PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
05-01-11, 16:21
εχει cadense?:crazy:

αυτο το εχουν τα ακριβα μοντελα στα κοντερ...

anyway αν εισαι αθλητης και πας σοβαρα σε βοηθαει στις προπονησεις, τωρα για ενα χομπιστα και για ΜΤΒ...:down:

ardi21
05-01-11, 16:28
Αυτες οι αηδιες ειναι των κουρσαδων που νομιζουν οτι θα τρεξουν τον Γυρο Γαλλιας :p Να το ξηλωσεις!! Χαχα

Ασε που ειναι ασχημο το καλωδιο....

Νikosanagn
05-01-11, 16:31
Αυτες οι αηδιες ειναι των κουρσαδων που νομιζουν οτι θα τρεξουν τον Γυρο Γαλλιας :P Να το ξηλωσεις!! Χαχα

Ασε που ειναι ασχημο το καλωδιο.... αυτό σκέφτηκα κι εγώ :p Μου βγαλε την πίστη για να το βάλω και στο τέλος δεν το κατάφερα θα δώ τι θα το κάνω...λες αν το ξηλώσω να μην δουλεύει μετά και το άλλο? :p



τωρα για ενα χομπιστα E,όχι και χομπίστας :lol:

Γενικά πάντως δεν μπορεί να με βοηθήσει σε τίποτα άλλο ε?

ardi21
05-01-11, 16:41
Δεν εχω δοκιμασει τετοιο κοντερ αλλα δεν νομιζω να σου δημιουργησει προβλημα αν το βγαλεις. Νομιζω πως ειναι ανεξαρτητα

Θα σου πει και ο Κωστης

Νikosanagn
05-01-11, 16:46
Άλλο τώρα, ξέρουμε πως μπαίνουν τα καρόμπαρα στην άκρη? χωρίς να κόψω τα χερούλια, στο προιγούμενο είχα σπρώξει όλες τις μανές προς τα μέσα και τα χερούλια και χώρεσαν σε αυτό είναι κλειστά τα χερούλια.. καμια ιδεα?

vamvakoolas
05-01-11, 16:48
βγαλτο και πουλα το:p...


(χωρις πλακα αν ειναι καποιο ακριβο μοντελο:hmm:)


Ρεσυ επειδη με εχει φαει ενας τυπος..... απο πηρες το focus?(αυτος θελει να παρει focus....αλλα trekking/πολης)

Νikosanagn
05-01-11, 16:58
Γύρω στα 50 κάνει το κοντεράκι ( αν θες βάζω λινκ) .... Το focus το πήρα απο την Kαληθέα
απο το λαζαρίδη στην Αγίων Πάντων εκατον κάτι προς το τέλος της οδού τέλος πάντων αλλά ξέρω οτι υπάρχει κι άλλο μαγαζί στην λεωφόρω αθηνών που έχει πολλά αν δεν κάνω λάθος λέγετε cross, πες του να κοιτάξει για το lost lagune.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αρχίζουν οι ερωτήσεις, που θα βρω ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΕΣ πληροφορίες για ρύθμιση των δισκώφρενων, επίσης τα δισκόφρενα όταν τα πατας αν κάνουν αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο της τρυβής ( κχχχχχχχχχχχχ) τι σημαίνει? Μήπως θέλουν στρώσιμο?

dantouan
05-01-11, 17:32
Επιτέλους είμαι έτοιμος κι εγώ!!! Ακούω γνώμες...

Πολυ ομορφο φιλε, καλοριζικο και το πηρες και σε super τιμη !!!!!!!

Νikosanagn
05-01-11, 17:34
Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!

dantouan
05-01-11, 17:37
αλλά ξέρω οτι υπάρχει κι άλλο μαγαζί στην λεωφόρω αθηνών που έχει πολλά αν δεν κάνω λάθος λέγετε cross,

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αρχίζουν οι ερωτήσεις, που θα βρω ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΕΣ πληροφορίες για ρύθμιση των δισκώφρενων, επίσης τα δισκόφρενα όταν τα πατας αν κάνουν αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο της τρυβής ( κχχχχχχχχχχχχ) τι σημαίνει? Μήπως θέλουν στρώσιμο?

Το μαγαζι ειναι η αντιπροσωπεια των Univega, Cross, Focus και βρισκεται οπως ανεβαινουμε την Λεοφωρο Καβαλας προς Χαιδαρι στο υψος που στριβουμε για Δασος στο αριστερο μας χερι.

