PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
13-05-11, 17:26
Κωστή, έχει γράψει πιο πάνω τη χρήση του ποδηλάτου. 30 χλμ/ημέρα σε κακής ποιότητας άσφαλτο.


Μένω επαρχία στην Κρήτη και καθημερινά θα κάνω τουλάχιστον 30χλμ (15χλμ το πήγαινε).
Στη διαδρομή υπάρχουν δύο ανηφόρες μεγαλούτσικες και ο υπόλοιπος δρόμος (παράπλευρος του εθνικού στο οποίο θα κινούμαι) έχει αρκετές ανωμαλίες.
Το ποδήλατο δεν θα μπεί ΚΑΘΟΛΟΥ σε χωμάτινο δρόμο.


Το ταβάνι του δεν είναι τα 500€ για το σύνολο των αξεσουάρ, αλλά μεγαλύτερο, αφού είπε ότι μπορεί να δώσει και 1000€. Π.χ. για κράνος, φώτα, αλυσίδα, τσαντάκια, παγούρι θα χρειαστεί 50-100€. Αν το θέλει για καθημερινή μετακίνηση, θα χρειαστεί σίγουρα λασπωτήρες και ίσως σχάρα. Κάποιες μέρες που η θερμοκρασία δεν είναι υψηλή, ο δρόμος μπορεί να μείνει με λάσπες ακόμα και δύο μέρες μετά τη βροχή. Αν δεν έχεις λασπωτήρες (φτερά) θα γίνεσαι χάλια.

Πήγαινα επί χρόνια στο σχολείο με το ποδήλατο (το ίδιο που χρησιμοποιώ τώρα :)). Ειδικά το χειμώνα, δεν το έπαιρνα ποτέ σε μέρες με βροχή, ούτε για την επόμενη μέρα (ή και τη μεθεπόμενη), μέχρι να στεγνώσει ο δρόμος. Ειδικά αν έχει λακούβες, αργεί πολύ. Το καλοκαίρι βέβαια στεγνώνει το ίδιο απόγευμα.

teodor_ch
13-05-11, 17:33
Λασπωτήρες και λοιπά χειμερινά αξεσουάρ μην τα υπολογίζετε ακόμα. Το αρχικό έξοδο είναι το παλούκι, και μέχρι τα πρωτοβρόχια έχουμε κάμποσους μήνες.

Οπότε ξαναλέω,

ΚΑΘΟΛΟΥ χωμάτινο/ΜΟΝΟ άσφαλτο
κλασσικός επαρχιακός δρόμος παράπλευρος εθνικού οδού με αρκετές ανωμαλίες
περισσότερο ευθείες εκτός απο δύο μεγαλούτσικες ανηφόρες
30χλμ/ημέρα, 5 μέρες/εβδομάδα ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ
Θα προτιμούσα να μείνω κοντά στα 500 ευρώ (μόνο το ποδήλατο). Απο όσο διάβασα εδω μέσα είναι αρκετά για μία καλή value/money λύση.




τι ακριβως εχεις?

δεν γνωρίζω/δεν το έχω κοιτάξει ακόμα
απλά κάποιες φορές εάν σηκώσω βάρος, την επόμενη φορά που θα πλύνω πιάτα (κλασσική προβληματική στάση) μπορεί να "λύσω" και να μήν μπορώ να σταθώ όρθιος. Σε μία/δύο μέρες γίνομαι περδίκι χωρίς κρέμες/φάρμακα. Μόνο ξάπλα θέλει!



EDIT:

Απο μία μικρή αρχική έρευνα μου αρέσει παρα πολύ το Specialized Expedition Sport στα 450 ευρώ ( http://www.specialized.gr/index.php?...id=330&lang=en
http://www.specialized.com/us/en/bc/SBCProduct.jsp?spid=52746&scid=1003&scname=Path%2FGravel ).

