PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

stavrostroch
13-04-11, 15:37
Αντε, θεμα χρονου ειναι να μπαινουμε 24/7 στο μετρο:oneup:

μακάρι!

vamvakoolas
13-04-11, 16:03
καλως σας βρηκα

ετοιμο το βιντεο ειναι avi απλως θελει 2 διεργασιες

1)να κοπουν σκηνες απολο το βιντεο
2)να προστεθουν υποτιτλοι σε ενα μικρο μερος 2-3 λεπτα

ξερει κανεις ή να το βαλω σε αλλο θεμα ασχετο?

ipo
13-04-11, 16:11
Καλώς ήρθες!

Πώς ήταν η εμπειρία; Κατάταξη; Σε ποια θέση τερμάτισες, στους πόσους αθλητές;

ardi21
13-04-11, 16:12
καλως σας βρηκα

ετοιμο το βιντεο ειναι avi απλως θελει 2 διεργασιες

1)να κοπουν σκηνες απολο το βιντεο
2)να προστεθουν υποτιτλοι σε ενα μικρο μερος 2-3 λεπτα

ξερει κανεις ή να το βαλω σε αλλο θεμα ασχετο?

Καλως τον. Πως πηγε ο αγωνας?

Για κοψε-ραψε ειχα ρωτησει και 'γω για το movie maker αλλα δεν βρηκα ακρη.

Για υποτιτλους φανταζομαι θα ναι ευκολο. Αν θες σου κανω αυτην την δουλεια. Τωρα αν ξερει καποιος και τις 2 ας πει

vamvakoolas
13-04-11, 16:39
επειδη εγω θα φαω 2 αιωνες καλυτερα καποιος που το εχει ξανακανει

το αρχειο ειναι γυρω στα 200ΜΒ οποιος θελει ας μου πει που θα το ανεβασω για να το επεξεργαστει


δυσκολος ο αγωνας τερματισα δεν εχουν βγει ακομα τπτ αλλα μιλαμε για 1400 περιπου ποδηλατες!

συντομα νεα

ipo
13-04-11, 16:43
Μπράβο! Το ποδήλατο βγήκε σώο από το καλντερίμι ή με ζημιές;

blade_
13-04-11, 19:08
μπραβο φιλος!

manicx
14-04-11, 10:56
επειδη εγω θα φαω 2 αιωνες καλυτερα καποιος που το εχει ξανακανει

το αρχειο ειναι γυρω στα 200ΜΒ οποιος θελει ας μου πει που θα το ανεβασω για να το επεξεργαστει


δυσκολος ο αγωνας τερματισα δεν εχουν βγει ακομα τπτ αλλα μιλαμε για 1400 περιπου ποδηλατες!

συντομα νεα

Σου απάντησα και στο σχετικό topic. AviDemux και θα το κόψεις όπως θέλεις. Εύκολο στη χρήση και free.

ipo
14-04-11, 20:45
Μιας και η λίμνη του Μαραθώνα είναι πλέον προσιτός (όχι εύκολος όμως) στόχος για εμένα, αλλά παραμένει πολύ όμορφη διαδρομή, σκέφτηκα αντί να επιστρέφω από τον ίδιο δρόμο, να συνεχίσω προς Καλέτζι και Νέα Μάκρη και να ανέβω από εκεί την Πεντέλη για την επιστροφή. Μιλάμε πάντα για άσφαλτο και 10 km ποδηλατόδρομου.

Δεν έχω ιδέα αν θα μπορέσω να ανέβω τα 500 μέτρα της Πεντέλης, από τη Νέα Μάκρη μέχρι τον Άγιο Πέτρο, ενώ και η διαδρομή συνολικά φτάνει τα 56km, πολύ περισσότερα από τα 37km που έκανα την τελευταία φορά. Θα χρειαστούν περίπου 4 ώρες ποδηλασίας + στάσεις.
Πέτυχε το εγχείρημα. 60km σήμερα σε κάτι λιγότερο από 4 ώρες. Η διαδρομή από την Κηφισιά μέχρι τη λίμνη του Μαραθώνα (που έχω κάνει κι άλλες φορές), ήταν βατή, μετά ήταν εύκολη με το μεγαλύτερο μέρος σε κατηφορικό και οριζόντιο δρόμο μέχρι τη Νέα Μάκρη.

