PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

kostantis
11-03-11, 23:21
Πήρα ποδηλατάκι πόλης!!! :yahoo: :dance:

Mετά από 10 χρόνια και!! Νιώθω απέραντη χαρά!!!

This post is worthless without pics:p

senkradvii
11-03-11, 23:22
Περίμενα πως και πως να με ρωτήσετε! :biggrin:

http://bikeleon.com/tienda/images/electra-townie-7d-mens-black.jpg


Φορμίτσα όμως αδιάβροχη έχεις; Δεν έχεις! Τσιφούτης κι εσύ λοιπόν. :p


Kάτσε βρε και εσύ.. Ούτε τρόμπα δεν έχω.. :rofl:
Θα αρχίσω να εξοπλίζομαι σιγά σιγά! ;)

lewton
11-03-11, 23:23
μπορείς να πάρεις κάτι πολύ απλό για αρχή και να προσέχεις παράλληλα για ανακοινώσεις φοιτητών που φεύγουν και πουλάνε τα πράγματά τους. Έτσι μπορείς να βρεις καλές προσφορές. Απλά δεν είναι κάθε μέρα.

υγ: Είσαι σίγουρος ότι δεν κλέβουν; Εδώ μου έχουν πει να είμαι αρκετά προσεκτικός
Βασικά για αυτό λέω να πάρω κάτι φθηνιάρικο (συμφοιτητές μου πήραν με 20-40 ευρώ). Επίσης με το φτηνιάρικο θα καίω πιο πολύ λίπος για να κάνω τα 7 χιλιόμετρα που απέχει το σπίτι μου.

senkradvii
11-03-11, 23:26
Βασικά για αυτό λέω να πάρω κάτι φθηνιάρικο (συμφοιτητές μου πήραν με 20-40 ευρώ). Επίσης με το φτηνιάρικο θα καίω πιο πολύ λίπος για να κάνω τα 7 χιλιόμετρα που απέχει το σπίτι μου.

14km την μέρα πρόσεξε μη μείνεις μισός in no time! :tooth

ipo
11-03-11, 23:29
Πολύ όμορφο το ποδήλατό σου senkradvii! Με γεια! Μία αδιάβροχη φορμίτσα σου λείπει τώρα. :lol:



Εγώ θέλω να πάρω ένα μεταχειρισμένο για να πηγαίνω στη σχολή στο Βερολίνο, και δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω κάτι τελείως απλό και φτηνό (πόλης) με ρίσκο να το διαλύσω ή κάτι πιο ανθεκτικό (VTT) με ρίσκο να μου το κλέψουν από τη σχολή. Ποτέ δεν έχει κλαπεί ποδήλατο αλλά με ανησυχεί το ότι εκεί που έχει μπάρες για να το ασφαλίσεις είναι κάπως απόμερα.
Σε πολλές μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις υπάρχει πρόβλημα με τις κλοπές ποδηλάτων. Γι' αυτό ο κόσμος αγοράζει παλαιά ποδήλατα για να κάνει τη δουλειά του, κλειδώνοντάς τα. Ο κλέφτης δε θα ασχοληθεί με ένα κλειδωμένο ποδήλατο που ξέρει ότι δε θα μπορέσει να πουλήσει πάνω από 50€, ενώ αν είναι ποδήλατο των 300€ θα το σταμπάρει και θα στο πάρει ακόμη και μέρα.

Για παράδειγμα το Άμστερνταμ είναι γεμάτο ποδήλατα 30 ετών. Τα επισκευάζει ο κόσμος και τα χρησιμοποιεί καθημερινά ως μεταφορικό μέσο. Δεν είναι ότι δεν έχουν χρήματα, αλλά ότι έχουν χάσει 2-3 ποδήλατα μέχρι που έμαθαν ότι πρέπει να πάρουν παλιό και φτηνό, προκειμένου να ξέρουν ότι θα το βρουν στη θέση του μετά από μερικές ώρες που θα το έχουν αφήσει κάπου κλειδωμένο.