Μου άρεσε πολύ και στη φωτογραφία και όταν το είδα απο κοντά και ανέβηκα...:rolleyes:

Νikosanagn
13-05-11, 17:37
Oπότε μάλλον για treking σε κόβω...

ipo
13-05-11, 18:02
Αν πάρεις trekking μπορείς να δώσεις και 350€, δε χρειάζεται να πας στα 500€. Κράτα τα υπόλοιπα χρήματα για αξεσουάρ.

ardi21
13-05-11, 18:09
Λογω των πολλων ανωμαλιων, trekking με αναρτηση ειναι η κατηγορια σου.

Κατι τετοιο για να καταλαβεις
http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-off-road-bikes/ktm-life-one-1.html

vamvakoolas
13-05-11, 19:34
θα συμφωνησω με τα παιδια σε γενικες γραμμες...


Μαρκες που να δεις ειναι

specialized, Scott, ideal, KTM ειναι σε σειρα καταταξης στη κατηγορια trekking. Αναρτηση ειναι ενα θετικο αν εχει αλλα κυριως να εχει 28' τροχο!!

Κοιτα να παρεις κρανος

(αν εισαι επαρχια τα υπολοιπα ειναι απλως ...αξεσουαρ)

Τελος το βασικο ειναι να βρεις ενα ποδηλατο που να σου αρεσει εσενα, να το καμαρωνεις ;)

Καλη τυχη
οτι αλλο θες εδω ειμαστε
σημεrα θα παω freedaaaaaaaaaaaay

teodor_ch
13-05-11, 19:58
Θα κάτσω να χαζέψω τί έχει η κάθε εταιρία το Σ/Κ μαζί με τιμές (και διαθεσιμότητα στην Κρήτη) και θα επανέλθω.

Τρείς ερωτησούλες ακόμα:
1) Υπάρχει διαφορά σε 21 με 24+ ταχύτητες? Ή απλά είναι μαρκετινγκ?
2) 26' με 28' υπάρχει πάλι διαφορά? Το 26' το αποκλείω?
3) το Specialized Expedition Sport που γράφω πιο πάνω είναι trekking τελικά? Γιατί διαφέρει λίγο με τα υπόλοιπα

Νikosanagn
13-05-11, 20:01
Θα κάτσω να χαζέψω τί έχει η κάθε εταιρία το Σ/Κ μαζί με τιμές (και διαθεσιμότητα στην Κρήτη) και θα επανέλθω.

Τρείς ερωτησούλες ακόμα:
1) Υπάρχει διαφορά σε 21 με 24+ ταχύτητες? Ή απλά είναι μαρκετινγκ?
2) 26' με 28' υπάρχει πάλι διαφορά? Το 26' το αποκλείω?
3) το Specialized Expedition Sport που γράφω πιο πάνω είναι trekking τελικά? Γιατί διαφέρει λίγο με τα υπόλοιπα

1)Για την χρήση που το θες εσύ καμία.

2)26 χρησιμοποιούν συνήθως στα MTB με 28 θα μπορείς να αναπτύξεις μεγαλύτερες ταχύτητες σε ευθεία, γιαυτό έχουν και τα treking.

3) Όχι, δεν έχει καμία σχέση με treking, treking είναι αυτό που σου έδειξαν παραπάνω.

ardi21
13-05-11, 20:04
1) Υπαρχει στις ανηφορες. Για μενα μην κοιταξεις κατω απο 24. Εστω και αν τωρα δεν πηγαινεις σε πολλες ανηφορες στο μελλον μπορει να πας. Και η αναβαθμιση απο 21 σε 24 δεν ειναι ευκολη. Πρπει να αλλαξεις σχεδον τα παντα.

2) Το 26 το αποκλειεις για να κανεις την ζωη σου πιο ευκολη. Μεγαλυτερος τροχος -> μεγαλυτερη ανεση

3) Το Specialized Expedition Sport ειναι αυτο που λεμε city. Χαλαρες βολτουλες στην πολη. Θα σε κουρασει για τα χλμ που θα κανεις.