Τα φρενα ναι κανουν καποιο θορυβο στην αρχη μεχρι να στρωσουν, να πατησουν δηλαδη καλα τα τακακια πανω στους δισκους.

Νikosanagn
05-01-11, 17:40
Ψάνωντας όλο αυτόν το καιρό κάπου πήρε το μάτι μου οτι σε αυτό το μαγαζί σε ένα πήγαν αν του πουλήσουν παλαιότερο μοντέλο για νεότερο...

Νikosanagn
06-01-11, 00:20
Παιδιά απο εκεί που πήρα το ποδήλατο δεν μου είπε τίποτα για το πως να στρώσω τα φρένα και στην αρχή τα πατούσα κανονικά και δυνατά και όλα, τα πρώτα τρία χιλιόμετρα και τώρα μου έιπαν οτι δεν έπρεπε... και ότι έπρεπε να στρώσω με τον εξής τρόπο να πάω σε κάποιο ανοιχτό μέρος και να πατάω αφήνω πατάω αφήνω ( σαν το Abs) τα φρένα για πολύ ώρα, και αυτό γίνετε για τον δίσκο... επειδή είμαι άσχετος με δισκόφρενα, τί είναι αλήθεια και τί πρέπει να προσέχω?

ardi21
06-01-11, 02:38
Kανονικα πρεπει να γινεται ενα στρωσιμο σε καινουργια δισκοφρενα. Αλλα μπορεις να το κανεις και τωρα. Περα απο αυτο καποιους ηχους που και που θα ακους ετσι κι αλλιως, να το εχεις υποψιν σου. Ετσι ειναι τα δισκοφρενα;)

Παντως γενικα μην τρελενεσαι (βεβαια λογικο ειναι αφου ειναι καινουργιο ακομα) αλλα ποδηλατο ειναι, οχι διαστημοπλοιο. Επισης πιες του το αιμα και σε κανα βουνο μην πας μονο σε freeday:p

Νikosanagn
06-01-11, 03:00
Τελικά αυτό που έγραψα παραπάνω το είδα και αλλού το έκανα τώρα είδωμες δεν θα σκάσω τα φρένα ποιάνουν πολύ καλα, βουνό απο του χρόνουν τώρα δεν έχω χρόνο αν και πολυ θα τ θελα :p

Mouse Potato
06-01-11, 14:23
Παντως γενικα μην τρελενεσαι (βεβαια λογικο ειναι αφου ειναι καινουργιο ακομα) αλλα ποδηλατο ειναι, οχι διαστημοπλοιο. Επισης πιες του το αιμα και σε κανα βουνο μην πας μονο σε freeday:p

Εγώ πρόσφατα πληροφορήθηκα πως έχει στραβώσει το "νυχάκι" πίσω στον σκελετό από το ideal μου με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει σωστά η 1η. Ήθελα και dirt φάσεις ανάθεμά με! :evil:

vamvakoolas
06-01-11, 20:14
Εγώ πρόσφατα πληροφορήθηκα πως έχει στραβώσει το "νυχάκι" πίσω στον σκελετό από το ideal μου με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει σωστά η 1η. Ήθελα και dirt φάσεις ανάθεμά με! :evil:

:rofl::rofl::rofl:και εγω τη πρωτη φορα που μου ειπαν για νυχι τρελαθηκα αλλα μιλαμε για κοστος 5-7 ευρα:p

Εγω τι να κανω που στο canyon για παραδειγμα οτι χαλασει θελω παραγγελια απο Γερμανια με serial/μεταφορικα κοκ:oops:

Mouse Potato
06-01-11, 20:23
Αλλάζει αυτό;

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσε αλλά υποθέτω πως ενοούσε το μέρος του σκελετού που κάνει ένα ανάποδο "u" ώστε να μπει ο άξονας της πίσω ρόδας... Κάνω λάθος; :hmm:

ardi21
06-01-11, 20:27
Εγω τι να κανω που στο canyon για παραδειγμα οτι χαλασει θελω παραγγελια απο Γερμανια με serial/μεταφορικα κοκ:oops:

Tι να χαλασει στην κουρσα... Το πολυ πολυ να σταθει κανενα χνουδι:p:p

Mouse το νυχι ειναι αυτο που ειναι μεταξυ του σημειου που περιγραφεις και του πισω ντεραγιε. Eνα μεταλλικο πραγματακι δηλαδη για να κραταει το ντεραγιε και να μην στραβωνει. Δεν σου στραβωσε ο σκελετος, μην ανησυχεις...

