PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
11-05-11, 16:35
Με γεια την αλυσίδα Άρδη!

Η σέλα μου έχει σύστημα ταχείας απελευθέρωσης, οπότε είναι ιδιαίτερα ευάλωτη σε κλοπή. Είναι εύκολο να αλλάξω το σύστημα σε κάπου θα σφίγγει με εργαλείο;

senkradvii
11-05-11, 16:35
Πεταλούδα εννοείς?

Mouse Potato
11-05-11, 16:37
Με γεια την αλυσίδα Άρδη!

Η σέλα μου έχει σύστημα ταχείας απελευθέρωσης, οπότε είναι ιδιαίτερα ευάλωτη σε κλοπή. Είναι εύκολο να αλλάξω το σύστημα σε κάπου θα σφίγγει με εργαλείο;

Quick release... Πως την ομιλείς την Ελληνική! :p

Είχα ρωτήσει και μου είπε ο ποδηλατάς πως υπάρχει αλλά δεν αξίζει μιας και κάνεις την ζωή σου δύσκολη. Τιμές κλπ δεν γνωρίζω αφού δεν το έψαξα περαιτέρω.

ipo
11-05-11, 16:48
Πεταλούδα εννοείς?
Ο μηχανισμός που σφίγγει το παλουκόσελο στο σκελετό θα ήθελα να είναι έτσι:
87388

Αυτός που έχω τώρα, δεν έχει την υποδοχή για allen key που βλέπεις παραπάνω, αλλά ένα παξιμάδι που σφίγγει με το χέρι και ένα μοχλό με μαύρη πλαστική επικάλυψη που κάνει το τελικό δυνατό σφίξιμο. Δηλαδή ανοιγοκλείνει με το χέρι.

87389

ipo
11-05-11, 16:51
Είχα ρωτήσει και μου είπε ο ποδηλατάς πως υπάρχει αλλά δεν αξίζει μιας και κάνεις την ζωή σου δύσκολη. Τιμές κλπ δεν γνωρίζω αφού δεν το έψαξα περαιτέρω.
Μου είχε πει ένας Ιταλός φίλος ποδηλάτης, ότι αν κλειδώνεις έξω το ποδήλατό σου, έχεις δύο επιλογές. Είτε επιλέγεις μηχανισμό ταχείας απελευθέρωσης και παίρνεις τη σέλα πάντοτε στο χέρι μαζί σου, είτε την αφήνεις αν έχεις μηχανισμό που θέλει εργαλείο. Αν έχεις καλή σέλα βέβαια, το καλύτερο είναι να την παίρνεις πάντοτε μαζί σου. Η απουσία της σέλας ένα ακόμα στοιχείο που αποθαρρύνει λίγο τον κλέφτη, οπότε το κάνουν πολλοί ποδηλάτες στην Ιταλία.

senkradvii
11-05-11, 16:52
Εγώ απλά έχω περάσει μια βίδα με παξιμάδι και την έχω σταθερή. Για να την κλέψει κάποιος πρέπει να αρχίσει να ξεσφίγγει με τα κατάλληλα γαλλικά κλειδιά. Δεν είναι τελείως ασφαλές αλλά θέλει περισσότερο χρόνο σίγουρα..

ipo
11-05-11, 16:58
Εννοείς ότι η Ηλέκτρα ήρθε με άλλο μηχανισμό και τον αντικατέστησες με τη βίδα/παξιμάδι;

senkradvii
11-05-11, 17:05
Aκριβώς. Ήταν με πεταλούδα και την έβγαλα στο μαγαζί κιόλας.

blade_
11-05-11, 19:54
εσεις ρε παιδια ζειτε καπου κεντρικα στην πολη σας κ τα παρκαρετε εξω?

senkradvii
11-05-11, 20:07
Εμείς έχουμε κλουβάκι με κλειδαριά στην πιλοτή της πολυκατοικίας.. ;)

Νikosanagn
11-05-11, 20:28
Εμείς έχουμε κλουβάκι με κλειδαριά στην πιλοτή της πολυκατοικίας.. ;)


