PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Νikosanagn
16-05-11, 21:16
1200??? Ρε συ ποιο μοντέλο είναι? Και πριν πόσα χρόνια το πήρε τόσο?

ardi21
16-05-11, 21:52
harris μην κοιτας ποσο ειχε οταν ηταν καινουργιο. Το συγκεκριμενο ειναι του 2006. Οποτε τα 1200 εχουν παει περιπατο ακομα και του κουτιου να ηταν... Ποσο μαλλον τωρα που εχει μεγαλη χρηση και ενα χτυπημα στον σκελετο.

Σε καθε περιπτωση ειναι μια καλη αγορα. Με γειες.

Νikosanagn
16-05-11, 21:53
Σε καθε περιπτωση ειναι μια καλη αγορα. Με γειες Aυτό ξαναπες το... 100 € σκοτάκι μια χαρά, απλά δεν είναι η ξεφτύλα τιμή τελείως...

ipo
16-05-11, 21:54
Τι λέτε ρε παιδιά; Δηλαδή στα 5 χρόνια ένα ποδήλατο Scott πέφτει από τα 1200€ στα 200€, ενώ παραμένει σε καλή κατάσταση (όχι άριστη);

ardi21
16-05-11, 22:04
Τι λέτε ρε παιδιά; Δηλαδή στα 5 χρόνια ένα ποδήλατο Scott πέφτει από τα 1200€ στα 200€, ενώ παραμένει σε καλή κατάσταση (όχι άριστη);

Ευκολα απο την στιγμη που εχει και μεγαλη χρηση και χτυπημα (απο μονο του ριχνει την τιμη αρκετα)

harris
16-05-11, 22:10
1200??? Ρε συ ποιο μοντέλο είναι? Και πριν πόσα χρόνια το πήρε τόσο?

Scale 50 είναι το μοντέλο... Δεν ξέρω ρε παιδιά... εμένα πάντως η τιμή (για τέτοιο ποδήλατο) μου φάνηκε γελοία... Δεν συζητήθηκε δεύτερη φορά!...

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να κάνω και μία ακόμα ερώτηση... αυτή τη στιγμή για το ποδήλατο έχω αυτή την κλειδαριά της abus (http://www.action-bikes.gr/accessories/lockers/tresor-1360.html)... είναι αρκετή πιστεύετε ή θα το κλαίω; :hmm:

senkradvii
16-05-11, 22:11
Και εμένα λίγο υπερβολικό μου φαίνεται ρε παιδιά μιλάμε για μείωση κοντά στο 15% της αρχικής..

ardi21
16-05-11, 22:13
Scale 50 είναι το μοντέλο... Δεν ξέρω ρε παιδιά... εμένα πάντως η τιμή (για τέτοιο ποδήλατο) μου φάνηκε γελοία... Δεν συζητήθηκε δεύτερη φορά!...

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να κάνω και μία ακόμα ερώτηση... αυτή τη στιγμή για το ποδήλατο έχω αυτή την κλειδαριά της abus (http://www.action-bikes.gr/accessories/lockers/tresor-1360.html)... είναι αρκετή πιστεύετε ή θα το κλαίω; :hmm:

Ναι ρε συ ειναι καλη αγορα δεν σε επιασε κοτσο:p

Η συγκεκριμενη κλειδαρια εχει 7/15 βαθμολογια απο την abus (με το 15 το πιο ασφαλες). Oποτε ειναι μεσαιας ασφαλειας. Ολα αυτα θεωριτικα. Ψαξε και review...

Νikosanagn
16-05-11, 22:17
Scale 50 είναι το μοντέλο... Δεν ξέρω ρε παιδιά... εμένα πάντως η τιμή (για τέτοιο ποδήλατο) μου φάνηκε γελοία... Δεν συζητήθηκε δεύτερη φορά!... Παιδιά κι όμως έτσι είναι με τις τιμές, αφου να φανταστείτε οτι απο τηνσ τιγμή που το παίρνει κάποιος, χάνει ένα μεγάλο ποσοστό % και με την πάροδο του χρόνου, θέλει καλή συντήρηση του ποδηλάτου, ξαναλέω οτι η τιμη είναι σουπερ και το ποδηλατάκι φοβερό αλλα και η τιμή είναι αξιοπρεπής.

