PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
15-04-11, 17:14
Κωστή, το video θέλουμε. :)


Ορμώμενος από το παρακάτω σχόλιο του sen, σε άλλο νήμα, μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες για τη διατροφή, κατά τη διάρκεια της ποδηλασίας.


To πρωινό (http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7562840.stm) το Phelps νομίζω ήταν χειρότερο..

Μετά από 3 ώρες ποδηλασίας, ειδικά αν κάνεις ανηφόρες, ένας απλός άνθρωπος (όχι αθλητής) έχει κάψει το μεγαλύτερο μέρος του γλυκογόνου στους μύες των ποδιών του και η κούραση είναι αισθητή σε ανηφόρες που θα του φαίνονταν εύκολες, αν ήταν ξεκούραστος.

Όντας αθλητής πριν πολλά χρόνια, ήξερα ότι για να αποδώσεις καλά και με διάρκεια σε αγώνα πολλών ωρών, μετράει όχι μόνο το καλό πρωινό, αλλά ακόμη περισσότερο το καλό βραδινό της προηγούμενης ημέρας. Ας πούμε λοιπόν ότι έχεις φροντίσει να προετοιμάσεις καλά τον οργανισμό σου με θερμίδες μέχρι την έναρξη της πολύωρης άθλησης. Στο ενδιάμεσο όμως τι είναι καλό να φας; Μία σοκολάτα, ένα σάντουιτς, ενεργειακό ρόφημα; Κάτι άλλο; Το ζητούμενο είναι να φας κάτι που θα δώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα ενέργεια στους εξαντλημένους μύες σου, ενώ δε θα σε βαρύνει κατά την πέψη κατά τη διάρκεια της άθλησης.

Κωστή, δώσε μας τα φώτα σου! :)

vamvakoolas
15-04-11, 17:31
πρωινο σιγουρα καλο! φρουτα κανενα κεικ χυμο ή γαλα μελι με ψωμι...

Στη διαρκεια ποδηλασιας νερο, φρουτα(μπανανα)), σοκολατα, ξερα φρουτα...

gels εγω δε τρωω και αποτι ειναι γνωστο δεν εχουν τρελη διαφορα για εμας τους κοινους θνητους.

Μετα τη ποδηλασια καλο ειναι μια μακαροναδα (υδατανθρακες)

Αλλωστε στους αγωνες εξωτερικο οπου υπαρχουν σταθμοι, εχουν τα παρακατω
νερο/πορτοκαλι/μπανανες/κρακερακια/gels/κοκα κολα και...τιποτα αλλο!

Γενικα με το θεμα διατροφης εμενα πηγε εξαιρετικα καλα (16 kgr σε 4 μηνες) οποτε αν καποιος εχει προβλημα ας δωσουμε γενικες συμβουλες (για εξειδικευμενες συμβουλες υπαρχουν και οι γιατροι που και εγω συμβουλευομαι)

ardi21
15-04-11, 17:33
Μπανανες-μπαρες δημητριακων (εγω παιρνω τα fitness (http://www.nestle.gr/products_cereal_b1.html)) κανουν καλη δουλεια και ειναι φθηνα.
Που και που εχω και κανα powerade.

gels προσωπικα δεν εχω δοκιμασει και ουτε προκειται.

senkradvii
15-04-11, 18:12
Eγώ στις διατροφές που έκανα κατά καιρούς, ένα πρωινό που με κρατούσε γερά θυμάμαι είναι γιαούρτι με μέλι, καρύδια ή αμύγδαλα ή all bran ή quaker ή fitness kelloggs γενικά ή κανά μπισκοτάκι τριμμένο (ότι είχα γενικά για να κρατσανάει λίγο), μπανάνα και λίγη κανέλα. Και σήμερα που θα πήγαινα κολυμβητήριο (μόλις γύρισα) αυτό έφαγα! ;)

Eπίσης πριν κάνω προπόνηση (κολύμπι, γυμναστήριο, τρέξιμο, ποδήλατο) τρώω συνήθως λίγη (μια μπάρα ή ένα ατομικό) σοκολάτα με 74% κακάο ή αν έχουν περάσει πάνω από 3 ώρες από το προηγούμενο γεύμα ίσως φάω και κάτι θερμιδούχο. Ενώ αμέσως μετά την άσκηση αν δεν πρόκειται να ακολουθήσει κάποιο κυρίως γεύμα τρώω καμιά μπανάνα κατά προτίμηση, ή χυμό ή μήλο ή φρούτο γενικά.

