PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

nmavro73
04-06-10, 10:52
Χθες και σήμερα πήγα τις πρώτες μου βόλτες με το νέο mountain bike που πήρα. Θέλω να ανεβάσω ελάχιστα τη σέλα..αλλά δεν βρίσκω από που. Επιπλέον, πονάω βρε παιδιά..ελπίζω να το συνηθίσω και να μην πονάω. Είναι λίγο σκληρή η σέλα. Γίνεται κάτι για αυτό ή απλά συνηθίζεις;

wi fi thief
04-06-10, 11:01
μετα την αναλυση για τα σ#$@τα του Κ. Βασκου
:down:
θεωρησα το θεμα σημαντικο και γι' αυτο το ποσταρα
συγνωμη αν βρισκεις ασημαντη, βαρετη ή υπερβολικη την εν λογω συζητηση
παντως, λιγη ευγενεια (σε τετοιου ειδους νηματα) απεναντι σε συμφορουμιτες, δεν βλαπτει...:(

vamvakoolas
04-06-10, 11:06
μεγειαααααααααααααα

Για τη σελα εχεις3 επιλογες
1) κατι τετοιο http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT0781364 (απο 7 μεχρι 15 ευρα)
2)Αλλαγη σελας με καποια με ενσωματομενο gel π.χ http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT08276066
(αποψη μου καλυτερα σελα)
3)Αγορα ειδικου παντελονιου με μαξιλαρακι π.χ
http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=GON07MONA (απο 30 μεχρι οσο θες, εχει και το lidl, aldi με 15 ευρα κατα καιρους)
Για το παλουκοσελο (ετσι λεγεται αυτος ο μεταλλικος σωληνας που κραταει τη σελα με το σκελετο) υπαρχουν δυο ειδη
α)Στη βαση του σωληνα υπαρχει ενας σφικτηρας που μπορει να θελει λιγη δυναμη για να τον ανοιξεις και μετα το ξανασφιγγεις http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=RAD05SPCLQR38G
β)Ο σφικτηρας δεν εχει διακοπτακη αλλα με βιδα οποε θες αντιστοιχο κλειδακι αλεν για να το ξεσφιξεις
http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=RAD05SPCLSTD

........Auto merged post: vamvakoolas πρόσθεσε 1 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........



:down:
θεωρησα το θεμα σημαντικο και γι' αυτο το ποσταρα
συγνωμη αν βρισκεις ασημαντη, βαρετη ή υπερβολικη την εν λογω συζητηση
παντως, λιγη ευγενεια (σε τετοιου ειδους νηματα) απεναντι σε συμφορουμιτες, δεν βλαπτει...:(


ει΄λικρινα δε το εγραψα για να προσβαλω κανεναν, με χιουμοριστικη διαθεση το εγραψα...

επισης χθες βραδυ καθησα και ειδα ολα τα βιντεακια που εχει ανεβασει η ομαδα του απο τη προσπαθεια (εχω μεινει που εφτανε Πτολεμαιδα)

Μια παρεα ειμαστε:p

George978
04-06-10, 11:52
Χθες και σήμερα πήγα τις πρώτες μου βόλτες με το νέο mountain bike που πήρα. Θέλω να ανεβάσω ελάχιστα τη σέλα..αλλά δεν βρίσκω από που. Επιπλέον, πονάω βρε παιδιά..ελπίζω να το συνηθίσω και να μην πονάω. Είναι λίγο σκληρή η σέλα. Γίνεται κάτι για αυτό ή απλά συνηθίζεις;

ε θα συνηθισεις , και εγω στην αρχη πονουσα πολυυυυ αλλα μετα απο 3 βδομαδες ολα καλα


και μερικες εντυπωσεις απο το λαστιχο , πολυ ξεκουραστα μαγκες, προσφυση και ησυχα .

wi fi thief
04-06-10, 15:21
ει΄λικρινα δε το εγραψα για να προσβαλω κανεναν, με χιουμοριστικη διαθεση το εγραψα...



