PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
26-04-11, 21:24
Θα δείξει...

Νikosanagn
26-04-11, 21:28
Η εμπειρία σου τι λέει? :lol:

ipo
26-04-11, 21:31
Δε λέω μεγάλα λόγια, διότι τα μπροστινά φώτα από το e-bay περίμενα να μου κρατήσουν 3 χρόνια. Το ένα έσπασε 4 φορές (την τελευταία φορά το πάτησε αμάξι) και το άλλο έχει ήδη σπάσει 2 φορές. :p Βέβαια με 1,5€ έκαστο δεν είναι να τα κλαις, αλλά δε θα τα πρότεινα σε κανένα.

Οπότε κρατάω μικρό καλάθι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το μεγαλύτερο τσαντάκι σέλας Pro, που πήρα από ποδηλατάδικο με 14€, θ' αντέξει παραπάνω.

Νikosanagn
26-04-11, 21:33
Εμένα το pro έχει αντέξει χρόνο + γενικά μου αρέσουν πολύ τα ποδηλατικά προιόντα της pro.

ipo
26-04-11, 21:35
Πλάκα-πλάκα ο Βαμβακούλας δεν έχει μπει στο νήμα από την Παρασκευή που πήγαμε βόλτα. Τον έφαγαν οι λεοπαρδάλεις στην Πεντέλη, όταν κατέβαζε το ποδήλατο ποδαράτο; :p

Νikosanagn
26-04-11, 21:38
Πωπω πως μπόρεσε είναι και πανβαρυ το άτιμο :p

kostantis
26-04-11, 21:43
Κάτι που ήθελα να ρωτήσω από χθες και το ξέχασα.
Ο εμπρόσθιος εκτροχιαστής έχει μαζέψει σκουπιδάκια,σκόνη και λίγο χώμα.
Να το πλένω με πιεστικό για να φύγει ή να το φυσήξω με πιστολί να καθαρίσει ή να το αφήσω έτσι πως είναι;
Ρωτάω γιατί ο ποδηλατάς μου είχε πει να το πλένω μόνο όταν βρωμίζει πολύ και όχι συνέχεια για ψύλλου πήδημα.


Επίσης πως ακριβώς λυπαίνουμε την αλυσίδα;
Βάζουμε πίσω στις ταχύτητες και μετά γυρνάμε την αλυσίδα για να πάει σε όλη την αλυσίδα;
Νομίζω πως ήρθε η ώρα να την φροντίσω.:)

Mouse Potato
26-04-11, 21:51
Κάτι που ήθελα να ρωτήσω από χθες και το ξέχασα.
Ο εμπρόσθιος εκτροχιαστής έχει μαζέψει σκουπιδάκια,σκόνη και λίγο χώμα.
Να το πλένω με πιεστικό για να φύγει ή να το φυσήξω με πιστολί να καθαρίσει ή να το αφήσω έτσι πως είναι;
Ρωτάω γιατί ο ποδηλατάς μου είχε πει να το πλένω μόνο όταν βρωμίζει πολύ και όχι συνέχεια για ψύλλου πήδημα.

Το μπροστινό ντεραγιέ βρίσκεται κοντά στην μεσαία τριβή, οπότε δεν θα σου συνιστούσα να το πλύνεις με πιεστικό ή οτιδήποτε αντίστοιχο. Αν τα πράγματα δεν είναι τραγικά καλύτερα να το αφήσεις έτσι όπως είναι. Όταν με το καλό καθαρίσεις/λιπάνεις την αλυσίδα τότε το καθαρίζεις και αυτό.


Επίσης πως ακριβώς λυπαίνουμε την αλυσίδα;
Βάζουμε πίσω στις ταχύτητες και μετά γυρνάμε την αλυσίδα για να πάει σε όλη την αλυσίδα;
Νομίζω πως ήρθε η ώρα να την φροντίσω.:)

Χονδρικά: καθαρισμός με ειδικό degreaser ή βενζίνη/πετρέλαιο > καθαρισμός με απορροφητικό πανί > λάδωμα με ειδικό λάδι > καθαρισμός με απορροφητικό πανί

http://www.youtube.com/results?search_query=bike+chain+Lubrication

kostantis
26-04-11, 21:56
Το μπροστινό ντεραγιέ βρίσκεται κοντά στην μεσαία τριβή, οπότε δεν θα σου συνιστούσα να το πλύνεις με πιεστικό ή οτιδήποτε αντίστοιχο. Αν τα πράγματα δεν είναι τραγικά καλύτερα να το αφήσεις έτσι όπως είναι. Όταν με το καλό καθαρίσεις/λιπάνεις την αλυσίδα τότε το καθαρίζεις και αυτό.



Χονδρικά: καθαρισμός με degreaser ή βενζίνη > καθαρισμός με απορροφητικό πανί > λάδωμα με ειδικό λάδι > καθαρισμός με απορροφητικό πανί

http://www.youtube.com/results?search_query=bike+chain+Lubrication

Δεν είναι τραγικά τα πράματα,ένα φύσημα με το πιστολάκι αέρα και νομίζω θα είναι οκ.
Όσο αναφορά το τελευταίο βήμα που μου είπες,μόλις διάβασα πάνω στις οδηγίες του λιπαντικού το εξής "for best results do not wipe off".:hmm:

Mouse Potato
26-04-11, 21:58
Δεν είναι τραγικά τα πράματα,ένα φύσημα με το πιστολάκι αέρα και νομίζω θα είναι οκ.
Όσο αναφορά το τελευταίο βήμα που μου είπες,μόλις διάβασα πάνω στις οδηγίες του λιπαντικού το εξής "for best results do not wipe off".:hmm:

Αν δεις πολλοί το καθαρίζουν ώστε να μην στάζει και να μην κολλάνε πάνω του ξένα σώματα. Δεν είπαμε και να την στεγνώσεις τελείως την αλυσίδα, απλά να την σκουπίσεις λίγο... :p

vamvakoolas
26-04-11, 22:16
ειναι γνωστο οτι "σπαω" οτι ποδηλατο ερθει στα χερια μου:p
Γι'αυτο και καποιος ποδηλατικος κολοσσός απο το εξωτερικο (εδω στην Ελλαδα ας το ξεχασουμε) ενδιαφερθηκε και αναμένω με αγωνία...(γι'αυτο χαθηκα)


Στα δικα μας: μετα τη βολτα καθως κατηφοριζα εγινε ενα φρικτο τροχαιο σχεδον μπροστα μου και γλιτωσε ο αναβατης μια μηχανης λογω κρανους/μπουφαν με καποια σπασιματα!!

