PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

dantouan
14-11-10, 01:20
Πουλαει κανεις κανα σοβαρο full suspension παιδες ???

vamvakoolas
17-11-10, 15:37
μεχρι ποσα διαθετεις? υψος?

dantouan
18-11-10, 03:28
money is not the problem, size medium, height 1.77

περιμενω :)

Mouse Potato
18-11-10, 04:05
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57255

Του κουτιού...

ardi21
18-11-10, 05:28
Aφου τα χρηματα δεν ειναι προβλημα γιατι δεν κοιτας σε καποιο καινουργιο?

Εγω απο την πλευρα μου θα σου προτεινα canyon.

Και συγκεκριμενα Nerve XC 7.0 (http://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=2074). Εξαιρετικο ποδηλατο, με super περιφερειακα και super τιμη. Fox αναρτησεις εμπρος-πισω, Sram X9 παντου, πολυ καλα φρενα, DT Swiss τροχοι και 12 Kg.

Βεβαια Canyon παιρνεις μονο απο το site τους (γι 'αυτο εχουν περιθωριο να εχουν πολυ καλες τιμες) οποτε δεν μπορεις να το δοκιμασεις καπου. Για το μεγεθος εχουν framesize calculator ο οποιος ειναι ακριβεστατος και γενικα οι Γερμανοι ειναι εξαιρετικοι απο θεμα εξυπηρετησης και after sales support.

Αν σου αρεσει στο σουλουπι σκεψου το πολυ σοβαρα.

ΥΓ. Εδικα στο χρωμα black forest green metallic ειναι κουκλα...

ipo
18-11-10, 05:51
Μου αρέσει περισσότερο σε μαύρο. Σε αυτό το ποδήλατο κλειδώνει η πίσω ανάρτηση για χρήση σε ανηφόρες;

ardi21
18-11-10, 05:54
Οχι αλλα στην σκληρη ρυθμιση στην ουσια ειναι σαν να την εχεις κλειδωμενη απ'οτι διαβαζω σε σχολια κατοχων.

vamvakoolas
18-11-10, 12:52
απλως να προσθεσω οπως λεει και ο ardi21 η συγκεκριμενη εταιρια ειναι κορυφη. Το λεω μιας και σε λιγο καιρο θα μου ερθει κουρσα απο εκει :yahoo:

ενα τιπ για οσους δεν εχουν πολλα λεφτα (οπως εγω): στο γερμανικο ebay εχει ποδηλατα/πλαισια canyon μεταχειρισμενα και μη σε τιμες....alexpaκ ποδηλατου:whistle:


Για μτβ δες και μοντελα.....rocky mountain!

ardi21
18-11-10, 15:56
Mε γειες Κωστη!

Θα το τσεκαρω αυτο με το γερμανικο ebay μπας και...

vamvakoolas
18-11-10, 17:10
Mε γειες Κωστη!

Θα το τσεκαρω αυτο με το γερμανικο ebay μπας και...
ψαχνεις για χριστουγενιατικες αγορες?:rofl:

αν ναι στειλε πμ με budget και τι θες

........Auto merged post: vamvakoolas πρόσθεσε 71 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

βρε ardi21 θες "ferrari" σε τιμη..."Yugo":worthy::worthy:

ardi21
18-11-10, 17:28
Εσυ ειπες τιμες alexpack και πηρα θαρρος!

Mouse Potato
18-11-10, 17:34
Παίδες θα καταφέρω να αλλάξω συρματόσχοινα μόνος μου (το έχω κάπου 1,5 χρόνο με βόλτες μια φορά την βδομάδα και αν - αρκετές φορές tough χρήση); Μήπως να πάρω κάποιο λιπαντικό;

[την τελευταία φορά που το πήρα άκουγα σαν να "γδερνόταν" το συρματόσχοινο των φρένων μέσα στο σωλήνα]

miltmaster
20-11-10, 20:08
ηρθε και ειναι τουμπανοοοοοοοοοοοοο

Mouse Potato
20-11-10, 21:09
Καλές βόλτες/καλούς αγώνες και πάντα όρθιος/πρώτος... ;)

Πράγματι πολύ όμορφο.

ntopas
21-11-10, 01:17
ηρθε και ειναι τουμπανοοοοοοοοοοοοο


πόσο σου βγήκε το κουκλί??

