PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
03-05-11, 00:15
και για να μη νομιζετε οτι τα βγαζω και απο το μυαλο μου, δειτε τη λογικη της τεχνολογιας coolmax (που εχουν τα ποδηλατικα) για να καταλαβετε πως δρα!

http://www.coolmax-thermolite.com/coolmax.htm

ipo
03-05-11, 00:19
Θα πάω σε κάποιο κατάστημα για να δω πάνω μου τα ρούχα και να ακούσω μερικές γνώμες ακόμα, αλλά προσπαθώ να αποκομίσω λίγη από την εμπειρία σας. :)

Βλέπω στο wiggle jersey διαφόρων τύπων. Σαν t-shirt (http://www.wiggle.co.uk/adidas-equipment-10-graphic-tee/), t-shirt με πιο αραιή πλέξη (http://www.wiggle.co.uk/adidas-response-ds-short-sleeve-top/), με μικρό κολάρο, φερμουάρ και οπίσθια τσέπη (http://www.wiggle.co.uk/fox-baseline-short-sleeve-jersey-ss2011/), εφαρμοστό (http://www.wiggle.co.uk/wiggle-team-jersey/). Όπως τα βλέπω στις φωτογραφίες, περισσότερο μου αρέσει αυτό (http://www.wiggle.co.uk/fox-baseline-short-sleeve-jersey-ss2011/).

pelasgian
03-05-11, 00:21
λοιπόν, πάρτε ένα ισοθερμικό μπλουζάκι και βρακί από τα στρατιωτικά είδη.
Βάλτε από πάνω Ο,ΤΙ θέλετε.

Το αγαπημένο μου είναι παντελόνι με τσάκιση τύπου μπριτάνια, διότι «έτσι» και επιπλέον διότι είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΙΝ και καθότι πλαστικό με αεριζόμενη πλέξη (πολύ λεπτό ύφασμα) αερίζονται τα καλαμπαλίκια σου και είσαι άρχοντας.

Να φανταστείς πάω με παντελόνι τσάκιση και για ... ράφτινγκ και πεζοπορεία βουνού. Το απίστευτο γέλιο όταν έχουν φύγει οι μισοί με συγκαμμένοι ή με σκισμένα τζην, ο «άρχοντας» να παραμένει «άρχοντας». (Ή όπως το είπε ο οδηγός «σε βρίσκω πολύ άρχοντα ρε μεγάλε»).

Είναι και λίγο «σοκ στο σύστημα» των «έτσι» να βγεις με τσάκιση σε μία εποχή φασισμού του μπλουτζήν. Ειδικά αν καβαλάς το mountain και με φρεσκοσιδερωμένο πουκάμισο.

ipo
03-05-11, 00:31
Αν βάλουμε ισοθερμικό ρούχο, θα βγάλουμε τη μπέμπελη καλοκαιριάτικα. Για το χειμώνα είναι ό,τι πρέπει, αλλά καλοκαίρι δε λέει.

Έχω ισοθερμικές στολές και μπλούζες από θαλάσσια σπορ. Σε κρατούν καλά ζεστό, όταν έχει έξω 5°C και είσαι μούσκεμα. Όμως δε φοριούνται σε θερμοκρασίες άνω των 20°, ενώ είσαι σε αθλητική δραστηριότητα. Θα λιώσεις. :p Είχα πάρει για το στρατό ειδική ισοθερμική μπλούζα και σε έσωζε στη βραδινή σκοπιά με κρύο (στο περίπολο ιδρώνεις έτσι κι αλλιώς, αν κάνεις σωστά τη δουλειά σου), αλλά δεν κάνει για ζέστη.

Να μην ιδρώνουμε πολύ θέλουμε, όχι να σκάσουμε. :p

kostantis
03-05-11, 13:48
Έχει πάρει κανείς την Gopro HD Hero 960 από τό official store ή τέλος πάντων κάποια άλλη gopro για να μου πει τι έξοδα πλήρωσε,τελωνεία κλπ;

Το φθηνότερο κατάστημα στην Ελλάδα την πουλάει 219 ευρώ όταν το official store την δίνει 180$ δηλαδή ~ 120 ευρώ.
100 ευρώ πάνω σχεδόν....:down:

vamvakoolas
03-05-11, 14:06
σκεφτεται να παραγγειλει κανεις τιποτα απο wiggle chainreaction κοκ (απο Αγγλια/Γερμανια) συντομα?