Για βραδύ πιστεύω τέλεια είναι μια τονοσαλάτα με μαρούλι και κανά κριτσίνι/παξιμάδι.

kostantis
15-04-11, 19:54
Επιτέλους....:yahoo::yahoo:
Ακόμα δεν το έχω καβαλήσει εντομεταξύ,από αύριο γιατί είχα μία κουραστική ημέρα.
Δεν κρατιέμαι...!!:biggrin::biggrin:

Φανερός Πράκτωρ
15-04-11, 20:15
πανέμορφο, με γεια!

πόσο;

kostantis
15-04-11, 20:20
πανέμορφο, με γεια!

πόσο;

1k
Σε μαύρο το ήθελα βασικά αλλά το μαύρο έκανε sold out και έτσι τσίμπησα αυτό.
Στην αρχή δεν μπορώ να πω πως με τρέλανε το χρώμα αλλά όσο το βλέπω όλο και περισσότερο μου αρέσει τελικά.:)

pelasgian
15-04-11, 20:20
και τα δυο που αναφερεις εχουν και αντιθετες αποψεις


Πάντοτε υπάρχουν! και είναι δεκτές!
(αρκεί να γνωρίζει το κοινό εδώ ότι υπάρχουν δύο απόψεις, η δική μου και η λάθος :lol: )



Ενα πλαισιο/ποδηλατο μπορεις να το φερεις στα μετρα σου αν ειναι μικροτερο. Αν ειναι μεγαλυτερο οχι. Εγω για παραδειγμα σε μερικους αγωνες εχω μικροτερο πλαισιο για το σωματοτυπο αλλα για θεματα τεχνικης το χρησιμοποιω.


Σχετικά είναι όλα, όμως αν για να το φέρω να χρειάζομαι riser bars και περίεργα παλούκια και να βάλω άλλα μπράτσα στα πετάλια, ευχαριστώ δεν θα πάρω, γιατί στη τελική (άμα είναι και χάλυβας) παίρνω και το τροχό με το αέριο και του ... το ...
(μηχανολογικό αξίωμα: με τροχό και ασετιλίνη έρχονται τα πάντα. :lol: )



Ταχυτητες: αυτο που λες ειναι τεχνικη περασμενων ετων.


είμαι old school γενικά ;) Όταν πήγαινα, το κρυφό σχολειό ήταν ακόμα all the rage να φανταστείς :)



Πλεον εχουμε 2 τασεις: οι εταιριες των εξαρτηματων οδηγουν σε ολο και μεγαλυτερο αριθμο γραναζιων "ταχυτητων" (απο 6-7 ταχυτητες πλεον ειμαστε στις 10 και παμε για 11!)


δηλαδή οι μηχανολόγοι ...



και απο την αλλη επικρατει η επιστημονικη λογικη οτι για να γυμναστεις σωστα αλλα και να κανεις σωστα ποδηλατο πρεπει να χρησιμοποιεις οσο γινεται μικροτερο αριθμο ταχυτητων και αλλαγων! π.χ σε ανηφορα προτεινεται 1-2 αλλαγες!!


και οι χαζο-hardcoreάδες. Αυτοί που το 80 έβγαλαν και τα ελατήρια από τις σέλες (brooks ελατηριούχα, τι ωραία που πας :) και γύρισαν τα τιμόνια τους όπως και το μάτι μου όταν το προτανέβηκα στο motobecane supermirage μου εκείνη την εποχή και αν και πιτσιρίκος έφυγα με μέση και αυχενικό.

BTW, έχω ένα raleigh με εσωτερικές ταχύτητες στο πίσω hub, ωραίο ποδηλατάκι, αλλά φυσικά δεν πιάνει μία μπρος στα sram 3x8 από άποψη άνεσης στο φρέσκο μου. Αλλαγές μία δύο θα κάνεις, το θέμα είναι να πετύχεις το ΑΚΡΙΒΕΣ επίπεδο ροπής για να διατηρήσεις σταθερό ρυθμό ποδηλασίας.

