PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
21-05-10, 22:00
σημερα λογω γιορτης οχι freeday:sorry:
Thn αλλη παρασκευη ολοι οι αθηναιοι εδω δε τη γλιτωνετε, θα ερθετε!!!(ετοιμαστε ποδηλατα, κανονιστε δουλειες)

Τελικα τι θα γινει θα ψηθειτε για καμια αγορα απο τα εξω (αντε και μετα τη 1η του μηνα λογω πληρωμων)?? μεχρι να αποφασισουμε που και γραφειοκρατικα στανταρ θα φαμε 10ημερο

George978
21-05-10, 22:04
χρονια πολλα , ευχαριστες και απολαυστικες πεταλιες να εχεις :oneup:

ardi21
21-05-10, 22:49
Χρονια πολλα και απο μενα Κωστη.

Mouse Potato
22-05-10, 03:31
σημερα λογω γιορτης οχι freeday:sorry:
Thn αλλη παρασκευη ολοι οι αθηναιοι εδω δε τη γλιτωνετε, θα ερθετε!!!(ετοιμαστε ποδηλατα, κανονιστε δουλειες)

Τελικα τι θα γινει θα ψηθειτε για καμια αγορα απο τα εξω (αντε και μετα τη 1η του μηνα λογω πληρωμων)?? μεχρι να αποφασισουμε που και γραφειοκρατικα στανταρ θα φαμε 10ημερο

Χρόνια πολλά και να χαίρεσαι τη γιορτή σου!

Εγώ δεν άντεξα και πήγα :oops: Έκανα ένα ωραιότατο Περιστέρι - Γλυφάδα και γύρισα. Μας έπιασε και λίγο βροχή στο δρόμο. Κατά τ' άλλα μια χαρά :)

Όσο για την παραγγελία άντε να οργανωθούμε

George978
22-05-10, 03:33
ηταν πολλοι?

Mouse Potato
22-05-10, 03:34
ηταν πολλοι?

Λόγω καιρού όχι και τόσο πολλοί. Απ' ότι τα συζητήσαμε με τα παιδιά καμιά 200αριά max

ardi21
22-05-10, 03:35
Eγω "κοτεψα" και δεν ηρθα τελικα... λακαμια μου, το μετανιωσα. Ελπιζω να παω κανα Αιγαλεω αυριο.:worthy:

Οσο για την παραγγελια οταν συντονιστειτε let me know γιατι θελω και 'γω πεταλακια. Αν υπαρχουν* στο μαγαζι που θα αποφασισετε θα μπω και ΄γω:)

ΥΓ. Τα εχω βρει σε chainreaction και wiggle οποτε σε αυτα τα 2 ειμαι μεσα.

vamvakoolas
22-05-10, 17:11
και εγω προς αυτα τα 2 κλεινω για να μην εχουμε...δυσσαρεστα

ardi21
22-05-10, 19:14
Εγω σημερα πηγα Αιγαλεω και επαιξα λιγο στα κατω μονοπατια. Ωραια ηταν.

Στις 7/6 εχει critical mass ride-> http://www.podilates.gr/?q=node/8859.

Οποιοι ψηνονται και μπορουν ας το πουνε να κανονισουμε να παμε ολοι μαζι ειναι:)

alekan
25-05-10, 09:46
Ποδηλάτες του φόρουμ, έχετε κι αυτό εδω υπόψιν σας.
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100531.p.mplouzaki

vamvakoolas
25-05-10, 11:25
Ποδηλάτες του φόρουμ, έχετε κι αυτό εδω υπόψιν σας.
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100531.p.mplouzaki

φιλε alekan με προλαβες...

παιδια το συγκεκριμενο αν και λιγο "βαρυ" κανει τη δουλεια του και μιλαμε για 7 ευρα (μη μιλησουμε ποσο αρχιζουν τα ποδηλατικα απο μαγαζι). Εχω ενα και μπορω να πω οτι δε στερειται σε κατι απο τα επωνυμα σε ποιοτητα.....