θελω να παρω κατι παπουτσια (τρεξιματος) και δε θελω να πληρωνω 15-20 ευρα εξοδα αποστολης:evil:

senkradvii
03-05-11, 17:40
Εγώ ψάχνω να πάρω ένα τσαντάκι και ίσως λασποτήρες αλλά και μαζί να κάνουμε την παραγγελία δεν νομίζω και πάλι να με συμφέρει λόγω της μεταξύ μας απόστασης..

Και για να επανέλθω στο αγαπημένο θέμα του Βαμβακούλα, δηλαδή την σέλα μου να πω ότι την Παρασκευή που έκανα ρυθμίσεις σε σέλα και τιμόνι, όταν τελικά βρήκα τις σωστές θέσεις πάλι άρχισε η σέλα να τρίζει. Πρέπει να είχε με να κάνει με την κατανομή του βάρους ανάλογα με το ύψος της. Οπότε την έβγαλα, την αποσυναρμολόγησα τελείως, την φύσηξα όπου μπορούσα, την συναρμολόγησα, έσφιξα καλά όλα τα μέρη της και στο τέλος έβαλα μερικές σταγόνες λαδιού για ραπτομηχανές που είχα, όπου υπήρχε επαφή μετάλλων. Την άφησα έτσι μέχρι σήμερα να πάει παντού και σήμερα που την τοποθέτησα δεν έχω ούτε τριξίματα ούτε τίποτα και στην έχω στην θέση που πρέπει! Επιτέλους! :up:

Νikosanagn
03-05-11, 17:48
Για ραπτομηχανές φορ γκαντ σεικ? :p

Kαι εμένα τρίζει η σέλα καμια φορά, πολύ που χέστηκ@ αφου πηγαίνει καλά το ποδήλατο όλα τ άλλα :p...

senkradvii
03-05-11, 17:49
Nαι ρε μια χαρά έκανε δουλίτσα.. ;)

Ρε συ εγώ δεν μπορώ να τρίζει! Μου σπάει τα @@ απίστευτα! Τόσο που με ξενερώνει και δεν θέλω να κάνω ποδήλατο!

Νikosanagn
03-05-11, 17:52
Καλα βασικά εγώ δεν την πολύ ακούω συχνά λόγω ακαταπάυστου και σληρού downhill, συνέχεια ορθοπεταλιά κλπ οπότε, ίσως να έχεις δίκιο....



Έλα ξεκινάτε το δούλεμα άντε... :p:lol:

ipo
03-05-11, 18:11
Κι εμένα με ενοχλεί να τρίζει το ποδήλατο. Πριν ένα μήνα έτριζε το τιμόνι, ειδικά στις ανηφόρες, αλλά με αποσυναρμολόγηση του σκελετού/τιμονιού/πιρουνιού και γρασάρισμα λύθηκε. Ειδικά όταν είσαι λιώμα στην ανηφόρα, δε λέει να ακούς σε κάθε πεταλιά και ένα τριγμό.

Μετά τα γρασαρίσματα, τις ρυθμίσεις των ρουλεμάν και τα νέα λάστιχα, το ποδήλατο έχει μικρότερες τριβές από το trekking του ξαδέρφου (αυτού με τα μακαρόνια ντε! :p). Πηγαίναμε μαζί στις κατηφόρες, αυτός ελεύθερα κι εγώ με φρένο. Βέβαια είναι πιο ψηλός και φορούσε αντιανεμικό, οπότε είχε μεγαλύτερη επιφάνεια, αλλά αναγκαζόμουν να πατάω συνέχεια φρένο για να πηγαίνουμε μαζί. Πριν τις αλλαγές, που το είχαμε δοκιμάσει ξανά, πατούσε εκείνος φρένο για να πηγαίνουμε μαζί στις κατηφόρες.

ardi21
04-05-11, 01:17
Ζαχαρωνω καμια κλειδαρια τις τελευταιες μερες αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι ειναι ακριβες οι ατιμες και οτι και την καλυτερη να παρω δεν θα ειμαι καθολου ησυχος ουτε για 5 λεπτα με αυτα που εχω ακουσει...

Μου την σπαει απειρα που δεν μπορω να παρω το ποδηλατο σε κοντινες δουλιτσες:evil:

kostantis
04-05-11, 01:20
Ζαχαρωνω καμια κλειδαρια τις τελευταιες μερες αλλα σκεφτομαι οτι ειναι ακριβες οι ατιμες αλλα και την καλυτερη να παρω δεν θα ειμαι καθολου ησυχος ουτε για 5 λεπτα με αυτα που εχω ακουσει...

