PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

dantouan
25-01-11, 02:26
οποιος παιρνει mtb και φοβαται μην το λερωσει ειναι απλα για κλαματα...

Νikosanagn
25-01-11, 03:06
Aυτός που το λερώνει και μετά το πλένει τι είναι????:p

Giorgos18
25-01-11, 15:03
Παιδες, πηρα αυτο εδω (http://www.tsirikosbikes.gr/bike-accessories/backpacks-sadlebags-rackbags/deuter-bike-iii-saddle-bag.html) το τσαντακι, δεν κουμπωνει στην σελα λογο λασπωτηρα.Για λιγο :(

Το πουλαω στην τιμη του οποιος ενδιαφερεται, αποδειξη κανονικα ολα.Κριμα να μεινουν 20 ευρω να καθονται :(

vamvakoolas
25-01-11, 17:27
Aυτός που το λερώνει και μετά το πλένει τι είναι????:p


Μαγκας!:p

http://www.youtube.com/watch?v=Y8aQes2DY30

το παλικαρι στο βιντεο ειναι φιλαρακι μου και αυτο δεν ειναι τπτ σε αυτα που κανει οφ camera:rofl::rofl::rofl:

JeanPaul
25-01-11, 18:18
καλα ενταξει απλα δεν υπαρχει !!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Νikosanagn
25-01-11, 18:19
Χαχαχαχαχα έλεος!!!! :tooth

vamvakoolas
26-01-11, 12:06
χθες εγινε αποπειρα κλοπης του ποδηλατου μου απο Παγκρατι (Φρυνης). Τελικα πηραν μονο το τσαντακι με τα εργαλεια αρα συνολικη ζημια 10 ευρα(ετσι και αλλιως το τσαντακι ηταν για αλλαγη τα εργαλεια ηταν ftp). Περιττο να πω οτι πηγαν να σπασουν την αλυσιδα kai τα σασμαν! γιατι δε τα καταφερναν!!!:rofl:
μερικα facts
-3η φορα αποπειρα κλοπης σε εξαμηνο
-μιλαμε για ποδηλατο χρεπι
-οπως παντα χαμος απο κοσμο αλλα κανεις δεν ειδε τπτ
-Εχω ενα πεταλο και μια αλυσιδα ολα αγορασμενα απο praktiker αλλα στο τμημα αξεσουαρ....μηχανων!

Giorgos18
26-01-11, 17:29
vamvakoola ποια η γνωμη σου για αυτην εδω την κλειδαρια

http://www.tsirikosbikes.gr/bike-accessories/cable-d-coil-folding-locks/abus-bordo-granit-x-plus-folding-lock.html

vamvakoolas
26-01-11, 18:07
vamvakoola ποια η γνωμη σου για αυτην εδω την κλειδαρια

http://www.tsirikosbikes.gr/bike-accessories/cable-d-coil-folding-locks/abus-bordo-granit-x-plus-folding-lock.html

δε ξερω αν ειναι καλη ή οχι ξερω οτι ειναι ακριβη, τοσο ακριβη οσο περιπου και ενα ποδηλατο απο σουπερ μαρκετ, κανω λαθος?:whistle:

εσυ γενικα εχεις ενα θεμα με τις τιμες πουλας ενα πραγμα που κανει 20 ευρα!

http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=DEU0832628

Νikosanagn
26-01-11, 18:08
Είναι πανάκριβη για αυτό που προσφέρει, αν και καλή μάρκα, θα σου έλεγα α κιοτάξεις για kryptonite πέταλο απο amazon.

ardi21
26-01-11, 18:41
Yποτιθεται οτι ειναι κορυφη σε πτυσομενη κλειδαρια αλλα πανακριβη και καπου εχει παρει το ματι μου οτι ευκολα σπαει καποιος τους συνδεσμους αν το θελησει...

Γενικα ενα καλο πεταλο (π.χ αυτα που δεν σπανε ουτε με σπρευ παγου) ειναι το πιο ασφαλες αλλα το μεγαλο μειονεκτημα ειναι ο ογκος του...

