PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Mouse Potato
10-05-10, 17:32
@wi fi thief θα έλεγα να προτιμήσεις ένα χωρίς δισκόφρενα λόγω βάρους και δεν αξίζει για το κόστος.

Τα δισκόφρενα είναι καλά για δύσκολες καταστάσεις (λάσπες κλπ).

ΥΓ: Ξέρω ότι θες να πάρεις ποδήλατο με δισκόφρενα γιατί δεν είχες ποτέ. Πολλοί το είχαμε αυτό :p

ardi21
10-05-10, 17:36
Οντως τα φτηνα δισκοφρενα δεν λενε τιποτε. Καλυτερα παρε με v-brakes.

Και 'γω στο δικο μου θα τ'αλλαξω. Βεβαια θα τ'αλλαξω διοτι δεν με καλυπτουν σε μονοπατια βουνου. Σε πολη και νορμαλ χρηση καλα ειναι αλλα και παλι αν κανεις μονο τετοια χρηση καλυτερα να πας σε v.

Δεν συμφωνω στο οτι αν δεν ειναι υδραυλικο δεν λεει τιποτε

Διοτι αυτα (http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=9971;page=2;menu=1000,2,15,117;mid=113) -που σκοπευω να βαλω- σκοτωνουν στο περασμα τους και συγκρινονται μονο με υδραυλικα των 200 ευρω παρ'ολο που εχουν την μιση τιμη (100 για εμπρος πισω)...

treli@ris
10-05-10, 17:37
Το ideal εχει πανω απο 350€; Αν ναι, με καποια παραπανω χρηματα (απο 50€ εως 100€) μπορεις να παρεις specialized.

George978
10-05-10, 17:41
απο 220 εως 280 το βρισκω στο ιντερνετ , 220 εγω το πηρα

Mouse Potato
10-05-10, 17:42
Διοτι αυτα (http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=9971;page=2;menu=1000,2,15,117;mid=113) -που σκοπευω να βαλω- σκοτωνουν στο περασμα τους και συγκρινονται μονο με υδραυλικα των 200 ευρω παρ'ολο που εχουν την μιση τιμη (100 για εμπρος πισω)...

Ωραίο site... Από εκεί θα τα πάρεις;

Έχουν διαφορά οι τιμές απ' ότι εδώ;

treli@ris
10-05-10, 17:43
Αν εχει τοσο, τοτε ΟΚ. Βρηκα αυτη (http://www.bike-center.gr/product_info.php?products_id=4341) τη τιμη γι' αυτο ρωτησα.

ardi21
10-05-10, 17:44
Ωραίο site... Από εκεί θα τα πάρεις;

Έχουν διαφορά οι τιμές απ' ότι εδώ;

Ναι μαλλον απο κει γιατι ειναι το πιο φτηνο οριακα. Στην Ελλαδα δεν τα εχω βρει απο το internet!

Αλλα πολυ καλα site για αγορες:
http://www.chainreactioncycles.com/
https://roseversand.com/output/controller.aspx?cid=57
http://www.evanscycles.com/
http://www.bike-discount.de/?lg=en

wi fi thief
10-05-10, 18:05
δεν ειναι μονο στα φρενα η διαφορα, ολο το μπροστινο συστημα (πηρουνι, stem) ειναι καλυτερο
:oops:

τελικα θα παρω μαλλον το freeder 1 (για να μην ειμαι «δασκαλε που διδασκες» και ενω προτεινω φθηνα στους αλλους εγω να χτυπαω ακριβοτερα...:p:oops:)


ΥΓ: Ξέρω ότι θες να πάρεις ποδήλατο με δισκόφρενα γιατί δεν είχες ποτέ. Πολλοί το είχαμε αυτό

και πως το ξεπερασατε...; :oops::sorry:
κανενα tip? :p

ρε παιδια, για το 3κυκλο κανενα σχολιο; :lol:
ειναι ωραιο (και πρακτικο), η φωτο το αδικει... :p
σηκωνει και πολυ ...moding :worthy:
κανει σουζες και με τους δυο τροχους (μονο που δεν μπορεις να πεις: το σηκωσα στη μια ροδα :p)
(λετε να χρειαζεται Ε' επαγγελματικο διπλωμα για να το οδηγησω; ) :rofl:

πιτσιρικας σηκωνα τα περισσοτερα ποδηλατα στη μια ροδα για πανω απο 10 μετρα, ειχα φιλους που μπορουσανε χιλιομετρα...:cool:

@ ardi: η μια φωτο του ροκ εν ρολ ποδηλατου (αυτη με το συνθημα στον τοιχο) ειναι για σενα