Ωραίο κουρσάκι.....που να μην τρέχεις μ'αυτό!:twisted::twisted::twisted:

........Auto merged post: ntopas πρόσθεσε 8 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ευχαριστω και παλι!
Ναι με το ποδηλατο. Στον δρομο προς το σπιτι μου, δεν ειδα μια λακουβα στην ασφαλτο, πατησα φρενο για να την αποφυγω, εφαγα σπρωξια απο τον απο πισω και επεσα φαρδυς πλατυς στο αριστερο πεζοδρομιο. Ο/Η κυριος/ια εφυγε αρων αρων, χωρις καν να βγει απο το αμαξι του :mad:.


Αυτός είναι ο πολιτισμός και η κουλτούρα του ελλην οδηγού..

Όσο και να προσέχεις κάποιος mlk@s μπορεί να έπεται..

ipo
21-11-10, 15:32
Η μέρα είναι καταπληκτική, τα πουλάκια κελαηδάνε, όσες μέλισσες απέμειναν τριγυρνάνε, ο χειμώνας καραδοκεί. Επομένως είναι η καλύτερη ευκαιρία για ποδήλατο σε ένα όμορφο μέρος.

Σε λίγο ξεκινάω για πoδηλασία στο Άλσος Συγγρού στο Μαρούσι. Όποιος τηγανίζεται, ας δηλώσει συμμετοχή. Αλλιώς ας σωπάσει για πάντα. :p

dantouan
21-11-10, 23:47
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57255

Του κουτιού...

Αυτα τα ποδηλατα (με την αναρτηση στον οριζοντιο σωληνα), ειναι περισσοτερο προς hardtail παρα σε fullsussy δηλαδη ειναι πιο πολυ για ανηφορες και αγωνες, εγω το θελω για μονοπατια περισσοτερο ;)

ipo
21-11-10, 23:52
Ήταν πολύ ωραία σήμερα στο άλσος Συγγρού. Μπόλικος κόσμος, αρκετοί ποδηλάτες, φοβερός καιρός. Το χώμα ήταν πολύ καλό υπό την έννοια ότι είχε λίγη υγρασία για να μην αποσαθρώνεται εύκολα, ενώ δεν ήταν λάσπη.

Πριν από μερικές μέρες είδα στην παραλιακή ένα ποδήλατο που θύμιζε μηχανή chopper. Μέχρι πετσιά του είχε κρεμάσει ο τύπος, που φορούσε και το ανάλογο κράνος των harleάδων. Σαν αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=10544), αλλά με πολύ μεγαλύτερο και ψηλό τιμόνι (http://www.copacabanabikes.com/images/jaos.jpg), σαν των μηχανών. Μονόζυγο πρέπει να έκανε. Λίγο για τα πανηγύρια μου φάνηκε. :p

dantouan
22-11-10, 00:34
απλως να προσθεσω οπως λεει και ο ardi21 η συγκεκριμενη εταιρια ειναι κορυφη. Το λεω μιας και σε λιγο καιρο θα μου ερθει κουρσα απο εκει :yahoo:

ενα τιπ για οσους δεν εχουν πολλα λεφτα (οπως εγω): στο γερμανικο ebay εχει ποδηλατα/πλαισια canyon μεταχειρισμενα και μη σε τιμες....alexpaκ ποδηλατου:whistle:


Για μτβ δες και μοντελα.....rocky mountain!

Για να το ψαξω λιγο αυτο που λες ;)
Τα rocky mountain ξεφευγουν παρα πολυ στη τιμη...

........Auto merged post: dantouan πρόσθεσε 7 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Πριν από μερικές μέρες είδα στην παραλιακή ένα ποδήλατο που θύμιζε μηχανή chopper. Μέχρι πετσιά του είχε κρεμάσει ο τύπος, που φορούσε και το ανάλογο κράνος των harleάδων. Σαν αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=10544), αλλά με πολύ μεγαλύτερο και ψηλό τιμόνι (http://www.copacabanabikes.com/images/jaos.jpg), σαν των μηχανών. Μονόζυγο πρέπει να έκανε. Λίγο για τα πανηγύρια μου φάνηκε. :p

Eδω θα τα δεις και στα Εληνικα

http://www.finikas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=37&lang=el

vamvakoolas
22-11-10, 14:10
rocky ειναι απο τα κορυφαια αλλα...αλμυρα

μετα υπαρχει η αγαπημενη μας canyon με τα nerve xc
η ΚΟΝΑ, η specialized και η ΚΤΜ αν και αυτη νομιζω ειναι περισσοτερο το ονομα παρα η ουσια....

miltmaster
24-11-10, 16:34
πόσο σου βγήκε το κουκλί??