senkradvii
11-03-11, 23:32
Πολύ όμορφο το ποδήλατό σου senkradvii! Με γεια! Μία αδιάβροχη φορμίτσα σου λείπει τώρα. :lol:


Σε ευχαριστώ! Θα περιμένω τον zoup να μου πει πως του φάνηκε αυτή που πήρε αυτός πρώτα.. :lol:

lewton
11-03-11, 23:40
Σε πολλές μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις υπάρχει πρόβλημα με τις κλοπές ποδηλάτων. Γι' αυτό ο κόσμος αγοράζει παλαιά ποδήλατα για να κάνει τη δουλειά του, κλειδώνοντάς τα. Ο κλέφτης δε θα ασχοληθεί με ένα κλειδωμένο ποδήλατο που ξέρει ότι δε θα μπορέσει να πουλήσει πάνω από 50€, ενώ αν είναι ποδήλατο των 300€ θα το σταμπάρει και θα στο πάρει ακόμη και μέρα.

Για παράδειγμα το Άμστερνταμ είναι γεμάτο ποδήλατα 30 ετών. Τα επισκευάζει ο κόσμος και τα χρησιμοποιεί καθημερινά ως μεταφορικό μέσο. Δεν είναι ότι δεν έχουν χρήματα, αλλά ότι έχουν χάσει 2-3 ποδήλατα μέχρι που έμαθαν ότι πρέπει να πάρουν παλιό και φτηνό, προκειμένου να ξέρουν ότι θα το βρουν στη θέση του μετά από μερικές ώρες που θα το έχουν αφήσει κάπου κλειδωμένο.
Αυτό ακριβώς.
Μάλλον θα πάω να βρω κανένα τέτοιο σε κάποια αγορά μεταχειρισμένων και παράλληλα μπορώ να κοιτάω για κάτι καλύτερο για εξορμήσεις στη φύση.

senkradvii
11-03-11, 23:43
wise decision! :oneup:

ipo
11-03-11, 23:51
Σωστός και ο lewton. Μία φορμίτσα θέλει κι αυτός και είναι τζιτζί!

:rofl:

senkradvii
11-03-11, 23:55
Ρε μπας και είσαι αντιπρόσωπος καμιάς τέτοιας εταιρίας με φορμίτσες? :p

ipo
11-03-11, 23:57
Το λες αυτό μάλλον επειδή ζηλεύεις που δεν έχεις αδιάβροχη ποδηλατική φόρμα. :p

senkradvii
11-03-11, 23:58
Θα πάρω και θα σου δείξω εγώ! :twisted: :lol:

lewton
12-03-11, 00:11
Σωστός και ο lewton. Μία φορμίτσα θέλει κι αυτός και είναι τζιτζί!

:rofl:
Έτσι και σκάσω μύτη με αυτή τη φόρμα στο αμφιθέατρο έχει να πέσει πολύ δούλεμα στα ινδικά. :p

ipo
12-03-11, 21:48
18°C και ήλιο σήμερα, οπότε δεν μπορούσα να αφήσω τη μέρα να πάει χαμένη. Μου είχε πει παλιότερα μία φίλη ότι το Ολυμπιακό Στάδιο έχει ωραίες διαδρομές για ποδήλατο, οπότε πήρα παρέα και πήγα.

Είναι πράγματι πολύ όμορφα, μαζεύει κόσμο που περπατάει, κάνει ποδήλατο, line skating, τρέχει, φέρνει τα τηλεκατευθυνόμενά του και πάει τα παιδιά του βόλτα. Μπορείς να κάνεις κάμποση ώρα βόλτα εκεί μέσα, χωρίς να κουραστείς, αφού είναι σχεδόν οριζόντιος ο χώρος. Πήγα μέσω Πεύκης, ενώ επέστρεψα μέσα από το κέντρο του Αμαρουσίου. Θα ξαναεπισκεφθώ σίγουρα τις εγκαταστάσεις του σταδίου για ποδήλατο.


