PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

senkradvii
28-04-11, 21:01
Carmen! :biggrin:

Φανερός Πράκτωρ
28-04-11, 21:11
Carmen! :biggrin:
:rofl:

http://www.youtube.com/watch?v=LNlZ4BZZn6w&feature=related

kostantis
28-04-11, 21:13
Λοιπόν σήμερα επιτέλους πρόλαβα να ασχοληθώ με την συντήρηση της αλυσίδας.
Επειδή δεν είχα κάτι άλλο διαθέσιμο,το έκανα με οινόπνευμα και μετά με το ειδικό λυπαντικό.
Έβγαλε ΤΗΝ μαυρίλα πραγματικά αν και δεν το περίμενα γιατί όλο και όλο 2-3 βόλτες έχω κάνει.

Κατά την συντήρηση διαπίστωσα ότι:

1) 'Οταν κάνω δυνατά πηδάλι και μετά το αφήσω και γυρνάει η ρόδα,κουνιέται αρκετά η κασσέτα ταχυτήτων.

2) Όποια ταχύτητα και να έχω στον μπροστινό δισκοβραχίονα,όταν πάω να βάλω την πρώτελευταία ταχύτητα,η αλυσίδα κλωτσάει και πάει μία στην τελευταία ταχύτητα,ξαναγυρνάει στην πρωτελευταία και συνέχεια γίνεται αυτό.

Όταν βάζω την τελευταία ταχύτητητα η αλυσίδα κλωτσάει και πάει μία στην πρωτελευταία ταχύτητα μία στην τελευταία.

Τι μπορεί να συμβαίνει;:hmm:

senkradvii
28-04-11, 21:31
Kαλά ρε Κωσταντή με 2 - 3 βόλτες, ποδήλατο του κουτιού και πήγες να του κάνεις συντήρηση στην αλυσίδα? :p

kostantis
28-04-11, 21:34
Kαλά ρε Κωσταντή με 2 - 3 βόλτες, ποδήλατο του κουτιού και πήγες να του κάνεις συντήρηση στην αλυσίδα? :p

Προσέχουμε για να έχουμε.:p
Έτσι έλεγα και για το παλιό άντε την επόμενη φορά συντήρηση άντε την μεθεπόμενη και κατέληγα να μην κάνω ποτέ συντήρηση.
Άσε τώρα που έχω όρεξη...;)

senkradvii
28-04-11, 21:37
Εγώ λέω να την κρατήσεις για όταν πραγματικά θα χρειάζεται.. :p

ipo
28-04-11, 23:29
Πέρασα το στεφάνι με ένα πανάκι με πετρέλαιο και ούτε φωνή ούτε ακρόαση! :up:
Ελπίζω να αφαίρεσες το πετρέλαιο μετά με σαπούνι. Είναι τραγικό να λιπαίνουμε τις επιφάνειες που θέλουμε να έχουν αυξημένη τριβή.



Τώρα που την χαμήλωσα την σέλα, ναι μεν πέτυχα να μην σκύβω το κορμί μου καθόλου και σχεδόν η σπονδυλική μου να είναι σε κάθετη θέση και τα χέρια σε πλήρη έκταση όμως τα πόδια μου τώρα δεν φτάνουν σε πλήρη έκταση όταν ποδηλατώ. Σαν αίσθηση μου φάνηκε πιο ξεκούραστο όμως σκέφτομαι μήπως έτσι επιβαρύνω τα γόνατά μου.. Ξέρει κανείς?
Ο στόχος δεν είναι η πλήρης έκταση των ποδιών, αλλά ελαφρώς μικρότερη απόσταση. Είναι πολύ σημαντικό για την ποδηλασία, διαφορετικά θα κουράζεσαι πιο γρήγορα σε μεγάλες ανηφορικές διαδρομές και θα καταπονείς τα γόνατά σου.

Υπάρχει εμπειρικός τρόπος (http://www.wikihow.com/Adjust-Your-Bike-Seat) για να μετρήσεις το ιδανικό ύψος της σέλας (ίσα που να λυγίζει το γόνατο στη μακρύτερη θέση του πεταλιού). Επίσης υπάρχει μέθοδος μεγαλύτερης ακριβείας με βάση το ύψος του καβάλου σου και την απόσταση από το πεντάλ μέχρι τη σέλα (στο σημείο που ενώνεται με τη ντίζα) κατά μήκος του 'κατακόρυφου' σωλήνα, πολλαπλασιασμένο με ένα παράγοντα 0,8... (δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά google it).