3ΚΑΛΑ=ΑΕΚΟΥΠΟΛΗ
WE RULE THE CITY

George978
10-05-10, 18:07
ιδιο πηρουνι εχει μπροστα , παρτο ειναι καλο...το μονο προβλημα ειναι το χρωμα του...αυτο το ερυθρολευκο μου καθεται καπως

wi fi thief
10-05-10, 18:33
ιδιο πηρουνι εχει μπροστα , παρτο ειναι καλο...
δεν εχει το ιδιο πηρουνι ουτε τον ιδιο λαιμο, μαζι με τα φρενα ειναι οι μοναδικες διαφορες που εχουνε:

freeder 1 (http://www.idealbikes.net/?section=1734&language=el_GR&itemid1494=1829)
FORK Zoom Bravo-327E full steel, 50mm

STEM alloy threaded, 80/100mm extension, 25o rise

BRAKE SET cold forged v-brakes

freeder 2 (http://www.idealbikes.net/?section=1734&language=el_GR&itemid1494=1830)

FORK RST 191 steel, alloy crown, 50mm; MDB option w/P

STEM alloy ahead, 80/110mm extension, 10o rise

BRAKE SET mechanical discs 160mm


το μονο προβλημα ειναι το χρωμα του...αυτο το ερυθρολευκο μου καθεται καπως


εμενα να δεις...!!! :twisted::twisted::twisted:

ευτυχως, ο φιλος (και γειτονας) εχει το freeder 1 σε λευκο και ισως το χτυπησω ακομα και αποψε (σε τιμη που δεν θα σας γραψω, ειπαμε ειναι φιλος...)

72195

οσον αφορα το να δωσω λιγα παραπανω για να παρω spesialized (ειχα στην ολλανδια αλλα το πουλησα για τον παρακατω λογο), δεν θα το ξανακανω γιατι ειναι μαγνητης κλεφτων και εγω θελω ενα ποδηλατο που να μπορω να κλειδωνω οπου να 'ναι χωρις να ανυσηχω ιδιαιτερα, σαν τον φιλο με το ροκ εν ρολ ποδηλατο που ποσταρω παραπανω που ακομα και ενα μηνα να το αφησει κλειδωμενο με την αλυσιδα στην κολωνα, εκει θα το βρει :cool:

(εν τω μεταξυ και κρινοντας απο το βαψιμο που του εχει κανει, ισως και αυτος να το εχει κλεψει πολλα χρονια πριν...:p)

αν δεν ειχα προβλημα με το κλεψιμο και ημουνα χομπυστας θα αγοραζα ενα look :p

http://www.lookcycle.com/en/all/triathlon/velos/576-velo.html

ardi21
10-05-10, 18:57
@ ardi: η μια φωτο του ροκ εν ρολ ποδηλατου (αυτη με το συνθημα στον τοιχο) ειναι για σενα

3ΚΑΛΑ=ΑΕΚΟΥΠΟΛΗ
WE RULE THE CITY

Εεεεετσι:oneup: Βασικα πρωτα το συνθημα προσεξα και μετα το ποδηλατο αλλα δεν ειπα τπτ:p

Τα 2 freerider εχουν 50mm διαδρομη η κατι δεν καταλαβα καλα?

Αν ισχυει ξεχνας οτιδηποτε εχει χωμα... Γενικα παιδια μου φαινονται λιγα τα 50mm, δεν ξερω.

wi fi thief
11-05-10, 10:41
τα ποδηλατα μας:

κατ αρχην ενα γενικο πλανο απο το «παρκινγκ» (για να μη λετε οτι τα παρκαρουμε παρανομα :p ) αφιερωμενη και αυτη στον ardi21 (για τους γνωστους λογους :worthy:)
7224472245
7224672247
οι δυο ματρακαδες ειναι του πατερα μου (προσεξτε οτι εχουνε πινακιδες κυκλοφοριας :cool:) στο μπλε εμαθα (πραγματικο) ποδηλατο
σε καποια φαινεται και το ποδηλατο της μανας μου (το κοκκινο με το καλαθακι) με το οποιο κυριως κυκλοφορω εγω...:oops:


72248
ευσεβεις ποθοι (τρελλαινομαι να το κλεψω αλλα πως να το κυκλοφορησω χωρις να με παρει χαμπαρι αυτος που το εχει; :twisted:)
μοναδικο! ομορφο, real boss hoss (http://www.youtube.com/user/wifiThief#p/u/16/aV3JD9eniKE) :respekt:


Just bought myself a new set of wheels
My folks helped me swing the deal
Believe me buddy I'm no fool
I got the money working after school
It's a move in this car bike and I’ve never lost, 'cause
It's a real boss hoss
real boss hoss

It’s painted in turn on red pink
Girls see it and it knocks 'em dead
I get around just everywhere
People stop and say lookie there
I get all the honeys and I’ve never lost, cause
It’s a real boss hoss
real boss hoss


ρισπεκτ στον ιδιοκτητη του (που ειναι νεο παιδι)
ακυρωνει οπως καταλαβαινετε το προγουμενο απολυτο rock n roll ποδηλατο

........Auto merged post: wi fi thief πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ενα καινουργιο bismark (τιμη πωλησης 800 ευρω ακατεβατα μου ειπε ο τυπος :shock:)
7224972250
7225172252
λεπτομερειες: το σημα του (η rolls royce των ποδηλατων ) σελα και εργαλειοθηκες απο γνησιο δερμα, φρενα συμπαγη (χωρις ντιζα-συρματοσχοινο, ολος ο μηχανισμος απο ανοξειδωτο ατσαλι) μεταλλικη τρομπα με ξυλινη λαβη, διακρινεται ακομα και ο κρικος που μπαινει στον δεξιο αστραγαλο του αναβατη για να μην πιανεται το μπατζακι του παντελονιου στην αλυσιδα...