Την επόμενη εβδομάδα κανονίζω για ποδηλατόδρομο Κηφισιάς - Νέα Ευρυθραίας - Εκάλης. Ψηθείτε! :p

Νikosanagn
12-03-11, 21:57
Έκθεση. Θέμα : Τι κάνατε τηντο Κυριακή Σάββατο που μας πέρασε? Όνομα: ipo Τάξη Στ΄1

18°C και ήλιο σήμερα, οπότε δεν μπορούσα να αφήσω τη μέρα να πάει χαμένη. Μου είχε πει παλιότερα μία φίλη ότι το Ολυμπιακό Στάδιο έχει ωραίες διαδρομές για ποδήλατο, οπότε πήρα παρέα και πήγα.

Είναι πράγματι πολύ όμορφα, μαζεύει κόσμο που περπατάει, κάνει ποδήλατο, line skating, τρέχει, φέρνει τα τηλεκατευθυνόμενά του και πάει τα παιδιά του βόλτα. Μπορείς να κάνεις κάμποση ώρα βόλτα εκεί μέσα, χωρίς να κουραστείς, αφού είναι σχεδόν οριζόντιος ο χώρος. Πήγα μέσω Πεύκης, ενώ επέστρεψα μέσα από το κέντρο του Αμαρουσίου. Θα ξαναεπισκεφθώ σίγουρα τις εγκαταστάσεις του σταδίου για ποδήλατο.
Μετά πήγα σπίτι, με περίμενε η μαμά μου με ζεστό φαγητό, ήταν μια αξέχαστη Κυριακή. ένα αξέχαστο Σάββατο

Μικρή σε έκταση, ξεκινάς πολύ απότομα και ο πρόλογός σου είναι σχεδόν ανύπαρκτος, προσπάθησε περισσότερο την επόμενη φορά.

Δεν κρατήθηκα!
:lol::lol: :p:p

ipo
12-03-11, 21:58
Έκθεση. Θέμα : Τι κάνατε την Κυριακή που μας πέρασε? Όνομα: ipo Τάξη Στ΄1

Δεν κρατήθηκα!


:rofl:

Σάββατο είναι σήμερα! :p

Νikosanagn
12-03-11, 22:01
Ντάξει το φτιαξα :p :lol:

χαχαχαχ :p

Πήγαινε να κάνεις τα μαθήματά σου τώρα!

Φανερός Πράκτωρ
13-03-11, 17:38
18°C και ήλιο σήμερα, οπότε δεν μπορούσα να αφήσω τη μέρα να πάει χαμένη. Μου είχε πει παλιότερα μία φίλη ότι το Ολυμπιακό Στάδιο έχει ωραίες διαδρομές για ποδήλατο, οπότε πήρα παρέα και πήγα.

Είναι πράγματι πολύ όμορφα, μαζεύει κόσμο που περπατάει, κάνει ποδήλατο, line skating, τρέχει, φέρνει τα τηλεκατευθυνόμενά του και πάει τα παιδιά του βόλτα. Μπορείς να κάνεις κάμποση ώρα βόλτα εκεί μέσα, χωρίς να κουραστείς, αφού είναι σχεδόν οριζόντιος ο χώρος. Πήγα μέσω Πεύκης, ενώ επέστρεψα μέσα από το κέντρο του Αμαρουσίου. Θα ξαναεπισκεφθώ σίγουρα τις εγκαταστάσεις του σταδίου για ποδήλατο.


Την επόμενη εβδομάδα κανονίζω για ποδηλατόδρομο Κηφισιάς - Νέα Ευρυθραίας - Εκάλης. Ψηθείτε! :p
φορμούλα σενιάτη έβαλες; :p

ipo
13-03-11, 17:45
φορμούλα σενιάτη έβαλες; :p
:lol:

Δεν έχω ποδηλατική φόρμα λέμε (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4024266&postcount=1279). :p Με απλή φόρμα βγαίνω.

Νikosanagn
13-03-11, 18:01
Ipe είρθες freeday?

ipo
13-03-11, 19:07
Μπροστά-μπροστά με αδιάβροχη ποδηλατική φορμίτσα ήμουν. Δε με είδες;



:p

Νikosanagn
13-03-11, 19:47
Είρθες όντως ρε?