Η κατηγορια σου ειναι καθαρα αυτη που ειπαμε.

vamvakoola βγαλε κανα βιντεο απο αυριο αν μπορεις! Have fun!

teodor_ch
13-05-11, 20:19
Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Σχετικά με το 3. κοιτούσα μία πιο όρθια θέση οδήγησης (λόγω μέσης) και μου άρεσε απίστευτα η σέλα του.
1) λόγω πλάτους (δεν έχω και μικρό ποπό!)
2) λόγω α) σούστες που έχει απο κάτω και β) αμορτισέρ που έχει ο λαιμός της σέλας!

ardi21
13-05-11, 20:23
Σχετικα με την σελα μπορεις να βαλεις εσυ οτι θες αν δεις οτι δεν σε βολευει.

Για την μεση δεν τα ξερω καλα. Νομιζω ομως οτι οσο πιο ορθιος εισαι τοσο πιο πολυ επιβαρυνεται.

ipo
13-05-11, 21:48
Με δεδομένο το πρόβλημα της μέσης, είναι σημαντικές οι σούστες και το αμορτισέρ στη σέλα. Μη σου πω και η οπίσθια ανάρτηση σε ποδήλατα full suspension, αλλά σε ασφάλτινο δρόμο δεν είναι τόσο σημαντικό.

Ως προς την όρθια στάση δεν είμαι ειδικός, αλλά έχω ακούσει ότι δεν είναι η ιδανική για τη μέση. Όσο όσο πιο όρθιο είναι το σώμα, τόσο περισσότερο βάρος πέφτει στη μέση και την καταπονεί. Στα trekking ποδήλατα πιστεύω ότι γρήγορα η μέση σου θα συνηθίσει να έχει κάποια κλίση (θα αποκτήσεις περισσότερη ευλυγισία) και θα καταπονείται λιγότερο σε αυτή τη σκυμμένη στάση. Αντιθέτως, η όρθια θέση θα είναι άνετη από την αρχή, αλλά σε βάθος χρόνου ίσως επιβαρύνει τη μέση σου.

Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη. Τα ανέφερα μόνο για να σου πω την αντίθετη άποψη που έχω ακούσει. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον ορθοπεδικό.

Για να απαντήσω με τη σειρά μου στις ερωτήσεις:


1) Υπάρχει διαφορά σε 21 με 24+ ταχύτητες? Ή απλά είναι μαρκετινγκ?
2) 26' με 28' υπάρχει πάλι διαφορά? Το 26' το αποκλείω?

1) Υπάρχει διαφορά στις ανηφόρες. Με 24 ταχύτητες θα έχεις πιο μεγάλα γρανάζια για να ανεβαίνεις εύκολα ανηφόρες με μεγάλη κλίση. Το ποδήλατό μου έχει 18 ταχύτητες και στις μεγάλες ανηφόρες διαρκείας τα βρίσκω σκούρα, τη στιγμή που άλλοι με 24 ταχύτητες πάνε χαλαρά με 5km/h.

Με άλλα λόγια, δε σου χρειάζονται και οι 24 ταχύτητες, αλλά τα ακραία γρανάζια που προσφέρει τέτοιο σύστημα ταχυτήτων. Είναι ζήτημα ουσίας, όχι marketing. Θα μπορείς να ανεβαίνεις πιο εύκολα μεγάλες ανηφόρες με έντονη κλίση, ενώ θα πηγαίνεις πιο γρήγορα στις κατηφόρες.