72253
ποτε δεν ειχα ποδηλατο με ταμπουροφρενα...:p
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση
(και ουτε θα αποκτησω...) τιμη πωλησης: 2.600 ευρω

συγνωμη για την ποιοτητα των φωτογραφιων, απο το φθηνο κινητο μου ειναι :cool:

George978
11-05-10, 14:43
τι πηρες εσυ τελικα

wi fi thief
11-05-10, 15:31
ακομα τιποτα γιωργο
μου πουλαει το freeder 1 με 260 ευρα (φιλικη τιμη, λεει) και μαλιστα μου εδειξε το φυλλαδιο της ideal με την προτεινομενη τιμη λιανικης (για το freeder 2 ηθελε τουλαχιστον κανενα κατοσταρικο παραπανω, κατσε να δω τον τομοκαταλογο μου λεει να σε κανω καλη τιμη, ασε του λεω, δεν πειραζει, μια αλλη φορα, το επαιξα περαστικος δεν εκατσα να μου δωσει τελικες τιμες αφου μου ειπε οτι δεν κατεβαινε κατω απο 220 για το freeder 1 ;) )

οταν του ειπα οτι ενας φιλος μου πηρε απο μαγαζι στην ξανθη το freeder 1 με 220 ευρα μου ειπε οτι ισως ητανε το ...περσινο μοντελο (και τι με νοιαζει εμενα; αφου ειναι το ιδιο σε specs και το πηρες καινουργιο, τι σχεση εχει αυτο; ειναι πιο φρεσκο το δικο του; :p)

κατι πηγε να υπαινιχθει οτι και καλα εχει αλλα parts το φετινο μοντελο, αλλα ειχα ηδη χαλαστει και δεν εκατσα να ακουσω, τον αδειασα ευγενικα και εφυγα (αφου πηρα μια φωτο απο το γυναικειο gazzelle με τα ταμπουροφρενα για το οποιο ζηταει 2600 ευρα...)

δεν ξερω, το σκεφτομαι, ελεγα να μην δωσω πανω απο 200 (το πολυ) για ποδηλατο, δε με χαλαει το 50αρι αλλα δε γουσταρω τη φαση, μου περασε το σκουλικι...:p

ισως παω καποια μερα και σε αλλα μαγαζια (εχει παρα πολλα εδω) να δω τι παιζει, αν βρω κανενα σχετικα καλο με ~150 ευρα ισως το παρω :cool:

ardi21
11-05-10, 15:39
Δειξτου αυτο
http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/ideal-freeder-01.html

255ευρω.

Και στο φερνουν και σπιτι χωρις να κουνησεις το δαχτυλακι σου με μεταφορικη και δωρεαν τα εξοδα αποστολης.

Ακομα και 273 που εχει απο το καταστημα τι σοι φιλος ειναι που σου κοβει...13 ολοκληρα ευρω?:p

Και κατι αλλο.. Εκτος απροοπτου κανονισα με vamvakoola να συναντηθουμε αυριο στις 6.15 στον σταθμο του Θησειου για να παμε Τριτση. Αααααν θελει και μπορει καποιος, ακολουθει. Απλα να ενημερωσει εδω η εναν απο τους 2 μας;)

Mouse Potato
11-05-10, 15:43
Μα να μην μ' αρέσει καθόλου το νέο logo της Ideal....

Ευτυχώς εγώ το πρόλαβα στην αλλαγή

wi fi thief
11-05-10, 15:47
το ιδιο ειναι ρε χρηστο, 260 το ζηταει και αυτος
ισως ο γιωργος το πηρε σε τιμη-ευκαιρια με 220, εγω αυτο ειχα ακουσει και σκεφτηκα οτι ο δικος μου θα μου το δωσει με ενα 200αρι (γειτονας-φιλος ειπαμε).

δεν αμφιβαλλω οτι τοσο εχει και δεν μου λεει ψεμματα αλλα δεν θελω εγω να δωσω τοσα για ποδηλατο

αν τα παρω κρανιο, θα δωσω 375 και θα παρω ενα spesialized hardrock (http://www.specialized.com/), θα κανω μονο χομπυ και αθλητισμο και θα το παιρνω πανω στο σπιτι να κοιμομαστε μαζι (αν ψησω την κυρα μου...) :p

ardi21
11-05-10, 15:49
το ιδιο ειναι ρε χρηστο, 260 το ζηταει και αυτος
ισως ο γιωργος το πηρε σε τιμη-ευκαιρια με 220, εγω αυτο ειχα ακουσει και σκεφτηκα οτι ο δικος μου θα μου το δωσει με ενα 200αρι (γειτονας-φιλος ειπαμε).

