PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

senkradvii
08-04-11, 17:10
Απ'οτι εχω διαβασει σε χωμα μπορεις να πας αλλα με μετρο. Γενικα σε αυτες τις καταστασεις πρεπει να δυναμωνεις του κοιλιακους σου.

Πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου ομως. Και οχι μονο εναν. 2-3 καλους. Και ακομα καλυτερα να πας σε αθλιατρους

Γενικά αυτό κάνω εδώ και 2-3 μήνες με κολυμβητήριο, περπάτημα, ποδήλατο, κοιλιακούς - ραχιαίους σχεδόν σε καθημερινή βάση. Γενικά είμαι σε σχετικά καλή φυσική κατάσταση (από τα γυμναστήρια πιθανώς τις κληρονόμησα άλλωστε τις κοίλες :redface:) και δεν ξέρω μου φαίνεται αρχίζω να ξεθαρρεύω. Πάντως ακολουθώ ότι μου είχε πει ο γιατρός μου (Διευθυντής Φυσίατρος Στρ. Νοσοκομείου) και σκέφτομαι για καμιά ήπια ανάβαση και πάντα με μέτρο και προσοχή.

Mouse Potato
08-04-11, 17:11
Απ'οτι εχω διαβασει σε χωμα μπορεις να πας αλλα με μετρο. Γενικα σε αυτες τις καταστασεις πρεπει να δυναμωνεις του κοιλιακους σου.

Πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου ομως. Και οχι μονο εναν. 2-3 καλους. Και ακομα καλυτερα να πας σε αθλιατρους

Πράγματι το θέμα είναι σοβαρό και δεν χωράει επιπολαιότητες. Όσοι έχουν πάει έστω και λίγο στο χώμα (usernames δεν λέω :rolleyes:), γνωρίζουν ότι το σώμα καταπονείται αρκετά.


Λες να μπορέσει να το προσαρμόσει στο mountain bike; :p

Από το να δώσει 300-400€ για carbon σέλα, καλύτερα να κάνει καμία πατέντα στην Ηλέκτρα του... :p

ipo
08-04-11, 17:14
Περα απο την πλακα ειναι μια ωραια κυκλικη διαδρομη 3χλμ περιπου που δεν ειναι δυσκολη περα απο 1-2 σημεια με ανηφορες, κατηφορες, σκαλοπατια, γεφυρουλα καταλληλη για παιχνιδι και ζεσταμα. Ικανη ομως να σε "σκασει" αν την κανεις 2-3 φορες σερι. Και μετα πας καρφι γι' αναβαση αν αντεχεις:lol:
Με αυτοκίνητο ανεβάζεις το ποδήλατο ή με πετάλι;

Πρέπει να μάθω να κατεβαίνω σκαλοπάτια. Μέχρι 2 διαδοχικά μπορώ να κατέβω, αν είναι περισσότερα φοβάμαι ότι θα σαβουριαστώ.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όσοι έχουν πάει έστω και λίγο στο χώμα (usernames δεν λέω :rolleyes:) ...
Τώρα γιατί κοροϊδεύεις το Νικολάκη; Κρίμα είναι το παιδί. Έχει κάνει 1400km σε άσφαλτο με το mountain και μόλις 2km στο χώμα στο Άλσος Συγγρού. :p

senkradvii
08-04-11, 17:15
Με αυτοκίνητο ανεβάζει το ποδήλατο ή με πετάλι;

Πρέπει να μάθω να κατεβαίνω σκαλοπάτια. Μέχρι 2 διαδοχικά μπορώ να κατέβω, αν είναι περισσότερα φοβάμαι ότι θα σαβουριαστώ.

