PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
20-04-11, 16:30
Αυτό έχουμε όλοι. :p Το βρίσκεις στο ebay από 2,3€ με τα μεταφορικά, έως 12€.

Το δεύτερο που πήρα μάλιστα έχει ποιοτικότερη υλοποίηση στα κουμπιά (μικρότερη βύθιση, άρα πιο εύκολη ενεργοποίηση).

vamvakoolas
20-04-11, 16:45
ipo

ειδα τη διαδρομη και ειπα ουαου μεσα:oneup: αλλα μετα ειδα το spoiler και ειπα...κανε κρατει:rofl:

παιδια πειτε μου σιγουρα για εδαφος γιατι κουρσα ειναι ευκαιρη αλλα ΜΤΒ πρεπει να παω να το παρω απο καπου...
Ωρες δεν εχω προβλημα αλλα αν εχει καλο καιρο εκ πειρας καλο ειναι να τελειωσει μεχρι 13.00 (αλλιως ξεκιναμε κατα τις 17.00)

Σαββατο?:p (ελα για να τρωτε χωρις ενοχες τα...κοπαδια:clap:)


Το κινητο μου το εχετε...(νομιζω:oops:)

Tsene
20-04-11, 16:59
Αυτό έχουμε όλοι. :p Το βρίσκεις στο ebay από 2,3€ με τα μεταφορικά, έως 12€.

Το δεύτερο που πήρα μάλιστα έχει ποιοτικότερη υλοποίηση στα κουμπιά (μικρότερη βύθιση, άρα πιο εύκολη ενεργοποίηση).

:oneup: έχω πάρει δύο τεμάχια για αντίστοιχα ποδήλατα και δουλεύουν άψογα.
Φθηνά και λειτουργικά.

ipo
20-04-11, 16:59
Κωστή, κατά πάσα πιθανότητα λέμε για τις 4-5 το απόγευμα της Παρασκευής. Πριν τις 4 δεν μπορώ.

Για να μη σε προβληματίζουμε, ας το ορίσουμε από τώρα για άσφαλτο. Ο trekkάς θα ενδιαφέρεται σίγουρα για ασφάλτινη διαδρομή, αλλά κι εγώ την προτιμώ. Αλλά θα βαρεθείς... Αθλητής άνθρωπος να πας με την κούρσα ασφάλτινη βόλτα με ευκαιριακούς ποδηλάτες που θα έχουν mountain.

vamvakoolas
20-04-11, 17:05
ok τοτε φανταζομαι κατα τις 17.00 με 17.30


Εγω θα ποδηλατω στο μικρο γραναζι και στις κατηφορες με φρενο...

ελα να βλεπω και αλλες συμμετοχες!:rockon:

blade_
20-04-11, 21:42
τζαμπε ολε αυτα κοιταζα τωρα πριν τσεκαρω εδω..να το χτυπησω η να περιμενω κανα λιντλατο?

........Auto merged post: blade_ πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εχει κ στροφομετρο ! :shock:

Giorgos18
21-04-11, 03:06
Οσοι κανονιζετε βολτα, εγω για Σαββατο ειμαι μεσα.

Trekking και γω, οποτε προτιμω ασφαλτο.Κι αν γινεται οχι πολυ πολυ νωρις γιατι Παρασκευη βραδυ δουλευω :D

ipo
21-04-11, 03:08
Παρασκευή απόγευμα είναι το ραντεβού.

Giorgos18
21-04-11, 03:10
Οκ τοτε.Καλα να περασετε!

ipo
21-04-11, 03:29
Θα τα πούμε άλλη φορά όλοι μαζί. Πού εργάζεσαι Παρασκευή βράδυ; Κουβαλάς επιτάφιο; :p

Giorgos18
21-04-11, 04:11
Αχαχαχα,

Εξαρχεια σε καφε-μπαρ.