Μια παρεα ειμαστε:p


OK μαλ#κια μου, το ειδα καπως... :sorry:

συγνωμη φιλε, σε παρεξηγησα :oops:

vamvakoolas
04-06-10, 15:38
δε πειραζει, για να ελαφρυνω το κλιμα
http://www.youtube.com/watch?v=tvdkfW6b5ks

κατι τετοιο λενε οτι κανει και ο δικος μας

ardi21
04-06-10, 20:29
Eγω μολις γυρισα απο βουνο (να δοκιμασω και τα καινουργια φρενα) και δυστυχως δεν ειμαι για freeday αν και το ηθελα γιατι δεν εχω παει ποτε... Καταρα εχει καταντησει... Next time...

pelasgian
04-06-10, 22:23
παίδες, κάνα καλό ηλεκτρικό κιτάκι έχει βρει κανένας σας; Θέλω κάτι να πάει μέχρι 30Km και να ανεβαίνει ανηφόρες με ένα ρινόκερο επάνω.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 4 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Χθες και σήμερα πήγα τις πρώτες μου βόλτες με το νέο mountain bike που πήρα. Θέλω να ανεβάσω ελάχιστα τη σέλα..αλλά δεν βρίσκω από που. Επιπλέον, πονάω βρε παιδιά..ελπίζω να το συνηθίσω και να μην πονάω. Είναι λίγο σκληρή η σέλα. Γίνεται κάτι για αυτό ή απλά συνηθίζεις;

Ναι, δεν βάζεις το βάρος σου στη σέλα, αλλά στα πόδια.
Κάνει και σέξυ γαμπίτσες :p :p

mosaic
04-06-10, 23:49
παίδες, κάνα καλό ηλεκτρικό κιτάκι έχει βρει κανένας σας; Θέλω κάτι να πάει μέχρι 30Km και να ανεβαίνει ανηφόρες με ένα ρινόκερο επάνω.

αμέεεεε. . . να ορίστε! :biggrin:
73366
εδώ και με καλαθάκι παρακαλώ!
73367
:rolleyes::rolleyes:

mosaic
04-06-10, 23:55
Αουτς!
73368
. .αυτή η καραμπόλα πρέπει να πόνεσε....

nmavro73
05-06-10, 10:14
παίδες, κάνα καλό ηλεκτρικό κιτάκι έχει βρει κανένας σας; Θέλω κάτι να πάει μέχρι 30Km και να ανεβαίνει ανηφόρες με ένα ρινόκερο επάνω.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 4 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ναι, δεν βάζεις το βάρος σου στη σέλα, αλλά στα πόδια.
Κάνει και σέξυ γαμπίτσες :p :p
Προσπαθώ..

vamvakoolas
05-06-10, 21:52
και επειδη το ειχα αναφερει, πουλαω ενα πο τα ποδηλατα μου, πληροφοριες εντος και εδω
http://www.podilates.gr/?q=node/9509

pelasgian
06-06-10, 16:00
ε, βάλε και καμιά φωτό και στείλτο και στις αγγελίες.

Velosolex ε; Χμ, έχω και ένα motobecane super mirage.

ardi21
06-06-10, 21:32
Τρελη υποδοχη στον Βασκο οταν τερματισε διαβαζω ε... Οι αεκτζηδες εκαναν πανικο :p

Αν και ο στοχος της συνεχομενης ποδηλασιας δεν επιτευχθηκε (και δεν γινεται να επιτευχθει εδω που τα λεμε...) αφου εκανε σταση 2 φορες (μια τον σταματησαν στα συνορα νομιζω και μια οι γιατροι) ο ανθρωπος εκανε τρελο κατορθωμα.