δεν αμφιβαλλω οτι τοσο εχει και δεν μου λεει ψεμματα αλλα δεν θελω εγω να δωσω τοσα για ποδηλατο

αν τα παρω κρανιο, θα δωσω 375 και θα παρω ενα spesialized hardrock (http://www.specialized.com/), θα κανω μονο χομπυ και αθλητισμο και θα το παιρνω πανω στο σπιτι να κοιμομαστε μαζι (αν ψησω την κυρα μου...) :p

Δεν ειναι καθολου το ιδιο ρε συ... Διοτι ενα αγνωστο ελληνικο καταστημα το εχει 5 ευρω λιγοτερα απ'οτι στο δινει ενας φιλος!!

Για μενα το πολυ 230 πρεπει να στο αφησει.

wi fi thief
11-05-10, 15:58
ε ναι, δικιο εχεις, ετσι το σκεφτηκα κι εγω

εννοω οτι ειναι τουλαχιστον το ιδιο στην αρχικη τιμη και δεν θελησε να μου πιασει τουλαχιστον τον πωπο (δηλαδη να εχει αλλου κανονικη τιμη 220 και αυτος να ζηταει 260)
το οτι ισχυριστηκε οτι τα 260 ειναι τιμη «γειτονα» (ολοι φιλοι και γειτονες ειμαστε στα 3καλα...:p) θα εκτιμηθει δεοντως και θα το λαβω υπ' οψιν (δυσκολα θα τον προτιμησω αλλη φορα για αγορα)
δεν θελω ομως να κατσω να του το πω και να παρεξηγηθουμε, (αν και ισως θα επρεπε), τον αδειασα με τον τροπο μου ;)

ειναι και dealer της ideal ο τυπος, απο τα μεγαλυτερα καταστηματα με ποδηλατα και μηχανακια στην πολη με δυο μαγαζια (νομιζω εχει και στην καρδιτσα)
http://www.idealbikes.net/?section=2087&language=el_GR

ΟΚ, τη δουλεια του κανει ο ανθρωπος, δεν γουσταρει παζαρια και τετοια, αλλα εγω γουσταρω ομως :twisted: (ισως αν επεμενα πολυ να επεφτε λιγακι αλλα δεν τον ειδα ζεστο και δεν γουσταρα να τον «πιεσω» ) :p

Νikosanagn
11-05-10, 16:07
Παιδιά εαν μου πάνε όλα καλά μέχρι το καλοκαίρι σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το ποδήλατο http://www.giant-bicycles.com/el-GR/bikes/model/yukon.disc/6359/41643/ το οποίο ο ποδηλατάς της γειτονιάς μου μου το αφήνει και 410 εκεί περίπου... τι λέτε;Από ideal δεν έχω κοιτάξει ακόμα θα πάω σε λίγο καιρό και εκεί θα μου κάνουν καλύτερη τιμή γιατί είναι γνωστός έχετε τίποτα υπόψιν σας στο ίδιο στιλ με το παραπάνω?

ardi21
11-05-10, 16:09
Παιδιά εαν μου πάνε όλα καλά μέχρι το καλοκαίρι σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το ποδήλατο http://www.giant-bicycles.com/el-GR/bikes/model/yukon.disc/6359/41643/ το οποίο ο ποδηλατάς της γειτονιάς μου μου το αφήνει και 410 εκεί περίπου... τι λέτε;

Το συγκεκριμενο το πηρε κολλητος πριν κανα μηνα.

Μια χαρα ποδηλατο και καλη τιμη;) wi fi ακους τιμες?? 40 ευρω του εκοψε! Πες του "φιλου" σου να....ε...χμ...:p

Το σημαντικο ειναι να σου αρεσει πολυ για να το καβαλας.

Διοτι πανω-κατω ολες οι γνωστες μαρκες (giant, scott, trek, gary fisher, specialized κτλ κτλ) βγαζουν ισαξια ποδηλατα σε αυτες τις τιμες

vamvakoolas
11-05-10, 16:09
εγω απο αλλου πηρα ποδηλατο, απο αλλου σερβις και απο αλλου ανταλακτικα.

Αν ασχοληθεις με ποδηλασια (δηλαδη με πανω απο 2 φορες την εβδομαδα) θα μαθεις να ψαχνεσαι για να μη σε πιανουν 23δφσ$α

wi fi thief
11-05-10, 16:12
ωραιο ειναι αλλα εχει δισκοφρενα...:sorry: (και αν το παρεις θα ζηλεψω :p)

@ vamvakoulas: εχεις δικιο φιλε, αν ψαχνεται κανεις πολυ βρισκει κελεπουρια (αυτο δεν ισχυει μονο για τα ποδηλατα)

Mouse Potato
11-05-10, 16:19
http://www.lestosbikes.gr/products_details/ideal_pro_rider/

Χωρίς φρου φρου κι αρώματα ;)

Νikosanagn
11-05-10, 16:20
Το συγκεκριμενο το πηρε κολλητος πριν κανα μηνα.

