PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Mouse Potato
28-03-11, 23:13
Καλά ντε, οι υπολογιστές ταξιδίου! :lol:

vamvakoolas
28-03-11, 23:37
Τι θα γίνει βρε παιδιά, θα κάνει κανένας άλλος ποδήλατο ή θα πρέπει να βγάζω εγώ το φόρουμ ασπροπρόσωπο; :p



εγω ειμαι συνεχεια εξω αλλα εχω γραψει δε ξαναοργανωνω κατι.:evil:

παντως καλες βολτες!

εγω προσωπικα ταχυμετρο/θερμομετρο και λοιπα μπλιτζιλικια δε χρησιμοποιω. Μονο στροφομετρο λογω αθλητισμου (αν δεν ηταν και αυτο δε θα ειχα τιποτα) μιας και μετα μπαινω σε κανενα bikely και βλεπω τι εχω κανει τοσο χιλιομετρικα οσο και υψομετρικα

εχω χαρισει 2 ταχυμετρα μεχρι τωρα σε διαφορα φορουμ;)

Νikosanagn
28-03-11, 23:38
Κι εγώ ένα :p

vamvakoolas
28-03-11, 23:43
Κι εγώ ένα :p

ευχαριστω!:worthy: (αν και ακομα να το εγκαταστησω:hammered:

αν θελει κανεις κανενα πηρουνι ΜΤΒ σε μετρια κατασταση ας κανουμε αλλο ενα ψυχικο...

ipo
28-03-11, 23:46
εγω ειμαι συνεχεια εξω αλλα εχω γραψει δε ξαναοργανωνω κατι.:evil:
Δε σου λέω να πάμε βόλτα, διότι μάλλον δε θα μπορώ να πιάσω το ρυθμό σου. Θα βαρεθείς. :p

Νikosanagn
28-03-11, 23:46
Tίποτα ρε σιγά...

jdtech
30-03-11, 12:42
Γεια χαρά σε όλους. Εχω αυτό (http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2158)το ποδήλατο το οποίο αγόρασα πρόσφατα για βόλτες σε εύκολο χώμα. Το κακό είναι ότι μου άρεσε και πλεόν το σκαρφαλώνω στο βουνό και του πίνω το αίμα. Στις τελευταίες μου βόλτες παρατήρησα ότι η ανάρτηση (που σίγουρα δεν είναι για τη χρήση που της κάνω) τερματίζει αρκετές φορές. Σκέφτομαι να αλλάξω το μπροστινό πηρούνι και να πάω σε κάτι ποιο καλό και πιο βουνίσιο. Επειδή είμαι κανούριος στο άθλημα έχετε καμιά ιδέα για το προς τα που να κινηθώ και τι να κοιτάξω.

ipo
30-03-11, 21:51
Άλλα 23km σήμερα, Κηφισιά-Νέα Ερυθραία-Εκάλη-Άνοιξη-Κεφαλάρι.

Βρήκα στον ποδηλατόδρομο της Νέας Ερυθραίας δύο ποδηλάτες και συνεχίσαμε παρέα. Κάναμε λίγο off road στην Άνοιξη, μέσα σε 300 μέτρα λάσπης, το ποδήλατο και τα ρούχα γέμισαν λάσπη. Κάποια στιγμή κόλλησε το ποδήλατο, βούλιαξε η πίσω ρόδα 20cm, και αναγκάστηκα να πατήσω στη λάσπη. Μέσα στη λάσπη και τα παπούτσια. Έπλυνα το ποδήλατο και τα παπούτσια, αλλά ακόμα πλένω ρούχα... :p Πλάκα έχει η λάσπη, αλλά πιο πολλή ώρα πλένεις, παρά κάνεις ποδήλατο.

Dark_Rex
30-03-11, 22:00
Άλλα 23km σήμερα, Κηφισιά-Νέα Ερυθραία-Εκάλη-Άνοιξη-Κεφαλάρι.

Βρήκα στον ποδηλατόδρομο της Νέας Ερυθραίας δύο ποδηλάτες και συνεχίσαμε παρέα. Κάναμε λίγο off road στην Άνοιξη, μέσα σε 300 μέτρα λάσπης, το ποδήλατο και τα ρούχα γέμισαν λάσπη. Κάποια στιγμή κόλλησε το ποδήλατο, βούλιαξε η πίσω ρόδα 20cm, και αναγκάστηκα να πατήσω στη λάσπη. Μέσα στη λάσπη και τα παπούτσια. Έπλυνα το ποδήλατο και τα παπούτσια, αλλά ακόμα πλένω ρούχα... :p Πλάκα έχει η λάσπη, αλλά πιο πολλή ώρα πλένεις, παρά κάνεις ποδήλατο.