Νikosanagn
26-01-11, 18:44
Και το βάρος τους.

ardi21
27-01-11, 01:17
Το βαρος ειναι μειονεκτημα και των 2, γι'αυτο δεν το ανεφερα.. 1.6 κιλα ειναι η παραπανω πτυσομενη κλειδαρια!

JeanPaul
27-01-11, 10:38
παιδια οτι και κλειδαρια να βαλετε αν ο αλλος το εχει βαλει σκοπο θα σας την κοψει.

Νikosanagn
27-01-11, 16:38
Κάνεις λάθος, απλά.

nm96027
27-01-11, 16:52
παιδια οτι και κλειδαρια να βαλετε αν ο αλλος το εχει βαλει σκοπο θα σας την κοψει.

Εξαρτάται από το μέρος και το χρόνο που έχει ο κλέφτης. Αν ο κλέφτης έχει άπειρο χρόνο και διαθέσιμο χώρο, είναι σαφές πως μπορεί να κόψει ακόμα και πέταλο.

Πιστεύω πως ένα πέταλο, με σωστή τοποθέτηση, σε ένα μέρος που δεν είναι ούτε έρημο, ούτε στοχοποιημένο (πχ σταθμό μετρό), κάνει μια χαρά δουλειά. Αρκεί να μην το αφήσεις ώρες/μέρες ατελείωτες.

Εγώ δένω με πέταλο των 40€ ένα ideal megisto εδώ και 3 χρόνια, όταν θα βγω έξω (στο σπίτι το megisto βγαίνει στο μπαλκόνι). Το δένω σε κολώνες και κάγκελα, για -το πολύ- 4 ή 5 ώρες. Δεν το έχω χάσει ακόμα.

JeanPaul
27-01-11, 17:05
δεν κανω λαθος φιλε μου. υπαρχει ηλεκτρικος τροχος τον οποιο αγορασα γιανα κοψω εγω το δικο μου το οποοιοειχα χασει το κλειδι, ηταν υποθεση δευτερολεπτων. εξυπηρετηθηκα απο το σιδεραδικο της γωνιας. οποτε φαντασου τι θα εχει ο κλεφτης στα χερια του

Νikosanagn
27-01-11, 17:10
Καλά πάρε kryptonite πέταλο με συμπιεσμένο ατσάλι http://www.amazon.com/Kryptonite-Fahgettaboutit-Bicycle-U-Lock-6-Inch/dp/B000OZ9VLU/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1296137430&sr=8-4 και πήγαινε κόψτο με έναν τροχό... τι πέταλο είχες εσύ?

ardi21
27-01-11, 17:13
Aυτο που λεει ο nm.

Αν το εχεις βαλει σε σημειο χωρις κοσμο και ο κλεφτης ειναι επαγγελαματιας με τροχους κτλ ε δεν γλυτωνει με τιποτε. Καααποια στιγμη θα το παρει... Μιλαμε για νορμαλ συνθηκες οπου θα εχει λιγο χρονο. Εκει με φτηνες κλειδαριες κανει φτερα.

Παρηγγειλα και καποια ισοθερμικα πραγματακια. Ελπιζω να μου ερθουν αυριο και να τα δοκιμασω μεσα στο ΣΚ:D

Νikosanagn κοιτα αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=PCxHD9_uEf8&feature=fvw):p

Νikosanagn
27-01-11, 17:48
Χεχε το έχω δεί...

mzaf
27-01-11, 23:29
Τα πέταλα,όπως και οι αρθρωτές κλειδαριες,έχουν δείκτη ασφαλείας.Οσο ψηλότερος είναι αυτός,τόσο καλύτερα.Βεβαίως,δεν υπαρχει απόλυτα ασφαλής κλειδαριά:ένας επαγγελματίας κλέφτης,με τον κατάλληλο εξοπλισμό και έχοντας χρόνο στη διάθεσή του,θα την παραβιάσει...δείτε στο βίντεο τις συμβουλές ενός πρώην επαγγελματία κλέφτη,με "λαμπρή" σταδιοδρομία στο σπορ.Συμπερασματικά,μην λυπάστε τα λεφτά,ιδιαίτερα αν έχετε καλό ποδήλατο...αλλιώς,μην το αφήνετε στιγμή μόνο του.
http://www.youtube.com/watch?v=G1yImVLW_Q0&feature=player_embedded#!