Μια χαρα ποδηλατο και καλη τιμη wi fi ακους τιμες?? 40 ευρω του εκοψε! Πες του "φιλου" σου να....ε...χμ...
Πάντως αυτός αν και δεν έχει και τις καλύτερες τιμές ειδικά σε ανταλακτικα αυτό το πούλαγε 430 και μου ειπε οτι θα μου κάνει καλύτερη τιμή ενώ στο site της η giant το έχει 450. Λέτε να μην κοιτάξω κάτι αντίστοιχο σε ideal τα εμπιστεύομαι πολύ, έχω ένα zig zag σκυλί 7 χρόνια....

ardi21
11-05-10, 16:25
Mια χαρα ειναι και τα ideal σε αυτες τις τιμες και απο τα πιο ισσοροπημενα σε τιμη/αποδοση/σκελετο/περιφερειακα

Απλα δεν προτιμουνται σε ψηλοτερα σκαλοπατια γιατι υστερουν λιγο στον σκελετο...

Αν σου αρεσει καποιο ideal go for it.

Eπαναλαμβανω: Παρε οποιο σου κανει το κλικ εμφανισιακα;)

wi fi thief
11-05-10, 16:32
εγω γουσταρω να καβαλησω το boos hoss (το ροζ της φωτο) για τις δουλειες μου εντος της (μικρης σχετικα με την αθηνα) πολης μου, μενω και στο κεντρο...

αν ητανε να παμε με φιλους μεγαλες ποδηλαταδες για να κανουμε αθλητισμο θα χτυπουσα ενα look (ειχα δει ενα στην ολλανδια και το ειχα παρει και βολτα, και το γουσταρα πολυ)
εχω ποσταρει ενα triathlon που ειναι πολυ ποζερατο (αλλα, φανταζομαι, πολυ ακριβο) με 1.3 kg σκελετο και το seat post μερος του σκελετου, οχι πτυσσομενο οπως συνηθως

νατο παλι:
http://www.lookcycle.com/en/all/triathlon/velos/596-velo.html
:cry::cry:
ποσο να κανει αραγε... :scared:

vamvakoolas
11-05-10, 17:00
καινουργιο 5000 με 5500

ειχε βγαλει πριν κανα μηνα αγγελια τυπος πιο παλιο μοντελο (αλλα εμφανησιακα πιο σουπερ) αν θυμαμαι στα 3000 το εδινε

asterias
11-05-10, 17:19
Να κάνω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα από αυτά τα μικρά σπαστά ποδήλατα που μπορώ να παίρνω σε μετρό σαν χειραποσκευή. Δεν είναι και για πολλά πολλά, περίπου για 2χλμ πήγαινε και 2χλμ έλα το πρωϊ προς το μετρό και πίσω στο σπίτι το θέλω. Αξίζει; Υπάρχουν κάποια sites να δω πληροφορίες και πιθανές τιμές στην Ελλάδα;Τώρα με τις βενζίνες στα ύψη σκέφτομαι να το βάλω μπροστά.

και εδώ μπορείς να βρείς σπαστά και όχι μόνο, www.action3.gr

George978
11-05-10, 17:55
το περσινο ειναι το δικο μου βρε , για αυτο ειναι el cheapo . και το φετινο τι διαφορα εχει , κλειν μειν μονο τα χρωματα αλλαζουν το ειδα και το φετινο (ολοιδιο)

George978
12-05-10, 01:51
κανα μαγαζι με ανταλλκτικα μαγκες , κατεπειγοντως λαστιχα....δεν κανουν ουτε για αστειο για δρομο τα μανισια, ευτυχως δεν ειχαμε βραδιατικη σουπιτσα :rofl:

vamvakoolas
12-05-10, 10:31
ψαξε εξωτερικο, εχει τεραστια ποικιλια και τιμες

Νikosanagn
12-05-10, 17:50
Παιδιά, μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλες για οδική συμπεριφορά με το ποδήλατο καθώς δεν έχω συνηθήσει να κάνω τόσο πολύ πάνω στο δρόμο, τις προαλες ημουν πάνω στην καλαμακίου και ξαφνικά βλέπω απο πίσω μου ένα λεωφορείο να προσπαθει να με προσπεράσει κοκκάλωσα! λέω ώχ τώρα.... πλακώνομαι στα φρένα και συνεχίζω από το πεζοδρόμιο... γενικά τι πρέπει να κάνεις όταν έχεις από πίσω σου ένα όχημα ή και ότι άλλο θέλετε για πάνω στον δρόμο θα μου φαινόταν πολύ χρήσιμο...

ghbgr
12-05-10, 18:09
εγώ σταματούσα δεξιά να του κάνω χώρο να περάσει πιο άνετα.. σε περίπτωση που δεν είχε αρκετό χώρο (1 μέτρο στα αριστερά μου).