Ipo σε διαβάζω,σε παρακολουθώ, σε ζηλεύω ,κάποια στιγμή μπορεί και να το πάρω απόφαση να (ξαν)ασχοληθώ.:p
Είμαι κατι στενά πάνω απο τη Ρόδων ,οτι χειρότερο απο άποψη μορφολογίας εδάφους + κόπροι γειτονιάς = mission impossible.:rofl:

Νikosanagn
30-03-11, 22:03
Οι περιγραφές του Ipo είναι όλα τα λεφτά :lol:

ipo
30-03-11, 22:44
Ipo σε διαβάζω,σε παρακολουθώ, σε ζηλεύω ,κάποια στιγμή μπορεί και να το πάρω απόφαση να (ξαν)ασχοληθώ.:p
Είμαι κατι στενά πάνω απο τη Ρόδων ,οτι χειρότερο απο άποψη μορφολογίας εδάφους + κόπροι γειτονιάς = mission impossible.:rofl:
Πάρε το απόφαση, είναι εύκολο και ο καιρός είναι ιδανικός αυτή την εποχή. :) Από 10km τη φορά ξεκίνησα και τώρα τα 20km τα κάνω για πλάκα.

Την έχω οργώσει τη Ρόδων, την έβαλα και στο review. :)

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=85643&d=1301268140

Φανερός Πράκτωρ
30-03-11, 23:03
σε κωλοπεριοχές μένετε.... :p
μέσα στην καταπίεση!

vamvakoolas
31-03-11, 11:19
@jdtech: οτιδηποτε αναρτηση που δεν ειναι ελατηριου (δηλ αεριου/λαδιου) εχει τρελη διαφορα με τις συμβατικες. Μαρκες fox, rockshox, marcozzi

@ipo: καταρχην σταματα να κλαιγεσαι:p και κατα δευτερον εκτος απο τα ρουχα πλενουμε και το ποδηλατο ειδικα οταν η λασπη ειναι ακομα υγρη (για να φυγει γρηγορα). Αν ξεραθει η λασπη γινεται πετρα και καταστρεφει αλυσιδες/φρενα/ντεραγιε. trust me εσπασα 2 αλυσιδες επειδη βαριομουν να πλυνω ΜΤΒ και πετρωσε η λασπη στην επομενη βολτα!

ipo
31-03-11, 15:49
Μου το είχες ξαναπεί αυτό για τη λάσπη, οπότε το τήρησα ευλαβικά χτες. Το ποδήλατο είναι πεντακάθαρο τώρα. :)

Mouse Potato
31-03-11, 15:54
Από τότε που έχω πάρει το ποδήλατο (πάνε περίπου 2 χρόνια - έχει κανένα 1300άρι km) δεν έχω κάνει κανένα service (εκτός μιας φοράς που το είχα πάει στο ποδηλατάδικο να μου ρυθμίσει ταχύτητες/φρένα). Παρατηρώ πως πλέον οι μανέτες των φρένων βυθίζονται αρκετά και κάθε φορά που τις πατάω νιώθω να τρίβεται το συρματόσχοινο πάνω στο προστατευτικό. Μάλλον ήρθε η ώρα για service.

Ερωτώ: Ως απόλυτα αρχάριος μπορώ να κάνω κάποια διαδικασία σχετικά εύκολα και μόνος μου; Πχ. την αλλαγή στα τακάκια των δισκόφρενων ή την αλλαγή των συρματόσχοινων; Έχω δρομολογήσει το καθάρισμα/λάδωμα της αλυσίδας και σκέφτομαι μήπως μπορώ να αποφύγω κάποια έξοδα και να αξιοποιήσω δημιουργικά την ώρα μου.... :p

ipo
31-03-11, 16:06
Για δισκόφρενα δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να τα ρυθμίσεις. Πάντως αλλάζω-ρυθμίζω μόνος μου τα v-brakes του ποδηλάτου μου.


Χτες που έπλενα σχολαστικά το ποδήλατο, διαπίστωσα ότι έχει σπάσει η βάση (αυτή στον άξονα) μίας ακτίνας του μπροστινού τροχού. Δε φαινόταν, διότι είναι στριμωγμένη με τις άλλες ακτίνες και δε μετακινείται από τη θέση της αν δεν την σπρώξεις με το χέρι. Φαντάζομαι θα είναι εύκολη δουλειά αυτή για έναν ποδηλατά, ε;

Νikosanagn
31-03-11, 16:09
Μηχανικά δισκόφρενα.... τσκ τσκ τσκ :p

qwertyuiop
31-03-11, 16:17
ipo, ποια Ρόδων όργωσες, της Εκάλης ή της Ν. Κηφισιάς;

Εγώ τη δεύτερη έχω οργώσει. :p

ipo
31-03-11, 16:45
Συμπτωματικά, χτες περάσαμε και από τη Ρόδων της Νέας Κηφισιάς, αλλά γενικά δεν περνάω από εκεί.

Αυτή που παίρνω τακτικά τις τελευταίες εβδομάδες είναι η Ρόδων της Εκάλης, που είναι προέκταση της Γεωργίου Παπανδρέου της Νέας Ερυθραίας, η οποία με τη σειρά της είναι προέκταση (:p) της οδού Στροφυλιού της Κηφισιάς. Σε αυτές τις τρεις διαδοχικές οδούς εκτείνεται ο ποδηλατόδρομος.