Old school, new school δεν ξέρω. Ένα πράγμα ξέρω. Όπως και στο αμάξι θέλω να πηγαίνω στις στροφές που «αρέσουν» στη μηχανή και βγάζουν τα σωστά κιλά της ροπής. Γρανάζια ανεβοκατεβάζω, ταχύτητα ανεβοκατεβάζω, το ΡΥΘΜΟ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ δεν τον αλλάζω και είναι σταθερά ο καρδιακός μου ρυθμός και οι αναπνοές.

Άμα κάνω ορθοπεταλιά, κάτι πήγε λάθος.

Νikosanagn
15-04-11, 20:22
Kostanti χωρίς υπερβολές, καιρό είχα να δω τόσο όμορφο ποδήλατο, ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΨΗΛΕ!!!!:cool::oneup:

Τα φρένα τι είναι?

senkradvii
15-04-11, 20:26
Konsanti είναι πανέμορφο σε άσπρο φίλε! Θα έκανες έγκλημα αν το έπαιρνες σε μαύρο! :nono:

Kαλές βόλτες!! ;)

kostantis
15-04-11, 20:27
Ευχαριστώ Νίκο να είσαι καλά.:biggrin:

Του έβαλα και το κοντεράκι και το τσαντάκι πάνω που είχα τσιμπήσει από το LIDL.
Γάντια πήρα κοντά τελικά για αρχή και μετά βλέπουμε και για full finger!
Δεν είδα κάτι που να μου κάνει κλικ βασικά σε full finger για αυτό και δεν αγόρασα.

Λιπαντικό αλυσίδας μου έδωσε ένα GT85 400Ml.
Κόστος 7,5 ευρώ.Καλά είναι;

Νikosanagn
15-04-11, 20:28
Konsanti είναι πανέμορφο σε άσπρο φίλε! Θα έκανες έγκλημα αν το έπαιρνες σε μαύρο! :nono:

Kαλές βόλτες!! ;)

Κι εμένα το ποδήλατο μου βγαίνει σε άσπρο - μαύρο , πήρα το άσπρο και δεν το μετάνιωσα καθόλου, αντιθέτως ένας γνωστός μου πήρε ένα cubaki σε μαύρο, και πραγματικά αδικείται, ψηλο χάλια δείχνει, ψηλέ το δικό σου είναι τέλειο...

pelasgian
15-04-11, 20:29
αχ χριστέ μου...
(για το λάδι λέω!)

SAE 50 7.5 ευρώ τα 7.5 λίτρα και ένα degreaser κανείς;

μεγειες!

kostantis
15-04-11, 20:29
Λέγε μου τέτοια λέγε μου τέτοια να γουστάρω όλο και περισσότερο το άσπρο.:biggrin:
Τα φρένα είναι Shimano BR-M4451 hydr. discbrake(180/160mm).

Νikosanagn
15-04-11, 20:32
Ψηλέ έχω γάντια XXL castelli που δεν μου κάνουν, αν θες στα δίνω ( εννοείτε χωρίς χρήματα) ... τα έχω φορέσει πολύ λίγο με ένα πλύσιμο πιστεύω θα είναι μια χαρά.


Τα φρένα είναι Shimano BR-M4451 hydr. discbrake(180/160mm). Θέλω κι εγώ :(

kostantis
15-04-11, 20:37
Ψηλέ έχω γάντια XXL castelli που δεν μου κάνουν, αν θες στα δίνω ( εννοείτε χωρίς χρήματα) ... τα έχω φορέσει πολύ λίγο με ένα πλύσιμο πιστεύω θα είναι μια χαρά.
Θέλω κι εγώ :(

Ευχαριστώ Νίκο εάν τα χρειαστώ θα έρθω σε επικοινωνία μαζί σου.
XXL και δεν σου κάνουν;

Νikosanagn
15-04-11, 20:42
Τι είμαι εγώ ρε 1.90? :p

Όχι και είναι η δεύτερη φορά που την πατάω, αν βρω θα σου στείλω λινκ.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 3 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Tα βρήκα, http://www.sporterra.eu/shop/lang-en/291-castelli-nano-handschoenen.html

kostantis
15-04-11, 20:42
Τι είμαι εγώ ρε 1.90? :p

Όχι και είναι η δεύτερη φορά που την πατάω, αν βρω θα σου στείλω λινκ.

