PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Mouse Potato
23-04-11, 17:42
Thanx for sharing. :oneup:

kostantis
23-04-11, 18:52
Βρήκα φωτάκι (http://www.wickedlasers.com/lasers/The_Torch-74-41.html) επιτέλους για το ποδήλατο μου.
Δεν έχει βάση αλλά θα βρω τρόπο να το στερεώσω.
4100 lumens μόνο!:blink::tooth

ipo
23-04-11, 21:42
Αυτός φτιάχτηκε μόνο για να σπάσει το ρεκόρ Γκίνες. Τι να κάνεις ένα φακό που ψήνει αυγά και καίει ό,τι βρεθεί σε κοντινή απόσταση; Αν σου ανάψει κατά λάθος στο σακίδιο, θα πάρει φωτιά, ενώ θα στραβώνει όποιον βρεθεί στη δέσμη του. Το σημαντικότερο μειονέκτημα είναι η αυτονομία:

Battery Lifetime: 5 Minutes

kostantis
23-04-11, 21:46
Το πρώτο που είδα στα χαρακτηριστικά του ήτανε η διάρκεια μπαταρίας του και εκεί έλιωσα.
Σαφώς και το έγραψα για πλάκα ότι σκοπεύω να το αγοράσω και να το χρησιμοποιώ σαν φωτάκι για το ποδήλατο.;)
Πάντως το σίγουρο είναι ότι τα 5 αυτά λεπτά που θα το ανάβει κάποιος και θα το έχει στο ποδήλατο θα βλέπει τα πάντα όλα.:tooth

Καλή Ανάσταση. :)

ipo
23-04-11, 21:54
Κατάλαβα ότι το έγραψες για πλάκα για το ποδήλατο, αλλά συνεχίζω να έχω την απορία ποιος θα τον αγοράσει. Με τέτοια διάρκεια μπαταρίας, τα σενάρια χρήσης είναι ελάχιστα.


Σήμερα το απόγευμα που είχα χρόνο, πέρασα την αλυσίδα και τα γρανάζια με πετρέλαιο, για να φύγει το πουρί. Πράγματι το πετρέλαιο κάνει καλή δουλειά ως διαλυτικό μέσο. Η αλυσίδα έγινε σχεδόν σαν καινούρια, αλλά τα γρανάζια θέλουν πολύ τρίψιμο ακόμα για να καθαρίσουν μέχρι τον άξονα. Αφαίρεσα το πετρέλαιο με μπόλικο σαπούνι, λίπανα ξανά την αλυσίδα και τη σκούπισα.

Giorgos18
23-04-11, 22:04
Μπορεις να καψεις καναν οδηγο που σου την εσπασε στο δρομο. :D

CrAcKeZ
23-04-11, 22:14
Αν και παλιό το θεματάκι.. έχω βάλει μοτέρ εδώ και λίγο διάστημα, 1kw στα 48v. Ανεβαίνει τα πάντα.. αν και στις τρελά μεγάλες ανηφόρες ζορίζεται....τα χουμε τα κιλάκια μας(92) και με ύψος 1.80κάτι κόβει και ο άνεμος χαχαχαχα

ipo
23-04-11, 22:34
1 kWatt πρέπει να είναι καλό για ποδήλατο. Άλλοι βάζουν μόνο τη μισή ισχύ. Αν κάνεις λίγο πετάλι στην ανηφόρα δεν πηγαίνει μια χαρά; Τι αυτονομία έχει;

Mouse Potato
23-04-11, 22:52
Αν και παλιό το θεματάκι.. έχω βάλει μοτέρ εδώ και λίγο διάστημα, 1kw στα 48v. Ανεβαίνει τα πάντα.. αν και στις τρελά μεγάλες ανηφόρες ζορίζεται....τα χουμε τα κιλάκια μας(92) και με ύψος 1.80κάτι κόβει και ο άνεμος χαχαχαχα

Ενδιαφέρον. Τι βάρος σου προσθέτει; Τι πατέντα έχεις κάνει; Το μοτέρ δίνει ροπή απευθείας στην μεσαία τριβή ή απλά γυρνάει τα πετάλια;

Ανέβασε και καμία φωτό... :cool:

JohnPro
24-04-11, 11:44
Μηπως πρεπει να βαλω και γω? (1.80, 85 κιλα 15 ετων!!!)

qwertyuiop
24-04-11, 12:02
John Pro έχουμε ακριβώς τις ίδες αναλογίες!
Μου ρίχνεις 25 κιλά όμως. :p