nm96027
12-05-10, 18:22
Παιδιά, μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλες για οδική συμπεριφορά με το ποδήλατο καθώς δεν έχω συνηθήσει να κάνω τόσο πολύ πάνω στο δρόμο, τις προαλες ημουν πάνω στην καλαμακίου και ξαφνικά βλέπω απο πίσω μου ένα λεωφορείο να προσπαθει να με προσπεράσει κοκκάλωσα! λέω ώχ τώρα.... πλακώνομαι στα φρένα και συνεχίζω από το πεζοδρόμιο... γενικά τι πρέπει να κάνεις όταν έχεις από πίσω σου ένα όχημα ή και ότι άλλο θέλετε για πάνω στον δρόμο θα μου φαινόταν πολύ χρήσιμο...

Η βασική θεωρητική αρχή είναι να ποδηλατεις λες και είσαι αόρατος. Αυτό στην θεωρία είναι σωστό αλλά θα σου πω 2-3 πράγματα που εφαρμόζω εγώ στην ποδηλασία:


Κράνος, φώτα (μπρος πίσω) και γάντια. Τα γάντια δεν είναι τόσο σημαντικά αλλά όταν θα πέσεις και θα γδάρεις τις παλάμες σου τότε θα τα εκτιμήσεις. Το έπαθα, το έμαθα.
Μην οδηγείς τελείως στην άκρη του δρόμου γιατί έχει σε παραμονεύουν οι σχάρες των ομβρίων υδάτων και οι κακοτεχνίες. Άσε τους απο πίσω να σε προσπεράσουν ή να περιμένουν.
Μην αλλάζεις απότομα πορεία. Δεν έχεις φλας και ο οδηγός δεν ξέρει τι θες να κάνεις.
Πρόσεχε τις πόρτες των παρκαρισμένων αυτοκινήτων. Αν ανοίξουν απότομα μπορεί να είναι πολύ δυσάρεστο για τον ποδηλάτη. Άλλος ένας λόγος να μην είσαι στην άκρη του δρόμου.
Το πεζοδρόμιο είναι καλό και βολικό αλλά είναι πιο επικίνδυνο -ενίοτε- από τον δρόμο. Όταν κατεβαίνεις από πεζοδρόμιο, περνάς απέναντι, ανεβαίνεις πεζοδρόμιο δίπλα από μια λεωφόρο τότε ο κίνδυνος να στρίψει κάποιος από την λεωφόρο στο στενό το οποίο εσύ περνάς εκείνη την ώρα είναι υπαρκτός. Το ποδήλατο έχει την άνεση να το παίζει δίπορτο (δρόμος/πεζοδρόμιο) αλλά δεν είναι πάντα το σωστό. Ασφαλώς και εγώ στην παραλιακή πηγαίνω από το πεζοδρόμιο (ειδικά απέναντι από το αεροδρόμιο). Αλλά πάντα προσέχω πως περνάω τα κάθετα στενά.


ΥΓ Η τελευταία φορά που φοβήθηκα πολύ στην ζωή μου, ήταν όταν πριν 4 χρόνια βγήκα με το ποδήλατο στην μεσογείων και με προσπέρασε λεωφορείο...Μετά συνήθισα.

wi fi thief
12-05-10, 18:24
αν ειχες χωρο να κανεις δεξια, θα μπορουσες να τον χρησιμοποιησεις.

αλλα αυτο λογω καλης σου θελησης.

αν ο οδηγος του λεωφορειου δεν ειχε χωρο να σε προσπερασει με ασφαλεια και για σενα και για τους αλλους στο δρομο (οπως θα εκανε με οποιοδηποτε αλλο οχημα επιχειρουσε να προσπερασει), δεν θα επρεπε καν να σε προσπερασει, τα πραγματα ειναι απλα.

θα πρεπει να σου συμπεριφερονται σαν να εισαι οχημα και οχι σαν εμποδιο στο δρομο που πρεπει να παραμερησεις για να περασει ο πιο γρηγορος

αν ειχες μια μηχανη, θα ρωτουσες;

για το ποδηλατο γιατι ρωτας;

οταν το ποδηλατο ειναι στο δρομο (και οχι στα χερια ενος πιτσιρικα που κανει βολτες στο παρκο ή στην πλατεια) πρεπει να του συμπεριφερονται με ολους τους κανονες οδικης κυκλοφοριας, αν δεν ειχε χωρο να σε προσπερασει δεν θα επρεπε να το κανει.