Μου την σπαει που δεν μπορω να παρω το ποδηλατο σε κοντινες δουλιτσες:evil:

Same problem here!
Θα ήθελα να πηγαίνω και να κάνω όλες τις δουλειές μου με ποδήλατο αλλά δεν μπορώ πλέον.
Κάποτε τα παρατούσαμε και χωρίς να τα εποπτεύουμαι από μακριά και δεν τα άγγιζε κανείς...
Δεν φαντάζεσαι ποσο σπάζομαι...

Φανερός Πράκτωρ
04-05-11, 01:26
ενώ αν είχατε ένα ποδηλατάκι των 200 ευρώ, ούτε που θα το σκεφτόσασταν :p

ardi21
04-05-11, 01:28
Για να μην το σκεφτομουν εγω προσωπικα επρεπε το ποδηλατο να κανει μαξιμουμ 70 ευρω!

Φανερός Πράκτωρ
04-05-11, 01:31
εεε τόσο έκανε μεταχειρισμένο! :D

Νikosanagn
04-05-11, 01:50
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω, με το παλιό δεν με ένοιαζε τίποτα, με το καινούργιο μου είχε κακοφανεί απίστευτα, και ακόμα άλλωστε, που πρέπει να το βάζω στην αποθήκη, αντί να το αφήνω απλά στον γκαράζ...

kostantis
04-05-11, 01:57
Στο υπόγειο και κλειδωμένο γιατί ποτέ δεν ξες...

Νikosanagn
04-05-11, 02:09
Στο υπόγειο και κλειδωμένο γιατί ποτέ δεν ξες...

Είναι πίσω απο κλειδωμένη πόρτα, και δεν είναι ευκολο να βγεις αποκει κάτου :p

Βαριέμαι και! να το κλειδώνω αν ο άλλος έχει κάνει ολόκληρη διαδικάσία να βρει ποιές από όλες τις αποθήκες είναι δικιά μου, διαρήξει την πόρτα, δεν τον πάρει κανείς χαμπάρι, ε, χαλάλι του! :p

Θέε μου τι συζήτηση πιάσαμε βραδυάτικα, και έχει και γκαντέμηδες (όλοι ξέρουμε για ποιόν λέω δεν χρειάζεται να τον αναφέρω βραδυάτικα) το forum.:P

Καλό μου πόστ σώστε μας (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3930305&postcount=34)

blade_
04-05-11, 02:57
επειδη μικρος ημουν μαγκας...και δεν ηθελα να εχει παγουρι το ποδηλατο..τωρα στα γεραματα ομως το χρειαζομαστε ειδικα το καλοκαιρι.

καμια ιδεα?κ απο που?

Νikosanagn
04-05-11, 09:59
Απο το ποδηλατάδικο της γειτονιάς σου, όποιο σου κάτσει καλύτερα στο μάτι.

senkradvii
04-05-11, 12:26
Εγώ που το παίρνω συνέχεια και το κλειδώνω με μια κλειδαριά της πλάκας μάλλον έχω άγνοια κινδύνου ε? :p

Aπλά το κλειδώνω συνήθως κάπου εντελώς κεντρικά ή κάπου που έχω οπτική επαφή και ποτέ βράδυ ή για πολλές ώρες. Άλλωστε και γι'αυτό το πήρα. Για να κινούμε μέσα στην πόλη.. :p

Πάντως μετά τις ρυθμίσεις σε τιμόνι και σέλα είδα αρκετή διαφορά τόσο σε αντοχή όσο και δύναμη. Πήγαινα με 7η (την πιο μεγάλη) μέσα στην πόλη άνετα, ενώ πριν ήμουν μεταξύ 5ης και 6ης!

ardi21
04-05-11, 16:11
Παιζει και ποσο "μπαμ" κανει και το ποδηλατο. Αναρτησεις, δισκοφρενα, χρωματα τραβανε την προσοχη...

qwertyuiop
04-05-11, 16:16
Γι αυτό εγώ έχω ένα των 150 ευρώ, του βγάνω από πάνω φακούς και κοντερ για να δείχνει λιγότερο μουράτο, το αφήνω σκονισμένο με 1-2 σκουριασμένες βίδες σε ορατά σημεία και το κλειδώνω πάντοτε. Και φυσικά χρωματάκι, ξεπλυμένο πορτοκαλί με μαύρο. Πρέπει κάποιος να είναι πραγματικά απελπισμένος για να μπει στο σπίτι , να πάει στην πίσω πιλοτή, να το ξεκλειδώσει , να το πάρει διασχίζοντας κοντά μισό χλμ μέχρι να βγει από το σπίτι και να καταφέρει να το χωρέσει από την πόρτα για τους πεζούς.