Κι εκεί άρχισε το αγγούρι. Τα πρώτα 3 km βγήκαν με λίγη δυσκολία, αλλά τα επόμενα 5km της ανηφόρας ήταν παλούκι. :p Χρειάστηκαν 8 στάσεις 3-5 λεπτών για να βγει η ανηφόρα. Ήταν πιο δύσκολη απ' όσο φανταζόμουν, με 500 μέτρα ανάβασης μέσα σε 8km. Μπορείτε να δείτε το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής στο 7z που επισυνάπτω.

ardi21
14-04-11, 20:50
Πέτυχε το εγχείρημα. 60km σήμερα σε κάτι λιγότερο από 4 ώρες. Η διαδρομή από την Κηφισιά μέχρι τη λίμνη του Μαραθώνα (που έχω κάνει κι άλλες φορές), ήταν βατή, μετά ήταν πανεύκολη με το μεγαλύτερο μέρος σε κατηφορικό και οριζόντιο δρόμο μέχρι τη Νέα Μάκρη.

Κι εκεί άρχισε το αγγούρι. Τα πρώτα 3 km βγήκαν με λίγη δυσκολία, αλλά τα επόμενα 5km της ανηφόρας ήταν αγγούρι. :p Χρειάστηκαν 8 στάσεις 3-5 λεπτών για να βγει η ανηφόρα. Ήταν πιο δύσκολη απ' όσο φανταζόμουν, με 500 μέτρα ανάβασης μέσα σε 8km. Μπορείτε να δείτε το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής στο 7z που επισυνάπτω.

To runkeeper..τι το εχεις ρε συ?! Βαζε το να καταγραφει την διαδομη και ποσταρε το link...

Kατα τ'αλλα η ανηφορα ειναι.. φιλη σου:lol:

ipo
14-04-11, 20:51
To runkeeper..τι το εχεις ρε συ?! Βαζε το να καταγραφει την διαδομη και ποσταρε το link


Σε δύο σημεία γράφει ό,τι να 'ναι στην ταχύτητα. 270 km/h και 100 km/h. :p

Mouse Potato
14-04-11, 20:57
Σε 5 activities 173 km ρε θεριό; Μπράβο...

Αλλά όταν έχεις τελικές 270km/h δεν θα είναι και πολύ δύσκολο... :p

ipo
14-04-11, 21:01
Λίγες φορές γράφει το runkeeper, διότι συνήθως δεν έχω smartphone μαζί μου. Τα χιλιόμετρα όμως που γράφει είναι σωστά. Απλώς κάπου μπερδεύεται το πρόγραμμα, οπότε δείχνει τεράστια ταχύτητα, χωρίς όμως να κάνει λάθος στα χιλιόμετρα.

ardi21
14-04-11, 21:01
Σε δύο σημεία γράφει ό,τι να 'ναι στην ταχύτητα. 270 km/h και 100 km/h. :p

Ωραιος...τοιχος η ανηφορα:p

senkradvii
14-04-11, 21:12
Σε δύο σημεία γράφει ό,τι να 'ναι στην ταχύτητα. 270 km/h και 100 km/h. :p

Πω πω αυτή η ανηφόρα πρέπει να ήταν pain in the ass! :oneup:

Νikosanagn
14-04-11, 21:18
Πω πω αυτή η ανηφόρα πρέπει να ήταν pain in the ass! :oneup:


Σε εμάς το λές που την έχουμε ανέβει κιόλας!? :p

ipo
14-04-11, 21:30
Σε εμάς το λές που την έχουμε ανέβει κιόλας!? :p
Δεν την έχεις ανέβει εσύ αυτή τη ανηφόρα. Πήγα με την αντίθετη φορά από εκείνη που είχατε κάνει με τον ξάδερφό σου, οπότε εσείς την κατεβήκατε. Είναι εκείνη που είχες πιάσει τα 65km/h, από Άγιο Πέτρο προς Νέα Μάκρη.

Βέβαια εσείς είχατε φάει πιο μεγάλο αγγούρι, αφού περάσατε από ψηλότερο σημείο της Πεντέλης (Μελίσσια 250 μέτρα --> Πεντέλη 700 μέτρα) και μετά ανεβήκατε άλλα 400 μέτρα από το Μαραθώνα προς τη λίμνη (10μ --> 400μ). Ειδικά το τελευταίο κομμάτι που κάνατε προς τη λίμνη, πρέπει να είναι πράγματι πολύ δύσκολο, αφού κατεβαίνοντάς το, πήγαινα με 40-50km/h χωρίς να κάνω πετάλι.

