PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
24-03-11, 21:47
Σήμερα έκανα 27 χιλιόμετρα, σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες. Κηφισιά - Νέα Ερυθραία - Εκάλη (μέχρι τα όρια του Διονύσου) - Κεφαλάρι - Άλσος Συγγρού - Πολιτεία, όπως φαίνεται στο kmz που επισυνάπτω μέσα σε 7z (runkeeper rulez :)).

Χρειάστηκαν μερικές στάσεις στις ανηφόρες, ειδικά στο τέλος που είχα κουραστεί. Το Άλσος Συγγρού είχε πολύ κόσμο σήμερα, ενώ ο καιρός ήταν ιδανικός για ποδηλασία.

vamvakoolas
25-03-11, 00:32
μπραβο:worthy:
ανεβαινει η ομαδα!

αντε τωρα που μεγαλωνει η ωρα να αφησουμε τα πληκτρολογια και να γυριζει ο τροχος!:p

Υ.Γ:Μες στις φτωχολογιες εκανες βολτα:rofl::rofl::rofl::rofl:ισως με δεις καμια μερα στην οδο Παναγιας ελευθεριωτισσας (ονομα και πραγμα:wounded:)

ipo
25-03-11, 03:26
ισως με δεις καμια μερα στην οδο Παναγιας ελευθεριωτισσας
Παντρεύεσαι; :p

Ανεβαίνοντας την οδό Παναγίας Ελευθερώτριας προς την οδό Πλάτωνος (στην πλατεία της Πολιτείας βγάζει αυτός), έχει μία ανηφόρα απίστευτη. Την έκανα την προηγούμενη εβδομάδα, με πρώτη ταχύτητα στο mountain και ορθοπεταλιά. Κόντευα να ανέβω πάνω στο τιμόνι για να έχω σωστό κέντρο βάρους εκεί. Το Google Earth δίνει 22-29% κλίση (το 29% ίσως είναι λάθος, διότι μετά δείχνει γκρεμό).

nmavro73
25-03-11, 17:37
Κατέβηκα σήμερα κέντρο με το ποδήλατο. Λέω να πάρω ένα τρελά δυνατό κλάξον, και να τρομάζω τους πεζούς που περπατάν στον ποδηλατόδρομο. Από το Μ. Αλέξανδρο και μετά δεν μπορείς να κουνηθείς

pat122
25-03-11, 18:28
Σε αυτό το budget κοιτάς hardtail, και μόνο hardtail.

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Και εγώ έλεγα να πάω.

Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα με ποδήλατα γιατί έχω βρει μόνο δύο (cyclist και tsirikos)

ardi21
25-03-11, 18:31
Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα με ποδήλατα γιατί έχω βρει μόνο δύο (cyclist και tsirikos)

Απειρα
http://maps.google.com/maps/ms?source=embed&ie=UTF8&hl=en&oe=UTF8&msa=0&msid=113070671964081904687.00047324b47f06606a304&ll=37.968561,23.735962&spn=0.30855,0.560989&z=11&iwloc=00047326daf0e12e8eb82

Κοιτα και στον Κασσιματη, φρειδερικο που ειναι απο τα μεγαλα/γνωστα

Νikosanagn
25-03-11, 21:43
Επίσης πολύ καλά ποδήλατα έχει και ο Λαζαρίδης στην Αγίων Πάντων στην Καλλιθέα έχει 2 μαγαζία πάνω στην ίδια οδό...

Έχει ωραία ποικιλία σε focus και cube.

ipo
25-03-11, 23:50
Κατέβηκα σήμερα κέντρο με το ποδήλατο. Λέω να πάρω ένα τρελά δυνατό κλάξον, και να τρομάζω τους πεζούς που περπατάν στον ποδηλατόδρομο. Από το Μ. Αλέξανδρο και μετά δεν μπορείς να κουνηθείς
Κι εγώ συναντώ κόσμο στον ποδηλατόδρομο, αλλά το θεωρώ λογικό σε δρόμο που το πεζοδρόμιο είναι ανύπαρκτο ή πολύ μικρό. Κόβω ταχύτητα και περνάω τον κόσμο. Αν κάνουν στην άκρη λέω ένα "ευχαριστώ" και συνεχίζω. Πιστεύω ότι είναι καλό να μη διεκδικούμε με μανία το δίκιο μας, αλλά να συνυπάρχουμε με ανοχή και όμορφη επικοινωνία με τους συνανθρώπους μας.