Για να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι, κάποιες φορές που πήγα από ανώμαλο δρόμο, η σέλα κατέβηκε μισό εκατοστό από τη θέση της. Όταν έφτασα σπίτι απορούσα γιατί πόνεσαν τα γόνατά μου ή γιατί κουράστηκα τόσο σε ανηφορική διαδρομή που άλλες φορές ανέβαινα πιο εύκολα. Και μιλάμε για μισό εκατοστό μόνο.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 8 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


2) Όποια ταχύτητα και να έχω στον μπροστινό δισκοβραχίονα,όταν πάω να βάλω την πρώτελευταία ταχύτητα,η αλυσίδα κλωτσάει και πάει μία στην τελευταία ταχύτητα,ξαναγυρνάει στην πρωτελευταία και συνέχεια γίνεται αυτό.

Όταν βάζω την τελευταία ταχύτητητα η αλυσίδα κλωτσάει και πάει μία στην πρωτελευταία ταχύτητα μία στην τελευταία.

Τι μπορεί να συμβαίνει;:hmm:
Θέλει ρύθμιση το σύστημα των ταχυτήτων σου. Είτε το πας σε ποδηλατά, είτε δοκιμάζεις μόνος σου με βάση αυτές τις οδηγίες (http://www.youtube.com/watch?v=2j1gSwhsVN8). Από αυτά που λες μάλλον θέλει λίγο ξέσφιγμα η βίδα 'Η', αλλά ίσως χρειαστεί ρύθμιση της τάσης του συρματόσχοινου μετά. Δες το video, τα λέει αναλυτικά.

Προτείνω να δοκιμάσεις τις αλλαγές ταχυτήτων με όλα τα μπροστινά γρανάζια (ΟΚ, ίσως όχι τους απολύτως διαγώνιους συνδυασμούς), διότι η συμπεριφορά αλλάζει. Στο παρελθόν, είχα πάει σε ποδηλατά, έφτιαξε τις ταχύτητες και έλεγξε μόνο τις αλλαγές με το μεσαίο μπροστινό γρανάζι. Όταν πήρα το ποδήλατο και άλλαξα γρανάζι, είδα ότι υπήρχε πρόβλημα και έκανα καλύτερα τη δουλειά στο σπίτι μόνος μου. Δύσκολα θα βρείτε ποδηλατά που θα ασχοληθεί με το ποδήλατό σας με τόση λεπτομέρεια, όση θα το κάνετε εσείς. Παρόλο που ξέρει καλύτερα να το κάνει, δε θα αφιερώσει χρόνο για λεπτομέρειες.

kostantis
28-04-11, 23:41
Δοκίμασα όλα τα μπροστινά γρανάζια καθώς επίσης και τα πίσω και η αλυσίδα κλωτσάει στις 2 τελευταίες ταχύτητες.
Στις υπόλοιπες 8 ταχύτητες όλα μία χαρά.

Θα δω το βίντεο και θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη.:oneup:

senkradvii
29-04-11, 02:43
Ελπίζω να αφαίρεσες το πετρέλαιο μετά με σαπούνι. Είναι τραγικό να λιπαίνουμε τις επιφάνειες που θέλουμε να έχουν αυξημένη τριβή.

To πέρασα με ένα πανί αλλά όχι με σαπούνι.. Τόσο πολύ πειράζει? Έτσι και αλλιώς το πίσω φρένο είναι..


Ο στόχος δεν είναι η πλήρης έκταση των ποδιών, αλλά ελαφρώς μικρότερη απόσταση. Είναι πολύ σημαντικό για την ποδηλασία, διαφορετικά θα κουράζεσαι πιο γρήγορα σε μεγάλες ανηφορικές διαδρομές και θα καταπονείς τα γόνατά σου.

Υπάρχει εμπειρικός τρόπος (http://www.wikihow.com/Adjust-Your-Bike-Seat) για να μετρήσεις το ιδανικό ύψος της σέλας (ίσα που να λυγίζει το γόνατο στη μακρύτερη θέση του πεταλιού). Επίσης υπάρχει μέθοδος μεγαλύτερης ακριβείας με βάση το ύψος του καβάλου σου και την απόσταση από το πεντάλ μέχρι τη σέλα (στο σημείο που ενώνεται με τη ντίζα) κατά μήκος του 'κατακόρυφου' σωλήνα, πολλαπλασιασμένο με ένα παράγοντα 0,8... (δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά google it).