Ωραίο κουρσάκι.....που να μην τρέχεις μ'αυτό!:twisted::twisted::twiste

ολο ειναι 7070γρ και καπου στα 7000 ευρω

........Auto merged post: miltmaster πρόσθεσε 1 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

[QUOTE=vamvakoolas;3820152]rocky ειναι απο τα κορυφαια αλλα...αλμυρα

μετα υπαρχει η αγαπημενη μας canyon με τα nerve xc
η ΚΟΝΑ, η specialized και η ΚΤΜ αν και αυτη νομιζω ειναι περισσοτερο το ονομα παρα η ουσια....

βγαλε την specialized εξω ( αξιζει καθε ευρω σε οτι παιρνεις)

vamvakoolas
24-11-10, 18:17
[QUOTE=ntopas;3817533]πόσο σου βγήκε το κουκλί??

Ωραίο κουρσάκι.....που να μην τρέχεις μ'αυτό!:twisted::twisted::twiste

ολο ειναι 7070γρ και καπου στα 7000 ευρω

........Auto merged post: miltmaster πρόσθεσε 1 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........



βγαλε την specialized εξω ( αξιζει καθε ευρω σε οτι παιρνεις)
θα βγω λιγο θεματος, για τα κατεμια (ΚΤΜ) αναφερομουν οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους (δε γραφω καλα ελληνικα?)
Για το ποδηλατο σου αν εδωσες τοσα λεφτα τοτε αυτοι οι τροχοι που εχεις, γιατι τους εχεις? οι zipp που ειναι?:twisted:

miltmaster
25-11-10, 00:15
[QUOTE=miltmaster;3824617]
θα βγω λιγο θεματος, για τα κατεμια (ΚΤΜ) αναφερομουν οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τους (δε γραφω καλα ελληνικα?)
Για το ποδηλατο σου αν εδωσες τοσα λεφτα τοτε αυτοι οι τροχοι που εχεις, γιατι τους εχεις? οι zipp που ειναι?:twisted:

mavic Ksyrium sl 900 euro (1480gr) ειναι τροχοι προπονησης

vamvakoolas
25-11-10, 00:40
[QUOTE=vamvakoolas;3824906]

mavic Ksyrium sl 900 euro (1480gr) ειναι τροχοι προπονησης

722 με τη κουτα στο σπιτι σου (οι τροχοι)....εκτος και αν εχεις λαστιχα των 150 ευρα και σαμπρελες των 50...για προπονηση

crypter
25-11-10, 01:10
Καλησπερα,
Μιας και ψηνομαι απιστευτα να ξαναρχισω το ποδηλατο θελω καποια συμβουλη οσον αφορα το αν θα παρω καινουργιο η αν θα φτιαξω απλα αυτο που εχω τωρα.
Το τωρινο ειναι το carrera spider 4300 (mountain bike) και εχει αμορτισερ μπρος πισω χωρις δισκοφρενα, γιατι απο οτι θυμαμαι μου ειχαν πει προ καιρου οτι δεν παιρνει το συγκεκριμενο. Επισης μου φαινεται η μαρκα ειναι λιγο μουφεξ. :p Tο ειχα αγορασει πριν 3-4 χρονια στα ~180 ευρω και δεν το εχω κυκλοφορησει και πολυ (δηλαδη ο σκελετος, τα αμορτισερ κτλ ειναι σε μια χαρα κατασταση). Οποτε σκεφτομαι εχωντας ~120-150 ευρω στην ακρη αξιζει να το φτιαξω αλλαζωντας του λαστιχα, ζαντες αν χρειαζεται, σελα σε μια πιο ανετη, φρενα και ισως ταχυτητες σε κατι πιο αξιοπρεπες η θα ηταν καλυτερα να παρω ενα καινουργιο στα ~250 ευρω (γιατι παραπανω αποκλειεται να δωσω). Η χρηση του θα ειναι περιστασιακη (παρασκευοσαββατοκυριακο για καμια βολτα) οποτε το σκεφτομαι οσον αφορα το οικονομικο κομματι γιατι δεν μου περισσευουν καθολου τα λεφτα. :p
Καμια αποψη; :p

