PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

manicx
17-02-11, 14:34
Κατι αλλαζει!

περιττο να τονισω οτι απο το πρωι που ανακοινωθηκε αρκετα ποδηλατικα μαγαζια δεχονται επισκεψεις για αγορες μιας και.....αναμενεται νεο κυμα ποδηλατων!!!(ασε που ανοιγει και ο καιρος)


Σπαστα ποδηλατα χωριζονται σε κατηγοριες
-Φτηνα που τα εχουν τα carrefour ή διαφορα μαγαζια, ειναι απο σιδερο και εχουν ειτε 16' ειτε 20' τροχους, τιμη απο 150 ευρα
-Τα κλασσικα απο αλουμινιο και τιμες απο 300. Πλεονεκτημα το μικροτερο βαρος και τα καλυτερα περιφερειακα (φρενα αλλαγες ταχυτητων τροχοι). και εδω βρισκεις με 16' τροχους και 20'
-τα κανονικα σπαστα με τροχους 26'. Τα κλασσικα ποδηλατα που διπλωνουν. τιμες απο 500 ευρα και αλουμινενια

Συμβουλη μου, ξεχαστε τα σπαστα με 16' τροχους μιας και αυτα ειναι για πολυ μικρες αποστασεις (ειχαν ξεκινησει σαν ενας τροπος μετακινησης σε νησι ενω εχεις κοτερο φουσκωτο:rofl::rofl::rofl: ναι σαν αξεσουαρ για το κοτερο!!!)


Εγώ πάντως τσίμπησα ένα Dahon C6 Eco πριν 2 εβδομάδες. Στην χώρα μας, ακόμα και να το επιτρέψουν το ποδήλατο σε μετρό/προαστιακό (στο τελευταίο δύσκολα λόγω των βαγονιών) πάντα θα έχεις διάφορους να σε τσιτώνουν από την γκρίνια. Άντε να γυρνάς από την δουλειά και να έχεις να σου γκρινιάζουν στα αυτιά και να σου σπάνε τα νεύρα.

ardi21
17-02-11, 16:29
Εγώ πάντως τσίμπησα ένα Dahon C6 Eco πριν 2 εβδομάδες. Στην χώρα μας, ακόμα και να το επιτρέψουν το ποδήλατο σε μετρό/προαστιακό (στο τελευταίο δύσκολα λόγω των βαγονιών) πάντα θα έχεις διάφορους να σε τσιτώνουν από την γκρίνια. Άντε να γυρνάς από την δουλειά και να έχεις να σου γκρινιάζουν στα αυτιά και να σου σπάνε τα νεύρα.

Στον ηλεκτρικο παντως δεν εχω παρατηρησει γκρινια. Βεβαια εκει υπαρχει περισσοτερος χωρος απ'οτι στο μετρο.

Οταν σεβεσαι και συ τους αλλους ειναι ολα μια χαρα. Τωρα αν σου κατσει ενας περιεργος μια φορα στο τοσο ας γκρινιαζει...

nm96027
17-02-11, 16:38
Στον ηλεκτρικο παντως δεν εχω παρατηρησει γκρινια. Βεβαια εκει υπαρχει περισσοτερος χωρος απ'οτι στο μετρο.

Οταν σεβεσαι και συ τους αλλους ειναι ολα μια χαρα. Τωρα αν σου κατσει ενας περιεργος μια φορα στο τοσο ας γκρινιαζει...

Ούτε στο τραμ έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και μάλιστα έχω μπει πολλές φορές με πολύ κόσμο μέσα ή για να είμαι ακριβής ήμουν μέσα στο συρμό (πίσω) με το ποδήλατο και αργότερα μπήκε πολύς κόσμος.

vamvakoolas
17-02-11, 16:51
καλοκαιρι 2010
ειχα ξεκινησει προπονηση απο Χολαργο->παραλιακη->μεσογεια. Πανω απο 100 χλμ ειχα με τη κουρσα οταν ειχε παει 14.00 με 41 βαθμους.