Παλι χαμος θα γινει εκεινη τη μερα....:whistle:

Mouse Potato
25-05-10, 11:35
Πάντα κάθε χρόνο τέτοια εποχή βάζει τέτοιες προσφορές ή μου φαίνεται; :rolleyes:

Ευχαριστούμε φίλε alekan

alekan
25-05-10, 16:04
Tip για τα Lidl:
Tα προιοντα της Δευτερας, τα εχουν στο καταστημα απο το απογευμα το Σαββατου.
Καποιες φορες τα στηνουν στα καλαθια λιγη ωρα πριν κλεισουν για να τα εχουν ετοιμα για Δευτερα. Mπορεις να τα αγορασεις,αλλα οχι να ανοιξεις συσκευασιες για δοκιμη.Oποτε καντε μια βολτιτσα απο το κοντινο σας καταστημα, μηπως και τα εχουν βγαλει.
Aλλα και να μην εχουν βγει, βρειτε εναν απο τους υπαλληλους, και κολληστε του θερμοπαρακαλωντας (αλλα παρακαλι ε,οχι διαταγες) να σας φερει το ταδε χρωμα και μεγεθος. Mην ανησυχητε οτι θα τους καθυστερησετε, το καταστημα κλεινει την ωρσ που πρεπει, κι αυτοι καθονται ουτως η αλλως αλλη μια ωρα εκει.
Aυτα.

Mouse Potato
25-05-10, 16:23
Γίνονται ανάρπαστα δηλαδή; :hmm:

vamvakoolas
25-05-10, 16:37
στα μαγαζια στην επαρχια οχι τοσο γρηγορα. Στην Αθηνα αν πας μετα τις 10 μπορει και να δεις απλως την αφισουλα ή τη πινακιδα με τη τιμη!!
(ασε που δε φερνουν και μεγαλες ποσοτητες συνηθως)

alekan
25-05-10, 16:42
Γενικα με τα ειδη που φερνει εξτρα το Lidl, ποτε δεν εισαι σιγουρος αν και τι θα βρεις.
Παιζει πολυ το θεμα τοπος-ειδος.
Eπειδη παρακολουθησα ολη τη κουβεντα απο το 1ο ποστ ηθελα να σας προετοιμασω απο τωρα.
Tις "τεχνικες" που προανεφερα πχ τις εφαρμοζω οταν βαζει παιδικα μαγιο πχ που πεφτει ακριδα.

ardi21
26-05-10, 03:08
Καμια παραγγελιουλα θα γινει τελικα??;)

Επισης αυριο, Τεταρτη, μεσημεροαπογευμα λεω να παω Αιγαλεω. Αν θελει κανεις..

Mouse Potato
26-05-10, 11:13
Επισης αυριο, Τεταρτη, μεσημεροαπογευμα λεω να παω Αιγαλεω. Αν θελει κανεις..

:hmm:

Δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσω αλλά... Από που φεύγεις;

wi fi thief
26-05-10, 20:47
@ george: τα αλλαξες τα λαστιχα τελικα ρε μαγκα μου;

εγω επαθα σημερα λαστιχο με το mtb (μαρκας beretta) και πηγα για αλλαγη, σε θυμηθηκα και ρωτησα για slick λαστιχα
τελικα αλλαξα και τα δυο λαστιχα (ειχα πανω κλασσικα τρακτερωτα 26" Χ 1.95") με κατι kenda φαλακρα με 8 ευρω εκαστο, συνολο μαζι με τις σαμπρελες εδωσα ενα 25αρι αλλα το ποδηλατο τωρα παει σφαιρα, καμμια σχεση...

Νikosanagn
26-05-10, 21:09
Σήμερα πήγα μαζί με ένα φίλο και αγόρασε ποδήλατο, συγκεκριμένα http://www.giant-bicycles.com/el-GR/bikes/model/boulder/6365/41646/ μας το άφησε 270 ο ποδηλατάς μου φάνηκε πολύ καλό σαν αίσθηση εσάς πως σας φαίνεται?

wi fi thief
26-05-10, 21:31
πολυ καλη τιμη για ενα πολυ καλο ποδηλατο :oneup:

εγω ειδα το cross sporter (http://www.crosscycle.com/products/view/32/sporter) σημερα εκει που πηγα για το λαστιχο, μου αρεσε πολυ ο σκελετος και το χρωμα (η φωτο το αδικει, δεν φαινεται καλα ο σκελετος και δειχνει γυαλιστερο ενω στην πραγματικοτητα ειναι γκρι αλουμινιου (αβαφος ο σκελετος) φινιρισμενο «σατινε» (ματ προς γυαλιστερο)
300 το δινει