Εδώ ο άλλος έδωσε 100 € για κλειδαριά χοχο...:p

Χάρη αν κάνεις μια προηγούμενη αναζήτηση θα δεις οτι λίγα πράγματα είναι ικανα να προστατέψουν το ποδήλατο ικανοποιητικά, και σίγουρα οχι αυτή η αλυσίδα τύπου σπιραλ, γενικά προσπάθησε να μην το αφήνεις πολλή ώρα κάπουο και ειδικά με αυτό, αν μπορεις πάρε κανένα πεταλάκι, η cryptonite βγάζει καλά και αρκετά φθηνά πέταλα μπορεις να ρίξεις μια ματιά στο amazon δωρεαν μεταφορικά κιόλας...

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 1 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Χάρη μιας και μένεις κοντά στο Ιπο να κανονίσουμε να κάνουμε καμια βολτίτσα, την προηγούμενη φορά αν δεν κάνω λάθος πρέπει να περάσαμε κάπου κοντά από το σπίτι σου εκει προς τα βόρεια, περιοχές δεν ξέρω :p

Mια γέφυρα θυμάμαι :p

Άρδη που τις βλέπεις αυτές τις βαθμολογίες?

ipo
16-05-11, 22:32
Άρδη που τις βλέπεις αυτές τις βαθμολογίες?
http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=605831325212434160520119471173246&select=0105b03&artikel=4003318429347m

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι ρε συ ειναι καλη αγορα δεν σε επιασε κοτσο:p

Η συγκεκριμενη κλειδαρια εχει 7/15 βαθμολογια απο την abus (με το 15 το πιο ασφαλες). Oποτε ειναι μεσαιας ασφαλειας. Ολα αυτα θεωριτικα. Ψαξε και review...
Λεπτομέρειες
*Safty Level=6
*Good protection at low theft risk
*Recomanded for securing low-price bicycles and children bikes
*10mm strong, high quality and very flexible coil cable
*PVC-coating to prevent damage of the bicycles paintwork
*Indivindually settable code
*Length=85cm

http://www.action-bikes.gr/accessories/lockers/tresor-1360.html

Πιστεύω ότι το ποδήλατο του Χάρη θέλει κάτι παραπάνω από αυτή την κλειδαριά, αν σκοπεύει να το αφήνει πολλή ώρα κλειδωμένο σε δημόσιο χώρο.

harris
16-05-11, 23:13
Καθότι δεν σκοπεύω να το αφήνω για πολύ ώρα εκτός θέασης το ποδήλατο, μπαίνει σε δεύτερη μοίρα η αγορά άλλου λουκέτου... Άρα έχουμε με σειρά προτεραιότητας (όταν βρεθούν τα μπικικίνια) τα παρακάτω:

Κράνος (άμεσα, αύριο)
Πετάλια, για να μην σκοτωθούμε
Λάστιχα
Λουκέτο
Σέλα (αν συνεχίσω να πονάω)

Αυτάαααααααααααα :p

Νikosanagn
16-05-11, 23:18
Σέλα (αν συνεχίσω να πονάω) Μετά απο 6μηνο το ξανακοιτάς.

dkarko
16-05-11, 23:19
Καθότι δεν σκοπεύω να το αφήνω για πολύ ώρα εκτός θέασης το ποδήλατο, μπαίνει σε δεύτερη μοίρα η αγορά άλλου λουκέτου... Άρα έχουμε με σειρά προτεραιότητας (όταν βρεθούν τα μπικικίνια) τα παρακάτω:

Κράνος (άμεσα, αύριο)
Πετάλια, για να μην σκοτωθούμε
Λάστιχα
Λουκέτο
Σέλα (αν συνεχίσω να πονάω)

Αυτάαααααααααααα :p

Αντί για σέλα ίσως να μπορείς να βρεις ειδικό καθισματάκι με gel που μπαίνει πάνω στην σέλα. Έχω αυτό (http://www.decathlon.fr/couvre-selle-ergonomique-id_8052399.html) και είναι άψογο

harris
16-05-11, 23:22
Μετά απο 6μηνο το ξανακοιτάς.