Κέντρο βάρους τέρμα στην πίσω ρόδα, γερά το τιμόνι και έφυγες! :superman:

τα έλιωνα μικρός ;)

ardi21
08-04-11, 17:16
Γενικά αυτό κάνω εδώ και 2-3 μήνες με κολυμβητήριο, περπάτημα, ποδήλατο, κοιλιακούς - ραχιαίους σχεδόν σε καθημερινή βάση. Γενικά είμαι σε σχετικά καλή φυσική κατάσταση (από τα γυμναστήρια πιθανώς τις κληρονόμησα άλλωστε τις κοίλες :redface:) και δεν ξέρω μου φαίνεται αρχίζω να ξεθαρρεύω. Πάντως ακολουθώ ότι μου είχε πει ο γιατρός μου (Διευθυντής Φυσίατρος Στρ. Νοσοκομείου) και σκέφτομαι για καμιά ήπια ανάβαση και πάντα με μέτρο και προσοχή.

Τοτε εμεις οτι και να πουμε....;)


Με αυτοκίνητο ανεβάζει το ποδήλατο ή με πετάλι;

Πρέπει να μάθω να κατεβαίνω σκαλοπάτια. Μέχρι 2 διαδοχικά μπορώ να κατέβω, αν είναι περισσότερα φοβάμαι ότι θα σαβουριαστώ.

Με πεταλι φυσικα:p

Τα συγκεκριμενα σκαλοπατια παντως δεν ειναι απο τα απλα. Ειναι ψηλα, 4 διαδοχικα και με ασταθες χαλικι/χωμα που χανεις σχετικα ευκολα το μπροστινο. Εγω εχω πεσει εκει και τα εχω παρει με λιγο φοβο για αυτο δεν παω γρηγορα.

senkradvii
08-04-11, 17:19
Τοτε εμεις οτι και να πουμε....;)


Eίπα μήπως έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία η γνώση επί του θέματος.. ;)

ipo
08-04-11, 17:37
Κέντρο βάρους τέρμα στην πίσω ρόδα, γερά το τιμόνι και έφυγες!
Είσαι δηλαδή όρθιος, πιο πίσω από τη σέλα;

Βλέπω κάτι παλικάρια που κατεβαίνουν 10άδες συνεχόμενα σκαλιά και απορώ. Εγώ κατεβαίνω 2 και πολλά μου φαίνονται.

senkradvii
08-04-11, 17:43
Ώ ρε φίλε τουμπάρα...... :scared:

Σαν να πάτησε μπροστά φρένο μου φάνηκε.. :p


Koίτα εγώ ουσιαστικά "καθόμουν" πίσω από την σέλα με πλήρως τεντομένα χέρια σαν να προσπαθώ για σούζα. Επίσης αυτά τα σκαλιά μου φαίνονται αρκετά απότομα και αν είναι να πατήσεις φρένο πάντα και για ελάχιστα το πίσω.. Σιγά σιγά πήγαινέ το και όχι με φόρα..

Στο βίντεο ο τύπος έχει πολύ "όρθιο" το κορμί του και το κεφάλι αρκετά ψηλά αν το παρατηρήσεις.

nm96027
08-04-11, 17:47
Σήμερα θα πεταχτώ να πάρω ποδηλατικό ρουχισμό από το cyclist.gr που είδα κάτι συμπαθητικές τιμές προσφορών. Δεν έχω ειδικό ρουχισμό (παρότι κάνω τόσα χρόνια ποδήλατο) και πλέον πήρα απόφαση πως μία ποδηλατική βερμούδα (ή πως διάολο το λένε) και ένα T-shirt χρειάζεται.

Έχετε να προτείνετε κάτι ή να δώσετε κάποια συμβουλή αγοράς; Δεν έχω περίεργες απαιτήσεις. Ένα megisto 2008 έχω, σε χώμα πάω σπανίως. Απλώς θέλω κάτι για τον ιδρώτα. Το όριο μου είναι το πολύ (και για τα δύο) 80-100 ευρώ.

ΥΓ Το chainreaction που κοίταξα έχει παρόμοιες τιμές με το cyclist οπότε σκέφτομαι να προτιμήσω το ελληνικό μαγαζί στο οποίο έχω και την δυνατότητα να δοκιμάσω αυτό που θα πάρω.

ipo
08-04-11, 17:55
Πάρε κάτι σε ροζάκι φωσφοριζέ, για να φαίνεσαι καλύτερα. Θα σου έρθει μούρλια. :p

Νikosanagn
08-04-11, 17:57
Τώρα γιατί κοροϊδεύεις το Νικολάκη; Κρίμα είναι το παιδί. Έχει κάνει 1400km σε άσφαλτο με το mountain και μόλις 2km στο χώμα στο Άλσος Συγγρού.