Να περασετε να πειτε ενα γεια.Θα εχω και το οχημα εξω απο το μαγαζι :D

vamvakoolas
21-04-11, 10:11
σαββατο οποτε ξυπνησεις και εχεις ορεξη πες!! ειπα εγω θα λιωσω στη ποδηλασια το 2ημερο!!


Κερναω gelaki κερνας σφυνακι?:rofl::rofl:

qwertyuiop
21-04-11, 14:22
Ipo , ξέρεις πώς μηδενίζω τις μετρήσεις σε χλμ, μέτρα και ώρα ποδηλασίας χωρίς να μηδενίσω και τις ρυθμίσεις για τροχό και χμ/ώρα ;

Mouse Potato
21-04-11, 14:26
Ipo , ξέρεις πώς μηδενίζω τις μετρήσεις σε χλμ, μέτρα και ώρα ποδηλασίας χωρίς να μηδενίσω και τις ρυθμίσεις για τροχό και χμ/ώρα ;

Πήγαινε στην ένδειξη DST (ή κάποια άλλη εκτός της ώρας και άλλης μιας που δεν θυμάμαι) και πάτα ταυτόχρονα και απόλυτα συγχρονισμένα τα 2 πλήκτρα μαζί. Αν δεν πετύχει ξαναδοκίμασε. Θα μηδενιστούν όλες οι ενδείξεις που καταγράφονται όταν αναβοσβήνει η ένδειξη km/h, όταν δηλαδή πατάς το σκουρόχρωμο κουμπί για να αρχίσεις νέο ποδηλατικό session.

kostantis
21-04-11, 15:28
Τα ποδηλατικά pants ή όπως τα λένε τέλος πάντων έχουνε κάποιου είδους μαξιλαράκια στο κάτω μέρος;
Καταλαβαίνετε που εννοώ.:p

qwertyuiop
21-04-11, 15:41
Πήγαινε στην ένδειξη DST (ή κάποια άλλη εκτός της ώρας και άλλης μιας που δεν θυμάμαι) και πάτα ταυτόχρονα και απόλυτα συγχρονισμένα τα 2 πλήκτρα μαζί. Αν δεν πετύχει ξαναδοκίμασε. Θα μηδενιστούν όλες οι ενδείξεις που καταγράφονται όταν αναβοσβήνει η ένδειξη km/h, όταν δηλαδή πατάς το σκουρόχρωμο κουμπί για να αρχίσεις νέο ποδηλατικό session.

Ωραίος!


Τα αγγλικά του βιβλίου οδηγιών είναι επιπέδου των τραγουδιών που στέλνουμε στη eurovision· lower και κάτω. :p

vamvakoolas
21-04-11, 15:58
στα ρουχα και ειδικα στα ποδηλατικα θελει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ κατα την αγορα τους:hmm:


Αν ποδηλατουμε για πανω απο κανενα 15λεπτο και παμε για ωρα για μια φορα την εβδομαδα σιγουρα θελουμε ειδικα ρουχα και οχι casual. Αν επισης χρησιμοποιουμε το ποδηλατο πανω απο 2 φορες την εβδομαδα το ιδιο.

Τι ρουχα?

ΧΕΙΜΩΝΑΣ
http://www.conradstoltz.com/wp-content/uploads/2009/04/burry-todd.jpg
Θελουμε σιγουρα κατι να προστατευουμε γονατα και χερια. Αυτα λεγονται καλυματα και στα αγγλικα leg/arm warmers και ξεκινουν απο 10 ευρα. Καλο να ειναι να εχουμε και ενα αδιαβροχο/αντιανεμικο που να χωραει στη τσεπη για να μη μας αντιπαθησει κανενας ΑΙΟΛΟΣ π.χ
http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_10553.htm

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
θελουμε σιγουρα ειδικη μπλουζα ποδηλατικη για να μη κραταει ιδρωτα και να εχει καμια τσεπουλα/ανοιγματα. Φερνει που και που το lidl και βρισκεις παντου στα αγγλικα λεγεται jersey
http://img.diytrade.com/cdimg/1046416/11102970/0/1258355276/Cycling_jersey_bicycle_jersey.jpg