Στο δικό μου το πόδι δεν φτάνει σε κάθετη θέση αλλά κάπως πιο πλάγια ( έχω chopperia βλέπεις :p ), αλλά και πάλι υποθέτω πως πρέπει να είναι περίπου σε έκταση χωρίς να κλειδώνει το γόνατο έτσι?

ipo
29-04-11, 02:48
Στο δικό μου το πόδι δεν φτάνει σε κάθετη θέση αλλά κάπως πιο πλάγια ( έχω chopperia βλέπεις :p ), αλλά και πάλι υποθέτω πως πρέπει να είναι περίπου σε έκταση χωρίς να κλειδώνει το γόνατο έτσι?
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιθανολογώ ότι ισχύει το ίδιο και στην περίπτωσή σου.

Και βγάλε το πετρέλαιο από την επιφάνεια του στεφανιού που ακουμπούν τα τακάκια. Έλεος (δεν εννοώ το λάδι :p), δε βάζουμε λιπαντικό στις επιφάνειες τριβής των φρένων. :p

Νikosanagn
29-04-11, 02:50
( έχω chopperia βλέπεις )

Nαι ναι δεν ξεχνάμε την "Souzana":p

Κάποιος είδα την βάφτισε...

senkradvii
29-04-11, 03:13
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιθανολογώ ότι ισχύει το ίδιο και στην περίπτωσή σου.

Και βγάλε το πετρέλαιο από την επιφάνεια του στεφανιού που ακουμπούν τα τακάκια. Έλεος (δεν εννοώ το λάδι :p), δε βάζουμε λιπαντικό στις επιφάνειες τριβής των φρένων. :p

Bασικά μάλλον το βάζουμε απλά μετά πρέπει και να το ξεβγάζουμε.. :p
Θα το κάνω αύριο. Πάντως σε ένα φόρουμ το διάβασα. Έλεγε να χρησιμοποιήσω πετρέλαιο/βενζίνη/οινόπνευμα.. Εγώ μικρό παιδί, δεν ξέρω. Ότι μου λένε κάνω. :lol:


Nαι ναι δεν ξεχνάμε την "Souzana":p

Κάποιοςείδα την βάφτισε...

Όχι και Σουζάνα ρε τη κοριτσάρα μου! :mad: Carmen είπαμε.. :innocent:

Νικουλάκι αν είσαι καλό παιδί θα σ'αφήσω να της φωτογραφίσεις όπως μονάχα εσύ ξέρεις.. ;)

pelasgian
29-04-11, 09:51
Για το βρεγμένο πανί το λες για τον γενικό καθαρισμό του ποδηλάτου έτσι? Σκελετός κτλ κτλ.. Για το τρίξιμο των φρένων τι να κάνω?

Υπάρχουν τακάκια που έχουν δύο συστατικά σαν τις παλιές γόμες για στυλό και μολύβι. Το ένα καθαρίζει το στεφάνι και το άλλο φρενάρει. Πολύ καλύτερο φρενάρισμα και αθόρυβο.



Κάτι που θυμήθηκα. Τώρα που την χαμήλωσα την σέλα, ναι μεν πέτυχα να μην σκύβω το κορμί μου καθόλου και σχεδόν η σπονδυλική μου να είναι σε κάθετη θέση και τα χέρια σε πλήρη έκταση όμως τα πόδια μου τώρα δεν φτάνουν σε πλήρη έκταση όταν ποδηλατώ. Σαν αίσθηση μου φάνηκε πιο ξεκούραστο όμως σκέφτομαι μήπως έτσι επιβαρύνω τα γόνατά μου.. Ξέρει κανείς?

Η πλάτη σου ΠΡΕΠΕΙ να κάνει τόξο, γιατί μπορεί να κάνεις ζημιά στη σπονδυλική στήλη (στους δίσκους).

Τα γόνατα δεν πρέπει να κλειδώνουν, διότι μπορεί να κάνεις ζημιά στα γόνατα ή λόγω του ότι η γοφοί θα κάνουν πάνω κάτω να αποκτήσεις πρόβλημα στην μέση χαμηλά.

Θέλεις οι μύες των ποδιών να κάνουν «ανάρτηση» στις ανωμαλίες (ακόμα και όρθιος όταν είσαι περνώντας εμπόδια, τα γόνατα ελαφρά λυγισμένα) και να μην περνούν οι κρανδασμοί στη σπονδυλική στήλη, διότι θα βρεθείς ανάπηρος καμιά ώρα ή με τρομακτικούς πόνους λουμπάγκο στη μέση.

Για αυτό το λόγο χρειάζεται κάποιος σέλα με ελατήρια όπως οι brooks.