Σου περισσεύουν εννοείς;
Κολυμπάνε οι παλάμες δηλαδή...
Sorry είμαι και κουρασμένος,δεν τα πιάνω με την πρώτη.:tooth

Τώρα που ανέφερες τα γάντια πρόσεξα ότι τα γάντια που πήρα η συσκευασία έλεγε XXL απ'εξω πάνω στο χαρτόνι και είδα την ετικέτα που έχουνε εσωτερικά τα γάντια και λένε L.:blink:

Νikosanagn
15-04-11, 20:47
Ναι μου περισσεύουν, και όχι δεν κολυμπάνε οι παλάμες, κολυμπάνε τα δάχτυλα, επίσης, τα γάντια που βλέπεις απο κάτω έχουν geloηδείς σκορπιούς (που είναι το σήμα της εταιρίας) και εγώ δεν θέλω να βλέπω σκορπιούς γιατι το καλοκαίρι με τσίμπησε ένας, δεν θέλετε να νιώσετε τον πόνο, πραγματικά.

Όπότε είναι και ψυχικής οδύνης το θέμα! Δεν θέλω να τα βλέπω! :p

kostantis
15-04-11, 20:50
Σε τσίμπησε σκορπιός;:shock:
Σε καταλαβαίνω γιατί θέλεις να τα δώσεις.

Στο ποδήλατο σου έχεις δισκόφρενα ή v-brakes και εάν έχεις δισκόφρενα είναι λαδιού ή με ντίζα;

Νikosanagn
15-04-11, 20:52
Έχω υδραυλικά δισκόφρενα.

Σε έχει τσιμπήσει κι εσένα? 4 ενέσεις μου έκανα, αλλα αυτό είναι το λιγότερο. Ο μεγαλύτερος πόνος που έχω βιώσει μέχρι τώρα.

kostantis
15-04-11, 20:55
Έχω υδραυλικά δισκόφρενα.

Σε έχει τσιμπήσει κι εσένα? 4 ενέσεις μου έκανα, αλλα αυτό είναι το λιγότερο. Ο μεγαλύτερος πόνος που έχω βιώσει μέχρι τώρα.

Όχι δεν με έχει τσιμπήσει ευτυχώς.:blink:
Είπα το ''σε καταλαβαίνω'' και σε μπέρδεψα.:p

Νikosanagn
15-04-11, 20:57
Ε, δεν με καταλαβαίνεις τότε :p

senkradvii
15-04-11, 21:01
Damn dude! Που το βρήκες και σε δάγκασε ρε το ζουζούνι?

Νikosanagn
15-04-11, 21:12
Στην Σάμο, έχει πολλούς :cry::vava:

ipo
15-04-11, 21:16
Με γεια το ποδήλατο Κωνσταντή! Πολύ όμορφο είναι.



SAE 50 7.5 ευρώ τα 7.5 λίτρα και ένα degreaser κανείς;

Για δώσε λεπτομέρειες παρακαλώ.

Mouse Potato
15-04-11, 22:22
@kostantis Με γεια... Εκπληκτικά όμορφο. Όπως και όλα τα cube άλλωστε.

vamvakoolas
15-04-11, 23:29
μπραβο πολυ ομορφο ποδηλατο!

το βασικο ειναι να σου κανει κλικ το ποδηλατο σου και να γουσταρεις να ανεβαινεις! σε δευτερη μοιρα ειναι οι ταχυτητες τροχοι λαστιχα....



Επισης χαιρομαι που οταν αρχισα να γραφω εδω αυτο το τοπικ ημασταν 2-3 ατομα που ψιλογνωριστηκαμε κιολας και τωρα παμε για διψηφιο αριθμο! αντε να ....χιλιασουμε!!

kai ενα βιντεακι απο τα ξενα!

http://www.youtube.com/watch?v=Ey3-LGIdyjY

ipo
15-04-11, 23:33
Ποιος ψήνεται για μεγαλοβδομαδιάτικο γύρο Πεντέλης από άσφαλτο;

Η ανάβαση ξεκινάει από Μελίσσια (μέχρι εκεί έχω μερικά χιλιόμετρα δρόμο), περνάει από Παλαιά Πεντέλη και φτάνει στην κορυφή των 700 μέτρων της Πεντέλης. Μέσα σε 7 χιλιόμετρα αυξάνει το υψόμετρο κατά 440 μέτρα, οπότε θα χρειαστούν πολλές στάσεις. Είναι η πρώτη ανάβαση της Πεντέλης που έκανες με τον ξάδερφο Νίκο, στη μεγάλη βόλτα που κάνατε. Λογικά θα είναι πολύ δύσκολη, αλλά τουλάχιστον είναι σχεδόν στην αρχή, άρα δε θα έχει μαζευτεί κούραση.