Πηγα και πηρα τσαντακι. Το παλιο μου το βουτηξαν εξωτερικο!!(το ειχα πανω απο 1 χρονο γμτ:(

Για αλυσιδα καλα αυτα που γραφετε αλλα ενα απλο:ξερει κανεις να επιδιορθωνει? εγω προσφατα εκατσα ενα τριωρο:stupid:και αφου διαλυσα αρκετες αλυσιδες και πίρους (με τη καθοδηγηση ειδικου) πιστευω οτι κατι εμαθα:rofl: (δεν ειναι βλακεια να χανεις μια βολτα ή να γυρνας με το ποδηλατο στα χερια γιατι δεν ειχες ενα πίρο)?

Mouse Potato
26-04-11, 22:21
ειναι γνωστο οτι "σπαω" οτι ποδηλατο ερθει στα χερια μου:p
Γι'αυτο και καποιος ποδηλατικος κολοσσός απο το εξωτερικο (εδω στην Ελλαδα ας το ξεχασουμε) ενδιαφερθηκε και αναμένω με αγωνία...(γι'αυτο χαθηκα)

Εύχομαι τα καλύτερα! :)


Για αλυσιδα καλα αυτα που γραφετε αλλα ενα απλο:ξερει κανεις να επιδιορθωνει? εγω προσφατα εκατσα ενα τριωρο:stupid:και αφου διαλυσα αρκετες αλυσιδες και πίρους (με τη καθοδηγηση ειδικου) πιστευω οτι κατι εμαθα:rofl: (δεν ειναι βλακεια να χανεις μια βολτα ή να γυρνας με το ποδηλατο στα χερια γιατι δεν ειχες ενα πίρο)?

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να είχα 2 αλυσίδες πάνω μου (βλ. 2 σαμπρέλες)... :p

ipo
26-04-11, 22:38
Χονδρικά: καθαρισμός με ειδικό degreaser ή βενζίνη/πετρέλαιο > καθαρισμός με απορροφητικό πανί > λάδωμα με ειδικό λάδι > καθαρισμός με απορροφητικό πανί

http://www.youtube.com/results?search_query=bike+chain+Lubrication
Αν χρησιμοποιήσεις πετρέλαιο για καθαρισμό αλυσίδας (κάνει πολύ καλή δουλειά), πρέπει κατόπιν να αφαιρεθεί με πολύ σαπούνι. Ύστερα να ξεπλυθεί το σαπούνι με νερό και να σκουπιστεί η αλυσίδα, πριν τη λίπανση.

Ο τύπος στο πρώτο video (http://www.youtube.com/watch?v=Z5uvLCynJxE) χρησιμοποιεί λιπαντικό με κερί. :shock:

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 5 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν είναι τραγικά τα πράματα,ένα φύσημα με το πιστολάκι αέρα και νομίζω θα είναι οκ.
Όσο αναφορά το τελευταίο βήμα που μου είπες,μόλις διάβασα πάνω στις οδηγίες του λιπαντικού το εξής "for best results do not wipe off".:hmm:
Πρώτη φορά ακούω αυτό που λες. Συνήθως κάτι τέτοιο κάνουν για συντήρηση μετάλλων, όταν είναι σε αδράνεια, ώστε να προστατεύει από την υγρασία. Αλλά αν βγεις στο δρόμο, ειδικά καλοκαίρι που υπάρχει πολύ χώμα στην ατμόσφαιρα (ακόμα χειρότερα σε μονοπάτι), εγγυημένα (παθών) το λιπαντικό θα μαζέψει πάνω του το χώμα. Βέβαια εδώ τίθεται θέμα, αν αυτό είναι κακό ή όχι.

Επί πολλά χρόνια δεν ασχολούμουν με την αλυσίδα. Άντε να έριχνα λάδι αυτοκινήτου κάθε χρόνο. Είχε μαζέψει πολλή μπίχλα και αν ακουμπούσες πάνω γινόσουν μαύρος, αλλά δούλευε μια χαρά.

Αλλά η καλύτερη απόδοση της αλυσίδας ήταν επί 5 μήνες, όταν την είχα πάρει καινούρια. Φαινόταν στεγνή, αλλά κυλούσε αθόρυβα χωρίς αισθητές τριβές και κράτησε μέχρι να βουτήξει το ποδήλατο στη λάσπη, χωρίς λίπανση ή άλλη φροντίδα.

Βέβαια δε θα αμφισβητήσω τις οδηγίες του κατασκευαστή, παρόλο που με ξαφνιάζουν και έρχονται σε αντίθεση με όσα λένε ποδηλατάδες.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για αλυσιδα καλα αυτα που γραφετε αλλα ενα απλο:ξερει κανεις να επιδιορθωνει? εγω προσφατα εκατσα ενα τριωρο:stupid:και αφου διαλυσα αρκετες αλυσιδες και πίρους (με τη καθοδηγηση ειδικου) πιστευω οτι κατι εμαθα:rofl: (δεν ειναι βλακεια να χανεις μια βολτα ή να γυρνας με το ποδηλατο στα χερια γιατι δεν ειχες ενα πίρο)?
Πρέπει να μάθω... Έχει δει ποδηλατά να το κάνει, καθώς και στο youtube, όπου φαινόταν εύκολο, αλλά για να το λες εσύ, μάλλον θα έχει τη δυσκολία του.

Χρειαζόμαστε όμως ανταλλακτικούς πύρους, λαμάκια, κόφτη/εξολκέα πύρων. Είναι στα υπόψη για μελλοντικές αγορές.

vamvakoolas
26-04-11, 22:43
θελει καλο κοφτη αλυσιδας (οχι ακριβο) νομιζω η parktool εχει ενα φοβερο, αλλα πολλλλλυ εξασκηση ετσι ωστε αν σου τυχει στο δρομο μη φας ωρα....


Ανταλλακτικοι πιροι ειναι σχεδον τσαμπα (κοστος) ενω αλυσιδα?

εξαλλου και αλυσιδα αλλη να εχεις μαζι σου παλι πρεπει να κοψεις/δεσεις, κανω λαθος?