Ενας φιλος που ηξερε εκει τους δρομους με οδηγησε προαστιακο (Κορωπι αν θυμαμαι) για να γυρισω γιατι ειχα λιωσει..
Οποτε στο σταθμο ειμαι εγω με ρουχα ποδηλασιας, κρανος και παπουτσια σχαρακια και δυο τρεις μεταναστες/εργατες. Ερχεται ο προαστιακος τιγκα με τουριστες και εργαζομενους στο αεροδρομιο. Αφου ζητησα 100δες συγνωμες και ζητησα κατανοηση με τα χιλια ζορια μπηκε η κουρσα. Ακομα και η μηχανοδηγος κατεβηκε να δει αν ολα οκ και με χαμογελο. Οι αρχικες γκρινιες εδωσαν τη θεση τους σε αποριες για ποδηλασια:p (ποσο κανει? τι παπουτσια φορας κοκ)

Τι θελω να πω? με τη σταση μας και τους τροπους μας μπορουμε να κερδισουμε περισσοτερα δικαιωματα στα μεσα μεταφορας....

Νikosanagn
17-02-11, 16:57
Ούτε στο τραμ έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και μάλιστα έχω μπει πολλές φορές με πολύ κόσμο μέσα ή για να είμαι ακριβής ήμουν μέσα στο συρμό (πίσω) με το ποδήλατο και αργότερα μπήκε πολύς κόσμος.


Εγώ μάλλον είμαι ο άτυχος και τις πιο πολλές φορές αντιμετωπίζω γκρίνια μουτράκλες και μίρλα, λες και το τελευταίο βαγόνι δεν είναι για τους ποδηλάτες,

Κορυφαία ατάκα, εγώ χωμένος και στριμωγμένος όσο δεν παει οι γύρω μου μια παρέα να γκρινιάζει και ένας παίρνει το θάρρος και μου ρε φίλε δεν το πας πιο εκει?

Πήγα να του πω κάτσε να ανοίξω το παράθυρο να βγάλω την μια ρόδα απ έξω:p

Αλλά αρκέστηκα στο απορημένο ( αλλά avatar μου) ύφος "και που να το πάω?!"


Γιαυτό κάθε φορά που μπαίνω σε τραμ λέω πόοοοοοσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα αν ΔΕΝ υπήρχαν καθίσματα στο τελευταίο βαγόνι.

ardi21
17-02-11, 16:58
Παντως στο μετρο θα υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα. Διοτι δεν υπαρχει αυτος ο μεγαλος χωρος στο τελος του τελευταιου βαγονιου με αποτελεσμα να αναγκαζεσαι να το βαζεις στην μεση. Οποτε θα ενοχλει περισσοτερο οπως και να 'χει, νομιζω.

Για να δουμε.

Στο εξωτερικο -απ'οτι θυμαμαι τουλαχιστον για Ισπανια- τα τελευταια βαγονια νομιζω πως εχουν λιγοτερα καθισματα γι'αυτο ακριβως τον λογο.

Νikosanagn
17-02-11, 16:59
Παντως στο μετρο θα υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα. Διοτι δεν υπαρχει αυτος ο μεγαλος χωρος στο τελος του τελευταιου βαγονιου με αποτελεσμα να αναγκαζεσαι να το βαζεις στην μεση. Οποτε θα ενοχλει περισσοτερο οπως και να 'χει, νομιζω.

Για να δουμε.

Στο εξωτερικο τα τελευταια βαγονια νομιζω πως εχουν λιγοτερα καθισματα γι'αυτο ακριβως τον λογο. Σωστα?

Έχεις μπει σε μετρό με το ποδήλατο?

ardi21
17-02-11, 17:01
Έχεις μπει σε μετρό με το ποδήλατο?

Οχι, απλα υποθετω τι θα γινει βλεποντας την διαρυθμιση των βαγονιων

Νikosanagn
17-02-11, 17:04
Όσο κι αν ακούγεται περίεργο εγώ που έχω μπει στο μετρό με ποδήλατο υπάρχει (σχετικά) μεγάλος χώρος, αν τον συγκρίνουμε και με του τραμ μάλιστα θα έλεγα τριπλάσιος.