φυσικα ολα τα παραπανω ειναι το καλυτερο ανεκδοτο που εχω γραψει στο φορουμ, γιατι οδηγουσες οπως ειδα «στην καλαμακιου» που δεν ξερω που ακριβως ειναι αλλα αν ειναι εντος ελληνικων συνορων, τζαμπα τα εγραψα,, ελπιζω τουλαχιστον να γελασετε :p

ριξε κανενα φασκελο, ιδου η απαντηση ;)

ΥΓ: και φυσικα ακολουθησε τις οδηγιες του nm[numbers], τωρα τις διαβασα, ειναι πολυ σωστος :oneup:

Νikosanagn
12-05-10, 19:15
Κατρχήν σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Το βασικό μου πρόβλημα όπως αναφέρθηκε είναι οτι στην άκρη του δρόμου υπάρχουν υπερβολικά πολλές κακοτεχνίες και πολλές φορές δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφερθεί το λάστιχο (υπάρχει περίπτωση να σε πετάξει).Ρώτησα κυρίως γιατι η "ανατριχίλα" που ένιωσα στον ήχο του λεωφορείου στο ένα μέτρο με έκανε να σκεφτώ "βρε μηπως να αφήσω τον δρομο?" Πολλά απο αυτά που αναφέρθηκα προσπαθώ να τα τηρώ αλλά χρειάζετε υπερμετρη προσοχή γιατί είσαι πάρα πολύ ευάλωτος στην ουσία δεν σε προστατεύει τίποτα.

George978
12-05-10, 19:56
αν παρω απο εξωτερικο λαστιχα δεν θα με γδαρουν? μην πληρωσουμε ενα λαστιχο για ποδηλατο οσο κανει για αμαξιι...

Mouse Potato
12-05-10, 20:06
Βρες κατάστημα εντός ΕΕ

Τώρα τα μεταφορικά δεν νομίζω να είναι και πάρα πολλά

ardi21
12-05-10, 21:36
Η βασική θεωρητική αρχή είναι να ποδηλατεις λες και είσαι αόρατος. Αυτό στην θεωρία είναι σωστό αλλά θα σου πω 2-3 πράγματα που εφαρμόζω εγώ στην ποδηλασία:


Κράνος, φώτα (μπρος πίσω) και γάντια. Τα γάντια δεν είναι τόσο σημαντικά αλλά όταν θα πέσεις και θα γδάρεις τις παλάμες σου τότε θα τα εκτιμήσεις. Το έπαθα, το έμαθα.
Μην οδηγείς τελείως στην άκρη του δρόμου γιατί έχει σε παραμονεύουν οι σχάρες των ομβρίων υδάτων και οι κακοτεχνίες. Άσε τους απο πίσω να σε προσπεράσουν ή να περιμένουν.
Μην αλλάζεις απότομα πορεία. Δεν έχεις φλας και ο οδηγός δεν ξέρει τι θες να κάνεις.
Πρόσεχε τις πόρτες των παρκαρισμένων αυτοκινήτων. Αν ανοίξουν απότομα μπορεί να είναι πολύ δυσάρεστο για τον ποδηλάτη. Άλλος ένας λόγος να μην είσαι στην άκρη του δρόμου.
Το πεζοδρόμιο είναι καλό και βολικό αλλά είναι πιο επικίνδυνο -ενίοτε- από τον δρόμο. Όταν κατεβαίνεις από πεζοδρόμιο, περνάς απέναντι, ανεβαίνεις πεζοδρόμιο δίπλα από μια λεωφόρο τότε ο κίνδυνος να στρίψει κάποιος από την λεωφόρο στο στενό το οποίο εσύ περνάς εκείνη την ώρα είναι υπαρκτός. Το ποδήλατο έχει την άνεση να το παίζει δίπορτο (δρόμος/πεζοδρόμιο) αλλά δεν είναι πάντα το σωστό. Ασφαλώς και εγώ στην παραλιακή πηγαίνω από το πεζοδρόμιο (ειδικά απέναντι από το αεροδρόμιο). Αλλά πάντα προσέχω πως περνάω τα κάθετα στενά.


ΥΓ Η τελευταία φορά που φοβήθηκα πολύ στην ζωή μου, ήταν όταν πριν 4 χρόνια βγήκα με το ποδήλατο στην μεσογείων και με προσπέρασε λεωφορείο...Μετά συνήθισα.

:oneup::oneup:

Γενικα εσυ να πηγαινεις σε μια σταθερη πορεια. Οχι μεσα στην μεση του δρομου αλλα ουτε και εντελως ακρη αν φοβασαι τις κακοτεχνιες.

Ασε τους αλλους να κανουν οτι νομιζουν. Ειτε να σε προσπερασουν οταν βρουν την ευκαιρια, ειτε να περιμενουν. Το οτι εχεις ποδηλατο δεν σημαινει οτι εισαι ο ψωριαρης της παρεας;)

Και ΦΩΤΑ ΜΠΡΟΣ-ΠΙΣΩ για το βραδυ

Σημερα πηγαμε βολτιτσα με vamvakoola στο παρκο τριτση. Ωραια ηταν αλλα για πολυ αρχαριους (εκτος απο 2-3 σημεια):p