(μονο σε κατι ακριβα μοντελα και campagnolo εχουν βγαλει κατι πατεντες που δε χρειαζεσαι κοφτη...)

Παντως για να καταλαβετε αρκετοι συναθλητες αν και εχουν κοφτη δε ξερουν καν να το χρησιμοποιουν!:worthy::wall:

Mouse Potato
26-04-11, 22:43
When I was young (καλά δεν με πήραν και τα χρόνια), είχα ένα ιστορικό Ideal Alpha (φωσφοριζέ κίτρινο = πρώτη μούρη στα γκομενάκια). Το χρησιμοποιούσα μόνο όταν πήγαινα εξοχή (πάσχα - καλοκαίρι - χριστούγεννα) και το πήγαινα πολύ συχνά στον ποδηλατά της τότε γειτονιάς.

Ο τύπος καθόταν έξω στον δρόμο - επαρχιακό στενάκι και είχε ένα πινέλο το οποίο το βούταγε σε ένα λάδι (άγνωστης προέλευσης) το οποίο ήταν σε ένα κομμένο κονσερβοκούτι nescafe (η μεγάλη συσκευασία). Το λάδωμα ήταν άμεσο και το ποδήλατο γινόταν μέσα στο λάδι. Το τι μπίχλα είχε μαζέψει η αλυσίδα δεν λέγεται. Τώρα που το καλοσκέφτομαι, πολύ πιθανό το λάδι, που έδινε ώθηση στο ποδήλατό μας, να ήταν τηγανόλαδο αφού πολλές φορές είχα δει γάτες να φλερτάρουν με το ποδήλατο σε στάση... :p

ipo
26-04-11, 22:47
εξαλλου και αλυσιδα αλλη να εχεις μαζι σου παλι πρεπει να κοψεις/δεσεις, κανω λαθος?
Πολλές αλυσίδες έχουν ασφάλεια που βγαίνει νομίζω με απλό κατσαβίδι και τοποθετείται πάλι εύκολα.

Είναι όμως ζημιά που μπορεί να γίνει εύκολα; Καλό είναι να έχουμε εργαλεία για να επισκευάζουμε μικροβλάβες στο ποδήλατό μας, αλλά πρέπει κιόλας να εκτιμούμε το λόγο [ (πιθανότητα να συμβεί μία βλάβη) / (δυσκολία επισκευής+όγκος-βάρος εργαλείων) ].

Επίσης χρειάζομαι έναν ακτινολόγο (όχι γιατρό :p). Υπάρχουν κάποιοι που έχουν πολλές υποδοχές για διαφορετικές διαστάσεις των βάσεων της ακτίνας. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Νikosanagn
26-04-11, 22:55
Εμένα η αλυσίδα μου έχει κάτι σαν κούμπωμα, βολικό αυτό.

pelasgian
27-04-11, 00:27
έναν εξολκέα αξονίσκων αλυσίδας θέλετε και μία ασφάλεια. Κόφτη δεν θέλει. βγάζεις ένα έλασμα παραπάνω και βάζεις ασφάλεια.

Λοιπόν γρήγορο καθάρισμα: πανάκι με πολύ λάδι. Το κάνεις σωλήνα πέριξ της αλυσίδας από κάτω πλευρά και γυρίζεις μέχρι να μαυρίσει. Δεύτερο καθαρό πάλι με λάδι μέχρι να μαυρίσει. κοκ. Όταν πιάνεις αλυσίδα και βγαίνει μόνο καθαρό λάδι, είσαι οκ.

Ακτινολόγιση. Μεγάλη μαστοριά. εγώ τις ρυθμίζω ... βάσει νότας. Αν έχουν όλες ίδια ένταση, κάνουν ίδιο ήχο.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 7 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάτι που ήθελα να ρωτήσω από χθες και το ξέχασα.
Ο εμπρόσθιος εκτροχιαστής έχει μαζέψει σκουπιδάκια,σκόνη και λίγο χώμα.
Να το πλένω με πιεστικό για να φύγει ή να το φυσήξω με πιστολί να καθαρίσει ή να το αφήσω έτσι πως είναι;

οδοντόβουρτσα και λάδι.

ipo
27-04-11, 00:48
Εμένα η αλυσίδα μου έχει κάτι σαν κούμπωμα, βολικό αυτό.
Μάλλον έχεις την ασφάλεια (sram) που φαίνεται στο 4ο λεπτό (http://www.youtube.com/watch?v=NVYV4WsYuVM&feature=player_detailpage#t=243s) του βίντεο. Πιο πριν στο ίδιο video ο τύπος χρησιμοποιεί τον ίδιο πίρο με αυτόν που έβγαλε, ενώ άλλοι (http://www.cyclist.gr/article.php?id=1310) βάζουν καινούριο και τον κόβουν. Ο καινούριος όμως δε βγαίνει εύκολα στο μέλλον, οπότε προτείνουν να βγάζεις κάθε φορά διαφορετικό πίρο.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ακτινολόγιση. Μεγάλη μαστοριά. εγώ τις ρυθμίζω ... βάσει νότας. Αν έχουν όλες ίδια ένταση, κάνουν ίδιο ήχο.
Δεν έχω εμπειρία από ακτινολόγηση, αλλά διαβάζω ότι πέρα από το γεγονός ότι δεν πρέπει να υπάρχουν χαλαρές ακτίνες (το βλέπεις και με το χέρι, αν κάποια είναι χαλαρή), το τέντωμα δεν πρέπει να γίνεται βάση ομοιόμορφης τάσης. Το κριτήριο εφαρμογής τάσης στην κάθε ακτίνα είναι να έχεις τροχό που να γυρνάει χωρίς να φαίνεται έκκεντρη κίνηση, ούτε κλίση προς τη μία πλευρά του πιρουνιού.

Όπως και με τη ζυγοστάθμιση των τροχών αυτοκινήτων με βαρίδια, έτσι και με την ακτινολόγηση, δέχεσαι ότι η ζάντα (στεφάνι) δεν είναι τέλεια, επομένως με ρυθμίσεις των ακτίνων προσπαθείς να τη φέρεις στην καλύτερη λειτουργικά κατάσταση. Αν ήταν τέλειο το στεφάνι, θα είχε νόημα η εξίσωση των τάσεων.