Από εκεί μας γράφεις τώρα ?:lol: Γαβ γαβ!

senkradvii
11-05-11, 20:30
Όχι από την ιδιωτικό μου κλουβάκι.. :p

kostantis
11-05-11, 20:34
Με ενδιαφέρει και εμένα το που παρκάρετε τα ποδήλατα σας.
Γράψτε απλώς και όροφο,διεύθυνση,εάν το μπαλκόνι είναι προσβάσιμο από ακάλυπτο χώρο ή από κάποιο διπλανό μπαλκόνι...:p

Νikosanagn
11-05-11, 20:36
Θα σου στείλω πμ, μην το δούν και όλοι :p

senkradvii
11-05-11, 20:36
Με ενδιαφέρει και εμένα το που παρκάρετε τα ποδήλατα σας.
Γράψτε απλώς και όροφο,διεύθυνση,εάν το μπαλκόνι είναι προσβάσιμο από ακάλυπτο χώρο ή από κάποιο διπλανό μπαλκόνι...:p

:lol::lol::lol::lol::lol: Θεός! :respekt:

Νikosanagn
11-05-11, 20:42
:lol::lol::lol::lol::lol: Θεός! :respekt:

Nαι, χα-χα γελάσαμε.

:p

kostantis
11-05-11, 20:48
Το γελάς sen αλλά πίστεψε με υπάρχουν άτομα που παρακολουθούν φόρουμς και κανονίζουν την λεία τους αυτή τη στιγμή.
Παρακολουθούν συζητήσεις,βλέπουν φωτογραφίες ποδηλάτων,καταγράφουν περιοχές,ψάχνουν την αξία του ποδηλάτου και χτυπάνε.

Δεν το λέω για σένα blade απλά με αφορμή αυτό που είπες μου ήρθε και αυτό στο μυαλό.

Στο cyclist πριν λίγο καιρό κάποιος άνοιξε θέμα και πρότεινε να βάλουν όλα τα μέλη το στίγμα τους στο google maps για να κανονίζονται ανάλογα οι βόλτες με αυτούς που είναι κοντά....

blade_
11-05-11, 21:11
εννοειται κωστα..εγω δεν το ειπα για αστειο,απλα αναρωτιομουν προς τι τα τοσο ακριβα μετρα..εννοειται οτι δε λεμε δεξια αριστερα για το θεμα αυτο..

pelasgian
12-05-11, 01:50
ευχαριστω πολυ pelasgian κ γω να σου πω την αληθεια κατι τετοιο ψυλιαζομαι..

αν το προβλημα ειναι αυτο..σωζομαι με αλλαγη αυτου?

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=60888

Μπορεί να σου βγει πιο φτηνά να πας να πάρεις έτοιμο τροχό.

(αυτό αν έχει ραγίσει το hub).

Αν έχει σπάσει άξονας, απλα αλλάζεις τον άξονα ΜΟΝΟ.
(πάρε και μερικές μπίλιες να έχεις πρόχειρες.)

Αν απλά θέλει σφίξιμο, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα παρά να σφίξεις τα μάγουλα από τα ρουλεμάν του τροχού.

Αυτό θα είναι λογικά.

kostantis
12-05-11, 10:08
Freeday boy έγραψες τίποτα σήμερα ή πήρες την κόλλα και άρχισες να:paint: ;
:tooth

senkradvii
12-05-11, 11:13
Νωρίς είναι ακόμα να γυρίσει... Κατά τις 12 θα μας τα πει! ;)

manicx
12-05-11, 11:20
Σήμερα ξεκίνησα να πάω με ποδήλατο στη δουλειά και με έπιασε η βροχή. 5 μέρες συνεχόμενες χωρίς βροχή δεν μας έχει κάνει ακόμα... :(

senkradvii
12-05-11, 11:31
Άσε ρε και εγώ δεν τολμάω να βγω για βόλτα όλη τη βδομάδα γιατί δεν έχω ιδέα πως θα είναι ο καιρός σε μισή ώρα.. :down:

pelasgian
12-05-11, 11:32
Μετά θα κάνει πέντε μήνες χωρίς βροχή και 2 με καύσωνα, οπότε enjoy it for so long as it lasts.
(αδιάβροχο βρίσκεις, aircondition για ποδήλατο πού θα βρεις; )