Μετά συνεχίζουμε κατάβαση προς τον Άγιο Πέτρο (500 μέτρα υψόμετρο) και στρίβουμε αριστερά για να επιστρέψουμε προς Διόνυσο, Εκάλη, Νέα Ερυθραία από τον ποδηλατόδρομο. Από το Διόνυσο και μετά είναι σχεδόν όλη η διαδρομή κατηφόρα, όπως μπορείτε να δείτε στο συνημμένο αρχείο. Η διαδρομή είναι συνολικά περί τα 35 χιλιόμετρα.


Θα ήθελα να την κάνω την Κυριακή, αλλά μάλλον δε θα μας κάνει τη χάρη ο καιρός, αφού οι προγνώσεις λένε ότι θα βρέχει μέχρι και τη Δευτέρα. Ποτέ δεν ξέρεις όμως...

Who is grilling himself? :p

Νikosanagn
15-04-11, 23:37
Εγώ δεν θα μπορέσω, Ιπε θες να σε φέρω σε επαφή? Επειδή τον ξέρω, οτι θα ψήνεται.

ipo
15-04-11, 23:38
Ναι, δώσε του το τηλέφωνό μου, αλλά ψήσου κι εσύ!

ipo
16-04-11, 03:00
Ανέβασα ένα χάρτη της διαδρομής που προτείνω.

86462


Για όσους έρθουν από Νότο, το σημείο συνάντησης μπορεί να είναι το Α στα Μελίσσια. Είναι η διασταύρωση της Λεωφόρου Πεντέλης με τη Λεωφόρο Αναπαύσεως. Από εκεί αρχίζει η ανάβαση, μέχρι το σημείο Β που είναι η κορυφή των 700 μέτρων (υπάρχει κι άλλη στα 1100 μέτρα). Εκεί αρχίζει η κατηφόρα, μέχρι το σημείο Γ που είναι ο Άγιος Πέτρος, όπου κάνουμε αριστερά προς Διόνυσο, συνεχίζοντας την κατηφορική πορεία (η κατηφόρα στα δεξιά οδηγεί στη Νέα Μάκρη). 4-5 μικρές ανηφόρες υπάρχουν μόνο στην επιστροφή.

Στο σημείο Δ αρχίζει ο ποδηλατόδρομος της Εκάλης που μας βγάζει στη Νέα Ερυθραία. Κάτω από το Ε είναι το Άλσος Συγγρού, το οποίο μπορούμε να επισκεφθούμε αν θέλουμε, στην κατηφορική του φορά που είναι εύκολη και ευχάριστη. Διαφορετικά συνεχίζουμε την κατηφόρα προς τα Μελίσσια για να επιστρέψουμε στο Α ή βγαίνουμε στη Λεωφόρο Κηφισίας. 33km είναι η διαδρομή.

kostantis
16-04-11, 12:15
Μόλις γύρισα από την πρώτη μου βόλτα.
Μικρής διάρκειας και εντός πόλης αλλά πηδάλι σαν τρελός για να τεστάρω τα κρατήματα,δισκόφρενα και λοιπά.

Ευχαριστημένος μέχρι στιγμής με την επιλογή μου.

Για να ανέβω στον 3ο όροφο πήγαινα τοίχο τοίχο από την κούραση,σφιγμοί άπειροι και από μέσα μου να τραγουδάω,τα ίσια ανάποδα τα βλέπω όπου πάωωω...(του μαζώ):tooth:tooth

Άρε τι κάνει το καταράμενο το αραλίκι με τις ώρες στον υπολογιστή...

Α και ξέχασα να ρωτήσω.Τι προτείνεται να φάω πριν ανέβω στο ποδήλατο;
Κάτι που να μου δώσει ενέργεια φυσικά.Μπάρα δημητριακών,καμία μπανάνα..τι άλλο;

Mouse Potato
16-04-11, 14:31
Α και ξέχασα να ρωτήσω.Τι προτείνεται να φάω πριν ανέβω στο ποδήλατο;
Κάτι που να μου δώσει ενέργεια φυσικά.Μπάρα δημητριακών,καμία μπανάνα..τι άλλο;

Ένα καλό, ποιοτικό σουβλάκι θα σου δώσει φτερά... :p

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 71 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το ταξίδι μου από το Εδιμβούργο πίσω στο εξοχικό μου... Enjoy!