2) Όσο πιο μεγάλος είναι ο τροχός, τόσο περισσότερη είναι η άνεση στις ανωμαλίες του δρόμου.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 67 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρατηρώ ότι στο νήμα έχουν μαζευτεί όλοι οι ψηλοί. Μάλλον πρέπει αλλάξουμε τον τίτλο σε:
"Είσαι πάνω από 1,90; Ποδήλατο κάνεις;"

:p

Νikosanagn
13-05-11, 22:04
Όντως, Κωσταντή σε έφαγε ο teodor? Kαι αν ναι για πόσους πόντους?

ardi21
13-05-11, 22:08
Οντως, σιγουρα 4 ατομα (και ο vamvakoolas εκει παιζει) εδω μεσα ημαστε στο 1.90+.

Μονο ο Νikosanagn βγηκε 1 μετρο και ενα milko (την μικρη συσκευασια). Δεν πειραζει ρε, υγεια!:p

ipo
13-05-11, 22:11
Όντως, Κωσταντή σε έφαγε ο teodor? Kαι αν ναι για πόσους πόντους?
Όχι ρε, πιο ψηλός είναι ο Κωνσταντής.

Με σειρά μειούμενου ύψους:

εγω ειμαι 2.00μετρα και 150 κιλα

1.92-1.93 είμαι

Το πρόβλημα είναι ότι λόγω σωματότυπου (1.91μ. με 85 κιλά)...

Εγω ειμαι 1.90 με 90αρι μηκος ποδιων και εχω 21.

Κάπου εκεί μέσα είναι ο Πελασγός και ο Κωστής.

Νikosanagn
13-05-11, 22:15
Οντως, σιγουρα 4 ατομα (και ο vamvakoolas εκει παιζει) εδω μεσα ημαστε στο 1.90+.

Μονο ο Νikosanagn βγηκε 1 μετρο και ενα milko (την μικρη συσκευασια). Δεν πειραζει ρε, υγεια!:p

Αχου τι λεει...

Αχου...


:stunned::medic:

ipo
13-05-11, 22:17
Ναι ρε Άρδη! Δύο milko, ΔΥΟ! :p

Νikosanagn
13-05-11, 22:19
Έλα ρε Ipo πες του, δεν είμαι κοντός.

Και να φανταστείς όταν με είχες δει φορούσα παπούτσι φλατ. άντε! :lol:

ipo
13-05-11, 22:21
Άρδη, δεν είναι κοντός. Κανονικός είναι. :p

kostantis
13-05-11, 22:25
Νικολάκη μη μασάς ρε και οι κοντοί έχουνε δικαίωμα στο ποδήλατο!:p
Σοβαρά τώρα πόσο είσαι;

ipo
13-05-11, 22:27
Με ταξί 1,80 και 1,90 είναι. Χωρίς ταξί, είναι κάτω από 1,80. :p

Νikosanagn
13-05-11, 22:27
1,75 χωρίς τακούνια παπούτσια. :p

Άλλα έχω ακόμη να πάρω δεν έχει τελιώσει η ανάπτυξη μου και ο πατέρας μου είναι 1.90.

ardi21
13-05-11, 22:27
Εγω σας αφηνω, την κανω για βολτα με ενα τραγουδακι εξαιρετικα αφιερωμενο...

http://www.youtube.com/watch?v=jheuSuHcE2Y

ΩΠΑ:lol:

kostantis
13-05-11, 22:32
Κανονικός είσαι ρε άντε μην κλαιγεσαι:p

Mouse Potato
13-05-11, 22:32
Ρε σεις κι εγώ 1,75 είμαι... Αλλά φαίνομαι ψηλότερος. :lol::lol:

Εκτός αυτού έχουμε χαμηλότερα το κέντρο βάρους και το downhill φαίνεται παιχνιδάκι... :oops:

ipo
13-05-11, 22:33
Ρε σεις κι εγώ 1,75 είμαι... Αλλά φαίνομαι ψηλότερος. :lol::lol:
:rofl::rofl: :oneup:

Νikosanagn
13-05-11, 22:33
Εκτός αυτού έχουμε χαμηλότερα το κέντρο βάρους και το downhill φαίνεται παιχνιδάκι... Πάρτε και ένα επιχείρημα, έτσι για να μην λέτε πολλά πολλά :p