ΣΟΡΤΣΑΚΙΑ/ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ
ειναι 2 ειδων τα κοντα και τα μακρυα. Αναλογα με το στυλ υπαρχουν τα κολλητα και τα casual. Τα κολλητα (ή κολλαν ή tights) αν και ειναι καπως:rofl: εχουν πλεονεκτηματα εναντι των casual οπως οτι εχουμε λιγοτερες τριβες, ειναι πιο ανθεκτικα πλενονται ευκολοτερα, διευκολληνουν στη ποδηλασια και ...ειναι πιο φθηνα. Τα αλλα ειναι κυριως για ποδηλατα πολης και ΜΤΒ αλλα τα φορας σα κανονικο ρουχο χωρις να παρει χαμπαρι κανεις τιποτα. Παντελονι ή σορτς ποδηλατικο χωρις μαξιλαρακι(pad) ειναι αχρηστο μιας και αυτο το κανει ποδηλατικο και οχι πεζοποριας ή ορειβασιας κοκ. Αποφευγετε τα shimano γιατι αν και προσωπικα δεν εχω παρει ποτε οσους ξερω δεν ηταν κανενας./μια ευχαριστημενοι...Το ιδανικο θα ηταν να τα δοκιμασετε γιατι και το μεγεθος στα ποδηλατικα ειναι περιεργο αλλα και απο μαρκα σε μαρκα αλλαζουν πολλα (σχεδιο/γραμμη/εφαρμογη κοκ). Αποψη μου ειναι να παρετε κατι καλο (σε λογικη τιμη) για να υσηχασετε αποτι να περνατε 2-3 "φθηνα" και να μην εισαστε ευχαριστημενοι. Καντε ενα πειραμα πηγαινετε σε ενα φρeeday ή μεγαλη βολτα με ποδηλατικα ρουχα και σε ενα αλλο με τα ρουχα σας τα casual. Η διαφορα που θα δειτε θα ειναι μεγαλη τοσο για την ανεση οσο και για την υγεια (εστω προληπτικα);)

Υ.Γ:Εγω σχεδον δεν εχω σελλα στα ποδηλατα γιατι ειναι σκληρη/μικρη για αθλητικους λογους. Ομως με τα καταλληλα ρουχα ειναι σα να καθομαι σε...μαξιλαρα:oneup:

καλες αγορες;)

Giorgos18
21-04-11, 16:41
Να ανοιξω μια παρενθεση, και να πω πως ενα αντιανεμικο/αδιαβροχο της Shimano που εχω το παντρευομαι!

vamvakoolas
21-04-11, 17:12
σκεψου να φορεσεις κανενα assos ή Giordana! θα το φοραγες 24/7


Για τα shimano μου αναφεραν κυριως για παπουτσια και παντελονακια/κολαν:whistle: και οχι αντιεναμικα/jackets

ardi21
21-04-11, 17:21
Για τα shimano μου αναφεραν κυριως για παπουτσια και παντελονακια/κολαν:whistle: και οχι αντιεναμικα/jackets

Τωρα που ειπες για παπουτσια προσφατα πηρα τα φθηνοτερα shimano spd και στην τελευταια βολτα μου εφυγε μια βιδα:lol: Δεν ξερω αν ειναι συχνο φαινομενο η ειναι σαπια τα παπουτσια, θα δειξει. Παντως 50 ευρω που τα βρηκα ηταν σουπερ τιμη...

kostantis
21-04-11, 17:39
Ευχαριστώ Κωστή για τις συμβουλές.

