PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Νikosanagn
21-04-11, 23:06
To δικό μου το έχεις δει? :p

kostantis
21-04-11, 23:08
To δικό μου το έχεις δει? :p

Αν δεν ανεβάσεις φωτογραφία του πώς να το δω;:hmm:

Σοβαρά τώρα δεν θέλω να ξαναπατήσω σε ποδηλατάδικο.
Όσο πας όλο και κάτι διαφορετικό θα σου αρέσει κάθε φορά.

Νikosanagn
21-04-11, 23:10
To είχα ανεβάσει όταν το πήρα, κάτσε να βρω το ποστ.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3896987&postcount=894

kostantis
21-04-11, 23:14
To είχα ανεβάσει όταν το πήρα, κάτσε να βρω το ποστ.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3896987&postcount=894

Ωραίο.Ίδια χρώματα με το δικό μου έχει περίπου,άσπρο-κόκκινο.:oneup:

pelasgian
21-04-11, 23:23
Εδώ θα διαφωνήσω. Τελευταία κάνω πολύ συχνά ποδήλατο και σε μεγάλης διάρκειας βόλτες, μουδιάζουν τα μαλακά μου μέρη... Η σέλα είναι σωστά ρυθμισμένη. Πιστεύω πως αν η σέλα είναι αγωνιστικού τύπου, ο πόνος δεν θα περάσει όσες φορές και να κάνεις. Εγώ πήρα ένα ποδηλατικό εσώρουχο με μαξιλαράκι το οποίο το φοράω πάνω από το κανονικό μου εσώρουχο (:p) και με βοηθάει αρκετά. Πάλι βέβαια με ενοχλούν αλλά όχι όπως πριν. Έχοντας κάνει ποδήλατο πολύ ώρα σε σέλα με την χαρακτηριστική σχισμή στο κέντρο η διαφορά ήταν τεράστια σε σχέση με την δικιά μου.

ΥΓ1: Λέτε να τα έχω πολύ ευαίσθητα;
ΥΓ2: Πολύ naughty το post μου. Το νήμα θα γίνει :censored: σε λίγο... :p

να κάθεσαι πιο ελαφρά, να πατάς πιο πολύ στα πεταλ και να κοντράρεις πιο πολύ στο τιμόνι. Π'αρε και μία δερμάτινη brooks με ελατήρια και χαμήλωσε λίγο το τιμόνι και λίγο τη σέλα.

ipo
21-04-11, 23:32
ok τοτε φανταζομαι κατα τις 17.00 με 17.30


Εγω θα ποδηλατω στο μικρο γραναζι και στις κατηφορες με φρενο...

ελα να βλεπω και αλλες συμμετοχες!:rockon:
Το ραντεβού έκλεισε για αύριο το απόγευμα στις 17:00 στα Μελίσσια, στη διασταύρωση (http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=38.046427,23.839474&spn=0.003671,0.00544&z=18) της Λεωφόρου Πεντέλης με τη Λεωφόρο Αναπαύσεως και την Ανδρέα Παπανδρέου (είναι η συνέχεια της Λεωφόρου Δημοκρατίας των Μελισσίων).

Η παρέα είναι ανοικτή σε ποδηλάτες. Όποιος θέλει, έρχεται.

vamvakoolas
21-04-11, 23:33
θελω να γραψω 2 πραγματα:

ενας φιλος ποδηλατης βρηκε αυτα που γραφω εδω και ειπε σημερα:

"καλα ρεσυ γιατι καθεσε και τα γραφεις και δινεις και συμβουλες? αλλοι στη θεση σου ζητανε λεφτα ή δεν ασχολουνται καν"

Βασικα δεν εχει και αδικο αποτι εχω δει αλλα απο την αλλη ειπαμε το βασιικο ειναι να ασχοληθει κοσμος με τη ποδηλασια (και οχι με το αθλημα του φραπε)και να μη γινει ερμαιο του καθε "επαγγελματια" του χωρου..Αν ακολουθησει εστω ενας το 1% των συμβουλων εγω θα ειμαι χαρουμενος...