υ.γ. ενώ αν είχατε πάρει ΣΠΑΣΤΟ ποδήλατο, θα το διπλώνατε, ταξάκι ή μετρό και .... γειαααααααααααααααααααα
υ.γ.2 και τι πρόβλημα έχετε με τις γέφυρες, τα μπαλκόνια, τις πυλωτές και να έχετε ένα αδιάβροχο στη πίσω τσάντα;

manicx
12-05-11, 11:56
Εγώ σπαστό έχω. Σε περίπτωση βροχής ή μπαίνω Προαστιακό με το που ξεκινάω ή ξεκινάω και αν με πιάσει βροχή η μόνη (ακριβή) εναλλακτική είναι ταξί γιατί δεν υπάρχει σταθμός ενδιάμεσα. Αδιάβροχο έχω, σε σακίδιο μαζί με τα ρούχα μου, αλλά αν το βάλεις, σε 1' είσαι σαν αυτά που διαφημίζουν, τις μίνι σάουνες που χώνεσαι μέσα σε ένα υφασμάτινο κύβο. Μετά θέλεις ντουζ και αν μιλάμε για δουλειά, άστα να πάνε.

senkradvii
12-05-11, 12:01
Eγώ το θέλω απλά για βόλτες κυρίως και ποδηλατάδα στην βροχή δεν με ενθουσιάζει και τόσο..

Αν μπορούσα να κάνω ΜΤΒ βέβαια και λουζόμουν σε λάσπες αυτό θα μέτραγε αλλά.. :evil:

vamvakoolas
12-05-11, 12:13
Μετά θα κάνει πέντε μήνες χωρίς βροχή και 2 με καύσωνα, οπότε enjoy it for so long as it lasts.
(αδιάβροχο βρίσκεις, aircondition για ποδήλατο πού θα βρεις; )

υ.γ. ενώ αν είχατε πάρει ΣΠΑΣΤΟ ποδήλατο, θα το διπλώνατε, ταξάκι ή μετρό και .... γειαααααααααααααααααααα
υ.γ.2 και τι πρόβλημα έχετε με τις γέφυρες, τα μπαλκόνια, τις πυλωτές και να έχετε ένα αδιάβροχο στη πίσω τσάντα;

πεστα!:worthy:

pat122
12-05-11, 13:51
μήπως ξέρετε ακριβώς που είναι η πίστα κατάβασης (συντεταγμένες από google ή από που ξεκινάει) στο Αιγάλεω...έχω δει κάτι βιντέακια στο google και θα ήθελα να την επισκεφτώ

Νikosanagn
12-05-11, 18:04
Και μετά πάει ο άλλος και δίνει 100 € για λουκέτο... ε όχι. http://www.youtube.com/watch?v=vsSGCXDQpfY&feature=player_embedded


:lol:

ardi21
12-05-11, 18:09
Nαι, να δω αμα τελειωσει η μπαταρια και σκασει σαν καρπουζι απο 'κει πανω:lol:

senkradvii
12-05-11, 18:10
Υπάρχει τέτοιο πράγμα? :lol:

Νikosanagn
12-05-11, 18:11
Πέφτει στην αγκαλιά σου, αχ τι ρομαντικό :p

Επίσης θα ήταν πολύ ωραίο αν καθόντουσαν και τα πουλάκια πάνω... :lol:

senkradvii
12-05-11, 18:14
Πέφτει στην αγκαλιά σου, αχ τι ρομαντικό :p

Επίσης θα ήταν πολύ ωραίο αν καθόντουσαν και τα πουλάκια πάνω... :lol:

Mε κουτσουλίτσες στο τιμόνι.. μμμμ μια χαρά! :oneup: :lol:

Kezar
12-05-11, 18:19
αυτα ειναι αντε πιαστο εκει περα..που το εβαλε στην κολωνα ο ατιμος..
αλλα εδω στην ελλαδα μπορει να στο κατεβασουνε και να σε γραψουνε οι μπατσοι.οτι να ναι..
παντως αν ειχα λεφτα θα επαιρνα ενα downhill giant και θα πηγαινα βουνο καταβασεις συνεχεια..αλλα δεν μου το επιτρεπει η υγεια μου..(λογο προβληματος μεσης)

kostantis
12-05-11, 18:58
Και μετά πάει ο άλλος και δίνει 100 € για λουκέτο... ε όχι. http://www.youtube.com/watch?v=vsSGCXDQpfY&feature=player_embedded


:lol:

:eek::blink::confused:
Πού το πουλάνε αυτό είπαμε; :p

JohnPro
12-05-11, 19:36
axaaxxxaxa

Kezar
12-05-11, 21:52
:eek::blink::confused:
Πού το πουλάνε αυτό είπαμε; :p

πρεπει να το ψαξουμε στο ebay να δουμε τι παιζει..φανταζεσαι να βγει και για μηχανες?

Giorgos18
13-05-11, 00:19
Για μηχανες υπαρχουν ηδη.

Λεγονται γερανοι :D

vamvakoolas
13-05-11, 10:58
Τσ τσ τσ..:whistle:

ερασιτεχνες δυτικοι:p

στην αγαπημενη μου Ιαπωνια εχουν λυσει το θεμα....γατακια:p

http://www.youtube.com/watch?v=wE4fvwTBtno

kostantis
13-05-11, 11:13
:worthy:
Χρόνια μπροστά...

senkradvii
13-05-11, 11:48
Πόσο μπροστά αυτά τα Γιαπώνια!! :worthy:

Παρατήρησα αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=u6RcwB3XVts&feature=fvwrel) από το βίντεο με τους Ιάπωνες.. Ενδιαφέρον φαίνεται.

vamvakoolas
13-05-11, 12:01
Πόσο μπροστά αυτά τα Γιαπώνια!! :worthy:

Παρατήρησα αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=u6RcwB3XVts&feature=fvwrel) από το βίντεο με τους Ιάπωνες.. Ενδιαφέρον φαίνεται.


εχω γραψει σχετικο αρθρο γι'αυτο και σε ποδηλατικο φορουμ αλλα και σε σχετικο σαιτ

Εν ολιγοις να ξερεις οτι θελεις ειδικο σκελετο γιάυτο για να μπορεις να βαζεις βγαζεις ιμαντα...:hmm:

senkradvii
13-05-11, 12:11
Χμμ λογικό...

Κυρίως για το να μπαίνει δηλαδή είναι το πρόβλημα. Αν είναι να βγει απλά τον κόβεις και τον πετάς, εφόσον λέει πως δεν απαιτεί ιδιαίτερη συντήρηση.

teodor_ch
13-05-11, 12:58
Ετοιμάζομαι και εγώ απο εβδομάδα να αντικαταστήσω το πιστό μου παπάκι με ποδήλατο για τις καθημερινές μου μετακινήσεις.

Μένω επαρχία στην Κρήτη και καθημερινά θα κάνω τουλάχιστον 30χλμ (15χλμ το πήγαινε).
Στη διαδρομή υπάρχουν δύο ανηφόρες μεγαλούτσικες και ο υπόλοιπος δρόμος (παράπλευρος του εθνικού στο οποίο θα κινούμαι) έχει αρκετές ανωμαλίες.
Το ποδήλατο δεν θα μπεί ΚΑΘΟΛΟΥ σε χωμάτινο δρόμο.

Απο τη Δευτέρα θα ξεκινήσω πιλοτικά με ένα παλιό (πάνω απο 10 χρονών) κουρσάκι 18 ταχυτήτων να δώ εάν αντέχω αρχικά.

Το πρόβλημα είναι ότι λόγω σωματότυπου (1.91μ. με 85 κιλά) και λόγω προβλήματος μέσης (όχι πολύ σοβαρό ακόμα!) θα ήθελα κάτι άνετο. Απο εκεί και πέρα, είμαι σχετικά γυμνασμένος απο τη μέση και κάτω :p οπότε δεν χρειάζομαι το αποδοτικότερο ποδήλατο που υπάρχει!

