκανες ηταν εκτος οριων. Αν π.χ το κοπανησες 5-6 φορες σε πτωσεις κτλ λογικο ειναι να σπασει κατι.

Με 25 ευρω παιρνεις πλατφορμες που σου γατζωνουν το ποδι πολυ ασχημα και δεν κουνιεται και να θες. Αν θες σου λεω τα δικα μου

Μια χαρα ειναι τα clipless αλλα οχι οτι αν δεν εχεις θα χτυπησεις ασχημα.

Γενικα εχεις σχηματισει μια πολυ λαθος εντυπωση γυρω απο το ποδηλατο... Και αυτο διοτι νομιζεις πως για να ξεκινησεις πρεπει να παρεις κατι σχετικα top αλλιως ειτε θα σκοτωθεις ειτε θα το παρεις στα χερια

ipo
15-10-10, 17:40
σόρρυ ρε παιδιά, αλλά από τις εμπειρίες μου μιλάω.

ότι καβάλησα ας πούμε με shimano της σειράς lx από μεσαίες τριβές, σασμάν κλπ, μετά από 100 χιλιόμετρα πετρώδεις χωματόδρομους στα βουνά στις αττικής ήταν για πέταμα,

μόλις πήρα ποδήλατο με shimano xt, είδα διαφορά μέρα με τη νύχτα. κ μη μου λέτε για χωματόδρομους που δεν έχουν ούτε πετραδάκι όπως ας πούμε Γερμανία, Βέλγιο κλπ, γιατί τα ελληνικά βουνά έχουν σχεδόν τους πιό πετρώδεις χωματόδρομους όλης της Ευρώπης.

κ πάλι σόρρυ, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις

όσον αφορά τα πετάλια μπορεί κάποιοι να μη πέφτουν με πλατφόρμες, αλλά για δείτε κ πόσοι έχουν χτυπήσει άσκημα. Τα καλά clipless ρυθμίζονται να ξεκουμπώνουν πολύ εύκολα έτσι κι αλλιώς.

Από ότι διαβάζω κ στο forum του mtbr (το μεγαλύτερο που υπάρχει για mtb) όλοι οι σοβαροί αθλητές του mtb clipless χρησιμοποιούν
Δε διαφωνεί κανείς ότι αυτά που προτείνεις είναι ποιοτικά. Η διαφωνία είναι στο κατά πόσο θα τα αξιοποιήσει κάποιος. Είναι σαν να θέλει κάποιος να πηγαίνει βόλτες στην παραλιακή με το αμάξι και να του προτείνεις αυτοκίνητο group N.

Ξέρω ελάχιστους ποδηλάτες που κάνουν εντατικά ποδήλατο, αλλά πάρα πολλά άτομα που έδωσαν 400-900€ για να αγοράσουν ποδήλατο με το οποίο ποδηλάτησαν λιγότερες από 100 ώρες και τώρα βρίσκεται σε μία αποθήκη. Πρώτα βλέπεις αν πραγματικά θα μπορέσεις να εντάξεις το ποδήλατο στη ζωή σου, ξεκινώντας με ένα φτηνό ποδήλατο και μετά βλέπεις τι θα αγοράσεις, τόσο ως προς την ποιότητα, όσο και ως προς το είδος της ποδηλασίας που προτιμάς (άσφαλτο, χώμα, μεικτή χρήση).

dantouan
15-10-10, 21:31
Ρε παιδια τι ειναι αυτα που γραφετε... αν ειναι να παω στο Praktiker να παρω ταφο των 100 ευρω, δεν θελω ποτε να ενταξω το ποδηλατο στην ζωη μου, εχω ενα παλιο που το εχω απο μικρος του κοτσαρω μια πιο ψηλη σελα και ενα λαιμο και κανω την δουλεια μου... αυτα ειναι μ@λ@κιες κατα την γνωμη μου.

Αν καβαλησεις ενα ποδηλατο των 100 ευρω και ενα ποδηλατο των 800 παιζει μετα την βολτα με το δευτερο να πας να πεταξεις στην θαλασσα το πρωτο.
Αλλο να καβαλας ταφο των 15 κιλων και αλλο τον αερα των 11-12 με τις αναρτησεις του τα deore του και το στησιμο του.

Οσο για το οτι πολλοι εχουν στις αποθηκες τα ποδηλατα των 800 ευρω ας βαλουν μια καλη τιμη στην Χρυση Ευκαιρια να τα πουλησουν,δεν ειναι τιποτα δυσκολο πια...