Και ας μην συζητήσουμε πόσος χώρος θα υπήρχε αν έβγαζαν 2 τετράδες καθησμάτων...

Άσε που δεν ταλαιπωρείται και πολύς κόσμος, γιατι λόγο της ταχύτητας ο μέσος όρος μιας διαδρομής πόσος θα είναι 5-10 λεπτά?

ardi21
17-02-11, 17:10
Όσο κι αν ακούγεται περίεργο εγώ που έχω μπει στο μετρό με ποδήλατο υπάρχει (σχετικά) μεγάλος χώρος, αν τον συγκρίνουμε και με του τραμ μάλιστα θα έλεγα τριπλάσιος.

Βασικα για ηλεκτρικο μιλουσα. Τραμ εχω μπει μονο μια φορα που μου ειχε σκασει το λαστιχο και δεν ειχα ανταλλακτικα οποτε δεν θυμαμαι πως ειναι. Και μαλλον δεν προκειται να ξαναμπω:lol:

Με λιγη καλη θεληση ολα γινονται παντως. Το καλο ειναι οτι εγινε η αρχη

Νikosanagn
17-02-11, 17:15
Βασικα για ηλεκτρικο μιλουσα. Τραμ εχω μπει μονο μια φορα που μου ειχε σκασει το λαστιχο και δεν ειχα ανταλλακτικα οποτε δεν θυμαμαι πως ειναι. Και μαλλον δεν προκειται να ξαναμπω:lol:

Με λιγη καλη θεληση ολα γινονται παντως. Το καλο ειναι οτι εγινε η αρχη

Καλά κι εγώ το έχω κόψει προτιμώ να ξεκινώ κανέ 20λεπτο πιο πριν και να πηγαίνω εξ ολοκλήρου με το ποδήλατο.

vamvakoolas
17-02-11, 17:27
για ποιον ακριβώς λόγο χρειάζεται ένας ποδηλάτης το μετρό; Για να κάνει μία μεγάλη διαδρομή χωρίς να κουραστεί και πολύ, να προσπεράσει ένα δύσκολο κομμάτι της διαδρομής του ανεβαίνοντας στο μετρό, να γλυτώσει από μία ξαφνική βροχή

το εγραψε ο nm96027 σε ποδηλατικο φορουμ και συμφωνω απολυτα.

Βαζω στοιχημα οτι 2 μαρτη (τεταρτη) και 6 κυριακη θα γινει τρελο πανηγυρι στο μετρο: ακτιβιστες/ κωπροσκυλα που το παιζουν ποδηλατες και μιλανε εξ ονοματος τους/ τσακωμοι για το ποιος θα πρωτομπει/ φωτογραφιες -1η βολτα με μετρο-/και βεβαια καμερες

ipo
20-02-11, 18:15
Πετάγομαι στα γρήγορα για Άλσος Συγγρού. Πάω να δω πώς είναι λασπωμένο ελπίζοντας να μην αρχίσει καμία καταιγίδα στο μεταξύ. :)

kostantis
20-02-11, 19:54
Έπειτα από 3 χρόνια αποφάσισα να ξαναπιάσω ποδήλατο αλλά έλα που το παλιό ποδήλατο τα έφαγε τα ψωμιά του οπότε πάμε για καινούριο.:biggrin:

So ψάχνομαι για αγορά ποδηλάτου max 500 ευρώ.
Θα χρησιμοποιείται και εντός πόλης και εκτός δρόμου.(50-50)

Έχω χάσει επαφή με το άθλημα οπότε μάρκες κλπ δεν ξέρω για να έχω κάτι υπόψιν μου.

