PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
09-04-11, 23:55
Τα περισσότερα πράγματα είναι εύκολα να γίνουν, ως προς την συντήρηση και την επισκευή του ποδηλάτου. Δεν είναι επιστήμη, ενώ το διαδίκτυο βοηθάει πάρα πολύ με video και επεξηγηματικά κείμενα. Αφενός γίνεσαι αυτάρκης, αφού επισκευάζεις το ποδήλατο αν χρειαστεί στο δρόμο ή στην άνεση του σπιτιού σου, αφετέρου γλιτώνεις χρήματα.

Το λιπαντικό που πήρα είναι το Shimano PTFE LUBE (http://www.amazon.co.uk/Shimano-WS8131-PTFE-Dry-Lube/dp/B001O9UYUW). Βγαίνει σε εκδόσεις wet και dry. Το δικό μου είναι το wet.

Σαν ποσότητα φτάνει για καμιά 15-αριά λιπάνσεις αλυσίδας.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 6 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όσο για το λιπαντικό, χρησιμοποιώ αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=5955). Και προφανώς στο 50% της τιμής που το πουλάνε εδώ...
Σαφώς καλύτερη τιμή τα 2£ για 125ml, αλλά και πρέπει να δώσεις άλλα 6€ μεταφορικά, οπότε δε συμφέρει να το πάρεις σκέτο. Θα κοιτάξω και σε καταστήματα με μηχανές που είχε προτείνει κάποιος στο νήμα παλιότερα μήπως βρω ένα λιπαντικό σε λογική τιμή, δηλαδή κάτω από 10€ το λίτρο.

Πάντως βλέπω ότι η τιμή που μου πούλησαν το Shimano PTFE Lube (6,5€) είναι καλή για το συγκεκριμένο προϊόν. Άλλα καταστήματα στο εξωτερικό το έχουν 6-8£.

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=24445
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=27242

ardi21
10-04-11, 02:05
Το βιντεο (http://www.youtube.com/watch?v=tCuYOXAsmdk&feature=youtube_gdata)

Εχει γινει συμπιεση διοτι το original ηταν τεραστιο οποτε η ποιοτητα ειναι λιγο κατωτερη κλασσικα.


Πως σκ@τ@ βγαζουμε ενα συγκεκριμενο κομματι απο ενα βιντεο στο movie maker ρε σεις? Ηθελα να βγαλω το κομματι που μιλαω στο κινητο οπως καταλαβατε. Εχω παρα πολυ καιρο να το χρησιμοποιησω, το εψαξα λιγο, δεν εβγαλα ακρη και το παρατησα..

nmavro73
10-04-11, 03:40
Έβγαλε τρελό αέρα. Παει η βόλτα της Κυριακης. Δεν θέλω να βρεθώ μέσα στο θερμαϊκό

ipo
10-04-11, 15:32
Το βιντεο (http://www.youtube.com/watch?v=tCuYOXAsmdk&feature=youtube_gdata)
Αν και η γωνία λήψης είναι βελτιωμένη (στο τιμόνι είναι η κάμερα; ), η ποιότητα αυτή τη φορά είναι χειρότερη. Δεν εννοώ τη χρωματική απόδοση, αλλά το ρυθμό των καρέ και τα σπασίματα της εικόνας. Αν κατεβάσεις την ανάλυση σε 480p, δεν αυξάνεται το frame rate;

Νομίζω ότι θα μπορούσες να ανεβάσεις μερικές μοίρες ακόμα τη γωνία λήψης.

Νikosanagn
10-04-11, 15:34
Aρδη θέλει όντως ακόμα πιο ψηλά...

ardi21
10-04-11, 15:37
Oχι παλι στο κρανος την εχω. Θα την βρω την τελεια θεση που θα παει. Το προβλημα με την συγκεκριμενη θεση ειναι οτι οταν κατεβαζω το κεφαλι μου φαινεται πολυ. Γι'αυτο πολλοι τις βαζουν στην μεση του κρανους η στο πλαι οπου επηρεαζεται λιγοτερο απο τις κινησεις του κεφαλιου (νομιζω). Θα κοιταξω να παρω διπλη ταινια της 3M και θα πειραματιστω και σε αλλες θεσεις.