JeanPaul
28-01-11, 09:37
αλλιωςμη το αφηνετε μονο του ποτε, ειναι η πιο σωστη λυση για να μη σας το κλεψουν. ο,τι και να βαλετε ανοιγει ή κοβετε. πιστέψτε με.

ipo
28-01-11, 13:56
αλλιωςμη το αφηνετε μονο του ποτε, ειναι η πιο σωστη λυση για να μη σας το κλεψουν. ο,τι και να βαλετε ανοιγει ή κοβετε. πιστέψτε με.
Αν το ποδήλατο χρησιμοποιείται ως μεταφορικό μέσο κι όχι μόνο για χόμπι, είναι σχεδόν αδύνατο να έχεις ανά πάσα στιγμή μπροστά στα μάτια σου.

JeanPaul
28-01-11, 15:05
δεν διαφωνω. και εγω κλειδαρια χρησιμοποιω αλλα ξερω οτι δεν ειναι κατι ο σιγορο. απλα απο καποιον που θα το δει σκετο και θα το αρπαξει ειναι οκ. αλλα αν παισεις τωρα σε καποιον που εχει βγει για να παρει/κλεψει ποδηλατο δεν θα τη γλιτωσεις(ειδικα βραδυ)

vamvakoolas
02-02-11, 01:20
Μόλις τώρα αποφασίστηκε από την ομάδα μας η συμμετοχή αθλητών και στην κατηγορία Open την Κυριακή στον αγώνα Ορεινής Ποδηλασίας "Λουκάς Μπάρλος'' στο 'Αλσος της Νέας Φιλαδέλφειας. Ο λόγος είναι τα πολλά τηλεφωνήματα που δεχθήκαμε από σωματεία τα οποία διαμαρτυρήθηκαν επειδή δεν θα είναι έτοιμα τα δελτία των αθλητών τους μέχρι την Κυριακή. Επειδή δεν θέλουμε να σταθούμε εμείς εμπόδιο στην άθληση των ποδηλατών που ανήκουν σε σωματεία αλλά και σε άλλους αθλητές που τρέχουν στην συγκεκριμένη κατηγορία σε αγώνες mountain αποφασίσαμε να προσθέσουμε την κατηγορία Open ικανοποιώντας τα δίκαια αιτήματα όλων... Παρακαλούμε όσους μας τηλεφώνησαν και τους αποθαρρύναμε μέχρι σήμερα να επανέλθουν τηλεφωνικά και να τους δώσουμε τις λεπτομέρειες που χρειάζονται να ξέρουν ενόψει Κυριακής. Οι δηλώσεις συμμετοχής και στην συγκεκριμένη κατηγορία κλείνουν την Πέμπτη το μεσημέρι. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον Έφορο της ομάδας Νίκο Αγγελίδη για να ενημερώσετε για την συμμετοχή σας. Το τηλέφωνο επικοινωνίας είναι 6972 718972.->ΑΕΚ
αποψη μου: οσοι εχετε ΜΤΒ να πατε, ειναι ευκολη διαδρομη και θα εχετε την ευκαιρια να μπειτε στο κλιμα ενος αγωνα και....θα δειτε απο κοντα αθλητες και εντυπωσιακα ποδηλατα και ολα αυτα....ΤΣΑΜΠΑ:oneup:

ipo
09-02-11, 20:30
Πήγα Άλσος Συγγρού σήμερα, κατά το σούρουπο. Είχαν στεγνώσει οι χωματόδρομοι από τις βροχές, ενώ το χώμα ήταν μαλακό. Σε μερικά σκιερά σημεία είχαν ξεμείνει λάσπες κι εκεί εκτίμησα τα πολύ χοντρά λάστιχα του ποδηλάτου μου. Μούρλια! :up:

crypter
15-02-11, 19:00
Πήγα πρώτη φορά σήμερα απο κεντρο μέχρι ραφήνα. Ωραία διαδρομή. Άν δεν είχα και mountain λαστιχα αλλά κάποια πιο λεία θα ήταν και αρκετά ξεκούραστη. :p
Btw ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρώ ενα λαστιχάκι απο απο αυτά που μπαίνουν στο στόμιο τρόμπας ποδηλάτου; Απο τις τρόμπες που φουσκώνουν και σαμπρέλα αυτοκινήτου και ποδηλάτου. Απο βλακεία μου έκοψα το λαστιχάκι και τώρα δεν φουσκώνει σωστά λόγω έλλειψης πίεσης.

