PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

qwertyuiop
31-03-11, 23:20
Για το Νεο Ηράκλειο ; :crazy:

ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑ :worthy: :respekt:


Από Κυριακή ο καιρός θα είναι μούρλια, η μέρα μεγάλη και η ορατότητα άριστη. Το απογευματάκι έχει επιτέλους ποδηλατική εξόρμηση έπειτα από 1 βδομάδα σχολικού βίου. :rolleyes:

ipo
31-03-11, 23:46
Από Κυριακή ο καιρός θα είναι μούρλια, η μέρα μεγάλη και η ορατότητα άριστη. Το απογευματάκι έχει επιτέλους ποδηλατική εξόρμηση έπειτα από 1 βδομάδα σχολικού βίου. :rolleyes:
Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να θεωρεί σαν κριτήριο για την ποδηλασία την ορατότητα. :p

Νikosanagn
31-03-11, 23:48
Κοίτα η αλήθεια είναι οτι εγώ την βρίσκω με ομίχλη αλλα περι ορέξεως...:p

senkradvii
31-03-11, 23:54
Κοίτα η αλήθεια είναι οτι εγώ την βρίσκω με ομίχλη αλλα περι ορέξεως...:p


:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :respekt:

Έλα μολόγα τα! Ακολούθησες την 1η συμβουλή του 29gk για τους εφιάλτες! ;)

Νikosanagn
31-03-11, 23:57
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :respekt:

Έλα μολόγα τα! Ακολούθησες την 1η συμβουλή του 29gk για τους εφιάλτες! ;)

Καλή αλήθεια λέω!:p Ορίστε απο την εκδρομή στον Μαραθώνα!

senkradvii
01-04-11, 00:15
Καλή αλήθεια λέω!:p Ορίστε απο την εκδρομή στον Μαραθώνα!

:lol: Ωραίος! :oneup:

ipo
01-04-11, 00:18
Σε λίγο θα μας πει ότι είδε το τέρας του Loch Ness μέσα στη λίμνη του Μαραθώνα. :p

Mouse Potato
01-04-11, 00:21
Σε λίγο θα μας πει ότι είδε το τέρας του Loch Ness μέσα στη λίμνη του Μαραθώνα. :p

Πως γίνεται το τέρας της Loch Ness να είναι στον Μαραθώνα και όχι στην ίδια την Loch Ness; :confused:

:p:p

Νikosanagn
01-04-11, 00:24
Αστον μωρέ την εξυπνάδα του ήθελε να πει, εγώ είδες? κύριος! ούτε που απάντησα! :p

:tooth

senkradvii
01-04-11, 00:25
Πως γίνεται το τέρας της Loch Ness να είναι στον Μαραθώνα και όχι στην ίδια την Loch Ness; :confused:

:p:p

Αποδημητικό τέρας σε επικοινωνούντες με υπόγεια κανάλια και αστρικές πύλες λίμνες? :crazy:

Mouse Potato
01-04-11, 00:25
Αστον μωρέ την εξυπνάδα του ήθελα να πει, εγώ είδες? κύριος! ούτε που απάντησα! :p

:tooth

Θα την βρει την απάντηση αυτός. Δεν τον φοβάμαι... :cool:

ipo
01-04-11, 00:34
Αποδημητικό τέρας σε επικοινωνούντες με υπόγεια κανάλια και αστρικές πύλες λίμνες? :crazy:
Από το στόμα μου το πήρες! Το τέρας ξεχειμωνιάζει πάντοτε σε μεσογειακό κλίμα. :rtfm:

Είδατε ο μορφωμένος άνθρωπος, ε; :p

senkradvii
01-04-11, 00:39
Από το στόμα μου το πήρες! Το τέρας ξεχειμωνιάζει πάντοτε σε μεσογειακό κλίμα. :rtfm:

Ιου! Παρ' το πίσω! :p :lol:


Είδατε ο μορφωμένος άνθρωπος, ε; :p

Ε καλά τώρα.. :biggrin:

Νikosanagn
01-04-11, 00:42
Μου αρέσουν τα off topic πλαίσια που βάζετε... σιγά μην μπει κανένας mod εδώ μέσα...