JohnPro
24-04-11, 12:20
:p :p :p

kostantis
24-04-11, 20:26
Έχω από τότε που έβαλα το κοντεράκι δεν μπορώ να το σετάρω με τίποτα.
Παίζει να δοκίμασα τον σένσορα σε όλες τις ακτίνες αλλά τίποτα.
Βγάζω τον σένσορα,τον κουνάω μπρος πίσω μπροστά ακριβώς από τον δέκτη και δουλεύει.
Τι μπορεί να γίνεται,υπάρχει κάποιο κόλπο για να λειτοργήσει;
Έχω απελπιστεί...:p

ardi21
24-04-11, 20:31
Έχω από τότε που έβαλα το κοντεράκι δεν μπορώ να το σετάρω με τίποτα.
Παίζει να δοκίμασα τον σένσορα σε όλες τις ακτίνες αλλά τίποτα.
Βγάζω τον σένσορα,τον κουνάω μπρος πίσω μπροστά ακριβώς από τον δέκτη και δουλεύει.
Τι μπορεί να γίνεται,υπάρχει κάποιο κόλπο για να λειτοργήσει;
Έχω απελπιστεί...:p

Αφου δουλευει εκτος ποδηλατου τοτε δεν εχει προβλημα (λογικα)

Σιγουρεψου οτι πομπος και δεκτης ειναι απολυτα ευθυγραμισμενοι και πολυ κοντα οταν γυρναει η ροδα. Στο manual θα λεει την μεγιστη αποσταση που πρεπει να απεχουν.

kostantis
24-04-11, 21:05
Δοκίμασα να το ευθυγραμμήσω όσο μπορώ,έβαλα τον πομπό μία χαμηλά στην ακτίνα και μία ψηλά.
Θα κάνω άλλη μία προσπάθεια αύριο να δω τι θα δω.

JohnPro
24-04-11, 21:17
Κατάλαβα ότι το έγραψες για πλάκα για το ποδήλατο, αλλά συνεχίζω να έχω την απορία ποιος θα τον αγοράσει. Με τέτοια διάρκεια μπαταρίας, τα σενάρια χρήσης είναι ελάχιστα.


Σήμερα το απόγευμα που είχα χρόνο, πέρασα την αλυσίδα και τα γρανάζια με πετρέλαιο, για να φύγει το πουρί. Πράγματι το πετρέλαιο κάνει καλή δουλειά ως διαλυτικό μέσο. Η αλυσίδα έγινε σχεδόν σαν καινούρια, αλλά τα γρανάζια θέλουν πολύ τρίψιμο ακόμα για να καθαρίσουν μέχρι τον άξονα. Αφαίρεσα το πετρέλαιο με μπόλικο σαπούνι, λίπανα ξανά την αλυσίδα και τη σκούπισα.

Τι πετρελαιο?

kostantis
24-04-11, 21:24
Τι πετρελαιο?

25 οκτανίων.:cool:

pelasgian
24-04-11, 23:45
πετρέλαιο; degreaser χρειάζεσαι ή βενζίνη καθαρισμού.
Α, και μην χρησιμοποιείς wd40, διότι αφήνει μάκα.
Βάλε λάδι για όπλα ή ραπτομηχανές.
Εγώ βάζω και αυτοκινήτου SAE 40

Στα ρουλεμάν ΜΗΝ βάλεις ΛΑΔΙ ΠΟΤΕ.
(μπαίνει μέσα σε τριχοειδείς ρωγμές στους σφαιροτριβείς και δημιουργεί υδραυλική πίεση που τα σπάει).
Εκει χρησιμοποιείς μόνο ΓΡΑΣΟ κατά προτίμηση λιθίου.

ipo
24-04-11, 23:47
Τι πετρελαιο?
Πήρα φωτιστικό πετρέλαιο από το super market, επειδή έτσι μου είπε ο ποδηλατάς. Πιστεύω ότι και από το βενζινάδικο να έπαιρνα Diesel, με το 1/4 της τιμής, πάλι την ίδια δουλειά θα έκανα. Για να μη σου πω και πετρέλαιο θέρμανσης που έχει πρόσμιξη θείου. :p


Πελασγέ, έχω δοκιμάσει βενζίνη στο παρελθόν, αλλά το πετρέλαιο κάνει καλύτερη δουλειά ως διαλυτικό μέσο για τις βρομιές που επικάθονται στην αλυσίδα. Επίσης έχω δοκιμάσει wd40 και δεν έδινε αξιόλογο αποτέλεσμα. Το πιο αποτελεσματικό, μετά το πετρέλαιο, είναι το Azax για τα τζάμια. Όταν μου το είχε προτείνει ένας φίλος, γελούσα, αλλά μόλις δοκιμάσαμε έμεινα άφωνος, αφού τα είχε πάει πολύ καλύτερα από το WD40 και τη βενζίνη. Ξαναλέω όμως ότι το καλύτερο είναι το πετρέλαιο.