Kαι τώρα περιμένω απάντηση εσύ τι το θες ρε αφου δεν πας ποτέ :p

ipo
13-05-11, 22:37
Όχι ρε συ, έχει κάτι απότομες κατηφόρες το Θησείο που χρειάζεται το χαμηλό κέντρο βάρους. :p

kostantis
13-05-11, 22:38
Τα θέλει ο κ...ς σου:chair::tooth

Mouse Potato
13-05-11, 22:40
Όχι ρε συ, έχει κάτι απότομες κατηφόρες το Θησείο που χρειάζεται το χαμηλό κέντρο βάρους. :p

:lol::lol:

Νίκο ας τους να κοροϊδεύουν. Αλήθεια σήμερα δεν είχε freeday; :rolleyes:

Αλλά έχεις και το διάβασμα. :/

ipo
13-05-11, 22:41
Το wiggle έκανε 11 μέρες να μου στείλει τα ανταλλακτικά από Βρετανία. Ένα σχετικά μικρό κουτί ήταν. Λιγότερο χρόνο χρειάζονται τα πακέτα από Ανατολική Ασία. Συνήθως από Βρετανία λαμβάνω σε 4-5 εργάσιμες.

Είχα δύο επιλογές αποστολής. Απλή (6€) και priority dispatch (11€). Είχα επιλέξει την πρώτη.

Dark_Rex
13-05-11, 22:54
Επειδή είμαι κι εγώ σε διαδικασία αλλαγής ποδηλάτου λόγω ηλικίας/λάθος επιλογής όπως αποδείχτηκε οταν το αγόρασα πριν χρόνια θα ήθελα να ρωτήσω.

1)Για χρήση 101% ασφάλτινη εντός του λεκανοπεδίου (βόλτες) και potential μεταφορά απο/προς την εργασία προτιμάμε trecking?
Σωματότυπος όπως και οι υπόλοιποι εδω (:crazy:) 1,78 102 κιλάκια (δεν είμαι χοντρός,κοντός είμαι) χωρίς ιδιαιτερα προβλήματα (ακόμα) πχ μέση,γόνατα κλπ.

2) το υπάρχον ποδήλατο ένα ΜΤΒ διπλής ανάρτησης ,το οποίο πλέον δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπατήσει χώμα,σκοπεύω να το βάλω αγγελία για ανταλλαγή με κάποιο trecking/city κλπ.Πωληση δεν με ενδιαφέρει τόσο.Μπορεί να προτείνει κάποιος μια ενδεικτική/φυσιολογική τιμή ανταλλαγής για να το βάλω αγγελία?Είναι αυτό.

87456

Βασικά 5-6 φορές να το έχω καβαλήσει σε βουνό.Μια κατάβαση στη Στύγα έχω κάνει και εκ τότε το έχει φάει η αποθήκη.

3)Σε περίπτωση που δεν δοθεί,έχει νόημα να αλλαχθούν τροχοί-λάστιχα ?Βασικά δεν το νομίζω αλλά θελω να ακούσω και μια πιο τεκμηριωμένη άποψη.

4)Που βρίσκουμε παντελόνι μπριτάνια ρε παιδιά? :hmm::p

ipo
13-05-11, 23:03
Που βρίσκουμε παντελόνι μπριτάνια ρε παιδιά? :hmm::p
Τι το θέλεις το μπριτάνια παντρεμένος άνθρωπος; Αυτά τα χρησιμοποιούν οι ελεύθεροι για να νιώθουν άρχοντες © και να ρίχνουν γυναίκες. :p

Αν κλειδώνει η πίσω ανάρτηση ή σφίγγει πάρα πολύ, το ποδήλατο δεν είναι κακό και για χρήση σε άσφαλτο. Ειδικά αν του βάλεις ασφάλτινα λάστιχα. Με το δικό μου ποδήλατο βουνού είδα σημαντική διαφορά με τα 70% ασφάλτινα ελαστικά. Βέβαια το trekking θα είναι ακόμα καλύτερο για τη χρήση που το θέλεις.

