PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
15-03-11, 00:04
επειδη μου το εχουν ζητησει σε αλλο φορουμ, τι εχει το τσαντακι μου μεσα? (και εχω επιβιωσει απο διαδρομη στην εθνικη μεχρι νυχτερινη στη Πεντελη χειμωνα)

-σετ αλλεν (τα εχει στα jumbo 1-2 ευρα, απο τοτε που το εγραψα εγινε ..must,εχω λυσει και δεσει σχεδον ενα ποδηλατο με αυτο)
-σαμπρελα
-εξωλκεις ή μανταλακια ή λεβιεδακια εχω αυτα (http://www.worldofbike.gr/gr/Details.asp?ProductID=722) δηλαδη 2 ευρα αλλα ο Λουκας bikes στα Μελισσια μου εδωσε να δοκιμασω κατi αλλα (δε ξερω μαρκα) και ...τα σπανε στην ιδια τιμη (απλως ειναι πιο ισια)
-μαντηλακι αρωματικο (για τραυματα/καθαριοτητα)
-χαρτονομισμα (ειτε 5 ειτε 10 ευρα, εμενα με εχει σωσει 2-3 φορες)
Συνολικο βαρος ουτε 500gr!
Προαιρετικα εχουμε και ενα τετοιο http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=TAC10T3280 αν σκοπευουμε να κανουμε το γυρο πελοποννησου:p ή εχουμε ανασφαλειες για την αλυσιδα μας:oneup:
τοτε ολο το σετ εχει 20 ευρα με ενα χαρτονομισμα των 5 ευρα και αν υποθεσουμε οτι το τσαντακι κοστιζει 10:worthy:

-τρομπα (αλλα στο πλαισιο ή στη τσεπη οχι στο τσαντακι). Το best seller ειναι αυτη που εγραψε ο ardi21 αλλα υπαρχουν απειρες αναλογα με τα χρηματα. Απλως μην αγορασουμε κατι τρομπες 5 ευρα τελειως πλαστικουρα.

senkradvii
15-03-11, 00:22
Το τσαντάκι το έχεις πάνω σου ή κάπου στο ποδήλατο, π.χ κάτω από την σέλα?

Νikosanagn
15-03-11, 00:26
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/00780/underwater-bike-rec_780752c.jpg
:p:lol:


Φοράει και spd βλέπω καλά? :p:lol:

jdtech
15-03-11, 00:47
Το όρος Αιγάλεω και το Ποικίλο έχει πολύ διαδρομή πάνω. Πέρα από τις αντιπυρικές υπάρχουν και αρκετά μονοπάτια. Έχει κανέις κάποιο χάρτη σχετικό , που να φαίνοται και τα μονοπάτια, γιατί με google earth δε πολυβγάζω άκρη

ardi21
15-03-11, 01:35
Το τσαντάκι το έχεις πάνω σου ή κάπου στο ποδήλατο, π.χ κάτω από την σέλα?

Στην σελα ειναι το πιο βολικο.

Τωρα που ειπατε για spd. Τα δοκιμασα για πρωτη φορα σημερα και τελικα ειναι αλλη φαση... Βεβαια στα μονοπατια θελει να τους παρεις τον αερα για να μην φοβασαι..

ΥΓ. Καλα το τσαντακι του vamvakoola ειναι ΤΙΓΚΑ μιλαμε:respekt: Εγω τα χωνω ολα στο τσαντο-υδροδοχειο

ardi21
15-03-11, 01:40
jdtech παρε 2 kmz με σχεδιασμενα τα παντα απο Αιγαλεω και Ποικιλο (εισοδοι, διαδρομες, μονοπατια)

84990

Για να μην το παιζω και μαγκας με την δουλεια των αλλων, τα παιδια απο εδω τα εφτιαξαν ολα
http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=6574

Υπαρχουν διαδρομες/μονοπατια και για Παρνηθα-Πεντελη-Υμμητο. Αν καποιος τα θελει και βαριεται να ψαξει ας πει να τα ανεβασω.

ipo
15-03-11, 02:18
Καλά κάνεις και δίνεις τα credits στο δημιουργό του αρχείου. Αν έχεις κάτι για Πεντέλη, με ενδιαφέρει μιας και θα αρχίσω σιγά-σιγά να την επισκέπτομαι.