Βρε παλιάνθρωποι, εγώ φταίω που το πήρα φέτος, που δίνω?

ipo
08-04-11, 18:06
Βρε παλιάνθρωποι, εγώ φταίω που το πήρα φέτος, που δίνω?
Πφφφ! Δικαιολογίες. Αν ήθελες, θα έκανες σε βουνά και λαγκάδια. Αλλά όλο στο Freeday πας. :p

Νikosanagn
08-04-11, 18:14
Απαξιαω να απαντήσω!:p

blade_
08-04-11, 20:07
αυτα ειναι....

http://www.youtube.com/watch?v=bL_26bEpYhU&feature=fvwkrel

ardi21
08-04-11, 20:17
Tα video απο τα events της red bull δεν υπαρχουν. Τα παληκαρια ζουν σε αλλη διασταση.

http://www.youtube.com/watch?v=DwTkaLD-rPU&feature=relmfu

Νikosanagn
08-04-11, 20:46
Tα video απο τα events της red bull δεν υπαρχουν. Τα παληκαρια ζουν σε αλλη διασταση.

http://www.youtube.com/watch?v=DwTkaLD-rPU&feature=relmfu

H τούμπα που έφαγα στην αρχή με πόνεσε ρε γαμώτο... :p

blade_
08-04-11, 20:56
ο καμεραμαν ησουνα? :p

senkradvii
08-04-11, 21:05
ο καμεραμαν ησουνα? :p

:rofl::rofl::rofl::rofl:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Tα video απο τα events της red bull δεν υπαρχουν. Τα παληκαρια ζουν σε αλλη διασταση.

http://www.youtube.com/watch?v=DwTkaLD-rPU&feature=relmfu

Γενικώς τα events από τη Red Bull είναι σε άλλη διάσταση! :worthy:

ipo
08-04-11, 23:04
19km σήμερα, κλασσικά ποδηλατόδρομο Εκάλης, Κεφαλάρι, Πολιτεία. Ήθελα να κάνω περισσότερα, αλλά προς το τέλος που είχε σουρουπώσει, έσπασε για 4η φορά :p το μπροστινό φως και έπαθε το μοιραίο:


Από εκεί και πέρα είχα πάρει ένα μπροστινό σαν κι αυτό που δίνει ο ipo παραπάνω ως 2ο αλλά σε μια λακκούβα (από τις λίγες που έχουν οι ελληνικοί δρόμοι) έφυγε και πέρασε ένα αυτοκίνητο από πάνω του... Συγκλονιστική εμπειρία.


ΑΛΛΑ, το καλό το ποδηλάτη ξέρει κι άλλο μονοπάτι. Είχα πάρει 2 μπροστινά φώτα (για να 'χω να σπάω :p), οπότε έχω καβάτζα μέχρι να μου έρθει ένα νέο που παρήγγειλα πριν από μερικές μέρες.

Κατά τα άλλα, 2η φορά που χρησιμοποιώ τη σέλα (http://www.action-bikes.gr/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/5/250245_sch_100319_kopie.jpg) και ήδη ξεκόλλησε το μαλακό πλαστικό σηματάκι στο πίσω μέρος της που γράφει "Gel". :p Δε θα το κολλήσω, το πήρα στο γραφείο για να το ζουλάω σαν τα χαλαρωτικά μπαλάκια. :lol:


Σήμερα γινόταν Ο χαμός στον ποδηλατόδρομο. Ποδηλάτες, δρομείς, αμέτρητοι πεζοί, μπαμπάδες, μαμάδες, παιδάκια με ποδήλατα, γιαγιάδες, παππούδες, σκύλοι. Τίγκα λέμε. Ο καιρός άψογος, η ορατότητα (που λέει και ο quertyop :p) στα 25km, τα πουλάκια να τιτιβίζουν στο σωστό τόνο.

jdtech
08-04-11, 23:22
Παιδιά με τα Freeday τι γίνεται. Καιρό έχει να οργανωθεί καποιο?