Παντως φαινεται αρκετα καλυτερα απο το πρωτο.

Για την ποιοτητα ισως να φταιει η συμπιεση που εκανα στο movie maker. Το αρχικο μεγεθος του αρχειου ηταν 1.2GB και αυτο που ανεβηκε ηταν 450MB (στην ιδια αναλυση). Η καμερα δεν εχει την δυνατοτητα να κατεβει σε αναλυση. Επισης η συγκεκριμενη διαδρομη ειχε πολυ περισσοτερους κραδασμους απο την πρωτη. Εκει η καμερα χανει την μπαλα λιγο...

ipo
10-04-11, 15:45
Η διαδρομή φαίνεται πολύ όμορφη. Φαντάζομαι θα είναι αγγούρι να την ανέβεις με πετάλι.

Σε κάποια σημεία που έχει πολύ χαλίκι, ιδίως όταν βρίσκεται πάνω στη μισοσπασμένη άσφαλτο, πρέπει να γλιστράει απίστευτα.

Το Common People των Pulp είναι ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια. :)

ardi21
10-04-11, 15:50
Ναι εχει ωραια θεα σε καποια σημεια.

Στην συγκεκριμενη βολτα ειχαμε ανεβει απο αλλο χωματοδρομο, αλλα εχω ανεβει και απο κει.

Ολα θεμα συνηθειας/εξασκησης ειναι..

Και μενα ειναι απο τα πολυ αγαπημενα;)

ipo
10-04-11, 17:34
Άνοιξα το τιμόνι, λαιμό πιρούνι και του έβαλα μπόλικο γράσο. Σε δοκιμή ενός χιλιομέτρου, δεν άκουσα κάποιο τριγμό, αλλά θα δω και σε μεγαλύτερες βόλτες, αφού οι τριγμοί ακούγονται κυρίως μετά από μερικά χιλιόμετρα ανηφόρας.

Για να το ανοίξω χρειάστηκα ένα allen για το τιμόνι, για τη βίδα μου το σφίγγει και ρυθμίζει γωνία και ύψος. Πιο κάτω υπήρχε ένα μεγάλο εξάγωνο παξιμάδι και άλλο ένα στρογγυλό οδοντωτό, τα οποία άνοιξα με κάβουρα. Όλα πάνω από το σκελετό, ενώ από κάτω δεν υπήρχε κάτι να λύσεις.

Βγάζοντας το πιρούνι (αφού αποσύνδεσα το μπροστινό φρένο), μέσα στο πάνω και κάτω μέρος του σκελετού υπήρχαν δύο δακτύλιοι με ρουλεμάν που έλουσα στο γράσο. :p

Η διαδικασία δεν ήταν δύσκολη. Ήθελα να βγάλω φωτογραφίες για να δείξω στο zoup και όποιον άλλο ενδιαφερθεί, αλλά το γράσο δε βγαίνει εύκολα και θα έκανα το LG Optimus 2x που έχω για review σαν ροκά του 1970 με μπριγιαντίνη. :p Θέλει πρώτα σκούπισμα σε πανί για να φύγουν τα χοντρά (ή στουπί καλύτερα, που δεν έχω) και μετά πάρα-πάρα πολύ σαπούνι (καλύτερα σαπούνι πλυσίματος ρούχων).

Mouse Potato
10-04-11, 17:43
Έψαχνα για ελαστικά στο google και στο search μου έδωσε κι αυτό το αποτέλεσμα:

86238

:p

Καιρός να πάρω λάστιχα δρόμου... Από αναβολή σε αναβολή, τελικά το αποφάσισα και σκέφτομαι να τσιμπήσω τα City Jet (look above). Ερωτήσεις:

1) Πάχος 1,5 ή 1,95; (θα τοποθετηθούν στο mountain 26'')
2) Υπάρχει περίπτωση να βρω καλή τιμή με λιγότερα μεταφορικά από αυτά του crc και του bike24; Δεν είναι και πολλά απλά μήπως μου διαφεύγει.

kostantis
10-04-11, 17:51
Ρίξε και μία ματιά εδώ (http://www.evanscycles.com/categories/bike-components-bike-parts/bike-tyres-tubes).:oneup:

Mouse Potato
10-04-11, 18:11
Έψαξα κι εκεί αλλά τα βρήκα κάπως ακριβά.