Επίσης, αν μεταφέρεις το φορτίο στον πίσω τροχό καθήμενος «πιο κάθετα», αντί να στηρίζεσαι στο τιμόνι, θα έχεις περισσότερα σκασίματα λάστιχων και περισσότερα στραβώματα στις ζάντες.

vamvakoolas
29-04-11, 11:54
γενικα καλα οσα γραφετε για τη σταση του σωματος αλλα:


Αυτα που γραφει ο ipo ειναι λαθος:αναλογα με το εδαφος προσαρμοζουμε και τη σελα μας. Δε γινεται να εισαι σε μονοπατια και να εχεις την ιδια σταση στο σωμα (τη κατεβαζεις λιγο) οπως με το να ποδηλατεις στο δρομο. Οποτε αν με το ΜΤΒ μας αλλαζουμε εδαφος (παμε σε ενα ανωμαλο με κλισεις, χαμηλωνουμε και τη σελα) ουτε και με μισο εκατοστο να τραυματισεις τα γονατα (μπας εχεις λαθος λαιμο/stem και μηκος δισκοβραχιωνα?:whistle:)


@senkradvii:το εχω γραψει πολλες φορες και το φωναζω:ΠΑΝΤΑ ΕΛεΓΧΟΥΜΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΕΛΛΑΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ

(αν κουραζει βαλτε ενα σημαδακι στις διαφορες θεσεις ωστε να το κανετε μια φορα και μετα να ξερετε, ειναι ενα μικρο κολπακι που αρκετοι ακολουθουν)

senkradvii
29-04-11, 12:48
Υπάρχουν τακάκια που έχουν δύο συστατικά σαν τις παλιές γόμες για στυλό και μολύβι. Το ένα καθαρίζει το στεφάνι και το άλλο φρενάρει. Πολύ καλύτερο φρενάρισμα και αθόρυβο.

Οκ θα τα έχω υπ'όψιν μου όταν χρειαστεί να τα αλλάξω. Ένα μήνα το έχω το ποδήλατο και τώρα πριν μια βδομάδα άρχισε να σκούζει.



Η πλάτη σου ΠΡΕΠΕΙ να κάνει τόξο, γιατί μπορεί να κάνεις ζημιά στη σπονδυλική στήλη (στους δίσκους).

Τα γόνατα δεν πρέπει να κλειδώνουν, διότι μπορεί να κάνεις ζημιά στα γόνατα ή λόγω του ότι η γοφοί θα κάνουν πάνω κάτω να αποκτήσεις πρόβλημα στην μέση χαμηλά.

Θέλεις οι μύες των ποδιών να κάνουν «ανάρτηση» στις ανωμαλίες (ακόμα και όρθιος όταν είσαι περνώντας εμπόδια, τα γόνατα ελαφρά λυγισμένα) και να μην περνούν οι κρανδασμοί στη σπονδυλική στήλη, διότι θα βρεθείς ανάπηρος καμιά ώρα ή με τρομακτικούς πόνους λουμπάγκο στη μέση.

Για αυτό το λόγο χρειάζεται κάποιος σέλα με ελατήρια όπως οι brooks.

Επίσης, αν μεταφέρεις το φορτίο στον πίσω τροχό καθήμενος «πιο κάθετα», αντί να στηρίζεσαι στο τιμόνι, θα έχεις περισσότερα σκασίματα λάστιχων και περισσότερα στραβώματα στις ζάντες.

Τώρα αυτά που μου λες με προβληματίζουν.. Το ποδήλατο μου είναι έτσι ώστε να μην σκύβεις. Να ποδηλατείς όσο το δυνατόν σε πιο όρθια στάση.

http://www.bodiesinmotivation.com/wp-content/uploads/2009/06/townie_geometry2.jpg

Εγώ έχω πρόβλημα με 2 κοίλες κάτω χαμηλά στην μέση και 2 στον αυχένα.
Eπίσης τώρα που κοιτούσα βρήκα αυτόν (http://www.ehow.com/how_7436706_learn-ride-electra-townie.html) τον οδηγό και θα τον δοκιμάσω. Έλεος έλεγε πως να κάνεις ποδήλατο γενικά.. :p

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 5 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........