Σεβασμο και συγχαρητηρια:respekt:

wi fi thief
06-06-10, 21:34
velosolex κουρσα ειχα κι εγω στην ολλανδια, εκανα πολλα χιλιομετρα και ητανε ενα απο τα αγαπημενα ποδηλατα της ζωης μου

ακριβως ιδιο με αυτο που εχει ο vamvakoulas στην αγγελια (εκτος του οτι το δικο μου οταν το ειχα παρει ειχε ...προφυλακτηρες και σχαρα πισω οπως εχουνε τα ποδηλατα πολης και ας ητανε, κατα τα αλλα, κουρσα με τα ολα της... φυσικα τα εβγαλα σε καποια φαση ολα)

τοτε πηγαινοερχομουνα σε καθημερινη βαση στη δουλεια μου (περιπου 15 χλμ συνολικα πηγαινε ελα, ολα σε αψογα ασφαλτοστρωμενο ποδηλατοδρομο, με φαναρια για ποδηλατα ακοαμ και με ανισοπεδους κομβους, ειναι τρελλοι αυτοι οι ολλανδοι και με τους ποδηλατοδρομους, εχω φαει πολλη βροχη πανω στο velosolex, τι μου θυμισες ρε vamvakoulas :oneup:)

αν ημουνα αθηνα, ισως να το αγοραζα για τις αναμνησεις, αν δεν βρεις συντομα αγοραστη ισως βρουμε τροπο να το παρω εγω :cool:

@ ardi: ειναι αληθεια οτι (αν και ΑΕΚτζης) αυτη η «ταυτιση» με την ΑΕΚ μου φαινεται καπως... (ευτυχως πολυς κοσμος δεν το ειδε οπαδικα)
αυτη ομως ητανε επιθυμια του βασκου που αγαπαει την ΑΕΚ
μπραβο στον βασκο, ξερω απ πρωτο χερι οτι παρακουσε τους γιατρους λιγο πριν την ασπροβαλτα και ρισκαρε για να τερματισει (δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο ή κακο, η υγεια ειναι πανω απ' ολα, ετσι κι αλλιως και να σταματουσε, ολοι θα καταλαβαιναμε, αυτος ομως συνεχισε και δικαιωθηκε και τα καταφερε παρα τις στασεις
ξερανε οτι θα ειχανε προβλημα με τη βροχη, ξερανε τις προβλεψεις καιρου για το ΣΚ, αλλα αυτο που συναντησε χτες ητανε ο κατακλυσμος του νωε, μεχρι και χαλαζι τον βρηκε σε καποια φαση

vamvakoolas
07-06-10, 00:00
παιδια το ποδηλατο προτιμω να το δωσω σε φιλο που να γουσταρει ποδηλασια (ακομα σε καλυτερη τιμη ή ανταλαγες με ποδηλατικα ειδη) γιατι δυστηχως εμφανιστηκαν λαμογια...

Νikosanagn
07-06-10, 00:18
παιδια το ποδηλατο προτιμω να το δωσω σε φιλο που να γουσταρει ποδηλασια (ακομα σε καλυτερη τιμη ή ανταλαγες με ποδηλατικα ειδη) γιατι δυστηχως εμφανιστηκαν λαμογια... Δηλαδή δηλαδή? :p

vamvakoolas
07-06-10, 00:24
για να μη χαλαμε το φορουμ στειλε πμ με τη προσφορα σου και βεβαια ελα να το δεις/οδηγησεις:p

το εβαλα και στις αγγελιες του φορουμ

Νikosanagn
07-06-10, 00:25
Όχι!..... αι χαβ μπαικ.... για λαμόγια ήθελα να δώ τι έγινε :p

wi fi thief
07-06-10, 00:29
Όχι!..... αι χαβ μπαικ.... για λαμόγια ήθελα να δώ τι έγινε :p

κι εμενα μου εκανε εντυπωση...:hmm:

μπορει να ζητησε κανενας test drive με σκοπο να το παρει και να την κανει λουης; :p

μηπως εμφανιστηκαν και αλλοι σαν εμενα που το θελανε περισσοτερο για αντικα; :oops:

παντως τον τιμαει που το αγαπαει τοσο πολυ που επιλεγει που θα το δωσει, εστω και αν χασει λεφτα :oneup:

vamvakoolas
07-06-10, 00:31
ενας ειπε για πχ 100 ευρα:down: (ας παει να παει να παρει απο σουπερ μαρκετ) και ελεγε οτι δεν ειναι σε καλη κατασταση (δεν ειχα προλαβει να το καθαρισω απο προπονηση)...και μιλαμε για ποδηλατο στη προπονηση κανω μινιμουμ 40 χλμ...τι να πεις

Νikosanagn
07-06-10, 00:32
Ωραίο ποδηλατάκι φάινεται πάντως καλοπούλητο.

vamvakoolas
07-06-10, 00:34
thanks!
ενας αλλος ελεγε οτι ειχε δει αλλα παρομοια που ηταν καλυτερα. Ωραια του λεω πηγαινε και αγορασε ενα απο αυτα που ειδες. Οχι μου λεει και παλι 100 ευρα! (το ενα απο αυτα που ειδε το ξερω γιατι το εχει φιλος και μιλαμε για ερειπιο)

Υ.Γ:Στο ποδηλατο εχω δωσει πανω απο 450 ευρα οποτε περιττο να μιλαμε για κερδος

ardi21
07-06-10, 00:38
Κωστη βαλε εσυ μια τιμη που νομιζεις και πες οτι ειναι διαπραγματευσιμη. Ειδικα αν καποιος ειναι ποδηλατης (το τσεκαρεις ευκολα αυτο).

Γιατι οταν λες "μονο σοβαρες προτασεις" ο αλλος που δεν εχει ιδεα η θελει να το παιξει τρελος μπορει να σου πει και 50 ευρω...

vamvakoolas
07-06-10, 10:24
Χρηστο εμενα δε με νοιαζουν τα λεφτα, γιατι και λεφτα να παρω σε ποδηλατικα ανταλλακτικα θα τα δωσω. Και μαλιστα αν καποιος εχει σελα/λαιμο/παλουκοσελο και ελαστικα για κουρσα (αυτα χρειαζομαι) μου τα δινει και περνει ενα ποδηλατο!:oneup:

ardi21
07-06-10, 22:33
@ ardi: ειναι αληθεια οτι (αν και ΑΕΚτζης) αυτη η «ταυτιση» με την ΑΕΚ μου φαινεται καπως... (ευτυχως πολυς κοσμος δεν το ειδε οπαδικα)
αυτη ομως ητανε επιθυμια του βασκου που αγαπαει την ΑΕΚ

http://www.oreibasia.gr/forum/showpost.php?p=35194&postcount=29


Το είπα και πέρυσι, το είπα και φέτος, και δεν το λέω επειδή συμπαθώ την ΑΕΚ: Αυτό που γίνεται με τους ΑΕΚτζήδες είναι μοναδικό. Σε κάθε πόλη που υπήρχε πυρήνας Ενωσιτών έβγαιναν στον δρόμο και χειροκροτούσαν τον Στέλιο ανάβοντας καπνογόνα, δημιουργώντας μία μοναδική ατμόσφαιρα…

Τρελαμένοι

Υπήρχαν και εννιά Τρελαμένοι ΑΕΚτζήδες από τα Τρίκαλα που νοίκιασαν βαν και ακολούθησαν κατά πόδας τον Στέλιο. Δεν τον άφησαν στιγμή από τα μάτια τους…

Διδυμότειχο

Το κορυφαίο που συνέβη με τους ΑΕΚτζήδες ήταν στο Διδυμότειχο. Ξημερώματα Σαββάτου έχουμε προσπεράσει τον Στέλιο στην Ορεστιάδα και βλέπουμε μία ομάδα ΑΕΚτζήδων στην αερογέφυρα της πόλης με πανό και κρεμασμένα χαρτιά. Μόλις μας βλέπουν και κατάλαβαν από τα αυτοκόλλητα ότι είμαστε της αποστολής πετάγεται ο ένας και μας λέει: «Αδελφέ έρχεται; Έχουμε από χθες το απόγευμα που περιμένουμε!!!». Αρχηγοί…
:lol::respekt:

miltmaster
07-06-10, 22:41
καθε ποδηλατο μετα την πρωτη χρηση χανει το 50% της αξιας του ! κανονας!
εγω μονο για το ενα εχω δωσει 6500 euro αμα το βγαλω στο σφυρι θα παρω τα μισα
(μονο το Frame ειχε 1500 euro τωρα 800-900)

blade_
07-06-10, 22:41
Χρηστο εμενα δε με νοιαζουν τα λεφτα, γιατι και λεφτα να παρω σε ποδηλατικα ανταλλακτικα θα τα δωσω. Και μαλιστα αν καποιος εχει σελα/λαιμο/παλουκοσελο και ελαστικα για κουρσα (αυτα χρειαζομαι) μου τα δινει και περνει ενα ποδηλατο!:oneup:

απλα απιστευτο ποδηλατο εχω ηδη μιλησει με τον συμπαθεστατο γαυρο:rofl: και μακαρι να μπορεσω εγω να ειμαι ο τυχερος που θα το αποκτησει...αμα μπορεσουμε κ εχουμε μια αλφα ρευστοτητα το τσιμπαω..

οπως και να χει καλοπουλητο!!

wi fi thief
07-06-10, 22:43
@ ardi21: τα ξερω καποια παιδια της original που ητανε μαζι, ειναι πολυ ωραιοι, πληρωσανε απο την τσεπη τους τα παντα και μαλιστα και απο ενα πενηνταρι εξτρα ο καθενας στα συνορα επειδη ειχανε προβλημα τα χαρτια τους

δεν ητανε μονο οι ΑΕΚτζηδες ομως, ολος ο κοσμος τον στηριξε

vamvakoolas
07-06-10, 22:49
καθε ποδηλατο μετα την πρωτη χρηση χανει το 50% της αξιας του ! κανονας!
εγω μονο για το ενα εχω δωσει 6500 euro αμα το βγαλω στο σφυρι θα παρω τα μισα
(μονο το Frame ειχε 1500 euro τωρα 800-900)

εσυ μιλας για καινουργια ποδηλατα...οποιος εχει ασχοληθει με αναπαλαιωσεις θα καταλαβει:oneup:εδω ζητουμενο δεν ειναι το high tech αλλα η αξιοπιστια/συντηρηση και το vintage

achaniotis
07-06-10, 23:37
Εχω κανει αρκετο ψαξιμο και εχω καταληξει στο:http://www.ktm-bikes.at/en/trekking/onroad/hardtail-alui/Lifejoy.php
και στο:http://www.orthopetalia.gr/proionta.html?page=shop.product_details&product_id=284&flypage=flypage.tpl&pop=0
Δεν ξερω αν εχει νοημα η 29αρα ζαντα...
εγω ειμαι 2.00μετρα και 150 κιλα ...
Παρακαλω πολυ βοηθηστε με και προτεινετε μου ...

ardi21
07-06-10, 23:41
Εχω κανει αρκετο ψαξιμο και εχω καταληξει στο:http://www.ktm-bikes.at/en/trekking/onroad/hardtail-alui/Lifejoy.php
και στο:http://www.orthopetalia.gr/proionta.html?page=shop.product_details&product_id=284&flypage=flypage.tpl&pop=0
Δεν ξερω αν εχει νοημα η 29αρα ζαντα...
εγω ειμαι 2.00μετρα και 150 κιλα ...
Παρακαλω πολυ βοηθηστε με και προτεινετε μου ...

Οπως σου ειπα εχεις μπλεξει διαφορετικους τυπους ποδηλατων. Το KTM ειναι city ενω το ideal mountain.

Καμια σχεση δηλαδη:)

Το βασικο ερωτημα ειναι: Τι χρηση θα κανεις?

Μονο ασφαλτο, στην πολη με κανα πεζοδρομιακι, ασφαλτο και λιγο χωματακι ηπιο, και τα 2, περισσοτερο χωμα?

achaniotis
07-06-10, 23:44
Οπως σου ειπα εχεις μπλεξει διαφορετικους τυπους ποδηλατων. Το KTM ειναι city kαι το ideal mountain.