Νikosanagn
25-11-10, 01:44
Καλησπερα,
Μιας και ψηνομαι απιστευτα να ξαναρχισω το ποδηλατο θελω καποια συμβουλη οσον αφορα το αν θα παρω καινουργιο η αν θα φτιαξω απλα αυτο που εχω τωρα.
Το τωρινο ειναι το carrera spider 4300 (mountain bike) και εχει αμορτισερ μπρος πισω χωρις δισκοφρενα, γιατι απο οτι θυμαμαι μου ειχαν πει προ καιρου οτι δεν παιρνει το συγκεκριμενο. Επισης μου φαινεται η μαρκα ειναι λιγο μουφεξ. Tο ειχα αγορασει πριν 3-4 χρονια στα ~180 ευρω και δεν το εχω κυκλοφορησει και πολυ (δηλαδη ο σκελετος, τα αμορτισερ κτλ ειναι σε μια χαρα κατασταση). Οποτε σκεφτομαι εχωντας ~120-150 ευρω στην ακρη αξιζει να το φτιαξω αλλαζωντας του λαστιχα, ζαντες αν χρειαζεται, σελα σε μια πιο ανετη, φρενα και ισως ταχυτητες σε κατι πιο αξιοπρεπες η θα ηταν καλυτερα να παρω ενα καινουργιο στα ~250 ευρω (γιατι παραπανω αποκλειεται να δωσω). Η χρηση του θα ειναι περιστασιακη (παρασκευοσαββατοκυριακο για καμια βολτα) οποτε το σκεφτομαι οσον αφορα το οικονομικο κομματι γιατι δεν μου περισσευουν καθολου τα λεφτα.
Καμια αποψη;

Εγώ θα σου πρώτεινα να πάρεις ένα καινούργιο με 250-280 (και λίγο παζαράκι) θα βρεις αξιοπρεπέστατο Mountain bike ποδήλατο που με λίγη συντήρηση θα αντέξει.Θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάτι χωρίς πίσω αμορτισερ και επιπλέον το δισκόφρενο δεν σου χρειάζετε εκτός και αν είσαι πολύ extreme τύπος :p από μάρκες κοίτα ideal, spesialized, focus, giant...

crypter
25-11-10, 01:56
Αν ειναι ετσι καμια προταση για συγκεκριμενο μαγαζι η μοντελο; :hmm:
Επισης το παλιο υπαρχει περιπτωση να το πουλησω καπου; Γιατι δεν εχω χωρο και για τα δυο. Φανταζομαι θα πιασει μονο κανα 50-60ευρω ξερω γω. :sorry:

ipo
25-11-10, 01:56
Γιατί θεωρείτε δεδομένο τον μπροστινό αποσβεστήρα (αμορτισέρ ντε, αλλά έχουμε και ελληνική λέξη :p); Είναι ζήτημα άνεσης ή προστασίας του ποδηλάτου;

Crypter, θα έλεγα ότι για περιστασιακή χρήση δεν αξίζει να αγοράσεις νέο ποδήλατο. Ούτε υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά σε αναβαθμίσεις, αν δεν έχει καταπονηθεί κάποιο μέρος.

Η δική μου άποψη είναι ότι τα λεφτά πρέπει να επενδύονται στο ποδήλατο, μόνο αν ο αναβάτης του κάνει συστηματική χρήση. Όχι με την προοπτική "λέω να αρχίσω να κάνω". Αρχίζεις να κάνεις με ό,τι έχεις κι αν στην πορεία δεις ότι κολλήσεις, αρχίζεις να ξοδεύεις χρήματα πάνω σε αυτό.

Έχω αρκετούς γνωστούς που πήραν καλό ποδήλατο (400-900€) με στόχο να αρχίσουν να κάνουν. Κάποιοι έκαναν 100km, κάποιοι 500km, ενώ ελάχιστοι έκαναν τελικά συστηματική χρήση, με το ποδήλατο να βρίσκεται σε μία αποθήκη. Όσοι από αυτούς δεν κρατάνε εγωισμό, παραδέχονται ότι τσάμπα έδωσαν τα χρήματα.

Ξέρω βέβαια και άτομο που κάνει 200km την εβδομάδα. Όσα και να δώσει αυτός, το θεωρώ λογικό.