ipo
04-05-11, 16:28
Πρέπει κάποιος να είναι πραγματικά απελπισμένος για να μπει στο σπίτι , να πάει στην πίσω πιλοτή, να το ξεκλειδώσει , να το πάρει διασχίζοντας κοντά μισό χλμ μέχρι να βγει από το σπίτι και να καταφέρει να το χωρέσει από την πόρτα για τους πεζούς.
...να περάσει πάνω από το γεφυράκι της πίσω λιμνούλας, να μην τον δουν τα γκομενάκια στην πισίνα, να γλιτώσει από τους σκύλους στην πλάγια αυλή και το φρουρό στο μπροστινό γήπεδο του γκολφ. Πράγματι δύσκολο. :p

Tsene
04-05-11, 16:58
Το πιο συχνό έγκλημα στο Cambridge που μένω είναι η κλοπή ποδηλάτων!
http://www.cambridge-news.co.uk/Home/Police-target-the-handlers-as-city-bike-thefts-rocket.htm

Το πρώτο ποδήλατο που είχα μου σπάσανε την κλειδαριά τύπου σπιράλ, που τελικά ήταν της πλάκας, και το πήρανε από πάρκινγκ σούπερ μάρκετ. Το ποδήλατο ήταν τύπου mountain με κεντρικό έλασμα.
Τώρα έχω αγοράσει ένα mountain bike των 50£ και μια kryptonite των 18£ και το κλειδώνω σχεδόν παντού.

Zus
04-05-11, 18:21
Άρχισε από χθες και η απόσβεση του ποδηλάτου.

3,20 ήδη :oneup:

Νikosanagn
04-05-11, 18:29
Τi άλλο θα βγάλουν?

qwertyuiop
04-05-11, 20:16
...να περάσει πάνω από το γεφυράκι της πίσω λιμνούλας, να μην τον δουν τα γκομενάκια στην πισίνα, να γλιτώσει από τους σκύλους στην πλάγια αυλή και το φρουρό στο μπροστινό γήπεδο του γκολφ. Πράγματι δύσκολο. :p

Ε ναι. Για να μην τον πάρει κανείς χαμπάρι πρέπει να μπει νύχτα και να έχει τρόπο να παρακάμψει τα πλέον άτρωτα πλάγια του σπιτιού (από τότε που χτιστήκανε 3 μεγαθήρια γυρω γυρω), από μπροστά μπαίνει μόνο ο sam fisher.

Για εκτός σπιτιού, τα μάτια 14 , μην πω και παραπάνω. :whistle:

kostantis
04-05-11, 20:38
Για βάση ποδηλάτου για αυτοκίνητο την έχει ψάξει κανείς την δουλειά;

Mouse Potato
04-05-11, 20:46
Για βάση ποδηλάτου για αυτοκίνητο την έχει ψάξει κανείς την δουλειά;

Είχα αγοράσει πρόσφατα μια από το πράκτικερ (κόστος: ~50€), η οποία τοποθετείται πίσω στο πορτ-μπαγκάζ και χωράει μέχρι 3 ποδήλατα. Σε γενικές γραμμές είναι σταθερή για μικροαποστάσεις. Τώρα όταν χρειάστηκε 2 φορές να κάνω ταξίδι 800km πήγαινε-έλα, ήμουν με το άγχος. Το είχα δέσει πολύ καλά το ποδήλατο πάνω στην βάση και το πορτ-παγκάζ με χταπόδια και ήταν αρκετά σταθερό αλλά όπως και να το κάνεις σε κραδασμούς όλα παίζουν.

Η καλύτερη λύση είναι η βάση οροφής και η βάση που κάθεται στον κοτσαδόρο. Σαφώς πολύ ακριβότερες λύσεις από αυτή που ανέφερα.

Πολύ καλές βάσεις έχει η Thule (http://www.thule.com/en/GR/Products/BikeCarriers.aspx).

vamvakoolas
05-05-11, 00:07
Ε ναι. Για να μην τον πάρει κανείς χαμπάρι πρέπει να μπει νύχτα και να έχει τρόπο να παρακάμψει τα πλέον άτρωτα πλάγια του σπιτιού (από τότε που χτιστήκανε 3 μεγαθήρια γυρω γυρω), από μπροστά μπαίνει μόνο ο sam fisher.