Απο μία μικρή αρχική έρευνα μου αρέσει παρα πολύ το Specialized Expedition Sport στα 450 ευρώ ( http://www.specialized.gr/index.php?option=com_vmcatcheckbox&isready=1&maincateg=75&Itemid=330&lang=en ).

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο για τις ανάγκες μου.
Χρήματα διαθέτω θεωρητικά μέχρι και €1000 αλλά μόνο εφόσον θα προσφέρει κάτι παραπάνω σε σχέση με το Expedition των €450.

senkradvii
13-05-11, 13:00
Όλοι τη μέση μας έχουμε ρε γμτ.. Το Τσέρνομπιλ φταίει, τι σκατά? :(

vamvakoolas
13-05-11, 14:13
εισαγωγικα θα ηθελα να σου πω μη δωσεις πολλα λεφτα γιατι δε θα ξερεις αν "κολλησεις" με τη ποδηλασια (π.χ μετα απο 4 μηνες θα βγαινεις?) και εκτος αυτου αν "κολλησεις" θα θες μετα κατι παραπανω! Οποτε δωσε λιγα 300-500 ευρα και θα εισαι μια χαρα




Επειδη ειχα ταξει βολτα για ΜΤΒ το ανακοινωνω και εδω (αν και μαλλον δε θα εχουμε συμμετοχες):

Το σαββατο μεσημερι θα περασουμε καλα!
13.00 στο σταθμο Εθνικη αμυνα (εξοδος υπ μεταφορων->προς παπαγου)
Θα παμε Υμμητο! Προσοχη μονο νερο εχει εκει γυρω. Ακομα και αν ερθετε 14.00 θα μπορειτε να προλαβετε.

Για να ειμαι ενταξυ απεναντι σας θα πρεπει να εχετε μια αξιοπρεπη αναρτηση (δηλαδη να μην ειναι οτιναναι) γιατι
-ισως κανετε ζημια σε αυτη
-θα ταλαιπωρηθειτε με τα χερια/ανωμαλιες

Η διαδρομη ειναι βατη αλλα εχει και advanced οποιος θελει ακολουθει..

εγω θα κατσω 2-3 ωρες

Τελος ανακοινωσης:p

Kezar
13-05-11, 14:25
Ετοιμάζομαι και εγώ απο εβδομάδα να αντικαταστήσω το πιστό μου παπάκι με ποδήλατο για τις καθημερινές μου μετακινήσεις.

Μένω επαρχία στην Κρήτη και καθημερινά θα κάνω τουλάχιστον 30χλμ (15χλμ το πήγαινε).
Στη διαδρομή υπάρχουν δύο ανηφόρες μεγαλούτσικες και ο υπόλοιπος δρόμος (παράπλευρος του εθνικού στο οποίο θα κινούμαι) έχει αρκετές ανωμαλίες.
Το ποδήλατο δεν θα μπεί ΚΑΘΟΛΟΥ σε χωμάτινο δρόμο.

Απο τη Δευτέρα θα ξεκινήσω πιλοτικά με ένα παλιό (πάνω απο 10 χρονών) κουρσάκι 18 ταχυτήτων να δώ εάν αντέχω αρχικά.

Το πρόβλημα είναι ότι λόγω σωματότυπου (1.91μ. με 85 κιλά) και λόγω προβλήματος μέσης (όχι πολύ σοβαρό ακόμα!) θα ήθελα κάτι άνετο. Απο εκεί και πέρα, είμαι σχετικά γυμνασμένος απο τη μέση και κάτω :p οπότε δεν χρειάζομαι το αποδοτικότερο ποδήλατο που υπάρχει!

Απο μία μικρή αρχική έρευνα μου αρέσει παρα πολύ το Specialized Expedition Sport στα 450 ευρώ ( http://www.specialized.gr/index.php?option=com_vmcatcheckbox&isready=1&maincateg=75&Itemid=330&lang=en ).