Mouse Potato
25-11-10, 02:03
Συμφωνώ με τον ipo. Δες τα προβλήματα που έχει το ποδήλατο, διόρθωσέ τα και παρ' το για βόλτα. Αν κάτι σε δυσκολεύει ή θεωρείς ότι χρίζει αλλαγής, μάζεψε λεφτά και συμμάζεψε το.

Αν από την άλλη το ποδήλατο έχει τα μαύρα του τα χάλια (που απ' το post σου κρίνω πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο) ψάξε για κάποιο άλλο μεταχειρισμένο/καινούργιο.

Σε απλές και χαλαρές τσάρκες δεν χρειάζεται να έχεις και πολλές απαιτήσεις.

Το σημαντικό: Φτιαξ' το και καβάλα το.

Νikosanagn
25-11-10, 02:04
Γιατί θεωρείτε δεδομένο τον μπροστινό αποσβεστήρα (αμορτισέρ ντε, αλλά έχουμε και ελληνική λέξη ); Είναι ζήτημα άνεσης ή προστασίας του ποδηλάτου; Aνάλογα το ποδήλατο πάντα... απο προσωπική άποψη πάντως λέω οτι και άνεση προσφέρει ( π.χ. πεζοδρόμια λακουβίτσες κλπ.) και προστάσια ενδεχομένος απο τους κραδασμούς που αποροφάει αλλα εξαρτάται πάντα και απο την χρήση που θα του κάνεις αν είσαι κουρσάκιας και πας μόνο σε δρόμους δεν σου χρειάζεται (και δεν μπορεις κιόλας) να βάλεις ανάρτηση κ.ο.κ.


Crypter, θα έλεγα ότι για περιστασιακή χρήση δεν αξίζει να αγοράσεις νέο ποδήλατο. Ούτε υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά σε αναβαθμίσεις, αν δεν έχει καταπονηθεί κάποιο μέρος.

Η δική μου άποψη είναι ότι τα λεφτά πρέπει να επενδύονται στο ποδήλατο, μόνο αν ο αναβάτης του κάνει συστηματική χρήση. Όχι με την προοπτική "λέω να αρχίσω να κάνω". Αρχίζεις να κάνεις με ό,τι έχεις κι αν στην πορεία δεις ότι κολλήσεις, αρχίζεις να ξοδεύεις χρήματα πάνω σε αυτό.

Αυτό είναι μια μικρή παγιδούλα αν το ποδήλατο που έχει ο φίλος crypter είναι εντελώς για τα μπάζα δεν θα τον ωθήσει ωστε να κάνει συχνά ποδήλατο αν πάρει όμως ένα καλό ποδήλατο τότε η ευχαρίστηση που θα του προσφέρει θα τον ωθεί να κάνει ποδήλατο.

Το λέω αυτό γιατί υπάρχουν άτομα που πάνε σε σουπερμάρκετ παίρνουν ενα ποδήλατο της τάξης των 100 € αρχίζει τα προλήματα απο την δεύτερη βόλτα και έτσι δενμπαίνει καν στον κόπο να αγοράσει κάτι καλό το παρατάει τελείως

crypter
25-11-10, 02:11
Αυτό είναι μια μικρή παγιδούλα αν το ποδήλατο που έχει ο φίλος crypter είναι εντελώς για τα μπάζα δεν θα τον ωθήσει ωστε να κάνει συχνά ποδήλατο αν πάρει όμως ένα καλό ποδήλατο τότε η ευχαρίστηση που θα του προσφέρει θα τον ωθεί να κάνει ποδήλατο.
Μπα απο ποδηλαταδικο το ειχα παρει τοτε και επειδη το εχω και στο σπιτι ειναι σε αρκετα καλη κατασταση (δεν εχει ιχνος σκουριας, φθορας στην μπογια κτλ) περα απο την σκονη. :p Οποτε προς το παρον προτιμω οντως την ιδεα να αλλαξω μονο τα βασικα (λαστιχα, φρενα που ειναι παλια και ισως σελα σε μια πιο ανετη) και υστερα βλεπουμε.
Κανα καλο μαγαζι να το φτιαξω εχετε να προτεινετε; :)

ipo
25-11-10, 02:17
Το σημαντικό: Φτιαξ' το και καβάλα το.
Αυτό ακριβώς. Ποδηλασία σημαίνει πρωτίστως "κάνω ποδήλατο" και δευτερευόντως "ξοδεύω χρήματα σε αυτό".