Κι εδώ ένα παλιό σχετικά βίντεο με τα περισσότερα stunts μου.

:p

pat122
16-04-11, 15:57
γεια σας παιδιά...
ξέρετε καμία καλή βάση για gps (3,5") που να αντέχει σε κραδασμούς (μην μου φύγει σε καμία κατάβαση)

Dark_Rex
16-04-11, 17:53
Ανέβασα ένα χάρτη της διαδρομής που προτείνω.

86462


Για όσους έρθουν από Νότο, το σημείο συνάντησης μπορεί να είναι το Α στα Μελίσσια. Είναι η διασταύρωση της Λεωφόρου Πεντέλης με τη Λεωφόρο Αναπαύσεως. Από εκεί αρχίζει η ανάβαση, μέχρι το σημείο Β που είναι η κορυφή των 700 μέτρων (υπάρχει κι άλλη στα 1100 μέτρα). Εκεί αρχίζει η κατηφόρα, μέχρι το σημείο Γ που είναι ο Άγιος Πέτρος, όπου κάνουμε αριστερά προς Διόνυσο, συνεχίζοντας την κατηφορική πορεία (η κατηφόρα στα δεξιά οδηγεί στη Νέα Μάκρη). 4-5 μικρές ανηφόρες υπάρχουν μόνο στην επιστροφή.

Στο σημείο Δ αρχίζει ο ποδηλατόδρομος της Εκάλης που μας βγάζει στη Νέα Ερυθραία. Κάτω από Ε είναι το Άλσος Συγγρού, το οποίο μπορούμε να επισκεφθούμε αν θέλουμε, στην κατηφορική του φορά που είναι εύκολη και ευχάριστη. Διαφορετικά συνεχίζουμε την κατηφόρα προς τα Μελίσσια για να επιστρέψουμε στο Α ή βγαίνουμε στη Λεωφόρο Κηφισίας. 33km είναι η διαδρομή.

Αν γίνει ρίξε μια σχετική ενημέρωση (ημέρα + ώρα).
Συζητάω για το Δ και μετά.:rofl:
Δυστυχώς το προφίλ μου, απέχει κάτι αιώνες απο το δικό σας (παππούς-χοντρός-2 πακέτα κάπνισμα μέχρι πριν 1 μήνα).:p
Προς το παρών το παλεύουμε.

Ιπο παρατηρώ ότι στις διαδρομές σου προς Λίμνη Μαραθώνα πας μέσω Ανοιξης-Αγ.Στεφάνου που είναι τελείως καρμανιόλα και αδιάφορος ποδηλατικά δρόμος ΙΜΗΟ.Υπάρχει διαδρομή απο Δροσιά-Σταμάτα-Αμυγδαλέζα που παρακάμπτει αυτό το κομμάτι.Το αναφέρω γιατί έκανα σήμερα τη διαδρομή μέχρι τη λίμνη (με αυτοκίνητο γιατι είχα και την κόρη μου μαζί :p) και γινόταν κυριολεκτικά ΧΑΜΟΣ σε όλο το κομμάτι απο ποδηλάτες.Μέτρησα πάνω απο 40,εκ των οποίων όλα ηταν κούρσες.:evil:

ipo
16-04-11, 19:55
Ιπο παρατηρώ ότι στις διαδρομές σου προς Λίμνη Μαραθώνα πας μέσω Ανοιξης-Αγ.Στεφάνου που είναι τελείως καρμανιόλα και αδιάφορος ποδηλατικά δρόμος ΙΜΗΟ.Υπάρχει διαδρομή απο Δροσιά-Σταμάτα-Αμυγδαλέζα που παρακάμπτει αυτό το κομμάτι.Το αναφέρω γιατί έκανα σήμερα τη διαδρομή μέχρι τη λίμνη (με αυτοκίνητο γιατι είχα και την κόρη μου μαζί :p) και γινόταν κυριολεκτικά ΧΑΜΟΣ σε όλο το κομμάτι απο ποδηλάτες.Μέτρησα πάνω απο 40,εκ των οποίων όλα ηταν κούρσες.:evil:
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά τη διαδρομή που λες. Εννοείς ότι στην πλατεία της Δροσιάς στρίβεις δεξιά (αφήνεις λοιπόν τη Θησέως) και παίρνεις τη Λεωφόρο Δροσιάς-Σταμάτας. Φτάνοντας στην πλατεία της Σταμάτας (εκεί που είναι τα πεϊνιρλάδικα) στρίβεις αριστερά (εφαπτομενικά στο εκκλησάκι) και παίρνεις όλο αυτό το δρόμο μέχρι που βγαίνεις στη Λεωφόρο Μαραθώνος σε σημείο μετά τον Άγιο Στέφανο; Λίγο πριν τη διασταύρωση με τη Λεωφόρο Μαραθώνος που λέω, είναι το τέρμα του Λεωφορείου που πηγαίνει στη Σταμάτα. Αυτή τη διαδρομή εννοείς;

Χιλιομετρικά γλιτώνεις 500 μέτρα νομίζω (το είχα μετρήσει παλιά με το αυτοκίνητο) και τις ανηφόρες/κατηφόρες στον Άγιο Στέφανο, κάτι που κάνει τη διαδρομή αρκετά πιο εύκολη. Μου είχε περάσει από το μυαλό να πάω από εκεί, αλλά από τη μία σκέφτηκα τα πολλά αδέσποτα που έχει στη Σταμάτα και από την άλλη θα "έχανα" τις ανηφόρες του Αγίου Στεφάνου, που πλέον δε με δυσκολεύουν πολύ.

Dark_Rex
16-04-11, 20:17
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά τη διαδρομή που λες. Εννοείς ότι στην πλατεία της Δροσιάς στρίβεις δεξιά (αφήνεις λοιπόν τη Θησέως) και παίρνεις τη Λεωφόρο Δροσιάς-Σταμάτας. Φτάνοντας στην πλατεία της Σταμάτας (εκεί που είναι τα πεϊνιρλάδικα) στρίβεις αριστερά (εφαπτομενικά στο εκκλησάκι) και παίρνεις όλο αυτό το δρόμο μέχρι που βγαίνεις στη Λεωφόρο Μαραθώνος σε σημείο μετά τον Άγιο Στέφανο; Λίγο πριν τη διασταύρωση με τη Λεωφόρο Μαραθώνος που λέω, είναι το τέρμα του Λεωφορείου που πηγαίνει στη Σταμάτα. Αυτή τη διαδρομή εννοείς;

Χιλιομετρικά γλιτώνεις 500 μέτρα νομίζω (το είχα μετρήσει παλιά με το αυτοκίνητο) και τις ανηφόρες στον Άγιο Στέφανο, κάτι που κάνει τη διαδρομή αρκετά πιο εύκολη. Μου είχε περάσει από το μυαλό να πάω από εκεί, αλλά από τη μία σκέφτηκα τα πολλά αδέσποτα που έχει στη Σταμάτα και από την άλλη θα "έχανα" τις ανηφόρες του Αγίου Στεφάνου, που πλέον δε με δυσκολεύουν πολύ.

Nαι ακριβώς αυτή τη διαδρομή εννοώ.Απ οτι ειδα πάρα πολλοί ποδηλάτες την προτιμούν,βασικά όλους εκεί τους πέτυχα σήμερα.Κάνω τη διαδρομή αυτή καθημερινά (με αυτοκίνητο :p)και κάθε φορά θα πετύχω και κάποιον ποδηλάτη ακόμα και καθημερινές.Αδέσποτα δεν έχω πετύχει.

Ψιλοάσχετο αλλά αυτό που έχω πετύχει 2 φορές τις τελευταίες μέρες στη τέρμα (http://maps.google.com/maps?q=38.144415,23.886927&num=1&t=h&sll=37.0625,-95.677068&sspn=23.875,57.630033&ie=UTF8&ll=38.144421,23.886949&spn=0.006548,0.020599&z=17)του λεωφορείου της Σταμάτας, είναι ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ να κόβουν δέντρα, απο τα καμμένα της προπέρσινης φωτιάς,με αλυσοπρίονα.
Κυριολεκτικά έχει γίνει τρελή απαλλοτρίωση απ οτι είδα σήμερα.

