PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

nasosMA
01-05-11, 18:22
Εμένα δυστυχώς μου το κλέψανε ένα βράδυ οταν κάτι ληστές διέρρηξαν ενα διαμερισμα και την αποθηκη.

Μετά τις πανελλαδικες λεω να παρω ενα καλο αυτη την φορα για να κανω βολτες.
Ξερετε καποιο καλο μαγαζι αποκλειστικα για ποδηλατα στην Αθηνα;
Ή να αγορασω απο ιντερνετ αν και εχω καποιους ενδοιασμους;

ipo
02-05-11, 00:37
Έχω παραγγείλει μερικά βασικά ανταλλακτικά και εργαλεία για το ποδήλατο, από το ebay σε καλές τιμές. Τώρα θέλω να πάρω συρματόσχοινο για τα φρένα και τις ταχύτητες. Απ' ό,τι βλέπω μάλλον στα φρένα η διατομή είναι 1,6mm, ενώ στις ταχύτητες 1,2mm.

Απ΄όσο ξέρω, το σύρμα των φρένων χρειάζεται να έχει στη μία άκρη, που θα είναι στη μανέτα, ένα βαρελάκι σαν stop, ενώ των ταχυτήτων νομίζω ότι έχει και τα δύο άκρα ελεύθερα. Φυσικά πρέπει να τα κόψει κανείς στο απαραίτητο μήκος και βάλει ένα κλιψάκι στο τέλος για να μη μείνει στον αέρα η μυτερή μύτη.

Το άλλο ζήτημα είναι ότι τα φρένα μου είναι παλιά, μία γενιά πριν τα V-brakes. Είναι τύπου cantilever (http://www.excelsports.com/image/Zero%20Gravity%20GX%20Ti%20Cantilever%20Brake%20Set.jpg) και έχουν ένα επιπλέον κοντό συρματόσχοινο που συνδέει κάθε ζεύγος τακακιών σαν γέφυρα. Το κοντό συρματόσχοινο αυτό, αν και κοινής διατομής (1,6mm νομίζω), πρέπει να έχει στη μία άκρη του ένα ενσωματωμένο μεταλλικό εξόγκωμα, ώστε να σφίγγει στο μηχανισμό γρήγορης απελευθέρωσης. Η άλλη άκρη σφίγγει με παξιμάδι, οπότε δε χρειάζεται κάτι.

Πήγα λοιπόν σε ποδηλατάδικο για να βρω το συγκεκριμένο εξειδικευμένο ανταλλακτικό (θέλω να το έχω μαζί μου, σε περίπτωση που σπάσει το παλιό) και δεν το έχουν. Αν και φέρνουν τακάκια για αυτόν τον τύπο φρένου που ήταν καθιερωμένος τη δεκαετία του '90, δεν έχουν πλέον ανταλλακτικά συρματόσχοινα. Μάλιστα ο ποδηλατάς είπε ότι αν του φέρουν για επισκευή τέτοια φρένα, τα αλλάζει με V-brakes. Δε θα ήθελα να προβώ σε τέτοια αλλαγή, διότι το κόστος ανέρχεται στα 35€, ενώ μπορεί να χρειαστούν και άλλες μανέτες, λόγω της μεγαλύτερης διαδρομής που πρέπει να κάνει το συρματόσχοινο για την ενεργοποίηση.

Κοιτάζω στο ebay, αλλά οι τιμές (http://cgi.ebay.co.uk/1-Bike-Brake-Cable-Cantilever-Straddle-Bridge-Wire-NEW-/180623216413?pt=UK_sportsleisure_cycling_bikeparts_SR&hash=item2a0dfb8f1d) είναι για γέλια. Κάποιοι ζητάνε 2€ για το ένα συρματόσχοινο και άλλα τόσα για μεταφορικά, ενώ κάποιοι άλλοι δίνουν με 5€ το ζευγάρι. Υπάρχει και ένας τύπος που δίνει τα 10 συρματόσχοινα με 3£, που είναι κάπως πιο γήινη τιμή, αλλά δε στέλνει Ελλάδα. Θα ρωτήσω και σε άλλα ποδηλατάδικα, αλλά είπα να ρωτήσω κι εδώ μήπως τα έχει πάρει το μάτι κανενός σε online shop ή σε ποδηλατάδικο γειτονιάς.

kostantis
02-05-11, 00:41
Έχω παραγγείλει μερικά βασικά ανταλλακτικά και εργαλεία για το ποδήλατο, από το ebay σε καλές τιμές.