Νikosanagn
15-03-11, 02:22
Καλά κάνεις και δίνεις τα credits στο δημιουργό του αρχείου. Αν έχεις κάτι για Πεντέλη, με ενδιαφέρει μιας και θα αρχίσω σιγά-σιγά να την επισκέπτομαι.

Mε ρέγουλα, δεν είναι για όλους τέτοιες διαδρομές :cool:

:p

ardi21
15-03-11, 02:23
Καλά κάνεις και δίνεις τα credits στο δημιουργό του αρχείου. Αν έχεις κάτι για Πεντέλη, με ενδιαφέρει μιας και θα αρχίσω σιγά-σιγά να την επισκέπτομαι.

Γυρος Πεντελης.
84991

Απ'οτι εχω ακουσει ομως ειναι μεγαλο ζορι. Ισως το δυσκολοτερο βουνο στην Αττικη... Θα πει και ο vamvakoolas που εχει παει

ipo
15-03-11, 02:41
Το πολύ-πολύ κατεβαίνω πάλι από άσφαλτο. Έτσι κι αλλιώς δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία των καταβάσεων από έντονα επικλινείς κακοτράχαλους δρόμους. Καλύτερη γυμναστική κάνεις όταν ανεβοκατεβαίνεις βουνά και λόφους μόνος σου.

Έχω μερικούς φίλους που κάνουν downhill, αλλά δε γυμνάζονται ιδιαίτερα, ενώ τρώνε τον περισσότερο χρόνο στην προετοιμασία και στο αμάξι. Είναι πιο επικίνδυνο, χρειάζεσαι ειδικό προστατευτικό εξοπλισμό για όλα τα μέρη του σώματος και full face κράνος, ακριβό ποδήλατο με αναρτήσεις μπροστά-πίσω και τελικά ανεβαίνεις τα βουνά με αμάξι. Ξοδεύεις το χρόνο σου ...ξοδεύοντας, αντί να ποδηλατείς.

Ενώ με ένα απλό ποδήλατο και στοιχειώδη εξοπλισμό, μπορείς να κάνεις πολλά χιλιόμετρα σε άσφαλτο και χώμα, να ευχαριστηθείς διαδρομές και να γυμναστείς καλύτερα για περισσότερο χρόνο (αεροβική άσκηση). Ειδικά με παρέα, δεν καταλαβαίνεις την κούραση και περνάς φοβερά.


Ευχαριστώ για kmz Άρδη!

Νikosanagn
15-03-11, 02:42
Ipo μαζί δεν είχαμε ανταλλάξει πμ για κράνη?

ardi21
15-03-11, 02:44
Βασικα εννοουσα οτι ειναι το δυσκολοτερο απο αποψη ανηφορας:p

Για καταβαση νομιζω ειναι ο Υμμητος

Περιμενε και τον Κωστη για σιγουρα γιατι εγω δεν εχω παει

ipo
15-03-11, 03:21
Νίκο, είχα μιλήσει με αρκετούς (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3845127&postcount=801) για το κράνος, τότε που έκανα έρευνα αγοράς, μεταξύ άλλων και με εσένα. Τελικά πήρα ένα Casco Ventec (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3840048&postcount=774).

Κοιτάω στο Google Earth τη διαδρομή και φαίνεται πολύ επικλινής. Έχει ελάχιστο 200m, μέγιστο 930m και αρκετά πάνω-κάτω στο ενδιάμεσο. Είναι νωρίς ακόμα για να το επιχειρήσω.

Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον είναι το κομμάτι που πάει από Διόνυσο προς Νέα Μάκρη, μέσω Ραπεντώσας. Γλιτώνεις την άσφαλτο με τα αυτοκίνητα, αλλά τρως για 1,5km 120 μέτρα ανάβασης (8% κλίση για 1,5 km το σκέφτεσαι, αν είσαι ήδη κουρασμένος). Επίσης, στην ίδια περιοχή, φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η μικρή λίμνη στη Ραπεντώσα.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βασικα εννοουσα οτι ειναι το δυσκολοτερο απο αποψη ανηφορας:p

Για καταβαση νομιζω ειναι ο Υμμητος

Περιμενε και τον Κωστη για σιγουρα γιατι εγω δεν εχω παει
Νόμιζα ότι αναφερόσουν στη δυσκολία κατάβασης, διότι πριν από λίγο καιρό μας έλεγε ο Βαμβακούλας ότι κατέβαινε την Πεντέλη και τον κοιτούσε κάποιος για να δει πότε θα τσακιστεί (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3915335&postcount=975).

Νikosanagn
15-03-11, 03:26
Πήρα κι εγώ απο το ebay τελικά το giro skyline 30 euro συνολικά http://cgi.ebay.com/Giro-Skyline-Helmet-Black-Titanium-Uni-Size-54-61cm-/280641828631?pt=UK_Cycling_Clothing&hash=item41578e7717


Πολύ καλό παιδιά, γενικά η εταίρία βγάζει καλά κράνη.

senkradvii
15-03-11, 12:01
Σαν νέος και ορεξάτος ποδηλάτης τι είναι το spd? :redface:

kostantis
15-03-11, 12:03
Σαν νέος και ορεξάτος ποδηλάτης τι είναι το spd? :redface:


Πετάλια που κλειδώνουν.

Νikosanagn
15-03-11, 12:07
Κάτι που αν βάλεις στο ποδήλατό σου θα σε κοροιδεύουν :p

(Μαπως σε βολεύει?!?!)



Λοιπόν το spd φαντάσου είναι ένα πετάλι το οποίο κλειδώνει στο ειδικό παπούτσι σου το οποίο έχει και αυτό τον κατάλληλο μηχανισμό για να κλειδώνει, όταν ανεβαίνει το πόδι ασκείτε και εκεί δύναμη και κερδίζες σε επιδόσεις.

Εννοείτε οτι ξεκληδώνει και κλειδώνει όταν θες πολύ απλα με μια συγκεκριμένη κίνηση μέχρι να το μάθεις όμως... :vava::medic:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Shimano_Pedaling_Dynamics_M520.JPG

senkradvii
15-03-11, 12:15
Α, ρε κατάλαβα.. Ευχαριστώ! Αν είχα ΜΤΒ και έκανα διαδρομές θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Τώρα μέσα στην πόλη μάλλον λέω όχι.. :p

vamvakoolas
15-03-11, 13:11
το τσαντακι στη σελλα γιατι βολευει, η τρομπα μπορει και στη τσεπη:p


Μετα απο πολυ ΜΤΒ οι εντυπωσεις μου

Υμμητος

Αγκουρι, αστα να πανε αλλα ο ορισμος του σχολειου! Αν βγαζεις μονοπατια εκει θα βγαλεις τα αλλα αρκετα ευκολα. Δεν εχει τρελο downhill αλλα εχει απειρο βραχο, ριζες και ελαχιστες ευθειες. Γενικα τα πιο πολλα μονοπατια θελουν τεχνικη;) στα καλα ειναι οτι τα μονοπατια εχει αρκετα πατημενο χωματοδρομο ή χωμα

Πεντελη

Νομιζα οτι ειναι δυσκολη μεχρι που αρχισα (τεχνικα μονοπατια)Υμμητο. Ειναι η χαρα του downhill εχει μεγαλα σε μηκος μονοπατια (βγαζεις χλμ χωρις να το καταλαβεις) σε αρκετα σημεια δεν εχει χωματοδρομο/ασφαλτο αλλα βραχους/πετρες οποτε δοκιμαζεις τις αρθρωσεις σου! Το κακο ειναι οτι δεν εχει πολλες διαδρομες (ιδιως τωρα που ειναι καμμενη βλεπεις με το ματι τι παιζει στο χωρο)


Τατοι/Βασιλικα
Εχει ολων των ειδων τις διαδρομες τα μονοπατια ειναι πατημενα και χωματινα. Γενικα ειναι "παιχνιδιαρικα" και προσφερονται ακομα και για αρχαριους (γι'αυτο καθε σ/κ γινεται της @#$ας)