Λάδι βάζω ένα ειδικό της Shimano, αλλά ψάχνω εναλλακτική, διότι ξέρω ότι άμα σου το πασάρουν ειδικό για ποδήλατο, κοπανάνε όσο θέλουν στη τιμή (65€ το λίτρο είναι τραγική τιμή). Μου έχουν πει ότι δεν κάνει το λάδι του αυτοκινήτου. Χρειάζεσαι κάποιο που να μην κρατάει το χώμα τη σκόνη και το καυσαέριο.

Πολύ σημαντικό είναι να σκουπίζεις την αλυσίδα μετά τη λίπανση, με απορροφητικό χαρτί, ώστε να μη μένει λάδι στην επιφάνειά της, παρά μόνο μέσα στις αρθρώσεις. Δεν το ήξερα αυτό κι ενώ μου είχε κρατήσει η αλυσίδα καινούρια χωρίς λάδωμα, πάνω από 4 μήνες, μόλις την έπλυνα και τη λάδωσα (επειδή είχε πιάσει λάσπη σε off-road) άρχισε αμέσως να μαζεύει μπίχλα.

pelasgian
25-04-11, 00:48
για αυτό σου είπα λάδι όπλου ή ραπτομηχανής.
Πετρέλαιο; χμ...
έχει νόημα σε πιστολέτο με κομπρεσέρ αν έχεις ΜΕΓΑΛΗ επιφάνεια, αλλά αν απλά βάλεις degreaser ή βενζίνη σε ένα χαρτί και την πάρεις 5-6 στροφές, καθαρίζει τέλεια.

Αφού καθαρίσει και μετά, βάλε πάλι στο χαρτάκι λίγο λάδι και πάρτη πέντε έξι στροφές.
Συμπληρώνεις (στο χαρτί) μέχρι που να αρχίσει να βγαίνει στους δίσκους.

Καθαρίζεις και τους δίσκους με παλιά οδοντόβουρτσα και βενζίνη.

WD40 είναι στα όρια της καταστροφής από σαμποτάζ. Μην βάλεις ποτέ αυτή τη $#@$#@ εκτός αν ΒΓΑΖΕΙΣ σκουριασμένες βίδες και έχεις χρώμα από δίπλα, οπότε δεν σηκώνει παραδοσιακά πράγματα (καμινέτο κλπ).

Επίσης, πάρα πολύ καλό degreaser είναι το σαμπουάν ή το απορρυπαντικό πιάτων. Αν έχεις ασφάλεια στην αλυσίδα (καλό να έχεις και εξολκέα πύρου ώστε αν σπάσει, να βγάλεις ένα δύο αρθρώματα και να περάσεις την ασφάλεια εκ νέου) την βγάζεις τελείως, την πετάς σε ζεστή σαπουνάδα και την τρίβεις με χοντρή βούρτσα.

Αν όμως το μήνα μία φορά κάνεις degrease, και regrease, δεν χρειάζεται τέτοια πράγματα.

p.s. έχω την ίδια αλυσίδα από το 1996 :lol:

p.s.2 λυπαντικά για ΠΟΔΗΛΑΤΑ;;; και το αυτοκινήτου είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ;;; ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΑΑ!!! ναι, του ποδηλάτου το λάδι δουλεύει στις 5,000 στροφές και τους 300 βαθμούς και ... δεν κάνει γιατί πιάνει βρώμες ... από ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ (αυτό που φτιάχνει δε ο θάλαμος καύσης που ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ αυτό το λάδι). Και σαλάτας να βάλεις στο ποδήλατο ή να φτύσεις, μια χαρά θα κάνει btw.

65 το λίτρο; Μιλάμε σας πιάνουν MAJOR κώτσους.

Mouse Potato
25-04-11, 01:11
Το πετρέλαιο αργεί να εξατμιστεί, οπότε σε περίπτωση χρήσης του για καθαρισμό αλυσίδας/κασέτας/εκτροχιαστή θα πρέπει να καθαριστεί πολύ καλά. Αν δεν γίνει καλός καθαρισμός (δεν προτιμάται νερό σε μεγάλες ποσότητες γιατί υπάρχει κίνδυνος να μπει σε άξονες και μεσαίες τριβές - όπως άλλωστε και η βενζίνη ή το πετρέλαιο) και έχουν μείνει υπολείμματα, τότε το λάδι που θα τοποθετήσουμε δεν θα "πιάσει" με κίνδυνο άμεσης φθοράς της αλυσίδας.

Η βενζίνη θα έλεγα είναι καλύτερη λύση...

Τελευταία φορά, είχα καθαρίσει το όλο σύστημα με οδοντόβουρτσα και υγρό πιάτων αλλά η διαδικασία ήταν χρονοβόρα και δεν είχε τα βέλτιστα αποτελέσματα. Πάντως πολύ σημαντικό είναι αυτό που αναφέρει ο ipo:


Πολύ σημαντικό είναι να σκουπίζεις την αλυσίδα μετά τη λίπανση, με απορροφητικό χαρτί, ώστε να μη μένει λάδι στην επιφάνειά της, παρά μόνο μέσα στις αρθρώσεις.