Άκου να σου πω... 40 χρόνια τον... ποπουδάκο μου τον έχω προσεγμένο! Για 40-50 γιούρια δεν θα ενδώσουμε, λέμε!!! :rtfm: :crazy: :p

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αντί για σέλα ίσως να μπορείς να βρεις ειδικό καθισματάκι με gel που μπαίνει πάνω στην σέλα. Έχω αυτό (http://www.decathlon.fr/couvre-selle-ergonomique-id_8052399.html) και είναι άψογο

Πήρα ήδη σήμερα ένα από τα Jumbo και μέχρι στιγμής μάλλον δείχνει να λειτουργεί :)

Μπορεί να πάρω κάτι καλύτερο αν δω ότι αξίζει τον κόπο ;)

Θενξ!!!

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρεμπιπτόντως, τα φώτα που πήρα από το τζάμπο το πρωί δοκιμάστηκαν πριν 2 ώρες σε σκοτάδι στον δρόμο, και βγάζουν μάτια λέμε!!! :worthy:

Νikosanagn
16-05-11, 23:23
Άκου να σου πω... 40 χρόνια τον... ποπουδάκο μου τον έχω προσεγμένο! Για 40-50 γιούρια δεν θα ενδώσουμε, λέμε!!! Καλά όταν η νέα σέλα σε "τσουξει" μετα μην παραπονεθείς. :p

Eίναι εντελώς θέμα συνήθειας... αλλα και να το ξεκουράζεις λίγο με καμια ορθοπεταλιά που και που...

vamvakoolas
16-05-11, 23:34
να κανω μια παρεμβαση:
@senkradvii: πριν μερικα 24ωρα στο φριντευ ειχα πτωση με 2 χλμ την ωρα (προφανως δεν εφταιγα) και αν δεν ηξερα πως να πεσω και κρανος...θα με μαζευανε. Εσυ συνεχισε χωρις κρανος, δε πειραζει εχεις το κρανιο σου να σε προστατευει. (προσπαθω να ειμαι ευγενικος και οχι δυσσαρεστος διοτι απο κοντα εγω ουτε κατα διανοια βγαινω με ποδηλατη/σα χωρις κρανος, ουτε που ασχολουμαι).

Επισης επειδη αρκετα παιδια ενδιαφερθηκαν να μαθουν να κανουν σωστα ποδηλατο και γενικα θελουν συμβουλες και για τα παρελκομενα (εξοπλισμος ρουχισμος κοκ) τελευταια εχω εξαφανιστει μιας και...βγαινω μαζι τους στο δρομο. Στη πραξη μαθαινουν πως για παραδειγμα ανεβαινεις ανηφορα χωρις να...πεθαινεις, πως να κατεβαινεις σκαλοπατια με ΜΤΒ και αλλα....

Υ.Γ:Το καλυμα σελλας με gel εχεις σκεφτει οτι ειναι δυσσαρεστο για την υγεια και αχρηστο για την ανεση σου μετα απο λιγο καιρο? Η θερμοκρασια που αναπτυσεται μεσω τριβων ειναι μεγαλυτερη αποτι με μια σελα (εδω προτεινεται πλεον σελα με τρυπα/αερισμο) ενω και το ιδιο το καλυμα με τη παροδο του χρονου χανει τη ρυθμιση του και δε μενει στη θεση του. Το ιδανικο ειναι ενα ποδηλατικο σορτσακι με μαξιλαρακι και/ή μια καλη σελα ισως με gel. Εχω ενα τετοιο καλυμα και το χρησιμοποιω για να δειχνω τη διαφορα στην ανεση (στη πραξη)

harris
16-05-11, 23:34
αλλα και να το ξεκουράζεις λίγο με καμια ορθοπεταλιά που και που...