Υ.Γ:Μιας και εχει τοπικο πρωταθλημα Υμμητο σε λιγες μερες (Κυριακη) και ειμαι συνεχεια εκει, μια συμβουλη: Κρανος (στανταρ) γαντια(στανταρ) και προστασια (επιγονατιδες/αγκονα/και ισως θωρακα προεραιτικα). Το βουνο δεν αστειευεται, το επιβεβαιωνουν τα γονατα μου και το κρανος μου:p)

IoStefo1
15-03-11, 14:40
Το αφιερώνω στους ποδηλάτες, πατήστε δεξιά πάνω το volgende.

http://www.ad.nl/ad/nl/2835/planet-watch/photoalbum/detail/573195/90056/0/Naakt-de-fiets-op-voor-groenere-wereld.dhtml

Νikosanagn
15-03-11, 15:24
Σαπίλα...

ipo
15-03-11, 17:23
Υ.Γ:Μιας και εχει τοπικο πρωταθλημα Υμμητο σε λιγες μερες (Κυριακη) και ειμαι συνεχεια εκει, μια συμβουλη: Κρανος (στανταρ) γαντια(στανταρ) και προστασια (επιγονατιδες/αγκονα/και ισως θωρακα προεραιτικα). Το βουνο δεν αστειευεται, το επιβεβαιωνουν τα γονατα μου και το κρανος μου:p)
Ο εξοπλισμός είναι απαραίτητος και για ρυθμό βόλτας ή κυρίως για τον αγώνα;

Καλή επιτυχία!

ardi21
15-03-11, 17:32
Extra προστασια χρειαζεσαι οταν πηγαινεις σε αγριο τερεν (πολυ πετρα, δυσκολη κλιση κτλ). Ειτε για επισημο αγωνα ειτε για χαβαλε.

Βεβαια το "αγριο τερεν" για τον καθενα ειναι διαφορετικο..

Βιντεακια του Yμμητου υπαρχουν αρκετα στο you tube

kostantis
15-03-11, 20:55
Την άλλη Πέμπτη πρωί θα πέσουν οι παράδες οπότε θα πάω καρφί για παραγγελία.
Έφτασε η ώρα επιτέλους:biggrin::biggrin:

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι επειδή δεν έχω αθλητικά παπούτσια τα οποια θα μπορώ να τα φοράω στην ποδηλασία,προτείνετε να πάρω απλά αθλητικά ή παπούτσια ειδικά για ποδηλασία της shimano κλπ;
Όλα τα παπούτσια τα ποδηλατικά ασφαλίζουν στα πετάλια ή έχει και χωρίς ασφάλεια;

Νikosanagn
15-03-11, 21:08
Σώπα ρε ψηλέ... πήγαινε σε ένα μαγαζί με αθλητικά και πάρε ένα ζευγάρι αθλητικά που να σε βολεύει.

kostantis
15-03-11, 21:11
Σώπα ρε ψηλέ... πήγαινε σε ένα μαγαζί με αθλητικά και πάρε ένα ζευγάρι αθλητικά που να σε βολεύει.


Δεν αξίζει δηλαδή να δώσω για ποδηλατικά παπούτσια;
Μάλιστα θα τσιμπήσω ένα απλό αθλητικό παπουτσάκι.:oneup:

Νikosanagn
15-03-11, 21:50
Ε, αν δεν πρόκειτε για spd νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο.

kostantis
15-03-11, 21:53
Ε, αν δεν πρόκειτε για spd νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο.

Άσε τα spd καλύτερα...:tooth

Νikosanagn
15-03-11, 21:59
10 χλμ, ξεκουμπωσε ρε!! 8 χλμ ξεκούμπωσε μωρή μ@λ@κια! 5 χλμ δεν ξεκουμπώνειιιιιιιι AKΡΗΗΗ 3 χλμ @#$% και στο τέλος τούμπα! :p

ardi21
15-03-11, 22:16
Πρωτα κοιτα τι πεταλια εχεις. Αν ειναι της πλακας πχ πλαστικα οτι και παπουτσι να βαλεις δεν θα πιανει καλα το ποδι.

kostantis
15-03-11, 22:17
Το αυτό! ^:tooth

ipo
15-03-11, 22:47
Πρωτα κοιτα τι πεταλια εχεις. Αν ειναι της πλακας πχ πλαστικα οτι και παπουτσι να βαλεις δεν θα πιανει καλα το ποδι.
Τα δικά μου είναι πλαστικά. Δηλαδή τι καλύτερο έχουν τα μεταλλικά πετάλια; Σημασία έχει πόσο τραχιά είναι η επιφάνειά τους, σε συνδυασμό με τη σόλα του παπουτσιού.