Επίσης θα ήθελα κάποιο στήριγμα για το ποδήλατο, ώστε να το επιδιορθώνω/ρυθμίζω/καθαρίζω πιο εύκολα. Δε σκέφτομαι τα κατακόρυφα στηρίγματα που έχουν οι ποδηλατάδες, με τα 130+ ευρώ, αλλά μάλλον για κάποιο τριγωνικό που θα μπορώ να τοποθετώ εναλλάξ σε μπροστινό και πίσω τροχό.

crypter
27-04-11, 01:00
Μάλλον έχεις την ασφάλεια (sram) που φαίνεται στο 4ο λεπτό (http://www.youtube.com/watch?v=NVYV4WsYuVM&feature=player_detailpage#t=243s) του βίντεο. Πιο πριν στο ίδιο video ο τύπος χρησιμοποιεί τον ίδιο πίρο με αυτόν που έβγαλε, ενώ άλλοι (http://www.cyclist.gr/article.php?id=1310) βάζουν καινούριο και τον κόβουν. Ο καινούριος όμως δε βγαίνει εύκολα στο μέλλον, οπότε προτείνουν να βγάζεις κάθε φορά διαφορετικό πίρο.

Είχανε δυο τέτοιους στο κουτάκι με εργαλεία που πούλαγε σήμερα το LIDL. Ωραίοι είναι. :p

pelasgian
27-04-11, 01:11
ειναι γνωστο οτι "σπαω" οτι ποδηλατο ερθει στα χερια μου:p
Γι'αυτο και καποιος ποδηλατικος κολοσσός απο το εξωτερικο (εδω στην Ελλαδα ας το ξεχασουμε) ενδιαφερθηκε και αναμένω με αγωνία...(γι'αυτο χαθηκα)


σπας και chromoly αμερικάνικη; Γιατί άμα σπας και αμερικάνικα μετά πας σε μπουλντόζα.

(βασικά έχω ένα απλό αξίωμα στη μηχανολογία, υπάρχουν τα αμερικάνικα και αυτά που χαλάνε :lol: )

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 8 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Όπως και με τη ζυγοστάθμιση των τροχών αυτοκινήτων με βαρίδια, έτσι και με την ακτινολόγηση, δέχεσαι ότι η ζάντα (στεφάνι) δεν είναι τέλεια, επομένως με ρυθμίσεις των ακτίνων προσπαθείς να τη φέρεις στην καλύτερη λειτουργικά κατάσταση. Αν ήταν τέλειο το στεφάνι, θα είχε νόημα η εξίσωση των τάσεων.

Επίσης θα ήθελα κάποιο στήριγμα για το ποδήλατο, ώστε να το επιδιορθώνω/ρυθμίζω/καθαρίζω πιο εύκολα. Δε σκέφτομαι τα κατακόρυφα στηρίγματα που έχουν οι ποδηλατάδες, με τα 130+ ευρώ, αλλά μάλλον για κάποιο τριγωνικό που θα μπορώ να τοποθετώ εναλλάξ σε μπροστινό και πίσω τροχό.

πάρε σταντ με δύο πόδια σαν βέσπας αντί μίας πλευράς με 13 από το Μοναστηράκι.

Οι ζάντες μου είναι double wall και πλανισμένες. Επίσης, όταν βάλεις ίδια τάση, στη πρώτη βόλτα θα αλλάξουν σχήμα αν είναι στραβές και θα αλλάξει ο ήχος. Τότε ξανά κάνεις ρύθμιση στην ίδια νότα. θα ξανά αλλλάξουν κοκ.

όταν πάψουν να αλλάζουν, τότε δεν θα σε απασχολήσουν για ΠΟΛΥ καιρό.

ipo
27-04-11, 01:51
Επίσης, όταν βάλεις ίδια τάση, στη πρώτη βόλτα θα αλλάξουν σχήμα αν είναι στραβές και θα αλλάξει ο ήχος. Τότε ξανά κάνεις ρύθμιση στην ίδια νότα. θα ξανά αλλλάξουν κοκ.

όταν πάψουν να αλλάζουν, τότε δεν θα σε απασχολήσουν για ΠΟΛΥ καιρό.
Βρε καλέ μου Πελασγέ, αφού έχετε κάνει εφελκυσμό/στρέψη και γενικότερα παραμορφώσεις μετάλλων στο πολυτεχνείο. Για να "φέρεις" μόνιμα εκ νέου τη στραβή ζάντα στην ιδανική μορφή, θα πρέπει να περάσεις το όριο ελαστικής παραμόρφωσης, ώστε να επιτύχεις πλαστική παραμόρφωση του μετάλλου. Όσο τη φέρνεις στα ίσια με ακτινολόγηση, κινείσαι στα όρια ελαστικής παραμόρφωσης. Είναι λίγες οι γνώσεις μου γύρω από τις παραμορφώσεις μετάλλων, αλλά αμφιβάλω αν θα καταφέρεις με την τάση που εφαρμόζει η ακτίνα (+ τις πιέσεις από το βάρος σου, που μοιράζονται ομοιόμοεφα λόγω του αέρα ελαστικού σε όλη την επιφάνεια της ζάντας), να φέρεις τη ζάντα μόνιμα στα ίσια της.

pelasgian
27-04-11, 12:26
Αμα είναι πολύ στραβή πλέκεις καινόυργιο στεφάνι.
Αν είναι λίγο έκκεντρη, λιγο ελλειπτική, και λίγο εκτός καθέτου, όπως στράβωσε ξεστραβώνει: δηλαδή αίροντας τις ανισόρροπες τάσεις.

Τις περισσότερες φορές τη δουλειά τη χαλάει η τριβή του περικοχλίου στο τέρμα της ακτίνας, για αυτό και όταν την πατήσεις μετά από ακτινολόγηση κάνει μερικά κρακ-κρακ. Ήδη αυτό αλλάζει τη νότα πολύ. Αν λαδώσεις την περιοχή εκεί δεν γίνεται αυτό. Βαράς και μερικές σφαλιάρες στη ζάντα για να έρθει. Όμως με ίδια ένταση από τις ακτίνες έχεις ίδιες δυνάμεις και κάποια στιγμή εξισσοροπεί.

vamvakoolas
27-04-11, 14:29
Αμα είναι πολύ στραβή πλέκεις καινόυργιο στεφάνι.
Αν είναι λίγο έκκεντρη, λιγο ελλειπτική, και λίγο εκτός καθέτου, όπως στράβωσε ξεστραβώνει: δηλαδή αίροντας τις ανισόρροπες τάσεις.