Προς το παρόν αυτό κάνω... Αλλά όταν είσαι παντελώς αγύμναστος για 7-8 χρόνια, θέλω μήνες ακόμα μέχρι η διαδικασία της ορθοπεταλιάς να μην αποτελεί συγκρίσιμο πόνο με αυτόν της σέλας, μετά από λίγα χιλιόμετρα ποδηλασίας... Είπαμε... το αφήνουμε στις καλένδες και βλέπουμε ;)

ardi21
16-05-11, 23:57
http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=605831325212434160520119471173246&select=0105b03&artikel=4003318429347m


Λεπτομέρειες
*Safty Level=6
*Good protection at low theft risk
*Recomanded for securing low-price bicycles and children bikes
*10mm strong, high quality and very flexible coil cable
*PVC-coating to prevent damage of the bicycles paintwork
*Indivindually settable code
*Length=85cm

http://www.action-bikes.gr/accessories/lockers/tresor-1360.html

Πιστεύω ότι το ποδήλατο του Χάρη θέλει κάτι παραπάνω από αυτή την κλειδαριά, αν σκοπεύει να το αφήνει πολλή ώρα κλειδωμένο σε δημόσιο χώρο.

H tresor 1360 ειναι 7 level, εχει 20mm παχος και ειναι για normal risk of theft. To λεει και στο πρωτο link της abus που εχεις. Εχουν κανει λαθος.

senkradvii
17-05-11, 00:19
να κανω μια παρεμβαση:
@senkradvii: πριν μερικα 24ωρα στο φριντευ ειχα πτωση με 2 χλμ την ωρα (προφανως δεν εφταιγα) και αν δεν ηξερα πως να πεσω και κρανος...θα με μαζευανε. Εσυ συνεχισε χωρις κρανος, δε πειραζει εχεις το κρανιο σου να σε προστατευει. (προσπαθω να ειμαι ευγενικος και οχι δυσσαρεστος διοτι απο κοντα εγω ουτε κατα διανοια βγαινω με ποδηλατη/σα χωρις κρανος, ουτε που ασχολουμαι).


Δυστυχώς δεν φαίνεται να τα καταφέρνεις και τόσο καλά όμως..

Αν στην αρχική μου ερώτηση, μου έγραφες ότι ακριβώς μου έγραψες τώρα, (χωρίς κάποιες ειρωνείες βέβαια) και χωρίς απαραίτητα καν να μου προτείνεις κάποιο κράνος, και όχι αυτό:

δηλαδη δε φορας? ΕΛΕΟΣ:twisted::twisted:

σίγουρα θα σου έλεγα και ευχαριστώ κιόλας..

Νομίζω πως είμαι σε θέση να γνωρίζω τις συνέπειες τον πράξεων μου όσο και να αναλαμβάνω τις ευθύνες αυτών και πως το γεγονός ότι έχω επιλέξει να μην φοράω κράνος μέχρι στιγμής δεν υπάρχει λόγος να το αναλύσω..

Βέβαια κάθε είδους καλοπροαίρετη κριτική και συμβουλή, με επιχειρηματολογία, είναι ευπρόσδεκτη μόνο που το αρχικό σου μήνυμα δεν είχε δυστυχώς τίποτα απ'όλα αυτά.

vamvakoolas
17-05-11, 00:39
εγω εμπορος (γιατι εχω κατηγορηθει καποτε) δεν ειμαι για να σου πω παρε αυτο ή το αλλο. Ουτε θα σου πω παρε τη ταδε μαρκα ποδηλατου. Οπως σε ολα τα παιδια αν εχουν βρει καποιο ειδος και εχουν επιφυλαξεις ή κανουν συγκρισεις γραφω τη γνωμη μου...