-Για τον αερα/κρυο. Φοραμε οταν δεν ποδηλατουμε ενα "βαρυ ρουχο" π.χ ζακετουλα/φουτερ αλλα ιδανικα ενα αντιανεμικο ή ποδηλατικο jacket ενω αν ποδηλατουμε ενα ποδηλατικο jersey. Σημερα ειχε ενα 6αρι εκει που βγηκα (αν ειχα πανι ιδιος ο κακλαμανακης ενα πραγμα)αλλα με σωστο ρουχο δε καταλαβα τιποτα...

Σα συμβουλη:Βλεπουμε ιντερνετ ενα ρουχο/παπουτσι σε προσφορα: παμε σε ενα ελληνικο μαγαζι το δοκιμαζουμε βρισκουμε το νουμερο και το αγοραζουμε απο οπου μας συμφερει (αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στις τιμες):oneup:

ardi για παπουτσια δες DMT Ειναι απιστευτο παπουτσι οικονομικο με ιταλικη ποιοτητα και αγωνιστικες προδιαγραφες και τιμες....Ελληνων:pΕγω 2 χρονια τωρα δεν τα αλλαζω με τιποτα! (Αλλες μαρκες sidi, specialized)

Υ.Γ:Οτι γραφω ειναι vamvakoolas tested για καιρο απλως σπανια γραφω συγκεκριμενη μαρκα για ευνοητους λογους (διαφημιση).

ΚΑΙ ενα τελευταιο βγηκαν τα "καλιστεια" ποδηλατων για φετος στην Αμερικη και ....αρκετες μαρκες πηραν το @#!@ καποια στιγμη θα γραψω καταταξη ανα κατηγορια για να παρετε μια ιδεα...:whistle:

ipo
21-04-11, 23:41
ενας φιλος ποδηλατης βρηκε αυτα που γραφω εδω και ειπε σημερα:

"καλα ρεσυ γιατι καθεσε και τα γραφεις και δινεις και συμβουλες? αλλοι στη θεση σου ζητανε λεφτα ή δεν ασχολουνται καν"

Δυστυχώς υπάρχει κόσμος που δεν κατανοεί την αξία της ανιδιοτελούς προσφοράς και την ικανοποίηση που παίρνεις μέσω αυτής. Μη δίνεις σημασία, σεβαστή η επιλογή του, αλλά οφείλει να σεβαστεί όσα δεν πράττει ο ίδιος, αντί να σε κάνει να νιώθεις άσχημα γι' αυτό.

kostantis
21-04-11, 23:46
Το αυτό που είπε ο ipo.:oneup:
Από τα πλήκτρα μου το πήρες...

Νikosanagn
21-04-11, 23:53
E, και αυτός μάλλον την ίδια ιδεαολογία είχε, γιαυτό στο είπε.

kostantis
22-04-11, 00:07
Αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=61634) έχει εσωτερικά μαξιλαράκι;
Γενικά όλα τα shorts έχουνε μαξιλαράκι ή μόνο τα κολάν έχουν;:hmm:

ipo
22-04-11, 00:12
Άσε τα φαρδιά και πάρε ένα κολλάν (http://www.youtube.com/watch?v=pc1am3KyYgA) να νιώσεις άντρας! :lol:

ardi21
22-04-11, 00:13
θελω να γραψω 2 πραγματα:

ενας φιλος ποδηλατης βρηκε αυτα που γραφω εδω και ειπε σημερα:

"καλα ρεσυ γιατι καθεσε και τα γραφεις και δινεις και συμβουλες? αλλοι στη θεση σου ζητανε λεφτα ή δεν ασχολουνται καν"

Βασικα δεν εχει και αδικο αποτι εχω δει αλλα απο την αλλη ειπαμε το βασιικο ειναι να ασχοληθει κοσμος με τη ποδηλασια (και οχι με το αθλημα του φραπε)και να μη γινει ερμαιο του καθε "επαγγελματια" του χωρου..Αν ακολουθησει εστω ενας το 1% των συμβουλων εγω θα ειμαι χαρουμενος...

ardi για παπουτσια δες DMT Ειναι απιστευτο παπουτσι οικονομικο με ιταλικη ποιοτητα και αγωνιστικες προδιαγραφες και τιμες....Ελληνων:pΕγω 2 χρονια τωρα δεν τα αλλαζω με τιποτα! (Αλλες μαρκες sidi, specialized).