Μία μόνο φορά με ενόχλησε μία κυρία που πήγαινε βόλτα το σκύλο της στον ποδηλατόδρομο. Έκοψα εντελώς ταχύτητα διότι έπιανε όλο το πλάτος μαζί με το σκύλο της. Άκουσε τα φρένα μου (τρίζουν μερικές φορές) και αντί να απολογηθεί, το γύρισε στην επίθεση "Α, δεν έχετε κουδούνι;!". Αυτή την ήθελε το κλάξον που λες :p, αλλά σε άλλες περιπτώσεις ο κόσμος είναι ευγενικός.

Με τους πεζούς δεν έχω πρόβλημα, ίσα-ίσα που μου αρέσει να βλέπω κόσμο να περπατάει, τη στιγμή που πάρα πολλοί παίρνουν το αμάξι ακόμα και για 500 μέτρα. Λες και κανένα "γεια", βλέπεις κόσμο, είναι ωραία.

Πρόβλημα έχω με τα αυτοκίνητα που με προσπερνούν επικίνδυνα και με κλείνουν, ενώ δεν έχω σκεφτεί ακόμα πώς να το αντιμετωπίσω. Ειδικά οι οδηγοί των λεωφορείων είναι απαράδεκτοι, με προσπερνούν με απόσταση 30cm και το κάνουν συστηματικά.

Πρόσφατα οδηγούσα σε μονόδρομο που είχαν παρκάρει εκατέρωθεν αυτοκίνητα, αφήνοντας χώρο για να διέρχεται μόνο για ένα αυτοκίνητο. Βρέθηκε ένας με αυτοκίνητο πίσω μου που πατούσε επίμονα την κόρνα και φώναζε, επειδή του έκοβα την ταχύτητα. Ήθελε να σταματήσω, να "παρκάρω" το ποδήλατο μεταξύ των παρκαρισμένων αυτοκινήτων, να με προσπεράσει και να συνεχίσω μετά.

Νikosanagn
25-03-11, 23:57
Πόσο τέλεια μέρα είχε σήμερα για ποδήλατο?

ipo
25-03-11, 23:59
Πόσο τέλεια μέρα είχε σήμερα για ποδήλατο?
Έκανες; Σήμερα ξεκουράστηκα, πηγαίνοντας ημερήσια εκδρομή εκτός Αττικής. :) Αλλά την Κυριακή σκέφτομαι να πάω Μαραθώνα.

Νikosanagn
26-03-11, 00:02
Πήγα σε έναν φίλο μου για κουτσομπολιό και τσάι :smoke: αλλα αυτά τα λίγα χιλιομετράκια που έκανα με τέτοιο καιρό τα φχαριστήθηκα ρε παιδί μου...

Μετάνιωσα πολύ που δεν είχα κανονίσει κανένα event με τον ξάδερφό μου... Δεν ήξερα τι καιρό θα έχει σήμερα ούτε μου πέρασε απο το μυαλό οτι δεν θα έχει δουλειά.

Giorgos18
26-03-11, 01:04
Σημερα ηταν υπεροχα.

Πηρα το ποδηλατο κατα τις 10 παρα να παω στη δουλεια, αδειοι οι δρομοι.

Λενορμαν, πλατεια Καραισκακι, Ομονοια, Πανεπ & Ακαδημιας, απολαυση :D

vamvakoolas
26-03-11, 01:13
Έκανες; Σήμερα ξεκουράστηκα, πηγαίνοντας ημερήσια εκδρομή εκτός Αττικής. :) Αλλά την Κυριακή σκέφτομαι να πάω Μαραθώνα.