Που να σε δω γιατί σε ξέρω? :p

Στην αρχή είμουν μπροστά μετά στο γυρισμό είμουν πίσω και κυνήγαγα το Freeday απο την αρχή της Πψσειδώνος μέχρι και την Καλαμακίου που έστριψα, έμεινα απο λάστιχο και κάθε 200μ το φούσκωνα, ξεπατώθηκα μιλάμε.

ardi21
13-03-11, 19:52
Παιρνε και καμια σαμπρελα μαζι σου ρε...

Νikosanagn
13-03-11, 20:23
Μόλις αυτό έγραψα και στο facebook το ξανακάνω copy για να μην το ξαναγράψω :p

Eννοείτε οτι είχα μαζί μου σαμπρέλα, αλλα εφόσον δεν πήρα χαμπάρι στην στάση οτι είχε τρυπήσει δεν υπήρχε περίπτωση να σταματήσω μές στις ερημιές και δίπλα μου να περνάνε σφαίρα τα αμάξια να αλλάξω το λάστιχο, και μόνο το φούσκωμα με την τρομπίτσα που έχω έπαιρνε 5 λεπτά οπου μέσα σε αυτα τα πέντε λεπτά θα είχαν γίνει λούηδες...

Γενικά από όλες τις μεριές ήταν ανέφικτο.

ipo
14-03-11, 17:41
Κοιτούσα σήμερα διαδρομές στο Bike Route Toaster (http://www.bikeroutetoaster.com/Course.aspx). Για όσους δεν το ξέρουν, χρησιμοποιεί τους χάρτες του Google και σου δίνει στοιχεία διαδρομής, όπως χιλιόμετρα, υψόμετρο, συνολικά μέτρα ανάβασης και κατάβασης, εκτιμώμενο χρόνο, βρίσκει διαδρομή ανάλογα με τις μονοδρομήσεις.

Διαπιστώνω λοιπόν ότι από τις 3 δημοφιλείς δρόμους που ανεβαίνουν την Πεντέλη, από Μαραθώνα είναι η πιο εύκολη διαδρομή (400m μέγιστο υψόμετρο), μετά ακολουθεί του Διονύσου (500m) και τέλος εκείνος που περνάει από το Παλαιά Πεντέλη (700m) και συναντάει τον προηγούμενο στον Άγιο Πέτρο. Ο Νίκος ανέβηκε τον πρώτο και τον τρίτο δρόμο. :shock:

Σκέφτομαι λοιπόν, τώρα που ο καιρός είναι καλός, ν' αρχίσω τις πρώτες εξορμήσεις από την λιγότερο δύσκολη διαδρομή που καταλήγει στη Λίμνη Μαραθώνα. Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι η επιστροφή που έχει 200 μέτρα ανάβασης μέσα σε 5km, αμέσως μετά το φράγμα.

Κοίταξα και το δρόμο που ανεβαίνει στον Υμηττό. Βλέπω δύο αδιέξοδα κει πάνου :p. Ένα καταλήγει στα 900m και ένα στα 1000m. Nm96027, μέχρι πού φτάνεις στις αναβάσεις σου στον Υμηττό;


Δεν έχω όμως εμπειρία σε μεγάλες διαδρομές. Νομίζω ότι όσοι κάνουν μεγάλες αποστάσεις παίρνουν μαζί σαμπρέλα, τρόμπα. Τι άλλο χρειάζεται;

Νikosanagn
14-03-11, 17:46
Διαπιστώνω λοιπόν ότι από τις 3 δημοφιλείς δρόμους που ανεβαίνουν την Πεντέλη, από Μαραθώνα είναι η πιο εύκολη (400m μέγιστο υψόμετρο), μετά ακολουθεί του Διονύσου (500m) και τέλος εκείνος που περνάει από το Παλαιά Πεντέλη (700m). Ο Νίκος ανέβηκε τον πρώτο και τον τρίτο δρόμο. :cool:

Θα το ξανακάνω το Σάββατο αν δεν πάω Kρυονέρι :p



Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι η επιστροφή που έχει 200 μέτρα ανάβασης μέσα σε 5km, αμέσως μετά το φράγμα.

