PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

senkradvii
18-05-11, 01:47
Τα βραχιόλια χαλκού, τα θυμάται κανείς, που έκαναν θραύση κάποτε;

Α μπράβο ρε συ!! Και έλεγα ότι την έχω ξαναδεί την πατέντα!!!! Γιαγιάδες και παππούδες θυμάμαι να τα φοράνε..

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Placebo λέμεεεεε

Αυτή είναι και εμένα η αρχική μου σκέψη. Αλλά ο Ipos με ξαναπροβλημάτισε.. Θα βρω κάποιον να με τεστάρει!

ipo
18-05-11, 01:49
Αυτή είναι και εμένα η αρχική μου σκέψη. Αλλά ο Ipos με ξαναπροβλημάτισε.. Θα βρω κάποιον να με τεστάρει!
Το θέμα είναι να αναζητά κι εκείνος την αλήθεια κι όχι να προσπαθεί να πουλήσει. Εμένα μάλλον με δούλεψαν. :p

alekan
18-05-11, 01:50
delete me plz

ipo
18-05-11, 01:52
Alekan, έδωσα το link (http://www.youtube.com/watch?v=B9_6St8XDms) (που έδωσες μπερδεμένο :p) στην προηγούμενη σελίδα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4143763&postcount=2936). Στα λόγια της ψυχολόγου που φαίνεται στο δεύτερο μισό, αναφέρθηκα στα προηγούμενα post.

senkradvii
18-05-11, 01:53
nope.. :p

το watch list σου μας δείχνεις.

blade_
18-05-11, 13:11
btw απο μπαταρια πως σας παει το φτηνιαρικο σετακι του ebay?τα πηρα και εγω πριν μια βδομαδα κ τα περιμενω...οι μπαταριες ακριβοτερα θα κοστισουν :crazy:

ταιριαζουν κ τα ανεκδοτα απο γιουγκο εδω :p

DESTR0YER
18-05-11, 13:15
Εμένα με τέσταρε ο θείος ενός φίλου μου, ο οποίος φορούσε ένα...το έκανε και σε όλη την οικογένεια του φίλου μου. Φυσικά δεν είχε να κερδίσει κάτι ;)

ipo
18-05-11, 13:18
btw απο μπαταρια πως σας παει το φτηνιαρικο σετακι του ebay?τα πηρα και εγω πριν μια βδομαδα κ τα περιμενω...οι μπαταριες ακριβοτερα θα κοστισουν :crazy:
Ο κατασκευαστής αναφέρει 150 ώρες αυτονομίας για το εμπρόσθιο φως, αλλά μάλλον τα παραλέει ή εννοεί πολύ ακριβές αλκαλικές μπαταρίες υψηλής χωρητικότητας. Σε εκείνο που πατήθηκε από αμάξι, είχαν δουλέψει οι μπαταρίες (κίτρινες αλκαλικές ΑΑΑ από ΙΚΕΑ) κάτω από 30 ώρες σε αργή παλλόμενη ρύθμιση (έχει επίσης σταθερή λειτουργία και γρήγορη παλλόμενη) και είχε αρχίσει ήδη να πέφτει αισθητά η ένταση του. Πιστεύω ότι δε θα έβγαζαν πάνω από 50 ώρες.

Πάντως καλά το είπες. Οι 6 μπαταρίες έχουν διπλή τιμή από το σετ των δύο φώτων.

blade_
18-05-11, 13:24
εγω σκεφτομαι να χτυπησω εκεινες των ικεα που βγαινουν στο 3ευρο οι δεκα..η καμια επαναφορτιζομενη αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει..