Από το http://www.bike-components.de έχει ψωνίσει κανείς;

treli@ris
10-04-11, 20:29
Σημερα κατεβηκα δικαβαλο απο Γουδη μεχρι μετρο Ακροπολη με ενα Oyama σπαστο (http://www.mbike.gr/article.asp?catid=4057&subid=2&PubID=5704&word=oyama)! Εγω τιμονι κι ο αλλος πεταλι πανω στη σχαρα! Τρέλα :p

Mouse Potato
10-04-11, 20:53
Τελικά εγώ κατάφερα να προσαρμόσω την κάμερα... Μια χαρά νομίζω... Πάω για μπάνιο γιατί έγινα μέσα στις λάσπες :hello

Νikosanagn
10-04-11, 21:12
Τελικά εγώ κατάφερα να προσαρμόσω την κάμερα... Μια χαρά νομίζω... Πάω για μπάνιο γιατί έγινα μέσα στις λάσπες :hello


Γaμησε. (χωρίς @) απλά. Φοβερό!!!

Που είναι?! Με τι κάμερα!?

ΜΠΡΑΒΟ!

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 3 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εσύ είσαι ρε ή μας δουλεύεις! ? :p

Μάλλον το δεύτερο τώρα το είδα όλο!:lol:

ardi21
10-04-11, 21:12
Ρε Νικο την παλευεις η σε εχει καψει το διαβασμα?! Δεν ειναι ο mouse...

Παρε και ενα δικο μου ομως για να γουσταρεις..http://www.youtube.com/watch?v=iBARTxHzyZ0 Μην σε παραξενευει το Gee Atherton, ειναι το καλλιτεχνικο μου:rofl:

Νikosanagn
10-04-11, 21:15
Ρε Νικο την παλευεις η σε εχει καψει το διαβασμα?! Δεν ειναι ο mouse...

To κατάλαβα ρε αφού το γράψα! Είναι κι αυτό που λες πάντως!

Πάντως φοβερό!

vamvakoolas
10-04-11, 21:28
οποιος θελει καμερα (της προκοπης) να του τη δανεισω οταν επιστρεψω. Τη βαζουμε ειτε στο σκελετο (στο σημειο μεταξυ τιμονιου -πηρονιου) ειτε στο παλουκοσελο...(κρανος δε βαζει κανεις μιας και αν τυχεις σε ενα κλαδι/δεντρο απλως τη κλαις)

ειμαι στα βορεια προαστια Παρισιου και δειτε πως ειναι. Σε αυτο το κτιριο μοιραζομαστε μια 54αρα συνδεση ...40 δωματια. Τωρα λοιπουν ολοι και ...γραφω

http://img853.imageshack.us/img853/3103/image00002z.jpg (http://img853.imageshack.us/i/image00002z.jpg/)

http://img862.imageshack.us/img862/3084/image00167.jpg (http://img862.imageshack.us/i/image00167.jpg/)

ipo
10-04-11, 21:37
Πράγματι πολύ καλό το video με την chestcam. Το πάει και ο τύπος κομμάτια.

Για να δοκιμάσω το γρασάρισμα του πιρουνιού/λαιμού έκανα 37km σήμερα. Ξεκίνησα από τον ποδηλατόδρομο και πήγα πάλι στη λίμνη Μαραθώνα. 2:10 ποδηλασίας με μία στάση 10 λεπτών για φωτογραφίες στη λίμνη. Αυτή τη φορά η επιστροφή μου φάνηκε πιο εύκολη. Λίγο τα πιο ομαλά λάστιχα, λίγο ότι έχει βελτιωθεί κάπως η αντοχή μου στις ανηφόρες, αλλά κυρίως το γεγονός ότι αυτή τη φορά δεν είχα κόντρα άνεμο στην ανηφόρα της επιστροφής. Θυμάμαι ότι την προηγούμενη φορά μου έκοβε πολύ το ρυθμό ο αντίθετος άνεμος.