Το βασικο ερωτημα ειναι: Τι χρηση θα κανεις?

Μονο ασφαλτο, στην πολη με κανα πεζοδρομιακι, ασφαλτο και λιγο χωματακι ηπιο, και τα 2, περισσοτερο χωμα?

βασικα city απλα θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα να παω και σε χωμα...
για το μεγεθος τις ζαντας???

ardi21
07-06-10, 23:45
βασικα city απλα θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα να παω και σε χωμα...
για το μεγεθος τις ζαντας???

Ωραια. Ασε την ζαντα...

Δευτερη ερωτηση: Οταν λες χωμα τι εννοεις? Χαλαρα σε κανα πατημενο δασικο δρομο π.χ?

Mouse Potato
07-06-10, 23:46
βασικα city απλα θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα να παω και σε χωμα...
για το μεγεθος τις ζαντας???

Πας σε trekking bike

ardi21
07-06-10, 23:54
Kατα πασα πιθανοτητα ναι για trekking με αναρτησουλα εκτος και αν θες να κανεις και τιποτε καγκουριες αλλα δεν νομιζω γιατι θα το ηξερες/ελεγες απο την πρωτη στιγμη

Οποτε:
http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/on-off-road-bikes/trekking-bikes/ideal-megisto-03.html
http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/on-off-road-bikes/trekking-bikes/scott-sportster-p5-1.html

Εγω θα επαιρνα το scott λογω καλυτερου/ελαφρυτερου σκελετου και ας μην εχει δισκοφρενα (ετσι και αλλιως δεν σου χρειαζονται για την χρηση που θα κανεις)

Οσον αφορα το μεγεθος λογω υψους λογικα θα θες το μεγαλυτερο (XL στην περιπτωση του scott) αλλα θα πρεπει οπωσδηποτε να πας να το δοκιμασεις.

Με γεια!:p

achaniotis
07-06-10, 23:59
σε χαλαρο δρομο ...
μην φανταστεις για βουνο η τιποτα απατητο...
το υψος να μην με ανυσηχει???

ardi21
08-06-10, 00:03
σε χαλαρο δρομο ...
μην φανταστεις για βουνο η τιποτα απατητο...
το υψος να μην με ανυσηχει???


Οσον αφορα το μεγεθος λογω υψους λογικα θα θες το μεγαλυτερο (XL στην περιπτωση του scott) αλλα θα πρεπει οπωσδηποτε να πας να το δοκιμασεις.

:cool:

achaniotis
08-06-10, 00:08
ardi21 τα links που εδωσες δεν ανταποκρινονται...

ardi21
08-06-10, 00:17
ardi21 τα links που εδωσες δεν ανταποκρινονται...

Μια χαρα ανοιγουν. Απλα μπορει να αργησουν λιγα sec παραπανω.

Τα ποδηλατα ειναι τα IDEAL MEGISTO 03 και SCOTT SPORTSTER P5

........Auto merged post: ardi21 πρόσθεσε 5 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για πιο φθηνο πας στο IDEAL CROSSMO 01 (http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/ideal-crossmo-01.html).

achaniotis
08-06-10, 00:20
Θα σε κουρασω ...το πηρα αποφαση...:p
ο μοναδικος λογος που μου προτεινεις αυτα τα 2 αντι του ktm ειναι το χωμα?
δηλαδη αν διαγραπσουμε τις χωματινες διαδρομες?

ardi21
08-06-10, 00:27
Και με το KTM μπορεις να πας σε ενα χωματακι εντελως απλο και πατημενο δεν θα καταστραφει αλλα δεν θα αισθανεσαι ανετα.

Γενικα εγω σου προτεινω να παρεις με αναρτηση.