Crypter, αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει πολύ το ποδήλατο, μάλλον τα φρένα είναι μία χαρά. Τα λάστιχα όμως μπορεί να θέλουν αλλαγή, ειδικά αν σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις σε βρεγμένη άσφαλτο, διότι καταστρέφονται με το πέρασμα του χρόνου, ακόμα και χωρίς χρήση (άτιμο όζον που γερνάς τα ελαστικά :p).

Αν θέλεις να δώσεις χρήματα κάπου, θα πρότεινα να αγοράσεις κράνος.

crypter
25-11-10, 02:22
Αν θέλεις να δώσεις χρήματα κάπου, θα πρότεινα να αγοράσεις κράνος.
Εχω ηδη απο παλια. Οταν το πρωτοαγορασα εκανα απο 1-2 ωρες ημερησιως για κανα τριμηνο οποτε χρειαζοταν. :p

ipo
25-11-10, 02:26
Αυτό είναι μια μικρή παγιδούλα αν το ποδήλατο που έχει ο φίλος crypter είναι εντελώς για τα μπάζα δεν θα τον ωθήσει ωστε να κάνει συχνά ποδήλατο αν πάρει όμως ένα καλό ποδήλατο τότε η ευχαρίστηση που θα του προσφέρει θα τον ωθεί να κάνει ποδήλατο.

Το λέω αυτό γιατί υπάρχουν άτομα που πάνε σε σουπερμάρκετ παίρνουν ενα ποδήλατο της τάξης των 100 € αρχίζει τα προλήματα απο την δεύτερη βόλτα και έτσι δενμπαίνει καν στον κόπο να αγοράσει κάτι καλό το παρατάει τελείως
Σχετικά με τη ζημιές, τυχαίνουν ακόμα και στα καλά ποδήλατα και είναι όπως λες ενοχλητικές. Σε ένα γνωστό μου που έδωσε 400€ για ideal, πάνω στο μήνα χάλασαν οι ταχύτητες (άλλαζαν μόνες τους στα πίσω γρανάζια) και έγινε αιτία να χάσει επαφή.

Ένα καλό ποδήλατο και σωστά ρυθμισμένο βοηθάει, αλλά αυτό που μετράει περισσότερο είναι η ψυχή του αναβάτη. Το συγκεκριμένο χόμπυ είναι καλύτερο να αντιμετωπίζεται αθλητικά, παρά καταναλωτικά.

Από τα πιο σημαντικά πράγματα είναι η παρέα. Κι επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο, τι λέτε να κανονίσουμε βόλτα για την Κυριακή; Σκέφτομαι να πάω πάλι στο Άλσος Συγγρού αν δε βρέχει.

Επίσης είναι ωραίος ο ποδηλατόδρομος Κηφισιάς - Νέας Ερυθραίας - Εκάλης. Μάλιστα στην Κηφισιά έχει ένα παρακλάδι που περνάει μέσα από το κέντρο και είναι πολύ όμορφο.

Νikosanagn
25-11-10, 03:54
Από τα πιο σημαντικά πράγματα είναι η παρέα. Κι επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο, τι λέτε να κανονίσουμε βόλτα για την Κυριακή; Σκέφτομαι να πάω πάλι στο Άλσος Συγγρού αν δε βρέχει.

Επίσης είναι ωραίος ο ποδηλατόδρομος Κηφισιάς - Νέας Ερυθραίας - Εκάλης. Μάλιστα στην Κηφισιά έχει ένα παρακλάδι που περνάει μέσα από το κέντρο και είναι πολύ όμορφο. Αμα πάτε πρωι είμαι κι εγώ μέσα μάλλον( αν με θέλετε φυσικά :p)... freeday έρχεται κανείς?

miltmaster
25-11-10, 09:30
[QUOTE=miltmaster;3825634]

722 με τη κουτα στο σπιτι σου (οι τροχοι)....εκτος και αν εχεις λαστιχα των 150 ευρα και σαμπρελες των 50...για προπονηση

καλα θα ηταν αλλα εχει αυτο το μαγικο ssc που κανει την διαφορα ! 900 απο γερμανια ειναι η premium εκδοση
http://www.wiggle.co.uk/mavic-ksyrium-sr-clincher-wheelset/

ipo
28-11-10, 17:12
Σε λίγο ξεκινάω για την κλασσική βόλτα στο Άλσος Συγγρού. Όποιος ψήνεται ή τηγανίζεται είναι ευπρόσδεκτος. :)

ipo
28-11-10, 19:57
Έχει μικρύνει η μέρα, οπότε αναγκαστικά (ειδικά της καθημερινές) θα πρέπει να κυκλοφορώ νύχτα/σούρουπο. Πρέπει να αντικαταστήσω τα φώτα του ποδηλάτου (βουνού). Τι θα πρέπει να προσέξω κατά την αγορά;