Για εκτός σπιτιού, τα μάτια 14 , μην πω και παραπάνω. :whistle:

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

πολυ γελιο!

Αυτο το σαββατο θα διοργανωσω βολτα/προπονηση για κουρσα (θα ανακοινωθει και σε σχετικο φορουμ)

Λογικα το αλλο σαββατο (14/5) λεω να διοργανωσω ενα ΜΤΒ training session στον Υμμητο. Τσαμπα θα ειναι και τα 2 αλλα δεν επευθυνονται σε αυτους που φοβουνται μη χαλασουν τα ποδηλατα αλλα σε αυτους που θελουν να μαθουν, να βελτιωσουν την τεχνικη τους;)

kostantis
05-05-11, 01:04
Είχα αγοράσει πρόσφατα μια από το πράκτικερ (κόστος: ~50€), η οποία τοποθετείται πίσω στο πορτ-μπαγκάζ και χωράει μέχρι 3 ποδήλατα. Σε γενικές γραμμές είναι σταθερή για μικροαποστάσεις. Τώρα όταν χρειάστηκε 2 φορές να κάνω ταξίδι 800km πήγαινε-έλα, ήμουν με το άγχος. Το είχα δέσει πολύ καλά το ποδήλατο πάνω στην βάση και το πορτ-παγκάζ με χταπόδια και ήταν αρκετά σταθερό αλλά όπως και να το κάνεις σε κραδασμούς όλα παίζουν.

Η καλύτερη λύση είναι η βάση οροφής και η βάση που κάθεται στον κοτσαδόρο. Σαφώς πολύ ακριβότερες λύσεις από αυτή που ανέφερα.

Πολύ καλές βάσεις έχει η Thule (http://www.thule.com/en/GR/Products/BikeCarriers.aspx).

Η βάση οροφής προυποθέτει την αφαίρεση των τροχών του ποδηλάτου;:hmm:
Έχω δει αρκετές φορές αλλά είχανε αφαιρέσει τους τροχούς σε όλες τις περιπτώσεις.

Βάση κοτσαδόρου έχω,όχι μάρκας πχ thule αλλά όσο την έχω χρησιμοποιήσει ήτανε πολύ σταθερή,απλά το έψαχνα για άλλη λύση επειδή ήθελα να αποφύγω τον κοτσαδόρο αλλά αφού λες ότι αποτελεί σίγουρη λύση θα το ξανασκεφτώ.

Πόσο πάει ο κοτσαδόρος πάνω κάτω;:hmm:

ipo
05-05-11, 01:19
Πόσο πάει ο κοτσαδόρος πάνω κάτω;:hmm:
Αν τον στηρίξεις καλά, δεν πάει καθόλου πάνω-κάτω. :crazy: :p

kostantis
05-05-11, 01:23
Ρωτάω γιατί εάν κοστίζει ίσα με μία καινούρια βάση...:p

Mouse Potato
05-05-11, 01:28
Η βάση οροφής προυποθέτει την αφαίρεση των τροχών του ποδηλάτου;:hmm:
Έχω δει αρκετές φορές αλλά είχανε αφαιρέσει τους τροχούς σε όλες τις περιπτώσεις.

Εξαρτάται. Υπάρχουν βάσεις οροφής που απλά μπαίνουν οι ρόδες σε ένα κανάλι της βάσης και πιάνει ένας βραχίονας τον σκελετό. Σαν έξτρα δικλείδα ασφαλείας, υπάρχουν και ελάσματα σχήματος "Π" σε κάθε μια από τις ρόδες.

Το μόνο αρνητικό είναι πως χαλάει η αεροδυναμική και "κόβει" αρκετά. Αλλά το ταξιδάκι σου το κάνεις άνετα.

crypter
05-05-11, 10:40
Ξέρει κανείς κανα μέρος στην πάτρα που νοικιάζουν ποδήλατα; Θα πάω για 2-3 μέρες και θα θελα να κάνω καμια βόλτα. :p

pelasgian
05-05-11, 11:02
Κι εμένα με ενοχλεί να τρίζει το ποδήλατο. Πριν ένα μήνα έτριζε το τιμόνι, ειδικά στις ανηφόρες, αλλά με αποσυναρμολόγηση του σκελετού/τιμονιού/πιρουνιού και γρασάρισμα λύθηκε. Ειδικά όταν είσαι λιώμα στην ανηφόρα, δε λέει να ακούς σε κάθε πεταλιά και ένα τριγμό.