Τις περισσότερες φορές τη δουλειά τη χαλάει η τριβή του περικοχλίου στο τέρμα της ακτίνας, για αυτό και όταν την πατήσεις μετά από ακτινολόγηση κάνει μερικά κρακ-κρακ. Ήδη αυτό αλλάζει τη νότα πολύ. Αν λαδώσεις την περιοχή εκεί δεν γίνεται αυτό. Βαράς και μερικές σφαλιάρες στη ζάντα για να έρθει. Όμως με ίδια ένταση από τις ακτίνες έχεις ίδιες δυνάμεις και κάποια στιγμή εξισσοροπεί.

ετσι οπως τα γραφεις (επεξηγηματικα αλλα εγχ δε καταλαβαινω) μου θυμιζεις
εσυ το μηχανικο μου--->αυτος το Q οποτε :rofl::rofl::rofl::rofl:

http://www.youtube.com/watch?v=slgOc_JDVI8

manicx
27-04-11, 15:36
Να μπω μια σφήνα να ρωτήσω κάτι μιας και οι συμβουλές σας είναι όλες χρήσιμες. Θέλω να βάλω με κάποιο τρόπο στο Dahon (να θυμίσω το C6) μια έξτρα τσάντα/σάκο. Έξτρα εννοώ πέρα της τσάντας που θα κουβαλάω με τα πράγματα για τη δουλειά μου (ατζέντες, σκληρούς δίσκους κλπ) και την οποία έχω περασμένη στον ώμο και προς τα πίσω. Στο σακίδιο θα βάζω τα ρούχα της δουλειάς καθώς το καλοκαίρι θα πηγαίνω με κοντό παντελόνι, ελαφριά μπλούζα κλπ. Καθώς μιλάμε για σπαστό, καλό θα ήταν να μπαίνει/αφαιρείται εύκολα. Λόγω και οικονομικής στενότητας, οικονομικές λύσεις είναι πιο ευπρόσδεκτες. Έχω ακούσει για βάσεις σακιδίων σέλας αλλά δεν έχω μπορέσει να βρω κάτι στα γνωστά ελληνικά online shops.

vamvakoolas
27-04-11, 16:02
εμενα με μπερδεψες

τι ψαχνεις? σκαρα? βαλιτσες?

σκαρα: της dahon εχει γυρω στα 35 και αλλες απο 20-25

βαλιτσες (δεξια αριστερα) :στο ιντερνετ απο 15 ευρα αλλα εχει και το alex pack στη παιανια (κεντρικα) στην ιδια τιμη

τωρα αν σου φαινονται ολα ακριβα:whistle:

http://cgi.ebay.co.uk/Bike-Bicycle-Cycling-Frame-Pannier-Rack-Front-Tube-Bag-/260771361332?pt=UK_Sports_Leisure_Cycling_Bags_Panniers_SR&hash=item3cb72f3234

που εχουν μερικοι στα brevets (αποστασεις απο 200χλμ και πανω)

manicx
27-04-11, 17:39
Ούτε σχάρα ούτε βαλίτσες. Σε 20άρι μου φαίνεται ότι θα ξεσκονίζουν την άσφαλτο. Υπάρχουν κάποιες βάσεις που κάθονται στη ντίζα της σέλας και αφαιρούνται εύκολα. Απλά, οι περισσότερες έρχονται με το δικό τους σακίδιο και στοιχίζουν για κάτι πάνω από τα 32εκ μήκος κοντά στα 70-80 ευρώ ενώ εγώ ψάχνω για κάτι ανάλογο ώστε να στηρίξω δικό μου σακίδιο, κάτι τέτοιο (http://www.tsirikosbikes.gr/bike-accessories/bike-racks/zefal-rodeo-rack.html). Απλά με προβληματίζει που το συγκεκριμένο λέει "Ταιριάζει σε όλα τα ποδήλατα με ρόδα 24''-28'', με διάμετρο ντίζς σέλλας 25.4-31.8mm"...

vamvakoolas
27-04-11, 17:50
eπειδη ειχα σπαστο και μαλιστα πριν γινει μοδα :whistle: (οχι dahon)
αυτο που ψαχνεις ζητημα να σου κρατησει κανενα μηνα! Πρεπει να βρεις σχαρα που να στηριζεται σε 2-3 σημεια και οχι μονο στο παλουκοσελο. Επιπλεον οι σχαρες για μεγαλυτερα ποδηλατα π.χ 24', 26' δε κανουν στο δικο σου:( (απειροελαχιστες εξαιρεσεις)

Εγω παντως αυτα που προτεινα ειχα και μαλιστα τις τσαντες τις εδωσα σε φιλη με....σπαστο οταν εγω εδωσα το δικο μου!

τωρα αν θες αυθεντικο δεν εχει 70-80 ευρα

http://www.tsirikosbikes.gr/bike-accessories/bike-racks/dahon-arclite-rack-1.html

senkradvii
28-04-11, 02:44
Λοιπόν αποφάσισα να κοιτάξω για φώτα για την Carmen μου. Σκέφτομαι για μπροστά κάποιο από αυτά:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=51665 αλλά δεν έχω καταλάβει αν στερεώνεται κάθετα ή οριζόντια.. :confused:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=46987 αλλά με χαλάει το κίτρινο κουμπί λιγάκι.

http://www.tmart.com/2-LED-Cute-Skull-Safety-Warning-Bicycle-Bick-Light-Black_p113985.html x 2

Επίσης μ'άρεσε και αυτό (http://www.amazon.com/Nirve-Vintage-Bike-Light-Black/dp/B000QFOMJY/ref=pd_sim_dbs_sg_33) αλλά το βρίσκω μόνο από Αμέρικα και δεν με θέλω να έχω ιστορίες με τελωνεία κτλ..

Πιο πολύ πάντως σκέφτομαι να χτυπήσω τις 2 νεκροκεφαλές που θα είναι και μουράτες (και πάμφθηνες! :biggrin:) .. :cool:

Για πίσω λέω να μείνω με τον ανακλαστήρα ειδάλλως ίσως πάρω αυτό (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=TPK5990) το πακέτο.

ipo
28-04-11, 03:09
Το κίτρινο κουμπί μπορείς να το βάψεις με ανεξίτηλο μαύρο μαρκαδόρο. Όμως το συγκεκριμένο φως μειονεκτεί ως προς τις μπαταρίες (http://www.batteries.gr/product.asp?catid=1917). 4€ για το σετ των δύο μπαταριών που δε βρίσκεις εύκολα στο εμπόριο και αμφιβάλλω για τη διάρκειά τους.