Μην σε ανυσηχεί ο δρόμος είναι σαν καρδιογράφημα του utorrent πάνω κάτω πάνω κάτω - ανηφόρα κατηφόρα, και όχι συνέχεια ανηφόρα.

Υ.Γ. Ο αλήτης ο ξάδερφος πήγε πάλι το Σάββατο χωρίς κατσαρόλες όμως, εγώ δεν μπορούσα :p

ardi21
14-03-11, 17:49
ipo τι διαφορα εχεις απο το να σχεδιασεις διαδρομη με google maps?

Σημερα ειχα παει μια χαλαρη προς παραλια αλλα βαρεθηκα... αν δεν εχει και κανα χωμα:whistle:

Αυτες τις μερες μου 'ρχεται και μια καμερουλα που πηρα οποτε θα δοκιμασω να γινω Nolan:lol:

Στις μεγαλες διαδρομες χρειαζονται τρομπα/πολυεργαλειο/σαμπρελα(ες)/επαρκες φαγητο-νερο, ενα βασικο φαρμακειο και καταλληλα ρουχαλακια..

ipo
14-03-11, 17:52
ipo τι διαφορα εχεις απο το να σχεδιασεις διαδρομη με google maps?

Σημερα ειχα παει μια χαλαρη προς παραλια αλλα βαρεθηκα... αν δεν εχει και κανα χωμα:whistle:
Σου δίνει συνολικά υψομετρικά στατιστικά σε μορφή γραφήματος. Ίσως είναι το πιο σημαντικό στοιχείο για την ποδηλασία σε άσφαλτο, διότι δείχνει πόσο δύσκολη ή εύκολη είναι η διαδρομή. Το κάνει αυτό το Google maps;

ardi21
14-03-11, 17:54
Σου δίνει συνολικά υψομετρικά στατιστικά σε μορφή γραφήματος. Ίσως είναι το πιο σημαντικό στοιχείο για την ποδηλασία σε άσφαλτο, διότι δείχνει πόσο δύσκολη ή εύκολη είναι η διαδρομή. Το κάνει αυτό το Google maps;

Yeap. Δεξι κλικ στην διαδρομη και εμφανιση προφιλ ανυψωσης.;)

Νikosanagn
14-03-11, 17:56
Σου δίνει συνολικά υψομετρικά στατιστικά σε μορφή γραφήματος. Ίσως είναι το πιο σημαντικό στοιχείο για την ποδηλασία σε άσφαλτο, διότι δείχνει πόσο δύσκολη ή εύκολη είναι η διαδρομή. Το κάνει αυτό το Google maps;

E? Για απάντα τώρα αν σου βαστάει!

Πάντως ένα πράγμα που με νευρίασε είναι οτι στην διαδρομή του μαραθώνα δεν κατάφερα να καταγράψω με το cardiotrainer του κινητού μου(μ@λ@κιζόταν) τα στοιχεία της διαδρομής θα ήταν πολύ ωραία, και θα είχαμε συννενοηθεί με τον Ιpo κατευθείαν για το, απο που πήγα :p

Ιpo μαζί είχαμε ανταλλάξει πμ για κράνη από το wiggle? (Δεν μπορώ να δω γιατι τα έχω σβήσει όλα καταλάθος)

ipo
14-03-11, 17:58
Μην σε ανυσηχεί ο δρόμος είναι σαν καρδιογράφημα του utorrent πάνω κάτω πάνω κάτω - ανηφόρα κατηφόρα, και όχι συνέχεια ανηφόρα.
Τα πρώτα 5 km είναι σχεδόν συνεχόμενη ανηφόρα. Το έχω κάνει πολλές φορές με αυτοκίνητο και το ξέρω καλά. Οριζόντιος άξονας km κατακόρυφος σε μέτρα για το υψόμετρο.