Eυτυχως που δεν ειναι ολοι της ιδιας νοοτροπιας ρε συ... Οχι αδικο, πολυ αδικο εχει. Εντελως ακυρη αποψη για μενα. Αλλα ενταξει ο καθενας οπως το βλεπει...

Για παπουτσια θα το εχω στο μυαλο μου αν και δεν με βέπω να τ'αλλαζω συντομα!


Αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=61634) έχει εσωτερικά μαξιλαράκι;
Γενικά όλα τα shorts έχουνε μαξιλαράκι ή μόνο τα κολάν έχουν;:hmm:

Δεν βλεπω να το λεει με μια προχειρη ματια οποτε δεν εχει. Αν ειχε θα το ανεφερε σιγουρα. Πηγαινε και στο site της εταιρειας

Νikosanagn
22-04-11, 00:13
Mια φορά πήγα να κάνω εμετό απο τα γέλια απο αυτή την ταινία θεε μου πόσο πλάκα έχει σε κάποια σημεία! :lol:

kostantis
22-04-11, 00:19
Τώρα το είδα ότι έχει.
Removable stretch Lycra liner is connected with buttons and features chamois crotch padding.
Απλά το μαξιλαράκι το φοράς σαν μποξεράκι,δεν είναι ενσωματωμένο.
http://www.alpinestars.com/cycling/manual_shorts.htm

ardi21
22-04-11, 00:22
Τώρα το είδα ότι έχει.
Removable stretch Lycra liner is connected with buttons and features chamois crotch padding.
Απλά το μαξιλαράκι το φοράς σαν μποξεράκι,δεν είναι ενσωματωμένο.
http://www.alpinestars.com/cycling/manual_shorts.htm

:oneup:

Ναι στις βερμουδες ειναι αφαιρουμενο. Και σε μενα ετσι ειναι

kostantis
22-04-11, 00:33
:oneup:

Ναι στις βερμουδες ειναι αφαιρουμενο. Και σε μενα ετσι ειναι

Όταν φοράς το μαξιλαράκι δεν φοράς και εσώρουχο φαντάζομαι;
Εσένα σε έχει βολέψει η βερμούδα και το εξωτερικό μαξιλαράκι;
Είναι άνετο;:hmm:

........Auto merged post: kostantis πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άσε τα φαρδιά και πάρε ένα κολλάν (http://www.youtube.com/watch?v=pc1am3KyYgA) να νιώσεις άντρας! :lol:

Ποδηλάτης αλλά robin hood θα το παίξουμε;:p

ardi21
22-04-11, 00:36
Όταν φοράς το μαξιλαράκι δεν φοράς και εσώρουχο φαντάζομαι;
Εσένα σε έχει βολέψει η βερμούδα και το εξωτερικό μαξιλαράκι;
Είναι άνετο;:hmm:

Ναι δεν φορας κανονικο εσωρουχο. Το αναφεραμε πιο πριν.

Μια χαρα ειναι:oneup:

kostantis
22-04-11, 00:42
Okeik thanx ardi.:oneup:
Το ρισκάρεις να παραγγείλεις βερμούδα χωρίς να την δοκιμάσεις;.....

ardi21
22-04-11, 00:45
Okeik thanx ardi.:oneup:
Το ρισκάρεις να παραγγείλεις βερμούδα χωρίς να την δοκιμάσεις;.....

Δες στην εταιρεια αν εχει μεγεθολογιο. Προσωπικα οτι εχω παρει, εχω μετρηθει και δεν ειχα κανενα προβλημα

pelasgian
22-04-11, 09:54
Το ραντεβού έκλεισε για αύριο το απόγευμα στις 17:00 στα Μελίσσια, στη διασταύρωση (http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=38.046427,23.839474&spn=0.003671,0.00544&z=18) της Λεωφόρου Πεντέλης με τη Λεωφόρο Αναπαύσεως και την Ανδρέα Παπανδρέου (είναι η συνέχεια της Λεωφόρου Δημοκρατίας των Μελισσίων).