Νikosanagn
09-04-11, 00:19
Παιδιά με τα Freeday τι γίνεται. Καιρό έχει να οργανωθεί καποιο?

Ναι, πολύ καιρό, μια βδομάδα. :p

pelasgian
09-04-11, 02:12
είναι σε εξέλιξη ένα; τελειώνει τώρα σε κάνα δίωρο;

Νikosanagn
09-04-11, 02:27
Και πιο λίγο λογικά...

pelasgian
09-04-11, 02:47
δύο εβδομάδες πριν, έπεσα στους ανηφορικούς τύπους. Τραβάει μία επάνω στο θέατρο του Πειραιά, τους έπεσε η μαγκιά όλων. Μετά, πήρε όλα τα λοφάκια, οπότε το «και πιο λίγο λογικά» εξαρτάται από το αν «έμεινες» στη κορυφή ή στην ουρά.

ipo
09-04-11, 03:06
Άκουσα ότι το Freeday συνεχίζεται όλη τη νύχτα, μέχρι το ξημέρωμα, από μερικές δεκάδες άτομα. Έχει κάποια ονομασία η χρονική επέκταση της βόλτας. "Καμενοβόλτα"; Δε θυμάμαι.

pelasgian
09-04-11, 03:31
Άκουσα ότι το Freeday συνεχίζεται όλη τη νύχτα, μέχρι το ξημέρωμα, από μερικές δεκάδες άτομα. Έχει κάποια ονομασία η χρονική επέκταση της βόλτας. "Καμενοβόλτα"; Δε θυμάμαι.

Ονομάζεται «δεν δουλεύω σάββατο πρωί» :crazy:

Φανερός Πράκτωρ
09-04-11, 10:41
Κατά τα άλλα, 2η φορά που χρησιμοποιώ τη σέλα (http://www.action-bikes.gr/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/5/250245_sch_100319_kopie.jpg) και ήδη ξεκόλλησε το μαλακό πλαστικό σηματάκι στο πίσω μέρος της που γράφει "Gel". :p Δε θα το κολλήσω, το πήρα στο γραφείο για να το ζουλάω σαν τα χαλαρωτικά μπαλάκια. :lol:


Να τος ο σωστός ο ποδηλάτης που το δουλεύει το εργαλείο!!! Στη δεύτερη μέρα άρχισε η σέλα να αποσυντίθεται! :p Η δικιά μου βέβαια εδώ και ένα μήνα ή και παραπάνω μια χαρά είναι. Βέβαια εγώ κάνω 6 χιλιομετράκια κάθε μέρα.


Άκουσα ότι το Freeday συνεχίζεται όλη τη νύχτα, μέχρι το ξημέρωμα, από μερικές δεκάδες άτομα. Έχει κάποια ονομασία η χρονική επέκταση της βόλτας. "Καμενοβόλτα"; Δε θυμάμαι.

Ανάλογα με το αν ποδηλατείς όλο το βράδυ ή κάνεις στάση για σουβλάκια, μπύρες, μπουζούκια, στριπτιτζάδικο κλπ κλπ :p

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 2 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ποιος όμως κάνει τα πολλά χιλιόμετρα και έχει αναστήσει τη μποδηλατάρα του, με καινούρια σέλα, φρέσκα λάστιχα, νέα αλυσίδα, φώτα, τσαντάκι, δισκοβραχίωνα; Εεεε; :rtfm:
Ipo, κοντεύεις... σκελετός σου έμεινε να αλλάξεις, τιμόνι και πιρούνι! Μετά θα έχεις ένα νέο ποδήλατο και εσύ... :p :p
Άσε που θα είναι custom made. Αντισυμβατικό!

senkradvii
09-04-11, 13:43
Γρουσούζηδες μου ματιάσατε την Ηλέκτρα μου! Μου τρίζει η σέλα μου.. :(

ipo
09-04-11, 14:43
Το δικό μου τρίζει κάπου στη βάση του τιμονιού. Τώρα, τιμόνι είναι, λαιμός, πιρούνι; Δεν ξέρω. Τι μπαίνει εκεί μέσα; Γράσο ή άλλο λιπαντικό;

ardi21
09-04-11, 14:50
Το δικό μου τρίζει κάπου στη βάση του τιμονιού. Τώρα, τιμόνι είναι, λαιμός, πιρούνι; Δεν ξέρω. Τι μπαίνει εκεί μέσα; Γράσο ή άλλο λιπαντικό;

Γρασο.

senkradvii
09-04-11, 15:43
Kαι εγώ στην σέλα γράσο να βάλω η καθαριστικό επαφών κάνει? Αυτό που κάνει και για τις αλυσίδες εννοώ.