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι αν είσαι πολύ κουρασμένος μετά από ώρες ποδηλασίας, ακόμα και 1km ανηφόρας σου φαίνεται Γολγοθάς κι ας έχεις κάνει στάση πιο πριν.

Νikosanagn
14-04-11, 21:37
Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι αν είσαι πολύ κουρασμένος μετά από ώρες ποδηλασίας, ακόμα και 1km ανηφόρας σου φαίνεται Γολγοθάς κι ας έχεις κάνει στάση πιο πριν. Ω, ναι....

Πάντως αυτή η ανηφόρα που ανέβηκες, ήταν τρελή, μπράβο θηρίο.

ipo
14-04-11, 21:40
Με 8 στάσεις λέμε. :lol: Πριν και μετά δε χρειάστηκε να κάνω στάση.


Κάποια στιγμή που είχα σταματήσει και έκανα διατάσεις, με πέρασε ένα ζευγάρι ποδηλάτες με ποδήλατα δρόμου. Ειδικά το παλικάρι έκανε ορθοπεταλιά (10-12km/h το πήγαινε εκεί που εγώ πήγαινα με 8-9km/h), ενώ έκανε και πάνω-κάτω για να γυρνάει πίσω στην κοπελιά που είχε μικρότερο ρυθμό. Βαμβακούλα εσύ ήσουν με το κοριτσόπουλο; :p

Νikosanagn
14-04-11, 21:46
Με 8 στάσεις λέμε. Πριν και μετά δε χρειάστηκε να κάνω στάση. Λίγες μου
φαίνονται, ρε συ αν φανταστείς οτι κατεβαίναμε, περίπου 10 λεπτά με 40-60 χιλιόμετρα, είναι αρκετά μεγάλη απόσταση και αρκετά μεγάλη κλίση.

Άπο την Ν. Μάκρη δεν ξεκίνησες?

ipo
14-04-11, 21:47
Από τη Νέα Μάκρη ξεκίνησε η ανηφόρα. Είχα ήδη κάνει 33km μέχρι εκείνο το σημείο.

Εσείς κατεβαίνατε τόση ώρα επειδή είχατε ανέβει ακόμα πιο ψηλά, στα 700 μέτρα. Αν θυμάσαι, μετά από μερικά χιλιόμετρα από την κορυφή, βρήκατε μία διασταύρωση στη μέση του πουθενά με μία καφετέρια στα δεξιά. Εκεί είναι ο Άγιος Πέτρος (έχει ξωκλήσι πιο δίπλα) και βρίσκεται σε υψόμετρο 500 μέτρων. Σε εκείνη τη διασταύρωση συνέχισα προς Διόνυσο (εκεί αρχίζει η κατηφόρα), δεν ανέβηκα κι άλλο για να καταλήξω στην Παλαιά Πεντέλη που είχατε περάσει εσείς.

Άλλη φορά θα επιχειρήσω και την ψηλή κορυφή που περάσατε εσείς (Μαρούσι - Μελίσσια - Παλαιά Πεντέλη - Διόνυσο - Εκάλη), αλλά θέλω αρκετή προπόνηση ακόμα. Η σημερινή διαδρομή μου φάνηκε πάρα πολύ δύσκολη και δεν είναι ακόμα για το δικό μου επίπεδο φυσικής κατάστασης, διότι μπορεί να τραυματίσω κανένα μυ. Ήδη σήμερα έκανα 5 φορές διατάσεις για να τη γλιτώσω, όταν είδα ότι η ανηφόρα είναι πιο δύσκολη απ' όσο περίμενα.

Νikosanagn
14-04-11, 21:48
Τι έγινε Ipe ανεβαίνουν τα stadars ή μου φαίνεται? :p

kostantis
14-04-11, 21:54
60km σήμερα;
Τουμπανιάρης είσαι εσύ ρα!:biggrin:

ipo
14-04-11, 21:56
Τι έγινε Ipe ανεβαίνουν τα stadars ή μου φαίνεται? :p
Ε, πρέπει να σε φτάσω κάποια στιγμή. Δεν πρέπει; :)