Επίσης το ύψος και το βάρος παίζει ρόλο στην επιλογή ποδηλάτου;

Ευχαριστώ,περιμένω τα φώτα σας:biggrin:

ipo
20-02-11, 21:16
Πετάγομαι στα γρήγορα για Άλσος Συγγρού. Πάω να δω πώς είναι λασπωμένο ελπίζοντας να μην αρχίσει καμία καταιγίδα στο μεταξύ. :)
Κάτι ψιχάλες έφαγα μόνο. Ο δρόμος ήταν στεγνός και το πάρκο είχε μπόλικο κόσμο. Φαίνεται ότι είναι ιδιαίτερα δημοφιλές τα σαββατοκύριακα. Λόγω του επικλινούς εδάφους, δεν υπήρχε μαλακιά λάσπη, απλώς βρεγμένο, πατημένο χώμα. :dance:

vamvakoolas
22-02-11, 13:33
Έπειτα από 3 χρόνια αποφάσισα να ξαναπιάσω ποδήλατο αλλά έλα που το παλιό ποδήλατο τα έφαγε τα ψωμιά του οπότε πάμε για καινούριο.:biggrin:

So ψάχνομαι για αγορά ποδηλάτου max 500 ευρώ.
Θα χρησιμοποιείται και εντός πόλης και εκτός δρόμου.(50-50)

Έχω χάσει επαφή με το άθλημα οπότε μάρκες κλπ δεν ξέρω για να έχω κάτι υπόψιν μου.

Επίσης το ύψος και το βάρος παίζει ρόλο στην επιλογή ποδηλάτου;

Ευχαριστώ,περιμένω τα φώτα σας:biggrin:
σε ποια περιοχη εισαι?
υψος και βαρος παιζει ρολο οπως π.χ με τα ρουχα: θα πρεπει το μαγαζι να εχει το νουμερο σου αλλιως ξεχνα τα γονατα σου:p

Εκτος δρομου τι εννοεις? θα ανεβαινεις/κατεβαινεις βουνα μονοπατια ή εσυ αναφερεσαι σε πατημενους δασικους δρομους?
Ετσι και αλλιως για ΜΤΒ μαλλον πας...

kostantis
22-02-11, 17:07
Οι περιοχές που θα αλωνίζω φίλε μου είναι κανα Σέλι,3-5 Πηγάδια και πιο χαμηλά Άγιος Νικόλαος,βέρμιο με λίγα λόγια.

Θα κάνω διαδρομές σε πατημένους δρόμους δασικούς(χαλίκι,χώμα,λακούβες) αλλά και καταβάσεις αλλά μην φανταστείς και κάτι extreme βέβαια.
Ανάβαση σπάνια εώς καθόλου μιας και θα ανεβαίνω με αυτοκίνητο.
Θα χρησιμοποιηθεί και εντός πόλης φυσικά αρκετά αλλά για πολύ μικρές διαδρομές και με άσφαλτο φυσικά.

ardi21
22-02-11, 17:26
Οι περιοχές που θα αλωνίζω φίλε μου είναι κανα Σέλι,3-5 Πηγάδια και πιο χαμηλά Άγιος Νικόλαος,βέρμιο με λίγα λόγια.

Θα κάνω διαδρομές σε πατημένους δρόμους δασικούς(χαλίκι,χώμα,λακούβες) αλλά και καταβάσεις αλλά μην φανταστείς και κάτι extreme βέβαια.
Ανάβαση σπάνια εώς καθόλου μιας και θα ανεβαίνω με αυτοκίνητο.
Θα χρησιμοποιηθεί και εντός πόλης φυσικά αρκετά αλλά για πολύ μικρές διαδρομές και με άσφαλτο φυσικά.


Εγω θα εκανα μια υπερβαση 50 ευρω και θα επερνα αυτο (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB11Y21220F3)

kostantis
22-02-11, 17:35
Ευχαριστώ για την γνώμη σου.
Μου το πρότειναν και άλλοι το συγκεκριμένο ποδήλατο.

Τα cube τα ποδήλατα τα γνωρίζεις;
Έχω κανά 2 υπόψην μου και θα ήθελα την γνώμη σου για την ποιότητα τους αν γνωρίζεις κάτι.Η εμφάνιση τους μου αρέσει τρελά για αυτό και κοιτάω προς τα εκεί,αν είναι και ποιοτικά βέβαια.

ardi21
22-02-11, 17:42
Oλα τα ποδηλατα των γνωστων εταιρειων (αναμεσα σε αυτες και η cube) ειναι πολυ ποιοτικα.