Νikosanagn
09-04-11, 15:46
"Καμενοβόλτα"; Δε θυμάμαι.

Παλαβοβόλτα.:rtfm:

ipo
09-04-11, 15:54
Kαι εγώ στην σέλα γράσο να βάλω η καθαριστικό επαφών κάνει? Αυτό που κάνει και για τις αλυσίδες εννοώ.
Η σέλα δέχεται πολύ μεγάλες πιέσεις. Νομίζω ότι είναι το μόνο σημείο του ποδηλάτου (ίσως και η μεσαία τριβή) που τα παξιμάδια πρέπει να σφίγγονται πάρα πολύ, διαφορετικά αλλάζει θέση. Επομένως χρειάζεται προσοχή να λιπάνεις μόνο το σημείο που τρίζει κι όχι κοντά στα παξιμάδια και τους σφιγκτήρες, αλλιώς θα σου μετακινείται συνέχεια.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γρασο.
Είναι εύκολη η αποσυναρμολόγηση όλου του μπροστινού συστήματος και η επανασυναρμολόγησή του; Πέρα από το τιμόνι, θέλω να βγάλω και το πιρούνι, γιατί νομίζω ότι το τρίξιμο ακούγεται από το σημείο που μπαίνει το πιρούνι στο σκελετό.

Φανερός Πράκτωρ
09-04-11, 16:44
Είναι εύκολη η αποσυναρμολόγηση όλου του μπροστινού συστήματος και η επανασυναρμολόγησή του. Πέρα από το τιμόνι, θέλω να βγάλω και το πιρούνι, γιατί νομίζω ότι το τρίξιμο ακούγεται από το σημείο που μπαίνει το πιρούνι στο σκελετό.
Θα ήθελα παραπάνω πληροφορίες πάνω σε αυτό (πως γίνεται) γιατί έχω την αίσθηση ότι έχει χαλαρώσει κάποια βίδα στο τιμόνι μου και ψιλοτρέμει όταν φρενάρω.

ipo
09-04-11, 16:59
Θα ήθελα παραπάνω πληροφορίες πάνω σε αυτό (πως γίνεται) γιατί έχω την αίσθηση ότι έχει χαλαρώσει κάποια βίδα στο τιμόνι μου και ψιλοτρέμει όταν φρενάρω.
Ξέχασα το ερωτηματικό στην πρώτη πρόταση και ήταν παράλειψη ουσίας. :p Ούτε εγώ ξέρω και θέλω πληροφορίες στο θέμα. Πιο πολύ με απασχολεί μήπως κάνω κανένα λάθος στη συναρμολόγηση και στην επόμενη βόλτα βρεθώ χωρίς πιρούνι, κάτι το οποίο συνεπάγεται πτώση ολκής.

Νikosanagn
09-04-11, 17:06
Kαι εγώ στην σέλα γράσο να βάλω η καθαριστικό επαφών κάνει? Αυτό που κάνει και για τις αλυσίδες εννοώ. Bάλε αυτό που πήρες για τα ηχεία :p

Ένα καλό έιχε κι η Ηλέκτρα...

:lol:

Φανερός Πράκτωρ
09-04-11, 17:08
κακέ :p

Νikosanagn
09-04-11, 17:13
Κακός? Εγώ?

Μάλλον δεν έχεις πάει σε προηγούμες σελίδες. :p

ipo
09-04-11, 17:58
Σχετικά με την αφαίρεση/προσαρμογή τιμονιού και πιρουνιού, δείτε αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=4f1tIKInwp0) το video. Δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά δίνει τη γενική εικόνα.

senkradvii
09-04-11, 18:07
Bάλε αυτό που πήρες για τα ηχεία :p

Ένα καλό έιχε κι η Ηλέκτρα...