μου αρεσει πολυ αυτο το στυλ (το αβαφο) το εχω δει και σε scott σε ανθρακι, απαιχτο!

ardi21
26-05-10, 21:57
πολυ καλη τιμη για ενα πολυ καλο ποδηλατο :oneup:

εγω ειδα το cross sporter (http://www.crosscycle.com/products/view/32/sporter) σημερα εκει που πηγα για το λαστιχο, μου αρεσε πολυ ο σκελετος και το χρωμα (η φωτο το αδικει, δεν φαινεται καλα ο σκελετος και δειχνει γυαλιστερο ενω στην πραγματικοτητα ειναι γκρι αλουμινιου (αβαφος ο σκελετος) φινιρισμενο «σατινε» (ματ προς γυαλιστερο)
300 το δινει

μου αρεσει πολυ αυτο το στυλ (το αβαφο) το εχω δει και σε scott σε ανθρακι, απαιχτο!

300 ευρω και εχει αναρτηση με lockout, υδραυλικα δισκοφρενα, και 27 ταχυτητες σειρας Deore?

Ειναι τοσο φθηνο που με κανει να ανησυχω...:hmm:

wi fi thief
26-05-10, 22:18
εχει σιγουρα δισκοφρενα, η αληθεια ειναι οτι δεν προσεξα οτι αυτο που πωλειται εχει υδραυλικα ή μηχανικα, αυριο θα σιγουρευτω.

τα cross ειναι βουλγαρικα (γερμανικη εταιρια) απ' οτι εχω διαβασει

και εδω (http://dalavikasbikes.gr/cross-speedster-26.html) 300 το δινει (αλλα το λεει speedster, μοντελο που δεν υπαρχει στην ιστοσελιδα τοης εταιριας, ισως να εννοω κι εγω το speedster, ισως να ειναι περσινο μοντελο, θα το τσεκαρω αυριο) ;)

ardi21
26-05-10, 22:25
Tσεκαρε το γιατι κατι δεν ισχυει...

Αλλα ακομα και μηχανικα να εχει, 24 ταχυτητες απλης σειρας δεν ξερω τι ποιοτητας ειναι ο σκελετος...

Με μια γρηγορη ματια παντως η αναρτηση που φοραει ειναι μοντελο '07 οποτε ισως να ειναι αρκετα παλιο μοντελο και το δινουν κοψοχρονια.

Αν ισχυει αυτο και δεις οτι εχει και εναν αξιοπρεπη σκελετο τσιμπα το χθες...

wi fi thief
26-05-10, 22:44
αν το παρω (που μαλλον δεν..., εδω και ενα μηνα εχω παρει εδω μεσα 10 ποδηλατα :sorry:) ετσι οπως ειναι γκρι με πορτοκαλι θα του βαλω και fat frank 2,35" σε πορτοκαλι (http://www.schwalbetires.com/node/1330) και θα κανω πανω κατω στους πεζοδρομους μπροστα απο τις καφετεριες :biggrin:



:p

George978
27-05-10, 01:18
πολυ αργα το πανε οι γερμαναραδες :p

wi fi thief
27-05-10, 11:49
@ ardi21: σωστα την ψυλιαστηκες χρηστο!

τελικα το μοντελο ειναι το cross speedster

http://www.crosscycle.gr/?section=995&language=el_GR

εχει το speedster με 305€, το spotster (ιδιο σκελετο με speedster αλλα βαμμενο) με 260€ και το sprinter (με πιο απλο σκελετο) 220€

:oops:

ειδα και ενα αξιολογο (παλιο) ideal axion, το δινει 170 ευρα :hmm:
δεν το ειδα στο ιντερνετ (τα φετινα και περσινα μοντελα ειναι διαφορετικα) αλλα ειναι αυτο ακριβως: http://www.threaded.com/uploaded_images/Ideal_Axion-795495.jpg (χωρις τους προφυλακτηρες φυσικα)

ταχυτητες shimano acere

vamvakoolas
27-05-10, 11:54
george τα λαστιχα????