ipo
15-02-11, 19:25
Btw ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρώ ενα λαστιχάκι απο απο αυτά που μπαίνουν στο στόμιο τρόμπας ποδηλάτου; Απο τις τρόμπες που φουσκώνουν και σαμπρέλα αυτοκινήτου και ποδηλάτου. Απο βλακεία μου έκοψα το λαστιχάκι και τώρα δεν φουσκώνει σωστά λόγω έλλειψης πίεσης.
Μία παλιά ποδοκίνητη τρόμπα που έχω παίρνει μεταλλικό αντάπτορα (http://cgi.ebay.ie/Presta-Schrader-Pump-Bicycle-Bike-Valve-Adaptor-New-/300493750543?pt=UK_sportsleisure_cycling_bikeparts_SR&hash=item45f6d2c10f), ώστε να φουσκώνει δύο τύπους βαλβίδας. Θυμάμαι παλιότερα που είχα χάσει τον αντάπτορα, είχα φάει τον κόσμο να βρω και δεν υπήρχε πουθενά. Σαν πρόχειρη λύση, είχα φτιάξει αντάπτορα κόβοντας την πάνω επιφάνεια μίας ελαστικής βιδωτής τάπας της βαλβίδας, οπότε φούσκωνε το λάστιχο (αλλά με απώλειες, οπότε ήθελε περισσότερη ώρα φούσκωμα). Κάποια στιγμή που πήρα άλλη τρόμπα κράτησα το μεταλλικό αντάπτορα της βαλβίδας και τον χρησιμοποιώ με την παλιά.

Όταν μου έσκασε το λάστιχο, πήρα σαμπρέλα που έχει τη χοντρή βαλβίδα (σαν αυτοκινήτου), που φουσκώνει με όλες τις τρόμπες. Αλλά το άτιμο το πίσω λάστιχο δεν έχει σκάσει εδώ και 10 χρόνια, οπότε έχω ξεμείνει ακόμη με τη λεπτή ποδηλατική βαλβίδα. :p

crypter
15-02-11, 19:39
Kαι που βρήκες μια τετοια βιδωτή τάπα για να την κόψεις; Εγώ έχω σαμπρέλες αυτοκινήτου και μπροστα και πίσω οποτε μια τετοια μου φτάνει λογικα. :p

ipo
15-02-11, 20:12
Kαι που βρήκες μια τετοια βιδωτή τάπα για να την κόψεις; Εγώ έχω σαμπρέλες αυτοκινήτου και μπροστα και πίσω οποτε μια τετοια μου φτάνει λογικα. :p
Στη δική μου περίπτωση είχα σαμπρέλα με βαλβίδα ποδηλάτου. Όλες οι βαλβίδες συνοδεύονται από βιδωτά καπάκια (τάπες) για να προστατεύονται από χώμα. Αν πάρεις ένα από αυτά και κόψεις την κορυφή του (πρακτικά το αχρηστεύεις) μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν λάστιχο προσαρμογής στο αμέσως μεγαλύτερο μέγεθος. Τα βρίσκεις εύκολα σε ποδηλατάδικα, αφού τους περισσεύουν από σκασμένες σαμπρέλες.

Δεν ξέρω όμως αν θα κάνει για τη δική σου περίπτωση που έχεις ήδη χοντρή βαλβίδα αυτοκινήτου. Μάλλον δε θα μπαίνει το βύσμα της τρόμπας πάνω από τη λαστιχένια τάπα.

nm96027
16-02-11, 14:45
Τρία Ζήτω για αυτήν την είδηση!:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:


Από 1ης Μαρτίου ξεκινά πιλοτικά η μεταφορά ποδηλάτων μέσα στους συρμούς του Μετρό

Συγκεκριμένα, όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση του υπουργείου Μεταφορών και Δικτύων, θα επιτρέπονται μόνο δύο ποδήλατα στο τελευταίο βαγόνι κάθε συρμού, τις Τετάρτες, από τις 18:00 έως τη λήξη της βάρδιας, καθώς και τις Κυριακές, από τις 12:00 το μεσημέρι έως τη λήξη της βάρδιας.