Τα σημεία που με ενδιαφέρουν, με σειρά σημαντικότητας είναι:
Χαμηλό κόστος, μπαταρίες που να βρίσκει κανείς εύκολα και σε χαμηλή τιμή (π.χ. ΑΑ ή AAA), χαμηλό βάρος, δυνατό φως (για να με βλέπουν, όχι για να βλέπω εγώ), μεγάλη αυτονομία, εύκολη προσαρμογή στο ποδήλατο.

Αυτά που έχω τώρα είναι με μπαταρίες ΑΑ, αλλά έχουν αρχίσει και τα φτύνουν (δεν κάνουν καλή επαφή).

Mouse Potato
28-11-10, 20:06
Σε τι τιμή;

Εγώ είχα πάρει ένα από το ebay (σαν backup στο ήδη υπάρχον (http://www.cateye.com/en/product_detail/342)) με $1,5 και σε πληροφορώ πως το φως του ήταν διαυγές και με διέκριναν από πολύ μακριά. Ώσπου ήρθε κάποια στιγμή που δεν το είχα κουμπώσει καλά (δεν ήταν και της καλύτερης ποιότητας) και πέρασε ένα αυτοκίνητο από πάνω του. :p

Όσον αφορά το Cateye είμαι πολύ ευχαριστημένος.

ipo
28-11-10, 20:11
Σε τι τιμή;

Εγώ είχα πάρει ένα από το ebay (σαν backup στο ήδη υπάρχον (http://www.cateye.com/en/product_detail/342)) με $1,5 και σε πληροφορώ πως το φως του ήταν διαυγές και με διέκριναν από πολύ μακριά. Ώσπου ήρθε κάποια στιγμή που δεν το είχα κουμπώσει καλά (δεν ήταν και της καλύτερης ποιότητας) και πέρασε ένα αυτοκίνητο από πάνω του. :p

Όσον αφορά το Cateye είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσο κάνουν, απλά θέλω να μείνει χαμηλά η τιμή. Π.χ. πήγα σε ένα ποδηλατάδικο και είδα ότι ξεκινούσαν από 10€ τα πίσω και από 14€ τα μπροστινά και μου φάνηκε ακριβό. Αλλά ειδικά τα μπροστινά, ήταν αρκετά μεγάλα όπως αυτό που δείχνεις. Θα προτιμούσα μικρότερο-ελαφρύτερο, με μικρότερες μπαταρίες (π.χ. 2 ΑΑΑ, αντί για 4 ΑΑ) κι ας χάσω σε αυτονομία (δε μου χρειάζονται οι 120 ώρες που δίνουν οι 4 AA).

Mouse Potato
28-11-10, 20:20
Δεν νομίζω να βρεις κάτι αξιόλογο κάτω από 20-25€.

http://cgi.ebay.com/Waterproof-5-LED-Bike-Bicycle-Head-Light-Flashlight-/280420283526?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item414a59f486 [4xAAA] (αυτό είχα)

Πάρε 2 τέτοια και κάνε την δουλειά σου... :what:

EDIT: Αν δεν κάνω λάθος είχα βρει ακριβώς το ίδιο στο praktiker με πολλαπλάσια τιμή.

dantouan
28-11-10, 20:35
Δεν νομίζω να βρεις κάτι αξιόλογο κάτω από 20-25€.

http://cgi.ebay.com/Waterproof-5-LED-Bike-Bicycle-Head-Light-Flashlight-/280420283526?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item414a59f486 [4xAAA] (αυτό είχα)

Πάρε 2 τέτοια και κάνε την δουλειά σου... :what:

EDIT: Αν δεν κάνω λάθος είχα βρει ακριβώς το ίδιο στο praktiker με πολλαπλάσια τιμή.