Επιχειρηματολογια δε χρειαζεται, φανταζομαι αν οδηγας, δε φορας ζωνη οταν πεταγεσαι περιπτερο ή αν εχει το ιχ σου θορυβο για τη ζωνη που δε φορας θα εχεις βρει καποια πατεντα. Ολα αυτα εχουν ξαναγραφτει (λογια τους χρησιμοποιω) και απο το Νικου Δημου αλλα και απο πολλους στο χωρο της ποδηλασιας. Προσωπικα δε γραφω για να γραφω και παντα επιχειρηματολογω οπως εκατσα και αναλυσα σα χαζος απο τη τεχνολογια των ποδηλατικων ρουχων μεχρι το ειδος ποδηλατων που υπαρχουν και μας ταιριαζουν....

Στο θεμα ασφαλειας ειμαι πολυ αυστηρος και δε θα σταματησω να σχολιαζω γνωμες σα τη δικη σου που αναρωτιεμαι γιατι γραφονται δημοσια (για μαγκια? οτι ειμαι ο ανετος που δε φοραω κρανος? πραγματικα απορω)

Επισης δε κανω προσωπικη αντιπαραθεση, εναντιωνομαι σε αυτη τη νεοελληνικη πρακτικη και ποιος ηταν ειρωνικος φαινεται αν διαβασεις ξανα τη σειρα των γραφομενων...


sorry για το σεντονι αλλα εχω γινει πραγματικα εξωφρενων....

Νikosanagn
17-05-11, 00:54
Παιδιά ηρεμήστε...

senkradvii
17-05-11, 00:55
Οκ εφόσον γίνεσαι έξω φρενών πάνω σε μια κουβέντα άστο, δεν πειράζει. Καλή καρδιά. :)

Νikosanagn
17-05-11, 00:59
Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται κανεις έξω φρενών, ο καθένας πράτει αυτό που θέλει, χωρίς να δίνει λογαριασμό, κι εγώ μπορεί αν έμενα σε μια πόλη όπως ο Βόλος μικρή, και με πολύ σωστή δόμηση, και χρησιμοποιούσα το ποδήλατο για τις μικρο βολτουλες μου να μην έβαζα κράνος.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να χαλιέστε, βραδυάτικο.

blade_
17-05-11, 03:31
μεγεια το τζαμπε ποδηλατακι!ευκαιριαρα!καλες βολτες!

manicx
17-05-11, 11:43
Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά ήθελα να πιάσω οδηγό αυτοκινήτου στα χαστούκια. Κινούμενος στη Σπύρου Λούη μου ήρθε ένα γκαβούλιακας (σχετικά νέος σε ηλικία) από πίσω και άρχισε να κορνάρει σαν τρελός. Σε κάποια φάση μου κάνει σφήνα από δεξιά για να περάσει και πατάει ξανά την κόρνα σε σημείο που τρόμαξα κι έφυγε το πόδι από το πετάλι. Το τι :rant: έριξα δεν λέγεται. Ειλικρινά σε τέτοιους επικίνδυνους που πιθανότατα τα σκάνε για να πάρουν δίπλωμα δεν ξέρω τι να πω. Πολύ θα ήθελα να σταματήσει και να φώναζα την τροχαία αλλά πάτησε γκάζι κι έφυγε. Μου έσπασε τα νεύρα πρωί πρωί. Στα διάλα...

Νikosanagn
17-05-11, 11:47
Εκεί πρέπει να έχεις ένα νεροπίστολο με υδροχλωρικό οξύ, να χαλάσεις λίγο το χρώμα του αμαξιού :p

Έλα μωρε μανιξ κι εσύ πως κάνεις έτσι, δεν ξέρεις που ζεις?

manicx
17-05-11, 11:50
Βασικά μου την έσπασε που ήρθε δίπλα και κόρναρε. Τινάχθηκα από την σέλα και παραλίγο να χάσω την ισορροπία μου. Ξέρω που ζω δυστυχώς, στην χώρα όπου 1/2 οδηγούς ΙΧ είναι άσχετοι.

Νikosanagn
17-05-11, 12:00
1/2? Λες πάρα πολύ λίγο, και δεν είναι μόνο άσχετοι είναι και κάφροι απολίτιστοι κλπ...