Η παρέα είναι ανοικτή σε ποδηλάτες. Όποιος θέλει, έρχεται.

και γιατί δεν έρχεστε και στο freeday μετά;

senkradvii
22-04-11, 13:04
Δυστυχώς υπάρχει κόσμος που δεν κατανοεί την αξία της ανιδιοτελούς προσφοράς και την ικανοποίηση που παίρνεις μέσω αυτής. Μη δίνεις σημασία, σεβαστή η επιλογή του, αλλά οφείλει να σεβαστεί όσα δεν πράττει ο ίδιος, αντί να σε κάνει να νιώθεις άσχημα γι' αυτό.

Συμφωνώ και εγώ. :oneup:

Κeep enlighting us Vamvakoolas! :respekt:

Νikosanagn
22-04-11, 15:26
και γιατί δεν έρχεστε και στο freeday μετά;

Δεν νομίζω οτι έχει freeday σήμερα...

JohnPro
22-04-11, 15:32
Κριμα που κλεψανε το ποδηλατο μ... Αντε μην πω τιποτα...

pelasgian
22-04-11, 15:43
Δεν νομίζω οτι έχει freeday σήμερα...

όντως δεν έχει, επόμενο 29...
Φτου και ήθελα να γίνει ένα τζέρτζελο σήμερα.

ardi21
22-04-11, 19:23
Ψιλοκοιτουσα για φωτα τωρα και το ματι μου επεσε στο Cateye EL600RC. Eχω ηδη ενα μικρο της εταιρειας και ειμαι ικανοποιημενος.

Εψαξα πρωτα στο chainreaction και βλεπω 72 ευρω + μεταφορικα. Παω μετα στο ebay και βλεπω (http://cgi.ebay.co.uk/CATEYE-SINGLE-SHOT-HL-EL600RC-FRONT-LIGHT-BRAND-NEW-/220773101025?pt=UK_SportsLeisure_Cycling_Bike_Lights&hash=item33671a2de1) 43.5 Λιρες (49 ευρω δηλαδη) μαζι με μεταφορικα.

Παω να δω και απο Ελλαδα και το πετυχαινω στον tsiriko...140 ευρω!!! (http://www.tsirikosbikes.gr/bike-accessories/front-rear-helmet-light/cateye-single-shot-el600rc.html). Αφου στην αρχη νομιζα οτι ειναι το επομενο μοντελο 610 με τα 2 led (που και αυτο να ηταν τα 140 ειναι πολλα). Αμ δε...

Ρε πλακα μας κανει? Θα του στειλω να τον κραξω asap.

JohnPro
22-04-11, 19:24
:lol::lol::lol: ελεος!!!!

Νikosanagn
22-04-11, 19:26
Kαι που θα του στείλεις?

Θα σου απαντήσει με μια φθηνή δικαιολογία, έτσι μου τα φέρνουν τόσο μου τα δίνει ο προμηθευτής και μλκιες, και η τιμή δεν θα αλλάξει ποτέ...

ardi21
22-04-11, 19:27
Kαι που θα του στείλεις?

Θα σου απαντήσει με μια φθηνή δικαιολογία, έτσι μου τα φέρνουν τόσο μου τα δίνει ο προμηθευτής και μλκιες, και η τιμή δεν θα αλλάξει ποτέ...

Χεστηκ@. Εγω θελω να τον κραξω για να μου βγει η ενταση:lol: Και θα το κανω στο fb για να το δουν 6.5Κ ατομα

Μα 2πλασια τιμη απο chain και 3 πλασια+ απο ebay?!

Στο wiggle το εχει 60 ευρω μαζι με μεταφορικα. Τα υπολοιπα κυμαινονται στην τιμη του chain...

senkradvii
22-04-11, 19:41
Όχι ρε καλά θα κάνεις. Βέβαια με ευγενικό τρόπο! Έτσι πρέπει να κάνουν όλοι οι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές!

ardi21
22-04-11, 19:44
Όχι ρε καλά θα κάνεις. Βέβαια με ευγενικό τρόπο! Έτσι πρέπει να κάνουν όλοι οι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές!