Νikosanagn
14-04-11, 22:04
Αλίμονο :p

ardi21
14-04-11, 23:03
Κάποια στιγμή που είχα σταματήσει και έκανα διατάσεις, με πέρασε ένα ζευγάρι ποδηλάτες με ποδήλατα δρόμου. Ειδικά το παλικάρι έκανε ορθοπεταλιά (10-12km/h το πήγαινε εκεί που εγώ πήγαινα με 8-9km/h), ενώ έκανε και πάνω-κάτω για να γυρνάει πίσω στην κοπελιά που είχε μικρότερο ρυθμό. Βαμβακούλα εσύ ήσουν με το κοριτσόπουλο; :p

Καμια σχεση με το ποδηλατο σου ομως... Εσυ ανεβαινεις με τρακτερ κουβαλωντας και πισω αχυρα και οι αλλοι με smart.

8-9 Km/h σε τετοια ανηφορα και με τετοιο οχημα εμενα μου ακουγονται πολυ καλα. Και ας εκανες πολλες στασεις..

ipo
14-04-11, 23:12
Έχω ακούσει ότι τα ποδήλατα δρόμου δεν έχουν ταχύτητες για να πηγαίνουν σε ανηφόρες με αρκετή κλίση. Έβλεπα την κοπέλα ότι έκανε αργά πετάλι με πίεση (αυτό καταπονεί τα γόνατα), ενώ ο άλλος ορθοπεταλιά. Αυτό είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις επί 8km κι ας είναι το ποδήλατο πιο ελαφρύ, με μικρότερες τριβές.

Κάποιος μου είχε πει ότι το αν θα κάνει εύκολα ανηφόρες με κλίσεις βουνού (7-8%) ένα ποδήλατο δρόμου, εξαρτάται από το αν έχει τρίτο μικρό δίσκο μπροστά. Τα περισσότερα ποδήλατα δρόμου έχουν 2 δίσκους μπροστά, άρα σε ανηφόρες 7% μάλλον πρέπει να πηγαίνουν ορθοπεταλιά. Λέω κάτι λάθος;

ardi21
14-04-11, 23:20
Ναι εξαρταται τι δισκοβραχιονα εχει μπροστα. Με 2 η 3 δισκους και ποσο μεγαλοι/μικροι ειναι αυτοι.

Απο την αλλη εχουν το μισο βαρος σε σχεση με το δικο σου ποδηλατο (και ακομα λιγοτερο, αναλογα το ποδηλατο) και γενικα ειναι στημενο μονο γι'ασφαλτο.

Δεν εχω καβαλησει κουρσα αλλα εχω την εντυπωση οτι θα πηγαινες αρκετα καλυτερα ακομα και με 2 δισκους (με 3 δεν το συζηταω)

Κωστη τι λες?

ipo
14-04-11, 23:32
Είχα καβαλήσει πριν πολλά χρόνια ποδήλατο δρόμου ενός φίλου, που ήταν πολύ καλό. Αυτός έλεγε για 6 κιλά, αλλά μάλλον εννοούσε το σκελετό (αλουμινίου). Κάτω από 10 κιλά ήταν πάντως και είχε 12 ταχύτητες (2 δίσκους μπροστά). Σε ανηφόρες με μικρή κλίση (~4%) πήγαινε πολύ πιο γρήγορα και εύκολα από το δικό μου, αλλά δεν είχα δοκιμάσει σε μεγαλύτερες

ipo
14-04-11, 23:35
Ορίστε δύο φωτογραφίες από σημείο που έκανα στάση. Είχε μέρη με πολύ καλύτερη θέα προς το Σχοινιά και τη Νέα Μάκρη, αλλά ήταν σε σημεία που δεν ήθελα να κάνω στάση.


86405 86406

Νikosanagn
14-04-11, 23:41
Ένας φίλος έφτιαξε 7μιση κιλά ποδήλατο, με 1200 €

ipo
14-04-11, 23:51
Ένας φίλος έφτιαξε 7μιση κιλά ποδήλατο, με 1200 €
Χμμμ... :hmm: 160€ το κιλό; Δεν είναι άσχημα. :p

Φανερός Πράκτωρ
15-04-11, 01:32
Ένας φίλος έφτιαξε 7μιση κιλά ποδήλατο, με 1200 €
αυτό με τα κιλά ποτέ δεν το κατάλαβα. Εγώ είμαι 100 κιλά + 15 η τσάντα που κουβαλάω στην πλάτη για τη δουλειά. Με λίγα λόγια είμαστε ήδη στα 115. Τώρα αν θα πάω στα 125 ή στα 135 (με το ποδήλατο), λίγο με ενδιαφέρει μια που η αύξηση είναι 8%. Αν για να γλιτώσω αυτή την αύξηση πρέπει να πληρώσω και 1000 ευρώ παραπάνω τότε δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης για μένα.