Αλλαζει πανευκολα

Mouse Potato
06-01-11, 20:30
Που μπορώ να το βρω; Και πως θα ξέρω αν ταιριάζει;

Αν και δεν επηρεάζει πολύ την αλλαγή στην 1η... Απλά κάνει έναν θόρυβο μέχρι να μπει (με σωστά ρυθμισμένο ντεραγιέ).

vamvakoolas
06-01-11, 20:52
ardi21 μια πτωση με κουρσα ......σε οδηγει απο τη τραπεζα για να βγαλεις λεφτα για τις ζημιες. Μια πτωση με ΜΤΒ αντε να φυγει καμια παγουροθηκη:p Και μιλαει ο ανθρωπος που εχει αγορασει οικοπεδα σχεδον σε ολες τις ΜΤΒ διαδρομες:worthy::worthy::worthy:


Βρεσυ το νυχι ειδικα για ιντεαλ/gt/specialized βρισκεις και σε ...περιπτερο:p

Mouse Potato
06-01-11, 20:56
Σε ποιο περίπτερο;

Ο περιπτεράς της γειτονιάς μου δεν ξέρει καν τι είναι! :p

Τον πάω στον ποδηλατά μου δηλαδή και του λέω να μου τ' αλλάξει;

vamvakoolas
06-01-11, 20:59
ναι βρε δεν ειναι τιποτα, θεωρητικα και μονος σου το κανεις αν βρεις το νυχι...


Βρε γμτ επρεπε να ειχα παρει το ΜΤΒ αλλα ακομα...:oops:

Νikosanagn
07-01-11, 00:21
Σήμερα πήγα βολτούλα μέχρι την Γλυφαδούλα απο την ειδική διαδρομή παράδρομος Πωσειδώνος ( έλεος)... Πoλύ καλή αίσθηση! :)

Ρε συ Κωστή έλα αύριο θέλω γνώμες συμβουλες :p


Y.Γ. Έλα και θα στο δώσω και σένα καμια βόλτα που δεν έχεις, για να μην ζηλεύεις :p :lol:

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 3 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Είχα βάλει και στο κινητό το sportstrackerlive και βλέπω τα στατιστικά μου στον server τώρα φοβερό...

leros2004
07-01-11, 01:07
Που μπορώ να το βρω; Και πως θα ξέρω αν ταιριάζει;

Αν και δεν επηρεάζει πολύ την αλλαγή στην 1η... Απλά κάνει έναν θόρυβο μέχρι να μπει (με σωστά ρυθμισμένο ντεραγιέ).

Το στραβωμένο νύχι πώς γίνεται να επηρεάζει τις ταχύτητες ???

ardi21
07-01-11, 01:17
Το στραβωμένο νύχι πώς γίνεται να επηρεάζει τις ταχύτητες ???

Επηρεαζει το ντεραγιε το οποιο συγκρατει οποτε αυτο με την σειρα του επηρεαζει τις αλλαγες.

dantouan
08-01-11, 00:15
Είχα βάλει και στο κινητό το sportstrackerlive και βλέπω τα στατιστικά μου στον server τώρα φοβερό...

Παιζει και για iphone το προγραμμα αυτο?

vamvakoolas
08-01-11, 17:41
πηγα σημερα αναβαση Υμμητου (με κουρσα) και ειδα πολλους φιλους downhillαδες...

Διαπιστωσα τελικα οτι οι κουρσαδες ειναι πολυ @!#ωλοι εκει ενω οι ΜΤΒαδες εξωκαρδια...

Εχω βαρεθει να το γραφω αλλα μου λυπει το ΜΤΒ...:(

Εχω υποσχεθει να κατεβω ολα τα βουνα της Αττικης (ξανα) και μετα θα πιασω και κανενα επαρχια...οσοι πιστοι...stay tuned:p

(εχει υποσχεθει μεχρι τεταρτη να εχει δεθει:hmm:)

ardi21
08-01-11, 20:37
Eγω σημερα πηγα πρωινη αναβαση Αιγαλεω και μου ψιλοβγηκε η γλωσσα. Πιο πολυ νευριασα γιατι δεν ειχα το κουραγιο να παω σε ολα τα μονοπατια. Εκανα 2-3 μονο. Δεν ειναι να το αφηνεις το ποδηλατο, σε αφηνει πιο πολυ αυτο...!

Αντε να ρθουν και τα spd μπας και δω το φως το αληθινο.