Θα τρέναρα λίγο την αγορά των ποδηλατικών ρούχων αλλά προχθές που έκανα την πρώτη μου μεγάλη βόλτα,παρατήρησα ότι μετά με πονούσε η περιοχη ανάμεσα στα πόδια το ένωμα ας το πω απο τα @@ :rolleyes: μέχρι πίσω και την επόμενη μέρα που πήγα να ξαναπιάσω ποδήλατο και να κάτσω είχα ενόχληση.

Υπάρχουν 3 εξηγήσεις:

1)Να πονούσα επειδή είχα να ανέβω στη σέλα καιρό
2)Να πονούσα επειδή είναι μάπα η σέλα
3)Να πονούσα επειδή φορούσα casual ρούχα χωρίς μαξιλαράκια κλπ.

Το μυαλό μου πάει στην περίπτωση 3 για αυτό και το απόγευμα θα πάω να ρίξω μια ματιά σε τοπικό ποδηλατάδικο να δω και τιμές.

ipo
21-04-11, 17:49
1)Να πονούσα επειδή είχα να ανέβω στη σέλα καιρό

Κατά 90% ευθύνεται αυτό. Μία καλή σέλα και μαξιλαράκι στο καβάλο θα μείωνε τον πόνο. Όμως η δική μου άποψη είναι να κάνεις υπομονή για να συνηθίσουν τα μαλακά σου μέρη στην αυξημένη πίεση που δέχονται από τη σέλα. Μέσα σε μία εβδομάδα, αν κάνεις ποδήλατο, δε θα νιώθεις τίποτα. Αν το αφήσεις μήνες, πάλι θα πονέσεις τις πρώτες φορές.

Κάνω πάντοτε ποδήλατο με απλά βαμβακερά ρούχα. Από 10° μέχρι 25°C μου φαίνονται μία χαρά. Το Μάιο που θ' αρχίσουν τα 30άρια, ίσως αγοράσω μία ποδηλατική μπλούζα, αφού ο Κωστής λέει ότι βοηθάει στην άνεση.

kostantis
21-04-11, 18:01
Κατά 90% ευθύνεται αυτό. Μία καλή σέλα και μαξιλαράκι στο καβάλο θα μείωνε τον πόνο. Όμως η δική μου άποψη είναι να κάνεις υπομονή για να συνηθίσουν τα μαλακά σου μέρη στην αυξημένη πίεση που δέχονται από τη σέλα. Μέσα σε μία εβδομάδα, αν κάνεις ποδήλατο, δε θα νιώθεις τίποτα. Αν το αφήσεις μήνες, πάλι θα πονέσεις τις πρώτες φορές.

Κάνω πάντοτε ποδήλατο με απλά βαμβακερά ρούχα. Από 10° μέχρι 25°C μου φαίνονται μία χαρά. Το Μάιο που θ' αρχίσουν τα 30άρια, ίσως αγοράσω μία ποδηλατική μπλούζα, αφού ο Κωστής λέει ότι βοηθάει στην άνεση.

Το αυτό.
Για αυτό τόν λόγο θέλω να αγοράσω ποδηλατική βερμούδα για να έχω περισσότερη άνεση και να πονέσω λιγότερο μέχρι να συνηθίσω.
Όσο για την ποδηλατική μπλούζα προσωπικά θα την αγοράσω από τώρα διότι προχθές στο κατέβασμα απλά πάγωσα και με αυτά τα θέματα δεν παίζεις διότι μπορεί να πάθεις καμία πνευμονία και να ψάχνεσαι.
Φορουσα από μέσα t-shirt από πάνω φούτερ βαμβακερά και τα 2 και έγινα παπί.
Πέρα από αυτό ο δρόμος είναι κατηφορικός στο κατέβασμα,ανέπτυξα μια α ταχύτητα και ήρθε και έδεσε το γλυκό.
Ένιωθα σαν να με φυσούσε κλιματιστικό στο full.

ipo
21-04-11, 18:05
Ξαναλέω ότι πιστεύω πως δεν αξίζει να δώσεις λεφτά μόνο και μόνο για γλιτώσεις το λίγο πόνο που νιώθεις την πρώτη εβδομάδα ποδηλασίας, μετά από μήνες αποχής. Πολλοί γνωστοί μου έδωσαν 20€ για πιο μαλακιά σέλα, επειδή νόμιζαν ότι θα πονούν ες αεί. Όσοι περίμεναν λίγες μέρες, γλίτωσαν τα έξοδα της σέλας/μαξιλαριού.