Η πιλοτική εφαρμογή του μέτρου θα διαρκέσει τέσσερις μήνες και στο τέλος Ιουνίου θα αξιολογηθεί η λειτουργικότητα του εν λόγω μέτρου για πολίτες και ποδηλάτες.

«Το μέτρο θα διαφυλαχθεί, διαφημιστεί και προωθηθεί και από τους ίδιους τους ποδηλάτες. Νομίζω ότι αυτό είναι καλό για όλους για να ενθαρρύνουμε την ποδηλατοκίνηση και να ενισχύσουμε τη ζωντάνια και τη χαρά της μετακίνησης με το μετρό. Μας ενδιαφέρουν οι συνδυασμένες μεταφορές. Είμαι βέβαιος ότι θα πάει πολύ καλά και ενδεχομένως να το επεκτείνουμε και σε κάποιες άλλες ώρες και μέρες, που δεν θα έχει συσσωρευμένη κίνηση», δήλωσε ο υφυπουργός Σπύρος Βούγιας που είχε και τη σχετική πρωτοβουλία για την εφαρμογή του μέτρου.

Πηγή: Nαυτεμπορική (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1934618)

ghbgr
16-02-11, 14:54
πολλά μπράβο!!! επιτέλους!!! :yahoo:

αν και μόνο 2 μέρες και για κάποιες ώρες (ώστε να μην βοηθά να μπει στην καθημερινότητα το ποδήλατο) είναι πολύ καλά νέα!!! Δεν το περίμενα πως θα γίνει αυτό στο άμεσο μέλλον στην Ελλάδα.

βέβαια τις Τετάρτες δεν είναι που συνήθως το μετρό έχει στάση εργασίας ? :p

Mouse Potato
16-02-11, 14:56
Μας έφτιαξες τη μέρα Κωστή! Άντε και σε 24/7/365 :cool:

nm96027
16-02-11, 14:57
πολλά μπράβο!!! επιτέλους!!! :yahoo:

αν και μόνο 2 μέρες και για κάποιες ώρες (ώστε να μην βοηθά να μπει στην καθημερινότητα το ποδήλατο) είναι πολύ καλά νέα!!! Δεν το περίμενα πως θα γίνει αυτό στο άμεσο μέλλον στην Ελλάδα.


Oύτως ή άλλως είναι πιλοτική η δράση. Ας ελπίσουμε ότι τον Ιούνιο θα πάει καλύτερα.

Απαιτείται από τους ποδηλάτες να δείξουν μεγάλη υπευθυνότητα όταν θα μπαίνουν στο μετρό, ώστε να μην δυσφημείται το ποδήλατο.

oxyd
16-02-11, 15:16
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σπαστό ποδήλατο για εύκολη μετακίνηση από και προς το μετρό και την δουλειά μου. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία; Τιμές; Μάρκες; Η οδήγηση του μοιάζει με αυτή ενός MTB με ταχύτητες ή είναι πιο κουραστικό λόγω των μικρότερων τροχών;

ghbgr
16-02-11, 15:47
Oύτως ή άλλως είναι πιλοτική η δράση. Ας ελπίσουμε ότι τον Ιούνιο θα πάει καλύτερα.

Απαιτείται από τους ποδηλάτες να δείξουν μεγάλη υπευθυνότητα όταν θα μπαίνουν στο μετρό, ώστε να μην δυσφημείται το ποδήλατο.


συμφωνώ απόλυτα. :oneup:
ελπίζω να πάει καλά, να μην έχουμε παρατράγουδα και να ισχύσει κάποτε και 24/7 .

Απλά είμαι σίγουρος πως τα πραγματικά οφέλη θα γίνουν πιο αισθητά όταν γίνει για όλες τις μέρες, έτσι ώστε να είναι πιο ισχυρό το κίνητρο για τον κόσμο και να αποδεσμευτεί από τα ΙΧ.

nm96027
16-02-11, 16:20
Απλά είμαι σίγουρος πως τα πραγματικά οφέλη θα γίνουν πιο αισθητά όταν γίνει για όλες τις μέρες, έτσι ώστε να είναι πιο ισχυρό το κίνητρο για τον κόσμο και να αποδεσμευτεί από τα ΙΧ.