αν έχεις το λαιμό πιο υψηλά από ότι πρέπει, μπορεί να τρίζει για αυτό. Είναι και επικίνδυνο ξέρεις. Ίσως να θέλει απλά σφύξιμο ο πρισματικής κεφαλής κοχλίας (άλεν) στο πάνω μέρος.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 11 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν βάλουμε ισοθερμικό ρούχο, θα βγάλουμε τη μπέμπελη καλοκαιριάτικα. Για το χειμώνα είναι ό,τι πρέπει, αλλά καλοκαίρι δε λέει.

Έχω ισοθερμικές στολές και μπλούζες από θαλάσσια σπορ. Σε κρατούν καλά ζεστό, όταν έχει έξω 5°C και είσαι μούσκεμα. Όμως δε φοριούνται σε θερμοκρασίες άνω των 20°, ενώ είσαι σε αθλητική δραστηριότητα. Θα λιώσεις. :p Είχα πάρει για το στρατό ειδική ισοθερμική μπλούζα και σε έσωζε στη βραδινή σκοπιά με κρύο (στο περίπολο ιδρώνεις έτσι κι αλλιώς, αν κάνεις σωστά τη δουλειά σου), αλλά δεν κάνει για ζέστη.

Να μην ιδρώνουμε πολύ θέλουμε, όχι να σκάσουμε. :p

Το επόμενο κομμάτι της χρήσιμης πληροφορίας κοστίζει 30 ευρώ, επειδή:
α) κάνεις λάθος
β) επιμένεις
γ) κοροϊδεύεις

;)

Νikosanagn
05-05-11, 12:20
Το επόμενο κομμάτι της χρήσιμης πληροφορίας κοστίζει 30 ευρώ, επειδή:
α) κάνεις λάθος
β) επιμένεις
γ) κοροϊδεύεις

Ωραία τα λες, δεν μας λες και που κάνει λάθος όμως.?

senkradvii
05-05-11, 16:32
Ωραία τα λες, δεν μας λες και που κάνει λάθος όμως.?

σου λέω εγώ με 25€.. :p

pelasgian
05-05-11, 16:48
Εννοεί ισοπρέν ισοθερμικό δύτη που είναι για να μπεις στον λούσιο να κάνεις ράφτιν.
Εγώ εννοώ πολύ λεπτό ισοθερμικό δυχτάκι που το φοράς κατάσαρκα ώστε να διαχειρίζεται τον ιδρώτα και να βοηθάει στην εξάτμιση του με τρόπο που σε κρατάει δροσερό σαν aircondition, χωρίς να στάζεις και να αφήνεις ασπρίλες στα πουκάμισα.

Σε αντίθεση με τα μακό που γίνονται σαν βρεγμένα σφουγκαρόπανα και αν βγάλεις το πουκάμισο έχεις πουντιάσεις, σε αυτά μόλις βγάλεις το πουκάμισο και σε φυσήξει λίγο αέρας ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΙΔΡΩΤΑΣ και είσαι «άρχοντας».

Το ίδιο γίνεται και με τα «κυριλέ» παντελόνια τύπου «μπριτάνια» (τσακισούλα κλπ) στα οποία ο ιδρώτας φεύγει ΑΜΕΣΩΣ, οπότε δεν συγκαίεσαι και επιπλέον ότι χαμαλίκια και να έχεις κάνει, έχεις εμφάνιση ... james bond, διότι δεν τσαλακώνεται με τίποτα! Ακόμα και αν λερώσει πετάς νερό και φεύγει και αν πέσει λάδι βάζεις bioshout και φεύγει επίσης.

Το βαμβακερό μυρίζει βαρβατήλα, τρίβεται, συγκαίεσαι, λερώνει και αν βραχεί ΣΚΙΖΕΤΑΙ.

Τα ίδια υλικά χρησιμοποιούν τα ποδηλατικά είδη, μόνο που το παντελόνι δεν κάνει 50 ευρώ, αλλά 100 και είσαι και σαν μ@λ@κ@ς εξωγήινος μετά όταν πας με τα κολάν, ενώ με την τσακισούλα και ένα ωραίο παπουτσάκι πας και είσαι φρέσκος, φρέσκος, αθλητικός, στεγνός και κυριλάουα.

Κοινώς, μάγκας.

vamvakoolas
05-05-11, 17:07
.