Ενοοειται. Και συμφωνω, οσοι βλεπουν τετοια πραγματα πρεπει να το αναφερουν. Ετσι υπαρχει μια ελπιδα να αλλαξει κατι.

Δεν μιλαμε για μικρες διαφορες 5-10% (που εκει προτιμω να στηριξω Ελληνικα μαγαζια και ας δωσω κατι παραπανω) μιλαμε για κλεψιμο

Νikosanagn
22-04-11, 19:51
Αυτό με το facebook είναι καλό, πες μου αν είναι να σου κάνω αρέσκω στο ποστ σου :p

JohnPro
22-04-11, 19:52
Ανοιξε ομαδα... Σκανδαλο θα γινει...

senkradvii
22-04-11, 19:54
He he! too much :p

ardi21
22-04-11, 19:55
Oχι ρε παιδα ειπαμε. Σιγα μην το παω και στον Αρειο Παγο. Ενα ποστ αρκει

Το εκανα. Οποιος θελει ας μπει να δει

JohnPro
22-04-11, 20:11
:p:p:p

ipo
23-04-11, 00:36
Πράγματι Άρδη, μερικοί Έλληνες έμποροι είναι τραγικοί. Τα ευτελή φωτάκια που αγοράζουμε από το e-bay με 2€ με τα μεταφορικά (μπροστινό και πίσω φως, LED, χωρίς μπαταρίες στη συσκευασία), τα είδα σε ελληνικό ποδηλατάδικο με 15€ (http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=649). Απλώς τα έβαλαν σε συσκευασία και πρόσθεσαν τις μπαταρίες. Ίσως τα πωλούν σε πενταπλάσια τιμή από εκείνη που τα αγοράζουν.

Δυστυχώς το κυνήγι της υπεραξίας διώχνει τους πελάτες προς το εξωτερικό. Ελπίζω να το καταλάβουν γρήγορα, εκτός κι αν είναι τόσοι εκείνοι που δεν κάνουν έρευνα αγοράς, που τους συμφέρει να χάνουν όσους ψάχνουν.

_____________________________________________________________


Σήμερα έκανα 52 χιλιόμετρα ποδηλασίας. Ξεκινήσαμε με τον ξάδερφο και τον Κωστή από Μελίσσια και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε την Πεντέλη ...μέχρι που ακούω ένα φσσσσσσσσσσσσσσσσσσστ από το λάστιχο του Κωστή. Έβαλε νέα σαμπρέλα, τη φούσκωσε, αλλά έσπασε η βαλβίδα της. Δεύτερη σαμπρέλα δεν είχε (μόνο ο mouse κουβαλάει δύο σαμπρέλες και μπαλώματα :p), ενώ εγώ είχα για mountain. Οπότε μας άφησε και κατηφόρησε ποδαράτο για το ποδηλατάδικο στα Μελίσσια.

Οι εναπομείναντες δύο συνεχίσαμε την ανοδική πορεία, φάγαμε τρελό αντίθετο άνεμο πριν την κορυφή. Σε κάποιο σημείο ξεκαβαλήσαμε και το πήγαμε ποδαράτο για 700-800 μέτρα, αφού με τόσα μποφόρ κόντρα αέρα και ανηφόρα, δεν πήγαινε το πράμα. Κάποια στιγμή ήμασταν σε χαλίκι, κάναμε πετάλι και σπινάριζε ο τροχός αντί να πηγαίνουμε μπροστά, εξαιτίας του ανέμου. :lol:

Βγήκαμε κορυφή, περάσαμε από Άγιο Πέτρο, Διόνυσο, Εκάλη, Νέα Ερυθραία, Μαρούσι (Άλσος Συγγρού), Χαλάνδρι.

Ήταν πολύ όμορφα με παρέα, δεν καταλάβαμε πώς πέρασαν οι ώρες, ενώ και ο καιρός ήταν καλός, αν εξαιρέσουμε τον άνεμο στην κορυφή του βουνού και το κρύο. Η πλάκα είναι ότι ξεκίνησα με αντιανεμικό, γύρισα πίσω, το άφησα και πήρα δεύτερο κοντομάνικο (+φούτερ), αφού είχε 19° και ήλιο. Το μετάνιωσα όμως στην κορυφή, αν και δεν είχε τόσο κρύο όσο είχα φάει τη Δευτέρα.