Η λίπανση ήταν επιτυχής, δεν έχω πλέον τριξίματα. :)


Ωραίο μέρος Κωστή! Έχεις τρέξει ακόμα κανένα αγώνα; Καλή επιτυχία!

Νikosanagn
10-04-11, 21:41
Καλη επιτυχία Κωστή!

Ζήτα και τα στατιστικά απο κανα router απο εκεί :p

senkradvii
10-04-11, 21:47
Καλή επιτυχία! Φέρε μας και κανά croissant στην επιστροφή! :p

Mouse Potato
10-04-11, 22:28
Good luck vamvakoola...

@Νίκος αν γουστάρεις πάμε μια βόλτα να σου δείξω τα κόλπα που κάνω στο video... :lol::lol:

ipo
10-04-11, 22:33
Μερικές φωτογραφίες από τη σημερινή βόλτα στη λίμνη του Μαραθώνα.

86256 86257

86252 86253

86254 86255

alekan
10-04-11, 22:40
Ωραίες φωτο...
LSD έριξες μέσα; (http://www.youtube.com/watch?v=6hLA0G-KIwA#t=1m54s) :p

ipo
11-04-11, 18:18
Μιας και η λίμνη του Μαραθώνα είναι πλέον προσιτός (όχι εύκολος όμως) στόχος για εμένα, αλλά παραμένει πολύ όμορφη διαδρομή, σκέφτηκα αντί να επιστρέφω από τον ίδιο δρόμο, να συνεχίσω προς Καλέτζι και Νέα Μάκρη και να ανέβω από εκεί την Πεντέλη για την επιστροφή. Μιλάμε πάντα για άσφαλτο και 10 km ποδηλατόδρομου.

Δεν έχω ιδέα αν θα μπορέσω να ανέβω τα 500 μέτρα της Πεντέλης, από τη Νέα Μάκρη μέχρι τον Άγιο Πέτρο, ενώ και η διαδρομή συνολικά φτάνει τα 56km, πολύ περισσότερα από τα 37km που έκανα την τελευταία φορά. Θα χρειαστούν περίπου 4 ώρες ποδηλασίας + στάσεις.

Έφτιαξα ένα kmz για να δω το υψομετρικό προφίλ. :hmm: Ψήνεται κανείς να το επιχειρήσουμε παρέα;

ipo
11-04-11, 18:59
Όσο για το λιπαντικό, χρησιμοποιώ αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=5955). Και προφανώς στο 50% της τιμής που το πουλάνε εδώ...
Στο ίδιο μαγαζί έχουν λιπαντικό ποδηλάτου σε συσκευασία λίτρου (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=5960). 19€ βγαίνει με τα μεταφορικά. Ίσως το προτιμήσω στο μέλλον.

senkradvii
11-04-11, 20:24
Εγώ σήμερα έκανα ουσιαστικά τον γύρω του Βόλου. Μένω ουσιαστικά κέντρο και ξεκίνησα από το σπίτι για το γυμναστήριο αλλά επειδή γινόταν ο χαμός ξενέρωσα και αποφάσισα να καβαλήσω την Ηλέκτρα μου και να του δώσω για μια βολτίτσα. Tην έφτιαξα σε Google Maps αν θέλει κάποιος να την δει. Ουσιαστικά από την μία άκρη του Βόλου ως την άλλη και πάλι πίσω. Μου έβγαλε ότι συνολικά ήταν 13,2 Κm. Δεν το λες και άσχημα Ιδίως και με τον αέρα που έχει σήμερα...

86283

Mια διευκρίνηση. Η αρχή είναι και το τέλος προφανώς άρα Α=Κ. :p

ipo
11-04-11, 20:35
Tην έφτιαξα σε Google Maps αν θέλει κάποιος να την δει.
Κάτι δεν πάει καλά με το link.