το ιδιο ακριβως εχω κι εγω, για τα λεφτα του ειναι τελειο

Τελικα πουλαει κανεις κανα καλο ποδηλατο full suspension?
(pitch, enduro, scale, yeti, santa cruz, rockymountain, trek full η οτιδηποτε παρομοιο σε φυσιολογικη τιμη... )

ipo
28-11-10, 20:41
ΟΚ, μάλλον θα το παραγγείλω. Βέβαια τέτοια εποχή και από Hong Kong, θα φτάσει στο τέλος του έτους αν το παραγγείλω σύντομα.

Ευχαριστώ παιδιά. :)

ardi21
28-11-10, 22:58
Τελικα πουλαει κανεις κανα καλο ποδηλατο full suspension?
(pitch, enduro, scale, yeti, santa cruz, rockymountain, trek full η οτιδηποτε παρομοιο σε φυσιολογικη τιμη... )

Ορισε την "φυσιολογικη τιμη". Γιατι ειχες πει οτι τα χρηματα δεν ειναι προβλημα και σου ειχαμε προτεινει καποια καινουργια μοντελα.

dantouan
29-11-10, 00:29
τα μοντελα τα εχω τσεκαρει (canyon nerve xc π.χ.), οπως και εχω λιωσει στο ebay, αλλα το φυσιολογικη τιμη σημαινει οτι δεν μπορει καποιος εδω στην Ελλαδα για bike του 2007 να ζηταει 2000 ευρω, οτι και να ειναι αυτο (ας ειναι και rocky mountain), και μαλιστα τετοιες εποχες...

Αμερικη παιζουν τρελες ευκαιριες αλλα παιζω και με την φωτια-τελωνειο οποτε επικεντρωνομαι στα ευρωπαικα ιμπει...

ardi21
29-11-10, 00:35
Να υποθεσω τσεκαρεις και τις αγγελιες ποδηλατικων φορουμ (cyclist-friends.gr, podhlates.gr) ετσι?

Με συστηματικο κοιταγμα καποια στιγμη θα την πετυχεις την καλη ευκαιρια

dantouan
29-11-10, 00:48
τα forum που ειπες και downhill.gr, car.gr, pinkbikes, τα παντα ολα, απλα απο οτι εχω δει δεν συμφερει να αγορασεις μεταχειρισμενο απο Ελλαδα γι'αυτο ρωταω αν εχει υποψην του καποιος κατι...

ardi21
29-11-10, 01:00
Δεν ειμαι ειδικος σε μεταχειρισμενα αλλα κατα καιρους εχω δει καποιες καλες ευκαιριες στο cyclist-friends που παρακολουθω πιο πολυ. Μαλιστα επειδη οι εποχες ειναι δυσκολες και δεν τα πουλανε μπορεις να κανεις καλα παζαρια.

Παντως θα εχω και 'γω το νου μου

ipo
29-11-10, 02:43
Μέσα στις επόμενες ημέρες θα πάω να αγοράσω κράνος. Μου έδωσε κάποιες γενικές κατευθύνσεις ο Mouse Potato, αλλά βάζω κι εδώ το ερώτημα, μήπως κάποιος έχει κάτι αξιοσημείωτο να τονίσει, με βάση την εμπειρία του. Υπάρχει κάτι σημαντικό που θα πρέπει να επιλέξω ή να αποφύγω; Σε τι τιμές πρέπει να κοιτάξω (οικονομικές επιλογές);

Μάλλον απορρίπτω την εξ αποστάσεως αγορά, διότι θα χάσω τη δυνατότητα δοκιμής του κράνους.

Νikosanagn
29-11-10, 02:52
Μέσα στις επόμενες ημέρες θα πάω να αγοράσω κράνος. Μου έδωσε κάποιες γενικές κατευθύνσεις ο Mouse Potato, αλλά βάζω κι εδώ το ερώτημα, μήπως κάποιος έχει κάτι σημαντικό να τονίσει, με βάση την εμπειρία του. Υπάρχει κάτι σημαντικό που θα πρέπει να επιλέξω ή να αποφύγω; Σε τι τιμές πρέπει να κοιτάξω (οικονομικές επιλογές);

Μάλλον απορρίπτω την εξ αποστάσεως αγορά, διότι θα χάσω τη δυνατότητα δοκιμής του κράνους. Για το τελευταίο που λές πάντως ο ξαδερφός μου το ρίσκαρε και πήρε ένα κράνος της giro απο wiggle που είναι unisize ( ελπίζω να το λέω καλά:p) και είναι φοβερό και οικονομικό κοντά στα 40 απότι θυμάμαι αν θες infos πες μου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.