Mouse Potato
21-04-11, 18:10
Εδώ θα διαφωνήσω. Τελευταία κάνω πολύ συχνά ποδήλατο και σε μεγάλης διάρκειας βόλτες, μουδιάζουν τα μαλακά μου μέρη... Η σέλα είναι σωστά ρυθμισμένη. Πιστεύω πως αν η σέλα είναι αγωνιστικού τύπου, ο πόνος δεν θα περάσει όσες φορές και να κάνεις. Εγώ πήρα ένα ποδηλατικό εσώρουχο με μαξιλαράκι το οποίο το φοράω πάνω από το κανονικό μου εσώρουχο (:p) και με βοηθάει αρκετά. Πάλι βέβαια με ενοχλούν αλλά όχι όπως πριν. Έχοντας κάνει ποδήλατο πολύ ώρα σε σέλα με την χαρακτηριστική σχισμή στο κέντρο η διαφορά ήταν τεράστια σε σχέση με την δικιά μου.

ΥΓ1: Λέτε να τα έχω πολύ ευαίσθητα;
ΥΓ2: Πολύ naughty το post μου. Το νήμα θα γίνει :censored: σε λίγο... :p

qwertyuiop
21-04-11, 18:12
Εγώ γιατί παρά το γεγονός οτι δεν είχα πιάσει ποδήλατο από το νοέμβρη , ουδεμία ενόχληση είχα κατά τα πρώτα καβαλήματα;

kostantis
21-04-11, 18:15
Συμφωνώ ότι δεν αξίζει να δώσεις λεφτά αποκλειστικά για αυτό που λες αλλά εγώ θα πάρω το παντελονάκι και για μετά απλά και μόνο για να ποδηλατώ πιο άνετα σε ανώμαλους δρόμους και για λόγους υγείας έστω και προληπτικά.

Γιατί να αισθάνομαι ότι κάθομαι σε τούβλο όταν μπορώ να αισθάνομαι ότι κάθομαι σε μαξιλάρα όπως λέει και ο Κωστής;
Καταλαβαίνεις την λογική μου νομίζω.

........Auto merged post: kostantis πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ γιατί παρά το γεγονός οτι δεν είχα πιάσει ποδήλατο από το νοέμβρη , ουδεμία ενόχληση είχα κατά τα πρώτα καβαλήματα;

Ίσως γιατί εσύ είχες να κάνεις ποδήλατο κάτι μήνες ενώ εγώ χρόνια,από τότε που ήμουν στην ηλικία σου σχεδόν. :)

ipo
21-04-11, 18:21
Έχοντας κάνει ποδήλατο πολύ ώρα σε σέλα με την χαρακτηριστική σχισμή στο κέντρο η διαφορά ήταν τεράστια σε σχέση με την δικιά μου.
Η καινούρια μου σέλα είναι με σχισμή στη μέση και με gel, αλλά δεν κατάλαβα διαφορά στην άνεση σε σχέση με την προηγούμενη (την άλλαξα επειδή έσπασε). Και οι δύο μου φαίνονται μια χαρά, άλλωστε το σώμα μας προσαρμόζεται στις εντάσεις/πιέσεις που δέχεται με τον καιρό. Ίσως να είναι θέμα ευαισθησίας του καθενός.