Τι εργαλεία παράγγειλες;

Φανερός Πράκτωρ
02-05-11, 00:52
αα ρε ipo, χαράς στο κουράγιο σου...

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 7 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και με 25 euros βάζεις v-brakes
http://www.amazon.de/V-Brake-BR-M-422-L-schwarz/dp/B003NMVK60/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1304286592&sr=1-7

βέβαια είναι και το κόστος αποστολής...

ipo
02-05-11, 00:54
Τι εργαλεία παράγγειλες;
Εξολκέα αλυσίδας, κλειδάκι ακτινολόγησης (1/3 της τιμής σε σχέση με την Ελλάδα), κάτι κλειδάκια. Από τα αναλώσιμα μένει να πάρω τα συρματόσχοινα για φρένα/ταχύτητες, μία ακόμη σαμπρέλα, ενώ θέλω ακόμη μία βάση επισκευής για το ποδήλατό μου.

Τίποτε από αυτά δεν επείγει, αλλά καλό είναι να τα έχω, ώστε σε περίπτωση που παρουσιαστεί βλάβη να μπορώ να τη φτιάξω μόνος μου στο δρόμο ή στο σπίτι. Π.χ. αν μου σπάσει το σύρμα-γεφυρούλα στα φρένα, πρακτικά μένω χωρίς ποδήλατο και ο ποδηλατάς της γειτονιάς θα μου ζητήσει 50€ για να αλλάξει όλο το σύστημα φρένα/μανέτες, ενώ πρόκειται για ένα ανταλλακτικό των 0,2€ που αλλάζει ξεσφίγγοντας ένα 10mm παξιμάδι. Και με δεδομένο ότι αυτά δεν έχουν αλλαχθεί ποτέ, κάποια στιγμή θα με αφήσουν.

Φανερός Πράκτωρ
02-05-11, 00:59
πάντως και χωρίς τα μισά φρένα πας σπίτι σου. Εκεί αλλάζεις αυτό που χάλασε με v-brakes. 15 euro κάνουν με τα τακάκια πάνω και είναι και shimano. Αν πληρώσεις 5 euro με τα μεταφορικά για να έχεις το συρματάκι σου νομίζω ότι συμφέρει η αλλαγή σε v-brakes με 10 euro επιπλέον.

Το να αλλάξεις φρένα δεν είναι δύσκολο αν και εγώ άλλαξα v-brakes με v-brakes

ipo
02-05-11, 01:05
και με 25 euros βάζεις v-brakes
http://www.amazon.de/V-Brake-BR-M-422-L-schwarz/dp/B003NMVK60/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1304286592&sr=1-7

βέβαια είναι και το κόστος αποστολής...
Έχω βρει και πιο φτηνά στην Ελλάδα. Το έψαξα αρκετά το ζήτημα γιατί είναι καλύτερα τα v-brakes και διότι δε θέλω να είμαι με ένα σύστημα φρένων που θα ψάχνω ανταλλακτικά με το τουφέκι. Διάβασα ότι πρέπει κανείς να δώσει μεγάλη προσοχή στην καλή ποιότητα για το συγκεκριμένο τύπο φρένων, διότι έχει μερικά ευαίσθητα σημεία όπου δε συγχωρείται η χαμηλή ποιότητα και γίνεται άμεσα αισθητή. Επομένως πας σε 35€ για ζευγάρι Shimano.

Επίσης, ένας από τους λόγους που είναι καλύτερα τα v-brakes (σε σχέση με τα cantilever) είναι το ότι εφαρμόζουν μεγαλύτερη πίεση, επειδή το σημείο στο οποίο ασκείται η δύναμη περιστροφής, απέχει περισσότερο από τον άξονα περιστροφής (ροπή = δύναμη x απόσταση). Αυτό όμως σημαίνει μεγαλύτερη διαδρομή για το συρματόσχοινο και ενδεχομένως απαίτηση για διαφορετικές μανέτες. Γι' αυτό λέω για 50-60€ κόστος. Κάτι παραπάνω τόσο κοστίζει όλο το ποδήλατό μου. :p

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν πληρώσεις 5 euro με τα μεταφορικά για να έχεις το συρματάκι σου νομίζω ότι συμφέρει η αλλαγή σε v-brakes με 10 euro επιπλέον.
Ναι, αλλά η αναμενόμενη τιμή για το συρματάκι είναι μερικά ευρωλεπτά. Αν μπορέσω να το βρω σε κάποιο ποδηλατάδικο ή online (όπως σε αυτόν που δίνει 3£ τα 10 σύρματα), τότε δεν τίθεται δίλημμα. Μιας και δεν επείγει, προτιμώ να το ψάξω περισσότερο.