Δεν εχω κουρσα οποτε δεν εχω παει βολτα αλλα και μενα μου φαινονται να ενδιαφερονται περισσοτερο για τα νουμερα παρα για την παρεα, που στην τελικη αυτη ειναι η ουσια. Παντως εσυ αν και κουρσας μια χαρα παιδι εισαι, μαλλον επειδη σε γνωρισα πανω σε MTB:p

Mouse Potato
08-01-11, 20:42
Αντε να ρθουν και τα spd μπας και δω το φως το αληθινο.

Καλές βόλτες και με πολύ προσοχή! Εγώ μια φορά τέτοια σε MTB δεν θα φορούσα! :p

ardi21
08-01-11, 20:46
Καλές βόλτες και με πολύ προσοχή! Εγώ μια φορά τέτοια σε MTB δεν θα φορούσα! :p

Εχω παρει φαρδια οποτε αν βρω τα δυσκολα σε κανα μονοπατι ξεκλειδωνω και ειμαι κυριος :)

vamvakoolas
08-01-11, 20:54
σχετικα με spd και ΜΤΒ:

Αν και δε πολυγουσταρω κλιπ και λοιπες @#@ιες (παπουτσια σχαρακια κοκ) μετα απο δοκιμες (με ενα χρεπι:p) παρατηρησα οτι για

-downhill με τη καμμια spd
-γΙΑ προπονητηριο (λεμε τωρα) οπωσδηποτε spd
-για αγωνες MTB spd
-για χαλαρες βολτες...οτι γουσταρει ο καθενας

Εγω δοκιμασα τα shimano και δεν ειχα θεμα αλλα γνωστος στο χωρο των αγωνων μου ειπε για cranck brothers
και συγκεκριμενα->http://www.crankbrothers.com/pedals_eggbeater.php

οποτε στο ΜΤΒ τα εχω ζητησει:p:p:p Εννοειεται οτι ardi21 οποτε θες τα δοκιμαζεις (αν εχεις παπουτσια spd)το γραφω γιατι εχουμε ιδιο υψος

ardi21
08-01-11, 21:04
Thanks αλλα εχω παραγγειλει ηδη παπουτσια-spd, οποτε ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος!

Εγω πηρα τα Shimano M647 που μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και κλειδωμενα και ξεκλειδωτα επειδη ειναι φαρδια (τα εχει και ενας γνωστος και αυτο μου ειπε). Δεν ειναι σαν τις αλλες τις κουτσουλιες... Βεβαια ειναι λιγο πιο βαρια αλλα κλαιν μαιν. Στο MTB ειναι καλο να ξερεις οτι οποτε θες ξεκλειδωνεις, τουλαχιστον για μενα. Επισης ρυθμιζεται η ενταση του σφιξιματος. Θα δειξει.

Για downhill εννοειται πλατφορμες... Σημερα μου εδειξαν και ενα κομματι του Αγωνα downhill στο Αιγαλεω που γινεται... Δεν φανταζεσται που πανε τα παληκαρια. Το ειδα και με επιασε σφιξιμο στο στηθος, απλα

vamvakoolas
08-01-11, 21:53
εγω εχω τα 324(και αυτα διπλης ειναι) και δεν εχω θεμα, απλως μου ειπε για cranck οποτε...ειδωμεν.

Απο παπουτσια diadora εχω απλως δε θυμαμαι μοντελο

Νikosanagn
08-01-11, 22:53
Παιζει και για iphone το προγραμμα αυτο?
Tι είναι i-phone ?:p Για ψαξε εδώ Παιζει και για iphone το προγραμμα αυτο?.. αν δεν έχει μπορείς να δεις για αντίστοιχα προγράμματα.

Πάντως το sportstracklive είναι φοβερό πάρε ένα δείγμα http://www.sportstracklive.com/track/map#Anagno/Cycling/91956/full Επίσης το cardiotrainer είναι φοβερό


ΜΤΒαδες εξωκαρδια...
E, εμείς ΜΤΒαδες το χουμε αυτό :p

Τι είναι το spd? :p

Επίσης τα παιδιά στο Freeday μου είπαν οτι τα λάστιχα μου είναι σαν τρακτερ και οτι κουράζομαι πολύ τι να κάνω :(


Επίσης ακούω ένα αναιπέσθητο ήχο απο το δισκόφρενο μάλλον βρίσκiι ελάχιστα πως το ρυθμίζω? αυτά για την ώρα :)

ardi21
09-01-11, 00:48
SPD (http://en.wikipedia.org/wiki/Shimano_Pedaling_Dynamics). Αυτη ειναι τεχνολογια της Shimano αλλα παρομοια εχουν και πολλες αλλες εταιρειες.