επισης..φευγει τοσο ευκολα απο τη θεση του?εννοεις ξελασκαρει η βαση η πλαστικη η φευγει το φως τελειως?

vamvakoolas
18-05-11, 13:44
σχετικα με τα λεντακια επειδη καποτε ειχα το ιδιο θεμα και μαλιστα ειχα αλκαλικες και "εμεινα ενω ημουν σε παραδρομο εθνικης οδου!:worthy: αγορασα απο jumbo επαναφορτιζομενες και φορτιστη (εχει σετακι) και γενικα εβαλα επαναφορτιζομενες στα φωτακια εκτοτε. ΑΝ βεβαια θα κανω πολλη ωρα στα σκοταδια εχω και καμια δυο spare στο τσαντακι


και εγω κινεζικα εχω αν θυμαι 4-5 ευρα με μεταφορικα (και να σπασουν και να κλεψουν #@$στηκα :p:p:p:p)

τελικα αυτο το jumbo αν το ψαξεις εχει θυσαυρους:rofl:

ipo
18-05-11, 13:55
εγω σκεφτομαι να χτυπησω εκεινες των ικεα που βγαινουν στο 3ευρο οι δεκα..η καμια επαναφορτιζομενη αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει..

Του ΙΚΕΑ παίρνω συνήθως, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν μεγάλη χωρητικότητα, αν και κάποιοι κάνουν λόγο για περίπου 1150 mAh στις ΑΑΑ. 2€ οι 10 ΑΑ (http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=16267), 3€ οι 10 ΑΑΑ (http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=13981). Δε μας δίνουν αρκετές πληροφορίες οι κατασκευαστές, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις. Ίσως (http://mutilator.wordpress.com/2009/02/03/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B1/) είναι rebranded Varta, αλλά σαν χωρητικότητα κινούνται (http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?64660-Alkaline-Battery-Shoot-Out) κάτω από το μέσο όρο.

Πέρα από τα φωτάκια κι ένα mp3 player, δε χρησιμοποιώ συσκευές με απλές μπαταρίες, οπότε δεν έχω μπει στη διαδικασία των επαναφορτιζόμενων, παρόλο που έχω φορτιστή και μπαταρίες NiΜΗ. Δε μου αρέσει το γεγονός ότι αποφορτίζονται με την πάροδο του χρόνου, ακόμα και χωρίς να χρησιμοποιούνται. Θέλω να παίρνω τη συσκευή και να δουλεύει, ακόμα και μετά από μήνες, όχι να προβλέπω φόρτιση από την προηγούμενη ημέρα. Σε τακτική χρήση φυσικά συμφέρουν.



επισης..φευγει τοσο ευκολα απο τη θεση του?εννοεις ξελασκαρει η βαση η πλαστικη η φευγει το φως τελειως?
Η πλαστική βάση δεν ξελασκάρει εύκολα από το τιμόνι, αν τη στηρίξεις καλά. Το πρόβλημα εντοπίζεται στο μηχανισμό ταχείας απελευθέρωσης του φωτός από τη βάση του. Υπάρχει κακή εργονομία στο μοχλό απελευθέρωσης και ανεπαρκής στήριξη σε απότομες επιταχύνσεις. Μου έχει πέσει πολλές φορές κάτω. Προτείνω είτε λαστιχάκι για επιπλέον στήριξη, είτε κόλλημα στη βάση, αν δε σας πειράζει να μένει το φως πάνω στο ποδήλατο.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τελικα αυτο το jumbo αν το ψαξεις εχει θυσαυρους:rofl:
Το Jumbo έχει πετύχει επειδή κάνει μαζικές εισαγωγές από την Κίνα. Αν κάποιος παραγγείλει μόνος του, σε κάποια προϊόντα θα πετύχει καλύτερες τιμές. Το σετάκι των φώτων που πήρε ο Χάρης με 5€ από Jumbo, κοστίζει 1,7€ στο ebay με τα μεταφορικά. Λογικά το Jumbo που παραγγέλνει εκατοντάδες κομμάτια, θα το έχει πάρει 1€ και έχει 400% κέρδος.

senkradvii
18-05-11, 14:10
Γενικά προτείνω και εγώ επαναφορτιζόμενες παιδιά! Σώζουν! Έχω να αγοράσω μπαταρίες απλές ούτε εγώ δεν θυμάμαι από πότε! :oneup:

blade_
18-05-11, 14:13
thanks για τα λινκ για τις συμβουλες..εδω να παραθεσω οτι μου πηραν δωρο προχθες μια τριγωνικη δηκη(μπαινει αναμεσα στιν οριζοντια κ στην καθετη θεση του ποδηλατου σε γωνια 90 μοιρων) απο τζαμπο κ μου ειπαν οτι κοστιζει περιπου 1.5 ευρω...απο ebay δε τις βρηκα τοσο φθηνες..