Φανερός Πράκτωρ
02-05-11, 01:11
καλή τύχη :)

τώρα είδα αυτό που είπες για τις μανέτες και όντως υπάρχουν διαφορετικές μανέτες για κάθε τύπο φρένων.

ipo
02-05-11, 01:17
Α, ωραία. Έχει το wiggle (http://www.wiggle.co.uk/transfil-shimano-mtb-cantilever-brake-straddle-wire/) αυτό που ψάχνω σε όμορφη συσκευασία με το λογότυπο της Shimano που σου εμπνέει εμπιστοσύνη και γουστάρεις φρεναρίσματα. :lol:

1€ το σούπερ ντούπερ σύρμα της Shimano και μόλις 6€ τα μεταφορικά. Συμφέρει! :p

qwertyuiop
02-05-11, 07:58
Έχει πέσει πολύ η αγγλική λίρα. :D

vamvakoolas
02-05-11, 11:39
γυρισα πριν λιγες ωρες απο τα πανεμορφα Τζουμερκα :worthy:

10ος στη μικρη διαδρομη (40km!) και πηγαινα τελειως χαλαρα γιατι το ποδηλατακι μου (στην ομαδα ειχαμε 1η θεση)
-δεν εχει αναρτηση (δεν ειχα βρει χρονο να βαλω τη καινουργια:rofl:)
-τα φρενα την ειδαν καπως! (μιλαμε να ανεβοκατεβαινεις τρελα βουνα/γκρεμους/ρεματα)

by the way ειχα το τσαντακι απο το lidl και μετα τα 30χλμ εφυγε σε καποιο παραποταμο (η βαση εσπασε παρολο που ειχε σφιχτει οσο παει!)

Ολοι οι "τρελοι" ειχαμε μαζευτοι (ηταν τοσο ευκολος αγωνας που ειχε τραυματιες ο ενας ψιλοσοβαρα!)δηλαδη αν δεν το εχεις....ουτε καν να το σκεφτεσαι:hmm:


Στα δικα μας:
επειδη δε με βολευει η θεση οδηγησης στο ΜΤΒ καποια ανταλλακτικα θα τα αλλαξω με διαφορετικα αλλης γεωμετριας.

Θα πουλησω τα εξης:
carbon τιμονι με riser;)
μανετες (διπλες ταχυτητες και φρενα) 3χ8 shimano
και το φοβερο λαιμο race face που ειναι ο καλυτερος για downhill αλλα κανει και για freeride

οποιος ενδιαφερεται πμ γιατι αν τα βαλω αγγελια σιγουρα θα φυγουν...;)

kostantis
02-05-11, 14:18
by the way ειχα το τσαντακι απο το lidl και μετα τα 30χλμ εφυγε σε καποιο παραποταμο (η βαση εσπασε παρολο που ειχε σφιχτει οσο παει!


Ωχ και εγώ βάζω μέσα και κινητό και κλειδιά αυτοκινήτου...
Μάλλον δεν θα το ξανακάνω!:blink:

senkradvii
02-05-11, 20:09
Ωχ και εγώ βάζω μέσα και κινητό και κλειδιά αυτοκινήτου...
Μάλλον δεν θα το ξανακάνω!:blink:

Γενικά εγώ δεν θα σε συμβούλευα να τα βάζεις στο τσαντάκι. Πάντως εγώ κοιτάω να πάρω κάποιο τσαντάκι που κουμπώνει στο πλαίσιο. Έχω δει μερικά που μ'άρεσαν αλλά είναι μόνο από Αμερική...

pelasgian
02-05-11, 20:22
@ipo, τα v-brakes δεν μπαίνουν απαραιτήτως στις βάσεις που έχουν τα παλιά.
Είχα και εγώ παλιά και έβαλα shimano v-brakes, αλλά μπροστά έπρεπε να στραβώσω τις βάσεις και να τις φάω με οξύ ώστε να χάσουν 1-2mm ώστε να μπαίνουν.