@senkradvii:το εχω γραψει πολλες φορες και το φωναζω:ΠΑΝΤΑ ΕΛεΓΧΟΥΜΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΕΛΛΑΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ

(αν κουραζει βαλτε ενα σημαδακι στις διαφορες θεσεις ωστε να το κανετε μια φορα και μετα να ξερετε, ειναι ενα μικρο κολπακι που αρκετοι ακολουθουν)

Ποιόν άλλο? Δεν σε πιάνω..

vamvakoolas
29-04-11, 13:08
βρε αγορι μου κανε ποδηλατο και βαλε καποιον να σε βλεπει δωστου και τα σκιτσακια που μας εβαλες εδω να συγκρινει. Εγω προσωπικα μονος μου παντα κανω βαζω λαθος υψος σελας..

anyway νομιζω οτι το παρααναλυσαμε το ζητημα

senkradvii
29-04-11, 13:17
Οκ ρε Vamvakoola τι εξάπτεσαι.

ipo
29-04-11, 17:05
Αυτα που γραφει ο ipo ειναι λαθος:αναλογα με το εδαφος προσαρμοζουμε και τη σελα μας. Δε γινεται να εισαι σε μονοπατια και να εχεις την ιδια σταση στο σωμα (τη κατεβαζεις λιγο) οπως με το να ποδηλατεις στο δρομο. Οποτε αν με το ΜΤΒ μας αλλαζουμε εδαφος (παμε σε ενα ανωμαλο με κλισεις, χαμηλωνουμε και τη σελα) ουτε και με μισο εκατοστο να τραυματισεις τα γονατα (μπας εχεις λαθος λαιμο/stem και μηκος δισκοβραχιωνα?:whistle:)
Δεν έγραψα κάτι δικό μου, αλλά έκανα παραπομπές από ιστοσελίδες στο διαδίκτυο που πραγματεύονται το θέμα. Τα ίδια λένε και ποδηλατάδες.

Το ύψος στη σέλα, χαμηλώνεται στα μονοπάτια, όχι γιατί είναι πιο ανατομικό για τα πόδια, αλλά για να επιτύχει ο αναβάτης χαμηλότερο κέντρο βάρους, άρα μεγαλύτερη ευστάθεια, που είναι απαραίτητη σε αυτές τις περιπτώσεις. Άλλωστε στις καταβάσεις μονοπατιών δε χρησιμοποιείς έντονα τα πετάλια, αλλά πιο πολύ τα φρένα. Μάλιστα, οι περισσότεροι ποδηλάτες βάζουν τη σέλα τέρμα κάτω στις καταβάσεις μονοπατιών και σπάνια κάθονται σε αυτή. Συνήθως είναι όρθιοι με λυγισμένα τα πόδια και τη λεκάνη πίσω από τη σέλα για να φέρουν το κέντρο βάρους στο καλύτερο δυνατό σημείο.

Επίσης, οι bmx-άδες και οι λοιποί free riders που κάνουν κόλπα με τα ποδήλατα, έχουν τις σέλες πρακτικά για διακοσμητικές. Τέρμα κάτω και δεν τις χρησιμοποιούν. Αλλά έχουμε ξεφύγει σε ειδικές περιπτώσεις. Η μέθοδος που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα βρίσκει εφαρμογή στις περισσότερες περιπτώσεις cross country ποδηλασίας και στις ομαλές αναβάσεις (άσφαλτος, ομαλό χώμα χωρίς τεχνικές δυσκολίες που απαιτούν περισσότερη ευστάθεια και ευελιξία).

Mouse Potato
29-04-11, 17:14
Δεν έγραψα κάτι δικό μου, αλλά έκανα παραπομπές από ιστοσελίδες στο διαδίκτυο που πραγματεύονται το θέμα. Τα ίδια λένε και ποδηλατάδες.

Το ύψος στη σέλα, χαμηλώνεται στα μονοπάτια, όχι γιατί είναι πιο ανατομικό για τα πόδια, αλλά για να επιτύχει ο αναβάτης χαμηλότερο κέντρο βάρους, άρα μεγαλύτερη ευστάθεια, που είναι απαραίτητη σε αυτές τις περιπτώσεις. Άλλωστε στις καταβάσεις μονοπατιών δε χρησιμοποιείς έντονα τα πετάλια, αλλά πιο πολύ τα φρένα. Μάλιστα, οι περισσότεροι ποδηλάτες βάζουν τη σέλα τέρμα κάτω στις καταβάσεις μονοπατιών και σπάνια κάθονται σε αυτή. Συνήθως είναι όρθιοι με λυγισμένα τα πόδια και τη λεκάνη πίσω από τη σέλα για να φέρουν το κέντρο βάρος στο ιδανικό σημείο.