Είναι πολύ όμορφη διαδρομή, γεμάτη πεύκα, με φαρδύ δρόμο και αραιή δόμηση. Ο λόγος που σώθηκε από την άναρχη οικιστική ανάπτυξη της ευρύτερης περιοχής της πρωτεύουσας, είναι το γεγονός ότι από εκεί περνούσαν οι γραμμές του τραίνου που πήγαινε στα λατομεία του Διονύσου. Γι' αυτό βλέπεις να ακολουθεί ανοικτές καμπύλες και να έχει ομαλή μηκοτομή. Ακόμα και στη Νέα Ερυθραία που έχει μεγάλο συντελεστή δόμησης, αυτή η οδός είναι κόσμημα.

qwertyuiop
31-03-11, 17:29
Όλα αυτά που αναφέρεις θα τα είχα δει αν δεν υπήρχαν κάποιοι παράγοντες στην περιοχή μου (Ν. Κηφισιά) που με παρεμποδίζουν, και σε αυτούς συμπεριλαμβάνεται η ολοκληρωτική έλλειψη φάρδους των πεζοδρομίων όπως και η απουσία ποδηλατόδρομων. Δεν ξέρω αν έχεις αποπειραθεί να περάσεις κάποια από τις 2 γέφυρες από εδώ προς Αδάμες. Αν έχεις περάσει, θα καταλάβεις στο έπακρο τι εννοώ. Από όλους τους δρόμους εδώ μόνο η Ελαιών είναι φιλική προς τον ποδηλάτη και για να καταφέρεις να κάνεις ποδήλατο σε δρόμο χωρίς να φοβάσαι τα αμάξια που βολοδέρνουν παντού , πρέπει ή να πας σε ερημική σχετικά περιοχή (χαμηλά στις αδάμες και στο ρέμα εκεί) ή σε αραιοκατοικημένη (παίρνοντας τη Λύρα προς Μεταμόρφωση και στρίβοντας δεξιά). Αλλιώς μοναδική διέξοδος είναι η επαγρύπνηση και η φοβισμένη οδήγηση με συχνές διακοπές για "πατήματα". (πεζοδρόμια που δε χωρούν και πεζό και εσένα, αυτοκίνητα , δέντρα , μπάζα , σκουπίδια)

Εξαιτίας αυτών το ανώτερο από τα σημεία που προανέφερες και έχω καταφέρει να προσεγγίσω με ποδήλατο είναι ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι της Τατοΐου με ό,τι συνεπάγεται αυτό, στην Ερυθραία κυρίως.

kostantis
31-03-11, 17:40
Τυχερός μέσα στην ατυχία μου πραγματικά!:biggrin:
Μόλις γύρισα από Redzeppelin.

H ατυχία ήτανε ότι το μοναδικό FS της cube το οποίο ήτανε σε προσφορά από τα 1500+ στα 1000€ εξαφανίστηκε.

To τυχερό της υπόθεσης ήτανε ότι σε 10-15 ημέρες θα φέρει 22αρη cube acid το οποίο ήθελα να το δοκιμάσω και δεν μπορούσα.Το έκανε παραγγελία κάποιος άλλος οπότε μας έκατσε καλά.
Παρεπιπτόντως αυτός που το έκανε παραγγελία ήτανε 1,90 από ότι μου είπε οπότε είμαι στανταράκι για 22αρη.

Αναμένουμε άλλες 10-15 ημέρες λοιπόν..:cry:

ipo
31-03-11, 18:13
Όλα αυτά που αναφέρεις θα τα είχα δει αν δεν υπήρχαν κάποιοι παράγοντες στην περιοχή μου (Ν. Κηφισιά) που με παρεμποδίζουν, και σε αυτούς συμπεριλαμβάνεται η ολοκληρωτική έλλειψη φάρδους των πεζοδρομίων όπως και η απουσία ποδηλατόδρομων. Δεν ξέρω αν έχεις αποπειραθεί να περάσεις κάποια από τις 2 γέφυρες από εδώ προς Αδάμες. Αν έχεις περάσει, θα καταλάβεις στο έπακρο τι εννοώ. Από όλους τους δρόμους εδώ μόνο η Ελαιών είναι φιλική προς τον ποδηλάτη και για να καταφέρεις να κάνεις ποδήλατο σε δρόμο χωρίς να φοβάσαι τα αμάξια που βολοδέρνουν παντού , πρέπει ή να πας σε ερημική σχετικά περιοχή (χαμηλά στις αδάμες και στο ρέμα εκεί) ή σε αραιοκατοικημένη (παίρνοντας τη Λύρα προς Μεταμόρφωση και στρίβοντας δεξιά). Αλλιώς μοναδική διέξοδος είναι η επαγρύπνηση και η φοβισμένη οδήγηση με συχνές διακοπές για "πατήματα". (πεζοδρόμια που δε χωρούν και πεζό και εσένα, αυτοκίνητα , δέντρα , μπάζα , σκουπίδια)

Εξαιτίας αυτών το ανώτερο από τα σημεία που προανέφερες και έχω καταφέρει να προσεγγίσω με ποδήλατο είναι ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι της Τατοΐου με ό,τι συνεπάγεται αυτό, στην Ερυθραία κυρίως.
Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε μάθει να κάνουμε κάποιες υποχωρήσεις στο θέμα των πεζοδρομίων και των ποδηλατοδρόμων. Οπότε, κατ' αρχήν είναι σωστά όσα λες.