Πάντως γενικά απόσο έχω δει τα ποδήλατα τα προσέχουν αρκετά αρκεί να τα δουν.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 7 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μanicx αν έχεις αποφασίσει να πάρεις και μάσκα τσέκαρε και εδώ, πολύ καλές http://www.respro.com/products/industrial/urban-environment/techno_mask/

manicx
17-05-11, 12:20
Έκανα παραγγελία αυτή εδώ (http://www.tsirikosbikes.gr/protectors/antipolution-mask-filter/respro-city-antipollution-mask.html)... Σε γκρι... Θα έχω κι έναν αφρό ξυρίσματος μαζί αν βρω κανά οδηγό περίεργο να βάζω λίγο στο πρόσωπο και με την μάσκα θα με περνούν για λυσσασμένο... :p

harris
17-05-11, 13:03
Πήγα σήμερα για κράνος, και κατέληξα τελικά με ένα Giro Phase, αυτό της φωτό:

87576

Άλλαξα και τα πετάλια, μου φούσκωσε και τα λάστιχα για χρήση δρόμου (ήταν σε πίεση για βουνό, και όντως η διαφορά είναι τεράστια!!!)... Τα έσκασα είναι αλήθεια ολίγον (70 το κράνος και 14 τα πετάλια) και έτσουξε, αλλά αυτά τα δύο ήταν απαραίτητα :wall:

Kezar
17-05-11, 13:07
Πήγα σήμερα για κράνος, και κατέληξα τελικά με ένα Giro Phase, αυτό της φωτό:

87576

Άλλαξα και τα πετάλια, μου φούσκωσε και τα λάστιχα για χρήση δρόμου (ήταν σε πίεση για βουνό, και όντως η διαφορά είναι τεράστια!!!)... Τα έσκασα είναι αλήθεια ολίγον (70 το κράνος και 14 τα πετάλια) και έτσουξε, αλλά αυτά τα δύο ήταν απαραίτητα :wall:

ε οχι και 70 ρε αδερφε το κρανος το giro..αυτα τα αγοραζουμε με 30-40 το max 50..

kostantis
17-05-11, 13:20
Πες μας από πού πήρες giro με 30 ευρώ να πάμε να πάρουμε 2-3 να έχουμε...

Kezar
17-05-11, 13:26
Πες μας από πού πήρες giro με 30 ευρώ να πάμε να πάρουμε 2-3 να έχουμε...

τι να κανουμε φιλε κοσταντι εμεις που εχουμε τα κονε τα παιρνουμε φτηνα..χεχε
οπως ειχα αναφερει δουλευα σε ποδηλαταδικο καποια χρονια.ε και εχουμε και εμεις μια εκπτωσουλα..αλλα προιοντα τιμη χονδρικη σε αλλα εκπτωση.!!

kostantis
17-05-11, 13:29
:gun::gun:

Kezar
17-05-11, 13:33
παντως παιδια τα downhill ποδηλατα ειναι τα ποιο ανιωθα πιστευω..πρωτη φορα οδηγησα στα 16 μου ενα αμερικανικο ο τυπος το ειχε φερει κομματι κομματι απο αμερικη και κατεβαινε σε αγωνες εδω ελλαδα..
με το που το πηρα βολτα εμεινα..
το βημα τον πεταλιων οι αναρτησεις ειναι αψογα λες και ησουν σε μηχανακι με τις ποιο τελειες αναρτησεις..σκαλλια κατεβηκα σε λακουβες επεσα τπτ..
εχει κανεις καποιο downhill?

harris
17-05-11, 13:49
ε οχι και 70 ρε αδερφε το κρανος το giro..αυτα τα αγοραζουμε με 30-40 το max 50..

Ωρε μη μας τρελαινεις! Και στο ντερνετι που το εψαξα, αντε να γλυτωνα 5-10 ευρώ!!!

ardi21
17-05-11, 15:06
παντως παιδια τα downhill ποδηλατα ειναι τα ποιο ανιωθα πιστευω..πρωτη φορα οδηγησα στα 16 μου ενα αμερικανικο ο τυπος το ειχε φερει κομματι κομματι απο αμερικη και κατεβαινε σε αγωνες εδω ελλαδα..
με το που το πηρα βολτα εμεινα..
το βημα τον πεταλιων οι αναρτησεις ειναι αψογα λες και ησουν σε μηχανακι με τις ποιο τελειες αναρτησεις..σκαλλια κατεβηκα σε λακουβες επεσα τπτ..
εχει κανεις καποιο downhill?