κατι ακομα...καμια προταση για αντιανεμικο?τελειως λεπτο ομως χωρις καμια επενδυση..ebay η εδω?

senkradvii
18-05-11, 14:21
Eδώ για να το δοκιμάσεις σίγουρα. Αν βρεις κάποιο που σου αρέσει βέβαια στο ίντερνετ με μια έκπτωση που να αξίζει τότε why not?

Tsene
18-05-11, 14:25
btw απο μπαταρια πως σας παει το φτηνιαρικο σετακι του ebay?τα πηρα και εγω πριν μια βδομαδα κ τα περιμενω...οι μπαταριες ακριβοτερα θα κοστισουν :crazy:

ταιριαζουν κ τα ανεκδοτα απο γιουγκο εδω :p

Τα έχω με τις ίδιες μπαταρίες πάνω από μήνα. Έχει καλή βάση στήριξης και δεν φεύγει από τη θέση του. Πρέπει να προσέχεις όμως όταν το βάζεις/βγάζεις. Εγώ παρότι έσπασα τα ακριανά πτερύγια συνεχίζει να στέκεται άψογα.

Με 1£ τις 10+1 μπαταρίες http://www.poundland.co.uk/product-range/a-z/kodak-aa-batteries/ δεν σκέφτομαι να πάρω επαναφορτιζόμενες :p

senkradvii
18-05-11, 14:38
Τα έχω με τις ίδιες μπαταρίες πάνω από μήνα. Έχει καλή βάση στήριξης και δεν φεύγει από τη θέση του. Πρέπει να προσέχεις όμως όταν το βάζεις/βγάζεις. Εγώ παρότι έσπασα τα ακριανά πτερύγια συνεχίζει να στέκεται άψογα.

Με 1£ τις 10+1 μπαταρίες http://www.poundland.co.uk/product-range/a-z/kodak-aa-batteries/ δεν σκέφτομαι να πάρω επαναφορτιζόμενες :p

Τις στέλνουν και Ελλάδα? :p

ipo
18-05-11, 14:41
Τα έχω με τις ίδιες μπαταρίες πάνω από μήνα. Έχει καλή βάση στήριξης και δεν φεύγει από τη θέση του. Πρέπει να προσέχεις όμως όταν το βάζεις/βγάζεις. Εγώ παρότι έσπασα τα ακριανά πτερύγια συνεχίζει να στέκεται άψογα.

Με 1£ τις 10+1 μπαταρίες http://www.poundland.co.uk/product-range/a-z/kodak-aa-batteries/ δεν σκέφτομαι να πάρω επαναφορτιζόμενες :p
Oι μπαταρίες ψευδαργύρου (Zinc), που προτείνεις, είναι χαμηλής ποιότητας και μικρής χωρητικότητας. Έχουν λιγότερη από τη μισή χωρητικότητα από τις αλκαλικές μπαταρίες και χειρότερη καμπύλη απόδοσης της ενέργειάς τους. Προσωπικά τις αποφεύγω.
http://en.wikipedia.org/wiki/AAA_battery

Τα πτερύγια πάνω στο μπροστινό φως είναι πράγματι ελεεινής ποιότητας. Λίγη δύναμη να ασκήσεις (π.χ. να προσπαθήσεις να περιστρέψεις το φακό για να ρυθμίσεις το ύψος της δέσμης) και σπάνε. Τα έχω κολλήσει 2 φορές όμως. :p

blade_
18-05-11, 14:55
αν ειναι 1.2 ευρω παντως με μεταφορικα δε με χαλανε...ας μας πει ο φιλος αν του ερχονται τζαμπε(αμφιβαλλω)

vamvakoolas
18-05-11, 15:25
Γενικά προτείνω και εγώ επαναφορτιζόμενες παιδιά! Σώζουν! Έχω να αγοράσω μπαταρίες απλές ούτε εγώ δεν θυμάμαι από πότε! :oneup:

ειναι και οικολογικες μιας και δε χρειαζεται να ανακυκλωνεις καθε λιγο και λιγακι αφου κρατανε καιρο !!