Αν όμως δούμε τα πράγματα όπως είναι στην Αθήνα και τα προάστια, πιστεύω ότι η περιοχή που βρίσκεσαι προσφέρεται για ποδηλασία. Η κυκλοφορία των αυτοκινήτων στους απλούς δρόμους (όχι στις λεωφόρους, ούτε στην Τατοΐου που ανέφερες) είναι χαμηλή και σχετικά ασφαλής για ποδηλάτη. Πάντοτε βέβαια θα υπάρχουν οι ασυνείδητοι οδηγοί που θα αδιαφορήσουν για την ασφάλεια του ποδηλάτη και αποτελούν δυνητικό κίνδυνο.

Οι Αδάμες που ανέφερες είναι καλό μέρος για ποδήλατο (αν εξαιρέσεις τα αδέσποτα σκυλιά), σχεδόν μηδενική κίνηση αυτοκινήτων, ωραίο περιβάλλον. Το ίδιο και όλη σχεδόν η Νέα Κηφισιά. Το μειονέκτημα της περιοχής για την ποδηλασία (σε σχέση π.χ. με τα νότια προάστια) είναι οι κλίσεις του εδάφους που σε κουράζουν πιο γρήγορα σε σχέση με το επίπεδο ανάγλυφο. Με μερικές εβδομάδες προπόνηση, αυτό το πρόβλημα εξαλείφεται, αφού βελτιώνεται η φυσική σου κατάσταση και δεν κουράζεσαι τόσο εύκολα στις ανηφόρες, ενώ μαθαίνεις τις αντοχές σου και το ρυθμό με τον οποίο βγάζεις τα περισσότερα χιλιόμετρα ευχάριστα.

Ειδικά όσο ανεβαίνεις βόρεια (Εκάλη, Άνοιξη, Δροσιά, Σταμάτα) κι εφόσον ακολουθείς τους παράλληλους στη λεωφόρο δρόμους, δε θα συναντήσεις πρόβλημα με αυτοκίνητα, ενώ θα είσαι διαρκώς μέσα στα δέντρα. Χρόνο να έχεις και υπάρχουν φοβερές περιοχές για ποδηλασία ξεκινώντας με το ποδήλατο από το σπίτι σου (εννοώ να μη χρειαστεί να το φορτώσεις στο αμάξι για να πας στα βασιλικά κτήματα ή αλλού).

qwertyuiop
31-03-11, 18:36
Δεν είπα ότι η περιοχή είναι κακή, απλά εκ των πραγμάτων τα πράματα είναι δυσκολότερα όλες τις μέρες της εβδομάδας πλην δευτέρας, τετάρτης και κυριακής. Δε με ενοχλεί τόσο το οτι υπάρχουν αυτοκίνητα όσο το ότι ξέρω ότι αυτοί που οδηγούν με έχουν γραμμένο στα @@ τους. Έχει τύχει να περάσω μπροστά από αυτοκίνητο και ο οδηγός θεωρώντας πως προλαβαίνω να περάσω δεν επιβράδυνε καθόλου με αποτέλεσμα να με χτυπήσει ελαφρώς στο πίσω μέρος του ελαστικού μου και να με κάνει να χάσω την ισορροπία μου.
Δόξα τω θεώ ήταν ευσυνείδητος και όταν κατέβηκε να ζητήσει συγγνώμη μου τα είπε αυτά και μου έδωσε και το τηλέφωνό του για την περίπτωση που έχει ζημιά το ποδήλατο. :p

Το ανάγλυφο της περιοχής είναι όντως κουραστικό , αλλά μετά από 1-2 μήνες ποδηλασίας (αρχής γενομένης από την αλλαγή της ώρας) δεν αποτελεί πλέον πρόβλημα.

Στο κέντρο της Αθήνας γι' αυτό και δεν έχω πετύχει ποδηλάτη (αμπελόκηπους). Πραγματικά δεν υπάρχει χώρος για πεζό.

Τι μου θύμισες με τα αδέσποτα, είχα βγει ένα φεγγάρι βόλτα με μια κοπέλα και πήγα να της κάνω τον σπουδαίο ότι ξέρω ένα φοβερό μέρος (ρέμα) και η κακομοίρα εκτός του ότι ψόφησε από τη διαδρομή, πετύχαμε κι έναν κόπρο με άγριες διαθέσεις και αναγκάστηκα να κάνω αντιπερισπασμούς και κόλπα για να φύγουμε ταυτόχρονα χωρίς να κυνηγήσει κανέναν. Τελικά δεν ασχολήθηκε καν, αναλώθηκε στο να γαβγίζει και έγινα και ρεντίκολο στην άλλη που ευτυχώς ήταν ευγενική, κρυφογέλαγε και απέφευγε να ξαναφέρει την κουβέντα στο περιστατικό. :rolleyes:

Θα ήθελα να πάω Εκάλη κλπ για ποδήλατο και ψήνομαι όλο και περισσότερο, το πάσχα που θα έχω άπλετο (και) ποδηλατικό χρόνο θα αποπειραθώ σίγουρα να κάνω κάτι τέτοιο, αν όχι νωρίτερα.

ipo
31-03-11, 18:43
Από τότε που έχω πάρει το ποδήλατο (πάνε περίπου 2 χρόνια - έχει κανένα 1300άρι km) ...
1300km σε δύο χρόνια. :oneup: Να κι ένας που αξιοποιεί το ποδήλατο.

Οι περισσότεροι γνωστοί μου δεν έκαναν ούτε 500 χιλιόμετρα τα τελευταία 2-3 χρόνια που πήραν ποδήλατο. Σκονίζεται σε κάποια αποθήκη.