Αν αφήσω το ποδήλατο για 6 μήνες πάλι θα πονέσω λίγο την πρώτη εβδομάδα, αλλά δε χάθηκε ο κόσμος. Τώρα με ενοχλεί αν κάνω ποδήλατο πάνω από δύο ώρες χωρίς στάση. Γι' αυτό στις κατηφόρες σηκώνομαι για λίγο όρθιος χωρίς να κάνω πετάλι. Έτσι ξεπιάνεται και η μέση από τις ώρες ποδηλασίας, ενώ μπορείς να διατείνεις λίγο τους μύες της γάμπας για να ξεκουραστούν. Αν είμαι στην πόλη και με πιάσει φανάρι, μπορεί να κάνω διάταση και στους τετρακέφαλους. Γενικότερα, σε κάθε ευκαιρία αλλάζουμε θέση το σώμα για λίγο ή διατείνουμε κάποιους μύες, για να αποφύγουμε τραυματισμούς.

JohnPro
21-04-11, 18:25
Η καινούρια μου σέλα είναι με σχισμή στη μέση και με gel, αλλά δεν κατάλαβα διαφορά στην άνεση σε σχέση με την προηγούμενη (την άλλαξα επειδή έσπασε). Και οι δύο μου φαίνονται μια χαρά, άλλωστε το σώμα μας προσαρμόζεται στις εντάσεις/πιέσεις που δέχεται με τον καιρό. Ίσως να είναι θέμα ευαισθησίας του καθενός.

Αν αφήσω το ποδήλατο για 6 μήνες πάλι θα πονέσω λίγο την πρώτη εβδομάδα, αλλά δε χάθηκε ο κόσμος. Τώρα με ενοχλεί αν κάνω ποδήλατο πάνω από δύο ώρες χωρίς στάση. Γι' αυτό στις κατηφόρες σηκώνομαι για λίγο όρθιος χωρίς να κάνω πετάλι. Έτσι ξεπιάνεται και η μέση από τις ώρες ποδηλασίας, ενώ μπορείς να διατείνεις λίγο τους μύες της γάμπας για να ξεκουραστούν. Αν είμαι στην πόλη και με πιάσει φανάρι, μπορεί να κάνω διάταση και στους τετρακέφαλους. Γενικότερα, σε κάθε ευκαιρία αλλάζουμε θέση το σώμα για λίγο ή διατείνουμε κάποιους μύες, για να αποφύγουμε τραυματισμούς.

Ενδιαφερον!:clap: :oneup:

........Auto merged post: JohnPro πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εγω εχω να κανω ποδηλατο μισο χρονο... (μου το κλεψανε γ@^%$&!!!!)

Νikosanagn
21-04-11, 19:01
Εμένα μου το είχαν κλέψει πέρισυ το παλιό και μετά απο ένα μήνα το βρήκα έξω απο ένα σουβλατζίδικο, μπήκα μέσα, και ρώτησα ποιανού είναι αυτό, μόλις είδα τον κρύο ιδρώτα, το χαμηλωμένο βλέμα, λέω καλά παιδιά φεύγοντας αφήστε το έξω...

JohnPro
21-04-11, 19:03
ελεος...

Νikosanagn
21-04-11, 19:05
Μόνο που δεν με κέρασαν και σουβλάκια... :p


Και δεν ήταν τόσο τα χρήματα οτι ήταν κανενα ακριβό κλπ, όσο η συναισθηματική αξία, και η πράξη φυσικά...

JohnPro
21-04-11, 19:06
χχαααχαχα

ardi21
21-04-11, 19:07
Oπως ειπε και ο vamvakoolas το μαξιλαρακι και γενικα 1-2 ποδηλατικα ρουχαλακια αναλογα την εποχη ειναι απαραιτητα αν κανεις συστηματικα ποδηλατο.

Δεν εχουν ιδιαιτερα μεγαλο κοστος γι'αυτα που προσφερουν αν ψαχτεις σε πολλα μαγαζια (απο εξωτερικο παιρνεις ρουχα σε πολυ καλες τιμες. Εδω Ελλαδα σου πιανουν τον κ... σε αρκετες περιπτωσεις). Επισης τα παιρνεις μια φορα και τελος. Θα σε γλυτωσουν απο πονους, κουραση και τυχον προβληματακια στο μελλον.