Οντως το τριγΩνικο τσαντακι στα jumbo ειναι αρκετα φτηνο (ακομα και απο ebay) δε θυμαμαι αλλα πρεπει να εχει και το praktiker

το τελευταιο μαζι με τα carrefour εχουν φθηνα λαστιχα σαμπρελες! (σαμπρελες τοπ τα λαστιχα αν δεν εχετε λεφτα και...θελετε να κανετε ποδηλατο:oneup:).

blade_
18-05-11, 15:26
για πες τιμουλες?αναρωτιεμαι αν υπαρχει πιο εξωφρενικη τιμη απο αυτην που εβαλα εγω λαστιχα(δε ξερω ομως αν ηταν φιλικη τιμη)

Tsene
18-05-11, 15:30
αν ειναι 1.2 ευρω παντως με μεταφορικα δε με χαλανε...ας μας πει ο φιλος αν του ερχονται τζαμπε(αμφιβαλλω)

Πηγαίνω από το μαγαζί και τις παίρνω :p
Κατοικώ στο UK.

blade_
18-05-11, 15:36
απ του ικεα πιο φθηνες ειναι ? :p

vamvakoolas
18-05-11, 15:39
για πες τιμουλες?αναρωτιεμαι αν υπαρχει πιο εξωφρενικη τιμη απο αυτην που εβαλα εγω λαστιχα(δε ξερω ομως αν ηταν φιλικη τιμη)

για να μη τα γραφω

http://praktiker.gr/Product/elastiko-podilatou-vtt-se-diafores-diastaseis-13095?catNavId=156

harris
18-05-11, 15:50
Ωρέ παιδιά της Σαμαρίνας;;;; Τούτο δω (http://praktiker.gr/Product/kalymma-selas-durca-vtt-8113?catNavId=156) είναι το κάλυμμα που πήρα προχθές από το jumbo 4,99 :crazy:

blade_
18-05-11, 15:58
ωραιες τιμουλες...ειδικα μια βαση παγουριου που θελω...παντως τα τρεκινγκ λαστιχακια τα πηρα ακομη πιο φθηνα :p

DESTR0YER
18-05-11, 16:04
Τώρα που έρχεται καλοκαίρι και θα ξαναρχίσω το ποδήλατο σκέφτομαι για καινούργια σέλα. Αναπαυτική, χωρίς να πονάνε τα @...@ γιατί κάνω πολλές ώρες και κομψή! Έχετε να προτείνετε τίποτα;


Η σέλα του ποδηλάτου σας ύπουλος εχθρός του ανδρισμού σας....Προσοχή! (http://www.madata.gr/diafora/health/38420.html):p

harris
18-05-11, 16:08
Πλάκα μας κάνουν, έτσι; :crazy:


όσοι κάνουν πάνω από 300 χλμ. την εβδομάδα με τα ποδήλατά τους

Είπαμε ρε παιδιά... :lol: :crazy:

manicx
18-05-11, 16:25
Τώρα που έρχεται καλοκαίρι και θα ξαναρχίσω το ποδήλατο σκέφτομαι για καινούργια σέλα. Αναπαυτική, χωρίς να πονάνε τα @...@ γιατί κάνω πολλές ώρες και κομψή! Έχετε να προτείνετε τίποτα;


Η σέλα του ποδηλάτου σας ύπουλος εχθρός του ανδρισμού σας....Προσοχή! (http://www.madata.gr/diafora/health/38420.html):p

Εγώ πήρα μια βερμούδα με εσωτερικό κολάν/εσώρουχο με μαξιλάρι. Μπορεί να σε περνάνε ότι έχεις μπειμπιλίνο αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά.

DESTR0YER
18-05-11, 16:31
Εγώ πήρα μια βερμούδα με εσωτερικό κολάν/εσώρουχο με μαξιλάρι. Μπορεί να σε περνάνε ότι έχεις μπειμπιλίνο αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά.