Εχεις ανεβει ανηφορα/κανει πολλα χλμ με downhill γεωμετριας ποδηλατο 17κιλων? Ο απολυτος μαζοχισμος...

Δεν χρειαζεται να ειναι της συγκεκριμενης κατηγοριας για να εχει καλα περιφερειακα.

Kezar
17-05-11, 15:09
Εχεις ανεβει ανηφορα/κανει πολλα χλμ με downhill γεωμετριας ποδηλατο 17κιλων? Ο απολυτος μαζοχισμος...

Δεν χρειαζεται να ειναι της συγκεκριμνης κατηγοριας για να εχει καλα περιφερειακα.

αν σκεφτεις οτι το ειχα για 1 μηνα διοτι ειχε φυγει για εξωτερικο ναι ειχα κανει μερικα χιλιομετρα στην παρνηθα που ειναι διπλα μου.
ανετο ειναι..εκτος αν εισαι αδυναμος στα ποδια.

ardi21
17-05-11, 15:16
Μαλλον δεν θα εκανες πολλα σερι χλμ:p

Kezar
17-05-11, 15:35
Μαλλον δεν θα εκανες πολλα σερι χλμ:p

ε ναι δεν εκανα και πολλα..γιατι απο οσο γνωριζουμε φιλαδελφεια παρνηθα ειναι και διπλα κιολας..5 μετρα.

ipo
17-05-11, 15:43
Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά ήθελα να πιάσω οδηγό αυτοκινήτου στα χαστούκια. Κινούμενος στη Σπύρου Λούη μου ήρθε ένα γκαβούλιακας (σχετικά νέος σε ηλικία) από πίσω και άρχισε να κορνάρει σαν τρελός. Σε κάποια φάση μου κάνει σφήνα από δεξιά για να περάσει και πατάει ξανά την κόρνα σε σημείο που τρόμαξα κι έφυγε το πόδι από το πετάλι. Το τι :rant: έριξα δεν λέγεται.
Μου έχουν κάνει κι εμένα αντίστοιχα και με ενοχλεί πολύ. Το καλό με το ποδήλατο είναι ότι στην πρώτη ανηφόρα τα δίνεις όλα και ξεχνάς τα νεύρα που σου προκάλεσε ο απολίτιστος οδηγός. Εκτονώσεις τον εκνευρισμό με γυμναστική. :)

Μία φορά είχε πάει να με ρίξει φορτηγό σε χαντάκι. Με προσπέρασε και με έκλεισε αμέσως. Έκανα όσο πιο δεξιά μπορούσα και το τιμόνι μου απείχε λίγα εκατοστά από το φορτηγό.

Αν μου κάνουν σφήνα και μετά τους βρει φανάρι, σταματάω δίπλα τους και τους ζητάω ευγενικά να σέβονται τους ποδηλάτες. Μερικοί λένε ψέματα ότι δε με είδαν, άλλοι ζητάνε συγγνώμη.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παρεμπιπτόντως, τα φώτα που πήρα από το τζάμπο το πρωί δοκιμάστηκαν πριν 2 ώρες σε σκοτάδι στον δρόμο, και βγάζουν μάτια λέμε!!! :worthy:
Βγάλε φωτογραφία να δούμε αν είναι τα κλασσικά του e-bay ή κάποια άλλα. Τι μπαταρίες παίρνουν; ΑΑΑ;

Έδωσες 70€ για κράνος... Πεταμένα λεφτά. Επίσης, το κάλυμμα με gel χαλάει πολύ την εμφάνιση του ποδηλάτου σου. Βάλε του και καλαθάκι μπροστά να δέσει η εικόνα. :p Επίσης, όπως είπε ο Κωστής, τείνει να φεύγει από τη θέση του και να τρίβεται, άρα να ανεβάζει τη θερμοκρασία στο καβάλο. Αν θέλεις να κάνεις κι άλλα παιδιά, βγάλε το. :p

Δε χρειάζεται να κάνεις ορθοπεταλιά για να ξεκουράζεις τον ποπό σου. Μπορείς να στέκεσαι όρθιος στις κατηφόρες, όπως κάνω εγώ μετά από ώρες ποδηλασίας.