1)Το freeday παει Σαλαμινα. Εγω προσωπικα δεν μιας και στο παρελθον οι μακρυνες βολτες κατεληξαν σε μουφα χωρια που δεν αξιζει να κανεις βολτες (αν και ωραια μερη) με φακο.....και να πληρωνεις εισητηρια,φαι κοκ +οτι θα επιστρεψω χαραματα...
2)Να συγκεντρωθουμε για καμια αγορα? οποιοις θελει να γραψει απο που και ποσα περιπου, επιλογες wiggle και cnc
3)Ασχετο αλλα σε μια βολτα με ποδηλατο σε κανενα γκρεμο πρεπει να εφυγε το κινητο:rofl::rofl: θα ενημερωσω για το νεο αριθμο του κινητου
Επισης (επειδη το διαπιστωσα) οποιος θελει να δωσει ή να παρει συμβουλες στη πραξη (π.χ αλλαγη ελαστικου/ρυθμιση φρενων/ταχυτητων κοκ) να το γραψει γιατι χθες πηγα μεγαλη βολτα με ατομα (οχι απο την εδω παρεα) που υποτιθεται οτι ηταν γνωστες αλλα κατεληξα να κανω εγω service pack πολλες φορες:evil::evil::evil:

ardi21
27-05-10, 14:50
Εγω ειμαι μεσα για wiggle και crc και θελω να παρω τα παρακατω πεταλακια
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=5196
http://www.wiggle.co.uk/p/cycle/7/Wellgo_Wellgo_B25_CNC_Alloy_Flat_Pedals/5360006650

Προτιμω το crc γιατι ειναι πιο φθηνα. Πιστωτικη δυστυχως δεν εχω (ουτε καποιος στην οικογενιεα, τις εχουμε δωσει χροοονια τωρα) οποτε θα πρεπει να κανει καποιος αλλος την αγορα... Εννοειται οτι τα λεφτα μπαινουν την επομενη το πρωι στο λογαριασμο του κατευθειαν... Η και πριν την παραγγελια, εμπιστοσυνη υπαρχει απο μερος μου ;)

Επισης ρε Κωστη ξερεις αν ειναι ευκολο να αλλαξεις δισκοφρενα εμπρος-πισω? Γιατι εχω παραγγειλει κατι αλλα μηχανικα και παρ'ολο που εχω δει κατι βιντεακια το ψιλοφοβαμαι... Λεω να το παω σε μαστορα.

vamvakoolas
27-05-10, 15:10
Χρηστο για τα λεφτα/πιστωτικη μην αγχωνεσαι :p
Επειδη δε θυμαμαι τι μανετες/φρενα εχεις, το πιο βασικο ειναι αν εχεις ξεχωριστη μανετα για φρενο/ταχυτητα ή στην ιδια

ardi21
27-05-10, 18:17
Μανετα/ταχυτητα ειναι μαζι. Αλλα ετσι κι αλλιως παλι μηχανικα πηρα οποτε δεν χρειαζεται να πειραξω κατι απο κει.

Το θεμα μου ειναι η τοποθετηση των δισκων και των δαγκανων κατω..

vamvakoolas
28-05-10, 11:12
για να μη το κουραζουμε το τοπικ στειλε μου ή οταν τα πουμε απο κοντα πες μου λεπτομεριες

σε λιγες μερες θα πουλησω μια κουρσα παλια (μοντελο 80") με τη προικα της, οποιος ενδιαφερεται να μου το πει
(θα πουληθει σε ποδηλατη και οχι σε καποιον που θα τη ξαναπουλησει ή σε μαγαζι)

vamvakoolas
29-05-10, 21:49
george τα λαστιχα????

1)Το freeday παει Σαλαμινα. Εγω προσωπικα δεν μιας και στο παρελθον οι μακρυνες βολτες κατεληξαν σε μουφα χωρια που δεν αξιζει να κανεις βολτες (αν και ωραια μερη) με φακο.....και να πληρωνεις εισητηρια,φαι κοκ +οτι θα επιστρεψω χαραματα...


το (βασικο) ενστικτο μου επιβεβαιωθηκε
http://www.podilates.gr/?q=node/9296

και αποτι εμαθα ελαχιστοι το ευχαριστηθηκαν!

ardi21
29-05-10, 22:03
Mεγαλη μουφα αν γινονται τετοια. Ειδικα τσακωμοι στο δρομο... Γιατι εχουν παρει και τετοια τ'αυτια μου.