Νikosanagn
13-05-11, 23:08
Παιδιά πέρα απο την πλάκα τώρα που θα τελειώσω, έχω κανονίσει με παιδιά να πάμε στον Υμμητό, και όποιος άλλος μπορεί απο την άλλη Δευτέρα να μου πει να πάμε να δούμε τα κατατόπια.

Έχω μια ερώτηση, πριν απο κανα μηνα έκανα με κάτι φίλους μια διαδρομή με τα ποδια περίπου 8-9 χιλιόμετρα και είχα μια ενόχληση στο αριστερό γόνατο οπου μετά απο κάποια φάση δεν μπορούσα να περπατήσω, καθόλου. Μετα από λίγο καιρό όταν ξαναπερπάτησα πάλι αρκετά με πόνεσε αρκετά... έχει καμία σχέση με το ποδήλατο, ποδηλατώντας δεν με έχει πιάσει ποτέ, μάλλον πρέπει να το κοιτάξω σε ορθοπεδικό όσο είναι νωρίς μην κάνει σοβαρότερο πρόβλημα.

Dark_Rex
13-05-11, 23:10
Τι το θέλεις το μπριτάνια παντρεμένος άνθρωπος; Αυτά τα χρησιμοποιούν οι ελεύθεροι για να νιώθουν άρχοντες © και να ρίχνουν γυναίκες. :p

Αν κλειδώνει η πίσω ανάρτηση ή σφίγγει πάρα πολύ, το ποδήλατο δεν είναι κακό και για χρήση σε άσφαλτο. Ειδικά αν του βάλεις ασφάλτινα λάστιχα. Με το δικό μου ποδήλατο βουνού είδα σημαντική διαφορά με τα 70% ασφάλτινα ελαστικά. Βέβαια το trekking θα είναι ακόμα καλύτερο για τη χρήση που το θέλεις.

Εργένης βρέ,θα γλυτώσω και το σιδέρωμα.:p

Θα το αφήσω σαν λύση ανάγκης,προς το παρών επειδή το είχα παρατημένο θέλω να το μαζέψω λιγάκι (μέχρι να πάρω info και ν αποφασίσω το μέλλον του).
Έχει μαζέψει σε κάποια σημεία σκουριά.Οχι στο πλαίσιο (κάποιες βίδες σε πετάλια-σέλα κλπ).Επίσης ο μπροστινός δίσκος των φρένων έχει κάποια σημεία σκουριάς.
Βγαίνουν όλα αυτά?
Και με ποιό τρόπο?

Νikosanagn
13-05-11, 23:13
Εγώ πάντως δεν θα το πούλαγα, δεν είναι άσχημο το πόδηλατο και είναι και gt, αλλά παρόλαυτα δεν θα πιάσει τίποτα.

Θα προσπαθούσα να το σουλουπωσω είναι καλό ποδηλατάκι. Η σκουριά βγαίνει πήγαινε σε μαγαζί που πουλάνε χρώματα κτλ και θα σου δώσουν είναι κάτι υγρά που τα αφήνεις κάποιο χρονικό διάστημα και το διαλύει.

Βέβαια το θέμα είναι οτι είναι εντελώς η άλλη άκρη για την χρήση που το θες αλλα όπως προείπε και ο ίπος αν η ανάρτηση είναι σκληρεί κλειδώνει σφήγκει και με άλλαγή των λάστιχων θα κάνεις την δουλειά σου.

ipo
13-05-11, 23:16
Τα GT δεν είναι καλά Νικουλάκη;

Νikosanagn
13-05-11, 23:17
Δεν εννούσα αυτό, το αντίθετο. Αν ήταν θα έλεγα:

"Αν και gt" Εναντιωματική πρόταση. :p

teodor_ch
13-05-11, 23:22
Εκτός αυτού έχουμε χαμηλότερα το κέντρο βάρους και το downhill φαίνεται παιχνιδάκι... :oops:

Ναι, αλλά όταν σηκώνεσαι στα πετάλια το κέντρο βάρους δεν είναι το ίδιο (στο περίπου) ασχέτως ύψους?
ή πέταξα μπούρδα?