θα παει & το freeday καποια παρασκευη...

εγω παντως ενα κλαξον το ειχα στο ποδηλατακι πολης που ειχα για ψωνια και βολτουλες. (1 ευρω απο jumbo αν θυμαμαι) γιατι ειχα κινδυνεψει αρκετες φορες (πατησιων/Αλεξανδρας/ερμου)


Συναντησα πολλους ποδηλατες (αν και εκανα τρεξιμο:rofl:) αλλα μεγαλοι σε ηλικια και καναν αναβαση Πεντελης:worthy:

Νikosanagn
26-03-11, 01:15
Έκανες; Σήμερα ξεκουράστηκα, πηγαίνοντας ημερήσια εκδρομή εκτός Αττικής. :) Αλλά την Κυριακή σκέφτομαι να πάω Μαραθώνα.

Απο ποιά διαδρομή ? :p

ipo
26-03-11, 01:16
Συναντησα πολλους ποδηλατες (αν και εκανα τρεξιμο:rofl:) αλλα μεγαλοι σε ηλικια και καναν αναβαση Πεντελης:worthy:
Από ποιο δρόμο ανέβηκες την Πεντέλη τρέχοντας; Από τα Μελίσσια - Παλαιά Πεντέλη;


Στο δρόμο που λέω παραπάνω είχα δει μία φορά έναν τύπο να τρέχει από τους πρόποδες μέχρι την παλαιά βάση των ραντάρ. 10km με κλίση 9%...

Νikosanagn
26-03-11, 01:18
Εγώ μια φορά είδα έναν στο freeday που είρθε τρέχοντας, κορυφαίος?

ipo
26-03-11, 01:19
Απο ποιά διαδρομή ? :p
Για να γλιτώσω λίγο την προέκταση της Κηφισίας (Λεωφόρος Ελευθερίου Βενιζέλου λέγεται και κατόπιν Θησέως), θα πάρω τον ποδηλατόδρομο της Εκάλης. Κατόπιν από κεντρικό δρόμο θα βγω στον Άγιο Στέφανο κι από εκεί λίμνη Μαραθώνα. Εύκολο είναι να πας. Δύσκολα είναι τα πρώτα 5km της επιστροφής που είναι ανηφόρα και είσαι ήδη κουρασμένος. Έχω αγωνία να δω πώς είναι.

Νikosanagn
26-03-11, 01:21
Βρήκα κάποια εμοτικονς που σου ταιριάζουν :p
:rolleyes:
:sneer:
:dots:
:haha

ipo
26-03-11, 01:21
Εγώ μια φορά είδα έναν στο freeday που είρθε τρέχοντας, κορυφαίος?
O άλλος ανέβηκε τρέχοντας την Πεντέλη μέχρι την παλαιά βάση (900-1000μ υψόμετρο και 10km μήκος). Είχα ανέβει με το αμάξι εκείνη τη μέρα, τον προσπέρασα στους πρόποδες και ενώ καθόμουν λίγο πριν την κορυφή χαζεύοντας τη θέα το λεκανοπεδίου, τον είδα να περνάει... :shock:

Νikosanagn
26-03-11, 01:22
Βρε αγύμναστε? Βρε δειλέ? Τι διαδρομή είναι αυτή?! :p

vamvakoolas
26-03-11, 01:27
O άλλος ανέβηκε τρέχοντας την Πεντέλη μέχρι την παλαιά βάση (900-1000μ υψόμετρο και 10km μήκος). Είχα ανέβει με το αμάξι εκείνη τη μέρα, τον προσπέρασα στους πρόποδες και ενώ καθόμουν λίγο πριν την κορυφή χαζεύοντας τη θέα το λεκανοπεδίου, τον είδα να περνάει... :shock:

δε ξερω ποια λες παλαια βαση, εγω ανεβαινω απο λεωφ πεντελης (π.χ goodys) μεχρι Αγ πετρο και γυρναω...

ipo
26-03-11, 01:28
Έχεις ανέβει κι εσύ την Πεντέλη τρέχοντας; :p

Νikosanagn
26-03-11, 01:28
δε ξερω ποια λες παλαια βαση, εγω ανεβαινω απο λεωφ πεντελης (π.χ goodys) μεχρι Αγ πετρο και γυρναω...