Μη βγει τώρα ο Βαμβακούλας να μας πει ότι κάνει 1300 km το μήνα. :p Οι φανατικοί ποδηλάτες (αθλητές και μη) έχουν τα 1.000 km στάνταρ ανά μήνα, αλλά δε θα κάνουμε σύγκριση με τους ερασιτέχνες-περιστασιακούς ποδηλάτες. Αν μπορώ να κάνω συστηματικά 100-200km το μήνα, προσωπικά θα είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Mouse Potato
31-03-11, 18:48
Ipe ~50km/μήνα δεν είναι και πάρα πολλά. Εδώ σε μία βόλτα σου πατάς 25άρες :D

Σκέψου το 2 φορές τον μήνα. Normal χρήση. Τώρα που καλοκαιριάζει θα γράψει km το κοντέρ! :cool:

ΥΓ: Επειδή μ' αρέσει ο χειμώνας, σήμερα λέω να βγω μια random τσάρκα προς το κέντρο ή όπου αλλού προκύψει... Mouse Potato θέλοντος, και καιρού επιτρέποντος πάντα! :D

ipo
31-03-11, 18:53
Ipe ~50km/μήνα δεν είναι και πάρα πολλά. Εδώ σε μία βόλτα σου πατάς 25άρες :D

Σκέψου το 2 φορές τον μήνα. Normal χρήση. Τώρα που καλοκαιριάζει θα γράψει km το κοντέρ! :cool:
Το ζήτημα είναι πόσα κάνεις σε βάθος χρόνου, όχι πόσα κάνεις μόλις αγοράσεις το ποδήλατο και ενθουσιαστείς ή μόλις σου έρθει το κέφι. Εσύ το πήρες και κάνεις συστηματικά, έστω και 50km/μήνα κατά μέσο ώρα. Τώρα π.χ. κάνω κάμποσα χιλιόμετρα, αλλά το καλοκαίρι μάλλον θα χάσω επαφή, διότι δε μου αρέσει η πολλή ζέστη.

Πρακτικά, μετά από 10 χρόνια, ξεκίνησα να κάνω ποδήλατο το Σεπτέμβριο που πέρασε. Πιο πριν το έβγαζα μόνο 2 φορές το χρόνο για 10 km τη φορά. Πάντοτε μου άρεσε, αλλά χωρίς παρέα βαριέσαι αργά ή γρήγορα. Με το που έπιασαν οι φίλοι μου τα 18 χρόνια και πήραν δίπλωμα οδήγησης δεν ήθελαν να ακούσουν το ποδήλατο, λες και το μισούσαν, οπότε δεν έβρισκα παρέα και βαριόμουν να βγω μόνος συχνά.

Το καλό είναι ότι με τα ποδηλατικά φόρουμ παρέσυρε ο ένας τον άλλον και αναπτύχθηκε ποδηλατική κουλτούρα τα τελευταία χρόνια, σε σημείο το ποδήλατο να φτάσει στα όρια της μόδας και να κάνουν αρκετοί μεγάλοι άνθρωποι, όχι μόνο αθλητές και παιδιά.

qwertyuiop
31-03-11, 18:53
Ipo, επειδή βρέθηκα με κάποια λεφτουδάκια στο paypal μου, θέλω να σε ρωτήσω αν το κοντέρ που προανέφερες ότι πήρες από ebay έχει πρόβλημα όντας ενσύρματο. Αυτό που είχα ως πέρσι ήταν ασύρματο. Ποια είναι η εμπειρία σου σχετικά με το θέμα αυτό;

ipo
31-03-11, 19:08
Ipo, επειδή βρέθηκα με κάποια λεφτουδάκια στο paypal μου, θέλω να σε ρωτήσω αν το κοντέρ που προανέφερες ότι πήρες από ebay έχει πρόβλημα όντας ενσύρματο. Αυτό που είχα ως πέρσι ήταν ασύρματο. Ποια είναι η εμπειρία σου σχετικά με το θέμα αυτό;
Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος από την αγορά. Το κοντέρ είναι αρκετά αξιόπιστο (τσεκαρισμένες οι αποστάσεις που δίνει με το οδόμετρο του αυτοκινήτου).

Λίγο στις μεγάλες ταχύτητες τα χάνει καμία φορά. Π.χ. σε καμία μεγάλη κατηφόρα που κάποιες φορές πιάνω 50-60km/h για λίγα μέτρα (αν πεταχτεί σκύλος θα με κλαίτε :p), δείχνει 25km/h ή 80km/h. Αυτό όμως δε συμβαίνει πάντοτε, ενώ μέχρι τα 40km/h είναι ακριβές.

Η τοποθέτησή του με το καλώδιο είναι εύκολη και γενικότερα δε δείχνει να έχει προβλήματα ποιότητας. Για αντοχή στο χρόνο δεν μπορώ να εγγυηθώ, αφού δεν το έχω ούτε 6 μήνες.

Πάντως ο λόγος απόδοση/τιμή τείνει στο άπειρο, αφού τα 2,4€ είναι λίγα χρήματα. Σε εμένα έφτασε σε δύο εβδομάδες, αλλά στο νήμα του e-bay κάποιοι αναφέρουν 7 εβδομάδες αναμονή για αντικείμενα από Κίνα. Αν δεν έχεις φώτα και κυκλοφορείς σούρουπο ή βράδυ, καλό είναι να πάρεις και τέτοια. Με 2€ (με τα μεταφορικά) παίρνεις μπροστινό και πίσω φως LED.