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ωχχ Ipe σε ξέχασα ρε συ σόρυ... :lol:

senkradvii
01-04-11, 00:43
Ιpo τα ακούς!!! Ο Νίκος σε καθαίρεσε από Mod! :clap::clap::clap:

Νikosanagn
01-04-11, 00:45
Ποδηλάτης και mod δεν γίνεται...:p

όπως και πιο σοκολάτα γάλακτος... δεν γίνεται. (Δεν άντεχα να μην το πω μου καρφώθηκε στο μυαλο :lol:)

senkradvii
01-04-11, 00:48
Ποδηλάτης και mod δεν γίνεται...:p

όπως και πιο σοκολάτα γάλακτος... δεν γίνεται. (Δεν άντεχα να μην το πω μου καρφώθηκε στο μυαλο :lol:)

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Οκ αναθεωρώ. Δεν ακολούθησες την 1η συμβουλή του 29gk. Πήρες overdose της δεύτερης!!!! :scared:

pelasgian
01-04-11, 00:52
Μια χαρά γίνεται: τίγκα στις μόντες και τα κωλοπειράγματα είναι τα περισσότερα ποδήλατα πλέον.
Την άλλη φορά με προσπέρασε ποδήλατο με δύο ηλεκτρομηχανές σα σταματημένο.

Νikosanagn
01-04-11, 00:54
Μια χαρά γίνεται: τίγκα στις μόντες και τα κωλοπειράγματα είναι τα περισσότερα ποδήλατα πλέον.
Την άλλη φορά με προσπέρασε ποδήλατο με δύο ηλεκτρομηχανές σα σταματημένο.

Μπαρντόν?:blink:

senkradvii
01-04-11, 00:57
Μια χαρά γίνεται: τίγκα στις μόντες και τα κωλοπειράγματα είναι τα περισσότερα ποδήλατα πλέον.
Την άλλη φορά με προσπέρασε ποδήλατο με δύο ηλεκτρομηχανές σα σταματημένο.

:offtopic: :ontopic:

Νikosanagn
01-04-11, 01:02
Οκ αναθεωρώ. Δεν ακολούθησες την 1η συμβουλή του 29gk. Πήρες overdose της δεύτερης!!!! Μην το λές και με Overdose της πρώτης το μυαλό φυραίνει :crazy:

senkradvii
01-04-11, 01:03
Μην το λές και με Overdose της πρώτης το μυαλό φυραίνει :crazy:

Aν το έχεις στο manual sure..! :whistle:

Νikosanagn
01-04-11, 01:04
Για manual καταστάσει μιλάμε και εκείνος αυτό θα εννούσε :p

senkradvii
01-04-11, 01:09
Για manual καταστάσει μιλάμε και εκείνο αυτό θα εννούσε :p

Είμαι αρκετά σίγουρος πως όχι.. :p

GN! :yawn:

qwertyuiop
01-04-11, 07:54
Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να θεωρεί σαν κριτήριο για την ποδηλασία την ορατότητα. :p

Ε άμα είναι νύχτα καμια φορα και φάς κανα στραπάτσο από λακούβα που δεν είδες ούτε εσύ ούτε ο φακός σου, θα με θυμηθείς. :p

senkradvii
01-04-11, 14:30
Ε άμα είναι νύχτα καμια φορα και φάς κανα στραπάτσο από λακούβα που δεν είδες ούτε εσύ ούτε ο φακός σου, θα με θυμηθείς. :p

Όρατότητα άριστη (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4059745&postcount=1601) και νύχτα βέβαια είναι δύο έννοιες εντελώς αντιφατικές έτσι? ;)

Σε πειράζω.. :p

vamvakoolas
01-04-11, 15:54
θα κατεβω σημερα ετσι για πλακα (αντι να τρεχω σε κανενα γυμναστηριο λεω να γυρισω...πεταλι) κανα ποδηλατακι διαθεσιμο?:rofl:

ipo
02-04-11, 02:16
Άλλαξα τα πίσω τακάκια των φρένων και έβγαλα την ακτίνα που είχε σπάσει. :) Ελπίζω να μου δώσουν μία ακτίνα 26cm σε ποδηλατάδικο, διότι online βλέπω ότι τις πουλάνε σε 50άδες.