84958


Πάω να δω το προφίλ ανύψωσης που λέτε.

Νίκο, μπορείς να σώσεις τη διαδρομή στο Google Earth ή στο Bike Route Toaster.

Νikosanagn
14-03-11, 18:03
Κάτσε τώρα μιλάμε για την διαδρομη απο το φράγμα προς τα πίσω Άγιος Στέφανος Εκάλη κηφισιά κτλπ...

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το ξέρω αλλα με το cradiotrainer θα είχαμε και τα στατιστικα που έκανα, μέγιστη ταχύτητα μέγιστο υψόμετρο μέση ταχύτητα στιγμιαία, συνολική ώρα, και σε γράφημα.

ipo
14-03-11, 18:03
Κάτσε τώρα μιλάμε για την διαδρομη απο το φράγμα προς τα πίσω Άγιος Στέφανος Εκάλη κηφισιά κτλπ...
Ναι, συγκεκριμένα για την επιστροφή από το φράγμα, μέχρι το μέγιστο ύψος στον Άγιο Στέφανο, που είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Το να πας στο φράγμα είναι σαφώς πιο εύκολο.

Με βλέπω να πηγαίνω στο φράγμα με το ποδήλατο, να πίνω τον καφέ μου (ή να τρώω τη βάφλα μου) και μετά να μην έχω πώς να γυρίσω πίσω. :p

Νikosanagn
14-03-11, 18:06
Ναί, τότε παίζει αυτό που λες πιο μετά πάντως γίνεται έτσι που σου λέω...

Δεν ξέρω γιατί πάντως για εμένα αυτή ανηφόρα αν και με μια μακαρονάδα στην κοιλιά δεν μου φάνηκε πολύ δύσκολη, αυτή που φάνηκε πραγματικά δύσκολη ήταν απο το τέλος της Μαραθώνος το δεύτερο κομμάτι της Πεντέλης όπου είχε προηγηθεί και το πρώτο.

πφφφφ:medic:

ipo
14-03-11, 18:18
Yeap. Δεξι κλικ στην διαδρομη και εμφανιση προφιλ ανυψωσης.;)
Δε βρίσκω την επιλογή που λες στο Google Maps. Μήπως εννοείς Google Earth;

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αυτή που φάνηκε πραγματικά δύσκολη ήταν απο το τέλος της Μαραθώνος το δεύτερο κομμάτι της Πεντέλης όπου είχε προηγηθεί και το πρώτο.
Ναι, γιατί εκεί από 20-30m (σχεδόν στο επίπεδο της θάλασσας είσαι) ανεβαίνεις στα 400m. Πάντως πιο δύσκολο πρέπει να ήταν το αρχικό ανέβασμα από το Ψυχικό (180m μέχρι τα 700m της Πεντέλης).

ardi21
14-03-11, 18:20
Δε βρίσκω την επιλογή που λες στο Google Maps. Μήπως εννοείς Google Earth;

Ναι sorry, Earth εννουσα.

ipo
14-03-11, 18:46
Ναι sorry, Earth εννουσα.
Ναι, στο Google Earth γίνεται, αλλά είναι πιο δύσκολο να δημιουργήσεις road path. Το Google Maps έχει το πλεονέκτημα ότι σχεδιάζει απευθείας διαδρομές πάνω στους δρόμους κάνοντας κλικ κοντά στο δρόμο.

Στο Earth, είτε πρέπει να σχεδιάσεις μόνος σου, στροφή-στροφή, τη διαδρομή, είτε να βάλεις placemarks και να ζητήσεις οδηγίες από το ένα μέρος στο άλλο. Βολεύει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά ο τρόπος του Google Maps είναι πιο γρήγορος.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στις μεγαλες διαδρομες χρειαζονται τρομπα/πολυεργαλειο/σαμπρελα(ες)/επαρκες φαγητο-νερο, ενα βασικο φαρμακειο και καταλληλα ρουχαλακια..
Ευχαριστώ. Από αυτά, μόνο παγούρι και σαμπρέλα έχω. Έχετε να προτείνετε κάτι για τρόμπα, πολυεργαλείο, φαρμακείο;

ardi21
14-03-11, 18:55
Ευχαριστώ. Από αυτά, μόνο παγούρι και σαμπρέλα έχω. Έχετε να προτείνετε κάτι για τρόμπα, πολυεργαλείο, φαρμακείο;