Έχω μερικά θέματα με το ποδήλατο που πριν τα αγνοούσα, αλλά τώρα που άρχισα να κάνω πιο συχνά, πρέπει να τα λύσω.

1) Το μεγάλο μπροστινό γρανάζι (δίσκος; ) γυρνάει έκκεντρα και δυσκολεύομαι να βάλω την αλυσίδα σε αυτό στις κατηφόρες που μου χρειάζεται. Δεν ξέρω αν φταίει το ένα γρανάζι μόνο, όλο το σύστημα που κρατάει τα τρία μπροστινά γρανάζια, η μεσαία τριβή ή κάτι άλλο. Πόσο λέτε να πάει το κόστος επισκευής αν χρειαστεί αλλαγή όλου του μπροστινού συστήματος;

2) Η αλυσίδα μπαίνει δύσκολα στο μικρότερο πίσω γρανάζι. Μάλλον θέλει ρύθμιση το συρματόσκοινο που μετακινεί το ντεραγιέ, ώστε να πηγαίνει πιο έξω και να στέλνει την αλυσίδα στο μικρότερο εξωτερικό πίσω γρανάζι. Αλλά δεν ξέρω από πού να κάνω τη ρύθμιση.

ardi21
15-03-11, 22:51
Γατζωνεται καλυτερα η σολα στο πεταλι. Ειδικα αν εχουν και καρφακια. Επισης τα πλαστικα φαγωνονται πιο γρηγορα. Βεβαια χρησιμευουν πιο πολυ στο χωμα που θες καλο κρατημα. Για απλες βολτες πολης οτι και να χεις νομιζω το ιδιο ειναι

1) Δηλαδη ειναι στραβωμενο?
2) Λογικα πρεπει να ρυθμισεις το πισω ντεραγιε (βιδες) για τα ορια που πρεπει να κινειται η αλυσιδα. Στο you tube υπαρχουν παρα πολλα βιντεο για ρυθμισεις ντεραγιε/συρματοσχοινων (και οχι μονο). Θα σε βοηθησουν 100%

Φανερός Πράκτωρ
15-03-11, 22:56
2) Η αλυσίδα μπαίνει δύσκολα στο μικρότερο πίσω γρανάζι. Μάλλον θέλει ρύθμιση το συρματόσκοινο που μετακινεί το ντεραγιέ, ώστε να πηγαίνει πιο έξω και να στέλνει την αλυσίδα στο μικρότερο εξωτερικό πίσω γρανάζι. Αλλά δεν ξέρω από πού να κάνω τη ρύθμιση.
παίξε με τις 2 βιδούλες που είναι πάνω στον μηχανισμό των πίσω ταχυτήτων.

ipo
15-03-11, 23:13
Ευχαριστώ. Βρήκα κι αυτά:
How To Set Up Your SRAM Rear Derailleur (http://www.pinkbike.com/news/tech-tuesday-sram-rear-derailleur-adjustments-2010.html)
Setting Up Your Front Derailleur (http://www.pinkbike.com/news/technical-tuesday-front-derailleur-set-up-2010.html)

Μάλλον το πρώτο καλύπτει το ζήτημα με το πίσω γρανάζι.

kostantis
15-03-11, 23:18
If your value is between two offered heights, apply the following rule of thumb: Choose the smaller frame size for sporty driving style. A larger frame results in a more comfortable seating position.