Εσύ είσαι τούμπανος δεν πιάνεσαι. :p

ipo
26-03-11, 01:30
δε ξερω ποια λες παλαια βαση, εγω ανεβαινω απο λεωφ πεντελης (π.χ goodys) μεχρι Αγ πετρο και γυρναω...
Στον Άγιο Πέτρο κάνεις αναστροφή και γυρνάς από τον ίδιο δρόμο (ανεβαίνοντας πάλι στην κορυφή) ή ακολουθείς το δρόμο που καταλήγει στο Διόνυσο - Εκάλη;

Νikosanagn
26-03-11, 01:38
Ipo φαντάζομαι εσωτερικό μονόλογο του τύπου, κάπως έτσι έκανα κι εγώ.:lol:

Ποοο ρε π@στη τα έπαιξα μα τον θεο δεν αντέχω άλλο, μου ρχεται να κάτσω κάτω και να μην ξανασηκωθώ ποτέ, δen θελω να σηκωθώ, δεν μπο - ρώ, και στο κάτω κάτω γιατί να σηκωθώ? το παίζω και αθληταράς παναθεμά μου.

(Και ξαφνικά ακούγεται το αμάξι σου, με την ξεχασμένη δευτέρα ταχύτητα σου να βογγάει)

Ε, ΟΧΙ έχουμε και μια αξιοπρέπια δεν θα με περάσουν και για αγύμναστο, τι είμαι εγώ? έλα καμια εικοσαρία μέτρα ακόμα, να δει οτι τρέχω, και μετά θα ξαναράξω την πέτσα μου, και θα κάνω κανένα οτοστοπ με την δικαιολογία οτι χτύπησα κλπ...

(Μετά απο λίγο)


ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ τι κάνει τώρα σταμάτησε να δει τη θέα? Θα πρέπει να τρέξω εως εκεί?!:wall:

ipo
26-03-11, 21:08
Σήμερα έκανα με το ποδήλατο μία διαδρομή που ονειρευόμουν χρόνια :yahoo:. 36km πήγαινε-έλα στη Λίμνη του Μαραθώνα με το mountain. Την έχω κάνει πολλές φορές με αυτοκίνητο, για να πάω για καφέ ή περαστικός στο δρόμο προς Σχοινιά ή Νέα Μάκρη όταν πηγαίνω για windsurfing ή απλώς για μπάνιο στη θάλασσα.

2 ώρες και 15 λεπτά η καθαρή ποδηλασία με 4 στάσεις συνολικής διάρκειας κάτω των 15 λεπτών. Πήγα χωρίς στάση σε λιγότερο από μία ώρα. Επίσης χωρίς στάση τα 10 πρώτα χιλιόμετρα της επιστροφής, αν και περίμενα ότι θα μου φανεί δύσκολη η συνεχόμενη ανηφόρα των πρώτων 5 χιλιομέτρων. Δύσκολη μεν, εφικτή δε, αφού έχει κάποια οριζόντια σημεία που σε ξεκουράζουν (επαληθεύτηκες Νίκο :oneup:). Αν δεν είχα και τον αέρα κόντρα στην ανηφόρα, θα ήταν ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα.

Το GPS του κινητού έπαθε φλασιά στην επιστροφή και είχε απόκλιση 100-300 μέτρα, οπότε ανεβάζω τη διαδρομή (σε 7z -> kmz) που έφτιαξα με το χέρι. Η επιστροφή έγινε από τον ίδιο ακριβώς δρόμο.