Ειμαι απολυτα καθετος στην επιλογη ποδηλατου φτηνου για αρχη και βλεπουμε μετα αν μας αρεσει... δεν προκειται να σας αρεσει ποτε !!!!

ardi21
15-10-10, 21:42
Ρε παιδια τι ειναι αυτα που γραφετε... αν ειναι να παω στο Praktiker να παρω ταφο των 100 ευρω, δεν θελω ποτε να ενταξω το ποδηλατο στην ζωη μου, εχω ενα παλιο που το εχω απο μικρος του κοτσαρω μια πιο ψηλη σελα και ενα λαιμο και κανω την δουλεια μου... αυτα ειναι μ@λ@κιες κατα την γνωμη μου.

Αν καβαλησεις ενα ποδηλατο των 100 ευρω και ενα ποδηλατο των 800 παιζει μετα την βολτα με το δευτερο να πας να πεταξεις στην θαλασσα το πρωτο.
Αλλο να καβαλας ταφο των 15 κιλων και αλλο τον αερα των 11-12 με τις αναρτησεις του τα deore του και το στησιμο του.

Οσο για το οτι πολλοι εχουν στις αποθηκες τα ποδηλατα των 800 ευρω ας βαλουν μια καλη τιμη στην Χρυση Ευκαιρια να τα πουλησουν,δεν ειναι τιποτα δυσκολο πια...

Ειμαι απολυτα καθετος στην επιλογη ποδηλατου φτηνου για αρχη και βλεπουμε μετα αν μας αρεσει... δεν προκειται να σας αρεσει ποτε !!!!

Εγω προσωπικα δεν μιλησα ποτε για ποδηλατο praktiker των 100 ευρω.

Mιλησα για ενα επωνυμο entry-level των 300-350. Υπαρχει τεραστια διαφορα.

ΥΓ. Επισης αν καβαλησεις ενα carbon ΗΤ των 1500 ευρω με βαρος κατω απο 10 κιλα θα πεταξεις στην θαλασσα των 800. Αυτο δεν σημαινει οτι αρχιζεις με 1500;)

Mouse Potato
15-10-10, 21:47
Μια χαρά είναι τα ποδήλατα των 300-400€. Με αξιόλογα περιφερειακά και καλούς σκελετούς.

@dantouan απλά είναι τα πράγματα. Βγαίνεις τσάρκα, καβαλάς κι ότι σ' αρέσει το τσιμπάς. Αλλιώς σημειώνεις τα μοντέλα που σου άρεσαν και ένιωθες καλά πάνω τους, και το ψάχνεις περαιτέρω... Imo το 70% σ' ένα ποδήλατο είναι τα περιφερειακά και το υπόλοιπο 30% ο σκελετός.

Αυτά από εμένα...

ΥΓ: Δεν γίνεται να πάρεις ένα ποδήλατο το οποίο θα είναι πανάλαφρο όπως μια καλή κούρσα, άνετο όπως ένα trekking και στιβαρό όπως ένα για downhill... Όσα λεφτά και να δώσεις.

vamvakoolas
15-10-10, 22:14
επειδη μαζευτηκαν πολλοι ειδικοι:
οταν καποιος θελει να αγορασει ενα ποδηλατο για να τον βοηθησουμε τον ρωταμε πρωτα
ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ και μετα ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ..
ωραια τα xt και τα carbonακια αλλα μιλαμε για το μεσο ανθρωπο που δεν εχει περιουσια και χρονο. Οποτε για το φιλο που προτορωτησε ας παρει καποιο ποδηλατακι επωνυμο γυρω στα 300/400 ευρα με μονη αναρτηση και καλυτερα trecking (λιγο απο ολα). Επισης η αμαδα "praktiker"που εδω tη περιφρονουν εχει βγαλει ταλεντα και στο downhill!

Για τα υπολοιπα αν εγω μαζευα λεφτα για το ποδηλατο που θα ηθελα....θα το αποκτουσα στα 60! Παρτε ενα ποδηλατο με οσα εχετε και λιωστε το....Αλλωστε το νοημα ειναι να κανεις βολτουλα, να γνωριζεις αλλους τρελαμενους και να αθλεισαι (κανω λαθος?)

aleex
16-10-10, 07:59
σε ότι λέω παραπάνω αν δεν έγινε σαφές μιλάω μόνο για άτομα που θέλουν να κάνουν συστηματικά δύσκολο πετρώδες χώμα κ δεν ξέρουν πόσα λεφτά πρέπει να δώσουν για ποδήλατο.