George978
12-05-10, 21:37
Βρες κατάστημα εντός ΕΕ

Τώρα τα μεταφορικά δεν νομίζω να είναι και πάρα πολλά

http://www.evanscycles.com/

6 euro ;)

nm96027
12-05-10, 21:38
Κατρχήν σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Το βασικό μου πρόβλημα όπως αναφέρθηκε είναι οτι στην άκρη του δρόμου υπάρχουν υπερβολικά πολλές κακοτεχνίες και πολλές φορές δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφερθεί το λάστιχο (υπάρχει περίπτωση να σε πετάξει).Ρώτησα κυρίως γιατι η "ανατριχίλα" που ένιωσα στον ήχο του λεωφορείου στο ένα μέτρο με έκανε να σκεφτώ "βρε μηπως να αφήσω τον δρομο?" Πολλά απο αυτά που αναφέρθηκα προσπαθώ να τα τηρώ αλλά χρειάζετε υπερμετρη προσοχή γιατί είσαι πάρα πολύ ευάλωτος στην ουσία δεν σε προστατεύει τίποτα.

Οντως χρειάζεται προσοχή. Το μόνο που σε προστατεύει είναι το κράνος σου και τα μάτια σου αν τα έχεις 14-24 κ.α...

Και μην σκας σιγά-σιγά θα έρθουν χειρότερες ανατριχίλες...:p Εγώ προχθές (κυριακή) σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης στου Ζωγράφου, ίσα που χωρούσε ένα αμάξι, συναντήθηκα με μια κυρία οδηγό. Έκανα μεν στην άκρη για να περάσει, αλλά παρέμεινα πάνω στον δρόμο (δεν έφυγα να παω στο πεζοδρόμιο, αφού ήμουν νόμιμος). Ε, η κυρία έκανε λες και δεν υπήρχα και ο καθρέφτης της πέρασε με φόρα από το τιμόνι μου στο χιλιοστό (λέμε τώρα). :vava:

Που να σε είχα όταν έκανα ποδήλατο για πρώτη φορά στο Λονδίνο πέρσι τον Ιούνιο...:biggrin:

wi fi thief
12-05-10, 21:39
Σημερα πηγαμε βολτιτσα με vamvakoola στο παρκο τριτση. Ωραια ηταν αλλα για πολυ αρχαριους:p

ζητα του ενα αυτογραφο, αν και επαιζε σε γαυροβαζελο τον παω γιατι ειναι ο πιο cult ποδοσφαιριστης της τελευταιας 30ετιας :p

για τα υπολοιπα: σωστος!

Νikosanagn
12-05-10, 21:55
Που να σε είχα όταν έκανα ποδήλατο για πρώτη φορά στο Λονδίνο πέρσι τον Ιούνιο... Ωχ εκεί πέφτει πολύ μπέρδεμα (ανάποδοι άνθρωποι :p) Πάντως κι εγώ έχω συγκρουστεί πολύ ελαφρά με αμάξι και έφταιγε ο άλλος(προφανώς δεν ήξερε τι πάει να πει φλας)... Παιδιά πάντως σε λίγες βδομάδες που τελειώνω με τις πανελλήνιες εαν θέλετε κατεβείτε προς τα κάτω Π.Φάληρο Άλιμο Ελληνικο προς Γλυφάδα είναι πολύ ωραία για βόλτες και παραδόξως έχει και πεζοδρομία στο 90-95% πλάι στο τραμ και αν κουραστούμε γυρνάμε και με το τραμ της διαδρομής..... συν την θάλασσα δίπλα, είναι πολύ ωραία. Εαν θέλετε το κανονίζουμε εγώ πάντως είμαι μέσα μετά τις 28...:)

ardi21
12-05-10, 22:01
Οντως ειναι ωραια για χαλαρη βολτα στην παραλια.

Εγω ξεκιναω απο ΣΕΦ και φτανω στο vive mar περιπου.

Απλα θελει να πας εκτος ΣΚ γιατι γινεται ψιλοχαμος στο πεζοδρομιο.

Νikosanagn
12-05-10, 22:10
στο vive mar περιπου. Που ακριβώς είναι περίπου αυτό?

ardi21
12-05-10, 22:14
Που ακριβώς είναι περίπου αυτό?

Στην Βουλα
http://www.ploigos.gr/?sessionid=e1b087e61d8d22a947bd55eaa939716d

Νikosanagn
12-05-10, 22:34
Α μεγάλη σχετικά διαδρομή.... είναι ωραία όμως.... μπορούμε να συναντηθούμε κάπου στην μέση :p

vamvakoolas
12-05-10, 23:16
τελικα ardi21 λες να κατεβουμε φαληρο ή Αιγαλεω:p

Αντε ρε παιδια ανεβειτε λιγο και ελατε να αρχισουμε (οσοι μπορειτε) ειδικα τωρα που ανοιγει και ο καιρος (νυχτωνει και αργα;))

Νikosanagn
12-05-10, 23:43
Aιγάλεω μα που θα κάνετε ποδήλατο εκεί ?:p

vamvakoolas o τίτλος είναι ποδήλατο κάνεις ή ποδήλατο κανείς? :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.