Εγω σου προτεινα αυτο διοτι εχει ηδη υδραυλικα δισκοφρενα (δεν ειναι και τα καλυτερα αλλα θα σε καλυψουν και υπαρχουν οι βασεις να πας σε κατι ανωτερο μετα χωρις πολλα εξοδα) και πισω ντεραγιε deore, κατι που δεν βρισκεις ευκολα σε αυτες τις τιμες.

Παντως αν σου αρεσουν πολυ τα cube προσανατολισου σε αυτα. Ειναι πολυ σημαντικο να γουσταρεις πολυ το ποδηλατο σου;)

oxyd
22-02-11, 17:49
Ανάβαση σπάνια εώς καθόλου μιας και θα ανεβαίνω με αυτοκίνητο.
Αν έχεις ανέβει με το αυτοκίνητο και έχεις κατέβει με το ποδήλατο, πως θα πας πάλι πίσω στο αυτοκίνητο για να φύγεις; :)

ipo
22-02-11, 18:54
Συνήθως πάνε με παρέα με δύο αυτοκίνητα. Εκτός του ότι χρειάζεται το δεύτερο αυτοκίνητο για να κατεβάσεις το άλλο, με την παρέα έχεις ασφάλεια σε περίπτωση που συμβεί ατύχημα.

kostantis
22-02-11, 19:00
Αν έχεις ανέβει με το αυτοκίνητο και έχεις κατέβει με το ποδήλατο, πως θα πας πάλι πίσω στο αυτοκίνητο για να φύγεις; :)

Θα με ανεβάζει άλλος φυσικά όταν πρόκεται να ανέβω για κατάβαση εκτός και αν αγοράσω κανά αυτοκίνητο kit knight rider και έτσι και του λέω τράβα σπίτι και πηγαίνει μόνο του.

@ardi

Τα δισκόφρενα τα deore είναι πριόνια πραγματικά.Μπορεί να μην είναι ότι πιο ακριβό και καλύτερο κυκλοφορεί αλλα είναι άξια.Είχα στο παλιό μου ποδήλατο δισκόφρενo υδραυλικό deore και τα ξέρω από πρώτο χέρι περί τίνος πρόκειται.

Από τα cube μου άρεσε αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57177) το οποίο δεν έχει δισκόφρενα δηστυχώς αλλά το γουστάρω πολύ!

Εάν καταφέρω να αυξήσω το budget μου το επόμενο υποψήφιο είναι αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57174).

Με φοβίζει βέβαια λίγο η ιδέα ότι θα ψωνίσω ποδήλατο από ιντερνετικό κατάστηματα και δεν θα το δοκιμάσω πρώτα και φυσικά δεν θα έχω την υποστήριξη του ποδηλατά της γειτονιάς ανά πάσα στιγμή.

Ποια η γνώμη σου για FS ποδήλατο;
Δεν ταιριάζει στην περίπτωση μου;

Μού αρέσει το Ideal vsr comp το οποίο και αυτό ξεφεύγει στην τιμή,είναι στα ίδια επίπεδα με το 2ο cube που αναφέρω ποιο πάνω.

Το vsr comp είναι FS αλλά οι αναρτήσεις του κλειδώνουν και ξεκλειδώνουν οπότε τυπικά δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν hardtail ποδήλατο με την κατάλληλη ρύθμιση στην πίσω ανάρτηση;

oxyd
22-02-11, 20:50
Συνήθως πάνε με παρέα με δύο αυτοκίνητα. Εκτός του ότι χρειάζεται το δεύτερο αυτοκίνητο για να κατεβάσεις το άλλο, με την παρέα έχεις ασφάλεια σε περίπτωση που συμβεί ατύχημα.
Και το δεύτερο αυτοκίνητο ποιος θα το κατεβάσει; Με αυτή την λογική για να κάνει κάποιος κατάβαση χρειάζονται 2 αυτοκίνητα και 2 οδηγοί επιπλέον! :p

ardi21
22-02-11, 21:01
To Orbea δεν φοραει deore υδραυλικα. Φοραει τα M445. Deore ειναι το πισω ντεραγιε. Μαλλον μπερδευτικες.