Νikosanagn
15-04-11, 01:41
Βασικά εκείνος ήθελε να φτιάξει ένα κουρσάκι, και παρρήγκειλε τα πάντα σχεδόν απο έξω και το έφτιαξε, έιναι πολύ λίγα κιλα για τα λεφτά που έδωσε. (σκελετός όλος carbon)

Zoop έχει αρκετά μεγάλη σημασία, για ένα ποδήλατο δρόμου τα κιλά του.

Ας πούμε εμένα με το MTB ποσός με νοιάζει.

ipo
15-04-11, 01:47
Συμφωνώ με το zoup. Με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίζω τα κιλά του ποδηλάτου, αφού άλλωστε το βαραίνουν αυτά που κουβαλάω. 17 κιλά είναι γυμνό το ποδήλατό μου και έχει πάνω παγούρι, φώτα, δύο τσαντάκια, εργαλεία, που είναι σίγουρα 2 κιλά επιπλέον.

Αλλά για έναν αθλητή 70 κιλών είναι πολύ σημαντικό να γλιτώσει έστω και μισό κιλό στο ποδήλατο, αφού του δίνει πολύτιμα δευτερόλεπτα, ακόμα και λεπτά, σε έναν αγώνα πολλών χιλιομέτρων.

Και με το Νίκο συμφωνώ όμως. 1200€ για 7,5 κιλά ποδήλατο είναι πολύ καλά χρήματα. Αλλά για κάποιον που δεν τρέχει σε αγώνες με αξιώσεις για κορυφή, δε νομίζω ότι έχει νόημα να δώσει τόσα λεφτά.


Zoup, 15 κιλά τσάντα είναι πολύ βαριά για να την έχεις στους ώμους ενώ κάνεις ποδήλατο. :shock:

Νikosanagn
15-04-11, 01:48
Συνήθως τα κουρσάκια κάνου απο 800 μέχρι όσο πάει αλλα μέχρι τα 2 χιλιάρικά δεν νομίζω να βρεις σκελετό foul carbon.

ardi21
15-04-11, 01:52
Παιδια το βαρος παιζει μεγαλο ρολο σε ανηφορες, εκει που σφιγγουν τα γαλατα δηλαδη. Και ειδικα το βαρος των τροχων που γυρνανε.

Γι'αυτο και η σημαντικοτερη αναβαθμιση ισως ειναι οι τροχοι. Οσοι αλλαζουν σε καλυτερους/ελαφρυτερους/στιβαροτερους βλεπεις να λενε "εχω αλλο ποδηλατο". Αυτο συμβαινει ειτε εισαι 70κιλα ειτε 110 (ε στα 110 σιγουρα πρεπει να χασεις κιολας:p). Ειτε σε ποδηλατο δρομου ειτε σε βουνου.

Διοτι αλλο να "σερνεις" 7 κιλα, αλλο 10, αλλο 14 και αλλο 18. Οσα κιλα και να 'σαι, αναλογικα παει. Σε ισιωμα και σε κατηφορα που εισαι χαχαχουχου και με τον φραπε στο χερι, κλαιν μαιν.

Εχετε δοκιμασει ελφρυτερο ποδηλατο? Εγω εχω δοκιμασει MTB 2-3 κιλα ελαφρυτερο απο το δικο μου και ειναι η μερα με την νυχτα σε ανηφορα.

Ποσο μαλλον για διαφορες 8-9 κιλων...

Δεν ειπαμε να δωσουμε ολοι 2 χιλιαρικα αλλα οι διαφορες ειναι διαφορες. Αν δεν δοκιμασεις δεν θα καταλαβεις.

Νikosanagn
15-04-11, 02:35
Σωστα τα λες Άρδη.

ardi21
15-04-11, 02:42
Σωστα τα λες Άρδη.