crypter
16-04-11, 23:53
Ξέρει κανείς κανέναν τρόπο για να ακούω μουσική όταν ποδηλατάρω; Δεν θα θελα να βάζω ακουστικά γιατι τα περισσότερα κόβουν σχεδόν εντελώς τον περιβάλλοντα θόρυβο και δέν είναι ότι πιο ασφαλές μέσα στην πόλη. :hmm:

Νikosanagn
17-04-11, 00:05
Δηλαδή πως το έχεις σκεφτεί ρε συ crypter ακριβώς? Ηχοσύστημα, γεννήτρια μπαταρίες? :p

Απλά μην τα βάζεις στο τέρμα :p

crypter
17-04-11, 00:32
Ξέρω γώ, κάτι που να κρεμάει στο αυτί αλλα να μήν μπαίνει μέσα. :p Είχα δεί κάποτε στον δρόμο έναν που φορούσε κάτι ακουστικά που "τύλιγαν" το αυτί και το ηχείακι ήταν κοντά στον λοβό. Παίζει να ήταν δικιά του πατέντα άν και δέν φαινόταν καλα.

Ηχοσύστημα, γεννήτρια μπαταρίες?
Άν δεν ήταν το βάρος το σκεφτόμουν άνετα. :p

Απλά μην τα βάζεις στο τέρμα
Να χαμηλώσω π.χ. megadeth; Oh the humanity! :scared:

Νikosanagn
17-04-11, 00:48
Να χαμηλώσω π.χ. megadeth; Oh the humanity! Mε παρεξήγησες, δεν εννούσα κάτι τέτοιο, προς θεού! :p:lol:

ardi21
17-04-11, 00:55
Ξέρει κανείς κανέναν τρόπο για να ακούω μουσική όταν ποδηλατάρω; Δεν θα θελα να βάζω ακουστικά γιατι τα περισσότερα κόβουν σχεδόν εντελώς τον περιβάλλοντα θόρυβο και δέν είναι ότι πιο ασφαλές μέσα στην πόλη. :hmm:

Αναλογα τι ακουστικα θα παρεις. Υπαρχουν αυτα που κοβουν τους εξωτερικους ηχους και αυτα που δεν κοβουν (τα πιο φθηνα π.χ)

Νikosanagn
17-04-11, 01:13
Αυτά που κόβουν είναι κλειστού, ζήτα ημίκλειστου ή ανοιχτού...

ipo
17-04-11, 02:36
Παιδιά είναι επικίνδυνο να οδηγείτε με ακουστικά στα αυτιά σας. Ακόμα και σε μέτρια επίπεδα έντασης, η μουσική υπερκαλύπτει τον περιβάλλοντα θόρυβο και μπορεί να μην ακούσετε κάποιο αυτοκίνητο πίσω σας ή κάποιο που πάει να ξεκινήσει. Οι οδηγίες στις φορητές συσκευές εφιστούν την προσοχή επ' αυτού και θα έλεγα να το αποφύγετε.

Giorgos18
17-04-11, 04:15
Συμφωνω με ipo.

Δεν ειναι μονο οτι δεν ακους, ειναι οτι αποσπαται η προσοχη απο την οδηγηση, και πας τελειως μηχανικα.

Την 1η φορα που εβαλα ακουστικα, εφαγα και την 1η μου σαβουρα :D

Οποτε, οταν κανουμε ποδηλατο, αυτια, ματια & μυαλο στο δρομο και πουθενα αλλου.

senkradvii
17-04-11, 13:02
Ούτε εγώ θα συνιστούσα ποδηλασία και μουσική.. Όχι τίποτα άλλο αλλά είσαι και απόλυτα εκτεθειμένος..

Νikosanagn
17-04-11, 13:04
Για εμάς τους ποδηλάτες :p

http://www.refinery29.com/static/bin/entry/c4f/x/29846/bike-babe-style.jpg

senkradvii
17-04-11, 13:12
http://www.newsbeast.gr/environment/arthro/155865/petali-adi-venzinis/ :D

Mouse Potato
17-04-11, 13:19
Κακό αυτό. Με την εξάπλωση του ποδηλάτου, βλέπω να θεσπίζονται νέα μέτρα και νόμοι για την φορολόγηση του μέσου... Ο κρατικός ντ@β@τζής δεν θα αφήσει τίποτα να πέσει κάτω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.