If the theoretical value lies between two sizes, the following rule of thumb can be applied:

* rather the smaller frame size when riding sportsmanlikely
* rather the next frame in size when riding tour-orientated


Θεωρητικά εάν πάρω και 20αρη θα είμαι καλά;
Στο bike-discount έχει calculator και μου βγάζει 54 cm δηλαδή μεταξύ 20" που ειναι για 51cm και 22'' που είναι για 56 cm.

ardi21
15-03-11, 23:27
Παιδες αλλαξα την τσαντα και πουλαω την παλια.

Ειναι αυτη -> http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=43330 σε χρωμα μαυρο-κοκκινο.

Ειναι σε υπεραριστη κατασταση και την δινω 45 ευρω για να φυγει. Το γραφω πρωτα εδω μπας και την θελει καποιος απο εσας.

Προτιμω ατομο απο Αθηνα για να μην μπλεκω με ταχυδρομεια κτλ.

kostantis
15-03-11, 23:35
Ωραία είναι.Καλοπούλητη.:)

vamvakoolas
15-03-11, 23:47
το πρωτο πραγμα που εγω πεταω σε ενα ποδηλατο ειναι τα πλαστικα πεταλια. Ο λογος? ειναι το ανταλλακτικο του ποδηλατου που δεχεται μεγαλες επιβαρυνσεις σε βαρος (θεωρητικα μπορει να φτασουν το 2πλασιο του βαρους μας!). Επιπλεον το πλαστικο μεταβαλεται απο τις καιρικες συνθηκες (νερο, υγρασια, ζεστη, αποτομες μεταβολες). Τελος μιλαμε για κοστος 7-8 ευρα ενα σετ μεταλλικα πεταλια...

Σπανια εγω γραφω καλο λογο για ποδηλαταδικο! 8/10 ειναι λαμογια και πιασο@#ες.
Εψαχνα για καποιο ανταλλακτικο και βρηκα μια γερμανικη μαρκα τη http://www.xlc-parts.com/. Στην Ελλαδα την αντιπροσωπευει το καταστημα
http://www.bikestation.gr/index.php
Οι εντυπωσεις μου θετικες για αγορες
-οτι εχουν στο site εχουν και εκει και δε κρυβονται, εχουν φτηνα πραγματα για να κανετε τη δουλεια σας αλλα και πιο advanced
-Οι τιμες πραγματικα ειναι εργοστασιου
-Το μαγαζι ειναι σαν εκθεση ποδηλατων/μουσειο
-ειναι σχεδον διπλα στο σταθμο Αττικη
-νομιζω στελνει και επαρχια
-μπορειτε να κανετε τηλ παραγγελια ή να ρωτησετε διαθεσιμοτητα
-δυστηχως εχει πολλα για ΜΤΒ και λιγα για κουρσα:(

Το μαγαζι ηταν σε αλλο χωρο απλως αποφασισαν να κανουν μεγαλη επενδυση και να πανε σε τοποθεσια που να βολευει. Αυτα:p

senkradvii
16-03-11, 00:03
Για κλειδαριά τι προτείνετε? Γιατί έχω μια φτηνιάρικη και για να είμαι ειλικρινής δεν την εμπιστεύομαι και πολύ..

Φανερός Πράκτωρ
16-03-11, 00:08
το πρωτο πραγμα που εγω πεταω σε ενα ποδηλατο ειναι τα πλαστικα πεταλια. Ο λογος? ειναι το ανταλλακτικο του ποδηλατου που δεχεται μεγαλες επιβαρυνσεις σε βαρος (θεωρητικα μπορει να φτασουν το 2πλασιο του βαρους μας!). Επιπλεον το πλαστικο μεταβαλεται απο τις καιρικες συνθηκες (νερο, υγρασια, ζεστη, αποτομες μεταβολες). Τελος μιλαμε για κοστος 7-8 ευρα ενα σετ μεταλλικα πεταλια...
Γιατί; Αν δεν σπάσουν και κυκλοφορείς κυρίως σε δρόμους (κανονικές ανηφόρες - κατηφόρες), θα αντιμετωπίσεις δυσκολία; Θα γλιστράνε; Εννοώ, γιατί να αλλαχτούν πριν βγάλουν πρόβλημα (ακόμα και αν κάνουν 8 ευρώ).

leros2004
16-03-11, 00:19
Για κλειδαριά τι προτείνετε? Γιατί έχω μια φτηνιάρικη και για να είμαι ειλικρινής δεν την εμπιστεύομαι και πολύ..