Κάθε φορά κάνω αυτή την δουλειά μετά από βόλτα...

ipo
25-04-11, 01:21
Αν πας σε σαπούνια, το καλύτερο είναι το απορρυπαντικό ρούχων για πλύσιμο στο χέρι. Αυτό αφαιρεί σχετικά γρήγορα, λάδι, γράσο κλπ. Αλλά δεν αρκεί για την αλυσίδα. Το έχω δοκιμάσει ΚΑΙ αυτό, όπως και το απορρυπαντικό πιάτων. Εξειδικευμένο βιομηχανικό degreaser δεν έχω δοκιμάσει, αλλά, όπως είπα και πριν, το πετρέλαιο κάνει καλή δουλειά και μου αρκεί, οπότε δεν το ψάχνω περισσότερο στο ζήτημα του καθαρισμού.

Πάμε στα λιπαντικά τώρα. Το γεγονός ότι μας έχουν πιάσει κότσο με τα ποδηλατικά λιπαντικά είναι αναμφισβήτητο. Γι' αυτό ψάχνω να δω ποιες είναι οι εναλλακτικές. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν λάδι αυτοκινήτου (πλήρως συνθετικό Mobil 1) και είχα δει ότι πράγματι μαζεύει χώμα.

Το λεπτό λάδι όπλου, ραπτομηχανής (ή κουρευτικής μηχανής), ίσως κάνει δουλειά, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι συμφέρει. Και αυτά πωλούνται (http://shop.ebay.co.uk/i.html?_trkparms=65%253A15%257C66%253A2%257C39%253A1&rt=nc&_nkw=gun%20oil&_ds=1&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m14.l1581&gbr=1&_pgn=3) σε συνήθως σε μικρές συσκευασίες (5 έως 125 ml), οπότε έρχεσαι στα ίδια με το ποδηλατικό λιπαντικό.

Κάποιοι ποδηλάτες λένε ότι τα λάδια που χρησιμοποιούνται στις αλυσίδες μοτοσυκλετών έχουν μεγαλύτερο ιξώδες και δεν κάνουν για ποδήλατο. Της μηχανής των αυτοκινήτων δε φαίνεται να κάνουν δουλειά σε βάθος χρόνου, ούτε θα ήθελα να καθαρίζω την αλυσίδα μου κάθε εβδομάδα. Είναι πάνω από μία ώρα δουλειά η καλή απολίπανση, ξέπλυμα, λίπανση, γραναζιών και αλυσίδας και δε θέλω να τρώω το χρόνο μου σε αυτή τη διαδικασία κάθε τρεις και λίγο.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 5 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το πετρέλαιο αργεί να εξατμιστεί, οπότε σε περίπτωση χρήσης του για καθαρισμό αλυσίδας/κασέτας/εκτροχιαστή θα πρέπει να καθαριστεί πολύ καλά. Αν δεν γίνει καλός καθαρισμός (δεν προτιμάται νερό σε μεγάλες ποσότητες γιατί υπάρχει κίνδυνος να μπει σε άξονες και μεσαίες τριβές - όπως άλλωστε και η βενζίνη ή το πετρέλαιο) και έχουν μείνει υπολείμματα, τότε το λάδι που θα τοποθετήσουμε δεν θα "πιάσει" με κίνδυνο άμεσης φθοράς της αλυσίδας.
Εννοείται ότι ξεπλένεις το πετρέλαιο με πολύ σαπούνι ρούχων. Με νερό δε διαλύεται το πετρέλαιο και μένει όλο εκεί.

Η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Καθαρισμός της αλυσίδας και των γραναζιών με πετρέλαιο και βουρτσάκι. Χρειάζεται προσοχή να έχουμε βάλει κάποιο πλαστικό στο πάτωμα για να μη λερώσουμε. Αν είμαστε στο δρόμο, δεν το αφήνουμε να τρέχει, αλλά φροντίζουμε να το μαζεύουμε.

2) Πολύ καλό ξέπλυμα του πετρελαίου με πολύ σαπούνι (καλύτερα ρούχων).

3) Ξέπλυμα του σαπουνιού με νερό.

4) Στέγνωμα της αλυσίδας με απορροφητικό χαρτί.

5) Λίπανση της αλυσίδας με το ειδικό λάδι ή ό,τι άλλο πιστεύουμε ότι κάνει καλή δουλειά. Αφού τη λιπάνουμε όλη, την κάνουμε μερικές στροφές.