Κριμα γιατι δεν εχω παει ακομα και θα θελα να παω.

Εκτος απο τον οδηγο πρεπει να υπαρχουν και αλλα 2-3 εμπειρα ατομα πισω ωστε να μην σπαει το γκρουπ. Στην βολτα συμμετεχουν ατομα απο 20 χρονων μεχρι 50 και γυναικες με διαφορα ποδηλατα.

Δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντοχες και δυνατοτητες.

wi fi thief
29-05-10, 22:37
αφιερωμενο εξαιρετικα:

http://www.youtube.com/watch?v=4Zdd39jZMlg

μεχρι το 1' 45" ειναι φωτογραφιες, μετα βιντεο ;)

το κοντερ του specialized εγραψε 1269 χιλιομετρα συνεχους κουρσας :cool:

Mouse Potato
29-05-10, 23:38
Mεγαλη μουφα αν γινονται τετοια. Ειδικα τσακωμοι στο δρομο... Γιατι εχουν παρει και τετοια τ'αυτια μου.

Κριμα γιατι δεν εχω παει ακομα και θα θελα να παω.

Εκτος απο τον οδηγο πρεπει να υπαρχουν και αλλα 2-3 εμπειρα ατομα πισω ωστε να μην σπαει το γκρουπ. Στην βολτα συμμετεχουν ατομα απο 20 χρονων μεχρι 50 και γυναικες με διαφορα ποδηλατα.

Δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντοχες και δυνατοτητες.

Επειδή πήγα και σ' αυτό το freeday έχω να σου πω πως ο "πηγαιμός" ήταν μια χαρά οργανωμένος και συγκροτημένος. Χαλάστηκα κάποιες φορές που πηγαίναμε τραγικά αργά λόγω όγκου ποδηλατών. Αλλά αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Όσον αφορά τον γυρισμό υπήρχαν κάποια πράγματα που δεν μ' άρεσαν. Το group αυτών που πέρασαν απέναντι ήταν σχετικά μικρό (υπολογίζω ~70 άτομα). Αντί να πηγαίνουμε όλοι μαζί σαν ομάδα άλλοι έτρεχαν μπροστά, άλλοι δεν σταματούσαν στα κόκκινα φανάρια... Ένας μικρός χαμός χωρίς λόγο...

vamvakoolas
30-05-10, 00:08
αν στην επομενη βολτα ειναι φυσιολογικη η διαδρομη (π.χ Γλυφαδα ή Α Παρασκευη) θα παμε ολοι:p
Επισης Δευτερα ειμαι ευκαιρος (αν και με off το μπροστινο δισκοφρενο) :whistle:

Τελος μεχρι τη παρασκευη (το πολυ) θα γινει η παραγγελια
ΔΗΛΩΣΤΕ ΣΕ Π.Μ ή εδω οσοι θελετε απο που και το ποσο (Για Αθηνα προς το παρον μονο)

wi fi thief
30-05-10, 11:08
αν στην επομενη βολτα ειναι φυσιολογικη η διαδρομη

να προτεινω εγω διαδρομη:
ξεκινας απο τρικαλα, περνας μετεωρα, ανεβαινεις γρεβενα, πιανεις την εγνατια μεχρι προμαχωνα, μπαινεις βουλγαρια, απο εκει τουρκια (ανδριανουπολη) και γυριζεις
ξεκιναμε την επομενη πεμπτη στις 11 το πρωι και τελειωνουμε το σαββατο βραδυ κατα τις 10... :p

αα ξεχασα: ΧΩΡΙΣ ΣΤΑΣΗ! (1600 χλμ. χωρις υπνο-φαγητο και αλλες αναγκες πανω στο ποδηλατο) :shock:

θα το κανει ο στελιος βασκος :respekt:
βιντεο απο τη συν. τυπου (στο τελος το ποδηλατο) (http://www.youtube.com/watch?v=tTHT20oIkX8)

ΥΓ: εγω ουτε με το αυτοκινητο δεν θα εκανα 1600 χλμ χωρις σταση :oops:
ΥΓ 2: μονο ΑΕΚ! :cool:

ardi21
31-05-10, 23:01
Εγω μαλλον αναβαλλω την αγορα για πιο μετα οποτε ειμαι εκτος παραγγελιας αν τυχον γινει.