:lol:

Nαι αυτό σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω.. :p

Aφού ρε μου την μάτιασες! :chair:

ipo
09-04-11, 18:09
Πήρα σήμερα φωτιστικό πετρέλαιο για τον καθαρισμό αλυσίδας και γραναζιών. Βέβαια έχω ήδη λαδώσει την αλυσίδα μου με το ειδικό λιπαντικό, οπότε θα κάνω διεξοδικό καθαρισμό μόλις ξαναγεμίζει χώμα.

ardi21
09-04-11, 19:37
Είναι εύκολη η αποσυναρμολόγηση όλου του μπροστινού συστήματος και η επανασυναρμολόγησή του; Πέρα από το τιμόνι, θέλω να βγάλω και το πιρούνι, γιατί νομίζω ότι το τρίξιμο ακούγεται από το σημείο που μπαίνει το πιρούνι στο σκελετό.

Κοιτα και γω στα μηχανολογικα δεν ειμαι πολυ καλος. Προς το παρον δεν εχω δοκιμασει καμια σοβαρη επεμβαση. Παντως αν εχεις τα καταλληλα εργαλεια δεν ειναι κατι πολυ δυσκολο. Πρεπει να αρχισω να κανω και γω τα βασικα μονος μου γιατι δεν παει αλλο... Οι ταχυτητες απο το γκαπα γκουπα μου εχουν γινει σκ#$$τα. Πλεον το οχημα ειναι μη ποδηλατισιμο:p

Το βραδακι θα ανεβασω και ενα δευτερο βιντεο απο σημερινη καταβαση δασικου για να δειτε καλυτερα τι παιζει. Την καμερα την εβαλα σε καλυτερη θεση. Οχι τελεια βεβαια. Μου φαινεται οτι μπροστα δεν ειναι η ιδανικη θεση οτι και να κανεις...Παντως η ελλειψη image stabilizer κανει αισθητη την παρουσια της.

kostantis
09-04-11, 20:12
Το πλύσιμο του ποδηλάτου με πιεστικό ενδείκνυται γενικά ή υπάρχει περίπτωση να κάνεις ζημία στο χρώμα του ποδηλάτου ή στα αυτοκόλλητα;

ardi21
09-04-11, 20:20
Στο χρωμα δεν προκειται να κανεις. Το θεμα ειναι να μην μπει νερο στα ρουλεμαν, στην μεσαια τριβη και γενικα σε ευαισθητα σημεια. Εγω το πλενω με λαστιχο για καλο και για κακο.

Βεβαια υπαρχουν πολλοι που χρησιμοποιουν πιεστικο χρονια χωρις καποια βλαβη. Αν προσεχεις και το βαζεις σε χαμηλη ποιεση δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

kostantis
09-04-11, 21:09
Κοίταξε και γω με λάστιχο θα το πλένω στις περισσότερες των περιπτώσεων αλλά πες τυχαίνεις περίπτωση με πολύ λάσπη και τότε για να καθαρίσει το ποδήλατο θέλει πίεση οπωσδήποτε.

ipo
09-04-11, 23:05
Πολύ πιο αποτελεσματικό είναι να χρησιμοποιήσεις λάστιχο στην αρχή για να κάνεις το ποδήλατο μούσκεμα και να μουλιάσει η λάσπη που έχει στεγνώσει. Το πλένεις έτσι 2 λεπτά και το αφήνεις λίγο ακόμα να τραβήξει νερό το χώμα μέχρι μέσα.

Μετά βάζεις το λάστιχο σε χαμηλή πίεση και παίρνεις ένα πανάκι για να περνάς ταυτόχρονα τις επιφάνειες. Η αποτελεσματικότητα είναι καλύτερη από πιεστικό, ενώ δεν κινδυνεύει να περάσει το νερό από σημεία που δεν πρέπει (αν και δύσκολο μου φαίνεται να γίνει κάτι τέτοιο).