Σχετικά με τα εξαρτήματα shimano lx που με πρόδωσαν, πρέπει να παραδεχτώ ότι πρόκειται για παλιότερα μοντέλα της σειράς καθώς πριν 13 χρόνια αγόρασα το τελευταίο μου ποδήλατο (μεταχειρισμένο) με εξαρτήματα κυρίως xt κ δεν έχω αλλάξει πια ποδήλατο, απλά το έχω αναβαθμίσει ανά καιρούς κ ότι πιο καινούργια εξαρτήματα xt/xtr έχω, είναι κ αυτά τουλάχιστον 5-6αετίας.

Μπορεί τα πιο σύγχρονα εξαρτήματα των οικονομικών σειρών να είναι πια καλύτερης ποιότητας, δεν ξέρω.

Ποδήλατο πάντως, κάνω κυρίως για προπόνηση solo σε δύσκολο χώμα κ επειδή είμαι κ ιδιότροπος, με 100 ευρώ ας πούμε, έχω αγοράσει μια σέλα .... :whistle:

Βασικά έχω βολευτεί πολύ τη γεωμετρία αυτού του παλιού σκελετού (χρωμόλη) κ δεν πολυέχω κ λεφτά για κάτι καινούργιο. Εδώ που τα λέμε μόνο στα φρένα αισθάνομαι ότι υστερώ, τελευταία μου βγήκε κ ο τάκος να καθαρίσω από σκουριά τις βάσεις του πίσω φρένου στο σκελετό.

Αν έπαιρνα κάποια στιγμή κάτι καινούργιο αυτά που σκέφτομαι είναι hardtail με εξοπλισμό xt, στα 1400 ευρώ πάντως, γιατί το επόμενο ποδήλατο θα θέλω μάλλον να το κρατήσω άλλα 13 χρόνια κ σε δύσκολο χώμα όπως πάντα.

Εντωμεταξύ με το hardtail που έχω έχω πάει κ φορτωμένος με αντίσκηνα, υπνόσακους, κατσαρόλες κλπ σε χωματόδρομους, σε Κρήτη, Γερμανία, Αυστρία, κ απλά δεν πάω τέτοιο ταξίδι, αν δεν έχω κάτι σχετικά top of the line.

Το χειρότερο που συμβαίνει με τα φτηνά hardtail όταν κάνουν πολλά χλμ φορτωμένα φουλ σε χώμα, είναι ότι κάποια στιγμή σε κάποιο πηδηματάκι πάνω από λακούβα, σπάει ο σκελετός, no thanks, δεν θα πάρω, το έχω δει το έργο σε άλλους καθοδόν ...

Βέβαια, επειδή ζαχαρώνω καμμιά φορά κ τα dual sus, δεν κοιτάω για κάτω από 2-2,5 χιλιάρικα. Πάντως για καναδυό χρόνια ακόμα θα μείνω με το παλιό κ βλέπουμε. Η χρωμόλη βέβαια σκουριάζει, αλλά τουλάχιστον αντέχει πιό πολύ από το αλουμίνιο κ χωρίς να χρειάζεται να είναι ο σκελετός ογκώδης .... κ αν σήμερα θέλει κανείς να βρει καινούργιο σκελετό χρωμόλη ... θέλει πολλά λεφτά ...

aleex
17-10-10, 08:43
Ένα άλλο θέμα όταν θέλει κανείς ν' αγοράσει ποδήλατο, όχι απλά για να κάνει τη δουλειά του, αλλά για να έχει κάτι καλό, είναι το εξής:

για να κρατήσουν τις τιμές κάτω, βλέπεις ποδήλατα με μέτρια εξαρτήματα, αλλά καλούς σκελετούς, κ αντιστρόφως καλά εξαρτήματα πάνω σε μάπα σκελετούς. Όπως πολλοί εδώ μέσα, φτιάχνουμε τα pc μας μόνοι μας γιατί θέλουμε κάτι καλύτερο όπως το θέλουμε εμείς κ όχι απλά ότι μας σερβίρουν, το ίδιο ισχύει μάλλον κ στα ποδήλατα, ...

... δλδ να πάρουμε όλα τα εξαρτήματα ξεχωριστά κ σίγουρα όχι όλα από το ίδιο μέρος κ να τα συναρμολογήσουμε όλα μόνοι μας. Σ' ένα hardtail το δυσκολότερο είναι να μπει η μεσαία τριβή, πάντως μ' ένα καλό εργαλείο κ μετά από κάποια βιντεάκια στο youtube κ με πολύ υπομονή κ ησυχία, μάλλον ούτε αυτό είναι πρόβλημα.