Αν δεν δοκιμασεις δεν θα καταλαβεις... (αυτο το εχω ξαναπει:p)

Mouse potato το ποδηλατικο εσωρουχο ΔΕΝ το φορας μαζι με κανονικο εσωρουχο. Δημιουργουνται τριβες, μεγαλη θερμοκρασια και ερεθισμοι τα οποια δεν ειναι και τοσο καλα για...τα κατω συστηματα. Το φορας οπως σε γεννησε η μανουλα σου:p

senkradvii
21-04-11, 19:11
Εμένα μου το είχαν κλέψει πέρισυ το παλιό και μετά απο ένα μήνα το βρήκα έξω απο ένα σουβλατζίδικο, μπήκα μέσα, και ρώτησα ποιανού είναι αυτό, μόλις είδα τον κρύο ιδρώτα, το χαμηλωμένο βλέμα, λέω καλά παιδιά φεύγοντας αφήστε το έξω...

Πάλι καλά που το αναγνώρισες.. Εδώ τα παίρνουν τα γδέρνουν, τα βάφουν και μη τα είδατε μετά..

JohnPro
21-04-11, 19:13
Μπα... Εγω λεω οτι ερχονται απο αλλη περιοχη, αρκετα μακρια...:mad:

senkradvii
21-04-11, 19:14
Στην Αθήνα λογικό.. Στον Βόλο όμως πια άλλη περιοχή? :p

stavpal
21-04-11, 19:14
Εδώ θα διαφωνήσω. Τελευταία κάνω πολύ συχνά ποδήλατο και σε μεγάλης διάρκειας βόλτες, μουδιάζουν τα μαλακά μου μέρη... Η σέλα είναι σωστά ρυθμισμένη. Πιστεύω πως αν η σέλα είναι αγωνιστικού τύπου, ο πόνος δεν θα περάσει όσες φορές και να κάνεις. Εγώ πήρα ένα ποδηλατικό εσώρουχο με μαξιλαράκι το οποίο το φοράω πάνω από το κανονικό μου εσώρουχο (:p) και με βοηθάει αρκετά. Πάλι βέβαια με ενοχλούν αλλά όχι όπως πριν. Έχοντας κάνει ποδήλατο πολύ ώρα σε σέλα με την χαρακτηριστική σχισμή στο κέντρο η διαφορά ήταν τεράστια σε σχέση με την δικιά μου.

ΥΓ1: Λέτε να τα έχω πολύ ευαίσθητα;
ΥΓ2: Πολύ naughty το post μου. Το νήμα θα γίνει :censored: σε λίγο... :p

το ποδηλατικό κολαν το φοράμε ΠΑΝΤΑ χωρίς εσώρουχο.
edit: το έγραψε και ο ardi21, δεν το είχα δει

Mouse Potato
21-04-11, 19:15
Mouse potato το εσωρουχο με το μαξιλαρακι ΔΕΝ το φορας μαζι με κανονικο εσωρουχο. Δημιουργουνται τριβες και ερεθισμοι.

Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα... Θα το δοκιμάσω και σκέτο να δω.

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το ποδηλατικό κολαν το φοράμε ΠΑΝΤΑ χωρίς εσώρουχο.

Δεν αναφέρομαι σε κολάν...

ardi21
21-04-11, 19:16
Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα... Θα το δοκιμάσω και σκέτο να δω.

Δεν αναφέρομαι σε κολάν...