ipo
02-05-11, 21:04
@ipo, τα v-brakes δεν μπαίνουν απαραιτήτως στις βάσεις που έχουν τα παλιά.
Είχα και εγώ παλιά και έβαλα shimano v-brakes, αλλά μπροστά έπρεπε να στραβώσω τις βάσεις και να τις φάω με οξύ ώστε να χάσουν 1-2mm ώστε να μπαίνουν.
Ενδιαφέρουσα πληροφορία, ευχαριστώ. Ένα άρθρο που είχα δει στο internet έγραφε ότι είναι συμβατά μεταξύ τους, αλλά για να έχεις τέτοια εμπειρία, μάλλον δεν ισχύει πάντοτε.

pelasgian
02-05-11, 21:25
Ναι, σε αρκετά σχέδια είναι «στενή» η εφαρμογή τους στις βάσεις, ενώ τα τακάκια που έχουν οδηγούς για πάνω-κάτω στο μπροστινό πηρούνι μπορεί να μην πηγαίνει ΑΡΚΕΤΑ κάτω.

Επίσης, μεγάλη σημασία έχουν τα ΤΑΚΑΚΙΑ, ειδικά αν έχεις και 2.2 λαστιχάρες που σου χτυπούσαν στο πίσω ψαλίδι στο παραμικρή εκτροπή από την κάθετο.

Εγώ έβαλα τακάκια μπροστά που είναι στενά και μακρυά με οβάλ σχήμα και τα οποία επιπροσθέτως έχουν δύο γόμες. Μία σκληρή που «καθαρίζει» τη ζάντα και μία μαλακή για φρενάρισμα.

Αυτά και καλή επιτυχία.

υ.γ. αν δεν μπαίνουν οι ντίζες, άλλαξε το ... περιντίζιο :lol: τους και βάλε πιο χοντρές.

ipo
02-05-11, 21:31
υ.γ. αν δεν μπαίνουν οι ντίζες, άλλαξε το ... περιντίζιο :lol: τους και βάλε πιο χοντρές.
Πλάκα-πλάκα κι αυτό το φοβάμαι, διότι υπάρχει διακύμανση στη διατομή του συρματόσχοινου. Το σύνηθες είναι 1,6mm για τα φρένα, ενώ υπάρχουν και 1,5mm. Για τις ταχύτητες η συνήθης διατομή είναι 1,2mm, αλλά υπάρχουν και 1,1mm. Δε θα πάρω τα λεπτά (που θα έκαναν έτσι κι αλλιώς), διότι δε θέλω να κάνω εκπτώσεις στην αντοχή βασικών συστημάτων.

kostantis
02-05-11, 21:32
Γενικά εγώ δεν θα σε συμβούλευα να τα βάζεις στο τσαντάκι. Πάντως εγώ κοιτάω να πάρω κάποιο τσαντάκι που κουμπώνει στο πλαίσιο. Έχω δει μερικά που μ'άρεσαν αλλά είναι μόνο από Αμερική...

Δεν πρόκειται να τα ξαναβάλω πίσω γιατί το απογευματάκι τσίμπησα αυτό (http://www.scott-sports.com/gb_en/product/10137/54787/218622).
Χωράει κινητό,κλειδιά και καμία μπάρα δημητριακών.:biggrin:

Φανερός Πράκτωρ
02-05-11, 21:36
Εγώ έβαλα τακάκια μπροστά που είναι στενά και μακρυά με οβάλ σχήμα και τα οποία επιπροσθέτως έχουν δύο γόμες. Μία σκληρή που «καθαρίζει» τη ζάντα και μία μαλακή για φρενάρισμα.
pelasgian, κάτι τέτοιο εννοείς; (https://www.amazon.de/Profex-60370-V-brake-Bremsschuhe-Allwetter/dp/B004JMZHN0/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1304361144&sr=8-5)

senkradvii
02-05-11, 21:38
Δεν πρόκειται να τα ξαναβάλω πίσω γιατί το απογευματάκι τσίμπησα αυτό (http://www.scott-sports.com/gb_en/product/10137/54787/218622).
Χωράει κινητό,κλειδιά και καμία μπάρα δημητριακών.:biggrin:

Ω, πολύ καλός! Μικρό και πολύ εύχρηστο! Πόσο αν επιτρέπεται?

ipo
02-05-11, 21:40
Δεν πρόκειται να τα ξαναβάλω πίσω γιατί το απογευματάκι τσίμπησα αυτό (http://www.scott-sports.com/gb_en/product/10137/54787/218622).
Χωράει κινητό,κλειδιά και καμία μπάρα δημητριακών.:biggrin:
Με γεια! Βολική θέση για να πιάνεις πράγματα και μάλλον δεν ενοχλεί κατά την ποδηλασία. Ίσως σου κόβει λίγο τη θέα στο λάστιχο και στα φρένα, σε περίπτωση που συμβεί κάτι.