Όταν αγοράζω φως ποδηλάτου ή φακό, πάντοτε δίνω σημασία στη μπαταρία. Αν είναι ΑΑ είναι ό,τι καλύτερο, ενώ αγοράζω και με ΑΑΑ, αν δεν έχω εναλλακτική. Ούτε οι ενσωματωμένες επαναφορτιζόμενες μου αρέσουν, διότι αποφορτίζονται μόνες τους σε κατάσταση αδράνειας, οπότε πρέπει να έχεις προνοήσει να τις φορτίσεις πριν βγεις βόλτα. Το πίσω φως στο ποδήλατό μου είναι με 4-5 LED και 2 μπαταρίες ΑΑ που τις έχω μέσα πάνω από 5 χρόνια και δουλεύει άψογα. Δε με απασχολούν ζητήματα φόρτισης ή διάρκειας.

Το πρώτο φως είναι μάλλον φουτουριστικό. Αν και ωραίο, δεν ξέρω αν θα ταιριάζει στην Ηλέκτρα σου. Περισσότερο θα ταιριάζει εκείνο από το amazon της Αμερικής, αλλά καραδοκεί το τελωνείο και μπορεί να φτάσεις να το πληρώσεις 150€ με την αμοιβή του εκτελωνιστή.

Τέλος, θα έλεγα να μην περιοριστείς σε ανακλαστικό πίσω, αλλά να έχεις ένα φως και πίσω. Μπορείς να πάρεις αυτές τις ψείρες που λέγαμε παλιότερα και να τις έχεις στην τσέπη, ώστε να τις βγάλεις αν σε πιάσει η νύχτα. Δε συγκρίνεται η παρατήρηση ενός ποδηλάτου με φως, σε σχέση με ένα μόνο με ανακλαστικά.

blade_
28-04-11, 05:02
δυσκολα πληρωνεις τελωνειο για κατι τοσο μικρο..μαξιμουμ να σε χρεωσουν με την γνωστη ταριφα των 3 ευρω

senkradvii
28-04-11, 11:28
δυσκολα πληρωνεις τελωνειο για κατι τοσο μικρο..μαξιμουμ να σε χρεωσουν με την γνωστη ταριφα των 3 ευρω

Συμφωνώ αλλά δεν έχω καμία όρεξη για πειραματισμούς.. Άλλωστε εγώ που έχω καεί με τον χυλό, φυσάω και το γιαούρτι! :p

Ιpo για το στρόγγυλο με το κίτρινο κουμπάκι δεν το είχα προσέξει ότι έπαιρνε αυτές τις μπαταρίες. Το είχα προσέξει για τις ψείρες (προφανώς :p) και είχα διαβάσει ότι είναι δύσκολο να τις βρεις αλλά αν δεις λέει ότι έρχονται με 2 έξτρα μπαταρίες και λέω για 4$ αξίζει. Nα σου πω ψιλό ξενέρωσα τώρα γιατί το σετάκι με μπρος πίσω από το cyclist μου καλό άρεσε..

Όμως εξακολουθώ να σκέφτομαι πως με τον ανακλαστήρα για το συγκεκριμένο ποδήλατο και την χρήση που του κάνουμε είμαι οκ. Μέσα στην πόλη κινούμε που σημαίνει ότι είναι φωταγωγημένη. Πάντως χθες που κοιτούσα δεν πρόσεξα για ψείρες με κόκκινο φως για να είμαι ειλικρινής.. :hmm:

vamvakoolas
28-04-11, 11:29
για φωτα:

υπαρχουν 2 κατηγοριες:

Θελω φωτα για να με βλεπουν
Θελω φωτα για να βλεπω εγω

εχει τεραστια διαφορα, αναλογα τι θες εσυ.

Τα knog στερεωνονται οπως θες και παντου αρκει να βρουν...σωληνα:p

Συντομα θα ποσταρω (κατι που ειχα υποσχεθει) και τα αποτελεσματα για φετος στα ποδηλατα:

Ποια βγηκαν πρωτα? ποια πηραν το !#!@#$? Ειχαμε εκπληξεις!:whistle:

senkradvii
28-04-11, 11:53
Tώρα που κοιτούσα στο amazon.co.uk για φωτάκια κοιτάξτε τι πέτυχα..

http://www.amazon.co.uk/Panasonic-CR-2032-Lithium-Coin-Battery/dp/B0027XNA6Y/ref=pd_sim_sg_7

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Vamvakoola εγώ προφανώς και τα θέλω μόνο για να με βλέπουν, μέσα στην πόλη. Δύσκολα να πάρω τα βουνά μέσα στην νύχτα με την Carmen..

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 17 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Tώρα που ξανακοιτάω και αυτά (http://www.amazon.co.uk/Knog-Boomer-Power-Front-Light/dp/B003TJ9TG0/ref=sr_1_7?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=sports&ie=UTF8&qid=1303980395&sr=1-7) μου άρεσαν αλλά δεν μπορώ να βρω τι μπαταρίες παίρνουν... :hmm:

vamvakoolas
28-04-11, 12:10
τα εχω ξαναγραψει οχι μονο εδω αλλα και σε ποδηλατικα φορουμς...

Συμφωνα με ερευνα που εκαναν στην Αμερικη πριν λιγους μηνες διαπιστωθηκε οτι τα καταλληλα ρουχα (αντανακλαστικα) ειναι περισσοτερα ορατα αποτι τα φωτακια (leds ή αλογονου) και μαλιστα η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη!!
Δεν βρισκω το link αλλα νομιζω το εχω ποσταρει...
Μαλιστα ακομα και στη χωρα μας στους αγωνες τυπου brevets(οπου ποδηλατεις και νυχτα σε ολωτν των ειδων τους δρομους) ειναι απο φετος πολυ αυστηροτεροι με τα ρουχα παρα με τα φωτακια..:whistle:

Στο εξωτερικο αν δεν εχεις ρουχα μαλιστα, υπαρχουν προστιμα και .....το ξερω απο πρωτο χερι:p

http://www.bicycling.com/training-nutrition/injury-prevention/bike-safety-stay-visible-dark

ipo
28-04-11, 12:12
Πολύ καλή τιμή για 12άδα τέτοιων μπαταριών, οπότε έχεις καλή λύση για την τροφοδοσία, χωρίς να πληρώνεις 1,5€ τη μπαταρία.