Νikosanagn
13-05-11, 23:23
Ναι, αλλά όταν σηκώνεσαι στα πετάλια το κέντρο βάρους δεν είναι το ίδιο (στο περίπου) ασχέτως ύψους?
ή πέταξα μπούρδα?



Bασικά δεν νομίζω οτι είναι το ίδιο, ο ψηλός θα σηκωθεί πιο ψηλα όσο να ναι, ο κοντός δεν θα σηκωθεί πολύ ψηλά.

Δεν έχεις τελιώσει ακόμα όλο το νήμα ε? :p

Dark_Rex
13-05-11, 23:23
Εγώ πάντως δεν θα το πούλαγα, δεν είναι άσχημο το πόδηλατο και είναι και gt, αλλά παρόλαυτα δεν θα πιάσει τίποτα.

Θα προσπαθούσα να το σουλουπωσω είναι καλό ποδηλατάκι. Η σκουριά βγαίνει πήγαινε σε μαγαζί που πουλάνε χρώματα κτλ και θα σου δώσουν είναι κάτι υγρά που τα αφήνεις κάποιο χρονικό διάστημα και το διαλύει.

Βέβαια το θέμα είναι οτι είναι εντελώς η άλλη άκρη για την χρήση που το θες αλλα όπως προείπε και ο ίπος αν η ανάρτηση είναι σκληρεί κλειδώνει σφήγκει και με άλλαγή των λάστιχων θα κάνεις την δουλειά σου.

Βασικά δεν θέλω να το πουλήσω απλά θα με εξυπηρετούσε μια ανταλλαγή με κάποιο πιο χρηστικό (για μένα).Αν δεν τα καταφέρω θα το κρατήσω και θα του αλλάξω φύλλο σιγά-σιγά.:p

Kezar
14-05-11, 02:02
ειχα φτιαξει μερικα απο αυτα τα gt πριν χρονια..
ειναι πολυ καλα και αντεχουν στον χρονο..μην το δωσεις θα κανεις βλακεια..κρατατο και πιες του το αιμα απλα..χεχε

kostantis
14-05-11, 22:57
19 χιλιομετράκια σήμερα χαλαρά κιόλας αν και δεν το περίμενα από εμένα.
Πήγα σχεδόν στα διπλάσια και στάσεις σχεδόν τις ίδιες και λιγότερες από πριν που έκανα 10km.
Άρχισα να ανεβαίνω επικίνδυνα....:shifty:

Κάτι που ξέχασα να πω.
Ήτανε η πρώτη μου βόλτα που βγήκα πλήρως εξοπλισμένος και ντυμένος κατάλληλα με ποδηλατικά ρούχα.
Πρώτη φορά που κατέβαινα με τα μπούνια και δεν πάγωνα γιατί φορούσα ποδηλατικό jersey με coolmax κλπ.
Βερμούδα με μαξιλαράκι και λοιπά μεγάλη διαφορά όταν ποδηλατείς με αυτή και όταν ποδηλατείς με απλό σορτσάκι.

Δεν θυμάμαι ποιος το έλεγε αυτό για τον ρουχισμό ότι έχει διαφορά τεράστια,ο Κωστής νομίζω και τώρα το διαπιστώνω και εγώ.
Όσοι δεν αγοράσατε ρούχα απλά αγοράστε άμμεσα...

ipo
15-05-11, 01:22
Θετικό το γεγονός ότι άρχισες να κάνεις μεγαλύτερες διαδρομές. Άντε και στα 50 χιλιόμετρα. :)

Σχετικά με το γεγονός ότι δεν κρύωνες, μην ξεχνάς ότι πλέον έχουμε 25°C. Δεν μπορείς να συγκρίνεις με τους 15° της προηγούμενης εβδομάδας.