Επειδή έχω αρχίσει να αυξάνω λίγο τις αποστάσεις που κάνω, θα αγοράσω τις επόμενες ημέρες κάποια πράγματα, ώστε να έχω αυτονομία σε περίπτωση που παρουσιαστεί μικροπρόβλημα.

1) Τσαντάκι, μάλλον αυτό που μπαίνει κάτω από τη σέλα. Στο e-bay κοστίζουν 6€. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Π.χ. αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/New-Bicycle-Cycling-Bike-Wedge-Seat-Saddle-Bag-K-/190398461561?pt=UK_Sports_Leisure_Cycling_Bags_Panniers_SR&hash=item2c54a1f679) κι αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/Bicycle-saddle-bag-bike-Seat-bag-Cycling-Pouch-13014-/310267738713?pt=UK_Sports_Leisure_Cycling_Bags_Panniers_SR&hash=item483d65fa59). Θα ρωτήσω στο ποδηλατάδικο που θα πάω για την ακτίνα, αλλά κάτι μου λέει ότι οι τιμές στις τσάντες θα είναι διπλάσιες. Σημειωτέον, έχω ήδη τριγωνικό τσαντάκι σκελετού, αλλά αρχίζει και γεμίζει.

2) Τρόμπα σκελετού. Οι περισσότερες που βλέπω είναι διπλής δράσης, με τιμές από 6€ για πλαστικές που είπε ο Κωστής να αποφεύγουμε, 14€ για αλουμινίου. Είχε προτείνει ο Άρδης αυτή (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT09403786), αλλά μου φαίνεται υπερβολικό να δώσω 35€ για τρόμπα σκελετού. Με μία φτηνή πλαστική (=χαμηλό βάρος) δε θα μπορέσω να φουσκώσω ένα λάστιχο που θα μου σκάει μία στο τόσο; Δεν είναι κάτι που το χρησιμοποιείς κάθε βδομάδα, ώστε να θέλεις να είναι ποιοτικό.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πού θα μπει η τρόμπα. Το τριγωνικό τσαντάκι καταλαμβάνει ήδη τον κατακόρυφο και τον οριζόντιο σωλήνα του σκελετού, ενώ στο διαγώνιο βρίσκεται η παγουροθήκη. Και δε βλέπω να χωράει στο τσαντάκι της σέλας, εκτός αν στριμωχτεί οριζόντια ανάμεσα σε αυτή και τη σέλα.

3) Εργαλεία: Λεβιεδάκια αλλαγής ελαστικού, ένα δεύτερο 15mm κλειδί για να λύνω τους τροχούς (allen έχω και 10mm κλειδί για τα φρένα). Θέλω και λιπαντικό για γρανάζια-αλυσίδα, αλλά δεν ξέρω τι να αγοράσω (αυτό θα μένει σπίτι εννοείται).



Αν υπάρχει κάτι σημαντικό που ξεχνάω ή πιστεύετε ότι σε κάτι από τα παραπάνω πρέπει να προσέξω κάτι, σας παρακαλώ αναφέρετέ το.