Σε μονοπάτια (και δη σε downhill) δεν σε απασχολεί που βρίσκεται η σέλα γιατί σπανίως κάθεσαι σε αυτή για τους λόγους που αναφέρεις (στην περίπτωση των λυγισμένων ποδιών, τα άκρα λειτουργούν επίσης σαν αποσβεστήρες για χάρη της ισορροπίας στο κακοτράχαλο τερέν). Επίσης χωρίς να είμαι σίγουρος (ας το επιβεβαιώσουν οι σχετικοί vamvakoolas και ardi) στα ποδήλατα που είναι για downhill με μεγαλύτερη διαδρομή στην ανάρτηση κλπ κλπ, το παλουκόσελο είναι πολύ κοντό, έτσι και να θες να την αναβάσεις, τόσο όσο είναι στα trekking/mountain, δεν μπορείς.

Επειδή πολύ το αναλύουμε το θέμα, είμαι της άποψης πως καλή είναι η θεωρητική βάση αλλά στην πράξη θα δεις τι σε βολεύει και τι όχι. Οι παράγοντες που επηρεάζουν τη θέση της σέλας είναι πολλοί - με σημαντικότερο τον ανθρώπινο - έτσι καλό είναι να πειραματιζόμαστε με τις ρυθμίσεις ώστε κάποια στιγμή να βρούμε την βέλτιστη για το σώμα μας.

ΥΓ: Αφήστε τα ντερνέτια και βγείτε βόλτα και πειραματιστείτε...

senkradvii
29-04-11, 17:16
Δεν έγραψα κάτι δικό μου, αλλά έκανα παραπομπές από ιστοσελίδες στο διαδίκτυο που πραγματεύονται το θέμα. Τα ίδια λένε και ποδηλατάδες.

Το ύψος στη σέλα, χαμηλώνεται στα μονοπάτια, όχι γιατί είναι πιο ανατομικό για τα πόδια, αλλά για να επιτύχει ο αναβάτης χαμηλότερο κέντρο βάρους, άρα μεγαλύτερη ευστάθεια, που είναι απαραίτητη σε αυτές τις περιπτώσεις. Άλλωστε στις καταβάσεις μονοπατιών δε χρησιμοποιείς έντονα τα πετάλια, αλλά πιο πολύ τα φρένα. Μάλιστα, οι περισσότεροι ποδηλάτες βάζουν τη σέλα τέρμα κάτω στις καταβάσεις μονοπατιών και σπάνια κάθονται σε αυτή. Συνήθως είναι όρθιοι με λυγισμένα τα πόδια και τη λεκάνη πίσω από τη σέλα για να φέρουν το κέντρο βάρους στο καλύτερο δυνατό σημείο.

Επίσης, οι bmx-άδες και οι λοιποί free riders που κάνουν κόλπα με τα ποδήλατα, έχουν τις σέλες πρακτικά για διακοσμητικές. Τέρμα κάτω και δεν τις χρησιμοποιούν. Αλλά έχουμε ξεφύγει σε ειδικές περιπτώσεις. Η μέθοδος που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα βρίσκει εφαρμογή στις περισσότερες περιπτώσεις cross country ποδηλασίας και στις ομαλές αναβάσεις (άσφαλτος, ομαλό χώμα χωρίς τεχνικές δυσκολίες που απαιτούν περισσότερη ευστάθεια και ευελιξία).

Όπως για να κατεβαίνεις σκαλοπάτια. Το επιχείρησες τελικά?

ipo
29-04-11, 17:21
Όπως για να κατεβαίνεις σκαλοπάτια. Το επιχείρησες τελικά?
Μπα, φοβάμαι ότι θα βγω με σπασμένο χέρι αν το κάνω. Άμα δεν το επιχειρήσεις μικρός, δύσκολα πειραματίζεσαι σε μεγάλες ηλικίες. :p

vamvakoolas
29-04-11, 17:21
ουφφφφφφφφφφφφφ


το μονοπατι δεν το κατεβαινεις μονο:whistle: εχει και ανηφοριτσα!

Περαν απο το χαμηλο κεντρο βαρους ξεχασες το σημαντικοτερο: Στα μονοπατια πρεπει να εχεις αμεση προσβαση στο εδαφος (δηλαδη τα ποδια να ακουμπανε πιο ευκολα) ή στις πτωσεις να ανεβαινεις πιο γρηγορα!