Νikosanagn
15-05-11, 01:41
Είναι τρελός ο ψηλός, τι να λέμε τώρα...

kostantis
15-05-11, 10:21
Θετικό το γεγονός ότι άρχισες να κάνεις μεγαλύτερες διαδρομές. Άντε και στα 50 χιλιόμετρα. :)

Σχετικά με το γεγονός ότι δεν κρύωνες, μην ξεχνάς ότι πλέον έχουμε 25°C. Δεν μπορείς να συγκρίνεις με τους 15° της προηγούμενης εβδομάδας.

Ναι σαφώς και υπήρχε διαφορά στην θερμοκρασία αλλά μιλάμε οτί απλά δεν υπήρχε σταγόνα ιδρώτα στο σώμα μου σε σχέση με το βαμβακερό που φορούσα και ήτανε μούσκεμα το t-shirt.Ο ιδρώτας έφευγε κατευθείαν με το ποδηλατικό το jersey...

Παραλίγο να είχα και απώλειες.:p
Σε κάποια φάση που μπαίνω στο offroad κομμάτι και βαράω πηδάλι,χώνεται μια κλαδάρα η οποία μπήκε από κάτω από τον οπίσθιο εκτροχιαστή,και σφήνωσε ανάμεσα στην αλυσίδα και στην κασσέτα.
Να προσπαθώ με δύναμη να κάνω πηδάλι τίποτα...
Κοιτάω πίσω και βλέπω το κλαδί να είχε χωθεί για τα καλά...

Η επόμενη διαδρομή το άλλο σ/κ θα ναι 30km:biggrin:


Η μετάβαση στον παράδεισο απλά...
Κατεβαίνοντας αυτά τα σκαλάκια συναντάς ένα εξωκλήσι μέσα σε μία ζούγκλα οργανωμένη με κιόσκια,barbecue κλπ.

ipo
15-05-11, 16:45
Καταπληκτικό το μέρος! Κατέβηκες τα σκαλιά πάνω στο ποδήλατο;

senkradvii
15-05-11, 19:59
Καταπληκτικό το μέρος! Κατέβηκες τα σκαλιά πάνω στο ποδήλατο;

H έννοια σου εσένα.. :tooth

Νikosanagn
15-05-11, 20:49
Καταπληκτικό το μέρος! Κατέβηκες τα σκαλιά πάνω στο ποδήλατο;

Σιγά το δύσκολο, σιγά τα σκαλάκια. :p

Άλλο εσύ που φοβάσαι:lol:

kostantis
15-05-11, 21:12
Ναι τα κατέβηκα πάνω στο ποδήλατο αλλά το μετάνοιωσα.

Καταρχήν τα σκαλοπάτια πίστεψε με είναι πολύ πιο απότομα από όσο φαίνονται στην φωτογραφία.
Με το φτάνω στο 1ο πλατύσκαλο είχε αρκετό κενό και έφευγε όλη η ανάρτηση μέσα σχεδόν καθώς επίσης έγερνα επικύνδινα μπροστά.
Με FS θα τα κατέβαινα πολύ πιο σίγουρος.
Μετά δεν το προσπάθησα να σταματήσω και να το πάρω στα χέρια γιατί αν φρέναρα θα μου γυρνούσε ανάποδα.

Μέσα σε όλα δεν φορούσα και κράνος οπότε αν έπεφτα θα άνοιγε το κεφάλι μου σαν καρπούζι...
Το κράνος είναι αυτό που με έκανε περισσότερο να το μετανοιώσω και να πω πού πας ρε μπαγλαμά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.