Mouse Potato
02-04-11, 02:27
Το χεις φορτώσει το κακόμοιρο το ποδήλατο. :p

Εγώ κάθε φορά κουβαλάω μια τσάντα πλάτης που μέσα έχω οπωσδήποτε:

- Σαμπρέλες (2)
- Τρόμπα σκελετού από το παλιό μου ποδήλατο (αλλά η βάση αγνοείται)
- Ελάσματα αλλαγής ελαστικού και κλειδιά (όχι του σπιτιού)
- Μπαλώματα (έτσι για να υπάρχουν)
- Κλειδαριά (έχω και την βάση πάνω στο ποδήλατο αλλά προτιμώ να την έχω μέσα στην τσάντα)

Από εκεί και πέρα βάζω:

- Κινητά
- Κλειδιά (σπιτιού)
- Λεφτά χύμα (και όχι σε πορτοφόλι)

Και έτσι το ποδήλατο είναι "γυμνό" και όλα τα απαραίτητα τα έχω στην τσάντα πίσω που δεν με ενοχλεί καθόλου (ακόμα και σε πιο hardcore καταστάσεις).

ipo
02-04-11, 02:47
Και έτσι το ποδήλατο είναι "γυμνό" και όλα τα απαραίτητα τα έχω στην τσάντα πίσω που δεν με ενοχλεί καθόλου (ακόμα και σε πιο hardcore καταστάσεις).
Όπως κατάλαβες, αυτό είναι που θέλω να αποφύγω. Δε θέλω να έχω τσάντα στην πλάτη μου, γι' αυτό θέλω να τα φορτώσω όλα στο ποδήλατο, όπως έκανα μέχρι τώρα με τα λιγοστά πράγματα που κουβαλούσα.

Mouse Potato
02-04-11, 03:14
http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=25223 :rolleyes:

Νikosanagn
02-04-11, 03:22
Όπως κατάλαβες, αυτό είναι που θέλω να αποφύγω. Δε θέλω να έχω τσάντα στην πλάτη μου, γι' αυτό θέλω να τα φορτώσω όλα στο ποδήλατο, όπως έκανα μέχρι τώρα με τα λιγοστά πράγματα που κουβαλούσα.

Και πολύ καλά κάνεις, μετά απο κάποια χιλιόμετρα σου γίνεται τρελό βάρος...

ardi21
02-04-11, 03:26
Και πολύ καλά κάνεις, μετά απο κάποια χιλιόμετρα σου γίνεται τρελό βάρος...

Aν παρεις ποδηλατικη τσαντα (και την τοποθετησεις σωστα εννοειται), οχι. Οσα χλμ και να κανεις

Mouse Potato
02-04-11, 03:27
Διανοείστε για τι βάρος μιλάμε; Το προηγούμενο καλοκαίρι έκανα 47km σε μια διαδρομή εκτός Αθήνας και ούτε που κατάλαβα τι είχα πίσω.

Νikosanagn
02-04-11, 03:28
Ipo οι Ακτίνες μπορούν να βγούν σπο μια ζάντα και να μπούνε σε μια άλλη?

Αν ναι, τότε μπορώ να σου φέρω εγώ.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Aν παρεις ποδηλατικη τσαντα (και την τοποθετησεις σωστα εννοειται), οχι

Παιδιά εγώ όταν είχα κάνει μια μεγάλυ απόσταση φορούσα μια Deuter ποδηλατική τσάντα όχι με τρελό βάρος και με ενοχλούσε αφάνταστα, τι να πω...

ardi21
02-04-11, 03:31
Κατα πασα πιθανοτητα δεν τη φορουσες σωστα. Συγκεκριμενα για Deuter ειχα πετυχει στο youtube βιντεο που ελεγε πως να φορας σωστα ενα ορειβατικο σακιδιο. Το ιδιο ειναι και για το ποδηλατο. Τσεκαρε το. Υπαρχει και στο cyclist θεμα νομιζω.

Προσωπικα εχω κανει μεχρι 80 χλμ σερι σε ασφαλτο και 40 σε χωμα και δεν με εχει ενοχλησει η τσαντα (με γεματο υδροδοχειο κιολας σε αρκετα απο αυτα).