6) Σκούπισμα της αλυσίδας με απορροφητικό χαρτί.



Όσα αναφέρω είναι δοκιμασμένα από εμένα, καθώς και προτάσεις που μου έκαναν ποδηλατάδες. Η αλυσίδα γίνεται σχεδόν σαν καινούρια, αν ακολουθήσετε τη διαδικασία που περιγράφω.

ardi21
25-04-11, 01:22
Eγω για τον καθαρισμο αλυσιδας προτεινω να παρει οποιος δεν εχει το μηχανηματακι (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=10195). Ριχνεις μεσα οτι καθαριστικο θες (χωρις το φοβο μην παει σε μερη που δεν θες), γυρνας καμια 10αρια φορες το συστημα και σε 2 λεπτα -στην κυριολεξια- εχεις πεντακαθαρη αλυσιδα. Την σκουπιζεις, την λαδωνεις και 4 λεπτα εισαι ετοιμος.

ipo
25-04-11, 01:27
Eγω για τον καθαρισμο αλυσιδας προτεινω να παρει οποιος δεν εχει το μηχανηματακι (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=10195). Ριχνεις μεσα οτι καθαριστικο θες (χωρις το φοβο μην παει σε μερη που δεν θες), γυρνας καια 10αρια φορες το συστημα και σε 2 λεπτα -στην κυριολεξια- εχεις πεντακαθαρη αλυσιδα. Την σκουπιζεις, την λαδωνεις και 4 λεπτα εισαι ετοιμος.
Ποιο καθαριστικό χρησιμοποιείς και πώς το ξεπλένεις;

ardi21
25-04-11, 01:29
Ποιο καθαριστικό χρησιμοποιείς και πώς το ξεπλένεις;

Εγω εχω παρει "ποδηλατικα". Μετα το ντιγκριζερ απλα την καθαριζω με ενα πανι. Επειδη ομως δεν ειμαι φαν της καθαριοτητας στο ποδηλατο (βαριεμαι + οτι γουσταρω να βλεπω το mtb βρωμιαρικο:p) μου εχουν κρατησει πολυ καιρο.

Υποψιν οτι λαδι βαζεις με το σταγονομετρο, δεν το λουζεις (γι'αυτο δεν καθαριζω καν την αλυσιδα μετα) οποτε αργει να σου τελειωσει ακομα και αν εισαι πολυ τυπικος. Επισης αν δεν πας χωμα δεν χρειαζεται καθε 3 και λιγο να κανεις αυτη την διαδιακασια. Αραια και που.

ipo
25-04-11, 01:43
Ούτε εγώ έχω την αξίωση να έχω το ποδήλατο να γυαλίζει, αφού έτσι κι αλλιώς θα βρομίσει μετά από λίγο. Αλλά εκ των πραγμάτων, τώρα που άρχισα να κάνω χιλιόμετρα, βλέπω ότι χρειάζεται συντήρηση η αλυσίδα, διαφορετικά αρχίζει να ακούγεται μετά από 100-200 χιλιόμετρα.

Μία φορά έκανα για λίγα μέτρα off-road σε πολλή λάσπη και η αλυσίδα αχρηστεύτηκε, ενώ επί 5-6 μήνες δεν είχα ασχοληθεί μαζί της. Φαντάζομαι ότι εσύ που πας σε μονοπάτι θα θέλεις κάθε φορά να τη φροντίζεις.

Ενδιαφέρον φαίνεται το συστηματάκι που πρότεινες, με δεδομένο ότι κάνει "καθαρή" δουλειά και δεν τρώει χρόνο. Το είχα σνομπάρει στο παρελθόν, αλλά τώρα το ξανασκέφτομαι. Μάλιστα είδα ότι υπάρχουν degreaser υδατοδιαλυτά (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=5960), οπότε το ξέπλυμα θα είναι πολύ εύκολο.

Μπήκαν στη λίστα για μελλοντικές αγορές:
Weldtite Citrus Degreaser (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=32389)
X-Tools Chain Scrubber Tool (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=10195)
Weldtite Lubricant With Teflon (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=5960)

kostantis
25-04-11, 10:36
Μόλις είδα αυτό (http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_10736.htm)!