Προσωπικα FS δεν θα επαιρνα με τιποτε σε αυτα τα χρηματα και νομιζω οτι ειναι υπερβολη γι'αυτα που θες.

Ενα HT θα σου ειναι μια χαρα

kostantis
22-02-11, 21:11
Ναι μετά πρόσεξα τα δισκόφρενα.Λάθος από κεκτημένη ταχύτητα:p

Δεν προτείνεις FS σε αυτά τα λεφτά!

Έχεις κάτι άλλο υπόψην σου σε αυτά τα λεφτά +- ;

Στα λινκ που έδωσα πιο πάνω εκεί που λέει option και λέει από δίπλα 14'',16'' και λοιπά είναι το μέγεθος των τροχών ή έχει να κάνει με τον σκελετό;
Πώς ξέρω πιο πρέπει να πάρω;
Είναι ανάλογα το ύψος του ποδηλάτη αν δεν κάνω λάθος;

ipo
22-02-11, 21:13
Και το δεύτερο αυτοκίνητο ποιος θα το κατεβάσει; Με αυτή την λογική για να κάνει κάποιος κατάβαση χρειάζονται 2 αυτοκίνητα και 2 οδηγοί επιπλέον! :p
Αρκούν δύο άτομα και δύο αυτοκίνητα (ο καθένας το δικό του). Αφήνουν το ένα αυτοκίνητο στο σημείο τερματισμού στους πρόποδες και φορτώνουν τα ποδήλατα στο άλλο. Ανεβαίνουν λοιπόν με αυτό στο σημείο εκκίνησης στην κορυφή, ξεφορτώνουν τα ποδήλατα, αφήνουν το αμάξι πάνω και κατεβαίνουν με τα ποδήλατα.

Μόλις φτάσουν στο τέρμα, φορτώνουν τα ποδήλατα στο αμάξι που είχαν αφήσει κάτω. Ανεβαίνουν με αυτό στην κορυφή και παίρνουν το πρώτο αυτοκίνητο.

kostantis
22-02-11, 21:21
Μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό βρε παιδιά.
Την μία θα αγγαρέψουμε να μας ανεβάσει ο πατέρας κάποιου από αυτούς που θα ανέβουμε πάνω για κατάβαση και την άλλη την κοπέλα κάποιου.:biggrin:

ardi21
22-02-11, 21:48
Ναι μετά πρόσεξα τα δισκόφρενα.Λάθος από κεκτημένη ταχύτητα:p

Δεν προτείνεις FS σε αυτά τα λεφτά!

Έχεις κάτι άλλο υπόψην σου σε αυτά τα λεφτά +- ;

Στα λινκ που έδωσα πιο πάνω εκεί που λέει option και λέει από δίπλα 14'',16'' και λοιπά είναι το μέγεθος των τροχών ή έχει να κάνει με τον σκελετό;
Πώς ξέρω πιο πρέπει να πάρω;
Είναι ανάλογα το ύψος του ποδηλάτη αν δεν κάνω λάθος;

Αυτα ειναι το μεγεθος του ποδηλατου. Ναι παει αναλογα το υψος, το μηκος των ποδιων κτλ.

Γενικα καλο ειναι να μετρηθεις

kostantis
22-02-11, 21:57
Τι ακριβώς πρέπει να μετρήσω;
Ρίξε ένα link να εξηγεί απλά και όμορφα τι ακριβώς πρέπει να μετρήσω και πώς κλπ!

edit:
Βρήκα 2 φόρμες υπολογισμού!
Τις τσεκάρω και τα ξαναλέμε.

ardi21
22-02-11, 22:01
http://www.canyon.com/_en/pure_cycling_tv/mtb.html

Δες το βιντεο που λεει perfect position system. Tα βασικα ειναι το υψος και το μηκος των ποδιων. Mετα θα πας στο μεγεθολογιο της καθε εταιρειας και θα δεις τι σου ταιριαζει

kostantis
22-02-11, 22:37
Βρήκα το μεθοδολόγιο (http://www.cube.eu/en/service/faq/faq-detail/article/how-do-i-determine-the-correct-frame-size/) της cube.