Νikosanagn
02-04-11, 03:32
Την φόραγα σωστότατα αλλα ήταν τέτοια η κούραση που πραγματικά με ενοχλούσε, υποθέτω πως σε μικρότερες αποστάσεις να μην επηρεάζει.

ardi21
02-04-11, 03:34
Ε καλα αμα τα χεις φτυσει ολα σε ενοχλουνε μετα. Το μονο που θες ειναι κρεβατι. Το χω παθει απειρες φορες καθ'οτι noobας:p

Νikosanagn
02-04-11, 03:35
Ήταν η θρυλική εκδρομή στον Μαραθώνα, γιαυτό ίσως. :p

ipo
02-04-11, 04:10
Ipo οι Ακτίνες μπορούν να βγούν σπο μια ζάντα και να μπούνε σε μια άλλη?

Αν ναι, τότε μπορώ να σου φέρω εγώ.

Ναι, μπορούν να βγουν. Αν είναι από 26" ζάντα mountain, κατά πάσα πιθανότητα θα κάνουν στη δική μου ζάντα.

Πρέπει να περιστρέψεις την άκρη που είναι κοντά στην περιφέρεια, σαν να την ξεβιδώνεις από την ακτίνα (δηλαδή σαν να τη βιδώνεις στο στεφάνι). Υπάρχει ειδικό εργαλείο, αλλά κι με μία πένσα γίνεται. Έτσι έβγαλα τη δική μου ακτίνα.

Κατόπιν βγάζεις την ακτίνα περνώντας τη από το κέντρο (κοντά στον άξονα του τροχού). Η βάση που περιέστρεφες για να βγει, ας μείνει στον τροχό, αφού η δική μου βάση της ακτίνας δεν έχει σπάσει. Δες κι αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=LCH8V62q_oM).

Αν μπορέσεις να τη βγάλεις, σε παρακαλώ πες μου το, διαφορετικά θα πάω αύριο το μεσημέρι να αγοράσω για να είμαι έτοιμος για τη βόλτα μας την Κυριακή.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η τσάντα με ενοχλεί όχι τόσο για το βάρος, όσο για τον περιορισμό της ελευθερίας κινήσεων και τις ταλαντώσεις που θα κάνει. Δεν είναι ότι θα τεντώνομαι και θα με ενοχλεί , αλλά δε μου αρέσει πάνω μου που να κουνιέται, ούτε θέλω να τη σφίξω με ιμάντες μέσης.

Όμως ο κυριότερος λόγος είναι η σωστή αναπνοή των ώμων και της πλάτης. Ειδικά από το Μάιο που θα πιάσει η ζέστη, δε διανοούμαι να φοράω κάτι στο πάνω μέρος του σώματος πέρα από το κοντομάνικο και το κράνος. Δεν ξέρω, μπορεί να συνηθίζεται και να τα παραλέω. Πάντως κάνω κάμποσα χιλιόμετρα περπατώντας και πάντα νιώθω πολύ καλύτερα όταν δεν έχω τσάντα στους ώμους. Ειδικά όταν έχει ζέστη.

ardi21
02-04-11, 04:16
Οι τσαντες ειναι ετσι σχεδιασμενες για χαμηλο βαρος, αναπνοη, ανεση και καλο κρατημα.

Απο κει και περα ειναι και θεμα ανθρωπου και συνηθειας.

Προσωπικα χωρις τσαντα και το υδροδοχειο που εχει (τρελη ευκολια) δεν παω σε καμια βολτα

ipo
02-04-11, 04:35
Κανονίζουμε για την Κυριακή το μεσημέρι με το Νίκο, βόλτα σε Εκάλη - Διόνυσο - Άγιο Στέφανο - Καπανδρίτι - Θήβα - Λαμία - Λάρισα (υπερβάλλω λίγο :p) . Όποιος ψήνεται, ας έρθει.