Eσυ μην μιλας γιατι στο freeday και με 25 κιλα ποδηλατο να πας δεν θα δεις διαφορα.:lol:

ΥΓ. Αρε μπαγασα, δεν σε ξερω αλλα μου βγαζεις αυτο το κατι για να σε πειραζω, δεν ξερω γιατι!:p

Νikosanagn
15-04-11, 03:00
Eσυ μην μιλας γιατι στο freeday και με 25 κιλα ποδηλατο να πας δεν θα δεις διαφορα.:lol:

ΥΓ. Αρε μπαγασα, δεν σε ξερω αλλα μου βγαζεις αυτο το κατι για να σε πειραζω, δεν ξερω γιατι!:p

Μην μασάς, και σε όσους με ξέρουν αυτό βγάζω, πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω! :lol:

By the way έχω πολύ καιρό να πάω freeday.

Και μερικές διαδρομές είναι όντως δύσκολες.

ardi21
15-04-11, 03:02
Και μερικές διαδρομές είναι όντως δύσκολες.

Το ξερω, πλακα κανω. Εχει καλες ανηφοριτσες σε μερικες

Mouse Potato
15-04-11, 09:56
Μην μασάς, και σε όσους με ξέρουν αυτό βγάζω, πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω! :lol:

By the way έχω πολύ καιρό να πάω freeday.

Και μερικές διαδρομές είναι όντως δύσκολες.


Το ξερω, πλακα κανω. Εχει καλες ανηφοριτσες σε μερικες

Με 5km/h average speed, και σε κάθετο τοίχο σκαρφαλώνεις με το ποδήλατο. :p

vamvakoolas
15-04-11, 11:11
λιγο γνωση:

τα ποδηλατα απο carbon/titanium ειναι ελαφρυα αλλα δεν αγοραζονται γι'αυτο, αγοραζονται για την απορροφηκοτητα τους(ανεση) διοτι μπορει ενα μετριο ποδηλατο απο αυτα τα υλικα να ειναι βαρυτερο απο ενα καλο αλουμινενιο! Αυτο ισχυει για καθε ειδος ποδηλατου.

Μια κουρσα (καινουργια) αρχιζει απο 500-600 μεχρι οσο θες. Αλλα αν θες να ασχοληθεις περνεις μια φθηνη (με τα μισα λεφτα) βλεπεις αν το εχεις και μετα αν θες δινεις λεφτα για το καλο.

Στην Ελλαδα (&Ιταλια) ειμαστε φιγουρατζηδες περνουμε το σουπερ ποδηλατο, μετα βαριομαστε/δε μας αρεσει και το πουλαμε μισοτιμης (και αγοραζω εγω:whistle:).
Εχει τυχει για παραδειγμα ενα παιδι να εχει δωσει 2000 για ενα ποδηλατο και ακολουθησε ο διαλογος:
-Γιατι εδωσες τοσα λεφτα?
-Για να παρω ενα καλο ποδηλατο.
-Και που το χρησιμοποιεις?
-Για βολτες αντε και καμια φορα βγαινω και εκτος πολης
-ααααα:hmm:

Εκει που πρεπει να επενδυσεις ειναι ο σκελετος και οι ροδες π.χ δε πρεπει να εχεις ενα ΜΤΒ 16 κιλα που γραφετε γιατι ειναι ταλαιπωρια (να κουβαλας 16 κιλα σε ανηφορες μονοπατια κοκ) εκτος και αν το εχεις για πολη/βολτουλα freeday. Ασε που σε αυτα τα κιλα ειναι και τα σιδερενια των 100 ευρω!;) Αν ποδηλατησετε με ενα ποδηλατο π.χ 12-13 κιλα θα καταλαβετε τρελη διαφορα:oneup:

senkradvii
15-04-11, 11:20
Eσυ μην μιλας γιατι στο freeday και με 25 κιλα ποδηλατο να πας δεν θα δεις διαφορα.:lol:

ΥΓ. Αρε μπαγασα, δεν σε ξερω αλλα μου βγαζεις αυτο το κατι για να σε πειραζω, δεν ξερω γιατι!:p