Εδώ και πολλά χρόνια έχω τριγωνικό τσαντάκι σκελετού, περίπου σαν αυτό (http://www.vaude.com/WebRoot/ProductImages/10853_010_4.png). Με έχει βολέψει απίστευτα. Πλέον όμως με σαμπρέλα και εργαλεία, δε χωρούσαν τα πράγματα σε αυτό, οπότε πήρα και ένα σέλας (http://www.lestosbikes.gr/products_details/pro_saddlebag_mtb/). Επειδή δε μου αρέσει να κουβαλάω σακίδιο στην πλάτη, αν χρειαστώ ακόμα περισσότερο αποθηκευτικό χώρο, θα αγοράσω ένα ακόμα για τη μπροστινή εσωτερική γωνία (http://www.discountramps.com/cargoImages/bicycle-bag-6.jpg) του σκελετού (κάτω από εκεί που μπαίνει το δικό σου).

kostantis
02-05-11, 21:47
Το τσαντάκι το πήρα 15 ευρώ.
Μου φάνηκαν αρκετά τα λεφτά γιατί με τα μισά πήρα από το LIDL το άλλο που είχε και τσιμπράκαλα μέσα και ήτανε και μεγαλύτερο αλλά οκ την μάρκα πληρώνεις.

Το πήρα παρόλα αυτά γιατί είναι τρομερά βολικό.
Δεν χρειάζεται να κατέβεις από το ποδήλατο αν χτυπήσει κινητό,το έχεις μπροστά σου ανά πάσα στιγμή.

Το σκέφτηκα και εγώ το να βγάλω τα τσαντάκια και να πάρω ένα σακίδιο και να τα ρίχνω όλα μέσα χύμα αλλά δεν ξέρω εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται άβολο καθώς επίσης δεν μου αρέσει η ιδέα ότι θα κουβαλάω βάρος στην πλάτη.:)

Νikosanagn
02-05-11, 21:50
Εγώ πάλι για αυτή την δουλειά έχω μια μπανάνα τσαντάκι που την κρεμάω και ούτε με ενοχλεί και χωράει κινητά γάντια κτλπ μέσα.

Κωσταντή πήρες γάντια?

senkradvii
02-05-11, 21:54
Eγώ σκέφτομαι για κάτι τέτοιο (http://www.amazon.com/Electra-Mens-Townie-Black-Frame/dp/B0030ILOFO/ref=pd_sbs_sg_1) ή τέτοιο (http://www.amazon.com/gp/product/B000N5VA1U/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_3?pf_rd_p=1278548962&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B0030ILOFE&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=0PC671HFZKS1D78SJ1YJ) αλλά δεν τα βρίσκω (ακόμη) από Ευρώπη. Ειδικά το κυλινδρικό μ'αρέσει πολύ.

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ πάλι για αυτή την δουλειά έχω μια μπανάνα τσαντάκι που την κρεμάω και ούτε με ενοχλεί και χωράει κινητά γάντια κτλπ μέσα.

Κωσταντή πήρες γάντια?

Από που την κρεμάς? Από τον λαιμό σαν κολιέ? :p

ipo
02-05-11, 21:57
Σε λίγο θα μπει ο Άρδης να μας πει ότι δεν μπορεί χωρίς το σακίδιό του, που το γεμίζει τσάι για να πίνει με το ειδικό ακροφύσιο, καθώς κατεβαίνει το μονοπάτι. :p

Νikosanagn
02-05-11, 21:57
Σταυρωτά σαν ταχυδρόμος περίπου μόνο που έρχεται ακριβώς δεν φτάνει μέχρι κάτω.

ipo
02-05-11, 21:58
Νικουλάκη, πότε τελειώνεις με τις εξετάσεις να ανεβούμε καμία Πεντέλη; :p

ardi21
02-05-11, 22:03
Σε λίγο θα μπει ο Άρδης να μας πει ότι δεν μπορεί χωρίς το σακίδιό του, που το γεμίζει τσάι για να πίνει με το ειδικό ακροφύσιο, καθώς κατεβαίνει το μονοπάτι. :p

Κοροιδευε κοροιδευε mr. Ipo! Αργα η γρηγορα εκει θα καταληξεις...:cool:

Να δω που θα βαζεις τωρα το νερο που θα εχει 35 βαθμους και σε μιση ωρα θα γινετε κατουρο:p