Dark_Rex
02-04-11, 07:44
Κανονίζουμε για την Κυριακή το μεσημέρι με το Νίκο, βόλτα σε Εκάλη - Διόνυσο - Άγιο Στέφανο - Καπανδρίτι - Θήβα - Λαμία - Λάρισα (υπερβάλλω λίγο :p) . Όποιος ψήνεται, ας έρθει.

Για μέχρι 2 χλμ (στην ευθεία-κατηφόρα :p) ενδέχεται να συμμετάσχω.Τόσο άντεξα χτες (είχα να καβαλήσω σέλα κανα 5αρι χρόνια).Μετά το πήρα στα χέρια και γέλασε ο κάθε πικραμένος.:rofl:
Πρέπει να αλλάξω σέλα ASAP (αουτς ).

ipo
02-04-11, 14:05
Για μέχρι 2 χλμ (στην ευθεία-κατηφόρα :p) ενδέχεται να συμμετάσχω.Τόσο άντεξα χτες (είχα να καβαλήσω σέλα κανα 5αρι χρόνια).Μετά το πήρα στα χέρια και γέλασε ο κάθε πικραμένος.:rofl:
Πρέπει να αλλάξω σέλα ASAP (αουτς ).
Ωραίος, έκανες την αρχή! Αν θέλεις, μπορούμε να κανονίσουμε να κάνουμε τη Ρόδων μαζί που είναι εύκολη, μέχρι και την απότομη κατηφόρα στο τέρμα της (μετά με τα χέρια θα το ανεβάσεις πάλι :p). Απορώ όσοι μένετε πάνω από τη Ρόδων πώς ανεβαίνετε/κατεβαίνετε αυτούς τους δρόμους με τις κλίσεις 20%, ακόμα και με το αμάξι. Ελάχιστο πάγο να πιάσει το χειμώνα και πας σούμπιτος όλο ευθεία στη λεωφόρο που είναι 1km πιο κάτω. :p

Αν έχεις καιρό να κάνεις ποδήλατο (ακόμα και 3 μήνες να το έχεις αφήσει) είναι αναμενόμενο να πονάς για μερικές μέρες μετά στα σημεία όπου αυτή εφάπτεται. Αν κάνεις 2-3 ώρες ποδήλατο μέσα σε 10 μέρες, αυτός ο πόνος θα φύγει, είναι θέμα να κάνεις υπομονή στην αρχή. Πολύς κόσμος την πατάει έτσι όταν ξαναπιάνει το ποδήλατο και πάει να αγοράσει σέλα, αλλά δε χρειάζεται.

Νikosanagn
02-04-11, 14:40
Ipo μην αγοράσεις ακτίνα :oneup:

crypter
02-04-11, 15:53
Πωπω σας διαβάζω και ζηλέυω. Έχω ιγμορίτιδα απο την τελευταία φορά που πήρα για 6 ώρες ποδήλατο στο κρύο και έχω να βολτάρω 2+ εβδομάδες. :(
Αξίζει να πάρω καμία απο αυτές τις μάσκες που βλέπω να φοράνε μερικοί. Απο αυτές που έχουν και φίλτρο.

Νikosanagn
02-04-11, 15:55
Αν κυκλοφορείς σε πόλη, όπως και δήποτε.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τον Ipo δεν τον βλέπω μέσα, λογικά θα έχει πάει να αγοράσει ακτίνα... :protest:

pat122
02-04-11, 16:26
Γεια σας παιδιά... τελικά αγόρασα αυτό (http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-off-road-bikes/ideal-freeder-02.html)το ποδηλατάκι....Ήδη έχω πάει δύο βολτούλες σε χωμάτινους δρόμους και μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ....
Το ποδήλατο δεν είναι για σκληρή χρήση (αλματάκια και καταβάσεις δύσκολες) αλλά για νέος στο mountain bike είναι το κατάλληλο.

Νikosanagn
02-04-11, 16:33
Μια χαρά και σε καλή τιμή.

pat122
02-04-11, 16:41
Δέχεται και παζάρια ο τσιρίκος να ξέρετε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.