Νikosanagn
26-03-11, 21:15
Ωραίος... άντε να κανονίσουμε μια μέρα προς το καλοκαιράκι να πάμε μεγάλη παρέα...

ipo
26-03-11, 21:28
Ίσως μέχρι τότε να έχει βελτιωθεί η φυσική μου κατάσταση και να μπορώ να ακολουθήσω το ρυθμό σου. Χρειάζομαι ακόμη προπόνηση για να μπορέσω να ανέβω την Πεντέλη από το δρόμο της Παλαιάς Πεντέλης.

Νikosanagn
26-03-11, 21:37
H απουσία emoticon με τρομάζει :blink:

Καμία φυσική κατάσταση δεν έχω, απλά δεν καπνίζω πίνω κλπ, και τρώω καλά, άρχισα να κάνω ποδήλατο συστηματικά απο πέρισυ τον Μάιο περίπου, και όταν πήγαμε απο την Πεντέλη έκανα αρκετές στασούλες.

Είναι πολύ ωραίο γιατί νιώθεις ικανός οτι έκανες κάτι δύσκολο, ίσως βέβαια να φταέι και οτι δεν ήξερα τι με περιμένει,:p με καλη παρέα, καλό φαγητό καλό καιρό και διάθεση όλα γίνονται :)

ipo
26-03-11, 22:36
Ναι, αν δεν έχει ζέστη και έχεις καλή παρέα τα χιλιόμετρα φεύγουν χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Έχω παρατηρήσει ότι αν κάνω στάση μεγαλύτερη από 2 λεπτά και πιω πολύ νερό, μετά νιώθω περισσότερη την κούραση. Σήμερα π.χ. έκανα την πρώτη στάση μόνο 5 λεπτά στη λίμνη του Μαραθώνα για να βγάλω φωτογραφίες (test drive του smartphone που έχω για review) και είπα να μην πιω νερό, για να έχω στην ανηφόρα των 5km που με περιμένει. Τελικά έβγαλα όλη την ανηφόρα συνεχόμενη και μετά από 10 km έκανα 3 λεπτά στάση στην πλατεία της Δροσιάς που πλέον ο δρόμος ήταν σχετικά ομαλός, αδειάζοντας το μισό παγούρι. Μετά από λίγο μπήκα Εκάλη για να πάρω τον ποδηλατόδρομο, σε δρόμο που ξεκινάει με μία πολύ επικλινή ανηφόρα (25-28%) 300 μέτρων. Συνήθως τη βγάζω συνεχόμενα, αλλά αυτή τη φορά χρειάστηκαν δύο στάσεις (100 μέτρα και στάση :lol:).

ipo
27-03-11, 01:34
Φωτογραφίες από τη λίμινη και το φράγμα. Στο βάθος (... κήπος) φαίνεται η καφετιέρα.


85565

85566

Νikosanagn
27-03-11, 01:43
Πολύ καλή φωτογραφία για smartphone Ipe είχε καλό φωτισμό αλλά και πάλι.... ποιό είναι αν επιτρεπεπετε?

Επίσης έχω να ρωτήσω κάτι, που ακόμα δεν έχω καταλάβει. Περιμένοντας στο φανάρι της λίμνης κατέφτασε κι αλλος ένα ποδηλάτης με κουρσάκι, και μας πέταξε με ένα ύφος, μόλις άναψε πράσινο "τώρα αρχίζει η μάχη με την βαρύτητα"
:what:
Τι στο καλό εννούσε!!!

ipo
27-03-11, 01:48
Πολύ καλή φωτογραφία για smartphone Ipe είχε καλό φωτισμό αλλά και πάλι.... ποιό είναι αν επιτρεπεπετε?
Πράγματι, βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες για κινητό και μάλιστα τις έχω ανεβάσει εδώ σε μειωμένη ανάλυση και ποιότητα 85% για να μην πιάνουν πολύ χώρο. Στο review θα ανεβάσω κι άλλες σε πλήρη ανάλυση και ποιότητα. Είναι το Sony-Ericasson Xperia Arc.