Την προηγούμενη φορά πουλούσαν μόνο το τσαντάκι έναντι 5 ευρώ ενώ τώρα με 5 ευρώ αγοράζεις και το τσαντάκι αλλά μαζί παίρνεις και ένα κασελάκι 64 τεμαχίων με διάφορα είδη επιδιόρθωσης για το ποδηλάτο.
Τιμή χώμα πραγματικά για όλα αυτά!

senkradvii
25-04-11, 12:32
Έτσι ήταν και πριν απλά αλλάξανε την φωτό για να δείχνει τι ακριβώς περιέχει. Πραγματικά νομίζω αύριο θα ξυπνήσω για 1η φορά στις 7.30 για να πάω να ψωνίζω! :p

kostantis
25-04-11, 13:08
Αλλάξανε την φωτογραφία για να δείξουν τι περιέχει μέσα αλλά προσθέσανε και το κασελάκι που βλέπεις στα δεξιά το οποίο δεν δίνοταν μαζί με το τσαντάκι την προηγούμενη φορά και όλα αυτά χωρίς να ανεβάσουν την τιμή!

senkradvii
25-04-11, 13:17
Όχι. Αν θυμάσαι η περιγραφή ήταν ακριβώς η ίδια. Απλά δεν στο έδειχνε το κασελάκι.. ;)

kostantis
25-04-11, 13:33
Έγραφε την προηγούμενη φορά στην περιγραφή "Σετ επιδιόρθωσης: Μπαλώματα, βίδες, λάμπες κ.λ.π. (64 τεμάχια)''?
Πού ακριβώς βρίσκονται τα 64 τεμάχια μέσα στο τσαντάκι;:hmm:

senkradvii
25-04-11, 14:34
Nαι βρε το έγραφε και μάλιστα το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα με σένα! Που ακριβώς χωράνε 64 τεμάχια μέσα στο τσαντάκι? :p

kostantis
25-04-11, 14:40
Nαι βρε το έγραφε και μάλιστα το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα με σένα! Που ακριβώς χωράνε 64 τεμάχια μέσα στο τσαντάκι? :p

Έλα μου ντε 64 τεμάχια in da τσαντάκ;
Μάλλον μας δουλεύει το LIDL.
Θα πάω να δω αύριο από κοντά εάν δίνουνε και το κασελάκι ή οχι.

terry39
25-04-11, 18:26
Έλα μου ντε 64 τεμάχια in da τσαντάκ;
Μάλλον μας δουλεύει το LIDL.
Θα πάω να δω αύριο από κοντά εάν δίνουνε και το κασελάκι ή οχι.

Με βιδες αφου λεει .. κτλ... θα βγουν 64τεμ πιστευω ... θα εχει και "επισκευαστικα" σαμπρελας ...
ωραιο το σετακι με τα φωτα μπρος-πισω ... και το καλυμμα για τη σελα .. γι οποιον δεν εχει ...

Zus
25-04-11, 19:28
Ήταν κανείς σήμερα εδώ (https://www.facebook.com/event.php?eid=217343338282258&index=1)?

kostantis
25-04-11, 20:07
Με βιδες αφου λεει .. κτλ... θα βγουν 64τεμ πιστευω ... θα εχει και "επισκευαστικα" σαμπρελας ...
ωραιο το σετακι με τα φωτα μπρος-πισω ... και το καλυμμα για τη σελα .. γι οποιον δεν εχει ...

Το τσαντάκι το πήρα και ΔΕΝ έχει 64 τεμάχια μέσα.
5-6 μπαλώματα έχει,2 λαμπάκια,κόλλα,άλλα 2-3 πράματα και το πολυεργαλείο.
Για να λένε 64 τεμάχια πρέπει να δίνουν και το κασελάκι με διάφορα μέσα διαφορετικά 64 δεν βγαίνουν αν δεν δίνουν και το κασελάκι με διάφορα εξαρτήματα μέσα.-


Μόλις γύρισα από την βόλτα μου,ίσα που πρόλαβα γιατι από στιγμή σε στιγμή θα γίνει κατακλυσμός.:p

Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται το μονοπατι(είμαι στο τέλος του σχεδόν) το οποίο πραγματικά έχει γίνει ζούγκλα από τώρα Απρίλιο μήνα,φαντάζομαι αργότερα τι θα γίνει.
H διαδρομή εύκολη και μικρή αλλά με κάτι κοτρόνες και μάλιστα κοφτερές...

Εκεί που τελειώνει το μονοπάτι διακρίνω το πράμα της 2η φώτο το οποίο είναι έργο φυσικά των downhillάδων.Πατημένος εγώ και μέχρι τελευταία στιγμή να σκέφτομαι να το πηδήξω ή θα μου μπει η σέλα...γκουχ γκουχ..hardtail έχουμε...:tooth
Το κοκκαλώνω τελευταία στιγμή και περνάω από δίπλα γιατί δεν φορούσα ούτε κράνος ούτε τίποτα.Next time...:tooth

terry39
25-04-11, 20:31
:hmm: θα δουμε ... αν προλαβουμε κανενα αυριο ;)
κι εγω μολις γυρισα Μαρτιου->Κρηνη-Παλατακι-Παραλια-Μαρτιου ...
ωραια ηταν .. με λιγο κοσμο στη παραλια ... σε σχεση με τις αλλες φορες

kostantis
25-04-11, 20:32
:hmm: θα δουμε ... αν προλαβουμε κανενα αυριο ;)
κι εγω μολις γυρισα Μαρτιου->Κρηνη-Παλατακι-Παραλια-Μαρτιου ...
ωραια ηταν .. με λιγο κοσμο στη παραλια ... σε σχεση με τις αλλες φορες