Tώρα που ξανακοιτάω και αυτά μου άρεσαν αλλά δεν μπορώ να βρω τι μπαταρίες παίρνουν...
Μάλλον παίρνουν από δύο ΑΑΑ έκαστο. Δε μου αρέσουν όμως καθόλου.
http://www.modernbike.com/itemgroup.asp?igpk=2126178512&SSAID=418273
http://www.modernbike.com/itemgroup.asp?igpk=2126178511&SSAID=418273

senkradvii
28-04-11, 12:25
Πολύ καλή τιμή για 12άδα τέτοιων μπαταριών, οπότε έχεις καλή λύση για την τροφοδοσία, χωρίς να πληρώνεις 1,5€ τη μπαταρία.


Nαι αλλά μόλις πρόσεξα ότι δεν τις πουλάει το amazon.co.uk και έτσι χάνεις το super saver delivery..

Επίσης για τις ψείρες των 3€ λέτε να έχω εκτελωνισμό? :scared: :p

vamvakoolas
28-04-11, 12:50
και μια σφηνα (ή αλλιως brake:p)

TA KΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ 2011 (by bicycling )
http://www.bicycling.com/bikes-gear/bikes-and-gear-features/buyers-guide-2011



Commuters (για καθημερινη χρηση/πολη)

-Public Bikes D1 $550
-Scattante Americano Three $600
-Globe Daily 2 $630
-Electra Delivery 3i $800
-Spot Coyote $1,099
-Independent Fabrication Super Commuter $3,850



Entry-Level Road (κουρσα)

-Trek 1.2 $910
-Specialized Allez Sport Compact $920
-Fuji Roubaix 3.0 $949
-Jamis Ventura Comp $950
-Giant Defy 2 $1,100
-Trek Ion Super $1,650



Travel Bikes

-Bike Friday Pocket Rocket $1,275–$3,500
-Ritchey Break-Away $1,295 (frame and fork)
-Freeman Transport Gravel Racer $2,060 (coupled frame, fork and travel case)
-Dahon Tournado $2,499
-Strong Frames Ti Road S&S $3,700 (frame)
-Co-Motion Espresso Co-Pilot $2,375 (frame and fork)



Recreational Road (ενα επιπεδο πανω)

-Jamis Ventura Race $1,350
-Marin Argenta $1,350
-Felt F75 $1,399
-Specialized Allez Comp Compact M2 Apex $1,450
-Scott Speedster S20 $1,499
-Masi Evo Apex $1,850
-Giant TCR Composite $1,870
-Specialized Tarmac Elite Apex $2,000
-Orbea Onix T105 $2,099
-Diamondback Podium 5 $2,100
-Cannondale CAAD 10 Dura-Ace $3,199
-Eddy Merckx EMX-7 (frame, fork, headset, seatpost) $6,200



Enthusiast Road (για ψαγμενους χομπιστες)

-Trek 1.5 $1,09
-Focus Culebro 1.0 $2,100
-Rocky Mountain Solo 70 CR $2,299
-Fuji Altamira 3.0 $2,549
-GT GTR Carbon Sport $2,549
-Raleigh Competition $2,600
-Trek Madone 5.2 $3,150
-Cannondale SuperSix 3 Ultegra $3,200
-Bianchi Infinito Ultegra $3,299
-Ridley Noah RS $3,495
-Pinarello FPQuattro Force/Rival $3,450



Triathlon/Time Trial

-Cervelo P2 $2,400
-Blue Triad SP $2,700
-Cannondale Slice 4 Rival $2,899
-Trek Speed Concept 7.2 $2,939
-Specialized Transition Expert $3,200
-Giant Trinity Advanced SL 0 $12,500



XC Race (εδω ειμαστε:oneup:)

-Niner Air 9 Carbon $4,198
-Rocky Mountain Vertex 29SE $2,099
-Scott Scale 29 Pro $2,500
-Breezer Cloud 9 PRO $2,999
-Cannondale Flash Carbon 29er 3 $2,999
-Jamis D29 Pro $3,100



Trail Bikes (ardi21 διαβασε:rofl:)

-Giant Anthem X29er 3 $2,350
-Turner Sultan $2,450 (frame)
-Santa Cruz Tallboy R XC $3,599
-Specialized Stumpjumper FSR Expert 29 $3,800
-Niner R.I.P. 9 SLX $4,098
-Pivot 429 XT $4,850







Road Race (ωπα:whistle:)

-Colnago C59 Italia $5,500 (frame and fork)
-Pinarello Dogma $5,500 (frame, fork, headset, seatpost)
-Giant TCR Advanced SL2 $6,300
-Cervélo R5 $6,600
-Scott Addict RC $6,800
-Trek Madone 6.7 SSL $6,820
-Cannondale Supersix Hi-Mod 1 Dura-Ace $6,899
-BMC Impec SRAM Red $7,999
-Look 695 SR $7,999
-Specialized S-Works Tarmac SL3 DA $8,100
-Orbea Orca GDR $8,374
-Felt F1 $12,500



Dream Road
-Serotta $2,395 - $8,995 (frame and fork)
-Pegoretti $2,850 - $4,800 (frame and fork)
-Speedvagen Road $3,200 (frame, fork, and seat mount)
-Seven $3,699 - $16,000+
-Richard Sachs $4,400+ (frame and fork)
-Vanilla Road $5,000 (frame and fork)

Και τα 11 καλυτερα εκτος δρομου (μαλλον για να τα χαζευουμε)
http://www2.bicycling.com/mountainbikecom/bikes-gear/11-11

Tsene
28-04-11, 15:07
Tώρα που κοιτούσα στο amazon.co.uk για φωτάκια κοιτάξτε τι πέτυχα..

http://www.amazon.co.uk/Panasonic-CR-2032-Lithium-Coin-Battery/dp/B0027XNA6Y/ref=pd_sim_sg_7

Προτιμώ αυτές :p
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390103502112

ipo
28-04-11, 15:20
Μπα, παραείναι φτηνές. Σκοπός είναι να πονέσει λίγο η τσέπη. :p

0,11€ η μπαταρία, ενώ στην Ελλάδα έχει 1,8€, δηλαδή 16 φορές περισσότερο. :down:

senkradvii
28-04-11, 15:27
Λοιπόν μιας και λύσαμε το θέμα με το τρίξιμο της σέλας τώρα μας προέκυψε θέμα με το τρίξιμο των πίσω φρένων. Κάνει απίστευτα δυνατό και εκνευριστικό σκούξιμο όταν ασκώ λίγη πίεση παραπάνω. Παρατήρησα πως το στεφάνη σχεδόν έχει μαυρίσει από τα κατάλοιπα της γόμας του τακακιού. Πρέπει να το καθαρίσω για να σταματήσει να σκούζει σαν τρελή και αν ναι με τι?