alexandrozz
18-10-10, 13:49
Ακουω προτασεις για το παρακατω ποδηλατο

http://www.finikas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=58&lang=el
Τα σχόλια που θα γράψω είναι έχοντας χρησιμοποιήσει το ποδήλατο για διαδρομή 10+km και έχοντας χρησιμοποιήσει γενικά διάφορων ειδών ποδήλατα και όχι απλά κοιτάζοντάς το.
Αρνητικά:
- Δυσκολίες στις ανηφόρες
- Δεν κάνει για bunnyhop/drops κτλ
- Λιγότερο ευέλικτο από ένα MTB

Θετικά:
- Το ποδήλατο είναι πραγματικά ξεκούραστο στο να κάνεις, και η στάση του σώματος και το τιμόνι και η σέλα
- Θεωρείται ποιοτική κατασκευή
- Σε απλό χωματόδρομο πάει μια χαρά

Γενικά στο εξωτερικό τέτοιου είδους ποδήλατα χρησιμοποιούνται πάρα πολύ μέσα στις πόλεις λόγο της άνεσής τους. Προσωπικά αν είχα την οικονομική άνεση μπορεί να αγόραζα και ένα Townie για μέσα στη πόλη.

DOU
18-10-10, 14:20
Ένα άλλο θέμα όταν θέλει κανείς ν' αγοράσει ποδήλατο, όχι απλά για να κάνει τη δουλειά του, αλλά για να έχει κάτι καλό, είναι το εξής:

... δλδ να πάρουμε όλα τα εξαρτήματα ξεχωριστά κ σίγουρα όχι όλα από το ίδιο μέρος κ να τα συναρμολογήσουμε όλα μόνοι μας. Σ' ένα hardtail το δυσκολότερο είναι να μπει η μεσαία τριβή, πάντως μ' ένα καλό εργαλείο κ μετά από κάποια βιντεάκια στο youtube κ με πολύ υπομονή κ ησυχία, μάλλον ούτε αυτό είναι πρόβλημα.

Ποιος θα κατσει να παιρνει ενα ενα τα εξαρτηματα για να συναρμολησει ποδηλατο,ο μεσος χρηστης σιγουρα οχι,καποιος ο οποιος ειναι γνωστης και ζηταει συγκεκριμενα πραγματα απο ενα ποδηλατο αυτος μπορει να το δει κ ετσι.

Οπως ειπαν πιο πανω ενα ποδηλατακι καποιας καλης μαρκας μεχρι 300-350€ για εναν χρηστη που απλα το θελει για καμια βολτα σε παραλια,σε δρομακια κλπ ειναι επαρκες,δεν ειπαμε να παρει καποιος το μπερετα των 100 ευρω απο το σουπερ μαρκετ και στην πρωτη πτωση που θα εχει η θα χτυπησει να γινει κομματια,οχι ομως να ξοδεψει αντιστοιχα κ ενα ποσο υπερβολικο για απλη καθημερηνη χρηση .

nm96027
18-10-10, 14:47
Δύο ερωτήσεις:

1. Έχω εδώ και σχεδόν τρία χρόνια ένα πολύαγαπημένο Megisto 2008 (το πήρα τέλος του 2007). Τα νέα megisto έχουν μεγάλες διαφορές;

2. Την προηγούμενη Κυριακή έφαγα μία ηλίθια "σούπα", λόγω της βροχής, από %^&$ μου και την γλίτωσα με δεξί γόνατο και αριστερό καρπό (γραντζουνιές). Με δεδομένο ότι δεν καβαλάω BMX, υπάρχουν light επιγονατίδες;

ardi21
18-10-10, 15:22
Δύο ερωτήσεις:

1. Έχω εδώ και σχεδόν τρία χρόνια ένα πολύαγαπημένο Megisto 2008 (το πήρα τέλος του 2007). Τα νέα megisto έχουν μεγάλες διαφορές;

2. Την προηγούμενη Κυριακή έφαγα μία ηλίθια "σούπα", λόγω της βροχής, από %^&$ μου και την γλίτωσα με δεξί γόνατο και αριστερό καρπό (γραντζουνιές). Με δεδομένο ότι δεν καβαλάω BMX, υπάρχουν light επιγονατίδες;

Οι επιγωνατιδες δυστυχως δεν ειναι για χλμ γιατι κουραζουν. Ειναι να τις φορεσεις για λιγο σχετικα.

Τωρα αν υπαρχουν πολυ light που δεν ενοχλουν δεν ξερω σιγουρα αλλα δεν νομιζω.

Αλλα ετσι κι αλλιως ειναι too much για πολη. Λιγο περισσοτερη προσοχη ειναι καλυτερα παρα να κουβαλας επιγωνατιδες:)

Περαστικα!

nm96027
18-10-10, 15:39
Οι επιγωνατιδες δυστυχως δεν ειναι για χλμ γιατι κουραζουν. Ειναι να τις φορεσεις για λιγο σχετικα.