Tρομπα καλο ειναι να εχεις μια διπλης ενεργειας (φουσκωνει και στις δυο διαδρομες) για να μην σου βγαινει η πιστη και να επιλεγει αυτοματα την βαλβιδα. Πχ http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT09403786. Ειναι λιγο ακριβη αλλα ειναι εξαιρετικη. Αυτη εχω.

Πολυεργαλειο βρισκεις σε praktiker με 6-7 ευρω και εχει τα ολα τα βασικα allen κτλ. Αν θες ποδηλατικο που να εχει και κοφτες αλυσιδας κτλ παρε ενα τετοιο http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=TPK5202. Εγω απο το πρακτικερ εχω παντως!

Οσο για φαρμακειο να εχεις μαζι σου 2-3 γαζες, ιωδιο και μαντηλακια. Επαρκουν για τις πρωτες βοηθειες.

ΥΓ. Δεν κανω διαφημιση στο cyclist, ενδεικτικα ειναι ολα αυτα. Απλα το εχω προχειρο στα bookmarks

ipo
14-03-11, 19:01
Τι βάρος έχει η τρόμπα; Θα προτιμούσα να είναι πιο ελαφριά κι ας μου παίρνει 5 λεπτά να φουσκώσω το λάστιχο. Έτσι κι αλλιώς σπάνια θα χρησιμοποιείται.

Νομίζω ότι για την αλλαγή του λάστιχου χρειάζομαι μόνο δύο κλειδιά 14mm (το δεύτερο για να κρατάω κόντρα στο απέναντι παξιμάδι του άξονα). Ίσως δε χρειάζομαι πολυεργαλείο. Τι λες;

ardi21
14-03-11, 19:06
Την τρομπα δεν την εχω μετρησει και δεν λεει βαρος η εταιρεια αλλα δεν μου φαινεται βαρια.

Για (ευκολη) αλλαγη ελαστικου/σαμπρελας βασικα χρειαζεσαι μονο λεβιεδακια -> http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=PED07TIRELEV. Αυτα υποθετω εννοεις

Το πολυεργαλειο ειναι για να βιδωσεις καμια βιδα και γενικα μικρορυθμισεις/επισκευες αν εχεις προβλημα. Καλο ειναι να εχεις ενα του praktiker. Το κοστος και το βαρος δεν ειναι μεγαλα και ποτε δεν ξερεις...

ipo
14-03-11, 19:25
Έχω να αλλάξω λάστιχο σε ποδήλατο πολλά χρόνια, αλλά απ' όσο θυμάμαι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την αφαίρεση του ξεφούσκωτου λάστιχου από τη ζάντα. Το πιο δύσκολο είναι η ευθυγράμμιση, επειδή το περιθώριο στο πίσω πιρούνι είναι μισό εκατοστό από το προφίλ του λάστιχου (είχα πάρει όσο πιο χοντρά λάστιχα χωρούσαν στο ποδήλατο).

Οι δικές μου ρόδες δεν έχουν μηχανισμό ταχείας απελευθέρωσης. Ο άξονάς τους σφίγγει πάνω στο σκελετό του ποδηλάτου με δύο παξιμάδια για την κάθε ρόδα. Χρειάζομαι δύο τέτοια κλειδιά (http://product-image.tradeindia.com/00112645/b/0/Double-Ended-Open-Jaw-Spanner.jpg) για να απλευθερώσω τον τροχό. Με πένσα χαλάει το παξιμάδι, το ίδιο και με "σκύλα". Το γαλλικό κλειδί είναι πολύ βαρύ για να κουβαλάω δύο μαζί μου, όπως επίσης και τα "καρυδάκια". Οπότε αναγκαστικά χρειάζομαι απλό κλειδί, όσο πιο ελαφρύ γίνεται.