Νikosanagn
02-05-11, 22:07
Νικουλάκη, πότε τελειώνεις με τις εξετάσεις να ανεβούμε καμία Πεντέλη; :p

Στις 23:help:


Στις 25 έχω φύγει με ξάδερφο με ποδήλατο για Ευβοια camping :worthy:

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κοροιδευε κοροιδευε mr. Ipo! Αργα η γρηγορα εκει θα καταληξεις...:cool:

Να δω που θα βαζεις τωρα το νερο που θα εχει 35 βαθμους και σε μιση ωρα θα γινετε κατουρο:p

Ναι ενώ στην πλάτη που το βαράει και νταν ο ήλιος :p

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εμένα δυστυχώς μου το κλέψανε ένα βράδυ οταν κάτι ληστές διέρρηξαν ενα διαμερισμα και την αποθηκη.

Μετά τις πανελλαδικες λεω να παρω ενα καλο αυτη την φορα για να κανω βολτες.
Ξερετε καποιο καλο μαγαζι αποκλειστικα για ποδηλατα στην Αθηνα;
Ή να αγορασω απο ιντερνετ αν και εχω καποιους ενδοιασμους;


Ποδήλατο απο το ίντερνετ?

Χμ δεν θα το συνηστούσα καλύτερα να το δεις απο κοντά να το πιάσεις να το μυρήσεις :p

Υπάρχουν αρκετά -εως πολλά- μαγαζία για που πας για MTB?

ardi21
02-05-11, 22:09
Ναι ενώ στην πλάτη που το βαράει και νταν ο ήλιος :p

Το υδροδοχειο ειναι στο εσωτερικο της τσαντας οποτε ειναι μονωμενο. 3 ωρες με ζεστη και το νερο ειναι ακμαιο, δοκιμασμενο.. Ειδες που σου λεω οτι δεν τα ξερετε:p

Μην ακουσω κανενα οτι σκεφτεται να παρει τσαντα, μονο αυτο σας λεω!

Νikosanagn
02-05-11, 22:12
Εγώ ποτέ δεν αμφισβήτησα την αξία του και το παραπανω σχόλιο ήταν " αστειάκι" (χαχα :p)

Απλά ο λόγος που δεν θα το αγόραζα είναι το βάρος γενικά όπως έχω ξανααναφέρει με ενοχλεί το σακίδιο όσο βάρος και αν έχει.

Αρδη σου απάντησαν στον Τσιρίκο? Δεν είδα.

Και μια ερώτηση υπάρχει περίπτωση το ΜΤΒ να μην παίρνει σχάρα, τι πρέπει να κοιτάξω για να σιγουρευτώ οτι παίρνει? Πόσες βίδες είναι συνολικά που πρέπει να έχει και που?

pelasgian
02-05-11, 22:13
pelasgian, κάτι τέτοιο εννοείς; (https://www.amazon.de/Profex-60370-V-brake-Bremsschuhe-Allwetter/dp/B004JMZHN0/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1304361144&sr=8-5)

ναι με 5 ευρώ από το μοναστηράκι, μαζί shimano v-brakes και τοποθέτηση 30 ευρώ όλα μαζί.

ardi21
02-05-11, 22:24
Αρδη σου απάντησαν στον Τσιρίκο? Δεν είδα.


Ναι μπες να δεις!

kostantis
02-05-11, 22:24
Νίκο δεν πήρα γάντια fullfinger ακόμη.

Είδα ένα ζευγάρι της cube πάλι τα οποία μου άρεσαν πολύ αλλά έκαναν 30 ευρώ και δεν ήθελα να δώσω άλλο ένα 30αρη για γάντια πάλι.
Εντάξει δεν είναι fullfinger αυτά που έχω αλλά θα κάνω την δουλειά μου με αυτά που έχω προς το παρόν γιατί προτεραιότητα στην wishlist έχουν ένα jersey,βερμούδα και κράνος. :)
To jersey και η βερμούδα είναι καθοδόν και έρχονται. :D

Μου άρεσαν και κάτι ακροτίμονα της cube τα οποία ήτανε εξωτερικά σαν carbon γυαλιστερά,απλά πανέμορφα.Βλέπω τιμή 30 ευρώ και ακριβώς από δίπλα είχε ακροτίμονα της pro μαύρα με 15 ευρώ και είπα put the ακροτίμονα down slowly για να το ξανασκεφτώ γιατί ήτανε πολλά τα λεφτά.
Μας έχει καταστρέψει η cube πραγματικά...

senkradvii
02-05-11, 22:34
Είναι πολύ όμορφα τα πάντα της Cube..