Νikosanagn
31-03-11, 19:10
Εγώ χωρίς να θέλω να το παίξω κανας φοβερός ποδηλάτης απλά τυχαίνει να χρησιμοποιώ το ποδήλατο συχνά έχω κάνει απο πέρυσι (βγάζοντας όλο το καλοκαίρι) τον Μαιο 1500+ χιλιόμετρα... Τώρα που πήρα το καινούργιο και επειδή απο την νέα χρονια θα έχω περισσότερο χρόνο θα προσπαθήσω να κάνω περισσότερα. :)

qwertyuiop
31-03-11, 20:39
ΙPO σε χιλιοευχαριστώ για το παραπάνω σου ποστ. Θα αγοράσω αυτό
http://www.dealextreme.com/p/electronic-bicycle-speedometer-2682 που μπορεί μεν να είναι πιο ακριβό, περιέχει ωστόσο μεταφορικά και έχει πολύ καλές κριτικές.

ipo
31-03-11, 21:15
ΙPO σε χιλιοευχαριστώ για το παραπάνω σου ποστ. Θα αγοράσω αυτό
http://www.dealextreme.com/p/electronic-bicycle-speedometer-2682 που μπορεί μεν να είναι πιο ακριβό, περιέχει ωστόσο μεταφορικά και έχει πολύ καλές κριτικές.
Αυτό έχω. Το ίδιο είναι με εκείνο που σου έδειξα στο ebay, απλώς οι φωτογραφίες παραμορφώνουν την αναλογία μήκους-πλάτους. Δε βρίσκω λόγο να πληρώσεις 50% περισσότερα χρήματα για να το πάρεις από το dealextreme.

cuprakatos
31-03-11, 21:28
Εγώ χωρίς να θέλω να το παίξω κανας φοβερός ποδηλάτης απλά τυχαίνει να χρησιμοποιώ το ποδήλατο συχνά έχω κάνει απο πέρυσι (βγάζοντας όλο το καλοκαίρι) τον Μαιο 1500+ χιλιόμετρα... Τώρα που πήρα το καινούργιο και επειδή απο την νέα χρονια θα έχω περισσότερο χρόνο θα προσπαθήσω να κάνω περισσότερα. :)

Για να μην ψάχνω πιο πίσω , αγωνιστικό ή mountain φίλε nikosanagn ;

........Auto merged post: cuprakatos πρόσθεσε 3 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


1300km σε δύο χρόνια. :oneup: Να κι ένας που αξιοποιεί το ποδήλατο.

Οι περισσότεροι γνωστοί μου δεν έκαναν ούτε 500 χιλιόμετρα τα τελευταία 2-3 χρόνια που πήραν ποδήλατο. Σκονίζεται σε κάποια αποθήκη.

Μη βγει τώρα ο Βαμβακούλας να μας πει ότι κάνει 1300 km το μήνα. :p Οι φανατικοί ποδηλάτες (αθλητές και μη) έχουν τα 1.000 km στάνταρ ανά μήνα, αλλά δε θα κάνουμε σύγκριση με τους ερασιτέχνες-περιστασιακούς ποδηλάτες. Αν μπορώ να κάνω συστηματικά 100-200km το μήνα, προσωπικά θα είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Πριν απο 20!! χρόνια τα έκανα σε 13 μέρες επι δυόμιση χρόνια , εκτός τους χειμώνες που κάναμε τη χειμερινή , τρέξιμο - κολύμβηση κλπ (Π.Ο.Β.Ε.) Τώρα αν ανέβω . . . θα ξανακατέβω :lol: άστα να πάνε

qwertyuiop
31-03-11, 21:47
Αυτό έχω. Το ίδιο είναι με εκείνο που σου έδειξα στο ebay, απλώς οι φωτογραφίες παραμορφώνουν την αναλογία μήκους-πλάτους. Δε βρίσκω λόγο να πληρώσεις 50% περισσότερα χρήματα για να το πάρεις από το dealextreme.

Ε καλά, θα φτιάξω τοστ για το σχολείο αύριο αντί να πάρω τυρόπιτα να αναπληρώσω την απώλεια. :p

ipo
31-03-11, 21:51
Ε καλά, θα φτιάξω τοστ για το σχολείο αύριο αντί να πάρω τυρόπιτα να αναπληρώσω την απώλεια. :p
Και στις δύο περιπτώσεις μερικά κλικ στον υπολογιστή σου κάνεις, δε μας είπες γιατί προτιμάς το dealextreme. Δεν είναι τα 1,3€, αλλά το γεγονός ότι ο ένας Κινέζος (του dealextreme) εκμεταλλεύεται το γεγονός της φήμης του και σου πουλάει το προϊόν 55% ακριβότερα. Αυτό και μόνο, θα έπρεπε να κάνει έναν ευσυνείδητο καταναλωτή να απορρίψει την πρότασή του.

senkradvii
31-03-11, 21:51
Ε καλά, θα φτιάξω τοστ για το σχολείο αύριο αντί να πάρω τυρόπιτα να αναπληρώσω την απώλεια. :p