Επίσης μάλλον θέλει ένα πλυσιματάκι και επειδή διαβάζω διάφορα εδώ μέσα και κυρίως για την περιποίηση της αλυσίδας μάλλον να μην πάρω το λάστιχο και να αρχίσω να το λούζω ε? Να το πάρω με ένα υγρό πανί σιγά σιγά?

ipo
28-04-11, 15:34
Ένα βρεγμένο πανί (με νερό, όχι λιπαντικό) πιστεύω ότι θα κάνει καλή δουλειά.

Πώς αντιμετώπισες το τρίξιμο της σέλας;

senkradvii
28-04-11, 15:49
Για το βρεγμένο πανί το λες για τον γενικό καθαρισμό του ποδηλάτου έτσι? Σκελετός κτλ κτλ.. Για το τρίξιμο των φρένων τι να κάνω?

Για την σέλα. Αρχικά, επειδή δεν την έχω με πεταλούδα, την ξεβίδωσα, την έβγαλα μαζί με τον λαιμό και άρχισαν ρίχνω στα παξιμάδια και εκεί που είναι για να ρυθμίζεις την κλίση της καθαριστικό επαφών χωρίς λάδι που είχα πάρει για τα ηχεία μου. Την ξαναέβαλα όμως, αν και λιγότερο, το τρίξιμο παρέμενε. Την ξαναέβγαλα μαζί με τον λαιμό και την πήρα πάνω στο σπίτι και την πίεζα πάνω στο τραπέζι για να δω αν όντως σκούζει και που ακριβώς, για να ψεκάσω περαιτέρω. Όμως δεν ακουγόταν τίποτα. Αφού ρύθμισα και την κλίση της, που ήθελα να την ανασηκώσω λιγάκι γιατί δεν με "αγκάλιαζε" τόσο καλά, κατέβηκα κάτω για να δω τι άλλο μπορεί να έφταιγε. Την βίδωσα πιο χαμηλά και ελαφρώς πιο ανασηκωμένη, έσφιξα πολύ καλά όλα τα παξιμάδια που είχα πειράξει και όλως παραδόξως σκούξιμο τέλος. Υποθέτω κάποιο παξιμάδι είχε ξελασκάρει και έσκουζε και λίγο το καθαριστικό και λίγο και το καλό σφίξιμο έστρωσε.

Κάτι που θυμήθηκα. Τώρα που την χαμήλωσα την σέλα, ναι μεν πέτυχα να μην σκύβω το κορμί μου καθόλου και σχεδόν η σπονδυλική μου να είναι σε κάθετη θέση και τα χέρια σε πλήρη έκταση όμως τα πόδια μου τώρα δεν φτάνουν σε πλήρη έκταση όταν ποδηλατώ. Σαν αίσθηση μου φάνηκε πιο ξεκούραστο όμως σκέφτομαι μήπως έτσι επιβαρύνω τα γόνατά μου.. Ξέρει κανείς?

Νikosanagn
28-04-11, 18:40
Ένα βρεγμένο πανί (με νερό, όχι λιπαντικό) πιστεύω ότι θα κάνει καλή δουλειά.

Πώς αντιμετώπισες το τρίξιμο της σέλας;

Καλέ σταμάτα να μας κολάζεις! :p

senkradvii
28-04-11, 19:02
Λοιπόν πάει και το τρίξιμο των φρένων.. Πέρασα το στεφάνι με ένα πανάκι με πετρέλαιο και ούτε φωνή ούτε ακρόαση! :up:

agrelaphon
28-04-11, 19:18
...

Κάτι που θυμήθηκα. Τώρα που την χαμήλωσα την σέλα, ναι μεν πέτυχα να μην σκύβω το κορμί μου καθόλου και σχεδόν η σπονδυλική μου να είναι σε κάθετη θέση και τα χέρια σε πλήρη έκταση όμως τα πόδια μου τώρα δεν φτάνουν σε πλήρη έκταση όταν ποδηλατώ. Σαν αίσθηση μου φάνηκε πιο ξεκούραστο όμως σκέφτομαι μήπως έτσι επιβαρύνω τα γόνατά μου.. Ξέρει κανείς?

Πιθανόν να μην είναι το ποδήλατο στα μέτρα σου. Πρώτα τα γόνατα κοίτα να βολέψεις ;)
Για το τρίξιμο των φρένων: Μερικές φορές είναι που θέλει ακτινολόγηση

senkradvii
28-04-11, 20:43
Πιθανόν να μην είναι το ποδήλατο στα μέτρα σου. Πρώτα τα γόνατα κοίτα να βολέψεις ;)
Για το τρίξιμο των φρένων: Μερικές φορές είναι που θέλει ακτινολόγηση

Όταν λες να βολέψω? Πρέπει να φτάσουν σε πλήρη έκταση δηλαδή όταν ποδηλατώ? Γιατί έτσι πως είμαι τώρα πιο άνετα νιώθω το κορμί μου γενικά.

Για το τρίξιμο σε ευχαριστώ για το tip αλλά το έλυσα ένα post πιο πάνω. Πάντως για ακτινολόγηση σε ενός μήνα ποδήλατο πόλης δεν μου φαίνεται λογικό.. :p

Φανερός Πράκτωρ
28-04-11, 20:51
ζημιάρα η σουζάνα... :p

senkradvii
28-04-11, 20:55
Ποια είναι η Σουζάνα? :confused:

Φανερός Πράκτωρ
28-04-11, 21:00
sorry, ηλέκτρα την λένε (για το ποδήλατό σου μιλάω - πως το φωνάζεις; :p);

@ ADSLgr.com All rights reserved.