Νikosanagn
02-05-11, 22:38
Μήν πάρεις, θα στα στείλω μόλις τελιώσω, τα έπλυνα και είναι μια χαρά θα σου στείλω φωτό όταν είναι.

kostantis
02-05-11, 22:44
Μήν πάρεις, θα στα στείλω μόλις τελιώσω, τα έπλυνα και είναι μια χαρά θα σου στείλω φωτό όταν είναι.

Ελπίζω να ταιριάζουν με την νέα μου ενδυμασία (http://autobus.cyclingnews.com/photos/2009/tech/shows/sea_otter09/sea_otter099/Fox_HC_Blitz.jpg).:biggrin::biggrin:

Νikosanagn
02-05-11, 22:47
:hammered:

:p

kostantis
02-05-11, 22:49
:tooth:tooth

vamvakoolas
02-05-11, 22:59
παω να κανω μια βολτουλα σημερα xalara:p Υμμητο με κουρσα (γεφυρα κατεχακη->κεραια ΟΤΕ 23 min:whistle:)και με πιανει λαστιχο (παλι ipo μαλλον πρεπει να το αλλαξω το Γ#$νο)

οποτε κλασσικα κατεβαινα και κατεβαινα με...τα ποδια! Ειχα τα παντα στο τσαντακι εκτος απο...σαμπρελα:rofl:

Απο τους ποδηλατες που υπηρχαν μονο ενας με μια κουρσα ενδιαφερθηκε ο ανθρωπος, ολοι οι αλλοι ειτε ....πιαναν το Μαη ειτε...πηγαιναν για ολυμπιακο μεταλλιο:evil:

Εγω προσωπικα ειδικα σε τιποτα ερημιες παντα ρωταω και εχω δωσει (και δε τα πηρα ποτε πισω)
-πολλες σαμπρελες
-gelακια (τροφη)
-τρομπα
-χρηματα

Στο εξωτερικο ειναι αδιανοητο να αφησεις συμποδηλατη στο ελεος του θεου:evil:

blade_
02-05-11, 23:03
τα χρηματα τι τα ηθελαν?ειχε τιποτα περιεργα μπαρακια τριγυρω? :p

senkradvii
02-05-11, 23:05
Γιατί την τρόμπα? Έπρεπε να την πάρουν μαζί τους? Δεν μπορούσαν να τρομπάρουν και να στην δώσουν πίσω? :p

ipo
02-05-11, 23:06
Μην ακουσω κανενα οτι σκεφτεται να παρει τσαντα, μονο αυτο σας λεω!
Πιες εκεί το τσάι σου και άσε μας στα παγούρια μας. :p

Αυτό που αρχίζω σιγά-σιγά να σκέφτομαι να αγοράσω, είναι βερμούδα και jersey, αμφότερα για καλοκαιρινή/ανοιξιάτικη χρήση. Δεν έχω ιδέα όμως τι πρέπει να προσέξω. Κάτι μας είπε ο Vamvakoolas ότι καλό είναι να έχει τσέπες πλάτες το jersey, αλλά δε θυμάμαι κάτι άλλο. Πρέπει να είναι κολλητό ή πιο φαρδύ;

Παρήγγειλα τα τελευταία εργαλεία & ανταλλακτικά που ήθελα. Μένει μόνο να βρω μία βάση για το ποδήλατο.

ardi21
02-05-11, 23:19
Πιες εκεί το τσάι σου και άσε μας στα παγούρια μας. :p

Αυτό που αρχίζω σιγά-σιγά να σκέφτομαι να αγοράσω, είναι βερμούδα και jersey, αμφότερα για καλοκαιρινή/ανοιξιάτικη χρήση. Δεν έχω ιδέα όμως τι πρέπει να προσέξω. Κάτι μας είπε ο Vamvakoolas ότι καλό είναι να έχει τσέπες πλάτες το jersey, αλλά δε θυμάμαι κάτι άλλο. Πρέπει να είναι κολλητό ή πιο φαρδύ;

Παρήγγειλα τα τελευταία εργαλεία & ανταλλακτικά που ήθελα. Μένει μόνο να βρω μία βάση για το ποδήλατο.