Αν αρχίσω να σκέφτομαι ότι θα χρειαστεί να ρυθμίσω φρένα (χρειάζονται και allen και 8mm κλειδί), τιμόνι (allen) ή αλυσίδα και να έχω μαζί μου ανταλλακτικά, τότε πάει πολύ. Πρέπει να κουβαλάω ολόκληρη τσάντα με εργαλεία και ανταλλακτικά. :p

ardi21
14-03-11, 19:30
Έχω να αλλάξω λάστιχο σε ποδήλατο πολλά χρόνια, αλλά απ' όσο θυμάμαι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την αφαίρεση του ξεφούσκωτου λάστιχου από τη ζάντα. Το πιο δύσκολο είναι η ευθυγράμμιση, επειδή το περιθώριο από το πίσω πιρούνι είναι λιγότερο από μισό εκατοστό από το προφίλ του λάστιχου (είχα πάρει όσο πιο χοντρά λάστιχα χωρούσαν στο ποδήλατο).

Οι δικές μου ρόδες δεν έχουν μηχανισμό ταχείας απελευθέρωσης. Ο άξονάς τους σφίγγει πάνω στο σκελετό του ποδηλάτου με δύο παξιμάδια για την κάθε ρόδα. Χρειάζομαι δύο τέτοια κλειδιά (http://product-image.tradeindia.com/00112645/b/0/Double-Ended-Open-Jaw-Spanner.jpg) για να απλευθερώσω τον τροχό.

Α οκ τοτε τα χρειαζεσαι

ipo
14-03-11, 19:37
Εσύ έχεις τροχό με fast realease;

ardi21
14-03-11, 19:40
Nαι, με quick release.

ipo
14-03-11, 22:19
Ανεβάζω τη διαδρομή που θα κάνουμε από το σταθμό του Ηλεκτρικού της Κηφισιάς μέχρι το Διόνυσο. Το 80-90% της διαδρομής είναι από ποδηλατόδρομο και το υπόλοιπο από δρόμους χαμηλής κυκλοφορίας. 13km με την επιστροφή.

Νikosanagn
14-03-11, 22:26
Απο αυτά που είπε ο ardi παραπάνω μόνο τα ποδηλατικά ρούχα δεν έχω ακόμα, και το φαρμακείο.

Ιpo με ποιόν και πότε θα πας την βόλτα?

Επίσης πως το ανοίγουμε ωρε αυτό το αρχείο?

ipo
14-03-11, 22:32
Είναι ένα αρχείο *.kmz (ανοίγει με το Google Earth), το οποίο έχω πακετάρει σε αρχείο συμπίεσης (δεν ανεβαίνει αλλιώς στο forum) *.7z.

Τα 7z αποσυμπιέζονται είτε με τη δωρεάν μητρική εφαρμογή (http://www.7-zip.org/), είτε με WinZip, WinRar.

Το επόμενο σαββατοκύριακο το απόγευμα μάλλον θα την κάνουμε. Όποιος θέλει, έρχεται.

senkradvii
14-03-11, 22:56
Αν ήμουν και εγώ Αθήνα θα σας συναντούσα.. Θα αρκεστώ στο Πήλιο και την θάλασσα! :whistle:

ipo
14-03-11, 22:59
Οι παραθαλάσσιες διαδρομές είναι ωραίες, αρκεί να μην έχει αέρα και γίνεις αλμυρός. :p

Υπάρχει μία ωραία παραθαλάσσια διαδρομή που ξεκινάει από Νέα Μάκρη και φτάνει Μαραθώνα.

Φανερός Πράκτωρ
14-03-11, 23:37
Οι παραθαλάσσιες διαδρομές είναι ωραίες, αρκεί να μην έχει αέρα και γίνεις αλμυρός. :p

Υπάρχει μία ωραία παραθαλάσσια διαδρομή που ξεκινάει από Νέα Μάκρη και φτάνει Μαραθώνα.
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/00780/underwater-bike-rec_780752c.jpg
:p:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.