Θα πάω και εγώ αύριο μόνο και μόνο για να δω αν δίνουνε και το κασελάκι.
Όποιος θέλει να το τσιμπήσει θα πρέπει να πάει νωρίς,αν και τα ποδηλατικά δεν φεύγουνε τόσο πολύ όσο άλλες προσφορές.:)

senkradvii
25-04-11, 20:54
:hmm: θα δουμε ... αν προλαβουμε κανενα αυριο ;)
κι εγω μολις γυρισα Μαρτιου->Κρηνη-Παλατακι-Παραλια-Μαρτιου ...
ωραια ηταν .. με λιγο κοσμο στη παραλια ... σε σχεση με τις αλλες φορες

Η παλιά μου γειτονιά... Με έπιασε νοσταλγία τώρα! :p

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 4 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντως και εγώ αύριο θα φροντίσω να κινηθώ νωρίς για τα ποδηλατικά.. Ήδη προσπαθώ να επιλέξω τον στόχο μου! ;)

senkradvii
26-04-11, 15:23
Πήγα σήμερα το πρωί στα Lidl. Kατά της 10.30. Ούτε ουρές ούτε τίποτα. Γεμάτα τα καλάθια. Παίρνω το βαλιτσάκι και το τσαντάκι, που ήταν ξεχωριστά συσκευασμένα μεν αλλά ακριβώς μέσα στο ίδιο καλάθι δε και κάτω από την ίδια ταμπέλα Σετ επιδιόρθωσης ποδηλάτου ή κάπως έτσι, τα χτυπάω στο μηχανηματάκι που σου λέει τις τιμές και μου τα εμφανίζει και τα 2 με τον ίδιο ακριβώς κωδικό και περιγραφή στα 4,99. Πάω στο ταμείο και εκεί μου σκάει το παραμύθι ότι είναι ξεχωριστά και πως το καθένα κάνει 4.99. Της αναφέρω ότι στο ίντερνετ ήταν μαζί στην προσφορά, στο κατάστημα ήταν στο ίδιο καλάθι κάτω από την ίδια και προφανώς μοναδική ταμπελίτσα και ότι το μηχάνημα τα βγάζει με ακριβώς την ίδια περιγραφή και κωδικό στην ίδια ακριβώς τιμή και ότι ουσιαστικά παραπληροφορούν τον κόσμο και η απάντηση της ήταν "τι να σας πω..".

Ξεφτίλα ακόμα μια φορά στα Lidl.

crypter
26-04-11, 17:14
Πήγα σήμερα το πρωί στα Lidl. Kατά της 10.30. Ούτε ουρές ούτε τίποτα. Γεμάτα τα καλάθια. Παίρνω το βαλιτσάκι και το τσαντάκι, που ήταν ξεχωριστά συσκευασμένα μεν αλλά ακριβώς μέσα στο ίδιο καλάθι δε και κάτω από την ίδια ταμπέλα Σετ επιδιόρθωσης ποδηλάτου ή κάπως έτσι, τα χτυπάω στο μηχανηματάκι που σου λέει τις τιμές και μου τα εμφανίζει και τα 2 με τον ίδιο ακριβώς κωδικό και περιγραφή στα 4,99. Πάω στο ταμείο και εκεί μου σκάει το παραμύθι ότι είναι ξεχωριστά και πως το καθένα κάνει 4.99. Της αναφέρω ότι στο ίντερνετ ήταν μαζί στην προσφορά, στο κατάστημα ήταν στο ίδιο καλάθι κάτω από την ίδια και προφανώς μοναδική ταμπελίτσα και ότι το μηχάνημα τα βγάζει με ακριβώς την ίδια περιγραφή και κωδικό στην ίδια ακριβώς τιμή και ότι ουσιαστικά παραπληροφορούν τον κόσμο και η απάντηση της ήταν "τι να σας πω..".

Ξεφτίλα ακόμα μια φορά στα Lidl.