Ν' αλλαξεις λαστιχα και να βαλεις ασφλατινα σλικ (λεια δηλαδη). Αν θες να πηγαινεις και χωμα ομως θα πρεπει να τ'αλλαζεις και να βαζεις τα τρακτερωτα.

Μην κανεις τιποτε για το δισκοφρενο. Δεν πειραζει ν'ακουμπαει ελαχιστα. Το θεμα ειναι να μην ακουμπαει πολυ. Μετα απο μερικα χιλμ θα φτιαξει μονο του αφου θα φαγωθει λιγο το τακακι και δεν θα βρισκει

Νikosanagn
09-01-11, 00:50
Πωπω αυτό το spd δεν θα το έβαζα ΠΟΤΕ!

Ευχαριστώ για τις υπόλοιπες πληροφορίες ardi...

Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό ζευγάρι λάστιχα όχι πολύ ακριβά?

ardi21
09-01-11, 00:55
Π.χ -> http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT11410942

Σε μαγαζια του εξωτερικου εχει πολυ μεγαλυτερη ποικιλια αλλα δεν νομιζω να σε συμφερει λογω μεταφορικων...

Νikosanagn
09-01-11, 00:56
Ευχαριστώ, αν και λυπάμε να τα αλλάξω ακόμα δεν τα πήρα...

ardi21
09-01-11, 00:58
Μα δεν θα τα πεταξεις. Θα τα κρατησεις σε περιπτωση που πας σε χωμα. Αν πηγαινεις μονο σε ασφαλτο τωρα αξιζει να επενδυσεις σε ασφαλτινα λαστιχα. Θα 'χεις αλλο ποδηλατο

Νikosanagn
09-01-11, 01:00
Χμ... λες ε? Θα δώ μάλλον θα το κάνω...

Αλήθεια εσύ τι ποδήλατο έχεις?

ardi21
09-01-11, 01:03
http://fisherbikes.com/bike/model/advance-disc. Με καποιες αλλαγες

Νikosanagn
09-01-11, 01:06
Ωραίο... Τώρα σκέφτομαι τι να κάνω με τα λάστιχα. Σκέφτομαι οτι αν τα βγάλω δεν παίζει να τα ξαναβάλω τα άλλα ποτέ... επειδή υπάρχει περίπτωση να μην τα πάρω απο cyclists σε τι άλλες μάρκες να κοιτάξω?

ardi21
09-01-11, 01:11
Κοιτα σε schwable, maxxis, kenda

Νikosanagn
09-01-11, 01:16
Τώρα που είπες kenda στο προηγούμενο μου ποδήλατο το μπροστινο λάστιχο άντεξε 6 χρόνια και το έχω ακόμα, και δεν το φρόντιζα κιόλας...

ipo
09-01-11, 02:29
Χρονια πολλα, καλη χρονια σε ολους, την Κυριακη θα παμε Αλσος Συγγρου, για οποιον θελει και μπορει ακουω συμμετοχες :cool:
Τι ώρα θα πάτε σήμερα; Σκέφτομαι να πάω κι εγώ.

Νikosanagn
09-01-11, 02:56
Τι ώρα θα πάτε σήμερα; Σκέφτομαι να πάω κι εγώ. Κι εγώ θα θελά να ρθω αλλα έχω διάβασμα.

Γκαμώτο!

dantouan
09-01-11, 13:57
Τι ώρα θα πάτε σήμερα; Σκέφτομαι να πάω κι εγώ.

Ξεκιναμε σε 30 min απο Παγκρατι και ανεβαινουμε :cool:

dantouan
09-01-11, 19:25
Η πρωτη μας βολτα στο Αλσος Συγγρου πηγε πολυ καλα, μας σπασανε το αμαξι (παραθυρο συνοδηγου), και πηρανε απο μεσα τσαντακι, κινητο, λεφτα, σηματα κυκλοφοριας, κλειδια δευτερα...

Ολικο κοστος ζημιας = 1500 ευρω.... μια χαρα βολτα καναμε σημερα... :sorry::sorry::sorry:

Mouse Potato
09-01-11, 19:29
:shock:

Το είχατε αφήσει πουθενά απόμερα; (δεν έχω πάει ποτέ για να ξέρω)

Κρίμα φίλε...

ipo
09-01-11, 20:00
Κρίμα...

Ούτε μία βόλτα δεν μπορείς να ευχαριστηθείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.