Για να μην αντιμετωπισεις μην το ξαναβαλεις. Ειναι βασικη αρχη του ποδηλατικου εσωρουχου:)

Εσωρουχο και κολαν τα ιδια πραγματα ειναι οσον αφορα το πως τα φορας. Αλλαζει μονο το υλικο του εξωτερικου μερους

Mouse Potato
21-04-11, 19:20
Αναφέρομαι σε κάτι παρόμοιο (http://cgi.ebay.com/Men-Coolmax-Cycling-Bike-Padded-Brief-Underwear-S-M-L-/320675925581?pt=US_Men_s_Athletic_Apparel&var=&hash=item76c01375e8#ht_3968wt_905).

ardi21
21-04-11, 19:22
Οτιδηποτε ποδηλατικο δεν το φορας πανω απο κανονικο εσωρουχο. Δεν εχει σχεση αν ειναι κολαν, μακρυ εσωρουχο η κοντο εσωρουχο

Νikosanagn
21-04-11, 19:28
Πάλι καλά που το αναγνώρισες.. Εδώ τα παίρνουν τα γδέρνουν, τα βάφουν και μη τα είδατε μετά..

Όταν έχεις ένα ποδήλατο 6+ χρόνια, είναι πολύ δύσκολο να μην το αναγνωρίσεις.

Mouse Potato
21-04-11, 19:32
Οτιδηποτε ποδηλατικο δεν το φορας πανω απο κανονικο εσωρουχο. Δεν εχει σχεση αν ειναι κολαν, μακρυ εσωρουχο η κοντο εσωρουχο

Θα το δοκιμάσω... ;)

JohnPro
21-04-11, 19:32
Όταν έχεις ένα ποδήλατο 6+ χρόνια, είναι πολύ δύσκολο να μην το αναγνωρίσεις.

Συμφωνω...

nmavro73
21-04-11, 20:22
Σήμερα κατέβηκα όλη την παραλία της Θεσσαλονίκης για να πάω κέντρο. Όταν γύρισα πήγαινα σαν ακίνητη από τον αέρα. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι μόνο 2 bf αυτός ο αέρας εκεί κάτω

Giorgos18
21-04-11, 20:25
Για μπλουζες, τωρα που ειναι ανοιξη, προτεινω κοντομανικη με αντιανεμικη προστασια μπροστα, για να μην παγωνετε απο το αερακι.

Καλοκαιρακι ομως, κοντομανικη με τρυπουλες παντου, να μπαζει αερας και να δροσιζει :D

Γιαυτο προσοχη και στο τι κοντομανικη θα αγορασετε.Αν παρετε καμια με τρυπες για αυτην την περιοδο, κι ας εχει ζεστη, θα παγωσετε.

kostantis
21-04-11, 22:43
Πήγα σε 2 ποδηλατάδικα αλλά τζίφος.
Το 1ο είχε μόνο κολάν και όλο και όλο μία κοντομάνικη scott που δεν ήτανε καν στο νουμερό μου και το 2ο είχε μόνο ένα κολάν,θα αρχίσουν να φέρνουν μετά το πάσχα σιγά σιγά και άλλα από ότι μου είπε.

Γενικά προτιμώνται τα κολάν από ότι κατάλαβα...
Είδα και ένα focus mtb fs..αχχ:hearts:

Να τολμήσω να παραγγείλω από ιντερνετικό κατάστημα ή αν δεν το δοκιμάσω δουλειά δεν γίνεται;Διστάζω....

Νikosanagn
21-04-11, 22:50
Είδα και ένα focus mtb fs..αχχ

Εμμμ Focus ήταν πως να μην σου αρέσει....

kostantis
21-04-11, 22:52
Εμμμ Focus ήταν πως να μην σου αρέσει....

Άμα σου πω ότι δεν γνώριζα καν την μάρκα αυτή...

Βασικά δεν ήτανε κάτι το super duper ξεχωριστό,ήτανε σχεδόν ίδια περίπου η γεωμετρία του και το στήσιμο του με τα cube ams απλά ο συνδυασμός χρωμάτων ήτανε που το έκανε να κάνει το μπαμ ας το πούμε στα μάτια μου.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.