Μπορεί σε τέτοια ποσά να μην αξίζει όπως λες όμως γενικά θα ήταν καλό να το εφαρμόζεις σε όλες τις αγορές σου.. ;)

ipo
31-03-11, 21:56
Πριν απο 20!! χρόνια τα έκανα σε 13 μέρες επι δυόμιση χρόνια , εκτός τους χειμώνες που κάναμε τη χειμερινή , τρέξιμο - κολύμβηση κλπ (Π.Ο.Β.Ε.) Τώρα αν ανέβω . . . θα ξανακατέβω :lol: άστα να πάνε
Να 'τος και ο τριαθλητής! :) Εσύ είχες γράψει περισσότερα χιλιόμετρα και από τους ...ταξιτζήδες. :p

Πάντως ποτέ δεν είναι αργά να ξαναξεκινήσεις, χωρίς βέβαια να θέσεις τους στόχους που πετύχαινες στα 18 σου, ούτε να ανυπομονείς να φτάσεις στο ίδιο επίπεδο. Την πρώτη φορά θα "ξανακατέβεις", όπως λες, τη δεύτερη θα ξανακατέβεις μετά από 5 km, κοκ.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπορεί σε τέτοια ποσά να μην αξίζει όπως λες όμως γενικά θα ήταν καλό να το εφαρμόζεις σε όλες τις αγορές σου.. ;)
Αν και έχουμε βγει offtopic, τι εννοείς δεν "αξίζει"; Δεν αξίζει να αλλάξεις ιστοσελίδα; Ή να πατήσεις ένα link (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280410711323);

Αν ψάξετε στο ebay, θα βρείτε το συγκεκριμένο οδόμετρο από 2,4€ (http://cgi.ebay.co.uk/Bike-Bicycle-LCD-Cycle-Computer-Odometer-Speedometer-/390218458128?pt=UK_Sporting_Goods_Activity_Monitoring_MJ&hash=item5adad52410) έως 12€ (http://cgi.ebay.co.uk/Bicycle-LCD-Cycle-Computer-Odometer-Speedometer-/220756419284?pt=UK_Sporting_Goods_Activity_Monitoring_MJ&hash=item33661ba2d4). Η πλάκα είναι ότι πουλάνε σε όλες τις τιμές, διότι είναι τόσο χαμηλές που ο κόσμος βαριέται να κάνει ένα κλικ παραπάνω για να το βρει σε χαμηλότερη τιμή, ενώ μερικοί θα το πληρώνουν παραπάνω επειδή το μεγαλύτερο κόστος ίσως τους εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη. Πάω στοίχημα ότι ο τύπος με τα 12€ θα γελάει με όσους δίνουν 5-πλάσια χρήματα.

Αυτό που ίσως αξίζει σε κάποιες περιπτώσεις είναι να το πάρεις από μεσάζοντα στη Βρετανία (http://cgi.ebay.co.uk/LCD-MULTIFUNCTION-BICYCLE-ODOMETER-SPEEDOMETER-/200584634938?pt=UK_Sporting_Goods_Activity_Monitoring_MJ&hash=item2eb3c6a23a), ώστε να σου έρθει σε μία εβδομάδα, αν βιάζεσαι να το πάρεις. Τότε ίσως αξίζει να δώσεις και 7€ παραπάνω.

senkradvii
31-03-11, 22:03
Αν και έχουμε βγει offtopic, τι εννοείς δεν "αξίζει"; Δεν αξίζει να αλλάξεις ιστοσελίδα; Ή να πατήσεις ένα link;

Εννοώ πως επειδή η διαφορά είναι αμελητέα και πως στην τελική χρηματικά δεν έχει και πολύ σημασία από που θα το πάρει με την λογική της τυρόπιτας. Δεν θα χάσει και πολλά.. Δηλαδή μπορεί να του φαίνεται πως δεν αξίζει αλλά δεν είναι σωστός τρόπος σκέψης αυτός. Όμως γιατί εξηγούμε τώρα εγώ? Μαζί σου είμαι.. Άλλωστε τον παρότρυνα να το σκέφτεται για όλες τις αγορές που κάνει ακόμα και τις πιο μικρές! :confused:

ipo
31-03-11, 22:15
ΟΚ, παρεξήγησα, συμφωνούμε. :)

pelasgian
31-03-11, 22:20
Είναι φορές που σκέφτομαι να φορέσω slick λάστιχα στο ποδήλατό μου, διότι κάνω το 95% των χιλιομέτρων σε άσφαλτο ή ποδηλατόδρομο (τουβλάκι). Τώρα έχει πολύ χοντρά τρακτερωτά (το περιθώριο στο πίσω πιρούνι είναι λιγότερο από 5 χιλιοστά σε κάθε πλευρά). Σκέφτομαι όμως ότι μετά θα τα βρίσκω πολύ σκούρα στο χώμα, έστω και τα λίγα χιλιόμετρα που κάνω σε αυτό.

Περισσότερο με προβληματίζει το γεγονός ότι ίσως σκάει πιο συχνά η σαμπρέλα από αιχμηρές προεξοχές και αγκάθια, που τώρα δε φτάνουν σε αυτή χάρη στα μεγάλα "τακάκια" του πέλματος. Απ' όταν έβαλα αυτά τα λάστιχα, 1-2 φορές μόνο είχα σκασμένη σαμπρέλα, ενώ με τα παλαιότερα πιο συχνά. Είναι φυσικά και ο παράγοντας τύχη που μετράει περισσότερο, αλλά κάτι μου λέει ότι βοηθάει το τρακτερωτό πέλμα.