Oτι σε βολευει εσενα.

ipo
02-05-11, 23:37
Λειτουργικά όμως τι είναι καλύτερο; Π.χ. βλέπω ότι για ποδήλατα δρόμου τα καταστήματα προτείνουν τα εφαρμοστά, ενώ για mountain τα φαρδιά. Δεν ξέρω αν είναι θέμα μόδας. Οι freestylers ανέκαθεν αρέσκονταν στα πολύ φαρδιά ρούχα, οπότε ίσως από εκεί είναι οι καταβολές και όχι εξαιτίας της λειτουργικότητας.

Δεν είχα ποτέ ποδηλατικά ρούχα, επομένως δεν ξέρω ποια σημεία πρέπει να προσέξω, ούτε τις διαφορές τους. Ο λόγος που σκέφτομαι να αγοράσω είναι για να αντέχω περισσότερο στην επερχόμενη ζέστη και να μην κρυώνω στις κατηφόρες με τον ιδρώτα. Σε αυτά δεν είναι που βοηθούν τα jersey ή απατώμαι;

Μονοπάτια σπάνια παίρνω. Κατά 95% ποδηλατώ σε άσφαλτο.

ardi21
02-05-11, 23:44
Λειτουργικα ειναι καλυτερο..αυτο που σε βολευει! Θα σου προτεινα να πας καπου να δοκιμασεις για να σιγουρευτεις. Υποψιν οταν λεμε φαρδυ εννοουμε σε κανονικη γραμμη, οχι εφαρμοστο. Τα πολυ φαρδια ειναι για αλλες χρησεις.

Οποτε αν δεν δοκιμασεις τελικα σου προτεινω να παρεις νορμαλ jersey, οχι εφαρμοστο

Το jersey δεν θα σε καλυψει στην κατηφορα. Γι'αυτον τον σκοπο θα πρεπει να παρεις και ενα αντιανεμικο

ipo
02-05-11, 23:48
Το jersey σε τι πλεονεκτεί έναντι ενός βαμβακερού κοντομάνικου; Αφήνει τον ιδρώτα να στάζει έξω από τη μπλούζα, αντί να τον απορροφά πάνω του;

vamvakoolas
02-05-11, 23:51
πλεον τα φαρδια ρουχα τα φορανε μονο ποδηλατες πολης ή για συγκεκριμενους αγωνες...
Δεν ειπαμε να παρεις και τελειως κολλητα αλλα κατι που να ειναι περιπου σα πουκαμισο...

Το υφασμα στις ποδηλατικες φανελες(jersey)εχει την ιδιοτητα να αποροφα τον ιδρωτα..Αναλογα με την ποιοτητα εχει και διαφορετικο βαθμο απορροφησης...
Τελος σε καθε περιπτωση (φαρδια/εφαρμοστα) φροντιστε να μην εχουν κολαρο/γιακα γιατι ειναι αρκετα ενοχλητικο..

Τα χρηματα τα εδωσα για να παρουν νερο/α και κατι να φανε, την τρομπα την εδωσα να φουσκωσει ενας και του λεω να μου τη δωσει οταν φτασει στο χ σημειο. Περιμενα εγω στο χ σημειο αλλα τιποτα!!

Τελος ενα gadget που το ειδα απο οταν ετρεχα εξωτερικο:
http://www.biking.com/files/cache/tacx-tool-tube-for-waterbottle-cage_8bd8029853b28656583e0094ae156a96.jpg

αντι για τσαντακι περνεις αυτο και το βαζεις σα παγουρι! ειναι πολυ ελαφρυ και το βρηκα&αγορασα 7 ευρα!!χωραει πολυ πραγμα και δεν εχεις αγχος μη φυγει! (και για να το χρησιμοποιουν οι ξενοι...κατι θα ξερουν;))

ardi21
02-05-11, 23:51
Αποβαλλει τον ιδρωτα πολυ πιο γρηγορα και δεν τον εγκλωβιζει.

kostantis
02-05-11, 23:51
Οι βερμούδες είναι για freeride/downhill κυρίως αλλά από εκεί και πέρα εάν σε βολέβει ότι χρήση και να κάνεις δεν θα έχεις πρόβλημα,εσένα να βολέβει μόνο.
Όσους έχω δει μέχρι τώρα πάντως πάνω στο βουνό που κάνουνε mtb όλοι ήτανε με κολάν.

Προσωπικά πήρα βερμούδα κανονική,ούτε εφαρμοστή ούτε φαρδιά πολύ γιατί γενικά δεν μπορώ οποιοδήποτε ρούχο μου είναι εφαρμοστό,θέλω να είναι άνετο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.