Οπότε πάει 103cm το πόδι * 0,226=23,279 ιντσες *2,54=59,12cm οπότε πάω για 22αρη.
Κάνω κάπου λάθος στους υπολογισμούς μου;

ardi21
22-02-11, 23:41
Εχεις 103cm μηκος ποδιων? Υποψιν οτι το μετρας απο τον καβαλο και κατω. Τι υψος εχεις? Γιατι για 22αρι η cube δινει 1.95 περιπου

Σε καθε περιπτωση αν εχεις αμφιβολιες μετρησου με ακριβεια οπως στο video και στειλ' τους τα δεδομενα να σου πουν.

kostantis
22-02-11, 23:52
1.92-1.93 είμαι
Θα ψάξω μεζούρα μήπως και γίνει με πιο ακρίβεια η δουλειά γιατί μετρήθηκα με μέτρο.

Νikosanagn
22-02-11, 23:56
Βρε κοντέ?!

Πάρε small :p

kostantis
22-02-11, 23:59
Βρε κοντέ?!

Πάρε small :p

Για extrasmall με κόβω:p

ardi21
23-02-11, 00:00
Για 22αρι πρεπει να εισαι τοτε. Εγω ειμαι 1.90 με 90αρι μηκος ποδιων και εχω 21.

Παντως δεν χανεις κατι να τους στειλεις για επιβεβαιωση. Και ακομα καλυτερα αν εβρισκες καποιο μαγαζι με cube να δοκιμαζες.

kostantis
23-02-11, 00:36
Μόλις μετρήθηκα με μεζούρα και είμαι 94-95.
Γνωρίζεις κάποιον dealer της cube στην Θεσσαλονίκη;

Εάν όχι θα τους στείλω mail μήπως έχουνε κάποιον dealer στην Θεσσαλονίκη.

ardi21
23-02-11, 00:45
Google is your friend

http://www.redzeppelin.gr/catalog/index.php?cPath=26_32&sort=3a&filter_id=55&osCsid=6svbtq0rikl9uebol7e4i1bpv1
http://www.redzeppelin.gr/contact.php

kostantis
23-02-11, 00:52
Άψογος.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Άντε να πάμε για δοκιμή και με το καλό να το παραλάβουμε:biggrin:

vamvakoolas
23-02-11, 12:17
επειδη μαλλον δεν εχετε κανει σοβαρο dh:rofl::rofl::rofl:

λοιπον καθε σαββατο πρωι εδω και χρονια ξεκινανε ΜΤΒαδες στον Υμμητο (σημειο συναντησης πυροθυλακειο/γεφυρα κατεχακη)και τα φορτωνουν ειτε στο γνωστο Datsun και τα ανεβαζει πανω και μετα τους ξαναμαζευει απο το ιδιο σημειο. Επισης υπαρχει και δευτερο group με ford transit αλλα αυτο ταπαιξε η μηχανη του και ψαχνουν τα παιδια μηχανη για να το φτιαξουν. Ο οδηγος δε κανει ΜΤΒ.

(βεβαια η διαδρομη που κανουν....δεν υπαρχει:worthy:)

vamvakoolas
23-02-11, 23:56
οπως ειχα γραψει ΑΥΤΗ ΤΗ παρασκευη θα κατεβω freeday με τη προυποθεση να βρω κανενα ποδηλατακι φανταστικοι friends:worthy:

O λογος?(περαν οτι εχω να παω μηνες και να δω γνωστες φατσες;))
Το απόλυτο ΜΑΣΚΕ FREEDAY ετοιμαζεται να ΚΑΡΝΙΒΑΛΙΣΕΙ την ΑΘΗΝΑ.