Λοιπόν, το πρόβλημά σου έχει λύση.
Θες ένα SPECIALIZED CAPTAIN 2.0 μπροστά.
Και ένα KENDA SMALL BLOCK 8 2.0 πίσω.

Αν τα βάλεις ανάποδα, πας για αγορές οικοπέδων.
Επίσης, βάλε 4 bar πίεση μέσα και ΧΟΝΤΡΕΣ σαμπρέλες για 2.2 - 2.4"
Άμα λειτουργούν σε εμένα, λειτουργούν στους πάντες.

Νikosanagn
31-03-11, 22:27
Για να μην ψάχνω πιο πίσω , αγωνιστικό ή mountain φίλε nikosanagn ;
Mountain bike...

cuprakatos
31-03-11, 22:44
Mountain bike...

Και σύ ; :sorry: δε μπορώ να βρω άνθρωπο με street να οργανώνουμε τίποτα γύρες (σιγ΄σ-σιγα) στην αρχή , γιατί με βλέπω με τρία μπαϊ μπας :rofl:

Νikosanagn
31-03-11, 22:49
Που στην Κρήτη? :blink:

qwertyuiop
31-03-11, 22:52
Και στις δύο περιπτώσεις μερικά κλικ στον υπολογιστή σου κάνεις, δε μας είπες γιατί προτιμάς το dealextreme. Δεν είναι τα 1,3€, αλλά το γεγονός ότι ο ένας Κινέζος (του dealextreme) εκμεταλλεύεται το γεγονός της φήμης του και σου πουλάει το προϊόν 55% ακριβότερα. Αυτό και μόνο, θα έπρεπε να κάνει έναν ευσυνείδητο καταναλωτή να απορρίψει την πρότασή του.

Φοβάμαι τους χρόνους παράδοσης από τέτοιες πηγές, δεν έχει κάνει ποτέ κάτι πάνω από 2 βδομάδες να έρθει.




Μπορεί σε τέτοια ποσά να μην αξίζει όπως λες όμως γενικά θα ήταν καλό να το εφαρμόζεις σε όλες τις αγορές σου.. ;)

Ε καλά τα λεφτά προέρχονταν ήδη από refund , οπότε ήταν καμμένα χαρτιά.

Στις αγορές μου προσέχω μόνο όταν η διαφορά ξεπερνά τα 3-4 ευρώ τουλάχιστον και πάντα συνυπολογίζω κι άλλους παράγοντες.

Προτιμώ πιχι ένα προϊόν τεχνολογίας με την αξιοπιστία και την ταχύτητα του πλαισίου κι ας το πληρώσω 5 ευρώ παραπάνω από το pixmania που ούτε φυσικό κατάστημα δεν έχει... ;)

senkradvii
31-03-11, 22:57
Που στην Κρήτη? :blink:

Το Νέο Ηράκλειο είναι στην Κρήτη? Τότε το παλιό που είναι? :blink:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Προτιμώ πιχι ένα προϊόν τεχνολογίας με την αξιοπιστία και την ταχύτητα του πλαισίου κι ας το πληρώσω 5 ευρώ παραπάνω από το pixmania που ούτε φυσικό κατάστημα δεν έχει... ;)

Σε δικαιολογώ γιατί είσαι νέος ακόμα. Θα μάθεις. Αλλά μάλλον με τον δύσκολο τρόπο! :p

cuprakatos
31-03-11, 23:06
Το Νέο Ηράκλειο είναι στην Κρήτη? Τότε το παλιό που είναι? :blink:

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

........Auto merged post: cuprakatos πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

[QUOTE=Νikosanagn;4059681]Που στην Κρήτη? :blink:

Και είμαστε και πατριωτάκια , μη μου πείς ότι πινεις καφέ και στο poco poco ;

qwertyuiop
31-03-11, 23:08
Το Νέο Ηράκλειο είναι στην Κρήτη? Τότε το παλιό που είναι? :blink:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Σε δικαιολογώ γιατί είσαι νέος ακόμα. Θα μάθεις. Αλλά μάλλον με τον δύσκολο τρόπο! :p



Έχω ακούσει πολλά , ωστόσο προσωπικά έχω τις καλύτερες εμπειρίες. Και καμία άσχημη, φυσικά.

cuprakatos
31-03-11, 23:10
Έχω ακούσει πολλά , ωστόσο προσωπικά έχω τις καλύτερες εμπειρίες. Και καμία άσχημη, φυσικά.

Για το Νεο Ηράκλειο ; :crazy:

Νikosanagn
31-03-11, 23:10
Χιχιχι Το Ν. δεν το είδα :p

senkradvii
31-03-11, 23:13
Χιχιχι Το Ν. δεν το είδα :p

Δικαιολογημένα..

Ούτε εγώ μέχρι να ποστάρει το μήνυμα και το προσέξω.. Δεν γινόταν να μην σε πειράξω όμως! :biggrin:

Νikosanagn
31-03-11, 23:15
Ok " Sen " :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.