Ακριβώς το ίδιο πράγμα και εδώ. :P
Απο τα δύο πάντως αξίζει πιο πολυ το βαλιτσάκι με τα εργαλεία. Το τσαντάκι έτσι και αλλιώς είναι μικρό και μέτριας ποιότητας οπότε δέν λέει τόσο. Επίσης το σέτ φώτων που είχε για μπροστά και πίσω ψιλοσάπιο. Το πήρε ένας φίλος γιατι ήταν πάμφθηνο αλλά και πάλι. :p

Mouse Potato
26-04-11, 18:09
Πήρα κι εγώ την εργαλειοθήκη. Προφανώς και τα πωλούσαν ξεχωριστά και προφανώς αγνοούσαν ότι η προσφορά ήταν και για τα δύο μαζί... Ας είναι και έτσι... ;)

kostantis
26-04-11, 18:22
Δεν μπόρεσα να πάω το πρωί οπότε θα πεταχτώ σε λίγο στο LIDL να δω τι παίζει και εγώ.:hmm:

senkradvii
26-04-11, 20:19
A ξέχασα να πω πως προφανώς και εγώ πήρα την εργαλειοθήκη και πως τα φώτα που με ενδιέφεραν δεν τα είχαν φέρει καν..

kostantis
26-04-11, 20:32
Πήγα είδα και εγώ.
Μας την έφερε καλά το LIDL,ήτανε ξεχωριστά το τσαντάκι με την εργαλειοθήκη όντως.
Δεν την πήρα γιατί από τα εξαρτήματα που είχε μέσα τα περισσότερα τα είχα,αυτά που ήτανε πιο σημαντικά.

Αυτό που ήτανε πάνω πάνω σαν σύρμα τι ακριβώς ήτανε,σκέτο συρματάκι;

senkradvii
26-04-11, 20:36
Πήγα είδα και εγώ.
Μας την έφερε καλά το LIDL,ήτανε ξεχωριστά το τσαντάκι με την εργαλειοθήκη όντως.
Δεν την πήρα γιατί από τα εξαρτήματα που είχε μέσα τα περισσότερα τα είχα,αυτά που ήτανε πιο σημαντικά.

Αυτό που ήτανε πάνω πάνω σαν σύρμα τι ακριβώς ήτανε,σκέτο συρματάκι;

Σύρμα για τα φρένα.

ipo
26-04-11, 20:48
Όταν είχα πρωτοδεί το φυλλάδιο του Lidl, είχα σκεφθεί ότι υπάρχει ενδεχόμενο να αφορά δύο διαφορετικά προϊόντα η ίδια εικόνα. Δεν ήταν σαφής η περιγραφή, αλλά λίγο η χαμηλή τιμή, λίγο το γεγονός ότι το Lidl προσπαθεί να κάνει οικονομία χώρου στις φωτογραφίες των προσφορών, είχα κάποιες υπόνοιες. Άλλωστε και στο παρελθόν έχει κάνει αντίστοιχα με άλλα προϊόντα που βάζει στην ίδια φωτογραφία, όταν ανήκουν στην ίδια κατηγορία και έχουν ταυτόσημη τιμή. Δεν το θεωρώ σωστό, αλλά δυστυχώς το κάνει.

Πήγα το απόγευμα και πήρα το τσαντάκι σέλας που εμπεριείχε τα εργαλεία επισκευής, διότι ήθελα το πολυεργαλείο που ήταν μέσα σε αυτό. Φαίνεται καλό και σχετικά πλήρες (λείπει ένα 17mm γερμανικό κλειδί και κόφτης αλυσίδας), ενώ έχει σετ με μπαλώματα, κόλλα, λεβιεδάκια αλλαγής ελαστικού.

Όσο σκέφτομαι ότι με 5€, πήρα τσαντάκι σέλας+πολυεργαλείο+μπαλώματα/κόλλα+λεβιεδάκια, για μερικά εκ των οποίων είχα δώσει 20€ πριν από ένα μήνα... :wall:

Ήθελα το σύρμα για τα φρένα, αλλά δε με ενδιέφεραν τα υπόλοιπα που είχε μέσα το κασελάκι, οπότε δεν το πήρα.

senkradvii
26-04-11, 21:03
Να σου πω και εγώ το τσαντάκι το σκεφτόμουν για το το πολυεργαλείο που είχε αλλά τελικά προτίμησα το κασελάκι.. Ίσως αν με πιάσει καμιά απλοχεριά να περάσω να το πάρω τελικά γιατί το τσαντάκι με το πορτοκαλί σχέδιο ταιριάζει περισσότερο με το ποδήλατό μου και είναι και πιο μεγάλο από αυτό που ήδη έχω..

ipo
26-04-11, 21:10
Το τσαντάκι αυτό στο ebay έχει 5€ με τα μεταφορικά. Είναι μεσαίου μεγέθους. Πραγματικά καλή τιμή στο Lidl, με δεδομένο ότι είχε μέσα πολυεργαλείο+μπαλώματα+λεβιεδάκια.

Νikosanagn
26-04-11, 21:22
Ρε παιδιά απο ποιότητα λένε τίποτα ή είναι οι γνωστές κινεζιές της Κυριακής χαράς και της Δεύτερας λύπης?

@ ADSLgr.com All rights reserved.