Γιατι και στην πολη που θα κυκλοφορεις μια λακουβα, ενα φρεατιο και ενα πεζοδρομιο θα τα βρεις σιγουρα. Να εισαι ανετος, να μην κοπανιεσαι γκαπα-γκουπα;)

leros2004
08-06-10, 01:00
Έχοντας δοκιμάσει με επιτυχία να πάω στη δουλειά (7 km) με το παλιό μου ποδήλατο, σκοπεύω να αγοράσω καινούργιο αφού αυτό που χρησιμοποιώ είναι 17ετίας (Carrera Antilope τρελό βάρος λέμε).
Γενικά έχω καταλήξει στα παρακάτω (ίσως αμφισβητούμενα?):

Θέλω:
Όσο ελαφρύτερο γίνεται στα $ που διαθέτω
27 ταχύτητες
Vbrakes είναι υπεραρκετά (90% δρόμος - 10 χώμα)
Ανάρτηση μόνο μπροστά (Εδώ θέλω μεγάλη βοήθεια για επιλογή της κατάλληλης, 80-100mm?)
& τέλος
τροχοί 26 ή 28, πόσο ποίο ξεκούραστοι μπορεί να είναι οι 28αρηδες? (Κάνω αρκετές ταρζανιές με το ποδήλατο)
Προϋπολογισμός λογικά με 500 -600€ θα βρω κάτι της προκοπής

Hint: Μπορώ να αγοράσω ακόμα και απο το Kongo αρκεί να αξίζει....

Το εργαλείο: 73533 :p αλλά πλέον έχει αυτό: 73534

ardi21
08-06-10, 01:10
leros2004 και εσυ εισαι στην κατηγορια trekking απ'οτι καταλαβαινω. Και σε αυτη την κατηγορια οι αναρτησεις δεν πανε στα 100mm.

Ενα πολυ καλο και ελαφρυ ειναι αυτο π.χ
http://www.tsirikosbikes.gr/index.php/bikes/on-off-road-bikes/trekking-bikes/specialized-crosstrail-elite-2010.html

Το οποιο εχει αναρτηση 75mm (υπεραρκετη για την χρηση που θες) με lockout με αποτελεσμα να την κλειδωνεις οποτε θες.

Οσο πιο μεγαλος ο τροχος τοσο πιο ξεκουραστος ειναι

Zus
08-06-10, 02:24
Πολλά ποδήλατα βλέπω να κυκλοφορούν τελευταία.

Νikosanagn
08-06-10, 02:34
Ενα πολυ καλο και ελαφρυ ειναι αυτο π.χ
http://www.tsirikosbikes.gr/index.ph...lite-2010.html Kαιρό είχα να δω τόσο όμορφο ποφήλατο... πραγματικα...

vamvakoolas
08-06-10, 10:18
@ achaniotis σωστα στα γραφει ο ardi21
Επειδη ημαστε στα ιδια κυβικα (στο υψος στα κιλα εκει ημουν και εγω προ ποδηλατου:p) παντα θα ψαχνεις μεγεθος XL! σπανια θα βρεις απο αγγελιες οποτε καλυτερα απο μαγαζι....και παντα να ζητας το μεγεθος που εγραψα (γιατι πολοι θα προσπαθησουν να ξεπουλησουν και να σου δωσουν λαθος σκελετο)

Σα προσωπικη εμπειρια πιστευω οτι θα σου ταιριαζει γαντι το megisto γιατι αντεχει ειναι αξιοπιστο σχετικα φθηνο (μη κολλας αν βρεις περσινο ή προπερσινο ειναι ιδια ή και καλυτερα) και για αρχη ειναι πολυ καλο και ασε τα ΚΤΜ και τα scott για πιο μετα;) (αν δεις οτι κολλησεις)

@leros2004
με βαση τα λεφτα που δινεις και αυτα που γραφεις τρεχα για specialized (κοιτα μοντελα και διαλεξε)με κλειστα ματια, θα ενθουσιαστεις αν οδηγησεις!!!
ρε θηριο εκανες βολτες με carrera? εισαι ο ηρωας μου:rofl: αν οδηγησεις ενα συγχρονο πραγματικα θα γουσταρεις να κανεις ποδηλατο με τις ωρες

wi fi thief
08-06-10, 10:42
ενα φθηνο (ισως το φθηνοτερο fitness-trekking) και αξιολογο νομιζω ειναι το cross razor (http://www.crosscycle.com/products/view/48/razor) (κατω απο 250 ευρω τιμη πωλησης με v-brakes, γυρω στα 260 με μηχανικο μπροστινο δισκοφρενο)