Έξυπνη ιδέα για μια βόλτα, αλλά δε θα βολεύει όταν θα κατεβαίνω γιατί θα περπατάω σαν χεσμ....ς :p Και το καλοκαίρι το χρησιμοποιώ σα μεταφορικό μέσο άρα θα πρέπει καθημερινά να είμαι ντυμένος διαφορετικά ;)

vamvakoolas
18-05-11, 17:10
ρεσυ μπας δε πηρες λαστιχο αλλα σοκολατενιο κυκλο:p

Υ.Γ: Παρε σελα με μεγαλο φαρδος και να εχει απαραιτητα gel...

senkradvii
18-05-11, 17:12
Πάντως χωρίς να έχω δοκιμάσει βερμουδίτσα, κάποιες που είχα κοιτάξει μου είχαν αρέσει πολύ εμφανισιακά. :oneup:

vamvakoolas
18-05-11, 17:16
Η καλης ποιοτητας βερμουδες ειναι σα μαγιο: εχει ενα εσωρουχο (αρα δε φορας εσωρουχα) στη μεσα ραφη (αφαιρουμενο για πλυσιμο) με ενσωματομενο μαξιλαρακι ή εχει απλως μια ραφη με μαξιλαρακι. Εξωτερικα δε φαινεται τιποτα. Το ακριβο/ποιοτικο εχει να κανει με το μαξιλαρακι αυτο (να αντεχει απο χλμ και απο πλυσιματα) και το εξωτερικο υφασμα (να ειναι διαπνεον/coolmax)

ipo
18-05-11, 17:21
Το Praktiker σε μερικά προϊόντα ποδηλάτου έχει πολύ καλές τιμές, ενώ σε άλλα υψηλές. Δεν ήξερα όμως ότι έχει τέτοια ποικιλία. Περιττό να σας πω ότι κάτι καλώδια φρένων τα πήρα ακριβότερα από Αγγλία. :wall:

Blade, πήρες λάστιχα trekking λιγότερο από 4€ το ένα; :shock:

Απ' ό,τι διαβάζω τώρα online οι μπαταρίες του ΙΚΕΑ ίσως έχουν τον καλύτερο λόγο απόδοσης/τιμής. Σίγουρα υπάρχουν μπαταρίες με μεγαλύτερη χωρητικότητα, καθώς και άλλες που είναι πιο φτηνές, αλλά αν λάβουμε υπόψη και τους δύο παράγοντες, τότε του ΙΚΕΑ λένε. Για συστηματική χρήση μπαταριών βέβαια ενδείκνυνται οι επαναφορτιζόμενες, αλλά όχι για περιστασιακή.

senkradvii
18-05-11, 17:26
Από τις τρόμπες που έχει το Praktiker αξίζει καμία? Θυμάμαι είχα βρε μια Μichelen η οποί μου είχε φανεί αρκετά καλή..

Kezar
18-05-11, 17:55
λαστιχα απο συγκεκριμενο μαγαζι bridgestone για mtb 26αρι τα πηρα 7 ευρω το 1...

blade_
18-05-11, 17:58
σλικαδουρες(περιπου) πηρα 6 ευρω η μια περασμενες :)

kostantis
18-05-11, 18:55
Τα jumbo είναι ανοιχτά τώρα και μέχρι τι ώρα;
Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει άμμεσα να πάω να ρίξω μια ματιά μήπως και βρω τίποτα καλό για το ποδήλατο πχ κανα φωτάκι.

Danke:oneup:

Kezar
18-05-11, 18:56
τα jumbο λογικα μεχρι της 9 πρεπει να ειναι..η αλλιως μεχρι 8 και μιση..προλαβαινεις.χεχε

blade_
18-05-11, 19:20
9 παρα 10 κλεινουν οι πορτες..οποτε ανετα

ipo
18-05-11, 22:46
Πήγα σήμερα λίμνη Μαραθώνα που είχα καιρό να πάω. Ο καιρός ήταν τέλειος, ό,τι πρέπει για μία εξόρμηση 36 χιλιομέτρων. Δε βρήκα πολύ κόσμο στον ποδηλατόδρομο, αλλά είδα κάμποσους ποδηλάτες. Μάλιστα στην επιστροφή από τη λίμνη με προσπέρασε ένα ζευγάρι κουρσίστες και έκανα μία προσπάθεια να τους ακολουθήσω. Το πάλεψα για 1,5-2 χιλιόμετρα, αλλά μετά αυξήθηκε η κλίση της ανηφόρας και πήγαιναν σταθερά με +2 km/h περισσότερα από εμένα, οπότε χάθηκαν στον ορίζοντα (καθώς ο ήλιος έδυε και τα πουλάκια μαζεύονταν στα δέντρα για να πάρουν τον ανοιξιάτικο ύπνο τους, στο γλυκό δειλινό με το απαλό αεράκι :p).