Μέχρι πόσα διαθέτεις ?

senkradvii
16-03-11, 00:23
Εμ, δεν ξέρω.. Γιατί ποσά μιλάμε? Value for money ίσως?

ipo
16-03-11, 00:24
Γιατί; Αν δεν σπάσουν και κυκλοφορείς κυρίως σε δρόμους (κανονικές ανηφόρες - κατηφόρες), θα αντιμετωπίσεις δυσκολία; Θα γλιστράνε; Εννοώ, γιατί να αλλαχτούν πριν βγάλουν πρόβλημα (ακόμα και αν κάνουν 8 ευρώ).
Τα δικά μου πετάλια είναι 18-19 ετών (όσο το ποδήλατο), είναι πλαστικά και κρατούν μέχρι στιγμής καλά. Έχουν κοπανήσει πολλές φορές σε μεγάλες πέτρες, αλλά αντέχουν.

Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι καλύτερα από μεταλλικά, απλώς πιστεύω ότι κάνουν καλά τη δουλειά τους και τα πλαστικά.



1) Το μεγάλο μπροστινό γρανάζι (δίσκος; ) γυρνάει έκκεντρα και δυσκολεύομαι να βάλω την αλυσίδα σε αυτό στις κατηφόρες που μου χρειάζεται. Δεν ξέρω αν φταίει το ένα γρανάζι μόνο, όλο το σύστημα που κρατάει τα τρία μπροστινά γρανάζια, η μεσαία τριβή ή κάτι άλλο. Πόσο λέτε να πάει το κόστος επισκευής αν χρειαστεί αλλαγή όλου του μπροστινού συστήματος;
Απ' ό,τι βλέπω σε διαδικτυακά καταστήματα, μάλλον πάω για αλλαγή δισκοβραχίονα. Δε βλέπω σκέτους μπροστινούς δίσκους. Αυτό σημαίνει όμως ότι πρέπει να αλλαχθεί και ο απέναντι βραχίονας. Μπορώ να επιλέξω κάτι οικονομικό σε αυτή την περίπτωση ή είναι σημαντικό να επιλέξω ακριβό προϊόν;

Φανερός Πράκτωρ
16-03-11, 00:27
Εμ, δεν ξέρω.. Γιατί ποσά μιλάμε? Value for money ίσως?
εμένα μου είχαν πει ότι η αλυσίδα πρέπει να κάνει περίπου το 10% της τιμής του ποδηλάτου. Η τιμή της βέβαια έχει να κάνει ακόμα με το πόσο ακριβό δείχνει το ποδήλατό σου αλλά και το πόσο πρόθυμα είναι τα κλεφτρόνια της περιοχής σου.

senkradvii
16-03-11, 00:42
Αρά μιλάμε για 50€ αλυσίδα? :stunned:
Γιατί είναι και πολύ μουράτο το ποδηλατάκι μου..:biggrin:

Φανερός Πράκτωρ
16-03-11, 00:46
ελπίζω να μην αφήνεις 500 ευρώ στον δρόμο το βράδυ. Ακόμα και την μέρα εγώ θα ένιωθα κάπως

senkradvii
16-03-11, 00:47
Όχι ρε τρελός είσαι! Για τις μετακινήσεις μου στην πόλη και τις σταθμεύσεις την θέλω την αλυσίδα!

ipo
16-03-11, 00:48
Αν πάρω αλυσίδα των 50€ για το δικό μου ποδήλατο, πιο πιθανό είναι να κλέψουν την αλυσίδα και να αφήσουν το ποδήλατο. :p

leros2004
16-03-11, 00:50
Αρά μιλάμε για 50€ αλυσίδα? :stunned:
Γιατί είναι και πολύ μουράτο το ποδηλατάκι μου..:biggrin:
Αν θέλεις σπαστή για να μην πιάνει χώρο:
http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=13522;page=2;menu=1000,5,74;mid=0;pgc=0

είναι η καλύτερη επιλογή στα ~50€

@ ADSLgr.com All rights reserved.