Όντως. Η είσοδος του ποδήλατου στο μετρό δεν είναι κάτι φοβερό για έναν καθημερινό ποδηλάτη. Είναι όμως σημαντικός παράγοντας διευκόλυνσης σε μία δεδομένη συγκυρία (πχ βροχή, βλάβη στο ποδήλατο, αποφυγή μίας δύσκολης διαδρομής, κτλ) είτε για νέους ποδηλάτες που διστάζουν να βγουν σε κεντρικούς δρόμους με το ποδήλατο.

Άλλωστε η όλη διαδικασία του να κατεβάσεις το ποδήλατο στον σταθμό, να περιμένεις έναν συρμό στον οποίο να μπορείς να ανέβεις, να ξαναβγείς από το μετρό μπορεί να σου στοιχίσει σε χρόνο πιο πολύ από οτι η κανονική ποδηλασία.:p

ardi21
16-02-11, 16:43
Aντε μπραβο. Αφου εγινε η αρχη ειναι θεμα χρονου πιστευω...

Οβελίξ
16-02-11, 17:57
Απαιτείται από τους ποδηλάτες να δείξουν μεγάλη υπευθυνότητα όταν θα μπαίνουν στο μετρό, ώστε να μην δυσφημείται το ποδήλατο.
Δυστυχώς η δική μου εμπειρία είναι πως δεν τους νοιάζει και τόσο. Εχω τύχει κάμποσες φορές με ποδηλάτη σε ΗΣΑΠ να έχει το ποδήλατο μες τη μέση και διαγώνια πιάνοντας πολύ περισσότερο χώρο από ότι αν ήταν στο τέλος του βαγονιού. Η γαϊδουριά δεν κάνει διακρίσεις.

........Auto merged post: Οβελίξ πρόσθεσε 3 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σπαστό ποδήλατο για εύκολη μετακίνηση από και προς το μετρό και την δουλειά μου. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία; Τιμές; Μάρκες; Η οδήγηση του μοιάζει με αυτή ενός MTB με ταχύτητες ή είναι πιο κουραστικό λόγω των μικρότερων τροχών;
Εχω σπαστό και πριν είχα city. Το σπαστό στο δρόμο συμπεριφέρεται σαν μεγάλο ποδήλατο, άλλωστε το μεταξόνιο είναι σχεδόν το ίδιο. Το πλεονέκτηνά του είναι οι μικροί τροχοί που προσφέρουν καλύτερη εκκίνηση (έχουν μικρότερη αδράνεια).

Για περισσότερες πληροφορίες ψάξε στο podilates.gr και στο cyclist-friends.gr , forum με θέμα το ποδήλατο και όλες τις πληροφορίες που θες.

Καλές βόλτες.

Υ.Γ.
Το MTB είναι μόνο για το βουνό.

vamvakoolas
16-02-11, 18:14
Κατι αλλαζει!

περιττο να τονισω οτι απο το πρωι που ανακοινωθηκε αρκετα ποδηλατικα μαγαζια δεχονται επισκεψεις για αγορες μιας και.....αναμενεται νεο κυμα ποδηλατων!!!(ασε που ανοιγει και ο καιρος)


Σπαστα ποδηλατα χωριζονται σε κατηγοριες
-Φτηνα που τα εχουν τα carrefour ή διαφορα μαγαζια, ειναι απο σιδερο και εχουν ειτε 16' ειτε 20' τροχους, τιμη απο 150 ευρα
-Τα κλασσικα απο αλουμινιο και τιμες απο 300. Πλεονεκτημα το μικροτερο βαρος και τα καλυτερα περιφερειακα (φρενα αλλαγες ταχυτητων τροχοι). και εδω βρισκεις με 16' τροχους και 20'
-τα κανονικα σπαστα με τροχους 26'. Τα κλασσικα ποδηλατα που διπλωνουν. τιμες απο 500 ευρα και αλουμινενια

Συμβουλη μου, ξεχαστε τα σπαστα με 16' τροχους μιας και αυτα ειναι για πολυ μικρες αποστασεις (ειχαν ξεκινησει σαν ενας τροπος μετακινησης σε νησι ενω εχεις κοτερο φουσκωτο:rofl::rofl::rofl: ναι σαν αξεσουαρ για το κοτερο!!!)