Πρωτη φορα διαβαζω οτι η γνωμη του "ποδηλατα" ειναι τοσο σημαντικη για τη θεση μας στο ποδηλατο:hmm::hmm:

ετσι και αλλιως σε μερικα λεπτα ετοιμαζομαστε για αγωνα.................ΜΤΒ:clap::clap:
(οποτε θα τα εφαρμvσω στη πραξη)
Kalytera γιατι θα καθομουν με τις ωρες αντι να ποδηλατω να γραφω:down:
http://www.mountain-sports.gr/AGONES/AThLOS-TZOYMERKON/Analytikha-Stoichehia-Eperchhomenoy-Aghona/Stoichehia-Diadromhon-Chhartes

ipo
29-04-11, 17:29
Πρωτη φορα διαβαζω οτι η γνωμη του "ποδηλατα" ειναι τοσο σημαντικη για τη θεση μας στο ποδηλατο:hmm::hmm:
Παλιά είχα κι εγώ την εικόνα του ηλικιωμένου ποδηλατά που επισκεύαζε ποδήλατα μόνο. Τελευταία, σε όσα ποδηλατάδικα έχω πάει, στη θέση του μηχανικού που κάνει τις επισκευές βρίσκονται σχετικά νέοι άνθρωποι (25-35 ετών) που έχουν ενεργή δράση στην ποδηλασία και τρέχουν σε αγώνες. Οπότε κερδίζουμε, αν δίνουμε προσοχή στην άποψή τους. Στόχος δεν είναι να επαληθεύονται όσα λέμε, αλλά να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να έχουμε ανοικτά τα αυτιά μας στις εμπειρίες άλλων.

Η δική μου εμπειρία, όπως είπα και πριν, είναι ότι αν κατέβει η σέλα έστω και λίγο, κουράζομαι πιο γρήγορα και πονούν τα γόνατά μου σε αναβάσεις διαρκείας. Μάλιστα αυτό ίσχυε πριν ακόμα συνηθίσω την ψηλή θέση της σέλας, ώστε να μη θεωρηθεί ότι το σώμα μου αποζητά τη θέση που έχει συνηθίσει.

ardi21
29-04-11, 17:37
Tην σελα την κατεβαζουμε για ολα αυτα που ειπατε! Χαμηλοτερο κεντρο βαρους=καλυτερος ελεγχος και κανεις το σωμα σου "αναρτηση" στην ουσια. Eπισης γι'αποφυγη τραυματισμου και να μπορεις να πατας αμεσα το ποδι σου κατω. Εγω βεβαια δεν την κατεβαζω ποτε γιατι βαριεμαι. Λαθος. Η λυση ειναι παλουκοσελο που ανεβοκατεβαινει με κουμπι απο το τιμονι αλλα κοστιζει...

Στα ποδηλατα downhill/freeride η σελα ειναι διακοσμητικη.

vamvakoolas καλη επιτυχια ρε. Ποια διαδρομη θα κανεις? Η μεγαλη ειναι αγγουρι!!

Νikosanagn
29-04-11, 23:07
Η λυση ειναι παλουκοσελο που ανεβοκατεβαινει με κουμπι απο το τιμονι αλλα κοστιζει...


Mε κουμπι απο τιμόνι... τι λες τώρα ρε... για δώσε κανα link αυτό θα είναι ωραίο, όχι οτι θα το έβαζα ποτέ...

Εγώ στο τιμόνι έχω διακόπτη για την ανάρτηση.

ardi21
29-04-11, 23:11
http://http://www.bike-components.de/products/info/p25327_Reverb-Sattelstuetze-mit-Remote-Matchmaker-Modell-2011-.html
http://www.actionsports.de/gb/Components/SeatpostsClamps/Kind-Shock-i950-Sattelstuetze::28829.html

kostantis
29-04-11, 23:19
Αυτό το παλουκόσελο είναι αποτελεσματικό ή είναι μόνο για να λες ότι να έχω ανάρτηση και πίσω;
Τυχαία το πέτυχα προχθές που κοιτούσα κάτι στην ιστοσελίδα της rockshox και το έχω απορία.:hmm:

Νikosanagn
29-04-11, 23:21
Μα δεν είναι ανάρτηση, ανεβοκατεβαίνει.

kostantis
29-04-11, 23:22
Κατάλαβα πως λειτουργεί.
Το ανάρτηση το έγραψα μεταφορικά,ότι λειτουργεί σαν ανάρτηση.

Αρκετά ακριβό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=63014)

Νikosanagn
29-04-11, 23:25
Δεν λειτουργεί σαν ανάρτηση :p

kostantis
29-04-11, 23:28
Ίσως και να κατάλαβα λάθος τότε.
Δεν λειτουργεί σαν ανάρτηση και σε τυχόν λακούβες κλπ ανεβοκατεβαίνει το παλουκόσελο για να απορροφήσει τους κραδασμούς ή έστω τους μειώνει;

ardi21
29-04-11, 23:30
Δεν λειτουργει καν σαν αναρτηση. Δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες. Ειναι πολυ βολικο αν χρειαζεται να κατεβαζεις την σελα συχνα. Δεν χρειαζεται να κατεβαινεις απο το ποδηλατο. Τιποτε περισσοτερο τιποτε λιγοτερο.