George978
01-06-10, 14:01
εφτασεεεε

vamvakoolas
01-06-10, 14:38
μεγειες

Mouse Potato
01-06-10, 14:40
Με γεια

wi fi thief
01-06-10, 19:11
ωραιος ο george

καλοταξιδα! :oneup:

wi fi thief
03-06-10, 12:37
3καλα σημερα 12:00: αναχωρηση στελιου βασκου για 1600 χλμ χωρις σταση:

ο χωρος μπροστα απο το δημαρχειο κατα την αφιξη της original τρικαλων

73279

ο κολητος μου φιλος (και συγχωριανος του στελιου) ο μακης που ητανε και στην αποστολη 3καλα-κων/πολη-τρικαλα, συμμετεχει σαν οδηγος (φυσικα εθελοντικα) στην αποστολη: ειναι παρα πολυ καλος οδηγος και γ2μω τα παιδια!

73280

περιμενοντας να περασει

73281

οι 3 ποδηλατες της ΑΕΚ που ηρθανε χτες απο αθηνα (333 χλμ) χωρις σταση για να τιμησουν και να βραβευσουν τον στελιο (ειχανε ποδηλατα bianchi)

73282

οι μικροι αθλητες του «ασκληπιου» (οι περισσοτεροι με ποδηλατα trek)

73283

o υπεραθλητης πανω στο customized ποδηλατο που φερει το ονομα του στο σκελετο και το εφτιαξαν στα μετρα του ειδικα για αυτη τη διαδρομη (το πληρωσε ο ιδιος ~ 7000 ευρα)
νομιζω ειναι fidusa με parts specialized - campagnolo - shimano

50 μετρα απο την εκκινηση (ακομα 1.599.950 μετρα για τον τερματισμο)

73284

καλη επιτυχια στελιο!!!! :respekt::worthy::respekt::worthy:

ardi21
03-06-10, 14:08
Kαλη επιτυχια στον Στελιο.

Αν και νομιζω οτι το παρακανει. Τις προηγουμενες 2 φορες που ηταν και μικροτερη η αποσταση δεν καταφερε να τερματισει (για 300 χλμ νομιζω) και ειχε εξαντληθει τελειως...

Πως τωρα κανει μεγαλυτερη διαδρομη χωρις να εχει ολοκληρωσει τις 2 πρωτες? Η εμμονη ειναι κακο πραγμα...

Οπως και να 'χει ελπιζω να τα καταφερει!

vamvakoolas
03-06-10, 14:30
μου κανει εντυπωση η fidusa (made in Rhodes :p) δεν εκανε χορηγια το ποδηλατο, εδω εχει δωσει ποδηλατασε ενα σορο #@$ες
με αυτον το ποδηλατη μονο οφελος θα ειχε!

Mouse Potato
03-06-10, 14:43
Made in ΠΟΥ; :shock:

Δεν το ήξερα! Μωρέ μπράβο!

wi fi thief
03-06-10, 15:12
μου κανει εντυπωση η fidusa (made in Rhodes :p) δεν εκανε χορηγια το ποδηλατο, εδω εχει δωσει ποδηλατασε ενα σορο #@$ες
με αυτον το ποδηλατη μονο οφελος θα ειχε!

ειπωθηκε απο τον εκφωνητη της εκδηλωσης οτι το ποδηλατο (και αλλα εξοδα) τα βαζει απο την τσεπη του ο ιδιος ο βασκος. τονιστηκε ιδιατερα (ισως να ητανε και ενα παραπονο :hmm:) οτι δεν ειναι χορηγια καμμιας εταιριας, αλλιως η εταιρια θα υπηρχε στους χορηγους

το οτι ειναι fidusa ειναι δικη μου εικασια (ξεροντας οτι ειναι αν οχι η μονη μια απο τις λιγες ελληνικες εταιριες που κανουν αξιολογους carbon custom σκελετους), δεν ειναι σιγουρο... :oops:

ειχα ανεβασει σε προηγουμενο ποστ ενα βιντεο απο τη συνεντευξη τυπου, δειτε εδω (http://www.youtube.com/user/NikosSalepis#p/u/7/T5N2qXd47_4) το δευτερο μερος του οπου φαινεται στο τελος (μετα το 1:30 και λεπτομερως μετα το 3:30) παρα πολυ καθαρα το ποδηλατο, ισως καποιος ξερει καλυτερα τι μπορει να ειναι :cool:

ardi21 η προηγουμενη (δεν ολοκληρωθηκε για 300 χλμ οπως σωστα ειπες, ο σκοπος παντως επετευχθη και τα χρηματα απο τους χορηγους πηγανε σε οικογενειες της περιοχης που τα ειχανε μεγαλη αναγκη) διαδρομη τρικαλα-κων/πολη τρικαλα ητανε επισης περιπου 1600 χλμ...
φαινεται οτι ο στελιος δεν πτοηθηκε και θελει να επαναlαβει την αποσταση επιτυχως, εχοντας βεβαια και ο ιδιος και ολο το τιμ την πολυτιμη εμπειρια που αποκομισαν.
o ιδιος ξερει το ποσο δυσκολο ειναι να την ολοκληρωσει με επιτυχια αλλα ειναι αισιοδοξος οτι αυτη τη φορα θα τα καταφερει...

νομιζω οτι αυτη τη φορα εχει μελετησει ακομα καλυτερα τη διαδρομη (τις γεωγραφικες και μετεωρολογικες συνθηκες) και ελπιζω να την ολοκληρωσει.

οπως και αν εχει, ακομα και αν κανει ~1250 χλμ οπως την προηγουμενη φορα, ειναι αθλος, ετσι κι αλλιως η πολη ειτε επιστρεψει πανω στο ποδηλατο ή με αυτοκινητο, θα τον υποδεχτει με τον ιδιο ενθουσιασμο που τον ξεπροβοδισε, σαν νικητη

μαζι με τον στελιο (που οχι μονο δεν θα κερδισει κατι εκτος απο τη «δοξα», ισα ισα βαζει σε σοβαρο κινδυνο την υγεια του και λεφτα απο την τσεπη του) υπαρχουνε και περιπου 30 ατομα εθελοντες (που επισης προσφερουνε και υλικα και ηθικα), ολη η προσπαθεια ειναι υμνος του εθελοντισμου, της ανθρωπινης σωματικης αλλα κυριως ψυχικης δυναμης, της κοινωνικης αλληλεγγυης και της αγαπης προς την ποδηλασια.
εγω απλα το οτι σκεφτηκε να το κανει (ποσο μαλλον που το επιχειρει), τον θεωρω ηδη νικητη ανεξαρτητως το ποσα τελικα χλμ θα κανει πριν τον κατεβασουνε οι γιατροι απο το ποδηλατο οπως την προηγουμενη φορα :respekt:

ελπιζω (μεταξυ αλλων προσπαθειων ειτε ειναι γνωστες-εντυπωσιακες ειτε οχι) τετοιες εκδηλωσεις να συμβαλουνε στη μειωση δυστυχηματων οπως αυτο (http://troktiko.blogspot.com/2010/06/blog-post_4764.html) :(

ardi21
03-06-10, 18:58
Σαφως και ειναι αξιεπαινη προσπαθεια δεν το συζητω... Οπως ειπες και συ ουτε με αμαξι δεν κανεις τοσα χιλιομετρα χωρις σταση!

Απλα αυτο που διαβασα και στο cyclist.gr ειναι οτι πολυ δυσκολα καποιος κανει τοσα χιλ. ΧΩΡΙΣ σταση, που σημαινει οτι δεν παιρνει στερεη τροφη (διοτι ειναι πιο δυσκολο να φας κατι στερεο πανω σε ποδηλατο αλλα εκτος αυτου μετα πρεπει να το...αποβαλλεις κιολας:p). Μονο τζελ, ισοτονικα κτλ...

Αν εκανε μια στασουλα μικρη θα ειχε πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να το καταφερνε με λιγοτερες επιπτωσεις στην υγεια του.

vamvakoolas
04-06-10, 01:14
μετα την αναλυση για τα σ#$@τα του Κ. Βασκου, το σκεφτεται κανεις για..........ΦΡΙΝΤΕΥ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.