Ανανεώσαμε το ραντεβού μάλλον για Τρίτη. Αυτή τη φορά πιο νωρίς, ώστε να κάνουμε μεγαλύτερη βόλτα, ίσως προς λίμνη Μαραθώνα και Νέα Μάκρη.

Mouse Potato
23-04-11, 00:43
Εμμ... Όχι 2 σαμπρέλες... Από αύριο 3... :lol:

Στο κλίμα τον ημερών δηλαδή κι εσείς. Ανεβήκατε τον δικό σας Γολγοθά... :p

Στο επόμενο session πιθανότατα να έρθω κι εγώ. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να έχετε σαμπρέλες αν σας κάτσει στραβή... :lol:

ipo
23-04-11, 00:45
Χρειαζόμαστε ποικιλία όμως. Δύο είναι με trekking με 700άρι λάστιχο, εγώ με mountain 26", ο Κωστής με ποδήλατο δρόμου. Οπότε χρειαζόμαστε 9 σαμπρέλες για να έχουμε 3 από το κάθε είδος. :p

Mouse Potato
23-04-11, 00:52
Θα δω τι μπορώ να κάνω... Το πολύ πολύ να έρθω με το αυτοκίνητο και να φορτώσω 2-3 ποδήλατα να αλλάζετε on fly... :lol:

Νikosanagn
23-04-11, 01:05
Αυτά είναι.. ωραία πράγματα...:oneup:

ipo
23-04-11, 01:20
Πλάκα-πλάκα, θα πάω να αγοράσω και δεύτερη σαμπρέλα. Είναι κρίμα να χαλάσει η βόλτα αν σου σκάσει δεύτερη φορά λάστιχο, ενώ δεν είναι ότι καλύτερο να μείνεις από λάστιχο ενώ είσαι 20-30km μακριά από το σπίτι σου (ειδικά αν είναι κλειστά τα καταστήματα). Έχει πάνω από 10 χρόνια να μου σκάσει λάστιχο στο ποδήλατο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, ειδικά τώρα που κάνω κάμποσα χιλιόμετρα.

Σαμπρέλες από πού προμηθεύεστε; Ποδηλατάδικο γειτονιάς ή online;

Mouse Potato
23-04-11, 01:58
Σαμπρέλες από πού προμηθεύεστε; Ποδηλατάδικο γειτονιάς ή online;

Ποδηλατάς της γειτονιάς. Δεν αξίζει να πας σε online παραγγελίες για 2-3€/σαμπρέλα...

senkradvii
23-04-11, 02:06
Ε ναι ρε παιδιά.. Αν είναι να κερδίσεις 1 ευρώ τι να λέει. Δωσ'το στο τοπικό μαγαζί να στηρίξεις και λίγο τον τόπο σου. ;)

ipo
23-04-11, 03:24
Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι θέμα κόστους, αλλά ζήτημα καταναλωτικής συνείδησης. Είμαι υπέρ της στήριξης του Έλληνα εμπόρου, αρκεί αυτός να μην είναι άπληστος. Αν το κέρδος (ως ποσοστό της τιμής, όχι απλώς ως ποσό) είναι πολλαπλάσιο για κάποιον έμπορο, προτιμώ να δώσω τα χρήματά μου σε άλλον έμπορο.