Mouse Potato
18-05-11, 22:52
Εγώ τις τελευταίες 3 ημέρες (ή μάλλον νύχτες) έχω κάνει ~100km. Ο καιρός έχει ανοίξει και βλέπεις πολλά ποδήλατα σε κάθε γωνία. Έχει γίνει σοβαρό trend κι αυτό φαίνεται καλό.

Ελπίζω βέβαια να μην γίνει τόσο γνωστό ώστε να μας εισάγουν κανένα νέο μνημονιακό νομοσχέδιο... :p

ipo
18-05-11, 22:55
Ο καιρός έχει ανοίξει και βλέπεις πολλά ποδήλατα σε κάθε γωνία. Έχει γίνει σοβαρό trend κι αυτό φαίνεται καλό.

Ελπίζω βέβαια να μην γίνει τόσο γνωστό ώστε να μας εισάγουν κανένα νέο μνημονιακό νομοσχέδιο... :p
Χαμός γίνεται. Περισσότερο μου αρέσει που βλέπω γονείς με τα παιδιά τους να κάνουν ποδηλατάδες. Αν εξαιρέσω το Amsterdam, δεν έχω ξαναδεί τόσο κόσμο να κάνει ποδήλατο στους δρόμους τα απογεύματα. Για το πρωί, σαν μέσο μετακίνησης στη δουλειά, έχουμε δρόμο ακόμη. :)

Θεωρώ πολύ πιθανό να μπουν τέλη κυκλοφορίας στο ποδήλατο ή πινακίδες κυκλοφορίας (απ' ό,τι έχω ακούσει προβλέπονται από το νόμο, αλλά τις έχει καταργήσει ένα προεδρικό διάταγμα, όμως δεν το έχω επαληθεύσει). Αρχικά σαν τέλος ταξινόμησης και αργότερα σαν ετήσιο τέλος. Έχουν χαθεί πολλά έσοδα από τις μειωμένες ταξινομήσεις οχημάτων, από τις καταθέσεις πινακίδων και τη μείωση της κατανάλωσης βενζίνης. Οπότε ο νομοθέτης πρέπει να δει προς ποια κατεύθυνση έχει στραφεί ο κόσμος και όλα δείχνουν το ποδήλατο.

blade_
18-05-11, 22:55
παιζει κ αυτο...τωρα τελευταια βλεπω μπατσους κ λεω εχει γουστο να με σταματησουν :p

καθημερινα ριχνω κ γω ενα 20ρικο(κοντα στα 50λεπτα)κ βγαινω στον κεντρικο δρομο που με συνδεει με τη θεσσαλονικη ολο κ περισσοτερο

harris
19-05-11, 00:02
Εγώ πάντως, προς το παρόν τουλάχιστον, το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για την καθημερινότητά μου... κι έχω να κουνήσω το τουτού 3 μέρες :-k

Κάνω περί τα 14-15 χλμ την ημέρα, σε τοπικό επίπεδο, και σιγά σιγά θα ανοιχτώ και προς τα έξω, αλλά ακόμα δεν μπορώ να πω ότι νιώθω ικανός... σήμερα πάντως, παρά τα χλμ, δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα όπως χθες, ή προχθές, που είναι καλό σημάδι... Και σιγά σιγά συνειδητοποιώ ότι αρχίζω να βρίσκω έναν καλό ρυθμό χωρίς να κουράζομαι... βέβαια ο ρυθμός δεν είναι ταχύς (γύρω στα 30χαω το πολύ και μέση γύρω στα 11-12 αν υπολογίσω από τους χρόνους που κάνω), αλλά με εξυπηρετεί πάρα πολύ! :)

blade_
19-05-11, 00:48
μια χαρα εισαι..τι παραπανω θελεις..ολοι καπως ετσι πιστευω κινουμαστε..

hedgehog
19-05-11, 01:14
... (απ' ό,τι έχω ακούσει προβλέπονται από το νόμο, αλλά τις έχει καταργήσει ένα προεδρικό διάταγμα, όμως δεν το έχω επαληθεύσει)..