Edit: Τώρα είδα ότι ανέβασες screenshot. Μπορείς να δώσεις απευθείας link από τη διαδρομή αν την αποθηκεύσεις στο λογαριασμό σου στο Google.

senkradvii
11-04-11, 20:43
Nαι για αυτό έβαλα φώτο.. :(

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 6 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπορείς να δώσεις απευθείας link από τη διαδρομή αν την αποθηκεύσεις στο λογαριασμό σου στο Google.

Πως την αποθηκεύω? :oops: Για να το ξέρω γιατί δεν πρόκειται να την ξανακάνω από την αρχή.. Βαριέμαι οικτρά! :p

Mouse Potato
11-04-11, 20:50
Πως την αποθηκεύω? :oops: Για να το ξέρω γιατί δεν πρόκειται να την ξανακάνω από την αρχή.. Βαριέμαι οικτρά! :p

Δεν χρειάζεται να αποθηκεύσεις κάτι.

Πας στο Google Maps και προσθέτεις σημεία (οδηγίες από εδώ, μέχρι εδώ, προσθήκη προορισμού κλπ). Μετά πας δεξιά:

86284

και κάνεις c/p τον σύνδεσμο...

πχ. (http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%99%CE%B5%CF%81%CE%AC+%CE%9F%CE%B4%CF%8C%CF%82&daddr=%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85+%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%B B%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%85+to:%CE%9B%CE%B5%CF%89%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82+%CE%91%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%B4 %CF%81%CE%B1%CF%82+to:37.978168,23.739567+to:%CE%9B%CE%B5%CF%89%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85&hl=el&geocode=FZCEQwIdXuFpAQ%3BFZipQwIdKvdpAQ%3BFYCyQwIdOi1qAQ%3BFTiAQwIdrzxqAQ%3BFXSCQwIdtPRpAQ&mra=mi&mrsp=4&sz=13&dirflg=w&sll=37.975192,23.744202&sspn=0.109877,0.222988&ie=UTF8&z=13)

senkradvii
11-04-11, 20:51
Damn.. Εγώ απλά έκανα αντιγραφή το url.. :(

ipo
11-04-11, 21:05
Επίσης πολύ βολική είναι η επιλογή στο Google Maps να χαράσσεις γραμμή που πηγαίνει αυτόματα κατά τη φορά των δρόμων. Έτσι φτιάχνεις γρήγορα διαδρομές δίνοντας λίγα σημεία, τις οποίες μετά μπορείς να εξάγεις στο Google Earth για να βλέπεις υψομετρικό προφίλ κι άλλες λεπτομέρειες. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει στο Google Earth τρόπο να χαράσσει γραμμή σημείο προς σημείο (δηλαδή όχι με οδηγίες "από εδώ... μέχρι εδώ") κατά τη φορά των δρόμων.

blade_
12-04-11, 00:32
το endomondo το δουλευει κανεις?

Mouse Potato
12-04-11, 00:35
Ναι. Είναι εξαιρετικό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

blade_
12-04-11, 00:52
ωραια,αυριο θα το χρησιμοποιησω κ αν χρειαστω βοηθεια θα σου πω..

lewton
12-04-11, 08:47
Τελικά εγώ κατάφερα να προσαρμόσω την κάμερα... Μια χαρά νομίζω... Πάω για μπάνιο γιατί έγινα μέσα στις λάσπες :hello

Στην αρχή είπα κοίτα τι κρυφά ταλέντα έχει το adslgr. :rofl:

Άσχετο, τη μεγαλύτερη πλάκα την έπαθα όταν συναντήθηκα με ποδηλάτες που έκαναν κατάβαση σε μονοπάτι όπου δε χωρούσαν 2 άνθρωποι δίπλα-δίπλα, γεμάτο πέτρες και λακούβες (βασικά ο όρος λακούβα είναι λάθος σε μονοπάτι για πεζοπορία αλλά από τη στιγμή που μπήκε ποδήλατο για λακούβες μιλάμε). Είχα μείνει μα...ας να τους κοιτάω.