Επί του προκειμένου: Βλέπω ότι το cyclist έχει τις σαμπρέλες από 4€. Αν θέλω να παραγγείλω κι άλλα πράγματα απ' έξω (ώστε να αποσβεστούν τα μεταφορικά), γιατί να τις πληρώσω διπλή τιμή στην Ελλάδα;

Δε θα με πείραζε να πληρώσω 20€ περισσότερο για να πάρω ένα ποδήλατο από το ποδηλατάδικο της γειτονιάς, αλλά θα με πείραζε να πληρώσω ένα ανταλλακτικό σε διπλή τιμή (εφόσον υπάρχει εύκολη εναλλακτική) κι ας μιλάμε μόνο για λίγα ευρώ διαφορά. Πρέπει να βλέπουμε τις διαφορές ποσοστιαία όταν κάνουμε έρευνα αγοράς, όχι να έχουμε τη λογική του καφέ ("έλα μωρέ, ένας καφές είναι") και να πληρώνουμε όσο-όσο τα προϊόντα και τις υπηρεσίες χαμηλής τιμής. Είναι γνωστό ότι τα μεγαλύτερα ποσοστιαία περιθώρια κέρδους είναι στα προϊόντα χαμηλής τιμής, επειδή υπάρχει κόσμος που δεν ενδιαφέρεται αν θα δώσει για το ίδιο προϊόν 2€ ή 5€.


Κοιτούσα σήμερα τις τιμές στο bikestation. Τη μία είδα τα φανάρια που τα έχει σε 5πλάσια τιμή από το e-bay, την άλλη είδα ότι ακρίβυνε 35% κάποια προϊόντα σε σχέση με τον περασμένο μήνα. Ενώ είχα θετικές εντυπώσεις, δε σκοπεύω πλέον να περάσω από εκεί στο μέλλον, με δεδομένο ότι είναι μακριά από το σπίτι μου, εκτός αν αναθεωρήσει τιμές του. Είχε το πλεονέκτημα της τιμής και το σκότωσε. Ας πρόσεχε.

Η δική μας συμπεριφορά διαμορφώνει την πολιτική των επιχειρηματιών. Όσο αδιαφορούμε, τόσο αυξάνουν τις τιμές τους και μειώνουν την ποιότητα των υπηρεσιών. Όσο ψαχνόμαστε, τόσο επιβιώνουν εκείνοι που έχουν πελατοκεντρική πολιτική και λογικά περιθώρια κέρδους.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 36 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κωστή, μιας και ρώτησες, η τρόμπα μου που σου άρεσε και παραλίγο να σε σώσει σήμερα (αν είχες και 2η σαμπρέλα :p), αγοράστηκε από το pulse100 (http://www.pulse100.gr/) στη Νέα Ερυθραία, έναντι 16,5€. Eίναι η Pro Minipump Performance 2-way (http://www.pro-bikegear.com/publish/content/pro_2010/nl/en/index/products/pumps/minipump.-productCode-PR320727.html). Σχετικά ελαφριά, διπλής δράσης, για βαλβίδες presta και schrader, με μανόμετρο και για πιέσεις μέχρι 120 psi.

kostantis
23-04-11, 06:02
52km;
Μπράβο ρε παιδιά,όσο πάει ανεβαίνει η ομάδα.:biggrin:

senkradvii
23-04-11, 11:53
Η δική μας συμπεριφορά διαμορφώνει την πολιτική των επιχειρηματιών. Όσο αδιαφορούμε, τόσο αυξάνουν τις τιμές τους και μειώνουν την ποιότητα των υπηρεσιών. Όσο ψαχνόμαστε, τόσο επιβιώνουν εκείνοι που έχουν πελατοκεντρική πολιτική και λογικά περιθώρια κέρδους.


Σωστότατος!

JohnPro
23-04-11, 13:33
Ρε με κανετε και ζηλευω... :p:p:p Θα αγορασω το καλοκαιρι ποδηλατο και θα παρω 15 λουκετα και θα βαλω συναγερμο... :p

kostantis
23-04-11, 15:31
Έχει ψωνίσει κανείς κάποιο ρούχο από αυτό (www.krd.gr) το κατάστημα;
Έχει κανά 2-3 ποδηλατικά ρούχα που μου άρεσαν. :)

ipo
23-04-11, 17:38
Το cyclist.gr έχει μία ωραία ενότητα (http://www.cyclist.gr/guides.php) με πληροφορίες επισκευής, αγορών, ενδυμασίας και άλλες. Mouse, έχει επίσης πληροφορίες για την αντικατάσταση τακακιών (http://www.cyclist.gr/article.php?id=1474) σε δισκόφρενα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.