Νikosanagn
29-04-11, 23:30
O Αρδης, το ανέφερε σαν ρυθμιζόμενο παλουκόσελο απο το τιμόνι, δεν θα μου φαινόταν περίεργο να υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να κάνει και αυτό που λες πάντως.

kostantis
29-04-11, 23:32
Λάθος κατάλαβα από τις φωτογραφίες τότε γιατί εάν διάβαζα την περιγραφή θα καταλάβαίνα.
Προτιμώ να ανέβω και να κατέβω από το ποδήλατο για να ρυθμίσω την σέλα τελικά παρά να δώσω τόσα λεφτά και να την ρυθμίζω από το τιμόνι.(Λέμε τώρα,όχι ότι θα τα έδινα):p

Νikosanagn
29-04-11, 23:33
200 € πλάκα πλάκα παίρνεις ποδήλατο....

ardi21
29-04-11, 23:34
Ειναι ακριβο αλλα αν σε καθε βολτα σου χρειαζοταν να ανεβοκατεβασεις την σελα 5-6 φορες (π.χ οταν μπαινεις σε δυσκολο σημειο) ισως να αναθεωρουσες.

Ολα θεμα αναγκων ειναι.

kostantis
29-04-11, 23:36
Ειναι ακριβο αλλα αν σε καθε βολτα σου χρειαζοταν να ανεβοκατεβασεις την σελα 5-6 φορες (π.χ οταν μπαινεις σε δυσκολο σημειο) ισως να αναθεωρουσες.

Ολα θεμα αναγκων ειναι.

Το αυτό.
Προφανώς κάτι τέτοιο δεν μας χρειάζεται για αυτό και μας φαίνεται ίσως λίγο υπερβολικό.:oneup:

Νikosanagn
29-04-11, 23:36
Nα ρωτήσω κάτι τώρα εγώ που έχει καταλυτική σημασία?

Ανεβαίνει κιόλας?! :lol:

kostantis
29-04-11, 23:37
Nα ρωτήσω κάτι τώρα εγώ που έχει καταλυτική σημασία?

Ανεβαίνει κιόλας?! :lol:

Αμάν να τα μας...:tooth

Νikosanagn
29-04-11, 23:40
Όχι γιατί αν είναι έτσι αλλάζει το πράγμα αδέρφια....

kostantis
29-04-11, 23:41
Κοίταξε εάν χρησιμοποιείς γενικά σέλα όταν ποδηλατείς,νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα.:p
Εάν συνηθίζεις να ποδηλατείς χωρίς σέλα τότε όντως αλλάζει.:tooth

Νikosanagn
29-04-11, 23:42
Σε είδα στο ποδήλατο όλο χαρά και όλο τρέλα, αλλα μετά κατάλαβα οτι σου λειπε η σέλα...

Αν ανεβαίνει κιόλας θα είναι θεικό πάντως, φανταστείτε τι πλάκα θα έχει και πόσο ψαρωτικό θα είναι.! :p

kostantis
30-04-11, 00:48
Χαρίζεται υδραυλικό δισκόφρενο shimano deore:p

Νikosanagn
30-04-11, 00:52
Το χάλασες βρε?

kostantis
30-04-11, 00:57
Όχι είναι από το παλιό μου ποδήλατο.
Λοιπόν εάν δεν το πάρει κάποιο από τα 2 γειτονάκια που το ζήτησαν,εάν το θελήσει κάποιος από εδώ είναι δικό του.
Ειναι μπροστινό deore br-m525,πριόνι πραγματικά.

Νikosanagn
30-04-11, 01:15
Σε φάκελο χωράει? :lol:

kostantis
30-04-11, 01:21
Σε φάκελο χωράει? :lol:

Όχι βέβαια.
Φυσικά δεν θα πάει σε άτομα που έχουν ήδη υδραυλ.δισκόφρενα.:whistle:

Νikosanagn
30-04-11, 01:22
Kαλά αυτό εννοείτε, πλάκα έκανα :p

ipo
30-04-11, 01:40
Ο Mouse έψαχνε παλιότερα για υδραυλικά δισκόφρενα. Μάλλον θα τον ενδιαφέρει.

Φανερός Πράκτωρ
30-04-11, 02:20
γερμανία στέλνεις; :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.