Επίσης έχω να ρωτήσω κάτι, που ακόμα δεν έχω καταλάβει. Περιμένοντας στο φανάρι της λίμνης κατέφτασε κι αλλος ένα ποδηλάτης με κουρσάκι, και μας πέταξε με ένα ύφος, μόλις άναψε πράσινο "τώρα αρχίζει η μάχη με την βαρύτητα"

Τι στο καλό εννούσε!!!
Μάλλον έκανε έκανε τη διαδρομή όπως εγώ, κατεβαίνοντας από τον Άγιο Στέφανο, οπότε σκεφτόταν τα 5km ανηφόρας που είχε μπροστά του στην επιστροφή. Αν είχε ανέβει 2 φορές την Πεντέλη, όπως είχατε κάνει εσείς για να φτάσετε στη λίμνη, δε θα του φαινόταν μεγάλη υπόθεση η ανηφόρα προς τον Άγιο Στέφανο.

Νikosanagn
27-03-11, 02:04
Mου κάνει εντύπωση η έλλειψη chromatic aberetion (http://en.wikipedia.org/wiki/Chromatic_aberration) Που θα μπορούσε να κάνει πάρτυ εδώ...

ipo
27-03-11, 02:24
Και με την έκθεση τα πήγε περίφημα σε δύσκολες σκηνές με σκιές. Σκίζει η κάμερά του.

ipo
28-03-11, 20:42
Τι θα γίνει βρε παιδιά, θα κάνει κανένας άλλος ποδήλατο ή θα πρέπει να βγάζω εγώ το φόρουμ ασπροπρόσωπο; :p

Σήμερα έκανα 22km σε σχεδόν 1,5 ώρα. Κλασσικά πήρα ποδηλατόδρομο Νέας Ερυθραίας - Εκάλης μέχρι το τέρμα στο Διόνυσο, επέστρεψα Κεφαλάρι, Άλσος Συγγρού για μία περιμετρική βόλτα, πίσω Κεφαλάρι και μετά σπίτι.

Άλλαξε η ώρα, οπότε μεγάλωσε για πολύ κόσμο το ωφέλιμο μέρος της φωτοπεριόδου, είναι και οι 20°C με τον ήλιο που φτιάχνουν τη διάθεση. Γινόταν χαμός, τόσο κόσμο δεν έχω ξαναδεί. Τίγκα ο ποδηλατόδρομος και το Άλσος Συγγρού, αφού δε χωρούσαμε. Προσπαθούσαμε να στριμωχτούμε όσοι κάναμε ποδήλατο, με τους περιπατητές, τους τρεχαλατζήδες και τους σκυλοβόλτηδες. Τίγκα λέμε! :lol:

Νikosanagn
28-03-11, 20:47
Καλά κάτσε να δεις τι θα γίνει σε 2 μήνες που τελειώνω.... αχχχ


Επίσης αύριο παίρνω καινούργια dslr! για ατελειωτες ποδηλατοφωτογραφίες!:worthy:

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 1 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όλο πας πας καμια φωτο δεν βγάζεις! :p

ipo
28-03-11, 20:53
Όλο πας πας καμια φωτο δεν βγάζεις! :p
Δε θέλω να κουβαλάω την compact μαζί (βάρος, όγκος), ενώ η κάμερα του κινητού μου είναι GTP. Επίσης, όταν κάνω μικρές διαδρομές ~20km, θέλω να τις κάνω όπως σήμερα, χωρίς στάση.

Νikosanagn
28-03-11, 20:56
O μαι γκοντ... δεν θέλω λέει να κουβαλάω την comact όγκος βάρος... και είχα πάει στον Μαραθώνα, ξέρεις απο πιά διαδρομή με μια dslr στον λαιμό.

Και μην μου πεις, και ο άλλος είχε τις κατσαρόλες πίσω. δεν με νοιάζει!

qwertyuiop
28-03-11, 21:08
Τώρα που άλλαξε η ώρα τριγυρνάω εδώ γύρω όποτε βρίσκω χρόνο (όχι σήμερα πιχι. :P ) .
Είναι πολύ άνετος , γρήγορος και διασκεδαστικός τρόπος μετακίνησης για κάποιον που δεν επιτρέπεται να οδηγάει αυτοκίνητο.