Δεν είναι πολλά χρόνια που έγινε ντόρος, με ένα πιτσιρίκι που το τρέχαν σε κάποιο νησί του Αιγαίου, επειδή έκανε ποδήλατο χωρίς άδεια κυκλοφορείας...

είχε ξεχαστεί η σχετική νομοθεσία από άλλες εποχές (θυμάμαι το σαπισμένο ποδήλατο του παπού που είχε κανονικά πινακίδες)...

πλέον ο Κ.Ο.Κ. πάντως δεν αναφαίρει κάτι σχετικό (ενώ έχει αρκετές άλλες αναφορές στα ποδήλατα που αφορούν τα φρένα, τα φώτα και τα ανακλαστικά, την σήμανση κλπ)

ipo
19-05-11, 02:11
Εγώ πάντως, προς το παρόν τουλάχιστον, το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για την καθημερινότητά μου... κι έχω να κουνήσω το τουτού 3 μέρες :-k

Κάνω περί τα 14-15 χλμ την ημέρα, σε τοπικό επίπεδο, και σιγά σιγά θα ανοιχτώ και προς τα έξω, αλλά ακόμα δεν μπορώ να πω ότι νιώθω ικανός... σήμερα πάντως, παρά τα χλμ, δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα όπως χθες, ή προχθές, που είναι καλό σημάδι... Και σιγά σιγά συνειδητοποιώ ότι αρχίζω να βρίσκω έναν καλό ρυθμό χωρίς να κουράζομαι... βέβαια ο ρυθμός δεν είναι ταχύς (γύρω στα 30χαω το πολύ και μέση γύρω στα 11-12 αν υπολογίσω από τους χρόνους που κάνω), αλλά με εξυπηρετεί πάρα πολύ! :)
Πας πολύ καλά. Αν κάναμε όλοι 15 χιλιόμετρα ποδήλατο σε καθημερινή βάση θα είχαμε πολύ καλή φυσική κατάσταση. Ο ρυθμός σου θα ανεβαίνει όσο περνάει ο καιρός. Ξεκίνησα βόλτες για προπόνηση (όχι για δουλειές, που κοιτάς να μην ιδρώσεις και γίνεις χάλια) με 14 km/h και σήμερα είδα ότι έφθασα σχεδόν 18km/h μέση ταχύτητα σε διαδρομή πολλές ανηφόρες. Φυσικά τώρα που θα αυξάνει η ζέστη θα κόβεις ρυθμό στις ανηφόρες, διαφορετικά θα στάζεις.

Βάλε στο Wildfire την εφαρμογή Runkeeper για να σου κρατάει στατιστικά μετακινήσεων. Σου λέει την ταχύτητα στα διάφορα σημεία, υψομετρικό προφίλ διαδρομής, απόσταση, χρόνο, θερμίδες, ενώ γίνεται εύκολα import στο Google Earth. Επίσης μπορείς να πάρεις με 2,5€ ένα κοντεράκι/οδόμετρο από το ebay. Δεν είναι απαραίτητα αυτά, αλλά έχουν την πλάκα τους και βλέπεις την πρόοδό σου.

blade_
19-05-11, 02:34
εγω χρησιμοποιω το endomondo που ειναι παρομοιο κ κανει την ιδια δουλεια..χρησιμευει για να βλεπεις που καθυστερεις,που εισαι γρηγορος κτλ..

οσο περι τελων αν μπουν...ξερετε ολοι τι θα παρουν..

harris
19-05-11, 12:07
Κι ότι έψαχνα για μια τέτοια εφαρμογή! :oneup:

Δε με λέτε; Μιας και με την βροχή σήμερα καθηλώθηκα σπίτι και θα αναγκαστώ να πάρω το τουτού... Τι τιμή θεωρούμε φτηνή για λασπωτήρες; :hmm:

Νikosanagn
19-05-11, 12:13
Ξεκινάνε απο 10-15 μέχρι 50-70 και παραπάνω... Να προσέξεις, να έχουν ανθεκτικές συνδέσεις, στο σημείο που ποιάνουν με τον σκελετό, να μην είναι πλαστικούρες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.