Kezar
17-05-11, 15:44
με κανενα 100αρι επαιρνες απο πρακτικερ για μηχανακι..οχι καλο αλλα οσο να ναι ρε αδερφε ειναι κλειστο..

ardi21
17-05-11, 15:47
με κανενα 100αρι επαιρνες απο πρακτικερ για μηχανακι..οχι καλο αλλα οσο να ναι ρε αδερφε ειναι κλειστο..

Tωρα θα μου πεις οτι σου κολλαω αλλα εχεις κανει ποδηλατο με κλειστο κρανος? Ειδικα καλοκαιρι?? Αν μου πεις ναι, μαζι με το downhill σε ανηφορα θα σε προσκυνησω...:p

Μερικα πραγματα δεν τα κανεις ρε παιδια!

ΥΓ. Μηπως εισαι Αεκτζης??:worthy:

Kezar
17-05-11, 15:50
Tωρα θα μου πεις οτι σου κολλαω αλλα εχεις κανει ποδηλατο με κλειστο κρανος? Ειδικα καλοκαιρι?? Αν μου πεις ναι, μαζι με το downhill σε ανηφορα θα σε προσκυνησω...:p

Μερικα πραγματα δεν τα κανεις ρε παιδια!

ΥΓ. Μηπως εισαι Αεκτζης??:worthy:

φιλε μου δεν ειπα οτι εχω κατι απλα συγκρινα τιμες και υλικα..

ipo
17-05-11, 15:59
Να δω τον Kezar να ανεβαίνει την Πάρνηθα με ποδήλατο downhill και κλειστό κράνος για μηχανάκι και τι στον κόσμο. :lol:

Kezar
17-05-11, 16:01
Να δω τον Kezar να ανεβαίνει την Πάρνηθα με ποδήλατο downhill και κλειστό κράνος για μηχανάκι και τι στον κόσμο. :lol:

ποτε μου δεν φορεσα κρανος ποτε μου δεν φορεσα στολη..
μονο γαντακια για τα χερια και τελος..
αυτο ειναι κακο βεβαια για την ασφαλεια μου..αλλα δεν τα μπορω ρε αδερφε τα πολλα πραγματα πανω μου.

kostantis
17-05-11, 16:02
Κλειστό κράνος χρησιμοποιώ και εγώ ρε παιδιά,έχει και bluetooth ενσωματωμένο.
Πού το περίεργο;:p

nm96027
17-05-11, 16:02
ποτε μου δεν φορεσα κρανος ποτε μου δεν φορεσα στολη..
μονο γαντακια για τα χερια και τελος..
αυτο ειναι κακο βεβαια για την ασφαλεια μου..αλλα δεν τα μπορω ρε αδερφε τα πολλα πραγματα πανω μου.

Έχεις πέσει ποτέ;;;:hmm:

Kezar
17-05-11, 16:04
αμε αρκετες φορες..αν σκεφτεις οτι την τελευταια φορα ητανε πριν 1 χρονο ακριβως στο αλσος συγγρου σε κατι αλματα που τα πηρα κομματια με 1 απλο mtb. ενος φιλου.χαχα
χτυπα ξυλο ως τωρα δεν εχω παθει τπτ ουτε εχω χτυπησει ουτε εχω σπασει.

ipo
17-05-11, 16:08
χτυπα ξυλο ως τωρα δεν εχω παθει τπτ ουτε εχω χτυπησει ουτε εχω σπασει.
Αν το σκεφτείς πάντως, πιο φτηνά βγαίνει να χτυπάς ξύλο, παρά να αγοράσεις κράνος. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.