Θα έπαιρνα και τον υπολογιστή ποδηλάτου του LIDL αλλά τον προλάβανε άλλοι και τα ποδηλατ-άδικα της γειτονιάς πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. (ευτυχώς πρόλαβα την τρόμπα)

ipo
28-03-11, 21:10
Το να κάνεις ποδήλατο με μία DSLR στο λαιμό είναι στα όρια του μαζοχισμού. :p Παίρνεις τη φωτογραφική μηχανή για να την ευχαριστηθείς, όχι για να την κουβαλάς.

Κι εγώ έχω κουβαλήσει σε ορειβασία SLR με επιπλέον φακούς, αλλά είδα ότι δεν αξίζει. Μία compact βγάζει μία χαρά φωτογραφίες και ζυγίζει το 1/4.

Νikosanagn
28-03-11, 21:15
Μια για να την ευχαρηστηθώ την πήρα γιατί αμα κάθεται στο ντουλάπι δεν την φχαριστιέμαι.


Μία compact βγάζει μία χαρά φωτογραφίες και ζυγίζει το 1/4. :stunned::blink:

ipo
28-03-11, 21:16
Θα έπαιρνα και τον υπολογιστή ποδηλάτου του LIDL αλλά τον προλάβανε άλλοι και τα ποδηλατ-άδικα της γειτονιάς πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. (ευτυχώς πρόλαβα την τρόμπα)
Έχω αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280410711323) και είμαι ικανοποιημένος. 2,4€ με τα μεταφορικά κοστίζει και σου έρχεται σε 2-3 εβδομάδες. Έχει οδόμετρο, μετρητή απόστασης ανά βόλτα, ταχύμετρο, χρονόμετρο, δείχνει μέγιστη ταχύτητα, μέση ταχύτητα, ώρα.

qwertyuiop
28-03-11, 21:20
Δε μου το βγάνει... :(

Νikosanagn
28-03-11, 21:22
Εμένα το βγάζει, δεν σου γεμίζει το μάτι η αλήθεια είναι, αλλα απο τιμή...

ipo
28-03-11, 21:24
Δες κι αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/Bike-Bicycle-LCD-Cycle-Computer-Odometer-Speedometer-/390218458128?pt=UK_Sporting_Goods_Activity_Monitoring_MJ&hash=item5adad52410) από άλλον πωλητή, στην ίδια τιμή.



Εμένα το βγάζει, δεν σου γεμίζει το μάτι η αλήθεια είναι, αλλα απο τιμή...
Το έχω από πέρσι και με έχει βολέψει πολύ. Δε σκίζει από ποιότητα, αλλά κάνει τη δουλειά του.

Πριν από 10 χρόνια είχα πάρει ένα κινέζικο οδόμετρο από ποδηλατάδικο στην Αθήνα, σε τιμή (αν κάνουμε αναγωγή σε €) κοντά στα 15€. Ένα χρόνο είχε κρατήσει εκείνο.

Νikosanagn
28-03-11, 21:29
Καταραμένη ακρίβεια.

qwertyuiop
28-03-11, 23:07
Εντάξει το δεύτερο βγήκε. Περιλαμβάνει μαγνήτη και πομπό;

edit: Άκυρο , το είδα. Ωραίο φαίνεται.

Mouse Potato
28-03-11, 23:10
Μια χαρά είναι τα οδόμετρα αυτά (έχω ένα). Χονδρικά σου δίνει τα στοιχεία που θες.

Όσοι θέλουν ακρίβεια δίνουν πολλαπλάσια €€ και παίρνουν κάτι επώνυμο. :)

Νikosanagn
28-03-11, 23:11
Μια χαρά είναι τα οδόμετρα αυτά (έχω ένα). Χονδρικά σου δίνει τα στοιχεία που θες.

Όσοι θέλουν ακρίβεια δίνουν πολλαπλάσια €€ και παίρνουν κάτι επώνυμο. :)

:what:


:redface:

@ ADSLgr.com All rights reserved.