Τα ίδια υλικά χρησιμοποιούν τα ποδηλατικά είδη, μόνο που το παντελόνι δεν κάνει 50 ευρώ, αλλά 100 και είσαι και σαν μ@λ@κ@ς εξωγήινος μετά όταν πας με τα κολάν, ενώ με την τσακισούλα και ένα ωραίο παπουτσάκι πας και είσαι φρέσκος, φρέσκος, αθλητικός, στεγνός και κυριλάουα.

Κοινώς, μάγκας.

αποτι μια κοροιδευεις ενω γενικα το ποστ σου ειναι τελειως αστειο. Εγω πλεον δε ξανασχολουμαι με το συγκεκριμενο θεμα των ρουχων γιατι μαζευτηκαν πολλοι ειδικοι!


Υ.Γ:Το εκτυπωσα το σχολιο για να το δειξω σε λιγη ωρα στη προπονηση;)

ipo
05-05-11, 17:12
Πσσσσσς!

Πάντως μου κίνησες την περιέργεια με τα παντελόνια με την τσάκιση και τις διαστημικές ιδιότητες. Για δείξε μας πώς είναι.

Ισοθερμική είναι και η στολή δύτη, αλλά δεν εννοούσα αυτή. Υπάρχουν πολλά είδη από χοντρό πολυμερές που θυμίζει λάστιχο, μέχρι πολύ λεπτά υφάσματα που φοριούνται σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Κανένα όμως δεν κάνει για θερμοκρασίες άνω των 20°, εκτός κι αν βρέχεσαι συνεχώς (π.χ. φορούν κάποια λευκά όσοι κάνουν windsurfing με τις ώρες και για να μην κρυώσουν και για να μην καούν από τον ήλιο).

Ίσως εννοείς υλικά σαν εκείνα που χρησιμοποιούν στα jersey που αποβάλλουν γρήγορα τον ιδρώτα. Αλλά αυτά δεν είναι ισοθερμικά.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αποτι μια κοροιδευεις ενω γενικα το ποστ σου ειναι τελειως αστειο. Εγω πλεον δε ξανασχολουμαι με το συγκεκριμενο θεμα των ρουχων γιατι μαζευτηκαν πολλοι ειδικοι!


Υ.Γ:Το εκτυπωσα το σχολιο για να το δειξω σε λιγη ωρα στη προπονηση;)
Ρε παιδιά μην αρπάζεστε, μία παρέα είμαστε. Λέει ο καθένας τη γνώμη του, κάνουμε λάθθοι :p, λέμε υπερβολές και στο τέλος κάτι μαθαίνουμε. Δε θα χαλιόμαστε κιόλας. Χαλαρά.

Βαμβακούλα, δεν είναι κακό να ακούς αντίθετες απόψεις, ακόμα κι αν είναι απόλυτες. Στο χέρι σου είναι να τεκμηριώσεις την ορθή απάντηση, με επιχειρήματα που θα πείσουν τους αναγνώστες. Αν τα επιχειρήματά σου είναι δυνατά, τότε εκείνος με την απόλυτη άποψη είναι που έχει χάσει (ή έχει μάθει). :)

pelasgian
05-05-11, 17:18
Εγώ δεν κοροϊδεύω ποτέ...
θα κοροϊδέψω αν μου πεις ότι βάζεις και την σερβιέτα για τα καλαμπαλίκια από κάτω αντί για μία δερμάτινη σέλα με ανάρτηση.

Για να μην παρεξηγηθούμε. Αν πας σε αγώνες, εξυπακούεται ότι θα βάλεις τέτοια πράγματα. Αν πας για καφέ στο κολωνάκι, εξυπακούεται ότι ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ τέτοια πράγματα.

Για όσους δεν εξυπακούοντας, υπάρχει ο θεσμός της κοινωνικής κριτικής :p

Άκου λέει κοροϊδεύω, στα τόσα χρονια που είμαι εδώ, πότε έκανα εγώ τέτοιο πράγμα.

Νikosanagn
05-05-11, 17:26
Πελας γιαν παρακαλείσθε όπως βάλετε link περι διευκρινήσεως των παραπάνω, που το βρίσκουμε αυτό που λες?


θα κοροϊδέψω αν μου πεις ότι βάζεις και την σερβιέτα για τα καλαμπαλίκια από κάτω αντί για μία δερμάτινη σέλα με ανάρτηση. Κάλτσα (βρώμικη :p) γεμισμένη με βαμβάκι κάνει, για να κοροιδέψεις? Αν ναι, κοροιδεψέ με ελευθερα το εχω κάνει με φοβερά απογοητευτικά αποτελέσματα :p

senkradvii
05-05-11, 18:10
αποτι μια κοροιδευεις ενω γενικα το ποστ σου ειναι τελειως αστειο. Εγω πλεον δε ξανασχολουμαι με το συγκεκριμενο θεμα των ρουχων γιατι μαζευτηκαν πολλοι ειδικοι!