Αυτη την Παρασκευη στολιζουμε ποδηλατα + τους εαυτους μας με Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΤΡΕΛΟ μπορουμε να σκεφτουμε ,
φερνουμε
το καλυτερο μας ΚΕΦΙ ,
αποκριατικο εξοπλισμο που
ξεσηκωνει και ξεκουφαινει και δινει χαρα,
βαφομαστε , φορτωνουμε ΤΟΝΟΥΣ κομφετι
και φορτσαρουμε
για να ζησουμε τι εστι ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟ !
Περυσι ειχε αφησει εποχη->τρελος χαβαλες->μπηκαμε με ποδηλατα σε κλαμπακι!!Φετος θα ανεβει ο πυχης

kostantis
24-02-11, 00:08
Πω ρε φίλε μη μας ψήνεις έτσι βραδιάτικα αμαρτία είναι..

ipo
24-02-11, 01:42
Πήγα και σήμερα μία βόλτα από το Άλσος Συγγρού. Δεύτερο σπίτι το έχω κάνει. :p

Με πήραν στο κυνήγι μερικά αδέσποτα σκυλιά στο κέντρο της Κηφισιάς. Αν είναι ένα μόνο του, μόλις σταματήσεις, φεύγει. Αν είναι δύο, τα φοβερίζεις λίγο και απομακρύνονται. Σήμερα όμως ήταν 6, οπότε είχα να αντιμετωπίσω το θάρρος του όχλου :p και αναγκάστηκα να σταματήσω πολλές φορές για να μη με δαγκώσουν.

Τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις; Δε θέλω να τα κλωτσήσω, αλλά όχι και να επιτίθενται στους ποδηλάτες για να κάνουν την πλάκα τους.

Mouse Potato
24-02-11, 01:58
-> Κατεβαίνεις από το ποδήλατο και πας περπατώντας μέχρι να βαρεθούν/απομακρυνθούν και να φύγουν
-> Σταματάς και αράζεις λίγη ώρα μέχρι να βαρεθούν και να φύγουν

ipo
24-02-11, 02:13
Ναι, μάλλον θέλει περπάτημα. Σταματούσα, πήγαινα προς το μέρος του πιο θαρραλέου, εκείνο έκανε πίσω και έφευγε. Μόλις ξανακαβαλούσα και έκανα 5 μέτρα, άντε πάλι. Είχαν σκυλοβαρεθεί φαίνεται και έψαχναν κάτι να σκοτώσουν την ώρα τους. :p

crypter
24-02-11, 02:44
Εγω οταν συμβαινει κατι αντιστοιχο απλά τους σφυρίζω σαν να τα καλώ κοντά μου και συνήθως σταματάνε το γάβγισμα και ηρεμούν. Πιάνει 9 στις 10 φορες για μενα. :p :p

Mouse Potato
24-02-11, 04:11
Εγω οταν συμβαινει κατι αντιστοιχο απλά τους σφυρίζω σαν να τα καλώ κοντά μου και συνήθως σταματάνε το γάβγισμα και ηρεμούν. Πιάνει 9 στις 10 φορες για μενα. :p :p

Σωστός. Κι εγώ ασυνείδητα αυτό κάνω αρχικάσε παρόμοιες περιπτώσεις.

Νikosanagn
24-02-11, 04:41
Παιδιά δύσκολα τα πράγματα με σκυλιά εγώ μειώνω πολυ ταχύτητα πριν περάσω απο δίπλα τους.. και ο θεος βοηθός, πάντως έχω πέσει στο χωριό μου εξαιτίας σκύλου, με κυνήγαγε και τον κοίταγα :p ε, και πέρασα σε πεζοδρόμιο μεριά...

Giorgos18
24-02-11, 06:16
Μια φορα που μου ετυχε εκανα πεταλι σαν τρελος και το αφησα πισω :p

Βοηθησε και ο αδειος δρομος ομως.Υπο αλλες συνθηκες δε ξερω..

@ ADSLgr.com All rights reserved.