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο για τις ανάγκες μου.
Χρήματα διαθέτω θεωρητικά μέχρι και €1000 αλλά μόνο εφόσον θα προσφέρει κάτι παραπάνω σε σχέση με το Expedition των €450.

την μεση να πας να την κοιταξεις γιατι στο τελος θα εισαι σαν και εμενα με ενεσης ανα 14 ημερες και με κορτιζονη..

teodor_ch
13-05-11, 14:51
εισαγωγικα θα ηθελα να σου πω μη δωσεις πολλα λεφτα γιατι δε θα ξερεις αν "κολλησεις" με τη ποδηλασια (π.χ μετα απο 4 μηνες θα βγαινεις?) και εκτος αυτου αν "κολλησεις" θα θες μετα κατι παραπανω! Οποτε δωσε λιγα 300-500 ευρα και θα εισαι μια χαρα




Έχω κάτσε δύο μέρες και διαβάζω το νήμα απο την αρχή και έχω εμπεδώσει αυτό που λές.
Τα 450 δεν θα τα λυπηθώ γιατί στη χειρότερη θα το πουλήσω έστω 200 ευρώ, αν και με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία, ένα ποδήλατο είναι σαν επένδυση αφού με αλλαγή ελαστικών/τακάκια γίνεται καινούργιο (εφόσον είναι φυλαγμένο σε εσωτερικό χώρο).

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν γνωρίζω τί κατηγορία πρέπει να κοιτάω. Σίγουρα όχι καθαρό MTB και όχι αγωνιστικό. Απο εκεί και πέρα το χάος.
Το ιδανικότερο θα ήταν να νοικιάζω ένα ποδήλατο/βδομάδα να δώ πιο μου αρέσει περισσότερο οδηγικά αλλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.



την μεση να πας να την κοιταξεις γιατι στο τελος θα εισαι σαν και εμενα με ενεσης ανα 14 ημερες και με κορτιζονη..

Πρόβλημα δημιουργήται μόνο μετά απο δικό μου λάθος (μέχρι τώρα). Επειδή προσέχω, το πολύ να με ενοχλήσει 2 φορές το χρόνο. Εάν χειροτερέψει έστω και λίγο η κατάσταση θα το κοιτάξω. Το πάν είναι οι ραχιαίοι νομίζω.

Kezar
13-05-11, 15:15
Έχω κάτσε δύο μέρες και διαβάζω το νήμα απο την αρχή και έχω εμπεδώσει αυτό που λές.
Τα 450 δεν θα τα λυπηθώ γιατί στη χειρότερη θα το πουλήσω έστω 200 ευρώ, αν και με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία, ένα ποδήλατο είναι σαν επένδυση αφού με αλλαγή ελαστικών/τακάκια γίνεται καινούργιο (εφόσον είναι φυλαγμένο σε εσωτερικό χώρο).

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν γνωρίζω τί κατηγορία πρέπει να κοιτάω. Σίγουρα όχι καθαρό MTB και όχι αγωνιστικό. Απο εκεί και πέρα το χάος.
Το ιδανικότερο θα ήταν να νοικιάζω ένα ποδήλατο/βδομάδα να δώ πιο μου αρέσει περισσότερο οδηγικά αλλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.




Πρόβλημα δημιουργήται μόνο μετά απο δικό μου λάθος (μέχρι τώρα). Επειδή προσέχω, το πολύ να με ενοχλήσει 2 φορές το χρόνο. Εάν χειροτερέψει έστω και λίγο η κατάσταση θα το κοιτάξω. Το πάν είναι οι ραχιαίοι νομίζω.

τι ακριβως εχεις?

vamvakoolas
13-05-11, 15:16
λοιπον
αν υποθεσουμε οτι ταβανι ειναι τα 500 ευρα μαζι με κανα κρανος/αλυσιδα θα πρεπει να μας πεις που θα πηγαινεις?

-ασφαλτο?
-χωματοδρομο/δασικο?
-μονοπατια?

και τους συνδιασμους αυτων σε ποσοστα %.

@ ADSLgr.com All rights reserved.