Σε πολλούς το βγάζει ο άτιμος.. :p

lewton
15-04-11, 11:31
Εγώ που επί 2 χρόνια είχα γυρίσει τις Άλπεις νοικιάζοντας ποδήλατο κάθε φορά από την εταιρία σιδηροδρόμων της Ελβετίας έχω να πω ότι όσο χειρότερο είναι το ποδήλατο τόσο περισσότερο γυμνάζεσαι. :p
Μερικές φορές μου έδιναν πολύ ικανοποιητικό πράγμα, μερικές φορές ήταν κόλαση. Αλλά έτσι φεύγει η μπάκα. :)

senkradvii
15-04-11, 11:34
Aν σαβουρίαζεις ότι βρεις μπροστά σου και σκουριασμένο, σιδερένιο ποδήλατο του '60 να σου δώσουν πάλι η μπάκα δεν φεύγει.. :whistle:

lewton
15-04-11, 11:41
Not the case for me my friend. :)

senkradvii
15-04-11, 11:44
Then you are blessed! ;)

pelasgian
15-04-11, 12:01
αυτό με τα κιλά ποτέ δεν το κατάλαβα. Εγώ είμαι 100 κιλά + 15 η τσάντα που κουβαλάω στην πλάτη για τη δουλειά. Με λίγα λόγια είμαστε ήδη στα 115. Τώρα αν θα πάω στα 125 ή στα 135 (με το ποδήλατο), λίγο με ενδιαφέρει μια που η αύξηση είναι 8%. Αν για να γλιτώσω αυτή την αύξηση πρέπει να πληρώσω και 1000 ευρώ παραπάνω τότε δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης για μένα.

Α, να σου πω πώς θα το καλάβεις: θα πάρεις carbon ή αλουμίνιο και όταν σπάσει, θα καταλάβεις ότι έπρεπε να είναι χρωμιο-μολυβδαινιούχος χάλυβας.

Επειδή κάποιος είπε για τις ελαφρές ρόδες.

Δοκίμασες να κάνεις ορθοπεταλιά με ελαφρύ τιμόνι που έχει και ανάρτηση;

Τεράστιο γέλιο, ο συνδυασμός της μικρής αδράνειας στη ρόδα (και άρα της εύκολης μεταβολής της κινητικής της κατάστασης - φέρει πειν δίπλωμα και καπάκι) μαζί με το «μπόινγκ μπόινγκ μπόινγκ» της ανάρτησης σε κάθε πεταλιά προσφέρει άπειρες στιγμές χαράς με ιώδιο και γάζες.

Το μόνο σημαντικό στο ποδήλατο είναι ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ, αν έχεις λάθος μέγεθος, λάθος ρύθμιση και λάθος ελαστικά, το να το κάνεις και «ψεύτικο» ή «χάρτινο» δεν θα σε βοηθήσει. Μετά είναι να ξέρεις να δουλεύεις ταχύτητες.

vamvakoolas
15-04-11, 12:54
Το μόνο σημαντικό στο ποδήλατο είναι ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ, αν έχεις λάθος μέγεθος, λάθος ρύθμιση και λάθος ελαστικά, το να το κάνεις και «ψεύτικο» ή «χάρτινο» δεν θα σε βοηθήσει. Μετά είναι να ξέρεις να δουλεύεις ταχύτητες.

και τα δυο που αναφερεις εχουν και αντιθετες αποψεις

Ενα πλαισιο/ποδηλατο μπορεις να το φερεις στα μετρα σου αν ειναι μικροτερο. Αν ειναι μεγαλυτερο οχι. Εγω για παραδειγμα σε μερικους αγωνες εχω μικροτερο πλαισιο για το σωματοτυπο αλλα για θεματα τεχνικης το χρησιμοποιω.

Ταχυτητες: αυτο που λες ειναι τεχνικη περασμενων ετων. Πλεον εχουμε 2 τασεις: οι εταιριες των εξαρτηματων οδηγουν σε ολο και μεγαλυτερο αριθμο γραναζιων "ταχυτητων" (απο 6-7 ταχυτητες πλεον ειμαστε στις 10 και παμε για 11!) και απο την αλλη επικρατει η επιστημονικη λογικη οτι για να γυμναστεις σωστα αλλα και να κανεις σωστα ποδηλατο πρεπει να χρησιμοποιεις οσο γινεται μικροτερο αριθμο ταχυτητων και αλλαγων! π.χ σε ανηφορα προτεινεται 1-2 αλλαγες!!

Tελος περι διατροφης με το ποδηλατο δε χανεις κιλα....οσο να βαλεις το κ@#$ σου να τρεξει για λιγο (1 ωρα τρεξιμο ισοδυναμει με 2 ή περισσοτερες ωρες ποδηλατο, αυτο το ξερουν και οι.... πετρες)

@ ADSLgr.com All rights reserved.