Zus
12-04-11, 21:16
Αγόρασα και εγώ το ποδηλατάκι μου σήμερα.

Έκανα μεγάλη γύρα, και παραδόξως τα πόδια μου δεν με πρόδωσαν :lol:

Mouse Potato
12-04-11, 21:30
Με γεια. Ακόμα να ανεβάσεις φωτογραφίες; :p

kostantis
12-04-11, 21:37
Με γεια!
Φωτογραφίες επιβάλλονται νομίζω.:biggrin:
Επιτέλους έρχεται και το δικό μου την Παρασκευή!:biggrin:

ipo
12-04-11, 22:41
Με γεια τα δίκυκλα παιδιά! Φωτογραφίες θέλουμε. :)

kostantis
12-04-11, 23:10
Για γάντια τι έχετε να προτείνεται παιδιά;
Full finger ή κοντα;
Μου άρεσε ένα ζευγάρι που είδα της cube κοντά όμως στα 28€ αν θυμάμαι καλά.
Είναι καλή τιμή;
Μέχρι πόσα αξίζει να δώσεις για γάντια;

manicx
13-04-11, 11:09
Εγώ πήρα κοντά. Βέβαια κινούμαι σε πόλη και θέλω αν πάσα στιγμή λεπτομέρεια στα άκρα χωρίς να σταματήσω όπως πχ όταν θελήσω να πατήσω το κουμπάκι στο ακουστικό bluetooth. KTM, 20 ευρά.

kostantis
13-04-11, 11:56
Σε κοντά βλέπω και εγώ γιατί λόγω ζέστης για να μην ζεσταίνεται/ιδρώνει το χέρι αλλά και για να μην χρειάζεται να τα βγάζω και να τα βάζω σε περίπτωση που χρειαστεί να πιάσω κάτι πχ κινητό αλλά σε τυχόν πέσιμο ή πχ σε μονοπάτι με κλαδιά κλπ τα δάχτυλα δεν προστατεύονται.:hmm:

Giorgos18
13-04-11, 12:00
Εγω εχω και κοντα και full.

Αν θα παω στη δουλεια ή βολτα, κοντα.

Αν κανει κρυο ή θα παω σε κανα αλσος, full.

Οτι και να διαλεξεις, καποια στιγμη θα σου χρειαστει να παρεις και το αλλο :p

Νikosanagn
13-04-11, 12:37
Κι εγώ και τα 2 έχω, αλλα με βολεύουν τα κοντά περισσότερο.

ipo
13-04-11, 14:33
Εγώ πήρα κοντά. Βέβαια κινούμαι σε πόλη και θέλω αν πάσα στιγμή λεπτομέρεια στα άκρα χωρίς να σταματήσω όπως πχ όταν θελήσω να πατήσω το κουμπάκι στο ακουστικό bluetooth.
Στην πόλη γιατί τα φοράς; Οι μόνες περιπτώσεις που μου έχουν χρειαστεί στην πόλη είναι όταν η θερμοκρασία είναι κοντά στους 5°C, δηλαδή σε μερικές περιπτώσεις το χειμώνα.

Papados
13-04-11, 14:45
Αντιγράφω από την Ναυτεμπορική

.....
Περισσότερα ποδήλατα από 1η Μαΐου στο Μετρό

Η δεύτερη φάση της πιλοτικής εφαρμογής της μεταφοράς ποδηλάτων μέσω των συρμών του Μετρό ξεκινά από 1η Μαΐου. Θα επιτρέπονται έτσι μέχρι τέσσερα ποδήλατα στο τελευταίο βαγόνι κάθε συρμού, αντί για δύο που ίσχυε έως σήμερα.

Το νέο μέτρο θα ισχύει Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή από τις 18.00 έως τη λήξη της βάρδιας και όλο το 24ωρο τις Κυριακές και τις αργίες.

Όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση του υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων η ανταπόκριση επιβατών και ποδηλατών τον πρώτο μήνα της εφαρμογής του πιλοτικού μέτρου ήταν θετική.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΜΕΛ κατά τη διάρκεια της πρώτης φάσης, εκατοντάδες ποδήλατα μεταφέρθηκαν με τους συρμούς του Μετρό τις ημέρες ελεύθερης μεταφοράς χωρίς να παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα στους τομείς της λειτουργίας του μέσου ή της ασφάλειας των επιβατών.

Η πιθανή περαιτέρω επέκταση του μέτρου ή το ενδεχόμενο μόνιμης εφαρμογής του θα εξεταστεί σε νεότερη αξιολόγηση που θα πραγματοποιηθεί το Σεπτέμβριο.

manicx
13-04-11, 14:46
Στην πόλη γιατί τα φοράς; Οι μόνες περιπτώσεις που μου έχουν χρειαστεί στην πόλη είναι όταν η θερμοκρασία είναι κοντά στους 5°C, δηλαδή σε μερικές περιπτώσεις το χειμώνα.


Γιατί από την αλλαγή ταχυτήτων τα χέρια μου είχαν κυριολεκτικά χάσει 2 στρώσεις δέρματος. Δυστυχώς έχω ευαίσθητη επιδερμίδα κι επειδή παίζω και κιθάρα δεν θέλω να βλέπω τις παλάμες μου και τα δάχτυλα μου σαν γυαλόχαρτο. Ακόμη και τώρα, με 20 βαθμούς, τα χέρια μου σκάνε και είμαι με κρέμες και ιστορίες. :(

Νikosanagn
13-04-11, 14:47
Αντιγράφω από την Ναυτεμπορική

.....
Περισσότερα ποδήλατα από 1η Μαΐου στο Μετρό

Η δεύτερη φάση της πιλοτικής εφαρμογής της μεταφοράς ποδηλάτων μέσω των συρμών του Μετρό ξεκινά από 1η Μαΐου. Θα επιτρέπονται έτσι μέχρι τέσσερα ποδήλατα στο τελευταίο βαγόνι κάθε συρμού, αντί για δύο που ίσχυε έως σήμερα.

Το νέο μέτρο θα ισχύει Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή από τις 18.00 έως τη λήξη της βάρδιας και όλο το 24ωρο τις Κυριακές και τις αργίες.

Όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση του υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων η ανταπόκριση επιβατών και ποδηλατών τον πρώτο μήνα της εφαρμογής του πιλοτικού μέτρου ήταν θετική.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΑΜΕΛ κατά τη διάρκεια της πρώτης φάσης, εκατοντάδες ποδήλατα μεταφέρθηκαν με τους συρμούς του Μετρό τις ημέρες ελεύθερης μεταφοράς χωρίς να παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα στους τομείς της λειτουργίας του μέσου ή της ασφάλειας των επιβατών.

Η πιθανή περαιτέρω επέκταση του μέτρου ή το ενδεχόμενο μόνιμης εφαρμογής του θα εξεταστεί σε νεότερη αξιολόγηση που θα πραγματοποιηθεί το Σεπτέμβριο.


Πωπω, αυτά είναι νέα ήταν να μην αρχίσει. ΜΠΡΑΒΟ

ardi21
13-04-11, 15:09
Σε κοντά βλέπω και εγώ γιατί λόγω ζέστης για να μην ζεσταίνεται/ιδρώνει το χέρι αλλά και για να μην χρειάζεται να τα βγάζω και να τα βάζω σε περίπτωση που χρειαστεί να πιάσω κάτι πχ κινητό αλλά σε τυχόν πέσιμο ή πχ σε μονοπάτι με κλαδιά κλπ τα δάχτυλα δεν προστατεύονται.:hmm:

Aν πηγαινεις σε βουνο καλυτερα μακρυα γι'αυτον ακριβως τον λογο που ειπες. Υπαρχουν "ελαφρυα" που δεν σε κουραζουν. Θεμα συνηθειας ειναι.

Αντε, θεμα χρονου ειναι να μπαινουμε 24/7 στο μετρο:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.