Υ.Γ:Το εκτυπωσα το σχολιο για να το δειξω σε λιγη ωρα στη προπονηση;)

Κακά τα ψέματα ρε Βαμβακούλα με τα κολάν δεν πας πουθενά.

Άλλο τώρα αν κάνουν δουλειά καλύτερη από αυτά που αναφέρει ο pelasgian..

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάλτσα (βρώμικη :p) γεμισμένη με βαμβάκι κάνει, για να κοροιδέψεις? Αν ναι, κοροιδεψέ με ελευθερα το εχω κάνει με φοβερά απογοητευτικά αποτελέσματα :p

LAME DUDE!!!! :rofl::rofl:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 0 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντως Pelasge αν δε σου κάνει κόπο δείξε μας τι εννοείς και κυρίως τα πανταλόνια james bond που με έψησαν! ;)

ipo
05-05-11, 18:42
Πάντως Pelasge αν δε σου κάνει κόπο δείξε μας τι εννοείς και κυρίως τα πανταλόνια james bond που με έψησαν! ;)
Και να μας πει πόσοι τον είπαν μάγκα όταν τον είδαν με αυτά και πόσες γυναίκες παραδόθηκαν στη γοητεία τους. :p Πάντως κι εγώ έχω περιέργεια να δω τι σόι παντελόνια φοράει ο Πελασγός, με τόση διαφήμιση που τους έχει ρίξει.

senkradvii
05-05-11, 18:48
Και να μας πει πόσοι τον είπαν μάγκα όταν τον είδαν με αυτά και πόσες γυναίκες παραδόθηκαν στη γοητεία τους. :p Πάντως κι εγώ έχω περιέργεια να δω τι σόι παντελόνια φοράει ο Πελασγός, με τόση διαφήμιση που τους έχει ρίξει.

Kαι κατά πόσο τα καμπαλίκια του παραμείναν "δροσερά" μετά που παραδόθηκαν οι γυναικές στην γοητεία των παντελονιών.. :p

pelasgian
05-05-11, 19:17
α, για δροσερά καλαμπαλίκια, πρέπει να έχει speed holes η σέλα.

Τα παντελόνια που εννοώ; πήγαινε σε οποιαδήποτε ταβέρνα και δες ένα γκαρσόνι τι φοράει.

Κάτι παντελόνια έτσι με ύφασμα σαν από κουστούμι με τσάκιση;

Που έχουν υλικό ένα υλικό συνθετικό;

Ε, αυτό δεν χρειάζεται σιδέρωμα, το πετάς για πλύσιμο, το τινάζεις δύο τρεις φορές, το ισιώνεις με το χέρι και βουαλά είσαι του κουτιού.

Εμένα μου πάνε ενός ιταλού τα quatro, αλλά υπάρχουν και πολλές ΚΑΛΕΣ ελληνικές μάρκες σε οποιοδήποτε μαγαζί αντρικών (ΟΧΙ ΑΓΟΡΙΣΤΙΚΩΝ) ειδών. ;)

Επίσης, τα δροσερά καλαμπαλίκια είναι σαν τους δροσερούς σφαιροτριβείς.

ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Μην ζεσταίνετε τα καλαμπαλίκια σας, θα σας μείνουν μετά μαραμένα και δεν θα βάζουν μπρος το «φούρνο» ούτε θα βγάζει «ψωμάκια»

Λακκούβες, ζέστη και στενά, μακρυά από τα αυτά.

senkradvii
05-05-11, 19:26
Bρε δώσε μας ένα link από κάποιο πανταλόνι να ψαχτούμε γιατί εγώ να πάω σε μαγαζί με ρούχα και να τους πω ότι θέλω ένα παντελόνι για ποδηλασία με τσάκιση, το οποίο δεν χρειάζεται σιδέρωμα, το πετάς για πλύσιμο, το τινάζεις δύο τρεις φορές, το ισιώνεις με το χέρι και βουαλά είσαι του κουτιού, το φοράνε τα γκαρσόνια και αερίζει τα καμπαλίκια σου, το βρίσκω λιγάκι δυσλειτουργικό.. :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.