Μετά θέλει λίπανση η αλυσίδα. Την είχα λιπάνει μερικές μέρες πριν, αλλά γέμισε λάσπη το ποδήλατο και το έπλυνα καλά, όπως λέω παραπάνω. Την επόμενη μέρα που πήγα βόλτα με το Νικουλάκη :p έτριζε σαν να είναι αλάδωτη.

kostantis
09-04-11, 23:15
Εκτός από την λίπανση της αλυσίδας έπειτα από πλύσιμο ποιο άλλο μέρος χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα ας το πούμε(λίπανση,γρασάρισμα κλπ);

ipo
09-04-11, 23:25
Αν θέλεις να κάνεις την αλυσίδα και τα γρανάζια να φαίνονται σαν καινούρια, αφού διώξεις τη λάσπη, παίρνεις πετρέλαιο και τα περνάς σχολαστικά με ένα πινέλο. Μου το πρότεινε ποδηλατάς και προμηθεύτηκα σήμερα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Το πετρέλαιο είναι πολύ καλό διαλυτικό μέσο και διώχνει σχεδόν τα πάντα από τα γρανάζια και την αλυσίδα. Μετά όμως πρέπει να το ξεπλύνεις με μπόλικη σαπουνάδα και κατόπιν νερό, ώστε να φύγει τελείως το πετρέλαιο. Στο τέλος να βάλεις λιπαντικό μόνο στην αλυσίδα. Για λιπαντικό πήρα ένα ειδικό μπουκαλάκι με 6,5€/100ml από ποδηλατάδικο (65€ το λίτρο ούτε τα λιπαντικά για διαστημόπλοιο δεν έχουν...), μιας και δεν ήξερα ποιο άλλο προϊόν του εμπορίου θα είναι κατάλληλο. Ξέρετε τι άλλο λιπαντικό μπορώ να χρησιμοποιήσω; Τα καλά λάδια αυτοκινήτου έχουν το 1/10 της τιμής του "ποδηλατικού", αλλά έχω ακούσει ότι μαζεύουν σκόνη.

Γενικά είναι μανίκι. Την τελευταία φορά που το ποδήλατό μου έγινε από πάνω μέχρι κάτω στη λάσπη μου πήρε σχεδόν 2 ώρες να το φέρω στην προηγούμενη κατάσταση, μαζί με τη λίπανση. Τώρα που ξέρω καλύτερα ποια μέθοδος αποδίδει, θα χρειαστώ μία ώρα για το συνολικό καθάρισμα.

kostantis
09-04-11, 23:36
Αυτό για το πετρέλαιο το γνώριζα αλλά δεν μπορείς να το κάνεις φυσικά έπειτα από κάθε βόλτα γιατί απαιτεί αρκετό χρόνο.

Σου βρίσκεται μήπως κάποιο link από το λιπαντικό που αγόρασες;
Όντως πολύ ακριβό,θα έβρισκες και κάτι φθηνότερο πιστεύω με λίγο περισσότερο ψάξιμο.Πόσες λιπάνσεις υπολογίζεις να κάνεις με 100ml;
Κάτσε να ρίξω μία ματιά να δω τι παίζει από τιμές σε cyclist,CRC και EC.

Δεν γνωρίζω ποιο άλλο λιπαντικό είναι κατάλληλο αλλά θα ήθελα να μάθω γιατί με ενδιαφέρει και εμένα,σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος.

Γενικά δεν ασχολήθηκα ποτέ με την συντήρηση του ποδηλάτου μου(του παλιού) και ψάχνω τώρα κάποια πραματάκια για να ασχοληθώ με το καινούριο που θα πάρω.:)

Mouse Potato
09-04-11, 23:38
Πετρέλι; :p

Εγώ τελευταία φορά που καθάρισα την αλυσίδα, το έκανα με οδοντόβουρτσα και σαπούνι πιάτων (που διαλύει τα λίπη) αλλά δεν μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος...

Όσο για το λιπαντικό, χρησιμοποιώ αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=5955). Και προφανώς στο 50% της τιμής που το πουλάνε εδώ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.