επισης, και το intergrator της ideal (http://www.idealbikes.net/?section=1740&language=el_GR&itemid1494=1889) (τιμη ~250 ευρω) ειναι καλο (για τα λεφτα του) το εχει ενας φιλος και το εχω καβαλησει, καλο μου φανηκε (ο φιλος μου ειναι ικανοποιημενος) ;)

ααααακυρον, επεσα (μονο :p) ενα πεντακοσαρικο εξω...:oops:

το ideal nergetic εινια σε αυτη την τιμη ( ~270 ευρα...)

:p

θα πω του φιλου μου αφου πηγε και εσκασε 800 κατοσταρικα, αυτο ελειπε να μην ητανε και ευχαριστημενος... :oops:

στα 2010 λευκα μοντελα της ideal δεν μου αρεσει καθολου το χρωμα, ειναι μουντο λευκο (φαινεται σαν λερωμενο) με μουντο γκρι και δεν μου αρεσει γενικως σαν εμφανιση με αυτο το χρωμα (νομιζω τα freeder - nergetic και αλλα μοντελα βγαινουνε αποκλειστικα σε αυτο το χρωμα, θα ητανε καλυτερα να εδινε δυο τρια χρωματα επιλογες ή το ασπρο να ητανε του χιονιου οπως πχ στα bianchi)

το crossmo και το scott που ανεβασε ο ardi μου αρεσουνε πολυ σαν εμφανιση (εδικα το sportster ειναι πολυ ομορφο)

vamvakoolas
08-06-10, 11:19
στα 2010 λευκα μοντελα της ideal δεν μου αρεσει καθολου το χρωμα, ειναι μουντο λευκο (φαινεται σαν λερωμενο) με μουντο γκρι και δεν μου αρεσει γενικως σαν εμφανιση με αυτο το χρωμα (νομιζω τα freeder - nergetic και αλλα μοντελα βγαινουνε αποκλειστικα σε αυτο το χρωμα, θα ητανε καλυτερα να εδινε δυο τρια χρωματα επιλογες ή το ασπρο να ητανε του χιονιου οπως πχ στα bianchi)
συμφωνω απολυτα:oneup:
Βασικα με οσους εχω μιλησει (ανδρες/γυναικες ποδηλατες) σε κανενα δεν αρεσουν τα νεα χρωματα/logo της ideal, μα καλα τι σκεφτοντουσταν?:rofl::rofl::rofl:

achaniotis
08-06-10, 11:22
@ achaniotis σωστα στα γραφει ο ardi21
Επειδη ημαστε στα ιδια κυβικα (στο υψος στα κιλα εκει ημουν και εγω προ ποδηλατου:p) παντα θα ψαχνεις μεγεθος XL! σπανια θα βρεις απο αγγελιες οποτε καλυτερα απο μαγαζι....και παντα να ζητας το μεγεθος που εγραψα (γιατι πολοι θα προσπαθησουν να ξεπουλησουν και να σου δωσουν λαθος σκελετο)

Σα προσωπικη εμπειρια πιστευω οτι θα σου ταιριαζει γαντι το megisto γιατι αντεχει ειναι αξιοπιστο σχετικα φθηνο (μη κολλας αν βρεις περσινο ή προπερσινο ειναι ιδια ή και καλυτερα) και για αρχη ειναι πολυ καλο και ασε τα ΚΤΜ και τα scott για πιο μετα;) (αν δεις οτι κολλησεις)


thanks για τις πληροφοριες σου vamvakoola απλα θα ηθελα να μου πεις για το ideal megisto αν εχει μεγεθη γιατι στο site που ειδα δεν γραφει LήXL...
θα παω αυριο σε ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου να το δοκιμασω....

@ ADSLgr.com All rights reserved.