Οβελίξ
16-02-11, 18:20
Συμβουλη μου, ξεχαστε τα σπαστα με 16' τροχους μιας και αυτα ειναι για πολυ μικρες αποστασεις
Αγαπητέ Βαμβακούλα του άλλου φόρουμ (Ovelikios εδώ), το Brompton μου έχει 16άρηδες τροχους και κινούμαι οπουδήποτε υπάρχει οδόστρωμα, πεζοδρόμιο ή χώμα. Και κάνω 200 χλμ το μήνα χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα. Μην τρομάζεις τον κόσμο :p

vamvakoolas
16-02-11, 18:26
Αγαπητέ Βαμβακούλα του άλλου φόρουμ (Ovelikios εδώ), το Brompton μου έχει 16άρηδες τροχους και κινούμαι οπουδήποτε υπάρχει οδόστρωμα, πεζοδρόμιο ή χώμα. Και κάνω 200 χλμ το μήνα χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα. Μην τρομάζεις τον κόσμο :p

de τα γραφω βασει θεωριας γιατι ειχα ενα τετοιο καποτε. ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ με 20'. Τωρα για τη κουραση ειναι θεμα φυσικης.

Υ.Γ:Και εγω εχω κανει αναβασεις με μονοταχυτο ή με διαλυμενα ποδηλατα παει να πει οτι θα γραψω σε καποιον να το κανει?

Υ.Γ2: Προτιμαω να τρομαζω κοσμο στους αγωνες, στη πολη μαλλον φοβαμαι (να κυκλοφορησω)

φιλικα

ipo
16-02-11, 20:24
Ευχάριστα νέα. Ας ελπίσουμε ότι θα σεβαστούν όλοι οι ποδηλάτες το νέο χώρο που τους φιλοξενεί, δε θα υπάρξουν προβλήματα και θα επεκταθεί η χρήση του μετρό για ποδηλάτες και άλλες ώρες μη αιχμής.

Νikosanagn
16-02-11, 20:31
Αυτά ΕΊΝΑΙ ΝΕΑΑΑ ΝΑΙΙΙ!!!

vamvakoolas
17-02-11, 00:57
εχει κανεις κανενα ποδηλατακι μπας και ερθω σε κανενα freeday? το πολης που ειχα πουληθηκε τη προηγουμενη εβδομαδα:(

Νikosanagn
17-02-11, 02:15
Έχω ένα αλλα είναι... Θες να κοιτάξουμε μπας και το σουλουπώσουμε καθόλου?

vamvakoolas
17-02-11, 12:29
Έχω ένα αλλα είναι... Θες να κοιτάξουμε μπας και το σουλουπώσουμε καθόλου?

2 ροδες να εχει και μια αλυσιδα:p

ρεσυ για να ερθω καμια φορα το θελω για τη παρεα οχι για να κανω το γυρο της Ελλαδας!

στειλε καμια φωτο ή περιγραφη

Λογικα την αλλη παρασκευη θα δωσω το παρον (να μην σε αγχωσω γι'αυτην τη παρασκευη:cool:)

Νikosanagn
17-02-11, 13:31
Επίσης είναι small μέγεθος α, και μετά πρέπει να το φέρεις μέχρι το σπίτι μου :lol:!

Πως θα το γυρίσω εγώ μπρέ?! :p

vamvakoolas
17-02-11, 13:36
θα ηταν παραλογο να ηθελα να μου το φερουν καπου και μετα τη βολτα να το ξαναπαρουν απο αλλο σημειο. Προφανως θα το παραλαβω και θα το αφησω απο/στο τον ιδιοκτητη του...


Αν δε βρω κατι αλλο, θα στο δανειστω!:p

Νikosanagn
17-02-11, 13:39
Οκ!

Πωπω όρεξη που την έχεις :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.