Τωρα αν υπαρχουν πολυ light που δεν ενοχλουν δεν ξερω σιγουρα αλλα δεν νομιζω.

Αλλα ετσι κι αλλιως ειναι too much για πολη. Λιγο περισσοτερη προσοχη ειναι καλυτερα παρα να κουβαλας επιγωνατιδες:)

Περαστικα!

Σκεφτόμουν τίποτα υφασμάτινες από κάποιο υλικό υψηλής αντοχής, ώστε να μην γδέρνεσαι όταν πέφτεις.

Thanx για τα περαστικά, αλλά ευτυχώς δεν έπαθα και πολλά, εκτός από γδάρσιμο στο γόνατο και πόνο τον καρπό. Γενικώς είμαι οκ.

Έπεσα από #$%^ ξαναλέω και ήταν ολότελα δικό μου το φταίξιμο. Δεν πέφτω συχνά (:cool:) αλλά επειδή ανήκω σε ομάδα υψηλού ορθοπαιδικού κινδύνου (έχω υποστεί 2 ολικές αρθροπλαστικές μηριαίων όχι λόγω ποδηλάτου) κατα καιρους με πιάνει μία φοβία μη φάω την ύστατη σαβούρα.:p Και όπως καταλαβαίνεις μετά την πρώτη της προηγούμενης εβδομάδας με έχουν πιάσει οι φοβίες μου και πάλι. Αλλά νομίζω πως μόλις ξανακαβαλήσω το Megisto και κάνω το δρομολόγιο Ζωγράφου-Π.Φάληρο σε 20 λεπτά θα ισιώσω...:biggrin:

ΥΓ Κράνος, γάντια εννοούνται.;)

ardi21
18-10-10, 15:44
Για υφασματινες δεν γνωριζω αλλα δυσκολα θα βρεις πιστευω διοτι οι επιγωνατιδες ειναι για πιο σκληρες καταστασεις.

Παντως αν δεν βρεις ισως μπορεις να κανεις κατι αυτοσχεδιο εσυ ραβοντας υφασματα και προσαρμοζοντας ενα ειδος κλιπ. Οποτε θα μπορεις να τα φορας μεσα απο το παντελονι σου και δεν θα 'σαι ενοζλει οπως μια πλαστικη επιγωνατιδα.

Αφησε την φαντασια σου να οργιασει:lol:

aleex
18-10-10, 15:55
Ποιος θα κατσει να παιρνει ενα ενα τα εξαρτηματα για να συναρμολησει ποδηλατο,ο μεσος χρηστης σιγουρα οχι,καποιος ο οποιος ειναι γνωστης και ζηταει συγκεκριμενα πραγματα απο ενα ποδηλατο αυτος μπορει να το δει κ ετσι.

Οπως ειπαν πιο πανω ενα ποδηλατακι καποιας καλης μαρκας μεχρι 300-350€ για εναν χρηστη που απλα το θελει για καμια βολτα σε παραλια,σε δρομακια κλπ ειναι επαρκες,δεν ειπαμε να παρει καποιος το μπερετα των 100 ευρω απο το σουπερ μαρκετ και στην πρωτη πτωση που θα εχει η θα χτυπησει να γινει κομματια,οχι ομως να ξοδεψει αντιστοιχα κ ενα ποσο υπερβολικο για απλη καθημερηνη χρηση .

Συγγνώμη δλδ, αλλά μόνο ο μέσος χρήστης επιτρέπεται να γράφει στο παρών νήμα?????

doctor_667
18-10-10, 15:55
1. Έχω εδώ και σχεδόν τρία χρόνια ένα πολύαγαπημένο Megisto 2008 (το πήρα τέλος του 2007). Τα νέα megisto έχουν μεγάλες διαφορές;



Δεν έχουν μεγάλες διαφορές, αλλά τα τωρινά έχουν λίγο χειρότερα περιφερειακά. Αν εννοείς να αλλάξεις το δικό σου με καινούριο, εννοείται ότι δεν αξίζει.

nm96027
18-10-10, 15:58
Δεν έχουν μεγάλες διαφορές, αλλά τα τωρινά έχουν λίγο χειρότερα περιφερειακά. Αν εννοείς να αλλάξεις το δικό σου με καινούριο, εννοείται ότι δεν αξίζει.

Ναι αυτό ρώτησα. :oneup:

Εννοείς ταχύτητες, ντεραγιέρ, φρένα;:hmm: Αυτά είναι χειρότερα στα νέα megisto;

@ ADSLgr.com All rights reserved.